מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
משולש

Re: מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

הודעהעל ידי משולש » ו' אוגוסט 17, 2018 4:08 pm

עזריאל ברגר כתב:בקריאת שמע עדיין איננו כמדבר עם המלך.
בשמו"ע - ששם זה הדיבור עם מלך העולם - אפילו מלך ישראל שואל בשלומו לא ישיבנו.

אבל בכל זאת הקורא את שמע חמור מהמדבר עם הגרח"ק.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 17, 2018 4:30 pm

משולש כתב:

נכון ובעבור שניהם ראוי להתעלם מהטלפון. מה עשו לפני שהיה טלפון בכיס? או כפי שהגר"ש ברעוודא היה קורא לו: גאצ'קלע אין טאש! ובתרגום חפשי: עבודה זרה בכיס.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוגוסט 19, 2018 11:43 am

משולש כתב:

נכון.
ואולי הדברים תלויים בשאלה הנ"ל: מדוע הקורא את שמע איננו עוסק במצווה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 6:30 pm

לאן נעלמה המוסריות?
בזמנו פתחתי אשכול האם מותר להתחזות בשם אחר viewtopic.php?f=17&t=41149 שהוא בעצם אותה השאלה הנשאלת כאן. אך כעת התעוררתי לחומרת המצב ביתר שאת בעקבות הסערה שהיתה כאן בפורום בשבוע שעבר, ושבעקבותיה נחסם פורום אספקלריא לכמה ימים ואף כעת חלקים ממנו סגורים להודעות חדשות.
ב"ה לא הייתי בין המעורבים בפרשה ההיא או בין הניקים שנחסמו, אך לכל הדעות הדברים יצאו מכלל שליטה ונזרקו האשמות מעבר לעבר.
אך לא לשם כך באתי הלום, אלא לעורר על ענין מסויים שארע וברצוני לשתף אתכם ולשמוע את דעתכם האם לא ראוי לשים קץ למצב האבסורדי של הניקים שלדעתי לא משרתים כמעט שום מטרה.
ומעשה שהיה כך היה (איני מוסר שום פרטים רק כותב באופן כללי ביותר)
במשך הפולמוס קבלתי כמה בקשות בפרטי בעזרת זיהוי ניקים מסויימים. איני יודע מדוע פנו אלי בדווקא ומה נתן להם לסבור שאני יודע, אך יותר מכך מה נתן למבקשים לחשוב שאפילו אם אני יודע מי הם בעלי הניקים שאגלה זאת? כלומר עצם הבקשה אינה ראויה! אם מישהו מסר לי את ניקו מסיבה כלשהיא, או שנודע לי בדרך אחרת, הלא זו בגידה באמון והולך רכיל, הלא כן! האם ראוי לת"ח לבקש בקשה כזו? אני מבין שהדבר מאוד מסקרן ובפרט בשעת מחלוקת כל אחד רוצה לדעת מי הוא יריבו, אך רבותי - עד היכן?
אולם אם זה היה הכל החרשתי. אז הסכיתו ושמעו מה עוד קרה. קבלתי מייל ארוך ובו קובע הכותב שידועה לו זהות אחד המשתתפים ושהוא מופיע בפורום בלא פחות מ8 ניקים שונים והוא הוא מעורר המהומות וכותב דברים משני צדי המתרס ומסכסך בין אנשים. וכאן הוא מבקש שאגלה לו את זהות ניק נוסף שיש לו חשד שאף הוא בעל הניקים ההם! והוא כותב שיודע בוודאות את זהות בעלי הניקים כיוון שכולם באים מאותה כתובת ip! (הערה צדדית: כיצד ניתן לדעת זאת? האם אתם יודעים מהי הכתובת שלי?) אם זכור לי לא הגבתי למייל ההוא או שהגבתי סתם שאיני מוסר מידע.
וכאן שואל הבן: מה קורה כאן? לאיזה מצב אבסורדי הגענו? איך ניתן לנהל דו שיח רציני בין ת"ח כאשר זה מה שקורה מאחרי הקלעים עם הניקים השונים? אולי מטרת הניקים הראשונית היתה רצויה אך תראו לאן זה מוביל. אשמח לשמוע את דבריכם. האם לא הגיע הזמן לעשות הערכת מצב בענין? אותי הדבר מטריד ביותר והוציא קצת את הרוח מהמפרשים ועשיית הערכת מצב לגבי השתתפותי בפורום, לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 26, 2018 7:39 pm

זאב ערבות כתב:...אותי הדבר מטריד ביותר והוציא לי קצת את הרוח מהמפרשים בהשתתפותי בפורום, לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם לי סתם כך.

ר' זאב יקירנו, חלילה לך!
ולא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה, כספינה שאבד קברניטה, כעולם שאבד מנהיגו, כשה אובד, כסוכה בכרם, כמלונה במקשה, כעיר נצורה.
חלילה לך. אל יעזבנו ואל יטשנו!

אגב, ר' זאב, מדוע מחקת את שמך מהפרטים המופיעים משמאל ההודעות?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 7:46 pm

פרנקל תאומים כתב:
זאב ערבות כתב:...אותי הדבר מטריד ביותר והוציא לי קצת את הרוח מהמפרשים בהשתתפותי בפורום, לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם לי סתם כך.

ר' זאב יקירנו, חלילה לך!
ולא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה, כספינה שאבד קברניטה, כעולם שאבד מנהיגו, כשה אובד, כסוכה בכרם, כמלונה במקשה, כעיר נצורה.

עם אקבל עצומה של 500 משתתפים עם שמותיהם... אולי זה ינשב קצת את הרוח במפרשים. בקשר לשבחים אתה מתכוון שזה מקצת שבחו...
מדוע מחקתי את שמי? האם לדעתך עלי להחזיר אותו?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 26, 2018 7:54 pm

זאב ערבות כתב:
פרנקל תאומים כתב:

ר' זאב יקירנו, חלילה לך!

עם אקבל עצומה של 500 משתתפים עם שמותיהם... אולי זה ינשב קצת את הרוח במפרשים. בקשר לשבחים אתה מתכוון שזה מקצת שבחו...
מדוע מחקתי את שמי? האם לדעתך עלי להחזיר אותו?

לא ברור, הלא כל האופציה הזאת של ה''גילוי נאות'' משמאל ההודעות הגיחה לפורום בזכות הפצרותיך, וכעת אתה עצמך הפסקת את השימוש שלך בה? ומה יאמרו אזובי הקיר?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' דצמבר 26, 2018 7:56 pm

זאב ערבות כתב:קבלתי מייל ארוך ובו קובע הכותב שידועה לו זהות אחד המשתתפים ושהוא מופיע בפורום בלא פחות מ8 ניקים שונים והוא הוא מעורר המהומות וכותב דברים משני צדי המתרס ומסכסך בין אנשים.

קונספירציה

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' דצמבר 26, 2018 7:58 pm

הפצת המעיינות כתב:
זאב ערבות כתב:קבלתי מייל ארוך ובו קובע הכותב שידועה לו זהות אחד המשתתפים ושהוא מופיע בפורום בלא פחות מ8 ניקים שונים והוא הוא מעורר המהומות וכותב דברים משני צדי המתרס ומסכסך בין אנשים.

קונספירציה

גא"מ.
ועכ"פ אוכל לומר בודאות שאם החליט להחשיב גם אותי משום מה כאחד משמונת הניקים, הרי שלא היו דברים מעולם.

בכלל אני רוצה להעיר, שאפשר לזהות כל ניק על פי סגנונו ודעותיו. בשביל לתחזק 8 ניקים בצורה שאינה מעוררת חשד, עליו להיות רב אמן בעל תחבולות ומוכשר באופן יוצא דופן. ממש חבל לבזבז כישורים פלאיים כאלו על פורום שלא יביא לו לא כבוד ולא פרנסה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' דצמבר 26, 2018 8:18 pm

זאב ערבות כתב:לאן נעלמה המוסריות?
בזמנו פתחתי אשכול האם מותר להתחזות בשם אחר https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=17&t=41149 שהוא בעצם אותה השאלה הנשאלת כאן. אך כעת התעוררתי לחומרת המצב ביתר שאת בעקבות הסערה שהיתה כאן בפורום בשבוע שעבר, ושבעקבותיה נחסם פורום אספקלריא לכמה ימים ואף כעת חלקים ממנו סגורים להודעות חדשות.
ב"ה לא הייתי בין המעורבים בפרשה ההיא או בין הניקים שנחסמו, אך לכל הדעות הדברים יצאו מכלל שליטה ונזרקו האשמות מעבר לעבר.
אך לא לשם כך באתי הלום, אלא לעורר על ענין מסויים שארע וברצוני לשתף אתכם ולשמוע את דעתכם האם לא ראוי לשים קץ למצב האבסורדי של הניקים שלדעתי לא משרתים כמעט שום מטרה.
ומעשה שהיה כך היה (איני מוסר שום פרטים רק כותב באופן כללי ביותר)
במשך הפולמוס קבלתי כמה בקשות בפרטי בעזרת זיהוי ניקים מסויימים. איני יודע מדוע פנו אלי בדווקא ומה נתן להם לסבור שאני יודע, אך יותר מכך מה נתן למבקשים לחשוב שאפילו אם אני יודע מי הם בעלי הניקים שאגלה זאת? כלומר עצם הבקשה אינה ראויה! אם מישהו מסר לי את ניקו מסיבה כלשהיא, או שנודע לי בדרך אחרת, הלא זו בגידה באמון והולך רכיל, הלא כן! האם ראוי לת"ח לבקש בקשה כזו? אני מבין שהדבר מאוד מסקרן ובפרט בשעת מחלוקת כל אחד רוצה לדעת מי הוא יריבו, אך רבותי - עד היכן?
אולם אם זה היה הכל החרשתי. אז הסכיתו ושמעו מה עוד קרה. קבלתי מייל ארוך ובו קובע הכותב שידועה לו זהות אחד המשתתפים ושהוא מופיע בפורום בלא פחות מ8 ניקים שונים והוא הוא מעורר המהומות וכותב דברים משני צדי המתרס ומסכסך בין אנשים. וכאן הוא מבקש שאגלה לו את זהות ניק נוסף שיש לו חשד שאף הוא בעל הניקים ההם! והוא כותב שיודע בוודאות את זהות בעלי הניקים כיוון שכולם באים מאותה כתובת ip! (הערה צדדית: כיצד ניתן לדעת זאת? האם אתם יודעים מהי הכתובת שלי?) אם זכור לי לא הגבתי למייל ההוא או שהגבתי סתם שאיני מוסר מידע.
וכאן שואל הבן: מה קורה כאן? לאיזה מצב אבסורדי הגענו? איך ניתן לנהל דו שיח רציני בין ת"ח כאשר זה מה שקורה מאחרי הקלעים עם הניקים השונים? אולי מטרת הניקים הראשונית היתה רצויה אך תראו לאן זה מוביל. אשמח לשמוע את דבריכם. האם לא הגיע הזמן לעשות הערכת מצב בענין? אותי הדבר מטריד ביותר והוציא קצת את הרוח מהמפרשים ועשיית הערכת מצב לגבי השתתפותי בפורום, לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם.

שיהיה ברור לכולם.
כל עוד המערכת בנויה על ניקים זוהי זכותו של כל משתמש לשמור על חסיונו. ואם יתברר שאחד החברים בפורום מנסה לפנות לאחרים כדי לברר מי הוא מי הוא יימחק מידית.
אין הכוונה לשיח חברים בפרטי שזה עניינו של כל אחד ואין אנו כמובן מתערבים בשיחות רעים.
אבל אם מישהו יוביל כאן מהלך של פניות כעין אלה שמתאר זאב ערבות הרי הוא פועל נגד כללי הפורום והוא יימחק.

הערת אגב שכבר כתבתי אותה. המשתמשים שם חושבים שעל פי ה IP אפשר לדעת הכל אודות מי הוא מי זה אינו נכון בכלל.

לעצם הנושא שהעלה כאן זאב ערבות. אני לא חושב שהפתרון הוא כתיבה בשמות מפורשים. הפתרון הוא שכל חברי הפורום יתנהגו בצורה המכבדת את איש רעהו. או במילים אחרות במקום להמציא פטנטים להיות קצת יותר בני אדם.
הדגשתי את המילה כל כיוון שבדיון שעלה כאן היה ברור שרוב החברים מתנגדים להתנהגות הזאת וחפצים בדיונים עניניים וסובלניים אי לכך המיעוט הקטן והחריג צריך לקבל עליו גם הוא התנהגות סובלנית ומכבדת.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' דצמבר 26, 2018 8:20 pm

איך אפשר בכלל לראות את כתובות האיי פי של הכותבים ?

אגב, בימים האחרונים היו יום יומיים בהם ביקרו בפורום 1500 אורחים בכל רגע נתון. זה היה סתם באג כלשהוא במערכת?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' דצמבר 26, 2018 8:30 pm

הערה נוספת.
היו בעבר תלונות על שימוש ספאמי במערכת ההודעות הפרטיות. גם הדבר הזה אינו מורשה כלומר מי שמפיץ הודעה בפרטי לכל החברים או לכמות של חברים ייחשב כמשתמש במערכת לצורך ספאם וייחסם. אם למישהו יש סיבה מיוחדת לעשות דבר כזה (איני רואה למה אבל אם כן) עליו לפנות לאחד המנהלים לקבל אישור על כך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' דצמבר 26, 2018 8:33 pm

מקדש מלך כתב:איך אפשר בכלל לראות את כתובות האיי פי של הכותבים ?

אגב, בימים האחרונים היו יום יומיים בהם ביקרו בפורום 1500 אורחים בכל רגע נתון. זה היה סתם באג כלשהוא במערכת?

אם אתה רואה דבר כזה שלח לי בבקשה הודעה. בפעם האחרונה שראינו דבר כזה התברר שמדובר ברובוטים ממזרח אירופה. דבר כזה מטופל על ידי נציגנו בחוות השרתים כאשר אנו מיודעים על כך.
תודה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 26, 2018 10:32 pm

אוצר החכמה כתב:
שיהיה ברור לכולם.
כל עוד המערכת בנויה על ניקים זוהי זכותו של כל משתמש לשמור על חסיונו. ואם יתברר שאחד החברים בפורום מנסה לפנות לאחרים כדי לברר מי הוא מי הוא יימחק מידית.
אין הכוונה לשיח חברים בפרטי שזה עניינו של כל אחד ואין אנו כמובן מתערבים בשיחות רעים.
אבל אם מישהו יוביל כאן מהלך של פניות כעין אלה שמתאר זאב ערבות הרי הוא פועל נגד כללי הפורום והוא יימחק.

הערת אגב שכבר כתבתי אותה. המשתמשים שם חושבים שעל פי ה IP אפשר לדעת הכל אודות מי הוא מי זה אינו נכון בכלל.

לעצם הנושא שהעלה כאן זאב ערבות. אני לא חושב שהפתרון הוא כתיבה בשמות מפורשים. הפתרון הוא שכל חברי הפורום יתנהגו בצורה המכבדת את איש רעהו. או במילים אחרות במקום להמציא פטנטים להיות קצת יותר בני אדם.
הדגשתי את המילה כל כיוון שבדיון שעלה כאן היה ברור שרוב החברים מתנגדים להתנהגות הזאת וחפצים בדיונים עניניים וסובלניים אי לכך המיעוט הקטן והחריג צריך לקבל עליו גם הוא התנהגות סובלנית ומכבדת.

כפי שכבר כתבתי כבר כמה פעמים לא תפסתי טרמפ לפתוח שוב דיון על ניקים, זה מאחרינו. מה שאני מעורר זה שתי נקודות, על הראשונה הגבת באות בולטת. ייש"כ.
אך האם יש להנהלת הפורום דרך לוודות שלא יהיו ניקים כפולים משולשים ומרובעים שעושים ליצנות מהפורום? איך ניתן להתיחס ברצינות להודעות אם זה נכון שיש כאלו המתחזים תחת כמה ניקים? ובנוסף שזו בעיה אף יותר רצינית: ניחא אחד מתחזה תחת כמה ניקים עוד ניתן לעלות עליו, אך הנה בעקבות הפולמוס הזה (ובכלל) אנשים מחליפים את ניקיהם בכל הזדמנות, כיצד ניתן לנהל ויכוח בצורה כזו? ניחא אין שמות, אך לאט לאט מתרגלים לניקים וקולטים פרטים אודותם, השקפתם, לאיזה מגזר הם שייכים וכו', אך אם מחליפים ניק חזרנו לנקודת המוצא (בעוד שבעל הניק המוחלף צוחק לעצמו). מדוע תופעה זו מקובלת? לכן הצעתי שבשעת ההרשמה צריכים לתת להנהלה את השם ואת תאריך הלידה - נכון שניתן לשקר אז יום אחד ישאלו את השקרנים: נשאת ונתת באמונה? שקרת בהרשמה לפורום? אוי לי מיום הדין...

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' דצמבר 26, 2018 10:51 pm

הפוך, אני חושב שזה טוב לכתוב דברים שיתייחסו אליהם בעצמם ולא על רקע של הכותב.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' דצמבר 27, 2018 11:13 am

גא"מ.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ה' דצמבר 27, 2018 11:21 am

למה באמת לא בודקים IP? זה לפחות היה פותר את בעיית ניקים כפולים מאותו מחשב

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' דצמבר 27, 2018 12:37 pm

כבר כתבתי כמה פעמים שאי אפשר לסמוך על ה IP זה מידע חלקי ביותר ומטעה בהרבה מקרים.

חוץ מזה לא איכפת לי שאנשים יכתבו בשני ניקים אם הם מנהלים את זה באופן סביר ומוצדק.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' דצמבר 27, 2018 12:40 pm

זאב ערבות כתב:
אוצר החכמה כתב:
שיהיה ברור לכולם.

כפי שכבר כתבתי כבר כמה פעמים לא תפסתי טרמפ לפתוח שוב דיון על ניקים, זה מאחרינו. מה שאני מעורר זה שתי נקודות, על הראשונה הגבת באות בולטת. ייש"כ.
אך האם יש להנהלת הפורום דרך לוודות שלא יהיו ניקים כפולים משולשים ומרובעים שעושים ליצנות מהפורום? איך ניתן להתיחס ברצינות להודעות אם זה נכון שיש כאלו המתחזים תחת כמה ניקים? ובנוסף שזו בעיה אף יותר רצינית: ניחא אחד מתחזה תחת כמה ניקים עוד ניתן לעלות עליו, אך הנה בעקבות הפולמוס הזה (ובכלל) אנשים מחליפים את ניקיהם בכל הזדמנות, כיצד ניתן לנהל ויכוח בצורה כזו? ניחא אין שמות, אך לאט לאט מתרגלים לניקים וקולטים פרטים אודותם, השקפתם, לאיזה מגזר הם שייכים וכו', אך אם מחליפים ניק חזרנו לנקודת המוצא (בעוד שבעל הניק המוחלף צוחק לעצמו). מדוע תופעה זו מקובלת? לכן הצעתי שבשעת ההרשמה צריכים לתת להנהלה את השם ואת תאריך הלידה - נכון שניתן לשקר אז יום אחד ישאלו את השקרנים: נשאת ונתת באמונה? שקרת בהרשמה לפורום? אוי לי מיום הדין...

הרב זאב ערבות. אתה אדם שמתייחס מאד לפן האישי של בני האדם כמו שנראה מכל כתיבותיך. וממילא ההסתכלות הבסיסית שלך היא מי האדם מה כתיבותיו ומפריע לך עניין הניקים. יש אנשים שגישתם שונה ובעיקר מתעניינים בדברים כפי שהם בלי להתחשב בכותב אלא בתכנם. מנקודת מבט כזאת אין כאן שקר ואין בעייה.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 12:53 pm

הבעיה הגדולה שישנה עם אדם המחזיק כמה ניקים בו זמנית, היא שהוא משתמש בהם כדי להטות כל דיון אל הצד שהוא מעוניין בו. מחמיא לעצמו, משבח את עצמו, או שואל שאלה תמימה על מנת לענות לעצמו. הוא גם יכול להשמיץ אחרים ברמז, ואז לכתוב בניק אחר ולגלות יותר את כוונתו. כמו כן, כאשר מנהל הפורום שואל את משתתפי הפורום שאלה כלשהי, הוא יכול להיכנס עם כמה ניקים ולנסות להטות את הדיון לכיוון שהוא חפץ בו, ע"י יצירת רושם מזוייף כאילו "רוב דעות" לצד פלוני.

אדם המחזיק כמה ניקים ניתן לגלות בקלות, ע"י שחושד באחרים כל הזמן שיש להם כמה ניקים (והפוסל במומו פוסל, כדברי חז"ל הקדושים), וע"י שפתאום מגיבים כמה ניקים האחד אחרי השני תוך זמן קצר, וכולם מצדדים בצד מסויים, לכאורה "לתומם".

נ.ב. הייתי מציע למחוק אשכול זה שמעכיר את האווירה התורנית השוררת בפורום באורח קבע, ואת כל האשכולות העוסקים בגופם של אנשים ומתדיינים בהם. אין לאשכולות אלה שום קשר לדיון תורני, ובפרט כאשר נוצר מצב אבסורדי שאחד הכותב לגופו של ענין ובשפה נעימה ללא פגיעה בזולת, אינו יכול להגיב, ובתקופה זו יושבים אחרים ודנים בו, כולל אותם מופרעים שהשמיצוהו בשפה מכוערת במיוחד, והם משתתפים פעילים בדיון, ומנדבים עצות מתוך "יראת שמים" כיצד לשמור על טהרת הפורום.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' דצמבר 27, 2018 6:12 pm

אוצר החכמה כתב:
זאב ערבות כתב:
אוצר החכמה כתב:
שיהיה ברור לכולם.

הרב זאב ערבות. אתה אדם שמתייחס מאד לפן האישי של בני האדם כמו שנראה מכל כתיבותיך. וממילא ההסתכלות הבסיסית שלך היא מי האדם מה כתיבותיו ומפריע לך עניין הניקים. יש אנשים שגישתם שונה ובעיקר מתעניינים בדברים כפי שהם בלי להתחשב בכותב אלא בתכנם. מנקודת מבט כזאת אין כאן שקר ואין בעייה.
אוצר החכמה כתב:כבר כתבתי כמה פעמים שאי אפשר לסמוך על ה IP זה מידע חלקי ביותר ומטעה בהרבה מקרים.

חוץ מזה לא איכפת לי שאנשים יכתבו בשני ניקים אם הם מנהלים את זה באופן סביר ומוצדק.

אענה על ראשון ראשון (וזו גם תשובה לחלק הראשון של דברי הניק עובר ושב בהודעה הבאה והרואה בהודעה מוקדמת):
זכור היטב שכבר התיחסו לנושא הניקים ושלגופו של הנושא המדובר מה שמענין את המשתתפים בדיון זו דעתו של הכותב ולא האדם והאישיות המסתתרת מאחריו. לפני שאענה את דברי על נקודה זו ברצוני לשאול: אם אמת נכון הדבר ולא חשוב מי הכותב אלא הכתוב, מדוע מתעניינים כל הזמן לדעת מי הוא בעל ניק זה או אחר? יענה כל אחד על השאלה לעצמו ובבקשה אל תעשו את עצמכם כלא יודעים על מה אני מדבר.
כעת אענה את דברי: מי יתן ואכן כך יהיו פני הדברים וכולם יתיחסו רק לגוף הדברים בלי לדקדק מי הוא האומרם, אך המציאות היא שלא רק שזה דבר בלתי מציאותי, אלא נוגד את המציאות בעולם החרדי בפרט. אתן דוגמא או שתיים: האם נראה בעינכם שניתן לצטט קטע מדברי הראי"ה בירחון גינת וורדים בלי לציין את שם אומרם? הלא הראי"ה כותב דברים נפלאים (שאיני מבין אותם לצערי) ומדוע לפסול אותם בגלל האומרם? ומהצד השני, האם תראו ציטוט מהאדמו"ר מסאטמאר בירחון חרדל"י? הלא הוא היה אחד מענקי הדור! שמעתי מרב יוסף בערל שבכינוס מסויים שהשתתפו בו גדולי הציבור הליטאי בארה"ב, אמר אחד דבר נגד שיטתו של האדמו"ר, פנה אליו הרה"ג יצחק הוטנר ואמר לו: אל תתעסק עם הארי האחרון! והוסיף: לידיעתך האדמו"ר מסאטמר הוא הארי האחרון! הדברים נאמרו ביידיש וכך הרב בערל אמר לי אותם ואני מתרגם.
נשאל שאלה נוספת: האם לדעתכם אין הבדל למשל בנושא קו התאריך מי אומר את דעתו בנדון? נושא הגרירה בשיטתו של החזון אי"ש קשה להבנה, ולו אני הייתי אומר זאת תחת ניק עלום או שלא הייתם מתייחסים אלי, או שהייתם חושבים שהשתבשה עלי דעתי לומר סברה כזו. אך כאשר החזון איש אומר זאת צריך להתיחס לכך בכובד ראש, ואכן לא כולם מסכימים עם שיטתו, אך לא מבטלים אותה (סתם לקחתי דוגמא מפורסמת בלי נגיעות).
באותו אופן עם הניקים כאן. ישנם בעלי ניקים המוכרים כת"ח מובהקים וכאשר כותבים דבר מה מתיחסים לדבריהם ביותר כובד ראש מאשר לאחרים. כלומר מי לבעל הניק יש חשיבות לקבלת דבריו ואי אפשר לומר מה לי ניק זה מה לי ניק אחר - העיקר הם הדברים אותו אומר. אם כך, בא נבטל את כל הניקים וכולם יכתבו ע"י ניק אחד "אלמוני"! וכי מה משנה לי אם זה משולש או בברכה המשולשת הכותבים את הדבר?
בקיצור כמדומני זה קצת ילדותי לומר שלא מתיחסים לאומר כיוון שהמציאות לא מסכימה עם קביעה כזו. ואכן הפן האישי (כדברי הרב אוצר החכמה) חשוב ביותר בכדי לדעת איך להתיחס לדברים הנאמרים. אם אני יודע שכותב דברים בענין פאות הוא מתלמידי רי"ע, אתיחס אליהם אחרת מאשר אם הוא ליטאי! ואכתוב פעם נוספת: ענין הניקים לא מפריעה לי אלא פשוט סובר שאין לה מקום בדו שיח תורני שבו חשוב לדעת מי הוא אומר הדברים כפי שהסברתי.
בענין השקר שבדברים כבר ענה יפה הרב עובר ושב, ורק אוסיף, שאם כל כותב היה כותב בניק אחד וזהו, ניחא. אך כאשר יש הכותבים בכמה ניקים ומחליפים ניקים בכל הזדמנות, ומייצגים עמדות שונות ואף הפוכות מניק לניק... האין פה אלמנט של שקר? אך השקר אליו התכוונתי הוא לא זה, אלא להצעתי לדרוש מכל משתתף את שמו ותאריך לידתו בשעת ההרשמה, ואם ירצה לפתוח ניק נוסף תחת שם אחר או תאריך לידה אחר - על זה ישאלו אותו ביום הדין, לא התכוונתי לכתביתו בפורום וסליחה שלא הבהרתי את כוונתי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' דצמבר 27, 2018 6:24 pm

עובר ושב כתב:הבעיה הגדולה שישנה עם אדם המחזיק כמה ניקים בו זמנית, היא שהוא משתמש בהם כדי להטות כל דיון אל הצד שהוא מעוניין בו. מחמיא לעצמו, משבח את עצמו, או שואל שאלה תמימה על מנת לענות לעצמו. הוא גם יכול להשמיץ אחרים ברמז, ואז לכתוב בניק אחר ולגלות יותר את כוונתו. כמו כן, כאשר מנהל הפורום שואל את משתתפי הפורום שאלה כלשהי, הוא יכול להיכנס עם כמה ניקים ולנסות להטות את הדיון לכיוון שהוא חפץ בו, ע"י יצירת רושם מזוייף כאילו "רוב דעות" לצד פלוני.

אדם המחזיק כמה ניקים ניתן לגלות בקלות, ע"י שחושד באחרים כל הזמן שיש להם כמה ניקים (והפוסל במומו פוסל, כדברי חז"ל הקדושים), וע"י שפתאום מגיבים כמה ניקים האחד אחרי השני תוך זמן קצר, וכולם מצדדים בצד מסויים, לכאורה "לתומם".

נ.ב. הייתי מציע למחוק אשכול זה שמעכיר את האווירה התורנית השוררת בפורום באורח קבע, ואת כל האשכולות העוסקים בגופם של אנשים ומתדיינים בהם. אין לאשכולות אלה שום קשר לדיון תורני, ובפרט כאשר נוצר מצב אבסורדי שאחד הכותב לגופו של ענין ובשפה נעימה ללא פגיעה בזולת, אינו יכול להגיב, ובתקופה זו יושבים אחרים ודנים בו, כולל אותם מופרעים שהשמיצוהו בשפה מכוערת במיוחד, והם משתתפים פעילים בדיון, ומנדבים עצות מתוך "יראת שמים" כיצד לשמור על טהרת הפורום.

כבוד הרב עובר ושב הנכבד, ראשית ברוך בואך שוב לפורום. תרשה לי לבקר את מה שכתבת אחרי הנ.ב.
אתה האדם האחרון ממנו הייתי מצפה לשמוע הצעה למחוק אשכול מסויים בטענה שמעכיר את האווירה התורנית השוררת בפורום וכו'
ראשית הלא כבר נאמר שפורום אספקלריא נועד לדיונים שהם קצת מחוץ לדיונים התורניים לתת להם במה. שנית, האם תוכל להצביע איך ובאיזה אופן אשכול זה מעכיר את האווירה? אתה מסתכל על כל פורום מגובה העיניים שלך ולא מסוגל להבין שיש אנשים שחושבים ורואים דברים אחרת ממך. מה הקשר לכך שכותבים בלי שתוכל להגיב? האם בגלל זאת אסור לדסקס את הנושאים היקרים לך? הלא גם אותם חסמו.
אך מה שמפריע לי בדבריך שאתה נהיה שר ושופט מה ראוי לדיסקוס ומה לא, וכאשר הדברים או הדיון לא הולכים בכיוון שלך אתה בא בטענות (אפילו שאתה עושה זאת בנימוס). הטענה העיקרית נגדך היתה שאינך מחמיץ הזדמנות להשחיל את נושא הפאות והנה פתחתי אשכול בענין ראיית סרטים ע"י ציטוט מספר העוסק בפאות וכאשר עלית על כך מיד הסבת את הדיון לפאות ומשם התלקחה כל המהומה! בקיצור הייתי מייעץ לאמץ את הכלל קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים, וזה שאתה כותב לגופו של ענין ובצורה מנומסת לא נותנת לך גושפנקא לחזור על הדברים בלי סוף עד שזה ממש יוצא מן האף. בקיצור, תשאיר להנהלה להחליט איזה אשכול ראוי ואיזה לא.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 7:01 pm

זאב ערבות כתב:כבוד הרב עובר ושב הנכבד, ראשית ברוך בואך שוב לפורום. תרשה לי לבקר את מה שכתבת אחרי הנ.ב.
אתה האדם האחרון ממנו הייתי מצפה לשמוע הצעה למחוק אשכול מסויים בטענה שמעכיר את האווירה התורנית השוררת בפורום וכו'
ראשית הלא כבר נאמר שפורום אספקלריא נועד לדיונים שהם קצת מחוץ לדיונים התורניים לתת להם במה. שנית, האם תוכל להצביע איך ובאיזה אופן אשכול זה מעכיר את האווירה?

ברוך הנמצא, הרב זאב היקר.

לא התכוונתי אליך כלל, אתה פתחת דיון ענייני, ודבריך אינם מעכירים חלילה את הפורום, אלא שאחרים לקחו את האשכול למקומות לא נעימים, ולדיון בגופם של כותבים. מערכת הפורומים כאן היא מערכת פורומים תורנית שנועדה לדיונים תורניים (למעט "עזר אחים" וכיוצא) ואף פורום אספקלריא נועד לדיונים תורניים שלא מצאו את מקומם בבית המדרש, אבל לא לשטויות והבלים.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 7:02 pm

זאב ערבות כתב:מה הקשר לכך שכותבים בלי שתוכל להגיב? האם בגלל זאת אסור לדסקס את הנושאים היקרים לך? הלא גם אותם חסמו

נושאים אלה אינם יקרים לי, אלא אדרבה אני סולד מהם. אבל בכל אופן, כשכתבתי על דברים שאיני יכול להגיב בהם, לא התכוונתי לאשכול זה כלל, ואני חושב שכולם הבינו זאת.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 7:04 pm

זאב ערבות כתב:הטענה העיקרית נגדך היתה שאינך מחמיץ הזדמנות להשחיל את נושא הפאות והנה פתחתי אשכול בענין ראיית סרטים ע"י ציטוט מספר העוסק בפאות וכאשר עלית על כך מיד הסבת את הדיון לפאות ומשם התלקחה כל המהומה!

הרשה לי בבקשה לרענן את זכרונך. ראשית, לא היתה טענה כזו מצידו של מאן דהו, ודבריך הם בגדר הוצאת שם רע, כי מעולם לא "דחפתי" את נושא הפאות למקום בו לא היה מלכתחילה. הדוגמא הכי טובה זה האשכול שלך - פתחת נושא העוסק בראיית סרטים, מאידך דחפת בתחילת הנושא בצורה מודגשת את הענין של "הילה" שמשתמע מהמחקר המדעי שנערך בנושא שאשה עם פאה היא טמאה ואשה עם מטפחת היא קדושה. וכי איני צריך להגיב על שטות שכזו? ומה בכך אם הוזכרה דרך אגב?

אולם בכך לא היה כלום, הבעיה התחילה כאשר כתבתי לתומי ש"מלכתחילה אפי' לא נכנסתי לנושא הזה [של ראיית סרטים] שלא מעניין אותי", ובא אחד וכתב "כי לדידיך אייפונים מותרים, והוגים בהם בתורה.. ואין זמן להסתכל בסרטים מסתמא".

הוי אומר, המהומה החלה לא ממני ולא מהפאה, אלא מאותו אחד שרדף אחריי ותקף אותי אישית בכל אשכול שכתבתי. ועל זה כתב הרב "אש משמים":

וכי בגלל טיפש אחד או שניים אי אפשר כבר לדון במגוון נושאים חשובים ומועילים בצורה מכובדת וראויה?!
לענ"ד צריך לחדד את נהלי השיח בפורום ולעמוד על משמר אכיפתם בלבד ולא לחסום נושאים מדיון הלכתי או השקפתי.

גם הרב "שמש" הביע דעתו על זה:

אפשר לנעול אשכולות המתדרדרים להשמצות אישיות ואפשר (ועדיף) פשוט למחוק את ההודעות הבעייתיות ולחסום את הכותבים היורדים לגופו של כותב או משתמשים בשפה שאינה מתאימה לביהמ"ד

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 7:05 pm

זאב ערבות כתב:וזה שאתה כותב לגופו של ענין ובצורה מנומסת לא נותנת לך גושפנקא לחזור על הדברים בלי סוף עד שזה ממש יוצא מן האף

ראשית, פורום זה נועד לדברים היוצאים מן האף, כך שאין מה להתלונן על כך. אצטט את דבריו הנפלאים של הרב פרנקל תאומים:

כדאי להזכיר שמלכתחילה כל התווסדותו של 'אספקלריא' וכל הורתו ולידתו היתה במטרה לאפשר לאובססיביים להתפלמס ביניהם להנאתם עד ביאת גוא''צ, באופן שאינו מהווה מטרד עבור החברים שנושאים אלו עליהם לזרא. א''כ, ניקינו את שאר הפורומים מנוכחותם של האובססיביים, והנחנו להם במה נפרדת לעצמם, ומה לנו שוב עתה לרטון ולהתלונן? והיה כל מבקש מנוחה ימצא מרגוע לנפשו העייפה בשלל הפורומים, בביהמ''ד ובבית התלמוד, במטפחת ובסופרים, ב'אשירה נא' וב'ראה ויספרה', ושב ורפא לו. וכל מבקש אובססיה ימצאנה ב''פינת האובססיות'' שמקום כבודה הוקבע לה מחוץ לגדר בחלקה העליון של 'אספקלריא'.

ואם בכ''ז ארע שלמרבה מזלו הביש של מבקש המנוחה, הוליכוהו אצבעותיו שלא בטובתו על פני המקלדת היישר לגוב האריות של מבקשי האובססיה, הרי שגם אז לא נחרץ גורלו, והוא עדיין יכול לחלץ את נפשו הנאנקת מן המיצר, ובהקשה בודדת, לחזור אל ה''עמוד ראשי'.

וכמובן שגם מעולם לא פתחתי דיון בנושא הפאות, אלא רק הגבתי בנושאים שאחרים פתחו. כאן המקום לצטט את הרב משה דביר:

אם מישהו פותח אשכולות כל הזמן בנושאים מסויימים והציבור אינו חפץ בזה כמעשה רואה האורות הקדוש אכן הגיוני לחסמו. אבל אם הפותחים הם אחרים והוא רק עונה ומגיב למה לחסמו על זה. אם הציבור אינו מעוניין בנושאים האלה למה הם פותחים או מגיבים?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' דצמבר 27, 2018 7:08 pm

ובמאמר המוסגר, הדברים שאני כותב (למרות שבעיניך נראה כחזרה) הם דברים חשובים ונחוצים מאוד. אולי עבורך הדברים פשוטים וברורים ואין צריך לכתבם, אבל ישנם רבים מהציבור הספרדי התמים שבולעים כל פשקוויל בשקיקה, ועבורם הדברים שאני כותב הם חיוניים.

הגדיר זאת יפה הרב "חיי משה":

לענ''ד הוויכוחים כאן יש להם ערך מוסף גבוה מאד.
אם ניקח את הרב עו''ש לדוגמא, הוא בהחלט מנסה לחסום סכר של אלפי פאשקעווילים מצד האוסרים, כאשר לצד המתיר אין כמעט במה להסביר את עצמו.
אני בעצמי התחבטתי רבות בנושא, והחכמתי בהחלט מתוך המו''מ שהתנהל כאן, גם אם לפעמים זה נראה אובססיבי.
התפעלתי מאד גם מכך שאיננו נגרר אחרי המשמיצים אותו וממשיך להיות ענייני לחלוטין.
הויכוחים של חסידים ומתנגדים, גם אם לא שינו את דעתו של מאן דהו באורח חיים, ודאי הוסיפו דעת וחכמה, ומבתרי הדברים ניתן לראות כי אצל חלק מהכותבים הצד השני הוא ודעותיו הם ממש כמו מוצג מעולם אחר, וחבל למנוע את ההתחככות החיוביות הזו.
אני לא מבין מי מכריח את אלו שהנושא להם לזרה להיכנס לאשכול, ומי מונע מהם אפילו לסמן מישהו מסוים כנודניק, וכך אני נוהג כלפי אלו שסגנונם גורם לי אי נוחות.

מסתבר שגם הרב משה דביר החכים מדברים החוזרים על עצמם:

על אף שהויכוחים בענייני חסידים ומתנגדים ובנושאים נוספים כאלה לא גרמה לי וכנראה לאף אחד אחר לשנות את דעתו. אבל זה הרחיב את ההיכרות שלי עם דעות שונות ממה שאני מכיר.

גם "אוהב אוצר" ששאל אותי בפרטי על כמה עניינים, כתב:

אוכל לומר שיש פה נידונים שלא קיבלתי מענה עליהם בכויילל או שלא יכולתי לשאול, רק כאן שיש פה ת"ח שכל אחד מהם מבין בענין אחר יותר מחבירו וכד' וקיים מגוון מיוחד של אברכים יקרים, אפשר לקבל תשובה או לכל הפחות מ"מ.

וכמובן שאי אפשר בלי דבריו הנפלאים של הרב "שמש":

בנוסף אני מנצל את ההזדמנות כדי למחות ברבים על הפגיעה בכבודו של מי שכפי הניכר מפי כתבו הוא ת"ח חריף ובקי, ה"ה הרב 'עובר ושב' - שעושה לדעתי עבודת קודש בכך שהוא מתנדב לומר בקול רם וצלול את הדברים שכולנו יודעים ומרגישים באמתותם אך לא תמיד מעזים או יכולים להתעמת עם הני בריוני ה'משוגעים לדבר' מהצד ה'מחמיר' והאוסר בהם - הן בדבריהם של אותם כותבים שהשתלחו בו בצורה שאינה מקובלת בשום מקום תרבותי והן בהרחקה שנכפתה עליו שלא בצדק כאילו בצווארו תלוי הקולר ל'מהומה' שהתפתחה כאן.

ה'אובססיה' שלו היא בבחינת 'לולי המשתגעים נשאר העולם חרב' שכן נדרש בהחלט מי שיהא מוכן להשקיע זמנו ומרצו במלחמה שנראית כמלחמה בטחנות רוח כנגד התועמלנים של הטליבאן המפיצים את משנתם באגרסיביות בכל דרך ומשבשים את המון העם בנושאים אלו.

כאן המקום להזכיר כי בעקבות דבריו סבל הרב "שמש" חרפות וביזיונות מכאלה שהאשימוהו שהוא ניק כפול שלי, וזה הזמן לבקש ברבים את מחילתו שמחמתי הוא התבזה והולבנו פניו.

וכאן המקום לצטט את דבריו הנעימים של הרב יואל שילה שליט"א:

וכי סד"א ש'הכשר הכתיבה בפורום' הוא רק אם אדם מברבר על נושאים רבים שאיננו מבין בהם?
הרב נשוא האשכול הוא ת"ח רציני במגוון תחומים, אך מומחה ביותר בנושא המדובר.
בנושא זה ניכר מכתיבתו שהוא היחיד שמוכן להשקיע זמן ומאמץ רב כדי להעמיד את האמת על דיוקה.
תוכן הודעותיו הוא בפשטות 'תפסיקו לבלבל את הציבור בנושא שהם לא מבינים בו מספיק', ודורש מהמלעיזים עליו - דיוק, אמת, כתיבה מאוזנת, לא להוציא דברים מהקשרם.
מי עוד יכול להוות פנינה יקרה כזו ולהשקיע כל כך הרבה זמן יקר כדי לחזק את מנהגן של בנות ישראל הצנועות, ואת ההוראה המקובלת של מאורי הדור, כנגד המערערים הרבים בעלי האג'נדות שלא תמיד ינקו את אג'נדתם מבית המדרש?
אם כתיבתו היתה בוטה - היה צריך להתרות בו כמה פעמים, ואז לעבור לשלב הבא, אולם כתיבתו רהוטה, ובת שחוק על שפתיו [לאפוקי קצף בקצוות השפתיים], ומה מום יש בזה?

גם הרב המכונה "מה שנכון נכון" כתב על כך:

לא עקבתי אחר כל ההודעות של הניק המדובר, וכנראה שגם לא על רובן, אך הרושם שלי (מבלי להצדיק או להסכים לדעה מדעותיו) שלמרות כל ההתפלמסויות והוכחנות (הטרחנית לטעמי) יש בהודעותיו הרבה נקודות חשובות, מידע, והצגת פן נוסף של הענינים הנדונים, ולא נראה לי שמוצדק להשתיק קול זה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' דצמבר 27, 2018 7:29 pm

כבוד עובר ושב, אענה על דבריך בלי לצטט
הנה אתה מתחיל שוב בהצדקת עמדותיך! זה מאחרינו! נגמר! קלטנו היטב מה הן עמדותיך! אינך צריך להגיב על כל פרט קטן כמו בולדוזר.
האם זה העסק שלך שלקחו את האשכול למקומות לא נעימים? אולי תוכל לפרט מה זה "לא נעימים"? שוב אתה נעשה שוטר הפורום! מי שמך לשר ושופט? תן להנהלה להחליט מה ראוי ומה לא. אם כל אחד יתחיל לקחת את הדיונים לידים שלו תהיה פה אנדרלמוסיה. גם אני לא מסכים תמיד עם החלטות של ההנהלה אך מקבל זאת בהבנה. זה כמו שמישהוא שמאלני והממשלה ימנית, הוא צריך ללמוד לחיות עם זה.
ולצערי אתה כן דוחף את ענין הפאות במקומות שלא שייכים, אך לגוף אשכול הסרטים, כבר הבהרתי שם שענין ההילה הוא רק חלק מהציטוט מהספר שמביא את ענין הסרטונים ואין לו שום חלק בנושא האשכול! לא אני כתבתי את הדברים ונושא ההילה בכלל לא שייך לענין. כך שהאשמה שלך שדחפתי את נושא ההילה היא האשמת שווא בלי שום בסיס. (אף הוספתי שם שאיני יודע מה זה הילה)! וזו הוכחה ניצחת שאתה ניטפל לכל אשכול שמזכיר פאות בלי לחקור אפילו האם זה שייך לענין. אך בא נניח שאכן יש דברים בגו בדבריך ואכן ניסיתי לדחוף מהצד את נושא ההילה, הייתה צריך לשלוח לי הודעה פרטית ולשאול מה השייכות של הילה לסרטים ושראוי למחוק את הדברים או משהו כזה?
זה שנכנסו לדבריך כנראה בגלל הסזיבה שהדגשתי שכבר נמאס לשמוע את אותם הדברים שוב ושוב, ואם התחילו לרדוך אותך, היית צריך לפנות להנהלה ולא להתחיל במלחמה שלא יצאת ממנה מנצח.
אתה כותב: ואף פורום אספקלריא נועד לדיונים תורניים שלא מצאו את מקומם בבית המדרש, אבל לא לשטויות והבלים.... ואח"כ אתה כותב : (פורום אספקלריא) נועד לדברים היוצאים מן האף, כך שאין מה להתלונן על כך. שטויות והבלים זה דברים היוצאין מן האף! כלומר דברים שלא מענינים אף אחד יותר. באנגלית אומרים move on תמשיך הלאה... תמצא נושא חדש לדון בו ולא לחזור על אותם דברים ולהתנגח עם כל מי שאתה חושב שדורך לך על האצבע. אפילו מלבב ושותפיו כבר לא מתעסקים בכך, לא בחיסונים ולא בפאות וכולם נושמים לרווחה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' דצמבר 27, 2018 7:36 pm

נראה לי שדי גם בנושא זה.
בואו נחזור כולנו לדברי תורה וחכמה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 98 אורחים