מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מתקשה להבין מה הפירצה חמורה בדיוק בערבי שירה לגברים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
קראקובער

Re: מתקשה להבין מה הפירצה חמורה בדיוק בערבי שירה לגברים

הודעהעל ידי קראקובער » ש' אוקטובר 14, 2017 9:49 pm

אולי נחרים את מסעדת הלו תימן" - מסעדת הלו תימן אינה מגדירה עצמה "מסעדה חרדית" אלא מסעדה כשרה
טוב, אז נחרים את מסעדת שטיסל...

אני ממליץ לך לקרוא את דבריו של הגאון ר' ישראל אלי' וינטרוב זצ"ל בנושא, זה לא ישכנע אבל אולי יאט קצת את ההידרדרות.
עכשיו הכול מובן הספרים שלו אולי מתאימים לבני עליה אבל וודאי לא להמון העם ואריך הגדיר את זה יפה.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ש' אוקטובר 14, 2017 9:50 pm

רבינו נשר יש"כ, רבינו אריך יש"כ.
דברי שניכם אמת, והבוחר יבחר,
ונצטווינו בתורה - ובחרת בחיים.

אגב החילוק בין בנים לבנות, כבר שאלה רבנית אחת תליט"א את בעלה עבדכם הנאמן, על גודל החילוק והפער בין מחנות הנופש של הסמינרים לקעמפים של הישיבות. כי באירגון וניהול נופש בסמינר לא יעלה על הדעת שתהיה תוכנית בלי שום מסר, הצגה בלי תובנות לחיים, דיוני פוליטיקה אפי' לא הו"א, אלא כל ענין יש למצוא בו תועלת לחיים רוחניים, כידוע למתמצאים/ות בדבר. ואילו בקעמפים, סמפוזיוני פוליטיקה, תחרויות הלחנת שירים או נאומים, סטנדאפים רדודים, וכו'. למה זה? (ויש ליישב בכמה אופנים, תן לחכם וכו').

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' אוקטובר 14, 2017 9:52 pm

התשובה פשוטה, וכמארז"ל כשהם עולים כו' וכשהם יורדים כו'

ובמלים אחרות, כשהולכים (כל השנה) בשיטת 'תפסת מרובה' הרי אח"כ בבין הזמנים מתפרקים כליל

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ש' אוקטובר 14, 2017 10:19 pm

אריך כתב:ראשית אבהיר שאני מדבר מהזכרון מהספר 'חישבתי דרכי', ואולי לא כתוב שם כך בדיוק.
הנקודה היא שאותו אבא בא לחנך את הבן, שחס וחלילה לא נוסעים לים כמו שמבינים בפשטות שנהנים לבלות בים, אלא שמתוך עמל התורה שבמשך ה'זמן' ישנו צורך לנוח. השקר הוא שרוממות בגרונו, ובלב אין הדבר כך. שאצל רוב האנשים אין כאן ענין של 'מנוחה' אלא של 'כיף', כלומר לא שהם תשושים מהלימוד וצריכים לנוח, אלא פשוט עכשיו בשנה זה הזמן של ה'כיף'. יש זמן ללמוד ויש זמן בשביל הנאות. כך השנה מחולקת. והרי בין הזמנים לא מחולק במשך השנה לפי הצורך לנוח אלא כך יצא.
הנזק בדברי האבא, שמחנך את הבן שלו להרגיש בפנים משהו אחד, ולרמות את עצמו שיש כאן כוונה מרוממת. היה על האבא להשיב לבן, שאנשים נהנים ליסוע לים ולכן בבין הזמנים שאין זה על חשבון ה'זמן' הם מרשים לעצמם ליסוע. ויעו"ש בספר שמאריך בזה.

אני בחוסר הבנתי עדיין לא מבין את הדקות בעניין. אני יודע מנסיוני שגם אנשים עובדים זקוקים לחופש. ואתה שומע רבים אומרים אחרי תקופה ארוכה של עבודה רצופה שהם מוכרחים חופש. (לנוח, ליסוע לנקות את הראש כל אחד כדרכי התבטאותו) והם מתכוונים לחופש של "כיף" אבל הם מרגישים שהם זקוקים לזה. כך שאיני מבין מה עומק הרמאות בעניין וקצת נ"ל שיש כאן דווקא עודף דקדוק הדין מצד המבקרים.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ש' אוקטובר 14, 2017 10:30 pm

אריך כתב:ב. כל הדיבורים על שצריך "לנוח" בבין הזמנים, לא מחזיקים מים, וכמו שיפה כתב בעצתך תנחני בספרו (אולי זה בספר השלישי, האפור) על אותו ילד שנסע עם אביו בביה"ז לים, ושאל את אבא שלו על נוסעי האוטובוס שיצא מהשכונה, למה כולם נוסעים לים, והשיב האבא, שהם למדו חזק בזמן ועכשיו הם צריכים לנוח. וביאר שם שהאבא מלמד את הבן לשקר, כי כולנו יודעים שהם לא נוסעים לים כדי לנוח אלא משום שכיף להם לעשות זאת. ובמילים אחרות הם באמת רוצים קצת להתפרק. וכל הדיבורים שאצלנו אין להתפרק אלא רק לנוח, מקומם יפה בפי מי שמעדיף לכסות את העיניים. צריך להגיד את האמת, שרוב הציבור מעוניין גם בחיים של הנאה כל שאינה סתירה למצוות התורה, וזה בסדר לרוב רוב של כלל ישראל שלא זכה להיות מהחסידים.
אריך כתב:ראשית אבהיר שאני מדבר מהזכרון מהספר 'חישבתי דרכי', ואולי לא כתוב שם כך בדיוק.
הנקודה היא שאותו אבא בא לחנך את הבן, שחס וחלילה לא נוסעים לים כמו שמבינים בפשטות שנהנים לבלות בים, אלא שמתוך עמל התורה שבמשך ה'זמן' ישנו צורך לנוח. השקר הוא שרוממות בגרונו, ובלב אין הדבר כך. שאצל רוב האנשים אין כאן ענין של 'מנוחה' אלא של 'כיף', כלומר לא שהם תשושים מהלימוד וצריכים לנוח, אלא פשוט עכשיו בשנה זה הזמן של ה'כיף'. יש זמן ללמוד ויש זמן בשביל הנאות. כך השנה מחולקת. והרי בין הזמנים לא מחולק במשך השנה לפי הצורך לנוח אלא כך יצא.
הנזק בדברי האבא, שמחנך את הבן שלו להרגיש בפנים משהו אחד, ולרמות את עצמו שיש כאן כוונה מרוממת. היה על האבא להשיב לבן, שאנשים נהנים ליסוע לים ולכן בבין הזמנים שאין זה על חשבון ה'זמן' הם מרשים לעצמם ליסוע. ויעו"ש בספר שמאריך בזה.

דברים נאים, כבר הודיתי עליהם לעיל, אבל בכל זאת מציק לי כאן משהו;

מן הסתם, בכינוסי הבחירות האחרונים נטלת איתך את ילדיך למעמדות המרגשים של קבלת עומ"ש ונאמנות לגדולי הדור וכו'. יתכן, וילדך הקטן פנה אליך בשאלה, אבא, למה הגיעו לכאן כ"כ הרבה אנשים? את"ל כך הוי, ודאי השבת לו: כולם רוצים את המצוה הגדולה של נאמנות למרנן ורבנן, ולהיות שותפים לקידוש ה', ולהבדל מהתועים ההולכים בשרירות ליבם, וגם רוצים לראות פני הצדיקים, וכו' וכו'. ובלבך זמזם לו היתוש הקטן, וכי זאת האמת? הרי חלק גדול מהעומדים כאן, (נעזוב את האחוז היחסי, זה נתון כואב), לא מוטרדים מנאמנות לגדולים, ראה לדוג' לבושי נשותיהם, ועניני קידוש ה' וחילול ה' נישאים על שפתותיהם רק פעם בד' שנים, עת בחירות, ראיית פני הצדיקים לא הטרידה אותם מעולם, אדרבה, תמיד יחפשו להתפלל שחרית במקום בו מתפללים הכי פחות צדיקים, למען לא תארך התפילה יותר מכדי כח הסבל, וכן הלאה, אין רצוני בקטרוג. עכ"פ על רובם ככולם הטענה "בכבודי לא מחיתם בכבוד בשר ודם מחיתם". אבל זמזום זה אינו אלא יתוש בעלמא, כי אדרבה, טוב עשית שהגדת לבנך כפי הראוי, והצגת בפניו את החלק הטוב והיפה של הסיפור, הרצוי ולא בהכרח המצוי. כי סו"ס זוהי ליבת הענין, אלו שהתכנסו כאן, הם שותפים לערכים שהסברת לו, כ"א לפי דרגתו ומעלותיו. נכון, יש יצרים ויש בלבולים, אבל האמת נכונה לכשעצמה, ומצרפת אליה את המתלקטים סביבה, גם עם במעמקי הלב השייכות שלהם אל האמת הזאת היא מינורית באופן יחסי. נו, כך בדיוק נהג האבא מהאוטובוס, הוא בחר להעמיד את הערכים כמות שהם באמת, ולפיהם הנסיעה לים איננה פורקן כי אם צורך, למרות שאצל חלק גדול מנוסעי האוטובוס זה לא באמת. כי סו"ס, אף אחד לא היה עולה לאוטובוס לים אם היה כתוב עליו שלט גדול "נוסעים להתפרק בשירתון", כמו שאף אחד לא היה בא לכנס בחירות הנ"ל אם היה כתוב על השלט "מכבי-דגל, נדפוק אותם". אז בן-אדם זה דבר מורכב ומסובך, מאד מאד, וא"א לשלול אותו מן האמת לגמרי, באותה מידה שנשלל לומר על אף אחד שהוא האמת בעצמה. אלא מה, בדברים החשובים לנו במיוחד, אנחנו בוחרים להדגיש את השייכות לאמת, ולא להטיל ביקורת צינית.

ר' אריך, בבקשה אל תתמקד בדוגמא, אלא רק במשל שלה. (אני נמצא במחיצתך באותו צד של המפה, וההרהורים הנ"ל עלו בדעתי לראשונה בכינוס בתמיר שנת תשע"ד כאשר ביארתי לבני שיחיו את המטרה הקדושה והנעלה של המשתתפים שם, ס"ה שבוע אחרי שהסברתי להם כי אנשי חסידות פלונית צועקים בתפילה סתם כי הם התרגלו ולא בגלל שהם יותר ירא"ש. דו"ק - הרי באותה מידה יכלתי להסביר להם שהכינוס בתמיר זאת קבוצת הכדורגל שלנו, והצעקות של הקרלינערס זה קדושה ודביקות).

נשר

הודעהעל ידי נשר » ש' אוקטובר 14, 2017 10:35 pm

הרב אריך, יפה דיברת.
וכמו שכתב הרב שעת הכושר "הבוחר יבחר".

א. כל דבריך יפים ונכונים במישור האידיאלי. הבעיה שאם תרד לעולם המעשה ותבין שיש עשרות אלפי בחורי ישיבות כפשוטו, וכל בינוני בנשמתו או בשכלו אשר בעבר לא היה חולם ללכת לישיבה מוצא את עצמו היום ישיבה-בוחער מפני שאין לו ברירה, נוצר מצב שבאמת רבים רבים אינם ממש בני עלייה בדרגה זו או אחרת, והם רוצים גם לעשות ספורט לפעמים, להיות בארועי תרבות, לשמוע שירים למיניהם, ומוכרחים לתת להם מענה בתוך עולם היהדות.
מה אתה מציע להם? לשחק כדורסל אסור, כדורגל ודאי, ערבי שירה אסור, סימפוזיונים עם מישהו קצת מעניין ואקשן באויר אסור, אז מה אתה נותן להם? שוב ושוב ושוב ושוב זיץ עם שירי נשמה? אתה בטוח שתרויח מזה? אני לא.

נכון, אתה צודק, בכל מילה, ובאמת אין לי כל כך מה להציע להם, אבל למה את המחיר צריך לשלם עולם הישיבות? וגם אם נאמר ששי כאן אחריות של כלל ישראל וכו' ודעת תורה מגדולי ישראל שיש דין ערבות וכו', צריכה להיות מודעות גדולה לעניין, שמי שמחפש לשלוח את בנו לישיבה שתהיה קצת דומה לישיבה שבה הוא למד, יברר היטב לאן הוא שולח את בנו. כל מה שכתבת לא ישנה את העובדה, שעולם הערכים של בחור ישיבה עלול להיות מזוייף ומעוות.
ב. כל הדיבורים על שצריך "לנוח" בבין הזמנים, לא מחזיקים מים, וכמו שיפה כתב בעצתך תנחני בספרו (אולי זה בספר השלישי, האפור) על אותו ילד שנסע עם אביו בביה"ז לים, ושאל את אבא שלו על נוסעי האוטובוס שיצא מהשכונה, למה כולם נוסעים לים, והשיב האבא, שהם למדו חזק בזמן ועכשיו הם צריכים לנוח. וביאר שם שהאבא מלמד את הבן לשקר, כי כולנו יודעים שהם לא נוסעים לים כדי לנוח אלא משום שכיף להם לעשות זאת. ובמילים אחרות הם באמת רוצים קצת להתפרק. וכל הדיבורים שאצלנו אין להתפרק אלא רק לנוח, מקומם יפה בפי מי שמעדיף לכסות את העיניים. צריך להגיד את האמת, שרוב הציבור מעוניין גם בחיים של הנאה כל שאינה סתירה למצוות התורה, וזה בסדר לרוב רוב של כלל ישראל שלא זכה להיות מהחסידים.

מעולם לא שמעתי מאף אחד מהמחנכים שלי, שהם בהחלט היו אנשי אמת, את המשפט הזה "אנו מעוניינם בחיים של הנאה כל שאינה סתירה למצוות התורה".
אדרבה - כך הם אמרו - "אנו מעוניינים בחיים של הנאה שמגיעים רק ע"י מצוות התורה". ואם אני לא מרגיש הנאה, אני יודע שיש לי לאן להתקדם, לאן לשאוף, אבל לעולם לא מעמידים את הדברים בצורה של לכתחילה.

אני מאמין שהדרך שבה מציגים את הדברים, לכתחילה או דיעבד, היא משמעותית ביותר.

לגבי הזמרים, השמות שהזכרת הם בדיוק השמות שבהם לחם בכל תוקף הגרי"א וינטרוב זצ"ל. אני יודע שהוא היה הקיצוני מכולם בעניין זה, אבל היו עוד הרבה שיותר קרובים לדעתו מאשר לדעתך.

הבעיה היא לא במוזיקה איך שהיא נראית אלא במכלול התרבות המערבית שנכנסה אלינו והיא כוללת בין היתר הערצת זמרים, חכי"ם וכל מיני מרעין בישין.

בהערכה.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ש' אוקטובר 14, 2017 10:36 pm

אציג נקודה אחרת שלא הועלתה כאן עדיין לענ"ד.
כמי שמעורב בפעילותו של המתנ"ס השכונתי שמפעיל גם ערבי שירה וחוגים (גם לבנים כולל כדורסל וכדורגל ועוד)
ישנה הוראה של רבני השכונה שערב שירה לבנים הוא בעייתי, אבל ערב שירה עם דרשה של אחד הרבנים כבר הופך לכשר.
וכהאי גוונא חוג קראטה הוא פסל, אבל חוג להתגוננות עצמית הוא כשר.

ואני הק' שואל אם שרץ הוא היאך ניטהר בשינוי השם או באיזה חיבור קלוש לטהרה?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ש' אוקטובר 14, 2017 11:01 pm

הוא אשר אמרתי, עיקר הבעייה היא עיוות הדעות. ואם עושים פעולה להראות את סולם העדיפויות הנכון שוב אין כ"כ בעיה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ש' אוקטובר 14, 2017 11:11 pm

הרע במיעוטו כתב:חזנות, בדומה למוסיקה קלאסית, אינה משלהבת או משפיעה לכיוון מסוים בהשוואה למוסיקת ג'ז או רוק

עובדתית זה לא נכון. היום זה נראה לך כך, פשוט כי כל העולם התרבותי שסביב המוזיקה הקלאסית נגוז, ומה שנשאר הוא רק המוזיקה (כך אגב יארע גם לסגנונות המוזיקה של ימינו). אבל בזמנו לתרבות של הקונצרטים והתאטראות וכו' היה כח משיכה עצום, והתוצאות דיברו בעד עצמן.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ש' אוקטובר 14, 2017 11:51 pm

שעת הכושר כתב:דברים נאים, כבר הודיתי עליהם לעיל, אבל בכל זאת מציק לי כאן משהו;

מן הסתם, בכינוסי הבחירות האחרונים נטלת איתך את ילדיך למעמדות המרגשים של קבלת עומ"ש ונאמנות לגדולי הדור וכו'. יתכן, וילדך הקטן פנה אליך בשאלה, אבא, למה הגיעו לכאן כ"כ הרבה אנשים? את"ל כך הוי, ודאי השבת לו: כולם רוצים את המצוה הגדולה של נאמנות למרנן ורבנן, ולהיות שותפים לקידוש ה', ולהבדל מהתועים ההולכים בשרירות ליבם, וגם רוצים לראות פני הצדיקים, וכו' וכו'. ובלבך זמזם לו היתוש הקטן, וכי זאת האמת? הרי חלק גדול מהעומדים כאן, (נעזוב את האחוז היחסי, זה נתון כואב), לא מוטרדים מנאמנות לגדולים, ראה לדוג' לבושי נשותיהם, ועניני קידוש ה' וחילול ה' נישאים על שפתותיהם רק פעם בד' שנים, עת בחירות, ראיית פני הצדיקים לא הטרידה אותם מעולם, אדרבה, תמיד יחפשו להתפלל שחרית במקום בו מתפללים הכי פחות צדיקים, למען לא תארך התפילה יותר מכדי כח הסבל, וכן הלאה, אין רצוני בקטרוג. עכ"פ על רובם ככולם הטענה "בכבודי לא מחיתם בכבוד בשר ודם מחיתם". אבל זמזום זה אינו אלא יתוש בעלמא, כי אדרבה, טוב עשית שהגדת לבנך כפי הראוי, והצגת בפניו את החלק הטוב והיפה של הסיפור, הרצוי ולא בהכרח המצוי. כי סו"ס זוהי ליבת הענין, אלו שהתכנסו כאן, הם שותפים לערכים שהסברת לו, כ"א לפי דרגתו ומעלותיו. נכון, יש יצרים ויש בלבולים, אבל האמת נכונה לכשעצמה, ומצרפת אליה את המתלקטים סביבה, גם עם במעמקי הלב השייכות שלהם אל האמת הזאת היא מינורית באופן יחסי. נו, כך בדיוק נהג האבא מהאוטובוס, הוא בחר להעמיד את הערכים כמות שהם באמת, ולפיהם הנסיעה לים איננה פורקן כי אם צורך, למרות שאצל חלק גדול מנוסעי האוטובוס זה לא באמת. כי סו"ס, אף אחד לא היה עולה לאוטובוס לים אם היה כתוב עליו שלט גדול "נוסעים להתפרק בשירתון", כמו שאף אחד לא היה בא לכנס בחירות הנ"ל אם היה כתוב על השלט "מכבי-דגל, נדפוק אותם". אז בן-אדם זה דבר מורכב ומסובך, מאד מאד, וא"א לשלול אותו מן האמת לגמרי, באותה מידה שנשלל לומר על אף אחד שהוא האמת בעצמה. אלא מה, בדברים החשובים לנו במיוחד, אנחנו בוחרים להדגיש את השייכות לאמת, ולא להטיל ביקורת צינית.

ר' אריך, בבקשה אל תתמקד בדוגמא, אלא רק במשל שלה. (אני נמצא במחיצתך באותו צד של המפה, וההרהורים הנ"ל עלו בדעתי לראשונה בכינוס בתמיר שנת תשע"ד כאשר ביארתי לבני שיחיו את המטרה הקדושה והנעלה של המשתתפים שם, ס"ה שבוע אחרי שהסברתי להם כי אנשי חסידות פלונית צועקים בתפילה סתם כי הם התרגלו ולא בגלל שהם יותר ירא"ש. דו"ק - הרי באותה מידה יכלתי להסביר להם שהכינוס בתמיר זאת קבוצת הכדורגל שלנו, והצעקות של הקרלינערס זה קדושה ודביקות).

א. לדעתי ישנו חילוק בין ארוע ציבורי ובין משהו פרטי. כשיש דבר כמו כינוס בחירות, מעשיו של הפרט מתפרשים לפי הענין הכללי, ולכן אם נשאל מה אני עושה כאן, אז אף שיש גם רצונות נוספים מלבד הקנאה לאמת ולגדולי ישראל, אבל אני כעת לא הנושא, אני בא כי הנני חלק מהציבור, וכשרבן של ישראל שליט"א אמר לבא, אני בא. המעשה שאני עושה הוא ציות, אף שנניח שבלב יש לי גם הנאה מעוד ענינים יותר נמוכים. הציבור בא ואני לא פורש ממנו. כמו שכשנפטר אדם גדול ישנה הוראה לישיבות אם לצאת ללויה, וכשמחליטים להוציא את הישיבות, הישיבה הולכת וזה לא כ"כ משנה מה המטרה של כל בחור.

ב. אני מדבר בעיקר על דבר שהוא קרוב לשקר, כגון לומר שאני אוכל עכשיו את הרוגאלאך שהביאו לכולל מפני שאני זקוק לו בשביל הלימוד. ובזה צריך להפסיק לבלבל את המוח ולהודות שאני אוכל אותו מפני כח התאוה שהתעורר בי וקשה לי לשלוט בו. וגם ביחס לחינוך הילדים, יש כאלה שסבורים שאסור לילד לראות את האבא עם חולשה שכזו, ולדעתי אין שום בעיה להודות לילד שאני אוכל לפעמים שוקולד מפני שזה טעים לי. לא נכנס לדוגמה שהבאת, רק אומר ששם באמת הדברים יותר מורכבים מאשר קבוצת כדורגל שלנו. ואכה"מ.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 12:03 am

נשר כתב:הרב אריך, יפה דיברת.
וכמו שכתב הרב שעת הכושר "הבוחר יבחר".

א. כל דבריך יפים ונכונים במישור האידיאלי. הבעיה שאם תרד לעולם המעשה ותבין שיש עשרות אלפי בחורי ישיבות כפשוטו, וכל בינוני בנשמתו או בשכלו אשר בעבר לא היה חולם ללכת לישיבה מוצא את עצמו היום ישיבה-בוחער מפני שאין לו ברירה, נוצר מצב שבאמת רבים רבים אינם ממש בני עלייה בדרגה זו או אחרת, והם רוצים גם לעשות ספורט לפעמים, להיות בארועי תרבות, לשמוע שירים למיניהם, ומוכרחים לתת להם מענה בתוך עולם היהדות.
מה אתה מציע להם? לשחק כדורסל אסור, כדורגל ודאי, ערבי שירה אסור, סימפוזיונים עם מישהו קצת מעניין ואקשן באויר אסור, אז מה אתה נותן להם? שוב ושוב ושוב ושוב זיץ עם שירי נשמה? אתה בטוח שתרויח מזה? אני לא.

נכון, אתה צודק, בכל מילה, ובאמת אין לי כל כך מה להציע להם, אבל למה את המחיר צריך לשלם עולם הישיבות? וגם אם נאמר ששי כאן אחריות של כלל ישראל וכו' ודעת תורה מגדולי ישראל שיש דין ערבות וכו', צריכה להיות מודעות גדולה לעניין, שמי שמחפש לשלוח את בנו לישיבה שתהיה קצת דומה לישיבה שבה הוא למד, יברר היטב לאן הוא שולח את בנו. כל מה שכתבת לא ישנה את העובדה, שעולם הערכים של בחור ישיבה עלול להיות מזוייף ומעוות. אומר שוב, שלדעתי אין כאן נושא של עולם ערכים, מדובר על הנאה ולא על ערכים. כמו שנניח בחור שמשחק כדורסל לא משתנים אצלו הערכים אלא הוא פשוט עושה את מה שנהנה ממנו ואח"כ הולך ללמוד וחסל
ב. כל הדיבורים על שצריך "לנוח" בבין הזמנים, לא מחזיקים מים, וכמו שיפה כתב בעצתך תנחני בספרו (אולי זה בספר השלישי, האפור) על אותו ילד שנסע עם אביו בביה"ז לים, ושאל את אבא שלו על נוסעי האוטובוס שיצא מהשכונה, למה כולם נוסעים לים, והשיב האבא, שהם למדו חזק בזמן ועכשיו הם צריכים לנוח. וביאר שם שהאבא מלמד את הבן לשקר, כי כולנו יודעים שהם לא נוסעים לים כדי לנוח אלא משום שכיף להם לעשות זאת. ובמילים אחרות הם באמת רוצים קצת להתפרק. וכל הדיבורים שאצלנו אין להתפרק אלא רק לנוח, מקומם יפה בפי מי שמעדיף לכסות את העיניים. צריך להגיד את האמת, שרוב הציבור מעוניין גם בחיים של הנאה כל שאינה סתירה למצוות התורה, וזה בסדר לרוב רוב של כלל ישראל שלא זכה להיות מהחסידים.

מעולם לא שמעתי מאף אחד מהמחנכים שלי, שהם בהחלט היו אנשי אמת, את המשפט הזה "אנו מעוניינם בחיים של הנאה כל שאינה סתירה למצוות התורה".
אדרבה - כך הם אמרו - "אנו מעוניינים בחיים של הנאה שמגיעים רק ע"י מצוות התורה". ואם אני לא מרגיש הנאה, אני יודע שיש לי לאן להתקדם, לאן לשאוף, אבל לעולם לא מעמידים את הדברים בצורה של לכתחילה. לא דיברתי על מה שהמחנך מדבר, אלא על מה שבפועל אנשים מרגישים. המחנכים למשל מלמדים מסילת ישרים פרק א' שראוי לאדם שכל מה שעושה בחיים הוא כדי להתקרב לה', אבל אנו יודעים שרוב בנ"א בדר"כ לא חיים ככה אלא מנסים להנות מן העולם משום שכך הטבע שלהם מניע, ושומרים שיהיה בגבולות התורה
אני מאמין שהדרך שבה מציגים את הדברים, לכתחילה או דיעבד, היא משמעותית ביותר.

לגבי הזמרים, השמות שהזכרת הם בדיוק השמות שבהם לחם בכל תוקף הגרי"א וינטרוב זצ"ל. אני יודע שהוא היה הקיצוני מכולם בעניין זה, אבל היו עוד הרבה שיותר קרובים לדעתו מאשר לדעתך. ברור שהגרי"א היה קיצוני אז מה אתה מביא ממנו. המסרים שלו לא מדברים לרוב הבחורים היום, וראוי ליצור משהו פחות קיצוני כדי שתהיה אפשרות לקבל את המסרים, אחרת תישאר בלי כלום. ואני שוב חוזר, מה האסון במונה רוזנבלום? מה הבעיה הכ"כ חמורה באברהם פריד? אני הייתי פעם בערב התועדות של חב"ד עם שירה של פריד, והיה ממש עונג רוחני והתעלות אמיתית

הבעיה היא לא במוזיקה איך שהיא נראית אלא במכלול התרבות המערבית שנכנסה אלינו והיא כוללת בין היתר הערצת זמרים, חכי"ם וכל מיני מרעין בישין.שוב אומר, שאין כאן הערצה ושינוי סולם ערכים, לא ביחס לזמרים ולא ביחס לח"כים.

בהערכה.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » א' אוקטובר 15, 2017 12:08 am

לענ"ד האמת באמצע: אין כאן שינוי ערכים, אך אין זה הנאה גרידא שנגמרת בסיום ההנאה, יש כאן [בעולם המוזיקה] יצירת עסק שלם ועולם מלא בענין שאיננו תורני/יהודי, ערב שירה היא הפסגה של אותו עולם.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 12:13 am

מסכים לדבריך. אם כי, מתוך כל ההתעסקויות המהנות שבחור יכול לעסוק בהם בשעות הפנאי, עולם המוזיקה החסידית הוא מהפחות מזיקים. (אתה יודע שיש בחורים ששומעים את שלמה ארצי וכיו"ב? אפילו בישיבה שאני למדתי שהיתה שמורה מאד, היה בחור ששמע יהודה פוליקר)
נערך לאחרונה על ידי אריך ב א' אוקטובר 15, 2017 12:23 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » א' אוקטובר 15, 2017 12:16 am

ר' אריך. אתה אומר טוב, כמו תמיד. (אני מתייחס לדברים שכתבת במענה לתגובתי).
אבל אם כבר הגעת לחילוק בין הציבורי לפרטי, אתה לא אמור להתקשות כ"כ להבין מה הפירצה חמורה בדיוק בערבי שירה לגברים.
ואין לי כח להאריך.

הערה אחרת; עולם הנגינה היהודי היה נראה הרבה יותר טוב בלי ורדיגר ופריד וכיו"ב, חד משמעית. הלחנים של החסידויות ושל הלל פאלי וכד' הרבה יותר יהודיים מאשר ה'משיח' שלו, וה'כיצד מרקדין' שלו. השירים היפים שלהם זה מה שהגיע בהשפעה של המוזיקה מחצרות החסידים, כמו "ידעתי" "כי-הרבית" וכד', או כאשר הם שרים חב"ד וכד'. אבל הסגנון שלהם מצד עצמם, נמוך בהחלט! תבדוק אותי אחד אחד ותראה בעצמך. אתה באמת משווה את "פתח שערי שמים/הטוב כי לא כלו" ל-"תמיד בשמחה/לבנימין אמר"?

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 12:22 am

שעת הכושר כתב:ר' אריך. אתה אומר טוב, כמו תמיד. (אני מתייחס לדברים שכתבת במענה לתגובתי).
אבל אם כבר הגעת לחילוק בין הציבורי לפרטי, אתה לא אמור להתקשות כ"כ להבין מה הפירצה חמורה בדיוק בערבי שירה לגברים.
ואין לי כח להאריך.

הערה אחרת; עולם הנגינה היהודי היה נראה הרבה יותר טוב בלי ורדיגר ופריד וכיו"ב, חד משמעית. הלחנים של החסידויות ושל הלל פאלי וכד' הרבה יותר יהודיים מאשר ה'משיח' שלו, וה'כיצד מרקדין' שלו. השירים היפים שלהם זה מה שהגיע בהשפעה של המוזיקה מחצרות החסידים, כמו "ידעתי" "כי-הרבית" וכד', או כאשר הם שרים חב"ד וכד'. אבל הסגנון שלהם מצד עצמם, נמוך בהחלט! תבדוק אותי אחד אחד ותראה בעצמך. אתה באמת משווה את "פתח שערי שמים/הטוב כי לא כלו" ל-"תמיד בשמחה/לבנימין אמר"?

תפסת את משיח, אבל מה עם 'אדרבה' 'שטר התנאים' 'שמחם' 'תניא' ועוד נכסי צאן ברזל? לא מסכים איתך בכלל שמב"ד הוא נמוך בהחלט. קח את הדיסק האחרון 'צעקה', שירים נפלאים ממש.

חוץ מזה, צריכים להודות בעובדה שישנה השפעה מהעולם הגדול עלינו, כך היה בכל הדורות, שעולם התרבות היהודי הושפע מהתרבות הגויית, כמו השירה בספרד ואפי' עם אלו בגדים מציירים ילדים בשער של הספרים...
כך שהשירה של הרוק והפופ משפיע עלינו, וחוץ מחצרות חסידים סגורות ששולטים על עולם הנגינה הפנימי שלהם, הציבור הכללי לא יכול לשמור על הרמטיות. ואם כבר להיות מושפעים מהזמר העולמי, אז אני שוב אומר שמב"ד ואברהם פריד, וכן רוב הזמרים הנורמליים דהיום, הם ממש לא סוף העולם.
להזכיר שמדובר שכך המציאות הנתונה, ועכשיו השאלה אם הדבר מצדיק מלחמה, או שכדאי לשמור את המלחמות לדברים אחרים.

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' אוקטובר 15, 2017 12:56 am

יש פה משהו קצת מביך, כי זה נשמע שאני מציג את עצמי כבן עלייה או משהו כזה, וזה לא כל כך המציאות לדאבוני...

ודוקא לכן אני מתווכח על העמדה החינוכית אותה אני מעוניין להעביר לילדי ולמשפחתי.

אני יודע שעמדותיו של הגריא"ו לא מתאימות לכולם, אבל זה לא סיבה להתעלם מהם, ולדעתי כדאי מאד מאד לזכור שהיה אדם שחשב שהא' ב' של בן תורה זה להתרחק מהמוזיקה הזאת. מותר לדעת את זה.

הרי גם אני וגם אתה מכירים את הבחורים שבבין הזמנים נוסעים לים, ותו לא, ואת אלה שכל ליל שישי או אפי' פעמיים בשבוע הולכים לשחק כדורסל. (לשם הנאה, שיהיה.) את אלו שיוצאים למסעדות רק כדי להשתחרר ואת אלו שמסתפקים בעוגת בוקר יבשה במכונה שליד החדר אוכל.

ומם הסתם אתה מודה, שאנחנו יכולים לנחש מי מהם יגיע רחוק יותר, (אני לא מדבר על כפיה אלא על חינוך בבית ובישיבה)

והיות ואני מאמין, שהדברים לא תלויים רק באופי של הילד אלא בעיקר בחינוך ובאוירה, לכן בודאי ובודאי שעיקר תפקידה של הישיבה, להקנות את הערכים ואת האוירה הנכונים.
ואני מכיר המון, המון!!, אברכים ובחורים, שהסיבה שהם היום בני עלייה, זה בזכות זה שגם בזמני הרפיון שלהם ו"חיי ההנאה" שלהם, הם לא איבדו את לרגע את סולם הערכים שלהם, הם יכלו לעשות הרבה חטאים, אבל לעולם הם לא הלכו להופעה של גדולי הזמר החסידי, הם בזו לזה בכל ליבם, הם לא התלהבו מכל מיני ארחי פרחי, לא חיפשו את ה"אקשן" הרדוד הזה.., וברגע שנקרתה לפניהם ההזדמנות הראשונה הם חזרו לדרך העולה ללא שום קושי ומכשול.

ואם הגענו למצב שהקצוות בתוך עולם התורה התרחקו כל כך, כי הרי בודאי שיש כאלו שבאמת יכולים לגדול על מסרים יותר נוקבים ויותר תובעניים, מבלי שזה ישבור את רוחם, וכדומה, ולענ"ד מדובר בנתח נכבד מאד מעולם התורה, אז באמת צריך לחשוב על פתרון שיפתור לא רק את בעיית החלשים והמסכנים שיכולים להישבר, אלא יכלול מענה הולם לאותם שעתידים לצמוח לת"ח של הדור הבא.

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » א' אוקטובר 15, 2017 1:43 am

ברמן כתב:בקידוש בשמחת תורה האחרון דיבר רב ביהכנ"ס "באר אברהם" בגבעת שאול אודות ההתדרדרות ותופעה של קונצרטים לגברים.
והעלה בזה כמה נקודות חשובות, ואמר בתוך דבריו, שמלבד האיסור של ביטול תורה, יש בכך משום "מפנה לבו לדברים בטלים", שמובא על כך שהוא נחשב לאחד מכת ליצנים שאין להם חלק לעולם הבא. סוף ציטוט.

כמובן, שלגבי נשים אין איסור זה, שאינם אסורות ב"ביטול תורה" ובאיסור "מפנה לבו לדברים בטלים".
כמו כן אם אדם סובל מדכאון וכיו"ב מותר לו לילך לקונצרט כשר בהכשר מהודר, ועל כך נאמר כבר "אוי למי ש'בניו' נקבות"...

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוקטובר 15, 2017 1:54 am

מכל מה שנכתב עד עכשיו בואו נסכם ש''ערבי שירה לגברים" זה סוג של פרה אדומה מטהרת את הטמאים ומטמאת את הטהורים וכמו שבפרה אדומה אין אנו יודעים הטעם כך גם פה לא כ''כ ברור ומוכרע העניין לכאן או לכאן

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוקטובר 15, 2017 7:27 am

כדי להוסיף נפך על מה שנכתב פגשתי אתמול בחור ישיבה וכמשיח לפי תומו לחבירו ברחוב הוא אומר"היה הופעה מדהימה אני חולה על הזמר..

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 9:22 am

הרב נשר וחבריו:
קצת לסכם: אין כאן ויכוח עקרוני כמעט. כו"ע מודו שלבחורים ברמה גבוהה ערבי שירה לא מתאימים והם גם לא יפנו לשם. ארגוני בני הישיבות שהוקמו בתקופה האחרונה בדרך מופלאה בכל הארץ נותנים מענה גדול לתעסוקה ול'פנאי' של בחורים טובים בביה"ז.
השאלה היא ביחס לבינוניים. הרי אתה תופס את החבל משני ראשים: מצד אחד כולם לישיבות, ומצד שני אתה לא מכיר בעובדה שיש בינונים וחלשים, וכולם בפנים. לאחרונה התקיים סימפוזיון באחד המקומות עם כמה ראשי ישיבות חשובים (כמדומה שהיו רבי יגאל, רבי יהושע איכנשטין ועוד אחד), והציגו להם תמונה של קבוצת בחורי ישיבות ישובים מול המרקע באחד הקיוסקים וצופים במשחק כדורגל, השאלה היתה מה הפתרון. לא ניכנס מה הם ענו, אבל לענייננו, צריך להכיר בעובדה הזו וכל מי שמתעסק עם בחורים יודע שהשוליים האלה הולכים ומתרחבים (וזה טבעי לאור ההתרבות העצומה), ומה אתה מציע להם?
א"א לטפח רק את האליטה. לכן המובאות מר' ישראל אליה וכדומה הן תלושות קצת ביחס לדורנו אנו, בהם יש פערים עצומים בתוך הבחורים וכבר לא מדובר כלל בעולם ישיבות קטן ואיכותי אלא בעולם ישיבות שמאכלס בו את כל הציבור החרדי בגיל הצעיר. ובתור דוגמה נוספת, ידוע שר' חצק'ל התנגד שישירו בחדר אוכל בשבת כדי שלא יהיה שייך לבחור להתבלט כי אם בלימוד. היום מובן לכולם שגישה זו לא מתאימה, כשבכל שיעור יש מאות בחורים! ומי כבר יכול להתבלט בלימוד, והלואי שיתבלט לפחות בזמירות שבת..

השאלה היא בעצם כללית מאד ונוגעת לא רק לערבי שירה. הציבור החרדי הולך ומתרבה ו"ירבו ויעצמו במאד מאד", האם צריך להתעקש על הקוים האדומים של לפני שלושים עשרים שנה, או שצריך לרכך אותם בכדי להתמודד עם השינוי המציאותי. כך גם בנוגע לעיתונות, מה לעשות שרבים מאד בציבור החרדי לא מוצאים טעם בעיתונות הרשמית, אז מה תעשה? תכריז חרם על העיתונות החוץ מפלגתית? מה תרויח? אולי כמה בודדים, אבל לחלקים גדולים מאד זה לא רלוונטי.
וכמו שאמר הגראי"ל בזמנו בנוגע לעיתון אחד: אם אחתום שאסור, כמה מאלה שקוראים יפסיקו לקרוא? ואם כן, כל מי שימשיך לקרוא בעצם יתרגל לעשות הפוך ממה שהוריתי, אז מה נרויח?

אני לא הייתי מארגן ערב שירה, וגם איני מרשה לבניי ללכת, אבל אני גם לא הייתי לוקח את האחריות לבטל את הדבר הזה לגמרי, בשביל כל הבחורים שזה הבילוי היותר כשר שהם עושים. תברר קצת אצל העוסקים בנוער, כמה בחורי ישיבות מסתובבים בכיכר ציון וכו'.

נקודה נוספת הראויה לתשומת לב, האם כדאי לפתוח במלחמות אבודות. הרי בנושא הזה של ערבי שירה וזמר, יש כוחות חזקים שעומדים מאחוריהם. יש את החסות הפוליטית שיש לה ענין בערב הזה (כמו שהיה אתמול בערב השירה ברמות), ויש את תחנות הרדיו החרדיות שמשדרות. והרבה כסף קשור לזה. אז לא נראה הגיוני ללחום בזה. אלא אינהו בדידהו, ואנן נקים עוד ועוד ארגוני בני הישיבות לבחורים האיכותיים (ואני באמת עוסק בכך) ונשתדל למשוך לשם גם את הבינוניים, אבל גם מי שהלך לערב שירה לא איבד עולמו.. והכל כמובן שגם שם שומרים על גבולות ההלכה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוקטובר 15, 2017 9:51 am

ועוד ענין חשוב, שזמר פלוני הורגל לעשות ערבי שירה בהפרדה בין גברים לנשים, עד שבאו עסקנים ואסרו זאת עליו, ומאז הוא עושה רק ערבי שירה מעורבים(!), וכבר באה לפני השאלה האם יש מקום להקל להשתתף בהם, ושאלתי מו"צ אחד (החפץ בעילום שמו) והתיר במקרה מסוים.
ואילו לא היו אוסרים זאת - היה אפשר ללכת להופעות נפרדות ולא היינו צריכים להתלבט על היתרים כאלו.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 15, 2017 10:01 am

אריך כתב:הרב נשר וחבריו:
קצת לסכם: אין כאן ויכוח עקרוני כמעט. כו"ע מודו שלבחורים ברמה גבוהה ערבי שירה לא מתאימים והם גם לא יפנו לשם. ארגוני בני הישיבות שהוקמו בתקופה האחרונה בדרך מופלאה בכל הארץ נותנים מענה גדול לתעסוקה ול'פנאי' של בחורים טובים בביה"ז.
השאלה היא ביחס לבינוניים. הרי אתה תופס את החבל משני ראשים: מצד אחד כולם לישיבות, ומצד שני אתה לא מכיר בעובדה שיש בינונים וחלשים, וכולם בפנים. לאחרונה התקיים סימפוזיון באחד המקומות עם כמה ראשי ישיבות חשובים (כמדומה שהיו רבי יגאל, רבי יהושע איכנשטין ועוד אחד), והציגו להם תמונה של קבוצת בחורי ישיבות ישובים מול המרקע באחד הקיוסקים וצופים במשחק כדורגל, השאלה היתה מה הפתרון. לא ניכנס מה הם ענו, אבל לענייננו, צריך להכיר בעובדה הזו וכל מי שמתעסק עם בחורים יודע שהשוליים האלה הולכים ומתרחבים (וזה טבעי לאור ההתרבות העצומה), ומה אתה מציע להם?
א"א לטפח רק את האליטה. לכן המובאות מר' ישראל אליה וכדומה הן תלושות קצת ביחס לדורנו אנו, בהם יש פערים עצומים בתוך הבחורים וכבר לא מדובר כלל בעולם ישיבות קטן ואיכותי אלא בעולם ישיבות שמאכלס בו את כל הציבור החרדי בגיל הצעיר. ובתור דוגמה נוספת, ידוע שר' חצק'ל התנגד שישירו בחדר אוכל בשבת כדי שלא יהיה שייך לבחור להתבלט כי אם בלימוד. היום מובן לכולם שגישה זו לא מתאימה, כשבכל שיעור יש מאות בחורים! ומי כבר יכול להתבלט בלימוד, והלואי שיתבלט לפחות בזמירות שבת..

השאלה היא בעצם כללית מאד ונוגעת לא רק לערבי שירה. הציבור החרדי הולך ומתרבה ו"ירבו ויעצמו במאד מאד", האם צריך להתעקש על הקוים האדומים של לפני שלושים עשרים שנה, או שצריך לרכך אותם בכדי להתמודד עם השינוי המציאותי. כך גם בנוגע לעיתונות, מה לעשות שרבים מאד בציבור החרדי לא מוצאים טעם בעיתונות הרשמית, אז מה תעשה? תכריז חרם על העיתונות החוץ מפלגתית? מה תרויח? אולי כמה בודדים, אבל לחלקים גדולים מאד זה לא רלוונטי.
וכמו שאמר הגראי"ל בזמנו בנוגע לעיתון אחד: אם אחתום שאסור, כמה מאלה שקוראים יפסיקו לקרוא? ואם כן, כל מי שימשיך לקרוא בעצם יתרגל לעשות הפוך ממה שהוריתי, אז מה נרויח?

אני לא הייתי מארגן ערב שירה, וגם איני מרשה לבניי ללכת, אבל אני גם לא הייתי לוקח את האחריות לבטל את הדבר הזה לגמרי, בשביל כל הבחורים שזה הבילוי היותר כשר שהם עושים. תברר קצת אצל העוסקים בנוער, כמה בחורי ישיבות מסתובבים בכיכר ציון וכו'.

נקודה נוספת הראויה לתשומת לב, האם כדאי לפתוח במלחמות אבודות. הרי בנושא הזה של ערבי שירה וזמר, יש כוחות חזקים שעומדים מאחוריהם. יש את החסות הפוליטית שיש לה ענין בערב הזה (כמו שהיה אתמול בערב השירה ברמות), ויש את תחנות הרדיו החרדיות שמשדרות. והרבה כסף קשור לזה. אז לא נראה הגיוני ללחום בזה. אלא אינהו בדידהו, ואנן נקים עוד ועוד ארגוני בני הישיבות לבחורים האיכותיים (ואני באמת עוסק בכך) ונשתדל למשוך לשם גם את הבינוניים, אבל גם מי שהלך לערב שירה לא איבד עולמו.. והכל כמובן שגם שם שומרים על גבולות ההלכה.

גם לפני 30 שנה היו בחורים חשובים שהקשיבו לתוכניות רדיו של משחקי כדורסל, ואולי פה ושם גם לגששים. הם ידעו שזה לא טוב, ומשו"כ כשהתבגרו בדעתם, עזבו הכל, ומיצו את מה שהם - כוונתי מיצו את כוחותיהם להיות בני תורה מופלגים ממש.
כשנלחמים על צורת ה'לכתחילה', אזי גם הבינוני יודע שמעשיו לא גלאט, וכשיתבגר יחדל מזה, וגם יבין מדוע זה לא טוב (ולא מדברים על הזולים. תמיד יהיו כאלו).
אך האם אנו בידיים נבוא ונוריד את הרף, ונאמר - הקו האדום נהיה רדוד יותר. האם בידיים ניהפך לזולים יותר?
מי שהולך לככר ציון (אינני יודע מה הכוונה) יודע שהוא לא בסדר. אבל אם 'נכשיר' לו בילויים שאינם מתאימים לאופיו של בן עליה, לעולם לא תבא לו המחשבה שמשהו לא בסדר עם זה.
לא עלינו המלאכה לגמור, אבל ברור שלא יתכן לומר שנוריד את רף הדרישות (הלא גבוה מדי) כדי שיתיאמו לדור.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:03 am

מי אמר להכשיר. אמרתי רק לא להלחם למנוע את הדברים האלה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 15, 2017 10:03 am

דבריו של ר' ישראל אלי' זי"ע אינם מן העבר הכ"כ רחוק, מדובר בפחות מעשור. כך שזה לא מכובד ולא ראוי לומר שהם תלושות קצת ביחס לדורינו, מדובר באותו דור בסך הכל. אלא מה יש גישות שונות, וחבל לטאטא את הכל כאילו יש כאן איזה ויכוח עובדתי על המצב בעולם הישיבות. אחוזים של חלשים וחסרי מוטיבציה להשקעה בלימוד תמיד היו, היו מאז מועולם גם נחשלים מעוטי יר"ש, והויכוח הוא על שיטת החינוך. הרי כולם מודים שבחור חלש ב...., למשל, יש לו תחביבים ועיסוקים אחרים מעמיתו ב...., ז"א שיש המון השפעה לקו, ל'פרומקייט', לאוירה וכו' גם על תחומי הבטלה והפנאי של החלשים ביותר, שלא לדבר על הציבור החסידי.

ולכן צריך להבין שחלק גדול מהויכוח, מעבר לדאגה לחלשים, הם מה הקו האדום מבחינת החינוך הישיבתי הפומבי שאותו אסור לחצות, ואידך זיל גמור.

[אגב, ידוע מה אומרים בבית מדרשו של הגרי"א זי"ע על הספר 'בעצתך תנחני' ודומיו, וכבר נטחן עד דק במקומות אחרים, כך שאותו מחבר רך בשנים לא גילה את אמריקה או את דרום אפריקה בשנות האלפיים].

נ"ב, עקב בקשות צודקות באישי נמחקו שמות הישיבות שננקטו כמובן רק כדוגמא בעלמא.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב א' אוקטובר 15, 2017 2:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:11 am

נוטר הכרמים כתב:

דבריו של ר' ישראל אלי' זי"ע אינם מן העבר הכ"כ רחוק, מדובר בפחות מעשור. כך שזה לא מכובד ולא ראוי לומר שהם תלושות קצת ביחס לדורינו, מדובר באותו דור בסך הכל. אלא מה יש גישות שונות, וחבל לטאטא את הכל כאילו יש כאן איזה ויכוח עובדתי על המצב בעולם הישיבות. אחוזים של חלשים וחסרי מוטיבציה להשקעה בלימוד תמיד היו, היו מאז מועולם גם נחשלים מעוטי יר"ש, והויכוח הוא על שיטת החינוך. הרי כולם מודים שבחור חלש ב'גאון יעקב', למשל, יש לו תחביבים ועיסוקים אחרים מעמיתו ב'דרך חכמה', ז"א שיש המון השפעה לקו, ל'פרומקייט', לאוירה וכו' גם על תחומי הבטלה והפנאי של החלשים ביותר, שלא לדבר על הציבור החסידי.

ולכן צריך להבין שחלק גדול מהויכוח, מעבר לדאגה לחלשים, הם מה הקו האדום מבחינת החינוך הישיבתי הפומבי שאותו אסור לחצות, ואידך זיל גמור.

[אגב, ידוע מה אומרים בבית מדרשו של הגרי"א זי"ע על הספר 'בעצתך תנחני' ודומיו, וכבר נטחן עד דק במקומות אחרים, כך שאותו מחבר רך בשנים לא גילה את אמריקה או את דרום אפריקה בשנות האלפיים].

אתה כותב שהויכוח על שיטת החינוך. ואני שוב שואל למה מכניסים בפה מה שלא אמרו. לא דיברתי על החינוך בישיבות או בבית שלך ושלי. זה ברור. השאלה היתה עד כמה להלחם בתופעה הזו ולשאוף למצב שלא יהיה כזה דבר בכלל במציאות, כאשר לטענתי יש הרבה בחורים שזה הבילוי היותר כשר שלהם.

באשר לדברי ר' ישראל אליה, ראשית כפי שכבר כתב נשר, יש דעות שונות מרי"א והוא בודאי צד קיצוני במפה. מה שכתבת על בעצתך תנחני, לאחר ככלות הכל רוב האנשים ברי הדעת מבינים שהספר מדבר מאד לעניין וכל המיתקפה שעשו לו רק הועילו לפרסם הדברים בציבור (מה שאתה מביא מרי"א אשמח להפניה לדברים שאמר על הספר).

בקשר לעולם הישיבות אז והיום. רק תבדוק אפילו בעשר שנים האחרונות איך הישיבות גדלו מעבר לכל פרופורציה, וכל שיעור נעשה ענק בכמות, וכמה תשומת לב בחורים יכולים לקבל, ותאמר לי אתה האם לדברים אלה אין השפעה עצומה על איכות הבחורים ורמתם.
נערך לאחרונה על ידי אריך ב א' אוקטובר 15, 2017 11:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:20 am

ולהוסיף עוד, שכפי שמקובל מרבותינו הדרך היותר מובחרת אינה לצאת במלחמות ומכתבים על כל צעד ושעל אלא להרבות טוב, וכמו שאמר החזו"א לסטמר רבה.
וכלפי הדברים האמורים כאן, הפתרון באמת לבחורים אינו בלנסות להלחם מלחמה אבודה, אלא להרבות עיסוקים חיוביים לבחורים בתוככי הקהילות, וכמו שהוזכר כאן התופעה המופלאה של השנה האחרונה של הקמת עשרות ארגונים של "בני הישיבות" בכל הארץ, המצטרפים לארגונים הותיקים יותר (ברמות א', ובנוה יעקב ועוד כמה מקומות), ובעידוד והכוונת ר' משה הילל ור' דוד שליט"א, אשר הם הם התשובה האמיתית לכל הבעיות כאן, ע"י שאברכים מהקהילות עושים פעילויות לבחורים, טיולים, ארועים, כיפים, לא יאומן כי יסופר המהפכה בחיבור הבחורים וחיבוקם ע"י הקהילות. וכל הנלחמים למיניהם ימשיכו לאסוף רוח, ואנחנו בשם ה' נזכיר בעשייה חיובית ובעידוד הבחורים לנופש ראוי כדרך בני תורה.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » א' אוקטובר 15, 2017 10:27 am

יש"כ הרב אריך.

(התחלתי לכתוב מיד אחרי שכתבת את ההודעה הזאת, וכעת ראיתי שכבר דנו כעין דברי, ומ"מ השארתי הדברים בערך כמות שהם).

הרי לא באים להשוות את המצב של היום למצב שהיה לפני השואה, מדובר ס"ה על פער של עשר/עשרים/שלושים שנה. הרי גם אז היה הכלל של "כולם לישיבות", ובכל זאת שמו רף גבוה, והצמיחו פירות נפלאים.

גם אז היו בינוניים, ואפילו חלשים, משפחות פשוטות, ובתים הרוסים. ובכל זאת, תבעו דרשו חינכו וגידלו. 'קול יעקב' 'כפר-חסידים' ו'באר-יעקב' לא היו ישיבות לעילויים, ותראה מה יצא שם. אין שום סיבה אמיתית להוריד את הרף, מלבד המתחייב בגזירת-הכתוב הנוראה של ירידת-הדורות. נכון, יש כמות מספרית יותר גדולה בשוליים, אבל זה לא אמור בכלל לגדול באחוזים.

אדרבה, הרי הגטו גדל, אנחנו כבר דור שלישי בגטו, ויש בתוכו הרבה עוצמה פנימית, האם זאת השעה להידרש אל החוץ? לפתוח חלונות בחומה? לימוד האגדה התפתח, לימוד ההלכה כבש, העיון מחד גיסא, ומבחני דרשו מאידך, מחקר וההדרה, חינוך ושלום בית, יש כ"כ הרבה מקום בפנים, מה בדיוק נהיה עכשיו שכבר אסור להגיד את מה שאמר ר' ישראל-אלה לפני כמה שנים?

אבל אם הזכרת שיש מאות בשיעור, אולי נגעת בתורף הבעיה, עסוקים בלהגדיל את המספר, ולא עסוקים בלהשביח את אשר בפנים. עוול אמיתי כל הגישה הזאת של "כמות גדולה", ר"מ אחד למאה בחורים, ולא נשתבחו הישיבות ורשמיהם לעת הזאת כי אם בריבוי הגולגולות.

לפני ארבעים שנה, היית בא לרב וולבה או לרב משקובסקי, ומספר להם על ריבוי וגידול של מאות אחוזים בתוך סך שנים, לבטח היו מוטרדים משאלת הפרנסה, (וב"ה הרי הקב"ה סידר עבודות מניבות לנשים, ולולי שהעלינו את רמת החיים בלי פרופורציה, היינו יושבים כעת שלווים הרבה יותר מאשר לפני ארבעים שנה. ועל דא הוא דכתיב - איולת אדם תסלף דרכו ועל ה' יזעף ליבו), אולי שאלות נוספות, אבל האם היו אומרים לך שמחמת כך יהיה צורך להוריד את הרמה או יותר נכון לדרדר אותה? מה הקשר? מה שטוב כשיש חמישים אנשים ו5 אנשי צוות, טוב אותו דבר עם חמש מאות על חמישים, רק תחלק ותווסת את זה נכון.

אני לא יודע משהו נקודתי על ערב-שירה כזה או אחר, מה שכן, זה העיקרון, הגישה, כאילו "אי אפשר היום כמו פעם", אפשר ואפשר והתורה אמרה. שינויים מזעריים תמיד קורים ויקרו גם הלאה, אבל אל תעשה מזה עיקרון מקודש.

יודע מה? אולי נגיד כך; אם נמצא ישיבה שקיימת כבר עשרות שנים, פונה לאותו מגזר יעודי פחות או יותר, ויכולה לציין בסיפוק כי אצלה 'ירידת-הדורות' זה מושג מהספרים ולא מהשטח, (מן הסתם כי לא הוסיפה ספסלים, ואם הוסיפה במערב הוסיפה גם במזרח באותו יחס, ויותר), אז נוכל לומר בוודאות; רצוננו להישאר גבוה, התורה תחזיק אותנו גבוה, ולא "ארגוני כיפים" כלשונך.

(אני מכיר ישיבה אחת כזו, בוודאות. אבל לא אזכיר כאן את שמה).

~~~~~~~~~~~~~~

באופן כללי, ברצוני להודות לך על הכתיבה שלך כאן, על התוכן ועל הנוסח, ועל התועלת היוצאת. יש"כ. גם בנושא הזה, הרי באמת יש שני צדדים למטבע, והסיפור הוא מורכב, וגם אם מישהו נאחז במיוחד בצד אחד, חשוב מאד שיהיה מי שילחש לו כל הזמן את הצד השני. ויצאו כולם נשכרים. שוב תודה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

תרבות פנאי בציבור בני הישיבות

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 15, 2017 10:31 am

כמו שכבר כתבו כאן, השאלה כאן אינה מהו הטוב האמיתי, או הטוב השלם, אלא איך פותרים בעייה של "תרבות פנאי" לציבור שלימוד שב שמעתתא בבה"ז, אינו מספק אותו. בעיה לא פשוטה.

לאחרונה ראיתי שתי מודעות, שהם לענ"ד שיא ההתבהמות, לפחות ברגע נתון זה.

אחת כנראה ישנה, ומספרת על חוף בת ים, בו בכל ליל שישי יש מוזיקה וצ'ולנט, ("כל הבשרים מחפוד - ירקות גוש קטיף") עד השעות הקטנות של הלילה.

השניה, טריה ממש, נכתב בה פחות או יותר כך: לרגל פתיחת עונת הרחצה לגברים במרחצאות חמת גדר, יתקיים זיץ לבחורי ישיבה במרחצאות עם הזמר אלי פרידמן. (זה ההוא ששר: תגיד לי מה יותר מתוק מדף גמרא...)

שם כנראה סכים את הצ'ולנט על הפדחת ועל הגוף.

לפעמים כשאני מזדמן לחתונות של תלמידי ישיבה מישיבות "מודרניות", וצופה בריקודים, במוזיקה, בתסרוקות והתלבושות. אני נותן תודה לה' שנתן כמה מאויבי הציבור ליטאי לעפר, אחרת אנה היינו מוליכים חרפתנו. בחתונה אחת פגשתי ראש ישיבה מפורסם אחד, שנמנה על הצד הקיצוני במלחמת "חוק הגיוס", הלה ראה מה שאני ראיתי ואמר כמעט האי לישנא: "באמת, אם מישהו יצביע אל הקבוצה הזו, אלו הרוקדים כאן במרכז האולם, וישאל אותי, למה אלה, לא מתגייסים, אין לי תשובה מן המוכן...".

ברור שהאמירה נאמרה בלשון גוזמא והפלגה ואעפ"כ...

אריך

Re: תרבות פנאי בציבור בני הישיבות

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:41 am

איש_ספר כתב:כמו שכבר כתבו כאן, השאלה כאן אינה מהו הטוב האמיתי, או הטוב השלם, אלא איך פותרים בעייה של "תרבות פנאי" לציבור שלימוד שב שמעתתא בבה"ז, אינו מספק אותו. בעיה לא פשוטה.

לאחרונה ראיתי שתי מודעות, שהם לענ"ד שיא ההתבהמות, לפחות ברגע נתון זה.

אחת כנראה ישנה, ומספרת על חוף בת ים, בו בכל ליל שישי יש מוזיקה וצ'ולנט, ("כל הבשרים מחפוד - ירקות גוש קטיף") עד השעות הקטנות של הלילה.

השניה, טריה ממש, נכתב בה פחות או יותר כך: לרגל פתיחת עונת הרחצה לגברים במרחצאות חמת גדר, יתקיים זיץ לבחורי ישיבה במרחצאות עם הזמר אלי פרידמן. (זה ההוא ששר: תגיד לי מה יותר מתוק מדף גמרא...)

שם כנראה סכים את הצ'ולנט על הפדחת ועל הגוף.

רואים שאתה מהדור הקודם... מי ששר את 'תגיד לי מה יותר מתוק' הוא לא אלי פרידמן אלא יהודה דים.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:49 am

שעת הכושר כתב:אני לא יודע משהו נקודתי על ערב-שירה כזה או אחר, מה שכן, זה העיקרון, הגישה, כאילו "אי אפשר היום כמו פעם", אפשר ואפשר והתורה אמרה. שינויים מזעריים תמיד קורים ויקרו גם הלאה, אבל אל תעשה מזה עיקרון מקודש.

יודע מה? אולי נגיד כך; אם נמצא ישיבה שקיימת כבר עשרות שנים, פונה לאותו מגזר יעודי פחות או יותר, ויכולה לציין בסיפוק כי אצלה 'ירידת-הדורות' זה מושג מהספרים ולא מהשטח, (מן הסתם כי לא הוסיפה ספסלים, ואם הוסיפה במערב הוסיפה גם במזרח באותו יחס, ויותר), אז נוכל לומר בוודאות; רצוננו להישאר גבוה, התורה תחזיק אותנו גבוה, ולא "ארגוני כיפים" כלשונך.

ראשית תודה לך ולשאר המשתתפים בדיון על כך שהם שומרים על כבוד הדדי ועין טובה. מקוה שגם אני כך.

אשוב ואשנה שאנחנו רק בתחילת התהליך, הישיבות הולכות וגדלות ומתפוצצות והשיעורים הולכים וגדלים ולא נראה שמשהו הולך להשתנות. לכן ההשוואה ל'פעם' לא עולה יפה. ואזכיר את מה שר' דוד שליט"א חוזר ואומר בכינוסים של 'ארגוני בני הישיבות' שכיום הישיבות לא יכולות לתת מענה לבחורים מפני ריבוי הבחורים. אמור נא לי האם זה לא שינוי מהותי. אז ודאי שא"א היום כמו פעם. וזה מה שעונים לאברכים שמנסים לערער על הצורך בארגוני בני הישיבות הקהילתיים, דמאי שנא מהעבר שלא היו כאלה דברים (סתם טענה חסרת טעם, ועי' חולין דף ז. מקום הניחו וכו'), אלא שפעם היה אפשרות לצוות לתת יחס אישי ולבחור להתבלט ולקבל כבוד וכו'. והיום הרבה הרבה יותר קשה. כמו"כ צריכים להזכיר שלאור המהפכה שנעשתה בציבור הספרדי כשהשפיעו לשלוח את הילדים לחינוה"ע ולאל המעיין וכו', וממילא ממשיכים לישיבות, יש ריבוי הולך וגובר של בחורי ישיבות ספרדים כאשר לצד המאסות הגדולות של הבחורים האיכותיים ופתיחת ישיבות מעולות, אלה שהם בינונים ומטה ברמה הרוחנית, סגנונם יותר רחובי והמשפחה לא ישיבתית, והם חלק גדול מצרכני ערבי השירה וכדומה.

מה שאתה כותב רצוננו להשאר גבוה התורה תחזיק אותנו, כתיבתך יפה ונאה, אבל צריך להיות מעשיים.
ארגוני הכיפים הם לא כמו שזה נשמע כמספקים לבחורים כיפים בלבד, אלא מערכת שלמה של עיסוקים בביה"ז, כמו ישיבות ביה"ז, זיצים, שיחות, ועדים וכו'. רק אספר שבליל שבת האחרון ערכנו עונג שבת לבחורים עם ר' מנחם שטיין והגיעו כמאתיים בחורים שהקשיבו ליד שולחנות ערוכים בכיבוד עשיר, להרצאתו במשך שעתיים! איפה היו כאלה דברים פעם?
נערך לאחרונה על ידי אריך ב א' אוקטובר 15, 2017 12:33 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 15, 2017 10:51 am

הנאיביות בקרב חלק מהכותבים מעוררת תמיהה.

מה צריך עדות לירידת הדורות יותר מפורום דנן, שלמרות מעלותיו הרבות ברור שאף גדול בישראל לפני עשור לא היה סומך את ידיו עליו ועתה משתתפים בו ת"ח מכל החוגים.

כדוגמא בעלמא (ואנא ואנא, לא להתייחס לפרטי הדוגמא אלא רק לרוח הדברים שהיא באה לשקף), זכורני לפני כמה שנים - איני זוכר כמה - שהייתי יותר צעיר ויותר תמים, ונדהמתי לשמוע שר' יהושע מונדשיין ע"ה משתתף פעיל בפורום (תורני) מסויים (לא פורום דידן), על ידי שציטטו בפניי משהו שכתב שם. זה היה נראה לי כל כך מגושם ולא מתאים, והיה מופרך בעיניי אז שאני הקטן אשתתף אי פעם בכזה דבר, עד שגם זה קרה... (ועדיין יש לי לכל הפחות בושה, ואני כותב כניק אלמוני ולא בשם מלא)

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 10:53 am

דרומי כתב:הנאיביות בקרב חלק מהכותבים מעוררת תמיהה.

מה צריך עדות לירידת הדורות יותר מפורום דנן, שלמרות מעלותיו הרבות ברור שאף גדול בישראל לפני עשור לא היה סומך את ידיו עליו ועתה משתתפים בו ת"ח מכל החוגים.

לדעתי זה לא מראה על ירידה אלא על שינוי טכנולוגי. כמו שהיום אברכים יושבים עם מחשב וכותבים חידו"ת וזה לא ירידה אלא שינוי, על רצף השינוי מכתב יתידות על חרס - כתיבה בדיו על פפירוס - כתיבה על דף נייר בעט כדורי - הדפסה בדפוס - כתיבה במחשב.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 15, 2017 11:03 am

איני רוצה להאריך כי איני רוצה לכפור בטובה. בסך הכל הפורום הזה הוא דבר מצויין במצב הנתון. ואף על פי כן, ברור בעיניי שיש כאן ירידה רוחנית מסויימת. הרי לבחור ישיבה תמים לא תיתן להיכנס לפורומים כלל, ועצם ההשתתפות מורידה קצת מרמה של 'בחור ישיבה'. ופעם זה לא היה.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 11:27 am

דרומי כתב:איני רוצה להאריך כי איני רוצה לכפור בטובה. בסך הכל הפורום הזה הוא דבר מצויין במצב הנתון. ואף על פי כן, ברור בעיניי שיש כאן ירידה רוחנית מסויימת. הרי לבחור ישיבה תמים לא תיתן להיכנס לפורומים כלל, ועצם ההשתתפות מורידה קצת מרמה של 'בחור ישיבה'. ופעם זה לא היה.

לא הבנתי, אתה בחור?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 15, 2017 11:37 am

אני כעת נשוי ב"ה ומטופל בילדים כ"י. התכוונתי לעדינות שמאפיינת (אמורה לאפיין) בחור ישיבה, והתקוה היא שהעדינות תישאר כמה שיותר זמן.

ע"ז כתבתי שרמת העדינות הכללית ירדה, גם בקרב ת"ח כמשתתפי הפורום הזה. ואין החי מכחיש את החי.

ובקיצור התכוונתי לתמוה על אלו הסוברים שמה שהיה טוב לפני 30 שנה טוב גם עכשיו בדיוק באותה מידה. כי המצב השתנה בקרב רובם ככולם, יש כאלה שהשינוי אצלם הוא מזערי ועדין ויש שהשינוי הוא גדול ומהותי יותר. וצריך לתת על כך את הדעת.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 15, 2017 11:43 am

לבחור לא תיתן להיכנס כמו שאינך רוצה שהוא יחזיק סלולרי. וזה כמובן עוד כמה דרגות יותר.
הפלטפורמה של הפורום היא כמו המצאת הסלורי בשעתו. גם לנו רוב חברי הפורום כנראה לקח שנים עד שהחזיקו סלולרי ברשותם. וכמו כן ההתפתחות הטכנולוגית פסחה עלינו בדרך כלל. אבל כשהיא קיימת וניתן להרבות תורה תורה ודעת באופן נפלא כהפורום דנן - זה דבר בעתו מה טוב. אם יש לך ירידה אישית בעצם הענין, אכן סגור את המחשב.
בשעתו הפורומים האחרים היו הבלים (ואולי גם מכוערים) מהולים בדברי תורה.. כמו חדרי חרדים (כמדומה שזה השם). ובהחלט לדעתי בושה היתה השהייה שם. מה הדמיון לפורום זה ותועלתו המרובה (למי שתועלת לו בו).
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 15, 2017 11:44 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוקטובר 15, 2017 11:44 am

אריך כתב:

לדעתי זה לא מראה על ירידה אלא על שינוי טכנולוגי. כמו שהיום אברכים יושבים עם מחשב וכותבים חידו"ת וזה לא ירידה אלא שינוי, על רצף השינוי מכתב יתידות על חרס - כתיבה בדיו על פפירוס - כתיבה על דף נייר בעט כדורי - הדפסה בדפוס - כתיבה במחשב.

אברך ש'מונח בלימוד' במובן הישיבתי הטהור אין לו מה לחפש כאן.

מי שנמצא כאן בפורום בד''כ עושה זאת כדי להרחיב אופקים במקום שרוח חכמים קרובה להיות נוחה הימנו או כדי להתאוורר או להתפלמס

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 15, 2017 11:47 am

כוונתך ב'לימוד במונח הישיבתי הטהור' - רך בשנים שאופקיו לא בשלים להכיל חוץ מנשים נזיקין בעיון. ולא בשאר חלקי התורה.
אמת כשם שפרצופיהם.. ובכל אופן
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 15, 2017 11:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' אוקטובר 15, 2017 11:47 am

מענה איש כתב:
אריך כתב:

אברך ש'מונח בלימוד' במובן הישיבתי הטהור אין לו מה לחפש כאן.

מי שנמצא כאן בפורום בד''כ עושה זאת כדי להרחיב אופקים במקום שרוח חכמים קרובה להיות נוחה הימנו או כדי להתאוורר או להתפלמס

מי קבע שהאופן הטהור הוא להיות אחד שאינו מרחיב אופקים?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 15, 2017 11:52 am

אני מרגיש שלא הובנתי כראוי.

לא באתי ח"ו לזלזל בפורום זה ולא להשוותו לאף פורום אחר. באתי רק לומר שעצם הגלישה בפורום, מכובד ונקי ככל שיהיה, משפיעה במעט על אישיותו של האדם ויש הבדל מסויים - עדין מאוד - בין מי שגולש בפורום למי שלא גולש (כשם שיש הבדל בין מי שמקבל עיתון בכל יום הביתה למי שאין לו מנוי על שום עיתון, גם אם מדובר בעיתון נקי וסטרילי לחלוטין).

ובכן:

אבותינו שלא גלשו בפורומים, יכלו לצפות מבניהם - אנחנו - לרמה רוחנית ועדינות בדרגה מסויימת.

ואנחנו, שכן גולשים בפורום, לא יכולים לצפות מבנינו - לא באופן אישי, אלא מכלל הדור הצעיר - שיישאר בדיוק באותה רמה שבה אנחנו היינו בצעירותנו.

והלוואי ואני טועה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 57 אורחים