מה רע בחוג אנגלית?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איש גלילי

Re: מה רע בחוג אנגלית?

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' ינואר 01, 2018 7:08 pm

וכל זה בהנחה שלימוד הדקדוק אינו חלק מלימוד התורה בפני עצמו.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' ינואר 01, 2018 7:33 pm

חכמת הדקדוק שהתעסקו בה רבותינו הראשונים כמו רש"י ור"ת מפריעה ללימוד התלמוד ולכן רש"י ותוספות לא הבינו כראוי את התלמוד.
אבל מה הבעייה הלא לנו יש את שוטנשטיין ואיננו צריכים ללמוד בספריהם של הלא מבינים האלה.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' ינואר 14, 2018 11:39 am

כדכד כתב:לא, הוא מתכוון שידיעת הדקדוק מסייעת ללימוד התורה כי היא מסייעת ללימוד הפשט.
מה שכת"ר כותב שהיא מפריעה ללימוד התלמוד הוא מיישב שהיא מסייעת להבחין כנ"ל. ההצעות של כת"ר בהודעהה האחרונה אינן עוזרות

הוא לא כתב שהיא מסייעת ללימוד הפשט, שבזה גם אם אני מסכים בהחלט, אלא שהיא 'מסייעת' להבחין בין הפשט לדרש, ובזה הצעתי לו את ההצעות הנ''ל.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' ינואר 14, 2018 11:42 am

המעיין כתב:חכמת הדקדוק שהתעסקו בה רבותינו הראשונים כמו רש"י ור"ת מפריעה ללימוד התלמוד ולכן רש"י ותוספות לא הבינו כראוי את התלמוד.
אבל מה הבעייה הלא לנו יש את שוטנשטיין ואיננו צריכים ללמוד בספריהם של הלא מבינים האלה.

ליצנות אינה מועילה אלא רק מזיקה, אני מבקש לדבר לגופו של ענין. אולי תוכל להביא לי ספר של בעלי התוספות על הדקדוק? בעניותי אני לא מכיר כזה.
כמובן פילוסופיה אינה מזיקה כלל לאמונה ויראת שמים, והרי הוכחה מהרמב"ם ועוד ראשונים שידעו פילוסופיה ולא הפריע להם כלל. ועל כן כל ילד בחיידר צריך לדעת פילוסופיה.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' ינואר 14, 2018 11:57 am

יעקב_ב. כתב:אולי תוכל להביא לי ספר של בעלי התוספות על הדקדוק? בעניותי אני לא מכיר כזה.

רבינו תם כתב חיבור של תשובות לתשובות דונש על מחברת מנחם.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' ינואר 14, 2018 1:17 pm

יעקב_ב. כתב:
המעיין כתב:חכמת הדקדוק שהתעסקו בה רבותינו הראשונים כמו רש"י ור"ת מפריעה ללימוד התלמוד ולכן רש"י ותוספות לא הבינו כראוי את התלמוד.

ליצנות אינה מועילה אלא רק מזיקה, אני מבקש לדבר לגופו של ענין. אולי תוכל להביא לי ספר של בעלי התוספות על הדקדוק? בעניותי אני לא מכיר כזה.
כמובן פילוסופיה אינה מזיקה כלל לאמונה ויראת שמים, והרי הוכחה מהרמב"ם ועוד ראשונים שידעו פילוסופיה ולא הפריע להם כלל. ועל כן כל ילד בחיידר צריך לדעת פילוסופיה.

חשבתי שידועה לכולם התעסקותו של רבנו תם בדקדוק כמו שהביא איש גלילי.

גם בעניין הפילוסופיה לו המצב היה שחלק מרבותינו הראשונים עסקו בה ולא היה אף אחד שערער בדבר והיה הרב יעקב_ב מחכמי הפורום טוען שהיא מזיקה לאמונה וליראת שמים כי כך הוא מרגיש הייתי כותב שמה שהיה טוב לרמב"ם טוב גם לנו. אבל כיוון שבעניין הפילוסופיה נחלקו ראשונים ואחרונים והיו רבים מחכמי הדורות שטענו שהיא מזיקה אני מקבל שאתה יכול לטעון את זה.
אם תביא גדולי הראשונים והאחרונים שאומרים שלימוד הדקדוק גורם לאי הבנת התלמוד אקבל גם בנושא זה את התבטאותך.

לעומת זאת בהחלט יש מקום לדון מדוע הדקדוק אינו מפריע להבנת התלמוד או האם יתכן שיפריע אמנם לדעתי לא אבל בשביל זה יש לנו את הפורום כדי לדון בדברים.

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » א' ינואר 14, 2018 4:39 pm

המעיין כתב:לעומת זאת בהחלט יש מקום לדון מדוע הדקדוק אינו מפריע להבנת התלמוד או האם יתכן שיפריע אמנם לדעתי לא אבל בשביל זה יש לנו את הפורום כדי לדון בדברים.

האיך יכולה חכמה אמיתית להפריע לקניית חכמה אחרת?!

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' ינואר 15, 2018 7:44 am

סעדיה כתב:
המעיין כתב:לעומת זאת בהחלט יש מקום לדון מדוע הדקדוק אינו מפריע להבנת התלמוד או האם יתכן שיפריע אמנם לדעתי לא אבל בשביל זה יש לנו את הפורום כדי לדון בדברים.

האיך יכולה חכמה אמיתית להפריע לקניית חכמה אחרת?!

הרב המעיין לטעמיה דהרב יעקב_ב. קאמר.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליבא דאמת 11 ו־ 5 אורחים