מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מכון חכמי ליטא

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ד' יוני 21, 2023 6:03 pm

באמונתו כתב:ממש לא מזמן, הלא אדמו"ר מפורסם ביקש לשלב לימודה ליבה למוסדותיו (ולא משום "אידיאולוגיות" של לייבל, אלא מפני דברים התלויים בכיס), אך "גדול הדור אחד" זצ"ל של "נאר תורה", הרס עצתו וקלקל מחשבתו, ואיים בפועל לשוב אל מחלוקת של תשמ"ט, אשר מי שעודנו זוכר, גרמה מהומה איומה, ומלחמת עולם של ממש.

נכשלת בדברים אשר לא כדת

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 6:14 pm

צופה_ומביט כתב:
משוש דורים כתב:אלכסנדרוס, הדברים כפי שאתה מציגם לא נכונים.
כל אלו שאתה מתאר, לא הלכו לעבוד מפני שהוכרחו לכך, ממש לא נכון.
יש רבים מבוגרי הישיבות שהלכו לעבוד, והם בני תורה גמורים, לא מיבעיא אלו שהלכו לעבוד במקצועות תורניים, (מלמדים שוחטים סופרי סת"ם וכדו'), אלא גם אחרים שהקפידו לעבוד בתוך הקהילה, (מתווכים קבלנים בעלי עסקים ואפילו עורכי דין שמקפידים להשאר בתוך הקהילה, ועוד), וכפי שהיו כל היהודים היקרים בדור הקודם בעלי בתים מוקירי תורה קובעי עיתים לתורה ויראים ושלמים. ולמותר להאריך כי חזותם נותרה כבני תורה, וביתם מתנהל בצניעות וביר"ש.
כל מילה.

וכל אלו אינם צריכים לחיזוקיו של הרב לייבל ודומיו,
לא לחיזוקיו, אבל כן למסגרת שהוא הקים, כוללי לימוד איכותי בערב לחרדים עובדים.
יכול להיות שהוא הקים מסגרת כזאת, ואם זו המטרה והתוצאה הרי זה דבר מבורך, וכפי שכתבתי בשנים הקודמות באשכול זה, הדיבורים שהוא מדבר על קידוש השיטה של תורה עם דרך ארץ ודאי לא מכוונים לאוניהם של אלו.

הם כמובן רוצים לחנך את ילדיהם בחינוך הישן, וגם ילדיהם מתקבלים למוסדות התורניים באין אומר ודברים.
בחצי השני של המשפט - מקוה שאתה צודק, ויש לבדוק בשטח.
מנסיוני, ויש לי נסיון, מי שארחותיו כבני תורה מתקבל למוסדות, (לא מדבר על סנובים גדולים, שגם לא מקבלים את רוב האברכים)

הרב לייבל מתעסק עם אנשים שעם רגל אחת מחוץ לעולם החרדי, ולא מפני שיצאו לעבוד, אלא שזו הסיבה שהם יוצאים לעבוד. (הסיבה שהם כאלו, יתכן שהיא כשלון של המערכת החינוכית, ויתכן שזו מציאות מוכרחת, אבל זה נידון בפנ"ע לאשכול אחר).
אני לא בטוח שהוא הקים את אחוות תורה רק/בעיקר עבור אלה. יתכן אפילו להיפך. בעיקר עבור הקודמים שהזכרת.
יכול להיות שעבורם הקים, אבל הרושם הוא שעיקר הפעילות שלו היום היא אצל אלו האחרים

ולכן כל עוד הוא התאמץ להשאיר אותם קשורים במידה כזאת או אחרת מחוברים לעולם התורני, וכל עוד הוא טען שצריכים לחבק אותם ולהתמודד עמם בתוך המערכת למרות אי אלו חריגות, היה מקום לדבריו, אבל ברגע שהוא מנסה למסד את הבעליבתיות הזאת כבר מגיל חינוך, זהו דבר שאין לו מקום כלל.
לכאורה הוא מבקש למסד רק את "תורה עם דרך ארץ", "תורה וחיי המעשה", "תורה ועבודה", לא שום דבר אחר. [וגם זה - כשמדובר בגיל חינוך זה חמור מאד וכמו שכתבתי גם אני לעיל].

אכן וכמשנת"ל.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 6:16 pm

באמונתו כתב:
ממש לא מזמן, הלא אדמו"ר מפורסם ביקש לשלב לימודה ליבה למוסדותיו

הוא לא ניסה לשלב לימודי ליב"ה אלא להראות עצמו כמי שמשלב, וד"ל.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יוני 21, 2023 7:35 pm

צופה_ומביט כתב:מחשבת אגב [יש מה לדון בה, רק מניח כאן לעיונא]:

מבלי לגרע כלום מהנאמר לעיל ["דע את מקומך ובמקום גדולים אל תעמיד"] בכל ההתייחסות לנושא צריך לקחת בחשבון שבאמת יש שלושה ציבורים חרדיים: ליטאי, חסידי, ספרדי [אני כולל בו גם את הציבור התימני הגדול, ואת כל עדות יהדות המזרח]. לכל ציבור ההנהגה שלו ואורחות החיים שלו, המסורת שלו והגדולים שלו. גם בתוך כל ציבור גדול כזה יש תת-חלוקה [אפילו ביחס לנידו"ד], למשל: בציבור החסידי לא הרי גור כהרי חב"ד, ולא הרי סאטמר כהרי ברסלב.

למרות כל זה המציאות מכריחה מצב של דבר אחד לדור, ובכל ציבור נוצרת איזו פירמידה של הנהגה [לא משנה כיצד היא נוצרת וכו']. וגם בזה תלוי במה. בציבור החסידי למשל, שום רבי לא מהווה "ראש/גדול הדור" עבור מי שאינו חסיד שלו. כל חסיד שומע אך ורק לרבו. ורבו - יש דברים שבהם מקבל דעת אחרים או מיישר קו עמם, ויש דברים שלא. בציבור הספרדי ג"כ כמדומני שיש כמה ראשים, ועוד נדמה לי ששם הפירמידה עוסקת בעיקר בפסקי הלכה, ולא בהכתבת אורחות חיים, שמראש אצלם המסגרת פחות סגורה ונוקשה וכו'. הערך של "נאר תורה + גדול הדור אחד" הוא בעיקר [אולי רק] בציבור הליטאי אשכנזי.

כשמדברים על "ציבור העובדים" - צריך לזכור שהוא חוצה את כל המגזרים הנ"ל, ובכל מגזר כזה היחס לעבודה בכלל ואל העובדים בפרט הוא שונה [בעיקר אחרי החתונה/כולל, אבל לעתים גם בגיל מוקדם יותר], ואף בתוך תתי-הציבורים הללו הוא שונה מאחד לשני. האם "אחוות תורה" פונה רק לליטאים אשכנזים? נדמה לי שלא. באם זהו ארגון חוצה מגזרים לכאורה גם את מידת ה"שינוי/תיקון/חתרנות/מרידה" וכו' שבדבריו יש למדוד ביחס לכל ציבור וציבור וגדוליו, ולא רק ביחס לאידיאל הליטאי-אשכנזי וגדוליו.

כפי שכבר אמרתי, יש ציבור של בעה"ב תורניים, יש לו הרבה פנים, בכל ציבור חסידי / ספרדי / ליטאי, יש צורת הערכה שונה, אצל החסידים יעריכו יותר בנ"א אם יהיה מחובר לערכים החסידיים, ואצל הליטאים אם ילמד יותר, וכן ע"ז הדרך.
אבל ביחס לציבור המתירני (הנקרא בטעות מודרני), שכפי שאמרתי נמצא עם רגל אחת בחוץ, להם יש יחס של סלידה מכל הציבורים, והם לבדם קהל היעד של מוסדות מהסוג שהרב לייבל מדבר עליהם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 21, 2023 7:50 pm

אליסף כתב:מיר - לא
טלז - ג"כ לא
משל למה הדבר דומה, לאמריקאי שרוצה להכיר את עולם הישיבות הישראלי, והולך כמובן לישיבות הותיקות הלא הם עץ חיים ולומז'ה פ"ת (כמדומה שיש בנין עדיין עם כזה שם) ומהם משליך על עולם הישיבות

הכל טוב ויפה, אך איך זה מתקשר למה שאני כתבתי? וכי כתבתי שאלו הם ה"פנים" של ישיבות אמריקה בימינו? לא. אלא שפלוני ציין לתומו שלכאורה ישיבות גדולות (כלומר ישיבות גבוהות, לאפוקי ישיבות לצעירים) עם לימודים אקדמאיים אינם בנמצא אפילו בארה"ב, ואני הגבתי שנמצא ונמצא, וציינתי מפורשות לישיבות הוותיקות. הא ותול"מ. אם מאן דהוא רצה להדגיש שאין הישיבות הללו מייצגות את עיקר עולם הישיבות האמריקני בן ימינו, מה טוב ומה נעים, אבל תגובה בסגנון של "שטויות" לא היתה כאן במקום כלל ועיקר.

לגבי ישיבת מיר דארה"ב, כתב כאן בשעתו הרב לפ"ב איש לייקווד שלא כדבריך.

הבניין של ישיבת לומז'ה כמובן שריר וקיים בפ"ת, וגם הישיבה קיימת ושמה לא השתנה, אך במתכונת של "כולל אברכים" (נכבד) בלבד, בראשות צאצאי ראשי הישיבה בעבר. ואגב, ישיבת "חברון" ותיקה יותר באר"י מישיבת לומז'ה.

באמונתו כתב:לענ"ד, זו הוצאת לעז של שקר ושם רע על ישיבות קדושות של אמריקה. ה"מיינסטרים" ודאי אינו כן. קיימת התנגדות נמרצת ומוחלטת.

מי שמוציא כאן לעז של שקר, מיסטר, זה אתה. אם הינך מתקשה בהבנת הנקרא, אל תגיב על דברי אחרים. עם כל הכבוד.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 26, 2023 1:44 am

דרומי כתב:אז לדעתך מי כן "מעצב דעת קהל"?

[אגב, הפורום כאן אכן מוגבל בהשפעתו על דעת הקהל, מהסיבה הפשוטה שמי שיש לו 'נטפרי' בכלל לא יכול לראות מה כתבו כאן, וזה באמת חבל]

תנוח דעתך, חלק מגולשי נטפרי שוחים בביצת "פורום לָא-תורה", וזו גם הסיבה למה פורומנו אינו בעל משקל או טון כל שהוא בהכנסת נושאים לסדר היום.
[אם כבר, אחרי הגלות נגלות רמתו (הרדודה וההמונית להחריד, לטעמי) של הפורום הנ"ל, תמהני מדוע בעלי נטפרי מאשרים אותו ולא את הפורום הזה. הייתכן ומדובר בפוליטיקה?!?! רחמנא ליצלן... (מאידך, כנראה מוטב שיישארו שם מי ששם ובמקומות אחרים)]

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 26, 2023 1:53 am

צופה_ומביט כתב:כשמדברים על "ציבור העובדים" - צריך לזכור שהוא חוצה את כל המגזרים הנ"ל, ובכל מגזר כזה היחס לעבודה בכלל ואל העובדים בפרט הוא שונה [בעיקר אחרי החתונה/כולל, אבל לעתים גם בגיל מוקדם יותר], ואף בתוך תתי-הציבורים הללו הוא שונה מאחד לשני. האם "אחוות תורה" פונה רק לליטאים אשכנזים? נדמה לי שלא. באם זהו ארגון חוצה מגזרים לכאורה גם את מידת ה"שינוי/תיקון/חתרנות/מרידה" וכו' שבדבריו יש למדוד ביחס לכל ציבור וציבור וגדוליו, ולא רק ביחס לאידיאל הליטאי-אשכנזי וגדוליו.

במחכ"ת, ולא היא. ברור ומפורש לכל מי שמכיר אפילו קצת את הציבור הספרדי והחסידי שאין מגמת "אחוות תורה" אלא בעבור ליטאים-אשכנזים-ישראלים (ואולי תוסיף עליהם ספרדים-משתכנזים), הא ותו לא.
מהסיבה הפשוטה, שאצל החסידים יש מסגרות לבעלי-בתים מקדמת דנא (כמדומני עוד לפני המלחמה היו מסגרות כמעין אלו), ולאמריקאים - ההווי אינקלוסיבי מאוד, ולספרדים - כמו אצל האמריקאים ולרוב (אלא אם כן מיירי במפגיע בבתי כנסת של "בני תורה" (שאז בלאו הכי כבר הרבה פעמים מדובר בבוגרי ישיבות ליטאיות/משתכנזים)) לא ניכר שוע (בתורה) לפני דל. ולהכי לענ"ד עולה שאין מה "לפרוס" את פניית אחוות תורה לעוד מגזרים, אלא היא ממוקדת למדי (וגם ממה שבזמנו קצת הספקתי להתערבב שמה, כי בשכונתנו בבית הכנסת שאני מתפלל בו היה כולל שכזה) בציבור הליטאי-מודרני.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 26, 2023 2:02 am

אלכסנדרוס כתב:
משוש דורים כתב:המציאות לאורך השנים מוכיחה (כולל מבית הספר של הרש"ר הירש בעצמו) כי אין חינוך שניתן לחסן על ידו את הנוער מפגעי הרחוב בימינו.
החינוך היחיד הוא ההכרה החזקה כי התורה כי כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה, ובנוסף לכך שמירה חזקה לאורך השנים עם מרכזי התורה המלבים אש זו.
נתינת מקום חזק ללימודי חול (לפעמים יותר מללימודי קודש), היא ההיפך מחינוך זה, וכל מי שאומר אחרת או שהוא תמים גדול, או שהוא מיתמם.

אם על המציאות תשליך יהבך, הרי מציאות זו מוכחשת ודווקא המציאות היא שהוליכה את הרב לייבל ליוזמתו:
עובדה מוצקה היא שכל החרדים העובדים כיום למדו במרכזי התורה המלבים את אש התורה, בדיוק כפי שאתה דורש ומבקש. הם קיבלו את החינוך ואת ההכרה החזקה כי התורה היא כל העולם, וכל זכות קיום העולם, ואין בלתה.
ובכל זאת,
הם נאלצו לצאת לשוק העבודה.
ראה זה פלא.
יתר על כן,
בשעה שנאלצו לעזוב את ספסל הלימודים עזבו את כל עולם הערכים שלהם, הפכו לפוסטאקעס גמורים, חלולים חלולים, מרוחקים נפשית מעולם הישיבות וממרכזי התורה.
אז ראשית,
הפורמולה שאתה מציע אינה עובדת.
עובדה.
שנית,
אולי צריך לחסן אותם בדרך אחרת.
(אם כי, אתה עדיין קושר בין שני עניינים שאין ביניהם קשר ישיר, סעיפים 2 ו-3, עיין היטב.)

טענו בחיטים והודה לו בשעורים.
כבר כתבתי באשכול הזה (כמדומני) עוד כשהיפכתי לזכותו של רד"ל, שהסיבה העיקרית לרדידות ומי-האפסיים של החרדים העובדים, הוא הניכור מצד ציבור האברכים (וחוסר המענה וההבנה מצד חלק ניכר מאת גדולי הדור, שלא באמת באשמתם). הפתרון לכך אינו מצוי כלל ביצירת שעטנז של ישיבות-תיכוניות וישיבות-קולג' חרדיות, אלא בשינוי הגישה והיחס ברמה הכי בסיסית הבין-אישית, קהילתית, לא להסתכל על ה"עובדים" מלמעלה, ובזה - אנחנו אנשים בוגרים, ומסוגלים למצוא את שביל הזהב בין הפנמה של גדלות התורה וזכותם ומעלתם הנשגבה של העוסקים בה תדיר, לבין היכולת להסתכל לכל אדם בגובה העיניים.
ובזה אנחנו נכשלנו והכשלנו. (ושם נמצא התיקון, ולשם חשבתי שהולכת התנועה הנ"ל)
ובא ה"ויזנב בך" ומחפש "לעשות על זה קופה" בצורת החדרת יצורי כלאיים על לא עוול בכפם לתוך החינוך החרדי.

לגופם של דבריך בעניין 1-2-3, נכון שכאן בארץ ישראל כרכו את זה צמוד מדי, אבל מה האלטרנטיבה - להתיר כל הקשרים?

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 26, 2023 2:07 am

(אני מקווה שיצאתי יד"ח בהודעותיי בדפיים האחרונים להורות כי אני מוחה מכל וכל על דבריו של רד"ל, כדי שדברי בהודעה זו יובנו ביישוב הדעת)

משוש דורים כתב:יש רבים מבוגרי הישיבות שהלכו לעבוד, והם בני תורה גמורים, לא מיבעיא אלו שהלכו לעבוד במקצועות תורניים, (מלמדים שוחטים סופרי סת"ם וכדו'), אלא גם אחרים שהקפידו לעבוד בתוך הקהילה, (מתווכים קבלנים בעלי עסקים ואפילו עורכי דין שמקפידים להשאר בתוך הקהילה, ועוד), וכפי שהיו כל היהודים היקרים בדור הקודם בעלי בתים מוקירי תורה קובעי עיתים לתורה ויראים ושלמים. ולמותר להאריך כי חזותם נותרה כבני תורה, וביתם מתנהל בצניעות וביר"ש.

נער הייתי וגם, וגם יש לא מעט כאלה ש"מחוץ לקהילה" וב"ה נשארים יראים ושלמים. (ויש גם כאלה ש"בפנים" ולהפך)

משוש דורים כתב:וגם ילדיהם מתקבלים למוסדות התורניים באין אומר ודברים.

אולי ואולי אצל ספרדים ומעט חסידים (כי בכל זאת הוא 'פון אונזערע').

משוש דורים כתב:ברי לי שרוב ילדי הציבור הזה לא ישמרו תורה ומצוות (ודאי שלא באופן מחייב), והוא משמש כרב/ואו חזן בטקס הלוייה לאידישקייט שלהם.

הגזמה פראית, במחכ"ת.
צורת מחשבה וגישה כזו הנושבת מבין השורות, דין גרמ'א לזה שרד"ל פתח פתוח מצא והתגדר בו.

באמונתו כתב:ברור שקיימות קהילות קודש, שפחות מדגישות ת"ת כל היום וכל החיים, אך לנסח זאת כשיטה ודגל, בייחוד הנוגע באופי החינוך במוסדות תינוקות של בית רבן, לא בא בחשבון.

מבין השיטין נראה כאילו יש "ארגון גג" (או שמא יש לומר 'מפלגה') שקובע עקרונות יסוד חדשות לבקרים. איני מסכים לזה, כל קהילה (והיה בהניח שהיא גדולה דיה) יכולה ויכולה לקבוע סדריה ושיטתה ודגלה, אך לא בצורה של "מיסיון".
לגבי הנישה של תשב"ר אני חרד וירא לדבר או אפילו לחשוב כקוש"י על שינוי הפרט של לימודי חול, אבל מניין העוז והרצון למסגר חסידויות או ציבור ספרדי למסגרת ליטאית למשל? האם בהכרח יד התפיסה הליטאית על העליונה?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' יוני 26, 2023 8:09 am

מרתק לקרוא את כל הפולמוס..
לצערי שנים שאני כבר לא יכול להיות בפורום,
עקב העובדה שנטפרי לא מאפשרים לי (אוי כמה נלחמתי איתם..)

באופן אישי אני קרוע בין הלב לראש. הראש אומר שהרב לייבל צודק ואילו הלב מרגיש ומריח שזה לא טוב..

עכ"פ מעניין אותי לשאול את הציבור דפה, מה היה אילו היינו כולנו במדינת שומרי תורה ומצוות. )התרחיש לא מופקע מכל מיני כיוונים..)
האם התתים והישיבות היו אותו דבר בדיוק, או שמא היו שינויים כלפי נושא זה? האם היו לנו אז רופאים, מהנדסים, פיזיקאים, וכו וכו,
ובאיזה גיל בחיים היה ניתן להיכנס למסלול של רופא או מהנדס?

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 26, 2023 12:28 pm

ישא ברכה כתב:עכ"פ מעניין אותי לשאול את הציבור דפה, מה היה אילו היינו כולנו במדינת שומרי תורה ומצוות. )התרחיש לא מופקע מכל מיני כיוונים..)
האם התתים והישיבות היו אותו דבר בדיוק, או שמא היו שינויים כלפי נושא זה? האם היו לנו אז רופאים, מהנדסים, פיזיקאים, וכו וכו,

לגבי העתיד (הרמוז ומשתמע בשאלתך, החביבה בנוסחה זו על מקנטרי עולם התורה, אני לא חושד בך חלילה, אבל רוח הדברים בתקופה זו הוא כל הזמן לשאול זאת) - אני לא יודע.
לגבי העבר - (מבלי להיכנס כלל לשורשי העניין, רק על סמך התבטאויות שונות של גדול"י בשנות קום המדינה הציונית), אחת הסיבות החשובות לכך שגדולי ישראל הליטאים טיפחו חברה שכולה אברכים, הוא השואה (שהחריבה את עולם התורה והחסידות) וכתגובת נגד לציונות ולחילון.
לו יצוייר שכולם כולם היו שומרי מצוות - סביר להניח שהצורך ב"תגובת נגד" היה מתייתר, ואז היתה התפלגות כמו בכל דבר - הייתה כמובן שאיפה כללית ל"חיים של תורה" לאורם של חכמי וגדולי ישראל, ובפרקטיקה - אחד היה חי ברמה הזו (אברך) ואחד ברמה האחרת (טכנאי מזגנים) ואחר ברמה עוד יותר אחרת (רופא כירורג) [לאו דווקא בהקשר של זה 'עילוי' אז שילך להיות אברך, והשאר לא, כמו שהחילונים מנסים כביכול למכור לנו, אלא כל אחד כפי נטיית ליבו]. בהתאם - גם מוסדות הלימוד וההכשרה היו לובשים צורה כזו או אחרת וכדו', לא מי-יודע-מה כוונות נסתרות ו'תכנון-אנושי' כפי שקיים היום בתחום החינוך (מחדש) לחרדים מטעם המדינה.

לגבי הגיל - סביר להניח שגיל מאוחר (אם כי היום כבר ידוע ומפורסם שהסיפור הזה של "מי שלמד גמרא - יכול ללמוד הכל מהר" - לא מחזיק מים, אפילו לא אוויר. אז כנראה היו מתכננים את מערכת הלימודים אחרת. וסביר להניח, האמת, שהאחוז של לימודי תארים שמצריכים מחוייבות גבוהה ורמת הכנה גבוהה - היה נמוך יחסית, אז באמת היינו רואים יותר עורכי דין או מנהלי חשבונות, בעלי תואר ראשון, מאשר רופאי נוירולוגיה או אסטרו-פיזיקאים בעלי דוקטורט וכדו')

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' יוני 26, 2023 1:16 pm

תא חזי כתב:
ישא ברכה כתב:עכ"פ מעניין אותי לשאול את הציבור דפה, מה היה אילו היינו כולנו במדינת שומרי תורה ומצוות. )התרחיש לא מופקע מכל מיני כיוונים..)

לגבי העתיד (הרמוז ומשתמע בשאלתך, החביבה בנוסחה זו על מקנטרי עולם התורה, אני לא חושד בך חלילה, אבל רוח הדברים בתקופה זו הוא כל הזמן לשאול זאת) - אני לא יודע.
לגבי העבר - (מבלי להיכנס כלל לשורשי העניין, רק על סמך התבטאויות שונות של גדול"י בשנות קום המדינה הציונית), אחת הסיבות החשובות לכך שגדולי ישראל הליטאים טיפחו חברה שכולה אברכים, הוא השואה (שהחריבה את עולם התורה והחסידות) וכתגובת נגד לציונות ולחילון.

אילו גדולי ישראל הליטאים טיפחו חברה שכזאת?

המונח חברת הלומדים של פרידמן, לעני’’ד לא מבוסס ולא מבורר.

נכון שזאת כותרת יפה מאוד וגם מתחרזת לא רע, אבל לא היה חינוך לחברת לומדים, בטח לא כתגובת נגד לשואה או לחילון.
אילו איישר חיילי, הייתי מפריך את כל התזה של פרידמן, אבל ממילא הוא כבר השפיע על כל חוקרי החברה החרדית, והנה אף עמא דבר בסגנונו, ולכן זה לא אפשרי.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ב' יוני 26, 2023 2:08 pm

ישא ברכה כתב:מרתק לקרוא את כל הפולמוס..

ראה עוד ע"ז כאן

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ב' יוני 26, 2023 2:18 pm

יש לי שאלה להרב לייבל וחבורתו
למה הדרך להתפרנס בכבוד צריכה לעבור דרך האקדמיה? וכי מה רע להתפרנס בכבוד מנגרות שרברבות או חשמלאות?
וכי הם מביאים פחות תועלת מאנשי הייטק והנדסה?
האם הסיבה לכך היא מפני שאימצו את כללי הנכבדות של הרחוב החילוני הנשלט בידי אנשי דת האקדמיה?
וזו התשובה לחלק מהטענות שהועלו כאן על ידי התומכים בדרכם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 26, 2023 8:29 pm

באופן אישי אני קרוע בין הלב לראש. הראש אומר שהרב לייבל צודק ואילו הלב מרגיש ומריח שזה לא טוב..

עכ"פ מעניין אותי לשאול את הציבור דפה, מה היה אילו היינו כולנו במדינת שומרי תורה ומצוות. )התרחיש לא מופקע מכל מיני כיוונים..)

למה זה מופקע שיתחילו את המסלול לאחר הנישואין?
כבר הוכח שתחת למרוח שנים רבות של לימודי ליבה שאינם ממוקדים בתחום ספציפי, אפשר להשלים בתקופה קצרה יחסית את לימודי הבסיס ולגשת משם הלאה ללימוד המקצוע הרלוונטי. אלא מה תגיד- לא כולם מסוגלים לכך אלא רק בעלי כישורים? הרי ממה נפשך לימודי רפואה מיועדים רק לבעלי איי קיו גבוה מאד, ובלאו הכי אי אפשר בכלל להתקבל ללימודי רפואה בארץ גם אם למדת את כל לימודי הליבה ועברת את הבגרויות בהצלחה. דרישות הסף של הפקולטות לרפואה בארץ הן גבוהות מאד (יש אומרים - באופן מוגזם), ומי שהוא בעל כישורים מספיקים לכך הוא בוודאי גם בעל כישורים מספיקים בשביל לעבור בהצלחה מירבית לימודים ב"מכינה קדם אקדמאית" שבה מתמקדים בעיקר ולא מורחים את הזמן. בכל מקרה לימודי רפואה בארץ אורכים שבע שנים, וזה עוד לפני ההתמחויות, כך שאם תוסיף לזה עוד שנתיים של לימודים קדם אקדמאיים בהם יתמקדו באנגלית מתמטיקה פיסיקה וכימיה באופן מכוון מטרה לנצרך עבור לימודי רפואה זה צריך להספיק בשביל בעלי הכישורים המתאימים.

ותאמין לי שאני לא מבין למה הראש שלך אומר שהרב לייבל צודק. הוא לא צודק.
גם הראש וגם הלב אומרים שהוא טועה ומטעה, ושהוא נעל לרגליו נעליים שכלל לא מתאימות לו.

אגב, רפואה היא מקצוע יהודי אמיתי לעילא ולעילא, ולא לחינם כמה וכמה מן הקדמונים עסקו ברפואה. מה יותר יהודי מלהביא מזור למתייסרים ולהציל חיים. ואכן, לא בכדי רבים מבין אנ"ש עוסקים בהתנדבות בענייני רפואה במעגל הרחב שלה, עזרה ראשונה והצלה, חובשים וכיו"ב. המקצוע הזה עדיף פי אלף אלפים מלימודי משפטים של ערכאות הרווחים אצל החרדים העובדים, שהם לימודים למקצוע שהוא לכל היותר מותר בדיעבד לנוכח המציאות של החיים בארץ.
דא עקא שלימודי רפואה מצריכים כישורים מיוחדים (תשאלו את ר' זאב..), והם אורכים שנים רבות.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ג' יוני 27, 2023 12:58 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 26, 2023 8:43 pm

אלכסנדרוס כתב:https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3761631,00.html

חסום. ב"ה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 27, 2023 12:11 am

כיוון שהזכירו את שמי (ולא עיינתי באשכול זה כלל עד היום אלא שמאן דהו העיר את תשומת לבי לכך) אכתוב כמה מלים בנדון. איני מכיר את ר' לייבל ואת שיטותיו וזה אף לא משנה, מציאות החיים היא שקובעת. ניתן לחנך לחיי תורה ושבתי כמה שרוצים, אך בסופו של דבר כל אחד פונה לדרכו בין אם זה ממש מלאכה או מקצוע הדורש לימודים חיצוניים, ובין אם זה סופרות או מוהל או שוחט או גבאי או רבי בחדר שזה ג"כ מקצוע, אמנם הוא מלמד תורה אך בדרך כלל זה לא מספיק אז הוא מלמד בפרטי או מוצא איזושהיא עבודה אחרת אך ללמוד ממש כבן תורה אין זמן (ובכלל כל רבי בחדר לא כ"כ מתפתח בתורה שכן כל שנה הוא מלמד אותו חומר ויתכן שבגלל זה הרבה מהם נשרפים או עוברים למוסד אחר שם מלמדים מסכת אחרת). וסיפר לי ראש כולל אחד מקרית ספר שמרוב ריצות ממקום אחד לשני ברחבי העולם לאסוף כספים אין לו עצמו זמן ללמוד.
ונשאלה השאלה מה היה קורה לו היתה מדינה חרדית, והשיבו שלאחר המלחמה היתה הוראה שכולם ישבו ללמוד, אך כעת שהמציאות מראה שבעוד שנים ספורות יהיה רוב חרדי, מה יעשו אז? כמו שהרב פ"ת כותב רופא לא נעשה בן לילה ובפרט רופא מומחה כמו נורולוג וכו', אז מה יעשו? יביאו רופאים מחו"ל או יטופלו ע"י בני ישמעאל? ומי שסובר שהחילונים יעשו את כל זה לא מבין את רוח החילוניים, שכן רובם יעזבו את המדינה כשיהיה רוב חרדי וישארו רק הערבים (ולא רוצה להזכיר כלל את ענין הצבא והבטחון שכן כבר הסתבכתי עם זה פעם כאן בפורום).
נקודה אחרת היא כפי שכבר כתבו כאן בתחילת האשכול שפשוט, וממש פשוט, לא כל אחד מסוגל להקדיש את כל ימיו ללימוד תורה מהבוקר עד הערב ולא כל אחד מעוניין בכך. ענין לא מסוגל מתחיל בגיל צעיר וצריך שיהיה מישהו שישגיח על כך ולחייב גם מי שממש אינו מסוגל לשבת וללמוד מזמין צרות ולכו תראו כמה נוער בסיכון ונושר יש ברחובות ואל תטמינו את הראש בחול. וכאשר מתבגרים יש הרבה שבעצמם אינם מעונינים מכל מיני סיבות והם יוצאים לשוק העבודה עם או בלי דרשות של ר' לייבל.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' נובמבר 19, 2023 7:08 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יוני 27, 2023 1:06 am

שמעתי מאבי מורי שליט"א, אשר שמע בעצמו מפה קדוש ש"ב מרן רבי משה פיינשטיין זצ"ל (שכידוע, לא היה מן הקנאים), אשר אמר כלל, שמי ש(נוהג) לצטט לשון הרמב"ם בדבר "כל תורה שאין עימה מלאכה" וכו' - הרי הוא (חשוד על) אפיקורסות.

מוחלים טובות של אלה הדואגים לעתידנו.

בפולין היה יהודי רופא משכיל אחד (ד"ר צ"ש) עם "דאגות" וכוונות טובות כאלו (הלא אין כל חדש תחת השמש).
שלח אליו מרן החפץ חיים זצ"ל איגרת, והוסיף בסופה:
נ.ב.,
רציתי להזכיר לכ' -
כתוב בתורה "כל הנוגע בהר מות יומת". אם בהר כך, כל הנוגע בתורה עצמה לא כל שכן...".

מעשה נוסף עם בעל החפץ חיים, אשר מאיר ב"א שלח אליו פעם מכתב, בו הביע "דאגות" כאלו, והחפץ חיים מייד קרע את מכתבו, והשליכו.
השמועה הגיעה למאיר ב"א, שהגיב ואמר זו זִקנה...
אח"כ כשנפגשו, א"ל החפץ חיים: את אביך לא הכרת.
אמר ב"א: אבל כן הכרתי את אבי.
א"ל החפץ חיים: לא. לא הכרת את אביך!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 27, 2023 1:18 am

ומה אתה מנסה לומר? שאין לאף אחד לחפש פרנסה מחוץ לבית המדרש? עדיף לך לשלוח את הנשים עם כל הנסיונות הקשורים לכך שלא נדע מצרות (וכמו מאן דהו שפירט לי מה המציאות בשוק ההיטק אצל הנשים והנסיונות שלהן).

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ג' יוני 27, 2023 5:24 am

-
נערך לאחרונה על ידי תא חזי ב ג' יוני 27, 2023 5:34 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ג' יוני 27, 2023 5:29 am

באמונתו כתב:שמעתי מאבי מורי שליט"א, אשר שמע בעצמו מפה קדוש ש"ב מרן רבי משה פיינשטיין זצ"ל (שכידוע, לא היה מן הקנאים), אשר אמר כלל, שמי ש(נוהג) לצטט לשון הרמב"ם בדבר "כל תורה שאין עימה מלאכה" וכו' - הרי הוא (חשוד על) אפיקורסות.

ולהוסיף (מניסיוני) שאלה המצטטים את דברי אדוננו הרמב"ם הנ"ל, לרוב אינם לא עוסקים בתורה ולא עוסקים במלאכה (וכמ"ש כמה ממפרשי הרמב"ם שם ובמסכת אבות, די"ל דכוונתו על מלאכה דייקא, ואכמ"ל).
ועוד, דמי שבאמת אכפת ליה משיטה זו (שאינה יחידאה), קם ועושה מעשה לעצמו, ולא מרבה בלהג או ב"הערות מהיציע" לאחרים...

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' יוני 27, 2023 1:55 pm

פרנקל תאומים כתב:

למה זה מופקע שיתחילו את המסלול לאחר הנישואין?
כבר הוכח שתחת למרוח שנים רבות של לימודי ליבה שאינם ממוקדים בתחום ספציפי, אפשר להשלים בתקופה קצרה יחסית את לימודי הבסיס ולגשת משם הלאה ללימוד המקצוע הרלוונטי. אלא מה תגיד- לא כולם מסוגלים לכך אלא רק בעלי כישורים? הרי ממה נפשך לימודי רפואה מיועדים רק לבעלי איי קיו גבוה מאד, ובלאו הכי אי אפשר בכלל להתקבל ללימודי רפואה בארץ גם אם למדת את כל לימודי הליבה ועברת את הבגרויות בהצלחה. דרישות הסף של הפקולטות לרפואה בארץ הן גבוהות מאד (יש אומרים - באופן מוגזם), ומי שהוא בעל כישורים מספיקים לכך הוא בוודאי גם בעל כישורים מספיקים בשביל לעבור בהצלחה מירבית לימודים ב"מכינה קדם אקדמאית" שבה מתמקדים בעיקר ולא מורחים את הזמן. בכל מקרה לימודי רפואה בארץ אורכים שבע שנים, וזה עוד לפני ההתמחויות, כך שאם תוסיף לזה עוד שנתיים של לימודים קדם אקדמאיים בהם יתמקדו באנגלית מתמטיקה פיסיקה וכימיה באופן מכוון מטרה לנצרך עבור לימודי רפואה זה צריך להספיק בשביל בעלי הכישורים המתאימים.

ותאמין לי שאני לא מבין למה הראש שלך אומר שהרב לייבל צודק. הוא לא צודק.
גם הראש וגם הלב אומרים שהוא טועה ומטעה, ושהוא נעל לרגליו נעליים שכלל לא מתאימות לו.

אגב, רפואה היא מקצוע יהודי אמיתי לעילא ולעילא, ולא לחינם כמה וכמה מן הקדמונים עסקו ברפואה. מה יותר יהודי מלהביא מזור למתייסרים ולהציל חיים. ואכן, לא בכדי רבים מבין אנ"ש עוסקים בהתנדבות בענייני רפואה במעגל הרחב שלה, עזרה ראשונה והצלה, חובשים וכיו"ב. המקצוע הזה עדיף פי אלף אלפים מלימודי משפטים של ערכאות הרווחים אצל החרדים העובדים, שהם לימודים למקצוע שהוא לכל היותר מותר בדיעבד לנוכח המציאות של החיים בארץ.
דא עקא שלימודי רפואה מצריכים כישורים מיוחדים (תשאלו את ר' זאב..), והם אורכים שנים רבות.

אני ינסה קצת להסביר את עצמי. למרות שזה יוהרא.
לפני כן אכתוב הקדמה קטנה שבעיני היא חשובה. לעניות דעתי האמת המושלמת היא גדולה, ואין כמעט מגזר או חוג שמחזיק בדרך הנכונה באופן מלא, אלא כמו שאמרו חז"ל "בעקבתא דמשיחא – והאמת נעדרת – נעשית עדרים עדרים", ואולי הכוונה בדבריהם שהאמת איננה מרוכזת במקום אחד, אלא היא פזורה עדרים עדרים, כל חוג מחזיק בנקודה מסוימת שהיא נכונה, אבל דברים אחרים יכולים להיות מעוותים ושגויים למחצה לשליש ולרביע, שכן חלק מרכזי מהגלות היא גלות הדעת, וחוסר היכולת לעיין בישרות ובעמקות במכלול של נושאים הקשורים לתורה וללומדיה. מפליא הדבר איך אפשר לראות אדם תלמיד חכם שיהיו סוגיות מרכזיות שהוא פשוט לא יכול להיכנס להם, משהו בראש נעול ביחס אליהם.

ועתה לעיקרי הדברים. מצד אחד ברור לי שהיהדות החרדית בראשות רבותיה מחזיקה בדרך ההתבדלות והשמרנות מתוך יראת שמים גדולה, שנובעת מתוך אמונה גדולה בה', ומתוך נאמנות גדולה לתורה הקדושה, תוך נכונות להקריב הקרבות גדולות עבור שמירת התורה והמצוות, ועבור חיי עולם הבא.

מאידך גיסא, אין לי ספק שיש בציבור החרדי כל מיני סוגיות חשובות ביותר שמתעלמים מהם, בסוג של עצימת עיניים, כביכול הדבר לא קיים. ומדובר על סוגיות בקשת שלימה של נושאים, ובכללים נושאים כלליים ומהותיים בתורה וגם מצוות פרטיות. וההתעלמות יכולה להיות אפילו מצד גדולי תורה מופלגים שעפר אני לרגלם. וזה יכול להיות גם לחומרא וגם לקולא, בין אדם לבוראו ובין אדם לחבירו. הצד השווה שכל הסוגיות הללו לא יהיו נפתחות ונידונות כדרכה של תורה, מהפסוק בתורה ועד ההלכה למעשה כשתלמידי חכמים נושאים ונותנים בזה, אלא הם יהיו ניזונים על חלקיקי שמועות ועל מסורות בלתי ברורות, ועוד כהנה וכהנה, אף אחד לא יודע מי התחיל ומי המשיך ומי מפחד לשנות וכו' וכו', ואף אחד לא יכול לדון בנושא כדרכה של תורה. [דוגמה לא כל כך מוצלחת אבל בכל זאת משקפת קצת. בין הזמנים של הילדים ובחורי הישיבות. כידוע ביטול ת"ת של ילדים הוא חמור יותר, וגם כמובן של גדולים. אם ננסה לברר על איזו בסיס יושבת ההנהגה הנוכחית בחופשות ובין הזמנים, אף אחד לא יודע, וכמו שפעם שמעתי בשם א' מגדולי ישראל שאמר שאינו יכול לבטל את בין הזמנים כי אינו יודע למה עשו זאת.. אז זה בדיחה יפה, השאלה היא אם בזה נגמר העניין. האם יהיה אפשר לעשות כינוס של המועצת לדיון - אולי צריך להקטין או להגדיל את בין הזמנים. או שמשהו נקבע מתי שהוא, לכתחילה או בדיעבד, ומאז הוא שם. וכמובן יש את הסיפור המפורסם שפעם אחת האריכו את הזמן בפונביז וכל אלול הרגישו את זה, אולי ואולי. ואולי צריך הרבה סוגי ישיבות, חלק עם בין הזמנים גדול וחלק עם קצר, וכו' וכו'. הצד השווה שהנושא לא יכול לעלות בצורה רצינית כדרכה של תורה. ובאמת בדברים מעין אלו אצל החסידים יש הרבה יותר גמישות, והר'בה יכול להחליט כאוות נפשו בלי לפחד מלשנות ממסורת קדומה וקדושה].

ועדיין, אין תחליף ליראת שמים הטהורה שיש בציבור החרדי (על אף כל הלחץ וההשפעה החברתית שהיא גדולה מאד בציבור החרדי). אין תחליף ליראת שמים הטהורה של גדולי הרבנים, לנאמנות המוחלטת לבורא עולם יהיה מה שיהיה בלי לעגל פינות, ובלי לנסות לעקם את התורה לחיים. אין תחליף לנאמנות לתורה, ללימוד התורה ולחיי עולם הבא.

בין היתר אחת הסוגיות שאי אפשר לדון בצורה נורמלית בציבור החרדי זה סוגיות הפרנסה. ומצד שני – הלב אומר שכל אלו שכל הזמן מדברים על תורה שאין עמה מלאכה וכו' וכו', לא נודף מהם יראת שמים, לא שומעים מהם באותו זמן גם הצורך להתחזק באמונה, ביראת שמים, בלימוד תורה, בקיום מצוות. משום מה האנרגיות כולם מכוונים על מטרה מסוימת. פעם אמר לי אבי מורי כלל ברזל – אל תבחן דרך מסוימת בדברים המחודשים שלה אלא בדברים שהם עושים כמו שכל עם ישראל עושה, איך נראה השחרית שלהם, המנחה ומעריב, האשר יצר שלהם.

אחרי כל האריכות הזו, נגמר לי הכוח לדון בנושא לגופו של עניין. יש בזה שאלות ציבוריות ויש שאלות שהם פרטיות לאדם פרטי. אבל רק ביחס למה שכתבת על רופאים, דווקא זה הדוגמה לסתור. שכן בעוד שיש מקצועות שאפשר לרכוש בהם ידיעה מסוימת גם עם קיצורי דרך, הרי שבשביל להיות רופא טוב צריך לעבור דרך ארוכה, ופשיטא שאדם נורמלי לא יכול להתחיל ללמוד רפואה אחרי החתונה, שאז הוא כבר צריך לעמוד על רגליו עם אפשרות לפרנס את עצמו, וכדי להיות רופא הדרך הנכונה היא לצאת כבר מגיל 13 לערך, לעבר התחום.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 3:10 pm

הרב ישא ברכה.
חוששני שאתה מתמקד מדי בדיון התיאורטי מאשר במציאות הנוכחית.

הסיבה שיש רתיעה בציבור שלנו מלימודי מקצוע נובעת בשורשה מהבעייה הכללית שלנו עם מודרנה. העולם היום הוא עולם חילוני שאינו מתאים ככלל עם חיי אמונה, קל וחומר עם חיי צניעות בעניני עריות, ובפרט במדינת ישראל שאין את החייץ הטבעי שבין יהודי לגוי, ולכן אין הרבה ברירות. וגם מצד שני, המודרנה בנוייה על חיי רווחה ומותרות מוגזמים, ואין שום סיבה שאנשי התורה יחיו ברמה הזאת כסטנדרט.

והמציאות שאדם כלשהוא ממנה עצמו לראש לשועלים ומשם מטיף לשבט הלוי על "מצב לא טבעי" היא ודאי לא נסבלת.

מכאן ואילך הדיון לעוס היטב, מימות נפתלי הירץ ויזל ושאול ברלין ועד ימינו, עם טיעונים זהים כמעט לחלוטין (ויש כמובן להאריך מאוד, ובעוד כמה היבטים שלא התייחסתי אליהם), ולא הוא זה שיפתח אותו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' יוני 27, 2023 3:38 pm

יש גם בעיה מובנית בלימודי אקדמיה שגדושים כפירה כדבר פשוט, צורת החשיבה של להטיל ספק בכל דבר, העדר מוחלט של כניעה לסמכות. חרדים שהולכים לאקדמיה מקבלים "הלם תרבות" ולרעה.

לגבי ניהול מדינה חרדית:
אם וכאשר יגיע מצב כזה, יידרשו גדולי ישראל לעניין, ויש להם כלים מצוינים לעשות את זה [מי אני שאחלק להם ציונים]. עד אז, יש [לצערנו] מספיק מי שיעשה את כל השאר [חילונים וכו'], ומעט שומרי תו"מ כהלכתן, ומעט מאד מי שמקדיש עצמו לתורה, ולכן גדולי ישראל אוחזים בקו ברור וחסר שום פשרות שאין שום מציאות אחרת בעולם. כי אכן עבורנו אין שום מציאות אחרת בעולם - כאן וכרגע.
כשהמצב ישתנה - ידונו מחדש על המצב השונה.
במצב של רוב חרדי במדינה, לא רק הצורך בבעלי מקצועות חרדיים וכו' יהיה שונה, אלא כל התרבות תהיה שונה, מוסדות הלימוד יהיו שונים. הכל משתנה ביחד. לכן אין לדון על פרט אחד מהתמונה הכללית כביכול רק הוא ישתנה והשאר יישאר.
וכשהתמונה כולה שונה - זו שאלה חדשה לגמרי עם נתונים חדשים לגמרי, ואין לנחש ניחושים לפי היום מה יגידו אז גדולי ישראל.

צריך לזכור גם שמן הסתם הציבור הדתי לאומי לא ייעלם, ואין סיבה שייעלם. [רק תפילה שיתחזק, וכולנו].
ובאידיאולוגיה שלהם מעורבים כבר היום הרבה יותר בחיי המעשה.
כך שהמדינה לא בהכרח תהיה "רוב חרדי", אלא הכי חשוב: "רוב יראי שמים שומרי תורה ומצוות כהלכתן" איש בדרכו.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יוני 27, 2023 4:16 pm

יש מה שמספרים לילדים:
כשהיה ירמיהו מוכיחן: למה אין אתם עוסקין בתורה, והם אומרים: נניח מלאכתינו ונעסוק בתורה, מהיכן נתפרנס? הוציא להם צנצנת המן, אמר להם: הדור אתם ראו את דבר י"י (ירמיהו ב':ל"א), שמעו לא נאמר, אלא: ראו, בזה נתפרנסו אבותיכם. הרבה שלוחים יש לו למקום להכין מזון ליריאיו.
אלו סיפורים יפים לילדים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 4:41 pm

אגב, אחת הנקודות ההזויות בתוכנית החומש הלאומית של אחוות התורה היא ההתעלמות מהשוויון בנטל.

מה הוא חושב לו? שילדי הציבור החרדי יוכשרו למגוון מקצועות, ייצאו לעבוד ויחיו כמו לורדים, ורק הציבור החילוני יישא בעול הצבאי?! באיזו זכות? באיזה צידוק? (והפעם באמת. אם אינך מפחד לא מביטול תורה ולא ממפגש עם העולם החילוני, איך זה ייעצר בדיוק בעניין הגיוס?).

ושמא תאמר, אכלתי ואוכל עוד, נתגייס איפוא גם לצבא. אם כך, די ברור לאן הוא מוביל אותנו.

אלא שהאנשים הללו כל כך נהנתניים וחסרי עומק ומוסר, עד שהשאלות הללו בכלל לא עולות אצלם...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יוני 27, 2023 4:47 pm

לענ"ד דבריך לא מדוייקים.

הטיעון המרכזי הוא (כמו שרמזתי לעיל), שאין סיבה לחלק בין חרדים בארץ לחרדים בחו"ל.

ובכן, כמו שחרדים בחו"ל פטורים מגיוס, כך חרדים בארץ יהיו כן.

וכמו שחרדים בחו"ל לרובם עמלים לפרנסתם, כך חרדים בארץ אין סיבה שלא יעשו כן.

[גם בעצם הענין דעת לנבון נקל שיש הבדל גדול בין גיוס לצבא בגיל צעיר לבין יציאה לעבודה בגיל קצת יותר מתקדם, ועוד].

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 4:51 pm

דרומי כתב:לענ"ד דבריך לא מדוייקים.

הטיעון המרכזי הוא (כמו שרמזתי לעיל), שאין סיבה לחלק בין חרדים בארץ לחרדים בחו"ל.

ובכן, כמו שחרדים בחו"ל פטורים מגיוס, כך חרדים בארץ יהיו כן.

וכמו שחרדים בחו"ל לרובם עמלים לפרנסתם, כך חרדים בארץ אין סיבה שלא יעשו כן.

[גם בעצם הענין דעת לנבון נקל שיש הבדל גדול בין גיוס לצבא בגיל צעיר לבין יציאה לעבודה בגיל קצת יותר מתקדם, ועוד].

חרדים מחו"ל פטורים מגיוס בארץ כי הם אזרחי חוץ (ולצבאות הגויים, או שאין גיוס חובה, או - בשוויץ לדוגמא - הם מיעוט זניח ומתחמקים איכשהוא, וזה לא איכפת לאף אחד) .
והוא לא מדבר על גיל מבוגר. האיש רוצה לעשות ממלכתי חרדי עם ליב"ה, ולימוד מקצועות בגילאי הישיבה (עד כמה שהבנתי).
אז אם יש לך זמן לתכנן את חשבון הבנק, תקצה גם זמן בשביל המדינה, כמובן וכפשוט.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' יוני 27, 2023 4:53 pm

הטיעונים נגד השתתפות בצבא הם אחרים לגמרי. לכאורה מבחינת הרב לייבל הבעיה העיקרית שם היא שהצבא כיום לא מותאם/מתאים לציבור החרדי. משא"כ מסגרות לימוד/עבודה אפשר הרבה יותר לשלוט, או להקים.
אם וכאשר יותאם הצבא לציבור החרדי - די ברור לי שהרב לייבל לא יראה שום הבדל בין לימודי מקצוע לשירות בצבא, ויעודד את שניהם באותה מידה.
"חיי המעשה".

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יוני 27, 2023 4:54 pm

לא כ"כ הבנת אותי.

התכוונתי שחרדי בארץ יכול לטעון שחרדי אינו מסתדר עם צבא, והראיה שבן דודו בחו"ל גם לא הולך לצבא.

אולם חרדי בארץ לא יכול לטעון שהחרדיות מחייבת אותו להימנע מפרנסה מסודרת, בשעה שבן דודו בחו"ל כן עושה חיל בעסקי פרנסתו...

וחילוק זה באמת קשה להסביר.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 4:57 pm

צופה_ומביט כתב:הטיעונים נגד השתתפות בצבא הם אחרים לגמרי. לכאורה מבחינת הרב לייבל הבעיה העיקרית שם היא שהצבא כיום לא מותאם/מתאים לציבור החרדי. משא"כ מסגרות לימוד/עבודה אפשר הרבה יותר לשלוט, או להקים.
אם וכאשר יותאם הצבא לציבור החרדי - די ברור לי שהרב לייבל לא יראה שום הבדל בין לימודי מקצוע לשירות בצבא, ויעודד את שניהם באותה מידה.
"חיי המעשה".

הצבא לא הולך להשתנות, רק הצידוק שלנו לחוסר הגיוס הולך להישמט. וכפי שאתה כותב, לא תהיה לנו שליטה על כך.
שלא לדבר על כך שאין לו דרך להתאים את חיי העבודה לציבור החרדי, אלא שדי לו בכמה שינויים קוסמטיים וקשקושים של כלום על "עמידה בנסיונות". אז גם הצבא יודע לצטט קלישאות.
אלא שהוא לא מדבר על הבעייה הזאת. או כי הוא לא מבין אותה, או כי הוא מבין שאין לו מה לענות על כך...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 4:58 pm

דרומי כתב:לא כ"כ הבנת אותי.

התכוונתי שחרדי בארץ יכול לטעון שחרדי אינו מסתדר עם צבא, והראיה שבן דודו בחו"ל גם לא הולך לצבא.

אולם חרדי בארץ לא יכול לטעון שהחרדיות מחייבת אותו להימנע מפרנסה מסודרת, בשעה שבן דודו בחו"ל כן עושה חיל בעסקי פרנסתו...

אני פשוט לא קולט את הקשר בין דבריך למה שכתבתי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 27, 2023 5:05 pm

לרב ישא ברכה:
היהדות החרדית מפולגת היום ל3 קבוצות, ליטאים (או איך שתקרא להם), חסידים וספרדים. לכל קבוצה יש השקפה אחרת לגבי נושא האשכול העיקרי ולא ניתן לכלול אותם בחדא מחתא ואולי תתן דוגמאות למה אתה מתכוין כאשר אתה כותב "נכונות להקריב הקרבות גדולות עבור שמירת התורה והמצוות". אם אתה מתכוין לתנאי החיים, איני רואה הקרבות גדולות במיוחד, אמנם רמת החיים אצל רובם נמוכה מזו שאצל רוב החילוניים, אך יחסית לא בהרבה ובפרט לא בהשוואה לרמת החיים באירופא שם רובם היו ממש עניים. ובאמת מדוע לא ניתן לדון בציבור החרדי על סוגית הפרנסה? מה באמת מפריע? שמא אם ידברו זה יתן לאנשים גושפנקא ללכת לעבוד? משמע מתעלמים מבעיה כואבת עד כדי כך שאסור לדבר עליה, ומדוע מאלו שמדברים על כך לא נודף יראת שמים? כעת מדברים על עבודה אז מדברים על עבודה, כאשר יש נידון של יראת שמים מדברים על יראת שמים, זה שמדברים על נושא מסויים לא אומרת שנושא יראת שמים ואמונה ולימוד תורה לא חשוב בעיניהם (והערת אגב, צ"ע על מי שנראה כמתפלל מתוך יראת שמים ואח"כ נכנס למכוניתו ונוהג בחוסר התחשבות להולכי רגל ורכבים אחרים). כבר נכתב על כך שפה בארה"ב רוב מנין ובנין של אברכים במוקדם או במאוחר יוצאים לשוק העבודה ויחד עם זאת קובעים עתים לתורה ומתפללים מתוך יראת שמים וכו' וכו' ורבים מהם זכו לעשירות ונותנים סכומי עתק כל שנה לישיבות בארץ וזה חלק נכבד ממה שמקבלים האברכים כל חודש. אני מכיר גביר שחוץ מזה שנותן באופן כללי כמה מליונים בשנה, תומך בישיבה אחת שלא יצטרכו ללכת ולשנורר (איני יודע זאת בוודאות אך איני יודע את שם הישיבה אך היא אי שם בירושלים) ויש רבים כמוהו.
ומדוע לדעתך אדם נורמלי לא יכול להתחיל ללמוד רפואה אחרי החתונה? בבית הכנסת בו אני מתפלל יש יהודי חרדי ירא שמים למהדרין בן 83 שהיה רבי בחדר, ובשנות הארבים לחייו החליט ללמוד רפואה (הוא גר במאנסי והקליניקה שלו בליקוואד, ויש גם עורך דין עם סיפור דומה שאף מבוגר ממנו). ובאופן כללי לימודי רפואה זה לא דבר השווה לכל נפש, ולגבי איך יפרנס את עצמו בשנות הלימוד, אז בדידי הוה עובדא ולמדתי בכולל בעוד לאשתי נותרו חמש שנות לימוד והכשרה ולא היה לנו שום תמיכה, לא משפחתית ולא ממשלתית, אז הלווינו כספים, והסוד הוא שלמי שלומד רפואה הבנקים מוכנים להלוות מכיוון שיודעים שבסופו של דבר תהיה משכורת מכובדת שיוכלו להחזיר את ההלוואה (ואספר שהיה לנו נס שקבלנו הלוואה ממשלתית בסך 35000 דולר שהיה בה תנאי שצריך ללכת למרפאה במקום נידח שאין בו רופאים. בלית ברירה לקחנו וכחודש לפני שהיה צריך להחזיר ולא היה לנו פרוטה בכיס עברנו דירה, ולפי כתובת המיקוד זה היה נחשב למקום שהתאים עם הדרישות שלהם למרות שזה היה בברוקלין שזה אזור חרדי). ולידיעתך, בחור בן 13 אינו בשל ללימודי רפואה, לו היית מבין בלימוד רפואה היית מבין.
לרב מקדש מלך:
הרתיעה מלימוד מקצוע היא מפני הטאבו שבדבר ושמפחדים לפרוש מהציבור שיסתכלו עליהם כנעבאלך, לא נראה שזה משום מודרנה כלשהי. אם הסיבה היא מודרנה אז שגם ימנעו מכל סממני המודרנה האחרים כגון מכונת כביסה ומדיח כלים ומיזוג אויר ומכונית וכו' וכו' ואז אולי תספיק משכורת הכולל, אבל השבועונים מלאים בפרסומות צבעוניות על דירות עם כל שכלולי המודרנה ומדוע זה בסדר? ולמי מכוונות הפרסומות האלה? לידיעתך, העולם תמיד היה עולם חילוני או עובדי ע"ז ואף פעם לא התאים עם חיי אמונה שכן רק מיעוט היו שומרי תורה, וגם בישראל ניתן להבחין מיד בחילוני שבהליכותיו היום אינו שונה מגוי (אמנם הוא יהודי מבחינה תורשתית אך בדרך כלל לא יותר מזה). ולגבי שאין שום סיבה שאנשי התורה יחיו בסטנדרד של חיי רווחה ומותרות, אכן זו מטרה נעלה שכבר דנו בה רבות סוגיית הלוקסוס ועשיית חתונות מעל היכולת וכו' וכו' אך ככל הנראה מניעת חיי רווחה זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה ומוכן ללוות ולשנורר העיקר שלשכן לא יהיה יותר ממנו ורציתי לכתוב עוד משהו אך מפחד.
לרב צופה ומביט:
יש לימודי אקדמיה ויש. מי שהולך ללמוד פילוסופיה ומדעי הרוח וקבלה וכדומה אכן כדבריך, אך מי שהולך ללמוד מקצוע ריאלי כרפואה וכדומה בדרך כלל אלו אנשים רציניים שיש להם מטרה בחיים ולא סתם לבזבז את זמנם בלהגי התפלספויות ובנוסף למשל בלימוד רפואה במוסד רציני אין זמן לבזבז וצריך לשנן ספרים עבי כרס ולהבחן עליהם, כך שלא נכון להכליל הכל ולומר שגדוש בלימודי כפירה. וכי איזה כפירה יש בלימוד רפואה והנדסת חשמל?
ואני חולק עליך שוב: זה נאיבי לומר שאם וכאשר יגיע המצב ידרשו לענין (ודרך אגב מעניין לדעת לאיזה כלים מצויינים אתה מתכוין) יש דברים שפשוט לוקח זמן להכשיר ואח"כ צריך לרכוש נסיון. תראה מה קורה כעת עם תנועת המחאה שמשביתים את המשק וממש לא איכפת להם, אותו דבר יעשו כשהשלטון יהיה חרדי ואז לא יהיה מים ולא חשמל ולא רפואה ומה יעשו אז? יתנו קורס מזורז לחשמלאים ורופאים? וזה לא קשור כלל וכלל לכך שאם יש או אין מציאות אחרת, פשוט צריך להיות מעשי ואיזהו חכם הרואה את הנולד. ואתה כותב כשישתנה המצב ידונו בו מחדש, לעת עתה לא דנים בו כלל אז לאיזה דיון מחדש אתה מתכוין. ומניין לך שכאשר יהיה רוב חרדי התרבות תהיה שונה? איזו תרבות? של החרדים? מדוע אתה סבור כך? מתי בדיוק יחול השינוי. יהיה שינוי במערכת החשמל והרפואה? וזה שאתה סומך על הציבור דתי לאומי, מנין לך שירצו לשרת אותך? הלא הם יודעים מה חושבים עליהם החרדים ואת כינויי הגנאי שהם מקבלים מהם(בלי לפרט) ומדוע שירצו לשרת את ציבור החרדים? אתה סבור שהיית רוצה להתחבר למי שקורא לי מסרחניק?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' יוני 27, 2023 5:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ג' יוני 27, 2023 5:12 pm

תא חזי כתב:
באמונתו כתב:שמעתי מאבי מורי שליט"א, אשר שמע בעצמו מפה קדוש ש"ב מרן רבי משה פיינשטיין זצ"ל (שכידוע, לא היה מן הקנאים), אשר אמר כלל, שמי ש(נוהג) לצטט לשון הרמב"ם בדבר "כל תורה שאין עימה מלאכה" וכו' - הרי הוא (חשוד על) אפיקורסות.

ולהוסיף (מניסיוני) שאלה המצטטים את דברי אדוננו הרמב"ם הנ"ל, לרוב אינם לא עוסקים בתורה ולא עוסקים במלאכה (וכמ"ש כמה ממפרשי הרמב"ם שם ובמסכת אבות, די"ל דכוונתו על מלאכה דייקא, ואכמ"ל).

ש''י מד''נ.
וראה מש''כ אדמו''ר בעל האגרו''מ בתשובותיו [ג פב]:
הנה ידוע לעולם התורה מה שדברתי הרבה פעמים לפני בני התורה בענין למודי חול אשר לבני תורה וגם לבני הישיבות הקדושות אשר ראוין להתגדל שם בתורה וביראת ה' טהורה הרי עצם למודי חול אף כשליכא למודי כפירה וגם לא תערובות נשים, הוא איסור דמניחין חיי עולם שהוא איסור אף לאחר שנתגדלו בתורה במדרגה גדולה, עיין בתענית דף כ"א ע"א בעובדא דר' יוחנן ואילפא מתרי מלאכי השרת עיין שם, ואף שהיה שם לזמן קצר ולהכרח פרנסתו שהיו עניים גדולים להחיות עצמן ובני ביתם שמטעם זה לא נענש אילפא, אבל לבחורים ואברכים צעירים שעדיין לא למדו כל הצורך ובזה שיכניסו עצמן ללמודי חול הרי לא שייך שיגיעו למדרגת ת"ח שיודע התורה בדור הזה דצריך לזה כל כחות הנפש שחננו השי"ת בדעת ובהבנת הדברים, ויבזבז כחותיו גם ללמודי חול, ובמשך הזמן יעשו למודי החול אצלו עיקר בהכרח כי הרי כח עצת היצר שבשביל זה התחילו לבטל למוד התורה וללמד למודי החול באיזה משך זמן יאמר לו אחרי עבור קצת זמן שצריך יותר זמן ללמודי חול אם אתה חושב להתפרנס, ואפילו בלא זה לא שייך להתגדל בתורה ואפילו להיות קצת תלמיד חכם ובן תורה אי אפשר בגזילת הזמן וגזילת העמילות בכשרונותיו מתורה ללמודי החול, ותחת להתגדל ירד מטה מטה, ובפרט שברור שאחרי שיתעסק כבר בלמודי חול כשיראה שאלו שהולכין לקאלעדז דהמדינה מצליחין יותר בשלימותן מכפי שהן מצליחין ילכו לבתי ספר (לסקולס) דהמדינה שיש שם כל התועבות שבעולם, בעצת היצר שהוא רק לזמן קטן, והוא לא יתקלקל שם, אשר כל אחד מבין ויודע שאינו כן, אבל איך שיהיה לא שייך שיהיה אף בן תורה וכ"ש שלא שייך שיעשה תלמיד חכם. וגם כל בן תורה ולומד בישיבות הקדושות צריך להשים אל לבו חורבן התורה הגדול שנעשה בעולם שהוא חיוב גדול על כל לומדי תורה בהישיבות שישתדלו להיות גדולי תורה והוראה ויראי שמים תחתם שזה ענין מוכרח לכל קהל ישראל.
סוף דבר הוא פשוט שאף ששתקינן ואין אומרין זה לכלל ישראל ואף לא לאלו השומרים תורת השי"ת הוא דבר האסור לבני תורה ובני ישיבות אשר כל אחד יכול להתגדל בתורה ולגזול הזמן והעמילות בהכשרונות מלמודי תורה ללמודי חול. ובדבר ענין פרנסה כבר ידוע כמדומני מה שאמרתי איזה פעמים שזהו עצת רשעים שהוזכר בריש תהלים, וכפי שאיתא בתענית שם /דף כ"א/ איכא ע"ז גם עונש גדול ח"ו ולהשומעים שלא לעזוב למוד התורה כלל אף לא לשעה יתברכו בהצלחה בתורה כרצונם וגם בכל עניני הגוף בכל הברכות. משה פיינשטיין.

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ג' יוני 27, 2023 5:15 pm

הטוענים נגד הרל"ב לוקים באותו תסמין של מכחישי הקורונה. הם הורגים את השליח וסבורים שפתרו את הבעיה. לא כי. הרל"ב אינו הבעיה, אלא הוא רק מנסה לטפל בה. יתכן שהוא מעמיק את הבעיה, שהפתרון נמצא 180° מהכיוון שהוא הולך אליו. יתכן מאוד. אבל למעשה הוא היחיד שנותן את דעתו, נפשו, לבו וכיסו לעניין. ולא קל להשתכנע שהוא ממשיכם של שבתי צבי, פרנק, מנדלסון, וייזל והרב קוק (מתוך כרוז על רא"ל לפני 20 שנה). התופעה הזו קיימת, ולא נראה שהיא הולכת לעזוב. טיפשי במיוחד הוא להאשים את בית החולים באחריות למגפה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 27, 2023 5:17 pm

דרומי כתב:לא כ"כ הבנת אותי.

מה הקשר בין שני הטיעונים? בחו"ל זה בדרך כלל (לפחות היום) צבא שכירים ואפילו היכן שזה לא בדרך כלל ניתן להפטר בקלות ואין לרוב מדינות העולם מלחמה קיומית כמו שיש בארץ. הטיעון שיש לצבא מספיק כח אדם אינו טיעון הוגן, מכיוון שלעת עתה הגיוס הוא עדיין גיוס חובה, כל מי שמתגייס (כלומר הפריירים שלא השכילו לקבל פטור כלשהו) מרגיש שיש כאן אי צדק, שהוא ישב בבוץ בלבנון ויסכן את חייו בעוד חבריו שהשתמטו יושבים על שפת הים בתל אביב ומשחקים מטקות. מה הוא חושב על החרדי איני יודע אבל אני יודע מה חושבת עליו נוסעת מופרעת באוטובוס וכמוה רבים ואף אותי התקיפו פעם בקו 34 מר"ג לב"ב שאני משתמט וכו' וכו' אך בשונה מההוא לא הגבתי (למרות שכידוע כן שירתתי), אך מבין את הרגשות של אמא שבנה משרת ובכל רגע יכול מישהו לדפוק על דלת ביתה ולומר לה שאיבדה את בנה בצבא מה היא חושבת על האם החרדיה שלה אין דאגה כזו.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 5:18 pm

אלכסנדרוס כתב:הטוענים נגד הרל"ב לוקים באותו תסמין של מכחישי הקורונה. הם הורגים את השליח וסבורים שפתרו את הבעיה. לא כי. הרל"ב אינו הבעיה, אלא הוא רק מנסה לטפל בה. יתכן שהוא מעמיק את הבעיה, שהפתרון נמצא 180° מהכיוון שהוא הולך אליו. יתכן מאוד. אבל למעשה הוא היחיד שנותן את דעתו, נפשו, לבו וכיסו לעניין. ולא קל להשתכנע שהוא ממשיכם של שבתי צבי, פרנק, מנדלסון, וייזל והרב קוק (מתוך כרוז על רא"ל לפני 20 שנה). טיפשי במיוחד הוא להאשים את בית החולים באחריות למגפה.

טפשי עוד יותר לדבר לא לעניין.
הרי אף אחד לא טען שאין בעייה, אלא שהפתרון שלו לא טוב.
אז אתה משקר ושם בפי אנשים דברים שלא אמרו, ואז ממשיל משלים ומליצות שאינן קשורות בכי הוא זה לדיון.
כשאתה יורד לרמה הלא ענינית הזו, אינך עושה שירות טוב לעמדה שאתה מנסה לייצג (בטוויטר זה כנראה ציוץ ברמה ממוצעת ומעלה. כאן זה פורום אוצר החכמה עדיין).

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ג' יוני 27, 2023 5:26 pm

מקדש מלך כתב:
אלכסנדרוס כתב:הטוענים נגד הרל"ב לוקים באותו תסמין של מכחישי הקורונה. הם הורגים את השליח וסבורים שפתרו את הבעיה. לא כי. הרל"ב אינו הבעיה, אלא הוא רק מנסה לטפל בה. יתכן שהוא מעמיק את הבעיה, שהפתרון נמצא 180° מהכיוון שהוא הולך אליו. יתכן מאוד. אבל למעשה הוא היחיד שנותן את דעתו, נפשו, לבו וכיסו לעניין. ולא קל להשתכנע שהוא ממשיכם של שבתי צבי, פרנק, מנדלסון, וייזל והרב קוק (מתוך כרוז על רא"ל לפני 20 שנה). טיפשי במיוחד הוא להאשים את בית החולים באחריות למגפה.

טפשי עוד יותר לדבר לא לעניין.
הרי אף אחד לא טען שאין בעייה, אלא שהפתרון שלו לא טוב.
אז אתה משקר ושם בפי אנשים דברים שלא אמרו, ואז ממשיל משלים ומליצות שאינן קשורות בכי הוא זה לדיון.
כשאתה יורד לרמה הלא ענינית הזו, אינך עושה שירות טוב לעמדה שאתה מנסה לייצג (בטוויטר זה כנראה ציוץ ברמה ממוצעת ומעלה. כאן זה פורום אוצר החכמה עדיין).

מחילה. אינני מכיר את כללי הטוויטר ואת מדרג המצויינות של הציוצים שם.
ראשית, לא מעט תלו בו את הסרחון.
שנית, להכיר בבעיה ועדיין לא להציע לה פתרונות, כי אם לשלול את הפתרונות שכן הועלו, זה עוד יותר גרוע מאשר לא להכיר בבעיה. יש גם מכחישי קורונה כאלה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 171 אורחים