מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אלכסנדרוס

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » א' יוני 18, 2023 5:27 pm

קו ירוק כתב:חינוך הוא טאבו, ואילו תסרוק את קשת החוגים של היהדות החרדית כולה, תווכח שכולם מושתתים פחות או יותר בדיוק על אותה דרך של מסורת שלא מערבת לימודי חול בקודש (מלבד הנצרך שאותו מסרו גדולי הדורות), וזה מחינוך העצמאי ועד נטורי קרתא.

אתה לגמרי בטוח לגבי החינוך העצמאי?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יוני 18, 2023 5:52 pm

כן, יש מעט יותר לימודי חול באלו שלא שינו את עצמם ל'חיידר', אבל העיקרון הזה נשמר מאוד. (לא מדובר על ערי השדה, גם כי אין לי מושג, וגם כי זה עולם אחר).
אף בתתי"ם יש הבדלים פה ושם (אני יודע על ת"ת באחד מערי הארץ שהסטייפלער הורה ללמוד שם מעט יותר ממה שלמדים בתתי"ך בבני ברקוירושלים, אבל העיקרון נשמר).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 18, 2023 7:28 pm

אין בדעתי להשיב בפרוטרוט לכל המגיבים למעלה, כי אני מתרשם שדברי לא יפלו על אזנים קשובות. אני חושב שכל ישר הולך רואה בעצמו שקם איזה שהוא יהודי, שמחליט שדעתו, דעת יחיד, היא הנכונה, ולא דעת אלו שגדולים וחכמים ממנו. לשם כך, הוא קם ומתקיף את הקן שבו הוא גדל, וחושב שכך הוא תורם ופועל משהו.

יהי לו אשר לו.

אני רק רוצה להשוות בין הארגון שהוא הקים, ובין הארגון שהרב גרינבוים מדרך ה' הקים.

הייתי גם באסיפה של הר' גרינבוים, הוא מדבר אל אותה אוכלוסיה פחות או יותר, דהיינו אברכים שיצאו לעבוד, ומחפשים את מקומם במרחב הציבורי החרדי. הוא התייחס בכבוד רב לאלו שתורתם אומנתם, הקריא מכתב מר' גרשון אידלשטיין דברי ברכה, שידר למשתתפים שהם חלק מעצמה ובשרה של היהדות החרדית, והערב היתה חיובית ביותר ללומדי התורה וגם לאברכים העובדים. לא היו קריאות תיגר, לא היו תלונות, לא היתה ביקורת, אלא אך ורק חיפוש הדרך הנכונה איך ליצור חברה תקינה וטובה ההולכת בדרך ישראל סבא.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 19, 2023 1:08 am

הדברים שנאמרו שם אכן מקוממים ומרתיחים את הדם. אני מצטרף לדברי הקודמים לי שהמקומם בעיקר הוא הנושא של "מי שמך"? (שי''ן וכף סופית קמוצות), ו"מי ביקש זאת מידכם רמוס חצריי"? ובכלל, אתה בטוח שהדרך שלך תוביל את היהדות החרדית בארץ למקום מרומם יותר מבחינה רוחנית? הרי אתה יהודי ירא שמים (בנקודה זו אני נחלק על ידידי הירוק שליט''א), אתה לא איווט ליברמן, הנקודה המרכזית מבחינתך היא בוודאי חיי הרוח והדביקות בנותן התורה, וכי לא מצאת דברים יותר דחופים להטיף עליהם לצאן מרעיתך? הבט נא וראה כמה העולם החומרי שוטף רבים וטובים ומנתק אותם ומגשם אותם, וכי הם צריכים גושפנקא וחותמת גומי לכך שהם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם, או שהם צריכים מלאך שיכה על קודקודם ויאמר להם אל תרפו מעץ החיים, אל תסתנוורו מתרבות חיי החולין המתקתקת, אל תתקנאו בה ואל תחקו אותה.

חבל, חבל, חבל!
הרעיון הכללי של מפעל ''אחוות תורה'' הוא כה חשוב ונצרך, קריטי ממש: יצירת מסגרת ישיבתית תורנית לעובדים, ניסיון לשמר את החממה הרוחנית, את הצביון הבית מדרשי, טללי תחיה על מיטב הצאן שלא יתנתקו ושלא יאבדו אי שם בתוך שאון החיים, קול קורא מהיכל: הישארו בני תורה, היו בני תורה, אחינו אתם, אל תפנו עורף לשום ערך קדוש שהתחנכתם עליו.
ומה עכשיו הוא עושה? מקלקל את הכל בידים. משדר להם את המסר ההפוך, מטפטף להם לראש - כן, כן, תעשו כמה איקסים על כמה וכמה דברים שהתחנכתם עליהם, תחיו איך שאתם רוצים, אתם לא מחוייבים לשום דבר, הכל כשר, הכל טוב, רק "תתפקדו" לקהילת ''אחוות תורה''.. אה.. לא רק אתם.. גם נשותיכם..

אני מתאר לעצמי שישנם רבים, הן מגידי שיעורים ב''אחוות תורה'' והן הלומדים במסגרתה, מהטובים שבהם, אלה שלבבם שלם עם הערכים הקדושים עליהם התחנכו, שכעת ירגישו שהם אינם יכולים להמשיך ולהיות שותפים במסגרת שקורא תיגר באופן בוטה ומפורש על רבותיהם. כואב הלב. חבל.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' יוני 19, 2023 4:41 pm

פרנקל תאומים כתב:הנקודה המרכזית מבחינתך היא בוודאי חיי הרוח והדביקות בנותן התורה, וכי לא מצאת דברים יותר דחופים להטיף עליהם לצאן מרעיתך? הבט נא וראה כמה העולם החומרי שוטף רבים וטובים ומנתק אותם ומגשם אותם, וכי הם צריכים גושפנקא וחותמת גומי לכך שהם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם, או שהם צריכים מלאך שיכה על קודקודם ויאמר להם אל תרפו מעץ החיים, אל תסתנוורו מתרבות חיי החולין המתקתקת, אל תתקנאו בה ואל תחקו אותה.
יצויין שהוא הזכיר בקצרה שרמת היידישקייט בממ"ח צריכה לעלות

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' יוני 19, 2023 5:31 pm

הַיּוֹם֙ רַבּ֣וּ עֲבָדִ֔ים הַמִּתְפָּ֣רְצִ֔ים אִ֖ישׁ מִפְּנֵ֥י אֲדֹנָֽיו:
יש בו הכול חוץ מיראת שמים (ושֵׂכל - הלא בזה הוציא עצמו מן הכלל, ללא תקווה ותקנה).

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 19, 2023 9:44 pm

פרנקל תאומים כתב:הדברים שנאמרו שם אכן מקוממים ומרתיחים את הדם. אני מצטרף לדברי הקודמים לי שהמקומם בעיקר הוא הנושא של "מי שמך"? (שי''ן וכף סופית קמוצות), ו"מי ביקש זאת מידכם רמוס חצריי"?
...
חבל, חבל, חבל!
הרעיון הכללי של מפעל ''אחוות תורה'' הוא כה חשוב ונצרך, קריטי ממש: יצירת מסגרת ישיבתית תורנית לעובדים, ניסיון לשמר את החממה הרוחנית, את הצביון הבית מדרשי, טללי תחיה על מיטב הצאן שלא יתנתקו ושלא יאבדו אי שם בתוך שאון החיים, קול קורא מהיכל: הישארו בני תורה, היו בני תורה, אחינו אתם, אל תפנו עורף לשום ערך קדוש שהתחנכתם עליו.
ומה עכשיו הוא עושה? מקלקל את הכל בידים. משדר להם את המסר ההפוך, מטפטף להם לראש - כן, כן, תעשו כמה איקסים על כמה וכמה דברים שהתחנכתם עליהם, תחיו איך שאתם רוצים, אתם לא מחוייבים לשום דבר, הכל כשר, הכל טוב, רק "תתפקדו" לקהילת ''אחוות תורה''.. אה.. לא רק אתם.. גם נשותיכם..

גם לי היו פעם ציפיות מארגון אחוות תורה, אך אחרי המשא הזה התבדיתי, וככל האמור בדברי ר' פרנקל תאומים.
לטעמי, הבעיה היא לא (רק, אבל לא בהכרח, ואכמ"ל) בעצם הדעות, אלא במיסגור שלהם כ"השקפה" חדשה. לתומי חשבתי כי הציבור נגמל מהצורך ב"השקפה" לוחמנית, ויכול לחיות חיי תורה גם בלי לוחמנות נוקדנית "הלנו אתה אם לצרינו", ותתאפשר בו הקפדה כקוצו של יו"ד על כל הקדוש והיקר כהוא זה, יחד עם גמישות והבנה לנפשו של אדם שלא יכול לשכון באהלה של תורה דבר יום ביומו, כי תורה לא ניתנה למלאכי השרת, וע"ד שהיה ברוב ככל הדורות (ובפרט אצל חכמי הספרדים ותלמידי הבעש"ט) ואכמ"ל כי עניין זה נדוש ונסחט באשכלות אחרות עד דק.
אך עתה נתבדיתי לחלוטין, כי מתברר למפרע בכאב גדול, שהכל בסופו של דבר לא מכוון להשכין שלום ומנוחה בין אחים, שלא אחד יתנשא בפיו או בלבבו על חבירו, ויהיו מכבדים זה את זה איש כמעלתו, מעלת החבר הממית עצמו באהלה של תורה ע"ג המביא טרף לביתו כגזירת הבורא וכמאמר 'שמח זבולון בצאתך', אלא אדרבא, מיטפחת כאן "השקפה" חדשה ולוחמנית לא פחות, שבקלות יכולה להוביל להתנבלות ברשות התורה. הוי אומר הבעיה לא בעצם הדעות, אלא במיסגור שלהם*.

*לאו למימרא שאדם שעובד צריך "להתבייש" בזה שהוא עובד, אבל הוא לא צריך להפוך את זה לאידאל מתריס כנגד הלומדים, כמו שמלכתחילה לא היו צריכים (חלק מ)הלומדים להפוך את הגאוות יחידה שלהם להתרסה ולבוז כנגד אלה שלא זכו, ויתר על כן לכפייה חברתית שכזו. אוי לנו כי נדדנו מבורות מים חיים של רבותינו הקדמונים (200 שנה לכל היותר) שידעו לכלכל דבריהם בנחת ורצוי לרוב אחיו, עד כי נפלנו בין שיני אריו'ת ולבלרי עיתונים, שינהלו לציבורנו את ההשקפה.
ללבי אמרתי: אלו ואלו דברי בורות נשברים, ושורש שתי ההשקפות הרעות והצרות זו לזו אחד הוא - ההתנחשלות אחר המדינה, השקפה אחת (של הד"ל והרד"ל) ניזונת מהיד הסוטרת לתורה ולשומריה והחפצה לדרדר את הציבור להיות עם ככל העמים, והשקפה השניה (הרווחת כביכול אצל המתנגדים) ניזונת מהיד הנוטפת דבש מורעל, של כספיהם הלא-נקיים של מדינה שכל מטרתה ההפך מתורה, ולא יעזרו כל תירוצים והצטדקויות (ועל כפילות הפנים של עיתונים אלו וכאלו, למותר להכביר במילים).

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' יוני 19, 2023 10:18 pm

אלכסנדרוס כתב:
תוכן כתב:זה לא רק במקום גדולים אל תעמוד, יש פה עוד כמה נקודות:
א. כשרוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה, אינם נמצאים איתו, זה אמור לעצור בעדו ולגרום לו לחשוב פעמיים, אולי אינו צודק.

מעט מוזר לשמוע את הטענה הזו מפי אחד שכמעט כל דעותיו מנוגדות לרוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה (ואין בזה שום רע!). אבל לגופו של עניין, רוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה במדינות הים (בארה"ב ובאירופה) חושבים כמותו ועובדים לפרנסתם ונחשבים אברכים.

תוכן כתב:ב. אפילו אם הוא צודק, לעולם לא שמענו ששאלות מסוג זה נפתרים על ידי הצגתם בפומבי לקול תזמורת ומחיאות כפים. שאלה זו היא שאלה עדינה, שיש לדון עליה בצנעה ובכובד ראש.

עד כמה שאני מבין, הדברים נאמרו במסגרת כנס פנימי ובתפוצה מוגבלת. התגובה להם ביתד היא זו שיצאה בתופים ובמחולות.
[/quote]
מוזר שממשיכים לדבר על זה כאילו הנידון הוא כל לצאת לעבוד או לא לצאת לעבוד, כשהוא מדבר על ישיבות גדולות עם לימודים לקבלת תואר אקדמי, כמדומני שאפי' בארה"ב זה לא קיים.

כל אתרי החדשות כתבו על זה וגם כאן בפורום לפני הכתבה ביתד.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 20, 2023 2:07 am

הבאר ההיא כתב:
אלכסנדרוס כתב:
תוכן כתב:זה לא רק במקום גדולים אל תעמוד, יש פה עוד כמה נקודות:
א. כשרוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה, אינם נמצאים איתו, זה אמור לעצור בעדו ולגרום לו לחשוב פעמיים, אולי אינו צודק.

מעט מוזר לשמוע את הטענה הזו מפי אחד שכמעט כל דעותיו מנוגדות לרוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה (ואין בזה שום רע!). אבל לגופו של עניין, רוב מנין ובנין של אלו הממיתים עצמם באהלה של תורה במדינות הים (בארה"ב ובאירופה) חושבים כמותו ועובדים לפרנסתם ונחשבים אברכים.

תוכן כתב:ב. אפילו אם הוא צודק, לעולם לא שמענו ששאלות מסוג זה נפתרים על ידי הצגתם בפומבי לקול תזמורת ומחיאות כפים. שאלה זו היא שאלה עדינה, שיש לדון עליה בצנעה ובכובד ראש.

עד כמה שאני מבין, הדברים נאמרו במסגרת כנס פנימי ובתפוצה מוגבלת. התגובה להם ביתד היא זו שיצאה בתופים ובמחולות.

מוזר שממשיכים לדבר על זה כאילו הנידון הוא כל לצאת לעבוד או לא לצאת לעבוד, כשהוא מדבר על ישיבות גדולות עם לימודים לקבלת תואר אקדמי, כמדומני שאפי' בארה"ב זה לא קיים.[/quote]
קיים, קיים. ועוד איך קיים. אמנם לא בתוך הישיבה. אבל באופן רשמי ומתואם עם סדרי הישיבה. שאחה''צ/ערב יוצאים ללימודים אקדמאיים. כמעט בכל הישיבות הותיקות, מלבד לייקווד.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יוני 20, 2023 12:24 pm

איני מכיר כלל את הנפשות הפועלות בעניננו, אולם במחוזות אחרים ראיתי כיצד לפעמים אדם מוצלח שמקים ארגונים חדשים ופועל באמת דברים טובים ומפתיעים לתועלת הציבור, נתפס לפתע למין 'שגעון גדלות' ומתחיל לחלק 'ציונים' ולהביע דיעות מרחיקות לכת עד שקשה לעמוד בד' אמותיו.

ואני כותב את זה בתור לימוד זכות, שכנראה יש תופעה כזאת שביחד עם אישיות מוכשרת ופעלתנית מגיע איזשהו 'חוסר טקט' משווע, וכעין 'נסיון העושר' המפורסם שהוא עוד אחד מהנסיונות הרבים הקיימים בעולמנו עד כי יבוא ינון בב"א.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יוני 20, 2023 4:30 pm

פרנקל תאומים כתב:
הבאר ההיא כתב:מוזר שממשיכים לדבר על זה כאילו הנידון הוא כל לצאת לעבוד או לא לצאת לעבוד, כשהוא מדבר על ישיבות גדולות עם לימודים לקבלת תואר אקדמי, כמדומני שאפי' בארה"ב זה לא קיים.

קיים, קיים. ועוד איך קיים. אמנם לא בתוך הישיבה. אבל באופן רשמי ומתואם עם סדרי הישיבה. שאחה''צ/ערב יוצאים ללימודים אקדמאיים. כמעט בכל הישיבות הותיקות, מלבד לייקווד.

ש-ט-ו-י-ו-ת
כלומר זה נכון רק לגבי תורה ודעת ונר ישראל
שעם וותיקותן הן ישיבות לא גדולות וממש בצדי הדרכים של עולם הישיבות
(ישיבת 'ר' שלום זימרמן' שודאי לא שמעת עליה, הרבה יותר משמעותית משתי ישיבות אלו. לדוגמה.)
נערך לאחרונה על ידי אליסף ב ג' יוני 20, 2023 4:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 20, 2023 4:38 pm

דרומי כתב:איני מכיר כלל את הנפשות הפועלות בעניננו, אולם במחוזות אחרים ראיתי כיצד לפעמים אדם מוצלח שמקים ארגונים חדשים ופועל באמת דברים טובים ומפתיעים לתועלת הציבור, נתפס לפתע למין 'שגעון גדלות' ומתחיל לחלק 'ציונים' ולהביע דיעות מרחיקות לכת עד שקשה לעמוד בד' אמותיו.

ואני כותב את זה בתור לימוד זכות, שכנראה יש תופעה כזאת שביחד עם אישיות מוכשרת ופעלתנית מגיע איזשהו 'חוסר טקט' משווע, וכעין 'נסיון העושר' המפורסם שהוא עוד אחד מהנסיונות הרבים הקיימים בעולמנו עד כי יבוא ינון בב"א.

זהו ספק רציני אצלי (בלי קשר לנושא האשכול).
האם ההצלחה עולה לראש ומחוללת שגעון גדלות, עד שהאדם בועט בדליי כל ההצלחות שהגיע אליהם? או שמא להיפך, כל ההצלחות מקורן באותו שגעון גדלות, אלא שהוא מתגלה רק לאחר שהמצליחן הגשים את שלב א' של תוכניתו, ופונה לשלב ב' (כלומר, בתחילה להקים מפעל מסויים, להתפרסם, ואו אז להפוך למנהיג הדור, או לפחות אחד ממנהיגיו. זהו דפוס מסויים שחוזר על עצמו בכמה מקרים של מוצלחים למיניהם. דו"ק ותשכח. ושוב, בלי קשר לנשוא האשכול שאיני מכיר את ענינו כלל).

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יוני 20, 2023 6:07 pm

ש-ט-ו-י-ו-ת
(ישיבת 'ר' שלום זימרמן' שודאי לא שמעת עליה, הרבה יותר משמעותית משתי ישיבות אלו. לדוגמה.)

צודק לגמרי!
רק יש להוסיף (ברשימה השחורה...) ישיבת ר"ח ברלין.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יוני 20, 2023 8:10 pm

באמונתו כתב:צודק לגמרי!
רק יש להוסיף (ברשימה השחורה...) ישיבת ר"ח ברלין.

כמדומני שזה שנים שבחיים ברלין מביטים בעין רעה על מי שעושה קולג'
כמו כן חיים ברלין זו ישיבה יותר נורמטיבית

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יוני 20, 2023 8:38 pm

מקדש מלך כתב:
אלכסנדרוס כתב:
קו ירוק כתב:זה טאבו, כי מי שאצלו זה לא טאבו הוא חמוץ. וזה לא יכופר לו.

כל אחד תוקע את הטאבו בדיוק במקום שנוח לו.
בשביל רבים אחרים, השתתפות בפורום אינטרנטי הוא לא פחות טאבו. ומי שאצלו זה לא טאבו הוא חמוץ. וזה לא יכופר לו.
(כן, גם אם הוא משתמש באינטרנט במקום עבודתה של סבתא של בת דודה שלו שעובדת בתור טבחית.)

נכון. ובדיוק בגלל זה אין לכתיבה בפורום בנושאים כאלו (כלומר כל נושא חרדי ציבורי) שום משקל.
בועה וירטואלית חסרת ערך.

לא שיש למישהו בעייה עם הדיונים הסוערים הללו. זה אפילו מעניין ואולי גם משחרר הרבה מתח שלילי, אבל מי שחושב שהכתיבה שלו משפיעה במשהו. ובכן, כלום...

(וזה עוד לפני שנבדוק בציציות - הלבן כמובן, לא התכלת - של חלק מהכותבים...)

(עקב הודעה אישית שקבלתי אני מוצא להדגיש. איני מדבר על תועלת הפורום ככלל, אלא רק על היכולת שלו להניע תהליכים ולהשפיע בסוגיות ציבוריות חרדיות. תועלת הפורום בעניני תורה חכמה וידיעת קורות דברי הימים ודברי החכמים ידועה וניכרת).

לא מבין מק"מ למה דבריך קשורים
מי דבר על הפורום כגורם משפיע?
(אגב ראיתי מאמר של הגר"א ארליך במשפחה שמאד נראה לי ש'הרים' אותו מטקסט של איש ספר בפורום)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 21, 2023 12:09 am

אליסף כתב:
פרנקל תאומים כתב:
הבאר ההיא כתב:מוזר שממשיכים לדבר על זה כאילו הנידון הוא כל לצאת לעבוד או לא לצאת לעבוד, כשהוא מדבר על ישיבות גדולות עם לימודים לקבלת תואר אקדמי, כמדומני שאפי' בארה"ב זה לא קיים.

ש-ט-ו-י-ו-ת

זו קצת ש-ט-ו-ת לכתוב "שטויות" בהדגשה מתלהבת ומיד אח"כ לאשר את מה שכתבתי...

אכן התכוונתי ל"תורה ודעת" ו"נר ישראל" ו"ר' חיים ברלין", ו''מיר'' ו"תפארת ירושלים" (וכן, אני יודע שהיא כבר בקושי מתפקדת), ואולי עוד (מה בטלז קליוולנד? אינני יודע). וכמו שכתבתי במפורש: ישיבות גדולות עם לימודים לתואר אקדמאי קיימות גם קיימות בארה"ב "כמעט בכל הישיבות הוותיקות מלבד לייקווד". ואלו הישיבות בהן כיהנו בקודש כמעט כל גדולי הדור שהיו בעבר באמריקה.

נ"ב:
עכשיו עולה בדעתי לימוד זכות עליך, מכך שהדגשת את הנושא שהישיבות הללו אינן גדולות, שכנראה פירשת את מטבע הלשון "ישיבות גדולות" במובן של מניין התלמידים. ולא היא. אצל בני אר"י מטבע הלשון "ישיבות גדולות" פירושו ישיבות לגילאים המבוגרים יותר, מה שבארה"ב מכנים "בית מדרש", לאפוקי מ"ישיבות קטנות" שהן מיועדות לגילאים הצעירים יותר, עד בערך גיל 17, מה שבארה"ב מכנים (כמדומני) "מתיבתא" (כלומר "באר ההיא" בא לאפוקי מ"ישיבות קטנות" שבהן בוודאי התופעה של לימודי חול נפוצה בארה''ב [אם כי היא במגמת ירידה משמעותית], אפילו בישיבת פילדלפיה, וכמדומה שאפי' בלייקווד יש ישיבות קטנות עם לימודי חול).

וכל זה רק לשם הכרת המציאות (שבני אר"י ברובם אינם מכירים). אנחנו בפירוש לא מעוניינים לייבא את ההשפעה של אמריקה הישנה לאר''י, כ''א להיפך.
ואמנם ב''ה ההשפעה מאר"י וההשפעה של לייקווד גברה והלכה גם באמריקה, ובישיבות הצעירות יותר כבר אין הולכים לקולג'.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' יוני 21, 2023 1:45 am

לענ"ד, זו הוצאת לעז של שקר ושם רע על ישיבות קדושות של אמריקה, הטלת מום בקדשים. ה"מיינסטרים" ודאי אינו כן. קיימת התנגדות נמרצת ומוחלטת.
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ה' יוני 22, 2023 6:59 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' יוני 21, 2023 3:36 am

מיר - לא
טלז - ג"כ לא
משל למה הדבר דומה, לאמריקאי שרוצה להכיר את עולם הישיבות הישראלי, והולך כמובן לישיבות הותיקות הלא הם עץ חיים ולומז'ה פ"ת (כמדומה שיש בנין עדיין עם כזה שם)
ומהם משליך על עולם הישיבות

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' יוני 21, 2023 7:24 am

אליסף כתב:
מקדש מלך כתב:
אלכסנדרוס כתב:
קו ירוק כתב:זה טאבו, כי מי שאצלו זה לא טאבו הוא חמוץ. וזה לא יכופר לו.

כל אחד תוקע את הטאבו בדיוק במקום שנוח לו.
בשביל רבים אחרים, השתתפות בפורום אינטרנטי הוא לא פחות טאבו. ומי שאצלו זה לא טאבו הוא חמוץ. וזה לא יכופר לו.
(כן, גם אם הוא משתמש באינטרנט במקום עבודתה של סבתא של בת דודה שלו שעובדת בתור טבחית.)

נכון. ובדיוק בגלל זה אין לכתיבה בפורום בנושאים כאלו (כלומר כל נושא חרדי ציבורי) שום משקל.
בועה וירטואלית חסרת ערך.

לא שיש למישהו בעייה עם הדיונים הסוערים הללו. זה אפילו מעניין ואולי גם משחרר הרבה מתח שלילי, אבל מי שחושב שהכתיבה שלו משפיעה במשהו. ובכן, כלום...

(וזה עוד לפני שנבדוק בציציות - הלבן כמובן, לא התכלת - של חלק מהכותבים...)

(עקב הודעה אישית שקבלתי אני מוצא להדגיש. איני מדבר על תועלת הפורום ככלל, אלא רק על היכולת שלו להניע תהליכים ולהשפיע בסוגיות ציבוריות חרדיות. תועלת הפורום בעניני תורה חכמה וידיעת קורות דברי הימים ודברי החכמים ידועה וניכרת).

לא מבין מק"מ למה דבריך קשורים
מי דבר על הפורום כגורם משפיע?
(אגב ראיתי מאמר של הגר"א ארליך במשפחה שמאד נראה לי ש'הרים' אותו מטקסט של איש ספר בפורום)

אפשר להבין שאלכסנדרוס משתמש כאן בטיעון (הילדותי משהו) של "אתה בעצמך!". ואם כך אין להשפעתו של הפורום נגיעה לעניין.
אבל לדעתי הטיעון שלו קצת יותר אלגנטי. הוא בא לומר "הרי אתה רואה בעצמך" שכל הקודים החרדיים אינם "על באמת". כלומר הרי יש כאן אינספור יראים ושלמים שעושים את זה למרות שזה נוגד את הטאבו החרדי.
ולכן הדברים שלי כן קשורים.
ובנוגע לעצם הטיעון של "אתה בעצמך". אין בדעתי להתייחס אליו כעת מסיבות שונות.

אבל בלי קשר לדיון הנ"ל, לא נראה לי שמזיק להזכיר מידי פעם את המשקל האמיתי של הדיונים בסוגיות ציבוריות כאן. ואגב, אני מזהה מגמת התבגרות בפורום בנקודה הזו. בעבר, כל בעל אג'נדה (כמו בית מדרש הגר"א, זילברמן, ועוד ועוד) ראה חובה לעצמו להציף את הדעה האזוטרית שלו בפורום, אולי מתוך מחשבה שבכך הוא דוחף אותה למיינסטרים. נראה לי שהתופעה הצטמצמה. אולי מתוך הכרת המציאות. אולי מסיבות אחרות. ואולי זה רק רושם שלי...

בנוגע לגר"א ארליך ואיש ספר, אז:
א) מעניין, אולי תשלח לי באישי.
ב) זה בהחלט חיובי ומרענן אם הגר"א ארליך לוקח מידי פעם רעיונות מעמי הארצות כמו איש ספר, ולא מגאונים אחרים שם במערכת.
ג) משקלו של הגר"א ארליך לא גדול בהרבה ממשקלו של הפורום. לעיתון משפחה יש מעמד ידוע וגם תפקיד ידוע. שם זה מתחיל ושם זה גם מסתיים. הוא בהחלט בעל חשיפה גדולה, ולכן יכול להציף נושאים ולפרסם, אבל אין לדעה שלו משקל, חוץ מתחום מוגדר שהוא אינו יכול לסטות ממנו.
קנצי למילין, תובנה נפלאה ומעמיקה של הגר"א ארליך בטורו השבועי היא חומר קריאה מעניין. הוא לא מוגדר כמעצב דעת קהל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יוני 21, 2023 11:21 am

אז לדעתך מי כן "מעצב דעת קהל"?

[אגב, הפורום כאן אכן מוגבל בהשפעתו על דעת הקהל, מהסיבה הפשוטה שמי שיש לו 'נטפרי' בכלל לא יכול לראות מה כתבו כאן, וזה באמת חבל]

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ד' יוני 21, 2023 1:14 pm

לאחר סאגת חרם אנג'ל והמסתעף - ההתפלפלות בזה אך למותר.
רק עכשיו ראה ראינו מי הגה, תכנן, יזם, קידם והוביל את המהלך "הספונטני", ומי נגרר, נשרך, נדחף ונסחב כחסר דעה.
אכן. ניתן (וצריך) לרקוע ברגליים ולצקצק בלשון, לעמוד על הראש ולכשכש בזנב, לרוץ על ארבע ולעשות שמיניות באוויר, אבל המציאות העצובה היא ואין בלתה שלמאמרי המערכת של "י.נ." (הסתומים וחתומים) יש הרבה הרבה פחות תפוצה וקוראים מאשר למגזין משפחה ולטור "הדעה" של הגר"א ארליך, הכתוב תמיד בזעם מתוק, עמקות פופולרית, רציונליות קדושה, פסולת נקיה וטינופת צופים. אין מה לדבר, הוא קולע לטעמו של קהל היעד שלו, ובמיומנות נדירה הוא מקדם את האג'נדות של "המערכת" במינון מדויק, צעד קדימה שני צעדים אחורה, מגלה טפח ומכסה טפחיים, קורץ שנייה ומיתמם דקותיים.
צאו נא וחשבו מי הם שדרני הרדיו של הערוצים החרדים, בררו על זהותם של כל החרדים משתתפי הפנאלים בטלוויזיה (שהרי בשם השוויון החדש אסור שיהיה "פאנל" ללא נציג חרדי). לא אחד מהם רואה את פני בית הכנסת משבת זכור לשבת זכור. כמה מצער לחשוב, אבל לכל אלה יש פי אלף יכולת השפעה, עיצוב דעה וקביעת סדר יום מאשר לכל חברי מועצת הגדולים והחכמים.
רק אתמול ישבו כל הליצנים הללו, איש איש וציוציו, ועשו צחוק מדבריו (המטומטמים) של חבר הכנסת פינדרוס. אפילו "נציגי" הציבור כבר אינם נספרים.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' יוני 21, 2023 1:25 pm

נראה שאתה חסיד של ארליך
לפחות את הקדושה תסיר משם..

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 1:57 pm

שמעתי [היטב ויותר מפעם אחת] את הדרשה של הרב המדובר.

הוא בשום מילה לא עודד ולא אישר בהמיות והתבהמות או פריקת עול וחוסר יראת שמים וכיו"ב, אדרבה, הוא אמר בפירוש להיפך. המטרה שלו היא בדיוק הפוכה, שמירת העובדים ברמה רוחנית גבוהה וזהות של בני תורה לכתחילה. יש פה ושם בחירת מילים לא מוצלחת / חמורה אבל מי שרוצה לדון לכף זכות מבין שכל הנושא שלו הוא אך ורק העניין של "נאר תורה" לעומת תורה עם השתלבות בחיי המעשה ויישובו של עולם. שיטת הרמב"ם והרב הירש.
[אני מאמין שמכאן הוא רוצה לייצר את התנועה שבסופו של דבר גם תקטין את ההתבהמות ושקיעה בהבלי העולם. כרגע הציבור הזה - כציבור - לא מוצא את מקומו בפנים וממילא הרבה פעמים "הואיל ואידחי אידחי". מי שמראש רוצה להיות בהמי - זה נושא לשיח אחר לגמרי, ועכ"פ הרב הדובר לא עסק בנושא הזה כלל, לא לכאן ולא לכאן].

מה שחמור בעיניי הוא הנושא של חינוך הילדים. מילא לדבר כלפי נשואים יושבי כולל שמכמה סיבות שהוא מנה שם [שוב, בחלקן בבחירת מילים אומללה] לא יכולים להישאר רק ללמוד כל היום. אבל כשהוא מדבר על ילדים? הוא מניח להורים להחליט [בהווה] לפי השקפתם מה יהיה עתידו של הילד, ולשלוח אותו בהווה למסגרת אחרת בלי שיש סיבה אמיתית בהווה מצד הילד. אלא רק מצד השקפה כללית של ההורים על החיים, ו/או משקעים שיש להם אישית מ"נאר תורה". הוא מעודד ישיבות תיכוניות, וישיבות גדולות עם תואר. והחמור מבין שניהם בעיניי זה ישיבות תיכוניות שבהן כאמור הנער צעיר מדי בשביל לראות האם הוא מתאים ללימוד תורה כל היום או לא בזמן ההווה.

בנוגע לישיבות בכלל הבעיה העיקרית היא שכמדומה לכולי עלמא זהו הגיל שבו קונים תורה לכל החיים, ואם לא עכשיו אימתי. [בזמננו לא מספיק לזה רק גיל הילדות, אלא כל שנות הישיבה עד החתונה. ונוגע להלכה, שפסק הקה"י שמה שנאמר בגמרא כל תלמיד שאינו רואה סימן ברכה בלימודו חמש שנים וכו' - בימינו הכוונה חמש שנים מהתחלת הישיבה קטנה]. ולכן לערב כבר שם לימודים אחרים זו בעיה. לגבי תלמודי תורה זו בעיה יותר גדולה, כי כמדומה בכל המקומות ובכל הזמנים בגיל ילדות נשמרו מכל משמר שהילד ילמד רק תורה, ורק מי שהיה צריך את הילד בהווה לפרנסת הבית היה מלמדו אומנות כבר בגיל הזה ומעסיקו בעבודה כבר בגיל הזה. לא עבור העתיד. לגבי הגיל המדויק של "ללמדו אומנות" - פשוט שכל דור וכל מקום לפי תנאיו ואפשרויותיו, והמציאות מראה שמי שלא מחפש חיי עושר אלא להתפרנס יכול להשלים פערים אחרי שנות הישיבה ואפילו כמה שנים בכולל. כל זה עוד לפני הבעיה העקרונית של ליב"ה המפוקחת ע"י המדינה.

ואחרי הכל [הבעיות של בחירת מילים "חכמים היזהרו בדבריכם שמא" וכו', והבעיה לגבי החינוך המוקדם], אני עדיין חושב שהבעיה העיקרית בדרשה שלו היא "במקום גדולים אל תעמוד". כי בכל נושא בפני עצמו אפשר לפלפל ולדון לכף זכות, הן את כוונתו והן את הנושא עצמו מצד המקורות התורניים וההיסטוריים. הבעיה העיקרית כאן היא: דור דור ודורשיו ופרנסיו, כל דור לפי תכונותיו ואתגריו. ולשקול את כל הצדדים וצידי הצדדים - כלפי ציבור שלם - וכלפי השלכות לטווח ארוך של העתיד והדורות הבאים - ובתנאים המסויימים שבאותו הדור מבחינת אתגרי העולם והחברה שמסביב - זהו דבר שלמעלה מכוח אנוש, ורק לגדולי הדור המופקדים על הציבור יש את הס"ד לזה, במקביל לרוחב דעתם וגדלותם בתורה והמסורת שבידם. לשום אדם אחר אין את הכלים ואת הרשות לבחון את הבעיות ולהציע פתרונות, עאכו"כ להתחיל להניע מהלכים בפועל בכיוון שנדמה לו שכאן הבעיה וזהו הפתרון.
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ד' יוני 21, 2023 3:51 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 2:05 pm

מחשבת אגב [יש מה לדון בה, רק מניח כאן לעיונא]:

מבלי לגרע כלום מהנאמר לעיל ["דע את מקומך ובמקום גדולים אל תעמיד"] בכל ההתייחסות לנושא צריך לקחת בחשבון שבאמת יש שלושה ציבורים חרדיים: ליטאי, חסידי, ספרדי [אני כולל בו גם את הציבור התימני הגדול, ואת כל עדות יהדות המזרח]. לכל ציבור ההנהגה שלו ואורחות החיים שלו, המסורת שלו והגדולים שלו. גם בתוך כל ציבור גדול כזה יש תת-חלוקה [אפילו ביחס לנידו"ד], למשל: בציבור החסידי לא הרי גור כהרי חב"ד, ולא הרי סאטמר כהרי ברסלב.

למרות כל זה המציאות מכריחה מצב של דבר אחד לדור, ובכל ציבור נוצרת איזו פירמידה של הנהגה [לא משנה כיצד היא נוצרת וכו']. וגם בזה תלוי במה. בציבור החסידי למשל, שום רבי לא מהווה "ראש/גדול הדור" עבור מי שאינו חסיד שלו. כל חסיד שומע אך ורק לרבו. ורבו - יש דברים שבהם מקבל דעת אחרים או מיישר קו עמם, ויש דברים שלא. בציבור הספרדי ג"כ כמדומני שיש כמה ראשים, ועוד נדמה לי ששם הפירמידה עוסקת בעיקר בפסקי הלכה, ולא בהכתבת אורחות חיים, שמראש אצלם המסגרת פחות סגורה ונוקשה וכו'. הערך של "נאר תורה + גדול הדור אחד" הוא בעיקר [אולי רק] בציבור הליטאי אשכנזי.

כשמדברים על "ציבור העובדים" - צריך לזכור שהוא חוצה את כל המגזרים הנ"ל, ובכל מגזר כזה היחס לעבודה בכלל ואל העובדים בפרט הוא שונה [בעיקר אחרי החתונה/כולל, אבל לעתים גם בגיל מוקדם יותר], ואף בתוך תתי-הציבורים הללו הוא שונה מאחד לשני. האם "אחוות תורה" פונה רק לליטאים אשכנזים? נדמה לי שלא. באם זהו ארגון חוצה מגזרים לכאורה גם את מידת ה"שינוי/תיקון/חתרנות/מרידה" וכו' שבדבריו יש למדוד ביחס לכל ציבור וציבור וגדוליו, ולא רק ביחס לאידיאל הליטאי-אשכנזי וגדוליו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 2:32 pm

לסיום,

השבוע ביום שני מסר הרב הנ"ל "שיעור מיוחד" בעניין השיעור של מצות תלמוד תורה. עושה רושם שזה בהמשך לדבריו בכנס, שנצמד לשולחן ערוך או"ח קנו שאחר התפילה ילמד מעט וילך לעסקיו, והמסתעף. כלומר עוד חיזוק למי שלא לומד כל היום וכו'.

‏‏שיעור הרב לייבל בשיעור תלמוד תורה.jpg
‏‏שיעור הרב לייבל בשיעור תלמוד תורה.jpg (30.23 KiB) נצפה 2540 פעמים

[אולי "השיעור המיוחד" בא כסוג של תגובה למתקפה הציבורית, או כהמשך לדרשה המדוברת, או כחלק ממסע הסברה נרחב שהדרשה המדוברת היתה יריית הפתיחה שלו. אולי משהו מתוכנן מראש בלי קשר לכלום. איני יודע].

ובכן, בתור "ציבור שמיוסד על שמירת הלכה וקיום השו"ע" [מתוך הדרשה המדוברת, או"ח סימן קנו וכו'] -
אני מקוה שבשיעור נכלל גם החיוב של ידיעת התורה בכל הנוגע ליהודי הלכה למעשה בכל ימות השנה [שו"ע הרב הלכות ת"ת ועוד].
וגם חיוב לימוד תורה ואיסור ביטול תורה [אפילו מצד מצות עסק התורה לחוד] כל אימת שאינו עסוק במצוה עוברת שא"א לעשותה ע"י אחרים, ובכלל זה פרנסה וצרכי הגוף והנפש המוכרחים [שנות אליהו פאה א, א ועוד].

וכן מקוה שישלימו לציבור זה [המיוסד על שמירת הלכה וקיום השו"ע] בשיעורי הלכה למעשה גם את שאר הלכות ספר המדע: הלכות יסודי התורה [אמונה, אהבת ה', יראת ה'], הלכות דעות, הלכות תשובה, ושיתקיימו בהמשך עוד שיעורי הלכה למעשה לחיזוק הציבור בקיום ושמירת הלכות דאורייתא ודרבנן, כגון: תפילה וקדושת בית הכנסת, צניעות, כשרות [על פי מומחי כשרות, שלמשל יסבירו לציבור האם אפשרי ליהודי ירא שמים להתארח במלון בשבת או חג, וכל שכן בפסח, וכיו"ב בכל נושאי הכשרות בבית ובחוץ], וכן עזה"ד.

[זאת גם אם בשיעורים יעסקו רק בהלכות נטו, ולא יעסקו בשיעורים כלל בחיזוק הציבור שלא להיות 'מודרני' והמסתעף, לא לחיות חיים של קלי דעת ויושבי קרנות, לא לשקוע בהבלי העולם ותאוותיו (עיין בחינוך סוף מצוה תיח, מובא בקיצור בביה"ל ריש סימן א) כסוס שוטף במלחמה אנשים נשים וטף, ובכלל זה התמכרות למסכים/מדיה/רשתות חברתיות (שהיא מחלה ונזק מוחי לכל דבר אפילו ברמה האנושית גרידא), לא להידמות לגויים וחילוניים ולאמץ חלקים מתרבותם וזהותם ונראותם, לעסוק בספרי מוסר וחשבון הנפש וכו'. בקיצור: כל מה שיהודי כשר אמור להיות, והיה, בכל הדורות ובכל המקומות, לכולי עלמא. אא"כ כל הללו או חלק מהם נוגעים לענייני הלכה שאז כמובן שיש לדבר עליהם בשיעורים הנמסרים לציבור שמיוסד על שמירת הלכה וקיום השו"ע].

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 3:04 pm

אודה ואבוש...
גם אני התייחסתי בסלחנות להרב נשוא האשכול (כולל באשכול זה בשנים הקודמות).
ושמעתי ותרגז בטני את נאומו המחריד, בו הוא כבר גלש לנושא חדש שעד עתה לא עמד במוקד הטפותיו, והוא נושא החינוך.
אם עד עתה הנושא היה היחס לבעלי בתים והצורך לתת להם מקום, הרי עתה נהפכה הבעלבתיות לשיטה שלפיה יכול אדם לחנך את ביתו ודורותיו אחריו לכתחילה. וכי מה חטאו ילדים אלו בזה שנולדו להורים שלא ראו ברכה בלימודם? וכי למה לא לתת להם את האפשרות לגדול בתורה?
הנושא של חינוך תשב"ר היה ועודנו מאז ומעולם נקי בטהרתו כי התורה הקדושה היא ואין בלתה משאת הנפש של כל אדם מישראל, ועל זה צריך לחנך את הילדים בינקותם, ברגע שילד מישראל פותח את פיו לצרף אותיות לדיבור, אין מחנכים אותו לשאול את צרכיו, אלא מלמדים אותו לומר תורה צוה לנו משה, זה היה תמיד מוקד החינוך של כל אב ואם מכשרי ישראל, ובנוסף, יש הסכמה מוחלטת בקרב גדולי ישראל ואף בקרב כל איש נבון דבר, כי מי שלא ישב בחממה הנקראת עולם הישיבות כמה שנים, ובהם יקנה את ההכרה כי התורה היא מרכז החיים, הרי שגם בעל בית תורני לא יהיה, וכל יהדותו ושמירת המצוות שלו עומדות על כרעי תרנגול.
לבוא ולתת גושפנקא להרס ההבנה וההסכמה הזאת, היא קדיחת חור בספינה של כולנו...

בנוסף לכך, יש משום מה נטיה לכל מיני אנשים להאדיר את שיטת 'תורה עם דרך ארץ' ולתת לה מקום של כבוד, כשיטה שהצליחה ועשתה פרי.
צריך לדעת שמבין בוגרי ביה"ס של הרש"ר הירש היו יותר מ70% שלא שמרו תורה ומצוות כלל, (עדותו של בוגר ביה"ס ר' יעקב רוזנהיים), והסיבה לכך היא (לדברי רוזנהיים) שהם לא נשארו אח"כ בסביבה של תורה, ז"א שאם בעבר הרחוק מי שהלך ללמוד אומנות הרי שהוא נותר ירא וחרד לדבר ה', מאז פרוץ הקידמה הרי שהסביבה האקדמית והחומרנית הפכה ל'דת', וכל מי שחי בסביבה התרבותית הזאת, סופו שיפרוק מעליו עול תורה ומצוות.
ולכן יש חשיבות עצומה: א. לטעת בגיל צעיר את הערכים הנכונים כי התורה ועולמה הם מרכז החיים. ב. גם למי שיצא לעשות טרף לביתו לשמור על קשר חזק והדוק עם מרכזי התורה ועם נושאי דגלה.
מתחילה הי נראה, כי נשוא האשכול רוצה לשמור על צאן מרעיתו שישמרו על קשר לעולם התורה והישיבות, וזה ודאי דבר חשוב ומבורך, אבל מהרגע שהוא מטיף להם על קהילות נפרדות וחינוך שונה, הנה בזה נעשה שותף להמהרסים מבית ומחוץ, ודינו כאחד מהם...

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ד' יוני 21, 2023 3:23 pm

עירוב תחומין יש כאן, שלושה נושאים שונים שיש לפרק את הקשר ביניהם.
1. יראת שמים וקיום ההלכה. וגם חינוך לזה מינקות.
2. תורה שאין עמה מלאכה, לאורך כל החיים כמו בחורים בישיבה.
3. מניח אני כל אומניות שבעולם ואיני מלמד את בני אלא תורה, ולא מלמדו אומנות.

התפיסה המקובלת בא"י כורכת את כל השלושה בכריכה אחת כהלל. לגבי התפיסה המקובלת בחו"ל יש חולקים. (בעיני ראיתי בכרך גדול אחד שבכרכי הים קהילה של מאות אברכים בני תורה, שחכמתם מאירה את פניהם, וכולם כולם עובדים למחייתם מלבד מעטים ממש שעובדים במשרות תורניות, ו-90% עומדים בקריאת התורה!). אבל בעיקרו של דבר אלה דיונים נפרדים לגמרי ואין לכרוך אחד בשני. יכול אחד לשלול את סעיף 3 (כפשט ההלכה) ועדיין לחייב את סעיף 2.
הרב לייבל, למשל, מנסה לפרק את הקשר בין סעיף 1 לסעיפים 3-2. אם הבנתי נכון את הנאמר כאן בשמו (לא טרחתי לשמוע), הוא טוען שאפשר וצריך להיות ירא שמים ולחנך לדקדוק ההלכה בלי לקיים את 2 ואת 3.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 3:58 pm

האם אתה סבור שבאוירה המתירנית הקיימת היום ברחוב הישראלי ותרבות הרדיפה אחרי הכסף ורמת החיים, שייך שילד שילא יחונך מקטנות על הערך העליון של תורה ויר"ש, יוכל לעמוד מול פיתויי הרחוב.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 4:00 pm

משוש דורים כתב:אודה ואבוש...
גם אני התייחסתי בסלחנות להרב נשוא האשכול (כולל באשכול זה בשנים הקודמות).
ושמעתי ותרגז בטני את נאומו המחריד, בו הוא כבר גלש לנושא חדש שעד עתה לא עמד במוקד הטפותיו, והוא נושא החינוך.
אם עד עתה הנושא היה היחס לבעלי בתים והצורך לתת להם מקום, הרי עתה נהפכה הבעלבתיות לשיטה שלפיה יכול אדם לחנך את ביתו ודורותיו אחריו לכתחילה. וכי מה חטאו ילדים אלו בזה שנולדו להורים שלא ראו ברכה בלימודם? וכי למה לא לתת להם את האפשרות לגדול בתורה?
הנושא של חינוך תשב"ר היה ועודנו מאז ומעולם נקי בטהרתו כי התורה הקדושה היא ואין בלתה משאת הנפש של כל אדם מישראל, ועל זה צריך לחנך את הילדים בינקותם, ברגע שילד מישראל פותח את פיו לצרף אותיות לדיבור, אין מחנכים אותו לשאול את צרכיו, אלא מלמדים אותו לומר תורה צוה לנו משה, זה היה תמיד מוקד החינוך של כל אב ואם מכשרי ישראל, ובנוסף, יש הסכמה מוחלטת בקרב גדולי ישראל ואף בקרב כל איש נבון דבר, כי מי שלא ישב בחממה הנקראת עולם הישיבות כמה שנים, ובהם יקנה את ההכרה כי התורה היא מרכז החיים, הרי שגם בעל בית תורני לא יהיה, וכל יהדותו ושמירת המצוות שלו עומדות על כרעי תרנגול.
לבוא ולתת גושפנקא להרס ההבנה וההסכמה הזאת, היא קדיחת חור בספינה של כולנו...

בנוסף לכך, יש משום מה נטיה לכל מיני אנשים להאדיר את שיטת 'תורה עם דרך ארץ' ולתת לה מקום של כבוד, כשיטה שהצליחה ועשתה פרי.
צריך לדעת שמבין בוגרי ביה"ס של הרש"ר הירש היו יותר מ70% שלא שמרו תורה ומצוות כלל, (עדותו של בוגר ביה"ס ר' יעקב רוזנהיים), והסיבה לכך היא (לדברי רוזנהיים) שהם לא נשארו אח"כ בסביבה של תורה, ז"א שאם בעבר הרחוק מי שהלך ללמוד אומנות הרי שהוא נותר ירא וחרד לדבר ה', מאז פרוץ הקידמה הרי שהסביבה האקדמית והחומרנית הפכה ל'דת', וכל מי שחי בסביבה התרבותית הזאת, סופו שיפרוק מעליו עול תורה ומצוות.
ולכן יש חשיבות עצומה: א. לטעת בגיל צעיר את הערכים הנכונים כי התורה ועולמה הם מרכז החיים. ב. גם למי שיצא לעשות טרף לביתו לשמור על קשר חזק והדוק עם מרכזי התורה ועם נושאי דגלה.
מתחילה הי נראה, כי נשוא האשכול רוצה לשמור על צאן מרעיתו שישמרו על קשר לעולם התורה והישיבות, וזה ודאי דבר חשוב ומבורך, אבל מהרגע שהוא מטיף להם על קהילות נפרדות וחינוך שונה, הנה בזה נעשה שותף להמהרסים מבית ומחוץ, ודינו כאחד מהם...

נכון וצודק מאד.

לגבי אחוזי ההצלחה אצל הרב הירש, כל עוד שלא לוקחים בחשבון את נתוני הפתיחה וכל הגורמים הרלוונטיים בזמנו ומקומו קשה להוציא מזה מסקנות. באותה מידה אפשר להביא אחוזי הצלחה של מרכזי היהדות בזמן הראשונים, או באיטליה של הרמח"ל, ושם האחוזים יהיו שונים. כל מקום ותנאיו וסיבותיו. העיקר הוא מה שכתב מעלתו שמה"קידמה" השתנה הכל, ואי אפשר להביא שום ראיה ממה שקדם לה בכל התחומים, ובכללם דברי מר שהמודרנה וכל שכן הפוסט מודרנה הן דת ממש, עם כל התחלואה הכלולה בזה והמסובבת מהן.

רק לגבי "קהילות נפרדות וחינוך שונה" - אדרבה, הוא רוצה שהקהילות תהיינה מעורבות, ובזה גופא תהיה הסביבה התורנית לציבור העובדים, שתשמור עליהם כדברי מר. גם לגבי המוסדות הוא רוצה שהם יהיו מעורבים, שגם אברכים ישלחו לשם את מי מילדיהם שירצו [ולמה שירצו? זו כבר שאלה אחרת, ובכלל על ההחלטה עבור הילד בגיל זה עסקתי בהודעות הקודמות].

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ד' יוני 21, 2023 4:17 pm

משוש דורים כתב:
אלכסנדרוס כתב:עירוב תחומין יש כאן, שלושה נושאים שונים שיש לפרק את הקשר ביניהם.
1. יראת שמים וקיום ההלכה. וגם חינוך לזה מינקות.
2. תורה שאין עמה מלאכה, לאורך כל החיים כמו בחורים בישיבה.
3. מניח אני כל אומניות שבעולם ואיני מלמד את בני אלא תורה, ולא מלמדו אומנות.

התפיסה המקובלת בא"י כורכת את כל השלושה בכריכה אחת כהלל. לגבי התפיסה המקובלת בחו"ל יש חולקים. (בעיני ראיתי בכרך גדול אחד שבכרכי הים קהילה של מאות אברכים בני תורה, שחכמתם מאירה את פניהם, וכולם כולם עובדים למחייתם מלבד מעטים ממש שעובדים במשרות תורניות, ו-90% עומדים בקריאת התורה!). אבל בעיקרו של דבר אלה דיונים נפרדים לגמרי ואין לכרוך אחד בשני. יכול אחד לשלול את סעיף 3 (כפשט ההלכה) ועדיין לחייב את סעיף 2.
הרב לייבל, למשל, מנסה לפרק את הקשר בין סעיף 1 לסעיפים 3-2. אם הבנתי נכון את הנאמר כאן בשמו (לא טרחתי לשמוע), הוא טוען שאפשר וצריך להיות ירא שמים ולחנך לדקדוק ההלכה בלי לקיים את 2 ואת 3.

האם אתה סבור שבאוירה המתירנית הקיימת היום ברחוב הישראלי ותרבות הרדיפה אחרי הכסף ורמת החיים, שייך שילד שלא יחונך מקטנות על הערך העליון של תורה ויר"ש, יוכל לעמוד מול פיתויי הרחוב.

ראשית, איש לא כפר בחובה לחנך מקטנות על הערך העליון של תורה ויר"ש. וזה סעיף 1, עליו אין חולקים.
אך כמדומה שהרב לייבל שואל את השאלה ההפוכה:
האם אתה סבור שבאוירה המתירנית הקיימת היום ברחוב הישראלי ותרבות הרדיפה אחרי הכסף ורמת החיים, שייך שאברך שלא יחונך מקטנות על שילוב של תורה ויר"ש ומלאכה, יוכל לעמוד מול פיתויי הרחוב בשעה שיהיה נאלץ לעזוב את בית המדרש כדי להביא לחם לפי הטף (או כשלא יראה ברכה בתלמודו ויעדיף לעבוד במקום להשתעמם).

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 4:23 pm

המציאות לאורך השנים מוכיחה (כולל מבית הספר של הרש"ר הירש בעצמו) כי אין חינוך שניתן לחסן על ידו את הנוער מפגעי הרחוב בימינו.
החינוך היחיד הוא ההכרה החזקה כי התורה כי כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה, ובנוסף לכך שמירה חזקה לאורך השנים על קשר איתן עם מרכזי התורה המלבים אש זו.
נתינת מקום חזק ללימודי חול (לפעמים יותר מללימודי קודש), היא ההיפך מחינוך זה, וכל מי שאומר אחרת או שהוא תמים גדול, או שהוא מיתתם.
נערך לאחרונה על ידי משוש דורים ב ד' יוני 21, 2023 4:28 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 4:27 pm

צופה_ומביט כתב:
רק לגבי "קהילות נפרדות וחינוך שונה" - אדרבה, הוא רוצה שהקהילות תהיינה מעורבות, ובזה גופא תהיה הסביבה התורנית לציבור העובדים, שתשמור עליהם כדברי מר. גם לגבי המוסדות הוא רוצה שהם יהיו מעורבים, שגם אברכים ישלחו לשם את מי מילדיהם שירצו [ולמה שירצו? זו כבר שאלה אחרת, ובכלל על ההחלטה עבור הילד בגיל זה עסקתי בהודעות הקודמות].

הרי זו תמימות לחשוב כך, (וא"א לחשוד בו בתמימות), הרי כל אברך יברח מזה כמו מאש, אלא מאי, הוא רוצה שיתנו לגיטימציה לזרם חדש של חינוך שעטנזי בתוך הציבור, ובזה לנתק את צינור החמצן האחרון שקושר את החרדשי"ם לעולם החרדי.

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ד' יוני 21, 2023 4:31 pm

משוש דורים כתב:המציאות לאורך השנים מוכיחה (כולל מבית הספר של הרש"ר הירש בעצמו) כי אין חינוך שניתן לחסן על ידו את הנוער מפגעי הרחוב בימינו.
החינוך היחיד הוא ההכרה החזקה כי התורה כי כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה, ובנוסף לכך שמירה חזקה לאורך השנים עם מרכזי התורה המלבים אש זו.
נתינת מקום חזק ללימודי חול (לפעמים יותר מללימודי קודש), היא ההיפך מחינוך זה, וכל מי שאומר אחרת או שהוא תמים גדול, או שהוא מיתמם.

אם על המציאות תשליך יהבך, הרי מציאות זו מוכחשת ודווקא המציאות היא שהוליכה את הרב לייבל ליוזמתו:
עובדה מוצקה היא שכל החרדים העובדים כיום למדו במרכזי התורה המלבים את אש התורה, בדיוק כפי שאתה דורש ומבקש. הם קיבלו את החינוך ואת ההכרה החזקה כי התורה היא כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה.
ובכל זאת,
הם נאלצו לצאת לשוק העבודה.
ראה זה פלא.
יתר על כן,
בשעה שנאלצו לעזוב את ספסל הלימודים עזבו את כל עולם הערכים שלהם, הפכו לפוסטאקעס גמורים, חלולים חלולים, מרוחקים נפשית מעולם הישיבות וממרכזי התורה.
אז ראשית,
הפורמולה שאתה מציע אינה עובדת.
עובדה.
שנית,
אולי צריך לחסן אותם בדרך אחרת.
(אם כי, אתה עדיין קושר בין שני עניינים שאין ביניהם קשר ישיר, סעיפים 2 ו-3, עיין היטב.)

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' יוני 21, 2023 4:48 pm

אלכסנדרוס כתב:
משוש דורים כתב:המציאות לאורך השנים מוכיחה (כולל מבית הספר של הרש"ר הירש בעצמו) כי אין חינוך שניתן לחסן על ידו את הנוער מפגעי הרחוב בימינו.
החינוך היחיד הוא ההכרה החזקה כי התורה כי כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה, ובנוסף לכך שמירה חזקה לאורך השנים עם מרכזי התורה המלבים אש זו.
נתינת מקום חזק ללימודי חול (לפעמים יותר מללימודי קודש), היא ההיפך מחינוך זה, וכל מי שאומר אחרת או שהוא תמים גדול, או שהוא מיתמם.

אם על המציאות תשליך יהבך, הרי מציאות זו מוכחשת ודווקא המציאות היא שהוליכה את הרב לייבל ליוזמתו:
עובדה מוצקה היא שכל החרדים העובדים כיום למדו במרכזי התורה המלבים את אש התורה, בדיוק כפי שאתה דורש ומבקש. הם קיבלו את החינוך ואת ההכרה החזקה כי התורה היא כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה.
ובכל זאת,
הם נאלצו לצאת לשוק העבודה.
ראה זה פלא.
יתר על כן,
בשעה שנאלצו לעזוב את ספסל הלימודים עזבו את כל עולם הערכים שלהם, הפכו לפוסטאקעס גמורים, חלולים חלולים, מרוחקים נפשית מעולם הישיבות וממרכזי התורה.
אז ראשית,
הפורמולה שאתה מציע אינה עובדת.
עובדה.
שנית,
אולי צריך לחסן אותם בדרך אחרת.
(אם כי, אתה עדיין קושר בין שני עניינים שאין ביניהם קשר ישיר, סעיפים 2 ו-3, עיין היטב.)

והפושקאקעס הללו כנראה מאוד חרדים לגורל ילדיהם, פן יהפכו לפושטאקעס כמוהם.
ולכן מוסרים את נפשם עבורם ומחנכים אותם מראש במסגרות שיכשירו אותם מראש לחיי עבודה.
וכנראה מהיכרות אישית עם הרב לייבל הם בטוחים ששיקול דעתו הנשגב יביא תוצאות טובות יותר מהנוכחיות. כלומר יש באמת נוסחא של 100 אחוז, ורק טעות בשיקול הדעת לא מצאה אותה. ולא שיש כאן מצב בעייתי מעיקרו...
מה שאין כן אלו שאינם פושטאקעס, שאין להם כזו חרדה לגורל ילדיהם.

כנראה שהפושטאקעס הללו התעלו כל כך באחוות תורה, עד שהגיעו ליראת שמים גבוהה מאותם שאינם פושטאקעס. אולי בבחינת במקום שבעלי תשובה עומדים וכו', ואולי בבחינת צמאון ונפש שוקקה שעצם הריחוק גורם לה, וכידוע בספרים הקדושים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' יוני 21, 2023 4:59 pm

דרומי כתב:אז לדעתך מי כן "מעצב דעת קהל"?

האם אתה הרב דרומי סומך על שיקול דעתו של כותב בעיתון משפחה יותר מאשר שיקול דעתו של השכן שלך למשל?
מעניין מאוד לשמוע.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 5:00 pm

אלכסנדרוס, הדברים כפי שאתה מציגם לא נכונים.
כל אלו שאתה מתאר, לא הלכו לעבוד מפני שהוכרחו לכך, ממש לא נכון.
יש רבים מבוגרי הישיבות שהלכו לעבוד, והם בני תורה גמורים, לא מיבעיא אלו שהלכו לעבוד במקצועות תורניים, (מלמדים שוחטים סופרי סת"ם וכדו'), אלא גם אחרים שהקפידו לעבוד בתוך הקהילה, (מתווכים קבלנים בעלי עסקים ואפילו עורכי דין שמקפידים להשאר בתוך הקהילה, ועוד), וכפי שהיו כל היהודים היקרים בדור הקודם בעלי בתים מוקירי תורה קובעי עיתים לתורה ויראים ושלמים. ולמותר להאריך כי חזותם נותרה כבני תורה, וביתם מתנהל בצניעות וביר"ש.
וכל אלו אינם צריכים לחיזוקיו של הרב לייבל ודומיו, הם כמובן רוצים לחנך את ילדיהם בחינוך הישן, וגם ילדיהם מתקבלים למוסדות התורניים באין אומר ודברים.
הרב לייבל מתעסק עם אנשים שעם רגל אחת מחוץ לעולם החרדי, ולא מפני שיצאו לעבוד, אלא שזו הסיבה שהם יוצאים לעבוד. (הסיבה שהם כאלו, יתכן שהיא כשלון של המערכת החינוכית, ויתכן שזו מציאות מוכרחת, אבל זה נידון בפנ"ע לאשכול אחר).
ולכן כל עוד הוא התאמץ להשאיר אותם קשורים במידה כזאת או אחרת מחוברים לעולם התורני, וכל עוד הוא טען שצריכים לחבק אותם ולהתמודד עמם בתוך המערכת למרות אי אלו חריגות, היה מקום לדבריו, אבל ברגע שהוא מנסה למסד את הבעליבתיות הזאת כבר מגיל חינוך, זהו דבר שאין לו מקום כלל.
ברי לי שרוב ילדי הציבור הזה לא ישמרו תורה ומצוות (ודאי שלא באופן מחייב), והוא משמש כרב/ואו חזן בטקס הלוייה לאידישקייט שלהם.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' יוני 21, 2023 5:15 pm

משוש דורים כתב:ברי לי שרוב ילדי הציבור הזה לא ישמרו תורה ומצוות (ודאי שלא באופן מחייב), והוא משמש כרב/ואו חזן בטקס הלוייה לאידישקייט שלהם.

לא כרב וחזן הלוויה אלא כ"שוחט" אשר גורם מראש ללוויה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 5:47 pm

החינוך היחיד הוא ההכרה החזקה כי התורה כי כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה, ובנוסף לכך שמירה חזקה לאורך השנים על קשר איתן עם מרכזי התורה המלבים אש זו.

צ"ע למה "התורה" [קרי: לימוד התורה] ולא "חיי תורה" [קרי: קיום המצוות, שמירת הלכה מדוקדקת + לימוד מוסר ויראת שמים].

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יוני 21, 2023 5:54 pm

משוש דורים כתב:אלכסנדרוס, הדברים כפי שאתה מציגם לא נכונים.
כל אלו שאתה מתאר, לא הלכו לעבוד מפני שהוכרחו לכך, ממש לא נכון.
יש רבים מבוגרי הישיבות שהלכו לעבוד, והם בני תורה גמורים, לא מיבעיא אלו שהלכו לעבוד במקצועות תורניים, (מלמדים שוחטים סופרי סת"ם וכדו'), אלא גם אחרים שהקפידו לעבוד בתוך הקהילה, (מתווכים קבלנים בעלי עסקים ואפילו עורכי דין שמקפידים להשאר בתוך הקהילה, ועוד), וכפי שהיו כל היהודים היקרים בדור הקודם בעלי בתים מוקירי תורה קובעי עיתים לתורה ויראים ושלמים. ולמותר להאריך כי חזותם נותרה כבני תורה, וביתם מתנהל בצניעות וביר"ש.
כל מילה.

וכל אלו אינם צריכים לחיזוקיו של הרב לייבל ודומיו,
לא לחיזוקיו, אבל כן למסגרת שהוא הקים, כוללי לימוד איכותי בערב לחרדים עובדים.

הם כמובן רוצים לחנך את ילדיהם בחינוך הישן, וגם ילדיהם מתקבלים למוסדות התורניים באין אומר ודברים.
בחצי השני של המשפט - מקוה שאתה צודק, ויש לבדוק בשטח.

הרב לייבל מתעסק עם אנשים שעם רגל אחת מחוץ לעולם החרדי, ולא מפני שיצאו לעבוד, אלא שזו הסיבה שהם יוצאים לעבוד. (הסיבה שהם כאלו, יתכן שהיא כשלון של המערכת החינוכית, ויתכן שזו מציאות מוכרחת, אבל זה נידון בפנ"ע לאשכול אחר).
אני לא בטוח שהוא הקים את אחוות תורה רק/בעיקר עבור אלה. יתכן אפילו להיפך. בעיקר עבור הקודמים שהזכרת.

ולכן כל עוד הוא התאמץ להשאיר אותם קשורים במידה כזאת או אחרת מחוברים לעולם התורני, וכל עוד הוא טען שצריכים לחבק אותם ולהתמודד עמם בתוך המערכת למרות אי אלו חריגות, היה מקום לדבריו, אבל ברגע שהוא מנסה למסד את הבעליבתיות הזאת כבר מגיל חינוך, זהו דבר שאין לו מקום כלל.
לכאורה הוא מבקש למסד רק את "תורה עם דרך ארץ", "תורה וחיי המעשה", "תורה ועבודה", לא שום דבר אחר. [וגם זה - כשמדובר בגיל חינוך זה חמור מאד וכמו שכתבתי גם אני לעיל].

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' יוני 21, 2023 5:58 pm

צופה_ומביט כתב:מחשבת אגב [יש מה לדון בה, רק מניח כאן לעיונא]:

מבלי לגרע כלום מהנאמר לעיל ["דע את מקומך ובמקום גדולים אל תעמיד"] בכל ההתייחסות לנושא צריך לקחת בחשבון שבאמת יש שלושה ציבורים חרדיים: ליטאי, חסידי, ספרדי [אני כולל בו גם את הציבור התימני הגדול, ואת כל עדות יהדות המזרח]. לכל ציבור ההנהגה שלו ואורחות החיים שלו, המסורת שלו והגדולים שלו. גם בתוך כל ציבור גדול כזה יש תת-חלוקה [אפילו ביחס לנידו"ד], למשל: בציבור החסידי לא הרי גור כהרי חב"ד, ולא הרי סאטמר כהרי ברסלב.

למרות כל זה המציאות מכריחה מצב של דבר אחד לדור, ובכל ציבור נוצרת איזו פירמידה של הנהגה [לא משנה כיצד היא נוצרת וכו']. וגם בזה תלוי במה. בציבור החסידי למשל, שום רבי לא מהווה "ראש/גדול הדור" עבור מי שאינו חסיד שלו. כל חסיד שומע אך ורק לרבו. ורבו - יש דברים שבהם מקבל דעת אחרים או מיישר קו עמם, ויש דברים שלא. בציבור הספרדי ג"כ כמדומני שיש כמה ראשים, ועוד נדמה לי ששם הפירמידה עוסקת בעיקר בפסקי הלכה, ולא בהכתבת אורחות חיים, שמראש אצלם המסגרת פחות סגורה ונוקשה וכו'. הערך של "נאר תורה + גדול הדור אחד" הוא בעיקר [אולי רק] בציבור הליטאי אשכנזי.

כשמדברים על "ציבור העובדים" - צריך לזכור שהוא חוצה את כל המגזרים הנ"ל, ובכל מגזר כזה היחס לעבודה בכלל ואל העובדים בפרט הוא שונה [בעיקר אחרי החתונה/כולל, אבל לעתים גם בגיל מוקדם יותר], ואף בתוך תתי-הציבורים הללו הוא שונה מאחד לשני. האם "אחוות תורה" פונה רק לליטאים אשכנזים? נדמה לי שלא. באם זהו ארגון חוצה מגזרים לכאורה גם את מידת ה"שינוי/תיקון/חתרנות/מרידה" וכו' שבדבריו יש למדוד ביחס לכל ציבור וציבור וגדוליו, ולא רק ביחס לאידיאל הליטאי-אשכנזי וגדוליו.

לענ"ד, הדברים בטעות יסודם, מפני שבנסיבות העיתים והתקופה, נוצרו מוסכמות ואקסיומות מקיפות כלל החברה החרדית, כעין עיקרי היהדות ממש, שכל הפורש מהם - מחוץ למחנה מושבו.

ממש לא מזמן, הלא אדמו"ר מפורסם ביקש לשלב לימודי ליבה למוסדותיו (ולא משום "אידיאולוגיות" של לייבל, אלא מפני דברים התלויים בכיס), אך "גדול הדור אחד" זצ"ל של "נאר תורה", הרס עצתו וקלקל מחשבתו, ואיים בפועל לשוב אל מחלוקת של תשמ"ט, אשר מי שעודנו זוכר, גרמה מהומה איומה, ומלחמת עולם של ממש.

ברור שקיימות קהילות קודש, שפחות מדגישות ת"ת כל היום וכל החיים, אך לנסח זאת כשיטה ודגל, בייחוד הנוגע באופי החינוך במוסדות תינוקות של בית רבן, לא בא בחשבון.
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ד' יוני 21, 2023 7:14 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 87 אורחים