מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סקר - חלומות בדברי תורה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
תוכן

סקר - חלומות בדברי תורה

הודעהעל ידי תוכן » ה' פברואר 16, 2017 9:20 am

אשמח אם אנשים יענו לסקר הבא:

א. האם חלמתם אי פעם על דברי תורה בלילה?

ב. האם זכרתם מה שחלמתם כשקמתם?

ג. האם מה שזכרתם היה נכון?

להלן התשובות שלי:

א. כן.

ב. לפעמים.

ג. תמיד אם זכרתי מספיק טוב כדי לבדוק אם הדברים נכונים, גיליתי שהם שטויות לחלוטין.

פלגינן

Re: סקר - חלומות בדברי תורה

הודעהעל ידי פלגינן » ה' פברואר 16, 2017 9:33 am

אני מאלו שיש להם זמן ללמוד, בעיקר בחלום..

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' פברואר 16, 2017 9:48 am

א. כן.
ב. לפעמים.
ג. לפעמים נכונים, לפעמים בדוחק, ולפעמים שטויות.

מָרוֹקַאִי זן חזו''א

הודעהעל ידי מָרוֹקַאִי זן חזו''א » ה' פברואר 16, 2017 10:18 am

פעם חלמתי (בהיותי בישיבה) בשבת בצהריים, שיעור כללי שלם מהראש ישיבה, כשקמתי זכרתי רק שהשיעור היה בעניין 'כח כחו', (נושא שלמיטב זכרוני לא נלמד בישיבה באותה העת).

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' פברואר 16, 2017 11:09 am

ללמוד בחלום זו דרגה. (נדמה לי משהו מסופר עם הגרח"ק, שסיים כל מס'ברכות בחלום)
מה שברור שכשאדם הולך לישון ומפנה מחשבתו, יתכן ובשעות אלו של כמעט נים יצוף בדעתו מה לרחק ומה לקרב בדברים שחידש.
וה"נ כשקם ממנוחתו.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ה' פברואר 16, 2017 11:44 am

מי שמחשבתו שקועה בריכוז בלימוד אך טבעי שיחלום על הדברים שלמד, אבל בד"כ אלו עירבובי דברים שנדמים כדבר מסודר, אישית, חלמתי רבות ואף פעם לא זכרתי מהלך מסודר של הדברים

עוד יהודי

הודעהעל ידי עוד יהודי » ה' פברואר 16, 2017 12:48 pm

יש להבחין בין לחלום בדברי תורה ללמוד ממש. כי חלום אינו מחויב לשום סדר והגיון, והאדם בחלומו מחליף מקומות ואנשים ללא שום קשר למציאות. אז גם חלום בדברי תורה יראה בערך כך, וכמובן ששום 'שטיקל תורה' ראוי לא יכול לצאת ממנו. שמסופר על גדולי תורה שחידשו דברי תורה בחלום זה דרגה אחרת לחלוטין שמחשבתם הרגילה לא הפסיקה בשעת השינה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' פברואר 16, 2017 1:19 pm

א. כן. בעיקר יצא לי לחלום על סיטואציות שהיתה בהם שאלה הלכתית מעניינת.
ב. כמדומני שבדרך כלל כן.
ג. לא זוכר.

דוגמא לחלום:
חלמתי שטעו והוציאו שני ספרי תורה בשבת אסרו-חג הפסח, וקראו בראשון את פרשת השבוע, ופתחו את השני לקרוא בו ''והקרבתם'' כפי שהורגלו כל השבוע, וכבר בירך העולה על ספר זה.
ואז הסתפקתי מה יעשו?

בחלומי היה נראה לי שיקראו בספר זה ''והקרבתם'' כדי שלא תהיה ברכתו לבטלה, שהרי מפטיר איננו מחובת היום, ויקראו הפטרת פרשת השבוע כרגיל.

אחרי שהתעוררתי, הסתפקתי בזה, ואינני יודע אם יש מקום להקל כנ"ל, או שדינו ככל מי שטעה ובירך על עליה לא נכונה שיאמר בשכמל"ו ויגללו את הספר למקום הנכון ויברך שנית.

א צענטער

הודעהעל ידי א צענטער » ה' פברואר 16, 2017 1:46 pm

נ"ל שלפעמים מחשבה על סוגיא דוקא בזמן ההליכה לישון מולידה רעיון לכיוון חדש. אולי ההסבר הוא שכשאדם רגוע ומנומנם המחשבה הופכת פחות מסודרת ומגיעה למקומות שלא היתה מגיעה עליהם אם היתה ממשיכה בדרך המחשבה הקודמת.

מצד שני גם מחשבה על סוגיא דוקא בזמן ערנות מולידה רעיונות חדשים אז אולי זה סתם שטויות...

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' פברואר 16, 2017 3:43 pm

א. כן.
ב. לפעמים.
ג. קשקוש מוחלט. פעם חלמתי "חבורה" שלמה, משהו עם איזה קושיא על איזה מחלוקת במשנה ותירוץ נפלא ע"פ איזה תוספות. כשהתעוררתי, עדיין איפשהו בין הערות לשינה, הבנתי שהתירוץ הוא קשקוש אבל הקושיא קושיא יפה. אח"כ יותר מאוחר בבוקר נזכרתי בחלום, ולא מחלוקת ולא קושיא ולא תירוץ, המחלוקת לא היתה ולא היתה יכולה להיות, התוס' לא היה ולא נברא, הקושיא לא קשה ולא קשורה והתירוץ לא שייך, כל ההגיון הגיון מוזר של חלום.

שש בן שש

הודעהעל ידי שש בן שש » ה' פברואר 16, 2017 4:31 pm

א. כן
ב. לפעמים
ג. בדקות הראשונות היו הדברים מאירים ושמחים. לאחר כמה שעות הבנתי שזה ממש בובקע'ס...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' פברואר 16, 2017 6:39 pm

פעם חלמתי שמישהו העלה לפורום שאלה, אם משתתפי הפורום חלמו בדברי תורה.
חלמתי, זכרתי את החלום, והנה אני חוזה בהתממשותו!

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' פברואר 16, 2017 7:22 pm

א. כן.
ב. לפעמים.
ג. לפעמים. הדברים הנראים ראוים חקקתים על גבי קובץ. אולי צאצאיי יעשו מהם מטעמים...

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ה' פברואר 16, 2017 8:17 pm

אולי באמת יואיל בטובו כבוד הרב פותח האשכול ויסביר את מטרת וחשיבות הסקר, למאי נפק"מ הסקר הזה.
כי אם לא יש לי עוד רעיונות לסקרים:
כמה שעות אתם ישינים בלילה? האם יצא לכם להיות ער בעלות השחר? והאם במצב כזה אתם יורדים להעלות את העיתון מהתיבה וקוראים בו?
יש לי עוד כמה רעיונות:
האם אתם לומדים ספר תשובות והנהגות/פסקי תשובות/דבר אברהם? והאם נהניתם?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' פברואר 16, 2017 8:46 pm

פותח האשכול יש לו חלישות הדעת מרובה שהוא חולם כאלו שטויות. אשר על כן חיפש לו אחים לצרה.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ה' פברואר 16, 2017 9:05 pm

בספרי ר' חיים פאלאג'י ובנו הגדול (ולא הבכור) ר' אברהם, יש הרבה חלומות של דברי תורה. לעת עתה איני זוכר אם יש בספרי ר' יצחק ור' יוסף פאלאג'י (אפילו אם יהיו זה כאין וכאפס ביחס לאבא ובנו הגדול). ויש לבדוק היחס לחכמי משפחתם ממשפחת חזן.
ברור שמי שעוסק באינטנסיביות בנושא מסויים לאורך ימים, לא ייבצר כלל שיחלום חלומות אודות הנושאים ששקוע בהם. וכבר דיברו בזה חז"ל הקדושים בפרק הרואה דבבלי ברכות.

עוד יהודי

הודעהעל ידי עוד יהודי » ו' פברואר 17, 2017 10:46 am

תוכן כתב:פותח האשכול יש לו חלישות הדעת מרובה שהוא חולם כאלו שטויות. אשר על כן חיפש לו אחים לצרה.

הנה הלילה חלמתי על סתירה בין שני תוספתים ואיך ליישבם, ובבוקר הוברר לי שהתוספתים הנ"ל עדין לא נכתבו ואין סתירה ואין ישוב.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' פברואר 17, 2017 12:43 pm

לא ברור למה יורדים על פותח האשכול זה דווקא מעניין.

גם בדורנו יש מכתב מרבי יוחנן סופר מערלוי נדפס בקובץ תשובות ששאל את הרב אלישיב שאלה בחלום והתעורר לפני התירוץ ורוצה לשמוע את התשובה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' פברואר 17, 2017 2:29 pm

מתוך לוח היום יום (מאת האדמו"ר מליובאוויטש) - ד טבת ה'תשג:
החלומות הטובים בעניני תורה שמודיעים בחלום, באים על פי הרוב ע"י שקידה גדולה בתורה ביום. דכאשר עוסק בתורה בשקידה גדולה, או עוסק בעבודה שבלב ביגיעה עצומה, הנה כאשר בלילה נשמתו עולה למעלה ושואבת לה חיים מחיי דלעילא כמבואר בזהר - הנה אז מודיעים לו חידושי תורה בגליא שבתורה או בפנימיות התורה, איש איש כפי שקידת עבודתו בעבודת היום.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ו' פברואר 17, 2017 4:29 pm

בספר 'תולדות יעקב יוסף' (פרשת בראשית) מביא ביאור חלומי:

על דרך שביאר החסיד מוהרי"ל פוסטנר פסוק "הושיעה ה' כי גמר חסיד - לפי שפסו אמונים מבני אדם", ובאו בחלום ואמרו לו: דילמא לאידך גיסא, לפי שגמר חסיד - לפיכך פסו אמונים וכו', ודפח"ח

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' פברואר 19, 2017 12:38 am

הייתי מחלק בין חשיבה מתמטית שהיא כושלת בד"כ במצב של חלום, לבין איזה ממד של עומק שלפעמים אדרבא בשינה הוא מתווסף למחשבה שהייתה בעירות, אולי בגלל שהדמיון וגובה המחשבה נמצא בו יותר.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' פברואר 20, 2017 10:29 am

לר' צדוק הכהן מלובלין יש קונטרס דברי חלומות (אולי שמו שונה), ויש שם מקרה שהוא אומר שהתירוץ האמיתי אחר.

מָרוֹקַאִי זן חזו''א

הודעהעל ידי מָרוֹקַאִי זן חזו''א » ב' פברואר 20, 2017 12:49 pm

ההוא גברא כתב:לר' צדוק הכהן מלובלין יש קונטרס דברי חלומות (אולי שמו שונה), ויש שם מקרה שהוא אומר שהתירוץ האמיתי אחר.

בסוף ספרו 'רסיסי לילה' נמצא הקונטרס 'דברי חלומות' (דף צא. ואילך).
נערך לאחרונה על ידי מָרוֹקַאִי זן חזו''א ב ב' פברואר 20, 2017 2:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' פברואר 20, 2017 1:02 pm

אגב אזכור חלומות בדברי תורה - מו"ר הרב אריאב עוזר שליט"א אמר לי פעם [בהקיץ] שיש בין פירושי המקרא המיוחסים לגר"א פירושים כאלה שלו היה הגר"א חולם אותם הוא היה מתענה תענית חלום.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' אוגוסט 13, 2019 2:43 pm

סיפר לי ת"ח אחד שפעם חלם על הפסוק:

בראשית פרק כא, לא
עַל כֵּן קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא בְּאֵר שָׁבַע כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ שְׁנֵיהֶם:

אבל בחלומו הופיע הפסוק כך:
עַל כֵּן קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא חרמון כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ שְׁנֵיהֶם:

והוא חשב לעצמו בחלום שזה דווקא מתאים, כי חרמון הוא מלשון חרם, וחרם הוא ענף של שבועה...

אם זה שטויות או לא תשפטו אתם (עכ"פ לדעתו זה שטויות).

אביגדור דרור

הודעהעל ידי אביגדור דרור » ג' אוגוסט 13, 2019 5:36 pm

נראה שאין כוונת האשכול להביא מ"מ של צדיקים שחלמו בד"ת, אמנם כיוון שראיתי שכתבו כבר אציין אף אני.
הספר הוא 'אור יצחק'-ראדוויל שיש בו הרבה דברים פלאים, ומוזכר בו הרבה פעמים מה שנגלה לו בחלום.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' אוגוסט 13, 2019 6:11 pm

תוכן כתב:ג. האם מה שזכרתם היה נכון?

קרה לי לא פעם.
ג. ברוב המקרים זה היה לא נכון. במיעוט, בהתחלה (או אולי בחלום עצמו) מאוד התלהבתי, אבל אחרי שהתעוררתי לגמרי הבנתי שזה פשוט. אבל פעם אחת הסתובבתי עם איזו קושיא הרבה מאוד זמן. זו לא כ"כ קושיא גדולה, לכן מפרשים לא מדברים עליה כ"כ. אבל אותי היא הטרידה מאוד. בליל ראש השנה חלמתי שאני בא לתלמיד חכם גדול ושוטח בפניו את השאלה. והוא עונה לי תשובה. אחרי שהתעוררתי וחשבתי על זה, ראיתי שזו באמת תשובה די נחמדה. חיפשתי אחר כך באוצר החכמה בצורה ממוקדת, ומצאתי שמישהו מתרץ כך.
מה שמעניין בזה. שהרי בפשטות, המוח (כלומר אני) הוא זה שמדמיין את החלום. אז איך המוח מצליח לדמיין כזה דבר? נגיד עכשיו הוא מדמיין שאני בא לת"ח הזה ושואל. אז ברגע זה, כנראה, המוח עדיין לא המציא תשובה. ומיד אחרי שגמרתי לשאול את השאלה, והמוח חייב "להקריץ" משהו - מה הת"ח הזה יענה לי - אז הוא ממציא תשובה שהיא באמת הגיונית... וזה למרות שאותו המוח ניסה וניסה לפתור את הבעיה בהיותו ער במשך חודש שלם ללא שום הצלחה...

ויש ליישב, שאכן בדרך כלל המוח לא מצליח להקריץ משהו הגיוני. ולכן בדרך כלל יוצאים כל מיני שטויות במיץ עגבניות. אבל לפי סטטיסטיקה יכול לצאת פעם אחת לכמה אלפים משהו שבמקרה יימצא כדבר הגיוני... איני יודע...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' אוגוסט 13, 2019 9:20 pm

בעבר היו לי יותר חלומות ומתוכם היו על ד"ת או שאלות שלי לגדול"י (שמעודי לא הייתי אצלם באופן אישי) בשאר עניינים או מאורעות שהם מעורבים בהם.
בהתחלה בדקתי חלום של ד"ת לעומק ונמצא דברים בטלים ומאז הפסקתי לבדוק שהרי החלומות נעלמים מאוד מהר וקשה לזכור אותם לאורך זמן.
אשתף אתכם בחלום מוזר שהתרחש לפני שנים רבות ועד היום הזה לא מש מזכרוני: בעודי 'מרחף' מעל 'כיכר השבת' כשהיא עמוסה באלפי אנשים וממש הכל שחור חוץ מאמצע הכיכר ובה מעגל קטן של אנשים שבו עומד מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל כשהוא סומך את ידיו על ראשו של מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל שהיה נראה נמוך מאוד שם. בחלום זה התפרש אצלי כמעיין מעמד 'הסמכה'.
אציין שחלום זה היה הרבה שנים לפני פטירת הרב אלישיב זצ"ל ולא בא מ'הרהורי היום'.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אוגוסט 13, 2019 9:24 pm

לא נראה לי כי חלומות בדברי תורה הינם דבר נדיר,
הנדירות היא לצאת מ'חלום' עם דברי תורה נהירים ובהירים.

יש לי קרוב משפחה, ת"ח כביר ואיש אשכולות, שליט"א,
שתחת ידו תכריך מכובד ובו מרוכזים דברי תורה שהתחדשו לו בחלומותיו.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ג' אוגוסט 13, 2019 9:36 pm

היום חלמתי 'פירוש' על הלא למשמע אוזן תאבה נפשינו, שאנחנו מתאווים שישמע ויקשיב ה' תפילתנו

אתי שפיר

הודעהעל ידי אתי שפיר » ג' אוגוסט 13, 2019 9:45 pm

לחלום בדברי תורה זה דבר טוב, שמראה כמה ראש האדם מלא בדברי תורה בתת מודע, כמובן שזה בא מעסק התורה בפועל
אבל להתפאר בזה, לאנשים כערכנו זה דבר מוזר, כי אם מצאת נכון לגלות החלומות של דברי תורה, שהם אחד מני אלף, תשתתף אותנו לפחות באחוז אחד משאר החלומות... כדי שנוכל לקבל תמונה שלימה מאיש החולם חלום.

פעם חלמתי פשט הפסוק וישב יעקב בארץ מגורי אביו בארץ כנען, מהו כפל הלשון, מגורי אביו, ארץ כנען, אך על פי מה שפרשו המפרשים שלהאבות הקדושים, בכל מקום שהלך הלך אתם יחד רצועה של ארץ ישראל, הרי לא נודע כשישב יעקב בארץ מגורי אביו, זאת אומרת ארץ ישראל, איה מקום כבודו, דיתכן דהכונה לרצועה של ארץ ישראל שהלך אתו בכל מקום שהוא, על כן בא הכתוב לפרש שהכונה לארץ ישראל שממוקם בארץ כנען.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' אוגוסט 13, 2019 10:34 pm

שברי לוחות כתב:היום חלמתי 'פירוש' על הלא למשמע אוזן תאבה נפשינו, שאנחנו מתאווים שישמע ויקשיב ה' תפילתנו

חזק...
לי זכור בעיקר חלום אחד שחלמתי ערב אחד ממבחני הדיינות שבו הופיעה שאלה מוזרה למדי ב'מבחן' שנגעה בכמה וכמה סוגיות וסימנים מהחומר ו'השבתי' עליה בהרחבה ואף זכרתי את הפרטים בבוקר (שזה די נדיר אצלי) כדי לבדוק את נכונותם, אח"כ הצטערתי שלא כתבתי אותה...

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ג' אוגוסט 13, 2019 10:55 pm

אמרו חכמים של אז: דברי חלומות אינם מעלים ואינם מורידים.
אמרו חכמים של היום: סקרים הם שקרים.
אמרו מתמטיקאים: מינוס מינוס שווה פלוס.
אומרים חכמי הפורום: סקר של חלומות - שקר שקר שווה אמת.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' אוגוסט 13, 2019 10:59 pm

וכבר הורו המורים: שלאף ווייניקער, וועט זיך חלומ'ען ווייניקער.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוגוסט 13, 2019 11:39 pm

היכונו לפתיחת התת-פורום החדש:

דברי חלומות...

בו כל אחד יספר את חלומותיו

(למען הסר ספק, לא תהיה חובה על כל אחד מחכמי הפורום להיכנס לאותו מדור, ומי שלא ירצה בכך יוכל שלא להיכנס)

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ג' אוגוסט 13, 2019 11:40 pm

גביר כתב:אגב אזכור חלומות בדברי תורה - מו"ר הרב אריאב עוזר שליט"א אמר לי פעם [בהקיץ] שיש בין פירושי המקרא המיוחסים לגר"א פירושים כאלה שלו היה הגר"א חולם אותם הוא היה מתענה תענית חלום.

דברי הרה"ג אריאב עוזר שליט"א נפלאים ביותר, ואלמלא לא בא אשכול זה לעולם אלא בשביל שתי שורות אלו - די.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' אוגוסט 14, 2019 12:55 am

תוכן כתב:אשמח אם אנשים יענו לסקר הבא:

א. האם חלמתם אי פעם על דברי תורה בלילה?

ב. האם זכרתם מה שחלמתם כשקמתם?

ג. האם מה שזכרתם היה נכון?

להלן התשובות שלי:

א. כן.

ב. לפעמים.

ג. תמיד אם זכרתי מספיק טוב כדי לבדוק אם הדברים נכונים, גיליתי שהם שטויות לחלוטין.

לאור הביקורת שהס"מ הגיע לפורום אולי עדיף שתחלום על סמים אבל בהקיץ תתמקד בדברי תורה.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ד' אוגוסט 14, 2019 1:41 am

ושא_נס כתב:בספרי ר' חיים פאלאג'י ובנו הגדול (ולא הבכור) ר' אברהם, יש הרבה חלומות של דברי תורה. לעת עתה איני זוכר אם יש בספרי ר' יצחק ור' יוסף פאלאג'י (אפילו אם יהיו זה כאין וכאפס ביחס לאבא ובנו הגדול). ויש לבדוק היחס לחכמי משפחתם ממשפחת חזן.
ברור שמי שעוסק באינטנסיביות בנושא מסויים לאורך ימים, לא ייבצר כלל שיחלום חלומות אודות הנושאים ששקוע בהם. וכבר דיברו בזה חז"ל הקדושים בפרק הרואה דבבלי ברכות.

מי הבכור?

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ד' אוגוסט 14, 2019 4:21 am

נחלי אפרסמון כתב:
ושא_נס כתב:בספרי ר' חיים פאלאג'י ובנו הגדול (ולא הבכור) ר' אברהם, יש הרבה חלומות של דברי תורה. לעת עתה איני זוכר אם יש בספרי ר' יצחק ור' יוסף פאלאג'י (אפילו אם יהיו זה כאין וכאפס ביחס לאבא ובנו הגדול). ויש לבדוק היחס לחכמי משפחתם ממשפחת חזן.

מי הבכור?

viewtopic.php?t=29901#p514052

סמל אישי של המשתמש
בוצינא

הודעהעל ידי בוצינא » ד' אוגוסט 14, 2019 8:36 am

פעם הייתי שואל שאלות חלום לפני השינה
ומקבל תשובות ע"י פסוק שנופל בפי בעת היקיצה
לאחר תקופה ארוכה שהורגלתי בזה הפסקתי לשאול
מטעם שלא זכיתי לרדת לעומק התשובה שבפסוק
ומאז אני מורגל בנפילת פסוק בפי ברגע היקיצה גם מבלי השאלות.
והנה אמר איוב בספרו:
"בַּחֲלוֹם חֶזְיוֹן לַיְלָה בִּנְפֹל תַּרְדֵּמָה עַל אֲנָשִׁים בִּתְנוּמוֹת עֲלֵי מִשְׁכָּב
אָז יִגְלֶה אֹזֶן אֲנָשִׁים וּבְמֹסָרָם יַחְתֹּם לְהָסִיר אָדָם מַעֲשֶׂה וְגֵוָה מִגֶּבֶר יְכַסֶּה יַחְשֹׂךְ נַפְשׁוֹ מִנִּי שָׁחַת וְחַיָּתוֹ מֵעֲבֹר בַּשָּׁלַח".
ואני חושש שכיון שיש מסר שמיימי באלו הפסוקים יש לי חיוב לנסות להבין מה המסר העומד מאחריהם.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 52 אורחים