מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דרך הנכון להתייחס עם גרים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
בסדר

דרך הנכון להתייחס עם גרים

הודעהעל ידי בסדר » א' מאי 21, 2017 9:22 pm

בתקופה האחרונה נזדמן לידי להתעסק עם גר צדק חשוב, תמים וירא ד', אבל היות ולא עסקתי מעולם בתחום זה, אני נתקל כסדר עם מצבים אי נעימים, ואיני יודע איך להסתדר עם זה. לדומגא, בכל יום הוא בא עם עשרות תביעות על הנהגת כלל ישראל. הוא לומד את השלחן ערוך, רואה הלכה, ואח"כ שואל אותי "מדוע לא נוהגים ככה?", אני מנסה להסביר לו שבענין זה כבר דשו ביה רבים, או שיש איזה היתר מהבאטוטשער רב וכדו', אבל זה לא נכנס בלבו, ואינו מסוגל להבין את זאת. [ידוע הפי' בתוס' של קשה גרים לישראל כו']
זה הלך עד כדי כך, שהגר סיפר לי שפגש בגוי שאמר לו שמתעוניין להתגייר, והיות שיודע שהוא עבר גיור, רוצה לשמוע חוות דעתו. הגר דינן ענה לו שלא יתגייר, שכלל ישראל לא מתנהגים כדבעי... איני יודע איך להסביר לו את הענין, יש לו מח מטמטום שלא מסוגל להבין הסברים, דברים שהמה ברורים אצלינו.
גם יש לו ענין, שכל מנהג שהוא שומע, מיד הוא מתחיל להתנהג בזה. יהיה מנהג חסידי, ליטאי, ספרדי, אשכנזי. הרי הוא כתינוק שנולד דמי, ואין לו שום מסורה, ומפני שרוצה להיות ירא שמים ולצאת כל הדיעות, הוא מקבל את כל החומרות של כל החוגים. דרך זה בודאי הוא לא נכון, ונסיתי להסביר שיחליט באיזה דרך ישרה הוא רוצה לילך, או עכ"פ יעשה רק מה שכ' בשו"ע, אבל הוא בשלו, וכל חומרא שרואה או שומע, מיד הוא מתנהג בזה.

חייפענער

Re: דרך הנכון להתייחס עם גרים

הודעהעל ידי חייפענער » א' מאי 21, 2017 10:03 pm

שמעתי פעם ממרצה דגול, שבתקופה הראשונה של בעלי תשובה, מצוי אצלם הרבה תמיהות על הציבור החרדי. והסביר זאת שהקב"ה מנסה אותם האם אתם אכן רוצים לעבוד אותי, או שאתם רוצים לעבוד את החרדים שלי. מה אכפת לך מה כל החרדים עושים או לא עושים, יש לך עסק רק עם הקב"ה ואל תפזול לצדדים.

יזל מדליו

הודעהעל ידי יזל מדליו » א' מאי 21, 2017 10:14 pm

בקצרה תגיד לו
א. שיש דברים שהוא לא בשל להבין ושבהמשך הוא יבין. [תחפש נוסח אולי עדין יותר.]
ב. שאם הוא יתפוס את הכל מהר סופו להתרסק הוא לא מלאך הוא סך הכל בן אדם והוא צריך לעכל לאט לאט את היהדות.

לימדתי חוזרים בתשובה, והם אמרו לי הממוצע של חזרה בתשובה גמורה זה בין 3 שנים ל5 שנים, וישנם הרבה בעלי תשובה שטסו מהר ובסוף התרסקו, לא חסר כאלו סיפורים. והם חזרו להיות חילונים כאשר נשאר להם רק טעם רע מהדת.

ג. בענין הזה שחבר שלו לא רוצה להתגייר, יש בזה לכאורה רק בעיה של חילול השם. וצע"ג.
ד. מי שגייר אותו נחשב לאביו וצריך ללכת במנהגי אביו דהיינו רבו. [כמדומני שזה ההוראה בבעלי תשובה.] תעשה שאלת חכם.
נערך לאחרונה על ידי יזל מדליו ב א' מאי 21, 2017 10:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' מאי 21, 2017 10:20 pm

בדיוק בשביל זה הוא צריך קשר לרב שידריך אותו ויענה על שאלותיו, ויהיה טוב לו וטוב לעולם.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מאי 21, 2017 10:29 pm

לגבי המנהג שגר צריך לקבל על עצמו, אמר אחד מגדולי הדור (דווקא אשכנזי) שיקבל על עצמו את הוראות מרן. כשהשומעים תמהו, אמר להם: "גם כך קשה לעמוד בכל כללי ההלכה, אז למה להוסיף את כל חומרות האשכנזים?!"...

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ב' מאי 22, 2017 3:18 am

תודה על כל התגובות. הבעי' עם גר זה שכסדר הוא מחליט לילך אחר דרך אחרת, ואינו מציית דוקא לגדול אחד, כי למחר יכול לילך לחסידות או חוג אחרת. אני לא המורה דרך שלו, ולא שאלתי את שאלתי בתור מדריך לגרים, רק היות והוא סועד לפעמים סעודות שב"ק אצלי וכו', אז הוא משמיע את דעתו, וכל התמיהות שלו. הוא כבר דיבר עם רבנים ומורי דרך, אבל היות ומחליט כסדר לילך לגדול אחר, לכן אין לו דרך מסלול, ומלקט כל המנהגים מכל הבא לידו.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' מאי 22, 2017 3:54 am

נו, מה אתה יכול לעזור לו? תתפלל עליו.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ב' מאי 22, 2017 4:52 am

איש גלילי כתב:נו, מה אתה יכול לעזור לו? תתפלל עליו.

לכן הבאתי פה את שאלתי, יש פה הרבה אנשים חכמים ונבונים, ביניהם מסתמא גם מאלו העוסקים במקצוע כזו או בדומה לו, ולכן ביקשתי עצה ממי שכבר היה לו כזה עקספיריענס.

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ב' מאי 22, 2017 9:57 am

להיצמד לרב/רב'ה/חכם אחד בלבד בהתבטלות גמורה ולעשות רק את מה שאומר ולנהוג רק את מנהגיו מבלי לחוות דעה משלו, {האחד בא לגור וישפוט וגו'}, אי אפשר להחליט מה לעשות ולנהוג לפי חיפוש בגוגל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' מאי 22, 2017 10:04 am

בהמשך למה שאמרו קודמי יש לו להחליט איזה נוסח וקהילה ועדה היא מנכס לעצמו ולא יהיה בלבול זהות כאשר יכנס לקהילה ונוסח יותר יהיה לו ברור,כמ"ו החומרות של כולם סופו לאבדון אין בכח האדם הסביר לקח כל חומרה מכל מגזר ועדה הוא יקרוס.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' מאי 22, 2017 10:23 am

כבר היה לעולמים שגרים מחמירים יותר מישראל כמבואר בתוספת: "וה"ר אברהם גר פירש: לפי שהגרין בקיאין במצות ומדקדקין בהם, קשים הם לישראל כספחת, דמתוך כן הקב"ה מזכיר עונותיהם של ישראל כשאין עושין רצונו".

יזל מדליו

הודעהעל ידי יזל מדליו » ב' מאי 22, 2017 10:41 am

בסדר כתב:תודה על כל התגובות. הבעי' עם גר זה שכסדר הוא מחליט לילך אחר דרך אחרת, ואינו מציית דוקא לגדול אחד, כי למחר יכול לילך לחסידות או חוג אחרת. אני לא המורה דרך שלו, ולא שאלתי את שאלתי בתור מדריך לגרים, רק היות והוא סועד לפעמים סעודות שב"ק אצלי וכו', אז הוא משמיע את דעתו, וכל התמיהות שלו. הוא כבר דיבר עם רבנים ומורי דרך, אבל היות ומחליט כסדר לילך לגדול אחר, לכן אין לו דרך מסלול, ומלקט כל המנהגים מכל הבא לידו.

תבוא אליו בהפוכה, תגיד לו שיותר קשה ללכת עם חוג אחד באופן קבוע באש ובמים מאשר ללקט מכל הבא ליד, והוא שעושה מה בראש שלו ואינו רוצה ללכת בקו מסוים זה בגלל שהוא מחפש את ה"חיים הקלים" ואין לו כח להיכנע לקו מסוים. [וזה אמת.]

וכל הליקוט של המנהגים זה הכל "עראי" אם זה לא בא בצורה מסודרת ועקבית. ודו"ק.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 60 אורחים