מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

נהנתנות אמריקאית או הסתפקות במועט

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
נחום וואהלינער

Re: נהנתנות אמריקאית או הסתפקות במועט

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ה' פברואר 16, 2017 7:32 pm

ישבב הסופר כתב:
נחום וואהלינער כתב:
שמש כתב:את הסיפור על הגרח"פ זצ"ל שמעתי פעם בנוסח מעט שונה (ומסר שונה) מהגר"ח וואלקין שליט"א, שסיפר ששמע מהגרח"פ עצמו כי כשנסע בצעירותו (ולא בגיל 70) לארה"ב, לאחר תקופה ארוכה ששהה בא"י שמע ברדיו שהיאנקיז זכו באליפות הבייסבול וזה 'עשה לו יום שמח'...

הגרח"פ גדל באמריקה אחרת ממה שיש היום, אין בחור בברוקלין, לייקווד, מאנסי ושאר ישובים חרדיים שבכלל יודע מה זה יענקיז...

ר' נחום, כמה בחורים ליטאיים הנך מכיר בלייקווד? במונסי? בברוקלין?
ובמילים אחרות "פחחחחחחח"
התופעה קטנה ממה שהיתה בעבר, וגם זה תלוי בהבדלי תת-תרבויות, אבל עדיין קיימת באופן משמועתי מאוד.

אני מכיר הרבה והרבה, ואני הקטן ג"כ היה אחד מהם עד שיצאתי מכלל בחור ואעפ"כ עדיין לא איכפת לי ולחבריי מהספורט לא מיענקיז ולא מאחרים שאף שמם אינני מכיר ב"ה

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' פברואר 16, 2017 10:10 pm

ואתה חושב שמה שכתבת שאין בחור בשלושת הערים שיודע מה זה - משקף את המציאות? אולי התכוונת שאין בחור מבין בחורי חסידויות כוויזניץ סקווירא רחמיסטריווקא וכדו' בשלושת הערים הנ"ל שיודע מה זה ינקיז. זה מסתמא אמת לאמיתה.
נערך לאחרונה על ידי ישבב הסופר ב ו' פברואר 17, 2017 5:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיים ושלו'

Re: נהנתנו, אמריקאית או הסתפקות במועט

הודעהעל ידי חיים ושלו' » ו' פברואר 17, 2017 12:43 am

נחום וואהלינער כתב:איזה טעות מרה טעיתי?? כתבתי בדיוק כמוך שהם אינם יודעים מזה!

אני מתנצל, בהחפזי לא הבנתי דבריך טוב, ואני מבקש סליחתך ברבים, ואני מתקן כעת את הטעות.

נחום וואהלינער

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ו' פברואר 17, 2017 3:48 am

ישבב הסופר כתב:ואתה חושב שמה שכתבת שאין בחור בשלושת הערים שיודע מה זה - משקף את המציאות? אולי התכוונת שאין בחור מבין בחורי חסדיות כויזניץ סקווירא ורחמיסטריווקא בשלושת הערים הנ"ל שיודע מה זה ינקיז. זה מסתמא אמת לאמיתה.

ואת"ל שיש.
הרי זה מיעטא דמיעטא
וגם אלו שאינם מהמיעוטים ואעפ"כ יודעים באחורי המח, אי"ז איכפת להם שישמחו בנצחונם וכדומה כבסיפור של הגרח"פ זצ"ל
נערך לאחרונה על ידי נחום וואהלינער ב ו' פברואר 17, 2017 5:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' פברואר 17, 2017 5:45 pm

נחום וואהלינער כתב:
ישבב הסופר כתב:ואתה חושב שמה שכתבת שאין בחור בשלושת הערים שיודע מה זה - משקף את המציאות? אולי התכוונת שאין בחור מבין בחורי חסידויות כוויזניץ סקווירא ורחמיסטריווקא בשלושת הערים הנ"ל שיודע מה זה ינקיז. זה מסתמא אמת לאמיתה.

ואת"ל שיש.
הרי זה מיעטא דמיעטא
וגם אלו שאינם מהמיעוטים ואעפ"כ יודעים באחורי המח, אי"ז איכפת להם שישמחו בנצחונם וכדומה כבסיפור של הגרח"פ זצ"ל

לצערי הדר"כ אינו יודע מה הוא שח. ניכר שאינו מכיר את עולם הישיבות הליטאיות בחו"ל. אין זה חסרון חלילה, אלא פשוט שאינו יכול להעריך את המצב.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' פברואר 17, 2017 5:55 pm

בעשוריים האחרונים ניכרת בעולם הישיבות הליטאיות בארה"ב נסיגה כללית מההתעסקות בעולם הספורט, הודות למציאות המשתנית לטובה, פעם היו ההורים עסוקים בזה ובניהם שלמדו בישיבות ירשו מהם, אבל כיום גם ההורים יותר 'ישיביש' ולכן הבנים עסוקים בזה פחות. לכן בלייקווד למשל יש אחוז גדול יותר שאינו עוסק בזה, ממה שהיה לפני עשרים שנה. אבל זה תלוי באופי ההורים, יש הורים שלמרות היותם די 'ישיבישער' הם עדיין מסכימים שילדיהם יהיו עסוקים בזה. גם העובדה שכיום יש עיתונות חרדית ופעם לא היה, תרם רבות להמעטת התופעה, לדעתי. וגם אלה שלא עסוקים בזה, יודעים בדרך כלל על הענין באופן כללי.
אבל גם עם כל זה, בהתקרב משחק הסוף של הפוטבול למשל - כל בחור בן 17 אפי' לייקוודי, מישיבה ליטאית 'רגילה', (לא חניוקית), ידע שיש משחק גדול וידע מי ומי הצדדים.
אבל בקרב הבחורים שמוצאם מפלטבוש למשל, המצב הוא כמו שהיה. ואיש את אביו ילכו אל המשחק.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ש' פברואר 18, 2017 9:03 pm

כשקראתי כאן על ההבדלים בין ב"ב לירושלים, (הרכבים והוילונות וכו'), או בין אר"י לאמריקה,
נזכרתי בהרשום אצלי מכבר:

רש"י בעירובין דנ"ד "שדורסת ואוכלת מיד לאחר הריגתה שאינו מקפיד על תענוגים, אלא אוכל בשר בלא תבלין וכן שאר עינוגין. שמסרחת בטיט, היינו מי שאינו הולך אחר גבהות לקוץ במאכלו אם לא נתבשל כל צרכו. לישנא אחרינא שדורסת ואוכלת, לאחר הריגתה אוכלת מיד, כך תלמיד חכם מחזר על תלמודו מיד כשמקבלו מרבו, מסרחת, מנבל עצמו על דברי תורה, לשון זה נראה בעיני, לפי שמצינו בכל התלמוד שדרך תלמידי חכמים להקפיד על מאכלן דרך גדולה וכבוד, ועל מלבושיהן כדכתיב ולמשנאי אהבו מות". ועי"ש מהרש"א. אמנם בביהגר"א יו"ד סי' רמ"ו ס"ק נ"ד פסק לדינא את הפירוש הראשון ברש"י, וציין את זה על דברי הרמ"א שם שכתב "יסיר תענוגי הזמן מלבו". וצ"ע לדעת הגר"א ממה שמצינו ב"כל בתלמוד" וכדברי רש"י. וי"ל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' פברואר 19, 2017 2:25 am

בשנות המ׳ דרש הרב שך בישיבה שלא ילכו הבחורים להסתכל בטלוויזיה במונדיאל (משחק כדוררגל בינלאומי כל ארבע שנים). העולם מתקדמת בחרדיות, זה הכל.

עכ"פ הבדל גדול יש בין משחקים לאכילה. כל אחד חייב לאכול, אז אוכלים קצת יותר, נו נו. לעקוב אחרי משחקים של מישהו אחר יש בו משום ילדות וקטנות שלא מתאים לבן אדם העוסק בגדולות. אמנם כך קורה בעולם

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' פברואר 20, 2017 5:27 pm

א. כשיש משחק גדול, כגון מונדיאל וכדו' כל בחור ישיבה באר"י יודע מזה, רק שהשאלה היא אם הידיעה על קיום כזה מאורע, בלא הבנת פרטיו ומי המשתתפים וכיו"ב או אף הכרת הקבוצות וכדו', ובזה אין נראה לי שיש הבדל בין חו"ל לאר"י, אם כי לצערנו עניין הכדורגל חודר ופורץ היום לבני הישיבות בצורה עמוקה מאוד, הרבה מעבר למה שנהוג לחשוב בזה.

ב. לא כל מה שנתפס כנהנתנות על ידי בני אר"י הוא אכן כך: בנושא הרכבים, העלות שם היא חצי מכאן, ועל כן הנוהג שם על רכב יוקרתי הרי הוא מקביל לנוהג כאן על רכב פשוט, ואם המחיר היה זהה לא היה הבדל בין הרכבים, בנושא הבתים, התרבות באר"י היא לקירות בלוקים לבנים וחלקים, ושם התרבות היא להרבה יותר עץ ועיטורים ותל"מ, בנושא הביגוד כאן וכאן בני הישיבות נוהגים להקפיד בלבושיהם, בנושא חופשות, כמדומה שבני אר"י יוצאים יותר לחו"ל מאשר בני ארה"ב לחו"ל.

כל הנושא הוא מסעדות, שבני אר"י אינם נוהגים כ"כ לאכול במסעדות, וגם בזה הפער נסגר במהרה...

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' פברואר 20, 2017 5:33 pm

היא שיחתי כתב:א. כשיש משחק גדול, כגון מונדיאל וכדו' כל בחור ישיבה באר"י יודע מזה

אינני יודע מה המצב בחו"ל, אבל כשאני הייתי בחור בישיבה - לא רק שלא ידעתי מזה, אלא שגם לא הכרתי את המילה הזאת (היום אני מכיר את המילה, ולפעמים שומע איפה שהוא שהדבר הזה קיים). ולא הייתי צו"לניק מעולם (תמיד אהבתי קיפקעס...)

ימבפ

הודעהעל ידי ימבפ » ב' פברואר 20, 2017 10:57 pm

איך שאמריקאי יודע לדבר על אוכל... (אם צבע איך שאומרים)
אין מתחרים...
זה לא נהנתנות זה פארגרעפטקייט
נערך לאחרונה על ידי ימבפ ב ג' פברואר 21, 2017 12:21 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יואל משה

הודעהעל ידי יואל משה » ב' פברואר 20, 2017 11:54 pm

איש גלילי כתב:
היא שיחתי כתב:א. כשיש משחק גדול, כגון מונדיאל וכדו' כל בחור ישיבה באר"י יודע מזה

אינני יודע מה המצב בחו"ל, אבל כשאני הייתי בחור בישיבה - לא רק שלא ידעתי מזה, אלא שגם לא הכרתי את המילה הזאת (היום אני מכיר את המילה, ולפעמים שומע איפה שהוא שהדבר הזה קיים). ולא הייתי צו"לניק מעולם (תמיד אהבתי קיפקעס...)

אני עובד ב"ה עם כמה ישיבות, וזה ברור שהבחורים לא מכירים כלל אפילו דברים הנחשבים הרבה יותר מפורסמים בעולם. בכלל בתחום אלילי יון ורומא אינם מבינים כלום, אף אם מתרחשים אירועים לכבוד זה בסמיכות למקום מגוריהם. אולי הם מכירים את המילה 'כדורגל' ותו לא...
כמובן שיש ישיבות שאין זה המצב אצלם, אך אינם ראיה, רוב הבחורים אינם מכירים כלל, לפחות ממה שאני רואה.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ג' פברואר 21, 2017 12:05 am

לדעתי העיסוק במסעדות או לא מסעדות מחטיא את מטרתו. מי שרגיל לאכול במסעדות שיערב לו, ואפשר למצוא היתר שלא יקרא כאוכל בשוק.
עיקר ההערה על אנשי חו''ל [כפי ששמעתי כמה וכמה אנשים] הוא על ה'מבינות' בענינים הגסטרונומיים... ואפשר לראות אברכים חוצניקיים שעומדים בחנות גלידה ומבקשים - תביא לי כדור בטעם פלוני, ובטעם אלמוני. ו'מבינות בטעמים' הוא דבר שלא מצוי בקרב אברכים 'בני ברקיים' מצויים, לכל הפחות לא בפרהסיא.
ושמעתי סיפור על בחור אמריקאי שלאחר כמה שבועות בארץ כבר ידע באיזו מסעדה בגאולה יש את ה'סושי' הכי טוב. אך עדיין יתכן שהם דוגמאות בודדות ואין ללמוד מהם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' פברואר 21, 2017 12:38 am

יואל משה כתב:
איש גלילי כתב:

אני עובד ב"ה עם כמה ישיבות, וזה ברור שהבחורים לא מכירים כלל אפילו דברים הנחשבים הרבה יותר מפורסמים בעולם. בכלל בתחום אלילי יון ורומא אינם מבינים כלום, אף אם מתרחשים אירועים לכבוד זה בסמיכות למקום מגוריהם. אולי הם מכירים את המילה 'כדורגל' ותו לא...
כמובן שיש ישיבות שאין זה המצב אצלם, אך אינם ראיה, רוב הבחורים אינם מכירים כלל, לפחות ממה שאני רואה.

איני יודע בן כמה האיש הגלילי, אך נתחלפו הזמנים ונשתנו העיתים

ואינו יודע באיזה ישיבות עובד היואל משה, אך יש לי תחושה שהוא קשור לסאטמאר, שם יש תעסוקות אחרות
אצל בני הישיבה הליטאים, כשיש משהו גדול בסדר גודל של מונדיאל, רוב הבחורים שמעו שיש כזה דבר, אף שאינם מבינים מה זה בדיוק
ואת זה אני אומר מהיכרות במתרחש בישיבת פוניבז
[כמובן שרוב רובם לא מתעניינים כלל, אך שמעו את שמע הדבר]

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' פברואר 21, 2017 12:50 am

אברך מחו"ל טיפוסי, עכ"פ מארה"ב, לא גר בארץ. הוא מתיישב בארה"ב. מי גר בארץ? בני וחתני העשירים, בעלי תשובה ואלו שאין מוצאים את מקומם באיזור גידולם. כך שאין שום ראיה מאברכים בא"י. תבאו לליקוואוד ותפגשו אנשים שלא שמעו על פוליטיקת הרחוב, לא בא"י ולא בחו"ל, אברכים שאין להם אלא ד׳ אמות של הלכה וברכבם בדרך לכולל יש להם קלטות של שיעורי הלכה בנושאים שלא מגיעים אליהם במשך יום עמוס לימודים. משפחתם מאושרים בחיי התורה שלהם ולזה הם שואפים. אלו לא גרים בארץ, ולא מבקרים בה. תדמו אותם לאברך מבני ברק ותיווכח שהרכב אינו דבר הקובע את אופיו של אברך.

נחום וואהלינער

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ג' פברואר 21, 2017 1:55 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אברך מחו"ל טיפוסי, עכ"פ מארה"ב, לא גר בארץ. הוא מתיישב בארה"ב. מי גר בארץ? בני וחתני העשירים, בעלי תשובה ואלו שאין מוצאים את מקומם באיזור גידולם. כך שאין שום ראיה מאברכים בא"י. תבאו לליקוואוד ותפגשו אנשים שלא שמעו על פוליטיקת הרחוב, לא בא"י ולא בחו"ל, אברכים שאין להם אלא ד׳ אמות של הלכה וברכבם בדרך לכולל יש להם קלטות של שיעורי הלכה בנושאים שלא מגיעים אליהם במשך יום עמוס לימודים. משפחתם מאושרים בחיי התורה שלהם ולזה הם שואפים. אלו לא גרים בארץ, ולא מבקרים בה. תדמו אותם לאברך מבני ברק ותיווכח שהרכב אינו דבר הקובע את אופיו של אברך.

צודק מיליארד אחוז!!!!!

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ג' פברואר 21, 2017 3:47 am

אני ממש מתנצל בפני האברכים האמריקאים ובפרט בפני אלו מתוכם הכותבים כאן, אם הוצגתם באור שלילי, לא היתה כאן כל כונה להשמיץ אלא לעמוד על שורשי התופעה, אבל היות ואין להכחיש את המציאות כפי שהיא נראית כאן בא"י, ע"כ צ"ל לפי דבריכם שזו הנהגת מיעוט, אבל במחילה, זו טענה מגוחכת.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' פברואר 21, 2017 5:25 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אברך מחו"ל טיפוסי, עכ"פ מארה"ב, לא גר בארץ. הוא מתיישב בארה"ב. מי גר בארץ? בני וחתני העשירים, בעלי תשובה ואלו שאין מוצאים את מקומם באיזור גידולם. כך שאין שום ראיה מאברכים בא"י. תבאו לליקוואוד ותפגשו אנשים שלא שמעו על פוליטיקת הרחוב, לא בא"י ולא בחו"ל, אברכים שאין להם אלא ד׳ אמות של הלכה וברכבם בדרך לכולל יש להם קלטות של שיעורי הלכה בנושאים שלא מגיעים אליהם במשך יום עמוס לימודים. משפחתם מאושרים בחיי התורה שלהם ולזה הם שואפים. אלו לא גרים בארץ, ולא מבקרים בה. תדמו אותם לאברך מבני ברק ותיווכח שהרכב אינו דבר הקובע את אופיו של אברך.

אמת וצדק

יואל משה

הודעהעל ידי יואל משה » ג' פברואר 21, 2017 10:45 pm

מוישי כתב:אני ממש מתנצל בפני האברכים האמריקאים ובפרט בפני אלו מתוכם הכותבים כאן, אם הוצגתם באור שלילי, לא היתה כאן כל כונה להשמיץ אלא לעמוד על שורשי התופעה, אבל היות ואין להכחיש את המציאות כפי שהיא נראית כאן בא"י, ע"כ צ"ל לפי דבריכם שזו הנהגת מיעוט, אבל במחילה, זו טענה מגוחכת.

זו לא טענה, זו המציאות.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' פברואר 22, 2017 12:30 am

אני לא נעלבתי. כל אחד שופט כפי מה שראה, ומי שלא ראה יותר מהאמירקאיים בארץ, למה יחשוב שיש יותר מזה?

אבל אתה, מוישי, למה נראה לך שאלו המגיעים לגור בארץ הם טיפוסיים? האם זה גופא שלא כולם באים לא אומר לך שהיה פה איזה מיון בדרך?

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' פברואר 22, 2017 8:24 am

לא, אני הכרתי הרבה בחורים מרבנו ח"ב, שבאו ללמוד בארץ, והסבירו לי שזה נןהג מאד מקובל, שבאים ללמוד בארץ איזה שנים, אבל האברכים הנשואים זה סיפור אחר לגמרי

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ה' פברואר 23, 2017 11:57 am

יש כמה רמות נהנתנות. ודווקא במקום האנטי'תזה לאמריקאיות יש נהנתנות מכיוון שונה.
כך מסופר בספר 'האבא מסלבודקה' על רח"ז פינקל:

[img]היה חורף קר ואולי לא היה חימום בתוך "אחווה שול" והתלמידים חיפשו כיצד להתחמם. הנה באה הישועה מכיוון בלתי צופו. מוכר ה'סחלב' החם הגיע. מובן שהיו בני ישיבה שידם לא השיגה לקנות כוסית סחלב אבל היה מי שכן קנה וישב בתוך בית הכנסת של אחווה ואכל את הסחלב בכפית, והתענג על החום העולה מן הכוסית.
באותו רגע נכנם רבי יחזקאל לווינשטין המשגיח, ובראותו זאת הוא עצם את עיניו עיקם את פניו וכל כולו הביע סלידה איומה מן המחזה הזה, הייתה כאן התנגשות בין העולם הירושלמי על מנהגיו ובין משטר הלימוד המיראי שהנהיגו רבי ירוחם המשגיח במיר ורבי יחזקאל במיר ובשנחאי שניהם לא הלכו יחדיו.[/img]

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ה' פברואר 23, 2017 12:25 pm

האם ניתן להסיק מדבריך שהמנטליות הסגפנית המתנזרת מהנאות, היא תוצאה של חינוך כדוגמת ר'יצחק לוינשטין ודומיו?
האם הסיבה שבאמריקה המצב שונה מפני ששם חינכו באופן שונה?
לפי דבריך אנחנו המשונים, לא האמריקאים

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 23, 2017 12:34 pm

הסיפור עם ר׳ חצקל נראה באופן אחר. מי שמכיר את ישיבת מיר של פעם, שעבר לאמריקה אחרי השואה, לא מתקשה בסיפור כזה. יושב לו בחור בישיבה כאילו על הכורסא במלון?! חסר ב׳צורת הישיבה׳! צורת הישיבה היא אחד מהיסודות של מיר\בית התלמוד, ולשתות משקה חם בביהמ"ד או באמצע הסדר היא הפרת הצורה באופן נורא.
ר׳ חצקל עצמו החמיר מאד בדברים אלו, וידוע שבחום הנורא של שנחאי היה היחיד ביוהכ"פ שהתפלל בחליפה וטלית, במקום ששאר בני הישיבה התפללו בחולצות מחמת החום המעיק.

יואל משה

הודעהעל ידי יואל משה » ה' פברואר 23, 2017 11:37 pm

זה כבר נוגע למיטב ידיעתי בעניין 'גדלות האדם' דסלבודקא.

טעם זקנים

הודעהעל ידי טעם זקנים » ה' פברואר 23, 2017 11:39 pm

נראה לי שיש כאן שאלה עקרונית שטרם נידונה -
יש להבדיל בין רמת חיים, שמשתנה לפי המקום והזמן, היכולות וכו'.
ושהיא באמת שייכת לשאלה של הסתפקות במועט וכו'.

וישנה שאלה של נהנתנות. גשמיות. בחירת טעמי גלידה והתעסקות בענייני העוה"ז.
שניים יושבים במסעדה,
ראובן יושב שם כמקום עם אוירה נעימה ונוחה לנהל שיחה, ולהפגש עם אנשים וכו', ובמקביל להשקיט את רעובונו.
שמעון בא לשם, להנות מהאוכל המשובח. להתנסות בטעמים חדשים וכו'.

ראובן אינו מסתפק במועט.
שמעון נהנתן.

מהיכרות עם עולם התורה האמריקאי, ודאי שהרמת חיים גבוהה יותר.
אבל "נהנתנות אמריקאית" לא קיימת בדרך כלל אצל בני התורה האמיתיים. לא כאן ולא שם.
בן תורה, ונהנתן - בליין, זה כמעט תרתי דסתרי. כידוע לשונותיו החריפים של החזו"א במכתביו.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' פברואר 24, 2017 12:16 am

מישהו אמר משהו להג"ר חיים ויסקר ז"ל, ראש ישיבת בית התלמוד בארה"ב, שהיה בו השוואה שלילי על רמה הגבוה של האוכל בארה"ב לעומת הרמה הצנוע יותר בא"י, והוא אמר "מיר האבין דאס אין בויך און זיי האבין דאס אין קאפ" [אצלינו זה בבטן ואצלם זה בראש].

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' פברואר 26, 2017 7:24 pm

אף אחד לא כתב את התשובה הפשוטה שכותבים הכוזרי, החת"ס, החזו"א, ר' יחזקאל לוינשטיין והאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג, שקדושת ארץ ישראל משפיעה על יושביה לרצות יותר לעבוד את ה', ובמילא פחות מעניין אותם כסף אוכל וכו'. ניתן לומר שגם קדושת פנים א"י וסביבות ירושלים גדולה יותר מבני ברק, מצא את ההבדלים בין רח' ר' עקיבא לבין רח' מלכי ישראל...

ע. התשבי

הודעהעל ידי ע. התשבי » א' פברואר 26, 2017 8:00 pm

הרואה כתב:אף אחד לא כתב את התשובה הפשוטה שכותבים הכוזרי, החת"ס, החזו"א, ר' יחזקאל לוינשטיין והאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג, שקדושת ארץ ישראל משפיעה על יושביה לרצות יותר לעבוד את ה', ובמילא פחות מעניין אותם כסף אוכל וכו'. ניתן לומר שגם קדושת פנים א"י וסביבות ירושלים גדולה יותר מבני ברק, מצא את ההבדלים בין רח' ר' עקיבא לבין רח' מלכי ישראל...

'תשובה' זו סותרת מה שכתבו כאן, שדוקא האמריקאים המגיעים לאר"י הם אלו הסועדים ונהנים וכו', לעומת חבריהם שנותרו בגולה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' פברואר 26, 2017 8:04 pm

ע. התשבי כתב:
הרואה כתב:אף אחד לא כתב את התשובה הפשוטה שכותבים הכוזרי, החת"ס, החזו"א, ר' יחזקאל לוינשטיין והאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג, שקדושת ארץ ישראל משפיעה על יושביה לרצות יותר לעבוד את ה', ובמילא פחות מעניין אותם כסף אוכל וכו'. ניתן לומר שגם קדושת פנים א"י וסביבות ירושלים גדולה יותר מבני ברק, מצא את ההבדלים בין רח' ר' עקיבא לבין רח' מלכי ישראל...

'תשובה' זו סותרת מה שכתבו כאן, שדוקא האמריקאים המגיעים לאר"י הם אלו הסועדים ונהנים וכו', לעומת חבריהם שנותרו בגולה.

אני לא יודע האם זה נכון, בכל אופן תמיד צעירים שעוזבים את משפחתם וכו' יש להם יותר נטייה לבלות. אך כמובן שזה לא סותר כלל כי גם חבריהם שנותרו בגולה סועדים הרבה הרבה יותר מהישראלים (גילוי נאות: הורי אמריקאים).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' פברואר 26, 2017 10:01 pm

הרבה סכנה נמצאת בגישה זו. להתוות כל חלק מתרבות ישראלית או ירושלמית כאילו קדושה יותר מבחו"ל ויש לקבל אותה, היא הכשרת כל עבירה מטעם ה׳ישראליות׳ שבדבר.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' פברואר 27, 2017 1:36 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:הרבה סכנה נמצאת בגישה זו. להתוות כל חלק מתרבות ישראלית או ירושלמית כאילו קדושה יותר מבחו"ל ויש לקבל אותה, היא הכשרת כל עבירה מטעם ה׳ישראליות׳ שבדבר.

אתה חושש שאם נאמר שיש מעלה כלשהי בא"י, מיד כל ילדינו יורידו את הכיפה?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' פברואר 27, 2017 3:05 am

באמת לא הבנת?
אם אתה מכריז על דבר מסויים כמעלה, רק מפני שבאה מתרבות ישראלית, יש בעיא. הכיפה היא לא הענין. היתלות ערכי היהדות בתרבות מזרח התיכון, היא מתכון לבעיות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' פברואר 27, 2017 9:30 am

לענ"ד כל הדיון תמוה, והרי כל אדם הוא בעל בחירה, ומה שייך לדבר על 'בני ארץ ישראל' או על 'בני ארץ ישראל' כגוש אחדי. ואם כי לבני ארץ ישראל יש מעלה מצד מעלת בני פלטרין של מלך [כמבואר בגמרא דעדיפי מינן, ומה שבן חו"ל שזכה לעלות לארץ ישראל הוא כתרי מנהיו הוא כנראה משום שיש לו מעלת ההתחדשות, מה שאין כן בני הפלטרין שרגילים בו, וארץ ישראל עניינה הוא התחדשות [ר"ש פישר היה מאריך בכך הרבה, ואולי הביא גם גמרא זו], וממילא הבא אליה מחו"ל יכול לזכות למעלתה על כל הכרוך בכך ביתר שאת ומשמע מחז"ל שמעלת בנימין שנולד בארץ ישראל ומחמתה לא השתחווה לעשיו, וגם מרדכי שלא השתחווה להמן הוא מחמת שהוא מבני בנימין שנולד בארץ ישראל, ואולי הטעם הוא כמו שאמרו חז"ל שהכלב נובח כשהוא בביתו אבל לא כשהוא במקום אחר, דהיינו שהנמצא במקומו בוטח בעצמו יותר, ומקומם של בני ישראל הוא בארץ ישראל, ולכן מרדכי שבא מבנימין הוא דווקא שלא השתחווה, אבל שאר השבטים שכשבאו לפני עשו טרם קנו מעלת ארץ ישראל, ועדיין נהגו כבני חו"ל שהם אינם במקומם, ולכן השתחוו, ומבנימין נשתרשה מידה זו של יושבי ארץ ישראל למרדכי, ולכן אף שהיה אז בחו"ל לא השתחווה], מכל מקום, מכאן ואילך הכל תלוי בבחירה ולפי מה שהוא אדם לטוב ולמוטב. וכל ציבור וקהל מורכב מצדיקים בינונים וכו' ומה שייך לקבוע מסמרות בזה.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ב' פברואר 27, 2017 12:17 pm

אתה פשוט מצחיק, אתה מביא ראיה תורנית איך הדברים אמורים להיות. ואנו דנים על המציאות כפי שהיא נראית כאן

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ש' מרץ 18, 2017 11:18 pm

גם ישובים בארץ מקבלים דירוג שונה.
לא הרי בית טיפוסי בתפרח ואופקים, כהרי בית בהר נוף.

ואפילו באותו אזור. לדוגמא, הסתובבתי בדרום הארץ, באופקים בתים ישנים ושבילים מעופרים, על פי רוב, ולנתיבות הסמוכה אליה, יש מראה צעיר ומזמין, בתים נאים ומרווחים ובתי מדרשות מרחיבי דעת (ויש שם כ1500 אברכים יום שלם בכולל).
למה המנטליות כה שונה?
קשה לדעת.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' מרץ 26, 2017 9:47 am

מכון חכמי ספרד כתב:גם ישובים בארץ מקבלים דירוג שונה.
לא הרי בית טיפוסי בתפרח ואופקים, כהרי בית בהר נוף.

ואפילו באותו אזור. לדוגמא, הסתובבתי בדרום הארץ, באופקים בתים ישנים ושבילים מעופרים, על פי רוב, ולנתיבות הסמוכה אליה, יש מראה צעיר ומזמין, בתים נאים ומרווחים ובתי מדרשות מרחיבי דעת (ויש שם כ1500 אברכים יום שלם בכולל).
למה המנטליות כה שונה?
קשה לדעת.

שמא גם תשאל למה הבתים בבני ברק כה ישנים, והבתים במודיעין עילית חדשים?
הסיבה ברורה, הבתים באופקים הם בני 40 שנה, והציבור החרדי קונה לרוב דירות יד שניה, מה שאין כן בנתיבות שיש בניה לרוב של בתים חדשים, וממילא המראה בהתאם. ובאמת גם באופקים נבנים בתים חדשים בפרויקט.
דרך אגב השבילים באופקים לא כל כך מעופרים.
ולענ"ד באופקים יש יותר אברכי כולל מאשר בנתיבות.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' מרץ 26, 2017 9:52 am

גביר כתב:לענ"ד כל הדיון תמוה, והרי כל אדם הוא בעל בחירה, .

אף אני תמה לשיטתך [להבדיל אא"ה], מה שייך לקבוע ש'מעשי ארץ מצרים' הם מעשי תועבה, אטו למצרים אין בחירה?
כמו כן לגבי ז' אומות שמצוה להשמידם מכיון שהם עובדים ע"ז, האם אין להם בחירה שלא לעבוד?
וידוע מה שכתב הרמב"ם לגבי מה שהבטיח ה' לאברהם אבינו 'ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה', שאין זה סתירה לבחירה, שאם יבוא מצרי ויאמר 'הייתי מוכרח להשתעבד ביהודים בגלל ההבטחה ואי אפשר להעניש אותי' יאמרו לו 'הבטחת השעבוד היתה כללית, ואתה לא היית מוכרח להשתעבד בהם'.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' מרץ 26, 2017 1:50 pm

יעקב_ב. כתב:ולענ"ד באופקים יש יותר אברכי כולל מאשר בנתיבות.

רבי פינחס אבוחצירה מחלק בתשרי וניסן ארגז עופות לאברכים הלומדים יום שלם בכולל.
לפי הנתונים שיש בידי עוזריו, בנתיבות חולקו 1470 ארגזים בתשרי האחרון.
באופקים פחות.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » א' מרץ 26, 2017 2:21 pm

החלןקה של רבי פינחס מגיעה לכל קצוי הארץ, ואני יכול להעיד שמקבלים גם כאלה שאינם אברכים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים