מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שפיץ בהשקפה..

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
קראקובער

שפיץ בהשקפה..

הודעהעל ידי קראקובער » ו' מאי 25, 2018 9:59 am

איך דווקא אני ה''כויפר'' וה''מזרוחניק'' נשארתי יותר חרדי מחברי ה''תקני''?

שלום לכולם,

משתף בסיפור שעורר אצלי סערה וכמה תהיות.

הוא מתחיל לפני כ-8 שנים- בשנות לימודיי בישיבה.

מאז ומתמיד ובישיבה הייתי אדם יחסית ''דעתן'' שאוהב לשאול שאלות. ולא לקבל מוסכמות כמחייבות ומובנות מאליהם.

מה שהוביל מטבע הדברים לכך שאצל חברים הנגועים בסטיגמות וקונפורמיות מוגזמת שמאוד חשוב להם ה''תקן'' החרדי.
.
הייתי נחשב ל ''מזרוחניק'' ''אדם בעל דעות משונות'' וכו'.

כך לדוגמה היה לי חבר אחד- שאביו היה מקורב לר' אלישיב וכו'- כך שהוא הרגיש מאוד בתוך החרדיות הקלאסית [אע''פ שזה לא שהוא היה כ''כ ''בן תירה'' באורח חייו או משהו כזה]

אבל מבחינת ''השקופה'' הוא היה שפיץ...

כך לדוגמה- יום אחד היה לי דיון עם בחור- מה יקרה באם יתברר שאלמד ואגדל יותר- בישיבת ''הר המור'' האם זה אומר שיהיה כדאי ללכת לשם בגלל זה [או לפחות לשקול את האופציה..]?

אני כמובן טענתי שכן.

ואז שמע אותו בחור את הדיון- ואמר שעדיף לבטל כל היום בישיבה חרדית מאשר ללמוד כל היום בישיבת הר המור-

וכל זה בגלל ההשקופה...

כיום-לאחר כ-8 שנים- שנינו פנינו ללימודים ותוך כדי הלימודים לעבודה, [כל אחד מסיבותיו הוא. אני פניתי ללימודים בתור סוג של המשך טבעי לתחומי העניין שתמיד העסיקו אותי. הוא פנה כנראה יותר בשל מחשבה על כסף.]

שנינו כיום עובדים במקומות עבודה מעורבים [חרדים/חילונים וכן נשים/גברים].

אני עדיין מסתובב עם חולצה לבנה, נחשב אצל חלק מהאנשים העובדים במקום עבודתי [בפרט המסורתיים שבהם] למינימום הרב עובדיה וד''ל.

וכמובן משתדל ככל הניתן לשמור על דיסטנס-בתקשורת עם נשים וכו'... [בואו נגיד שמעמדי כחרדי וכרב גם מסייע לזה...]

היום פגשתי את ידידי בבית קפה. ונדהמתי- ראיתיו עם חולצה אמנם לבנה- אבל לא ישיבתית- [אולי טריקו/ ג'ינס- לא מספיק מבין בזה...]

וכן ישב בטבעיות עם קבוצת נשים... מה שכמובן הפתיע אותי וגרם לי לסערת רגשות.

לא הייתי טורח לספר לכם- אם זה לא היה נראה כסיפור המשקף את סיפור חייהם טיפוסי אופי היכולים להימצא בכל ישיבה ובכל קבוצה ברחבי הציבור החרדי.

וכאן עולה השאלה- איך אנוכי כדוגמה לאדם שנחשב ''דעתן'' נון-קונפורמיסט'' וכו' דווקא ממשיך להשתייך יותר לציבור

החרדי לאחר היציאה מהחממה. בעוד ידידי בעל ה''השקופה'' דווקא פחות מתנהג כחרדי באורח חייו?

האם יש סיכוי שדווקא הדעתנים- שאינם כפופים מספיק להשקופה המסורה- כשתהיה עת מבחן- ישמרו יותר על זהותם החרדית מאשר האחרים- ואולי דווקא בשל דעתנותם ועצמאותם??

אם כנים דברי- הרי שדווקא מחנך שרוצה שתלמידיו יישארו חרדים ו''בעלי השקופה''- עליו לטפח בהם מחשבה עצמאית וביקורתית...

http://m.bhol.co.il/forums/topic.asp?ca ... rum_id=771

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: שפיץ בהשקפה..

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 25, 2018 10:07 am

קשקושים.
אם מישהו רוצה לתמוך בחשיבה עצמאית (ואני תומך) שלא יכתוב סיפור שכל מי שיש בו קצת חשיבה יצחק ממנו.
שהרי כמה מקרים הפוכים יש. ודוגמה אחת לא אומרת שום דבר לשום עניין ועוד כמה כמה עניינים

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' מאי 25, 2018 10:27 am

ברור, וכנראה בגלל זה הוסיף שלוש נקודות בסוף...בסה"כ נקודה למחשבה.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ו' מאי 25, 2018 10:54 am

בלי קשר לסיפור הנ"ל ותוצאתו,אנו צריכים להבין וכבר נשברו כאן בפורום כמה מקלדות על זה על הציבור שהרבה פעמים זה לא מתוך בחירה אלא המשך ללימודים וכשיוצאים החוצה אין את המסגרת הנ"ל לכן קורא דברים הללו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 25, 2018 10:56 am

אגב יש לציין, מכיון שהוזכר שם יחסי עבודה וכו' עם נשים - תופעה מצויה למדי שדוקא מי שחונך בצעירותו על התרחקות מקסימלית מעזרת הנשים, כשהוא מתבגר ויוצא לעבודה ובעל כרחו הוא נחשף לעולם זה, מכיון שהוא ממש לא מוכן נפשית לכך הרי שהוא מאבד כל גבול ורסן, בבחינת 'כשהם יורדים... (אם כבר - אז כבר...), ודוקא מי שקיבל חינוך פחות מחמיר הרי שיש לו את הטקט הראוי והוא יודע פחות או יותר מה מתאים ומה לא. והאריכות אך למותר.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' מאי 25, 2018 10:58 am

דרומי כתב:אגב יש לציין, מכיון שהוזכר שם יחסי עבודה וכו' עם נשים - תופעה מצויה למדי שדוקא מי שחונך בצעירותו על התרחקות מקסימלית מעזרת הנשים, כשהוא מתבגר ויוצא לעבודה ובעל כרחו הוא נחשף לעולם זה, מכיון שהוא ממש לא מוכן נפשית לכך הרי שהוא מאבד כל גבול ורסן, בבחינת 'כשהם יורדים..., ודוקא מי שקיבל חינוך פחות מחמיר הרי שיש לו את הטקט הראוי והוא יודע פחות או יותר מה מתאים ומה לא. והאריכות אך למותר.

נו נו, זה מה שטוען הרב 'צרלו' לחינוך מעורב לכתחילה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 25, 2018 10:59 am

כמובן שלא לזה התכוונתי...

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ו' מאי 25, 2018 11:10 am

אחר המחילה. יש להבדיל בין ישיבה מעורבת ממושכת בחברה לבין ישיבה באוטובוס חד פעמית או מפגש אקראי בנשים. (ידועים דברי הרא"ש שהאיסור בנשים הוא הסתכלות שהיא התבוננות ולא ראיה בעלמא). לדוגמא זכור אני שסיפר לנו הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א על אביו זצ"ל שחינך אותם לא ללכת עם עינים ברצפה ולהתקע בעצים או בקירות אלא ללכת רגיל (כמובן לא לסובב את הראש ולחפש אותם) ואם נתקלת באשה תוריד את העינים תמשיך הלאה. ככל הנראה כונת הרב 'דרומי' היא שחינוך מלכתחילה של 'יהרג ואל יעבור' בדברים שאין בהם איסור גורם אחר כך לבועה להתפוצץ בגדול. ובדרך אגב אני מכיר כמה מקרים כאלו שבתחילה היו סגורים הרמטית בזה ואחר כך הגיעו לשאול תחתיות. אבל מישיבה מעורבת לכתחילה בלימודים צריך לפתוח את העינים ולראות מה קורה בציבור שנוהג כך עם דור ההמשך מי מהם נשאר נאמן לדתו וכמה אחוזי בגידות וגירושין יש בהם. ואכמ"ל.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ו' מאי 25, 2018 11:57 am

כנראה שהחברות בפורום כאן שומרת על האידישקייט:)

מצפה

הודעהעל ידי מצפה » ו' מאי 25, 2018 12:07 pm

אישצפת כתב:אחר המחילה. יש להבדיל בין ישיבה מעורבת ממושכת בחברה לבין ישיבה באוטובוס חד פעמית או מפגש אקראי בנשים. (ידועים דברי הרא"ש שהאיסור בנשים הוא הסתכלות שהיא התבוננות ולא ראיה בעלמא). לדוגמא זכור אני שסיפר לנו הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א על אביו זצ"ל שחינך אותם לא ללכת עם עינים ברצפה ולהתקע בעצים או בקירות אלא ללכת רגיל (כמובן לא לסובב את הראש ולחפש אותם) ואם נתקלת באשה תוריד את העינים תמשיך הלאה. ככל הנראה כונת הרב 'דרומי' היא שחינוך מלכתחילה של 'יהרג ואל יעבור' בדברים שאין בהם איסור גורם אחר כך לבועה להתפוצץ בגדול. ובדרך אגב אני מכיר כמה מקרים כאלו שבתחילה היו סגורים הרמטית בזה ואחר כך הגיעו לשאול תחתיות. אבל מישיבה מעורבת לכתחילה בלימודים צריך לפתוח את העינים ולראות מה קורה בציבור שנוהג כך עם דור ההמשך מי מהם נשאר נאמן לדתו וכמה אחוזי בגידות וגירושין יש בהם. ואכמ"ל.

באופן כללי גבי שמירת עיניים, אמרו צדיקים, שבתהלים אמר דוד "העבר עיני מראות שוא", ולא העבר ראות שוא מעיני...

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' מאי 25, 2018 12:09 pm

קצת חבל שהסיטו פה הדיון לנושא צדדי.

מענה איש כתב:כנראה שהחברות בפורום כאן שומרת על האידישקייט:)

ביום שישי הן נמצאות בכולל של בר אילן..

http://www.mgl.org.il/%D7%9B%D7%95%D7%9 ... %A9%D7%99/

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' מאי 25, 2018 12:13 pm

קראקובער כתב:
מענה איש כתב:כנראה שהחברות בפורום כאן שומרת על האידישקייט:)

ביום שישי הן נמצאות בכולל של בר אילן..

http://www.mgl.org.il/%D7%9B%D7%95%D7%9 ... %A9%D7%99/

חברוּת - רי"ש שרוקה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים