מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אבולוציה וסטטיסטיקה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עקביה

אבולוציה וסטטיסטיקה

הודעהעל ידי עקביה » ב' יוני 22, 2020 9:36 am

צביב כתב:והתירוץ של החכמים, לפני חצי מליארד שנים הצליחו,
והאבן בראה לעצמה עינים, כדי להתאים לסביבה.

טענות שונות ומשונות שמעתי, אבל טענות כאלה מעולם לא שמעתי.
היה פעם כופר שטען שלפני חצי מליארד שנה היו חכמים שהצליחו לברוא איזו בריה? או שאבן בראה לעצמה עיניים?
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ג' נובמבר 03, 2020 9:28 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.
סיבה: פיצול אשכול

צביב

Re: תשובות לאנוסים בימינו?

הודעהעל ידי צביב » ב' יוני 22, 2020 12:14 pm

עקביה כתב:
צביב כתב:והתירוץ של החכמים, לפני חצי מליארד שנים הצליחו,
והאבן בראה לעצמה עינים, כדי להתאים לסביבה.

טענות שונות ומשונות שמעתי, אבל טענות כאלה מעולם לא שמעתי.
היה פעם כופר שטען שלפני חצי מליארד שנה היו חכמים שהצליחו לברוא איזו בריה? או שאבן בראה לעצמה עיניים?

על זה מבוססת האבולוציה ( רק כתבתי בקיצור)
ההתפתחות היתה לפי תנאי הסביבה והצורך,
על ידי שהכין לעצמו את הכשרון להכיר את הסביבה.

וכדי להסביר זאת אמרו ''התפתחות'' במשך זמן,
ולכן כתבתי בקיצור
שטוענים שבמשך זמן משתנה לסביבתו ,
וכיצד מעצמו,
מסבירים שעבר ממצב למצב,
ןכיצד מסביר מה שעברו עוד מליוני שנה, שיכיר את הסביבה?

עקביה

Re: תשובות לתועים בימינו?

הודעהעל ידי עקביה » ב' יוני 22, 2020 4:39 pm

אני לא מבין גדול בזה, אבל ככל הזכור לי לא על כך מבוססת תאוריית האבולוציה.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' יוני 22, 2020 5:02 pm

צריך להיזהר מאוד מלדבר על תיאוריות מדעיות או על דעות כפירה בלי לדעת היטב את החומר.
כשאתה מסביר למה אבולוציה זה שטויות, ומדבריך ניכר שמעולם לא פתחת ספר מבוא לביולוגיה, אתה מגחיך את עצמיך, ונותן כח בידי כופרים להגחיך את היהדות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ספטמבר 15, 2020 4:36 pm

הגיע לכאן היום ספר מעניין נגד תורת האבלוציה, שנכתב אמנם לא מנקודת מבט של תורה אך אולי יכול לסייע לעוסקים בכף [איני יודע מיהו ומהו הכותב, מכל מקום הספר דן בנושא]-
‏ ההידרה של דרווין : כיצד הפכה תיאוריה מדעית למפלצת ומה עושים עם זה / אלישע אבשלום.
תקציר -
השקפת העולם הקרויה דרווניזם הפכה שם נרדף לאידאולוגיה מטריאליסטית קרה וחסרת חמלה המורידה את האדם לדרגת חיה. הדרוויניזם החברתי העלה מושגים כמו הברירה הטבעית ומלחמת ההישרדות לדרגה של אידאלים וככזה שימש כסות אידיאולוגית פסבדו-מדעית למשטרים אכזריים שהובילו לרצח עשרות מליונים ולדיכוי מתמשך של מאות מליוני בני אדם. הספר טוען שכל תיאוריה מדעית שנבנתה על בסיס מוסרי 'אובייקטיבי' לכאורה, דהיינו ללא שום התייחסות מוסרית, תמשוך אליה כוחות שליליים שיהפכו אותה לאידיאולוגיה. אלישע אבשלום מתאר את תוצאות העובדה שהדעה הקדומה הסובייקטיבית שעמדה בבסיס התיאוריה של דרווין וממשיכיו - ההנחה של היעדר כח מכוון ביקום - הוכחשה, והתיאוריה הוצגה כתוצאה של היסק לוגי אובייקטיבי בלבד. הוא מוכיח שתוצאות המחקר הביולוגי בעשורים האחרונים מפריכים לחלוטין את התיאוריה המקובלת כאילו האבולוציה של החיים היתה תוצאת תהליך של ברירה טבעית שהתבסס על מוטציות אקראיות, ומציע דרך יסודית לחשיבה מדעית שתמנע קיומן של 'נקודות סובייקטיב שליליות' כפי שהן מכונות בספר זה.
תוכן עניינים -
לק ראשון: נקודת הסובייקטיב: דת ודעה קדומה -- אקדמיזציה כמיטת סדום -- ההיסטוריה המפוארת של אלה שלא שרדו -- דרוויניזם וניאו דרוויניזם: תיאוריה תמימה שהפכה למפלצת -- המקריות חסרת הפשרות וחסרת הפשר -- כיצד מתעורר החוקר בבוקר? -- נקודת הסובייקטיב השלילית (או: תולדות האקסיומה המודחקת) -- חלק שני: ההיסק בדבר ודאות קיומן של מערכות חוקים: שינה בשבת תענוג (או: הנוטריקון המכיל את עצמו) -- המולקולה שיצאה מאדישותה (או: החי על המת) -- "מדבר שקר תרחק" (או: עקשנותן להכעיס של האידיאות האפלטוניות) -- מכופף הבננות (או: מדוע רודף האריה אחר הזברה?) --המדע של הסתמיות המוחלטת -- ויליאם שקספיר ותעלומת הקופים המקלידים (או: תבונתה הלא אקראית של האקראיות הלא תבונית) -- חלק שלישי: טענות של דרוויניסטים והתשובות עליהן, או: כיצד אנשים מאד אינטליגנטיים עובדים עלינו (ועל עצמם) בעיניים -- חלק רביעי: נקודת הסובייקטיב החיובית: המטריאליזם הדיאלקטי: הפרק שלא נכתב -- טעמה של עוגת גבינה -- "אמור לי מה אתה מרגיש" -- "אני" ו"אתה" נשנה את העולם --. ההיסק בדבר חירות המחשבה -- העולם האנטי אלוהי -- ומה עושים עם זה? -- סוף דבר.
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ד' ספטמבר 16, 2020 8:43 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ג' ספטמבר 15, 2020 11:53 pm

גביר כתב:הגיע לכאן היום ספר מעניין נגד תורת האבלוציה, שנכתב אמנם לא מנקודת מבט של תורה אך דומה שיכול סייע לעוסקים בנושא -
‏ ההידרה של דרווין : כיצד הפכה תיאוריה מדעית למפלצת ומה עושים עם זה / אלישע אבשלום.

מעניין איך הפחד וחוסר הבטחון גורמים להתלות בכל אנתרופוסוף שוטה שפרסם ספר.

אוהב ציון

הודעהעל ידי אוהב ציון » ה' אוקטובר 15, 2020 9:11 am

ב"ה
לא זכיתי לעמוד על סוף דעת מנהלי הפורום שליט"א, איך נושא שכזה שאמרו להיות בחיבורים מסודרים או בשיחה אישית עם המתלבט, נתנו יד לדיון באופן שכזה שהוא לא פחות מפראי (רוחנית כמובן).
הרי על מה אנו דנים פה... יחושב טוב החושב. ומלבד שהתשובות הנכונות והעמוקות מלאות הידע כגון אלו של הרב המיוחד והמופלא מרדכי נויגרשל שליט"א - לא נמצאות בדרך כלל בפורומים אלו.
תחשבו אם אלו הבנות אמור הקורא לצאת לאחר שקרא בפורום זה.
דרך אגב: ניטען כאן ש"אנשים רבים" ממקרי המוות קליני פוגשים את הע"ז שלהם... האם אי מי כאן בדק נתונים, כמה אחוזים הם???? ובכלל האם יודע הטוען שתופעה מוזרה זו היא לאחר שנכתבו מחקרים ברורים בנושא על ידי פרופסורים גויים שאינם גרים בבני ברק..., עם חקירת המוני אנשים שלא הוזכר שם רמז בכזה דבר?
עכ"פ אם השואל פגש בבחור 'תועה' שכזה, אנא, שיפנה למקומות הנכונים.

(גם אנכי הקטן יש בידי חיבור כמעט גמור בענין זה, אבל פשוט הוא לי שלא מוציאים אותו כך לקהל הרחב).

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' אוקטובר 19, 2020 9:51 am

אוהב ציון כתב:הרי על מה אנו דנים פה... יחושב טוב החושב. ומלבד שהתשובות הנכונות והעמוקות מלאות הידע כגון אלו של הרב המיוחד והמופלא מרדכי נויגרשל שליט"א - לא נמצאות בדרך כלל בפורומים אלו.
תחשבו אם אלו הבנות אמור הקורא לצאת לאחר שקרא בפורום זה.

חוששני שכל סמא דמילתא, כלומר הבעיה שיש לך עם אשכול זה, אינה אלא משום שאתה סבור שרק עם הרב נויגרשל ישכון האור, וכל המהרהר אחריו כמהרהר אחר השכינה.
כבר כתבתי כאן בעבר שעם כל הכבוד שיש לי לרב נויגרשל (ויש כבוד), הוא אינו אלא 'קבלן השקפה' מוכשר. ואשר על כן יש גבול למספר האנשים שגישתו רצויה להם ושימצאו בה נחת, ויש בהחלט צורך בגישות נוספות.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ב' אוקטובר 26, 2020 8:02 pm

עקביה כתב:כבר כתבתי כאן בעבר שעם כל הכבוד שיש לי לרב נויגרשל (ויש כבוד), הוא אינו אלא 'קבלן השקפה' מוכשר. ואשר על כן יש גבול למספר האנשים שגישתו רצויה להם ושימצאו בה נחת, ויש בהחלט צורך בגישות נוספות.

כתוספת על דברי עקביה, יש לומר שכבוד הרב נויגרשל הוא בור גמור בענייני תורת האבלוציה ואיננו מבין אפילו מה שיודע בר בי רב דחד יומא שלן בעומקו של הנושא. ובאמת לפלא הדבר. אילו היה פרופסור לתורת האבולוציה שלא למד ולא שנה תורת ישראל דן בתורתנו הקדושה הלא היה לבוז ולחרפה. ומנין לו לתלמיד ישיבה שאיננו מסוגל להבין אפילו לא את השורות הראשונות במאמר מדעי העוסק באבולוציה, מנין לו לדבר בדבר הזה בשחצנות ויהירות של בור?

וגם יש לזכור שנויגרשל כתב בענייני הדילוגים בתורה שכבר הוכח באותות ומופתים שזוהי איוולת גמורה וגם נתערבבו בה, מן הסתם, מעשי נכלים של יראי שמיים.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » ב' אוקטובר 26, 2020 11:21 pm

אינני מכיר פרופסור תלמיד חכם שלא בילה שנים בלימוד תורה. כדי להבין את תורת האבולציה יש להבין היטב ביולוגיה, מתמטיקה, סטטיסטיקה ונושאים שונים אחרים. הדברים הללו אינם נמצאים בכיסם של תלמידי ישיבה. כמובן שאפשר לגלות הבנה מסוימת בתחום מתוך קריאת ספרות פופולרית. על כל פנים די להאזין לרב נויגרשל ולראות שאין הוא מבין אף לא את האלף בית של תורת האבולוציה.

אף אחד לא דיבר על כיס של מישהו אלא על אדם שלמד נושאים אלו כפי הצורך לעניין המדובר שלא במסגרת כלשהי, גם הפרופ יתכן שלמד בביתו אחרי העבודה.

תוכן

אבולוציה וסטטיסטיקה

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוקטובר 29, 2020 1:13 am

אליעזר ג כתב:אינני מכיר פרופסור תלמיד חכם שלא בילה שנים בלימוד תורה. כדי להבין את תורת האבולציה יש להבין היטב ביולוגיה, מתמטיקה, סטטיסטיקה ונושאים שונים אחרים. הדברים הללו אינם נמצאים בכיסם של תלמידי ישיבה. כמובן שאפשר לגלות הבנה מסוימת בתחום מתוך קריאת ספרות פופולרית. על כל פנים די להאזין לרב נויגרשל ולראות שאין הוא מבין אף לא את האלף בית של תורת האבולוציה.

אף אחד לא דיבר על כיס של מישהו אלא על אדם שלמד נושאים אלו כפי הצורך לעניין המדובר שלא במסגרת כלשהי, גם הפרופ יתכן שלמד בביתו אחרי העבודה.

אחרי המחילה רבה, אתה כותב שכדי להבין תורת האבולוציה 'יש להבין היטב ביולוגיה, מתמטיקה, וסטטיסטיקה, ונושאים שונים אחרים'. מה ההבדל בין מתמטיקה לסטטיסטיקה? ואיזה נושאים שונים אחרים צריכים לדעת?

לא האזנתי להר' נויגרשל בנושא האבולוציה, אבל כן האזנתי לו על נושאים אחרים. הוא אדם מוכשר ביותר. האם תוכל לפרט בדיוק איזה טעיות הוא טעה שמוכיחות שהוא לא מבין את האלף-בית של האבולוציה?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 29, 2020 3:23 am

כמדומני, שבעריכה הכללית שנעשתה כאן נתבלבלו מעט הענינים. ועכ"פ, הדברים הנ"ל - אם זכרוני אינו מטעני - יצאו מקולמוסו של 'דבי אליהו'.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » ה' אוקטובר 29, 2020 8:52 am

תוכן כתב:
אליעזר ג כתב:אינני מכיר פרופסור תלמיד חכם שלא בילה שנים בלימוד תורה. כדי להבין את תורת האבולציה יש להבין היטב ביולוגיה, מתמטיקה, סטטיסטיקה ונושאים שונים אחרים. הדברים הללו אינם נמצאים בכיסם של תלמידי ישיבה. כמובן שאפשר לגלות הבנה מסוימת בתחום מתוך קריאת ספרות פופולרית. על כל פנים די להאזין לרב נויגרשל ולראות שאין הוא מבין אף לא את האלף בית של תורת האבולוציה.

אחרי המחילה רבה, אתה כותב שכדי להבין תורת האבולוציה 'יש להבין היטב ביולוגיה, מתמטיקה, וסטטיסטיקה, ונושאים שונים אחרים'. מה ההבדל בין מתמטיקה לסטטיסטיקה? ואיזה נושאים שונים אחרים צריכים לדעת?

לא האזנתי להר' נויגרשל בנושא האבולוציה, אבל כן האזנתי לו על נושאים אחרים. הוא אדם מוכשר ביותר. האם תוכל לפרט בדיוק איזה טעיות הוא טעה שמוכיחות שהוא לא מבין את האלף-בית של האבולוציה?

אני מצטער אבל את השורות הראשונות לא אני כתבתי ,אלא רק את התגובה בשורה האחרונה, ומשהו הסתבך במובן הטכני

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ה' אוקטובר 29, 2020 9:44 am

מאחר וחלק המחלוקות קשורות בהנחות יסוד ופילוסופיה של המדע - נראה קצת יומרני לפסול מישהו (לדוגמא הרב נויגרשל) בכלל שלא למד 8 שנים באוניברסיטה

ישנם טענות ברורת מבחינה לוגית לגבי תורת האבולוציה שאינה דורשת הבנה וידע מלא במבנה מולקולארי

בכל מקרה, אשמח לקבל איזו טעות של הרב נויגרשל שעל בסיסה אתה פוסל את דעתו

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ה' אוקטובר 29, 2020 10:09 am

אלה הם דברי, שאליעזר ג לא הצליח למסגר כציטוט שלי.

במקום להכביר מילים על לוגיקה ופילוסופיה של המדע הנה קישור להרצאה תחת הכותרת המביכה והעילגת "הרב מרדכי נויגרשל מפריך לגמרי את תאוריית האבולוציה על פי המדע". האיש מתאר את שלושת כרעיה של תאוריית האבולוציה. כל מי שמכיר לעומקו את הנאו-דרוויניזם (שהוא תאוריית האבולוציה של ימינו) לא יכיר אותה מתיאורו המופרך לחלוטין של הרב נויגרשל. פשוט דברי הבל המדגישים את הטפל ומשמיטים את עיקרי העיקרים. כרגיל הדיבור רהוט והלוגיקה שפתיים תושק. קשקוש לוגי מושלם. https://www.youtube.com/watch?v=0p-93jHkmEg

אין בכוונתי לנסות להסביר את התאוריה למי שאינו מכיר. מי שמכיר את התאורייה ואינו מכיר את הרב ילמד דבר מה על היומרנות הפאתטית של הרב הנ"ל. מי שאינו מכיר את התיאוריה מוזמן לקרוא ספרות רחבה מיני ים בנושא.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 10:48 am

דבי אליהו כתב:
הסקרן_הקטן כתב:

מאחר וחלק המחלוקות קשורות בהנחות יסוד ופילוסופיה של המדע - נראה קצת יומרני לפסול מישהו (לדוגמא הרב נויגרשל) בכלל שלא למד 8 שנים באוניברסיטה

ישנם טענות ברורת מבחינה לוגית לגבי תורת האבולוציה שאינה דורשת הבנה וידע מלא במבנה מולקולארי

בכל מקרה, אשמח לקבל איזו טעות של הרב נויגרשל שעל בסיסה אתה פוסל את דעתו

אלה הם דברי, שאליעזר ג לא הצליח למסגר כציטוט שלי.

במקום להכביר מילים על לוגיקה ופילוסופיה של המדע הנה קישור להרצאה תחת הכותרת המביכה והעילגת "הרב מרדכי נויגרשל מפריך לגמרי את תאוריית האבולוציה על פי המדע". האיש מתאר את שלושת כרעיה של תאוריית האבולוציה. כל מי שמכיר לעומקו את הנאו-דרוויניזם (שהוא תאוריית האבולוציה של ימינו) לא יכיר אותה מתיאורו המופרך לחלוטין של הרב נויגרשל. פשוט דברי הבל המדגישים את הטפל ומשמיטים את עיקרי העיקרים. כרגיל הדיבור רהוט והלוגיקה שפתיים תושק. קשקוש לוגי מושלם. https://www.youtube.com/watch?v=0p-93jHkmEg

אין בכוונתי לנסות להסביר את התאוריה למי שאינו מכיר. מי שמכיר את התאורייה ואינו מכיר את הרב ילמד דבר מה על היומרנות הפאתטית של הרב הנ"ל. מי שאינו מכיר את התיאוריה מוזמן לקרוא ספרות רחבה מיני ים בנושא.

מה שעשית עכשיו הוא איננו הגון במחילה, את מכביר במלים 'יפות' על הרב נויגרשל. ולא רוצה לתת ולו דוגמאות לטעויות, במקום זאת אתה מפנה את הקורא ללכת ללמוד את ספרי האבולוציה אך למעשה לפי הודעתך הקודמת המצוטטת כאן אתה מפנה את הקורא ללכת ללמוד ביולוגיה מטמטיקה וסטטיסטיקה ברמה של תואר ואז או אז הוא אחרי שנים של לימוד הוא יחזור לכאן לפורום ויהיה אמור להבין שהרב נויגרשל הוא.. אני לא אחזור על מלותיך.

תועיל בטובך לכתוב במה הוא טעה או או מה הוא הבל בדבריו ואם מישהו לא יבין את דבריך כי אתה משתמש במושגים שצריכים פירוט אחר פירוט תשמור לעצמך את זכות השתיקה.

או יותר טוב יבוא אחר ויכתוב - דברי הרב נויגרשל אמת לאמיתה מבוססים על המדע העדכני וכדו' וזה פשוט וברור לכל מבין ויודע בזה. ודברי המעיר שליט"א הרי הם הבל ורעות רוח וכשישאלו אותו להסבר יאמר אינני רוצה להסביר דברי לכו תלמדו.

הרי כל הפורום הזה אפשר לסתום עליו את הגולל ח"ו בדרך זו כל שאלה מורכבת תענה בהפניה לעשרות ספרים ללימוד ובכבוד אחרי לימודם תדעו את התשובה...

אם אין רצונך להסביר עדיף שלא תגיד בכלל כי לעת עתה דברת לא יותר מלשון הרע והוצאת שם רע ובין אדם לחברו ועוד ועוד בדבריך על הרב שליט"א.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ה' אוקטובר 29, 2020 11:58 am

דבריך, נוריאל נכוחים ואני אומר זאת בלי שמץ של אירוניה. אלא שהיום קצר וגו' ואני מודה בחולשתי וקוצר רוחי להתפלמס עם כבוד הרב. ובכל זאת אינני חוזר בי במילה ממה שאמרתי. מי שמכיר אותי או את דברי בפורום עשוי לקבלם מצד מי שאמרם וללכת ולבדוק בעצמו. אני יודע שיש ב"ה אנשים כאלה ואליהם ירמזון דברי. כדי להעמיד דברים על דיוקם אין צורך באמת בשמונה שנות לימוד אקדמי. די בשכל ישר ו ב י ו ש ר ה אינטלקטואלית. לא אעלב אם יאמרו שכל דברי דברי הבל ורעות רוח ללא הנמקה של ממש ויציעו מה ללמוד כדי לבסס זאת. כבר נאמרו דברים כאלה.

גם אם אמצא סירטון שכותרתו "פרופסור פלוני אלמוני מפריך לגמרי את תורת ישראל על פי המדע תוך שעה קלה" אמלא שחוק פי ואומר, עוד בטרם אצפה בסירטון, שהפרופסור אוויל משריש זחוח דעת. כמובן שיש רבים כאלה. האמת היא שלא אדע אפילו איך להתחיל את הדיון ולאן להפנות את הקוראים כדי לבסס את טענתי. במקרה שלפנינו קל יותר.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 12:10 pm

תודה על הדברים.
אלא שאינני חושב שהרב נויגרשל ניסח את הכותרת מסתמא מי שחתך את הקטע והעלה הוא שהתנסח כך.
ובאם אין לך זמן וחשק להאריך עדיף לומר את דעתך מבלי ללעוג.
וזאת דע לך ידידנו היקר דבי אליהו, לו הייתה מתנסח בכל הודעותיך בצורה מכובדת כבזו(בהשמטת ב' המלים האחרונות) דבריך היו יותר נשמעים.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ה' אוקטובר 29, 2020 12:52 pm

נוריאל עזרא כתב:תודה על הדברים.
אלא שאינני חושב שהרב נויגרשל ניסח את הכותרת מסתמא מי שחתך את הקטע והעלה הוא שהתנסח כך.

אני בהחלט מסכים אתך גם בזה. אלא שתוכן דבריו של הרב מתאים ביותר לכותרת שניתנה לסירטון.

נוריאל עזרא כתב:ובאם אין לך זמן וחשק להאריך עדיף לומר את דעתך מבלי ללעוג.

אינני בטוח שהתכוונתי ללעוג. אני סבור שהרב נויגרשל הוא שטחי. זאת דעתי (שאמנם איננה מנומקת) אבל אין בה לעג. אגב, לכל התכונות הללו יש יתרונות לא מבוטלים. כיניתי אותו "ליצן תורני" וגם בזה אינני רואה לעג, אלא כמעט מחמאה. אי אפשר להתעלם מחוש ההומור המבריק שלו ומן העובדה שהרצאותיו קרובות להיות מה שהלועז קורא סטנד-אפ-קומדי.

נוריאל עזרא כתב:וזאת דע לך ידידנו היקר דבי אליהו, לו הייתה מתנסח בכל הודעותיך בצורה מכובדת כבזו(בהשמטת ב' המלים האחרונות) דבריך היו יותר נשמעים.

אני בהחלט מוחמא על שקראת לי ידידנו היקר, ומקווה שאינני נאיבי יותר מדאי כשאני מניח שאתה מתכוון לזה. אבל מהי מכובדות? כשהנביא אומר "בזה לך לעגה לך בתולת בת ציון" האם לא שמעו לו? כשהנביא אומר "איכה היתה לזונה קריה נאמנה" האם מחקו את המילה הנוראה ב"המודיע" וב"יתד נאמן"? כשהראב"ע עולב בצורה לחלוטין לא עניינית במפרשים אחרים האם השמיטו את פרושיו הנפלאים מהמקראות הגדולות. והרי אפשר להמשיך ולמנות את סוג ההתבטאויות הזה בכל ספרותנו. נדמה לי שכל מה שכתבתי הרבה יותר ענייני.

תודה על התיחסותך.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוקטובר 29, 2020 1:12 pm

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 29, 2020 2:04 pm

כידוע, א' מכללי הפורום הוא שלא דנים ברבנים שליט"א.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ה' אוקטובר 29, 2020 2:51 pm

עזריאל ברגר כתב:כידוע, א' מכללי הפורום הוא שלא דנים ברבנים שליט"א.

א. תודה על ההערה. לא ידעתי. אקפיד מכאן ולהבא.
ב. הפורום מלא עד אפס מקום בדיונים ברבנים שליט"א.
ג. ומה על הרבנים זצ"ל?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 29, 2020 3:18 pm

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' אוקטובר 29, 2020 3:21 pm

אין לי כמובן את הסמכות לפרשן את דברי המנהל או את כללי הפורום. אבל עד כמה שהבנתי, אכן הפורום מלא בדיונים על דבריהם ותורתם של רבנים ושל כל מיני אישים, וזה ודאי רצוי ללבן את הדברים ואף להעלות תהיות והסתייגויות, לעתים אף חריפות, מדבריהם.
אבל לא נהוג כאן לכתוב שפלוני אלמוני הוא ליצן תורני, או שהוא בור גמור בענין כך וכך. זה נקרא "אד הומינום."
טענות ענייניות כן.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 3:31 pm

דבי אליהו כתב:אינני בטוח שהתכוונתי ללעוג. אני סבור שהרב.... אולי גם אתה.....

חלילה לי.

דבי אליהו כתב:אני בהחלט מוחמא על שקראת לי ידידנו היקר, ומקווה שאינני נאיבי יותר מדאי כשאני מניח שאתה מתכוון לזה.

דברתי אמת לאמיתה.

מה שכתבת מהמקורות, י"ל אבל זה ויכוח שאין לו סוף.
מה שכן תסתכל בשטח, למשל כשהביאו פה את הרשימה ל השמות שפרופסור ריפס השתמש בה היו הרבה מעירים עם הרבה הערות ותהיות, ושום אחד לא 'קפץ' עליהם אלא כל אחד הוסיף נופח ותהיות משלו.
אבל תהיה בטוח שאם משהו היה מדבר בבוטות ולועג מיד היו יוצאים להגן על פרופסור ריפס ולא מקבלים את הערות המעיר.

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » ה' אוקטובר 29, 2020 3:48 pm

נוריאל חביבי,

סברתי וקבלתי.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 29, 2020 4:00 pm

דורשי יחודך כתב:הפורום מלא בדיונים על דבריהם ותורתם של רבנים ושל כל מיני אישים . . לא נהוג כאן לכתוב שפלוני אלמוני הוא ליצן תורני, או שהוא בור גמור בענין כך וכך. זה נקרא "אד הומינום." טענות ענייניות כן.
וכמבואר בארוכה באשכול הנ"ל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוקטובר 29, 2020 4:19 pm

דבי אליהו כתב:במקום להכביר מילים על לוגיקה ופילוסופיה של המדע הנה קישור להרצאה תחת הכותרת המביכה והעילגת "הרב מרדכי נויגרשל מפריך לגמרי את תאוריית האבולוציה על פי המדע". האיש מתאר את שלושת כרעיה של תאוריית האבולוציה. כל מי שמכיר לעומקו את הנאו-דרוויניזם (שהוא תאוריית האבולוציה של ימינו) לא יכיר אותה מתיאורו המופרך לחלוטין של הרב נויגרשל. פשוט דברי הבל המדגישים את הטפל ומשמיטים את עיקרי העיקרים. כרגיל הדיבור רהוט והלוגיקה שפתיים תושק. קשקוש לוגי מושלם. https://www.youtube.com/watch?v=0p-93jHkmEg

תודה על הקישור. הקשבתי להרצאה, ולצערי אני חייב להסכים. לא הקשבתי לכל ההרצאה, פשוט לא היה לי זמן, אבל הקשבתי לפירכות שלו, ואח"כ לעוד כמה דקות, ובאמת רואים שהאדם לא דן לענין. לאלו שאין להם זמן להקשיב, אפרט בקיצור הבעייתיות בדברי הר' נויגרשל. הוא מסביר שהאבולוציה מאמינה שהחיים מתפתחים בצורה 'ספונטנית', ולכן הוא מסביר בטוב טעם ודעת שזה לא נכון. למעשה, מי שהאמין בהיווצרות של חיים בצורה 'ספונטנית' הוא אריסטו, ודעותיו הופרכו מזמן. האבולוציונים מאמינים שהחיים מתפתחים בצורה 'רנדומלית', דהיינו שהקוד של הדנ"א משתנה בצורה רנדומלית, ומתוך אלפי שינויים כאלה יש אחד או שנים שהם יעילים, ומהם מתפתחים היצורים מן הפשוט אל המורכב יותר.

בהתאם לכך, פרכותיו של הר' נויגרשל אינן מחזיקות מים. למשל הוא טוען שהצואר הארוך של הג'ירפה יש בו שסתומים שמווסתים את מחזור הדם, כדי שאם מתכופף שלא יהיה פרץ דם למוח. ואז הוא שואל ממ"נ מה התפתח קודם, הצואר הארוך או מערכת השסתומים. אם הצואר הארוך, הרי הג'ירפה היה מת מיד פעם ראשון שמתכופף, אם השסתומים, למה שיתפתחו אם אין צואר ארוך. זאת שאלה טובה לפי השיטה שהחיים מתפתחים בצורה ספונטנית, איך אפשר שני פיתוחים ספונטנים שמשלימים אחד את השני.

אבל לדברי האבולוציונים התשובה היא פשוטה. קודם הצואר התארך קצת, ואז הג'ירפות שהתכופפו לא היו מתים, למרות שזה היה להם קצת קשה, ואז מתוך מליוני הג'ירפות עם צואר קצת ארוך, התפתח אצל כמה מהם שסתומים, והם אלו ששרדו והתפתחו, ואח"כ הצואר התארך עוד, וכן הלאה.

לדעתי העניה, תיאוריית האבולוציה היא שטויות, ואולי עוד חזון למועד בל"נ.

בכל אופן, דבר אחד יש להעיר, שלענ"ד ההתקף על רמ"נ על אף שהיא נכונה, עברה את גבול הטעם הטוב, ות"ח שרתח וכו' וכו'.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוקטובר 29, 2020 4:46 pm

הלינק חסום לי, אבל אני מעז לנחש שהרב נוירגשל בכלל לא התכוון במונח "ספונטני" למקום אליו גררת אותו.

אריסטו לא האמין באבולציה, אלא ביקום קיים מאז ומתמיד. הוא טען שחלק מטבע הבריאה הוא שחיים נוצרים בו באופן ספונטני, וזאת באופן קבוע, ובצורה קבועה. כמו הכינים.
הרב נויגרשל מתכוון באומרו "ספונטני" ליצירה שנוצרה בעצמה בלי יוצר מכוון. אבל אופן היצירה הוא על ידי שינויים רנדומליים (לחשוד בו שלא קרא גם את החומר הפופולרי זה כבר הזוי) ובשום אופן לא על ידי טבע קיים שבאופן כל שהוא יוצר את היצירות המופלאות הללו, שאם כן מה הועילו טיפשים בקלקולם, והלוא עליהם להסביר מהו הכח הזה.

אבל הדחייה שענית יפה גם ככה. מעניין מה הוא היה עונה על כך.
יתכן שהוא יטען שהתכוון רק להמחיש עד כמה כל המנגנונים תלויים זה בזה, ואיזה מסלול בלתי סביר היה על מיליארדי השינויים הרנדומליים לעבור, וכל זאת בפרק זמן מוגבל.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 5:07 pm

מקדש מלך כתב:הלינק חסום לי

https://drive.google.com/file/d/14PtmgX ... sp=sharing

מקדש מלך כתב:לחשוד בו שלא קרא גם את החומר הפופולרי זה כבר הזוי

במהלך התשובה שהוא משיב הוא מציין לספרים ומאמרים שונים בע"פ גם כאלה באנגלית קשה להאמין שהוא זוכר מראה מקומות בלא שקרא. גם דברים שהוא אומר הוא מציין שזה כתוב במקום כך וכך.

חשוב לציין שזו לא הרצאה שהוא נערך אליה והכין את החומר, אלא זו שאלה 'ספונטנית' ששאלו אותו והיא התפתחה לה באופן 'רנדומלי' למה שיצא.
ואע"פ שבודאי הוא מורגל בשאלות כאלה אבל מ"מ תמיד שמתקילים בע"פ בשאלה זה לא באותה רמה שיושבים ומכינים הרצאה בהחלט פחות מדוייק.

למשל הוא אומר לחלוק על זה שיצאנו מהקוף בעוד זו דעה מיושנת וכיום סוברים שלקוף ולאדם אב קדמון משותף(כך זכור לי ייתכן וגם אני טועה) אבל לעצם הרעיון זה לא משנה את התשובה הוא הרי בא להתמודד עם התפתחות יצורים מורכבים מפשוטים יותר, ואין זה משנה לרעיון אם נכנה את היצור קוף או אדם קדמון.

לענ"ד היישוב שכתב כאן הרב מעיינות לדברי הרב נויגרשל על הג'ירפות זו פירכא שיש עליה תשובה, הרי אם הצוואר התארך רק קצת גם אם נניח שלחלק התפתחו סמפונות(מה שלא ברור למה שיקרא בכלל. מדוע שאלו עם הסמפונות ישרדו והשניות יכחדו? זה לא ברור. ועדיין זה רק בגדר רעיון של מדענים לא מוכרח ולא מגובה בכלום אז סתירה לבריאת כל היצורים כשלמים ולא בהתפתחות אין כאן.
נערך לאחרונה על ידי נוריאל עזרא ב ה' אוקטובר 29, 2020 5:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זיל בתר רובא

הודעהעל ידי זיל בתר רובא » ה' אוקטובר 29, 2020 5:14 pm

דבי אליהו כתב:
נוריאל עזרא כתב:תודה על הדברים.

אני בהחלט מסכים אתך גם בזה. אלא שתוכן דבריו של הרב מתאים ביותר לכותרת שניתנה לסירטון.

נוריאל עזרא כתב:ובאם אין לך זמן וחשק להאריך עדיף לומר את דעתך מבלי ללעוג.

אינני בטוח שהתכוונתי ללעוג. אני סבור שהרב נויגרשל הוא יהיר, שטחי וחסר יושרה אינטקלטואלית (רבים מחברי הפורום, אולי גם אתה, סבורים כמוני). זאת דעתי (שאמנם איננה מנומקת) אבל אין בה לעג. אגב, לכל התכונות הללו יש יתרונות לא מבוטלים. כיניתי אותו "ליצן תורני" וגם בזה אינני רואה לעג, אלא כמעט מחמאה. אי אפשר להתעלם מחוש ההומור המבריק שלו ומן העובדה שהרצאותיו קרובות להיות מה שהלועז קורא סטנד-אפ-קומדי.

נוריאל עזרא כתב:וזאת דע לך ידידנו היקר דבי אליהו, לו הייתה מתנסח בכל הודעותיך בצורה מכובדת כבזו(בהשמטת ב' המלים האחרונות) דבריך היו יותר נשמעים.

אני בהחלט מוחמא על שקראת לי ידידנו היקר, ומקווה שאינני נאיבי יותר מדאי כשאני מניח שאתה מתכוון לזה. אבל מהי מכובדות? כשהנביא אומר "בזה לך לעגה לך בתולת בת ציון" האם לא שמעו לו? כשהנביא אומר "איכה היתה לזונה קריה נאמנה" האם מחקו את המילה הנוראה ב"המודיע" וב"יתד נאמן"? כשהראב"ע עולב בצורה לחלוטין לא עניינית במפרשים אחרים האם השמיטו את פרושיו הנפלאים מהמקראות הגדולות. והרי אפשר להמשיך ולמנות את סוג ההתבטאויות הזה בכל ספרותנו. נדמה לי שכל מה שכתבתי הרבה יותר ענייני.

תודה על התיחסותך.

אז חוץ מזה שאתה היחיד שמבין בסטטיסטיקה ובמדע וכל העולם כאין נגדך, ואין לפניך שום איסור לגנות באופן אישי יהודי (ת"ח?) שלא עבר על שום איסור שמתיר לגנותו ואיסור לשה"ר לפניך כמישור. דבי אליהו הוא בעצם גם ישעיהו הנביא!!!!!
אשרי הפורום שמנהליו מכירים בביאת ישעיהו הנביא ביניהם ומכבדים אותו כראוי לו.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 5:21 pm

דבריו הקשים על הרב שליט"א באמת קשים לשמיעה. ואתה נוהג נכון שאתה מוחה.

אבל הוא כבר כתב לעיל שהוא סבר וקיבל. גם הסכים עם הרב עזריאל ברגר שליט"א שלא לדבר יותר על רבנים.
מכאן ולהבא חושבנא טבא.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוקטובר 29, 2020 6:12 pm

נוריאל עזרא כתב:במהלך התשובה שהוא משיב הוא מציין לספרים ומאמרים שונים בע"פ גם כאלה באנגלית קשה להאמין שהוא זוכר מראה מקומות בלא שקרא. גם דברים שהוא אומר הוא מציין שזה כתוב במקום כך וכך.

חשוב לציין שזו לא הרצאה שהוא נערך אליה והכין את החומר, אלא זו שאלה 'ספונטנית' ששאלו אותו והיא התפתחה לה באופן 'רנדומלי' למה שיצא.
ואע"פ שבודאי הוא מורגל בשאלות כאלה אבל מ"מ תמיד שמתקילים בע"פ בשאלה זה לא באותה רמה שיושבים ומכינים הרצאה בהחלט פחות מדוייק.

למשל הוא אומר לחלוק על זה שיצאנו מהקוף בעוד זו דעה מיושנת וכיום סוברים שלקוף ולאדם אב קדמון משותף(כך זכור לי ייתכן וגם אני טועה) אבל לעצם הרעיון זה לא משנה את התשובה הוא הרי בא להתמודד עם התפתחות יצורים מורכבים מפשוטים יותר, ואין זה משנה לרעיון אם נכנה את היצור קוף או אדם קדמון.

לענ"ד היישוב שכתב כאן הרב מעיינות לדברי הרב נויגרשל על הג'ירפות זו פירכא שיש עליה תשובה, הרי אם הצוואר התארך רק קצת גם אם נניח שלחלק התפתחו סמפונות(מה שלא ברור למה שיקרא בכלל. מדוע שאלו עם הסמפונות ישרדו והשניות יכחדו? זה לא ברור. ועדיין זה רק בגדר רעיון של מדענים לא מוכרח ולא מגובה בכלום אז סתירה לבריאת כל היצורים כשלמים ולא בהתפתחות אין כאן.

התירוץ מיותר, וגם מה שכתבתי מקודם. כי בשלב הגירפה הוא מדבר על הדרווניזם בגירסתו הפראהיסטורית (למרקיזם), ומיד מדגיש שכיום התאוריה השתנתה לחלוטין.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 6:54 pm

באמת שלא שמעתי הכל רק בדילוג, וייש"כ!

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוקטובר 29, 2020 7:50 pm

תקציר טיעוניו (הדי מוכרים אגב) של הרב נויגרשל, משמיעה בלתי מרוכזת:

א) מכיר בעובדה שיצורים פשוטים הופיעו לפני המורכבים (שלדבריו היא עובדה מדעית, אם כי לא מושלמת ויש עליה שאלות).
מקבל כאפשרות הגיונית שהמורכבים התפתחו מהפשוטים (לדבריו היא תאוריה מדעית, אך לא עובדה),
אך חולק על הטענה שהדבר נעשה באקראיות (אותה הוא מגדיר כ"אמונת המדענים").

ב) טיעוניו נגד האקראיות.
1) אין אפשרות להוכיח שאין מתכנן.
2) מאידך הגיוני שהדבר נעשה על ידי מתכנן, היות והמורכבות של המנגנונים היא מדהימה,
3) וגם התפתחות אקראית סותרת את אחד מעקרונות התרמודינמיקה שהעולם צועד מסדר לאי סדר.

ג) טוען שהאבולציה היא תיקונים וטלאי על גבי טלאי לתרץ תורה שכיום יודעים שהיא לא רלוונטית. ולטענתו לא היו חושבים על כך על פי הידע של היום, ששולל כמה הנחות יסוד אותן הציבו הוגי הרעיון בעבר (כאמור מדובר בהקשר של אקראיות. על עצם ההתפתחות הוא אינו מערער).
מזכיר בדרך אגב את שאלת היעדר מימצאי הביניים.
טוען שהאבולציה קשורה בקשר בל ינתק למטריאליזם, וכל הוכחה לנשמה רוחנית פורכת בעצם את התיאוריה בהקשרה הכפרני, כי אין לנשמה מוצא בהתפתחות.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' אוקטובר 29, 2020 8:30 pm

נוריאל עזרא כתב:

אבל הוא כבר כתב לעיל שהוא סבר וקיבל. גם הסכים עם הרב עזריאל ברגר שליט"א שלא לדבר יותר על רבנים.
מכאן ולהבא חושבנא טבא.

אולי כדאי לשקול שהכותב או המנהלים ימחקו דיבורים מעין "לץ תורני" או "בור גמור בכך וכך" וכדומה.
דבר אין לי עם הרב נויגרשל, אני פשוט חס על המקום היפה הזה שלא יאבד לגמרי את הצביון שלו (ושלא נהפוך כולנו לליצנים תורניים).

אבא יודן

הודעהעל ידי אבא יודן » ה' אוקטובר 29, 2020 8:58 pm

נוריאל עזרא כתב:לענ"ד היישוב שכתב כאן הרב מעיינות לדברי הרב נויגרשל על הג'ירפות זו פירכא שיש עליה תשובה, הרי אם הצוואר התארך רק קצת גם אם נניח שלחלק התפתחו סמפונות(מה שלא ברור למה שיקרא בכלל. מדוע שאלו עם הסמפונות ישרדו והשניות יכחדו? זה לא ברור.

אה..
שאלה יפה שאלת.
אבל לדברי רוח אין חקר.
לזה הם קוראים Naturel selection!...

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » ה' אוקטובר 29, 2020 9:53 pm

מקדש מלך כתב:תקציר טיעוניו (הדי מוכרים אגב) של הרב נויגרשל, משמיעה בלתי מרוכזת:

א) מכיר בעובדה שיצורים פשוטים הופיעו לפני המורכבים (שלדבריו היא עובדה מדעית, אם כי לא מושלמת ויש עליה שאלות).
מקבל כאפשרות הגיונית שהמורכבים התפתחו מהפשוטים (לדבריו היא תאוריה מדעית, אך לא עובדה),

ב) טיעוניו נגד האקראיות.
1) אין אפשרות להוכיח שאין מתכנן.
2) מאידך הגיוני שהדבר נעשה על ידי מתכנן, היות והמורכבות של המנגנונים היא מדהימה,
3) וגם התפתחות אקראית סותרת את אחד מעקרונות התרמודינמיקה שהעולם צועד מסדר לאי סדר.

ג) טוען שהאבולציה היא תיקונים וטלאי על גבי טלאי לתרץ תורה שכיום יודעים שהיא לא רלוונטית. ולטענתו לא היו חושבים על כך על פי הידע של היום, ששולל כמה הנחות יסוד אותן הציבו הוגי הרעיון בעבר (כאמור מדובר בהקשר של אקראיות. על עצם ההתפתחות הוא אינו מערער).
מזכיר בדרך אגב את שאלת היעדר מימצאי הביניים.
טוען שהאבולציה קשורה בקשר בל ינתק למטריאליזם, וכל הוכחה לנשמה רוחנית פורכת בעצם את התיאוריה בהקשרה הכפרני, כי אין לנשמה מוצא בהתפתחות.

תודה על הדברים:

דומני שהדיון ביסודו אינו ברבנים אלא ברצינותה של תורת האבולוציה והרי זה ממש לא קריטי האם רב מסוים מדבר דברים נכוחים או לא.

אבל הנושא של רצינות תאוריית האבולוציה הוא כן נושא רציני. וצריך לקחת בחשבון שמבלבלים שני טעונים בהקשר ביו אבולוציה ויהדות.

א. יש שמנסים להפריך מהאבולוציה את היהדות , ואת הטיעון הזה אפשר אכן לפרוך בקלות ,כי גם אם היו ראיות מוצקות לכל פרט באבולוציה ,אין שום אפשרות עקרונית להביא ראיה שהתהליך אינו מכוון ומושגח. ולגבי משך הזמן יש את הפתרון של ד"ר שרדר ועוד. זה למעשה הטעון ב-ב1 שבשבילו יש צורך בהכרות עקרונית כללית עם השיטה המדעית ותו לא . וטענתו מדויקת.
ב. תיאוריית האבולציה מנסה ליצר אלטרנטיבה כביכול לטיעון העתיק של רבי עקיבא שהבגד מעיד על החייט והעולם על יוצרו , וכן המשך הטעון בחובת הלבבות ועוד ובאינטואיציה האנושית הפשוטה בכל אתר ואתר. כלומר שתתכן יצירה של העולם ללא יוצר ובמקרה הפרטי של האבולוציה יציאת החיים מדומם במה שהם מכנים מקרה. כלומר בעצם זהו ניסיון לתת מקום לצד הכפירה.

למעשה הניאו דרווניזם החזיר את מצב הדברים לכך שהאבולוציה לא הוסיפה כלום להתמודדות הערומה שהייתה לפני כן אם טענה זו . וזאת מכיוון שהיא חזרה למהלך אקראי לחלוטין, ואדרבה המנגנונים אותם הכניסה הקלו לתרגם את הטענה האינטואיטיבית הזו לחשבון סטטיסטי שתוצאותיו הציבו את התאוריה בעמדה בעייתית מאוד.

האופן שבו ניסו בתאוריות המוקדמות לעקוף את הבעיה ויש היום ניצנים של חזרה במקצת לכוון זה היה באמצעות הטענה שההסתגלות וההתאמה לסביבה יכולה לחדור לגנטיקה וכך התהליך אינו אקראי אלא נקבע כתוצאה מהמפגש עם הסביבה ,ולזה התכוון הרב נויגרשל ובצדק רב שאם מראש היו יודעים כפי שסברו עד ממש לאחרונה שמדובר במהלך אקראי לא היו בכלל מתחילים להסתבך בהרפתקה זו , אבל אחרי שהסתבכו בה ודורות של חוקרים הקדישו את חייהם לה והיא נעשתה הבסיס לצורת החיים של אנשים רבים כל עוד אין לה חלופה כפרנית, ידבקו בה .

אומנם היום יש בשןליים תחילת מחשבה על התכנות השפעת הסביבה על הגנטיקה אבל זה רחוק מלהכיל פרומיל מהנצרך לאבולציה והיתר מסתמך על אקראיות.

אבל האמת שזה לא משנה וגם אם היה הסבר שכזה לכל התאוריה ,יש את אותה אי הסתברות , רק זה מקדים את הנצרך לתכנון שלב אחורה כלומר , לתנאי ההתחלה המדויקים והכוחות הפעילים בהם שיצרו את המנגנון שמאפשר את השתכללות החיים בהמשך, שיש בהם כמות אדירה של אפשרויות ורק יחידות מתוכם נותנות את התוצאה המקווה וההסתברות שתנאים וכוחות כאלו שטמון בתוכם ההתפתחות העתידית הנדרשת היא אותה אי הסתברות . ועוד שהמוקש ההסתברותי הגדול מכולם הוא היצירה הראשונית של אותו חומר גנטי הניתן לריבוי.

על ניסיונות פתרון הקושי וסתירתן אתייחס בל"נ בהמשך ,אם אראה שיהיו מתעניינים.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 29, 2020 10:09 pm

דורשי יחודך כתב:
נוריאל עזרא כתב:

מכאן ולהבא חושבנא טבא.

אולי כדאי לשקול שהכותב או המנהלים ימחקו דיבורים מעין "לץ תורני" או "בור גמור בכך וכך" וכדומה.
דבר אין לי עם הרב נויגרשל, אני פשוט חס על המקום היפה הזה שלא יאבד לגמרי את הצביון שלו (ושלא נהפוך כולנו לליצנים תורניים).

גם אני מצטרף לבקשתך, ויפה אמרת!

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אוקטובר 29, 2020 10:20 pm

מקדש מלך כתב:א) מכיר בעובדה שיצורים פשוטים הופיעו לפני המורכבים (שלדבריו היא עובדה מדעית, אם כי לא מושלמת ויש עליה שאלות).

1. הוא מתעלם לחלוטין מכך שהמחקר מראה שאותם יצורים פשוטים התקיימו לפני עשרות אלפי שנים. זה אומנם לא קשור ישירות לאבולוציה, אבל זה חלק מהשאלה. אלו שתוקפים את התורה בנושא הזה מכוונים גם לכך, ראוי לאדם הגון להתייחס לכך, ההתעלמות נותנת תחושה שאין לו מה לענות.
2. הוא חולק על הטענה שהדבר נעשה באקראיות בעוד שטענה כזו לא נטענה מעולם..
מקדש מלך כתב:1) אין אפשרות להוכיח שאין מתכנן.

אין אפשרות להוכיח שום דבר, השאלה מה אומר השכל הישר.
ההנחה שסדר דורש מתכנן, ברורה ומוסכמת. אין צורך לחזור עליה שוב ושוב עם דוגמאות ילדותיות על כוס שנופלת ומתנפצת וכו'. כשאתה מנהל ויכוח, ורוב דבריך מכוונים להנחות היסוד הפשוטות והמוסכמות על כולם, מתקבל הרושם שאתה מנסה להרוויח זמן ולא לדבר על נקודת הוויכוח.
האבולוציה נותנת הסבר אייך הסדר שמופיע בעולם החי נוצר בלי מתכנן. ואת ההסבר הזה הוא לא תוקף בכלל.
מקדש מלך כתב:3) וגם התפתחות אקראית סותרת את אחד מעקרונות התרמודינמיקה שהעולם צועד מסדר לאי סדר.

שוב האבולוציה לא טוענת להתפתחות אקראית, לכן אין קשר לחוק השני של התרמודינמיקה.
מקדש מלך כתב:ג) טוען שהאבולציה היא תיקונים וטלאי על גבי טלאי לתרץ תורה שכיום יודעים שהיא לא רלוונטית. ולטענתו לא היו חושבים על כך על פי הידע של היום, ששולל כמה הנחות יסוד אותן הציבו הוגי הרעיון בעבר (כאמור מדובר בהקשר של אקראיות. על עצם ההתפתחות הוא אינו מערער).

זה ממש מגוחך. כל תורה, הסבר, הבנה, אנושיים נוצרים טלאי על טלאי. גם הפיזיקה והטכנולוגיה נוצרו טלאי על טלאי, אם איינשטיין היה חי מאתיים שנים קודם הוא לא היה מצליח להגיע לתגליותיו. אין בכך כל פגם.
מקדש מלך כתב:מזכיר בדרך אגב את שאלת היעדר מימצאי הביניים.

היעדר ממצאי ביניים זה לא כל כך שאלה. יתכן שהם נעלמו, נרקבו וכו', יתכן שאם ימשיכו לחפש ימצאו.
השאלה העיקרית, שלה הוא לא מתייחס כלל, היא אייך בכל אופן חלק משלבי הביניים כן התגלו (התגלו המון ממצאים). הרי הכל נברא בששת ימי בראשית - אין שלבי ביניים.
מקדש מלך כתב:טוען שהאבולציה קשורה בקשר בל ינתק למטריאליזם, וכל הוכחה לנשמה רוחנית פורכת בעצם את התיאוריה בהקשרה הכפרני, כי אין לנשמה מוצא בהתפתחות.

בשביל זה הוא צריך להוכיח את קיומה של נשמה - מה שהוא לא עושה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 132 אורחים