מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

נהנתנות אמריקאית או הסתפקות במועט

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מכון חכמי ספרד

Re: נהנתנות אמריקאית או הסתפקות במועט

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' מאי 07, 2017 12:44 am

מוישי כתב:החלןקה של רבי פינחס מגיעה לכל קצוי הארץ, ואני יכול להעיד שמקבלים גם כאלה שאינם אברכים

חלוקת העופות לפני החגים היא לאברכים יום שלם בכולל, עם בדיקה מדוקדקת, והבהרה לראשי הכוללים שמידע כוזב כמוהו כגניבה.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ב' מאי 15, 2017 4:46 am

מסתברא שהדבר תלוי רק בהשפע שיש באמעריקע, ולא במצב המדינה כלל וכלל. וכראי' ברורה לזה, פוק חזי איך נראים הבתים בעיר לעיקוואד, וההספקות במיעוט שיש אצל הבני ישיבות, [אף שהם כמובן יותר יפים מאשר הבתים בבני ברק], אבל לך לעיר מאנסי או ברוקלין, בית אחד נאה יותר מחברתה. והסיבה לכך הוא פשוט, כיון שבלעיקוואד רוב התושבים לא עובדים, ופרנסתם מצוי בדוחק ע"י שנשותיהם עובדים, ולכן המצב ככה. לעומת זה בשאר העיירות שם רוב הציבור עובדים ועושים פרנסה בשפע, לכן מצב החיים הוא יותר בסטנדרט גבוה. בארץ ישראל התדרדר המצב שאף אלו שעובדים במשך כל היום לא מוצאים א"ע עם כ"כ השפעות טובות, וזה תלוי בכמה דברים שאכ"מ, ולרוב הציבור אין בכלל הנסיון לחיות חיי עושר, ולכן רוח החיים הוא באופן זה. לכל מדינה יש לו המעלות שלהם והחסרונות שלהם. באר"י יש המעלה של הסתפקות במיעוט, [בהכרח או שלא בהכרח], וכן באחוז הגדולה של לומדי תורה, לעומת זה יש הרבה דברים אשר בארה"ב הוא במצב יותר מתוקן, לדוגמא גדרי הצניעות בעיירות החרדיות. אין שום מציאות באוטובוס שבו נוסעים חרדים שישבו אנשים ונשים בערבוביא, וברוב האטובוסים אף יש מחיצות בין הגברים לנשים [מברוקלין למאנסי או קרית יואל]. וכן הדבר ברחובות העיירות החרדיות, בארה"ב יש הרבה יותר דרך ארץ מהנשים כלפי הגברים, וזה דבר שתוכל לשאול מכל בו אר"י שביקר בארה"ב, אף שא"א לתלות את האשמה על שום מאן דהו על המצב באר"י, והגורם לזה הוא הערבוביא הגדולה בעיירות החרדית, וכמעט שאין מציאות שיהיה שכונה כולו חרדית עם כל הקנאק, דוגמת וויליאמסבורג, קרית יואל, סקווירא, ואף במאנסי ובארא פארק יש יותר אחוזים חרדי'ש לגמרי מאשר ירושלים ובני ברק. כן הדבר במדת החסד, באר"י יש הרבה חסד, אבל כשמבקרים את ארה"ב נוכחים לדעת שזה כלל לא קרוב למה שיש שם. ואף חלק מהארגונים הפועלים בארץ, לדוגמא 'בוני עולם', 'rccs' , ועוד, הם ארגוני אמריקאים. לכל מדינה יש לו המעלות שלו והחסרונות שלו, והכל מן השמים אפוא לגור, ורק השי"ת הוא שחנן לכל אחד ואחד אחר השואה איזה מדינה יבחור.
נערך לאחרונה על ידי בסדר ב ב' מאי 15, 2017 4:55 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' מאי 15, 2017 4:23 pm

בסדר כתב:לכל מדינה יש לו המעלות שלו והחסרונות שלו, והכל מן השמים אפוא לגור, ורק השי"ת הוא שחנן לכל אחד ואחד אחר השואה איזה מדינה יבחור.

אינני בעד הוצאת לעז על אחינו יושבי חו"ל, שיזכו בקרוב להיות עמנו בארצנו הקדושה.
אבל העמדת ארץ הקדש מול עמריק"א (או כל ארץ אחרת בחו""ל) כ'שתי מדינות' שלכל אחת יש את המעלות והחסרונות שלה??? חכמים הזהרו בדבריכם שלא תלכדו בעון המרגלים. וה' הטוב יכפר.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ב' מאי 15, 2017 7:56 pm

איש גלילי כתב:
בסדר כתב:לכל מדינה יש לו המעלות שלו והחסרונות שלו, והכל מן השמים אפוא לגור, ורק השי"ת הוא שחנן לכל אחד ואחד אחר השואה איזה מדינה יבחור.

אינני בעד הוצאת לעז על אחינו יושבי חו"ל, שיזכו בקרוב להיות עמנו בארצנו הקדושה.
אבל העמדת ארץ הקדש מול עמריק"א (או כל ארץ אחרת בחו""ל) כ'שתי מדינות' שלכל אחת יש את המעלות והחסרונות שלה??? חכמים הזהרו בדבריכם שלא תלכדו בעון המרגלים. וה' הטוב יכפר.

האם לדעתך אין בחו"ל מעלות על פני א"י?

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' מאי 15, 2017 8:11 pm

חלילה!!! אין שום מעלה בחו"ל על פני א"י!

אני מסכים, שישנם דברים שיושבי חו"ל מתנהגים בהם נכון יותר מיושבי ארה"ק לעת עתה, אבל הצגת הדברים באופן כזה הוא עון פלילי, ואני בטוח שבשגגה יצאו הדברים מאת הרב 'בסדר', ולא לזאת היתה כונתו.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ג' מאי 16, 2017 4:14 am

תודה על שדנת אותי לכף זכות הרב גלילי, ואכן כונתי לא היה חלילה שיש שום מעלה לעצם חו"ל מעל ארץ ישראל, חס מלהזכיר. אבל כשמדברים כלפי התנהגות התושבים בשתי המדינות, בודאי מותר להדגיש המעלות שיש בהתנהגות התושבים, ואין שום הוצאת לעז על ארצינו הקדושה. והגה בעצמך, במשך מאות השנים, בעיקר בתקופת הראשונים, שכמעט לא היה יהודים באר"י, וכמו שידוע מכתב הרמב"ן לבנו שעיר ירושלים עזובה וכו' ומצב היהדות הוא בשפל המצב וכו', הזה להוצאת לעז על תושבי ארה"ק יחשב? ואינני מדבר מתקופת הגאונים, ובתקופת מסעי הצלב, שלהרבה היסטורינים היה כמעט רוב כלל ישראל מעדת הקראים, והם היו רוב הנרצחים במסעי הצלב, וכי תאמר שגם אז אם היה אחד מדבר על התנהגות עם ישראל בארה"ק יחשב כהוצאת דיבה על ארץ ישראל? מדברים על התנהגות התושבים. לא שאני מדמה את המצב היום כלל וכלל לאותן התקופות, רק הרעיון שבו. [ובאמת מי יודע אם כהיום אכן יש יותר אחוזים שומרי תומ"צ באר"י מאשר בתקופות הקראים?...]
אבל על הדמיון למרגלים [כמובן בתור מליצה] ע"ז אתמהה! הם דיברו על 'ארץ ישראל' ולא על יושביה, [אדרבה דיברו בשבח יושביה...], אני גם לא דיברתי חלילה על יושביה שומרי תומ"צ, אבל אין לו שום שייכות לענין מרגלים, ענין דבת רעה על הארץ הוא על עצם ארץ ישראל. [אולי לדעתך גם על האוכלי שפנים וחזרים מחללי שבת אסור לדבר כיון שהם ג"כ דרים באר"י, אבל 'בחפץ חיים' שלי כ' שמצוה לדבר עליהם].
אגב, עי' בספר צמח ה' לצבי (פ' ראה עה"כ אבד תאבדון) שכ' וז"ל: "ובזה תבין איך מקום השכינה וכו' שהי' כהן גדול נכנס פעם אחת בשנה אחר כמה טבילות וקידושין ואחר כמה תפלות שהיו ישראל מתפללין עליו איך עתה היא בית תורפה של ישמעאלים בית ע"ז שלהם? אלא שנתקפלה ירושלים וגברה עלי' קליפה של שאר ארצות. ואפשר שבקיפול ארצות באה שם רצועה מארם עד שבנו שם בית הע"ז והם חושבים שבנו בירושלים והם מכזבים וכו' שהגוים העובדים שם ע"ז המשיכו לשם רצועה מארץ העמים הטמא וארץ ישראל מתקפלת תחתיו".
לסיום דברי, אני חלילה לא פגעתי חלילה כלום ביושבי הארץ, ואדרבה, המעלות שיש שם לא מוצאים בשאר ארצות, אבל אין שום איסור להזכיר הדברים שצריכין שם תיקון, ולעומת מותר להזכיר בשבחם של תושבי מדינה אחרת במעלות שלהם. ואני חוזר על דברי, שהשי"ת הוא שחנן דעת לכואו"א אפוא לגור, והיה גם מאות גדולי ישראל שנסעו לארה"ב אחר השואה ע"מ להשתקע שם על אף שהיו יכולים גם ליסע לארץ, הן מחדר החסידי והן מגדולי הליטאים, והם ידעו היטב את כל מאמרי חז"ל בשבח אר"י, והכל הוא כמו שהשי"ת מסבב. [על הגר"א קאטלער ידוע גם שעשה אף גורל הגר"א, ועפי"ז החליט ליסע לארה"ב]

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' מאי 16, 2017 8:02 am

זה 'בסדר' גמור. לא חלקתי כלל עם עצם הרעיון שהעלה מע"כ באותה הודעה, הטענה שלי היתה על הניסוח בלבד שהיה נשמע ממנו השוואה בין הארצות (לפחות בעיני זה היה נראה כך). וכמו ששיערתי - אכן לא היתה כוונת כת"ר לכך, וטוב שביארת את דבריך.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' מאי 17, 2017 1:16 am

גם בין עמ"י הדרים בא"י לבין הדרים בחו"ל אין מה להשוות כלל.
מצאת מעלה באנשי ארץ ישראל, שמסתפקים במועט?
תושבי ארה"ק מייחלים לישועת ה' הרבה יותר מתושבי חו"ל, הקב"ה תופס אצלם הרבה יותר מקום בחיים, ואני מדבר גם על לייקווד.
גרי ארה"ב יותר ממושמעים וצייתנים, ועל כן אולי סדרי הכוללים יותר מלאים.
אם הרבה אברכים בארה"ב שמדברים אתם על לעלות לארץ ישראל, הבעיה היא לא למה לא לעלות, אלא למה כן לעלות רח"ל, פשוט לא מעניין אותם רצון ה', סולם הערכים התורני רחוק מהם לחלוטין.
בארה"ב יש יותר חסד? מצאת את בוני עולם. כמה גמחי"ם, קופות צדקה, כ"כ הרבה אברכים שנותנים חומש ויותר, אתה לעולם לא תתקע עם הלוואות/שכר דירה וכו'. אתה מודד לפי כסף שנכנס? ברור שהחרדים בארה"ב יותר עשירים כי הם אקדמאים ועובדים.
כמובן שיש גם את ההבדלים ע"ד תלמוד בבלי וירושלמי, ויש עוד הרבה מה להאריך בתורת ארץ ישראל.
ההשואה מאוטובוסים מגוחכת, מי כבר בארה"ב נוסע באוטובוסים? ואלו שכבר כן נוסעים, בין השכונות החרדיות בוודאי לא נוסעים בתחבורה הציבורית אלא בהסעות פרטיות, ולשם השוואה באוטובוסים של מיר אין נשים בכלל. ועוד לא דיברנו על סמארטפונים.
הרבנים שהחליטו לגור בארה"ב היה כדי להציל שם נפשות.
הרמב"ן לא התלונן על המצב הרוחני בארץ חמדה בתור השוואה כלל, הוא התלונן על קשי הגלות שזה המצב.
כי גרשוני היום מהסתפח בנחלת ה' לאמר לך עבוד אלהים אחרים.
כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוק, וכל הדר בחו"ל דומה כמי שאין לו אלוק.
תכלית התורה כולה היא ירושת ארץ ישראל, ומי שמסתפק בזה חולק על חומש דברים, וצריך לקרעו כדג.
האסון הגדול היה כמובן שנכנסנו לארץ ישראל, אנחנו כבר לא אוכלים מן, אין ענני כבוד, צריך להלחם עם הגויים החזקים האלה.
וימאסו בארץ חמדה, על זה אין להם חלק לעולם הבא.
וכל מנאצי לא יראוה.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ד' מאי 17, 2017 6:13 am

תודה הרב 'הרואה' על התגובה
את עשרות המאמרים על חשיבות ארץ ישראל אני מכיר, וכבר הבהרתי דעתי שלא כיוונתי לנושא זו כלל, רק כלפי התנהגות שונות בשתי הארצות, ואני לא יודע למה העליתם את נקודה זו עוד הפעם.
א) ההנחה שתושבי ארה"ק מייחלים לישועת ד' הרבה יותר מתושבי חו"ל, והקב"ה תופס אצלם הרבה יותר מקום בחיים - לדעתי זה הנחה מוגזם מאד, נכון שיש בארה"ק יותר אנשים 'דערהויבענע אידן', אנשים מורם מעם, שלא יודעים כלום חוץ מד' אחד, שויתי ד' לנגדי תמיד וכו', על אף שלדאבונינו נתמעטו מספר האנשים מסוג זה, ומדור החדש לא מוצאים כ"כ בעלי מדריגה במדריגה זה. אבל כשמדברים על כלליות העם, לא ראיתי שיהיה כדבריך. לא שבארה"ק לא מייחלים כו', זה נכון מאה אחוז, אלא כן בדיוק הדבר גם בארה"ב אצל ציבור החרדי. כולם לומדים חובת הלבבות אחד, ושער בטחון אחת. לכל אחד כשיש לו איזה צרה הוא מתחזק רק בד', וחוזר על 'שער הבטחון'. יתכן שבארה"ק יש יותר אחוזים מאנשים שנזקקים לישועה, דוגמת דאגת הפרנסה וחובות, שיכול להחריב את חיי האדם לגמרי, ומצפים ומייחלים לישועת ד', ובכלליות יש ג"כ הרבה יותר שברי לבבות, שהוא מקום מוקלט לכל היהודים מכל הסוגים, ובכל המצבים. [בודאי לא היה כוונתך על הפזמונות הכתובים על רכבי הנח-נח'ניקעס "ד' אוהב אותך" - "מי שמפחד מאחד לא מפחד מאף אחד"...] - תמצית: כולנו בני איש אחד אנחנו, עם ד', ויש לנו ד' אחד ותורה אחת, ספרי מוסר שוים, וספרי חסידות שוים.
ב) בענין חסד, לא כתבתי טעמים למה בארה"ב יש יותר חסד - אי מפני שהם עשירים יותר - ויתכן ומסתברא שזה הטעם, אי מפני שיש יותר אנשים מחוג אחד, ומרגישים יותר קירבה וכדו', רק כתבתי שלמעשה יש שם יותר חסד בלי ליכנס לטעמים, וכנראה לא היית אף פעם בארה"ב, או רק בתור 'מתייר' לימים אחדים. כתבתם אודות הלוואות וגמחי"ם, חומש וכו', דברים אלו הם התנהגות היהודים החרדים לדבר ד' בכל אתר ואתר בכל מדינות העולם, ובכל עיר ועיר יש עשרות גמחי"ם, וחברים וידידים מוכנים בכל זמן להלוות לידידים וחברים, לא רק לכדי חייו, אלא אפי' רק להשקעה וכדו'. תשאל את קרוביך בארה"ב ותברר את המציאות. יתכן שבארה"ק יותר נזקקים להלוואות, זה בודאי נכון, אבל גמחי"ם המוכנים להלוות יש בכל מקום בכל זמן. [איני מדבר מהמציאות שר' הערשל שרייבער מברוקלין מכלכל את הגמ"ח הכי גדולה [לפי ידיעתי] בירושלים של ר' זעליג מנדלאוויטש ממאנסי ור' אברהם סלונים, ומגמ"ח 'גור' המתנהל ע"י ר' משה יוסף ענדן מבארא פארק, וכו' וכו'].
ג) ענין האוטובוסים היה רק דוגמא על המצב בכלליות. וזה אכן נקודה חשובה, לא מפני שיש יותר יראת שמים בארה"ב, רק המציאות הוא שהחרדים גרים בשכונות לעצמם לגמרי, וזה משפיע מאד על צורת הרחוב, ומזה הטעם יש הכל מיוחד לחרדים בלבד, אוטובוסים, בתי רופאים, וכו'. לעומת זה בארץ ישראל יש ערבוביא שאין בדומה לו, בכל העיירות בלי יוצא מן הכלל. יש יותר טובים דוגמת 'בית שמש' או 'קרית ספר' וכו', שם לא הלכו מתחילה רק חרדים. אבל בכל מקום יש כ"כ ערבוביא מכל החוגים, ולא אצל כולם למדו כללים שוים בגדרי צניעות ודרך ארץ, וזה חוץ ממזרחי'ניקעס וכדו' שאין להם שום גדרים. וזה משפיע על צורת הרחוב, ומשום שכבר רגילים למצב זה לא תופסים באמת המציאות, אבל אורח מרחוק מרגיש יותר.
ד) בענין ספארטפונים אתה צודק, והמצב מכאיב מאד, והרבנים משתדלים בכל כוחם לעשות מה שיש בידם לתקן, ואכן המצב השתפר הרבה, ורוב הציבור הסרים למשמעת הרבנים יש להם מסנן כמו 'משומר' או 'גדר', שא"א ליכנס לשום מבואות מטונפות. [ובאמת הסיבה שיש יותר נובע מזה שיש באמת אחוז גדול שצריכין אותו לצורך פרנסתם, ומטעם זה קשה לעצור המגיפה, כיון שאף הרבה שלא צריכין אותו לצורך פרנסה עונים שאכן הם ג"כ צריכין אותו לפרנסה...].
איני מכחיש כלום מהמעלות שיש לתושבי ארה"ק, ואדרבה, המעלות שלהם בודאי שקולים נגד המעלות של תושבי ארה"ב [ומה גם שמצוה שעושים באר"י יש לו חשיבות יותר, אבל עבירה שם הוא ג"כ יותר חמור], רק המעלות שיש לאחרים לא צריכין להכחיש.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' מאי 17, 2017 9:44 am

מר בסדר,
אתה כתבת כמה פעמים שלכל מדינה יש את המעלות שלה והכל מהשמים איפה לגור.
זה שקר שאתה צריך לעשות עליו תשובה.
מייחלים לישועת ה' כלל לא התכוונתי לישועה בפרנסה, התגובה שלך רק הוכיחה את מה שכתבתי, מדהים. (כמובן שגם לא התכוונתי לננח וכדו' זה לא ממין העניין).
גם לא התכוונתי לדערהויבענע יידן מהשטעטל, שהגדרת אותם היטב ב"לא יודעים כלום חוץ מ וכו'".
לא טענתי כלל שבארה"ב יש פחות חסד בקרב החרדים (אם כי אני משער שזה נכון), רק לא נכון לומר שבארה"ב יש יותר חסד מפה.
בקיצור, אתה צריך לאפס את היהדות שלך ב180 מעלות, תורה חסד וצניעות לא מודדים בכמויות. ארץ ישראל היא המקור לכל המעלות, וחרדים עם השקפת עולם גויית אוניברסלית שחושבים שה' נמצא בכל מקום צריכים לעשות תשובה גדולה, נקוה שה' יסלח להם כי הם תינוקות שנשבו.
לפי שיטתך יהודי וגוי שוים כי המצוות שהיהודי עושה שוות יותר, אך גם העבירות חמורות יותר, ולא שלחשוב כך זה יותר הזוי מביחס לנחלת ה', פשוט אולי זה יחדד אצלך את העניין יותר, אולי בבחירת ישראל אתה מאמין על אף שאינך מאמין בארץ ישראל.
בקיצור, תפתח חומש תתחיל לקרוא, תגלה דברים מעניינים.
אני כלל לא חוזר בי מהודעתי הקודמת.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מאי 17, 2017 10:10 am

יש מצוה שנקראת "לא תחנם", ואחד הפירושים בזה הוא לא תתן להם חן, אסור לומר על גוי כמה נאים מעשיו כו'.

אך כאן באשכול התחדש לי שזה קאי גם על יהודים (להבדיל), דהיינו שאסור לומר על יהודי חו"ל כמה נאים מעשיהם כו'...

עינים להם ולא יראו.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' מאי 17, 2017 10:56 am

דרומי כתב:יש מצוה שנקראת "לא תחנם", ואחד הפירושים בזה הוא לא תתן להם חן, אסור לומר על גוי כמה נאים מעשיו כו'.

אך כאן באשכול התחדש לי שזה קאי גם על יהודים (להבדיל), דהיינו שאסור לומר על יהודי חו"ל כמה נאים מעשיהם כו'...

עינים להם ולא יראו.

איפה זה התחדש לך?
אני עכ"פ לא כתבתי דבר כזה או דומה לזה.
כתבתי שהמעלה של יושבי ארץ ישראל גדולה בהרבה מהמעלה של יושבי חו"ל.

אזנים להם ולא ישמעו.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מאי 17, 2017 1:41 pm

הרואה כתב:כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוק, וכל הדר בחו"ל דומה כמי שאין לו אלוק.

על כך פירש הבעש"ט: הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו א-לוה, הרי שבאמת אין לו.
והדר בחו"ל דומה כמי שאין לו א-לוה, הרי שבאמת יש לו.

אמנם הבעש"ט פירש זאת ברוחניות ולא בענין שטח א"י הגשמית.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ד' מאי 17, 2017 3:10 pm

הרואה כתב:בקיצור, אתה צריך לאפס את היהדות שלך ב180 מעלות, תורה חסד וצניעות לא מודדים בכמויות. ארץ ישראל היא המקור לכל המעלות, וחרדים עם השקפת עולם גויית אוניברסלית שחושבים שה' נמצא בכל מקום צריכים לעשות תשובה גדולה, נקוה שה' יסלח להם כי הם תינוקות שנשבו.
לפי שיטתך יהודי וגוי שוים כי המצוות שהיהודי עושה שוות יותר, אך גם העבירות חמורות יותר, ולא שלחשוב כך זה יותר הזוי מביחס לנחלת ה', פשוט אולי זה יחדד אצלך את העניין יותר, אולי בבחירת ישראל אתה מאמין על אף שאינך מאמין בארץ ישראל.

לדבר עוד הפעם מפרטי המעלות והחסרונות זה פשוט חבל על הזמן, וקשה מאד להתווכח על מציאות דברים בלי שיהי' האפשרות להביא ראיות לכאן ולכאן, לדוגמא בענין מייחלים כו' כי בענין זה אין שום אפשרות להוכיח כלום [ואולי מזה הטעם בחרתם לדבר מנושא זה, כי מענין הגמחי"ם התחלתי בשמות הגמחי"ם ומזה לא דיברתם עוד] אבל מדברי 'הקיצור' שלך בגמר דבריך התחלתי לחשוד שאין לימוד זכות אחרת עליכם רק שאתם אכן משתייכים לכת המזרחי [אין כונתי שהאמת כן רק בתור לימוד זכות], עם שנאה כבושה פנימית למי שאינו דר בארץ ישראל. אני אכלכל הוצאת הכרטיס אם עדיין לא הייתם אף פעם בארה"ב, ותבקר את שכונות החרדיות, תדבר עמם, תנסה אותם, ואז תחזור אל האשכול ותכתוב ממה שראו עיניכם ולא זר. מההתייחסות כלפי תושבי חו"ל נראית שאילו בניך היה נוסע לשם היית יושב שבעה, אתה אחור עם שבעים שנה ידידי.
על הביטוי 'שחושבים שה' נמצא בכל מקום', אקוה שזה היה רק פליטת פה וטעות סופר, כי ע"ז אין לימוד זכות כי בזה אף המזרחי'ניקעס מאמינים.
בדרך אגב, בזוה"ק פרשת בהר מבואר הטעם למה הדר בחו"ל אין לו אלוקי כי אין שם קרבנות כו' ולפי"ד כהיום שגם באר"י אין קרבנות לכאו' אין ענין להביא מאמר זה בנידון, [חוץ אם אתה מחזיק בשיטת הגרצ"ה קלישר בענין קרבנות].
מה שכתבתי שעבירה באר"י יותר חמור, כן מבואר ברמב"ן ס"פ אחרי, עיי"ש ותמצא נחת
נערך לאחרונה על ידי בסדר ב ד' מאי 17, 2017 8:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

Re: נהנתנו אמריקאית או הסתפקות במועט

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מאי 17, 2017 3:25 pm

נחום וואהלינער כתב:
שמש כתב:את הסיפור על הגרח"פ זצ"ל שמעתי פעם בנוסח מעט שונה (ומסר שונה) מהגר"ח וואלקין שליט"א, שסיפר ששמע מהגרח"פ עצמו כי כשנסע בצעירותו (ולא בגיל 70) לארה"ב, לאחר תקופה ארוכה ששהה בא"י שמע ברדיו שהיאנקיז זכו באליפות הבייסבול וזה 'עשה לו יום שמח'...

הגרח"פ גדל באמריקה אחרת ממה שיש היום, אין בחור בברוקלין, לייקווד, מאנסי ושאר ישובים חרדיים שבכלל יודע מה זה יענקיז...

סיפר לי אבי מורי הי"ו שבהיותו בבורו פארק ניו יורק ביום הכיפורים, יצא מביהכ"נ בזמן ההפסקה קודם תפילת מנחה ע"מ ללכת לפוש מעט בבית מארחו, והנה בעוברו ברחוב העיר הבחין בהתקהלות גדולה של יהודים חרדים מסולסלי פיאות ומאורכי זקנים, עטופים בקיטלאך ובטליתות, ולראשיהם חבוש השטריימל, עומדים מרותקים ופניהם מכוונות לצד אחד.
כאשר התקרב ונכנס ביניהם כדי להבין על מה ההתכנסות, נדהם לגלות שמול פניהם של עטופי השיראין מנצנץ מסך גדול של אחת החנויות ועל מרקעו רצים שחקני כדורסל או כדורגל... בעיצומו של יום הכיפורים.

נחום וואהלינער

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ד' מאי 17, 2017 8:07 pm

אולי תראה לי איפה בבארא פארק יש כזה חנות... אני מעוניין לצפות ג"כ....

-------
סתם אגב: נערי [וזקני] שוליים אפשר למצוא בכל מקום וזה לא אומר כלום על המקום

-------
כשמדברים כבר אענה גם אני את חלקי, בחו"ל [עכ"פ איפה שאני גר] החרדים הם חרדים ונושרים הם נושרים. אין חילונים ואין אמצעי, בוודאי שבחרדים יש הרבה סוגים יותר ישיביש, פחות חסידיש, בעל בתיש או חניוקיש אבל חרדי זה חרדי, שומתו"מ מציית [לפחות עפ"י רוב] לדעת תורה.

משא"כ בארץ הקודש משום מה יש קבוצות שלימות שהשם הכולל שלהם הוא חרדים פתוחים... נראים כחרדים מתנהגים כנושרים, [כמעט] לא מצייתים לרבנים, בכלל עושים מה שרוצים ועוד מוכרים לעולם שהם חרדים... ומבאישים ריח התורה והחרדיות בעיני העולם...
וזה גורם להרבה אי הבנה כשמדברים על אופי היהדות מעבר לים שקשה לחלק הפרי מהקליפה ולדעת מי שייך למה.
גם בארה"ב קיים לאחרונה התופעה הנ"ל במקצת אבל הם בולטים במיוחד ובדרך כלל או שהם בורחים מהשכונות החרדיים וממילא אין מגע ומשא אתם או שהם מכריזים בכל ההלוך ילך שלהם שאני לא משלכם... למעשה כהיום הזה בעידן האייפונים זה נעשה רח"ל הרבה יותר ממה שהיה וכבר נתערבו הפסולת בהאוכל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' מאי 17, 2017 8:43 pm

סגי נהור כתב:
הרואה כתב:כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוק, וכל הדר בחו"ל דומה כמי שאין לו אלוק.

אשמח למקור ל'ווארט' הזה, ואז נוכל לעיין מה ביאורו.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ד' מאי 17, 2017 8:55 pm

איש גלילי כתב:
סגי נהור כתב:

אשמח למקור ל'ווארט' הזה, ואז נוכל לעיין מה ביאורו.

עי' דגל מחנה אפרים פרשת דברים ד"ה אלה הדברים, שכ' וז"ל: "דהנה איתא בשם אא"ז זללה"ה כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוקי' (כתובות קי) היינו מי שדומה בעיניו שדר בארץ העליונה שקרוב לקודשא בריך הוא' דומה לו כמי שיש לו אלהי ובאמת אין לו ומי שדר בחוץ לארץ היינו שדומה לו שעדיין לא נכנס בארץ העליונה בזה דומה כמי שאין לו אלהי' אבל באמת יש לו עד כאן דבריו".
אם הרב הנ"ל כיון לזה, שם לא מדבר כלל מאר"י וחו"ל, אולי יש לו עוד ווארט בשם הבעש"ט - אבל פשוט שלא כיון דוקא להווארט רק להגן קצת על תושבי חו"ל מביטוים החריפים של הרב הרואה
נערך לאחרונה על ידי בסדר ב ד' מאי 17, 2017 9:00 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מאי 17, 2017 8:56 pm

פרנקל תאומים כתב:
נחום וואהלינער כתב:
שמש כתב:את הסיפור על הגרח"פ זצ"ל שמעתי פעם בנוסח מעט שונה (ומסר שונה) מהגר"ח וואלקין שליט"א, שסיפר ששמע מהגרח"פ עצמו כי כשנסע בצעירותו (ולא בגיל 70) לארה"ב, לאחר תקופה ארוכה ששהה בא"י שמע ברדיו שהיאנקיז זכו באליפות הבייסבול וזה 'עשה לו יום שמח'...

הגרח"פ גדל באמריקה אחרת ממה שיש היום, אין בחור בברוקלין, לייקווד, מאנסי ושאר ישובים חרדיים שבכלל יודע מה זה יענקיז...

סיפר לי אבי מורי הי"ו שבהיותו בבורו פארק ניו יורק ביום הכיפורים, יצא מביהכ"נ בזמן ההפסקה קודם תפילת מנחה ע"מ ללכת לפוש מעט בבית מארחו, והנה בעוברו ברחוב העיר הבחין בהתקהלות גדולה של יהודים חרדים מסולסלי פיאות ומאורכי זקנים, עטופים בקיטלאך ובטליתות, ולראשיהם חבוש השטריימל, עומדים מרותקים ופניהם מכוונות לצד אחד.
כאשר התקרב ונכנס ביניהם כדי להבין על מה ההתכנסות, נדהם לגלות שמול פניהם של עטופי השיראין מנצנץ מסך גדול של אחת החנויות ועל מרקעו רצים שחקני כדורסל או כדורגל... בעיצומו של יום הכיפורים.

למה לא סיפר לך על הכנסיה התיפלה העומדת באמצע בורו פארק, שבעצם יום הכיפורים שחל בשבת, באים אלפי חסידים עטופי טליתים וקיטלעך, וכורעים ומשתחוים ומנשקים את הצלם ...
אתה טיפש גדול שיכולים למכור לך כל מיני לאקשן, וב"ה אתה כלי מוכשר להכניס ולהוציא כל מיני טפשות ושטותים דמיונות וחלומות הבל

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' מאי 17, 2017 9:00 pm

בסדר כתב:עי' דגל מחנה אפרים פרשת דברים ד"ה אלה הדברים, שכ' וז"ל: "דהנה איתא בשם אא"ז זללה"ה כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוקי' (כתובות קי) היינו מי שדומה בעיניו שדר בארץ העליונה שקרוב לקודשא בריך הוא' דומה לו כמי שיש לו אלהי ובאמת אין לו ומי שדר בחוץ לארץ היינו שדומה לו שעדיין לא נכנס בארץ העליונה בזה דומה כמי שאין לו אלהי' אבל באמת יש לו עד כאן דבריו".
אם הרב הנ"ל כיון לזה, שם לא מדבר כלל מאר"י וחו"ל, אולי יש לו עוד ווארט בשם הבעש"ט - אבל פשוט שלא כיון דוקא להווארט רק להגן קצת על תושבי חו"ל מביטוים החריפים של הרב הוראה

יישר כחך ששברת.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מאי 17, 2017 9:29 pm

אראל כתב:
פרנקל תאומים כתב:
נחום וואהלינער כתב:הגרח"פ גדל באמריקה אחרת ממה שיש היום, אין בחור בברוקלין, לייקווד, מאנסי ושאר ישובים חרדיים שבכלל יודע מה זה יענקיז...

למה לא סיפר לך על הכנסיה התיפלה העומדת באמצע בורו פארק, שבעצם יום הכיפורים שחל בשבת, באים אלפי חסידים עטופי טליתים וקיטלעך, וכורעים ומשתחוים ומנשקים את הצלם ...
אתה טיפש גדול שיכולים למכור לך כל מיני לאקשן, וב"ה אתה כלי מוכשר להכניס ולהוציא כל מיני טפשות ושטותים דמיונות וחלומות הבל

אתה צודק, אינני כלי מוכשר כמוך המתאפיין בשפה נקייה ובעדינות נפש, אבל צר לי להודיע לך שאבי מורי שליט"א הוא מופת לי ולב"ב ולכל מכריו במידת האמת שבו, וחוץ ממעלת כבוד פיך הגדול והנקי לא ידוע לי על אי מי המעלה על דעתו לחשוד בו באמירת דבר שקר.
אבי מורי אכן ראה זאת בעיניו. והוא סיפר לי בהקשר זה עוד דבר נוסף שראו עיניו אצל עטופי השיראין של אמריקה ואכמ"ל.
כנראה שאתה לא זכית לגדול על ברכיו של אבא אשר האמת היא תמיד נר לרגליו, ולכן אתה סבור שכך הוא אצל כולם, ולא היא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מאי 17, 2017 9:45 pm

לא הבנתי מה ההיסטריה הגדולה מהסיפור.

אם תפגוש איזה ירושלמי זקן הוא יוכל לספר לך סיפורים על אנשים נוכלים, רמאים וגנבים שחיו בירושלים לפני מאה או חמשים שנה, ויש מקרים שזה אפילו מתועד בכל מיני מסמכים.

ומי שילמד תנ"ך כפשוטו יגלה דברים חמורים הרבה יותר.

היו תופעות שליליות בכל המקומות ובכל הזמנים, עד כי יבוא שילה ותועבר רוח הטומאה מן הארץ.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מאי 17, 2017 10:05 pm

פרנקל תאומים כתב:
פרנקל תאומים כתב:
נחום וואהלינער כתב:הגרח"פ גדל באמריקה אחרת ממה שיש היום, אין בחור בברוקלין, לייקווד, מאנסי ושאר ישובים חרדיים שבכלל יודע מה זה יענקיז...

אתה צודק, אינני כלי מוכשר כמוך המתאפיין בשפה נקייה ובעדינות נפש, אבל צר לי להודיע לך שאבי מורי שליט"א הוא מופת לי ולב"ב ולכל מכריו במידת האמת שבו, וחוץ ממעלת כבוד פיך הגדול והנקי לא ידוע לי על אי מי המעלה על דעתו לחשוד בו באמירת דבר שקר.
אבי מורי אכן ראה זאת בעיניו. והוא סיפר לי בהקשר זה עוד דבר נוסף שראו עיניו אצל עטופי השיראין של אמריקה ואכמ"ל.
כנראה שאתה לא זכית לגדול על ברכיו של אבא אשר האמת היא תמיד נר לרגליו, ולכן אתה סבור שכך הוא אצל כולם, ולא היא.

אני לא מחויב להכיר את אביך, אבל אני תושב אמערקאי, ואני מכיר את היהודים היושבים בעירנו פה, אם אתה רוצה להוציא לעז ולמרח עלינו ועל כל היהדות הצרופה פה, כאילו אנו ואלפי משפחות החסידיים, שלומי אמוני ישראל הדרים בעיר ואם בישראל, 'בורו פארק' הם עסוקים בעצם יום הקדוש והנורא, בספורט וכדורגל, בראש כל חוצות, בבקשה תאזין היטב לאביך הצדיק והמוחזק במדת האמת שלו, ותאמין באמונה שלימה וגמורה לכל הבאבא-סיפורים שלו, ואולי תמכור את הבאבקעס שלו בבני ברק, אבל לא כאן או באינטרנט הגלוי והפתוח לכל, אני ב"ה יודע האמת באמריקא יותר ממך ומאביך הגדול.... במחילה וסליחה ...

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מאי 17, 2017 10:45 pm

איש גלילי כתב:
בסדר כתב:עי' דגל מחנה אפרים פרשת דברים ד"ה אלה הדברים, שכ' וז"ל: "דהנה איתא בשם אא"ז זללה"ה כל הדר בארץ ישראל דומה כמי שיש לו אלוקי' (כתובות קי) היינו מי שדומה בעיניו שדר בארץ העליונה שקרוב לקודשא בריך הוא' דומה לו כמי שיש לו אלהי ובאמת אין לו ומי שדר בחוץ לארץ היינו שדומה לו שעדיין לא נכנס בארץ העליונה בזה דומה כמי שאין לו אלהי' אבל באמת יש לו עד כאן דבריו".
אם הרב הנ"ל כיון לזה, שם לא מדבר כלל מאר"י וחו"ל, אולי יש לו עוד ווארט בשם הבעש"ט - אבל פשוט שלא כיון דוקא להווארט רק להגן קצת על תושבי חו"ל מביטוים החריפים של הרב הוראה

יישר כחך ששברת.

הרי כתבתי להדיא שלא מדבר בא"י הגשמית, אלא רק שמפרש את לשון חז"ל באופן זה, ש"דומה שיש לו" היינו שבאמת אין לו ולהפך. ומכאן מקום להרוצים לפרש זאת גם על א"י הגשמית, אבל על דעת עצמם ולא בשם הבעש"ט...

מקור הווארט (שמעתיק הדגמ"א) הוא בבן פורת יוסף פרשת וישב ופרשת מקץ, ששמע כמובן בעצמו מהבעש"ט. והובא ונתבאר היטב בס' כתר שם טוב המבואר שיצא לאור לאחרונה, סי' מח, ע"ש.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' מאי 17, 2017 11:33 pm

בסדר כתב:
הרואה כתב:בקיצור, אתה צריך לאפס את היהדות שלך ב180 מעלות, תורה חסד וצניעות לא מודדים בכמויות. ארץ ישראל היא המקור לכל המעלות, וחרדים עם השקפת עולם גויית אוניברסלית שחושבים שה' נמצא בכל מקום צריכים לעשות תשובה גדולה, נקוה שה' יסלח להם כי הם תינוקות שנשבו.

לדבר עוד הפעם מפרטי המעלות והחסרונות זה פשוט חבל על הזמן, וקשה מאד להתווכח על מציאות דברים בלי שיהי' האפשרות להביא ראיות לכאן ולכאן, לדוגמא בענין מייחלים כו' כי בענין זה אין שום אפשרות להוכיח כלום [ואולי מזה הטעם בחרתם לדבר מנושא זה, כי מענין הגמחי"ם התחלתי בשמות הגמחי"ם ומזה לא דיברתם עוד] אבל מדברי 'הקיצור' שלך בגמר דבריך התחלתי לחשוד שאין לימוד זכות אחרת עליכם רק שאתם אכן משתייכים לכת המזרחי [אין כונתי שהאמת כן רק בתור לימוד זכות], עם שנאה כבושה פנימית למי שאינו דר בארץ ישראל. אני אכלכל הוצאת הכרטיס אם עדיין לא הייתם אף פעם בארה"ב, ותבקר את שכונות החרדיות, תדבר עמם, תנסה אותם, ואז תחזור אל האשכול ותכתוב ממה שראו עיניכם ולא זר. מההתייחסות כלפי תושבי חו"ל נראית שאילו בניך היה נוסע לשם היית יושב שבעה, אתה אחור עם שבעים שנה ידידי.
על הביטוי 'שחושבים שה' נמצא בכל מקום', אקוה שזה היה רק פליטת פה וטעות סופר, כי ע"ז אין לימוד זכות כי בזה אף המזרחי'ניקעס מאמינים.
בדרך אגב, בזוה"ק פרשת בהר מבואר הטעם למה הדר בחו"ל אין לו אלוקי כי אין שם קרבנות כו' ולפי"ד כהיום שגם באר"י אין קרבנות לכאו' אין ענין להביא מאמר זה בנידון, [חוץ אם אתה מחזיק בשיטת הגרצ"ה קלישר בענין קרבנות].
מה שכתבתי שעבירה באר"י יותר חמור, כן מבואר ברמב"ן ס"פ אחרי, עיי"ש ותמצא נחת

אני כלל לא שונא את תושבי חו"ל, להפך. אני מאד אוהב אותם ואת משפחתי המורחבת שחצי ממנה גרים בארה"ב אני מאד מעריך בנושאים רבים. במקביל אני חושב שזה מאד לא בסדר ההשתקעות שלהם בחו"ל עד שאינם מבינים מדוע בכלל לעלות לארץ, ומהם כמה אברכים בבולטימור ובלייקווד.
מי שמציע ללמוד תנ"ך דינו כנראה כה חמור, עד שלומר שמשתייך למזרחי זה נקרא לדון אותו לכף זכות... כנראה היהדות שלך קשורה למקום אחר.
ה' לא נמצא בכל מקום,כי בחר ה' בציון אוה למושב לו, ה' שוכן בציון (מובא בסידור). ארץ ישראל היא נחלת ה'. גם כשמתפללים בחו"ל ה' שומע מפה, ודניאל פתח חלונות לקבל ירושלם (מובא גם בגמ' ברכות), יש עוד הרבה ראיות אך הם מהתנ"ך, הבנתי שיש לך בעיה עם הספר הזה.
"ושם אהיה להם לאלהים, אבל הדר בחוצה לארץ דומה כמי שאין לו אלוה" רש"י בראשית יז ח', עיי"ש, מדהים שמביאים זהר לא מובן נגד פשט הכתובים (בשבילך הראתי שזה גם רש"י). לא למדתי את הזהר הזה, אבל מסתמא כוונתו שזו בחי' מסויימת בלהיות לאלוקים, או שלהיות לאלוקים מביא את האפשרות להקריב קרבנות.
לא הבנתי מה רצית ר' צבי הירש קלישר, יש חולק על המשנה בעדויות שמקריבים קרבנות אף על פי שאין בית? אולי אלו שחולקים על התנ"ך
את הרמב"ן הנ"ל אני מכיר, כמובן שלא חשבתי לחלוק על זה. תקרא שוב את מה שכתבתי.
תדע לך שאתמול אחרי שקראתי את הודעתך הראשונה בכיתי במשך כמה דקות (זה הצטרף אצלי למה שאתמול בבוקר ראיתי את חרבות עמונה הי"ד), וכתבתי את זה מכאב גדול מאד. עם זאת אני לא מתחרט על אף מילה. המאיסה בארץ ישראל בכל בחינה שהיא זה העוון הכי חמור בתורה, יותר מג' עבירות החמורות, בחטא המרגלים נקבעה בכיה לדורות ואין להם חלק לעולם הבא, מה שאין כן על שום חטא.
רח"ל מהאי דעתא ממה שהובא כאן בשם הבעש"ט, וטוב שתוקן בבחי' למצולמים אין קשר לכתבה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מאי 17, 2017 11:56 pm

הרואה כתב:המאיסה בארץ ישראל בכל בחינה שהיא זה העוון הכי חמור בתורה, יותר מג' עבירות החמורות

חמור יותר מג' החמורות? מניין לך זה?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 18, 2017 12:01 am

אראל כתב:
פרנקל תאומים כתב:אתה צודק, אינני כלי מוכשר כמוך המתאפיין בשפה נקייה ובעדינות נפש, אבל צר לי להודיע לך שאבי מורי שליט"א הוא מופת לי ולב"ב ולכל מכריו במידת האמת שבו, וחוץ ממעלת כבוד פיך הגדול והנקי לא ידוע לי על אי מי המעלה על דעתו לחשוד בו באמירת דבר שקר.

אני לא מחויב להכיר את אביך, אבל אני תושב אמערקאי, ואני מכיר את היהודים היושבים בעירנו פה, אם אתה רוצה להוציא לעז ולמרח עלינו ועל כל היהדות הצרופה פה, כאילו אנו ואלפי משפחות החסידיים, שלומי אמוני ישראל הדרים בעיר ואם בישראל, 'בורו פארק' הם עסוקים בעצם יום הקדוש והנורא, בספורט וכדורגל, בראש כל חוצות, בבקשה תאזין היטב לאביך הצדיק והמוחזק במדת האמת שלו, ותאמין באמונה שלימה וגמורה לכל הבאבא-סיפורים שלו, ואולי תמכור את הבאבקעס שלו בבני ברק, אבל לא כאן או באינטרנט הגלוי והפתוח לכל, אני ב"ה יודע האמת באמריקא יותר ממך ומאביך הגדול.... במחילה וסליחה ...

אינני רוצה ח"ו להוציא לעז על יושבי אמריקה הקוה"ט המסולאים בפז והמתוקים מדבש ומנופת צופים, אלא שהאשכול הזה עוסק בהבדלי התרבות הניכרים שישנם בין יושבי ארה"ק ובין היושבים בטומאת ארץ העמים, ובין השאר הוזכר הנושא של צריכת תרבות הספורט והלהיטות אחריה, ולכן ראיתי לנכון לשתף את הקהל הקדוש באפיזודה מסוימת שראה אבי שליט"א בארה"ב בעיניו.
אני מאמין לאבי שליט"א פי אלף אלפים ממה שאני מאמין לאיזה עלום שם שסגנון הדיבור שלו אינו מתאים לאתרא הדין, וכנראה נלקח מאתרי אחריני.

נ"ב:
אם זה יעשה לך את זה, אוכל להוסיף שתי הסתייגויות:
אחת, אינני זוכר בוודאות אם האירוע היה בבורו פארק, יתכן שטעיתי והארוע התרחש בקהילה חרדית אחרת בארה"ב (אם כי דומני שלא טעיתי..אבל לא חשוב..).
שתיים, מדובר לפני עשרים וכמה שנים, ולא בשנים האחרונות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 18, 2017 12:09 am

הרב הרואה, אני מוכרח למחות על דבריך בענין נוכחותו של הקב"ה בכל מקום, אך אין אדם נתפס על צערו וה' יכפר.

מכל מקום, שים לב שדבריך סותרים זה את זה, כי אתה בעצמך מודה שיש פשעים שנעשים דוקא בארץ הקודש ארץ חמדה (חרבות עמונה - כלשונך), ובחו"ל ב"ה אינם מצויים

וזו ראיה נוספת ששכינתא בגלותא

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' מאי 18, 2017 12:21 am

פרנקל תאומים כתב:נ"ב:
אחת, אינני זוכר בוודאות אם האירוע היה בבורו פארק, יתכן שטעיתי והארוע התרחש בקהילה חרדית אחרת בארה"ב (אם כי דומני שלא טעיתי..אבל לא חשוב..).

על ה'נ"ב' שלך איני יודע אם לצחוק גדול או לבכות בכיה רבה, עד כמה יכולים לקשקש דברי שוא ושקר לשון הרע והוצאת לעז!!
אתה רוצה לידע למה?
תבקר פעם בבורו פארק היהודי, ותבין כמה דבריך מגוחכים ..........
[אתה 'חלילה וחס' אינך מספר לשון הרע, אם כותבים משהו נגד 'ארץ ישראל' אזי כל המזרחי'ניקעס כאן קופצים מהחורים, והלא הדברים קל וחומר, כמה מגעיל ומטריף כשמישהו מקשקש וטופל בלבולים ועלילות על יהודי עיר ואם בישראל, שגרים בה מסתמא יותר מחמשה עשר אלף משפחות של אחב"י, ישראל קדושים, מדקדקים בקלה כבחמורה כ"י, דמיונות שנדמה לו ששמע כן מאביו מלפני עשרים שנה ......, ונדמה לו כן שאביו סיפר לו שהדבר קרה בבורו פארק ..... איני יודע אם לצחוק או לבכות...]

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' מאי 18, 2017 12:29 am

אראל כתב:
הרואה כתב:המאיסה בארץ ישראל בכל בחינה שהיא זה העוון הכי חמור בתורה, יותר מג' עבירות החמורות

תקרא שוב כתבתי שם.
דרומי כתב:הרב הרואה, אני מוכרח למחות על דבריך בענין נוכחותו של הקב"ה בכל מקום, אך אין אדם נתפס על צערו וה' יכפר.

מכל מקום, שים לב שדבריך סותרים זה את זה, כי אתה בעצמך מודה שיש פשעים שנעשים דוקא בארץ הקודש ארץ חמדה (חרבות עמונה - כלשונך), ובחו"ל ב"ה אינם מצויים

וזו ראיה נוספת ששכינתא בגלותא

אתה מוחה על התנ"ך? כתוב שה' שוכן בציון, ומשם מלא כל הארץ כבודו (כבודו מפורש דווקא בחטא המרגלים במדבר יד כג, וכל מנאצי לא יראוה, זו הדוגמא לכבוד ה' בכל הארץ).
דברי סותרים? בדומה להוא שטען שעדיף לחיות בלי רגל, ככה היא אף פעם לא כואבת.
אם שכינתא בגלותא, הרוצה לחלות פניה ילך לקראתה לגלות?

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' מאי 18, 2017 12:39 am

הרואה כתב: אני כלל לא שונא את תושבי חו"ל, להפך. אני מאד אוהב אותם ואת משפחתי המורחבת שחצי ממנה גרים בארה"ב אני מאד מעריך בנושאים רבים. במקביל אני חושב שזה מאד לא בסדר ההשתקעות שלהם בחו"ל עד שאינם מבינים מדוע בכלל לעלות לארץ, ומהם כמה אברכים בבולטימור ובלייקווד.
מי שמציע ללמוד תנ"ך דינו כנראה כה חמור, עד שלומר שמשתייך למזרחי זה נקרא לדון אותו לכף זכות... כנראה היהדות שלך קשורה למקום אחר.
ה' לא נמצא בכל מקום,כי בחר ה' בציון אוה למושב לו, ה' שוכן בציון (מובא בסידור). ארץ ישראל היא נחלת ה'. גם כשמתפללים בחו"ל ה' שומע מפה, ודניאל פתח חלונות לקבל ירושלם (מובא גם בגמ' ברכות), יש עוד הרבה ראיות אך הם מהתנ"ך, הבנתי שיש לך בעיה עם הספר הזה.
"ושם אהיה להם לאלהים, אבל הדר בחוצה לארץ דומה כמי שאין לו אלוה" רש"י בראשית יז ח', עיי"ש, מדהים שמביאים זהר לא מובן נגד פשט הכתובים (בשבילך הראתי שזה גם רש"י). לא למדתי את הזהר הזה, אבל מסתמא כוונתו שזו בחי' מסויימת בלהיות לאלוקים, או שלהיות לאלוקים מביא את האפשרות להקריב קרבנות.
לא הבנתי מה רצית ר' צבי הירש קלישר, יש חולק על המשנה בעדויות שמקריבים קרבנות אף על פי שאין בית? אולי אלו שחולקים על התנ"ך
את הרמב"ן הנ"ל אני מכיר, כמובן שלא חשבתי לחלוק על זה. תקרא שוב את מה שכתבתי.
תדע לך שאתמול אחרי שקראתי את הודעתך הראשונה בכיתי במשך כמה דקות (זה הצטרף אצלי למה שאתמול בבוקר ראיתי את חרבות עמונה הי"ד), וכתבתי את זה מכאב גדול מאד. עם זאת אני לא מתחרט על אף מילה. המאיסה בארץ ישראל בכל בחינה שהיא זה העוון הכי חמור בתורה, יותר מג' עבירות החמורות, בחטא המרגלים נקבעה בכיה לדורות ואין להם חלק לעולם הבא, מה שאין כן על שום חטא.
רח"ל מהאי דעתא ממה שהובא כאן בשם הבעש"ט, וטוב שתוקן בבחי' למצולמים אין קשר לכתבה

ב"ה שכיוונתי אל האמת, ונתברר הדבר באיזה חוג אתה משתייך. אני לא פוגע בשום חוג, אבל בזה נסתיים הוויכוח. כשרוצים שהתורה יתאים לאינטרס, אז אין שום קשיות למה
אתה לא מוכן להחזיר מדברי כפירה ממש שד' חלילה וחס לא נמצא בכל מקום, ה"י. אולי יש לך אלהים אחרת.. השי"ת שלנו מלא כל הארץ כבודו.
אני לא כתבתי כלום אודות לימוד תנ"ך, ואיני יודע למה בחרת ענין זה מכל הדיון.
צריכין ג"כ למחות קשות על הביטוי 'זהר לא מובן', הפעם הראשונה בחיי ששמעתי ביטוי כזאת על רשב"י, ועוד היהדות שלי קשור למקום אחר... אני מעולם ידעתי שפסוקי תנ"ך הם לא פשוטים, ולכן יש פירוש רש"י ושאר מפרשים, מזוה"ק עד משנה וגמרא, ראשונים ואחרונים. אבל מאיזה סיבה רק את זוהר לא מביאים... דבריו הם לא מובנים כשזה נגד האינטרס שלך... רק הפירושים שלך בתנ"ך זה מובן.
בענין קרבנות, אני לא מכתיר אותך בתור 'עם הארץ', כי אתה לא צריך להיות בקי בכל סוגיא בש"ס, אבל טרם שאתה מכתיר אותי כחולק על התנ"ך מפני שלפי ידיעתך אין חולק על משנה זו, תפתח את רמב"ם ותעי' בהל' בית הבחירה פרק ו' הט"ו, ושם תמצא שהראב"ד חולק על דין זה! וכן התוס' בכמה מקומות בש"ס, וידוע המערכה שניהל בעל ערוך לנר זצ"ל נגד הגרצ"ה קאלישער, ואכ"מ.
אם בכית ג"כ על פינוי עמונה, אז אין לי במה לנחמך. אני מאד רוצה לעזור אותך, אבל פשוט אין לי נחמה... אם אתה רוצה מספר של פסיכיאטר, תתקשר עמי אישי, אולי הוא יכול לעזור אותך בשתי חורבנות הדור, לכתוב במעלתם של אחבנ"י תושבי הגולה, ופינוי עמונה...
נערך לאחרונה על ידי בסדר ב ה' מאי 18, 2017 1:17 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' מאי 18, 2017 12:46 am

הרואה כתב:
אראל כתב:

תקרא שוב כתבתי שם.

לא כתבת שום מראה מקום שהמאיסה בארץ ישראל חמור מהג' העבירות החמורות [נפק"מ כמובן להלכה לענין יהרג ואל יעבור ועוד]

נחום וואהלינער

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ה' מאי 18, 2017 4:37 am

פרנקל תאומים כתב:סיפר לי אבי מורי הי"ו שבהיותו בבורו פארק ניו יורק ביום הכיפורים, יצא מביהכ"נ בזמן ההפסקה קודם תפילת מנחה ע"מ ללכת לפוש מעט בבית מארחו, והנה בעוברו ברחוב העיר הבחין בהתקהלות גדולה של יהודים חרדים מסולסלי פיאות ומאורכי זקנים, עטופים בקיטלאך ובטליתות, ולראשיהם חבוש השטריימל, עומדים מרותקים ופניהם מכוונות לצד אחד.

לא די שאנו בני חו"ל מגורשים מארצינו הקדושה חמדת לבינו ומעיר משוש הרים מחמד עינינו, מסובבים בטומאת ארץ העמים, מתעסקים בבני עם אל נכר.... עוד באת להעליל עלינו בעלילות שוה ומשוקצים?! הרי זה שקר מוחלט! ואם כל הכבוד לאביך המציון במידת האמת הרי אסור מדינא לקבל לשון הרע וק"ו מוציא שם רע וכ"ש כ"ש לספרו הלאה

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' מאי 18, 2017 9:12 am

אעלה ג נקודות הלקוחות מדברי רבותינו ראשונים ואחרונים, שלענ"ד יש לשים לב אליהן בדיון תורני על ההבדל בין אה"ק לחו"ל:
א. מקומם של בנ"י הוא בארץ ישראל, וכך סדר העולם האמתי. ישיבה בחו"ל מהווה חריגה מהסדר הראוי והיושבים שם הם בגדר היושבים חוץ למקומם. לכן יהודי היושב בארץ ישראל הוא בגדר איש בביתו [למרות שאינו בעל הבית, שהרי זו ארץ ה', מכל מקום זהו ביתו] מה שאין כן יהודי היושב בחו"ל שהוא בגדר אורח נטה ללון [ויש נפק"מ בדיני מזוזה ועוד].
ב. בארץ ישראל המציאות היא של 'כלל' מה שאין כן בחו"ל שהמציאות היא אוסף של יחידים או לכל היותר של קהילות [ולכן, לפי שנאמר פה, בחו"ל ישנן קהילות המשמרות את עצמן בבידוד מוחלט מסביבתן, כמו קריית יואל וכו', מציאות כזו לא תיתכן כלל באה"ק, שבה היהודיות היא מצב נתון גם אצל אלה שאינם שומרי תומ"צ, ברצונם או שלא ברצונם, וגם אין יושבים בין הגויים אלא ישנו ישוב צפוף של למעלה מששה מיליונים מאחב"י כ"י, והגויים, אם כי ישנם, ברוב המקומות הם מיעוט, וממילא, גם אם ניתן להיבדל אי אפשר להיפרד לגמרי אלה מאלה. ופגשתי כבר חסידים מאמריקה שלא הבינו אנגלית כלל, מה שאין כן בארץ ישראל שגם אנשי סטמר, תו"א וכדו' שולטים, רובם ככולם, בעברית המדוברת]
ג. משיח טרם הגיע, ולא כל אחד זוכה להגיע לארץ ישראל [ועלינו אנשי ארץ ישראל להודות יום יום על הזכות הגדולה שנפלה בחלקנו להיות מבני פלטרין של מלך]. וגם כיום יש כאלה הנכספים לעלות ואינם זוכים לכך מסיבות רבות ומגוונות, ואי אפשר לאדם לדעת מפני מה משמים כיוונו שפלוני יזכה ומשנהו לא זכה.
יהי רצון שנזכה לגאולה השלמה במהרה, לראות את כל אחב"י כאן בארצנו הקדושה, במהרה בקרוב.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 18, 2017 9:14 am

אראל כתב:
פרנקל תאומים כתב:נ"ב:

א) על ה'נ"ב' שלך איני יודע אם לצחוק גדול או לבכות בכיה רבה, עד כמה יכולים לקשקש דברי שוא ושקר לשון הרע והוצאת לעז!!
אתה רוצה לידע למה?
ב) תבקר פעם בבורו פארק היהודי, ותבין כמה דבריך מגוחכים ..........
[אתה 'חלילה וחס' אינך מספר לשון הרע, אם כותבים משהו נגד 'ארץ ישראל' אזי כל המזרחי'ניקעס כאן קופצים מהחורים,
ג) והלא הדברים קל וחומר, כמה מגעיל ומטריף כשמישהו מקשקש וטופל בלבולים ועלילות על יהודי עיר ואם בישראל,
ד) שגרים בה מסתמא יותר מחמשה עשר אלף משפחות של אחב"י, ישראל קדושים, מדקדקים בקלה כבחמורה כ"י,
ה) דמיונות שנדמה לו ששמע כן מאביו מלפני עשרים שנה ......, ונדמה לו כן שאביו סיפר לו שהדבר קרה בבורו פארק .....
ו) איני יודע אם לצחוק או לבכות...]

א) בכל גבב ההתפרצות שלך לא זכיתי לראות מהיכן אני יכול "לדעת למה".

ב) איך אבוא לבקר בבורו פארק אם ההלכה אוסרת עליי לעשות כן?
כאמור אינני בטוח אם סיפור המעשה ארע בבורו פארק או באזור חרדי מובהק אחר בארה"ב.

ג) בעוניי (ובטפשותי וכסילותי שכבר הארכת לעסוק בהן) לא זכיתי להבין את הק"ו.

ד) כבודם של קדושי בורו פארק וארה"ב בכלל במקומו עומד. אין לי דבר נגדם ומעולם לא היה לי. קרובי משפחה רבים לי בארה"ב. נראה שהאשכול הזה מוציא אותך משוויון משקלך. אם היית כותב לי שלדעתך זהו ארוע בלתי מייצג בארה"ב החרדית של ימינו, והיות שאתה רואה עצמך נפגע, אתה מבקשני למחוק, הייתי עושה כן בשמחה רבה. אבל מאחר שהתפרצת בגידופים וחרפות בסגנון של יושבי מגרשי הספורט, אין לי אלא לחשוש שאתה עצמך נמנית על אותם עדת צופים...

ה) הבנת הנקרא שלך לוקה בחסר: לא כתבתי ששמעתי זאת מאבי לפני עשרים שנה, כ"א שהמעשה התרחש לפני עשרים(וכמה) שנה.
שמעתי זאת מאבי לאחרונה.

ו) אתה יכול לבכות ולצחוק לחילופין כדי לצאת מכלל ספק.

שא ברכה מאת ה'.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' מאי 18, 2017 10:16 am

לענ"ד הכעס של בני חו"ל על הדברים מוצדק, ועל הרב פרנקל תאומים להתנצל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מאי 18, 2017 10:22 am

לא הייתי מעולם בב"פ (ובחו"ל) בתפילה שלא אצטרך. אבל לפי ההיכרות שלי עם בני חו"ל, הסיפור נשמע מופרך מכל צד. מאידך נאמן הרב פרנקל על אופי סיפוריו של אביו. כנראה איפוא שהפתרון טמון בכמה שינויים קלים (לא ב"פ, ולא חסידים במובן הרגיל), זה עשוי לשנות את כל התמונה כמובן.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 18, 2017 10:27 am

על מה אמור הרב פרנקל להתנצל, אם מעולם לא היה בחו"ל והוא פשוט סיפר סיפור ששמע כמו שהוא?

ואולי יש ללמד עליו זכות, שכנראה אינו מכיר מספיק את המנטליות האמריקאית, שבדרך כלל האנשים שם יותר לבביים וחמים ופחות ציניים ומושחזים מאחיהם הישראלים, וממילא גם יותר רגישים ועלולים להיפגע ביתר קלות.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' מאי 18, 2017 10:56 am

דרומי כתב:על מה אמור הרב פרנקל להתנצל, אם מעולם לא היה בחו"ל והוא פשוט סיפר סיפור ששמע כמו שהוא?

על השימוש בסיפור תמוה ומשונה זה כהמחשה לכללות מצבם של יהודי אמריקה.
בפרט כשבדיעבד מתברר שהפרטים לא היו זכורים במדויק.

נחום וואהלינער

הודעהעל ידי נחום וואהלינער » ה' מאי 18, 2017 7:13 pm

סגי נהור כתב:
דרומי כתב:על מה אמור הרב פרנקל להתנצל, אם מעולם לא היה בחו"ל והוא פשוט סיפר סיפור ששמע כמו שהוא?

על השימוש בסיפור תמוה ומשונה זה כהמחשה לכללות מצבם של יהודי אמריקה.
בפרט כשבדיעבד מתברר שהפרטים לא היו זכורים במדויק.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 12 אורחים