מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חוק נישואין כדמו"י - תועלת מול הפסד

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: חוק נישואין כדמו"י - תועלת מול הפסד

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מרץ 28, 2019 8:36 am

אבק פורח כתב:
איש_ספר כתב:כמובן שהצלת אנשים שעוברים על הכל מאיסור פנויה הוא רווח קטן ואינו בא בחשבון...
מה זו השטות הזו? אם הם עוברים על כל עבירות שבתורה אז שיעברו גם על פנויה??
כ

הסגנון הידוע.
חשבתי שא"צ להרחיב בנקודה זו. אותם אנשים עוברים בלא"ה על איסור פנויה, וכשהם מייחדים אותה לאשה לפי הרבה ראשונים אינם עוברים. ומ"מ ברור שלא בשביל זה דרשו הרבנים את הנהלת מוסד הנישואין. בטח לא כשמאידך יש כאן שאלה גדולה של ריבוי ממזרים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' מרץ 28, 2019 8:39 am

דברים שכתב פרופ' נדב שנרב הקשורים לנושא.
קבצים מצורפים
datUmedina-1.pdf
(721.59 KiB) הורד 277 פעמים

אבק פורח

הודעהעל ידי אבק פורח » ה' מרץ 28, 2019 1:32 pm

איש_ספר כתב:
אבק פורח כתב:
איש_ספר כתב:כמובן שהצלת אנשים שעוברים על הכל מאיסור פנויה הוא רווח קטן ואינו בא בחשבון...
מה זו השטות הזו? אם הם עוברים על כל עבירות שבתורה אז שיעברו גם על פנויה??
כ

הסגנון הידוע.
חשבתי שא"צ להרחיב בנקודה זו. אותם אנשים עוברים בלא"ה על איסור פנויה, וכשהם מייחדים אותה לאשה לפי הרבה ראשונים אינם עוברים. ומ"מ ברור שלא בשביל זה דרשו הרבנים את הנהלת מוסד הנישואין. בטח לא כשמאידך יש כאן שאלה גדולה של ריבוי ממזרים.
אינני מבין מה פשר התשובה שבלא"ה עוברים. עם אותה אישה שמתחתנים איתה אינם עוברים.
בעיית ריבוי הממזרים היא אכן חמורה, אבל דברי התייחסו לאותו המשפט שציטטתי.
אשר לסגנוני, כפי הנראה כת"ר נפגע ממני בעבר, אז אני מבקש מחילה על העבר וההווה ובל"נ אשתדל להבא להיות יותר מנומס.

אבק פורח

הודעהעל ידי אבק פורח » ה' מרץ 28, 2019 2:47 pm

עקביה כתב:דברים שכתב פרופ' נדב שנרב הקשורים לנושא.
מלא ארס כדרכו המקסימה.
לגופו של עניין, לדעתי יש הרבה מאד אנשים שעלולים להינשא אצל רב ולהיפרד בלעדיו. חתונה היא טקס וכל מי שמרגיש קשר ליהדות (או שההורים לוחצים עליו) יזמין אליה רב כלשהוא, גירושין זה משהו אחר...

בן פרצי

הודעהעל ידי בן פרצי » ה' מרץ 28, 2019 2:56 pm

אוצר החכמה כתב:
אבל כל העניין לא מעניין אותי אני שאלתי על מה שהבאת את דברי הגמרא. מה שאני לא מבין זה שחשבת שתביא את הגמרא של ניחא ליה ואת כל הסברות שאתה מביא עכשיו אנחנו נבין לבד שלכן זה מתאים לדברי התוספות?

זה באמת לא מעניין. את הגמרא הבאתי כאמור בלי שום מחשבות נלוות, רק כדי לציין שיש כזה כלל הלכתי, ותל"מ.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' יולי 29, 2020 3:00 pm

בברכה המשולשת כתב:יעויין בדברי הגרח"ד הלוי ובדברי הגאון רבי אליהו בקשי דורון על כל זה (וסברו שאכן אין הצר וכו'), וראיתי פעם ספר שלם שבא לחלוק על דבריהם ולהסביר איך זה כן טוב בסה"כ (אך כל זה ראיתי בעבר וכבר לא זכורים לי הפרטים, אחפש בע"ה)

בקשי דורון, הרב אליהו חוק נישואין וגירושין - היצא שכרו בהפסדו? תחומין כ"ה (תשס"ה) 99-107 תשס"ה
שרמן, הרב אברהם חיים חובת החקיקה הדתית וישומה על פי ההלכה תחומין ה' (תשמ"ד) 366-378 תשמ"ד
ויינמן, הרב צבי חקיקה דתית - בעד ונגד תחומין ז' (תשמ"ו) 521-524 תשמ"ו
ערוסי, הרב רצון נישואין כדת משה וישראל בדורנו המאיר לארץ 66 (תשס"ז) 287-293 תשס"ז

זהו לעת עתה

הנה המאמרים עם תוספת.
את המאמרו של הרב אליהו בקשי דורון לקחתי מבניין אב ח"ה. בהיברובוקס סדר העמודים משובש, תיקנתי את זה.
מאמר של הרב ערוסי לקוח מהאתר נצח ישראל.
מצורפים גם מאמרים של הרב אברהם שרמן ושל הרב ויינמן ופרופ' שאקי מתחומין.
וכן הוספתי את מאמר של פרופ' אליאב שוחטמן \ על חקיקה דתית (במקור מ"מחניים") מהאתר דעת.
קבצים מצורפים
חקיקה דתית בחברה חילונית _ פרופ' אליאב שוחטמן.pdf
(223.75 KiB) הורד 128 פעמים
הרב רצון ערוסי - נישואין כדת משה וישראל בדורנו נצח ישראל.pdf
(750.23 KiB) הורד 131 פעמים
הרב ויינמן ופרופ' שאקי - חקיקה דתית בעד ונגד.pdf
(75.8 KiB) הורד 171 פעמים
הרב בקשי דורון - חוק נישואין וגירושין.pdf
(312.81 KiB) הורד 128 פעמים
הרב אברהם שרמן -חובת החקיקה הדתית וישומה על פי ההלכה.pdf
(104.87 KiB) הורד 201 פעמים

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' יולי 30, 2020 9:59 pm

יש להוסיף עוד עניין, כאשר כבר נולד ילד ממזר אם לא תהיה חקיקה דתית הוא יוכל לינשא, וגם לחרדים, איך ידעו? כעת כשיש רבנות יש לו פסול יחוס, והוא לא יכול לינשא, גם חילונים לפעמים לא מתחתנים איתו בגלל זה, כל הסיפור עם פרשת הממזרים התחילה מזה שאותם אח ואחות לא נישאו בגלל הפסול.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' אוגוסט 02, 2020 11:50 pm

איש_ספר כתב:סליחה על הנושא הבנאלי...

קרוב משפחה, מצוי בקשר עם אדם חילוני ומשכך נדרש להשיב תשובות לשאלות גם בנושאי דת ומדינה.

השיחה הגיע גם לכפית נישואין כדמו"י. והלה שיתף אותי במבוכתו , באיזה שפה להשיב.

אפשר לנסות למרוח בכל מיני טיעונים לא נכונים, אפשר גם בכלל להתנער מהנושא ולא לעמוד מאחוריו... שהרי אינו מעיקר היהדות כמובן.

ובכ"ז אני מנסה לברר לעצמי.

אני שואל שאלות של טירון, ואבקש את עזרתכם:

ברור שההתעקשות לא נועדה לזכות את החילונים במצוות קידושין או מצוות שבע ברכות. אלא לגרום לטהרת היחס וכו'.

ובכן, לסוברים שנישואין אזרחיים אינם מצריכים גט, הרי שאם האשה תבגוד בבעלה, אינה נלכדת באיסור א"א, ואם תעזוב את בעלה ותחייה עם איש אחר, ויוולדו ילדים, הרי שהם אינם ממזרים. גם לסוברים שצריך גט לחומרא, הילדים לכאורה חשובים ספק ממזרים ואינם ממזרים.

מאידך אם אנו כופים על אלו שאינם מעוניינים בכך להנשא כדמו"י, אנו מכניסים את האשה בקולר של איסור א"א, ואף מרבים ממזרים במקרה של נישואין העולים על שרטון ובעל המסרב לתת גט וכו'.

אז איפה הרווח?

לכאורה הרווח הוא באותם שאף בלי הרבנות היו בוחרים להנשא ע"י רב, רק שלא היו מתגרשים ע"י רב, והיו נולדים ממזרים. האמנם?! מה שיעורו של ציבור כזה?

אולי בעבר היה ציבור כזה, לצערינו כיום אם הדבר היה נתון בידי הציבור, רבים רבים היו בוחרים שלא להנשא בקשר הכובל אותם בצורך לגט.
ואף היום אותם שנישאים ברבנות, אם נפרדים, ברור שהאשה אינה מחכה לגט כדי להתייחד עם גבר אחר, ואולי לא מולידים ילדים. אולי.

בקיצור מה הרוויחו בכל הסיפור הזה?

כמובן שהצלת אנשים שעוברים על הכל מאיסור פנויה הוא רווח קטן ואינו בא בחשבון...

אני יודע שהכל נשאל, ומכיר את מאמרו של הרב ווינפלד. ובכל זאת אני מבקש את עזרתם בגיבוש תשובה. במידה וישנה...

.

הסיבות:
א. מניעת נשואי תערובת.
ב. יחוס ואפשרות של כל חילוני אחרי כמה דורות לחזור לכור מחצבתו ללא חששות.
ג. כמובן במצב הנוכחי גיטין חייבים שיהיו כהלכה ,ומבחינה פרקטית כל פתיחת הנושא לדיון מחודש ושינוי הסטטוס קבו תביא באופן מאוד מסתבר
לפריצה גם בנושא זה.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ב' אוגוסט 03, 2020 8:50 pm

בברכה המשולשת כתב:יעויין בדברי הגרח"ד הלוי

מצאתי מאמר של עמיחי רדזינר שעוסק בדעתו.
הורד מעמוד academia.edu של המחבר.
קבצים מצורפים
עמיחי רדזינר - זרח ורהפטיג והרב חיים דוד הלוי על נישואין אזרחיים.pdf
(1.12 MiB) הורד 216 פעמים

חזור אל “אספקלריא”