מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עלוני השבת מהציבור הדל''י "העלמתם" מבית הכנסת

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שמר

Re: עלוני השבת מהציבור הדל''י "העלמתם" מבית הכנסת

הודעהעל ידי שמר » א' אוגוסט 06, 2017 2:21 pm

קראקובער כתב:
שמר כתב:אגב במקומות חילונים אחוז הנשירה פחות! בדוק!.

מטעם חינוך הילדים יש היתר לגור באזור חרדי?!

פשוט שלכתחילה אסור להיכנס לנסיון כמבואר בגמ' (סנהדרין) אמנם עכ"פ מי שמוכרח לגור שם חוזה בפלא שאחוז הנשירה מועט.

שמר

הודעהעל ידי שמר » א' אוגוסט 06, 2017 2:27 pm

לענ"ד יש עניין להביא עלונים אלה בשביל לעשות חוכא ואיטלולא וליצנותא דע"ז מדברי הבלע הכפירה והטמטום הנכתבים שם. אז אנא אל תעלימו אותם מבתי הכנסת יש לי עונג שבת צרוף לקרוא ולצחוק, ואגב אין כל סיבה שילד יקרא זאת אין שם ציורים של יוני כלל וכלל, מקסימום תמונה של שרת הספורט שתחי' מעניקה גביע לקבוצת "שלשה בקדושה" הזוכה במקום הראשון בליגת הכדורסל של בתי הכנסת (מה בעיה? מה כתוב בשו"ע שזה אסור? לא משחקים בשבת, ואגב זה מאד מגבש את חברי הקהילה).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 06, 2017 3:34 pm

אש משמים כתב:
הרואה כתב:שאלה -
האם עדיף שילדינו (ואני מתכוון בדור הזה) לא יקראו אף פעם דעה לא נכונה?
אני חושב שכדאי שכן יקראו קצת, כך יפתחו חוש ביקורת וידעו להזהר מהשקרים בעולם.
ילד שכל מה שהוא קורא אין לו משקל האם לקבל את הדברים או לדחותם יהיה הרבה יותר פגיע לדברי כפירה וכדומה.

אולי כדאי לתת לילדים קטנים לנסות לחצות את הכביש לבד וכך ידעו להסתדר בחיים??
אם היחס לדברי כפירה היה כסכנה לכל דבר אף אחד לא היה מעיז לכתוב את דברי 'הרואה' אלא שהיחס הוא מזלזל בתורה ובאמונה ולכן אפשר לומר שכדאי שיחשף לדברי כפירה כדי שידע להיזהר.
(מעניין ש'הרואה' הוא מלומדי התנ"ך המלא באמונה חזקה ודוחה כל שורש פורה ראש ולענה ובכל זאת אלו דעותיו על אמונה וכפירה)

רבי אש,
לא התורה, לא ההלכה, ולא האמונה, נמצאות בכיס של מעלת כבודך.
במחילה, אפשר להתעמת ולהתווכח מבלי להאשים את הבר פלוגתא בהאשמות מגוחכות, ובאופן כללי אפשר לכתוב באופן רגוע יותר, האמת האבסולוטית של התורה לא מונחת בכפות ידיך בלבד.

ולעצם העניין:
לא אתן לילד לחצות את הכביש לבד. אבל כשהוא יגיע לגיל המתאים בהחלט אקח אותו לכביש ואלמד אותו כיצד חוצים ומה היא הזהירות הנדרשת.
ובגיל מבוגר יותר אף אסמוך עליו שהוא בוגר דיו כדי לחצות את הכביש לבדו.
כלומר אנחנו בהחלט נותנים לילדים (מגיל מסויים ואחרי הדרכה) לחצות את הכביש, אע"פ שהכביש הוא סכנת נפשות מעין כמותה.
מדוע אנו עושים כן? מפני שאנו יודעים שזו מיומנות שהילד חייב לרכוש כדי להתמודד עם החיים שלו בעולמנו. יש כבישים, הם מסוכנים וצריך לדעת לחצות אותם מבלי להינזק.
לדידך, נכון היה לסגור את הילד בבית ולהעלים ממנו את העובדה הזאת שיש בכלל כבישים בעולם.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 06, 2017 4:09 pm

פרנקל תאומים כתב:רבי אש,
לא התורה, לא ההלכה, ולא האמונה, נמצאות בכיס של מעלת כבודך.
במחילה, אפשר להתעמת ולהתווכח מבלי להאשים את הבר פלוגתא בהאשמות מגוחכות, ובאופן כללי אפשר לכתוב באופן רגוע יותר, האמת האבסולוטית של התורה לא מונחת בכפות ידיך בלבד.

הרב פרנקל תאומים ברוך שובך!
אין לי שום דבר בכיס, תורה מונחת בקרן זווית וכל הרוצה יבוא ויטול!
קשה לי לכתוב בנושא אמונה וכפירה בצורה רגועה ובפרט כשכולם כאן שותקים על דברים קשים אלו שכתב 'הרואה'.
האמת האבסולוטית נמצאת אך ורק בתורה ובה מבואר מה עושים למסית ומדיח, אדם שכותב שהוא רואה לנכון לתת לבנו ובתו הקטנים לקרוא דברי כפירה הוא בהחלט יכול להכנס להגדרה הנ"ל.

פרנקל תאומים כתב:ולעצם העניין:
לא אתן לילד לחצות את הכביש לבד. אבל כשהוא יגיע לגיל המתאים בהחלט אקח אותו לכביש ואלמד אותו כיצד חוצים ומה היא הזהירות הנדרשת.
ובגיל מבוגר יותר אף אסמוך עליו שהוא בוגר דיו כדי לחצות את הכביש לבדו.
כלומר אנחנו בהחלט נותנים לילדים (מגיל מסויים ואחרי הדרכה) לחצות את הכביש, אע"פ שהכביש הוא סכנת נפשות מעין כמותה.
מדוע אנו עושים כן? מפני שאנו יודעים שזו מיומנות שהילד חייב לרכוש כדי להתמודד עם החיים שלו בעולמנו. יש כבישים, הם מסוכנים וצריך לדעת לחצות אותם מבלי להינזק.
לדידך, נכון היה לסגור את הילד בבית ולהעלים ממנו את העובדה הזאת שיש בכלל כבישים בעולם.

שני חילוקים יש בדבר, א. בכביש ובחצייתו יש צורך גדול וטובה גדולה כדי לקיים חיים תקינים אך בכפירה אין שום טוב וצורך בחיים אדרבה יש צורך בחיזוק האמונה וידיעת הבורא ורק זה הטוב בעולם.
ב. אכן, אם היה שייך וודאי היינו סוגרים את ילדינו בבית כדי שלא יכנסו לסכנה.
ידוע שהגר"א השיב כשנשאל 'מה החוכמה להסתגר בבית' שאינו מחפש 'חוכמות' בחוץ ולכן הסתגר בביתו, ובפרט על דברי כפירה איננו מחפשים את 'החוכמה' והנסיונות שבה.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוגוסט 06, 2017 4:27 pm

אנסה למקד את הדיון

נניח שמופיע באחד העלונים מאמר על חיוב כיסוי ראש בגברים שזה לא מעיקר הדין וכו' וכו'
אז ברור שממאמר כזה אף אחד לא ילך להוריד את הכיפה

אבל בכל מצב של קצת פריקת עול סביר להניח שהשפעתו של המאמר תצא החוצה

לדוג' להסתובב בטיילת אחרי הים בלי כיפה , או כשנמצאים באיזה דירה שכורה, או אפילו כשהוא קודח חור בקיר והכיפה מהווה מטרד אז היא פשוט תרד
ודון מינה לכל נושא אחר

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוגוסט 06, 2017 5:55 pm

סתם שאלת סקרנות.

איפה אתם גרים ובאיזה בתי כנסת אתם מתפללים שכל העלונים האלה שגורים על לשונכם.
אצלנו לא רואים אותם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוגוסט 06, 2017 6:00 pm

שאלתך מזכירה לי את קרובי משפחתי הירושלמיים שכאשר מזמינים אותם לשמחה משפחתית מחוץ לירושלים זה נראה להם כמו נסיעה לחו"ל...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוגוסט 06, 2017 6:07 pm

כמובן שגם אני שותף לגאווה הירושלמית. אבל דווקא בשנה האחרונה הזדמן לי להיות במספר בתי כנסת בב"ב בשבת ולא ראיתי.

בערל

הודעהעל ידי בערל » א' אוגוסט 06, 2017 6:26 pm

כנראה הגעת לבית הכנסת אחרי שכבר העלימו אותם

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' אוגוסט 06, 2017 6:31 pm

אוצר החכמה כתב:כמובן שגם אני שותף לגאווה הירושלמית. אבל דווקא בשנה האחרונה הזדמן לי להיות במספר בתי כנסת בב"ב בשבת ולא ראיתי.

אני ירושלמי, ואכן האשכול הזה די מצחיק, בבתי כנסיות של הציבור החרדי הקלאסי אין את העלונים האלו, רוב מי שקורא את העלונים האלו הולך אליהם.. ואם הזכרת את בני ברק, הייתי שם בשבת לפני כמה חודשים, בבית קרוב משפחה שמתחת הבנין שלו יש בית כנסת שמקבל את העלונים האלו ויש שם כמובן נהירה מכל העיר..

קצת הגזימו בעסק שעשו כאן מהעלונים, וגם יש כאן הכללה לא הוגנת. יש כמה עלונים שהם אכן עיתונים דתיים לייט לכל דבר אבל לא כולם. גם הלחץ המוגזם מכל משפט שיהודי דתי ציוני כותב זו הגזמה נוראית, לא כל משפט שדת"ל כותב זו כפירה גם אם זה עוסק בתנ"ך, ומאידך יש הרבה תורה בתחומים שונים שיש אצל הדת"ל שאין בציבור החרדי, ויש מה להחכים, איזהוא חכם הלמד מכל אדם. הנה הרב אש משמים הביא את דברי הרב אבינר על הפולמוס תנ"ך בגובה העיניים, [מן הסתם אפשר למצוא את זה בעלונים, ומה יקרה אם חרדי חוזשניק בוגר פונביז בריסק ומיר יקרא את הדעות הפתוחות יותר מהרב אבינר, זה כפירה?? הוא יתבלבל מיד?? לרוב הוא יגיב בזילזול לאן הם הגיעו.. ואם הוא אחד כזה שמיד הסתבך אז זה אומר שדעותיו לא ברורות לו, והוא עושה מעשה קוף], אפשר להתפעל אפי' מעצם היכולת לנהל דיון, התעורר פולמוס תנ"ך בגובה העיניים, לא מיד תוקפים אחד את השני כפירה/אפיקורס/וכו', אלא מנהלים דיון עניני, התגובה של הרב אבינר בהחלט יפה.

לדעתי עיקר הבעיה היא ההפרעה לתפילה לפני בורא העולם, ובגרועים שבהם יש גם פריצות והבלים שאין רוח יראי ה' נוחה מהם.
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב א' אוגוסט 06, 2017 6:38 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' אוגוסט 06, 2017 6:35 pm

בעז"ה

יש לי שאלה להרב הרואה והרב אש משמים, ואם יהיה בעיה של בי"ד שקול, יהיו כמה שיהיה אפשר להוסיף כשיעמדו למנין.

האם עלוני קדושת ציון בכלל עלוני השבת מהציבור הדל"י שדינם ככל התורה הכתובה באשכול זה או יש לחלק??

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » א' אוגוסט 06, 2017 6:41 pm

אוצר החכמה כתב:כמובן שגם אני שותף לגאווה הירושלמית. אבל דווקא בשנה האחרונה הזדמן לי להיות במספר בתי כנסת בב"ב בשבת ולא ראיתי.

בבית הכנסת אליהו הנביא ברח' קאליש בב"ב יש מתקן עלונים ובו כל עלוני הזוהמה והפריצות המדוברים.
יוצא לי להגיע לאיזור בליל שבת ועל כן אם תבקר שם אחרי, אכן לא תראה אותם.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוגוסט 06, 2017 8:20 pm

אוצר החכמה כתב:סתם שאלת סקרנות.

איפה אתם גרים ובאיזה בתי כנסת אתם מתפללים שכל העלונים האלה שגורים על לשונכם.
אצלנו לא רואים אותם.

בשכונות מעורבות, מתחרדות העלונים האלו מצויים בבתי הכנסת הוותיקים שמדי פעם אברכים נוהגים להתפלל שם וגם לעלעל בעלונים השונים

שווארצעוואלף

הודעהעל ידי שווארצעוואלף » א' אוגוסט 06, 2017 9:27 pm

ברוז כתב:

בבית הכנסת אליהו הנביא ברח' קאליש בב"ב יש מתקן עלונים ובו כל עלוני הזוהמה והפריצות המדוברים.
יוצא לי להגיע לאיזור בליל שבת ועל כן אם תבקר שם אחרי, אכן לא תראה אותם.

תודה על הטיפ, באיזה שעה אתה מגיע בדרך כלל?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 06, 2017 10:11 pm

ישא ברכה כתב:בעז"ה

יש לי שאלה להרב הרואה והרב אש משמים, ואם יהיה בעיה של בי"ד שקול, יהיו כמה שיהיה אפשר להוסיף כשיעמדו למנין.

האם עלוני קדושת ציון בכלל עלוני השבת מהציבור הדל"י שדינם ככל התורה הכתובה באשכול זה או יש לחלק??

לא קראתי את העלונים האלה אך כל דבר שנכתב ע"י אנשים פשוטים ואפילו 'ח"כ חשובים' אין זו תורה ולא מקצתה!!
יש לנו תורה עם מוסריה הנאמנים מזה אלפי שנים והם גדולי ישראל שבכל דור ורק דבריהם חשובים בעיני וכל השאר הוא עטיפת דג קלוקל!!
לא מוכרח שיש שם דברי כפירה או שטות אבל דברי תורה נמצאים בארון הספרים היהודי בלבד, לא ברחוב ולא בכל עלון או עיתון.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' אוגוסט 06, 2017 11:20 pm

אני מניח שכולם מסכימים שאסור לקרוא דברי כפירה בשום אופן, (אולי התירו לאלו שמתכוננים להחזיר בתשובה). ד"מינות משכא". ומי לנו גדול מאלישע בן אבויה רבו של ר"מ שנשר בגלל ספרי מינים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' אוגוסט 06, 2017 11:43 pm

ילד שכל מה שהוא קורא אין לו משקל האם לקבל את הדברים או לדחותם יהיה הרבה יותר פגיע לדברי כפירה וכדומה.

בניו של 'הרואה' כנראה גדולים יותר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוגוסט 07, 2017 12:02 am

דיון משונה.

בבני ברק, למשל, לא חסרות כתובות לעלונים המשוקצים והרדודים הללו, זה נמצא באיצקוביץ בחדרים ובמתקנים החיצוניים, בחיסדא, בבית הכנסת הגדול, ועוד ועוד.

באשר ליחס הסלחני של פ"ת וחבריו, ברצוני לספר מעשה שהיה. אחי שיחי' היה מכניס מדי פעם בטאון חרדי מסוים לביתו. השוויגער שלו שבאופן כללי לא מתערבת מאומה בחיי ילדיה, כמו למשל בצניעות בנותיה וכדו', העירה לו שזה נגד גדולי ישראל וכו' וכו'. אחי ענה בדרך ארץ ובאיפוק: אני מבין שזה מגיע מהגיסים, ה'בשבע' שהם מכניסים לפה מדי שבוע בשבוע כבר כמה שנים זה בהוראתם של גדו"י??

לקרוא דברי נאצה וניבול פה כמו המדור של ישראל רוז' זה כמו לחצות את הכביש, אבל לקרוא שיחת מוסר מר' טוביה נוביק על ר"ע קיסטר זצ"ל זה סכנה לכל האידישקייט... אנא תסתכל על עצמך במראה.

וע"ז כבר אמר ר' שלו' זצ"ל את הסיפור הידוע עם 'מאירקע'. כל אחד והמאירקע שלו.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 07, 2017 12:26 am

נוטר הכרמים כתב:דיון משונה.

בבני ברק, למשל, לא חסרות כתובות לעלונים המשוקצים והרדודים הללו, זה נמצא באיצקוביץ בחדרים ובמתקנים החיצוניים, בחיסדא, בבית הכנסת הגדול, ועוד ועוד.

באשר ליחס הסלחני של פ"ת וחבריו, ברצוני לספר מעשה שהיה. אחי שיחי' היה מכניס מדי פעם בטאון חרדי מסוים לביתו. השוויגער שלו שבאופן כללי לא מתערבת מאומה בחיי ילדיה, כמו למשל בצניעות בנותיה וכדו', העירה לו שזה נגד גדולי ישראל וכו' וכו'. אחי ענה בדרך ארץ ובאיפוק: אני מבין שזה מגיע מהגיסים, ה'בשבע' שהם מכניסים לפה מדי שבוע בשבוע כבר כמה שנים זה בהוראתם של גדו"י??

לקרוא דברי נאצה וניבול פה כמו המדור של ישראל רוז' זה כמו לחצות את הכביש, אבל לקרוא שיחת מוסר מר' טוביה נוביק על ר"ע קיסטר זצ"ל זה סכנה לכל האידישקייט... אנא תסתכל על עצמך במראה.

לא בהכרח פחות גרוע, אלא כמו דברי המלך ההוא: "אל תתייראי מן הצדוקים, אלא מן הצבועים וכו'". ולכן לפעמים עיתון "חרדי" מסוכן יותר מעיתון צדוקי שכולם יודעים אותו. (אני מסכים ששניהם סכנה, רק שהצבוע סכנה גדולה יותר).

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' אוגוסט 07, 2017 7:24 am

חזקה על הנוטר החמוד שיתקע את המחלוקת שלו היכן שרק שייך
לא אכזבת. חזק.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' אוגוסט 07, 2017 9:38 am

אליסף כתב:חזקה על הנוטר החמוד שיתקע את המחלוקת שלו היכן שרק שייך
לא אכזבת. חזק.

יש כאלו שזה מחלוקת אצלם, ויש כאלו שלהכניס בטאון מסוים זה עיקרי הדת .

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' אוגוסט 07, 2017 3:13 pm

אש משמים כתב:

אש מעמיא ואזלא לטעמיה שכל דבר לא נכון הוא כפירה. כמובן שלא דיברתי על לקרוא כפירה ממש, ונראה לי שגם כולם כאן הבינו את זה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אוגוסט 07, 2017 3:15 pm

הרואה כתב:
אש משמים כתב:

אש מעמיא ואזלא לטעמיה שכל דבר לא נכון הוא כפירה. כמובן שלא דיברתי על לקרוא כפירה ממש, ונראה לי שגם כולם כאן הבינו את זה.

היה נראה מאוד שכוונתך לדברי כפירה.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ב' אוגוסט 07, 2017 3:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' אוגוסט 07, 2017 3:20 pm

ייש"כ על המחמאות, מישהו פה הבין?

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' אוגוסט 07, 2017 4:56 pm

הרואה כתב:ייש"כ על המחמאות, מישהו פה הבין?

אני גם לא יודע למה הולכים ישר לכיוון של כפירה כאילו שעוסקים שם כל היום בדרווין ואבולוציה רוב החומר המובא שם בד"כ זה שטויות והבלים המופיעים בכל עיתון ואין מקומם בבית הכנסת, ולא כל מאמר על פרשת השבוע בלשון עכשווית ("מנהיגות משה מול משברים" ) הופך אוטומטית לכפירה גם אם זה צורם לאוזן החרדית הקלאסית

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוגוסט 07, 2017 11:56 pm

נוטר הכרמים כתב:דיון משונה.

ידידי האהוב,
קודם שכותבים בפורום ציבורי, כדאי לתרגל את העניין הגדול של "הבנת הנקרא" (אגב, מומלץ לעוד כמה מהחברים היקרים דכאן).
הבנת הנקרא מיטבית עשוייה להועיל גם בחיי היום יום שלנו, הן בעסק התורה והן בעניינים ציבוריים שהם גופי תורה.

כמובן, אנוכי הדל לא כתבתי בייחס סלחני לעלונים כ"א בסה"כ הגבתי בהודעה אחת באשכול במחאה על כב' של כותב אחר שהותקף בצורה אגרסיבית (כנראה גם כתוצאה של הבנת הנקרא חסרה וגם מתוך הרגל נרכש של כתיבה או חשיבה דרך גוזמא והקצנה). בנוסף, היות שהמתקיף נשא משלו ויאמר בעניין הכביש והמסתעף, ביארתי לו מדוע לענ"ד אין המשל מהווה ראיה לסתור את דברי הנתקף כ"א להיפך.
על עצם הנידון לא הבעתי במפורש נכון לעכשיו את דעתי הקלושה, ולו מפני שיש כאן דו שיח של חרשים (הבנת הנקרא כבר אמרנו?).
יש כאן אחרים שייצגו באופן מפורש את הצד שידידי מכנה בשם "הייחס הסלחני". האם מאן דהוא מהכותבים בבית מדרשינו יכול לעמוד אל נכון על פשר העובדה התמוהה שידידי החליט להעמיד דווקא אותי הק' בראש המצדדים ב"ייחס הסלחני"? אולי מדין "זכין"? (כל הפותר נכונה ישלח לת"ד וכו' ויכנס להגרלה על מנוי ל"בטאון חרדי מסויים").

ידידי מפגין בקיאות מרשימה בכל הכתובות בהן ניתן להשיג את העלונים. אבל בבתי המדרש בהם אני מתפלל אין שום דריסת רגל לאותם עלונים, ושנים רבות חלפו מאז ששזפו עיניי את מי מהעלונים הללו, ואין לי מושג היכן משיגים אותם (אם כי אני יכול לשער), כמובן שגם את המדור של ר' ישראל רוזן אינני מכיר (למעט פעם אחת לפני שנים רבות שחבר הביא לי את מאמרו "מי יתן לי בני ברק וחכמיה").
כך שהשבח לה' כי הן אני והן ילדיי פטורים מעונשם של העלונים.

אצ"ל שבשום מקום לא כתבתי שישנה איזה שהיא בעיה (לא כ"ש "סכנה לכל האידישקייט") לקרוא שיחת מוסר של יבל"ח ר' טוביה נוביק על הגר"ע קיסטר זצ"ל. לא כתבתי כזאת לא בפורום ולא בהתכתבויות אישיות (הבנת הנקרא הבנת הנקרא הבנת הנקרא).

ומאן דכאיב ליה כאיבא אזיל לבי אסיא. (ופורום דנן איננו בי אסיא).

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ג' אוגוסט 08, 2017 7:18 pm

יש מקומות מרכזיים בערים החרדיות שלנו שיש כל שבוע עיתון "בשבע" , וכידוע גם "קול העיר" וכו' זה לא וכו' אך מה לעשות שבדור שלנו עד שלא יהיה לדברים האלו קבוצת נגד פוליטית, זה לא יעלם מחצרותינו ומי שרק ידבר על זה כשוטה והזוי ייחשב ובוז יבוזו לו.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' אוגוסט 09, 2017 3:42 pm

לא הבתי, אתה מתלונן שילדים קוראים בהם בלי ידיעת ההורים, או שאתה מחשיב את כל בני ברק לילדים שלך שאתה אחראי לחינוכם?

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » א' אוגוסט 13, 2017 8:37 pm

ההוא גברא כתב:לא הבתי, אתה מתלונן שילדים קוראים בהם בלי ידיעת ההורים, או שאתה מחשיב את כל בני ברק לילדים שלך שאתה אחראי לחינוכם?

ואם ימכרו בשר חזיר בבני ברק ואף אחד לא חייב להיכנס ואפילו ילדים לא יטעמו בלי ידיעת ההורים. גם לא יפריע לך ? או אולי ישימו כל יום שישי באמצע רבי עקיבא - ידיעות אחרונות בחינם גם לא יפריע לך ?
(מקסימום אפשר להתווכח על כל עיתון לגופו מה תועלתו והיזקו)

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' אוגוסט 14, 2017 10:36 am

אבל עיתון בשבע הוא בהכשר הרב מלמד.
אני לא אוכל רבנות אבל לא אכפה אחרים שלא לאכול (אולי אם הייתי יודע מה הולך במפעלים הייתי כופה. מצד שני גם על ההכשרים המקובלים כבר שמעתי שת"ח אחד אינו סומך עליהם ואומר "אני לא מחמיר יותר ממך, אני רק יודע יותר ממך").

ידוע שבבני ברק אין מעליות בבניינים וכולם צריכים לטפס במדרגות עם הסלים כדי שלא יבואו להשתמש במעלית שבת. בכל שאר הערים החרדיות יש מעליות ואף על פי כן לא משתמשים במעלית שבת, ונמצא שהעסקן שאסר מעליות בבני ברק הוא סתם רשע שהתעלל בהמוני יהודים בלי צורך. לכן יסלחו לנו הבני ברקים אם אין לנו אמון בהם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוגוסט 14, 2017 10:39 am

בוא ונלמד זכות על העסקן הבני ברקי (כהגדרתך) שכנראה דאג לבריאותם של התושבים ולכושרם הגופני...
ובכל מקרה, מה קשר הדברים לא הבנתי.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ב' אוגוסט 14, 2017 9:38 pm

דוגמא לכתבה מעלון דתי ש"זכיתי להחשף לו בשבת האחרונה ב"זכות" בין הזמנים שרגלך דורכת במקומות שאינך רגיל בהם.
קבצים מצורפים
צביעות.jpg
צביעות.jpg (1.29 MiB) נצפה 6183 פעמים

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ג' אוגוסט 15, 2017 11:21 am

ההוא גברא כתב:ידוע שבבני ברק אין מעליות בבניינים וכולם צריכים לטפס במדרגות עם הסלים כדי שלא יבואו להשתמש במעלית שבת. בכל שאר הערים החרדיות יש מעליות ואף על פי כן לא משתמשים במעלית שבת, ונמצא שהעסקן שאסר מעליות בבני ברק הוא סתם רשע שהתעלל בהמוני יהודים בלי צורך. לכן יסלחו לנו הבני ברקים אם אין לנו אמון בהם.

יש סתירה בין שם הניק שלך לבין תוכן ההודעות שלך, שהרי במילתא דעבידא לאיגלויי לא משקרי אינשי, וצ"ע.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ג' אוגוסט 15, 2017 11:25 am

ידוע לך על שכונות חרדיות שמשתמשים בהן במעלית שבת, או שאתה טוען שיש כמה בניינים בודדים בבני ברק עם מעליות? או שבשנים האחרונות כבר התירו לבנות מעליות בבני ברק?

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ג' אוגוסט 15, 2017 11:39 am

אין שום תקנה שלא לעשות מעליות, אלא תקנת כמה רבנים שלא לבנות בנינים גבוהים יותר ממס' קומות מסויים, ולא גרע ממה שבערים אחרות מגבילים את גובה הבניה כדי לשמור על הנוף וכדו'. אבל יש אנשים שאצלם כל תקנה למען הרוחניות היא התעללות של עסקנים. לא ידוע לי על טיפול שעוזר לזה. [היום התקנה הזו קצת מתרופפת, אבל נראה לי שעדיין לא עושים מעליות שבת].

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ג' אוגוסט 15, 2017 11:57 am

טענתי שהתקנה היתה מיותרת, וראיה לדבר מכל הערים החרדיות האחרות שבהן יש בניינים גבוהים ואעפ"כ לא משתמשים במעליות.

אכן טעיתי, ולא אסרו מעליות אלא אסרו בניינים גבוהים יותר מארבע קומות וממילא הקבלנים פטורים ממעליות לפי החוק.
תושבי הקומות העליונות עדיין סובלים כשהם צריכים לסחוב סלים או כשהם זקנים, אבל ההגבלה אכן גרמה פחות סבל מהצד הזה. רק שבגללה יש הרבה פחות דירות לציבור החרדי והמחירים עולים וצא וחשוב מה התוצאות. (אחת מהן: המוני בחורים שרואים את הוריהם מתאמצים לתת דירות ואינם יכולים, וגומרים בדעתם: אני לא אהיה אברך כי אי אפשר לחיות כך. וזה נותן לעסקנים עוד הרבה שטח לפעול...).

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ה' ינואר 21, 2021 12:27 am

ההוא גברא כתב:טענתי שהתקנה היתה מיותרת, וראיה לדבר מכל הערים החרדיות האחרות שבהן יש בניינים גבוהים ואעפ"כ לא משתמשים במעליות.

אכן טעיתי, ולא אסרו מעליות אלא אסרו בניינים גבוהים יותר מארבע קומות וממילא הקבלנים פטורים ממעליות לפי החוק.
תושבי הקומות העליונות עדיין סובלים כשהם צריכים לסחוב סלים או כשהם זקנים, אבל ההגבלה אכן גרמה פחות סבל מהצד הזה. רק שבגללה יש הרבה פחות דירות לציבור החרדי והמחירים עולים וצא וחשוב מה התוצאות. (אחת מהן: המוני בחורים שרואים את הוריהם מתאמצים לתת דירות ואינם יכולים, וגומרים בדעתם: אני לא אהיה אברך כי אי אפשר לחיות כך. וזה נותן לעסקנים עוד הרבה שטח לפעול...).

ידידי היקר אתה מדומיין ברמות שא"א לתאר, כדאי שתבוא לביקור בבני ברק.
לא בונים בבני ברק בלי מעליות, הרעיון הוא שלא יהיו חייבים לעשות מעלית עם פיקוד שבת או שגם אם יעשו לא יהיו מוכרחים להשתמש בה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 109 אורחים