מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם מותר ללכת לפסיכולוגים?יחס התורה לרופאי הנפש והגוף

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
משה נטע

Re: מה רע בפסיכולוגיה?

הודעהעל ידי משה נטע » א' ינואר 22, 2017 8:33 pm

בתבונה כתב: ישנם תיאוריות פסיכולוגיות שונות ורבות אין ממצאים שמראים כי לשיטה כלשהי יש יותר הצלחות באופן מובהק, התיאוריות אינם מבוססות ואף ששיש בהם גרעין נכון, המבנה של התיאוריות הם בגדר השערות מעורפלות, הראיות שבמחקרי הפסיכולוגיה לא עומדות במבחן שיחזור,
כך שסביר שעיקר היתרון בפסיכולוג הוא "דאגה בלב איש ישיחנה".

זו טעות מסוימת בהרבה זרמים פסיכולוגיים שטוענים שרוב האנשים פועלים רגשית אותו הדבר ואינו שונה הרבה ממחקר הגוף, ממילא יוצאים להם הרבה טעויות באיבחונים דקים, אמנם אנחנו יודעים ש'כשם שאין פרצופיהם שווים כך אין דעותיהם שוות'. אבל בצורה כללית של איבחונים יכולים לזהות כיוון ודרך לדעת איך לטפל בכל עניין, אם כי לא בצורה הכי מדויקת רק בגדר של כיוון ודרך וכנ"ל.
וגם אניין של דאגה בלב איש ישיחנה בפסיכולוג הוא הרבה יותר מאדם רגיל, שכן הפסיכולוג יודע להראות לאדם שהוא מבין את מצבו ואת מה שעובר עליו יותר מאחרים שלא יודעים לעשות זאת ברוח טובה.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » א' ינואר 22, 2017 8:36 pm

ברוך השם הדיון מתפתח ופורה.

מצורף בזה המאמר הרביעי.
קבצים מצורפים
תרופה או טריפה ד.pdf
(436.36 KiB) הורד 304 פעמים

משה ובני ישראל

Re: האם מותר ללכת לפסיכולוגים?יחס התורה לרופאי הנפש והגוף

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » א' ינואר 22, 2017 8:58 pm

סידרה של מאמרים שפורסמו בעבר על הנושא.

כמובן שחזקה על הכותבים בפורום שיגיבו עניינית בלבד על הסברות שבמאמרים.

בשלב זה ארבע מאמרים .
קבצים מצורפים
תרופה או טריפה ד.pdf
(436.36 KiB) הורד 308 פעמים
תרופה או טריפה ג.pdf
(3.28 MiB) הורד 290 פעמים
תרופה או טריפה ב.pdf
(1.74 MiB) הורד 377 פעמים
תרופה או טריפה א.pdf
(2.58 MiB) הורד 376 פעמים

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » א' ינואר 22, 2017 10:06 pm

לגבי המאמר השלישי
הבעיות העיקריות של כותב המאמר חזרנו עליהם למעלה, אמנם במאמר זה נראה שעיקר הביקורת מופנית אל הפסיכולוגים ודרכי טיפולם ולא על הפסיכולוגיה בעצם, אמנם כותב המאמר אינו עושה הפרדה בין שני הדברים שהיא טעות (אולי מכוונת).
לגבי עניין הסטיגמות שפוצעות את נפש הילד - כנראה שכותב המאמר לא ראה מימיו מספיק על פסיכולוגיה שכן שיטה מרכזית היא השוללת את כל עניין הסטיגמות ונזהרת מאוד לא להשתמש בה. מה גם שזה לא עניין רק אצל פסיכלוגים שעושים את זה, כמה מלמדים ורביים בחיידרים יכולים לצעוק ולנזוף בתלמיד (תוך כדי שמכים אותו כך שהפגיעה עמוקה כפליים) "אתה רשע!", "אתה מזיק, ממש בור ברשות הרבים!", "חסר תקנה!", "חצוף!", "עז פנים!" ולא מספיק אלא גם לזרות לו מלח על הפצעים מוסיפים לצעוק "רק מכות יעזרו לך", (וכנראה שהוא על עצמם, שרק להם זה עוזר לפרק את הכעסים והעצבים שלהם) ועוד כהנה וכהנה, זה לא סטיגמות ופגיעה בנפשו?, והכל מתעטף תחת 'חוסך שבטו' הידוע, עפ"ל שאומרים זה הפירוש, ולא חושבים פעמיים כמה זה פוגע בילד וכמה הרס וחורבן זה ממיט על החיים שלו. טעות לחשוב כמו שהוא מעלה במאמרים שאם לא נגיש לילד ביקורת על ההורים והמחנכים שלו הוא לא יבקר אותם והוא יקבל את דעתם, יכול להיות שכותב המאמר יתפלא שלילדים יש שכל ולא פעם יש ילדים שלא היו אצל פסיכולוג אפילו פעם אחת בחיים שלהם (חס ושלום, עקירת התורה לשיטת ההורים) והם טעונים בביקורת עוצמתית על הרבה יותר מאשר רק המחנכים וההורים שלהם, זה כואב, ועוד לעשות בזה שימוש ציני כל כך.
לגבי הלגיטמציה - ובכן לתת לגיטמציה מליאה לכל מה שהילד עושה הוא וודאי טעות, אך מסתבר שכותב המאמר כלל לא מתכוון לתת לילד לבטא את עצמו אלא הוא חייב ללכת ולהיות בדיוק בצורה ובאופי שהמחנכים שלו מתווים לו, ואם הוא נולד עם נפש שונה ונטיות ודרכי התנהגות שונות? לא נורא, 'ניישר' אותו... עוד טעות כואבת.
אין לתת לילד לגיטמציה לעשות מעשים לא טובים, אך יש לתת לו לגיטמציה להיות מי שהוא. האמת שבנקודה הזאת יש לכותב גם נקודות נכונות, אמנם כל זה רק בנוגע לפסיכלוגים מסוימים ואין לזה שום קשר לפסיכולוגיה כתחום באופן כללי, וכן לגבי עוד כמה נקודות נכונות שהוא מזכיר שם שאין להם שום הכרח עם פסיכולוגיה.
לגבי הרוח במאמר, הוא מציג שם כביכול את הסיבה להיות יהודי בגלל שהגוים אין להם מוסר יהודי וערך עליון, הנקודה צודקת וודאי אמנם מה לעשות שהילד יגדל ו'מבחן העוגה' לא תמיד יעבוד שכן ישנם גוים יותר מתורבתים מאשר אלו שבסיפור שם, וזה יעלה לילד שכבר נהיה מבוגר כל מיני שאלות על הדרך שחינכו אותו והנה זה לא נכון. גם כל ההצגה הזאת כביכול אין ילדים חילונים מחונכים והם בועטים בהוריהם, מה שאינו נכון כלל, פוק חזי (הוא כותב האם יש מי שחולק על המציאות הזאת, אין צריך לחלוק הרי המציאות עצמה חולקת...) ממילא כל טענותיו לגבי חוסר ההצלחה בחינוך הכללי נופלת, ואולי כבר אין סיבה להיות יהודי ח"ו... ראיה צרה ומצומצמת ביותר.
הענין פשוט, אין שום בעיה בפסיכולוגיה, השאלה לאיזה פסיכולוג אתה הולך.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » א' ינואר 22, 2017 10:08 pm

כל המאמרים כבר הועלו בפורום זה מכבר על ידך, וגם נידונו באשכול הבא:
viewtopic.php?p=332101#p332101

וראה עוד:
viewtopic.php?p=332323#p332323

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' ינואר 22, 2017 11:10 pm

בתבונה כתב:
אריך כתב:על איזה זרם הוא מדבר?

האנלטיקנים?
פרויד? קליין? אדלר?

או אולי הביהייבוריסטי?

או אולי סי. בי. טי?

ישנם תיאוריות פסיכולוגיות שונות ורבות אין ממצאים שמראים כי לשיטה כלשהי יש יותר הצלחות באופן מובהק, התיאוריות אינם מבוססות ואף ששיש בהם גרעין נכון, המבנה של התיאוריות הם בגדר השערות מעורפלות, הראיות שבמחקרי הפסיכולוגיה לא עומדות במבחן שיחזור,

זה לא רק דאגה בלב איש, מי שלמד והפנים את אותן תיאוריות, נעשה "למדן" בכוחות הנפש, וכל הגישה שלו מעמיקה מאד. כמובן לא כל אחד מצליח להתלמדן, אבל מי שמוכשר לכך והשקיע כראוי, מנתח אחרת התנהגויות ונכנס לעומק של כל דבר.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » א' ינואר 22, 2017 11:20 pm

משה ובני ישראל כתב:ברוך השם הדיון מתפתח ופורה.
מצורף בזה המאמר הרביעי.

במאמר הזה הוא מחדד יותר עינינים שבין חינוך העמים לחינוך יהודי, שוב אין לזה קשר עם פסיכולוגיה והיא טעותו הרגילה בכל המאמרים...

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ב' ינואר 23, 2017 3:38 am

בתבונה כתב:
אריך כתב:על איזה זרם הוא מדבר?

האנלטיקנים?
פרויד? קליין? אדלר?

או אולי הביהייבוריסטי?

או אולי סי. בי. טי?

ישנם תיאוריות פסיכולוגיות שונות ורבות,
אין ממצאים שמראים כי לשיטה כלשהי יש יותר הצלחות באופן מובהק,
התיאוריות אינם מבוססות,
אף שיש בהם גרעין נכון, כלל המבנה של התיאוריות הם בגדר השערות מעורפלות,
הראיות שבמחקרי הפסיכולוגיה לא עמדו במבחן שיחזור,

לגבי גרעין כלשהו נכון איני משוכנע
לגבי הטיעון שלפסיכולוג יותר יכולת לשמוע, זה עניין של טקט/אינטרסים/סבלנות
לגבי הלומדעס המעמיקה, אולי יש בכך חלק נכון, אבל מצד שני יש בזה הרבה הבל, למשל לפי שיטתה המעמיקה של הפסיכואנליזה המטופל יספר על חלומותיו וידבר בצורה של אסוציאציות חופשיות, כעת עם פלפולים יפרש המטפל האנלטיקן איך כל זה נובע מיצרים בתת מודע למין ואלימות ומנגנוני הגנה, ושהכול נקבע כבר בילדות הממש מוקדמת.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 10:45 am

תודה רבה לכל הכותבים המחכימים.

בתור אחד שכבר שנים מתעניין מאוד בנושא האשכול אשמח מאוד אם מישהו יוכל להביא אולי מקורות הפוכים. כלומר מצדיקים ומחנכים מקובלים על כולם שקובעים שאפשר לסמוך על הפסיכולוגים ואין בדבריהם שום סתירה לכתוב בספרים המקובלים עלינו.

דרך אגב אותי לא מעניין זרמים כאלה ואחרים בפסיכולוגיה וכן לא משנה לי אם תקרא לנושא פסיכולוגיה או חינוך העמים. אותי מעניין תכל'ת. המסקנות הלכה למעשה של הפסיכולוגים לגבי התמודדויות שבכל יום, כגון קשיים נפשיים, חוסר ביטחון עצמי, בושה, עצלות וכו' חינוך ילדים בכל הנ"ל ועוד רבות, שלום בית וכו'. האם המסקנות על פי הפסיכולוגיה המקצועית עולות בקנה אחד עם המובא אצלינו בספרים הקדושים ועם הוראות הצדיקים וגדולי התורה בעניין, ואם הדברים לא עולים בקנה אחד, למה זה, למי כן מותר ללכת באיזה נושא יש לחשוש ובאיזה נושא לא, וכו' .

כאמור הנושא מאוד מרתק אותי כבר שנים ותודה לכל המשתתפים והמגיבים .

מצורף בזה המאמר החמישי.
קבצים מצורפים
תרופה או טריפה ה.pdf
(1.98 MiB) הורד 368 פעמים

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 10:49 am

מעט דבש כתב:כל המאמרים כבר הועלו בפורום זה מכבר על ידך, וגם נידונו באשכול הבא:
viewtopic.php?p=332101#p332101

וראה עוד:
viewtopic.php?p=332323#p332323

צודק . סליחה.

פשוט הפורום פה יותר מרכזי . חשבתי אולי יפה יהיו יותר בעלי עניין בנושא.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 10:59 am

תוך כדי מצאתי משהו מעניין (עד קיצוני, לשיפוטכם.)
קבצים מצורפים
themedical.co.il-הילכו שניהם יחדיו.pdf
(66.94 KiB) הורד 492 פעמים

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 11:10 am

והנה המכתב של הרב שטרנבוך
קבצים מצורפים
הרב שטרנבוך.pdf
(211.81 KiB) הורד 327 פעמים

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 11:22 am

הנה המכתב של הרב פיינשטיין
קבצים מצורפים
הרב פיינשטיין.pdf
(191.88 KiB) הורד 338 פעמים

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 11:37 am

ערך פסיכולוגיה יהודית בויקיפדיה
קבצים מצורפים
ויקיפדיה ערך פסיכולוגיה יהודית.pdf
(61.69 KiB) הורד 829 פעמים

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' ינואר 23, 2017 11:42 am

למישהו יש פרטים על האיש ? מה ומהיכן השכלתו התורנית או הפסיכולוגית ?

(אם זה דברים שלא מתאימים לאופי של הפורום שלשמחתינו שומר ביינתיים על רמה גבוהה, אפשר לשלוח אלי בפרטי)

http://www.kolhalashon.com/New/Shiurim. ... %7CR0801-1

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ב' ינואר 23, 2017 8:46 pm

משה ובני ישראל כתב:תודה רבה לכל הכותבים המחכימים.
בתור אחד שכבר שנים מתעניין מאוד בנושא האשכול אשמח מאוד אם מישהו יוכל להביא אולי מקורות הפוכים. כלומר מצדיקים ומחנכים מקובלים על כולם שקובעים שאפשר לסמוך על הפסיכולוגים ואין בדבריהם שום סתירה לכתוב בספרים המקובלים עלינו.
דרך אגב אותי לא מעניין זרמים כאלה ואחרים בפסיכולוגיה וכן לא משנה לי אם תקרא לנושא פסיכולוגיה או חינוך העמים. אותי מעניין תכל'ת. המסקנות הלכה למעשה של הפסיכולוגים לגבי התמודדויות שבכל יום, כגון קשיים נפשיים, חוסר ביטחון עצמי, בושה, עצלות וכו' חינוך ילדים בכל הנ"ל ועוד רבות, שלום בית וכו'. האם המסקנות על פי הפסיכולוגיה המקצועית עולות בקנה אחד עם המובא אצלינו בספרים הקדושים ועם הוראות הצדיקים וגדולי התורה בעניין, ואם הדברים לא עולים בקנה אחד, למה זה, למי כן מותר ללכת באיזה נושא יש לחשוש ובאיזה נושא לא, וכו' .

ידוע שהרש"ר הירש (אין לי המקור להעלות) עודד ללמוד פסיכולוגיה ומדעי הרוח, שיטתו היתה שיש להכיר את היהדות מבפנים וברגע שברור לאדם מהי דעת התורה הרי שדעות פסיכוגים למיניהם לא יזיקו לו, הצורך בלימוד פסיכולוגיה הוא ללמוד לאבחן מה בדיוק הבעיה וסוגי בעיות למיניהם, פתרונות ודרכי טיפול בצורה חלקית - מה שלא נוגד דעת תורה הקדושה. שהרי גם אצל הפסיכולוגים עצמם יש הרבה שחולקים אחד על השני, וודאי שהתורה מבינה יותר טוב מהם מהי הדרך והשיטה האמיתית לטיפול. זה אותו העניין לגבי דרכי הטיפול, מה מותר ומה אסור וכמובן להתייעץ עם גדולי התורה לגבי כל דבר ולא באופן כללי 'אם אפשר ללכת לפסיכולוגים'.
לגבי המכתב מהגר"מ שטרנבוך שליט"א - ניכר שמדבר ממידע שהביאו לו באופן כללי ביותר.
והמכתב מהגר"מ פיינשטיין זצוק"ל - הרי הוא מדגיש שם שהם מינים וכופרים, וכל האיסור הוא מכיון שיש לחוש שמא יאמר דעות נגד דעת תורה הקדושה, וכן גם מסיים את התשובה 'ולכן יש לחפש אחר רופא סארקארעטיסט שומר תורה ואם ליכא וכו'...' משמע שכן יש תועלת ועניין רצוי ללכת לאבחון, רק צריך להקפיד שלא יהיו דעות אמונה וכפירה וכנ"ל.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ג' ינואר 24, 2017 7:58 pm

משה נטע כתב:
משה ובני ישראל כתב:תודה רבה לכל הכותבים המחכימים.

ידוע שהרש"ר הירש (אין לי המקור להעלות) עודד ללמוד פסיכולוגיה ומדעי הרוח, שיטתו היתה שיש להכיר את היהדות מבפנים וברגע שברור לאדם מהי דעת התורה הרי שדעות פסיכוגים למיניהם לא יזיקו לו, הצורך בלימוד פסיכולוגיה הוא ללמוד לאבחן מה בדיוק הבעיה וסוגי בעיות למיניהם, פתרונות ודרכי טיפול בצורה חלקית - מה שלא נוגד דעת תורה הקדושה. שהרי גם אצל הפסיכולוגים עצמם יש הרבה שחולקים אחד על השני, וודאי שהתורה מבינה יותר טוב מהם מהי הדרך והשיטה האמיתית לטיפול. זה אותו העניין לגבי דרכי הטיפול, מה מותר ומה אסור וכמובן להתייעץ עם גדולי התורה לגבי כל דבר ולא באופן כללי 'אם אפשר ללכת לפסיכולוגים'.
לגבי המכתב מהגר"מ שטרנבוך שליט"א - ניכר שמדבר ממידע שהביאו לו באופן כללי ביותר.
והמכתב מהגר"מ פיינשטיין זצוק"ל - הרי הוא מדגיש שם שהם מינים וכופרים, וכל האיסור הוא מכיון שיש לחוש שמא יאמר דעות נגד דעת תורה הקדושה, וכן גם מסיים את התשובה 'ולכן יש לחפש אחר רופא סארקארעטיסט שומר תורה ואם ליכא וכו'...' משמע שכן יש תועלת ועניין רצוי ללכת לאבחון, רק צריך להקפיד שלא יהיו דעות אמונה וכפירה וכנ"ל.

תודה רבה על כל הדברים המחכימים. והנה מאמר ו'
קבצים מצורפים
תרופה או טריפה ו.pdf
(1.46 MiB) הורד 458 פעמים

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ג' אוגוסט 07, 2018 6:40 pm

אוצר החכמה כתב:ב. מצד שני התורה לא עניינה הנפש הגשמית אלא הנשמה הרוחנית. וכבר הוזכר עניין זה כאן לגבי הגלגולים שאלה שטוענים שע"י היפנוזה אפשר לדעת גלגולים קודמים הוא הבל, כי הגלגול הוא בחלקים הרוחניים שבאדם והיפנוזה אם היא נותנת גישה הוא רק לצד המחובר לגשמי שבאדם.

זה לא אמת שאפשר לחזור על ידי היפנוזה לגלגול קודם?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוגוסט 07, 2018 8:58 pm

נפשי בשאלתי:
אמרה לי קרובת משפחה, שהפנו אותה לטיפול פסיכולוגי עבור ילדתה בת הארבע, עקב "אילמות סלקטיבית". ובכן, האם גם בכה"ג וכדו', ובפרט בגילאים שכאלו, יאסרו עליה חכמי האשכול לגשת לטיפול פסיכולוגי מוכר?

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ג' אוגוסט 07, 2018 9:07 pm

שברי לוחות כתב:
אוצר החכמה כתב:ב. מצד שני התורה לא עניינה הנפש הגשמית אלא הנשמה הרוחנית. וכבר הוזכר עניין זה כאן לגבי הגלגולים שאלה שטוענים שע"י היפנוזה אפשר לדעת גלגולים קודמים הוא הבל, כי הגלגול הוא בחלקים הרוחניים שבאדם והיפנוזה אם היא נותנת גישה הוא רק לצד המחובר לגשמי שבאדם.

זה לא אמת שאפשר לחזור על ידי היפנוזה לגלגול קודם?

לימי העיבור זה נכון, אבל לא לגלגול הקודם

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 25, 2018 11:52 pm

ישא ברכה כתב:משא"כ רופא שלא צריך להעביר בביקורת תורנית את הטיפול.

תקותי שאי"צ להערה הבאה, ובכ"ז אכתבנה - שמא נצרך הוא למאן-דהו:
כמובן וגם פשוט שישנם טיפולים שצריך להעביר בביקורת תורנית, אלא שבדרך כלל אין צורך בכך.
ורק שבמקום חשש כו' יש לברר. וד"ב.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 25, 2018 11:55 pm

אוצר החכמה כתב: . . העובדה הדי ברורה שלא סביר שבאופן טבעי כאלה כמויות של מים ינועו בשעות בודדות ועוד אחרי כן תתמלא הארץ דשא ועצים.

כמדומני, שהמושג "לא סביר" שייך בנוגע לאנשים כערכנו, קרוצי גוש יושבי בתי חומר - ולא ביחס לו ית', בורא כ"ע, קודם שקבע את חוקי הטבע* ("סביר" שיקום שלם כמו זה הנראה לעינינו יתהווה יש מאין?!).

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ספטמבר 26, 2018 12:08 am

אני מתקשה לחבר את משפטיך זה לזה.
מה שייך כאן להגיד באופן טבעי שפירושו לפי חוקי הטבע ולנמק כי הקב"ה אינו כפוף לחוקי הטבע. ברור שהקב"ה יכול לעשות את זה. הלא זה מה שאני כתבתי.

אני חושב שלא הבנת את כוונתי. אני התכוונתי לומר שאם שמדען יאמר שכדי להעביר את המים ממקום למקום ותראה היבשה צריך לקחת מאה שנה אי אפשר לומר שהוא טועה כי עובדה שהקב"ה עשה את זה ביום אחד. כי המדען דיבר לפי חוקי הטבע והקב"ה עשה בששת ימי בראשית את הדברים באופן אחר.
כך אם מדען אומר שכדי שיתפתח אדם צריך לקחת מאה מליון שנה אי אפשר לטעון נגדו הרי האדם נברא ביום הששי בכמה שעות כי המדען דיבר לפי חוקי הטבע והקב"ה עשה בששת ימי בראשית את הדברים באופן אחר.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 26, 2018 12:37 am

אוצר החכמה כתב:אני חושב שלא הבנת את כוונתי. אני התכוונתי לומר שאם שמדען יאמר שכדי להעביר את המים ממקום למקום ותראה היבשה צריך לקחת מאה שנה אי אפשר לומר שהוא טועה כי עובדה שהקב"ה עשה את זה ביום אחד. כי המדען דיבר לפי חוקי הטבע והקב"ה עשה בששת ימי בראשית את הדברים באופן אחר.
כך אם מדען אומר שכדי שיתפתח אדם צריך לקחת מאה מליון שנה אי אפשר לטעון נגדו הרי האדם נברא ביום הששי בכמה שעות כי המדען דיבר לפי חוקי הטבע והקב"ה עשה בששת ימי בראשית את הדברים באופן אחר.

אני אכן חושש שלא הבנתי את כוונת כת"ר.
אם כ' מתכוון שאין סתירה בין הרעיון התיאורטי של תורת האבולוצי' למציאות בפועל כפי שמתוארת ע"י התורה - לא ע"ז תלונותי.
אך כמדומה, שכל מדען ובר בי רב דחד יומא יפרש - שהכוונה בתורת האבולוצי' היא שכך קרה בפועל, ובזה ה"ה סתירה לדעת התוה"ק.
וע"ז כתבתי שלא יתכן לומר (בנוגע למציאות) "סביר" או "לא סביר", "טבעי" או "לא טבעי" - כיון שמדובר על השי"ת, בורא כל העולמות, שכמובן הוא למעלה מגדרי הסברא והטבע. ע"כ.

ירדן ירחו

הודעהעל ידי ירדן ירחו » ד' ספטמבר 26, 2018 1:55 am

לפי מה שהבנתי מהדיון השאלות הם בעיקר: א. האם הפסיכולוגיה היא מדע מבוסס? ב. האם אין שם עקרונות של כפירה או עכ"פ דברים שסותרים לתורה? והשאלה שלי, גם אם נגיע למסקנה שזה עובד ושלא מצאנו שם דברים אסורים,בעצם ההליכה לפסיכולוג אנחנו אומרים שבעניינים השייכים לעבודת הלב והמוח (למחשבות ולרגשות) רב שלומד הרבה תורה לא יוכל לעזור, ודוקא איש מקצוע (גם אם באופן ספציפי הוא שומר תומ"צ וירא שמים) שקנה את ידיעותיו באקדמי'ה הוא זה שיוכל לעזור, האם האמירה הזאת לא הופכת ח"ו את התורה לדבר תיאורטי ובעולם המעשה כשיש קשיים אנו נזקקים לחכמת האומות? אנחנו מחנכים את הילד שהתורה היא זו שתביא לך את הדעות הנכונות, היא זו שתפעל על המידות שלך שיהיו טובות, והיא זו שתביא אותך לחיים מאושרים ברוחניות וגם בגשמיות, ובפועל כשיש בעיות פתאום אומרים לו אין פתרון בתורה זקוקים לאקדמי'? (השאלה שלי מדברת רק בקשר לפסיכולוגי'ה ולא בקשר לפסיכאטרי'ה שאם נגיע למסקנא שזה עוזר זה לכאורה הרבה יותר דומה לרפואת הגוף שנתנה רשות לרופא לרפאות).

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ספטמבר 26, 2018 8:12 am

לבי במערב כתב:
אוצר החכמה כתב:אני חושב שלא הבנת את כוונתי. אני התכוונתי לומר שאם שמדען יאמר שכדי להעביר את המים ממקום למקום ותראה היבשה צריך לקחת מאה שנה אי אפשר לומר שהוא טועה כי עובדה שהקב"ה עשה את זה ביום אחד. כי המדען דיבר לפי חוקי הטבע והקב"ה עשה בששת ימי בראשית את הדברים באופן אחר.

אני אכן חושש שלא הבנתי את כוונת כת"ר.
אם כ' מתכוון שאין סתירה בין הרעיון התיאורטי של תורת האבולוצי' למציאות בפועל כפי שמתוארת ע"י התורה - לא ע"ז תלונותי.
אך כמדומה, שכל מדען ובר בי רב דחד יומא יפרש - שהכוונה בתורת האבולוצי' היא שכך קרה בפועל, ובזה ה"ה סתירה לדעת התוה"ק.
וע"ז כתבתי שלא יתכן לומר (בנוגע למציאות) "סביר" או "לא סביר", "טבעי" או "לא טבעי" - כיון שמדובר על השי"ת, בורא כל העולמות, שכמובן הוא למעלה מגדרי הסברא והטבע. ע"כ.

מה שקרה בפועל הוא שהעולם נברא בדרך נס. מי שאומר שהעולם קיים באמת מליארד שנה והנס הזה לא קרה הרי אינו מקבל את מה שקרה בפועל. אבל מי שמדבר על איך העולם קיים על פי ההיראות הטבעית שלו וממילא דן איך היו התהליכים כפי חוקי הטבע אין בזה בעייה ובלבד שיודע שזה רק האופן שבו חוקי הטבע מפרשים את העולם. כי אע"פ שהעולם נברא בדרך נס הוא נברא כעולם שבו יש חוקי טבע כי כך חפץ הבורא, וממילא יש מקום לדון איך הם מוסברים.
ברור שאפשר לומר מה סביר על פי חוקי הטבע, ולא זו בלבד זה אחת הדרכים בה אנחנו יודעים שקרה נס. אמרת הבוקר וברוח אפיך נערמו מים נצבו כמו נד נוזלים, פירוש המשפט הזה הוא כך. הרי מים לא נערמים על פי טבע ונוזלים נשפכים ולא עומדים כלומר זה לא סביר שהדבר יקרה, וכאן זה כן קרה ולכן אנחנו רואים בזה נס מיוחד שעליו אנחנו משבחים ומפארים את הבורא.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 26, 2018 3:22 pm

אוצר החכמה כתב:מה שקרה בפועל הוא שהעולם נברא בדרך נס. מי שאומר שהעולם קיים באמת מליארד שנה והנס הזה לא קרה הרי אינו מקבל את מה שקרה בפועל. אבל מי שמדבר על איך העולם קיים על פי ההיראות הטבעית שלו וממילא דן איך היו התהליכים כפי חוקי הטבע אין בזה בעיה ובלבד שיודע שזה רק האופן שבו חוקי הטבע מפרשים את העולם. כי אע"פ שהעולם נברא בדרך נס הוא נברא כעולם שבו יש חוקי טבע כי כך חפץ הבורא, וממילא יש מקום לדון איך הם מוסברים.
ברור שאפשר לומר מה סביר על פי חוקי הטבע, ולא זו בלבד זה אחת הדרכים בה אנחנו יודעים שקרה נס. אמרת הבוקר וברוח אפיך נערמו מים נצבו כמו נד נוזלים, פירוש המשפט הזה הוא כך. הרי מים לא נערמים על פי טבע ונוזלים נשפכים ולא עומדים כלומר זה לא סביר שהדבר יקרה, וכאן זה כן קרה ולכן אנחנו רואים בזה נס מיוחד שעליו אנחנו משבחים ומפארים את הבורא.

אציגה נא שאלתי לפני כת"ר:
שייך לדון היאך נעמדו המים ע"פ טבע הבריאה?
ברור שלא. זה הי' נס.
מהו ההבדל בין זה למעשה בראשית?
*
אבל לא ע"ז תלונותי (כאמור בהודעתי הקודמת). המציאות היא, שכשמדברים על 'תורת האבולוציא' מתכוונים בד"כ לתהליך שהיא מציגה כאילו בו נברא העולם, מה שנקרא בשפתם: "מוטציא פתאומית".
אכן, העולם נברא בדרך נס, וזה מה שקרה בפועל - כפי שמספרת לנו תורתנו הק', ואף הוכחות יש לכך כפי שכלנו וקוצר דעתנו. אך הפתיים המאמינים לבדיות האבולוצי' - מספרים אחרת, וטוענים (בטפשותם ועזותם) שזה (ח"ו) לא "מה שקרה בפועל"...
[ודרך אגב: שייך להסביר את הבריאה שהיתה בפועל "בדרך נס" (כדברי כת"ר) - ע"פ חוקי הטבע? אתמהה!
כמדומני, שאני כעת זה שמתקשה לחבר משפטים זה לזה].

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' מרץ 07, 2019 1:57 am

פרנקל תאומים כתב:נפשי בשאלתי:
אמרה לי קרובת משפחה, שהפנו אותה לטיפול פסיכולוגי עבור ילדתה בת הארבע, עקב "אילמות סלקטיבית". ובכן, האם גם בכה"ג וכדו', ובפרט בגילאים שכאלו, יאסרו עליה חכמי האשכול לגשת לטיפול פסיכולוגי מוכר?

זה מאד מאד מאד תלוי מי המטפלת. יש לבדוק איך היא עובדת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מרץ 07, 2019 7:05 am

אם אתה מתכוון לסיפור אמתי ברור שלא תשעה להבלי הפורום ותטפל בבתה כראוי.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' מרץ 07, 2019 11:49 am

אוצר החכמה כתב:

על בסיס מה החלטת שמה שכתוב בפורום הוא הבלים?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 07, 2019 8:48 pm

יש לי אחיינית, אשת אברך כולל, המטפלת באילמות סלקטיבית. בהחלט יש דרכי טיפול בזה שהם בסדר גמור מבחינתינו.
יש כאן מידע על אילמות סלקטיבית. חלק בעברית.
קבצים מצורפים
אילמות סלקטיבית.docx
(68.67 KiB) הורד 533 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מרץ 07, 2019 8:54 pm

תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:

על בסיס העובדה שזה הבלים.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' מרץ 07, 2019 10:10 pm

אוצר החכמה כתב:
תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:

ביג לייק

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' מרץ 07, 2019 11:34 pm

אוצר החכמה כתב:
תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:

אם אין לך תשובה יותר טובה, אז כנראה שבאמת אין כאן דברי הבל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מרץ 08, 2019 12:07 am

תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:

מה שהתכוונתי לרמוז בשאלתי התמימה הוא שזה חכמה קטנה מאד לדבר גבוהה על הפסיכולוגיה המודרנית ולבטלה מכל וכל, בה בשעה שהמציאות הרבה פעמים מכתיבה את ההזדקקות שלנו אליה. מה נאמר להורים שיש להם ילדה בת חמש שכבר שנתיים לא מוציאה מילה בגן (ובבית היא מדברת בחופשיות) ו''ננעלת'' במשך שעתיים כל יום על מקומה בפתח הגן מבלי יכולת לזוז? וזו כמובן דוגמא קלה מאד לבעיות רבות שהפסיכולוגיה יודעת לאבחן יפה פחות או יותר וגם לתת להם מענה. מי שאומר לאנשים באופן גורף שלא להזדקק לפסיכולוגיה לוקח על כתפיו אחריות לסבל אנושי רב שיכול להימנע או להתמתן.

כמובן, הפסיכולוגיה המודרנית היא לא תורה למשה, ומותר להתווכח איתה (יעויין מכתביו של רבינו מוהר''ש וולבה נ''ע ב''אגרות וכתבים''), וכל מקרה לגופו. אבל צריך כתפיים רחבות מאד כדי להורות בה איסור גורף על חשבון מצוקותיהם של הבריות.

רון

הודעהעל ידי רון » ו' מרץ 08, 2019 12:26 am

אשתי למדה טיפול רגשי בפסיכודרמה,
ומטפלת בנערות מסימנרים, ויום אחד בילדות מהגן,
ובס"ד רואה פלאות, ואי אפשר להתעלם משינוי מבורך שחל במטופלות. אמנם זה לוקח זמן ואין זה הוקוס פוקוס, אבל בודאי שחדירה לנפש בצורה נכונה ומושכלת, יש בכוחה להזיז שם דברים ולא ו ו ר ר דברים ששכבו שם שנים.......

זה ברור שהפסיכולוגיה יש בה הרבה דברים שאינם לרוח היהדות,
אך מכאן ועד התעלמות גורפת מהכלי הנפלא הזה?

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ו' מרץ 08, 2019 3:30 am

וזה טיפול רגשי בפיסכודרמה. מקצוע שאין בו עדיין מסורת, דיונים ושיתוף ידע. וכ"ש בפסיכולוגיה, שהיא מאגר ידע ועיון ענק שנצבר על בסיס נסיון כלל עולמי, שיש בו דיוק המתוסף כל הזמן.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' מרץ 08, 2019 4:39 am

בבחרותי נשלחתי פעם לפסיכילוג חרדי, הוא שאל אותי מה הבעיות שלי, ועניתי כמה דברים, אחד מהם שאני קם מאוחר ולעיתים מאחר זמן ק"ש. הוא אמר בטון סמכותי ודרמטי: אתה יודע כמה בחורי ישיבות במצב יותר גרוע ממך? לקח לי הרבה מאמץ להוציא את הקרירות הזו שהכניס לי, אני חושב שעד היום נשאר לי משהו מזה.
מה שאני בא לומר, שצריך הרבה זהירות בבחירת פסיכולוג, ולא על כל שטות כדאי מיד לפנות לאיש מקצוע.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' מרץ 08, 2019 8:52 am

הרואה כתב:בבחרותי נשלחתי פעם לפסיכילוג חרדי, הוא שאל אותי מה הבעיות שלי, ועניתי כמה דברים, אחד מהם שאני קם מאוחר ולעיתים מאחר זמן ק"ש. הוא אמר בטון סמכותי ודרמטי: אתה יודע כמה בחורי ישיבות במצב יותר גרוע ממך? לקח לי הרבה מאמץ להוציא את הקרירות הזו שהכניס לי, אני חושב שעד היום נשאר לי משהו מזה.
מה שאני בא לומר, שצריך הרבה זהירות בבחירת פסיכולוג, ולא על כל שטות כדאי מיד לפנות לאיש מקצוע.

לא שמעתי איך שהוא אמר את זה, אבל לא ברור שהוא לא צדק מבחינה מקצועית. וזה לא היה צריך לקרר אותך מלקום בזמן. זה שיש יצר הרע אינו בעיה פסיכוליגית, והדרך להתגבר עליו הוא ע"י מלחמה ביצר הרע. עוזר ללמוד מוסר, ולימוד תורה תבלין. אבל פסיכולוג אינו הכתובת.
ידוע המעשה על אחד שאמר לרב שהבן שלו השתגע, הוא אוכל חזיר ורוקד עם שקצות. ענה לו הרב, אם הוא רוקד עם חזיר ואוכל שקצות הוא השתגע. אבל עכשיו הוא לא השתגע, יש לו יצר הרע.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 138 אורחים