מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

התמסדות!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
משה נטע

Re: התמסדות!

הודעהעל ידי משה נטע » ג' ינואר 31, 2017 12:44 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב: כל מי שהולך לבקש את מבוקשו בחב"ד או בברסלב או אצל הליטאים, עושה את זה מתוך תחושת מרידה, שמעכשיו הוא מורד נגד הסביבה שלו. אברך ליטאי שהחליט להתמקד בנקודה מסוימת ביהדות, לא עושה את זה מתוך מרידה אלא כצעד טבעי לטפח אחד מכשרונותיו

מדוע תאמר כן? ישנם בני עליה רבים ההולכים לחב"ד או לכל מיני משפיעים רק כדי להתעלות, ואין להם עם מרידה ולא כלום, להיפך בדרך כלל הם היותר טובים והיותר רציניים מבני גילם.
אולי באמת המציאות בארה"ב שונה בתכלית, זה קשה לי כי איני יודע הרבה מכאן עד מעבר ללונדון...
נערך לאחרונה על ידי משה נטע ב ג' ינואר 31, 2017 1:05 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' ינואר 31, 2017 12:47 am

כוונתי על הסאטמארים שהולכים למקומות אלו. אני יודע מאמריקה, לונדון וקצת מא"י, אבל אולי השתנה המצב מאז הייתי בארץ ישראל לפני כארבע עשרה שנה. אז טרם התלקחה המחלוקת העכשוית אצל הליטאים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ינואר 31, 2017 3:46 am

אוצר החכמה כתב:בעניין התפילה.

האם עיקר הביקורת של מוישי היא על התפיסה שתפילה היא כעין סגולה או קמיע הפועל ולא בקשה מה' העושה כרצונו?

אם כן הוא ואם המציאות היא כזאת שכך אנשים חושבים, אם כן לענ"ד צודקים דבריו ואי אפשר כמעט להתווכח בזה.
כך שלא מובנים לי דברי איש ספר שכתב
כמו למשל היחס לתפילה, יכול הרב מוישי לצדד ולנקוט כעמדה מסוימת אבל להציג עמדות אחרות כסוג של שיבוש שלא מדעת, זה לא נכון ולא הוגן

אבל נראה לי שאיש ספר פירש עניין אחר בכוונתו וראוי שנקודה זו תתברר.

לא התייחסתי כמובן לגישה הרואה את התפילה כקמיע "המכריח" את השם לפעול כרצונו, ולמען האמת אני גם לא מכיר גישה כזו. ובשעה התשיעית כמעט טמנתי עצמי בבית כסא כדי שלא אכשל בתפילה ח"ו. דיברתי על שתי גישות אחת הרואה בתפילה מטרה לבקשת צרכים, וכפי הנראה ברמב"ם ביד, שאף שלש ראשונות ושלש אחרונות אינן אלא מבוא לבקשה, שדרך המבקש להקדים וכו' ואח"כ להודות, לבין גישה הנוקטת שתפילה עצמה אינה מועילה כלום, אלא היא סוג של עמידה ודביקות (בעברית מודרנית: התכווננות), ולפי מדרגת הדבקות תוגבר ההשגחה וכו'.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' ינואר 31, 2017 4:23 am

בחוה"ל מבואר בכמה מקומות שהתפלה נקראת עבודה בזה שהאדם מייחל לישועת ה׳ ומכניע את עצמו אליו בזה שמתפלל אליו ולא לאחר. הכנעה זו נעשית דרך שבח בשלש ראשונות וכו׳ שכן הוא דרך המכניעים.
אין נראה שיש בזה מכריח להקב"ה וגם לא התבודדות ובנין האדם עצמו, אחא עבודה כשמה.
ולכן אין תפלתו של אדם נענית אלא אם כן שם נפשו בכפיו וכו׳. ולכן נמי ה׳שעה השמינית׳ יש בה סתירה לכוונת ותועלת התפלה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 31, 2017 1:48 pm

נוטר הכרמים כתב:שמעתי פעם מהגאון רבי אליהו דיסקין שליט"א שדיבר ב'זכרון משה' על עיקרי הבעיה הנ"ל... על כן העצה היעוצה היא שהאדם יבנה לעצמו 'סוכה בתוך הבית', בניה פנימית מלאה חיות וטעם המותאמת למידותיו האישיות, מבלי לפגוע כמלוא נימה במסגרת, וטוב לו ולבניו כל הימים.

נפלא מאד.
אחז"ל בתדא"ר (פ"ו): "הביאני המלך חדריו, כשם שיש להקב"ה חדרי חדרים בתורתו, כך יש להם לת"ח לכל אחד ואחד חדרי חדרים בתורתו".

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 31, 2017 3:38 pm

למוישי. כתבת כך
כך גם החלק ההלכתי נעשה מתוך תודעת חובה בלבד במקרה הטוב, בלא שום התבוננות במטרתה של המצווה הנוכחית, בקשר שלה למצוות התורה האחרות, ובמטרת המצוות כולם. רוב העסק הלימודי סביב המצוות נעשה בבירור גדרים עיוניים בפרטי המצוות [מלבד ידיעת גדרי ההלכה]. וכמעט אין עיסוק בתכלית של הלכות דעות וחובות הלבבות. וזה צריך להיות עיסוק מקדים לעיסוק העיוני.

האם יש לך מקור לזה שאדם החרד על דבר ה' ומברר לעצמו את פרטי ההלכה וכל עסקו בלדעת את גדריה ופרטיה כדי לקיימם יש בזה חיסרון. כי להבנתי הוא צדיק גמור (כמובן לפי מעשיו).
ידועים דברי חובות הלבבות ודברי הרמח"ל בהקדמת המס"י, וודאי שעניין גדול הוא לעסוק גם בזה אבל ברור שאין לזה שום שייכות לעניין מצוות אנשים מלומדה שהוזכרה בנושא זה. שהיא מדברת על מי שמקיים את המצוות לפי מה שהורגל בזה ולא טורח לברר מה רצון ה'.
תוספת הרגש והעיון בכוונת המצוות הם תלויים בכל אדם לפי מה שהוא, טבעו וחינוכו, אבל אדם שכל מעשיו מופנים לברר מה רצון הבורא הכתוב בתורתו וודאי נוהג כראוי. ורוב עסקם של רבים מרבותינו בכל הדורות הרי היה עניין זה.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ג' ינואר 31, 2017 3:48 pm

אני למדתי, ובע"ה אביא מקורות, שלכל מצוה יש תכלית, מלבד קיום רצון ה', האם לדעתך מי שנמנע מגזל מפני שכך ציוה הבורא, הוא בר מעלה, או שתכלית הציווי הוא להרחיק עצמו מתאות הממון?
וכן על זו הדרך, מצות מצה נועדה לזכור משהו, גם תפילין וכולי

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' ינואר 31, 2017 3:51 pm

השאלה היא מה עם קיום שתי המצוות אהבת ה' ויראת ה', ובאיזה אופן בדיוק הוא מקיימן.
ואם אינו מקיימן, הרי לא רק שתי מצוות חסרות לו, אלא צריך להבין מפני מה הוא מקיים את שאר המצוות, כי אם אינו אוהב את ה' ואינו ירא ממנו (ממנו דייקא, ולא מעונש), למה הוא מקיים? ובהכרח שיש לו סיבות אחרות שאינן קשורות להקב"ה... ואז בוודאי שיש דופי בתורתו ומצוותיו שאינן נעשות לשמן.

[אני מתייחס רק לשאלה העקרונית ולא לציבור זה או אחר].

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 31, 2017 4:24 pm

אשתף את החברים בכאב האישי שלי מהנושא המדובר ומהשלכותיו:
עלינו לזכור שמעבר להתעסקות עם הפרט, ישנה השאלה הנוגעת בנו ככלל.
הלא אנו עם ה', אנו מאמינים בהשגחתו, עוסקים בתורתו ומקיימים את מצוותיו. ייעודינו הנצחי הוא להיות אור לגויים, שכל האומות וגם הרחוקים מבני עמינו, יביטו בנו ויראו כי שם ה' נקרא עלינו, שיכירו וידעו כל יושבי תבל ברוממות האנושית לה אנו זוכים ע"י דביקותינו בה' ובתורתו.
אני חושב על העתיד הלא רחוק בו (ברצות ה') הנהגת הארץ הקדושה תיהיה בידינו. כיצד ננהיג אותה? ככל העמים? עם שערוריות פוליטיות ואזרחיות, עם נהנתנות חומרית, עם שכחת אלוקים (ח"ו)? האם יהיה ניתן להבחין בעליונות המוסרית שלנו? בטהרת נפשינו? בדביקותינו האמיתית בה', בחיי הרוח? הלא החפשיים בטוחים שלא זו בלבד שכל אחת מהרעות החולות המאפיינות את האנושות כיום הזה, תמשכנה לפרוח גם בהנהגתינו, אלא אף זו שתתווספנה להן גם שערוריות ומלחמות שיבואו על רקע דתי... שתיהיה כאן איראן... כלומר הם חושבים שהקנאות הדתית שלנו היא אותה קנאות דתית של האיסלאם... האם ח"ו ח"ו ח"ו הם עשויים להיות צודקים?!!

והאמת מה היא? שאנו אמורים להיות, שאנו חייבים להיות עם קדוש, עם קדוש! אשר מנהיג את ארצו הקדושה מתוך רוממות נשגבה שתעורר השתאות,התפעלות והערצה בקרב כל העמים.
"300 שנה לפני חורבן בית שני, כתב תיאופרסטוס: 'הם עם של פילוסופים העוסקים כל העת באלוקות'. קליארכוס מסולי כתב: 'הפילוסופים בסוריה נקראים יהודים'. מגסטנס מזכיר את 'הפילוסופים בסוריה הקרויים יהודים'" ("לאן" 231, להג"ר אביגדור מילר זי"ע).

הייעוד שלנו הוא להיות נחלת ה', שכל האומות יכירו וידעו כי ישנה ארץ אחת ועם אחד שהם בבחינת "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה". עם הדבוק בבורא כל עולמים, שתורת האלוקים מרוממת אותו מעל כל יושבי תבל, "ורוממתנו מכל הלשונות".
האם אנחנו צועדים לשם? האם כשנזכה וחוקתה של הארץ הזו תיהיה חוקת התורה, יתקיים בנו "ונקדשתי בתוך בני ישראל"? האם נקדש את שמו בעולם כשם שמקדישים אותו בשמי מרום? או שנהיה חלילה עם ככל העמים?
הלא מיום ליום אנו נחשפים לעוד ועוד מעשי נבלה, הנעשים ע"י אנשים שבחייהם הפרטיים הם שומרי תורה ומצוות, איך אפשר להסביר את השניות הזאת? שאפשר כביכול להיות רמאי חרדי, גנב חרדי, שלא לומר רוצח חרדי וכו' ישמרנו אלוקינו. לכשנהיה כאן רוב מנין ובנין, האם תיהיה זו ארץ ככל הארצות, על כל התחלואים שיש בכל הארצות?
מסתמא יש מכם שישייכו את דבריי אלו לאשכול של עלוני 'קדושת ציון', ולא היא, מפני שאנחנו מאפשרים לעצמינו להתפתח כחרדיות טכנוקרטית, בה אפשר לדקדק במצוות מעשיות, אך לא להיות מחוייבים למי שעומד מאחורי המצוות האלו, ולמה שהוא מצפה שהמצוות האלו יביאו אותנו, וכיצד נזכה ששם ה' יקרא עלינו?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 31, 2017 5:59 pm

מוישי כתב:אני למדתי, ובע"ה אביא מקורות, שלכל מצוה יש תכלית, מלבד קיום רצון ה', האם לדעתך מי שנמנע מגזל מפני שכך ציוה הבורא, הוא בר מעלה, או שתכלית הציווי הוא להרחיק עצמו מתאות הממון?

יש בעניין הרבה מה להאריך ויש בדבר הרבה צדדים לכאן ולכאן. ואדרבה תביא מקורות ונדון בדבר ואני מקווה שיהיה בזה תועלת לכולם. אבל צריך לזכור יש פה שני דיונים, האם יש בזה מעלה ומה חשיבותה, והאם מי שחושב אחרת ואינו עוסק במעלה הזאת הוא אדם גרוע.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 31, 2017 6:15 pm

מסתמא יש מכם שישייכו את דבריי אלו לאשכול של עלוני 'קדושת ציון', ולא היא, מפני שאנחנו מאפשרים לעצמינו להתפתח כחרדיות טכנוקרטית, בה אפשר לדקדק במצוות מעשיות, אך לא להיות מחוייבים למי שעומד מאחורי המצוות האלו, ולמה שהוא מצפה שהמצוות האלו יביאו אותנו, וכיצד נזכה ששם ה' יקרא עלינו?

אני לא יודע למה אתה מתכוון באמרך לא להיות מחוייבים למי שעומד מאחורי המצוות האלה, מי שמקיים את המצוות עושה אותם בגלל שהוא מחוייב לבורא.

אני לא יודע בדיוק למה אתה מתכוון באמרך למה שהוא מצפה שהמוות יביאו אותנו. בכל מקרה על כל דבר צריך להביא ראייה. דהיינו אתה צריך להביא ראייה שהמקיים מצוות מתוך כוונה לעשות רצון ה' ולקיים מצוותיו לא נתקן בזה.

ע. התשבי

הודעהעל ידי ע. התשבי » ג' ינואר 31, 2017 7:51 pm

מוישי כתב:אני למדתי, ובע"ה אביא מקורות, שלכל מצוה יש תכלית, מלבד קיום רצון ה', האם לדעתך מי שנמנע מגזל מפני שכך ציוה הבורא, הוא בר מעלה, או שתכלית הציווי הוא להרחיק עצמו מתאות הממון?

ידוע מרז"ל: אל תאמר אי אפשי, אלא אפשי ואפשי ומה אעשה שבוראי גזר עלי.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ג' ינואר 31, 2017 7:54 pm

ע. התשבי כתב:

ידוע מרז"ל: אל תאמר אי אפשי, אלא אפשי ואפשי ומה אעשה שבוראי גזר עלי.

חכם גדול, ומה תענה על כל החזלי"ם שאומרים להיפך?
עיינו נא בשמונה פרקים להרמב"ם פרק שישי, ותמצאו נחת

ע. התשבי

הודעהעל ידי ע. התשבי » ג' ינואר 31, 2017 8:05 pm

שוב מצאתי שהיה כבר אשכול על רז"ל זה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 31, 2017 8:06 pm

אוצר החכמה כתב:

אני לא יודע למה אתה מתכוון באמרך לא להיות מחוייבים למי שעומד מאחורי המצוות האלה, מי שמקיים את המצוות עושה אותם בגלל שהוא מחוייב לבורא.

אני לא יודע בדיוק למה אתה מתכוון באמרך למה שהוא מצפה שהמצוות יביאו אותנו. בכל מקרה על כל דבר צריך להביא ראייה. דהיינו אתה צריך להביא ראייה שהמקיים מצוות מתוך כוונה לעשות רצון ה' ולקיים מצוותיו לא נתקן בזה.

לעיתים לא רחוקות אנו מקיימים מצווות במנותק מהבורא המצווה עליהן, אנו מסוגלים אפי' להתפלל בכוונה(!) במנותק מהבורא אליו אנו מתפללים, התבין את כוונתי?
מי שמקיים את המצוות מתוך כוונה לעשות את רצון ה' בוודאי מתקן את נפשו בזה, אבל כדבריך כן הוא, שעליו לעשות את המצוות לשם הבורא המצווה עליהן. אם יכול אי מי להתפלל בכוונה ומיד לאחמ"כ לפגוע במתכווין בחבירו בין בדיבור ובין במעשה, או להתנהג באופן מודע בצורה בלתי ישרה/בלתי הגונה בעליל, אזי אפשר לומר שבאמת בשעת התפילה(או כל מצווה אחרת אותה קיים בדקדוק) היה דבוק בבוראו, ורק לאחמ"כ גבר עליו יצרו ונכשל בהונאת דברים או הונאת ממון. אבל אם התופעה חוזרת על עצמה בקביעות, וניכר בעליל שהעושה כלל איננו חש בסתירה מיניה וביה שבהתנהגותו, אזי צריך לומר בכאב שבאמת קיום המצוות/תפילה בכוונה שלו, אינם באמת לשם ה', הוא מנותק מה', אפי' שאם תשאל אותו לשם מי נטלת את הלולב, הוא יענה כמובן שעשה כן לשם ה' המצווה עליו.

נקודה נוספת:
אם אני רואה שהמצוות לא מרוממות אותי כראוי, ובעצם אני מסוגל למעשים אשר לא ייעשו, וכל השונה ביני ובין שכני החילוני הוא המחויבות המסגרתית קהילתית שלי, הוי אומר שאומנם ישנם מעשים שלא אעשה בגלל המחויבות המסגרתית שלי, ואילו שכני החילוני יעשה אותם יען כי הוא אינו מחוייב למסגרת זו, אבל מעשים כאלו שאינם סותרים למסגרת שלי אעשה גם אעשה (נניח לרדת לחייהם של אחרים בשביל דברים של מה בכך), האם אינני צריך לשאול את עצמי מדוע לא התגדלתי והתרוממתי ע"י התורה? האם אינני צריך להניח שיש בקיום המצוות שלי איזה עיקר החסר מן הספר? ואם אנו רואים זאת על עצמנו כקולקטיב, כחברה, האם איננו צריכים להניח שיש כאן איזה עיקר החסר מן הספר?
חשבתי לעצמי שהעיקר החסר הוא "עיקרו של עולם": הקב"ה החסר במצוותינו, וכעין זה כבר כתבו כאן. כמובן שיתכן וישנם הסברים אחרים המניחים את האצבע על הנקודה. אינני אומר שזה הוא ההסבר המוכרח הבלעדי.

השו"ע פוסק שבשעת הזכרת שם אדנות עלינו לכווין את פירושו בכתיבתו ובקריאתו (אדון הכל היה הווה ויהיה), ושבשעת הזכרת שם אלוקים עלינו לכווין את פירושו (תקיף ובעל היכולת ובעל הכוחות כולם), ובקבלת עול מלכות שמים בקר"ש ובברכה ראשונה בשמו"ע הוא לעיכובא. מדוע לא סגי בהכי שנדע (והלא אנו יודעים) שאנו מזכירים את שמו של ה'?
חשבתי שכנראה לדבר על "השם" לא סגי. עלינו לשנן לעצמנו מי הוא זה ואיזה הוא אותו "השם", אותו "אלוקים", עלינו להזכיר לעצמנו שאנו עומדים לפני אדון הכל, לפני זה שהכל שלו, לפני מי שתקיפותו בכל וביכולתו הכל. אין לנו לדבר רק על איזה ה' וירטואלי ח"ו שהוא חלק מהשיח היומיומי שלנו היות שאנו חרדים, כ"א עלינו לפנות ל'אדון הכל', ל'כל יכול', כדי שנפנים ונזכור את המחויבות שלנו אליו כל העת, לא רק בשעת נטילת הלולב או אכילת המצה.

ואגב: "למה ה' מצפה שהמצוות יביאו אותנו"? וכי אין התשובה היא: "ואתם תיהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש"?

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' ינואר 31, 2017 8:16 pm

פרנקל תאומים כתב:אשתף את החברים בכאב האישי שלי מהנושא המדובר ומהשלכותיו:
עלינו לזכור שמעבר להתעסקות עם הפרט, ישנה השאלה הנוגעת בנו ככלל.
הלא אנו עם ה', אנו מאמינים בהשגחתו, עוסקים בתורתו ומקיימים את מצוותיו. ייעודינו הנצחי הוא להיות אור לגויים, שכל האומות וגם הרחוקים מבני עמינו, יביטו בנו ויראו כי שם ה' נקרא עלינו, שיכירו וידעו כל יושבי תבל ברוממות האנושית לה אנו זוכים ע"י דביקותינו בה' ובתורתו.
אני חושב על העתיד הלא רחוק בו (ברצות ה') הנהגת הארץ הקדושה תיהיה בידינו. כיצד ננהיג אותה? ככל העמים? עם שערוריות פוליטיות ואזרחיות, עם נהנתנות חומרית, עם שכחת אלוקים (ח"ו)? האם יהיה ניתן להבחין בעליונות המוסרית שלנו? בטהרת נפשינו? בדביקותינו האמיתית בה', בחיי הרוח? הלא החפשיים בטוחים שלא זו בלבד שכל אחת מהרעות החולות המאפיינות את האנושות כיום הזה, תמשכנה לפרוח גם בהנהגתינו, אלא אף זו שתתווספנה להן גם שערוריות ומלחמות שיבואו על רקע דתי... שתיהיה כאן איראן... כלומר הם חושבים שהקנאות הדתית שלנו היא אותה קנאות דתית של האיסלאם... האם ח"ו ח"ו ח"ו הם עשויים להיות צודקים?!!

והאמת מה היא? שאנו אמורים להיות, שאנו חייבים להיות עם קדוש, עם קדוש! אשר מנהיג את ארצו הקדושה מתוך רוממות נשגבה שתעורר השתאות,התפעלות והערצה בקרב כל העמים.
"300 שנה לפני חורבן בית שני, כתב תיאופרסטוס: 'הם עם של פילוסופים העוסקים כל העת באלוקות'. קליארכוס מסולי כתב: 'הפילוסופים בסוריה נקראים יהודים'. מגסטנס מזכיר את 'הפילוסופים בסוריה הקרויים יהודים'" ("לאן" 231, להג"ר אביגדור מילר זי"ע).

הייעוד שלנו הוא להיות נחלת ה', שכל האומות יכירו וידעו כי ישנה ארץ אחת ועם אחד שהם בבחינת "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה". עם הדבוק בבורא כל עולמים, שתורת האלוקים מרוממת אותו מעל כל יושבי תבל, "ורוממתנו מכל הלשונות".
האם אנחנו צועדים לשם? האם כשנזכה וחוקתה של הארץ הזו תיהיה חוקת התורה, יתקיים בנו "ונקדשתי בתוך בני ישראל"? האם נקדש את שמו בעולם כשם שמקדישים אותו בשמי מרום? או שנהיה חלילה עם ככל העמים?
הלא מיום ליום אנו נחשפים לעוד ועוד מעשי נבלה, הנעשים ע"י אנשים שבחייהם הפרטיים הם שומרי תורה ומצוות, איך אפשר להסביר את השניות הזאת? שאפשר כביכול להיות רמאי חרדי, גנב חרדי, שלא לומר רוצח חרדי וכו' ישמרנו אלוקינו. לכשנהיה כאן רוב מנין ובנין, האם תיהיה זו ארץ ככל הארצות, על כל התחלואים שיש בכל הארצות?

דברים מרוממים ומנשאים ה' יעזרנו שנזכה אכן להתרומם על ידם וסלח לי שנעשתי כשר המסכים

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' ינואר 31, 2017 8:19 pm

אוצר החכמה כתב:

יש בעניין הרבה מה להאריך ויש בדבר הרבה צדדים לכאן ולכאן. ואדרבה תביא מקורות ונדון בדבר ואני מקווה שיהיה בזה תועלת לכולם. אבל צריך לזכור יש פה שני דיונים, האם יש בזה מעלה ומה חשיבותה, והאם מי שחושב אחרת ואינו עוסק במעלה הזאת הוא אדם גרוע.

הוא אשר אמרתי, שצדדים אלו שייכים לפורום אבל לאשכול אחר שראוי לו להיפתח, כאן אנחנו רק באים לדבר נגד נגע "המלומדה" של דורנו בפרט!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 31, 2017 8:32 pm

הרב פרי יהושע,
הסכמתך בהחלט חשובה בעיניי, מדוע הינך מתנצל עליה?

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ג' ינואר 31, 2017 9:07 pm

פרנקל תאומים כתב:והאמת מה היא? שאנו אמורים להיות, שאנו חייבים להיות עם קדוש, עם קדוש! אשר מנהיג את ארצו הקדושה מתוך רוממות נשגבה שתעורר השתאות,התפעלות והערצה בקרב כל העמים.

לא נראה לי שהמצב בעבר היה בכללותו יותר טוב. בודאי שהגדולים של אז היו לאין ערוך מתקופתנו, אבל מסתבר שהיהודי הממוצע היה כמונו או יותר גרוע. אם לא בזמן המקדש, לפחות לאחמ"כ לאורך הגלות.
כל התיאורים על היהודים הפילוסופים וכו', מסתבר שהם רק על ה"אליטות" ולא על היהודי הממוצע. וזה ב"ה רואים גם היום שהיהודים החשובים ביהדות החרדית הם גדולי התורה. [ובטוחני שגם מתקופתנו אנו נוכל למצוא תיאורים על היהדות החרדית, בעיקר מאנשים מרוחקים, שכולם עוסקים בתורה וכו'].
גם בעבר היו מסגרות קהילתיות, והרבה יותר מהיום שיש ציבור יהודי חילוני. והיום גם האברך הכי פשוט מ"מ לומד כמה שעות ולמד שנים רבות במערכת החינוך, ולא כמו בעבר שהחינוך היה הרבה פחות שנים והיה הרבה פחות זמן ללמוד.
ורמאים גנבים [וקצת רוצחים] מציבור שומרי תורה ומצוות, היו בכל הדורות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 31, 2017 10:06 pm

אתה צודק. לא התכוונתי לערוך השוואות בין דורינו לדורות אחרים.
אבל הייעוד שלנו כעם ה' בעינו עומד, ועלינו לחתור אליו בכל עוז.
לא די בכך שנהיה חברה של פילוסופים (ובלשוננו "חברת הלומדים"), עלינו גם לממש את הפילוסופיה שלנו (ולא רק חלקים ממנה) בחיי המעשה.

נ"ב:
אינני שוכח חלילה את אותם אלפים מבתי מדרשותינו, שאכן שם ה' נקרא עליהם בכל הליכותיהם במלוא מובנו של המושג, ועליהם תפארתינו.
הצרה שישנם לא מעטים, אף מקרב בני התורה (ואולי אף אני בתוכם), שהדברים שכתבתי בהודעותיי הקודמות עלולים להיות נכונים גם כלפיהם.
חלילה לי מללמד קטגוריה, אלא שאנו מנסים לחשוב ביחד, מה עלינו לעשות לתועלת העניין.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ג' ינואר 31, 2017 11:47 pm

פרי יהושע כתב:
אוצר החכמה כתב:

הוא אשר אמרתי, שצדדים אלו שייכים לפורום אבל לאשכול אחר שראוי לו להיפתח, כאן אנחנו רק באים לדבר נגד נגע "המלומדה" של דורנו בפרט!

בע"ה פתחתי אשכול תחת הכותרת 'מה עדיף, הטןב מטבעו או המתגבר על יצרו

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' ינואר 31, 2017 11:55 pm

הרב מושי, נראה שהשם של נושא האשכול שפתחת עלול לפספס את הנושא שהעלת כאן מטרת המצות, קיום רצון ה', או לממש איזו מטרה בטעם המצווה לפחות אותה אנו יודעים ומרגשים, ו שאלה זו תלויה קודם במה שדן המורה לצדקה "האם יש טעם למצות או גז' מלך הן?", אבל יש עדין להאריך באופן עבודת ה' ובדורינו.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' פברואר 01, 2017 12:43 am

פרי יהושע כתב:הרב מושי, נראה שהשם של נושא האשכול שפתחת עלול לפספס את הנושא שהעלת כאן מטרת המצות, קיום רצון ה', או לממש איזו מטרה בטעם המצווה לפחות אותה אנו יודעים ומרגשים, ו שאלה זו תלויה קודם במה שדן המורה לצדקה "האם יש טעם למצות או גז' מלך הן?", אבל יש עדין להאריך באופן עבודת ה' ובדורינו.

אז בבקשה תפתח אשכול חדש בו ידונו בדברים אלו בדיוק

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' פברואר 01, 2017 12:51 am

מוישי כתב:
פרי יהושע כתב:הרב מושי, נראה שהשם של נושא האשכול שפתחת עלול לפספס את הנושא שהעלת כאן מטרת המצות, קיום רצון ה', או לממש איזו מטרה בטעם המצווה לפחות אותה אנו יודעים ומרגשים, ו שאלה זו תלויה קודם במה שדן המורה לצדקה "האם יש טעם למצות או גז' מלך הן?", אבל יש עדין להאריך באופן עבודת ה' ובדורינו.

אז בבקשה תפתח אשכול חדש בו ידונו בדברים אלו בדיוק

כיון ואתה פתחת בדיון זה מן הראוי שתמשיך בו, אבל נראה.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ד' פברואר 01, 2017 2:55 am

ראיתי דברים נפלאים בזה והעתקתים הנה:
שתולים בבית ה' ח"ב - מהדורת ביקורת כתב:מהו טעם במצוות
יש שני סוגי הנאה ממצוות. אחד, הוא הסיפוק מהשליטה העצמית, שעשיתי מה שנכון, שאני מסוגל וכו'. והשני, ההנאה מההתקשרות לחלק האלוקי – הרוחני, להרגיש את הרוח שמעל החומר פה בעולם, הנאה מלחוש את הקדושה שבמצוה. וכשמדובר בסוג זה של הנאה, יש לדעת כי לכל מצוה יש טעם שונה.
המחשה: אם נכנס למסעדה יוקרתית, ונראה אדם אוכל מנת עוף ושותה כוס יין, נפנה אליו ונשאל אותו: תגיד לי, הרגשת הבדל בין טעם העוף לבין טעם היין? הוא יתפלא מאד על השאלה: בודאי שיש הבדל, זה שני טעמים שונים לחלוטין, אין שום קשר ביניהם. גם אם הוא יאכל חמש או עשר מנות, תשובתו לא תשתנה. ברור לחלוטין שלכל מנה יש טעם שונה, ומי שאינו מבחין בהבדל, יתכן שהוא אדם חולה שנפגם לו חוש הטעם.
אבל אם נפגוש את אותו אדם עצמו בחג הסוכות למשל, ונשאל אותו: האם הרגשת הבדל בין הטעם של מצות סוכה לבין הטעם של מצות ד' מינים? יתכן מאד שהוא יענה לנו, לא, לא הרגשתי הבדל, בשניהם היה לי סיפוק שעשיתי רצון ה', ותו לא. אדם זה – חוש הטעם שלו פגום! זוהי מחלה רוחנית! זוהי קללה של ממש, קללת הנחש, שבכל מאכליו שבעולם טועם רק טעם אחד!
באמת יש תרי"ג סוגי טעם במצוות. כשהקב"ה אומר טעמו וראו כי טוב, הוא מתכוון לטעם עשיר ומגוון לא פחות מטעם של אוכל.
לאחר שאדם יתקן את חוש הטעם שלו, הוא יוכל להבחין שלכל מצוה יש טעם משלה. ואז אם לדוגמא הוא יכנס לביכנ"ס, יתן צדקה לפני התפילה, יניח תפילין, יתעטף בטלית, יקרא קר"ש, יתפלל, ישמע קריאת התורה, ואח"כ ילמד קצת אחרי התפילה, ונשאל אותו כמה טעמים טעמת הבוקר? הוא יענה בלי היסוס: שמונה טעמים שונים. מה אתה משווה את הטעם של כניסה לביהכנ"ס לטעם של תפילין, ואם טעם הטלית לטעם של קר"ש? זה ממש שמונה מנות שונות.
.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' פברואר 01, 2017 10:28 am

חזק מאד.

לא יאומן השיבוש בדעות ששורר בציבור, הרגע שוחחתי עם אברך שטען באזני בלהט, במענה מדוע אינו יוצא לעבוד לפרנס את משפחתו: היעוד של אדם הוא ללמוד תורה, ורק מי שממש קשה לו ואין ברירה אז יוצא לעבוד.
רבותי, זה האברך הקלאסי!!! ועוד בטוח בעצמו, ושלא תטעו, מדובר באחד שמתבטל בכוילל, (זה לא הקלאסי)...

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ד' פברואר 01, 2017 1:04 pm

זו כבר דת חדשה, יהדות תיאורטית...

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' פברואר 01, 2017 1:38 pm

יתן חן כתב:ראיתי דברים נפלאים בזה והעתקתים הנה:
יש שני סוגי הנאה ממצוות. אחד, הוא הסיפוק מהשליטה העצמית, שעשיתי מה שנכון, שאני מסוגל וכו'. והשני, ההנאה מההתקשרות לחלק האלוקי – הרוחני, להרגיש את הרוח שמעל החומר פה בעולם, הנאה מלחוש את הקדושה שבמצוה. וכשמדובר בסוג זה של הנאה, יש לדעת כי לכל מצוה יש טעם שונה.
המחשה: אם נכנס למסעדה יוקרתית, ונראה אדם אוכל מנת עוף ושותה כוס יין, נפנה אליו ונשאל אותו: תגיד לי, הרגשת הבדל בין טעם העוף לבין טעם היין? הוא יתפלא מאד על השאלה: בודאי שיש הבדל, זה שני טעמים שונים לחלוטין, אין שום קשר ביניהם. גם אם הוא יאכל חמש או עשר מנות, תשובתו לא תשתנה. ברור לחלוטין שלכל מנה יש טעם שונה, ומי שאינו מבחין בהבדל, יתכן שהוא אדם חולה שנפגם לו חוש הטעם.
אבל אם נפגוש את אותו אדם עצמו בחג הסוכות למשל, ונשאל אותו: האם הרגשת הבדל בין הטעם של מצות סוכה לבין הטעם של מצות ד' מינים? יתכן מאד שהוא יענה לנו, לא, לא הרגשתי הבדל, בשניהם היה לי סיפוק שעשיתי רצון ה', ותו לא. אדם זה – חוש הטעם שלו פגום! זוהי מחלה רוחנית! זוהי קללה של ממש, קללת הנחש, שבכל מאכליו שבעולם טועם רק טעם אחד!
באמת יש תרי"ג סוגי טעם במצוות. כשהקב"ה אומר טעמו וראו כי טוב, הוא מתכוון לטעם עשיר ומגוון לא פחות מטעם של אוכל.
לאחר שאדם יתקן את חוש הטעם שלו, הוא יוכל להבחין שלכל מצוה יש טעם משלה. ואז אם לדוגמא הוא יכנס לביכנ"ס, יתן צדקה לפני התפילה, יניח תפילין, יתעטף בטלית, יקרא קר"ש, יתפלל, ישמע קריאת התורה, ואח"כ ילמד קצת אחרי התפילה, ונשאל אותו כמה טעמים טעמת הבוקר? הוא יענה בלי היסוס: שמונה טעמים שונים. מה אתה משווה את הטעם של כניסה לביהכנ"ס לטעם של תפילין, ואם טעם הטלית לטעם של קר"ש? זה ממש שמונה מנות שונות.
.

אני לא הבנתי מה נפלא בזה. חוץ מהמשל על המסעדה, יש לזה מקור בחז"ל או בראשונים? או שהוא סתם ממציא?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' פברואר 01, 2017 2:18 pm

אתכבד להביא דברים שבמקרה מוחלט, שלח אלי ידיד, החסום לפורום דרך ה'נתיב' שלו. (הוא לא בקשני להביא את דבריו - זה על דעתי)

לכו"ע האדם הוא יצור חברתי, שהמדד הכמעט יחיד שלו למצבו הוא דרך העיניים של
הסובבים אותו.
לכו"ע אין לנו ידיעה ברורה מה באמת חושבים עלינו.
לכו"ע אף שהעיקר הוא למצוא חן בעיני הקב"ה, אולם גם אצ"ל טיפש בעיני הבריות
[מוטב להקרא שוטה כל ימיו ולא להיות רשע שעה אחת, ש"מ שלהיות שוטה איננה מעלה
(הגר"ד יפה שליט"א)].
לכו"ע על האדם מוטל לעשות כל שביכולתו שלא להיות רשע, והמובחר ביותר הוא
שיצליח להפוך את טבעיו כך ש'רגליו ירוצו לבית המדרש', כלומר שבטבעו יתרחק
מעבירה ויחפוץ בטוב.
אמנם, זו עבודת חיים קשה, שאינה מסתיימת לעולם, שהרי נבראנו עם טבעים שאינם
תומכים בזה.
דרך אחת מצויה לפעול היא לקבוע יעד מציאותי או דמיוני, ולעסוק רבות בשטיפת
מוח עצמית, עד שלא רק המעשים החיצוניים אלא אף השאיפות הפנימיות יותאמו ליעד
המוצב גבוה.
שטיפת המוח הזו מתחילה בצעדים חיצוניים, מקום מגורים, לבוש, סגנון דיבור,
נושאי שיחה, מוסדות חינוך לילדים, שידוכים מסויימים, תפילה בביכנ"ס מסויים,
כולל מסויים, תמונות רבנים על הכתלים, נושאי לימוד, ייצוג דעות מסויימות, וכל
כיו"ב - כדי לייצר צורה חיצונית שבכחה גם להשפיע על הפנימיות.
ברור שגישה כזו לעבודת השם - בכחה לגרום לאדם התקדמות גדולה, שהרי כפי שהוא
כעת - קשה לו לחטוא במעמדו, ואף בעיני עצמו הוא מספיק 'בעל רמה' כדי שלא
ליפול, לא רק כי יש לו המון מה להפסיד במעמדו, אלא כי באמת בעל מעלות כאלו
בד"כ לא נופל.
אמנם, אליה וקוץ בה.
גישה זו ברת ביצוע רק תוך רמיסת והחנקת הטבעים האמיתיים והפנימיים, למען
החלפתם בטבעים חדשים ומשופרים.
ודא עקא, שהטבע העמוק הפנימי לא בקלות מוחלף.
מסתרעב החי בשכם בזהות בדויה - אסור לו להמשיך לחשוב כיהודי, כי אז יתפס
בקלות, אלא יש לו להפוך את מחשבותיו לשל תושב המקום, אם ברצונו לשרוד, אולם
המדד באם אכן הפך לתושב שכם או שרק החניק באופן זמני את טבעיו - מתבטא לאחר
שפורש לגמלאות, וחוזר לזהותו המקורית - באם ימשיך לאכול פול וליהנות משירה
ערבית ולשנוא את היהודים, או שבבת אחת השיל מעליו את המסווה בלי להשאיר לו
זכר.
ולענייננו, אף מי שעטה על עצמו את הגלימה המתאימה, וסיגל לעצמו את הדמות
שאליה שאף - אם היה זה תוך החנקת הטבעים האמיתיים - הרי שהוא כאותו מסתרעב,
ונמצא שאף שאכן נמצא הוא במעשיו ברמה גבוהה, אולם מה לזה ולטבעו הפנימי שנותר
כמעט ללא שינוי, ואולי אף נדרך כקפיץ השואף לחזור למצבו המקורי.
החינוך להתכחשות לאני הפנימי מתחיל בגיל הרך, כשאומרים לילד 'כמה כייף
שהתגברת וזרקת את הסוכריה שקיבלת מהדוד' - אף שלילד כלל לא כייף [גם אם קיבל
פיצוי], אך הוא לומד שזו השפה; לאחר מכן קורא בעלון בית הספר ש'הילדים
הנפלאים למדו בחשק ובהתלהבות', ובסמינר מדגישים ש'הבנות קיבלו על עצמן בשמחה
את תקנון הצניעות', וכן הלאה בכל שבילי החיים - לומדים שיש אופן חיצוני של
הצגת עצמי, שלא חייב להיות לו שום קשר לאני הפנימי ותחושותיו.
התוצאות מתבטאות באנשים רבים המלאים תסכולים, שנאלצים להמשיך לחיות לפי תדמית
חיצונית, ואף אין להם את הפריבילגיה לומר לעצמם שאין זה הוא אלא רק הלבוש -
כי מעולם לא למדו שיש הבדל מהותי בין האני הוירטואלי לבין האני האמיתי.
מה עושים?
יעקב אבינו לימדנו שלעתים עושים מעשה המנוגד לטבעך אך ורק כי כך
השכל/התורה/הנבואה אומרים שכך יש לעשות, ולכן עטה על עצמו את מעטה עשיו רק
כמי שכפאו שד, ואף לא לרגע חשב שהוא באמת עשיו.
כלומר, יש לנהוג למעשה תוך התחשבות בסביבה, אך אסור לאדם להחניק את הפנימיות
האמיתית, כי גלוי וידוע שבד"כ הטבעים הפנימיים לא משתנים.
ולכן, על האדם להכיר את עצמו, ולומר לעצמו שהוא עושה כפי שעושה רק מפני אילוץ
חברתי, ובכך לא ימצא במלחמה פנימית מתמידה בין מעשיו לבין טבעיו, שהרי גם
התאב לשוקולד מסוגל בד"כ להתאפק כשברור לו שיפסיד את האוטובוס ויאלץ להמתין
שעתיים בקור, ואז הויתור על השוקולד לא יוצר מלחמה פנימית, אלא רק הכרעה בין
עדיפויות, אך אם יתמיד לומר לעצמו 'אני לא אוהב שוקולד' - בעוד כל עצמותיו
זועקות למתוק המתוק הזה - יתכן שבפועל לא יושיט ידו לשוקולד - אולם באין
רואים הכשלון עלול להיות צורב.
הנסיון מעיד על נפילות רבות במקרים שבהם אין חשש מפני אבדן התדמית, כגון
בחדרי חדרים, בזהות בדויה, במקום שאין מכירים אותו, בגיל שבו כח האיפוק קטן,
וכל כיו"ב.
ובפרט הנפילה משמעותית בשינוי ההתנהגות הנגרם כתוצאה מקבלת שררה - שעליה נאמר
'עצומים כל הרוגיה', כידוע למבינים (כמבואר באגרת הרמב"ם לבנו).
והמצער בזה ביותר הוא שהנפילה עלולה להגיע כמעט ללא קושי, כמשל המסתרעב החוזר
להרצליה.
כל זאת כלפי הנהגות חיצוניות שיש בהן תועלת, כגון שבאמת מקדמות את האדם, או
שגורמות לחברה להתייחס אליו כשווה או אף כבן מעלה.
אולם רבים מהדברים כלל אינם נוגעים לתועליות כלפי היידישקייט או עכ"פ כלפי
החברה, אלא הם סתם דברים שאין בהם שום נפ"מ, וחיבוטי הנפש מופיעים אך ורק
בעולם המדומיין של המדמיין המדמיין מה חושבים עליו, בעוד באמת ובתמים - איש
לא חושב עליו, וגם לא יחשוב עליו מאומה, כמשלו של כותב 'העולם השלישי' לגבי
מי שממשיך לנסוע באוטובוס למרות הקשיים ולא נוהג ברכב רק מחמת החשש שיחשבו
עליו שאין זה מתאים למעמדו, בעוד המציאות היא שאיש לא מחשיב אותו כבעל מעמד,
וגם המעמד שבאמת יש לו - לא יפגע כלל עם נהיגתו.
ונמצא, שהאדם מכניס את ראשו תחת המקל החובט, וחוטף את החבטה בתחושה עמוקה
שאין לו ברירה.
לכאורה הפתרון לזה נעוץ בחינוך אמיתי מילדות: לחנך ילד לוותר לא כי 'אתה
צדיק' אלא 'אף שזה נורא נורא קשה לך - אבל כך תגדל בנאדם', ולחנך ילדים
שלומדים לא כי 'הילדים הנפלאים למדו בשקיקה' אלא כי 'הלימוד כה חשוב לקב"ה
שלמרות שלפעמים קשה לנו ביותר - אולם אנו מתאמצים', לחנך בת לשמירת התקנון כי
'בנאדם מחוייב לשמור על המסגרת שבה הוא חי אף אם היא לגמרי לא מוצאת חן
בעיניו' [וכמו כן ניתן ללמד צניעות בהטמעה שההתבלטות (תרגום המילה 'פריצות')
הורסת את הבנאדם בהיותו הופך לעבד למה שיחשבו עליו], לא 'אנחנו קמים בזריזות
לעבודת הבורא' אלא 'בנאדם שלא מתרגל לקום בזמן אינו בנאדם, ולא יצא ממנו
מאומה'.
חינוך כזה משאיר את התחושות הפנימיות, אך מלמד לנתב אותן להתנהגות נכונה בלי
סתירה מתמידה בין הפנימיות להתנהגות החיצונית.
ובכך קטן החשש שהאדם ישיל מעליו את המעטה בהזדמנות הראשונה, שהרי כלל אין
מעטה.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' פברואר 01, 2017 4:05 pm

חשוב לציין שיש חכמים רבים שתפסו את התדרדרות הזו לפני שנים, וכעת עסוקים בלעצור אותה על ידי סדרות שיעורים בכל התחומים, ולמעשה ליצור קבוצות קבוצות של יהודים אמיתיים שיקרינו וישפיעו על סובבם.
כגון, הר' ראובן לויטר, הר' יחיאל יעקבסון, הר' אוריה עינבל, הר' לייבל ועוד רבים,

אבקש ממי שמזדהה עם הדברים, ומעוניין להיחשף בקבוצה , לשלוח לי באישי את כתובת המייל.

ע. התשבי

הודעהעל ידי ע. התשבי » ד' פברואר 01, 2017 4:34 pm

.

לענ"ד זה בדיוק הפוך:
לענין ההתקשרות באלוקות, הכל הן גזירותיו של מלך והוא ית' הקובע באיזה צינורות נוכל להתקשר, והעיקר הוא להתבטל כלפי רצונו.
ולענין הסיפוק העצמי שם כבר ניתן לכל אחד להרגיש את הטעם שלו בקיום המצוה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' פברואר 01, 2017 4:56 pm

מה שמפריע בכל הדיון כאן הוא ההתנשאות וגינוי האחרים. יש יהודים אמיתיים - אלו שלומדים בדרך שלנו ויש אחרים שהם גרועים ומגונים.
אני גדלתי בין חכמים, ובין כאלה שהיו גדולים בכל חלקי התורה ובמיוחד בחלקי האגדה והנסתר שבה ומעולם לא שמעתי התייחסות כזאת. אלא להיפך כבוד גדול לכל ת"ח בכל תחום תורני, וכבוד גדול לכל מי שמחזר אחר המצוות ואוהב לעשות את רצון הבורא, וגם כבוד לכל יהודי השומר מצוות יהיה מי שיהיה.

אני חושב שמי שבאמת מכבד את התוה"ק ומבין את מעלת המצוות כולם, לא יכול שלא לכבד ולהעריך כל מי שקם בבוקר וקרא ק"ש בזמנה וק"ו אם עוסק בתורה ובמצוות במשך היום, כי הרי עושה ממש רצון הבורא.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' פברואר 01, 2017 5:16 pm

הרב אוצר החכמה, מצטרף אני לדבריך הנעימים.
ולא שאני פוסל את דברי קודמי שיש במידה זו או אחרת נהיה אחרי העדר, מה שמתאים יותר לבחורי ישיבה - כדברי הרב וולבה (אולי בספרו מדריך לחתנים או כיו"ב),
וגם נכון שהעדריות כיום מוסיפה עם הגיל... אבל עדיין המסגרת מעולה!
כולנו רואים ומודעים, שלכל אדם מגיע גיל ההתבגרות, כ"א לפי מה שהוא, למעט אחוז קטן שלא מוצא את עצמו, כמו בכל החברה האנושית העולמית.

מה שהפריע לי מאוד בדברי הרב מוישי האחרונים, אם כי היו נקודות טעם בדבריו הראשונים; שברגע שהוא התנשא לאמר שיש קבוצות התבגרות א-ממסדיות, במנותו שמות 'ראשי העם' נגד השמש, אני ברחתי מהר לפינה הממוסדת שלי, ואצעק בגרון ניחר 'של נעלך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא'.
לא אובה להכירם וללמוד מהם. ענקי רוח חדשים באו לעם ישראל, ישמרנו השם.
(ולא שיש לי נגד כולם או מי מהם במידה שווה, ולא התכוונתי לעשות חלילה לינץ' ועוד בפורום ציבורי, אבל אם העלו על נס 'דעות' של אנשים שלא הגיעו לעמל התורה ויראת השמים של ענקי רוח - בל נא נלך לחצוב בארת נשברים אשר לא יכילו המים).
ולתומי חשבתי שכשמגיע גיל ההתבגרות, מפסיקים ללכת אחרי 'מחדשים' ו'שיטות' למיניהם - שזו העדריות או אי מימוש הזהות האישית במיטבה.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ד' פברואר 01, 2017 11:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ד' פברואר 01, 2017 6:08 pm

לא כל קריאת כאב היא התנשאות. לא כל הבעת צער היא גינוי.

סוף סוף יש כאן אשכול שעשוי לגרום לחיזוק אמיתי בעבודת ה', ואל נא תקברוהו במצר של קנאות לכבודם של יחידים או קבוצות, שסביר שלא כנגדם כתב מוישי את ביקורתו.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' פברואר 01, 2017 6:15 pm

ע. התשבי כתב:
.

לענ"ד זה בדיוק הפוך:
לענין ההתקשרות באלוקות, הכל הן גזירותיו של מלך והוא ית' הקובע באיזה צינורות נוכל להתקשר, והעיקר הוא להתבטל כלפי רצונו.
ולענין הסיפוק העצמי שם כבר ניתן לכל אחד להרגיש את הטעם שלו בקיום המצוה.

מובן שכל ענין החיבור וההתקשרות לאלקות אינו קיים בעולם המושגים של הכותב שלא הכיר ולא ראה מאורות אלה מימיו.

אמנם גם בענין זה שבמצוות מצינו את שני הפרטים האמורים, וכמבואר בענין דברי הזה"ק שהמצוות הן אברים דמלכא, שיש בזה שני פירושים: (א) שהאיבר בטל אל רצון הנפש, שמיד כשעולה ברצונו של אדם לפשוט ידו או רגלו הן נשמעות תכף, וזהו ענין ההתבטלות אל הרצון העליון, שהמצוות הן ה'צינורות' להתקשרות והתבטלות לרצונו יתברך, וענין זה הוא בשווה בכל המצוות, שכולן הן רצונו יתברך ללא נפק"מ מהי המצוה, כשם שהביטול הוא בשווה בכל האיברים (זה מבואר בתניא פכ"ג). (ב) שכל איבר ממשיך מן הנפש חיות פרטית מסוימת - העין כח של ראיה, האוזן כח של שמיעה וכו', וכך יש לכל מצוה המשכה פרטית מיוחדת מרצונו יתברך, וממילא יש לכל מצוה כוונה מיוחדת וגם 'טעם' מיוחד, וזה תלוי בכוונה הפרטית שמכוון האדם בכל מצוה ומצוה (כמבואר זה בלקו"ת ד"ה לא הביט און, וראה תניא פל"ח בהגהה).

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ד' פברואר 01, 2017 8:50 pm

מוישי כתב:לא יאומן השיבוש בדעות ששורר בציבור, הרגע שוחחתי עם אברך שטען באזני בלהט, במענה מדוע אינו יוצא לעבוד לפרנס את משפחתו: היעוד של אדם הוא ללמוד תורה, ורק מי שממש קשה לו ואין ברירה אז יוצא לעבוד.
רבותי, זה האברך הקלאסי!!! ועוד בטוח בעצמו, ושלא תטעו, מדובר באחד שמתבטל בכוילל, (זה לא הקלאסי)...

מוישי כתב:חשוב לציין שיש חכמים רבים שתפסו את התדרדרות הזו לפני שנים, וכעת עסוקים בלעצור אותה על ידי סדרות שיעורים בכל התחומים, ולמעשה ליצור קבוצות קבוצות של יהודים אמיתיים שיקרינו וישפיעו על סובבם.

אם יש לך השגות על השקפת הציבור החרדי ומורי דרכו אתה יכול לפתוח אשכול על כל נושא ונושא בנפרד ושכל אחד יחליט האם אדון מוישי צודק או שמא גדולי הדור.
הכללת כל ה"השקפות" שלך באשכול אחד תחת הכותרת "התמסדות" וכאילו אף אחד לא חשב ברצינות על נושאים כגון האם ראוי שכל האברכים יישבו בכולל, עד שקם מוישי ותפס את הטעות של כל הציבור, והוא יחליט מי הוא יהודי אמיתי ומי לא, אינה אלא שטות וגסות רוח.

בודאי שגם לפי ההשקפה החרדית אמת הוא שישנם חסרונות הנובעים מהמסגרת הממוסדת, אבל זה לא קשור למחלוקות ההשקפתיות שלך עם הציבור החרדי.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' פברואר 01, 2017 9:05 pm

אפרקסתא דעניא כתב:לא כל קריאת כאב היא התנשאות. לא כל הבעת צער היא גינוי.

סוף סוף יש כאן אשכול שעשוי לגרום לחיזוק אמיתי בעבודת ה', ואל נא תקברוהו במצר של קנאות לכבודם של יחידים או קבוצות, שסביר שלא כנגדם כתב מוישי את ביקורתו.

אני לא מבין.
למה אי אפשר להגיד אני מרגיש שחסר לי ואולי גם לאחרים כך וכך. ואני מרגיש שאם לא אטרח על עניינים כאלה ואחרים יחסר לי בעבודת ה'. וכל מי שמרגיש כמוני יבוא ויעלה את דבריו ומי שחושב שאין צורך בזה יסביר למה אין צורך.
למה מי שכואב לבו על חסרון בעבודת ה' לא יכתוב כך?

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' פברואר 01, 2017 9:20 pm

ר' מוישי, תודה על הדברים הנאים, באשכול זה ובאחרים. אבל כבר העירו לך שאתה יורה כאן להרבה כיוונים, ומקשה על הדיון הממוקד. עכ"פ גם אני אנהג כמנהגך. *בנוגע לפנימיות כעורה לעומת חיצוניות נאה בקיום המצוות ולימוד התורה וכו', ראוי להזכיר שכבר כתב כך הגר"א בדבריו הידועים על הפס' "שחורה אני ונאוה", והכל איתנייהו ביה. *בנוגע למש"כ שיש כאלו שזיהו את הסכנה וכו', ובכלל כל ההטפה כנגד הממסד, כדאי להזכיר את האיבעיא והמסק' "שפיכות דמים הוא דזל וטהרת כלים כדקיימא קיימא", ודו"ק. (אם זה לא מובן, אומר להדיא: כדי שמישהו יבוא להטיף בעד שינוי מהמקובל, כמו למשל להוציא אברך מהכולל לעבודה, או כיו"ב, צריכים להיות בטוחים שהזהירות והפחד שלו מחריגות לרעה בלא צורך, תהיה זהה לחרדה של גדול"י שליט"א או לפחות קרוב לזה. והיינו שאם יתברר לבסוף שבתוספת קצת עזרה הוא יכל לצמוח ת"ח גדול וזה נהרס ע"י בידיים, הוא ימרר בבכי שבעה ימים רצופין). *סתם כך סיפור יפה מהרא"צ טויב, פעם אחת חברו עליו כמה מצעירי תלמידי החזו"א והקיפו אותו בחבילות של טענות כנגד הלימוד בישיבות וכו', ראה עליו הגרא"מ שך שחוורו פניו, והתעניין במה שאירע. אחר שהאזין לכל טענותיהם כפי שבאו סדורים בפיו, אמר לו לאמור: הרבע'ס שלי הכירו גם את החסרונות בדרך שלהם וגם את המעלות של הדרכים האחרות, וחשבו ע"ז הרבה, ומסקנתם היא המכריעה. לענ"ד זה נוגע גם לכמה מתוך הנידונים דלעיל. ז"א אין כאן חכמולוגיה מיוחדת, אלא לעיסה של טענות שנטענו כבר בעבר, ולא התקבלו. כמובן, אינני מתכוין להכליל, ובטח לא להפקיע את המעלות מצ"ע. *"הוראה של רב לקהל מאמיניו להוציא הפאות החוצה ולהסיר השעון, וכן מה שמורה על החלפת שמות, בטענה אין כזה שם, הציבור לוקח את זה ברצינות", תמחוק בבקשה את המשפט הזה. אמת שגם אני הק' שעוני ערוך לו על ידי, ופאותי סדורות תלתלים אחרי אוזני. אבל החוצפה מיותרת, בוודאי בנוסח שכזה. ואכמ"ל. *אינני יודע איזה פראקים אתה מכיר, עכ"פ אצל הרמי"ם שלי או שאר הת"ח שאני מכיר, אין כזה נושא, ואת המילים "הצגה חלולה" לא הייתי מדביק עליהם בשום כיוון. (דוקא מה שקורה בפח"י מזכיר לי קצת את צמד המילים האלו, במחילה. וזה בסדר, אני מבין שאני לא צודק אליבא דאמת באבחנה הזו, רק נזכרתי). *בכל אופן, הרי בעשרים שנה האחרונות המגמה היא הפוכה, כל מי שיש לו משהו נגד הממסד (החינוכי וההשקפתי) מיד נעשה ראש, אפי' אם זה מתבטא רק בדבר קטן כמו תכלת, לא כ"ש אם יש לו יניקה מכיוון אחר, אז בכלל הוא רשכבה"ג, אין זה באופנה כלל ליזום ועד חודשי לאברכים מהרבנים: י"י ברודיאנסקי/ש' ברויאר/י"פ גולדווסר, אלא רק ממי שיש לו משהו של מינצברג/זילברמן/קוק או שהוא "אנטי" כמו הר' לויכטר וכו'. כך שאולי כבר יש מקום להתחיל לחזק בחזרה את ההתמסדות מצד הטוב שיש בה, כדי שלא נמצא את עצמינו מרקדים בהר הבית, או מלמדים קבלה בישיבות קטנות, או לאידך גיסא שולחים ת'ילדים לאוניבסיטאות וכו'. *אם אתה מדבר כנגד אלו שפרסומות קופות הצדקה מכתיבות להם את היחס על התפילה, אז אתה ודאי טועה. כי לטפשים כאלו אסור לתת לחרוג מהממסד אפי' במשהו קטן, א"א לסמוך עליהם בכלום. כשמדברים על המעלה שביציאה מתכתיבי המסגרת, מדברים כמובן רק על אלו שיודעים להבחין בין לבן לשחור, ולא על אלו שמשתכנעים מגימיקים מגוחכים. לך תדע איזה דבר טיפשי יגרור אותם בחוץ, ואילו בתוך המסגרת עוד יש סיכוי לפחות אצל הילדים שלהם. *אין לי כח להאריך עוד לע"ע, אולי פעם אחרת.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' פברואר 01, 2017 9:24 pm

שש ושמח כתב:
מוישי כתב:לא יאומן השיבוש בדעות ששורר בציבור, הרגע שוחחתי עם אברך שטען באזני בלהט, במענה מדוע אינו יוצא לעבוד לפרנס את משפחתו: היעוד של אדם הוא ללמוד תורה, ורק מי שממש קשה לו ואין ברירה אז יוצא לעבוד.

מוישי כתב:חשוב לציין שיש חכמים רבים שתפסו את התדרדרות הזו לפני שנים, וכעת עסוקים בלעצור אותה על ידי סדרות שיעורים בכל התחומים, ולמעשה ליצור קבוצות קבוצות של יהודים אמיתיים שיקרינו וישפיעו על סובבם.

אם יש לך השגות על השקפת הציבור החרדי ומורי דרכו אתה יכול לפתוח אשכול על כל נושא ונושא בנפרד ושכל אחד יחליט האם אדון מוישי צודק או שמא גדולי הדור.
הכללת כל ה"השקפות" שלך באשכול אחד תחת הכותרת "התמסדות" וכאילו אף אחד לא חשב ברצינות על נושאים כגון האם ראוי שכל האברכים יישבו בכולל, עד שקם מוישי ותפס את הטעות של כל הציבור, והוא יחליט מי הוא יהודי אמיתי ומי לא, אינה אלא שטות וגסות רוח.

בודאי שגם לפי ההשקפה החרדית אמת הוא שישנם חסרונות הנובעים מהמסגרת הממוסדת, אבל זה לא קשור למחלוקות ההשקפתיות שלך עם הציבור החרדי.

אין לי ואיני ראוי לחלוק על השקפת הנהגת גדולי ישראל, אבל אני מבטיח לך שאין ולו אחד מגדולי ישראל שחושב או שאמר שהתכלית של האדם היא ללמוד תורה, זו זכות ושיא פסגת השלמות, אבל לא יעוד מקורי שככה חייבים להיות??
עיין נא באגרות ר' יחזקאל לוינשטין, ועוד רבים שהם הם בעלי ההשקפה, יותר ממך ושכמותך, וטח"כ תבוא לטעון טענותיך.

אבל אני מתנצל על נימת הדברים אם גרמה למישהו להרהר טיפה על חייו

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' פברואר 01, 2017 11:26 pm

תחילתו של האשכול בדברים של טעם, המיועדים למתבגר ורוצה להתבונן בעצמו, על יכולותיו בעבודת השם, ושחייתו בים החיים כרצון הבורא.
כמו על ביקורת כלפי חולשות הנובעות מסיבות חיצוניות של כבוד.
אך כעת היא פנתה לקריאת תגר/התרסה נגד ה'ממסד' קרי הנהגת גדולי ישראל בדור האחרון, ולא רק על אלו שנעקרו מאיתנו לפני עשור וחצי אנו מדברים, אלא על החיים עמנו או עד הנה.
תגובות אחרונות אלו לא גורמים לי להרהר על חיי שלי, כמו על חיי המגיבים והיכן הם ממוקמים. האם יש איש אשר בשם יהודי יכונה ולא ברור לו שתכלית איש הישראלי הוא תלמוד תורה ?? האם יש מי אשר בשם יהודי יכונה אשר יאמר: ש"זו זכות ושיא פסגת השלמות, אבל לא יעוד מקורי שככה חייבים להיות?? " (אא"כ הכוונה לשקידה בכולל במשך כל שעות היום - אבל כאמור של נעליך, ואל תאמר לקברטיני האומה היאך צריך להתנהג).
כדאי לחזור למהותו של האשכול ולדון בכבוד ראש, יחד עם ההבנה שההתמסדות חשובה למאוד. ועם זאת לא להישחק ממנה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 124 אורחים