מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדצי"ם למינהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אש משמים

Re: בדצי"ם למינהם

הודעהעל ידי אש משמים » א' יולי 08, 2018 3:49 pm

אוצר החכמה כתב:לכולנו פשוט וכנראה בצדק שהכשר גרוע אין לאכול ממנו.
אבל האם יש מי שמבאר איך זה מתיישב עם דברי הגמרא על בשר הנמצא שחוט שאם רוב טבחי ישראל מותר לאכול ממנו?
אפשר לומר שבזמנם היו כולם יראים ושלמים ושום טבח לא היה ח"ו נכשל באיסור וכולי. אבל זה לא כ"כ מסתבר.

א. השתנו כמה דברים מטבחי ישראל של הגמ' למפעלי הענק היום.
ב. מי אמר שא"א לאכול בדיעבד בשר זה היום?
ג. איך נעלם ממך שאנו דור העולה על כל קודמיו בחומרותיו??

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יולי 08, 2018 4:00 pm

אוצר החכמה כתב:לכולנו פשוט וכנראה בצדק שהכשר גרוע אין לאכול ממנו.
אבל האם יש מי שמבאר איך זה מתיישב עם דברי הגמרא על בשר הנמצא שחוט שאם רוב טבחי ישראל מותר לאכול ממנו?
אפשר לומר שבזמנם היו כולם יראים ושלמים ושום טבח לא היה ח"ו נכשל באיסור וכולי. אבל זה לא כ"כ מסתבר.

מה שהכי מסתבר, שהיום אנחנו לא כמו "אלה מהגמרא". עברנו אותם בהרבה, ואנחנו מחמירים גדולים מאוד... בגמרא סמכו על ביטול ברוב וביטול בשישים, אבל בד"צ שיסמוך על כזה דבר הוא מהקלים שבקלים...

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » א' יולי 08, 2018 4:30 pm

מי עומד מאחורי החוברת 'בזעם יעמיד ארץ'?
חוברת אנונימית עם התקפות על השחיטות הזולות, אך איננו מפרט מי הם, ורק בתוך דבריו מזכיר את שלשת ההכשרים הטובים [לדבריו] לנדא, העדה, שארית.
זה מריח כאילו משארית - להעמיד אותם באותה שורה של לנדא ועדה המקובלים על רוב רובו של הציבור

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יולי 08, 2018 5:06 pm

את התשובות המתחכמות גם אני ידעתי. אבל אני שואל ברצינות. האם המסקנה הנכונה היא שמי שהוא מהיראים כמו ר' חנינא ור' אמי אוכל דברים כאלה?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יולי 08, 2018 8:05 pm

הגר"ח בדרך כלל עונה על דף חלק ולא שורות.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יולי 08, 2018 8:08 pm

אוצר החכמה כתב:את התשובות המתחכמות גם אני ידעתי. אבל אני שואל ברצינות. האם המסקנה הנכונה היא שמי שהוא מהיראים כמו ר' חנינא ור' אמי אוכל דברים כאלה?

יש מחלוקת שמביא פתחי תשובה יורה דעה סימן קטז ס"ק י, לאחת הדעות המחמיר שלא לאכול הוא אפיקורס...

"ראיתי בסולת למנחה כלל ע"ו דין ח' שכתב בשם תורת האשם דמי שרוצה להחמיר לנהוג איסור בדבר שלא מצינו שהחמירו אמוראי כגון מה שנתבטל בששים או בכלי שני הוי כמו אפיקורסות ויצא שכרו בהפסדו".

ובתלמוד ירושלמי, אחד האמוראים שלא רצה לסמוך על היתר, קראוהו זקן ממרא!

"יצחק בר שמואל בר מרת' נחת לנציבין אשכח רבי שמלאי הדרומי יתיב ודריש רבי ובית דינו התירו בשמן.  שמואל קביל עלוי. ואכל. רב לא אכל. א"ל שמואל אכול דלא כן אנא כתיב עלך זקן ממרא. א"ל עד דאנא תמן אנא ידע מאן עירער עליה רבי שמלאי הדרומי מהו מר ליה בשם גרמיה לא בשם רבי ובית דינו. ואטרח עלוי ואכל" (ירושלמי שבת פ"א ה"ד)

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » א' יולי 08, 2018 8:12 pm

חיימשה כתב:גם החסיד וגם הליטאי יסכימו שעד''ח זה מצוין, שהרב לנדא עוד יותר מצוין אלא יש בעיה פוליטית, שהרב רובין כמעט ברמה זהה, ושחוג פ''ת זהה לרבנות הרצליה.

לא נכון בכלל. הייתי מפרט אבל מנסיון אנשים אינם רוצים לשמוע, ומקבלים תגובות זרות כגון מחאות על לשון הרע וכדומה, או טענות שעל כולם יש סיפורים וממילא אפשר לאכול הכל בעיניים עצומות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 08, 2018 8:24 pm

עמקן כתב:
חיימשה כתב:גם החסיד וגם הליטאי יסכימו שעד''ח זה מצוין, שהרב לנדא עוד יותר מצוין אלא יש בעיה פוליטית, שהרב רובין כמעט ברמה זהה, ושחוג פ''ת זהה לרבנות הרצליה.

לא נכון בכלל. הייתי מפרט אבל מנסיון אנשים אינם רוצים לשמוע, ומקבלים תגובות זרות כגון מחאות על לשון הרע וכדומה, או טענות שעל כולם יש סיפורים וממילא אפשר לאכול הכל בעיניים עצומות.

נו.. אז אולי רק תגיד לנו מי הוא אותו הכשר מיוחס שלדעתך עליו כן אפשר לסמוך?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 08, 2018 8:43 pm

לפותח האשכול ולכל המתלבטים:
ישנו ארגון של חרד"לים בשם "כושרות" ששם לעצמו מטרה להחדיר בציבור הדת"ל את המודעות לנושא המורכב של שאלות הכשרות. הם בחנו ובוחנים באופן בלתי אמצעי את הכשרויות השונות ונותנים מידע למבקשים על הרמות השונות של ההשגחות. הם אינם נותנים כשרות בעצמם ואינם קשורים לשום גוף שנותן כשרות, ובוודאי שאין להם דבר עם הפוליטיקות הפנים חרדיות ואינם חשודים בהטייה לתת מגזר חרדי כזה או אחר. מסתבר שמהם אפשר לקבל מידע די ניטרלי. לפני שנים רבות ראיתי איזה דירוג כתוב שלהם, ונהנתי לראות שבגדול הם די מאשרים את הדעה הרווחת אצל בני התורה שלנו באשר לטיבן של ההשגחות המפורסמות. או כמו שכתב הרב חיימשה: אין הפתעות ולא צריך להיות גאון.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יולי 08, 2018 9:04 pm

עובר ושב כתב:
אוצר החכמה כתב:את התשובות המתחכמות גם אני ידעתי. אבל אני שואל ברצינות. האם המסקנה הנכונה היא שמי שהוא מהיראים כמו ר' חנינא ור' אמי אוכל דברים כאלה?

יש מחלוקת שמביא פתחי תשובה יורה דעה סימן קטז ס"ק י, לאחת הדעות המחמיר שלא לאכול הוא אפיקורס...

"ראיתי בסולת למנחה כלל ע"ו דין ח' שכתב בשם תורת האשם דמי שרוצה להחמיר לנהוג איסור בדבר שלא מצינו שהחמירו אמוראי כגון מה שנתבטל בששים או בכלי שני הוי כמו אפיקורסות ויצא שכרו בהפסדו".

ובתלמוד ירושלמי, אחד האמוראים שלא רצה לסמוך על היתר, קראוהו זקן ממרא!

"יצחק בר שמואל בר מרת' נחת לנציבין אשכח רבי שמלאי הדרומי יתיב ודריש רבי ובית דינו התירו בשמן.  שמואל קביל עלוי. ואכל. רב לא אכל. א"ל שמואל אכול דלא כן אנא כתיב עלך זקן ממרא. א"ל עד דאנא תמן אנא ידע מאן עירער עליה רבי שמלאי הדרומי מהו מר ליה בשם גרמיה לא בשם רבי ובית דינו. ואטרח עלוי ואכל" (ירושלמי שבת פ"א ה"ד)

ישר כח. אבל זה מעצים את השאלה שאני שואל. כי מצד אחד נראה לנו פשוט ומסתמא בצדק שמי שיאכל הכשרים גרועים הוא קל דעת. ומצד שני יש דברי הגמרא האלה. והחילוק שחילק הרב אש משמים בין ענקי המזון של היום לטבחים של פעם הוא יישוב דחוק מאד. מה התשובה ומי עמד בגדרים האלה?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יולי 08, 2018 9:09 pm

מי שיאכל "הכשר גרוע" הוא קל דעת בוודאי. הענין הוא שהכשר גרוע נמדד באיכות וקפדנות ההשגחה, ולא בחומרות ע"ג חומרות שלא שערום אבותינו.

ולענין החומרות, הבאתי את הנ"ל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » א' יולי 08, 2018 9:09 pm

פרנקל תאומים כתב:לפותח האשכול ולכל המתלבטים:
ישנו ארגון של חרד"לים בשם "כושרות" ששם לעצמו מטרה להחדיר בציבור הדת"ל את המודעות לנושא המורכב של שאלות הכשרות. הם בחנו ובוחנים באופן בלתי אמצעי את הכשרויות השונות ונותנים מידע למבקשים על הרמות השונות של ההשגחות. הם אינם נותנים כשרות בעצמם ואינם קשורים לשום גוף שנותן כשרות, ובוודאי שאין להם דבר עם הפוליטיקות הפנים חרדיות ואינם חשודים בהטייה לתת מגזר חרדי כזה או אחר. מסתבר שמהם אפשר לקבל מידע די ניטרלי. לפני שנים רבות ראיתי איזה דירוג כתוב שלהם, ונהנתי לראות שבגדול הם די מאשרים את הדעה הרווחת אצל בני התורה שלנו באשר לטיבן של ההשגחות המפורסמות. או כמו שכתב הרב חיימשה: אין הפתעות ולא צריך להיות גאון.

גם עליהם מלכלכים, ב"ה. כשדיברתי עם איזה "מומחה" אודותיהם, הניף ידו בביטול, נו שויין מזרחוניקים.

ובמאמר המוסגר, אני לא חושב שיש איזה גוף שביכולתו לחלק ציונים לבד"צים. על כרחו, שלא בטובתו, הוא יאלץ לסמוך על שמועות שגם אני ואתה שומעים (ואולי בגלל זה כושרות מאשרים את הדעה הרווחת...)

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » א' יולי 08, 2018 9:51 pm

פרנקל תאומים כתב:
עמקן כתב:

נו.. אז אולי רק תגיד לנו מי הוא אותו הכשר מיוחס שלדעתך עליו כן אפשר לסמוך?

אם תתחייב להתייחס לדברי ברצינות אענה לך בפרטי.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' יולי 08, 2018 10:30 pm

עובר ושב כתב:הגר"ח בדרך כלל עונה על דף חלק ולא שורות.

זה כנראה נשלח בפקס וכדומה/הגר"ח ענה על אותו דף שבו נכתבה השאלה וחוץ מזה יש גם הקלטות.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יולי 08, 2018 10:51 pm

לא כתוב במכתבי הגרח"ק שליט"א משהו רע על איזה הכשר אלא שמן הראוי לשחוט לבד או בחבורה ולבדוק לבד את השחיטה ולדברים אלו כו"ע מודו אלא שדבר זה קשה ולא שייך בכלל הציבור וע"כ יש לסמוך על כשרויות.
(אגב, גם כשרות היא סוג של 'חבורה' כי זו קבוצת אנשים הסומכת אחד על השני ועושים את עבודת השחיטה מליחה וכו' יחד, היום זו כבר 'חבורה' גדולה מאוד אך עם אותו בסיס ופשוט שגם הגרח"ק אינו שוחט בפועל אלא רק מכיר את העובדים ואולי יש אחד מבאי ביתו המעורב בכל פרט אך זה גם סוג של הכשר)

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 09, 2018 12:18 am

אין שום אפשרות בנמצא ומבחינה הגיונית ששחיטה תעשייתית בקצב שחיטה מסחרר כזה תהיה כשרה וטובה, כ"ש כשבודקי הסכינים לא מוצאים פגימות גם אחרי עשרות ומאות שחיטות.
https://daf-yomi.com/Data/UploadedFiles ... -sFile.pdf
קבצים מצורפים
32293-sFile.pdf
(1.73 MiB) הורד 266 פעמים

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' יולי 09, 2018 2:51 am

יאיר כתב:אין שום אפשרות בנמצא ומבחינה הגיונית ששחיטה תעשייתית בקצב שחיטה מסחרר כזה תהיה כשרה וטובה, כ"ש כשבודקי הסכינים לא מוצאים פגימות גם אחרי עשרות ומאות שחיטות.

יש אשכול על הספר של יוסי שלום צור, והאמינות שלו.
תחושה האישית שלי היא שזה סתם השמצות בלי שום כיסוי. תחושה שלי מבוססת על זה:
א' הייתי אצל הרבה שחיטות, ולמרות שיש מקום לשיפורים, לא נראה שהמצב אצל שחיטות המהודרות כ"כ גרוע כמו שהוא מתאר.
ב' לא מובא שום סמוכים וראיות לדבריו, ובצילוב מידע עם מה שאחרים אומרים המצב כפי שהוא מתאר אינו מקבל גיבוי ממקורות אחרים.
ג' יש לו חבל תגובות אבל כמעט לא ראיתי שום דבר להוסיף לאמינות שלו למרות שזה היה נתבקש מאחר שפקפקו עליו. דבר היחידי היה מה שכתב שיש תח"י סרטונים שהוא ישלח אותם למי שמבקש, אבל למרות שבקשתי בשעתו מעולם לא קבלתי ממנו שום דבר.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' יולי 09, 2018 9:05 am

יאיר כתב:
עובר ושב כתב:הגר"ח בדרך כלל עונה על דף חלק ולא שורות.

זה כנראה נשלח בפקס וכדומה/הגר"ח ענה על אותו דף שבו נכתבה השאלה וחוץ מזה יש גם הקלטות.

זהו, שאינו עונה לעולם על הדף בו נכתבת השאלה (ואם ראית - הרי זה פוטושופ).

וגם הקלטות שוות כקליפת השום, כי אפשר לזייף ולחתוך.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 09, 2018 11:09 am

זה נשלח בפקס. כמדומני שיש גם הסרטות.
מה אתה רוצה שנביא את הגר"ח שליט"א לביתך?
גם בשאר הדברים אתה דורש כך?

אני מוכן לעשות איתך עסק. אם תביא לי הסרטה מהגר"ח שאומר שמותר לאכול משחיטה רגילה אני חוזר לאכול. הולך?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' יולי 09, 2018 11:31 am

נשלח בפקס מהיכן? למי? מי ראה שנשלח בפקס?

גם הסרטות אפשר לערוך ולחתוך, ואין מזה שום ראיה.

בשאר הדברים אני לא מפקפק כך, אבל יש עניינים שבהחלט ניתן לפקפק, וזהו אחד מהם. מגוחך לחלוטין אפילו להעלות על הדעת שהגר"ח קניבסקי שולל את כל ההכשרים בימינו, וזה אפי' זלזול בכבודו לומר זאת.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 09, 2018 11:34 am

יאכלו ענוים וישבעו...
הבוחר יבחר וכל אחד יאכל בסוף את מה שבישל...

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' יולי 09, 2018 11:40 am

אף אחד לא יתבע בבית דין של מעלה, אם סמך על שחיטה של בד"צ מפורסם בכשרות.

אבל כל ההזויים שמונעים מעם ישראל לאכול בשר ולשמוח (הרי אין שמחה אלא בבשר ויין) ע"י הפחדות והמצאות בשם גדולי ישראל, ישלמו על זה ביוקר.

ולכן הייתי חושב פעמיים לפני שהייתי מפרסם כל מיני דברים, שערבך ערבא צריך.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 09, 2018 11:43 am

עובר ושב כתב:אף אחד לא יתבע בבית דין של מעלה, אם סמך על שחיטה של בד"צ מפורסם בכשרות [שאין עליו עוררין].

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' יולי 09, 2018 12:21 pm

על כולם יש עוררין, וכל עורר צריך לבדוק אחריו היטב, מה האינטרס שלו, וגם אם הוא צודק, אז לא במלאכים עסקינן, והבד"צ יתקנו את המעוות לאחר שישמעו את הביקורת. ואף בד"צ לא חשוד להאכיל נבילות וטריפות במזיד.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 09, 2018 12:36 pm

מצטער, תגובתך נאיבית.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' יולי 09, 2018 1:03 pm

עובר ושב כתב:אף אחד לא יתבע בבית דין של מעלה, אם סמך על שחיטה של בד"צ מפורסם בכשרות.

אבל כל ההזויים שמונעים מעם ישראל לאכול בשר ולשמוח (הרי אין שמחה אלא בבשר ויין) ע"י הפחדות והמצאות בשם גדולי ישראל, ישלמו על זה ביוקר.

ברצינות??

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' יולי 09, 2018 8:01 pm

עמקן כתב:
יאיר כתב:אין שום אפשרות בנמצא ומבחינה הגיונית ששחיטה תעשייתית בקצב שחיטה מסחרר כזה תהיה כשרה וטובה, כ"ש כשבודקי הסכינים לא מוצאים פגימות גם אחרי עשרות ומאות שחיטות.

יש אשכול על הספר של יוסי שלום צור, והאמינות שלו.
תחושה האישית שלי היא שזה סתם השמצות בלי שום כיסוי. תחושה שלי מבוססת על זה:
א' הייתי אצל הרבה שחיטות, ולמרות שיש מקום לשיפורים, לא נראה שהמצב אצל שחיטות המהודרות כ"כ גרוע כמו שהוא מתאר.
ב' לא מובא שום סמוכים וראיות לדבריו, ובצילוב מידע עם מה שאחרים אומרים המצב כפי שהוא מתאר אינו מקבל גיבוי ממקורות אחרים.
ג' יש לו חבל תגובות אבל כמעט לא ראיתי שום דבר להוסיף לאמינות שלו למרות שזה היה נתבקש מאחר שפקפקו עליו. דבר היחידי היה מה שכתב שיש תח"י סרטונים שהוא ישלח אותם למי שמבקש, אבל למרות שבקשתי בשעתו מעולם לא קבלתי ממנו שום דבר.

החלטתי לנסות לבקש הסרטים עוד פעם, ועכשיו נשלחו לי. עוד לא הספקתי לראות אותם אם יש בהם ממש, אבל יש מקום לדון לכף זכות שלא נשלחו בעבר בטעות ולא כהתחמקות.

נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

הודעהעל ידי נריה אור » ג' יולי 10, 2018 7:44 am

פרנקל תאומים כתב:לפותח האשכול ולכל המתלבטים:

חחח אולי אין להם אינטרסים פוליטים אבל יש להם אינרסים אחרים...וד"ל
כך שלסמוך על רבנים מהציבור הד"ל בוודאי שא"א ונראה לי שכל חברי האשכול יסכימו לכך.
[כלומר אף שיש אולי אנשים יראים אצלם אבל בכל זאת הם לא כ"כ מחמירים...]

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' יולי 10, 2018 8:51 am

לפי שמך, הייתי בטוח שתכתוב את ההיפך.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ג' יולי 10, 2018 10:20 am

למיטב הכרתי את כושרות, הם מאוד אובייקטיבים במבט שלהם, ולא ניגשים לבירור מתוך רגשנות.
משתמשים בידע המקצועי בצורה מושכלת, ומבררים אם עולה מול השו"ע.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' יולי 10, 2018 12:07 pm

למיטב ידיעתי כמעט אף אחד מההכשרים המקובלים לא בנוי על חומרות, כולם סומכים על ביטול, רוב וחזקה היכן שזה מותר לכתחילה עפ''י דין, וכל מי שכותב דברים כאלו אין זה אלא בורות.
ההבדל בין בד"ץ לרבנות הוא אם סומכים על דברים שעיקר הדין זה נראה כשר, אבל אנו יודעים שהחשש קיים וסביר כמו עד אחד נאמן באיסורים אם לסמוך על מישהו שלא היית מפקיד אצלו מאה דולר לשעתיים.
או כמו בדיקת צומת הגידים למשל. לפני כארבעים שנה הרב רובין הוציא ספר ע"כ ושכנע את הפוסקים שהיום זה הכרחי מעיקר הדין. כל הבדצים קיבלו את זה למעשה, לא כי מחמירים אלא כי רוצים להאכיל כשר. וברבנות פשוט מתעלמים, ואומרים שנוהגים עפ"י דין.
זה נכון, אי אפשר לאמר שמי שאוכל את זה הוא אוכל נו''ט, אבל יהודי כשר לא יכול להכניס את זה לפיו, ולכן פשוט שהבד''ץ לא יכול להכשיר את זה כמהדרין.
הנושא היחיד שאני מכיר שמחמירים בו בלי הגיון הוא חמץ שנמכר לגוי, שיש תעשיה שלמה מסביב חומרה שאינה מתאימה ומיועדת לאדם מן השורה. ובאמת הבדצים לא משתתפים בזה.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ג' יולי 10, 2018 1:01 pm

לא מפרטים לך על כל חתיכת בשר מה הקולות שסמכו עליהן בשביל להכשיר אותה, ואיך נראתה הריאה.
בחמץ לאחר הפסח ברוב המאכלים כל אחד יכול לבדוק לפי התאריך, ולכן החומרה התפשטה כל כך.
"רחוק מן העין רחוק מן הלב".

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' יולי 10, 2018 1:36 pm

חיימשה כתב:למיטב ידיעתי כמעט אף אחד מההכשרים המקובלים לא בנוי על חומרות, כולם סומכים על ביטול, רוב וחזקה היכן שזה מותר לכתחילה עפ''י דין, וכל מי שכותב דברים כאלו אין זה אלא בורות

אעתיק לך תשובה שהשיבו רבני בית ההוראה המרכזי שע"י מכון ירושלים לדיינות (אתר דין):

"תחילה אקדים כלל הלכתי, הואיל ובכל ליין עומדים שלושה שוחטים שכולם משליכים את העופות השחוטים למקום אחד, נמצא שכאשר יש פגימה באחד הסכינים, העופות ששחט שהם בעצם בחשש טריפה כיון שאנו לא יודעים מתי אירעה הפגימה, אמורים להיות בטלים ברוב, שהרי העופות של שני השוחטים האחרים רבים על אלו של השוחט שיש בסכינו פגימה. וכאן אנו באים למחלוקת גדולה בין הפוסקים, שהרי הכלל הוא ש”חתיכה הראויה להתכבד” כמו שניצל יפה וכדומה, אינה בטלה ברוב, ונחלקו הפוסקים האם גם “תרנגולת בנוצתה” ללא הכשרה והכנה, גם נחשבת “חתיכה הראויה להתכבד”.

השולחן ערוך מכריע בכך לקולא, ולכן בכשרויות הפחות מהודרות ואינני רוצה לנקוב בשמות, סומכים על דעתו של השו”ע ועל כך שיש כאן ביטול ברוב, ואגב כאשר מאכל שאינו כשר בטל ברוב, הוא מותר באכילה ללא כל פקפוק, “ביטול ברוב” הוא כלל הלכתי בלתי ניתן לערעור. ופוסקים אחרים הכריעו לחומרא, מחמת הכלל הנ”ל של חתיכה הראויה להתכבד.

בכשרויות המהודרות, כמו בד”ץ העדה החרדית, שארית ישראל, הרב לנדא, הרב רובין ועוד לא סומכים כאמור על שיטת השו”ע בזה, וכל הליין הולך לאשפה [עדה חרדית]! או מועבר לכשרות רבנות רגילה ללא החותמת שלהם [שארית ישראל רובין], כולל העופות הכשרים של שני השוחטים האחרים! לכן במערכות כשרות אלו בדיקת הסכינים היא כל 4 דק’ ולא כל 15 דק’ כמו בכשרויות הפחות מהודרות, כיון שכאשר יש פגימה בסכין הנזק הוא עצום".

http://din.org.il/2016/03/24/%D7%94%D7% ... %A0%D7%95/

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' יולי 10, 2018 1:48 pm

ואצרף משהו גם עבור 'יאיר', שנראה שהוא חסידו של המדובר:

"מהדרין עם ביטולים? אז תלך לרבנות תבטל הכל, שמה הכל מבוטל, גם ההלכה מבוטלת"
קבצים מצורפים
אמנון יצחק על ביטול ברוב.jpg
אמנון יצחק על ביטול ברוב.jpg (174.81 KiB) נצפה 7942 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' יולי 10, 2018 1:56 pm

מה המקור של התמליל המלא ואיך ניתן להשיג?
יש ליתן את הדעת מי הוא פוסק בר סמכא ומי יהודי כשר ומי רב נכבד ומי ראש ישיבה דגול וכו' וכו'

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יולי 10, 2018 2:13 pm

למה מביאים שוב ושוב הסדאנדפיסט מכרם התימנים?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' יולי 10, 2018 2:33 pm

במקרה זה הבאתיו כראיה לכך שמהדרין וביטול ברוב לא הולך בדרך כלל ביחד, ואדרבה יש תחרות בין הבד"צים מי יותר מחמיר. אז הסחורה ששארית ורובין מעבירים לכשרות רגילה (בגלל ביטול ברוב שפסק השו"ע בזה להתיר רח"ל), העדה החרדית מעבירים לפח הזבל. מחמירים שכאלה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' יולי 10, 2018 2:34 pm

קראקובער כתב:למה מביאים שוב ושוב הסדאנדפיסט מכרם התימנים?

אין ראוי לכתוב כך על אדם צדיק יר"ש ובעל זכויות רבות ויש בזה איסור.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 10, 2018 3:32 pm

אש משמים כתב:
קראקובער כתב:למה מביאים שוב ושוב הסדאנדפיסט מכרם התימנים?

אין ראוי לכתוב כך על אדם צדיק יר"ש ובעל זכויות רבות ויש בזה איסור.

זה בסדר..הוא יכול לאמר כך אפילו שהרב שטיינמן זצ"ל אמר עליו "גברא דמריה סייעיה"
ובשנותיו האחרונות התעקש לעלות 3 קומות ברגל לביתו של הרב שליט"א.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 121 אורחים