מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר לילה ולא דומיה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
חוקר ודורש

ספר לילה ולא דומיה

הודעהעל ידי חוקר ודורש » א' יוני 11, 2017 7:51 am

מחפש חוו"ד על הספר קריאה של ח.ברטלר המספר על גבר אלים עד שהמשפחה התפרקה,יש דרשו לשבח ויש דורשים לגנאי,יש חוו"ד של אחד החברים דכאן שקרא את הספר?

רון

Re: ספר לילה ולא דומיה

הודעהעל ידי רון » א' יוני 11, 2017 9:11 am

ספריה של ח. ברטלר הינם ספרים הנוגעים בעצבים הרגישים הקיימים בכל חברה, קשיים, התמודדיות בתוך הבית פנימה.
את אלו שדורשים לגנאי ניתן לאפיין בקלות: משפחה תומכת, הרבה אחים נחמדים, חלק מקהילה מסודרת, אשה עובדת וכו' ומפרנסת, ילדים מוצלחים וכו'.

אותם אלו, לא טעמו מהו טעם כישלון, מהי חרדה, מהי נטישה, מהי אלימות בתוך המשפחה ועוד ועוד. והם מסתכלים בהתנשאות על כל אותם מתקשים, כאומרים: נו באמת!!!

אבל כבר מזמן שהדברים השתנו בציבור שלנו.
כבר מותר לדבר על קשיים, א"א להמשיך ולשמור דברים בבטן, ויש יותר הכלה וקיבולת לכל מיני סוגי אנשים, וזה בעיקר בגלל שהציבור גדל ועוד הרבה סיבות שאין כאן המקום לפורטם.
ויש עוד מה להאריך בענין מאד, כתבתי בחיפזון גדול, אך הכיוון ברור.

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » א' יוני 11, 2017 10:33 am

אני מכיר סיפור על אשה שתבעה גט (והם אכן התגרשו) והיא אמרה שמה שדחף אותה לזה, זה הספר לילה ולא דומיה. איני יודע הם זה בהכרח גנאי לספר כי ייתכן שבאמת הייתה צריכה לתבוע גט, זה רק מראה שהספר השפיע רבות.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' יוני 11, 2017 4:10 pm

קראתי את הספר, ויש לי עליו ביקורת רבה.
אין לי בעיה עם הצפת הנושא של הפרעת אישיות, בוודאי שיש נושאים שבעבר היו טאבו, ועכשיו דנים עליהם בפתיחות. ולא ע"כ הביקורת.
אולם, מתחת לשורות הכתובות, נראה לי שגב' ברטלר הושפעה מאד מהגל הפמיניסטי השוטף את העולם.
הפרעות אישיות משותפות לגברים ולנשים כאחד, יתכן שצורה של אלימות פיזית קיימת יותר אצל גברים (יש גם אצל נשים, אך מסתבר שבאחוזים גבוהים יותר אצל גברים), אך ישנם צורות רבות של אלימות והתעללות, שנשים מככבות בהן יותר מגברים, ביום שגב' ברטלר תוציא ספר עליהן אזי נדע כי יש בה הוגנות.
אני יצאתי עם תחושה של השמצת המין הגברי בכלל (והחרדי בפרט) בספר זה.
ונראה לי שאם לא היו קוראים לה ברטלר (כלתו של הגר"י), אלא שם אחר, היינו כבר רואים מכתבים נגד הספר.

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » א' יוני 11, 2017 5:25 pm

לפותח האשכול:לא קראתי את הספר ואין לי דעה עליו אני לא מומחה בלינקים בפורום של פרוג יש אשכול ארוך ודיון מעניין שהתפתח סביב ספר זה קחנו משם יש שם גם הרבה תגובות ברוח התגובה של "משוש"
אחרי חיפוש עמוק יותר בפורום הנ"ל -זה הפורום היחיד שפתוח לי חוץ מאוצר כמובן- ראיתי שם כמה וכמה אשכולות עם מאות הודעות וויכוחיים וסערות אין לי זמן ועצבים לקרוא ספרי עלילה ורגש אבל כנראה שהספר הזה באמת נוגע במשהו שלא משאיר את הקורא שוה נפש כל התגובות שם או בעד בעד או נגד נגד
נערך לאחרונה על ידי יענקלה המשיב ב א' יוני 11, 2017 7:37 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » א' יוני 11, 2017 5:47 pm

המעלה הגדולה של הספר הוא בהעלאת הנושא למודעות, אחרי שנים של הדחקה ושמירה בבטן.

מאדם המתמחה בפסיכולוגיה שמעתי שהספר כתוב בחוסר אחריות מקצועית והוא מעורבב ולוקה בשגיאות טיפוליות.

וזו לדעתי הבעיה הגדולה, משומם-מה נשים רבות ראו בספר זה כספר טיפולי ממדרגה ראשונה- ולא היא! זהו ספר קריאה מעורר מחשבה, ותו לא! יש עשרות רבות של ספרי טיפול העוסקים בנושא זה, מסוכן להחליף את היוצרות.

בפן הספרותי אציין שלדעתי הספר גדוש בתיאורי רגשות ודמעות דביקות המעוררים סלידה של ממש אפילו אצל הסגנון הנשי (אבל ממש לא קיבלתי ממנו 'אמוק'\הלם קרב או איזה סערת רגשות)...

ועוד לא דיברתי על ההפליה הפמיניסטית המצויה לאורך כל הספר...

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » א' יוני 11, 2017 6:19 pm

מכיר אני מקרוב עוד שני מקרים שלדאבונינו לפי מה שנראה עכשיו מזבח הולך להוריד דמעות בשבועות הקרובים על הריסת הקן המשפחתי, כאשר בשניהם האישה מולהבת על ח.ב באקסטזה פראית, ובשניהם המשבר הנוראי התפתח מיד עם קריאת הספר המדובר.

אבהיר בזאת ברורות: בטבעי אני מאוד בעד שידברו בציבור שלנו על כל מיני נושאים רגישים שההידברות והפתיחות יכולה אך ורק להיטיב איתם, אך כאן נראה לענ"ד שהעסק שונה לחלוטין....
בטוח אני במאת האחוזים שהמחברת המוכשרת והצדיקה לא חלמה בחלום הכי שחור שלה עד כמה הגולם יקום על יוצרו, אך לדאבון כולנו נראה שזה מה שקרה.
אינני אוהב להשמיץ, והלואי שכל הנ"ל יתברר כעורבא פרח ושיצדיקו כהוגן את הצדיקה מעיקרא, אך נורות אדומות מהבהבות כאן במלוא העוצמה.
חובה גדולה היא על כל מי שיכול לדבר עם המחברת הדגולה או להשפיע עליה בכל דרך שהיא שתנסה נא למזער את הנזקים ככל הניתן, או לחילופין - שתניח את דעת כל הנחרדים באופן שיתברר לכולם כי אין כל בדל של נכונות בחששות הכה גדולים המקננים בלב כ"כ הרבה הורים / מחנכים / קרובי משפחה / שכנים הקרובים אל החללים-לכאורה.

באם אכן יתברר כי כל הנ"ל היה השמצה שאיננה נכונה מתנצל אני מראש בפני המחברת הדגולה שרבבות מעשיה הטובים ידועים הלא לרבים, ואם כה רבים הם מעשיה הידועים, מסתבר הלא שזכויותיה הנסתרים גדולים ורבים עשרת מונים.

בתפילה ותקוה שלא תצא תקלה מתחת ידי כל אחד שכונתו לשם שמים.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » א' יוני 11, 2017 7:01 pm

אולי ניתן להסביר מה הבעיה בכל זוג יש עליות ומורדות,כך שלא מובן מה הבעיה שהיא מדברת נגד תוקפנות הגבר ולא מובן [מחוסר קריאה]על מה יצא הקצף.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' יוני 11, 2017 7:37 pm

משוש דורים כתב:ונראה לי שאם לא היו קוראים לה ברטלר (כלתו של הגר"י), אלא שם אחר, היינו כבר רואים מכתבים נגד הספר.

בלי להכנס לפרשנות (שלדעתך היו מכתבים לולי כו'), אם אכן יש לה ייחוס זה לא משום חמיה שיהי' בריא, אלא שהיא עצמה הכתבנית של קופת העיר.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » א' יוני 11, 2017 7:52 pm

לא קראתיו אף שנמצא בביתי
לדעת אשתי תחי' הספר הוא ספר טיפולי ממדרגה ראשונה. אלה הסובלות מבעיות המתוארות בו זקוקות לספר ממין זה שיפקח את עיניהן. דהיינו שבמקום להרגיש אשמה וחוסר אונים אלא מול המצב, הן מקבלות מודעות שהבעיה לא בהן, וגם גרכי ההתמודדות [לא רק גט אלא גם התמודדות, אחת הדמויות המתוארות בספר מנסה להתמודד עם הבעיה על ידי איתנות אישית ולא גט].
וכמו כל נושא גם בזה יש לקחת כל דבר פרופורציה. ולא להיות מסוג אלה שכל בעיה שקוראים עליה בספר מתחילים לחפש בנרות מי לוקה בה.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » א' יוני 11, 2017 9:45 pm

לעומקו של דבר כתב:
משוש דורים כתב:ונראה לי שאם לא היו קוראים לה ברטלר (כלתו של הגר"י), אלא שם אחר, היינו כבר רואים מכתבים נגד הספר.

בלי להכנס לפרשנות (שלדעתך היו מכתבים לולי כו'), אם אכן יש לה ייחוס זה לא משום חמיה שיהי' בריא, אלא שהיא עצמה הכתבנית של קופת העיר.

גיבורת העלילה לא היתה יכולה לתרום לקופה וחסל ?!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 11, 2017 11:13 pm

לא קראתי את הספר ואף לא שמעתי את שמעו.

אולם כסיכום קצר של רוב התגובות כאן, נראה שהספר כשלעצמו יש בו תועלת, אלא שחסר עוד ספר כנגדו שיאזן אותו ויספר גם על הצד השני...

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » א' יוני 11, 2017 11:31 pm

במחילה מכל המגיבים - הייחוס של משפחת ברטלר הוא יחוס עצמי, ומשפחות שהם עצמם מוסרים נפש בכל פרטי דקדוקי ההלכה עד ששם משפחתם (של כל צאצאיהם ללא יוצא מהכלל, דל מהכא ייחוס מהאב וכו') הוא סמל בעולם כולו, לדקדוק בהלכה, ומותר לדונם לכף זכות ולחשוב שוב לפני שמפזרים מילים. (כ"ש כשישנם כאלו שמחווים דעתם בלא לקרוא את הספר וידוע לי על אחד מהכותבים כאן שלא קרא אבל כן מבקר את הספר)

הסיפור דן בגבר רע, כפשוטו. רוע ליבו ואטימותו מודגשים בצורה מיוחדת ואם אכן ישנם אנשים כאלה למה צריכות נשותיהם לדור עימם? וכי טוב הוא ממוכה שחין? לא מדובר על איש בינוני כי אם באיש רע ולא אנושי.
ואם טיפשה אחת תרגמה את זה לעצמה למרות שאין זה דומה למקרה שלה זו באמת בעי'. שלה, לא של המחברת.

אין כאן ולא כלום עם פמיניזם כי אם בהצפת מודעות להתעללות. וכן, יש כאן בהחלט כתב אישום למי שחושב שאשתו היא שפחה.
אנא, אל תבלבלו בין הטיית שכם לתורת הבעל ולמשפחה מתוך הקרבה עצמית, לבין התעללות נפשית בשם התורה כביכול.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' יוני 11, 2017 11:51 pm

הרע במיעוטו כתב:אין כאן ולא כלום עם פמיניזם כי אם בהצפת מודעות להתעללות. וכן, יש כאן בהחלט כתב אישום למי שחושב שאשתו היא שפחה.
אנא, אל תבלבלו בין הטיית שכם לתורת הבעל ולמשפחה מתוך הקרבה עצמית, לבין התעללות נפשית בשם התורה כביכול.

התעללות על שלל צורותיה, קיימת בין שתי המינים, והצפת המודעות אליה היא דבר חיובי בתנאי שזה נעשה בצורה הוגנת, כל עוד מקצינים את דמותו של הגבר בלבד, הרי שזה חלק מהגל הפמיניסטי ששוטף את העולם המערבי, שמטרתו להציג את המין הגברי כדמונים (מפלצות) המתעללות בנשים, וכתוצאה מהסתה קבועה זו ללמד את המין הנשים 'להשתחרר מהדיכוי הגברי', ולגרום להרס התא המשפחתי.
קראתי חומר רב על נושאים אלו, וספרה של ברטלר נראה לי מזעזע, ומתאים למירב מיכאלי.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יוני 12, 2017 12:06 am

זה בסך הכל ספר קריאה. ולמה הוא צריך לספר את שני הצדדים. אם אתה קורא ספר שמספר איך הישיבע בוחרים מסדרים את השב"כ אתה שואל למה אין ספר שהשב"כ מסדר את הישיבעבוחרים? היא כתבה ספר על גבר מתעלל יקום מישהו אחר ויכתוב ספר על אשה מתעללת. כל כולה ספר קריאה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' יוני 12, 2017 12:49 am

את הספר עצמו לא קראתי, אך קראתי שני ספרים אחרים של המחברת, ודווקא כמעט הכרחתי את אשתי לקרוא את אחד מהם (נפש תהום), כלל לא עושה רושם שהיא פימיניסטית מודרנית.

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ב' יוני 12, 2017 11:11 am

קראתי את הספר, ולזכרוני אין הסיפור מביא ומעודד לגירושין. ההיפך הגמור, שתי נשים לפי העלילה התמודדו היטב טוב ועל אף שלא באו לידי אושר מושלם, ניצלו מגורלן המחפיר.
הטענה על פמיניזם מגוחכת, הסופרת כותבת לנשים ולא לגברים, כל גבר הקורא את הספר ומרגיש נפגע - אין לו כי אם להאשים את עצמו. אולי יקום מי מן הסופרים ויחבר ספר על מנת לטפל בבעיות הגבריות בחיי הנישואין.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' יוני 12, 2017 1:27 pm

שכר המדי כתב:מכיר אני מקרוב עוד שני מקרים שלדאבונינו לפי מה שנראה עכשיו מזבח הולך להוריד דמעות בשבועות הקרובים על הריסת הקן המשפחתי, כאשר בשניהם האישה מולהבת על ח.ב באקסטזה פראית, ובשניהם המשבר הנוראי התפתח מיד עם קריאת הספר המדובר.

את המקרים אותם אתה מכיר כמובן שאיני מכיר, ואיני יכול לחוות עליהם דעה, אבל כל אדם בוגר יודע מן הסתם שישנם מקרים בהם הדמעות שהמזבח יוריד הן דמעות של שמחה...
אם מה שמביא את האשה למודעות למצב הקשה בו היא מצויה, ולאפשרות להשתחרר ממנו ע"י גירושין, זהו קריאת הספר הזה (שמעולם לא שמעתי עליו), מה טוב ומה נעים שתקרא אותו ותפעל לרפאות את עצמה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' יוני 12, 2017 2:21 pm

כמדומה שע"פ רוב מוחלט בעיות המתעוררות בין בני זוג נפתרים או מעצמם, או ע"י סיוע מאנשים מומחים שיש בכחם לסייע.
כך עשו כל השנים, גם בימינו כשהאשה נקראת 'חשובה'.
נכון שבשנים האחרונות עם התפתחות הטכנוכלוגיה והידע הנגיש לכל, הציבור החילוני והדל"י מושפע רבות מברברת תקשורתית.
אצלנו אין כזאת ב"ה (בדרך כלל) אבל בהחלט אוירה זו של הרחוב חודרת אלינו דרך ספרות כתובה.

לא שמעתי שמעו של הספר מלבד כאן. אם יש ויכוחים שספר כזה עשוי להלהיט יצרים - גם אם זה בגין התנהגות לא נאותה, אך בגדר הסבירה, זה אסון.
אינני מאמין שהפתרון לסייע לנשים ששלום הבית שלהם לא תקין לחלוטין, הוא דרך קריאה בספר.
ניתן ללמד צד זכות שזה ספר הגיגים שנכתב לשם פרנסה .. אבל יתכן מאוד שסכנתו מרובה, ואת הנעשה לכאו' כמעט אין להשיב.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ד' יוני 14, 2017 7:00 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ב' יוני 12, 2017 4:19 pm

מורי ורבותי, התגובות כאן מזעזעות...
דיברתי לעיל על עובדות מוצקות ואמיתיות. לא בית אחד, אלא שניים - משני כיוונים וקהלים שונים בתכלית - העומדים לפני פירוק לאחר קריאת הספר.
אוילי עד להחריד להכתיר כעת את האישה המסכנה כ"טיפשה" על כך שתרגמה את תוכן הספר לעצמה, ועי"ז לנסות להתנער ולחשוב שזאת בעיה פרטית שלה.
אטימות מחרידה, נאיביות מזעזעת, [ואולי אף קמצוץ של רשעות סמויה] מהולים במין תגובה שכזו.

אם הבעיה הנוראה שהוצגה באשכול זה תתברר סופית כנכונה חובה על כל ירא וחרד שיש לאל-ידו להשפיע לנסות להשפיע בכל דרך שניתן. כמובן במגבלות ההלכה של מצות הוכחה ושאר מצוות התלויות בכך.
גם אם לחרדתנו יתברר כי את הנעשה אין להשיב, חייבת לקום קול זעקה מתוך נהמת הלב באתרא קדישא הדין, כדי שלכל הפחות מכאן ולהבא לא תיכשל צדקנית חשובה זו [כמו גם סופרים/ות אחרות] במעשי הרס כגון אלו.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' יוני 12, 2017 4:52 pm

שכר המדי כתב:מורי ורבותי, התגובות כאן מזעזעות...
דיברתי לעיל על עובדות מוצקות ואמיתיות. לא בית אחד, אלא שניים - משני כיוונים וקהלים שונים בתכלית - העומדים לפני פירוק לאחר קריאת הספר.
אוילי עד להחריד להכתיר כעת את האישה המסכנה כ"טיפשה" על כך שתרגמה את תוכן הספר לעצמה, ועי"ז לנסות להתנער ולחשוב שזאת בעיה פרטית שלה.
אטימות מחרידה, נאיביות מזעזעת, [ואולי אף קמצוץ של רשעות סמויה] מהולים במין תגובה שכזו.

אם הבעיה הנוראה שהוצגה באשכול זה תתברר סופית כנכונה חובה על כל ירא וחרד שיש לאל-ידו להשפיע לנסות להשפיע בכל דרך שניתן. כמובן במגבלות ההלכה של מצות הוכחה ושאר מצוות התלויות בכך.
גם אם לחרדתנו יתברר כי את הנעשה אין להשיב, חייבת לקום קול זעקה מתוך נהמת הלב באתרא קדישא הדין, כדי שלכל הפחות מכאן ולהבא לא תיכשל צדקנית חשובה זו [כמו גם סופרים/ות אחרות] במעשי הרס כגון אלו.

אם היינו מכירים את הזוגות, או לחילופין את כבודו, היה מקום לדברים הללו. משלא, לא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 12, 2017 5:09 pm

שכר המדי כתב:מורי ורבותי, התגובות כאן מזעזעות...

לא קראתי את הספר ואיני בקי בכגון דא. אבל אני רואה שאתה מדבר מנהמת לבך ורציתי להבין.
כמו שתיארו כאן הספר מדבר על אישה שבעלה מתעלל בה (אולי גם היא בו לא נכנס לדיון הזה) ונוהג בה באלימות. הזה היה המצב באותם זוגות?
אם כן על מה נחרדת?
אם לא מה הקשר לספר?

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ב' יוני 12, 2017 6:10 pm

להרב אוצה"ח ולטוענים כמותו - מטבע הדברים בכל בית חרדי דעתו של הבעל יותר דומיננטית משל האשה, וכיוון שבזמנינו נושבות הרבה רוחות רעות שרואות מציאות זאת כדיכוי האשה, ולפעמים האשה יכולה להיות מושפעת מהרוחות הללו, כאשר בא ספר כזה ומתאר התעללות [והכוונה היא להשלטת דעותיו והתעלמות מצרכיה ודעותיה באופן מוחלט], קל מאוד לאשה לתרגם כל הבעת דעה של הבעל בצורה קצת נחרצת להתעללות.
לכל הטוענים שמדובר סך הכל על ספר קריאה וכו' וכו' - המחברת עצמה בהרצאות שמסרה על הספר אומרת שחשבה הרבה מאוד לפני הוצאת הספר, על ההשלכות החיוביות [הגברת המודעות לעניין לנצרכים/ות] והשליליות [המפורטות כאן בטוט"ד], והכריעה לחיוב [אאל"ט אחר התייעצות עם ת"ח כמובן], עכ"פ הוצאת הספר היתה חד משמעית כדי להעביר את המסר ולא כספר קריאה בעלמא. יש לציין שהיא אומרת במפורש שבשו"א אין להציע את הספר לקריאה לנשים שנראה לך שזקוקות לטיפול, כמו"כ היא מזהירה מלהשתמש בספר כספר טיפולי.

נ.ב. כל המידע בעניין מנוו"ב תחי' שהיתה בהרצאה שלה על הספר.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 12, 2017 6:30 pm

מה הכוונה הטוענים כמותי. אני שאלתי מה היה? ופותח האשכול מדבר על אלימות ולא על דעות והשקפות.

לגבי הטוענים שזה רק ספר קריאה. לי נראה שיש בזה משהו ויש כאן בעייה של חוסר הבנה של הציבור, ואולי גם של המחברת לפי דעתך, בתפיסת המציאות והמקום של ספרי קריאה בתוכה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יוני 12, 2017 7:26 pm

את הספר לא קראתי, אבל לעיל נאמר שהיא המחברת של הספר נפש תהום, ובספר הנ"ל נאמר שהוא אמור לשמש ככלי טיפולי.

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ב' יוני 12, 2017 10:49 pm

אוצר החכמה כתב:מה הכוונה הטוענים כמותי. אני שאלתי מה היה? ופותח האשכול מדבר על אלימות ולא על דעות והשקפות.

הספר מדבר על שתלטנות בצורה מאוד קיצונית שאכן לא מצויה, אך עם הרבה דמיון של אשה מאוכזבת ניתן להשוותו לכל מיני מצבי ביניים שלא מצדיקים התייחסות כזאת, לא מדובר בספר על אלימות פיזית, כוונת הכותב 'גבר אלים' היתה לאלימות רגשית.

אוצר החכמה כתב:לגבי הטוענים שזה רק ספר קריאה. לי נראה שיש בזה משהו ויש כאן בעייה של חוסר הבנה של הציבור, ואולי גם של המחברת לפי דעתך, בתפיסת המציאות והמקום של ספרי קריאה בתוכה.

מה זאת אומרת 'חוסר הבנה של הציבור'? אם בסופו של דבר הציבור מתייחס לספר כאל יותר מ'ספר קריאה', הרי שהמחבר צריך לקחת את הנתון הזה בחשבון ולהתייחס להשלכות האמורות לעיל.

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ד' יוני 14, 2017 1:27 pm

יושב ירושלים כתב:להרב אוצה"ח ולטוענים כמותו - מטבע הדברים בכל בית חרדי דעתו של הבעל יותר דומיננטית משל האשה, וכיוון שבזמנינו נושבות הרבה רוחות רעות שרואות מציאות זאת כדיכוי האשה, ולפעמים האשה יכולה להיות מושפעת מהרוחות הללו, כאשר בא ספר כזה ומתאר התעללות [והכוונה היא להשלטת דעותיו והתעלמות מצרכיה ודעותיה באופן מוחלט], קל מאוד לאשה לתרגם כל הבעת דעה של הבעל בצורה קצת נחרצת להתעללות.
.

הואיל וקראתי את הספר, נלע''ד כי אין כל אפשרות להגיע למצב בו מתרגמים התעללות קיצונית כמתואר בספר, למציאות חיים רגילה פחות או יותר. ועל כן, כל הדעות של אנשים שלא קראו את הספר ותיאוריו, קשה לקבל דעות מהם.
אישה המרגישה שמצבה דומה למצב האישה המתוארת, ופעולות בעלה דומות לפעולות הגבר המתואר, היא במצב של דיכוי אף לפי הנורמות של פעם.
באופן כללי, הספר מוביל לכיוון של התייעצות וטיפול, וממש לא לגירושין (ואולי ההיפך הגמור). כך שכל ההלמ'ים והזעזוע'ים מיותרים. אישה הטוענת שמחמת הספר הגיעה למצב של גירושין, הרי אחת מהשתיים: או שהיא צודקת, והמתהלם והמזדעזע כנראה לא נמצא בצד שלה, או עכ''פ אינו דואג לטובתה (מרוב דאגתו למזבח המסכן). או שהיא לא צודקת, והספר אינו כי אם 'תירוץ' ולא יותר, ובלעדיו היה עליה לטרוח למצוא תירוץ אחר.

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ד' יוני 14, 2017 2:13 pm

תיתי ליה להרב יושב ירושלים שביאר בבהירות ראויה מקצת שבמקצת ממכלול הבעיות הכלולות בספר המדובר, בו בזמן שרוב ככל משתתפי הדיון ממאנים באדיקות תמוהה להתמקד ולנסות להבין את הבעיה האמיתית ואת שורשה, ומעדיפים לנהל דו-שיח של חרשים ולרכל על פרטים שלא ממין הענין, [האם זו בעיה של אחד מבני הזוג, או של המחברת; האם האשה טיפשה, או הגבר מפגר; מהי בדיוק המטרה של כל ספרי קריאה בכלל, ושל ספרות חרדית בפרט; ועוד כל מיני שאלות שנפלטים תוך כדי ישיבת רגל על רגל - כל אחד על כורסתו ונרגילתו הוא, כשכוחות השכל והרגש - כמו-גם הדעת שאמורה לאזן וליישב ביניהם - מושבתים כליל מפעילות, והאיזור היחיד בגוף אשר מופעל במלוא העוצמה הוא איזור קצות האצבעות, אשר מכה בכמה מכות קלות על כנף המקלדת].
נמנעתי, ובכונתי להמשיך ולהימנע לנסות להתכתש עם כל אלו אשר טחו עיניהם מראות בהרס הנורא הטמון בספר, משום שמצוה שלא לומר דבר שאינו נשמע, וק"ו בן בנו של ק"ו שמצוה רבתא היא שלא לומר דברים אשר בעקבותם יבואו חכמולוגים למיניהם באתרא הדין ובכל אתר ואתר ויתחילו לדקדק בדקדוקי עניות על דברי שאמרתי או שלא אמרתי ויסחפו את הדיון לכיוונים לא רצויים כלל.
את זעקתי השמעתי כאן ברמה לאחר אינספור לבטים והתייעצויות, כשהמגמה העיקרית היא שלא יחזרו חלילה על טעות טראגית זאת בשנית [לא ע"י סופרת זו ולא ע"י כותבים אחרים באשר הם]. חבל לי על כל החכמים בעיניהם שמנסים לפוגג את הזעקה.
רבותי!!! לא חסר לאף אחד מכלל ישראל שיהיה עוד מקרה אשר יתחילו [עכ"פ] להסתפק האם זה קרה בגלל הספר או שלא, בואו ונעצור את הזועה לפחות כעת.

בשולי הדברים אציג כאן שוב את הודאת הבע"ד - ה"ה המחברת עצמה - אשר צוטטה כאן ע"י אחד המגיבים למעלה באומרה באחת מהרצאותיה כי אין היא ממליצה כלל על קריאת הספר בבית שיש כבר חריקות!!!!
מישהו צריך הצהרה ברורה יותר מכך??? אתמהה!!!
הדבר משול למשווק קאנאביס לרשתות בכל הארץ, שכשבאים אליו בטענות על ההתמכרויות הנוראיות שגרם לאנשים, טענתו בפיו כי יש במוצר זו תועלת רפואית מסוימת, והוא מוסיף ואומר להגנתו, כי במחשבתו תחילה - לפני השיווק - הוא חשב באמת כי מי שלא צורך את המוצר לשם תועלת רפואית כדאי לו להימנע בדבר...
איך אומרים?
אם התנהלות תמוהה זו לא היתה מעוררת קינה בכי ונהי, הרי שודאי כי היה זה מעורר פרץ צחוק עמום על בדיחה לא מוצלחת.

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ד' יוני 14, 2017 2:28 pm

אני מכיר מישהו שקרא בתורה נעשה אדם ומזה הגיע למסקנה שיש ב' רשויות רח"ל וחייבים דחוף למחוק את הפסוק וח"ו נגיע למצב שעוד אדם יקרא את הפסוק ויגיע לכזו מסקנה, ויש לזעוק ולהתריע וכו' וכו'.
נערך לאחרונה על ידי עפר לרגלם ב ד' יוני 14, 2017 2:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ד' יוני 14, 2017 2:36 pm

זה בדיוק הכונה ב'לא תעמוד על דם רעך'.
משפחות נהרסות ולבבות יהודיים טהורים שותתים דם ויגון, וברנש זה מוצא לו זמן ומקום להתבדח.
בחר לך את מקומך בין כת ליצנים שאינם מקבלים פני שכינה, או בין ממשיכי דרכם של אותה אומה המקררת את האמבטי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' יוני 14, 2017 2:38 pm

שכר המדי כתב:באומרה באחת מהרצאותיה כי אין היא ממליצה כלל על קריאת הספר בבית שיש כבר חריקות!!!!

למי היא כן ממליצה על הספר? למי שיקרא בו כספר מדע בדיוני?

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ד' יוני 14, 2017 2:42 pm

שכר המדי כתב:זה בדיוק הכונה ב'לא תעמוד על דם רעך'.
משפחות נהרסות ולבבות יהודיים טהורים שותתים דם ויגון, וברנש זה מוצא לו זמן ומקום להתבדח.
בחר לך את מקומך בין כת ליצנים שאינם מקבלים פני שכינה, או בין ממשיכי דרכם של אותה אומה המקררת את האמבטי.

גם משפחות נהרסות מהפסוק נעשה אדם..
וכוונתי פשוטה, גם אם נניח שיש משפחה או שתיים שנהרסו בגלל הספר (קשה להאמין אבל בא נניח), עדיין א"א לזעוק ולהתריע על בעייתיות של ספר רק על סמך מקרה אחד או שניים, הספר מלכתחילה נועד לגעת בעצב רגיש, למשפחות שרואות כל שעה פני גהנום, כמובן שכמו בכל דבר טוב בעולם ייתכנו נזקים נלווים, וההחלטה אם הספר מועיל או מזיק אינה נמדדת עפ"י סיפור אחד שכבודו מכיר, כי לעומת האדם שותת הדם שאתה מכיר, יש אלפי אנשים שותתי דם כל שעה שהספר מועיל להם, ולכן גם אם נכון שיש נזקים זה לא אומר שצריך לגנוז את הספר, כמו שנעשה אדם נכתב בשביל ללמד מידת ענווה גם אם יש שוטים שלוקחים את זה למקומות לא קשורים.

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ד' יוני 14, 2017 2:52 pm

מהי אם-כן המכסה שלך שכן תוכיח בעייתיות בספר?
כמה קילו בדיוק של בשר תותחים צריך להטעין על המשקל בכדי שהדבר יהיה מוגדר בצורה מחקרית טהורה נטולה רגשות כחשש סביר וכדו'.
וכי בשאלות משפטיות-תיאורטיות עסקינן כדי שנשב בשקט עד שיפלו עוד חללים וימלאו את המכסה הדרושה???

[מה גם שהמדובר הוא בהרבה יותר מאותם שני מקרים אומללים אשר אליהם נחשפתי מקרוב...].

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ד' יוני 14, 2017 3:08 pm

אין לי מכסה, אבל ההצגה מלאת הדם כאילו המצב היה נופת צופים עד שהגיע אותו ספר היא שטחית ומוטעית לגמרי, אתה צווח שצריך להתריע ויש משפחות שותתות דם וצריך להזהיר מהספר, בה בשעה שאין לך מושג מה קורה בשטח, וכמה משפחות שותתות דם כל יום ויום, (אני מכיר אישית כמה וכמה משפחות כאלו), טמינת הראש בחול לא תועיל, וההתרעות נגד הספר היא ג"כ קילו של בשר תותחים על המשקל, הניסיון לחסום כל עשייה שהיא מחשש שמא יקרו נזקים אין בה מן החכמה וגם לא מן התועלת.
(כמובן יש גבול שאם רואים דבר שבאמת נזקו רב צריך להתריע עליו, ויכול להיות שהנזק גם רב על התועלת, אין לי מושג מה הנתונים בשטח לגבי הספר הזה, אבל דבריך נובעים מהסתכלות חד צדדית, ועל הצד השני אתה מסתכל "בצורה מחקרית נטולת רגשות" כלשונך).

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ד' יוני 14, 2017 3:42 pm

פלא פלאות!!!
אין לך מושג [!!!] מה קורה בשטח, ואתה ממשיך לדבר באופן תיאורטי. מי אומר לך שהמצב בשטח אינו שותת דם? צא ולמד.

אני חייב להבהיר כי יש לי דווקא היכרות טובה מאוד עם מקרים של זוגות אשר אחד מהצדדים הי[ת]ה מושחת/ת וחיית טרף אשר בן/בת זוגיהם/ן היו מאכל לשיניהם עד שאנשים טובים חילצו אותם ממצוקתם, אך כל מי ששכל בקדקדו יודע כי אותו צד מותקף ומושפל אסור לו שיקבל מידע על אומללותו בצורה שכזו. כל אנשי המקצוע - התורניים ושאינם - זועקים מרה כי בהיחשפות שכזו רב הנזק עשרות מונים על הריוח.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' יוני 14, 2017 3:49 pm

שכר המדי כתב:אני חייב להבהיר כי יש לי דווקא היכרות טובה מאוד עם מקרים של זוגות אשר אחד מהצדדים הי[ת]ה מושחת/ת וחיית טרף אשר בן/בת זוגיהם/ן היו מאכל לשיניהם עד שאנשים טובים חילצו אותם ממצוקתם, אך כל מי ששכל בקדקדו יודע כי אותו צד מותקף ומושפל אסור לו שיקבל מידע על אומללותו בצורה שכזו. כל אנשי המקצוע - התורניים ושאינם - זועקים מרה כי בהיחשפות שכזו רב הנזק עשרות מונים על הריוח.

שמא יסביר כב' את עצמו. מה הכוונה "אסור לו שיקבל מידע על אומללותו בצורה שכזו"? באיזו דרך מותר לו לקבל מידע (אני מניח שכוונתך - להיות מודע) על אומללותו ובאיזו אסור לו, ומדוע?

שכר המדי

הודעהעל ידי שכר המדי » ד' יוני 14, 2017 3:57 pm

הדברים ארוכים ויגעים ואין כאן המקום להאריך ברזי ונבכי הנפש - ודאי לא ע"י עני בדעת כמוני.
אך זאת חייב כ"א לדעת: נוצרה כאן בעיה חמורה מאוד אשר ספק גדול הוא אם כוחות אדירים שיושקעו ע"י המומחים לדבר יוכלו לתקן את הנזקים בזמן מהזמנים.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ד' יוני 14, 2017 5:01 pm

רק לי יש הרגשה ש"שכר המדי" נשכר ע"י המחברת לקדם את המכירות?....

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ד' יוני 14, 2017 6:03 pm

עקביה כתב:
שכר המדי כתב:באומרה באחת מהרצאותיה כי אין היא ממליצה כלל על קריאת הספר בבית שיש כבר חריקות!!!!

למי היא כן ממליצה על הספר? למי שיקרא בו כספר מדע בדיוני?

כיוון שאני הוא זה שציטטתי את הדברים אבקש לדייק בדבריי, היא לא ממליצה להציע את הספר לקריאה לאשה שאתה [אדם בלתי מקצועי] סבור שיש לה בעיה, וההסבר לזה פשוט וברור. [דהיי' אין שום בעיה [מבחינתה] אם היא תקרא את הספר מעצמה].

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' יוני 14, 2017 6:40 pm

אפרקסתא דעניא כתב:רק לי יש הרגשה ש"שכר המדי" נשכר ע"י המחברת לקדם את המכירות?....

ג"א לא בטוח מהי מטרתו,
אבל משהו כאן מריח...

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 95 אורחים