מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה רע בחוג אנגלית?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איש ימיני

Re: מה רע בחוג אנגלית?

הודעהעל ידי איש ימיני » א' נובמבר 26, 2017 11:23 pm

קו ירוק כתב:המילים 'היישוב הישן' שציינת בהכרח מצביעות שהת"ת שימר את רוח הישוב הישן? או שמא בזמנך הוא כבר היה שייך לפירפריות..
בתתי"ם מאן דכר שמיה שמה שלא קשור לתורה במישרין - הס מלהזכיר. זו היתה הסיבה שהחזו"א אמר לר' יצחק מאיר קרלנשטיין על בנו ר' ראובן תשלח לת"ת סאטמר (שנפתח בשנה שהוא התחיל ללמוד בת"ת) כי ב"ה יש 'חיידר' בבני ברק.
והורים שלא רצו שבניהם ילמדו שעתיים לימודי חול בחינוך העצמאי הוציאו את בניהם אז למכינה לישיבה קטנה

האשכול פה עסק בחוגים שמחוץ לת"תים, שאף עליהם יש התנגדות מוחלטת.

דינים העולים... ת"ת שמלמדים בו אנגלית או כל מקצוע חול אחר אינו ת"ת. רק ת"ת סאטמר נחשב לת"ת בבני ברק.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » א' נובמבר 26, 2017 11:25 pm

לגופו של אשכול... מה רוצים מהרב קסלר? וכי הוא יכול לאמר אחרת? יניחו לו? אין לו ברירה... זו העבודה שהוא בחר, אין צורך לרחם עליו....

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 26, 2017 11:40 pm

איש ימיני כתב:לגופו של אשכול... מה רוצים מהרב קסלר? וכי הוא יכול לאמר אחרת? יניחו לו? אין לו ברירה... זו העבודה שהוא בחר, אין צורך לרחם עליו....

זה לא מדויק, כמאמר הכתוב אֲשֶׁר אֲנִי קָצַפְתִּי מְּעָט וגו'...
אני לא מרחם עליו. אני רק מאד מאד רוצה לדעת מהי אותה "מגמה מאד מאד מסוכנת".

אבי עזרי

הודעהעל ידי אבי עזרי » ב' נובמבר 27, 2017 12:31 am

קו ירוק כתב:

אנחנו נכנסים לתחום יותר מורכב. לא אובה.
בלשון פשוטה יותר. ילדי ה'חיידרים' שהם ה'פני' של הציבור החרדי, שהם ה'אל תגעו במשיחי' - לא לומדים לא בחוג אלקטרוניקה ולא בחוג יצירה ונגרות.
ובכל מקרה לימוד אנגלית שזה לא שעשוע אלא לימוד מקצוע, חמור מהם.
והאשכול נפתח בשאלה למה האנשים שהגריש"א מינה וסמך עליהם, חושבים אחרת מ'התזה' שהעלית.
לגיטימי שאתה חולק. אבל אותם אנשים שהאחריות עליהם סבורים אחרת. והוסבר באשכול ע"י כמה מהחו"ר בטוב טעם, מדוע.[/quote]
אינני יודע היכן אתה גר, אך במקום מגורי [לא ב"ב וי-ם] יש חוגים בקבוצות נפרדות לחיידרים ליטאיים ולחסידיים. בהתחלה היתה התנגדות של מנהלי התתי"ם, אך לאחר שנתקבל אישורם של גדו"י, ההתנגדות הוסרה, רק סוכם שלא יהיה פרסום בתוך מתחמי התתי"ם [מה שנראה יותר בגלל מה יאמרו].
למיטב זכרוני, הנימוקים שהועלו בכתבה ההיא ביתד, היו חששות מכוונות נסתרות פסולות של משרד החינוך, ולא הועלו בעיות בעצם מהות החוגים הללו.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' נובמבר 27, 2017 1:28 am

אבי עזרי כתב:
קו ירוק כתב:אנחנו נכנסים לתחום יותר מורכב. לא אובה.
בלשון פשוטה יותר. ילדי ה'חיידרים' שהם ה'פני' של הציבור החרדי, שהם ה'אל תגעו במשיחי' - לא לומדים לא בחוג אלקטרוניקה ולא בחוג יצירה ונגרות.
והאשכול נפתח בשאלה למה האנשים שהגריש"א מינה וסמך עליהם, חושבים אחרת מ'התזה' שהעלית.
לגיטימי שאתה חולק. אבל אותם אנשים שהאחריות עליהם סבורים אחרת. והוסבר באשכול ע"י כמה מהחו"ר בטוב טעם, מדוע.

אינני יודע היכן אתה גר, אך במקום מגורי [לא ב"ב וי-ם] יש חוגים בקבוצות נפרדות לחיידרים ליטאיים ולחסידיים. בהתחלה היתה התנגדות של מנהלי התתי"ם, אך לאחר שנתקבל אישורם של גדו"י, ההתנגדות הוסרה, רק סוכם שלא יהיה פרסום בתוך מתחמי התתי"ם [מה שנראה יותר בגלל מה יאמרו].
למיטב זכרוני, הנימוקים שהועלו בכתבה ההיא ביתד, היו חששות מכוונות נסתרות פסולות של משרד החינוך, ולא הועלו בעיות בעצם מהות החוגים הללו.

איך כתבתי בתחילה לא אובה להתפלמס עם מי שלא מבין.. מעניין מי שזה גדו"י שנתנו אישורם.. היום זה מטבע מאוד שחוק.
רק זר לי שעל דעות כשלך נטלת לעצמך ניק כ"כ מכובד, שהינו 180 מעלות הפוך מהלך רוחך..
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ב' נובמבר 27, 2017 6:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' נובמבר 27, 2017 1:42 pm

עקביה כתב:
איש ימיני כתב:לגופו של אשכול... מה רוצים מהרב קסלר? וכי הוא יכול לאמר אחרת? יניחו לו? אין לו ברירה... זו העבודה שהוא בחר, אין צורך לרחם עליו....

אתה באמת חושב שהרב קסלר יכול לאמר אחרת??? "יכול" במובן של להמשיך בתפקידו מתוך שלווה וחיים נורמליים...
אם כן, אני צריך להעריך יותר את קנאי ק"ק קרית ספר ואגפיה יצ"ו.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 27, 2017 1:51 pm

איש ימיני כתב:
עקביה כתב:

אתה באמת חושב שהרב קסלר יכול לאמר אחרת??? "יכול" במובן של להמשיך בתפקידו מתוך שלווה וחיים נורמליים...
אם כן, אני צריך להעריך יותר את קנאי ק"ק קרית ספר ואגפיה יצ"ו.

הלא רמזתי לכך שהטענה אינה שהוא יכול או לא יכול לומר אחרת, אלא שהוא הוסיף לא מעט נופך משלו.
קנאי ק"ס והגלילות נר"ו אינם דורשים שרבם יעיר ויריע על פרצות חדשות מפקידה לפקידה על בסיס קבוע, ומה שהוא עושה זה כנראה מיוזמתו.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ב' נובמבר 27, 2017 2:04 pm

אני כותב מזכרון בלבד
בכנס חינוך שהתקיים לפני כמה שנים בקהילת בני תורה בהר נוף, היה חלק של שו"ת עם הגראי"ל [בן גיטל פייגא לרפוא"ש] שליט"א ושאלו שם בין השאר האם לשלוח לחוג נגרות , והשיב בשלילה מוחלטת,המשיך השואל והרי ידןע שהסטייפלער כשהיה לו קשה ללמוד היה בונה סטנדרים וכדו' ע"ז השיב בציניות "קודם שיהיה סטייפלער ואח"כ שיבנה סטנדרים" הקלטה של הנ"ל מצאתי לפני כמה שנים ב"קול הלשון"

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 27, 2017 2:40 pm

אף אני אוסיף,
מעשה שהיה בחיידר במודיעין עילית לפני 5 שנים, אחד המלמדים אסף אל מתחם ריק בשטח החיידר 3 ארנבות. באותו אזור של החיידר למדו ילדים בכתת מכינה (בני 5) וגנים (גילאי 4 ו3). היו הורים שהפריע להם שילדיהם יראו חיות טמאות ופנו על כך למנהל. המנהל נסע לשאול את פי הגראי"ל, ישלח ה' דברו וירפאהו, שאמר לו: "נאר תיירה" (רק תורה). לאמר, בשום אופן אין להכניס בע"ח לחיידר. שאל המנהל, מה לגבי בע"ח טהורים. חזר הגראי"ל והשיב "נאר תיירה", וזה היה סופה של פינת החי האומללה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' נובמבר 27, 2017 7:08 pm

בתורה כתוב שמשה הראה לבני ישראל את כל בע"ח, הן הטמאים והן הטהורים... (שמיני יא, ב וברש"י)

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' נובמבר 27, 2017 7:23 pm

עקביה כתב:אף אני אוסיף,
מעשה שהיה בחיידר במודיעין עילית לפני 5 שנים, אחד המלמדים אסף אל מתחם ריק בשטח החיידר 3 ארנבות. באותו אזור של החיידר למדו ילדים בכתת מכינה (בני 5) וגנים (גילאי 4 ו3). היו הורים שהפריע להם שילדיהם יראו חיות טמאות ופנו על כך למנהל. המנהל נסע לשאול את פי הגראי"ל, ישלח ה' דברו וירפאהו, שאמר לו: "נאר תיירה" (רק תורה). לאמר, בשום אופן אין להכניס בע"ח לחיידר. שאל המנהל, מה לגבי בע"ח טהורים. חזר הגראי"ל והשיב "נאר תיירה", וזה היה סופה של פינת החי האומללה.

מסתמא הגראי"ל לא שמע על הפירצה הנוראה שישנם גני ילדים המתקראים "חרדיים" ומלמדים בהם ילדים לצייר בתוך הקווים, ועל הנחליאלי ועל עוגה עוגה, קודם שיורידו את מה שאין בו תועלת (מלבד המסורתיות איש מפי איש ועד לוין קיפניס ואסור לשנות), ואח"כ את מה שיתן מעט שמחה לילדי ק"ס המתוסבכים.
(מסתמא כוונתו הרעיון ולאו דווקא שצריך להשמיד שם את פינת החי בפועל).
אגב, הגרי"ש זילברמן זצ"ל קצף על מסורת הנחליאלי וכו', שאביו מלמדו תורה ואם לא כאילו קוברו (כמובן שאין כוונתו שאסור לעשות הפסקות וכדו', וכמובן שגם בגנים המסונפים למוסדותיו יש ציורים וכו', וכמובן שאפשר לחסוך גם עוד כמה הערות קטנוניות).

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' נובמבר 27, 2017 7:59 pm

דרומי כתב:בתורה כתוב שמשה הראה לבני ישראל את כל בע"ח, הן הטמאים והן הטהורים... (שמיני יא, ב וברש"י)

"וכי משה רבינו קניגי היה או בליסטרי היה? אלא מכאן שהתורה מן השמים" אם כן זה גופא תורה..

היו הורים שהפריע להם שילדיהם יראו חיות טמאות ופנו על כך למנהל.

לאלו שמקפידים מה הדין בזאבו או עוף הברקל..?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' נובמבר 27, 2017 8:28 pm

קראקובער כתב:לאלו שמקפידים מה הדין בזאבו או עוף הברקל..

צובעים אותו בשחור וזה בסדר.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' נובמבר 27, 2017 8:36 pm

כל מי שפעם אחת שאל גדולי ישראל יודע שלהביא לכאן שאלה פרטית ולעשות מזה "דרך חיים" זה סתם בדיחה.
צריך להכיר את כל הפרטים של המקרה לגופו בשביל להבין מה היה, והרי עשרות ומאות ת"תים בנשיאותו שכבר עשרות שנים לוקחים את הילדים לכל מיני טיולים וכו' ולא רק תורה ותורה.

בינתיים אני מתרשם שבאופן ציבורי ורשמי אין לעשות פעילויות בת"תים שאינם לימוד תורה.
אמנם באופן פרטי יש הרבה ילדים שצריכים עוד דברים חוץ מתורה ולא צריך להכניס את זה למסגרת הת"ת אלא לתת להם מתחת השולחן מה שהם צריכים.

חוגים באנגלית מסתמא זה דבר כשר למהדרין לכל הדעות, רק שככל הנראה במקרה הספיציפי של נושא האשכול היו כנראה אנשים בעייתיים שעמדו מאחורי התכניות "התמימות" האלו וכוונתם לרעה ולזדון, ועל זה התנגדו רבני העיר.

(כמו שלא כל מי שמתרגם את התורה הוא רפורמי כמנדלסון, אלא תלוי מה מטרתו).

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 27, 2017 8:36 pm

הרואה כתב:
עקביה כתב:אף אני אוסיף,

מסתמא הגראי"ל לא שמע על הפירצה הנוראה שישנם גני ילדים המתקראים "חרדיים" ומלמדים בהם ילדים לצייר בתוך הקווים, ועל הנחליאלי ועל עוגה עוגה, קודם שיורידו את מה שאין בו תועלת (מלבד המסורתיות איש מפי איש ועד לוין קיפניס ואסור לשנות), ואח"כ את מה שיתן מעט שמחה לילדי ק"ס המתוסבכים.
(מסתמא כוונתו הרעיון ולאו דווקא שצריך להשמיד שם את פינת החי בפועל).
אגב, הגרי"ש זילברמן זצ"ל קצף על מסורת הנחליאלי וכו', שאביו מלמדו תורה ואם לא כאילו קוברו (כמובן שאין כוונתו שאסור לעשות הפסקות וכדו', וכמובן שגם בגנים המסונפים למוסדותיו יש ציורים וכו', וכמובן שאפשר לחסוך גם עוד כמה הערות קטנוניות).

הרב שטיינמן התכוון למה שהמנהל הבין שהוא מתכוון.
אני אמרתי לו שנס שהוא לא שאל האם מותר לילדים להתגלש במגלשה, לרכב על בימבות, לשחק בארגז חול ולעשות יצירות, גזירות והדבקות.

אגב, המנהל סיפר לי על חיידר אחר במודיעין עילית, בו מגיע ריתמיקאי (גבר) אל ילדי הגנים. אותו ריתמיקאי התחיל ללמד את ילדי הגן תווים. גם כאן היה מי שהדבר הפריע לו, הלכו לשאול את הגראי"ל והוא פסק לאיסור.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ב' נובמבר 27, 2017 9:33 pm

עקביה כתב:אגב, המנהל סיפר לי על חיידר אחר במודיעין עילית, בו מגיע ריתמיקאי (גבר) אל ילדי הגנים. אותו ריתמיקאי התחיל ללמד את ילדי הגן תווים. גם כאן היה מי שהדבר הפריע לו, הלכו לשאול את הגראי"ל והוא פסק לאיסור.

לענ"ד כל מה שאתה כותב כאן בשם הגראי"ל טעון בירור. כי הדברים אינם מתאימים לו.
במקרה הזה ספציפי של ריתמיקאי גם אני שמעתי סיפור זה. אבל לפי הגירסא ששמעתי זה לא היה עם הגראי"ל אלא עם אחד מרבני השכונה. הורים חמומי מוח באו אליו נסערים: שומו שמים! מלמדים את ילדינו 'דו, רה, מי'! תכנים חיצוניים! גיוואלד!
אותו רב העביר מסר להנהלת החידר, שיש להפסיק את זה, ואכן ריתמיקאי פוטר למרות החוזה שנחתם עמו.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' נובמבר 27, 2017 9:41 pm

החושב
מאיפה אתה מכיר בכלל את הגראי"ל?
זה מתאים לו ועוד איך. אתה ניזון מהרחוב, לא מהכירות עמו.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 27, 2017 10:53 pm

החושב כתב:
עקביה כתב:אגב, המנהל סיפר לי על חיידר אחר במודיעין עילית, בו מגיע ריתמיקאי (גבר) אל ילדי הגנים. אותו ריתמיקאי התחיל ללמד את ילדי הגן תווים. גם כאן היה מי שהדבר הפריע לו, הלכו לשאול את הגראי"ל והוא פסק לאיסור.

לענ"ד כל מה שאתה כותב כאן בשם הגראי"ל טעון בירור. כי הדברים אינם מתאימים לו.
במקרה הזה ספציפי של ריתמיקאי גם אני שמעתי סיפור זה. אבל לפי הגירסא ששמעתי זה לא היה עם הגראי"ל אלא עם אחד מרבני השכונה. הורים חמומי מוח באו אליו נסערים: שומו שמים! מלמדים את ילדינו 'דו, רה, מי'! תכנים חיצוניים! גיוואלד!
אותו רב העביר מסר להנהלת החידר, שיש להפסיק את זה, ואכן ריתמיקאי פוטר למרות החוזה שנחתם עמו.

אני שוקל האם להיעלב.
את הסיפור הראשון סיפר לי המנהל שהיה בעצמו אצל הגראי"ל. הוא גם הציע להראות לי הסרטה של ביקורו הנ"ל אצל הגראי"ל עם השאלות והתשובות, אבל לא היה לי עניין לראות כי האמנתי לו. ועי' רש"י דברים א כג.
את הסיפור השני סיפר לי אותו מנהל כאשר הוא עצמו אינו כלי ראשון. איני יודע איזה כלי כן. אולי הגירסה שלך היא הנכונה לסיפור זה. אבל לא הבנתי למה פיטרו את הריתמיקאי, הרי הוא יכול פשוט להפסיק ללמד תווים.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ב' נובמבר 27, 2017 11:24 pm

עקביה כתב:אני שוקל האם להיעלב.

אם אתה עדיין לא סגור בנושא, אז אומר לך: אל תיעלב.
את הסיפור הראשון סיפר לי המנהל שהיה בעצמו אצל הגראי"ל. הוא גם הציע להראות לי הסרטה של ביקורו הנ"ל אצל הגראי"ל עם השאלות והתשובות, אבל לא היה לי עניין לראות כי האמנתי לו. ועי' רש"י דברים א כג.

אני לא הייתי מוותר.
מאז שראיתי סרטון של משלחת הרבנים אצל הגריש"א בעניין פאות הפסקתי להיות תמים. עובדות לחוד, ואיך שמספרים אותם - לחוד.
את הסיפור השני סיפר לי אותו מנהל כאשר הוא עצמו אינו כלי ראשון. איני יודע איזה כלי כן. אולי הגירסה שלך היא הנכונה לסיפור זה. אבל לא הבנתי למה פיטרו את הריתמיקאי, הרי הוא יכול פשוט להפסיק ללמד תווים.

צריך עיון.

אבי עזרי

הודעהעל ידי אבי עזרי » ג' נובמבר 28, 2017 1:02 am

קו ירוק כתב:
אבי עזרי כתב:
לגיטימי שאתה חולק. אבל אותם אנשים שהאחריות עליהם סבורים אחרת. והוסבר באשכול ע"י כמה מהחו"ר בטוב טעם, מדוע.

איך כתבתי בתחילה לא אובה להתפלמס עם מי שלא מבין.. מעניין מי שזה גדו"י שנתנו אישורם.. היום זה מטבע מאוד שחוק.
רק זר לי שעל דעות כשלך נטלת לעצמך ניק כ"כ מכובד, שהינו 180 מעלות הפוך מהלך רוחך..

אש הקנאות שבוערת בך, מונעת ממך להגיב עניינית, וחבל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 28, 2017 8:52 am

כן, היו גם חרדים לייט שאמרו שהרב שך היה קנאי.. שלא לדבר על הסטייפלער. ואצל הרב שטיינמן היום באופנה להגיד משהו אחר: הוא מחזיק שזה לכתחילה..
והיראים עומדים ומשפשפים עיניהם 'הזאת נעמי'?
אם יש צורך להסביר מעל במה ציבורית מה חמור בלימודי חול בתתי"ם, אות הוא שציבורים אלו פשטו את הרגל.
ישנן כמה הודעות בתחילת האשכול בענין, שהסבירו בטוב טעם את הדברים.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ג' נובמבר 28, 2017 10:17 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' נובמבר 28, 2017 10:07 am

קו ירוק כתב:כן, היו גם חרדים לייט שאמרו שהרב שך היה קנאי.. שלא לדבר על הסטייפלער.[/size]

ביחס לראשי ישיבות של דור הקודם כמו רבי איסר זלמן ורבי חצקל סרנא הם בהחלט היו קנאים.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 28, 2017 10:16 am

ר' איסר זלמן מדור קודם אין לך אפילו מושגים בו.
ר' חצ'קל סרנא לא היה קנאי... האם הכרתו ?

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' נובמבר 28, 2017 10:29 am

["קו ירוק"]ר' איסר זלמן מדור קודם אין לך אפילו מושגים בו.

אתה מתכוון ברצינות שהיה קנאי?! (עוד כמה שנים יקח שלא יהיה לנו מושג בהרב שך גם כן?)
ר' חצ'קל סרנא לא היה קנאי... האם הכרתו?

מכיר אנשים שהכירו אותו היטיב.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' נובמבר 28, 2017 11:38 am

קו ירוק כתב:כן, היו גם חרדים לייט שאמרו שהרב שך היה קנאי.. שלא לדבר על הסטייפלער. ואצל הרב שטיינמן היום באופנה להגיד משהו אחר: הוא מחזיק שזה לכתחילה..
והיראים עומדים ומשפשפים עיניהם 'הזאת נעמי'?
אם יש צורך להסביר מעל במה ציבורית מה חמור בלימודי חול בתתי"ם, אות הוא שציבורים אלו פשטו את הרגל.
ישנן כמה הודעות בתחילת האשכול בענין, שהסבירו בטוב טעם את הדברים.

הצורך היום להסביר דברים פשוטים משום שפעם החילונים לא התעסקו עם הדברים הללו ונתנו לנו לחנך כרצוננו - כך שדברים פשוטים היו מובנים מאליהם (וכמו שטוען תדיר הרב אויערבך) ואפילו שאלה לא הייתה מתעוררת - כיום הם במתקפה עלינו על אנגלית על פרנסה על צבא וע''כ יש צורך להסביר
ולא פשיטת רגל יש כאן אלא בעיטת רגל מצדך..

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ג' נובמבר 28, 2017 12:08 pm

אם לומדים ב'חדר' חשבון וגיאוגרפיה וטבע, למה לא ללמוד אנגלית? (שנצרכת יותר מטבע וגיאוגרפיה)

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 28, 2017 12:45 pm

פשיסחא.
בעגה המקובלת:
בחיידרים לומדים רק חשבון ודקדוק הנצרכים להבנת התורה.
בתתי"ם אולי לומדים עוד דברים, בערי הפירפריה.. או המודרנים

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ג' נובמבר 28, 2017 12:49 pm

בחיידר שאני למדתי למדו גם טבע וגיאוגרפיה

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' נובמבר 28, 2017 1:43 pm

קו ירוק,
נראה לי שצודק הרב מפשיסחא. כל החיידרים כמעט לומדים טבע וגאוגרפיה ואיני יודע האם זה לצורך תקציבים או שבאמת חושבים שזה מה שצריך לעשות.
תברר שוב.
אני עברתי בכמה חיידרים וראיתי את זה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 28, 2017 1:57 pm

רב משולש. בתוך עמי אנכי יושב.
אולי תוכל לספר לי על 'חיידרים' ואפילו של חינוך העצמאי! (שאינם ממלכתי דתי... כן, גם אם הם 'חסידיים') נורמטיביים שלומדים בהם מה שציינת? לא בביתר ואלעד ויתר הפירפריות.. תראה לי אחד כזה בבני ברק וירושלים ומודיעין עלית (לא בית וגן ועוד כמה, שראשי הישיבות נזעקו עליהם בשנה שעברה)
אגב, אם כבר מדברים אז החיידר ברחבות של הרב כהנוביץ' שליט"א לא נקרא פירפריה לצורך הענין. וכמובן לא החיידרים בפ"ת. אלו הרוח של הסטייפלער והרב שך נוססה עליהם.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' נובמבר 28, 2017 2:41 pm

אני מעדיף לא לפתוח דיון על שמות ת"תים מעל גבי האינטרנט.
אולי נדון בשמות בפרטי ואחר כך אם יהיה צורך נכתוב אותם כאן בעילום שם.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' נובמבר 28, 2017 4:35 pm

לעצם הדיון האחרון שהתפתח על מה נהוג ללמוד בתלמודי תורה, אני אישית לימדתי בעבר בת"ת ממלכתי חרדי (מבחינת המימון), ומלבד חשבון ודקדוק בסיסי לא למדו שום לימודי חול בפועל. כל השאר היו רק על הדפים של הדיווח למשרד החינוך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' נובמבר 28, 2017 8:06 pm

קו ירוק כתב:האשכול פה עסק בחוגים שמחוץ לת"תים, שאף עליהם יש התנגדות מוחלטת.

אחר המחילה, לא כל התנגדות מוחלטת שלך הופכת להיות בגדר "אף עליהם יש התנגדות מוחלטת".
צא וראה שרובא דאינשי שולחים לחוגים.(רק שכאן ספציפית יש לדון ולהיזהר טובא היות שמדובר בחוגים של משרד החינוך וכפי שביארו לעיל).

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' נובמבר 28, 2017 8:24 pm

ידוע לי בבירור על ת"ת שלפני כ15 שנה בהוראה מפורשת ממרן הגראי"ל שטיינמן לימדו שעה בשבוע, שבוע אחד גיאוגרפיה, ושבוע אחד היסטוריה של מדינת ישראל (כמובן עם מלא השקופה טהורה בסגנונו של קו ירוק כמעט). שעה זו באה על חשבון לימודי החשבון והדקדוק הרגילים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' נובמבר 28, 2017 8:27 pm

אינך יודע מה אתה סח. (ואני מדבר על חיידרים פרומערים לגמרי, של טובי האברכים, ולא בערי השדה).

לא נכון. הנושא של האנשים שהוזכרו מהכתבה של "יתד" הוא חוגים של משרד החינוך ולא חוגים ככלל.

אתה יכול להתקפד בעמדתך האישית ללא טעם וריח, אך היתלות דמיונית ב"אנשים שהאחריות עליהם" איננה ממין העניין. תחת זאת, מומלץ לענות על מה ששאלו אותך וכפי ש"הוסבר באשכול ע"י כמה מהחו"ר בטוב טעם".

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' נובמבר 28, 2017 8:55 pm

פרנקל תאומים כתב:

אינך יודע מה אתה סח. (ואני מדבר על חיידרים פרומערים לגמרי, של טובי האברכים, ולא בערי השדה).

לא נכון. הנושא של האנשים שהוזכרו מהכתבה של "יתד" הוא חוגים של משרד החינוך ולא חוגים ככלל.

אתה יכול להתקפד בעמדתך האישית ללא טעם וריח, אך היתלות דמיונית ב"אנשים שהאחריות עליהם" איננה ממין העניין. תחת זאת, מומלץ לענות על מה ששאלו אותך וכפי ש"הוסבר באשכול ע"י כמה מהחו"ר בטוב טעם".

לא אובה להתפלמס, ולו מהסיבה שזה לא המקום לדעתי, כי זה דורש הסבר מקיף ולא תגובות פה ושם. ומ"מ הוזכרו לעיל נקודות יסוד בענין ע"י חו"ר האשכול.
הרבנים המוכרים שוללים חוגים יעודיים ממוסדים לכלל הילדים (ולא דוקא של משרד החינוך). והובהר שזה פרצה. הורה שחושב שלא, עושה זאת על דעת עצמו.
לעיל ניסיתי להסביר את דעתם, שהערובה של הציבור היא דוקא הנקיות מלימוד חכמות מיותרות שאינן נצרכות לפרנסה, ובודאי לא בגיל הילדות (חוגי משחק למי שזה חשוב, זה לא לימודים).

לגבי הלימודים בתתי"ם עצמם מאן דכר שמיה. כי בחיידר באים ללמוד תורה הק' ותו לא. (וחשבון ודקדוק מעט, כרוקחות לתורה).
הויכוח עם מציאות זו בתתי"ם נכונה או לא, כנראה תלויה במבט שונה.
לא נספור כאן ברשימה שמית את ה'חיידרים' הפרומער'ס בערים החרדיות הגדולות, שלא מלמדים מלבד חשבון ודקדוק. אציין בנגיעה קלה בב"ב; תשב"ר, תורת אמת, באר יהושע, קרלין (אני מקווה שגם היום, ומסתבר שכן), תפארת יעקב, והנילוים עליהם. במודיעין עילית; להערכתי כל התתי"ם כולל חינוך עצמאי. את ירושלים אינני מכיר מקרוב, אך אין ספק שגם שם כל התתי"ם המסורתיים שהם עמוד השדרה של הציבור החרדי התורני (אישית, אני פחות מכיר ציבורים אחרים) הולכים על אותו קו. כנראה שגם באלעד הציבור התורני שולח את ילדיו לתתי"ם מסוג זה. אך אולי תרי ירושלים הוו, תרי בני ברק הוו, תרי מודיעין עילית הוו, וכו'

לא באתי לדבר מהשקפת עולמי. אין נ"מ מה אני סבור.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' נובמבר 28, 2017 10:47 pm

מאחר שאני מכיר כמה מהמוסדות שהזכרת (כולל אלו שרוחם של הסטייפלר והרב שך נוססה עליהם) ולומדים בהם טבע וגיאוגרפיה ושאר חוכמות חיצוניות (מלבד אנגלית השמורה רק לחנה"ע ודומיו) הריני לקבוע שתרי כדור הארץ הן זה של קו ירוק וזה של שאר העולם...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' נובמבר 28, 2017 11:13 pm

בשני 'חדרים' שאני למדתי (דווקא בפריפריה הרחוקה) לא למדו שום דבר חוץ מחשבון ועברית (כולל קצת חיבור וסגנון)
כשילדיי הגיעו לגיל החיידר ראיתי שמקובל בביתר עילית ללמוד גם טבע וגיאוגרפיה.
אבל מבירור אצל חבר שלימד בכמה מקומות בירושלים ובמודיעין עילית הוא טוען שגם במקומות שהוא לימד נוהגים כך.
אולי יש הבדל בין מנהג ירושלים למנהג בני ברק? (לפי זה מודיעין עילית בד"כ הולכת אחרי בני ברק ברוב דבריה. ואלעד בוודאי שייכת לתחום השיפוט של בני ברק, לעומת זה ביתר ובית שמש ערים ירושלמיות).

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' נובמבר 29, 2017 1:46 pm

הרב משולש
יודע אתה שלא כתבתי ביתר כי היא פריפריה (וחבל, וכך גם אלעד. בלי להתפלמס בנושא..)
חברך כנראה עילג, כי במודיעין עילית אין דבר כזה. ובב"ב במקומות שהזכרתי לא היו מעולם. אינני יודע מה קורה בשנים האחרונות ממש, ומסתבר שלא השתנה מאום.

וביחס לדבריו שלך הרב שמש, הנה בדרך אמת דפתח תקווה אין מלבד חשבון ודקדוק.
וביחס לרחובות עשיתי מעשה ובררתי עם המנהל ידידי שליט"א. ואמסור את דבריו:
בהכוונת הסטייפלער למדו ב"הבאר" גם טבע, וגאוגרפיה ומעט היסטוריה, מספרים של החינוך העצמאי. (לא שאלתיו מדוע הסטייפלער כך הורה. זה צריך לשאול אצל אביו שליט"א נשיא הת"ת).
ולפני יותר מי"ג כשעלו דרישות משה"ח לליבה, שלחו חוזרים למוסדות על לימודי אנגלית, ומי שלא - ייפגע תקציבית. הוא נכנס להגרח"ק, אשר השיבו שלדעתו זה יהרג ואל יעבור, אבל תשאל את מו"ח.. הוא הלך אל הגריש"א למחרת ששב לביתו מניתוח על העורקים שעבר, וכששמע במה המדובר הסכים לקבלו, ובשנינות הידועה שלו החל לברר 'למה רק אתה שואל, איפה כולם'? הוא השיבו יש לי שאלה באתי, אינני יודע מה כולם עושים.. אמר לו הגריש"א אתה לא מלמד אנגלית ולא מחזיר את השאלון אפי' אם יורידו את התקציב. והוסיפו תאמר לר' משה גפני שאני חפץ לשוחח אתו. רמ"ג הנ"ל נכנס אליו למחרת, ואמר לו את החלטתו, ועל פי זה פעלו אז.
ידוע לי שבת"ת אחד שבהכוונת הגרח"ק אמר שיהיה כמו תשב"ר, אבל שיעשו טיולים. שאלוהו בתשב"ר אין טיולים, השיבם אעפ"כ.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ב' ינואר 22, 2018 5:52 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' נובמבר 29, 2017 2:05 pm

קו ירוק כתב:הרב משולש
יודע אתה שלא כתבתי ביתר כי היא פריפריה (וחבל, וכך גם אלעד. בלי להתפלמס בנושא..)
חברך כנראה עילג, כי במודיעין עילית אין דבר כזה. ובב"ב במקומות שהזכרתי לא היו מעולם. אינני יודע מה קורה בשנים האחרונות ממש, ומסתבר שלא השתנה מאום.

וביחס לדבריו שלך הרב שמש, הנה בדרך אמת דפתח תקווה אין מלבד חשבון ודקדוק.
וביחס לרחובות עשיתי מעשה ובררתי עם המנהל ידידי שליט"א. ואמסור את דבריו:
בהכוונת הסטייפלער למדו ב"הבאר" גם טבע, וגאוגרפיה ומעט היסטוריה, מספרים של החינוך העצמאי. (לא שאלתיו מדוע הסטייפלער כך הורה. זה צריך לשאול אצל אביו שליט"א נשיא הת"ת).
ולפני עשור ויותר כשעלו דרישות משה"ח לליבה, שלחו חוזרים למוסדות על לימודי אנגלית, ומי שלא, ייפגע תקציבית. הוא נכנס להגרח"ק והוא אמר לו שלדעתו זה יהרג ואל יעבור, אבל תשאל את מו"ח. הוא הלך אל הגריש"א למחרת הניתוח על העורקים שעבר, וכששמע במה המדובר הסכים לקבלו, ומיד שאל למה רק אתה שואל, איפה כולם? השיבו יש לי שאלה באתי, אינני יודע מה כולם עושים.. אמר לו הגריש"א אתה לא מלמד אנגלית ולא מחזיר את השאלון אפי אם יורידו את התקציב. והוסיפו תאמר לר' משה גפני שאני חפץ לשוחח אתו. הנ"ל נכנס אליו למחרת, ואמר לו את החלטתו, ועל פי זה פעלו אז.
ידוע לי שבת"ת אחד שבהכוונת הגרח"ק אמר שיהיה כמו תשב"ר, אבל שיעשו טיולים. שאלוהו בתשב"ר אין טיולים, השיבם אעפ"כ.

הטרדתי שוב את אותו מלמד והוא חוזר על מה שאמר: בירושלים מלמדים טבע וגאוגרפיה בחיידרים מידיעה. ובמודיעין עילית עד כמה שידוע לו גם כן, אבל הוא יברר שוב בהמשך.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 48 אורחים