מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הכרת הטוב עד כמה?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עובדיה חן

הכרת הטוב עד כמה?

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' ינואר 09, 2018 1:53 am

יש לחקור עד כמה חובת הכרת הטוב והאם יש הגדרה בהכרה ובחזרת הטוב או שאין גבול דהיינו עם אדם עשה לך איזה טובה קטנה ,כל ימיך אתה חייב להכיר לו טובה, או כפי המידה שהוא נתן לך ככה החובה להחזיר
ד"א בפרשת שמות לגבי משה נאמר שהוא לא היכה את המים כי היה לו הכרת הטוב ,וכמו שמסבירים גדולי המוסר שזה תכונה בנפש ושייך גם לדומם,אך שמעתי להקשות צ שהרי משה נשאר בחיים בגלל תבת הגומא של אמו והמים אדרבה זה היה איום לחייו והיכן ההכרת הטוב למים וצ"ע

איש גלילי

Re: הכרת הטוב עד כמה?

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' ינואר 09, 2018 2:22 am

עובדיה חן כתב:ד"א בפרשת שמות לגבי משה נאמר שהוא לא היכה את המים כי היה לו הכרת הטוב ,וכמו שמסבירים גדולי המוסר שזה תכונה בנפש ושייך גם לדומם,אך שמעתי להקשות צ שהרי משה נשאר בחיים בגלל תבת הגומא של אמו והמים אדרבה זה היה איום לחייו והיכן ההכרת הטוב למים וצ"ע

אפשר ליישב, ע"פ מה שזכור לי שנמצא באחד ממדרשי חז"ל, שהכניסה יוכבד את משה ליאור בדוקא, שעל ידי זה ראו החרטומים שכבר נכנס במים.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' ינואר 10, 2018 9:14 am

אני שמעתי לתרץ ע"י תלמיד חתם סופר שנערות בתיה מתו ע"י היאור שעלה על גדותיו מאחר והם רצו להלשין עליה אצל אביה ולפיכך זה ההכרת הטוב למים שהרגו את נערות בת פרעה.

מנצפך

הודעהעל ידי מנצפך » ד' ינואר 10, 2018 10:30 am

מה זה? חז"ל?

גוד אסיק

הודעהעל ידי גוד אסיק » ד' ינואר 10, 2018 11:54 am

מנצפך כתב:מה זה? חז"ל?

רש"י על הפרשה.
קבצים מצורפים
‏‏לכידה.PNG
‏‏לכידה.PNG (8.36 KiB) נצפה 2543 פעמים

בערל

הודעהעל ידי בערל » ד' ינואר 10, 2018 12:44 pm

רש"י לא כותב שמתו ממימי היאור

מנצפך

הודעהעל ידי מנצפך » ד' ינואר 10, 2018 7:41 pm

גוד אסיק כתב:

רש"י על הפרשה.

כן, בסדר ידעתי
שאלתי על כך שהיאור עלה על גדותיו

גוד אסיק

הודעהעל ידי גוד אסיק » ד' ינואר 10, 2018 8:27 pm

מנצפך כתב:
גוד אסיק כתב:

רש"י על הפרשה.

כן, בסדר ידעתי
שאלתי על כך שהיאור עלה על גדותיו

אכן ברש"י לא מבואר איך מתו, מאידך בגמ' סוטה יג. מבואר שלא מתו ע"י היאור. מצו"ב
קבצים מצורפים
סוטה יג..PNG
סוטה יג..PNG (11.25 KiB) נצפה 2512 פעמים

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' ינואר 25, 2018 6:55 pm

עובדיה חן כתב:יש לחקור עד כמה חובת הכרת הטוב והאם יש הגדרה בהכרה ובחזרת הטוב או שאין גבול דהיינו עם אדם עשה לך איזה טובה קטנה ,כל ימיך אתה חייב להכיר לו טובה, או כפי המידה שהוא נתן לך ככה החובה להחזיר
ד"א בפרשת שמות לגבי משה נאמר שהוא לא היכה את המים כי היה לו הכרת הטוב ,וכמו שמסבירים גדולי המוסר שזה תכונה בנפש ושייך גם לדומם,אך שמעתי להקשות צ שהרי משה נשאר בחיים בגלל תבת הגומא של אמו והמים אדרבה זה היה איום לחייו והיכן ההכרת הטוב למים וצ"ע

קשה לומר שיש הגדרה מדוייקת עד כמה הדין של הכרת הטוב.
הרי הענין והמטרה של הכרת הטוב הוא, לתת לשני, שעשה לי טובה אישית, הרגשה שאכן נעזרתי ממנו, בין בדבר גדול ובין בדבר קטן, אף שאולי בלעדיו יכלתי להסתדר [ראה מש"כ בספר הק' אהבת שלום פר' קדושים]
ותו, כל הרעיון של הכרת הטוב בתמצות המילים הוא, אני מעריך ומכיר שעשית לי מעשה טוב ואשמח בעתיד לקבל עוד פעם כזאת טובה ממך,
ולכן, כל זמן שאדם יש לו עדיין את ההרגשת הטובה [ואף את התוצאות שנוצרו ע"י כך], למה שיפסיק להודות בו בזמן שהוא עדיין נהנה מזה...
וראה עוד מש"כ המלבי"ם עה"פ בירמי' זכרתי לך חסד נעורייך, שמסביר שם במתיקות נפלאה שהקב"ה יש לו הכרת הטוב ליהודים שהלכו אחריו במדבר בארץ לא זרועה = ענינא דיומא.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 40 אורחים