מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדצי"ם למינהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עמקן

Re: בדצי"ם למינהם

הודעהעל ידי עמקן » ה' מאי 02, 2019 11:45 am

עזריאל ברגר כתב:
לא ידען כתב:היו כאן הרבה הודעות שנמחקו וטוב שכך אך נמחקה הודעתי בשטף המחיקות.

מישהו יודע אלו פנים הולכות להיות בהכשר המאוחד החדש של הרב לנדא והרב רוזנבלט?
מה יהיה במקרה של מחלוקת הלכתית?
מי ינהל?
האם הכשר שארית יוטמע בתוך זה או לא?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

ת"ח גדול אחד שאני מכיר, בני-ברקי מילדותו, שזכה ללמד את הרב שליט"א לפני כמה עשרות שנים, אומר שהוא איש ברזל כמו אביו הגרמי"ל ואבי-אביו הר"י לנדא, ואין שום מקום לחשוש שמא הוא יוותר כי-הוא-זה בשום ענין הלכתי.

הכשר זה יותר מלהיות אדם חזק. צריך להיות גם בעל ידיעות, בהלכה ובתחומים רבים הקשורה לייצור מזון ופיקוח. ובנוסף צריך הרבה יראת שמים.
דבר אחד המפריע לי הוא שבשנים האחרונות הסתובבו שמועות שהר"מ לנדא מתכונן לסגור ההכשר שלו משום שאין לו בן הראוי למלאות מקומו. ואנשים אפילו השתמשו בזה להוכיח צדקותו וישרותו של הרמ"ל. ופתאות מתברר שהוא כן העביר ההכשר לבן שלו, וכולם גומרים עליו את ההלל. האם שמועה הראשונה היה שקר מתחילתו או משהו שונה קורה כאן?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' מאי 02, 2019 11:57 am

עמקן כתב:
עזריאל ברגר כתב:

מי ינהל?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

ת"ח גדול אחד שאני מכיר, בני-ברקי מילדותו, שזכה ללמד את הרב שליט"א לפני כמה עשרות שנים, אומר שהוא איש ברזל כמו אביו הגרמי"ל ואבי-אביו הר"י לנדא, ואין שום מקום לחשוש שמא הוא יוותר כי-הוא-זה בשום ענין הלכתי.

הכשר זה יותר מלהיות אדם חזק. צריך להיות גם בעל ידיעות, בהלכה ובתחומים רבים הקשורה לייצור מזון ופיקוח. ובנוסף צריך הרבה יראת שמים.
דבר אחד המפריע לי הוא שבשנים האחרונות הסתובבו שמועות שהר"מ לנדא מתכונן לסגור ההכשר שלו משום שאין לו בן הראוי למלאות מקומו. ואנשים אפילו השתמשו בזה להוכיח צדקותו וישרותו של הרמ"ל. ופתאות מתברר שהוא כן העביר ההכשר לבן שלו, וכולם גומרים עליו את ההלל. האם שמועה הראשונה היה שקר מתחילתו או משהו שונה קורה כאן?

שתי השמועות אמת.

הגר"מ לנדא זצ"ל אמר וחזר ואמר כי אינו יכול שסביב שמו ועמלו העצום, יבנה 'מותג' שרק בזכות המותג יאכלו אנשים ואולי בעתיד ייכשלו בסיבתו חלילה.
רבים וטובים, בראשם גדולי ישראל, שכנעו והשפיעו על הרב לנדא שלא יעשה כן. הוא תר וחיפש ובדק עד שהוציא את בנו הגאון רבי יצחק מהרבצת התורה שבה עסק כל היום, וממש הכניסו בפועל לכשרות. אכן כן - לפני כמה שנים לא ראה הרב לנדא מישהו לסמוך עליו ואחר שבנו נכנס לתחום, סמך עליו בעיניים פקוחות.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' מאי 02, 2019 1:58 pm

חיימשה כתב:פגשתי היום תלמיד שלי לשעבר, וסיפר לי שהוא משגיח כשרות מטעם הרבנות, לא מהדרין, במאפייה גדולה.
ביקשתי ממנו לתאר לי מההיכרות האישית שלו את מצב הכשרות.

מה שהוא מתאר אמור לזעזע כל יהודי
.

לדבריו, כאשר הוא נכנס לתפקידו, מצא נפות שבהם חורים אשר גם חתול שמן יכול לעבור משם, והגרוע יותר:
כלל לא היה מושג של הפרשת חלה!
לא שלא היתה השגחה או שהיה זלזול.
פשוט לא נהגו להפריש חלה בכלל!
והגרוע מכל:
למאפיה זו יש גם הכשר מבד''ץ מפורסם כלשהו, ולדבריו, ב3 השנים האחרונות לא דרך במפעל ולא עמד איתו אפילו בקשר טלפוני משגיח מטעם אותו בד"ץ.
תסמרנה שערות ראש.
אני כותב כאן את הדברים למען ידע כל יר'ש, שהנושא של הכשרים' טובים' או' פשוטים' איננו חומרה לבני עליה, אלא מי שמרשה לעצמו לאכול מ'כל ההכשרים' הרחהו בחזקה שממלא כריסו בנבלות וטרפות.
מקור המידע הוא ביהודי יקר שכל חייו מתאמץ מאוד להשכין שלום ואהבת ישראל, ורחוק כמטחווי קשת מכל זיק של עדתיות, קיצוניות, או פטריוטיזם לגוון חרדי כלשהו.

אני מקבל כל הזמן הודעות בפרטי שמבקשות לדעת באיזה הכשר מדובר.
וכאן הבן שואל!
האם באמת הפורום אמור כ''כ להתייפף? האם אין מקום לכתוב דברים כאלו באותיות של קידוש לבנה? איפה אמורים להתוודע לנושאים כאלו שהם בציפור נפשנו?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' מאי 02, 2019 2:33 pm

חיימשה כתב:
חיימשה כתב:פגשתי היום תלמיד שלי לשעבר, וסיפר לי שהוא משגיח כשרות מטעם הרבנות, לא מהדרין, במאפייה גדולה.

.

לדבריו, כאשר הוא נכנס לתפקידו, מצא נפות שבהם חורים אשר גם חתול שמן יכול לעבור משם, והגרוע יותר:
והגרוע מכל:
למאפיה זו יש גם הכשר מבד''ץ מפורסם כלשהו, ולדבריו, ב3 השנים האחרונות לא דרך במפעל ולא עמד איתו אפילו בקשר טלפוני משגיח מטעם אותו בד"ץ.
תסמרנה שערות ראש.
אני כותב כאן את הדברים למען ידע כל יר'ש, שהנושא של הכשרים' טובים' או' פשוטים' איננו חומרה לבני עליה, אלא מי שמרשה לעצמו לאכול מ'כל ההכשרים' הרחהו בחזקה שממלא כריסו בנבלות וטרפות.
מקור המידע הוא ביהודי יקר שכל חייו מתאמץ מאוד להשכין שלום ואהבת ישראל, ורחוק כמטחווי קשת מכל זיק של עדתיות, קיצוניות, או פטריוטיזם לגוון חרדי כלשהו.

וכאן הבן שואל!
האם באמת הפורום אמור כ''כ להתייפף? האם אין מקום לכתוב דברים כאלו באותיות של קידוש לבנה? איפה אמורים להתוודע לנושאים כאלו שהם בציפור נפשנו?

ההאשמה שכתבת הינה חמורה מאד, ובלתי שגרתית גם להכשרים בשורה שניה או שלישית.
ולכן ההודעה בצורה שכתבת שאמורה לעורר ספק על הרבה הכשרים אין בה טעם, כי ההאשמה כשהיא נכתבת באופן אנונימי פוגעת ברבים.
או שתכתוב את השם (אם ההנהלה מאשרת), או שאולי צריך למחוק את ההודעה, כי בצורתה זו איננה תורמת.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 2:34 pm

עזריאל ברגר כתב:

מי ינהל?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

השאלה כמובן היא לא אם הוא יוותר לקולא, כ''א לחומרא. ואם התשובה שלילית גם על זה, אזי ה' יעזור שלא יהיה פיצוץ גדול בהמשך הדרך, אם כי אין לי ספק שאדם גדול עניו וצדיק כמו הגרש''צ רוזנבלט שליט''א ישתדל למצוא את הדרך לבוא לעמק השווה, אבל מאידך הוא יהיה חייב גם להצדיק בפני הסומכים עליו את חתימתו על ההשגחה בנושאים בהם ישנה מחלוקת.

נ''ב:
לדידי קצת חורה לי, עם כל הכבוד לבנו של הגרמי''ל, שאני מאמין שהוא ת''ח וגם בעל ניסיון בכשרות, שהשם שלו מופיע ראשון, והשם של הגרש''צ מופיע שני, משל בנו של הגרמי''ל הוא הרב מס' 1 והגרש''צ מס 2...
הגרש''צ שליט''א הינו אחד מהת''ח בעלי ההוראה החשובים והבולטים ביותר שיש בב''ב ובכלל, ראש רשת גדולה של בתי הוראה בבני ברק, אלעד ומודיעין עילית שגם העמידה ומעמידה בעלי הוראה מובהקים רבים, רבם של קהילות בבני ברק ובמודיעין עילית, חבר בד"ץ שארית ישראל ודיין בבית דין צדק בני ברק של מרן הגר''נ קרליץ לרפו''ש ועוד ועוד. בעל ניסיון רב בכשרות, החל מהיותו ראש גוף הכשרות "יראים", שבהמשך שונה שמו ל"חרדים" (ולבסוף "קהילות החרדים"), ובהמשך בבד''ץ "שארית ישראל", ת''ח מופלג צנוע ומעלי חסיד ועניו, וגם מבוגר במחילה מהרב לנדא הבן בכעשר שנים, האם לא מן הראוי היה לשים את שמו ראשון?
תגידו שאני נטפל לזוטות ולסמנטיקה ושלהגרש''צ זה בוודאי לא מפריע.. נו מילא, גדול השלום וכן יהיה רצון שהכל יזרום על מי מנוחות.. (לראש העירייה מטעמנו לא היתה את העזות והדורסנות שהיתה בעבר למנות רב נגד דעתם של כמחצית [אם לא יותר] מגדולי רבני ב''ב והציבור שבה ולהבעיר מלחמת עולם בשל כך. וטוב שכך).

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' מאי 02, 2019 2:50 pm

לפי המקובל השם שרשום משמאל הוא החשוב יותר...

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' מאי 02, 2019 2:51 pm

ישא ברכה כתב:
חיימשה כתב:

.

והגרוע מכל:
תסמרנה שערות ראש.

וכאן הבן שואל!

ולכן ההודעה בצורה שכתבת שאמורה לעורר ספק על הרבה הכשרים אין בה טעם, כי ההאשמה כשהיא נכתבת באופן אנונימי פוגעת ברבים.
או שתכתוב את השם (אם ההנהלה מאשרת), או שאולי צריך למחוק את ההודעה, כי בצורתה זו איננה תורמת.

אשים נפשי בכפי...

בית יוסף

והסיפור הזה מחוויר ממש, לעומת סיפורים ששלחו לי אח"כ בפרטי

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 02, 2019 2:53 pm

פרנקל תאומים כתב:
עזריאל ברגר כתב:

מי ינהל?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

השאלה כמובן היא לא אם הוא יוותר לקולא, כ''א לחומרא. ואם התשובה שלילית גם על זה, אזי ה' יעזור שלא יהיה פיצוץ גדול בהמשך הדרך, אם כי אין לי ספק שאדם גדול עניו וצדיק כמו הגרש''צ רוזנבלט שליט''א ישתדל למצוא את הדרך לבוא לעמק השווה, אבל מאידך הוא יהיה חייב גם להצדיק בפני הסומכים עליו את חתימתו על ההשגחה בנושאים בהם ישנה מחלוקת.

נ''ב:
לדידי קצת חורה לי, עם כל הכבוד לבנו של הגרמי''ל, שאני מאמין שהוא ת''ח וגם בעל ניסיון בכשרות, שהשם שלו מופיע ראשון, והשם של הגרש''צ מופיע שני, משל בנו של הגרמי''ל הוא הרב מס' 1 והגרש''צ מס 2...
הגרש''צ שליט''א הינו אחד מהת''ח בעלי ההוראה החשובים והבולטים ביותר שיש בב''ב ובכלל, ראש רשת גדולה של בתי הוראה בבני ברק, אלעד ומודיעין עילית שגם העמידה ומעמידה בעלי הוראה מובהקים רבים, רבם של קהילות בבני ברק ובמודיעין עילית, חבר בד"ץ שארית ישראל ודיין בבית דין צדק בני ברק של מרן הגר''נ קרליץ לרפו''ש ועוד ועוד. בעל ניסיון רב בכשרות, החל מהיותו ראש גוף הכשרות "יראים", שבהמשך שונה שמו ל"חרדים" (ולבסוף "קהילות החרדים"), ובהמשך בבד''ץ "שארית ישראל", ת''ח מופלג צנוע ומעלי חסיד ועניו, וגם מבוגר במחילה מהרב לנדא הבן בכעשר שנים, האם לא מן הראוי היה לשים את שמו ראשון?
תגידו שאני נטפל לזוטות ולסמנטיקה ושלהגרש''צ זה בוודאי לא מפריע.. נו מילא, גדול השלום וכן יהיה רצון שהכל יזרום על מי מנוחות.. (לראש העירייה מטעמנו לא היתה את העזות והדורסנות שהיתה בעבר למנות רב נגד דעתם של כמחצית [אם לא יותר] מגדולי רבני ב''ב והציבור שבה ולהבעיר מלחמת עולם בשל כך. וטוב שכך).

אבל אני עדיין מסופק מאוד, כי אף שאכן הגרש"צ הוא אדם גדול עניו וצדיק, הלוא אין ספק שאדם קטן גאוותן ורשע כמו זה שהתעקש להופיע ראשון בחותמת לא יחמיץ הזדמנות למחלוקת הגונה כלשהיא מיד כשיתאפשר לו. וכמובן יפסוק לקולא בשרירות לב נגד היושר ודברי הפוסקים, ושוב נפל פיתא בבירא, ובערו שניהם יחדיו כאשר יבער הגלל עד תומו, ותהום כל העיר, וכל ישראל ישמעו וייראו.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ה' מאי 02, 2019 2:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

התמים

הודעהעל ידי התמים » ה' מאי 02, 2019 2:58 pm

פרנקל תאומים כתב:
עזריאל ברגר כתב:

מי ינהל?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

נ''ב:

סלח לי, אך מן הראוי היה למנות הבן לבדו, אבל גדול השלום ומינו שותפות, עכשיו ברור מי ראשון.
שנית לקרוא למעשה אמיץ ונכון של ראש העיר אירנשטיין עזות ודורסנות, זה אידיוטי, פוליטיקה לא אמורה להתערב ברבנות, וכל הטענות על הרב המנוח התבטלו לאחר שהתחיל לכהן, (כמובן רק עבור מי שחיפש את האמת), ובמיוחד שהרב השני האפשרי בחר ברב הנבחר בזמנו, אז מה לך להלין

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 02, 2019 3:22 pm

המחשבות שהעלה הרב פ"ת הן טבעיות, אולם כפי שכתבתי כמה פעמים יש דברים שכאשר מעלים אותם על הכתב שחור על גבי לבן זה נהפך לחוכא ואיטלולא. לא כל דבר שחושבים או מדברים עם שכנים קרובים מתאים לכתיבה, ובפרט כשמדובר על אנשים החיים עמנו לאויש"ט שמכח כללי הפורום אנו מוגבלים בענין זה. ולכן לא אכתוב את מחשבותיי אני...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 3:26 pm

התמים כתב:
פרנקל תאומים כתב:נ''ב:

סלח לי, אך מן הראוי היה למנות הבן לבדו, אבל גדול השלום ומינו שותפות, עכשיו ברור מי ראשון.
שנית לקרוא למעשה אמיץ ונכון של ראש העיר דאז עזות ודורסנות, זה אידיוטי, פוליטיקה לא אמורה להתערב ברבנות, וכל הטענות על הרב המנוח התבטלו לאחר שהתחיל לכהן, (כמובן רק עבור מי שחיפש את האמת), ובמיוחד שהרב השני האפשרי בחר ברב הנבחר בזמנו, אז מה לך להלין

למה מן הראוי היה למנות את הבן? בגלל דין ירושת בן הראוי לכך את אביו ברבנות?

במחילה, הנושא של ירושת הרבנות הוא באמת בעייתי לפעמים, היות שיש צורך שהרב יהיה מרוצה לבני קהילתו, לפחות לרוב בני קהילתו, ואינני יודע מה הכללים בזה, אבל בוודאי לא יעלה על הדעת למנות רב נגד רצונם של בני העיר וגדוליה.

במילון שלי, כשפוליטיקאי המזוהה עם זרם מסויים, מנצל את כוחו הפוליטי כדי לכפות רב עיר על לפחות כמחצית (ולענ''ד יותר) מגדולי התורה (ועל צבאם גדולי הדור ממש) של עיר מלאה חכמים וסופרים כמו ב''ב, ועל לפחות כמחצית מהציבור בב''ב, ובצירוף העובדה שבאותם ימים היתה מתיחות גדולה ומפורסמת בין אנשי חוגו של אותו פוליטיקאי ובין אותם גדולי ב''ב ואותו הציבור עליהם כפה את הרב (ולכן, לפחות משום ''והייתם נקיים'' היה עליו להסתלק לגמרי מעיסוק בנושא, אבל זה כמובן לא עלה אפי' על הדעת...), במילון שלי, המינוחים העדינים ביותר להתנהלות שכזו הינם: עזות ודורסנות. כנראה שלך יש מילון אחר, ובמילון שלך מגדירים התנהלות בלתי נתפסת כזו: "מעשה אמיץ ונכון", לא פחות ולא יותר... מה אומר? כל אחד והמילון שלו.

אגב, בצפת עיה''ק כיהנה במשך שנים שושלת של רבנים, האחרון היה הגאון המופלג רבי שמחה קפלן זצ''ל, ומשנלב''ע רצו למנות את בנו שליט''א המשמש כרב וכראש ישיבה בעיר לכהן תחתיו, אלא שאז ק''ק חשובה הפעילה את כל התותחים שלה ומינו את הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, ודין ירושת בן ראוי את אביו ברבנות נשכח מהם אז לפי שעה, ונזכרו בו שוב לאחר פטירת הגר''י לנדא זצ''ל...
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ה' מאי 02, 2019 3:34 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ה' מאי 02, 2019 3:27 pm

חיימשה כתב:
ישא ברכה כתב:
חיימשה כתב:

.

והגרוע מכל:
תסמרנה שערות ראש.

וכאן הבן שואל!

אשים נפשי בכפי...

בית יוסף

והסיפור הזה מחוויר ממש, לעומת סיפורים ששלחו לי אח"כ בפרטי

לפחות המשגיח במקרה הזה הוא קצת עהרליכער כי בדרך כלל הם מגיעים מדי פעם לקחת אוכל לעצמם ולבני ביתם על חשבון המפעל...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 02, 2019 3:29 pm

יישר כחך הרב קרקובער שאתה דואג להעלות חיוך על שפתי החכמים גם כאשר הם נמצאים בשיא המתח של 'ריתחא דאורייתא'...

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' מאי 02, 2019 3:37 pm

פרנקל תאומים כתב:אגב, בצפת עיה''ק כיהנה במשך שנים שושלת של רבנים, האחרון היה הגאון המופלג רבי שמחה קפלן זצ''ל, ומשנלב''ע רצו למנות את בנו שליט''א המשמש כרב וכראש ישיבה בעיר לכהן תחתיו, אלא שאז ק''ק חשובה הפעילה את כל התותחים שלה ומינו את הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, ודין ירושת בן ראוי את אביו ברבנות נשכח מהם אז לפי שעה, ונזכרו בו שוב לאחר פטירת הגר''י לנדא זצ''ל...

למען הדיוק ההיסטורי, הרב קפלן נפטר בתשמ"ט והרב ביסטריצקי מונה לרב העיר רק בתשנ"ד, כל זאת כמובן זמן רב לאחר פטירת הגר"י לנדא ומינוי בנו הגרמי"ל, כך שהניסוח הנכון הוא שאלו ששכחו דין זה בב"ב נזכרו בו לפי שעה בצפת...

שמואל_הקטן

הודעהעל ידי שמואל_הקטן » ה' מאי 02, 2019 3:39 pm

.
נערך לאחרונה על ידי שמואל_הקטן ב ה' מאי 02, 2019 4:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 3:50 pm

מקדש מלך כתב:אבל אני עדיין מסופק מאוד, כי אף שאכן הגרש"צ הוא אדם גדול עניו וצדיק, הלוא אין ספק שאדם קטן גאוותן ורשע כמו זה שהתעקש להופיע ראשון בחותמת לא יחמיץ הזדמנות למחלוקת הגונה כלשהיא מיד כשיתאפשר לו. וכמובן יפסוק לקולא בשרירות לב נגד היושר ודברי הפוסקים, ושוב נפל פיתא בבירא, ובערו שניהם יחדיו כאשר יבער הגלל עד תומו, ותהום כל העיר, וכל ישראל ישמעו וייראו.

לא הבנתי לשם מה הדמגוגיה הזאת?
הלא אין לי דבר נגד הג''ר אייזיק לנדא שליט''א, ואני בהחלט שמח שמינו גם אותו כרב יחד עם הגרש''צ, כי באמת גדול השלום, ולאור הנסיבות וההסטוריה אין ספק שזה מה שהיה נכון עכשיו לעשות.
אבל עם כל הכבוד אני חושב שהרב לנדא הבן לא נודע בשערים לפני שנלב''ע אביו כמו יבל''ח הגרש''צ, אינני חושב שאפי' בקרב חסידי חב''ד היה לו שם מיוחד ובולט כאחד מגדולי בעלי ההוראה והת''ח, זה לא מגרע מכבודו, וזה לא סותר לכך שמן הסתם הוא אכן ת''ח, אולי אפי' ת''ח חשוב, ושלאחרונה הוא גם נכנס לענייני הכשרות וגם נשם אותם בבית אביו וסבו כל ימיו, ועוד כהנה וכהנה מעלות, הכל בסדר. כבודו במקומו מונח, אבל בכ''ז חושבני שהשכל הישר הוא לתת את קדמת הבמה להגרש''צ שליט''א והוא גם המבוגר יותר (אם היו ממנים את הגרש''א שטרן או את הגרמ''ש קליין לצידו של הג''ר אייזיק לנדא, לא היית חושב שהם צריכים לקבל את ''המקום הראשון''?). אני לא צודק? תגיד שאני קטנוני, יתכן, כתבתי שקצת מפריע לי, לא כתבתי שבשביל זה צריך להפוך את העולם.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' מאי 02, 2019 4:11 pm

פרנקל תאומים כתב: בצפת עיה''ק כיהנה במשך שנים שושלת של רבנים, האחרון היה הגאון המופלג רבי שמחה קפלן זצ''ל, ומשנלב''ע רצו למנות את בנו שליט''א המשמש כרב וכראש ישיבה בעיר לכהן תחתיו, אלא שאז ק''ק חשובה הפעילה את כל התותחים שלה ומינו את הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, ודין ירושת בן ראוי את אביו ברבנות נשכח מהם אז לפי שעה, ונזכרו בו שוב לאחר פטירת הגר''י לנדא זצ''ל...
א.
כפי שהרב 'סגי נהור' כתב:למען הדיוק ההיסטורי, הרב קפלן נפטר בתשמ"ט והרב ביסטריצקי מונה לרב העיר רק בתשנ"ד, כל זאת כמובן זמן רב לאחר פטירת הגר"י לנדא ומינוי בנו הגרמי"ל.
ב. זכורני מפי השמועה שלהרב קפלן אין היתר הוראה עד רגע זה ממש. הוא רק ראש כולל.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' מאי 02, 2019 4:31 pm

שמואל_הקטן כתב:
מקדש מלך כתב:אדם קטן גאוותן ורשע כמו זה שהתעקש להופיע ראשון בחותמת...

אינני מכיר כלל את הרב לנדא הצעיר, ויתכן שבהכירך אותו הוא אכן ראוי לתארים שנתת לו (אם כי נראה לי שבד"כ כותבים כאן בסגנון יותר מכובד). אבל אם כל מה שעשה זה להתעקש להופיע ראשון, פוק חזי בכל פרוטוקול דיון על ראשות מקום או מוסד ותקבל פרספקטיבה.
(לי עצמי גם הפריע שרש"צ שני)

אתה מבין שהוא כתב זאת באירוניה, כן?!

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ה' מאי 02, 2019 4:40 pm

כפי שהבנתי מה שהבן מופיע ראשון הוא מפני דרישת המפעלים לשמור על שם המותג "לנדא"

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' מאי 02, 2019 4:45 pm

חיים סגל כתב:כפי שהבנתי מה שהבן מופיע ראשון הוא מפני דרישת המפעלים לשמור על שם המותג "לנדא"

כל בר דעת מבין שהסיבה העיקרית היא להדגשת המותג האיכותי 'לנדא'

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 02, 2019 5:05 pm

אינני יודע מה היו השיקולים בבחירת שני הרבנים, ובקביעה מי יהיה הראשון בחותמת.

אני יודע דבר אחד:
כל מי שסייע למניעת המחלוקת האדירה שהיתה פורצת ללא צעדים אלו - שכרו כפול ומכופל מן שמיא, ובפרט שני הרבנים, ששניהם ויתרו על כבודם.
וכל הקושיות שיש לנו - אולי נכונות, אבל צריך להסתכל גם מהשיקול הפרקטי הזה, שהוא עומד מעל הרבה שיקולים אחרים.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' מאי 02, 2019 5:31 pm

אולי שאלתי לא במקומה -

היה רצון לחבר בין הקהל הליטאי לבין הקהל החסידי בבני ברק.

לפני פחות משנה נפטר הרב שלמה קורח, ולא התמנה לו עדיין מחליף.
איפה המקום של הציבור הספרדי או התימני במינוי שכביכול "על דעת כל גדולי ישראל, עברנו אצל כל גדולי ישראל בבני ברק", כלשונו של הרב רובינשטיין בראיונות.
כלומר, שתי המינויים הללו באו על התקן של הרב קורח?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 02, 2019 5:36 pm

ברוז כתב:סיום יפה יותר לסיפור דומה:
http://www.col.org.il/%D7%97%D7%93%D7%A ... 18029.html

וזה בהכשר דפ' מקץ, לכאורה...
אף אני יודעני במעשים רבים ונוראים שארעו בכשרות זו, ולפענ"ד הוא רוב המצוי דמאכ"א רח"ל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 02, 2019 5:36 pm

עזריאל ברגר כתב:כל מי שסייע למניעת המחלוקת האדירה שהיתה פורצת ללא צעדים אלו - שכרו כפול ומכופל מן שמיא, ובפרט שני הרבנים, ששניהם ויתרו על כבודם.

ובמילא, מן האוילות והסכלות לעורר דובים ישנים מרבצם על לא-דבר.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' מאי 02, 2019 5:37 pm

כמדומה שקצת גלשנו מיעודי הפורום, אבל ארשה לעצמי להוסיף את פרשנותי.

כל הסיפור של השלום המהולל חיצוני ולא מהותי.
שלום גדול אין כאן כי מחלוקת קשה לא היתה. היריבות הגדולה בין הציבור הליטאי להרב לנדא פגה יחסית לפני שנים, עם התפגגות היריבות הליטאית עם חב"ד.
בשטח כבר שנים שאין יריבות, רוב מוחלט מהציבור הליטאי מעריכים את הכשר הרב לנדא, וכבר סמכו עליו. (מי בב"ב לא קנה בהצבי/ויז'ניץ/עפולה/שלומילה/וכו') אולי באירועים גדולים לא היו מביאים הרב לנדא לאותם יחידים שלא אכלו, ובזה לא צפוי שינוי, כי עדיין קשה לראות כאן עירעור על ההגמוניה של העד"ח כמקובלת על כולם.

כפי הנראה הרב הצעיר לבית לנדא, תופס את הענינים חזק. אם במבט הראשון היה נראה שהצניחו את בנו מצפת בשביל השטעל'ה, כעת נראה כי הבן תפס את המושכות, ולהערכתי הוא הולך להיות מנהל הענינים. באופן טבעי, הכשר זהו גוף פיקודי, וצריך מפקד. לדעתי המפקד כבר (וכך נראה שהולך להיות) הוא הרב לנדא הצעיר. ר' שבח לדעתי לא הולך לנהל את הענינים, ומקומו בשולחן הכבוד.

נזק גדול לא יקרה פה. כי שוב מחלוקת גדולה כבר אין. אולי לליטאים נהיה קצת יותר נעים להכניס הכשר הרב לנדא באירועים רשמיים, עם ר' שבח בחותמת. גם בזה, לא נראה שצפוי שינוי גדול.

בטווח הארוך אינני רואה כאן התחרות קשה להעד"ח. לא רבנים עושים את ההכשר ויעיד על כך ההכשר המהולל שארית ישראל ז"ל, שלא עזר כל רב שהכניסו שם, ומאידך הכשר הרב רובין שלא עומד בראשו גדול הדור אלא ת"ח גדול מאד. צריך מערכת חזקה, גוף מקצועי ויעיל. העד"ח תפסו זאת ראשונים, הרב לנדא היה אישיות מתאימה, וכן הרב רובין. כיום הכשר, זה מערכת מקצועית, כרגע העד"ח מובילים מסיבות שונות, לעקוף אותם צריך לשנות משהו במערכת ולא להוסיף עוד רב לחותמת.

היריבות הליטאית עם חב"ד מתה מזמן כי סיבות היריבות נעלמו מזמן. הרבי שהיה במוקד הפולמוס, נשמתו עדן בגנזי מרומים. הפעילות המרכזית של חב"ד, גם היא פחות מופנית לציבור החרדי ויותר לציבור שאינו חרדי. הליטאיות וחב"ד כמעט ואינן נפגשות בצומת כל שהיא, אפילו ברמה הציבורית הפוליטית והעסקנית, חב"ד הינה עולם בפני עצמו שמנותק מהעולם העסקני לטוב. גם אלו שמצביעים למפלגות החרדיות, אינם עושים כחלק מהמפלגה, אלא בהוראת הרבי על המפלגה היותר דתית. וחלק נוסף מצביע כפי דעתו האישית (ע"ע תוצאות כפר חב"ד). כך שגם אם רוצים אין על מה ואין היכן לריב.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' מאי 02, 2019 5:44 pm

דברים נכוחים, רבי ישא.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 02, 2019 6:03 pm

ישא ברכה כתב:כל הסיפור של השלום המהולל חיצוני ולא מהותי.

נכון.
אבל עדיף שלום חיצוני ממחלוקת אמיתית (שלבטח היתה פורצת אם לא השלום החיצוני הזה).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 8:15 pm

יתן חן כתב:
פרנקל תאומים כתב: בצפת עיה''ק כיהנה במשך שנים שושלת של רבנים, האחרון היה הגאון המופלג רבי שמחה קפלן זצ''ל, ומשנלב''ע רצו למנות את בנו שליט''א המשמש כרב וכראש ישיבה בעיר לכהן תחתיו, אלא שאז ק''ק חשובה הפעילה את כל התותחים שלה ומינו את הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, ודין ירושת בן ראוי את אביו ברבנות נשכח מהם אז לפי שעה, ונזכרו בו שוב לאחר פטירת הגר''י לנדא זצ''ל...

א.
סגי נהור כתב:למען הדיוק ההיסטורי, הרב קפלן נפטר בתשמ"ט והרב ביסטריצקי מונה לרב העיר רק בתשנ"ד, כל זאת כמובן זמן רב לאחר פטירת הגר"י לנדא ומינוי בנו הגרמי"ל.

היתה מלחמה על התפקיד בצפת ולקח כמה שנים טובות עד שהיא הוכרעה לטובת הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, למורת רוחם הגדולה של משפחת קפלן ושל כל גדולי התורה שתמכו בה, ושל כל תומכיה מקרב אנשי צפת. אני שמעתי על כך דברים חריפים מאד מאד מפי אחד מגדולי רבני הערים זצ''ל שהיה נערץ על חוגים רבים. ואכמ''ל. הגר''ש קפלן זצ''ל שהיה ת''ח עצום מגדולי הדור ממש לא עזב את רבנות צפת כל ימיו בשל העובדה שהיתה לו מחוייבות משפחתית להישאר ברבנות שם כדור חמישי ברבנות העיר, ואחרי שושלת ארוכה ומפוארת כזאת, היא נלקחה מהם. נו אז מה? כנראה שכשלא מתאים לקבוצה זו או אחרת "לזרום" עם ההלכה של ירושת הבן ברבנות, כבר יודעים להסביר או לתרץ למה, ויתכן שההסברים הם טובים ונכונים, אלא שמכאן מודעא רבא שכו''ע מסכימים שירושת הבן ברבנות היא לא דבר מוחלט.

ב. זכורני מפי השמועה שלהרב קפלן אין היתר הוראה עד רגע זה ממש. הוא רק ראש כולל.

תעשה לי טובה, אם כך, הלא גם הרב אייזיק לנדא הינו רק ר''מ בישיבה: "קבע את מגוריו בעיר צפת, שבה שימש כראש ישיבה קטנה תומכי תמימים עד לסגירתה. בהמשך התמנה לר"מ בישיבת חסידי חב"ד בצפת. בשנים תשס"ה–תשס"ט היה חבר הנהלה בישיבת תומכי תמימים באור יהודה ואף מסר בה שיעורים לעיתים" (המכלול).

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 02, 2019 8:26 pm

פרנקל תאומים כתב:תעשה לי טובה, אם כך, הלא גם הרב אייזיק לנדא הינו רק ר''מ בישיבה: "קבע את מגוריו בעיר צפת, שבה שימש כראש ישיבה קטנה תומכי תמימים עד לסגירתה. בהמשך התמנה לר"מ בישיבת חסידי חב"ד בצפת. בשנים תשס"ה–תשס"ט היה חבר הנהלה בישיבת תומכי תמימים באור יהודה ואף מסר בה שיעורים לעיתים" (המכלול).

אף (להבחל"ח) הגרמי"ל זלה"ה הי' ר"מ קודם רבנותו, ומה בכך?
טענו בחטים והודו לזכר קדשו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 8:27 pm

חיימשה כתב:
חיים סגל כתב:כפי שהבנתי מה שהבן מופיע ראשון הוא מפני דרישת המפעלים לשמור על שם המותג "לנדא"

כל בר דעת מבין שהסיבה העיקרית היא להדגשת המותג האיכותי 'לנדא'

זה מתקבל על הדעת לגבי חותמת הכשרות. אבל מה תאמר לגבי הלוגו של רבנות העיר במודעות ובשאר פרסומים ומכתבים?

טוב, לא משנה, כאמור, גדול השלום. אבל באמת שאני מרגיש בזה קצת פגיעה בכב' תורתו של הגרש''צ שליט''א.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 8:29 pm

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:תעשה לי טובה, אם כך, הלא גם הרב אייזיק לנדא הינו רק ר''מ בישיבה: "קבע את מגוריו בעיר צפת, שבה שימש כראש ישיבה קטנה תומכי תמימים עד לסגירתה. בהמשך התמנה לר"מ בישיבת חסידי חב"ד בצפת. בשנים תשס"ה–תשס"ט היה חבר הנהלה בישיבת תומכי תמימים באור יהודה ואף מסר בה שיעורים לעיתים" (המכלול).

אף (להבחל"ח) הגרמי"ל זלה"ה הי' ר"מ קודם רבנותו, ומה בכך?
טענו בחטים והודו לזכר קדשו.

ידידי הטוב, כבר דיברתי איתך פעם על עניין הבנת הנקרא.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 02, 2019 8:31 pm

פרנקל תאומים כתב:זה מתקבל על הדעת לגבי חותמת הכשרות. אבל מה תאמר לגבי הלוגו של רבנות העיר במודעות ובשאר פרסומים ומכתבים?

לא פלוג. ומה רצון כת"ר? שיהי' חותמת מיוחדת למפעלים, לבקבוקים, למודעות פרסומת ולהודעות שגרתיות?!
את דעתי העני' כבר הבעתי לעיל - שאף אם התחושות מוצדקות הן, מוטב (לטובת כלל תושבי עיה"ת ב"ב יע"א) שלא לעורר דובים ישנים מרבצם.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 02, 2019 8:33 pm

פרנקל תאומים כתב:ידידי הטוב, כבר דיברתי איתך פעם על עניין הבנת הנקרא.

שמא לפני העצות לידידך, תטרח לקרוא שוב את ההודעה דלעיל:
יתן חן כתב:זכורני מפי השמועה שלהרב קפלן אין היתר הוראה עד רגע זה ממש. הוא רק ראש כולל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 02, 2019 8:45 pm

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:ידידי הטוב, כבר דיברתי איתך פעם על עניין הבנת הנקרא.

שמא לפני העצות לידידך, תטרח לקרוא שוב את ההודעה דלעיל:
יתן חן כתב:זכורני מפי השמועה שלהרב קפלן אין היתר הוראה עד רגע זה ממש. הוא רק ראש כולל.

התייחסתי לזלזול הזה בסגנון ''הוא רק ראש כולל''... ומי אמר לך שהוא לא ת''ח המסוגל להורות? יש לי תחושה ש''כושר לרב עיר'' של הרבנות הראשית אין גם להרב אייזיק לנדא, ואין הכ''נ אולי גם לא היה לאביו. ברבנות הממלכתית אכן א''א להתמנות בלי תעודות, אבל כולנו יודעים שבעבר כאן בארץ (וגם בחו''ל) הרבה רבנים התמנו תחילה גם בלי תעודות, ובהיותם ת''ח בתקופה קצרה הם השלימו את החסר. אם זו היתה הבעיה, הרב קפלן היה עושה את המבחנים ומתגבר עליה (ואולי הוא אכן עשה כן, אני כותב רק אליבא דה''שמועה'' של יתן חן), אתה ואני וכולנו יודעים שלא זו היתה הבעיה, אלא שקבוצה אחרת רצתה להכתיר רב הנמנה על החוג שלה (כמובן בעיקר כדי לקרב את הגאולה ע''י הפצת המעיינות וכו'...).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' מאי 02, 2019 9:36 pm

פרנקל תאומים כתב:אלא שקבוצה אחרת רצתה להכתיר רב הנמנה על החוג שלה...

שהיא במקרה הקהילה האשכנזית הגדולה בעיר, בוודאי ביחס לקהילה הליטאית (גם היום וכש"כ אז). אלא שבב"ב מינוי רב שלא על דעת קהילה מרכזית הוא "עזות ודורסנות והבערת מלחמת עולם", אולם בצפת זהו כאב לב לגדולי התורה והיראה על השושלת המפוארת... הכל בסברות מתהפכות כחומר חותם לפי הצורך.

כבר כתבתי שאין הדיונים הללו חביבים עלי, אבל מה אעשה ואדון פ"ת שב ומעוררם שוב ושוב, וזה פחות או יותר הדבר היחיד שהוא עושה בפורום הזה (סליחה, מלבד ניהול מריבה נפרדת עם אנשי הפלג).

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ה' מאי 02, 2019 9:43 pm

די!

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מאי 02, 2019 10:00 pm

חשבתי שזה הכשר חזק שאינו נכנע לשום לחץ, וזה הכשר שכולו לשם שמים ואפילו אינו לוקח כסף מהמפעלים. איך יתכן שהם קבלו דרישת מפעלים איך לעשות הלוגו שלהם?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 02, 2019 10:15 pm

עמקן כתב:

חשבתי שזה הכשר חזק שאינו נכנע לשום לחץ, וזה הכשר שכולו לשם שמים ואפילו אינו לוקח כסף מהמפעלים. איך יתכן שהם קבלו דרישת מפעלים איך לעשות הלוגו שלהם?

אתה רואה? רק הרב רוזנבלט נכנס, וכבר הוא מתחיל להיכנע ללחץ...

אגב, לקוצר ידיעתי ודאי שלוקחים כסף מהמפעלים. החילוק הוא שהרב אינו לוקח כסף מהמפעלים וגם כמדומני יש משהו באופן חלוקת המשכורות של המשגיחים (לא זוכר בדיוק).

וברור שיש עניין לשמר את המותג של 'לנדא'. גם להכשר עצמו.
לרב רונזבלט יש הכשר מימים ימימה, האם הוא נהנה מאותם מוניטין חסרי תקדים כמו הכשר 'הרב לנדא'? למה נראה לך שזה לחץ רק מצד המפעלים.

(ואגב, תגובה לרב פרנקל תאומים שהאשימני בדמגוגיה. היה כל כך פשוט בעיני שהאינטרס של כל הצדדים הוא שהשם 'לנדא' יישמר, עד שדבריו היו נראים לי לא עניניים. כמו גם עצם החשד בבן שיתחיל פתאום לריב עם הרב רוזנבלט על פסיקות ל'קולא'. צריך להיות שוטה מושלם בשביל לקבל לידיים הכשר שכל כולו בנוי על מוניטין של החמרה ללא פשרות ולהתחיל לשחק איתו. לא צריך יראת שמים בשביל לא לעשות את זה. כך לפי מיעוט הבנתי בנושא חשוב זה).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' מאי 02, 2019 10:51 pm

פרנקל תאומים כתב:אלא שקבוצה אחרת רצתה להכתיר רב הנמנה על החוג שלה (כמובן בעיקר כדי לקרב את הגאולה ע''י הפצת המעיינות וכו'...).

האם בני ברק באמת סבלה מזה שהרב לנדא היה שייך להקבוצה ההוא? האם הוא עסק בהפצת המעיינות?
או שמא הכל היה רק פחד שוא?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מאי 02, 2019 11:09 pm

הפצת המעיינות כתב:
פרנקל תאומים כתב:אלא שקבוצה אחרת רצתה להכתיר רב הנמנה על החוג שלה (כמובן בעיקר כדי לקרב את הגאולה ע''י הפצת המעיינות וכו'...).

האם בני ברק באמת סבלה מזה שהרב לנדא היה שייך להקבוצה ההוא? האם הוא עסק בהפצת המעיינות?
או שמא הכל היה רק פחד שוא?

אפשרות שלישית שאחר ההתנגדות הוא פיחד ליתן להם להראות שהם צדקו.
איני נוקט צד בדבר. אבל אם שואלים צריך לקחת כל אפשריות בחשבון.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 150 אורחים