מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

צונאמי של 'השקפה'...

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ברקים רב

Re: צונאמי של 'השקפה'...

הודעהעל ידי ברקים רב » א' יוני 10, 2018 11:50 pm

ההוא גברא כתב:ג. שאל רבנו יחזקאל מאי רבותא דשלמה המלך. כל בחור ישיבה שתשאל אותו אם הוא בוחר לדעת את כל התורה או להיות מליונר יענה לך שהוא בוחר לדעת את כל התורה?

ווארט יפה. ייש"כ.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' יוני 11, 2018 6:21 am

ההוא גברא כתב:בשבת הזדמן לידי ספר פניני רבנו יחזקאל וקראתי בו, ומן הדברים שלמדתי ממנו אכתוב כאן שלושה דברים של השקפה צרופה:
ג. שאל רבנו יחזקאל מאי רבותא דשלמה המלך. כל בחור ישיבה שתשאל אותו אם הוא בוחר לדעת את כל התורה או להיות מליונר יענה לך שהוא בוחר לדעת את כל התורה?
והשיב ששלמה המלך אמר כך בחלום, לא רק בהקיץ.
קבצים מצורפים
מכתבי תורה - גור.PDF
(85.16 KiB) הורד 238 פעמים

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' יוני 13, 2018 10:44 am

דרומי כתב:ומה דינם של עובדי העיתון גופא? האם הם בגדר 'אברכים' או בגדר 'עובדים'?

על ביטולה זהו קיומה שמענו אבל שקיומה הוא ביטולה זה כבר חידוש מבית מדרש של בעלי השקפה..

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' יוני 13, 2018 2:53 pm

יושב סתר כתב:
ההוא גברא כתב:ועוד כתוב שם: סיפר אחד שפעם הגיע אליו ורבנו יחזקאל שאל אותו אם טוב לו בישיבה שעבר עליה. ענה לו: כן, הישיבה הקודמת לא היתה מספיק טובה. מיד ניכר על פניו שהוא מצטער וכועס והעביר את השיחה לנושא אחר. וכן שמע אותו פעם שאומר לאשתו: רייזל, שמעת אותי פעם מדבר על בני אדם? ואמרה לא.

למה זה לא "השקפה"???
אני חושב שזו השקפה במיטבה, ואפילו שר ההשקפה בדורינו הגרמ"מ שולזינגר סמך ידו על הסיפור והביאו בספרו, משמע שזו השקפה נכונה.
אני מאמץ אותה בכל לב !

בחוברת "נזיר היה שמואל", הספד הגרמ"מ שולזינגר על הגר"ש רוזובסקי מסופר שחמיו ר' צבי פסח מינה אותו לדיין ובאו בחורי פוניבז' לגרי"ז שיאמר לר' צבי פסח שרבים צריכים את ר' שמואל שיהיה ר"מ. אמר להם הגרי"ז: "אני לא מתערב לר' הערש פסח והוא לא מתערב לי". וכן היתה דרכו.
וכי סלקא דעתך שגם זה השקפה צרופה?

כל אותה החוברת לא זכיתי להבין. כבר כתבתי שבקריאת הספר על האבי עזרי הקורא מרגיש אחרי שלושה דפים שהוא צריך ללכת מיד וללמוד גמרא, ולא להמשיך בקריאת הספר. באותה חוברת ראיתי שגם הגרמ"מ שולזינגר עצמו הרגיש כך, והתלונן באותה שנה שמרוב הספדים אין לו זמן ללמוד והוא יצא עם הארץ. (אבל המשיך להספיד כי סבר שהוא מחוייב). ויש שם מכתב שמישהו ביקש ממנו לבוא לדבר באיזה כינוס, והשיב לו שהוא מקפיד מאוד שלא לבטל את השיעור דף יומי ואפילו סיומים על מסכתות וסדרים הפסיקו לעשות בשיעור מפני איבוד הזמן ורק סיום הש"ס הוא עדיין עושה.
אבל עורך החוברת גדל אצל הגרמ"מ, ולמה הוא חושב שצריך להוציא חוברת כל כך ארוכה שלא מצאתי בה אפילו דבר תורה אחד בשם ר' שמואל בעצמו? לענ"ד אם הגרמ"מ היה רואה אותה היה אומר שהיא בזבוז זמן ובל תשחית גדול. וצריך לומר שהוא מכיר אנשים שיש להם בכל אופן תועלת דוקא מחוברת כזו.

וזו הבעיה בהשקפה: א. המציאות משתנה כל יום וכל חכם מחליט לפי דעתו. גם כשיש לו מסורות הוא מחליט איזו מסורת נוגעת למציאות שלפנינו. ולכן עיתונאים ואנשים פשוטים אינם ראויים להכריע בעצמם לא בהשקפה ולא בהלכה.
ב. יש עוד שיטות, ובעלי השקפה מתערבים בחייהם של אנשים ואפילו רבנים שנוהגים לפי השיטות האחרות.

וכן היה אומר על האשכול שהתחיל את הסיפור: מי שלא לומד הוא המסכן הכי גדול בעולם, אבל מי שיכול ללמוד ומבזבז את הזמן על דיונים חסרי תועלת כמו זה הוא הטיפש הכי גדול בעולם.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 54 אורחים