מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך מנחמים?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
דרומי

איך מנחמים?

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 03, 2018 11:56 am

משפחה של יהודים טובים, חלק מהמשפחה יותר שומרים מצוות חלק קצת פחות, אבל באופן כללי 'מסורתיים' בסגנון הנפוץ בעדות המזרח - הוכתה בכך שהאב חלה מאוד, ל"ע.

אחת הבנות לקחה את המצב במיוחד ללבה, וכששמעה על איזה פרוייקט תורני מסויים הלכה והשקיעה בו כסף די רב לזכות האבא לרפואה שלימה. כרגיל בכגון דא נעשתה איזה סעודה בבית הכנסת שבו האב נהג להתפלל, ודיברו על הפרוייקט המוקם שיהיה לרפואת האב. חלק מהדוברים דיברו בסגנון של בטחון וודאות גמורה שאכן כך יהיה בעזרת השם, בזכות הפרוייקט הנפלא שלקחה המשפחה על עצמה. גם אני הייתי שם ולא מחיתי...

לצערנו לאחר זמן מה נלב"ע האב, ומתברר איפוא שהפרוייקט הזה יהיה מוקדש לעילוי נשמתו במקום לרפואתו. עכשיו מגיע ה'שלושים' ומזמינים אותי לבוא שוב לאותו בית כנסת לסעודת ה'שלושים'. אני מרגיש די נבוך... באותו מקום עצמו שבו דיברנו לפני כחדשיים מתוך בטחון וכו' - והנה עכשיו...

מה אוכל להגיד לאנשים התמימים? או שבעצם להם זה לא כ"כ מציק ומפריע, כי האמונה שלהם עובדת באופן אחר קצת?...

וזו בעצם שאלה כללית המתאימה לאוירת ימים אלו. אך אנא להתמקד בהווה ובעתיד - ולא לבוא בטענות על מה שנעשה בעבר, ודו"ק.

קראקובער

Re: איך מנחמים?

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יולי 03, 2018 12:11 pm

אתה צודק לגמרי, ומסופר שבשנות החמישים כשהתחילו עם "לאלתר לתשובה לאלתר לגאולה" הגיע יהודי לרבי יעקב קמנצקי לשאול אותו היות ששמע שמשיח ממש בדרך האם עליו לסגור חנותו בשבת כי הוא פשוט מתבייש מהמשיח...וענה לו שהמשיח לאו דווקא יגיע מחר והסביר שהיהודי הזה מה שנשאר לו זה אמונה בי"ג עיקרים ואם יסגור את החנות אחרי חודש הוא יתאכזב ויפתח שוב ובמשיח הוא כבר לא יאמין.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 03, 2018 1:12 pm

מבואר בתוספות בראש השנה שיהודים לא תוהים על המצווה שעשו גם כשלא נעשה העל מנת שיחיה בני, ואכן רואים את זה הרבה פעמים. כך שיש לקוות שבעז"ה גם הם יקבלו עליהם את הדין באהבה ויהיה לזכות לנפטר.
אני חושב שמותר וראוי להגיד להם טעינו שהבטחנו דברים שאנחנו לא יכולים להבטיח אבל הקב"ה חפץ בטובת בריותיו וכל מעשיו לטובה. אבל כדאי לא יאמר דבר כזה הנהנה העיקרי מן התרומה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 03, 2018 1:17 pm

למרות שזה לא כ"כ משנה, אני רוצה להדגיש שאף אחד לא הבטיח כלום!, אבל זו היתה האוירה.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' יולי 03, 2018 6:32 pm

קראקובער כתב:אתה צודק לגמרי, ומסופר שבשנות החמישים כשהתחילו עם "לאלתר לתשובה לאלתר לגאולה" הגיע יהודי לרבי יעקב קמנצקי לשאול אותו היות ששמע שמשיח ממש בדרך האם עליו לסגור חנותו בשבת כי הוא פשוט מתבייש מהמשיח...וענה לו שהמשיח לאו דווקא יגיע מחר והסביר שהיהודי הזה מה שנשאר לו זה אמונה בי"ג עיקרים ואם יסגור את החנות אחרי חודש הוא יתאכזב ויפתח שוב ובמשיח הוא כבר לא יאמין.

מספר רבי יעקב
קבצים מצורפים
ר.png
ר.png (57.22 KiB) נצפה 2080 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 03, 2018 7:07 pm

במחכ"ת, כמעט ולא קשור לעניננו. אני מדבר (לא על בשורה טובה שלא התממשה, אלא) מצב של אבלים ממש, ל"ע, שבימי חליו של אביהם חיפשו במה להיתפש ואפשר להבין אותם.

[אין לי את הזמן לחשוב על עצם הדברים שהובאו, אבל כמו שכתבתי אני מחפש משהו אחר].

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ג' יולי 03, 2018 7:35 pm

דרומי כתב:מה אוכל להגיד לאנשים התמימים? או שבעצם להם זה לא כ"כ מציק ומפריע, כי האמונה שלהם עובדת באופן אחר קצת?...

אני מבין מדבריך שכלל לא בטוח שיש כאן בעיה ושאלה, אלא שאולי מפריע להם ואולי ישאלו, ומסתבר כדברי הרב אוצר החכמה שלא תהי' בעיה.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ג' יולי 03, 2018 8:32 pm

דברי אוצר החכמה נכוחים, כתמיד.

חשוב לחדד שתפילה או קבלה זה לא כספומט ולא תמיד מוכרחים לקבל מה שהזמנו.

אלא מאי - ואתה מרום לעולם ה' - גם אם לא מובן למה, לעולם הוא מרום.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יולי 04, 2018 11:15 pm

אפשר לומר שהאבא לא מת, שהוא ממשיך לחיות דרך המפעל הזה. חשבנו שיחיה חיי גשם, ומסתבר שהקב"ה העניק לנו חיי רוח. משהו בסגנון אולי יכול לרפא שברם.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 136 אורחים