מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדצי"ם למינהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
דנני

Re: בדצי"ם למינהם

הודעהעל ידי דנני » ג' יולי 24, 2018 11:24 am

[quote="חיימשה"][quote="נריה אור"][quote="חיימשה"][quote="נריה אור"][quo

כמעט כולם סומכים על עד"ח, למרות שרובם הגדול סולדים ואפילו מתעבים את אנשיה ומנהליה וחלק מרבניה!
כולם יודעים שהר' לנדא טוב מכולם, למרות שהוא חסיד וחבדני"ק, זאב בודד שאינו נושא פנים לאיש, לפעמים באופן שמרחיק מעליו רבים וטובים.
רוב מוחלט של הליטאים אוכלים רובין, למרות שהוא חסיד חניוק עם שטריימל.עכת"ד

א. תמהני איך הקלת בשם הקדוש חיה מושא עבור שם ני'ק
ב. טוב מכולם בהיותו זאב בודד אינו מורה על פסיקותיו ההלכתיות הפרטיות של הזאב
ג. מתעבים על רבנים לא אמור להיות נוסח של ערלאכער משגיח כשרות אצל הרב לנדא !!!

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יולי 24, 2018 11:27 am

חיימשה כתב:בנוסף לכל הנ"ל, יש לנו סטטיסטיקה פשוטה.
בהערכה גסה
99% סומכים על עד''ח. כולל כל מעריצי בית יוסף.

כנ"ל הרב לנדא, למעט אלו שמסיבות פוליטיות מוצהרות נמנעים מכך.

נאמר שכ70 % סומכים על הרב רובין.

מכאן במדרגות רחבות מאד כלפי מטה - כל השאר.

כמה יש שאוכלים בית יוסף ונמנעים מלאכול עד''ח או רובין והר' לנדא?
אפילו לא אחוז בודד.
כנ"ל אצל אוכלי חוג, אגו''י, בעלזא, מנשסתר.

ישנם מעטים הסוברים כי שארית או הרב רובין עדיפים על ה2 האחרים.
אולי הם צודקים ואולי לא.

הרי ברור שכאשר אנו באים לפלח את דעת שוחרי הכשרות, עלינו לחפש את אלו שבוררים בין ההכשרים, ואין לנו כל נפ"מ באלו שאוכלים את כל ההכשרים, אלו ברובם הגדול לא עושים כן מחמת שזו דעתם, אלא שמסתפקים בכשרות טובה כלשהי גם אם לא ממש מהודרת.
ובין אלו הבוררים יש תמימות דעים די מפתיעה.
המסקנה הפשוטה:
אין כמעט ויכוח על הסולם המקובל.
ישנם 3-4 הכשרים מעולים, עוד 2-3 טובים, ויש את כל היתר.

הראשל"צ נגד 'העדה': "ספק גדול אם ניתן לסמוך עליהם"

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף במתקפה חריפה וחריגה נגד כשרות בד"צ 'העדה החרדית' בשל דיווח על פיטורי עובדים אתיופים: "גזענות טהורה. ספק גדול אם ניתן לסמוך עליהם" (אקטואליה)
ישי כהן | י"ג בתמוז תשע"ח 26.06.18 07:15

הראשון לציון והרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף, במתקפה חריפה וחריגה נגד כשרות בד"צ 'העדה החרדית' ופוסק כי ספק אם ניתן לסמוך על הכשרות.

העיתונאי אוריה אלקיים חשף בחדשות 'כאן', כיצד נאסר על עובדים ותיקים ביקב 'ברקן', ממוצא אתיופי, לגעת ביין, בגלל דרישה של 'העדה החרדית'.

הראשל"צ תקף את הבד"צ, הנחשב לפופולרי ביותר בקרב המגזר החרדי, ואמר: "אני רואה בחומרה רבה את ההנחייה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין".

הרב הראשי הוסיף בדבריו הקשים: "אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר. ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומיקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

"בכוונתי לפעול בעניין בכל חומרת הדין ולמצות עד תום את הבירור עד למסקנות המתבקשות", הוסיף הראשל"צ.

"

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 24, 2018 11:38 am

הרב קראקובער, ייש"כ על דברי החיזוק. אם כנים הדברים נמצאנו למדים שאכן אפשר לסמוך בשקט על כשרות העדה.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' יולי 24, 2018 11:41 am

עד עכשיו חששתי על מאפיות ומגדניות שנמצאו בהם עובדים מהעדה הנ"ל [מחשש בישולי גוים וכיו''ב].
עתה רוח לי.
ייש''כ קראקובער.

יצחק דביר

הודעהעל ידי יצחק דביר » ג' יולי 24, 2018 1:13 pm

מאחר שאני עובד בארגון הקדוש 'כושרות' ודווחתי שעוסקים כאן בענייננו אבהיר כמה נקודות:
תחילה נציין שלהבדיל מרשימות שונות העוברות מפה לאוזן, הרשימה שלנו אינה מבוססת על פוליטיקות שונות, או על השיוך העדתי או המגזרי של נותני הכשרות, אלא על מידע טהור אותו אנו משיגים תוך סיורים תכופים בשטח, וקשר רציף עם מומחי ומפקחי כשרות.
שנית ההמלצות שלנו הינן על פי רמת כשרות המוצר, ולא לפי נותן ההכשר, ומשום כך איננו נמנעים להמליץ על מוצר ספציפי כאשר אנו יודעים שרמת ההשגחה במקום גבוהה, גם אם ה'חותמת' על המוצר הינה של מערכת כשרות פשוטה. דוגמא בולטת לכך אפשר לראות בתחום העופות, ובהם מומלצות משחטות שונות בהן אנו מבקרים ועוקבים על פעילותן, על אף שחותמת הכשרות שעליהן אינה חותמת שאנו ממליצים עליה בכל מצב. בעופות בשר וירקות עלים נערכו בדיקות רבות ומופו החברות המומלצות שרמת הכשרות בהן גבוהה. מובן שישנו קושי גדול לבצע פעולה דומה בכל שאר חומרי הגלם ובעסקים, ולכך בקטגוריות אלו אנו ממליצים על גופי כשרות שמן ההיכרות רבת השנים עמם אנו מכירים את אמינותם ובלב שקט אנו יכולים להמליץ לסמוך עליהם ללא חשש, הדבר אינו מעיד על כך שחומרי גלם או בתי עסק בכשרות אחרת אינה ברמה מספקת, בכל גוף כשרות ישנם משגיחים רבים יראי שמים העושים את עבודתם נאמנה, ועל כך בכשרויות שאינן ברשימה אנו ממליצים לברר עם המשגיח ולהתרשם האם רמת הכשרות במקום מתאימה לנו.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ג' יולי 24, 2018 1:34 pm

כאן המקום לומר לכם יישר כח על כל השנה

הנאמן

הודעהעל ידי הנאמן » ג' יולי 24, 2018 4:02 pm

כיון והזכירו כאן נושא הכשרויות בחו"ל:

היות ואני מוכרח לשהות במקום של נופש בחו"ל בכשרות של הרב אליהו רוטנברג אשמח לכל בדל של מידע (בין שמועות ובין ידע אישי רק לציין) בנוגע לכשרות הנ"ל בפרטי .
וכן אם אם יש למשהו מידע איך אפשר לבדוק? על מה אפשר לסמוך ומה לא?, האם גם בענייני ההכשרה א"א לסמוך כי בענין הניהול וכשרות חומר הגלם אפשר לבדוק לבד? [ואת"ל שרק ענין ההכשרה א"א לבדוק לכאורה זה כולל רק מה שנעשה בתנור וכד' לא כן?], וכן בענין הניהול מה צריך לבדוק?, ואם מארגן הקבוצה שהוא לכאורה הבעה"ב בעצמו אדם חרדי כשר גם בזה אין לסמוך? וכו' אשמח לדעת כל פרט בענין הנ"ל.

תודה מראש על כל עזרה בענין.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' יולי 24, 2018 5:01 pm

יקר כתב:תוכל להביא קישור לשיעור בקול הלשון? (נ"ל שלהביא טענה כ"כ חמורה על פי כותב עלום שמצאת באיזה פורום, זו בעיה).

וכן, יש כזה דבר מיחזור שמן למאכל בתעשיה?

הכותב פעלעד מוכר כאן בפורום זה עידן ועידנים

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' יולי 24, 2018 5:03 pm

קראקובער כתב:
בהערכה גסה

אפילו לא אחוז בודד.

אולי הם צודקים ואולי לא.

הרי ברור שכאשר אנו באים לפלח את דעת שוחרי הכשרות, עלינו לחפש את אלו שבוררים בין ההכשרים, ואין לנו כל נפ"מ באלו שאוכלים את כל ההכשרים, אלו ברובם הגדול לא עושים כן מחמת שזו דעתם, אלא שמסתפקים בכשרות טובה כלשהי גם אם לא ממש מהודרת.
המסקנה הפשוטה:

הראשל"צ נגד 'העדה': "ספק גדול אם ניתן לסמוך עליהם"

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף במתקפה חריפה וחריגה נגד כשרות בד"צ 'העדה החרדית' בשל דיווח על פיטורי עובדים אתיופים: "גזענות טהורה. ספק גדול אם ניתן לסמוך עליהם" (אקטואליה)
ישי כהן | י"ג בתמוז תשע"ח 26.06.18 07:15

הראשון לציון והרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף, במתקפה חריפה וחריגה נגד כשרות בד"צ 'העדה החרדית' ופוסק כי ספק אם ניתן לסמוך על הכשרות.

העיתונאי אוריה אלקיים חשף בחדשות 'כאן', כיצד נאסר על עובדים ותיקים ביקב 'ברקן', ממוצא אתיופי, לגעת ביין, בגלל דרישה של 'העדה החרדית'.

הראשל"צ תקף את הבד"צ, הנחשב לפופולרי ביותר בקרב המגזר החרדי, ואמר: "אני רואה בחומרה רבה את ההנחייה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין".

הרב הראשי הוסיף בדבריו הקשים: "אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר. ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומיקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

"בכוונתי לפעול בעניין בכל חומרת הדין ולמצות עד תום את הבירור עד למסקנות המתבקשות", הוסיף הראשל"צ.

"

מסופקני אם הרב יצחק יוסף מייצג את מעריצי בית יוסף...

נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

הודעהעל ידי נריה אור » ג' יולי 24, 2018 5:52 pm

בהערכה גסה

אפילו לא אחוז בודד.

אולי הם צודקים ואולי לא.

המסקנה הפשוטה:

דברייך מאוד ברורים ונכונים אבל לא זאת טענתי.
אני טוען שזה שיש בד"ץ ב"י בכ"מ זה לא אומר שהם פחות טובים יכול להיות שיש להם יותר משאבים או כח עבודה....וכדו'
ועוד פעם זה ציבור היראים לא אוכל זה לא אומר שזה באמת יותר טוב כי לא כולם באמת נוהגים כך מידיעה אלא ממנהג החרדים אשר נקרא "עדריות"(מלשון עדר..)
ועל"כ אי"ז ראיה שציבור היראים ואף הספרדים נמנע מאכילת פר' מקץ.
ועוד שעיקר טענותך הם על המסעדות ולא על הבשר בחניות שמיובא מחו"ל. שלכל מבין בכשרות יודע שב' דברים שונים הם.ו
ובבשר כזה כפש"כ לעיל שיש הסוברים (מידיעה) שכל סוגי הבשר הם אותו דבר ורק החותמת שונה.
אני יודע שיש שיאמרו שאין עשן בלי אש...אבל לענ"ד כי יש דבר כזה ולא כאן המקום להאריך..
וגם מש"כ "כמה יש שאוכלים בית יוסף ונמנעים מלאכול עד''ח או רובין והר' לנדא? " אולי אין הרבה אך שוב אי"ז ראיה ומפני שרוב הספרדים היראים למדו בישבות אשכנזיות שמחנכות לכך ולכן אי"ז ראיה כלל.
עוד אשאל וכי הרב בוטבול (חתנו ל מרן זיע"א ) שמעריץ את ב"י הוא לא ירא ה'???

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 24, 2018 7:11 pm

השאלה האחרונה שלך לא מתאימה לכאן.

זה כמו שאשאל אותך: וכי רב פלוני (לא אנקוב בשמו) שאמר לי במפורש על הכשר מסויים שרוב הציבור נוהג לאכלו שהם מאכילים ערלה וטבל, אינו ירא ה'?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' יולי 24, 2018 7:43 pm

אני חושב שכב' מרבה בשאלות טרחניות ללא שום בסיס. הרעיון שבבסיסם הוא כמו שבאידיש ישיבתית אומרים ''אפשר פארקערט'' אני אינני משגיח כשרות ולא עובד בשביל אף אחד, גם לא הגדלתי פה בשום צורה כשרות שאני קשור לחוג שלה אלא להיפך יצאתי להגנת שארית... אני כותב שהקדשתי ימים רבים לבירור הדברים, ואתה בא וטוען אולי בכל זאת כולם טועים...
איבעית אימא קרא איבעית אימא סברא איבעית אימא חזקה איבעית אימא עדות כשרה, הכל יש כאן.
אם היית טוען שיש לך ראיות או לפחות רגליים לדבר, ניחא.
סתם לבוא ולטעון אולי השמש זורחת במערב ושוקעת במזרח...

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ד' יולי 25, 2018 10:22 am

דרומי כתב:הרב קראקובער, ייש"כ על דברי החיזוק. אם כנים הדברים נמצאנו למדים שאכן אפשר לסמוך בשקט על כשרות העדה.

איכס!!!
הצניות שלך מזכירה תקופות אפילות בהסטוריה היהודית וכד' הנצי"ב שחורבן ירושלים נגרם בגלל שכ"א חשב שהוא יהודי והשני שמעט הלך בדרך שונה הוא צדוקי או רפורמי..
אתה באמת חושב שהאתיופים אינם יהודין ונעזוב רגע שהרב עובדיה פסק שכן הרי לכו"ע הם עושים גיור לחומרא...
וחוץ מזה שאם אתה חושב שהעדה עשו כן מטעממים הלכתיים אתה באמת תמים כמו שכבר הזכירו כן שעובדי 'העדה' ידועים בשימושם בכוח הזרוע ולהכי אני סמוך ובטוח
שאותם סיקרקים (!)עשו כן מחמת שנאת אחים ולא מחמת אהבת ההלכה.
עתה אני מבין את מאמר חז"ל דור שלא נבנה בו ביהמ"ק כאילו חרב בימיו...
ה' יצילנו מטועים כמוך שהרי אתה תחשוב בליבך "אעפס...מסכן ע"ה חושב שהאתיופים יהודים"..אבל אתה בעצמך יודע שאתה אומר כן לא בגלל שאתה 'מבין' גדול בהלכה
אלא בגלל שאתה ניזון מפולטיקה..
תכתוב את שמך ואת שם אמך ואתפלל עליך לחזרה בתשובה...
הרבה הצלחה
וה"ה למגיב אחריך!!

דנני

הודעהעל ידי דנני » ד' יולי 25, 2018 10:29 am

[...
נערך לאחרונה על ידי דנני ב ד' יולי 25, 2018 1:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 25, 2018 10:33 am

נריה אור כתב:הרי לכו"ע הם עושים גיור לחומרא...

עובדתית זה לא נכון לצערנו.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ד' יולי 25, 2018 10:38 am

סגי נהור כתב:
נריה אור כתב:הרי לכו"ע הם עושים גיור לחומרא...

עובדתית זה לא נכון לצערנו.

במקרה המדובר זה היה נכון (רק שהעדה לא מסתפקים בגיור לחומרא ודורשים גיור ממש).

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' יולי 25, 2018 10:43 am

דנני כתב:
נריה אור כתב:
דרומי כתב:הרב קראקובער, ייש"כ על דברי החיזוק. אם כנים הדברים נמצאנו למדים שאכן אפשר לסמוך בשקט על כשרות העדה.

איכס!!!
הצניות שלך מזכירה תקופות אפילות בהסטוריה היהודית וכד' הנצי"ב שחורבן ירושלים נגרם בגלל שכ"א חשב שהוא יהודי והשני שמעט הלך בדרך שונה הוא צדוקי או רפורמי..

האם נתינת התואר "סיקריק" למי שאינך מכירו אישית ככזה, גם היא נובעת מאור הנר שהנך מנסה להלביש על ראש ישיבת ולאזין?
אין גבול לחוצפה והפיכת קערה על פיה???????

מה צפית מאנשים שהתחנכו שהרצל וביאליק הם צדיקים ורק אנשי נטו"ק הם רשעים?!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 25, 2018 12:42 pm

הרב נריה, עם כל הכבוד וההערכה, יש תחומים ואין לערבב ביניהם.

יש את מצות אהבת ישראל, ואפילו אהבת הגר, ואם תכיר אותי תדע שאני ממש לא מה'קנאים', ואני מאיר פנים לכל יהודי באשר הוא (לניקים עלומים אני קצת פחות סבלני...), ורק בשבת האחרונה נתתי דרשה בבית כנסת של הקהילה האתיופית בעירי (אודה על האמת שלא התפללתי שם בעצמי).

יש את מצות כשרות, שענינה לבדוק את טיב המזון הנכנס לפי מבחינת ההלכה. כשאני שומע שבד"ץ מסויים מקפיד על פרטים, אפילו אם נניח שהוא טעה במקרה הספציפי הזה ואולי החמיר איפוא שלא צריך, הרי עצם ההקפדה מוכיחה שיש מעקב, פיקוח, עירנות והאוכל שאני מקבל אינו 'חתול בשק'. זה הכל.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' יולי 25, 2018 12:59 pm

הרב נריה, אולי תסביר לנו לשיטתך, מה יש לעדה החרדית נגד אתיופים?
ועד הכשרות של העדה החרדית מנוהל בידי אנשי מקצוע משופשפים, ממש לא בידי סיקריקים
( אותם גם אני מתעב, לא פחות מאת הרצל וביאליק ).

דנני

הודעהעל ידי דנני » ד' יולי 25, 2018 1:17 pm

חיימשה כתב:

יפה שחזרת בתשובה ! אבל.. מה עם הסקריקים עצמם שלא יצאו מכלל עמיתך, מהיכן תיעוב ?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' יולי 25, 2018 1:24 pm

מן הראוי היה לומר שאני לא מתעב אותם אלא את מעשיהם, אבל איני נוהג לשקר.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' יולי 25, 2018 4:18 pm

דרומי כתב: הרי עצם ההקפדה מוכיחה שיש מעקב, פיקוח, עירנות והאוכל שאני מקבל אינו 'חתול בשק'. זה הכל.

בקצב הזה אתה עלול להבין את מניעת הגיור של יעקב חיים דנציגר בידי המדינה, אף שבבי"ד של הרב קרליץ זה אושר...

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' יולי 25, 2018 7:35 pm

נריה אור כתב:

איכס!!!
אתה באמת חושב שהאתיופים אינם יהודין ונעזוב רגע שהרב עובדיה פסק שכן הרי לכו"ע הם עושים גיור לחומרא...
וחוץ מזה שאם אתה חושב שהעדה עשו כן מטעממים הלכתיים אתה באמת תמים כמו שכבר הזכירו כן שעובדי 'העדה' ידועים בשימושם בכוח הזרוע ולהכי אני סמוך ובטוח
ה' יצילנו מטועים כמוך שהרי אתה תחשוב בליבך "אעפס...מסכן ע"ה חושב שהאתיופים יהודים"..אבל אתה בעצמך יודע שאתה אומר כן לא בגלל שאתה 'מבין' גדול בהלכה
הרבה הצלחה
וה"ה למגיב אחריך!!

הרב נריה,
עם כל הכבוד המתבקש לגרי"י שליט"א, עניין "אפליית" האתיופים בכשרות העדה"ח אינו נובע מצבע עורם אלא משאלת יהדותם, וכל אחד יודע זאת (כן, גם הגרי"י, למרות שהוא כמובן נאמן לדעת אביו זצללה"ה).
ממילא, ברור שצודק הרב דרומי שהענין רק מעיד על רצינותה של המערכת, שהם עומדים בתוקף על מה שעל פי פסיקת בית דינם הוא אסור.
והוכוח על יהדותם של האתיופים שייך לאשכולות הרבים שנכתבו בענין. גש נא והבע דעתך שם.

לנוחותך, אצרף קצת קישורים:
יהדות אתיופיה
מה דעת גדולי ישראל בדין האתיופים בימינו

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:13 am

האם נתינת התואר "סיקריק" למי שאינך מכירו אישית ככזה, גם היא נובעת מאור הנר שהנך מנסה להלביש על ראש ישיבת ולאזין?
אין גבול לחוצפה והפיכת קערה על פיה???????
[/quote]
מה צפית מאנשים שהתחנכו שהרצל וביאליק הם צדיקים ורק אנשי נטו"ק הם רשעים?![/quote]
התחנכתי בדיוק כמוך שהרצל וביאליק הם אנשים רשעים גמורים!!!!
(אולי חשבת שאני איזה מזרוחניק אז ממש טעית אני בצד השני לגמרי..)
ולעצם הטענה אני אולי לא מכיר אישית את משגחי 'העדה' אבל אני שמעתי לא אחת סיפורים על התנהגותם והברוטליות שלהם בנושא הכשרות.
וכל אחד יכול לראות את חלק ממעשיהם בכיכר השבת (בגאולה) בעררך פעם בשבוע!!
וד.א. חלק החברים כאן כתבו זאת בעצמם לעיל.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:16 am

[size=15[b][b]0]בתגובה לדבריו של דרומי[/size][/b][/b]
עתה דברייך הובנו לאשורם ואכן אני חוזר בי ממש"כ אלא שלעיל דברייך הובנו אחרת ועל"כ הגבתי ככה נושא שמאוד כאוב אף שאיני נמנה מחברי העדה ואף לא מכיר אישית אחד מחבריה!!!
נערך לאחרונה על ידי נריה אור ב ה' יולי 26, 2018 11:23 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:18 am

חיימשה כתב:

ממש מאותה סיבה שהם לא מקבלים משגיחים ספרדיים לשרותם (ושלא יקפצו חלק מהמגיבים ויגידו יש לי חבר שם ספרדי וכו' וודאי שיש חלק בפרוטקציות שנכנססו אבל אני מדבר על העיקרון...)

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:24 am

איש גלילי כתב:
נריה אור כתב:

איכס!!!
הרבה הצלחה
וה"ה למגיב אחריך!!

הרב נריה,
עם כל הכבוד המתבקש לגרי"י שליט"א, עניין "אפליית" האתיופים בכשרות העדה"ח אינו נובע מצבע עורם אלא משאלת יהדותם, וכל אחד יודע זאת (כן, גם הגרי"י, למרות שהוא כמובן נאמן לדעת אביו זצללה"ה).
ממילא, ברור שצודק הרב דרומי שהענין רק מעיד על רצינותה של המערכת, שהם עומדים בתוקף על מה שעל פי פסיקת בית דינם הוא אסור.
והוכוח על יהדותם של האתיופים שייך לאשכולות הרבים שנכתבו בענין. גש נא והבע דעתך שם.

לנוחותך, אצרף קצת קישורים:
יהדות אתיופיה
מה דעת גדולי ישראל בדין האתיופים בימינו
[/
תרשה לי לחלוק עלייך!!

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יולי 26, 2018 11:26 am

נריה אור כתב:תרשה לי לחלוק עלייך!!

אני אפילו לא צריך להרשות לך, כל זמן שאינני משה רבנו.
אבל תרשה לי לדרוש ממך לחלוק עלי עם טעם וסברא.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:34 am

איש גלילי כתב:

כי כמו שכבר אמרתתי הם עוברים גיור לחומרא שזה מועיל לדעת הגרי"ש אלישיב וכל פוסקי הדור וא"כ אין שום סיבה אמתית לפועלם!!1

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יולי 26, 2018 11:40 am

נריה אור כתב:
איש גלילי כתב:

כי כמו שכבר אמרתתי הם עוברים גיור לחומרא שזה מועיל לדעת הגרי"ש אלישיב וכל פוסקי הדור וא"כ אין שום סיבה אמתית לפועלם!!1

האם ידוע לך שעדה"ח פוסלת כאלה שעברו גיור לחומרא?
המציאות היא שחלק גדול מהאתיופים אינם עוברים גיור לחומרא.

ובוא נשאל בכנות, האם עדה"ח פוסלת לעניין ייצור יין גם תימנים ומרוקאים? אם נגלה שזה אכן כך - נוכל להסיק שיש כאן שנאה מגזרית, אבל מה אעשה שהכרתי מקרוב יקבים בהשגחת עדה"ח ואין שם נוהל מסוג כזה...
וממילא, גם אם המציאות היא שהם פוסלים גם אתיופים שעברו גיור לחומרא, זה לכל היותר משום דלדעתם צריך גיור גמור כי הם גויים גמורים, אבל גזענות מאן דכר שמיה???

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' יולי 26, 2018 1:05 pm

נריה אור כתב:
חיימשה כתב:

ממש מאותה סיבה שהם לא מקבלים משגיחים ספרדיים לשרותם (ושלא יקפצו חלק מהמגיבים ויגידו יש לי חבר שם ספרדי וכו' וודאי שיש חלק בפרוטקציות שנכנססו אבל אני מדבר על העיקרון...)

אולי תחכים אותנו בנתונים, כמה משגיחים אשכנזים יש בבית יוסף?

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 2:27 pm

ממש מאותה סיבה שהם לא מקבלים משגיחים ספרדיים לשרותם (ושלא יקפצו חלק מהמגיבים ויגידו יש לי חבר שם ספרדי וכו' וודאי שיש חלק בפרוטקציות שנכנססו אבל אני מדבר על העיקרון...)[/quote]

אולי תחכים אותנו בנתונים, כמה משגיחים אשכנזים יש בבית יוסף?[/quote]
זה כמו אותם ששואלים "כמה בחורים אשכנזיים יש בישיבות ספרדיות"..
התשובה ברורה ולא צריכה אף הסבר...וד"ל

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' יולי 26, 2018 3:32 pm

נריה אור כתב:זה כמו אותם ששואלים "כמה בחורים אשכנזיים יש בישיבות ספרדיות"..
התשובה ברורה ולא צריכה אף הסבר...וד"ל

איזה סיבה יהיה לאשכנזי הרוצה להתפרנס כמשגיח שלא ירצה לעבוד אצל הכשר ספרדי?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' יולי 26, 2018 6:00 pm

לענ"ד אפשר לוותר על הדיון חסר התכלית בענין משגיחים ספרדיים ואתיופים בעד''ח... ממש לא מעניין אותנו כרגע המדות טובות של הממונה על משאבי אנוש בעד''ח.
יש עוד כמה וכמה תחומים בהם מוסדות אשכנזיים ישתדלו להעסיק אשכנזים, וזה לא קשור לנושא הכשרות דוקא.
נערך לאחרונה על ידי חיימשה ב ה' יולי 26, 2018 6:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' יולי 26, 2018 6:05 pm

הרב נריה יש לי שאלה פשוטה עבורך.
הרי מוסכם שהכשר כמו עד''ח לנדא ורובין מקובלים בפועל על כמעט כולם. דהיינו זה גורם מגביר מכירות יותר מכל גורם אחר.
גם ההכשרים הרי מעוניינים להרחיב את גבולם באופן טבעי.
אם יש לך כזה צד שמבחינת דרישות הכשרות הם דומים לבית יוסף וכדומה, איך אלפי חנויות שמסתפקים בהכשר ב''י, חוג, ודומיהם אינם הופכים את העולם כדי לקבל תעודת הכשר מההכשרים המקובלים על כולם שמוכרים כפול? ומדוע באמת לא יתנו להם?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' יולי 26, 2018 6:15 pm

יש להעיר כי לבד"ץ העדה החרדית יש כלל שהוא לא נותן הכשר למסעדות המצויות במקומות פרוצים, ופעם שמעתי שבגלל זה אין שום מסעדה בכשרות שלו ב'סנטר 1' וכיוצא בזה.

אם כי בצפת עיה"ק יש כמה מסעדות בהכשר הבד"ץ הנמצאות במדרחוב העירוני שאינו חרדי בדוקא, ועדיין יש לעיין.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' יולי 26, 2018 6:31 pm

דרומי כתב:יש להעיר כי לבד"ץ העדה החרדית יש כלל שהוא לא נותן הכשר למסעדות המצויות במקומות פרוצים, ופעם שמעתי שבגלל זה אין שום מסעדה בכשרות שלו ב'סנטר 1' וכיוצא בזה.

אם כי בצפת עיה"ק יש כמה מסעדות בהכשר הבד"ץ הנמצאות במדרחוב העירוני שאינו חרדי בדוקא, ועדיין יש לעיין.

תירצת בד"ץ, הר' רובין מה אית לך למימר?
תירצת מסעדות, מפעלים מה אית לך למימר?

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יולי 26, 2018 10:46 pm

דרומי כתב:אם כי בצפת עיה"ק יש כמה מסעדות בהכשר הבד"ץ הנמצאות במדרחוב העירוני שאינו חרדי בדוקא, ועדיין יש לעיין.

זה אזור חרדי מובהק (לפחות 90%), אלא שיש בו תיירות רבה.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ה' יולי 26, 2018 11:35 pm

חיימשה כתב:הרב נריה יש לי שאלה פשוטה עבורך.
הרי מוסכם שהכשר כמו עד''ח לנדא ורובין מקובלים בפועל על כמעט כולם. דהיינו זה גורם מגביר מכירות יותר מכל גורם אחר.
אם יש לך כזה צד שמבחינת דרישות הכשרות הם דומים לבית יוסף וכדומה, איך אלפי חנויות שמסתפקים בהכשר ב''י, חוג, ודומיהם אינם הופכים את העולם כדי לקבל תעודת הכשר מההכשרים המקובלים על כולם שמוכרים כפול? ומדוע באמת לא יתנו להם?

האמת אומר לך איני יודע מה רמת כשרותו של ב"י והנושא הזה בבירור אצלי.
אבל אני לא יכול לקבוע שבד"ץ ב"י הוא הכשר גרוע בגלל שיש אותו בהרבה מסעדות כמו שאני לא יכול לפסול את העד"ח כי כמעט על כל מוצר יש את ההכשר שלהם, ולהשגיח במפעלים זה לא פחות קשה ממסעדות!!
יתכן שלבד"ץ ב"י יש יותר משאבים או כח אדם ולכן הם יותר זולים..וצ"ע

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' יולי 27, 2018 1:58 am

נריה אור כתב:
חיימשה כתב:הרב נריה יש לי שאלה פשוטה עבורך.

האמת אומר לך איני יודע מה רמת כשרותו של ב"י והנושא הזה בבירור אצלי.
אבל אני לא יכול לקבוע שבד"ץ ב"י הוא הכשר גרוע בגלל שיש אותו בהרבה מסעדות כמו שאני לא יכול לפסול את העד"ח כי כמעט על כל מוצר יש את ההכשר שלהם, ולהשגיח במפעלים זה לא פחות קשה ממסעדות!!
יתכן שלבד"ץ ב"י יש יותר משאבים או כח אדם ולכן הם יותר זולים..וצ"ע

זה שעל כ"כ הרבה מוצרים יש חותמת של העד"ח זה מובן, כי הביקוש גדול והם עונים על הביקוש, ומובן שהמפעלים מוכנים לשלם את המחיר ולהתאמץ עבור הגדלת המכירות. ע"כ הכל מתאים לכללי הטבע.
אבל זה שכ"כ הרבה מסעדות מוכנות להסתפק בהכשר שמוכר הרבה פחות זה מנוגד לכללי השוק, וההסבר היחיד שאני יכול להבין הוא כי זה הרבה פחות מסובך.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 43 אורחים