מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

שידוכים וזיווגים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
פרנקל תאומים

Re: שידוכים וזיווגים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 08, 2019 2:20 pm

דרומי כתב:דברים שנכתבו מלב כואב של אחד שאיכפת לו (לא על ידי...)

נו נו..

ובכן, אני הק' התחלתי שידוכים קרוב לגיל 23, והתארסתי עם נוו''ב תחי' שהיתה אז פחות מגיל 20, והנני ב"התנצלות עמוקה" על כך שלא דחיתי את נוו''ב תחי' ולא התעקשתי על כך שעליי להתארס עם בת 23 בלבד... או לחליפין שלא התחלתי שידוכים בגיל פחות מ20 בה בשעה שנוו''ב היתה אז בסה''כ נערה בת 16 וחצי...

בקיצור, מה פשרם של הדיבורים המצחיקים הללו?

ואגב, יש לי רעיון אחר: אולי תחת לכפות על הבחורים להתחיל שידוכים בגיל 19-20, נתחיל את שידוכיהן של הנערות בגיל 21-22? (ובכך נאפשר להן גם לסיים את לימודיהן ברוגע ואף למצוא עבודה מסודרת מבעוד מועד). והיתה הרווחה.

למעשה, לפחות בציבור הליטאי, גיל השידוכים ירד בהדרגה במשך השנים, וכיום כמדומני שמרבית הבחורים מתחילים "לשמוע" בגיל 21 וקצת, וישנם גם רבים שמתחילים כבר בגיל 20 וקצת. ומאידך, דומה שגיל ''השמיעה'' אצל הנערות קצת התאחר, ובדר''כ הן מתחילות ''לשמוע'' בגיל 20 וקצת, וישנן לא מעטות שמתחילות בגיל 21. כך שאחרי הכל המרחק הצטמצם מאד, ואעפ''כ הבעיה עודנה קיימת, כך שצ''ל שהכותב הנכבד והיקר לא מניח את האצבע על הנקודה הנכונה.

אדרבה, יאמרו נא חבריי, האם במגזר החסידי בו גיל השידוכים של הבנים והבנות זהה או קרוב מאד, האם אצלם הבעיה שכיחה פחות מאצל בני המגזר הליטאי הספרדים וחסידי חב''ד? אם התשובה שלילית, הרי לנו שוב שהכותב הנ''ל לא דק.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 08, 2019 6:31 pm

פרנקל תאומים כתב:

נו נו..

ובכן, אני הק' התחלתי שידוכים קרוב לגיל 23, והתארסתי עם נוו''ב תחי' שהיתה אז פחות מגיל 20, והנני ב"התנצלות עמוקה" על כך שלא דחיתי את נוו''ב תחי' ולא התעקשתי על כך שעליי להתארס עם בת 23 בלבד... או לחליפין שלא התחלתי שידוכים בגיל פחות מ20 בה בשעה שנוו''ב היתה אז בסה''כ נערה בת 16 וחצי...

ואגב, יש לי רעיון אחר: אולי תחת לכפות על הבחורים להתחיל שידוכים בגיל 19-20, נתחיל את שידוכיהן של הנערות בגיל 21-22? (ובכך נאפשר להן גם לסיים את לימודיהן ברוגע ואף למצוא עבודה מסודרת מבעוד מועד). והיתה הרווחה.

למעשה, לפחות בציבור הליטאי, גיל השידוכים ירד בהדרגה במשך השנים, וכיום כמדומני שמרבית הבחורים מתחילים "לשמוע" בגיל 21 וקצת, וישנם גם רבים שמתחילים כבר בגיל 20 וקצת. ומאידך, דומה שגיל ''השמיעה'' אצל הנערות קצת התאחר, ובדר''כ הן מתחילות ''לשמוע'' בגיל 20 וקצת, וישנן לא מעטות שמתחילות בגיל 21. כך שאחרי הכל המרחק הצטמצם מאד, ואעפ''כ הבעיה עודנה קיימת, כך שצ''ל שהכותב הנכבד והיקר לא מניח את האצבע על הנקודה הנכונה.

אדרבה, יאמרו נא חבריי, האם במגזר החסידי בו גיל השידוכים של הבנים והבנות זהה או קרוב מאד, האם אצלם הבעיה שכיחה פחות מאצל בני המגזר הליטאי הספרדים וחסידי חב''ד? אם התשובה שלילית, הרי לנו שוב שהכותב הנ''ל לא דק.

בעיית השידוכים קיימת מדורי דורות ותמיד היו כאלו שלא מצאו את זיווגם מסיבה זו או אחרת. הבעיה היום שהריכוזים החרדיים גדולים ואנשים מתוקשרים ולכן נדמה שהבעיה חריפה מתמיד. ידוע שלבחורי ישיבה באירופא לפני המלחמה היה קשה למצוא שידוך כיוון שהבחורות רצו בעלים מפרנסים, אז היום התהפך הגלגל ובחורות רוצות בד"כ רק בחורי ישיבה. גיל זה לא דבר שניתן לקבוע על פיו שלא כולם מתבגרים באותו קצב, ולהתחתן מוקדם לפני שמוכנים רק בגלל לחצים ואילוצים משפחתיים או חברתיים או אחרים כלשהם, יכול בהמשך לגרום לבעיות רציניות כאשר מגלים שלא באמת מתאימים זה לזה.
הבעיה שהיום כל הבחורים והבחורות רוצים פחות או יותר אותו דבר אחד מהשני, הבחורים רוצים תמיכה מלאה, אשה מפרנסת וכמובן הופעה מתאימה ומשפחה חשובה. הבחורות רוצות בחור שפיצי עם פוטנציאל לראש ישיבה או איזה תפקיד תורני חשוב אחר שיקנה לה מעמד של רבנית ויצדיק את מסירות הנפש שלה. אין דבר רע בלרצות זאת, הבעיה שהביקוש גדול וההיצע קטן (יחסית לביקוש).

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' יולי 08, 2019 7:59 pm

פרנקל תאומים כתב:

נו נו..

אצל החסידים, לא רק שיש לבנות פחות בעיות, יש מקומות שדוקא הבחורים יש להם קושי יותר להשיג שידוך. [לא ברור לי למה, שהרי לא שמעתי שהבנות מתחתנות בגיל מבוגר יותר מהבחורים. אולי יותר בנות מתחתנות מחוץ להחסידות מאצל בחורים. זה הגיוני משום שבחורים יותר מקושרים למוסדות וטקסים של החסידות מבנות, ומסתבר שהם מקפידים על שידוך בתוך החסידות יותר מבנות המרגישות פחות קשורות].

חזור אל “אספקלריא”