מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חק המרכולים - צביון דתי למדינה אינטרס חרדי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אורח

חק המרכולים - צביון דתי למדינה אינטרס חרדי?

הודעהעל ידי אורח » ו' ינואר 05, 2018 9:51 am

אשמח אם מישהו יכול להבהיר את הענין

האם החרדים רואים עצמם אחראים לצביון הדתי של המדינה? חשבתי בעבר שזה עסק של המפד"ל בלבד.
אז מה ההתעקשות על חוק המרכולים?

הדאגה לעובדים שיוכלו לנוח בשבת (ולעשן בבית במנוחה?) הפכנו למפלגה סוציאלית?

אז אולי גם נאבק על שכר מינימום

אשמח להבהרות בשפה ברורה ונעימה

דרומי

Re: חק המרכולים - צביון דתי למדינה אינטרס חרדי?

הודעהעל ידי דרומי » ו' ינואר 05, 2018 10:30 am

השואל הניח כמה הנחות יסוד ועל פיהן שאל. אני תוהה על עצם הנחות היסוד
נערך לאחרונה על ידי דרומי ב ש' ינואר 06, 2018 11:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ו' ינואר 05, 2018 10:33 am

מה מצאו בי עוול?

אני שואל באמת כדי להבין! ואין לי שום אינטרס אחר.

וכאחד שכותב תמיד דברים בעלי ענין, אשמח לשמוע את דעתך.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' ינואר 05, 2018 11:13 am

שמור את הסטטוס קוו לקדשוכך משמע ביתד
א. חושבני שמוסכם על כל אדם שאכפת לו מרצון ה', שתחבורה ציבורית בשבת היא יותר חילול שבת בפרהסיא מאשר שאותם אנשים נוסעים ברכבם, וחנויות שפתוחות בשבת זה יותר פרהסיא מאדם שמעשן בביתו או ברחוב בשבת.
ב. מדוע מחלל שבת בפרהסיא יצא מכלל עמיתך, ומחלל שבת בצנעא לא, הרי בראש בריסקאי הדין הוא אותו דין ושניהם חייבים סקילה/חטאת? (כמובן שיש גם תירוצים בדרך הבריסקאית על דין אפיקורוס וכו', רק נ"ל שאין צורך להכנס לשם) השאלה הזאת תקפה גם על המקרא שזועק על חילול שבת למשל בנחמיה ומביאים דג וכל מכר, הרי מכר זה רק דרבנן, ומה שמכניסים לשערי ירושלים, זה גם כן דרבנן מכרמלית למבוי בלי עירוב, ומה שנחמיה תיקן זה רק את הפרהסיא שינעלו את השערים בשבת. הרי לכאורה אותם מחללי שבת המשיכו, ומה עשינו? אלא שמצוות שמירת שבת זה לא ל"ט דינים של מלאכה שאסור לעשותם, אלא זכירה ושמירה של יום השבת לקדשו. ולכן העובר על כך נקרא "מחלל" שבת, ולא "עושה איסור בשבת", כי הוא מחלל את שמירת וזכירת קדושת השבת, שהשבת ניתנה לעם ישראל, ואם עם ישראל כעם מחלל אותה בפרהסיא זה עיקר העבירה, וזה חמור הרבה יותר מיחידים שעוברים על המצווה.
ויש ואת שבתותי חללו, ויש ואת שבתותי חללו מאד.
את הנקודה הזו אגב גם הרבה חילונים מבינים, ולא רק מעדות המזרח.
ג. ולמי שלא מבין את זה, בוא נאמר שאם כל המדינה תעבוד בשבת יהיה הרבה יותר קשה לאנשים לחזור בתשובה אם ייאלצו לאבד את מקום העבודה שלהם.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' ינואר 05, 2018 1:23 pm

רבי יצחק עראמה (עקי"צ שער כ) מדגיש את הבעייתיות הקיימת בחטא ציבורי על פני חטאו של היחיד. ובכלל, על עצם הפיכת חטא לסגנון חיים ותרבות. בדבריו הזכיר את התלבטותו המפורסמת (צוטטה בשו"תים רבים) אודות הנשים הקדשות מבני עמנו, האם יש לכוון את ההולכים אליהם אל בתי בושת של בנות עמנו, על פני הליכה אל נשים נכריות. עיין שם בדבריו המרתקים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ש' ינואר 06, 2018 11:21 pm

חלק מהמצע הבסיסי של המפלגות החרדיות, הוא דאגה ואחריות לצביון היהודי של ארץ ישראל. וזה על בסיס דעת רבותינו הגדולים. לצערי, אין כעת עיתותי בידי להאריך בזה מפי ספרים וסופרים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' ינואר 07, 2018 2:57 am

שני חלקים בדבר.
א. פעם נכנסתי לסניף של גדולה.
השומר בפתח קרא לי בשקט ואמר לי בזה"ל. אתה לא מתבייש להיכנס לכאן? בגלל אנשים כמוך אני נאלץ לעבוד בשבת! ברור שכאשר נוצר מצב שאנשים עובדים בשבת בגלל אילוץ מצד מקום עבודתם או בגלל תחרות, עלינו לעשות הכל כדי למנוע את זה.

ב. האווירה בפרהסיה של הארץ בפירוש משפיעה על חלק מהמסורתיים להמשיך לשמור שבת, וכן להיפך, וממילא יש בזה ממש חיוב עלינו מצד ערבות.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' ינואר 07, 2018 11:57 am

חיימשה כתב:שני חלקים בדבר.
השומר בפתח קרא לי בשקט ואמר לי בזה"ל. אתה לא מתבייש להיכנס לכאן? בגלל אנשים כמוך אני נאלץ לעבוד בשבת! ברור שכאשר נוצר מצב שאנשים עובדים בשבת בגלל אילוץ מצד מקום עבודתם או בגלל תחרות, עלינו לעשות הכל כדי למנוע את זה.

ב. האווירה בפרהסיה של הארץ בפירוש משפיעה על חלק מהמסורתיים להמשיך לשמור שבת, וכן להיפך, וממילא יש בזה ממש חיוב עלינו מצד ערבות.

א. אני לא מצליח להבין איך בגלל אדם חרדי שנכנס לחנות אותו שומר נאלץ לעבוד בשבת. כאילו, החרדים הם אלו שקונים בשבת?
ב. השאלה אם ה'חיוב' כביכול של הערבות בזה, הוא כל כך חזק עד כדי שהוא גובר אפילו על חשש השנאת ציבור החרדים בעיני החילונים, כאלו שרוצים לכפות עליהם את אורח חיינו, אף שאין להם שמץ הבנה בשבת.
יש פוסקים שאומרים שאדם ששומר שבת כשאינו מאמין בקב''ה ובתורתו, אינו מקיים בכך שום מצוה. והרי המסורתיים בכל מקרה לא יחללו שבת, ואלו שיחללו הם החילוניים שאין להם שום ערך דתי לשמירת השבת, אולי ערך סוציאלי. ובזה הצר אינו שווה בנזק המלך.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' ינואר 07, 2018 12:19 pm

הרב יעקב ב. דבריך אודות ה'מסורתיים' וה'חילוניים' אין להם כל אחיזה במציאות. פשוט דברים לא נכונים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' ינואר 08, 2018 10:37 am

יעקב_ב. כתב:

א. אני לא מצליח להבין איך בגלל אדם חרדי שנכנס לחנות אותו שומר נאלץ לעבוד בשבת. כאילו, החרדים הם אלו שקונים בשבת?
ב. השאלה אם ה'חיוב' כביכול של הערבות בזה, הוא כל כך חזק עד כדי שהוא גובר אפילו על חשש השנאת ציבור החרדים בעיני החילונים, כאלו שרוצים לכפות עליהם את אורח חיינו, אף שאין להם שמץ הבנה בשבת.
יש פוסקים שאומרים שאדם ששומר שבת כשאינו מאמין בקב''ה ובתורתו, אינו מקיים בכך שום מצוה. והרי המסורתיים בכל מקרה לא יחללו שבת, ואלו שיחללו הם החילוניים שאין להם שום ערך דתי לשמירת השבת, אולי ערך סוציאלי. ובזה הצר אינו שווה בנזק המלך.

פשוט מאד הוא התקומם ע"כ שאפילו חרדים תומכים ברשת שמאלצת אותו לחלל שבת לפרנסתו. אילו היינו מנהלים מלחמה תקיפה ונמנעים מרכישות אצל מחללי שבת בפרהסיה זה היה שיקול משמעותי אצל מקבלי ההחלטות שם.

דבריך אודות המסורתיים משקפים עיוות המציאות. רוב היהודים בארץ רוצים לשמור שבת ובוודאי לא רוצים שיאלצו אנשים לעבוד בשבת. ברור ששינוי הסטטוס קוו בנושא הפרהסיה עלול להשפיע לרעה על הנתון הזה שהוא מרכזי ביותר לאפשרות חיי דת למי שאינו משלנו. אני לא יודע מה יותר חשוב בשמים, שמירת שבת שלי, או מאמץ קטן של מסורתי לא לנסוע בשבת, אפילו אם הוא בוהה בטלוויזיה אחרי קידוש.
הדברים אודות השנאת חרדים נראים לי תוצאה של חשיפת יתר לתקשורת חילונית, והם כלל לא משקפים את המצב האמיתי.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' ינואר 14, 2018 10:54 am

חיימשה כתב:
יעקב_ב. כתב:

פשוט מאד הוא התקומם ע"כ שאפילו חרדים תומכים ברשת שמאלצת אותו לחלל שבת לפרנסתו. אילו היינו מנהלים מלחמה תקיפה ונמנעים מרכישות אצל מחללי שבת בפרהסיה זה היה שיקול משמעותי אצל מקבלי ההחלטות שם.

דבריך אודות המסורתיים משקפים עיוות המציאות. רוב היהודים בארץ רוצים לשמור שבת ובוודאי לא רוצים שיאלצו אנשים לעבוד בשבת. ברור ששינוי הסטטוס קוו בנושא הפרהסיה עלול להשפיע לרעה על הנתון הזה שהוא מרכזי ביותר לאפשרות חיי דת למי שאינו משלנו. אני לא יודע מה יותר חשוב בשמים, שמירת שבת שלי, או מאמץ קטן של מסורתי לא לנסוע בשבת, אפילו אם הוא בוהה בטלוויזיה אחרי קידוש.
הדברים אודות השנאת חרדים נראים לי תוצאה של חשיפת יתר לתקשורת חילונית, והם כלל לא משקפים את המצב האמיתי.

רוב הרשתות הגדולות לא באמת משנה להם אם כמה חרדים יקנו או לא יקנו אצלם, ההכנסות שלהם מהחילונים ביום השבת הם גדולות הרבה יותר, וודאי שאי אפשר לקרוא לזה 'בגלל אנשים כמוך אני נאלץ לעבוד בשבת'. יש כבר עכשיו 'מלחמה תקיפה' ככל האפשר שלא לקנות במקומות שמחללים שבת ולא להכנס לאתרים מחללי שבת, ואצל המקומות הגדולים באמת זה לא ממש מועיל.
אם 'לשמור שבת' אצלך זה נקרא לעשן סיגריות ולהדליק אור ולראות טלוויזיה ולנסוע במכונית בשבת, אך העיקר שלא ללכת לעבודה בשבת, אתה צודק. לדידי זה לא נחשב לשמירת שבת, אלא למנוחה סוציאלית, אין לזה שום קשר לשבת של התורה. אך אלו שבאמת מקפידים שלא לחלל שבת בכלל, לא ילכו מלכתחילה לעבודה כזאת בשבת. אפשר לחשוב על איזה סוג עבודה בעיקר מדובר, להיות קופאי במכולת! חסר כאלו עבודות למי שמקפיד לשמור שבת?!
הדברים על השנאת חרדים נובעים מחשיפה לתקשורת החרדית, שאומרת וחוזרת ואומרת שחוק המרכולים העלה את לפיד בשמונה מנדטים.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 14, 2018 4:16 pm

יעקב_ב. כתב: רוב הרשתות הגדולות לא באמת משנה להם אם כמה חרדים יקנו או לא יקנו אצלם, ההכנסות שלהם מהחילונים ביום השבת הם גדולות הרבה יותר, וודאי שאי אפשר לקרוא לזה 'בגלל אנשים כמוך אני נאלץ לעבוד בשבת'. יש כבר עכשיו 'מלחמה תקיפה' ככל האפשר שלא לקנות במקומות שמחללים שבת ולא להכנס לאתרים מחללי שבת, ואצל המקומות הגדולים באמת זה לא ממש מועיל.
אם 'לשמור שבת' אצלך זה נקרא לעשן סיגריות ולהדליק אור ולראות טלוויזיה ולנסוע במכונית בשבת, אך העיקר שלא ללכת לעבודה בשבת, אתה צודק. לדידי זה לא נחשב לשמירת שבת, אלא למנוחה סוציאלית, אין לזה שום קשר לשבת של התורה. אך אלו שבאמת מקפידים שלא לחלל שבת בכלל, לא ילכו מלכתחילה לעבודה כזאת בשבת. אפשר לחשוב על איזה סוג עבודה בעיקר מדובר, להיות קופאי במכולת! חסר כאלו עבודות למי שמקפיד לשמור שבת?!
הדברים על השנאת חרדים נובעים מחשיפה לתקשורת החרדית, שאומרת וחוזרת ואומרת שחוק המרכולים העלה את לפיד בשמונה מנדטים.

א. עובדתית, אם כל שומרי השבת (שלמיטב ידיעתי כוללים "קצת" יותר מהציבור הרדי בלבד) לא יקנו ברשתות מחללות שבת אלא אצל שומרי שבת זה בהחלט כן ישפיע.
ב. יש הרבה אנשים הנקראים מסורתיים שמשתדלים לא לחלל שבת ועובדים בשבת בגלל אילוץ כלכלי. זה מותר? ח"ו! זה אי עמידה בציווי שציוונו הקב"ה. אבל אם יהיו פחות מקומות עבודה הפתוחים בשבת הניסיון שלהם יהיה קל יותר.

מידע

הודעהעל ידי מידע » א' ינואר 14, 2018 9:44 pm

אם לא היה עובר חוק המרכולים, היה מרויח הציבור שומר המצוות,
מוצרי יסוד לא קונים יותר בשבת מבימות החול, ולכן לא יפסידו המוכרים הדתיים,
שומרי המצוות יקנו רק אצל שומרי שבת,
( ולא חישבתי עוד שכר עובדים, שאין סיבה להעלות כך,
ומכירות של בתי קפה... אינן יותר כשהחנויות פתוחות)

ולכן כולם הרויחו, יש קידוש ה' להנאת הדתיים, וריוח לבעלי החנויות החילוניים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 80 אורחים