מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כיצד היחס של החסידים (ובכלל) לרש"ש ולביאוריו?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
קשקוש

כיצד היחס של החסידים

הודעהעל ידי קשקוש » ד' פברואר 16, 2011 11:44 pm

איש_ספר כתב:[היה בנו"ט להביא כאן ההלצה שמוסרים בשם ר' יוליש מסאטמער שענה למי ששאלה הכיצד נראה מעיין בהגהות רש"ש (וי"ג שהיה זה עם מרכה"מ) וד"ל]

מה זה הרמזים האלה, רוצה לספר תספר , לא רוצה אל תרמוז.

כותב

Re: רבי שמואל שטראשון

הודעהעל ידי כותב » ה' פברואר 17, 2011 12:10 am

איש_ספר כתב:בשם ר' יוליש מסאטמער

אי"ס, ארשה לעצמי להביא לשונך באשכול אחר...

איש_ספר כתב:ונא לדבר בדר"א כלפי חכמים.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' פברואר 17, 2011 12:59 am

כותב כתב:

גם אני אבוא אחרי המעורר צריך קצת דרך ארץ . על אדם גדול בתורה ויראה וצידקות שהקים עולה של תורה אחר המלחמה . שכל גדולי עולם התחשבו בדעתו . אע''פ שלא הסכימו
איתו . סוכ''ס איך הי' נראה הדור בלעדיו וב''ה אשר לא השבית השי''ת והשאירו והצילו . אקווה שיצאתי בזה חובת מחאה . ובכלל צריך לכתןב ולדבר בדרך ארץ עם הכל ובפרט על אדם
גדול .

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ה' פברואר 17, 2011 1:03 am

כותב כתב:

כותב היקר, כוונת אי"ס לדרוש לשבח על ר' יואל'ש.
כוונתו למעשה שיסופר, שראוהו מעיין בהגהות הרש"ש (או מרכה"מ). ושאלוהו היתכן? ענה, מה אעשה, יש לי קושיא, עיינתי במאור עינים, ולא מצאתי תירוץ... ואילו כאן מצאתי... והבן.

-------------

הרש"ש מזכיר הרבה פעמים ספר "ב"א". ראה לדוגמא בשבת ע"א ע"א ברש"י ד"ה חלב, ובמגילה ה' ע"א.
ב"א הוא ר"ת "באר אברהם", מהג"ר אברהם משכיל לאיתן. כפי הנראה הוא ספר יקר, וחבל שאינו מצוי. (יש מהדו"ח של הספר שני כרכים, שי"ל ע"י מכון חת"ס).

אגב, שם בשבת עג. הרש"ש מזכיר "שארי הגאון המפורסם מו"ה מנשה בן פורת מאלייא ז"ל".

כותב

הודעהעל ידי כותב » ה' פברואר 17, 2011 1:12 am

בור הגולה כתב:
כותב כתב:

כותב היקר, כוונת אי"ס לדרוש לשבח על ר' יואל'ש.

איני יודע כוונות, אבל אילו היה זה רבו מחוגיו היה מכנהו בתואר כבוד, כגון 'הג"ר' וכיוצ"ב, וגם לא בכינוי של חיבה 'יוליש', כאילו מדובר מחבירו האהוב...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' פברואר 17, 2011 4:30 am

צר לי שהיו דברי נראים כזלול, וה' עדי שלא עלתה ע"ד בכתיבה זו מחשבת פגם של הקלה בכבוד אי"א הגה"ק הנ"ל. אלא שיש שגדול מרבן שמם וכך נקראו בפי כל, (ומסתמא כתבתי פה פעם 'ר' חיים' וכיו"ב) ומ"מ להבא אשמרה דרכי מחטא בלשוני.
[בעבר היה הדבר מקובל בעיקר אצל אדמור"י רוסיה לכנותם בשמות חיבה, ר' דודיל ר' איצקיל וכו' וכבר כתבו לברר מהיכן הגיעה תופעה זו]

איש אשכולות

הודעהעל ידי איש אשכולות » ה' מרץ 31, 2011 11:15 pm

איש_ספר כתב:[היה בנו"ט להביא כאן ההלצה שמוסרים בשם ר' יוליש מסאטמער שענה למי ששאלה הכיצד נראה מעיין בהגהות רש"ש (וי"ג שהיה זה עם מרכה"מ) וד"ל]

המעשה היה שהאדמו"ר מסקווער ראהו מעיין בביאור הגר"א בראש-השנה ותמה בפניו מה ראה על ככה (ועוד בראש השנה ה"י), וענה לו מה אעשה כאב לי הרמב"ם וחיפשתי במאור עיניים (זקנו של הסקוערר) ולא מצאתי, חיפשתי בביאור הגר"א ומצאתי, ודפח"ח.

מורינו הרב

הודעהעל ידי מורינו הרב » ה' מרץ 31, 2011 11:53 pm

ואילו אני שמעתי שכך אמר: "וואס קען איך טוהן אז ס'איז נישט דא קיין 'מאור עינים' אויף'ן רמב"ם"...

השקדן

כיצד היחס של החסידים (ובכלל) לרש"ש ולביאוריו?

הודעהעל ידי השקדן » א' ספטמבר 28, 2014 3:45 pm

אשמח אם חברי הפורום יעשירו אותנו בידיעותיהם בנושא זה.

-----
שמעתי שההגהה המפורסמת שלו - "מכאן קצת סתירה לבעלי הגלגול" (ב"מ, קו ע"ב) - אינה יצאה תחת ידו אלא מבנו ר' מתתיהו שהיה נגוע בהשכלה.
לפיכך ישנם הנוהגים שלא ללמוד מביאוריו אלא במסכתות ששם מודפסים חידושי בנו בנפרד לחידושי אביו.

מחולת המחנים

Re: כיצד היחס של החסידים (ובכלל) לרש"ש ולביאוריו?

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' ספטמבר 28, 2014 4:05 pm

בענין לימוד הרש"ש אצל החסידים, מסופר על האדמו"ר רבי יואל מסאטמאר שפעם נכנס אליו אחד האדמורי"ם וראהו כשהוא מתעמק בחידושי הרש"ש, ארשת של תמיהה עלתה על פניו של אותו אדמו"ר כיצד האדמו"ר מסאטמאר לומד בחידושי הרש"ש, אמר רבי יואל מסאטמאר: ומה אעשה? תוך כדי לימודי התעוררה לי קושיה חזקה, חיפשתי במאור עינים ובשאר ספרי חסידות ולא מצאתי תשובה, ואילו כאן בחידושי הרש"ש הוא דן בדיוק בשאלה זו.

בש"ס עוז והדר הוציאו את הגהות רמ"ש על מס' בבא בתרא.
האם יש עוד מסכתות בהן נדפסו הגהותיו?

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » א' ספטמבר 28, 2014 4:17 pm

ליטנר,

תודה על הקישור, ועליו יש להוסיף גם את סקירתו של צבי הרכבי 'תולדות רש"ש וכתביו' שהתפרסם כאן - http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... 2&pgnum=52

ישועה בקרוב

הודעהעל ידי ישועה בקרוב » א' ספטמבר 28, 2014 4:24 pm

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7% ... 7%95%D7%9F כאן בסוף נכתב שחשדוהו שביקש מהשלטונות לאסור על גידול הזקן.

האם ידוע פרטים?

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » א' ספטמבר 28, 2014 5:16 pm

ישועה בקרוב כתב: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7% ... 7%95%D7%9F כאן בסוף נכתב שחשדוהו שביקש מהשלטונות לאסור על גידול הזקן.
האם ידוע פרטים?

ראה בספר "מקורי הרמב"ם לרש"ש" (שציין השקדן לעיל
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... 2&pgnum=52
עמ' נ"ו-נ"ז הערה 13, שזו עלילה שהעלילו על בנו של הרש"ש ר' מתי'ס שטראשון, וראה שם שדוחה את העלילה מכל וכל. [על הרש"ש עצמו לא היתה אפילו עלילה].

רוצה לידע

הודעהעל ידי רוצה לידע » א' ספטמבר 28, 2014 5:42 pm

לאחרונה יצא ספר על הלבוש היהודי ושם הביאו צילום ממכתב ששלחו משכילים מרוסיא להממשלה לבקש לאסור הלבוש היהודי ושמו של ר''מ שטראשון חתום שם

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » א' ספטמבר 28, 2014 7:49 pm

מחולת המחנים כתב:בענין לימוד הרש"ש אצל החסידים, מסופר על האדמו"ר רבי יואל מסאטמאר שפעם נכנס אליו אחד האדמורי"ם וראהו כשהוא מתעמק בחידושי הרש"ש, ארשת של תמיהה עלתה על פניו של אותו אדמו"ר כיצד האדמו"ר מסאטמאר לומד בחידושי הרש"ש, אמר רבי יואל מסאטמאר: ומה אעשה? תוך כדי לימודי התעוררה לי קושיה חזקה, חיפשתי במאור עינים ובשאר ספרי חסידות ולא מצאתי תשובה, ואילו כאן בחידושי הרש"ש הוא דן בדיוק בשאלה זו.
לפי הגרסא ששמעתי זה היה ביאור הגר"א. מודינא שאין לי מקור מוסמך במיוחד אלא שמועה בעלמא.
מחולת המחנים כתב:בש"ס עוז והדר הוציאו את הגהות רמ"ש על מס' בבא בתרא.
יש אשכול על זה. viewtopic.php?f=7&t=8324

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' ספטמבר 28, 2014 7:55 pm

חובב_ספרים כתב:
מחולת המחנים כתב:בענין לימוד הרש"ש אצל החסידים, מסופר על האדמו"ר רבי יואל מסאטמאר שפעם נכנס אליו אחד האדמורי"ם וראהו כשהוא מתעמק בחידושי הרש"ש, ארשת של תמיהה עלתה על פניו של אותו אדמו"ר כיצד האדמו"ר מסאטמאר לומד בחידושי הרש"ש, אמר רבי יואל מסאטמאר: ומה אעשה? תוך כדי לימודי התעוררה לי קושיה חזקה, חיפשתי במאור עינים ובשאר ספרי חסידות ולא מצאתי תשובה, ואילו כאן בחידושי הרש"ש הוא דן בדיוק בשאלה זו.
לפי הגרסא ששמעתי זה היה ביאור הגר"א. מודינא שאין לי מקור מוסמך במיוחד אלא שמועה בעלמא.

טוב שאין לך מקור מוסמך. שאחרת זה היה מעורר שאלה מה צריך להיות היחס של הלומדים ובכלל לכתבי האדמו"ר מסטמאר.

רק שכנראה כאמור זה לא היה.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » א' ספטמבר 28, 2014 8:12 pm

המעיין כתב:
חובב_ספרים כתב:

טוב שאין לך מקור מוסמך. שאחרת זה היה מעורר שאלה מה צריך להיות היחס של הלומדים ובכלל לכתבי האדמו"ר מסטמאר.

רק שכנראה כאמור זה לא היה.
מי יהיה עליו טענות על האדמו"ר מסטמאר עבור לימוד ביאור הגר"א שאין לו טענות עבור לימוד הרש"ש?
נערך לאחרונה על ידי חובב_ספרים ב א' ספטמבר 28, 2014 11:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » א' ספטמבר 28, 2014 8:25 pm

חובב_ספרים כתב:מי יהיה עליו טעות על האדמו"ר מסטמאר עבור לימוד ביאור הגר"א שאין לו טענות עבור לימוד הרש"ש?

אני מצדיע למי שהבין את פשר ההודעה של חובב.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' ספטמבר 28, 2014 8:40 pm

אני הבנתי!

חובב ספרים חושב שכוונתי לבקר את האדמו"ר מסאטמאר (לפי סיפורו כמובן) על זה שהוא כן למד את ביאור הגר"א, ועל זה הוא מתפלא אם אני מוכן שילמד את הרש"ש איך זה שלא מוצא חן בעיני שילמד ביאור הגר"א.

אבל כוונתי היתה הרי להיפך שאילו היה אמת בדברים שהאדמו"ר מסטמאר לא לומד את ביאור הגר"א אלא מחוסר ברירה, סיפור כזה מעורר שאלה עליו.

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » א' ספטמבר 28, 2014 9:14 pm

גם אני הבנתי כהבנתך ולא הבנתי למה להבין כהבנתו בעוד הבנתך מובנת לכל הרוצים להבין.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » א' ספטמבר 28, 2014 11:27 pm

לא הבנתי שהאדמו"ר מסטמאר באמת למד ביאור הגר"א או רש"ש רק מחמת ההכרח, וענה כן להמבקר שלו כביקורת על הביקורת.
נערך לאחרונה על ידי חובב_ספרים ב ב' ספטמבר 29, 2014 8:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' ספטמבר 28, 2014 11:38 pm

ועל זה כתבתי שלו יצוייר כדבריך שהאדמו"ר מסאטמאר לא רצה ללמוד את ביאור הגר"א על השו"ע אלא אם כן היה מוכרח, אני לא רוצה ללמוד את דברי האדמו"ר מסאטמאר.

שש משזר

הודעהעל ידי שש משזר » ב' ספטמבר 29, 2014 12:00 am

השקדן כתב:גם אני הבנתי כהבנתך ולא הבנתי למה להבין כהבנתו בעוד הבנתך מובנת לכל הרוצים להבין.

ה-ב-נ-ת-י ...

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » ב' ספטמבר 29, 2014 12:09 am

שש משזר כתב:ה-ב-נ-ת-י ...

איזה מזל... תמשיך לעדכן.

פרטיזן

הודעהעל ידי פרטיזן » ב' ספטמבר 29, 2014 9:18 am

בספר המרתק "מנחת תודה" של הוניסברג על מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א איתא שפעם שאל את הגר"ח ע"ז, ואמר לו ח"ו שהרש"ש יכתוב דבר כזה, זה הבן שלו שהיה נגוע בהשכלה, וקם והראה לו בגמרא שלו שמחק את המילים האלו עם לורד שחור.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' ספטמבר 29, 2014 11:23 am

כנראה כוונת חובב היא, שכיוון שההתרעמות על האדמו"ר מסאטמאר (אם הסיפור נכון) היתה רק על הגירסא שהמעשה היה עם ביאור הגר"א, ואילו על הגירסא הקודמת, שהמעשה היה עם הרש"ש, לא הובעה תרעומת - ממילא התפלא חובב, מי הוא זה המתרעם על מי שנמנע מללמוד מביאור הגר"א (מלבד בהעדר ברירה) ואינו מתרעם על מי שנמנע מללמוד הרש"ש.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' ספטמבר 29, 2014 11:29 am

לי נראה דווקא להיפך שחובב ספרים לא רואה בעייה בזה שמישהו לא רוצה ללמוד את ביאור הגר"א. אבל יבוא חובב ספרים ויפרש שיחתו.

כולל יונגערמאן

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ב' ספטמבר 29, 2014 6:57 pm

וכיצד היחס של ליטאים לכך? הנה בעצם הרבה לפני המקובלים והתגלות הזוהר היה בזה מחלוקה גדולה בין הראשונים, אלו הנוטים לקבלה החזיקו בגלגול והרבה אחרים חולקים על רעיון זה בתוקף עוז. אצל החסידים שהקבלה נתקבלה כל כך פשוט שזה צורם להם לשמוע התבטאות כזו "בעלי הגלגול" שכך נקראו בספרות הראשונים, האם כך הדבר אצל ליטאים שרופים (או נאמר קרים כקרח) גם, או רק אצל רבי ליטאי מיו"ח של חסידים?

תוך כדי אכילת פרס

הודעהעל ידי תוך כדי אכילת פרס » ב' ספטמבר 29, 2014 7:03 pm

חובב_ספרים כתב:

viewtopic.php?p=172316#p172316

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ב' ספטמבר 29, 2014 8:28 pm

לא העליתי בדעתי שכוונתי בהערה שכתבתי בדרך אגב ואינה קשורה ישירות לנושא האשכול יהפוך לנושא כ"כ מרכזי, אבל מאחר שנבקשתי אפרש שיחתי, הגם שבאמת מבואר כבר במה שכתבתי.
לדעתי הסאטמר רבי למד ביאור הגר"א לכתחילה בלי שום אילוצים אלא לכתחילה ממש, וכן נתברר לי עכשיו ע"י חיפוש בספריו באוצה"ח. [נתברר גם שהוא היה רגיל ללמוד רש"ש, ואפילו יש לו תשובה על קושיתו על בעלי הגלגול. (אם מותר לי להעיר על זה, התשובה אפשרית אבל אינה הסוג תשובה שמהפך הקשה ללא קושיא כלל, כש"כ. גם הרש"ש הרגיש שיש מקום לתרץ וכתב רק שהוא רק קצת תשובה, או משהו כזה.)] לפי הבנתי תשובתו לאותו מבקר היתה בעצם עקיצה, ולא שרק משום זה הוא למד אותו הספר. ממילא הטענה היחידי שראיתי שיכול לצאת מכל הסיפור הוא עצם העובדא שהוא למד הספר.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' ספטמבר 29, 2014 8:37 pm

חבל שנושא האשכול התגלגל ...
בכל אופן הסיפור עם הסאטמארער ידוע לי ממקור ראשון ונאמן!

והוא היה עם הרבי מסיקווירא ז"צל. בעת שנפגשו באיזה ביקור, ושוחחו בלימוד. והרבי מסאטמר ציטט בדבריו איזה חידוש מביאור הגר"א. הרבי מסיקווירא, נע במקומו בחוסר נוחות, ולבסוף הפטיר, מדוע היה זקוק לצטט דוקא מדברי הגר"א...
ואז הרבי מסאטמר השיב באירוניה ועקיצה, שחיפש ב'מאור עינים' (ספרו של המגיד מטשערנוביל, זקינו של הרבי מסיקוורא) שידבר מנושא זה, ולא מצא, ולכן נאלץ להגיע לדברי הגר"א...

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ב' ספטמבר 29, 2014 8:53 pm

טוב עכשיו כבר אפשר להסב את שם האשכול ל-כיצד היחס של ... לאדמור מסטמר

לגופם של דברים, לענ"ד -וכמדו' שכבר ראיתי מי שכתבו כן ונשכח ממני- מידת התקבלותם של ספרים שונים ממחברים שונים למרות הבעייתיות של המחבר או החיבור תלוי הרבה גם במידת הצורך של החיבור במקצוע המסויים שבו עוסק או ברמה התורנית שבו,
אם ניקח לדוגמא את הרש"ש הנידון כאן אינני בטוח אם כל אותם (ביניהם כמדו' גם המנח"א) שכתבו שבנו הוא שכתב את ההערה על הגלגול היו משוכנעים שאכן כך היו הדברים, אלא שביאוריו וקושיותיו של הרש"ש הם אייזן ופשוט קשה לוותר על ספר כזה אז תולים את הקלקלה בבנו. אותו דבר על בעל התפא"י ועוד. וגם בימינו יש דוגמ' כאלו

שש משזר

הודעהעל ידי שש משזר » ג' ספטמבר 30, 2014 5:44 am

יתר10 כתב:לגופם של דברים, לענ"ד -וכמדו' שכבר ראיתי מי שכתבו כן ונשכח ממני- מידת התקבלותם של ספרים שונים ממחברים שונים למרות הבעייתיות של המחבר או החיבור תלוי הרבה גם במידת הצורך של החיבור במקצוע המסויים שבו עוסק או ברמה התורנית שבו.

אכן. וכפי שראינו לגבי ספרי הרואה - רבי אברהם אבולעפיה, שהובאו במשך הדורות.
יתר10 כתב:אם ניקח לדוגמא את הרש"ש הנידון כאן אינני בטוח אם כל אותם (ביניהם כמדו' גם המנח"א) שכתבו שבנו הוא שכתב את ההערה על הגלגול היו משוכנעים שאכן כך היו הדברים, אלא שביאוריו וקושיותיו של הרש"ש הם אייזן ופשוט קשה לוותר על ספר כזה אז תולים את הקלקלה בבנו. אותו דבר על בעל התפא"י ועוד. וגם בימינו יש דוגמ' כאלו

אם החליטו שדבריו ראוים להתקבל בבי מדרשא, לא היו צריכים לתלות קלקלה בבן, וכדוגמה שהבאתי מר"א אבולעפיה. אם כי י"ל, שבמקום שאפשר - תולים הקלקלה במקולקל, דהיינו בבנו שממילא נודע למשכיל.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ג' אוגוסט 18, 2015 12:02 am

ישבב הסופר כתב:מה שלא כ"כ ידוע הוא שהאלמנה והאחים ראם בעלי הדפוס היו נכדים שלו. ועיין אחרית דבר שבסוף ש"ס ווילנא דכתיב כן בהדיא "הנמצא באוצרו של אא"ז רבי שמואל שטראשון ז"ל"

viewtopic.php?f=7&t=6494&p=57188&hilit=%D7%94%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%99#p57188

מצליח

הודעהעל ידי מצליח » ג' אוגוסט 18, 2015 12:17 am

סליחה, האדמו"ר מסאטמאר לא התראה עם האדמו"ר מסקווירא בראש השנה מעולם, על אחריותי.

ירושלים

הודעהעל ידי ירושלים » ג' מרץ 22, 2016 11:54 pm

בקובץ אור הצפון דבעלזא, ישנה עדות על אדמו"ר מהרי"ד שהיה לומד בהגהות הרש"ש ,ודחה המפקפקים (כך בזכרוני). מי יכול למצוא הדברים ולהעלותם כאן, שכיוח.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 45 אורחים