די לבזבוז!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
לייטנר

Re: די לבזבוז!

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 17, 2017 5:10 pm

בנערותנו שאלנו את אחד מגדולי הדור, מדוע אינו מצטרף לקריאה של כמה רבנים וראשי ישיבה לצמצם את הוצאות החתונה.
הרב ענה שיש עוד הרבה דברים שאיננו מבינים. אינני זוכר מה עוד הוא אמר, אך זכורני שהדגיש שיש גם לקחת בחשבון שההורים רוצים (ומוכנים לשלם על כך) חתונה מכובדת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' ספטמבר 18, 2017 3:33 pm

לא כ"כ הבנתי מה הלחץ שכולם יהיו אותו הדבר בכל דבר???
כל אחד צריך לעשות את השמחות שלו כפי יכולתו ורצונו ומי שאינו רוצה או יכול יעשה אחרת.
איזה דבר זה להכריח את כולם לעשות שמחות עלובות??
אפשר לדבר ולחנך על כך שלא יאה לבזבז כ"כ הרבה או שאין זה חכם וכו' אך כל אחד ינהג לפי דעתו כמו בכל שאר חלקי החיים (סוג האוטו שקונה לעצמו או הדירה הרהיטים הגינון וכו' וכו').

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' ספטמבר 19, 2017 6:28 pm

ציטוט מפורום אחר
הלל קופרמן סיפר פעם, שהיו באים אליו ברסלבים לקחת הלוואה מהגמ"ח, כדי לנסוע לר"ה לאומן, והוא ידע שהם מחזירים את זה במשך כל השנה מהאוכל של הילדים שלהם.
הוא לא ידע אם מותר לו להלוות להם בצורה הזו, אז הוא הלך לשאול את רבו, ר' שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל.
ר' שלמה זלמן הביט בו, ואמר לו בחריפות; מה כבר יש להם בחיים שנותן להם נחת רוח? רק לנסוע לר' נחמן לר"ה, גם את זה אתה רוצה לקחת להם?
הודה לו ויצא.
ביציאתו, קרא לו ר' שלמה זלמן שוב, ואמר לו; הלל, אתה יודע, אף פעם לא באת לשאול אותי אם מותר לך להלוות כסף לאברך שאין לו מה לאכול, כדי לקנות דירה לבת שלו. אתה חושב שזו עבירה פחות גדולה מלנסוע לאומן?

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ד' אוקטובר 04, 2017 12:11 pm

הכתבה מהתוספת של סוכות.
קבצים מצורפים
מכתבים חתנות 2.docx
(26.95 KiB) הורד 57 פעמים

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' אוקטובר 04, 2017 12:50 pm

ההגיון אינו מובן. אם הבת היתה באה בעצמה לקחת הלוואה כדי לקנות דירה - היתה אמורה לקבל בלי ספק. וכן החתן. אם האבא לא יקח הם יצטרכו לקחת. לעומת זאת, אותו חסיד יהיה אנוס ולא יסע ודיו.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוקטובר 04, 2017 2:27 pm

ההוא גברא כתב:ההגיון אינו מובן. אם הבת היתה באה בעצמה לקחת הלוואה כדי לקנות דירה - היתה אמורה לקבל בלי ספק. וכן החתן. אם האבא לא יקח הם יצטרכו לקחת. לעומת זאת, אותו חסיד יהיה אנוס ולא יסע ודיו.

למה הם צריכים לקנות דירה?!
בהלכות מתנות עניים כותב הרמב"ם ששוכרים דירה לחתן העומד להינשא!

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ו' אוקטובר 06, 2017 12:04 pm

רוב הזוגות הצעירים בארץ, מכל החוגים והציבורים, מעדיפים לקנות דירה ולשלם משכנתא במשך שנים מאשר לשכור דירה ולשלם דמי שכירות כל חודש.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' אוקטובר 06, 2017 12:17 pm

ההוא גברא כתב:רוב הזוגות הצעירים בארץ, מכל החוגים והציבורים, מעדיפים לקנות דירה ולשלם משכנתא במשך שנים מאשר לשכור דירה ולשלם דמי שכירות כל חודש.

א. מעדיפים - אבל מקופת צדקה לא חייבים לתת לך כל מה שאתה מעדיף.
ב. רוב האנשים החכמים שחושבים עם הגיון בריא מעדיפים לשלם על דירה אחת (הדירה של עצמם) ולא על חמש דירות (עשר חצאי דירות לעשרה ילדים וכיו"ב). ואולי אפילו יותר משתלם כלכלית לשלם שכירות כל ימיך מאשר לקנות חמש דירות...

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' אוקטובר 09, 2017 10:04 pm

א. גם אתה מודה שזה משתלם יותר לשלם על משכנתא מאשר לשלם על שכירות, וממילא זה יחסוך כסף גם לציבור..
ב. כן, אבל סוף סוף מה לי מלווה לשווער מה לי מלווה לחתן?
(אם אתה טוען שאם יארגנו איסור הלוואות זה יועיל לחסוך הרבה התקפי לב - וודאי. אבל כל זמן שלא ארגנו איסור - הוא כבר התחייב, ועכשו ינסה לחפש גמ"ח אחר).

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוקטובר 10, 2017 8:42 am

ההוא גברא כתב:א. גם אתה מודה שזה משתלם יותר לשלם על משכנתא מאשר לשלם על שכירות, וממילא זה יחסוך כסף גם לציבור..
(אם אתה טוען שאם יארגנו איסור הלוואות זה יועיל לחסוך הרבה התקפי לב - וודאי. אבל כל זמן שלא ארגנו איסור - הוא כבר התחייב, ועכשו ינסה לחפש גמ"ח אחר).

מצ"ב מש"כ בזה בס"ד בספרי
קבצים מצורפים
דיור.docx
(20.06 KiB) הורד 58 פעמים

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אוקטובר 10, 2017 8:56 am

בברכה המשולשת כתב:
ההוא גברא כתב:א. גם אתה מודה שזה משתלם יותר לשלם על משכנתא מאשר לשלם על שכירות, וממילא זה יחסוך כסף גם לציבור..

מצ"ב מש"כ בזה בס"ד בספרי

א. אינני מודה. יש אנשי-כלכלה שחולקים על התיאוריה הזאת. ואף את"ל שהם טועים - הציבור לא צריך להשקיע בשבילו, וכפי שכתב ידידינו "בברכה המשולשת" שזה נכנס בגדר "לעשרו". ואם "חלילה וחס" החתן דנן ייאלץ ללמוד אומנות וללכת לעבוד כיוון שאין לו דירה - אז נראה אם הוא ראוי לעשות לו מגבית כדי שיוכל להמשיך ללמוד.
ב. אם היה מדובר על נתינה - אכן מה לי חותן מה לי חתן. אבל הלוואה - עבור החתן זה משהו אולי-הגיוני, ועבור החותן זה קרוב ל"מאבד עצמו לדעת" מבחינה כלכלית, ולפעמים גם גופנית...

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » א' נובמבר 05, 2017 8:34 am

תחילתו של פתרון באופק, מי מצטרף????
הכתבה של השבוע.
קבצים מצורפים
חתונות מתוקן.docx
(25.88 KiB) הורד 73 פעמים

אבישי פרי

הודעהעל ידי אבישי פרי » א' נובמבר 05, 2017 9:50 pm

מכירים ציטוטים מגדולי ישראל בנידון?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ב' נובמבר 20, 2017 2:04 pm

אבישי פרי כתב:מכירים ציטוטים מגדולי ישראל בנידון?

בקשוני להשיב:
ספר "לא תתראו" של הרב שלום פרידמן, ישנו באוצר.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' נובמבר 21, 2017 10:02 am

בן מיכאל כתב:תחילתו של פתרון באופק, מי מצטרף????
הכתבה של השבוע.

האופציה הראשונה נשמעת כמו מיזם עסקי להכנסת זמרים וצלמים חדשים. וידוע מה שהולך באולמות בב"ב שזמר מתחיל חייב לעבוד כמה שנים ראשונות דרך אמרגן שזולל את רוב כספו, ומקבל רק מאות בודדות לערב. אם מארגני הרעיון יתנו לבעלי השמחה לבחור בעצמם את התזמורת והצלמים מתוך הרשימה שלהם, זה יהיה אולי יותר רלוונטי.
האופציה השניה נשמעת מאד טוב על הנייר, רק 2 בעיות: א. נשמע שהרב ה' הנזכר אין לו נסיון רב בעסקים, האמת שקשה לי להאמין שמיזם כזה לא יגרור הרבה עלויות נוספות מעבר למשוער בכתבה, יתכן שזה עדיין יצא זול משמעותית מהאולמות הקלאסיים. ב. הציבור החרדי מאד שמרן בדמיונותיו על אולם בעל עיצוב בסגנון מסויים עם ניגונים מסויימים, אם זה הולך במגזר הכללי זה כלל לא אומר שיש לזה סיכוי בציבור החרדי שכל כלה חולמת מגיל 3 על חתונה בעלת אופי מאד מסוים, ולא תוותר על זה בקלות.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' נובמבר 21, 2017 11:42 pm

בקשוני להכניס:
ויש מקום להזכיר כאן מליצתו הנחמדה של הגרע"י זצ"ל, ע"ד הגמרא בסוף סוכה "לוקוס לוקוס, עד מתי אתה מכלה ממונן של ישראל"- "לוקסוס לוקסוס, עד מתי אתה מכלה ממונן של ישראל", ודפח"ח.
עמיחי כנרתי

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' נובמבר 22, 2017 6:40 pm

מה שנכון נכון כתב:בקשוני להכניס:
ויש מקום להזכיר כאן מליצתו הנחמדה של הגרע"י זצ"ל, ע"ד הגמרא בסוף סוכה "לוקוס לוקוס, עד מתי אתה מכלה ממונן של ישראל"- "לוקסוס לוקסוס, עד מתי אתה מכלה ממונן של ישראל", ודפח"ח.
עמיחי כנרתי

וכמובן המליצה עתיקה הרבה יותר
יבוא משנ"נ ויציין...

[אין צורך. כמובן חיפוש קצר באוצר 'לוקסוס לוקסוס' יניב תוצאות].

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ו' דצמבר 08, 2017 2:57 am

שו"ת משנה הלכות חלק ו סימן ריט
ובענין הוצאות הגדולות שמוציאין לחתונות ובר מצות ואני בעניי כתבתי קונטרס בשם "לוקסוס לוקסוס עד מתי אתה מכלה ממונם של ישראל" כי בכסף זה היו יכולין לפרנס הזוג הצעיר לאיזה שנים שישבו וילמדו תורה איזה שנים אחר החתונה ולא לזרוק להבעלי מלונות והקעטערערס והשי"ת ישמרינו ויצילינו מדרכים כאלו ויוציאינו מגלות המר בב"א.
דושת"ה המכבדו ומוקירו בלתי מכירו בלב ונפש. מנשה הקטן

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ג' דצמבר 12, 2017 11:49 am

ראו מה עושים בבעלז, מי רוצה לחקות?
קבצים מצורפים
כאיש אחד.docx
(44.68 KiB) הורד 19 פעמים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 8 אורחים