מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

צונאמי של 'השקפה'...

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ונתנו ידידים

Re: צונאמי של 'השקפה'...

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' יוני 08, 2018 5:23 am

נוטר הכרמים כתב:אני מתחרט על לשעבר, שהתגוננתי מפני התקפות אישיות עליי ועל אנשי חוגי, ובמרומז, ולפעמים לא, על רבותיי המובהקים, רובם נ"ע. זה מוזר, מעורר רחמים, וחסר תוחלת.
אני מקבל על עצמי לא לעשות כך, בעתיד, בל"נ, ולהודיע כי אינני צד בשיח כזה. יודעני שיהיו שיקפצו ויגידו טול קורה, אז ראשית, אני אכן שגיתי וחטאתי לא פעם ואני מיצר, מודה ומתוודה על כך. ושנית, גם כך, תמיד מכובד יותר שהצבת התמרור לא תעשה ע"י הנפגע.

מהודענא שאין לראות בהיעדר תגובה / התגוננות / עקיצה או העלבה נגדית, שום הודאה מצידי בנכונות ההטחות וההאשמות. כיון שאיני חלק מדיון כזה, אקוה שלא אתבע על אי מחאה על כבודם של ת"ח.

מצער שישנם כאן כמה שזה חלק לא מבוטל מהשיח שלהם, אם כי לעיתים יש בין דבריהם המון חכמה ודעת. ההודעה האחרונה של 'משוש דורים' זוהי דוגמא מובהקת לכך. כנראה שהיה קשה לותר על שתי השורות האחרונות המותירות טעם חמצמץ, אולי שאריות של צלקות מהעבר

אני לא יודע למה כל פעם שמישהו מביע דעה נגד בני תורה או בעלי השקפה אתה (וגם עוד אחרים כמותך) חושב שמדברים אישית נגד מפלגתך, נכון שהמפלגה שלך הוא באופן כללי יותר קיצוני בענין הזה אבל לא מתכונים נגדכם דוקא כי גם בצד השני יש הרבה כאלו, ולא צריך להיעלב ולהתגונן אלא לדבר לגופן של דברים.
[האם אלה שאינם שייכים למפלגה של 'בני תורה' לא קוראים לעצמם בני תורה?]

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ו' יוני 08, 2018 6:57 am

הייתי רוצה להוסיף ב' הערות הנלע"ד תורמות לדיון:

א. אחי שליט"א התעסק בקדשים להוציא לאור שיעורים של אחד מראשי הישיבות שליט"א על מסכתות הש"ס, ופעם אמר לי תוך כדי שיחה שהוא חושב שבכל סוגיא הוא כבר יכול לומר איך היה אותו ראש ישיבה לומד ומה הוא היה אומר באותה סוגיא. (נ.ב. מן הסתם במילה "כל" יש הגזמה, אולם העקרון ברור)
והרי ברור לכל שלא ר' נתי גרוסמן יכול לכתוב שטיקל דרכי שמואל ולא ר' ישראל פרידמן יכול לכתוב שטיקל איילת השחר, אז מדוע שהם הוא שכמותם יתנו לי להאמין שבהשקפה הם קיבלו דעת תורה וכיולים להגיד בכל ענין מה היה אומר הגראי"ל ומה הגרש"א???

ב. אינני מנוי לשום עיתון, אולם אני קורא לעת הפנאי מן הגורן ומן היקב, ויש דברים השקפתיים לכאורה, שריח של שינוי פוליטי נובע מהם.
כעת עולה לי דוגמה אחת, אני מבין את ההיגיון ההשקפתי שעומד מאחרוי הקביעה לא לקרוא למלחמת ששת הימים בשמה שנועד להגדיל ולפאר את נצחונם המהיר של חיילי צה"ל, אלא לקרוא לזה מלחמת תשכ"ז, וכך נהוג בק"ק מסויימות בעשרות שנים האחרונות, אולם לקרוא מישהו שבמשך 30 שנה כתב ששת הימים וכעת כותב תשכ"ז, אזי לא השקפה חזינן הכי אלא השקעה.
(בטוחני שיש בצד השני דוגמאות כאלה ג"כ, אלא שבמחילה לא עלו בראשי, ובודאי שכן הוא! הרי איננו מצפים לריינקייט מכותבי עיתונים למיניהם, אלא רק מגדולי ישראל)

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ו' יוני 08, 2018 10:47 am

כמה הערות:
א. גם אני שמעתי שהגרמ"מ שולזינגר היה בעל השקפה, אבל כמה פעמים ניסיתי לבדוק בספריו מה היא ההשקפה שלו ולא הצלחתי. מפני שיש סגולה מיוחדת לספריו שאחרי קריאת שלושה עמודים בהם הדברים משפיעים על הקורא עד שהוא מרגיש שבעל השמועה עומד על גביו וצועק: בטלן, לך ללמוד! ומרגיש שאם לא ילך ללמוד מיד הוא כמעט יודע קונו ומתכוון למרוד בו.
פעם שמעתי שיעור אחד שלו על ריש אלו מציאות בזמן הנקיונות לפסח שיש פטור מללמוד, ובין החידושים שמעתי אותו מדבר על מה שהציע הגרח"ק שגבולות א"י הן נהרות, ולמדתי משם שהיה שקוע מדי בתורה מכדי להבין בבני אדם, ואמר בפירוש ששומע לדעת אחרים אם לשלוח מכתבים מסויימים לגדולי ישראל כי אינו מבין בעצמו, והוא יודע שיש אנשים שמעדיפים לכוון אותו לכיוונים שיהיה אקשן.

משל למה הדבר דומה: איתא בתשובות הגאונים שכשנפטר רב נתכנסו תלמידיו לקבץ את מנהגי החסידות שנהג בהם, ולא יכלו לעמוד בכולם וכל אחד נטל מנהג חסידות אחד. אדם אחד רצה לעשות כמוהם אבל כל מנהגי החסידות היו קשים לו, חיפש וחיפש עד שמצא כמה פעמים בש"ס שרב היה נוהג לאכול גוזלים בקינוח סעודה, ונטל לעצמו את המנהג הזה.

ב. היו מחלוקות בהשקפה בין גדולי ישראל. יש מכתבים ידועים שעברו בין החזו"א לר' אלחנן. ידוע שהגרי"ש אלישיב הלך להיות דיין נגד דעת הגרי"ז, (ויש שמועות ששאל את הרב בענגיס בזמן שהשמש שלו היה הולך להפסקת צהרים והתיר לו).
יש מכתב של הסטייפלער שבעניין הבחירות יש מחלוקת גדולי ישראל, והרוב פסקו שהיא חובה להצביע ולכן אי אפשר להחמיר כצד השני ולא להצביע.
בעלי השקפה שאנו מתלוננים עליהם אינם מדברים כך. לעולם אינם מציגים שתי דעות בין גדולי ישראל.
ברור מכל הסיפורים שהופיעו פה על הגרש"א שהיה מקבל בני אדם שדעותיהם בעייתיות לפי האבי עזרי, אלא שבהנהגת הציבור היה קנאי. אין זו אותה שיטה כי לכל גדול יש שיטה משלו כמו שבהלכה יש שיטה, ועצם כריכת השיטות לדבר אחד היא רמאות.

ג. השקפה משלי, דהיינו מה שברי לי שגדולי ישראל היו אומרים. וכמובן "אילו ידעתיו הייתיו".
לפני ארבעים שנה ההשקפה היתה החרדיות, דהיינו מה שקובע אם אדם ישלח את בניו לישיבות קטנות ואז לישיבות גדולות ויצאו תלמידי חכמים יראי שמים או שישלח לישיבות תיכוניות במקרה הטוב והדור הבא כבר לא ישלח. חלק מהבנות בבית יעקב לא הגיעו מבתים של תורה והיה צריך לחנך אותן שיתחתנו רק עם בני תורה.
הקבוצה המתנגדת להשקפה היתה רוב הדת"לים, ששם היו ויש המוני צעירים שהפסיקו לשמור מצוות בכלל ולכן היה צריך להסביר נגדם. זו היתה ההשקפה של הדור הקודם. (יש מכתב של הסטייפלר שהציע לראש ישיבה קטנה של ספרדים לשלוח למרכז הרב אם לא ימצא מקום אחר כי היוצאים משם בני תורה ויראי שמים).
ההשקפה החרדית הזאת עדיין קיימת ואינה בסכנה מצד זה, אלא שאין צורך להילחם עליה כי היא פשוטה לכל, ולכן צריך למצוא דברים קטנים להילחם עליהם וד"ל.
בכל אופן, ברור לכל רואה בעיניו שבזמן הזה כל מי שהולך לאוניברסיטה או שאשתו עורכת דין וכו' חינוך ילדיו בסכנה גדולה הרבה יותר ממי שהוא אברך ואשתו מורה ואין לו אינטרנט. ולא יועילו כל ההשקפות. וידוע שיש אחד מבעלי ההשקפה המפורסמים (העסקנים, לא הרבנים ח"ו) שבנו ובתו הלכו להיות עורכי דין, והם עדיין רואים את עצמם חרדים. מי מגדולי ישראל התכוון לחרדיות כזו?
החפץ חיים הסביר במשל ידוע שבזמן הזה לא נלחמים בחסידים כי כולנו צריכים להילחם בחילוניות. גם בדורנו היוצא מדבריו הוא שצריך להילחם במה שיש בו צורך לדור ולא במה שהיה בו צורך לדור הקודם.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' יוני 08, 2018 11:02 am

מציע לשנות את כותרת האשכול לשמו האמיתי "המחלוקת"

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יוני 08, 2018 11:23 am

בעז"ה

כצפוי האשכול מגיע למבואות סתומים ומאבד ענין, רגע לפני שאחרון הקוראים נוטש אותו אוסיף כמה מילים.

האשכול מתחלק בין אוהדי ההשקפה לבין שולליה. אלו ואלו מודים שיש צורך בהשקפה תורנית/אמונית על מאורעות החיים. הויכוח הוא המינון והיחס, אל מול שאר חלקי עבודת הבורא. בין השיתין עלה פולמוס נוסף, הערך של שמירת המסורת, אל מול הצורך להשתמש בכלי המלחמה היעילים בשדה הקרב העדכני. (פולמסים אלו מורכבים משאלות עמוקות, בעניני אמונה ועבודת האלוקים).

אולם אי אפשר להתעלם מזיוף מכוון, חלק נכבד מהארטילריה כאן באשכול מכוונת לכותבי מאמרי ההשקפה ובראשם לעורך הידוע במעלליו, תוך האשמה שהללו ריקים מאמונה תורה ויראת שמים נוטלים לראשם את העוז להורות דעת את העם, והמון העם קוראים בשקיקה את דבריהם, מוסתים ומובלים אל עברי פי פחת.

אולם האמת היא, שכותבי המאמרים מקבלים גיבוי מוחלט מקבוצת נכבדת של יודעי ה' ת"ח, בראשם עמד יהודי שהוא מעל לכל ספק גדול מאד בידיעת ה' בתורה ובעבודת ה' (לאחרונה גם קיבלה הקבוצה הזו שם עלום 'גדולי עולם התורה'). קבוצה זו עומדת מאחורי אותם כותבים, בוחנת את הנכתב והנדפס. (רק כעדות אישית אוסיף, שאני הקטן זוכה לנסוע בהסעה שמיועדת לרבני ישיבת קול תורה, בעבר היה נוסע בה הגרב"ש דוטיש, ובעיני ראיתי הרבה פעמים את העיתון הנ"ל מקופל כגודל קופסת גפוררים, מבצבץ מהכיס).

הנסיון לתקוף את כותבי המאמרים ולא את הרבנים הנ"ל נובע מהקושי הקיים להתקיף קבוצת מכובדת של עובדי ה' ברת דעת. ובזה דבריי, אנא אל תהיו צבועים, אתם יודעים היטב שאלו העומדים מאחורי אותם כותבי מאמרים, הם מעניקים להם את הגיבוי המוחלט.

ודאי שיש הרבה מאד יודעי ה' ת"ח גדולים (ואולי גם גדולים בהרבה מאנשי הקבוצה הזו) שחולקים עליהם וסבורים כי הקבוצה הזו טועה ומטעה. אפשר גם לומר שאל מול עובדי ה' מופלגים אין לקטנים מהם זכות דיבור, או כל טיעון אחר. אבל הנסיון להציג כאילו כמה אנשים ריקים הם אלו יוצרי ההשקפה, האשמים בכל הרע הבא בעקבותיה (לדעתם) היא זיוף חד, כדי להקל על יכולת ההתקפה.

ברור שניתן לקיים דיון לגופם של דעות ומעשים, אולם מי שאצלו יהודי עובד ה' ת"ח הוא בעל משקל בהכרעה, וחלק מהעיון בהכרעת האמיתויות הוא לראות מי עומד מאחורי מה, צריך להודות שיש כאן קול שבוקע מכמה וכמה עובדי ה' ת"ח.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' יוני 08, 2018 11:30 am

נוטר הכרמים כתב:
2. 'בעלי השקפה' מבחינתי, הינם האנשים השמרניים יותר, מייצגי ה'נגד' וה'חדש אסור'. מבין גדולי התורה המובהקים שבמהלך הדורות האחרונים רק את חלקם אפשר לכלול בהגדרה הזאת. עליהם הצבעתי כאנשי מעשה גדולים מהממוצע ביחס לשאר גדולי התורה שאינם נכנסים לקטגוריה זו.

בתור אחד שמנסה להבין, אני לא מבין מדוע אתה מגדיר את בעלי ההשקפה כאלה ששייכים יותר לצד הנגד והאסור, ולמשל כשמרן הרב שך זצוק"ל החליט בתשל"ז
להכנס לקואליציה, זה לא היה ביטוי לצד הנגד והאסור, ומ"מ פשוט שזה לא היה חריגה מה"ההשקפה" הוי אומר שהשקפה היא מבט התורה על האקטואליה כמו שכתבת, ואין לזה שייכות לנגד והאסור, אלא מהי ההחלטה הכי רצויה ע"פ התורה במצב נתון, ופעמים זה נגד ואסור ופעמים זה בעד ורצוי, למה מי ששמרן יותר הוא יותר בעל השקפה הרי אפשר לטעות\לנטות לימין ולשמאל באותה מידה, אני לא חושב שאצלך ר' אהרן קצנלבוגן הוא יותר בעל השקפה מהגראי"ל זצוק"ל, אשמח למענה.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' יוני 08, 2018 12:36 pm

ממש משמיים, שלחו לנו היום את ההמחשה הטובה ביותר לבעיה המתוארת בפתיחת האשכול. במאמר שטני עם רמיזות עוקצניות רבות, כתב היום י"פ מאמר מערכת שכל כולו מכוון נגד 'אחוות תורה'.
אני לא מתכונן להאריך בניתוח ובהסברים, ומי שעקב אחרי האשכול על אחוות תורה ואחרי אשכול זה, יבין היטב את הבעיה. מדברי הכותב י"פ, אני מבין כי הוא עצמו, כמי שאינו אברך, "צולע על ירכו" והוא תמיד "כואב את האילוץ" כמה הוא מסכן שהוא "נאלץ לדאבונו לעזוב את מקור חיותו של העם כדי לעסוק לפרנסתו". אם אכן הוא חי כך, קודם כל זו חצי צרה, כי הוא כותב על דברים שהוא חווה ומחובר אליהם... החצי השני של הצרה הוא, שאדם שחש מסכן 24 שעות ביממה, לא מתקדם ולא מחפש איך להתפתח ברוחניות חרף מצבו. הכותב מתנגד לקיבוע מצב העובדים כאידיליה, כקבוצה עם גב של חיזוק והתרוממות חלילה, אך דומני שקיבוע העובדים כעם מסכן שלא זכה ושאסור לו להרגיש טוב עם מצבו, הוא גם סוג של אידיליה, אך אידיליה מעוותת שאין כמותה, וכפי שהוארך לעיל.

הנה לנו דוגמה של השקפה חשובה שמונחלת לצעירי הצאן ולבני הישיבות, עליהם לשמוח במצבם ולהחזיק בכל כוחם באידיליית לימוד התורה כל ימיהם. אך הכותב רוצה שבמכוני התעסוקה ובחברות הטכנולוגיה ישננו את אותם מסרים. אולי גם בבית הספר של בתו משננים לבנות כל היום שהם סוג ב' ושהגברים מברכים ממש עליהם 'שלא עשני אשה' [וכפי שמדרג האוה"ח את דרגות נשמות ישראל, כהן, ישראל, איש, אשה וכו']. מה יש לומר, חוסר טקט מרושע כפי שקרא לזה הנוטר.
אגב, אברך מן השורה שפחות או יותר לומד 80% מהסדרים, בתוך תוכו מבין ויודע שאם רק היה רוצה, אבל באמת רוצה, היה יכול להיות אחד ממתמידי הדור ומגדולי הדור הבא. האם גם הוא חי כל ימיו מתוך כאב של החמצה מדוע הוא לא הגדול הבא?! האם גם הוא משנן לילדיו שלצערו הוא לא ממלא את הייעוד שלו, ומשורת הדין היה להקפיד על והגית בו יומם ולילה, ולהתנזר מקריאת עיתונים ומנייעס פוליטי (והשקפתי)?! מספיק שאתה בכולל, ודי בכך כדי להרגיש הטופ שבטופ. אני חושב שמיותר להסביר למה זו שטות, ולמה לחיות בצורה כזו במשך כל היום [מלבד בזמנים הקבועים לתשובה ולחשבון הנפש] זו טעות. באותה מידה אפשר קצת להבין את מה שנכון גם לגבי מי שעובד [כמובן, זה לא ממש דומה, ותן לחכם].

אך הרשעות הגדולה ביותר נעוצה בסוף המאמר. הכותב עושה שימוש במעשייה עם הגראי"ל שהתבטא על מפלגה מסוימת, "לצערנו ישנם שאינם מקפידים על 'מים אחרונים', ועדיין הנם חרדים. אבל לעשות מזה אידאולוגיה, שיטה? לעשות מזה מפלגה של כאלה שלא מקפידים על מים אחרונים?". דברי הגראי"ל כוונו כידוע למפלגה שבעיניו של הגראי"ל באה לקדם אג'נדה של בינוניות. מפלגה שבאה להסיר עול ולא לרומם או לשפר רוחנית. הכותב הציניקן לוקח את הסיפור ומכוון אותו לארגון חיובי שכל מטרתו היא הפוכה לחלוטין, לעורר את העובדים ולקדם אותם ברוחניות, למשוך אותם לאש התורה ולמתיקותה, ואדרבה, אם נאפשר להם ונעודד אותם, נזכה לעובדים בני תורה שיחנכו את בניהם לשקוע בלימוד התורה בטהרתו.

הנה לנו דוגמה לתפארת ל""איש השקפה"" שנהנה ללהטט בין חצאי משפטים וציטוטים מן המקורות ולכוון אותם בהתאם למטרותיו. עשיתי ניסיונות לברר האם הוא קיבל את התוכן מדמות תורנית סמכותית או שהכל פרי יצירתו ורוחו, אך לא עלה בידי. אשמח לדעת מה עומד מאחורי הדברים.
[נטען לי כי מדובר בחשש רחוק, שמארגון זה תתפתח תנועה פוליטית, ואף שהמכיר את רד"ל יצחק לשמע הקונספירציה, אך החשש הרחוק שמא יבוא מישהו וישתלט מבפנים ויוביל את הדברים לכיוון פוליטי. דומני שעדיף לא להזדקק לאפשרות זו, כי אז אנו עלולים להסיק חלילה שכל מאמרי ההשקפה הינם כלי ריק שבסך הכל מכיל מסרים פוליטיים.]

והנה המאמר, לתועלת הוגי ההשקפה, למען ינחילו לבני בניהם דברי אלוקים חיים:
קבצים מצורפים
מעלתו היתרה של שבט לוי, יתד נגד אחוות תורה.jpg
מעלתו היתרה של שבט לוי, יתד נגד אחוות תורה.jpg (296.54 KiB) נצפה 8269 פעמים
נערך לאחרונה על ידי פלגינן ב ו' יוני 08, 2018 1:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' יוני 08, 2018 1:14 pm

-
נערך לאחרונה על ידי קראקובער ב א' יוני 10, 2018 1:38 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' יוני 08, 2018 1:23 pm

האם יתכן שיש פה משרשי הויכוח בין ישיבות ליטא (השקעה רק באיכות וכל השאר החוצה) לבין ישיבות הונגריה (השקעה בכמות וחלוקת התלמידים לרמות שונות באופן שאף בחור לא יפלט מהישיבה).

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' יוני 08, 2018 1:39 pm

איני הדובר של י"נ.
אבל אנסה ללמד עליהם זכות:
אולי ידוע להם על מגמה פוליטית (או ציבורית) עתידית שאינה ידועה לנו?
או שמא ישנם גדולי תורה שהורו להם לכתוב כן בגלל חכמתם העדיפה מנבואה?

אכן אני מסכים שצריך ביסוס להאשמות שלהם מדבריהם המפורשים של גדולי תורה, ולא מספיק מאמר מערכת.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ו' יוני 08, 2018 1:45 pm

-
נערך לאחרונה על ידי מיני ומינך ב ו' יוני 15, 2018 5:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » ו' יוני 08, 2018 1:47 pm

משולש כתב:איני הדובר של י"נ.
אבל אנסה ללמד עליהם זכות:
אולי ידוע להם על מגמה פוליטית (או ציבורית) עתידית שאינה ידועה לנו?
או שמא ישנם גדולי תורה שהורו להם לכתוב כן בגלל חכמתם העדיפה מנבואה?

אכן אני מסכים שצריך ביסוס להאשמות שלהם מדבריהם המפורשים של גדולי תורה, ולא מספיק מאמר מערכת.

אכן הח"ח אמר ששכל עקום נועד לשם לימוד זכות, חבל שאנחנו צריכים להגיע לכך,

הנושא של גדולי תורה הוא נושא רגיש, אף אחד אינו רוצה לכתוב ישירות נגדם, ועדיף תמיד לא לחשוב שהם עומדים מאחורי הדברים.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ו' יוני 08, 2018 2:14 pm

במאמר מערכת הכותב אמור להביא את עמדת הציבור - קרי לשקף את מה שהקוראים חושבים ולחדד דברים שממילא כך הלך הרוח, הוא לא יכול להכניס נימה אישית בדברים. י.פ. כמובן אינו האיש שיכול לתת מוסר אלא רק לשמש "שופר" לדעת הקהל.
יש לציין [לשבח או לגנאי, תחליטו] באותו עיתון את חיים ולדר שבאינספור מאמרים שכולם ככולם כתובים בנימה מאד אישית, בהם הוא מספר על עצמו כמה הוא מעריץ את האברכים ומדגיש שוב ושוב כמה הוא הכותב לא זכה וכמה קשה לו עם זה וכמה הוא מכניס בבית את האווירה שאמנם אבא לא לומד כל היום אבל הכתר שלנו הם אלו שכן וכו' וכו'. כשהבנאדם מגיע ממקום של "מכיר את מקומו" אין לאף אחד בעיה לשמוע את דבריו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יוני 08, 2018 2:19 pm

בלי להתייחס למאמר של 'יתד נאמן' כשלעצמו, לפחות אנחנו פה הרווחנו משהו אחד. מעתה הויכוח לא יהיה נעוץ בעימות שבין העיתונים. וזה הרבה.

בנוסף, זוהי חוייה לא פשוטה עבורי, לראות את אותם אלו שקידשו כותבים מסוימים לעומת אחרים שלדעתם סרחו, מתמודדים עכשיו עם הביקורת עליהם, כאשר זה מגיע קצת מבפנים. אולי זה יחזיר אותנו לשפיות, לנהל ויכוח ענייני יותר, ולהפסיק לקטלג, הכל בכל מכל כל, בהצבעה השתייכותית אחת.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' יוני 08, 2018 2:24 pm

נוטר הכרמים כתב:בלי להתייחס למאמר של 'יתד נאמן' כשלעצמו, לפחות אנחנו פה הרווחנו משהו אחד. מעתה הויכוח לא יהיה נעוץ בעימות שבין העיתונים. וזה הרבה.

בנוסף, זוהי חוייה לא פשוטה עבורי, לראות את אותם אלו שקידשו כותבים מסוימים לעומת אחרים שלדעתם סרחו, מתמודדים עכשיו עם הביקורת עליהם, כאשר זה מגיע קצת מבפנים. אולי זה יחזיר אותנו לשפיות, לנהל ויכוח ענייני יותר, ולהפסיק לקטלג, הכל בכל מכל כל, בהצבעה השתייכותית אחת.

הדברים כמובן נכונים לשני הכיוונים, דהיינו מי שאצלך מאלה שסרחו עכשיו דווקא כותב קרוב לדבריך, אז כנראה לזה התכוונת שלא פשוט בשבילך לראות אותו כותב כך.
[ובינינו אף אחד לא קידש את י.פ.]

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' יוני 08, 2018 2:26 pm

נוטר הכרמים כתב:בלי להתייחס למאמר של 'יתד נאמן' כשלעצמו, לפחות אנחנו פה הרווחנו משהו אחד. מעתה הויכוח לא יהיה נעוץ בעימות שבין העיתונים. וזה הרבה.

לקח לך יותר מדיי הודעות כדי לקלוט את מה שאני מסביר לך מתחילת האשכול, וחבל.
[בלי קשר, כמובן שיש עיתונים מסוימים ששם המצב קשה בהרבה, בקרו טלה וכו'. אך כדבריך, אין ראוי להיכנס לעיתונים, אלא לדיון ענייני לחלוטין.]

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יוני 08, 2018 2:29 pm

זנב לאריות כתב:

הדברים כמובן נכונים לשני הכיוונים, דהיינו מי שאצלך מאלה שסרחו עכשיו דווקא כותב קרוב לדבריך, אז כנראה לזה התכוונת שלא פשוט בשבילך לראות אותו כותב כך.
נכון מאוד. בדיוק. לכן כללתי את עצמי בחזרה לשפיות, כולי האי ואולי.
אף אחד לא קידש את י"פ, כמו שאף אחד מהצד השני לא חשב לקדש את נז"ג, קידשו את המפלגתיות! וכפי שכתבת, לשני הכיוונים.

נ"ב, לא חשבתי שלחלוקה זו כוונת פותח האשכול, ממש לא. אבל אין ספק שזה קו חשיבה מכריע אצל הרבה מהכותבים מכל הכיוונים. אנחנו מול הם.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' יוני 08, 2018 2:30 pm

נוטר הכרמים כתב:
זנב לאריות כתב:

נכון מאוד. בדיוק. לכן כללתי את עצמי בחזרה לשפיות, כולי האי ואולי.
אף אחד לא קידש את י"פ, כמו שאף אחד מהצד השני לא חשב לקדש את נז"ג, קידשו את המפלגתיות! וכפי שכתבת, לשני הכיוונים.

נ"ב, לא חשבתי שלחלוקה זו כוונת פותח האשכול, ממש לא. אבל אין ספק שזה קו חשיבה מכריע אצל הרבה מהכותבים מכל הכיוונים. אנחנו מול הם.

צודק לחלוטין ויש"כ.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 08, 2018 2:41 pm

למה הרווח שלך זה מפלת השני ולא עצם הצלחתך, או שמא הם דבר אחד??
אני אישית לא חושב שיש הבדל גדול בין העיתונים והמפלגות, כולם בנויים על שלושת ה'כפי"ם' הידועים כסף כסא כבוד. אני רק מדגיש שכולם אותו דבר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יוני 08, 2018 2:50 pm

אש משמים כתב:

למה הרווח שלך זה מפלת השני ולא עצם הצלחתך, או שמא הם דבר אחד??
אני אישית לא חושב שיש הבדל גדול בין העיתונים והמפלגות, כולם בנויים על שלושת ה'כפי"ם' הידועים כסף כסא כבוד. אני רק מדגיש שכולם אותו דבר.

אכן כן, זה לא ענין של מפלה והצלחה. אלא השבת הדיון למסלולו הנורמטיבי, כאן ובכל מקום אחר. כשמכיוון אחד יהיו מוכרחים להפתיע ולא לצעוד דווקא בנתיב המתוכנן, כביכול, גם אלו שמן הכיוון השני יאלצו לדון עניינית, וישתחררו לאט לאט מהשיעבוד לייצג ולדברר אג'נדה מוכתבת מראש בכל נושא. לאמור, מיימינים ומשמאילים זה מצוין. אבל לא כשכל השתייכות חייבת לתפוס צד...

כשרות

הודעהעל ידי כשרות » ו' יוני 08, 2018 3:28 pm

ערוך
נערך לאחרונה על ידי כשרות ב ד' פברואר 19, 2020 12:52 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

כשרות

הודעהעל ידי כשרות » ו' יוני 08, 2018 3:34 pm

נוטר הכרמים כתב:אכן כן, זה לא ענין של מפלה והצלחה. אלא השבת הדיון למסלולו הנורמטיבי, כאן ובכל מקום אחר. כשמכיוון אחד יהיו מוכרחים להפתיע ולא לצעוד דווקא בנתיב המתוכנן, כביכול, גם אלו שמן הכיוון השני יאלצו לדון עניינית, וישתחררו לאט לאט מהשיעבוד לייצג ולדברר אג'נדה מוכתבת מראש בכל נושא. לאמור, מיימינים ומשמאילים זה מצוין. אבל לא כשכל השתייכות חייבת לתפוס צד...

בוא לא נהיה תמימים
ברור שכל מי שמשתייך להוגי הדעות של מפלג מסויים, דעתו היא חד משמעית כנגד אחוות תורה
בצד השני יש את רוב הציבור, ויש את מיעוט הציבור שדעתו כיתד נאמן

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יוני 08, 2018 3:54 pm

כשרות כתב:
נוטר הכרמים כתב:אכן כן, זה לא ענין של מפלה והצלחה. אלא השבת הדיון למסלולו הנורמטיבי, כאן ובכל מקום אחר. כשמכיוון אחד יהיו מוכרחים להפתיע ולא לצעוד דווקא בנתיב המתוכנן, כביכול, גם אלו שמן הכיוון השני יאלצו לדון עניינית, וישתחררו לאט לאט מהשיעבוד לייצג ולדברר אג'נדה מוכתבת מראש בכל נושא. לאמור, מיימינים ומשמאילים זה מצוין. אבל לא כשכל השתייכות חייבת לתפוס צד...

בוא לא נהיה תמימים
ברור שכל מי שמשתייך להוגי הדעות של מפלג מסויים, דעתו היא חד משמעית כנגד אחוות תורה
בצד השני יש את רוב הציבור, ויש את מיעוט הציבור שדעתו כיתד נאמן

אין כאן לא תמימות ולא היתממות. אם אתה מנסח את כל הדיון ל'בעד ו'נגד' ומכווץ את זה להצבעה, אתה לבטח צודק. אם אתה מתייחס לטיב היחס, לאופי הביקורת המושמעת, וגם לצורה, אתה לא צודק.

הנה לך דוגמה, באשכול 'אחוות תורה' הבעתי את דעתי בכארבע ניסוחים וסגנונות שונים. החל מהמכתב המדומיין לרב ולדר, וכלה בהצעה הסופית שכללה תובנות מהקונפליקט של אחינו בני עדות המזרח. כעת קח את סעיפי מאמר התגובה ליתד נאמן מתחת הכותרת על שלשה פשעי ישראל, ותווכח כי הסעיפים ג' וד' לא מתלבשים כלל על כל מה שכתבתי. סעיף א' בודאי, סעיף ב' לא כל כך.

הוי אומר, יש נגד ויש נגד. יש נגד עם הצפה של ה'בעד', ויש נגד עם הצללה והכפשה של ה'נגדי'.

ואכן דעתי העניה היא כי רוח הדברים, הרעיון, המסר, צורת ההבעה של המאמר ביתד נאמן היא נפלאה ועשירה. הרדידות היא רק בהדבקה ל'אחוות תורה', שאמנם איננה מכוונת במפורש ואפילו לא מרומזת במאמר עצמו, אבל די בכך שהיא מתפרשת כך. נולד כאן איזה פרדוכס, מתוך רצון לשמור על שלימות העוגה, כלומר, כבודו של הרב לייבל, מאחר שהגר"ח קנייבסקי שליט"א הביע בו תמיכה פומבית, חותכים את אחוות תורה לחתיכות, בעיני אלו שאמורים להבין. בתוך כך, נעשה כאן עוול ואי צדק כלפי הדברים החיוביים שאחוות תורה באה לקדם. אם לא כמטרה יחידה, לפחות כאחת המטרות.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' יוני 08, 2018 4:33 pm

פלגינן כתב:והנה המאמר, לתועלת הוגי ההשקפה, למען ינחילו לבני בניהם דברי אלוקים חיים

מה זה "קיבוע מצבם כאידיליה"...?
מילון מצוי יוכל לסייע לכותב הנכבד בבחירת המילים.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ו' יוני 08, 2018 4:50 pm

דרומי כתב:מכיון שליכא מידי דלא רמיזא באורייתא, מצאתי בס"ד למושג ה'השקפה' רמז בתורתנו הק'.

והוא דין טביעת עין של תלמיד חכם באבידה. הת"ח אינו יכול להסביר את הסימנים שהיו לו בחפץ, ובשונה מדרכו הוא לא פועל דרך הדיבור אלא דרך העין. עינו אומרת לו שהחפץ שלו, למרות שאין לכך ראיה שאפשר למששה בידים ובוודאי לא להסבירה בפה. ואולי מכאן המקור למלה 'השקפה' שענינה ראית העין.

עד כאן מאמר המוסגר כהערה בעלמא...

בתוס' שם מבואר שגם לעם הערף יש טביעות עין אלא שחיישינן שמשקר משא"כ בת"ח

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ו' יוני 08, 2018 4:57 pm

מטרת המאמר ביתד נאמן (ולא שאני דובר העיתון) לא היתה כנגד חרדים עובדים אלא כנגד הלגיטימציה שמקבלים אותם מודרנים מכינוסים מעין אלו. לשם דוגמא בעיר מגוריו של כותב המאמר יש קהילה של 'חרדים עובדים' בלבד ידועה בעיר ברדידותה ובפרוסטקייט ברמה בל תתואר (בשמחת תורה האחרון חולקו שם עוגיות עם גראס לדוגמא...) והקהילה הזו מנסה להשתלב במוסדות תורניים רגילים בעיר. מרבית בני הקהילה משולבים בסניף המקומי של 'אחוות תורה', האם לכך התכוון הגר"ד לייבל שפתח את מפעלו? סוג קהילות כאלו, של 'אי מים אחרונים' כפי שהגדירם נפלא מרנא אילת השחר זצוק"ל, הם בעייתיות!

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ש' יוני 09, 2018 10:11 pm

משוש דורים כתב:הקרבות שמנוהלים היום ע"י הקוראים לעצמם בעלי השקפה, עברו כל גבולות וכל קוים אדומים, בעבר נהגו בהם רק אנשים מחוג מסויים מעבר לים, שמוצאם בהרי הקרפטים.

נשמח להסבר.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' יוני 09, 2018 10:29 pm

שכונת וו.?

יקים

הודעהעל ידי יקים » ש' יוני 09, 2018 10:33 pm

ס. אכן נמצאת במארמארוש אך לא בקרפטים!

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » א' יוני 10, 2018 12:18 am

פלגינן כתב:ממש משמיים, שלחו לנו היום את ההמחשה הטובה ביותר לבעיה המתוארת בפתיחת האשכול. במאמר שטני עם רמיזות עוקצניות רבות, כתב היום י"פ מאמר מערכת שכל כולו מכוון נגד 'אחוות תורה'

קל לגדף את העורך הידוע ואת י.פ אבל כידוע בדר"כ לא נעשו מעשיהם ע"פ דעתם הבלעדית, החכמה להתעמת עם המשלח ולא עם השליח.
ובעיקר הדבר צריך אכן לדון בעיקר הדברים, האם אכן היוצא לעבוד הרי הוא מסכן וכו' (כלשון חכם כהן) או שמא הוא יהודי של שו"ע (כלשון הרד"ל)
י.פ גם מאריך לחלק את ציבור העובדים לב' ציבורים שונים, אולם בכנס של הרד"ל היו כולם, ועל כולם הוא דיבר את דבריו, שהם שבט משבטי ישראל וצריך לקבל את ילדיהם למוסדות וכו', ויתכן שבזה הצדק עם המבקר.
הרשעות במאמר היה השקר "שרד"ל רוכב ומגדע אותם מבחינת רוחנית" בעוד לפי הנראה עיקר מפעלו הוא בדיוק לאידך גיסא לרומם אותם מבחינת רוחנית ותורנית.

כשרות

הודעהעל ידי כשרות » א' יוני 10, 2018 1:01 am

גם זו לטובה כתב:
פלגינן כתב:ממש משמיים, שלחו לנו היום את ההמחשה הטובה ביותר לבעיה המתוארת בפתיחת האשכול. במאמר שטני עם רמיזות עוקצניות רבות, כתב היום י"פ מאמר מערכת שכל כולו מכוון נגד 'אחוות תורה'

קל לגדף את העורך הידוע ואת י.פ אבל כידוע בדר"כ לא נעשו מעשיהם ע"פ דעתם הבלעדית, החכמה להתעמת עם המשלח ולא עם השליח.

קל לומר 'החכמה להתעמת עם המשלח ולא עם השליח'
קשה יותר להצביע מי המשלח, מי המשלח לדעתך? ר' נתן זוכובסקי?
בכנס הובאה ברכתם של הגר"ח קנייבסקי, והגר"ש בעדני
מי בדיוק המשלח של י.פ.?
האם ידוע לך על התייעצות בין חברי מועצג"ת לפני שהוא תקף את הכינוס?
האם הלכו להתייעצות אצל הגר"ח קנייבסקי והגר"ש בעדני לפני הכתבה הזו?
או שהסתפקו בא.ק.?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' יוני 10, 2018 8:47 am

כשרות כתב:

אכן
אתה צודק לחלוטין
בפילוג אליו אתה מתייחס, כל אחד דאג לאינטרסים שלו

צד אחד שהציג את הצד היותר קנאי, השתמש בסאטמאר ושאר חוגים קנאיים לטובתו, וסחף אחריו טיפוסים קנאיים שונים גם אם אינם שייכים בעצם למערכת זו
ואילו הצד השני שהציג את הצד היותר פרגמטי, אף הוא השתמש באלו שהזדהו איתו, אתר 'בחדרי חרדים' עיתון 'משפחה', התגייסו באותן תקופות אפלות בצורה חד משמעית לטובת אותו הצד
או אז התגלו צדדים קנאיים ביותר באתר 'בחדרי חרדים' ובעיתון 'משפחה', התברר לפתע שהם קנאים לאין ערוך לשמור ציות לגדולי ישראל כנגד 'המחבלים בכרמים', המערערים על סמכות גדולי ישראל.

בקיצור, כל אחד ניצל את כל מי שיכל לטובתו וכמאמר ה'עולם' 'הכל אינטרסים'

אבל בסופו של דבר, הרדידות של יתד נאמן נשארה, השפה הרדודה של העיתון המתאימה לילדים מתבגרים - גם היא נשארה, 'אנשי ההשקפה' החכמים בעיניהם גם הם מעורבים ביתד נאמן
והארץ לעולם עומדת

לא אכחד, בנקודת המבחן אני מעדיף את הרדידות של 'יתד' על הפתיחות של 'משפחה', אבל שניהם בעייתיים, שניהם באים עם אג'נדה
להשוות אותם ל'המודיע' זה עלבון ל'המודיע'

לענ"ד, יש בדבריך לא מעט בלבןל, וכפי שאפרט.

המילה 'אינטרס' יש לה קונוטציה שלילית, למרות שבעצם ישנם אינטרסים רבים חיוביים. נקח דוגמא פשוטה, יש יהודי שהוא חסיד בלעזא, והקב"ה בירכו בממון רב. הוא מאוד אוהב את התורה, ולכן הוא מחליט כביטוי לזה, לתרום לא רק למוסדות בעלזא, אליהם הוא תורם בגלל השתייכותו, אלא גם לישיבת מיר, בגלל האינטרס של לימוד התורה שיקר ללבו. מובן וחיובי.

כעת אנחנו צריכים לעשות הבחנה ברורה. אין כל רע באינטרסים ובשיתוף פעולה למטרת קידום ומימוש אינטרסים, כל עוד שני התנאים הבאים מתמלאים, 1. בשביל האינטרס המדובר אינני מוותר על עקרונות וערכים אחרים אותם אני מייצג, ובשביל האינטרס אני מקריב אותם. 2. אני מממש את האניטרס בצורה כשרה וישרה ובדרכים מקובלות.

אחרי הקדמה זו נגש לעובדות. כאשר סאטמר תומכת במלחמה בגזירות של מדינת ישראל כמו גזירת הגיוס; כאשר נגידיה מוזילים ממון לתמיכה במוסדות חינוך שנמנעים מליטול תקציבים (תמורה חלקית בלבד, כל אחד שיש לו מעט יושרה מבין שאין כאן תחליף שווה ערך מבחינה כספית לתקציבים, וחלק מהעול נופל על כתפי ההורים. גם נדרשים צמצומים שונים בגין כך, והרבה מסירות והקרבה מצד המנהלים. תקציב מגיע חוקית לחשבון הבנק של המוסד, בשביל תרומות צריך להתייגע בכל פעם מחדש. גם הבטחות מסודרות לא תמיד מתקיימות, וגם אלו שמתקיימות, לא תמיד בזמן), וכל כיוצא בזה, יש כאן דבר הראוי לכל הערכה. הם תומכים בערכים שהם מאמינים בהם, ושהם התחנכו על הרעיון הזה של ההיתבדלות המוחלטת והמלחמה הנחרצת, ומסייעים בידי מי שעושה זאת גם אם אינו סאטמר. כנ"ל, ל'בני תורה' בודאי מותר ואף רצוי להסתייע בממונם של חסידי סאטמר, ובכך להגשים את מה שהם מאמינים בו, הוראת הגרש"א זי"ע שמוטב להימנע מלטיול תקציבים. קשה למצוא פסול בכך, בפרט ששני הצדדים בשיתוף פעולה הזה מקריבים המון בדרך אליו. הללו מעניקים תמיכה על חשבונם, והללו מוותרים לשם כך על תקציבים שמנים וגדולים בהרבה.

שיתוף הפעולה בין גורמים תקשורתיים שונים לטובת צד מסוים במחלוקת, צד שהינם מאמינים בו. בדוגמא שלנו, אם משפחה או כל גורם אחר מאמין כי דרכו של הגראי"ל זצ"ל היא הנכונה והראויה, ובודאי שהיא פחות מתנגדת ולעומתית לקו שאותו הם מייצגים, מה פסול יש בכך שהם מדבררים ותומכים בצד שלו. זה לא קשור לאינטרסים. אין דרישה מעיתון או כל גורם אחר שיהיה אויבקטיבי בדברים כ"כ משמעותיים. הבעיה היא רק אם לשם כך הוא חורג מעקרון אחר שלו, או שהוא עושה דברים פסולים. כמדומני שעל שני הנתונים האלה משפחה לא יכול לצאת נקי. הוא התערב כאן יתר מכדי העקרון שלו לפיו הוא מתיימר להיות שבועון לא מפלגתי, יותר דמוקרטי ורחב. והוא גם נקט צד משמעותי מדי במחלוקת הזאת. זרע הסתה וכו' ודברר מושגים שהוא מעולם לא ייצג, כמו דבר אחד לדור וכו', דברים שתמיד הוא חינך לכיוון ההפוך - סופרמרקט של דעות ומנהיגים.

----

כעת לנושא של יתד. איני סבור כמוך, ישנו חילוק מהותי בין תפקידם של עיתונים ליטאיים שנוסדו מלכתחילה על מנת להנחיל השקפה ולא רק להעביר חדשות מסוננות, כמו עיתונים חסידיים שאינם רואים בכך חשיבות עליונה. בכך שיתד מתרכז הרבה בתפקידו זה, גם היום, הוא בהחלט ממלא את תפקידו. זה בהחלט על חשבון ההשקעה ברמה הספרותית והכללית של העיתון. הרעיון של יתד הוא לא עיתון מקצועי ברמה גבוהה, אולי גם. אלא ביטאון השקפתי. העתונים החסידיים מכמה סיבות אינם רואים בזה מטרה מרכזית, ומעדיפים להשקיע מאמצים במוצר משובח.

אגב, ישנם הסבורים שמלכתחילה עיתון לא צריך להשקיע מי יודע מה ברמה המקצועית. את הרמה ימצאו בדף גמרא או בספר המחשבה. יאמרו אחרים, כך יתרגלו לרדידות, וזה גם נכון. סיפור מורכב. בכל מקרה, יש כאן שני אג'נדות בנוגע להוצאת עיתון ומטרותיו.

-----

עוד נקודה בשוליים שרציתי להתייחס לטענת אחד המגיבים, כאילו עיתון מיועד רק עבור בעלי בתים כתחליף לעיתונים פסולים, ולא לאברכים. גם לו יהי כדבריך, שמן הראוי לבן עליה לא להציץ בעיתון, הרי ישנם אברכים שאינם בדרגה הנפלאה הזאת, ומה יהא עליהם. אם אברך מציץ בעיתון פקע ממנו שם אברך? בנוסף, יש את בני הבית.

בפרט במציאות הקיימת, כאשר מוכח לכל שלא המנוי לעיתון היומי הוא עיקר הסיפור. ישנם בלי ספור עיתונים וקווי נייעס חינמיים, ולאו עכברא גנב אלא חורא גנב. על כל אחד להתחזק בשקיעות בלימוד ככל האפשר, אך העיתון בודאי לא נועד לשרת רק בעלי בתים.

ידוע גם שהגרש"ד פינקוס זצ"ל לחם בכל מאודו בכך שאברכים, באשר הם אברכים, לא יהיו מנויים על עיתון, ומרן הרב שך לא קיבל את דעתו כלל, ואכמ"ל.
הארכתי די והותר, הסוגיא הזאת רחבה יותר, ואולי עוד ארחיב בה בהמשך, אי"ה.

שבוע טוב.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' יוני 10, 2018 9:01 am

בקר טוב
ושוב איני דוברו של 'יתד נאמן' ולא של עורכו אבל מי שיקרא את המאמר לא כמתלהם ימצא שיש שם שני מסרים. המסר הראשון הוא שגם בעלבוס' בן תורה וירא וחרד מסוג המוכר להרבה אינו הכי נבחר כי אברך שהוגה בתורה הוא בדרגה יותר ממנו. האם זה לא נכון?
האם אדם שעובד לפרנסתו גם אם שש שעות ביום שומע שיעורים ולומד עם חברותות חושב שהוא שווה ערך לגר"ח ברמן למשל?

ב. וזו הטענה בעצם נגד 'אחוות תורה', אלו שמאוגדים שם אינם אותם בעלבתים בגילאי החמישים ומעלה שעובדים וקובעי עתים אלא הדור הצעיר יותר בפרט בציבור הליטאי בעלי החלוצות הכחולות , האייפונים הגדולים, ללא כובע וחליפה (אולי בשבת) האשה לא כ"כ בצניעות, והטענה כאילו ר"ד לייבל רוצה קרבם ולמשכם חזרה לביהמ"ד ב'אחוות תורה', לו יהי כך, אדרבה, אבל בנאומו הוא נתן להם לגיטימציה, אתם אחד, אתם כמו אברכים, צריכים לקבל אתכם למוסדות, זו הבעיה עליה התריע 'יתד נאמן' ושוב מן הסתם בהכוונת ה'ועדה הרוחנית' שלו, א"א לקחת ציבור כזה ולתת לו לגיטימציה שהוא אברך, צריך לקרבו לביהמ"ד אבל אברך הוא עדין לא!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 10, 2018 10:54 am

ומה דינם של עובדי העיתון גופא? האם הם בגדר 'אברכים' או בגדר 'עובדים'?

שים-שלום

הודעהעל ידי שים-שלום » א' יוני 10, 2018 10:56 am

משולש כתב:
שים-שלום כתב:וכי בחמורות שבחמורות - בסמכותו של כל אדם להביע דעה?

בוודאי שלא. למה אתה חושב אחרת?

אנא קרא את הודעתי הראשונה

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 10, 2018 1:24 pm

דרומי כתב:ומה דינם של עובדי העיתון גופא? האם הם בגדר 'אברכים' או בגדר 'עובדים'?

אולי בכלל רבנים..??

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » א' יוני 10, 2018 4:47 pm

בשבת הזדמן לידי ספר פניני רבנו יחזקאל וקראתי בו, ומן הדברים שלמדתי ממנו אכתוב כאן שלושה דברים של השקפה צרופה:
א. הגר"י אברמסקי זצ"ל הסביר את הירושלמי שמי שלהוט אחר התורה מותר לו ללמוד באבלותו, משום שמוכח מכמה מקומות שאבל אסור בתענוג אבל אינו מחוייב להצטער. ולימוד תורה הוא חיינו וצער גדול הוא שלא ללמוד.
שמע ת"ח אחד ושאל, אם כן למי נאמר איסור אבל בדברי תורה? עמי הארצות בלאו הכי אינם לומדים ותלמידי חכמים מותרים?
השיב לו הגרמ"מ שולזינגר: לא הכרת את רבנו יחזקאל ולכן לא הבנת מה אמר. הוא לא אמר שכל ת"ח שמאמין שהתורה היא חיינו יש לו צער גדול כשלא ילמד שבוע. רבנו יחזקאל היה כולו בדברי תורה. וכך אמר: כשאני אוכל אני חושב בלימוד, כשאני הולך ברחוב אני חושב בלימוד, כשאני מדבר עם אנשים אני חושב בלימוד, וכו'. רק לאנשים כרבנו יחזקאל הוא צער גדול שלא ללמוד תורה ולכן פטורים.
ב. חתן אחד הגיע אליו. אמר לו רבנו יחזקאל: ראוי לתת לך מתנה יקרה אבל אין לי ולכן אתן לך את ספריי. אמר החתן: טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף. קרא רבנו יחזקאל ואמר לאשתו: הוא באמת מרגיש כך!
ג. שאל רבנו יחזקאל מאי רבותא דשלמה המלך. כל בחור ישיבה שתשאל אותו אם הוא בוחר לדעת את כל התורה או להיות מליונר יענה לך שהוא בוחר לדעת את כל התורה?
והשיב ששלמה המלך אמר כך בחלום, לא רק בהקיץ.

ועוד כתוב שם: סיפר אחד שפעם הגיע אליו ורבנו יחזקאל שאל אותו אם טוב לו בישיבה שעבר עליה. ענה לו: כן, הישיבה הקודמת לא היתה מספיק טובה. מיד ניכר על פניו שהוא מצטער וכועס והעביר את השיחה לנושא אחר. וכן שמע אותו פעם שאומר לאשתו: רייזל, שמעת אותי פעם מדבר על בני אדם? ואמרה לא.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יוני 10, 2018 5:34 pm

יתן חן כתב:
נוטר הכרמים כתב:הרב קרלנשטיין זצ"ל. קחו אותו בהשוואה לכל ראשי הישיבה שכיהנו עמו במקביל, ולשאר בני גילו במקומות אחרים, הרי נודע בעסקנותו הרבה בכל דבר שבקדושה בעיר אשדוד. לא רק במלחמות נגד פירצות, אלא במפעלי קירוב אדירים. (אפשר לברר אצל הרב ירחמיאל קראם שליט"א)

כאשדודי 20 שנה אני.....

בימי ה'שבעה' בביתו אחיו ספרו גדולות ונצורות על מה שפעל בנמל אשדוד להרבות יהדות, ועוד הרבה מקומות בבתי כנסת שונים באשדוד.
לא זוכר את הסיפורים הרבים אך הם היו מפעימים.
כנראה צעיר הינך לימים..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יוני 10, 2018 11:16 pm

דרומי כתב:ומה דינם של עובדי העיתון גופא? האם הם בגדר 'אברכים' או בגדר 'עובדים'?

הם תחת הטייטל של "עסקנים". שזה אומר שהם בעצם אברכים והם היו משתוקקים להמשיך ולהגות בתורה יומם ולילה (כמו שהם עשו קודם לכן...), אלא שגדו"י "אילצו" אותם לעזוב את ה'כולל' ולהציל את כלל ישראל עם טורי העמדה העמוקים שלהם בעיתון...

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' יוני 10, 2018 11:31 pm

ההוא גברא כתב:ועוד כתוב שם: סיפר אחד שפעם הגיע אליו ורבנו יחזקאל שאל אותו אם טוב לו בישיבה שעבר עליה. ענה לו: כן, הישיבה הקודמת לא היתה מספיק טובה. מיד ניכר על פניו שהוא מצטער וכועס והעביר את השיחה לנושא אחר. וכן שמע אותו פעם שאומר לאשתו: רייזל, שמעת אותי פעם מדבר על בני אדם? ואמרה לא.

למה זה לא "השקפה"???
אני חושב שזו השקפה במיטבה, ואפילו שר ההשקפה בדורינו הגרמ"מ שולזינגר סמך ידו על הסיפור והביאו בספרו, משמע שזו השקפה נכונה.
אני מאמץ אותה בכל לב !

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 39 אורחים