מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מדינת ישראל עם רוב חרדי - כיצד תתנהל?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מקדש מלך

Re: מדינת ישראל עם רוב חרדי - כיצד תתנהל?

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 15, 2018 1:52 pm

משולש כתב:
מקדש מלך כתב:רמזתי באשכול אחר וכעת אכתוב בפירוש.
לא קראתי את כל האשכול, אבל בינתיים כל מה שקראתי מוטעה לעניות דעתי.
התרבות החרדית וכל התנהלותה, הן ברוח והן בחומר, היא תרבות מתגוננת של מיעוט ששומר על עצמו בתוך רוב עוין.
מהרגע שהם יהפכו לרוב, הדברים ישתנו בתכלית. וד"ל.

והשינוי הזה לא יעבור בקלות ובשקט. ויקח הרבה הרבה זמן עד שיצליחו להשליט סדר באנרכיה שתיווצר בעקבות השינוי הזה.

אף אחד לא אחראי לשינויים הללו. הם תהליכים הדרגתיים בלתי נמנעים. אתה צודק שיש באמצע כמה שלבי ביניים שאולי יהיו פחות נעימים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 15, 2018 1:55 pm

אש משמים כתב:הבחירות האחרונות באמת מראות שמאוד מאוד רע ומר יהיה אם וכאשר יהיה רוב ושליטה חרדית במדינה.

אני לא יודע מהיכן לרומז הרמזים שהמצב כך רק כמיעוט אך כרוב יהיה מצב טוב יותר, אני רואה שככל שהציבור גדל ומשיג יותר עמדות מפתח כך גדל יצר השררה והשליטה. כל חצי חסיד הופך לאדמו"ר וכל ר"מ בישיבה למנהיג רוחני. כל פוליטיקאי הופך למושא הערצה של הציבור החרדי כולו עד שאלו רוקדים עם בננות ואלו מפזזים סביב אשה ואין פוצה פה ומצפצף.
אנשים המכונים 'חרדים' מוכנים למכור את כל דתם ולהאכיל יהודים אחרים חזיר בתמורה לאיזו נקמה מטופשת ביריב ה'חרדי' השני וחוזר חלילה, כל צד וכל מפלגה 'נוקמת' בשניה ע"י מעשים שלא יעשו ואיסורי תורה ממש.
אולי אני כותב מידי חריף אך המציאות היא שהחריפה ולא הפרשנות.

אגב, כאן המקום להזכיר את סלידתי העמוקה מכל סרח מפלגה או פלג או איזה חבורת 'מקדשי שם שמים' אחרת, המכנה המשותף של כל הפלגים והמחנות הם כבוד כסף כסא ושום דבר אחר לא!! דל מהכא איסור השיתוף עם יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות איכא הכא איסור שיתוף עם יהודים 'חרדים'!

הציבור החרדי מתחיל להבין את מה שכתבתי ולכן מעדיף לבחור בנציג שאינו חרדי כדי לא לתת את כוחו למערכת השחיתות ה'חרדית' ע"ע בית שמש שהיא עיר חרדית ביותר ועכ"פ המוני אברכים הצביעו למועמדת 'דתית-לאומית'.

יש הרבה מה לכתוב על המציאות כפי שהיא היום ועוד הרבה יותר על הנסתרות מעיני הציבור מהנעשה בתוך המפלגות והפלגים עד שעומדות שיערות ראשינו ואין בידינו לכסות את פנינו אך די בזה והארכתי די במקום שאמרו לקצר.

(אין הדברים אמורים כלפי מפלגה אחת יותר מהאחרת ואין בדברי כמלא נימא על גדולי ישראל שליט"א מכל חוג שהוא!)

דברי הקנאות הללו, שאולי נכונים ואולי לא, לא בדיוק קשורים לאשכול. וודאי שאינם קשורים לנושא שעליו דברתי או רמזתי, לא לטוב ולא למוטב.
לדעתך מכבר ההשתתפות בבחירות ממילא אסורה (למרות שלא הצלחתי להבין מנין לך), ועל כן ודאי עבירה גוררת עבירה, וכל חיכוך לגיטימי הופך לעבירה נוספת...

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' נובמבר 15, 2018 2:00 pm

מקדש מלך כתב: (1) התרבות החרדית וכל התנהלותה, הן ברוח והן בחומר, היא תרבות מתגוננת של מיעוט ששומר על עצמו בתוך רוב עוין.
(2) מהרגע שהם יהפכו לרוב, הדברים ישתנו בתכלית. וד"ל.

(1) נכון, אבל זה רק חלק מהעניין. החברה מתגוננת גם מפניה היא. וזה דבר טבעי ומובן. שהרי אין סמכות הלכתית עליונה ומקובלת על כולם שבכוחה להכריע ולחוקק. ואין שום דרך אחרת להמשך הקיום של עולם התורה חוץ מאחת - לשמר ולקדש את העבר.
כל עוד שיש מישהו אחר שמנהל ומתחזק את המדינה - זה בסדר גמור. אבל ברגע שהנהגת המדינה תעבור לאנשים שומרי תורה, והם יהיו אלו שיידרש מהם לתת הוראות לצבא ולשאר כוחות הביטחון, הם יהיו אלו שאחראים על המשפט הפלילי, על גביית המסים ועוד עוד - הם יהיו בבעיה עצומה.

(2) זה לא רק העניין של התנהגות כזו או אחרת. זה משהו שנכנס לעצמות. האנשים שיצטרכו לנהל את המדינה בעוד 40 שנה (שאז לפי הצפי יהיה רוב חרדי) הם הילדים שאנו מחנכים היום. וכך, למשל, אם היום מחנכים ילד שכל דבר חשוב וציבורי נקבע על פי אדמו"ר או גדול הדור (ואם הוא לא מספיק מתמצא בתחום, אז נאמני ביתו מציגים לו את הנתונים והוא מכריע) - וזה הא' ב' של היהדות. וכל מה שאומרים אנשים אחרים (ולא משנה כמה תורה הם יודעים, ולא משנה שום דבר אחר) זה כלל לא רלוונטי. אז ככל הנראה, גם כי יזקין לא יסור מהשקפה זו.

ולא שאני קורא תגר על החינוך של היום. חלילה. התכוונתי רק להצביע על הבעתיות של של העניין.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 15, 2018 2:08 pm

1) אני רוצה לספר לך שבציבור החרדי מנוהלות מערכות כספיות בשווי מאות מיליוני שקלים, והסדר והנקיון (כלפי משתמשי הקופות, לא כלפי הפריץ...) הם מעולים. כשהציבור יידע שהקופה הזו היא שלו, והחוקים הללו הם שלו, והוא כבר לא מתפרנס מהחור בקיר מרתף האוצרות של הפריץ המציאות תשתנה. הציבור שלנו אינו מושחת במהותו. להיפך.

2) אל תדאג, כשיזמינו את ה'גדוילים' לקבינט לפני הכרעה על מבצע צבאי, או לפני הפצצת הכור באיראן, הכל יבוא על מקומו בשלום... תאמין לי... המציאות תגיד את שלה והכל יהיה בסדר.

3) הבעיות שפירטת הם לדעתי הבעיות הקטנות. אני מוטרד מבעיות חמורות יותר (במציאות ובהשקפה) שקשה להרחיב בהן. ואף על פי כן אני חושב שגם הן יפטרו.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' נובמבר 15, 2018 3:17 pm

החושב כתב: אין סמכות הלכתית עליונה ומקובלת על כולם שבכוחה להכריע ולחוקק. ואין שום דרך אחרת להמשך

אני חושב שבשבועות האחרונים הנחה זו קרסה סופית, שמתברר שמלהמשיך לקדש את העבר כל אחד מקדש עבר אחר ומקשר את הדברים אחרת למציאות הנוכחית, ואי אפשר כלל להתנהל כך.

אין ברירה אלא לדון מתוך התורה בכל מקרה לגופו, כפי שניתן לראות מי שמדייק בדבריו של מרן הגרח"ק שליט"א (למשל במטה בנימין אמר מתוך שני דת"לים באחד שהוא ת"ח יותר, על אף ששניהם הבטיחו ולשניהם היה סיכוי וכו', כלומר שיקול הלכתי תורני נטו, וכן בירושלים שהוא שומר תומ"צ, ועוד (וכידוע הגרח"ק כמו אביו לא מבחינים בין שחורה לסרוגה ולא מבינים בהשקפה טהורה אלא בהלכה)), ולא להתלות במה שהיה לפני 5 שנים או בתשמ"ט לכאן או לכאן.

מתוך דברי ניכר מה דעתי בבחירות האחרונות, אין לי כוונה להסחף לגועל הזה ולא חגגתי את ה6:3 (לי אישית הזכיר את מכבי מול ביתר) וכדו', אלא אמרתי את מה שלדעתי התורה מצווה בעקרון ולמעשה ותו לא.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' נובמבר 15, 2018 3:44 pm

מקדש מלך כתב:דברי הקנאות הללו, שאולי נכונים ואולי לא, לא בדיוק קשורים לאשכול. וודאי שאינם קשורים לנושא שעליו דברתי או רמזתי, לא לטוב ולא למוטב.
לדעתך מכבר ההשתתפות בבחירות ממילא אסורה (למרות שלא הצלחתי להבין מנין לך), ועל כן ודאי עבירה גוררת עבירה, וכל חיכוך לגיטימי הופך לעבירה נוספת...

א. אלו לא דברי קנאות אלא הסבר קצר למציאות הטופחת על פנינו!
ב. לא קשורים לנושא????? מה יותר קשור אם לא המציאות הקיימת?? אתה רוצה לחיות במקום שמנוהל ע"י כל אלה שניהלו את מסע הבחירות האחרון על כל המריבות המכות האכזריות בקבוקי התבערה ניתוץ רכבים ועוד ?? אתה רוצה שאנשים חסרי רסן הדואגים רק לכ' כ' כ' שלהם הם ינהלו את חייך?? לא די לנו בכך שהם מנהלי מוסדותינו או הבוסים של נשותינו??
ג. אם לדעתך מה שקרה בבחירות האחרונות זה 'חיכוך לגיטימי' אז אין מילים שאוכל לדון איתך בזה.

מקדש מלך כתב:1) אני רוצה לספר לך שבציבור החרדי מנוהלות מערכות כספיות בשווי מאות מיליוני שקלים, והסדר והנקיון (כלפי משתמשי הקופות, לא כלפי הפריץ...) הם מעולים. כשהציבור יידע שהקופה הזו היא שלו, והחוקים הללו הם שלו, והוא כבר לא מתפרנס מהחור בקיר מרתף האוצרות של הפריץ המציאות תשתנה. הציבור שלנו אינו מושחת במהותו. להיפך.

2) אל תדאג, כשיזמינו את ה'גדוילים' לקבינט לפני הכרעה על מבצע צבאי, או לפני הפצצת הכור באיראן, הכל יבוא על מקומו בשלום... תאמין לי... המציאות תגיד את שלה והכל יהיה בסדר.

3) הבעיות שפירטת הם לדעתי הבעיות הקטנות. אני מוטרד מבעיות חמורות יותר (במציאות ובהשקפה) שקשה להרחיב בהן. ואף על פי כן אני חושב שגם הן יפטרו.

1) אני רוצה לספר לך שאין לך מושג-שחוק מה קורה בתוך המערכות הכספיות הללו ועדיף לא לדבר על זה.
אני לא חושב שהציבור החרדי יותר מושחת אלא הוא יותר עני וע"י תמיכת הרבנים בצורות שונות עושים ככל העולה על רוחם.
2) לפי איך שנראה כיום המצב, לא גדול"י ישבו בקבינט אלא נכדיהם או איש חצר וכדו' והכל יראה כפי שנראים היום כל המוסדות העומדים בנשיאות גדול"י.
3) אלו לא בעיות קטנות אם כי אני מסכים שיש עוד בעיות חמורות לא פחות שאתה לא רוצה להרחיב בהן וכנראה לא יפטרו כפי שאלו כנראה לא יפטרו.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 15, 2018 3:51 pm

אין לי זמן לענות באופן פרטני כעת, אולי בהמשך.
אבל בכללות, הטענות שלך הם כלפי הגזע האנושי ותכונותיו, בהלחלט היה מומלץ שהקב"ה לא יברא את העולם כפי שהוא עכשיו. וכבר 'שלום' ו'אמת' נתנו את ההמלצה הזו.
לצערך, היא לא התקבלה על ידי המחליט.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' נובמבר 15, 2018 4:06 pm

אכן כן.
ה' ברא את הטבע שאדם הוא 'עיר פרא' אך נתן לנו ברוך הוא את התורה הק' ע"מ לתקן עצמינו ולהיות נזר הבריאה ולא לתת דרור לכל מאוויינו ולהיות 'חבורת גנבים רודפי שלמונים'.
אם אלו היראים העובדים היו מנהלים את המערכת היה בא לציון גואל או לחילופין כשיבוא לציון גואל אלו הצדיקים יהיו ראשי ישראל בב"א.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' נובמבר 15, 2018 4:33 pm

אש משמים כתב:אכן כן.
ה' ברא את הטבע שאדם הוא 'עיר פרא' אך נתן לנו ברוך הוא את התורה הק' ע"מ לתקן עצמינו ולהיות נזר הבריאה ולא לתת דרור לכל מאוויינו ולהיות 'חבורת גנבים רודפי שלמונים'.
אם אלו היראים העובדים היו מנהלים את המערכת היה בא לציון גואל או לחילופין כשיבוא לציון גואל אלו הצדיקים יהיו ראשי ישראל בב"א.

אפשר להזכר קצת איך מתנהלות המערכות במחוזות שאמונים על ''לקדש שם שמים' בלי קשר למדינה וחילוניים, כאשר נזכרים במחזות 'גולובנציץ', וויליאמסבורג מונורו והמסתעף, ולחזור מהר מהר אל העסקנים הנוראיים שלנו, עם הכ' כ' כ'.
כל גלות עדיפה על גלות אצל אנשי ה'אמת'.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' נובמבר 15, 2018 6:14 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' נובמבר 16, 2018 3:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 15, 2018 9:05 pm

אש משמים כתב:
מקדש מלך כתב:דברי הקנאות הללו, שאולי נכונים ואולי לא, לא בדיוק קשורים לאשכול. וודאי שאינם קשורים לנושא שעליו דברתי או רמזתי, לא לטוב ולא למוטב.

א. אלו לא דברי קנאות אלא הסבר קצר למציאות הטופחת על פנינו!
ב. לא קשורים לנושא????? מה יותר קשור אם לא המציאות הקיימת?? אתה רוצה לחיות במקום שמנוהל ע"י כל אלה שניהלו את מסע הבחירות האחרון על כל המריבות המכות האכזריות בקבוקי התבערה ניתוץ רכבים ועוד ?? אתה רוצה שאנשים חסרי רסן הדואגים רק לכ' כ' כ' שלהם הם ינהלו את חייך?? לא די לנו בכך שהם מנהלי מוסדותינו או הבוסים של נשותינו??
ג. אם לדעתך מה שקרה בבחירות האחרונות זה 'חיכוך לגיטימי' אז אין מילים שאוכל לדון איתך בזה.

מקדש מלך כתב:1) אני רוצה לספר לך שבציבור החרדי מנוהלות מערכות כספיות בשווי מאות מיליוני שקלים, והסדר והנקיון (כלפי משתמשי הקופות, לא כלפי הפריץ...) הם מעולים. כשהציבור יידע שהקופה הזו היא שלו, והחוקים הללו הם שלו, והוא כבר לא מתפרנס מהחור בקיר מרתף האוצרות של הפריץ המציאות תשתנה. הציבור שלנו אינו מושחת במהותו. להיפך.

1) אני רוצה לספר לך שאין לך מושג-שחוק מה קורה בתוך המערכות הכספיות הללו ועדיף לא לדבר על זה.
אני לא חושב שהציבור החרדי יותר מושחת אלא הוא יותר עני וע"י תמיכת הרבנים בצורות שונות עושים ככל העולה על רוחם.
2) לפי איך שנראה כיום המצב, לא גדול"י ישבו בקבינט אלא נכדיהם או איש חצר וכדו' והכל יראה כפי שנראים היום כל המוסדות העומדים בנשיאות גדול"י.
3) אלו לא בעיות קטנות אם כי אני מסכים שיש עוד בעיות חמורות לא פחות שאתה לא רוצה להרחיב בהן וכנראה לא יפטרו כפי שאלו כנראה לא יפטרו.

קודם כל אני רוצה להבהיר שוב. הנושא הזה בעצם אינו קשור. האשכול הזה עוסק במוכשרות החרדים לנהל מדינה, ולא בפגמים שממילא קיימים בכל חברה אנושית, רק הכותב הנכבד דורש יותר... למרות זאת אתייחס.
הדבר הכי חשוב שארצה לייעץ, באופן כללי, ולא להרב אש (שאיני מכיר את אורחות חייו) הוא שהטפות צדקניות אינן תחליף לצדקות, ואולי להיפך, שהרי אחרי שכולם כאלו מושחתים, אז גם אני הצדיק שבד"כ לא כזה (כי אני הרי כל הזמן מטיף ליושר בחיים הציבוריים), מותר לי פעם אחת לעמוד על שלי במלחמה מול השכן שבונה, מול המעסיק שפיטר, או מול האח שהשתלט על ירושה וכו'. בקיצור הצדיק האמיתי בד"כ דורש מעצמו, ומגלה סלחנות והבנה כלפי אחרים, ולא להיפך. אני חוזר שוב, שיתכן שהרב אש צדיק גדול, רק זו נקודה שכדאי להזכיר.
מאבקים ציבוריים על משאבים הם דבר בלתי נמנע, שכמעט ואי אפשר להאשים בזה אף אחד. אדרבה, ימליץ הרב אש כיצד ניתן לחלק אותם באופן אחר. בינתיים לא ידוע לנו. כל זמן שזה נעשה באופן לגיטימי. אם לפעמים בלהט המאבק קורים דברים לא טובים, זה מאוד לא בסדר. אבל אותם אנשים הם לא בסדר אף פעם. יתכן שמאבק זה או אחר היה ניתן למניעה, או נוהל באופן לא הוגן, אבל הרי המטיפים נגעלים מעצם העובדה שציבורים דורשים לעצמם משהו, ולדידם הרבה כסף ושליטה בכלל לא אמורים להיות מלווים באופן טבעי במאבקים, או שאולי המשאבים הללו מיותרים (גם כן תפיסה בלתי מציאותית), בכל מקרה הבעות הגועל המוגזמות וכו' לא תמיד נכונות.
אין לי מושג אם אתה יודע לאיזה קופות התכוונתי. אבל גם אם כן, שוב אתה טועה. הפגמים שיש בקופות הללו לפחות דומים וכנראה שגם פחותים מהפגמים שבקופות של המדינה. תמיד יתכן לדרוש שלמות, אבל לא זה הנושא כאן.
התגובה על הקבינט אינה מן העניין, כי כפי שאמרתי אני דיברתי על משהו אחר, ועל כן איני מגיב.
והקביעה שכנראה הבעיות האחרות לא יפטרו, בלי כל נימוק, היא שוב, קטרוג, דרישה בלתי מציאותית למושלמות, והעובדה שכבודו קובע בלי לערוך שום דיון שהבעיות שהם ודאי לא יפתרו, מעוררת את השאלה, האםהקב"ה לא ידע במי לבחור...
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ש' נובמבר 17, 2018 11:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' נובמבר 16, 2018 11:12 am

בעז"ה

לדעתי הקטנה, בגדול, הרב אש משמים צודק. הפנים הלא יפות של הציבור החרדי הם הפוליטיקה. כולם מוכנים לשרוף את הבית על יושביו, העיקר לדפוק את מי שניצח אותם. כל אחד קנאי כמשתלם לו (ואינני מתכוין לחוג מסוים), כל אחד צועק על השבת כשהוא רוצה ומעלים עין כשמשתלם לו, שלא לדבר על מושגים כמו יושר וצדק בסיסים שלא קיימים במחזותינו. (איך אמר מישהו, השאלה מי ינצח בבחירות בירושלים אינה נפק"מ אלא איפה נקרא על חילולי שבת ביתד או בהמודיע..).

לא כ"כ קשה להבין איך באנו למצב הזה. פוליטיקה מעצם טבעה מייצרת שחיתות ערכית ומוסרית. כואב שגם יהודים מאמינים נסחפו בחולשות הפוליטיקה עד כדי שהם כמעט לא זוכרים מי מנהיג את הבירה, והכל ממנו ית' וכל עבודתם אינה אלא השתדלות, וכואב עוד יותר שהם מייצגים את כל הציבור.

אמת שיש יוצאים מן הכלל, ואמת שיש גרועים יותר וגרועים פחות. אבל התחושה של הרבה מאד יהודים מבוגרים (לא הצעירים ששבויים באנדרלין של המפלגתיות), היא תחושת מיאוס מכל המערכת הפוליטית.

אולי הגיע הזמן לחדש את מה שהיה בעבר, לשלוח נציגים בעלי ערכים, אנשי רוח. ולא אלו שלא שרדו כל מערכת חינוכית והסתובבו מנערותם בעולם הפוליטי והתקשורתי.

לגבי נושא האשכול. ברור שהציבור החרדי צריך לצאת מתפיסת השטיבל שמחפש רק לשרוד מול מבקשי רעתו. אנחנו לא קבוצה קטנה שיש לה איזה חברמן שמארגן את הענינים. מדובר על ציבור ענק בעל מאות אלפי נפשות, וצריך לחשוב מי מתווה את המדיניות בכל התחומים, מהרמה הגבוהה של חברי הכנסת ועד הכללים של כל מוסד. ברור שגדולי ישראל לא יכולים להיות מעורבים בכל שאלה קטנה במוסד, וצריך מבנה של שרי עשרות/מאות/וכו'.

כשרואים את מבנה היהדות בדורות קודמים, אי אפשר שלא לצאת מהתפעלות. כל ההכרעות המשמעותיות, צריכים גם סנהדרין גדולה של שבעים ואחד. פותחים בקטן (כן, יש זכות דיבור גם לרב קטן ולא רק לגדול הדור..) ומסיימים בגדול. ההכרעה היא לפי הרוב. מתחת לזה יש עוד מערכות שיפוט, עד בי"ד של שלושה אנשים להכרעות בחיי היום-יום. יושבים החכמים ביחד דנים ומדברים זה עם זה. אין מתחת השולחן, לא מתנהגים כגנבים בלילה - אין הוראות טלפוניות לפנות ערב, ולא רמיזות שונות רק לא.. וגם אין חצר או נכד שמנהלים את הענינים, יש מושב בי"ד וספרא דדיינא וכו' וכו'.

מדינת ישראל עם רוב חרדי תהיה חייבת לחזור למערכת שלטונית ממוסדת, קודם כל שהכל יהיה במבנה של בי"ד. לפי הקצב של ההתקדמות שה' עושה לעם ישראל בשנים האחרונות, אנחנו צועדים למקום כזה בחסדי הבורא. כך היא גאולתן של ישראל קמעא קמעא.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ו' נובמבר 16, 2018 3:03 pm

הבעיה היא שתחום המדינה, החוקים, כלכלה וכו' נתפס לא סתם כתחום חולין, אלא כתחום שאין לתורה מה להגיד. כמובן מדינת ישראל במצבה הנוכחי היא לא מדינת תורה והלכה. זה מדינה חילונית גזלנית שכל דבר קדוש זר לה. אבל גם אם מדינה היא מדינת חולין, לא משנה של יהודים או של גויים, כלום אי אפשר לדמות מדינה לקהילה גדולה או עיר? האם שאלת הטלה צודקת של מיסים וחלוקתם זה לא שאלה תורנית, שיש לשאול דעת תורה? האם מותר להעיף יהודים מבתיהם בעזה? ועוד שאלות רבות.

עד שהיחס ישתנה - כל מטרת הפוליטיקה של המגזר יהיה להשיג עוד קצת כסף למגזר וטיף טיפה להשקיע בשמירת היידישקטייט, ותו לא מידי.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' נובמבר 19, 2018 12:46 am

נתקלתי בנידון מענין, כשיהיה רוב חרדי יצטרכו להכריע גם את זה...

שו"ת צמח צדק (הקדמון) סימן ב -
נשאלתי מקהל שמנהגם מעול' לעשות כל הסכמת הקהל בקבלות הרב והחזן והשמש על פי הסכמת כל פורעי המס. וכן ברירת ראשי וטובי הקהל וגבאים ודיינים ושמשים. על פי האנשים בוררים העולים מתוך הגורל מכל פורעי המס. ועתה רוצים מקצת נכבדי העיר לעשות מנהג חדש שכל עניני צרכי צבור לא יהיה מהיום והלאה על ידי כל פורעי המס קטן וגדול שם הוא כאשר היה עד עתה אלא על ידי אותן שיש להן מעלה שנותנים מס הרבה. או שיש להם מעלה בתורה. ורוצים לקבוע שיעור כמה יהא ערכו בנתינות מס עד שיהא אחד מן המנוים אל הסכמת הקהל ולבא אל הגורל לברירת ההתמניות או שיהא לכל הפחות מוסמך לחבר אף שיהיה מן הפחות שבמס. ולאפוקי אותן שאינן בני תורה וגם נותנים מס מעט לא יהיו מן המנויים ונותנים טעם לדבריהם מחמת שרוב צרכי הקהל הם עסקי הוצאות ממון ואיך יתכן שדעת העני תהא שקולה כדעת העשיר גם איך יתכן שדעת של ע"ה תהא שקולה כדעת החבר אם אין לו מעלה בעושר ועוד נותנים אמתלא לדבריהם מחמת שכל קהלות הגדולות והחשובים נוהגים כן ולמה יהיו המה פחותים מהם. והעניים המון עם צועקים למה יהא נגרע זכותם אחרי שהם מפורעי המס ונותנים חלקם אף על פי שהעשירים נותנים יותר מכל מקום קשה עליהם המעט שנותנים יותר מן הרב שנותנים העשירים. ועוד שמנהג אבותיהם בידיהם מימי עולם ושנים קדמוניות ומנהג עוקר אפילו הלכה והיאך יהיו רשאים לשנות המנהג. יורנו מורנו הדין עם מי...

החושב

הודעהעל ידי החושב » ב' נובמבר 19, 2018 10:01 am

עושה חדשות כתב:נתקלתי בנידון מענין, כשיהיה רוב חרדי יצטרכו להכריע גם את זה...

ישר כח!
תשובתו על שאלה זו היא מרתקת ביותר (בעיני לפחות). נידון מהו הסוג המובחר של דמוקרטיה על תורתנו הקדושה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' נובמבר 19, 2018 10:10 am

גם בדמוקרטיה המקובלת קולו של עשיר שווה הרבה יותר ואכמ"ל.

ואגב, אוסיף כמה מילים בנושא האשכול, בכללות.

כשם שהדמוקרטיה היא שיטה גרועה מאוד, אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, כך שלטון הגדולים הוא שיטה גרועה (מחמת כל החסרונות שפורטו באשכול, נכדים אנשי חצר וכו' וכו') אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, ודי למבין!

הרב ישא ברכה. אכן המודל הבסיסי שאנחנו רואים בספרים לגבי הנהגת הקהל בעבר מעורר קנאה כפי שכתבת, אך באיזה דורות הוא התקיים בדיוק לפי הספר?

יש כאן חוסר דיוק נוסף, שכן היום ישנם הרבה דברים שאז לא היו קשורים לסנהדרין משום צד ומשום כיון, והיום מחמת צוק העיתים נזדקקנו בהם ל'דעת תורה', האם היו יכולים להושיב סנהדרין עם כל הגינונים בכל פעם מחדש?

יש עוד לדון קצת בעניין תועלתם של 'סדרי הדיון' אך אולי בהמשך.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ב' נובמבר 19, 2018 11:05 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' נובמבר 19, 2018 10:28 am

מקדש מלך כתב:כשם שהדמוקרטיה היא שיטה גרועה מאוד, אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, כך שלטון הגדולים הוא שיטה גרועה (מחמת כל החסרונות שפורטו באשכול, נכדים אנשי חצר וכו' וכו') אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, ודי למבין!

השיטה שנמצאה טובה יותר היא לערב את הרבנים עצמם בכל מה שקורה ממש ללא שום תיווך.
הציבור צריך ללכת אחרי רבנים ולא אחר ההבל. א"א להכתיב לציבור מה לעשות ע"י חתימות או שמועות וחצאי מילים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' נובמבר 19, 2018 10:31 am

אש משמים כתב:
מקדש מלך כתב:כשם שהדמוקרטיה היא שיטה גרועה מאוד, אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, כך שלטון הגדולים הוא שיטה גרועה (מחמת כל החסרונות שפורטו באשכול, נכדים אנשי חצר וכו' וכו') אך טרם נמצאה שיטה אחרת טובה יותר, ודי למבין!

הציבור צריך ללכת אחרי רבנים ולא אחר ההבל. א"א להכתיב לציבור מה לעשות ע"י חתימות או שמועות וחצאי מילים.

בלי לנקוב בשמות, בנתונים הנוכחיים זה לא מעשי. אתה טוען שצריך להחליף את הגדולים? ואיך אתה מציע לעשות זאת?

החושב

הודעהעל ידי החושב » ב' נובמבר 19, 2018 11:01 am

אש משמים כתב:השיטה שנמצאה טובה יותר היא לערב את הרבנים עצמם בכל מה שקורה ממש ללא שום תיווך.

א. האם יש איזה בסיס במקורות לגישה זו? במקורות נראה שמלך מקבל החלטות על דעת עצמו, ולא מצופה ממנו שיתייעץ עם רבנים על כל צעד ושעל. ורק במקרים בודדים ממש, כמו יציאה למלחמה, דרוש שיקבל אישור מסנהדרין.

ב. בעיני ברור שניהול מדינה – זה מקצוע בפני עצמו. אדם שהוא תלמיד חכם גדול לא בהכרח יהיה הכתובת הנכונה להחליט האם בשאלה פוליטית מסוימת ראוי לנהוג כך או להיפך בשביל להגיע לתוצאה הרצויה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' נובמבר 19, 2018 11:37 am

איך מערבים את הרבנים עצמם בלי תיווך?
כל השאלה היא רק מי המתווך.
ויש בכך עוד מעלה שכבוד החכמים פחות נפגם אם מתנגדיו תולים הכל בגיחזי.
ויש אומרים שכל דברי החזו"א שלציבור יש חוש ריח קאי רק בדורו של החזו"א. אבל בדור ירוד כשלנו (שהרי ידועים דברי הבריסקער רב שהיה עולם עם החזו"א ועולם בלי החזו"א, וכ"ש בדורנו שאיבדנו גם את מרן ראש הישיבה ומרן רה"י ב (כ"א ודיליה)), צריך את העיתון שיפתח לנו את חוש הריח...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' נובמבר 19, 2018 11:40 am

מילא את חוש הריח כבר איבדנו, אבל למה להרוס לנו גם את חוש הראייה?
איך נוכל אח"כ לקרוא את העיתון שיפתח לנו לנו את חוש הריח?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' נובמבר 19, 2018 1:52 pm

הרואה כתב:איך מערבים את הרבנים עצמם בלי תיווך?
כל השאלה היא רק מי המתווך.
ויש בכך עוד מעלה שכבוד החכמים פחות נפגם אם מתנגדיו תולים הכל בגיחזי.
ויש אומרים שכל דברי החזו"א שלציבור יש חוש ריח קאי רק בדורו של החזו"א.. אבל בדור ירוד כשלנו (שהרי ידועים דברי הבריסקער רב שהיה עולם עם החזו"א ועולם בלי החזו"א, וכ"ש בדורנו שאיבדנו גם את מרן ראש הישיבה ומרן רה"י ב' (כ"א ודיליה)), צריך את העיתון שיפתח לנו את חוש הריח...

שפתיים ישק ודפח"ח.

ר' מקדש מלך,
א"צ להרוס את חוש הראייה. אפשר פשוט להגדיל ולקרוא אפי' בלי משקפיים..

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' נובמבר 19, 2018 2:00 pm

עושה חדשות כתב:נתקלתי בנידון מענין, כשיהיה רוב חרדי יצטרכו להכריע גם את זה...

נשאלתי מקהל שמנהגם מעול' לעשות כל הסכמת הקהל בקבלות הרב והחזן והשמש על פי הסכמת כל פורעי המס. וכן ברירת ראשי וטובי הקהל וגבאים ודיינים ושמשים. על פי האנשים בוררים העולים מתוך הגורל מכל פורעי המס. ועתה רוצים מקצת נכבדי העיר לעשות מנהג חדש שכל עניני צרכי צבור לא יהיה מהיום והלאה על ידי כל פורעי המס קטן וגדול שם הוא כאשר היה עד עתה אלא על ידי אותן שיש להן מעלה שנותנים מס הרבה. או שיש להם מעלה בתורה. ורוצים לקבוע שיעור כמה יהא ערכו בנתינות מס עד שיהא אחד מן המנוים אל הסכמת הקהל ולבא אל הגורל לברירת ההתמניות או שיהא לכל הפחות מוסמך לחבר אף שיהיה מן הפחות שבמס. ולאפוקי אותן שאינן בני תורה וגם נותנים מס מעט לא יהיו מן המנויים ונותנים טעם לדבריהם מחמת שרוב צרכי הקהל הם עסקי הוצאות ממון ואיך יתכן שדעת העני תהא שקולה כדעת העשיר גם איך יתכן שדעת של ע"ה תהא שקולה כדעת החבר אם אין לו מעלה בעושר ועוד נותנים אמתלא לדבריהם מחמת שכל קהלות הגדולות והחשובים נוהגים כן ולמה יהיו המה פחותים מהם. והעניים המון עם צועקים למה יהא נגרע זכותם אחרי שהם מפורעי המס ונותנים חלקם אף על פי שהעשירים נותנים יותר מכל מקום קשה עליהם המעט שנותנים יותר מן הרב שנותנים העשירים. ועוד שמנהג אבותיהם בידיהם מימי עולם ושנים קדמוניות ומנהג עוקר אפילו הלכה והיאך יהיו רשאים לשנות המנהג. יורנו מורנו הדין עם מי...

יש על זה תשובה בצי"א ואצל הגרח"ד הלוי

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' נובמבר 19, 2018 2:05 pm

מקדש מלך כתב:
אש משמים כתב:

בלי לנקוב בשמות, בנתונים הנוכחיים זה לא מעשי. אתה טוען שצריך להחליף את הגדולים? ואיך אתה מציע לעשות זאת?

דווקא בשנים האחרונות, לפחות במגזר הליטאי, ישנה גישה של האצלת סמכויות לרבנים ת"ח גדולים מדרג ב' (סליחה על ההגדרה) הנאמנים על זקני גדולי הדור, ושהינם צעירים יותר ומעורים יותר, והם אלו שמבררים את העניינים כאו"א באתרא דידיה, ומגיעים להחלטות, ובשאלות עקרוניות הם מציגים את התמונה כפי שעלתה בידם לפני גדולי הדור ומקבלים את הכרעתם. לענ"ד זו הנוסחה הראויה.
אמנם, בעלי לזות שפתיים תמיד ימצאו מקום להתגדר בו, ולא מפיהם אנו חיים.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' נובמבר 19, 2018 2:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' נובמבר 19, 2018 2:09 pm

ברור שזו הנוסח הראויה, ואף המיושמת בשטח, כנראה חלקית. הויכוח כאן הוא על החלק הלא מושלם שבמודל הנוכחי (באם ישנו).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' נובמבר 19, 2018 2:18 pm

מקדש מלך כתב:ברור שזו הנוסח הראויה, ואף המיושמת בשטח, כנראה חלקית. הויכוח כאן הוא על החלק הלא מושלם שבמודל הנוכחי (באם ישנו).

נו, דברים לא מושלמים, יש להשתדל לתקן. אבל הרעיון הכללי הוא ברור, שעניינים הזקוקים להכרעות ציבוריות ושיש להכיר את כל פרטי פרטיהן, יתנהלו ע"י ת"ח גדולים צעירים יחסית, הנאמנים על גדולי הדור, שיבררו היטב את תמונת המציאות, ושהם אלה שיביאו את השאלות העקרוניות לפני גדולי הדור, וגם הם יהיו אלה שיביאו בפני הציבור את עמדתם של גדולי הדור.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' נובמבר 19, 2018 6:43 pm

אם יחפשו טענות נגד נאמניהם של גדולי ישראל אין לדבר סוף, וזה לא חסרון בעסקנים ואנשי החצר אלא במלעיזים. והרי גם על ירמיה הלעיזו שברוך בן נריה מסית אותו.

ואגב, אלו שפחדו מהפנים המכוערות של הפוליטיקה החרדית האם הם חושבים שהפוליטיקה החילונית היא נקייה וטהורה משיקולי כבוד ומאינטרסים אישיים? האם הם בטוחים שפעולות צה"ל במלחמות אינם קשורות לשום חשבונות פוליטיים?? וכהנה וכהנה

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' נובמבר 19, 2018 6:50 pm

בקרו טלה ולא וכו'

מהחרדים מצפים ליותר

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' נובמבר 19, 2018 8:46 pm

דרומי כתב:בקרו טלה ולא וכו'

מהחרדים מצפים ליותר

לא, היו כאן כאלו שאמרו שעדיף שהחילונים הישרים ינהיגו את המדינה, כי אם החרדים ינהיגו אז הכל יהיה שחיתות.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ב' נובמבר 19, 2018 9:13 pm

משולש כתב:אם יחפשו טענות נגד נאמניהם של גדולי ישראל אין לדבר סוף, וזה לא חסרון בעסקנים ואנשי החצר אלא במלעיזים. והרי גם על ירמיה הלעיזו שברוך בן נריה מסית אותו.

ואגב, אלו שפחדו מהפנים המכוערות של הפוליטיקה החרדית האם הם חושבים שהפוליטיקה החילונית היא נקייה וטהורה משיקולי כבוד ומאינטרסים אישיים? האם הם בטוחים שפעולות צה"ל במלחמות אינם קשורות לשום חשבונות פוליטיים?? וכהנה וכהנה

הייתי מגדיר את עיקר ההבדל (מבחינה פוליטית זו) המהוה את חסרונם של החרדים בהנהגה, היא העדר השקיפות, והעדר היכולת להשפיע. - הציבור ודאי רחוק מלהיות שה תמים, אך כל מעשה שוחד ולו של ראש הממשלה או מקורביו הגדולים נחקר ונטחן ומפורסם, ואילו עסקן המקורב לרב פלוני, הרי ש"כפירה גמורה" היא באותו רב להרהר עליו ומכל שכן לטעון ולפרסם נגדו, וזה עוד לפני הנסיון להעבירו מתפקידו.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' נובמבר 20, 2018 9:39 pm

בן מיכאל כתב:
משולש כתב:אם יחפשו טענות נגד נאמניהם של גדולי ישראל אין לדבר סוף, וזה לא חסרון בעסקנים ואנשי החצר אלא במלעיזים. והרי גם על ירמיה הלעיזו שברוך בן נריה מסית אותו.

הייתי מגדיר את עיקר ההבדל (מבחינה פוליטית זו) המהוה את חסרונם של החרדים בהנהגה, היא העדר השקיפות, והעדר היכולת להשפיע. - הציבור ודאי רחוק מלהיות שה תמים, אך כל מעשה שוחד ולו של ראש הממשלה או מקורביו הגדולים נחקר ונטחן ומפורסם, ואילו עסקן המקורב לרב פלוני, הרי ש"כפירה גמורה" היא באותו רב להרהר עליו ומכל שכן לטעון ולפרסם נגדו, וזה עוד לפני הנסיון להעבירו מתפקידו.

יתכן ששורש הבעיה הוא בקונפליקט בין שלטון התורה לשלטון החילוני. (שלא רוצים למסור רב למשטרת ישראל).
ולגבי ת"ח שסרח ולקח שוחד (הוא או מקורבו) באמת מצאנו הקלות לת"ח (למשל שלא מנדים אותם ועוד כל מיני עניינים בדינים נוספים). והרי גם בשלטון החילוני להבדיל יש מושג של "חסינות" לאדם חשוב וכדומה.
לא אמרתי שת"ח יכול לעשות מה שהוא רוצה, אבל מצד שני יותר נזהרים בכבודו.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' נובמבר 20, 2018 9:47 pm

נראה לי שהשוואות אינן במקום כ"כ באופן עקרוני. וזאת משום שקיים הבדל עצום: צבור החרדי זה לא ממש חברה לכל דבר ועניין. שכן אין בצבור החרדי מערכת אכיפה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' נובמבר 21, 2018 4:31 pm

החושב כתב:נראה לי שהשוואות אינן במקום כ"כ באופן עקרוני. וזאת משום שקיים הבדל עצום: צבור החרדי זה לא ממש חברה לכל דבר ועניין. שכן אין בצבור החרדי מערכת אכיפה.

בתי דין רבניים.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' נובמבר 22, 2018 12:10 am

משולש כתב:
החושב כתב:נראה לי שהשוואות אינן במקום כ"כ באופן עקרוני. וזאת משום שקיים הבדל עצום: צבור החרדי זה לא ממש חברה לכל דבר ועניין. שכן אין בצבור החרדי מערכת אכיפה.

בתי דין רבניים.

תחומי השיפוט שלהם מוגבלים ביותר. הם לא עוסקים בפלילים, לא בשחיתות וכו' וכו'

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ה' נובמבר 22, 2018 1:34 am

מבלי לקרוא את כל האריכות כאן,
רצוני להביא לשון הרמב"ם הל' מלכים (ר"פ י"א)
המלך המשיח עתיד לעמוד ולהחזיר מלכות דוד ליושנה לממשלה הראשונה, ובונה המקדש ומקבץ נדחי ישראל, וחוזרין כל המשפטים בימיו כשהיו מקודם, מקריבין קרבנות, ועושין שמטין ויובלות ככל מצותה האמורה בתורה, וכל מי שאינו מאמין בו, או מי שאינו מחכה לביאתו, לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר, אלא בתורה ובמשה רבינו, שהרי התורה העידה עליו

האם מלל ארוך כל כך על מידנת ישראל כשיהיה לה רוב חרדי - אינו חלילה בכלל דברי הרמב"ם הנ"ל?

ח"ו אינני בא להיות כמוכיח בשער, מסנגר אני על הכותבים הנכבדים כאן שכוונתם לדון בהלכתא למשיחא בלבד, אבל בכל זאת..

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' נובמבר 22, 2018 4:43 am

שם האשכול: מדינת ישראל עם רוב חרדי - כיצד תתנהל?
לתשובה - הכנסו לאשכול זה: viewtopic.php?f=48&t=42774

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' נובמבר 22, 2018 7:18 pm

תם מה הוא אומר כתב:מבלי לקרוא את כל האריכות כאן,
רצוני להביא לשון הרמב"ם הל' מלכים (ר"פ י"א)
המלך המשיח עתיד לעמוד ולהחזיר מלכות דוד ליושנה לממשלה הראשונה, ובונה המקדש ומקבץ נדחי ישראל, וחוזרין כל המשפטים בימיו כשהיו מקודם, מקריבין קרבנות, ועושין שמטין ויובלות ככל מצותה האמורה בתורה, וכל מי שאינו מאמין בו, או מי שאינו מחכה לביאתו, לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר, אלא בתורה ובמשה רבינו, שהרי התורה העידה עליו

האם מלל ארוך כל כך על מידנת ישראל כשיהיה לה רוב חרדי - אינו חלילה בכלל דברי הרמב"ם הנ"ל?

ח"ו אינני בא להיות כמוכיח בשער, מסנגר אני על הכותבים הנכבדים כאן שכוונתם לדון בהלכתא למשיחא בלבד, אבל בכל זאת..

לא הבנתי את השאלה של כבודו

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' מרץ 31, 2020 12:40 pm

בתקופה זו נראה כי התשובה לשאלת האשכול זועקת מאליה זעקת שבר וחורבן!
אני יודע שזה נשמע לא טוב ואני יודע שלא כל החרדים מתנהגים בצורה חסרת אחריות וברור שגם החילונים היו בים וכו'
בכל זאת, כל מי שחשוף לטיפת מידע כיום יודע שחרדים לא יכולים לנהל את המדינה כמו שצריך. חד משמעית!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' מרץ 31, 2020 1:14 pm

דוקא שר הבריאות הוא חרדי...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' מרץ 31, 2020 1:16 pm

דרומי כתב:דוקא שר הבריאות הוא חרדי...

לכך התכוו המזוכיסט שלפניך.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: בברכה המשולשת ו־ 59 אורחים