מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ילדי השם משמואל

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
פרנקל תאומים

ילדי השם משמואל

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אפריל 23, 2017 7:31 pm

לה'שם משמואל' זי"ע היתה כמדומני משפחה גדולה מאד, בנים ובנות רבים. ובצוק העיתים (וכמו אצל עוד רבים וטובים באותם ימים),כמה מהם לא צעדו בדרכו. אאל"ט אחד מבניו או חתניו אף שימש כח"כ במדינת ישראל, ולא מטעם אגו"י או פא"י...
הרב שבתאי רפופורט (חתנו של הרב טנדלר חתן מרנא הגר"מ פיינשטיין זי"ע) הינו גם נכדו, אביו היה חתנו של ה'שם משמואל'.

לייטנר

Re: השם משמואל נגד חתנו ר' יצחק טרונק

הודעהעל ידי לייטנר » א' אפריל 23, 2017 8:11 pm

פרנקל תאומים כתב:לה'שם משמואל' זי"ע היתה כמדומני משפחה גדולה מאד, בנים ובנות רבים. ובצוק העיתים (וכמו אצל עוד רבים וטובים באותם ימים),כמה מהם לא צעדו בדרכו. אאל"ט אחד מבניו או חתניו אף שימש כח"כ במדינת ישראל, ולא מטעם אגו"י או פא"י...
הרב שבתאי רפופורט (חתנו של הרב טנדלר חתן מרנא הגר"מ פיינשטיין זי"ע) הינו גם נכדו, אביו היה חתנו של ה'שם משמואל'.

דומני שהזכרתי ששאלתי פעם את בתו של הרב רפפורט אם חתונת הוריה היתה נפרדת או מעורבת (כדי שהאשכול לא יוסט, הכוונה כמובן לא בריקודים), וענתה שהחתונה היתה נפרדת, אבל לא בגלל סבא של אמא שלה (קרי, ר' משה פיינשטיין), אלא בגלל סבא של אבא של שלה (קרי, השם משמואל).

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » א' אפריל 23, 2017 8:59 pm

ראיתי פעם באוצה''ח באחד מספרי היזכור על אחד מבני האדמו''ר מביאלע ששודך לבת השם משמואל למורת רוח השמ''ש (מחמת סגנונות החצרות השונות) מחמת הצטרפות הכלה לתנועה הבונדיסטית והיה צורך לחתנה מהר לפני שיצא שמעה הרע למרחקים. כמובן, שהבת הקוצקאית החריפה הודיעה דעתה כי אין בכוונתה לילך עם 'בטלן' לחופה, אלא שלאחר שנאסר החתן במפתיע על ידי המשטרה הרוסית באשמת השתייכותו לתנועת הבונד (שהיתה בלתי חוקית) קשרה עמו קשר מכתבים על ידו הודיעה לו על הסכמתה להתחתן עמו.
שניהם נהרגו בשואה כמדומני.

עתניאל בן קנז

Re: ילדי השם משמואל

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אפריל 24, 2017 2:47 pm

בספרו של ד. אסף. מצויין באחד מהערות השוליים לספר/מאמר שכתבה בתו של השם משמואל שהתפקרה, אודות אביה וחצרו.
האם מישהו יודע במה מדובר, ויכול להעלותו? (באם אכן ראוי להעלותו כאן בבמה זו).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 24, 2017 3:47 pm

לפי ויקיפדיה בנו הצעיר נולד לאחר פטירתו, בשנת תרפ"ו, ומי יודע - אולי הוא עדיין בין החיים? (סבי לאויוש"ט נולד בתרפ"ה...)
לאחרונה נפוץ סיפור על מישהו שפגש אותו בר"ה ותקע לו בשופר, ואחר כך פורסמה גרסה אחרת שלא היה זה בנו כי אם נכדו.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אפריל 24, 2017 3:53 pm

עתניאל בן קנז כתב:בספרו של ד. אסף. מצויין באחד מהערות השוליים לספר/מאמר שכתבה בתו של השם משמואל שהתפקרה, אודות אביה וחצרו.

בנאחז בסבך, פ"ז, הע' 54, נזכר רק כי דוֹבְריש בתו נטתה לסוציאליזם והייתה חברה בפועלי ציון, וצוין ל: י"י טרונק, פּוֹילן: זכרונות און בילדער, ז, ניו־יורק 1953, עמ' 217-201.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 24, 2017 3:58 pm

בתו של השם שמואל (אמו של הרה"ג ש"א הכהן רפפורט הנ"ל) נפטרה לא מזמן

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ב' אפריל 24, 2017 5:26 pm

לייטנר כתב:
פרנקל תאומים כתב:לה'שם משמואל' זי"ע היתה כמדומני משפחה גדולה מאד, בנים ובנות רבים. ובצוק העיתים (וכמו אצל עוד רבים וטובים באותם ימים),כמה מהם לא צעדו בדרכו. אאל"ט אחד מבניו או חתניו אף שימש כח"כ במדינת ישראל, ולא מטעם אגו"י או פא"י...

דומני שהזכרתי ששאלתי פעם את בתו של הרב רפפורט אם חתונת הוריה היתה נפרדת או מעורבת (כדי שהאשכול לא יוסט, הכוונה כמובן לא בריקודים), וענתה שהחתונה היתה נפרדת, אבל לא בגלל סבא של אמא שלה (קרי, ר' משה פיינשטיין), אלא בגלל סבא של אבא של שלה (קרי, השם משמואל).

השם משמואל כבר לא היה בין החיים בשעת החתונה כך שהסיפור קצת לא מובן

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אפריל 24, 2017 5:34 pm

שלמה בן חיים כתב:
לייטנר כתב:

השם משמואל כבר לא היה בין החיים בשעת החתונה כך שהסיפור קצת לא מובן

ר"ל, משפחתו.
מסתבר שיש כאלה שצריכים שגם זה יוסבר במפורש.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אפריל 24, 2017 6:38 pm

פלגינן כתב:
עתניאל בן קנז כתב:בספרו של ד. אסף. מצויין באחד מהערות השוליים לספר/מאמר שכתבה בתו של השם משמואל שהתפקרה, אודות אביה וחצרו.

בנאחז בסבך, פ"ז, הע' 54, נזכר רק כי דוֹבְריש בתו נטתה לסוציאליזם והייתה חברה בפועלי ציון, וצוין ל: י"י טרונק, פּוֹילן: זכרונות און בילדער, ז, ניו־יורק 1953, עמ' 217-201.

אכן.
אולם כעת לאחר הבירור שוב, אפרט יותר.
כוונתי הייתי למובא גם שם הערה 56- אודות בנו ובתו של השם משמואל שהתפקרו. ומצויין שם גם ל'אתמולי' - איטה קאליש ת"א תשל עמו 99-100.

(אין הספר אצלי לעיין בהפניות שם למקומות אחרים בספרו. קבלתי רק צילום מהערה הנ"ל).

האם מישהו יכול להעלות ממקורות הנ"ל - בהנחה שאכן מתאים להעלותם כאן?.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אפריל 24, 2017 7:25 pm

אמרו לי אחיי, מה לאשכול זה ולאספקלריא, וכי אין מקום כבודו במשפחות סופרים?

כמדומני שה'שם משמואל' היה מחותן גם עם רבי יצחק זעליג מסוקולוב זצ"ל הלא כן?

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' אפריל 24, 2017 7:43 pm

פרנקל תאומים כתב:כמדומני שה'שם משמואל' היה מחותן גם עם רבי יצחק זעליג מסוקולוב זצ"ל הלא כן?

אכן, בנו הרב אהרן ישראל בורנשטיין ז"ל שרבות עמל כל חייו לעשות אזנים לתורת בית סוכאטשוב בספריו נאות הדשא (ג"כ) ומראה הדשא

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 24, 2017 7:53 pm

פרנקל תאומים כתב:אמרו לי אחיי, מה לאשכול זה ולאספקלריא, וכי אין מקום כבודו במשפחות סופרים?

דומני שאשכול זה התפצל מאשכול אחר העוסק במכתב המיוחס לבעל שם משמואל המביע התנגדות לציונות וכו'. ומן הסתם הכוונה היתה להעביר את האשכול העוסק באותו מכתב לכאן, ובטעות הועבר אשכול זה, והאשכול ההוא נותר במשפחות סופרים...

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' אפריל 24, 2017 10:36 pm

פרנקל תאומים כתב:מה לאשכול זה ולאספקלריא, וכי אין מקום כבודו במשפחות סופרים?

מתוך העמוד הראשי
''משפחות סופרים
על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.''

כאן אשכול על אנשים שלא הלכו באורחות צדיקים, התפקרו וכיוצא, אלא שאבותם היו 'סופרים'

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אפריל 24, 2017 10:41 pm

דוקא הבנתי את העברה.
האשכול ההוא עוסק בתקיפותו של השם משמואל נגד הציונות. ומקומו בתולדותיו.

האשכול הלזו בתחילתו עסק בילדיו של ה'שם משמואל' שסטו מן הדרך, אשר חומר נפיץ בעקבותיו, והועבר לכאן.

מה לעשות, שלפעמים הגלגל מסתובב לצד השני, והתחילו גם לעסוק ביתר ילדיו הכשרים...

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ב' אפריל 24, 2017 10:49 pm

לבקשתו של הרה''ג עתניאל שליט''א
מדובר בקטע באידיש המועתק מספרו של טרונק המצויין לעיל.
קבצים מצורפים
ביאלע וסוכוטשוב.PDF
(1.34 MiB) הורד 530 פעמים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אפריל 24, 2017 11:17 pm

רבותיי כתב:לבקשתו של הרה''ג עתניאל שליט''א
מדובר בקטע באידיש המועתק מספרו של טרונק המצויין לעיל.

תודה רבה. חמרא למריה וטיבותא לשקייה. תזכה למצוות.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ג' אפריל 25, 2017 12:03 am

פרנקל תאומים כתב:לה'שם משמואל' זי"ע היתה כמדומני משפחה גדולה מאד, בנים ובנות רבים.

ראה רשימת בני ובנות ה"שם משמואל" בס' מראה הדשא, עמ' ריז-ריט, הערות 15, 18, 20. ראה שם שנולדו לו מזיווג ראשון 12 ילדים (מתוכם נפטרו 3 בילדותם), ומזיווג שני 10 ילדים. (מחבר הספר, בנו רבי אהרן ישראל, היה הבכור מזיווג שני).

סגי נהור כתב:לפי ויקיפדיה בנו הצעיר נולד לאחר פטירתו, בשנת תרפ"ו, ומי יודע - אולי הוא עדיין בין החיים?

ראה בס' מראה הדשא שם הערה 20, שבנו הצעיר נהרג בשואה, (עם רוב אחיו ואחיותיו), הי"ד.

דלי דלות

הודעהעל ידי דלי דלות » ג' אפריל 25, 2017 10:47 am

סגי נהור כתב:
פרנקל תאומים כתב:אמרו לי אחיי, מה לאשכול זה ולאספקלריא, וכי אין מקום כבודו במשפחות סופרים?

דומני שאשכול זה התפצל מאשכול אחר העוסק במכתב המיוחס לבעל שם משמואל המביע התנגדות לציונות וכו'. ומן הסתם הכוונה היתה להעביר את האשכול העוסק באותו מכתב לכאן, ובטעות הועבר אשכול זה, והאשכול ההוא נותר במשפחות סופרים...

הייתי מנסח זאת אחרת -
אשכול זה, וכן האשכול השני יש בהם 'מספר אחר מיטתן של תלמידי חכמים', שחומרתו מבוארת בברכות יט. ובשו"ע יור"ד סימן רמ"ג, וכמובן שיש למחות על ביזוי כבודן של תלמידי חכמים שוכני עפר.
יאמרו נא הידענים בכנות, האם יש בכלל אי מי מבין גדולי ישראל שאין מצאצאיהם כאלו שעזבו את דרך הישר, רח"ל? האם תצמח תועלת חינוכית כלשהי בהתפלשות בבוץ, כפי שהוא בא לידי לידי ביטוי באשכול זה ובאשכולות הדומים לו?
ובכלל, צאצאיו האמיתיים של השם משמואל זצוק"ל זי"ע, הם ללא ספק עשרות האלפים ההוגים בספרו הקדוש, העומד בכותל המזרח של ספרי המחשבה והחסידות, ושואבים ממנה מלא חופניים של תורה ודעת ויראת ה'.
ואנקדוטה לסיום ששמעתי מזקיני ע"ה שהוא שמע מחסיד מובהק ונאמן ז"ל -
הרה"ק בעל שם משמואל זי"ע היה ידוע בחייו כגברא קפדנא נוסח קאצק, כידוע לבקיאים בתולדותיו. כאשר יצא לאור ספרו הק' לאחר פטירתו נענה הרה"ק בעל האמרי אמר מגור זי"ע בהתפעלות 'דער ספר איז מלא אהבת ישראל' [הספר מלא באהבת ישראל]. ואכן, הדברים ניכרים היטב לכל ההוגה בספרו הק'.
ילמדו נא באי הפורום הנכבדים קצת אהבת ישראל, ובמיוחד אהבת גדולי ישראל, ובמקום להתפלש בבוץ העכור, ייטיבו נא אם יעסקו בזמן זה בהויות דאביי ורבא ובתיקון המידות כראוי לימים אלו, ימי הספירה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' אפריל 25, 2017 12:59 pm

שפתיים ישק "דלי דלות" על עשירות דבריו.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' אפריל 25, 2017 6:27 pm

דלי דלות כתב:הייתי מנסח זאת אחרת -
אשכול זה, וכן האשכול השני יש בהם 'מספר אחר מיטתן של תלמידי חכמים', שחומרתו מבוארת בברכות יט. ובשו"ע יור"ד סימן רמ"ג, וכמובן שיש למחות על ביזוי כבודן של תלמידי חכמים שוכני עפר.
יאמרו נא הידענים בכנות, האם יש בכלל אי מי מבין גדולי ישראל שאין מצאצאיהם כאלו שעזבו את דרך הישר, רח"ל? האם תצמח תועלת חינוכית כלשהי בהתפלשות בבוץ, כפי שהוא בא לידי לידי ביטוי באשכול זה ובאשכולות הדומים לו?
ובכלל, צאצאיו האמיתיים של השם משמואל זצוק"ל זי"ע, הם ללא ספק עשרות האלפים ההוגים בספרו הקדוש, העומד בכותל המזרח של ספרי המחשבה והחסידות, ושואבים ממנה מלא חופניים של תורה ודעת ויראת ה'.

מתנצל. אבל אני לא מבין את דבריך כלל.
מדוע הדיון אודות ילדיו של השם משמואל שפרשו מן הדרך, נחשב כ'מספר אחר מיטתם של תלמידי חכמים'. וכי מישהו טען, או רמז, שיש בכך איזה גנאי ל'שם משמואל' בדבר.
וכי הוא היה אשם? וכפי שהטבת לטעון, שמצאנו כאלו וכאלו גם אצל שאר גדולי ישראל וכי הדבר מביא לידי גנותם?
וכי התורה הק', וכל המדרשים שעסקו בגנותו של עשיו - הם מספרים אחר מיטתו של יצחק אבינו (ח"ו איני משווה, רק לצורך הענין). או הגמ' שמספרת אודות בנותיו של האמורא שמואל סיפרה בגנותו? מה ענין הבנים אצל האבות?

ולגופו של ענין, אבהיר מה הביא אותי לשאול אודות הנושא, ואולי הציבור יוכל להוסיף ולסייע בעדי.
עסקתי - לצורך מסוים - עם אחד, שהוא בן לא' מרבני ישראל, ופרש מן הדרך. ולפי אופי הירידה, היה תמוה לי כיצד בעט באופן כה נחרץ בכל הערכים שראה אצל אבותיו.
וכאשר התעסקתי בנושא, נודע לי על כמה, שאירע הדבר אצלם, מחמת שהעריכו את אבותיהם ש'אינם אמתיים' בעבודתם (בלשון המעטה), ולכן הסיקו שהכל 'בלוף'. (כך לפי מבטו של הבן, לא שיש בדברי איזה הסכמה לדבריו).
ולכן היה נחוץ לי לברר אודות אלו שפרשו מן הדרך, ובוודאי אבותיהם לא היו חשודים בכגון דא - וכגון ה'שם משמואל', שהיה ידוע ומפורסם בעבודתו ובהשקפותיו - כיצד התבטא הדבר על 'נשירותיו' של בניו. (הנני מודה לרבותיי, שהעלה את דבריו של י.י. טרונק. למדתי מדבריו כמה תובנות מענינות)

וע"כ אודה לכל חומר בסגנון האמור - המתאר את נשירותיהם של בני גדולי ישראל הידועים, על תיאור לבטיהם, והרקע לפרישתם. והאם גם לאחר הפרישה היו עדיין קשורים במידת מה לערכים שינקו בבית אביהם.

גילוי נאות: אין לי את הספר של ד. אסף (נאחז בסבך), למרות ששמעתי שעוסק בנושא. מאחר שכוונתו לקלל ולא לברך (מכמה ציטוטים פה ושם שהשגתי), אני מעדיף וודויים אישיים, או תיאורים אובייקטיבים יותר.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' אפריל 25, 2017 6:38 pm

עתניאל בן קנז כתב:וע"כ אודה לכל חומר בסגנון האמור - המתאר את נשירותיהם של בני גדולי ישראל הידועים, על תיאור לבטיהם, והרקע לפרישתם. והאם גם לאחר הפרישה היו עדיין קשורים במידת מה לערכים שינקו בבית אביהם.

ידידי ר' יחיאל פליסקין מח"ס שתולים בבית השם, העוסק רבות בנוער נושר, חקר נושא זה, והאריך לכתוב אודות צאצאי גדולי ישראל שנשרו כדי ללמוד מצורת ההתנהגות של גדולים אלו כלפי ילדיהם. דומני שעדיין לא נדפס וצריך לברר אצלו אם ניתן להעלות לכאן.
[ח"א של ספרו ניתן להורדה http://www.hebrewbooks.org/55739]

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' אפריל 25, 2017 6:44 pm

פלגינן כתב:
עתניאל בן קנז כתב:וע"כ אודה לכל חומר בסגנון האמור - המתאר את נשירותיהם של בני גדולי ישראל הידועים, על תיאור לבטיהם, והרקע לפרישתם. והאם גם לאחר הפרישה היו עדיין קשורים במידת מה לערכים שינקו בבית אביהם.

ידידי ר' יחיאל פליסקין מח"ס שתולים בבית השם, העוסק רבות בנוער נושר, חקר נושא זה, והאריך לכתוב אודות צאצאי גדולי ישראל שנשרו כדי ללמוד מצורת ההתנהגות של גדולים אלו כלפי ילדיהם. דומני שעדיין לא נדפס וצריך לברר אצלו אם ניתן להעלות לכאן.
[ח"א של ספרו ניתן להורדה http://www.hebrewbooks.org/55739]

תודה רבה! תזכה למצוות

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ג' אפריל 25, 2017 9:47 pm

עתניאל בן קנז כתב:[(הנני מודה לרבותיי, שהעלה את דבריו של י.י. טרונק. למדתי מדבריו כמה תובנות מענינות)
גילוי נאות: אין לי את הספר של ד. אסף (נאחז בסבך), למרות ששמעתי שעוסק בנושא. מאחר שכוונתו לקלל ולא לברך (מכמה ציטוטים פה ושם שהשגתי), אני מעדיף וודויים אישיים, או תיאורים אובייקטיבים יותר.

יישר, אך כמדומני וגם טרונק לא בא לברך, אף אם לא ייעד את דבריו דווקא לקלל. הוא כותב בציניות משכילית בנוגע לשמ''ש, וכש''כ בנוגע ל'ממלכת' ביאלא.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' אפריל 25, 2017 10:20 pm

רבותיי כתב:
עתניאל בן קנז כתב:[(הנני מודה לרבותיי, שהעלה את דבריו של י.י. טרונק. למדתי מדבריו כמה תובנות מענינות)

יישר, אך כמדומני וגם טרונק לא בא לברך, אף אם לא ייעד את דבריו דווקא לקלל. הוא כותב בציניות משכילית בנוגע לשמ''ש, וכש''כ בנוגע ל'ממלכת' ביאלא.

אכן. ולא מפיו אנו חיים.
אלא בעוד שד. אסף כל מטרת ספרו היא באג'נדה מובהקת, ולכן אין בדבריו שום נאמנות ואף לא תועלת לנושא שהנני מתענין בו. הרי במאמרו של טרונק, שעיקר מטרתו לתאר את הקשר בין ה'חתן' וה'כלה', למדתי מן הצד כמה וכמה פרטים לעניני.

אבל כפי שהעירו לי, עדיף שלא להתפלש בענין יותר מדי. ונסיים כאן
[אם למישהו יש חומר נוסף מעין הנ"ל אודה לו אם ישלח לי באישי].

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ד' אפריל 26, 2017 2:37 pm

שמעתי שאחד מבניו של השם משמואל שהתפקר כתב ספר זכרונותיו כמדומה תחת השם מ.ב שטין ומספר שם שאמו הייתה חולה והיה בטוח שסבו האבני נזר יוכל להצילה בתפילותיו וברכתו, ופטירתה הייתה משבר אמונה עבורו. כמו"כ שמעתי ממישהו אחר בשם בן השם משמואל אולי אותו בן שכתב שאביו היה קפדן בחינוך ופעם בהיותו ילד נפלה כיפתו שלא באשמתו והוא לא הזדרז לחובשה ואביו סתר לו על לחיו, באותו הזמן אמר בליבו: הכיפה נפלה לי שלא בכוונה אך אני אסירנה בכוונה, איני ערב בעד אמינות השמועות כיון שלא מראיתי את הספר הנ"ל, ואבקש ממי שמכיר או יודע משהו על הספר ועל תוכנו יודיענו.

כמו"כ ישנה שמועה שפעם בשיחה בין ה'אמרי אמת' ל'שם משמואל' שאל השם משמואל את האמרי אמת היאך שומרים על הילדים ביהדות כיום ענהו האמרי אמת אני קונה אותם בכסף (גי' שונה בכסף וכבוד) הגיב השם משמואל בנוסח קוצקאי: יהדות קנויה איני צריך. (גי' שונה געלט פוי)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' אפריל 26, 2017 7:23 pm

הערה קצרה:
קשה להקיש מאותו דור לימינו אנו. כפי שציינו אחרים וגם ציינתי אני בפתח דבריי, באותו זמן כמעט לא היה בית שלא היה בו מת (ומה"ט, בוודאי בנוגע לאותם ימים, אינני חושב שיש בכך איזו גנות חלילה לכתוב שלצדיק פלוני או אלמוני היה בן שלא הלך בדרכו, וזאת מלבד מה שכבר העירו כאן אודות יצחק ועשו וכדו'). היו אלו ימי מלחמות, רעב ועוני, ומהפכות עולמיות דתיות ופוליטיות, והנהירה של הצעירים "החוצה" היתה המונית ופגעה בבתים הטובים ביותר.
אמנם איזכורו של הא"א מגור אכן מעניין, באשר הוא זכה לראות את כל ילדיו שתולים בבית ה'.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ד' אפריל 26, 2017 7:34 pm

פרנקל תאומים כתב:הערה קצרה:
אמנם איזכורו של הא"א מגור אכן מעניין, באשר הוא זכה לראות את כל ילדיו שתולים בבית ה'.

אך לא כל הנכדים.
היה את בן-בתו פישל לוין שלא שמר תומ"צ, וכמדומה שזה היה עדיין בחייו והצטער לראותו.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ד' אפריל 26, 2017 7:37 pm

עתניאל בן קנז כתב:כוונתי הייתי למובא גם שם הערה 56- אודות בנו ובתו של השם משמואל שהתפקרו. ומצויין שם גם ל'אתמולי' - איטה קאליש ת"א תשל עמו 99-100.

(אין הספר אצלי לעיין בהפניות שם למקומות אחרים בספרו. קבלתי רק צילום מהערה הנ"ל).

האם מישהו יכול להעלות ממקורות הנ"ל - בהנחה שאכן מתאים להעלותם כאן?.

להעיר, ש"אתמולי" חיברה בתו של הרבי ר' מנדל מאטוואצק שג"כ סרה מהדרך.

קאצק

הודעהעל ידי קאצק » ד' אפריל 26, 2017 9:17 pm

קשה להקיש מאותו דור לימינו אנו. כפי שציינו אחרים וגם ציינתי אני בפתח דבריי, באותו זמן כמעט לא היה בית שלא היה בו מת (ומה"ט, בוודאי בנוגע לאותם ימים, אינני חושב שיש בכך איזו גנות חלילה לכתוב שלצדיק פלוני או אלמוני היה בן שלא הלך בדרכו, וזאת מלבד מה שכבר העירו כאן אודות יצחק ועשו וכדו'). היו אלו ימי מלחמות, רעב ועוני, ומהפכות עולמיות דתיות ופוליטיות, והנהירה של הצעירים "החוצה" היתה המונית ופגעה בבתים הטובים ביותר.

נכון מאד.
כמו"כ אי אפשר להקיש גם לדור של תקופת הקמת המדינה אשר כידוע גם מהבתים הטובים ביותר 'נפלו'.
בהמשך לדברי פרשיסחא על השמועה שאמר הא"א לשמ"ש בקשר לשמירת הילדים, (והדברים מפורסמים)
ידוע לי מקרוב שהיות והציונות חדרה לשטיבלך הטובים ביותר, מלבד השטיבלך של גור, היו חסדים שונים אשר העדיפו לשלוח את הילדים לשטיבלך של גור ,שם הצליחו לא לתת למשחית להיכנס.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ה' אפריל 27, 2017 11:38 am

פשיסחא כתב:כמו"כ ישנה שמועה שפעם בשיחה בין ה'אמרי אמת' ל'שם משמואל' שאל השם משמואל את האמרי אמת היאך שומרים על הילדים ביהדות כיום ענהו האמרי אמת אני קונה אותם בכסף (גי' שונה בכסף וכבוד) הגיב השם משמואל בנוסח קוצקאי: יהדות קנויה איני צריך. (גי' שונה געלט פוי)

אמרה שצריכה לימוד, וקשה להאמין שנאמרה.

וכי כל מה שכתב הרמב"ם איך מפתים את הילדים ללמוד - ע"י נתינת אגוזים וחתיכות סוכר, ובהמשך ע"י נתינת כבוד ומעמד, ובהמשך ע"י כסף (אגרת ידועה)

כמו"כ מה שמובא בקב הישר להראות לילדים איך נופלים ממתקים מן השמים בשעה שהם לומדים

בקיצור, כל דרך החינוך וההרגל הוא ע"י 'קנייה'. אכן זה נוסח קוצקאי אבל חורג הרבה מן המקובל ומן הדרך המסורה

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ה' אפריל 27, 2017 11:59 am

הרמב"ם דיבר על ילדים וצעירים שמקבלים מתנות לדרבון הלימוד משא"כ האמרי אמת (אם אני מבין נכון את דבריו) אמר ששומר את יו"ח גם הגדולים שלא יתקלקלו ע"י שהם מקבלים ממנו הרבה כסף (וכבוד בחצר גור) וממילא לא משתלם להם להתקלקל כמובן, (מה גם שכפי שכתבו לעיל חלק גדול מסיבת הקלקול אז הייתה העניות) ויש חילוק גדול בין זה להרמב"ם, ועל זה אפשר להבין את תגובת השמ"ש אם כי לבסוף הוכחה דרכו של האמרי אמת. אגב גם אם השם משמואל היה מקבל באופן עקרוני את דבריו של האמרי אמת איני יודע אם היה לו את היכולות הכלכליות ליישמם ובפרט שהיו לו יותר מעשרים ילדים, וגם המעמד והכבוד שקבלו יו"ח חלציו בחסידות סוכוצו'ב הקטנה יחסית, לא היה יכול להשתוות בשום אופן למעמד העל שקיבל כול נכד צעיר של האמרי אמת בגור כידוע, כך שבאמת לא היה משתלם לשום נכד בגור לעזוב ממלכה כזו לטובת חברות בבונד וכדו' ואכן זכה האמרי אמת לראות יותר ממאה צאצאים בפולין שומרי תורה ומצוות (אם כי גם במשפחתו היו קצת נכדות שחדרה בהם רוח מודרנית ברמות שונות כידוע ליודעים וא"א להאריך), נכדו פישל לוין התקלקל שנים רבות לאחר השואה (כשלא היה לא כסף ולא כבוד ולא ממלכה- ביחס לפולין) והיה זה כמדומני לאחר פטירתו של האמרי אמת וכבר היה רק אחיין של הרבי ולא נכד, ועכ"ז היה סיפור מסעיר וחריג וכפי שכולם זוכרים את סיפור זה מראה על חריגותו

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » ה' אפריל 27, 2017 12:24 pm

אכן ראו מה שכתב הפיסצנר החסיד של היום (הכוונה לזמנו כמובן) מגיע לביתו אחר התפילה בליל שבת ורוצה לקדש על היין בהתלהבות אך לבו נופל בקרבו בראותו שכל בניו ובנותיו מעשנים או יוצאים לבתי תיאתראות ככה הוא כותב שם כמציאות פשוטה - כמובן שהמצב דהיום שונה
קבצים מצורפים
הכשרת האברכים.PDF
(341.46 KiB) הורד 311 פעמים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' אפריל 27, 2017 12:33 pm

לפני עשרים ושלוש שנה אני זוכר את הרה"צ ובר זועק בכינוס של כל בני קהילתו: "כי אין בית אשר אין שם מת!".
זכורני שכבר באותו זמן תהיתי לעצמי האם בגלל לשון הפסוק תלה הרב ובר הגזמה בכל קהילתו, והתחלתי לעקוב אחרי החבר'ה הצעירים המתפקרים. ממה שזכור לי, זה קרה רק בבתים שהיתה בהם קפדנות יתרה.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ה' אפריל 27, 2017 7:31 pm

פשיסחא כתב:הרמב"ם דיבר על ילדים וצעירים שמקבלים מתנות לדרבון הלימוד משא"כ האמרי אמת (אם אני מבין נכון את דבריו) אמר ששומר את יו"ח גם הגדולים שלא יתקלקלו ע"י שהם מקבלים ממנו הרבה כסף (וכבוד בחצר גור) וממילא לא משתלם להם להתקלקל כמובן, (מה גם שכפי שכתבו לעיל חלק גדול מסיבת הקלקול אז הייתה העניות) ויש חילוק גדול בין זה להרמב"ם, ועל זה אפשר להבין את תגובת השמ"ש אם כי לבסוף הוכחה דרכו של האמרי אמת. אגב גם אם השם משמואל היה מקבל באופן עקרוני את דבריו של האמרי אמת איני יודע אם היה לו את היכולות הכלכליות ליישמם ובפרט שהיו לו יותר מעשרים ילדים, וגם המעמד והכבוד שקבלו יו"ח חלציו בחסידות סוכוצו'ב הקטנה יחסית, לא היה יכול להשתוות בשום אופן למעמד העל שקיבל כול נכד צעיר של האמרי אמת בגור כידוע, כך שבאמת לא היה משתלם לשום נכד בגור לעזוב ממלכה כזו לטובת חברות בבונד וכדו' ואכן זכה האמרי אמת לראות יותר ממאה צאצאים בפולין שומרי תורה ומצוות (אם כי גם במשפחתו היו קצת נכדות שחדרה בהם רוח מודרנית ברמות שונות כידוע ליודעים וא"א להאריך), נכדו פישל לוין התקלקל שנים רבות לאחר השואה (כשלא היה לא כסף ולא כבוד ולא ממלכה- ביחס לפולין) והיה זה כמדומני לאחר פטירתו של האמרי אמת וכבר היה רק אחיין של הרבי ולא נכד, ועכ"ז היה סיפור מסעיר וחריג וכפי שכולם זוכרים את סיפור זה מראה על חריגותו

בבית השמ"ש אכן שררה עניות משוועת, כפי שמתאר בנו רי"א.

קטןודל

הודעהעל ידי קטןודל » ד' פברואר 06, 2019 4:07 pm

פה אפשר לראות הספר שנכתב ע"י בן השמ"ש. בתחלתו יש דברי פתיחה מהחסיד החבד"י הבעל התשובה הק' הלל צייטלין הי"ד.

https://www.yiddishbookcenter.org/colle ... rd-un-himl

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 07, 2019 8:54 pm

פשיסחא כתב:נכדו פישל לוין התקלקל שנים רבות לאחר השואה (כשלא היה לא כסף ולא כבוד ולא ממלכה- ביחס לפולין) והיה זה כמדומני לאחר פטירתו של האמרי אמת וכבר היה רק אחיין של הרבי ולא נכד, ועכ"ז היה סיפור מסעיר וחריג וכפי שכולם זוכרים את סיפור זה מראה על חריגותו

מסתמא הסערה נבעה גם מכך שהוא גם היה בנו של הנציג הפוליטי הבכיר של אגו''י.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ו' פברואר 08, 2019 11:19 am

קטןודל כתב:פה אפשר לראות הספר שנכתב ע"י בן השמ"ש. בתחלתו יש דברי פתיחה מהחסיד החבד"י הבעל התשובה הק' הלל צייטלין הי"ד.

https://www.yiddishbookcenter.org/colle ... rd-un-himl
ייש''כ.
עברתי מקופיא. הקדמת ר''ה צייטלין מעניינת יותר מגוף הספר. וגם בניגוד לאתמולי למשל אין כאן כמעט שום תיאור מעניין או זכרונות מסבו האבנ''ז ואביו השם משמואל

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' פברואר 12, 2019 2:14 pm

יש להעיר שרבי חנוך העניך מסוכאטשוב זצ''ל בן ה'שם משמואל', שהוכתר לממשיך השושלת אחרי השואה (אחיו הבכור ה''חסדי דוד'' זצ''ל נעקה''ש), השתייך לכאו' לציונות הדתית. הוא היה עורכו של ''ההד'' (שהיה שופר דת''ל. העורך אחריו היה הסופר המפורסם ר' בנימין), ואת בנו רבי מנחם שלמה זצ''ל (שכיהן כאדמו''ר אחריו ונלב''ע בדמי ימיו) הוא שלח ללמוד בישיבת ''כפר הרא''ה'' (!!). (אמנם אחרי כפר הרא''ה, המשיך רבי מנחם שלמה בישיבת 'כפר חסידים'', ולאחר נישואיו ב''היכל התלמוד'' וב''בית יהודה'').

גם רבי אהרן ישראל בורנשטיין ז''ל בן ה''שם משמואל' הנ''ל שהו''ל את ''נאות הדש''א'', השתייך לציונות הדתית (בנו- שמואל אברהם הי''ד שנהרג במלחמת השחרור, למד בביה''ס ביל''ו).
וזאת מלבד חתנו הגדול רבי יצחק יהודה טרונק מקוטנא זצ''ל שהיה מראשי ''המזרחי'' (וכבר עסקו כאן במכתב אודותיו שזוייף או שלא זוייף),
ומלבד החתן הצעיר ר' שאול רפופורט (אביו של הרב שבתי רפופורט) שהשתייך גם הוא לכאו' לציונות הדתית.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' פברואר 12, 2019 2:16 pm

פרנקל תאומים כתב:יש להעיר שרבי חנוך העניך מסוכאטשוב זצ''ל בן ה'שם משמואל', שהוכתר לממשיך השושלת אחרי השואה (אחיו הבכור ה''חסדי דוד'' זצ''ל נעקה''ש), השתייך לכאו' לציונות הדתית. הוא היה עורכו של ''ההד'' (שהיה שופר דת''ל. העורך אחריו היה הסופר המפורסם ר' בנימין), ואת בנו רבי מנחם שלמה זצ''ל (שכיהן כאדמו''ר אחריו ונלב''ע בדמי ימיו) הוא שלח ללמוד בישיבת ''כפר הרא''ה'' (!!). (אמנם אחרי כפר הרא''ה, המשיך רבי מנחם שלמה בישיבת 'כפר חסידים'', ולאחר נישואיו ב''היכל התלמוד'' וב''בית יהודה'').

גם רבי אהרן ישראל בורנשטיין ז''ל בן ה''שם משמואל' הנ''ל שהו''ל את ''נאות הדש''א'', השתייך לציונות הדתית (בנו- שמואל אברהם הי''ד שנהרג במלחמת השחרור, למד בביה''ס ביל''ו).
וזאת מלבד חתנו הגדול רבי יצחק יהודה טרונק מקוטנא זצ''ל שהיה מראשי ''המזרחי'' (וכבר עסקו כאן במכתב אודותיו שזוייף או שלא זוייף),
ומלבד החתן הצעיר ר' שאול רפופורט (אביו של הרב שבתי רפופורט) שהשתייך גם הוא לכאו' לציונות הדתית.

על חלק מהדברים, יעויין בהרחבה בספר אבירי הרועים (שם הספר בנוי כמובן על שם הספר אביר הרועים על האבנ"ז) של הרב ארליך

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 146 אורחים