מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' אוגוסט 09, 2018 12:25 pm

זאב ערבות כתב:המשתמע מכך למעשה הוא שאם יש לאדם מה להסתיר וחושש שלא יאונע לו כל רע כגון שיפסיד את השטלער שלו אם יודע שמשתתף כאן, שלא ישתתף. לא מדובר כאן שרוצים להזיק למישהו אלא סתם שיחת חברים, והכי אסור להזכיר שמות אנשים סתם בעלמא שמא יגרם להם נזק?

לא הבנתיך.
אתה קובע שמי שחושש שידיעת שמו האמיתי זה יכול להזיק לו שלא ישתתף בפורום? ואם הוא משתמש בשם בדוי, מותר לך לעבור על רצונו בגלל שהשתתף בניגוד לדעתך?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 1:25 pm

מאיר סובל כתב:
זאב ערבות כתב:המשתמע מכך למעשה הוא שאם יש לאדם מה להסתיר וחושש שלא יאונע לו כל רע כגון שיפסיד את השטלער שלו אם יודע שמשתתף כאן, שלא ישתתף. לא מדובר כאן שרוצים להזיק למישהו אלא סתם שיחת חברים, והכי אסור להזכיר שמות אנשים סתם בעלמא שמא יגרם להם נזק?

לא הבנתיך.
אתה קובע שמי שחושש שידיעת שמו האמיתי זה יכול להזיק לו שלא ישתתף בפורום? ואם הוא משתמש בשם בדוי, מותר לך לעבור על רצונו בגלל שהשתתף בניגוד לדעתך?

ראשית אל חשש, איש אינו צריך לחשוש שאמסור את שמו.
לשם הבהרת הדברים בא ניקח את הניק שלך מאיר סובל. איני יודע מי אתה מה מעשיך ומדוע אתה משתתף בפורום. אני פוגש חבר ומספר לו על מה שקורא בפורום ובין השאר אומר לו שאחד בשם מאיר סובל סובר כך וכך בענין מסויים. האם מותר הדבר? לכאורה כן. עכשיו נניח האדם אתו אני מדבר יודע את שמך האמיתי האם מותר או אסור לו לגלות לי מהו ושאתה ר"י חשוב? אם תאמר אסור, מי התיר לאחיעזר (כמדומני) לגלות את שמו של החזון איש בבואו לארץ בלי רשותו (כך זכור לי)? מה ההבדל?
עכשיו נלך שלב הלאה, כיון שכעת אני מכיר את חשיבותך, לדבריך יש יותר משקל בעיני ואני מדבר עם מישהוא אחר ואומר לו שמעת שר"י אומר כך וכך בלי לציין שיש לך גם ניק בפורום האם מותר הדבר? הלא סך הכל מדובר פה בדברי תורה. כעת האיש אתו אני מדבר אומר, כן אני מזהה כעת האם זה לא אותו אחד מאיר סובל שכתב בפורום כך וכך. מה עלי לעשות כעת? לבקש ממאיר סובל מחילה על שדיברתי עליו לשון הרע? איזה לשון הרע יש כאן?
אני סתם מאריך להראות שישנן כל מיני מצבים שלא בשליטתכם ואם חוששים לתדמית עדיף שלא להשתתף עם ניק או בלי.
כעת ראיתי שמישהו שואל באשכול אחר מיהו מערבי אותו מזכיר החת"ס ומביאים שם השערות.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוגוסט 09, 2018 4:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 2:09 pm

אני חושב שאסור לגלות משהו שאדם אינו רוצה שיגלו עליו.
הטענה מי התיר לר' חיים עוזר במחילה קצת לא במקום. ר' חיים עוזר היה רשכבה"ג ורבו של החזו"א ושיקול הדעת שלו מה טוב לכלל ישראל גובר על הרבה דברים אחרים. אני לא חושב שהחבר שלך שייך לזה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 09, 2018 2:43 pm

בהרבה מקרים יש טובת הציבור להסתתר, כי אח"כ יאמרו הצעירים הלא גם ר"מ פלוני ומשגיח אלמוני גולשים באינטרנט ויש להם ניק באוצר החכמה. וזה יגרום להם להתדרדר למקומות גרועים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 5:00 pm

משולש כתב:בהרבה מקרים יש טובת הציבור להסתתר, כי אח"כ יאמרו הצעירים הלא גם ר"מ פלוני ומשגיח אלמוני גולשים באינטרנט ויש להם ניק באוצר החכמה. וזה יגרום להם להתדרדר למקומות גרועים.

ואכן האם אין זה סתירה מיניה וביה שר"י יאסור על תלמידיו דבר ואח"כ יעסוק בו בעצמו בהסתרת שמו? ואיזו בושת פנים תגרם לו אם יתגלה הדבר?
הנקודה שאני מנסה לומר שוב ושוב שברגע שמתגלה סוד, כגון זהות הניק, בכוונה או שלא בכוונה, הדבר כבר לא בשליטתו של אף אחד ולנפנף באצבע ולומר לשון הרע לא עוזר בהרבה מקרים או מאוחר מדי בדור הווטסאפ.
אוצר החכמה כתב:אני חושב שאסור לגלות משהו שאדם אינו רוצה שיגלו עליו.
הטענה מי התיר לר' חיים עוזר במחילה קצת לא במקום. ר' חיים עוזר היה רשכבה"ג ורבו של החזו"א ושיקול הדעת שלו מה טוב לכלל ישראל גובר על הרבה דברים אחרים. אני לא חושב שהחבר שלך שייך לזה.

אתה צודק שדוגמא של ר"ח עוזר והחזו"א לא בדיוק דומה והבאתי אותה להמחשה בלבד (אך מטעמי ד"א האינך סבור שהיה ראוי שיבקש רשות מהחזו"א? הלא גם לחזו"א היו שיקולים לא לפרסם את שמו, מדובר פה בשני גדולי הדור, הלא כן?)
באותו אופן, נניח אחד מחברי הפורום שהוא ת"ח משכמו והלאה יחליט שיש איזה צורך לחשוף מישהוא מהפורום באופן פרטי לר"י ישיבה אחר או בשביל איזה ענין חשוב אחר (נניח צריך להתיעץ עם אחד הגדולים ולומר לו מה אמר הר"י ההוא ומורה היתר לעצמו לומר את שמו כיון שסבור שזה לתועלת). אין לדבר סוף וכל אחד יורה היתר לעצמו ויאמר שזה לצורך.
אך בהזדמנות זו יורשה לי לומר דבר נוסף, בתחתית הדף הקודם הובאו דברי הח"ח שאין לומר לשון הרע אם יבוא היזק לאדם בשל כך ומדובר בפירסום הניק. אז ברצוני לשאול: והאם לכנות מישהוא בשם גנאי בפורום עצמו אפילו שידוע רק בניק לא נחשב לשון הרע? אולי יש משתתפים שכן יודעים את שמו, והנה עכשיו גנותו מופיעה לעיני עשרות אלפי אנשים, או יתכן שנרשם בשמו וכתובתו ובהנהלה יודעים את שמו? ושאלה נוספת, האם לומר להנהלה לחסום ניק מסויים ע"י אמירת לשון הרע עליו שהוא כזה וכזה מותר ללא בירור תחילה אצל בעל הניק מה היתה כוונתו? האם מותר להנהלה לקבל את הדברים בלי בירור הדברים.
בקיצור, ראש חודש אלול מגיע, וראוי לכולנו להתחזק בהלכות לשון הרע והוצאת שם רע וכפי שנאמר, קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 5:18 pm

זה כל כך מובן מאיליו שאני משתומם שאני צריך לומר זאת בשנית.
ר' חיים עוזר הוא לא אחד התלמידי חכמים משכמו ומעלה. אתה יכול לשאול למה הוא עשה מה שעשה ולדון על זה בהלכה קשה לי לתאר עד כמה זה תמוה בעיני להגיד שזה הוכחה למשהו שקשור בניקים שבפורום.

אני אשאל אותך שאלה יותר טובה ממה שאתה שאלת. רבן גמליאל הורה לר' יהושע לבא לפניו במקלו ובתרמילו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת על פי חשבונו האם אחד התלמידי חכמים שהוא משכמו ומעלה ומעלה ומעלה בפורום יורה לך לעשות כן האם תבוא?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 5:47 pm

אוצר החכמה כתב:זה כל כך מובן מאיליו שאני משתומם שאני צריך לומר זאת בשנית.
ר' חיים עוזר הוא לא אחד התלמידי חכמים משכמו ומעלה. אתה יכול לשאול למה הוא עשה מה שעשה ולדון על זה בהלכה קשה לי לתאר עד כמה זה תמוה בעיני להגיד שזה הוכחה למשהו שקשור בניקים שבפורום.

אני אשאל אותך שאלה יותר טובה ממה שאתה שאלת. רבן גמליאל הורה לר' יהושע לבא לפניו במקלו ובתרמילו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת על פי חשבונו האם אחד התלמידי חכמים שהוא משכמו ומעלה ומעלה ומעלה בפורום יורה לך לעשות כן האם תבוא?

אין צורך להשתומם, אני מודע היטב שמה שגדול כר"ח עוזר עשה , שאין לנו אפילו קצה צפורן שמץ מגדולתו וכח תורתו, וכמובן שאין לדמות זאת למה שהולך פה בפורום ואיני מביא זאת כהיתר לפרסם ניקים, עד כדי כך לא נשתבשה דעתי, אלא רק הבאתי זאת כדוגמא שלפעמים יש לאדם (ולא משנה מה דרגתו יחסית לר"ח עוזר) חשבונות שונים ואי אפשר לדון אותו ולומר לשון הרע. ואני חוזר בשלישית: כל מה שאני אומר הוא שמי שחושש מפרסום שמו או דבריו ברבים שלא ישתתף בפורום ושלא יסתמך שהלכות לשון הרע יגנו עליו והבאתי כדוגמא שהנה מכנים שמות אחד לשני פה ושם בפורום וזה לשון הרע אפילו שרק בניק!
לאחר שענית לך על הערתך הראשונה שהשתוממת בה, והסברתי שלא באתי להשוות את מעשהו של רח"ע למה שקורה בפורום, שאלתך השניה לא לענין. אך בכל אופן אם הייתי יודע מי הת"ח והוא אכן משכמו ומעלה, בדרגתו של החזון איש, אכן הייתי בא! ואני סבור שאף אתה היית בא! וכל אחד מחברי הפורום היה בא!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 7:00 pm

כמובן שלא הייתי בא. גם ר' יהושע לא היה בא אלמלי מה שאמר לו ר' עקיבא שכמובן אינו נוהג בזמן הזה.
אבל זה בדיוק העניין חכמי הפורום חביבים ויקרים עלי מאד. ואף על פי שיש בהם תלמידי חכמים שאני מתפעל מגדלותם עדיין אינם החזון איש.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 7:29 pm

אוצר החכמה כתב:כמובן שלא הייתי בא. גם ר' יהושע לא היה בא אלמלי מה שאמר לו ר' עקיבא שכמובן אינו נוהג בזמן הזה.
אבל זה בדיוק העניין חכמי הפורום חביבים ויקרים עלי מאד. ואף על פי שיש בהם תלמידי חכמים שאני מתפעל מגדלותם עדיין אינם החזון איש.

אמרתי שצ"ל במדרגת החזון איש, ממש כמוהו אם יתכן הדבר. אך כאן אתה מעלה נקודה מעניינת והיא שהנה החזו"א קבע מה שקבע בענין קו התאריך, והאם אכן כל אלו המתקראים חזון אישניקים דבקים בהוראתו ואפילו כשנמצאים במצבים שלפי הוראתו שבת ויצטרכו לצום ביום השני או דברים דומים, או יחפשו קולות? כאן בא סיפור מופלא ותמצאו אותו באשכול בדידי הווה עובדא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 7:33 pm

לא הבנתי מה שאתה כותב בעניין קו התאריך. זה לא מקרה שהדעת נוטה שהוא לא צדק (למה שיהיה דבר כזה? )וצריך לעשות כדבריו אע"פ שלא צדק. באופן פשוט הוא הצודק ואם כן למה לא לעשות כמו שהתורה מצווה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 7:46 pm

אוצר החכמה כתב:לא הבנתי מה שאתה כותב בעניין קו התאריך. זה לא מקרה שהדעת נוטה שהוא לא צדק (למה שיהיה דבר כזה? )וצריך לעשות כדבריו אע"פ שלא צדק. באופן פשוט הוא הצודק ואם כן למה לא לעשות כמו שהתורה מצווה.

אומר את האמת, איני מתמצא בסוגיית קו התאריך ולא באתי לנקוט עמדה כלשהיא רק התפלפלתי קצת כמו במקרה שהבאת בגמרא שפקד עליו לבוא אליו בעצם יום הכיפורים ושאלת אם יפקוד עלי החזון איש דבר דומה אם אעשה זאת, ושאלתי בדרך אגב מענין קו התאריך שהנה לדברי החזון איש שבת ואילו שאר הפוסקים סוברים שלא, אז זה מקרה דומה במקצת. זה הכל. אולי יבואו חכמי הפורום ויתפלפלו בכך אם עדיין נשאר משהו להתפלפל בנידון. אכן למי הוא בעל עסקים במזרח הרחוק עדיף שלא יהיה חזון אישניק. נדמה לי שכבר נשאלה שאלה מה קורה לשיטת החזון איש כעולה למטוס ביום ראשון ליד החוף המזרחי של אוסטרליה ופתאום מגלה באמצע הטיסה שהמטוס כעת נמצא מעל הים ששם שבת (כלומר לא שם לב לאפשרות לפני שעלה למטוס).

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 7:50 pm

שאלה כזאת יכולה להיות כמעט לכולי עלמא שכן גם החולקים על החזון איש סוברים שיש קו תאריך. עלתה כאן בפורום גם עמדה אחרת ואולי לדידה זה שונה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' אוגוסט 10, 2018 3:44 pm

זאב ערבות כתב:ואכן האם אין זה סתירה מיניה וביה שר"י יאסור על תלמידיו דבר ואח"כ יעסוק בו בעצמו בהסתרת שמו? ואיזו בושת פנים תגרם לו אם יתגלה הדבר?

הוא יכול לטעון שהוא כראש ישיבה יש לו צורך אמיתי בפורום לעניינים שונים. (אני מגזים, האם יש כאן ראשי ישיבה בפורום? אבל דיברתי על ר"מים או מק"קים או דברים מהסוג הזה).

ולמרות שמתיר לעצמו הוא אוסר על תלמידיו כי בחורים חסרי נסיון יכולים ליפול בקלות יותר מאדם מכובד ורציני ששקוע עשרות שנים בלימוד.

אם יתגלה זו לא בושה אלא קלקול, שזה יגרום לתלמידיו להצביע "אם לו מותר אז גם לנו מותר".

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 10, 2018 4:27 pm

אוצר החכמה כתב:שאלה כזאת יכולה להיות כמעט לכולי עלמא שכן גם החולקים על החזון איש סוברים שיש קו תאריך. עלתה כאן בפורום גם עמדה אחרת ואולי לדידה זה שונה.

לכאורה רוב הציבור שיש לו איזה צורך להיות במקומות שבהם לדעת החזו"א צריך לשמור שבת שני ימים אוחז כפוסקים שלא סוברים כך, והם הרוב. לשאלה אז מה נעשה עם הבעיות שמעוררים הראשונים, הרי זו בעיה וגם לשיטת החזון איש יש קושיות ורק אליהו הנביא יוכל לפתור אותן.
הבעיה העיקרית כאן היא שזו זכותו של מי שמחשיב את עצמו כתלמיד החזון אי"ש והולך בפסקיו לנהוג שני ימים, או מי שרוצה להחמיר על עצמו מסיבה כלשהיא. מה שלא מקובל הוא שמנסים לכפות את שיטתו בדרכים אלו או אחרות על כלל הציבור בדומה לאלו שרוצים לאסור את הפאות מהודו על כל הציבור והמבין יבין וכל מה שצריך זה לעקוב אחר המסמכים המובאים בגנזים ושו"ת חזון אי"ש והאשמות הדדיות על זיוף מכתבים ומסמכים, שזה מספיק להתרחק מכל הענין הזה.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' אוגוסט 10, 2018 7:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אוגוסט 10, 2018 6:45 pm

לא דיברתי על זה אני דברתי על האפשרות שמטוס עובר את קו התאריך. שאלה שהעלית בסוף דבריך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 10, 2018 7:24 pm

אוצר החכמה כתב:לא דיברתי על זה אני דברתי על האפשרות שמטוס עובר את קו התאריך. שאלה שהעלית בסוף דבריך.

נכון, ואני רק סיכמתי באופן כללי שזו בעיה שאין לה פתרון מושלם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 12, 2018 6:20 pm

נתקלתי בכתבה באנגלית מנשיונל ג'אוגקרפיק (גליון אוגוסט 2018 עמ' 17) המופיע אף בארץ בעברית מדוע ברשת אנשים משתלחים איש ברעהו, דבר שלא היו עושים כשנפגשים פנים בפנים. מובאים שם כמה דוגמאות ואח"כ הסברים, והנה חלק הנוגע לעניננו בתרגום חפשי ובקיצור:
איך שאנו מתנהגים מושפע מהסובב אותנו בחיי היום יום, כגון משפחה, חברים קהילה וכו'. אינטרקציה זו משפיעה עלינו וגורמת לנו לווסת את התנהגותינו כך שאנו מסוגלים לחיות בדו קיום עם הסובבים אותנו.
הבעיה היום שחלק ניכר מעולמינו מורכב מאנשים שמעולם לא פגשנו (ושמן הסתם לעולם לא נפגוש. ז.ע.) ומכל מיני הודעות וחדשות שלא ניתן מה המקור שלהן ומה מטרתן, ואנחנו מופצצים מהם 24 שעות בלי הרף. יש בדורנו יותר ויותר פירוד בין אנשים כאשר מתפלגים ונחלקים לקבוצות ותת קבוצות (נשמע מוכר?) במקביל להגברות ההשפעה הוירטואלית של האינטרנט.
כאשר אנשים חיים יחד ויש קשר פיסי ביניהם נוצרת מין הרמוניה ולומדים לחיות בדו קיום ולהראות הבנה וחמלה לסובבים אותנו. אך כאשר הקשר הוא וירטואלי בלי לדעת עם מי מתקשרים ולא רואים את פניהם, חסר חלק ניכר ממה שיוצר חברה מתוקנת ופותח את השער לאגרסיביות ולאמירת דברים שבד"כ לא היו נאמרים לו האנשים היו עומדים לפנינו או שהיו יודעים עם מי אנחנו מתקשרים. בפרט כשאין השלכות לאדם ההאגרסיבי כיון שלא יודעים מיהו ולא ניתן להוכיחו. ע"כ מה שנוגע לעניננו וכמדומני שהדברים מדברים בעד עצמם ותצרפו לכל שאר הדברים שנאמרו כאן באשכול. חכמה בגויים תאמין.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' אוגוסט 12, 2018 6:33 pm

אנשים משתלחים איש ברעהו ברשת גם כשיודעים מי עומד מולם
לא הזיהוי הוא שיעצור אתת ההשתלחות כי אם המחשבה של האדם על מעשיו

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 12, 2018 6:55 pm

כדכד כתב:אנשים משתלחים איש ברעהו ברשת גם כשיודעים מי עומד מולם
לא הזיהוי הוא שיעצור אתת ההשתלחות כי אם המחשבה של האדם על מעשיו

נכון, אתה צודק, וכפי שהם משתלחים פיסית ומילולית כשממש עומדים מולם (שמעת על זריקת כסאות בישיבה פלונית אלמונית?) אלא כשאתה נמצא בחברתו של האדם או יודע מיהו זה כבר נותן לך חלק מהמעצור, וכאשר הצד שכנגד הוא אלמוני אפילו אדם מחושב, בן תורה, ת"ח מועד להכשל ביתר קלות ומעשים שבכל יום אפילו בפורום המכובד הזה

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' אוגוסט 12, 2018 8:10 pm

אני הק' תמיד דגלתי בהתעמתות ישירה ולא מסתתרת, והאמת ראוי שתהיה לא ביישנית וכו'.
פעם פרסמתי איזה עצה חשובה בעיתון המודיע.
נאמן לשיטתי, חתמתי את שמי במלואו.
יותר משנה אח''ז הטלפון שלי צלצל בקולי קולות בשעה קרוב ל2.00 בלילה... [טרם עידן הסלולרי]
היה זה ידידי מימי הנעורים שנזקק לברר בדחיפות איזה פרט מהעצה שפרסמתי!
היה זה לילה שהשינה לבני משפחתי היתה חשובה ביותר, והטלפון הזה טרף את כל התכניות.
מאז למדתי לא להמציא את הגלגל בעצמי, גם אם חכמתי מכל בני תבל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 12, 2018 10:18 pm

חיימשה כתב:אני הק' תמיד דגלתי בהתעמתות ישירה ולא מסתתרת, והאמת ראוי שתהיה לא ביישנית וכו'.
פעם פרסמתי איזה עצה חשובה בעיתון המודיע.
נאמן לשיטתי, חתמתי את שמי במלואו.
יותר משנה אח''ז הטלפון שלי צלצל בקולי קולות בשעה קרוב ל2.00 בלילה... [טרם עידן הסלולרי]
היה זה ידידי מימי הנעורים שנזקק לברר בדחיפות איזה פרט מהעצה שפרסמתי!
היה זה לילה שהשינה לבני משפחתי היתה חשובה ביותר, והטלפון הזה טרף את כל התכניות.
מאז למדתי לא להמציא את הגלגל בעצמי, גם אם חכמתי מכל בני תבל.

ברצוני לתמצת בקצרה מה שאני מסיק למעשה מהאשכול הזה.
יש צדדים לכאן ולכאן עם ניק או בלי ניק, אך כבודו של אדם רצונו ואיש הישר בעיניו יעשה וכל אחד יש לו חשבונות ואין לאף אחד להתערב בחשבונות שלו האחר.
אך, יש לכך הסתיגות אחת גדולה, והיא שכאשר כותבים תחת ניק, אין לבא בתלונות לאף אחד אם נתפרסם שמו של בעל הניק וכעת זה מעמיד אותו במצב לא נעים! מאותה סיבה שיש לכל בעל ניק לא לרצות את פרסום שמו, יש כל מיני מצבים שיכול להתגלות שם בעל הניק והרבה פעמים זה לא בשליטתו של אף אחד. ואפילו אם הניקים חברי הפורום מכבדים את פרטיותם של חבריהם, יבוא מישהו מבחוץ שלו לא איכפת מלשון הרע ורכילות ומוציא שם רע או כל דבר אחר ויפרסם דברים כפי שקרה באשכול וישמן ישורון ויבעט שגרם להרבה כאב ראש למנהלי הפורום ההוא שנחשף.
נקודה אחרונה, החלטתי לא לקבל יותר בקשות לפרסום דברים תחת שמי. מדובר פה באנשים מבוגרים וכל אחד צריך לקחת אחריות לדבריו. אם יש למישהוא דבר חשוב לומר ואינו יכול מסיבה כלשהיא, או שיחפש מישהו אחר או שיתגבר על המונעים ויפרסם תחת ניקו או שישלם את המחיר עבור השארות באלמוניות. אי אפשר למשוך את החבל בשני הכיוונים. כל אחד יחליט בעצמו מה יותר חשוב לו, פרסום או אלמוניות.
דבר נוסף שמשתמע מהאשכול הזה הלכה למעשה הוא שהדברים הבאים פה תחת ניקים, שיהיו הדברים חשובים והניקים חשובים ככל שיהיו שלא יתלונן אף אחד אם לא מתיחסים אליו או אל דבריו בכבוד הראוי. האם עלינו להיות בעלי רוח הקודש ולדעת שבעל הניק הוא ר"י חשוב למשל.
והנה קחו דוגמא, הבאתי סיפור מופת מהרב מרדכי אדרת וכמה מהקוראים כתבו מי זה הרב אדרת, אף פעם לא שמענו עליו... ופה מדובר בת"ח בעל מעשים (שמי יודע כמה מכם נהנה מתמיכתו לקופת העיר שמסתכמת בסכומים אדירים כל שנה), אז איך עלינו להתיחס לניק איש אל ניק חבירו? מי ימנע ממאן דהו לכתוב: מי זה חיימשה? אף פעם לא שמעתי עליו, כל דבריו בטלים ומבוטלים... ומשוללי הגיון וכו'.
לסיום בקשר למה שכותב בהודעה, אכן זו בעיה ולמרבה הצער להרבה אנשים ואפילו לת"ח אין טקט (או מה שנקרא אמות מידה איך להתנהג במצבים מסויימים כמו שמתאר חיימשה). מן הסתם כל אחד יודע על מה אני מדבר.
אתן לכם דוגמא להתנהגות נכונה ובזאת סיימתי: שני ת"ח משוחחים בינהם ופתאום הפלאפון של האחד מצלצל והוא מתעלם מהצלצול, אז השני אומר לו זה בסדר אתה יכול לענות לטלפון, והראשון עונה: יש לי כלל, כשאני מדבר עם אדם אחר, הפלאפון שלי לא קיים! מדוע שאתן לו עדיפות על פניך. זה חוסר דרך ארץ!
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' אוגוסט 12, 2018 10:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' אוגוסט 12, 2018 10:29 pm

זאב ערבות כתב:שני ת"ח משוחחים בינהם ופתאום הפלאפון של האחד מצלצל והוא מתעלפ ממנו. אז השני אומר לו זה בסדר אתה יכול לענות לטלפון, והראשון עונה: יש לי כלל, כשאני מדבר עם אדם אחר, הפלאפון שלי לא קיים! מדוע שאתן לו עדיפות על פניך. זה חוסר דרך ארץ!

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להתעלם משיחות נכנסות, וכן יש לקחת בחשבון שבהרבה מקרים השיחה כבר "מיצתה את עצמה" וחסר להם הטאקט איך להפסיק את השיחה בצורה יפה, (ואולי בשביל זה עשו במכשירים מסויימים "שיחה מדומה"...).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 12, 2018 10:52 pm

משולש כתב:
זאב ערבות כתב:שני ת"ח משוחחים בינהם ופתאום הפלאפון של האחד מצלצל והוא מתעלפ ממנו. אז השני אומר לו זה בסדר אתה יכול לענות לטלפון, והראשון עונה: יש לי כלל, כשאני מדבר עם אדם אחר, הפלאפון שלי לא קיים! מדוע שאתן לו עדיפות על פניך. זה חוסר דרך ארץ!

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להתעלם משיחות נכנסות, וכן יש לקחת בחשבון שבהרבה מקרים השיחה כבר "מיצתה את עצמה" וחסר להם הטאקט איך להפסיק את השיחה בצורה יפה, (ואולי בשביל זה עשו במכשירים מסויימים "שיחה מדומה"...).

כאן אתה נכנס לתחום אחר של עולם הבלופים. ראשית אם אתה באמת מחכה לשיחה מאוד חשובה שממש אי אפשר להתעלם ממנה אז בטלפונים החכמים ניתן ליחד צלצול מיוחד לכל מספר. שנית אפשר לומר לבעל השיחה שאתה מצפה לטלפון חשוב. אחרת מאין לך לדעת שזה חשוב. ובכלל מה עשו לפני שהיו פלפונים? מדוע לא ניתן להתעלם? זו אכן אחת מהבעיות הרציניות עם הטכנולוגיה שזה ממכר ולא ניתן להתעלם...
ואם השיחה מיצתה את עצמה האם זה נכון והוגן לסיים אותה על ידי שיחה מדומה. הלא זה שקר במיטבו והונאה (או אונאה).
אם אתה רואה שאדם מבלבל לך את הראש צריך לדעת לומר עד כאן. יש לי עיסוקים נוספים
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' אוגוסט 13, 2018 1:39 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 13, 2018 12:50 pm

[quote="זאב ערבות"]
דבר נוסף שמשתמע מהאשכול הזה הלכה למעשה הוא שהדברים הבאים פה תחת ניקים, שיהיו הדברים חשובים והניקים חשובים ככל שיהיו שלא יתלונן אף אחד אם לא מתיחסים אליו או אל דבריו בכבוד הראוי. האם עלינו להיות בעלי רוח הקודש ולדעת שבעל הניק הוא ר"י חשוב למשל.
והנה קחו דוגמא, הבאתי סיפור מופת מהרב מרדכי אדרת וכמה מהקוראים כתבו מי זה הרב אדרת, אף פעם לא שמענו עליו... ופה מדובר בת"ח בעל מעשים (שמי יודע כמה מכם נהנה מתמיכתו לקופת העיר שמסתכמת בסכומים אדירים כל שנה), אז איך עלינו להתיחס לניק איש אל ניק חבירו?ן שמות מלאים
הרי כת"ר הביא סיפור בשם מלא של רב ואנשים אומרים שהם לא שמעו עליו

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 13, 2018 1:48 pm

כדכד כתב:
זאב ערבות כתב:דבר נוסף שמשתמע מהאשכול הזה הלכה למעשה הוא שהדברים הבאים פה תחת ניקים, שיהיו הדברים חשובים והניקים חשובים ככל שיהיו שלא יתלונן אף אחד אם לא מתיחסים אליו או אל דבריו בכבוד הראוי. האם עלינו להיות בעלי רוח הקודש ולדעת שבעל הניק הוא ר"י חשוב למשל.
והנה קחו דוגמא, הבאתי סיפור מופת מהרב מרדכי אדרת וכמה מהקוראים כתבו מי זה הרב אדרת, אף פעם לא שמענו עליו... ופה מדובר בת"ח בעל מעשים (שמי יודע כמה מכם נהנה מתמיכתו לקופת העיר שמסתכמת בסכומים אדירים כל שנה), אז איך עלינו להתיחס לניק איש אל ניק חבירו?ן שמות מלאים
הרי כת"ר הביא סיפור בשם מלא של רב ואנשים אומרים שהם לא שמעו עליו

הערה טובה. ראשית אחרים כן שמעו עליו ואף שמו את תמונתו (שאיני מבין לאיזה צורך). שנית ניתן לברר בדיוק כפי שעושים בשידוכים או בקבלת אברך חדש לכולל או כל ענין אחר שחשוב מספיק למי שמעוניין לדעת. האם יש חיוב לכבד את כל בעלי הניקים בפורום בתור ת"ח מן הספק בכדי שלא לפגוע בכבוד תורתם הרמה?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 13, 2018 2:10 pm

זאב ערבות כתב:
כאן אתה נכנס לתחום אחר של עולם הבלופים. ראשית אם אתה באמת מחכה לשיחה מאוד חשובה שממש אי אפשר להתעלם ממנה אז בטלפונים החכמים ניתן ליחד צלצול מיוחד לכל מספר. שנית אפשר לומר לבעל השיחה שאתה מצפה לטלפון חשוב. אחרת מאין לך לדעת שזה חשוב. ובכלל מה עשו לפני שהיו פלפונים? מדוע לא ניתן להתעלם? זו אכן אחת מהבעיות הרציניות עם הטכנולוגיה שזה ממכר ולא ניתן להתעלם...
ואם השיחה מיצתה את עצמה האם זה נכון והוגן לסיים אותה על ידי שיחה מדומה. הלא זה שקר במיטבו והונאה (או אונאה).

ר' זאב, ח"ו לומר על זה עולם הבלופים. אני בעצמי (ואני בטוח שיש עוד רבים מאוד כמוני) יש לי איזשהו נושא מסויים שרובץ עלי, שכל טלפון שאני מקבל ממישהו שקשור לאותו נושא מסויים - מקפיץ אותי למצב דרוך, למרות שברוב המקרים זו בירור קטן ושגרתי. ומלבד זה יש כמובן עוד כמה וכמה נושאים שמידי פעם מצריכים מענה מיידי. (ובנוסף בהרבה מקרים אתה יודע שאם לא תענה עכשיו תפסיד מכל מיני סיבות, וכשתחזור אליו זה יהיה לאחר מעשה, או הרבה משרדי ממשלה שצריך לחכות למענה אנושי חצי שעה, והשארת מספר לחזרה אליך במועד מאוחר יותר, ואם תדחה את השיחה תצטרך שוב לחכות חצי שעה על הקו, וכן בעל מקצוע שהזמנת "בין 8 בבוקר ל-2 בצהריים" ולאורך כל הזמן הזה הוא דורש שתהיה זמין לו, או שאתה מנסה להתקשר למישהו והוא לא עונה כבר כמה שעות ופתאום הוא חוזר אליך, ועוד הרבה מאוד סיבות. אולי שם במונסי החיים רגועים יותר...)

איך הסתדרו פעם בלי פלאפונים?? פשוט מאוד: אם כל הסביבה היא בלי פלאפון אז אין שום בעיה להסתדר גם אני בלי. (ובאותו נושא מסויים גם כן המתקשר היה מסדר את העניין בעצמו ואני הייתי מקבל את הידיעה בהמשך ומגיע להמשיך את זה) אבל ברגע שלכולם יש, אז גם אתה תלוי בפלאפון, ואם לא תענה תפסיד.

(יש מקרים קיצוניים של אנשים שלא יודעים לסיים גם כשאתה מבקש שיעזבו אותך יש להם "רק עוד הערה קטנה" שנמשכת שעה. אבל אני מסכים אתך שלא צריך להשתמש בשקר כזה, ואני לא עושה את זה, רק הראתי שאפילו יצרני הפלאפונים מודעים שיש אנשים שלא מבינים כשאומרים להם "מספיק").

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 13, 2018 4:42 pm

משולש כתב:
זאב ערבות כתב:

ר' זאב, ח"ו לומר על זה עולם הבלופים. אני בעצמי (ואני בטוח שיש עוד רבים מאוד כמוני) יש לי איזשהו נושא מסויים שרובץ עלי, שכל טלפון שאני מקבל ממישהו שקשור לאותו נושא מסויים - מקפיץ אותי למצב דרוך, למרות שברוב המקרים זו בירור קטן ושגרתי. ומלבד זה יש כמובן עוד כמה וכמה נושאים שמידי פעם מצריכים מענה מיידי. (ובנוסף בהרבה מקרים אתה יודע שאם לא תענה עכשיו תפסיד מכל מיני סיבות, וכשתחזור אליו זה יהיה לאחר מעשה, או הרבה משרדי ממשלה שצריך לחכות למענה אנושי חצי שעה, והשארת מספר לחזרה אליך במועד מאוחר יותר, ואם תדחה את השיחה תצטרך שוב לחכות חצי שעה על הקו, וכן בעל מקצוע שהזמנת "בין 8 בבוקר ל-2 בצהריים" ולאורך כל הזמן הזה הוא דורש שתהיה זמין לו, או שאתה מנסה להתקשר למישהו והוא לא עונה כבר כמה שעות ופתאום הוא חוזר אליך, ועוד הרבה מאוד סיבות. אולי שם במונסי החיים רגועים יותר...)

איך הסתדרו פעם בלי פלאפונים?? פשוט מאוד: אם כל הסביבה היא בלי פלאפון אז אין שום בעיה להסתדר גם אני בלי. (ובאותו נושא מסויים גם כן המתקשר היה מסדר את העניין בעצמו ואני הייתי מקבל את הידיעה בהמשך ומגיע להמשיך את זה) אבל ברגע שלכולם יש, אז גם אתה תלוי בפלאפון, ואם לא תענה תפסיד.

(יש מקרים קיצוניים של אנשים שלא יודעים לסיים גם כשאתה מבקש שיעזבו אותך יש להם "רק עוד הערה קטנה" שנמשכת שעה. אבל אני מסכים אתך שלא צריך להשתמש בשקר כזה, ואני לא עושה את זה, רק הראתי שאפילו יצרני הפלאפונים מודעים שיש אנשים שלא מבינים כשאומרים להם "מספיק").

המענה שלך מופרך מעיקרו. כבר כתבתי שאם אתה מודע לכך שאתה עומד לקבל טלפון "חשוב" לפי הקטגוריות שתיארת, אז תודיע לאדם אתו אתה מדבר שאתה מצפה לטלפון שאינו סובל דיחוי מסיבה כלשהי. ואם אתה סתם "עצבני" או איך שתקרא לזה, מדוע זה צריך להיות על חשבון האדם אתו אתה מדבר? זה חסרון גדול בדרך ארץ. אולי גם ר"י ישב עם הטלפון פתוח כל זמן השיעור אולי תבוא לו איזו שאלה חשובה שאינה סובלת דיחוי?
לצערי ואין טעם לחזור על כך שוב ושוב, יש התדרדרות גדולה בימינו בבין אדם לחבירו ובכבוד הבריות וחלק מהסיבה זה ההשתמשות בניקים ובחוסר סבלנות "להמתין חצי שעה" ועוד הרבה דברים קטנים מסוג זה שבסך הכולל גורמים לכך וכל אחד יעשה רשימה לעצמו באלו דברים קטנים מדובר. למשל הורה הממתין בתור לרופא עם ילדו ובמקום לתת תשומת לב לילד משוחח בטלפון או שולח ווטסאפ וכדומה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 13, 2018 9:53 pm

אני לא צריך להודיע לכל מי שאני מדבר אתו דברים מהסוג הזה.
אם אני מדבר עם מישהו שיחה חשובה באמת, ומגיע טלפון חשוב כזה, אני עוצר את השיחה ואומר לו בנימוס: אני מתנצל אבל אני חייב לענות לשיחה הזו ממש לזמן קצר ומיד אני אתך בחזרה.

אם זה סתם פטפוט או שיחה לא כל כך חשובה, אני נפרד ממנו לשלום ועובר לשיחת הטלפון.

(אני מנסה להזכר האם כשדיברתי אתך בטלפון עברתי שיחה, [לפי השעה אז הייתי אמור לעבור] אם כן, מסתמא תוכל להעיד על הנ"ל).

אני מסכים אתך שיש כאלו שמתנהגים בצורה לא יפה, אבל רק רציתי להדגיש שלא כל מי שעונה לטלפון באמצע שיחה זה "חוסר טאקט", לפעמים זה מה שצריך לעשות וחושבני שבזה מיצינו וכעת נחזור לנושא האשכול.

בתודה ובברכה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 13, 2018 10:05 pm

משולש כתב:אני לא צריך להודיע לכל מי שאני מדבר אתו דברים מהסוג הזה.
אם אני מדבר עם מישהו שיחה חשובה באמת, ומגיע טלפון חשוב כזה, אני עוצר את השיחה ואומר לו בנימוס: אני מתנצל אבל אני חייב לענות לשיחה הזו ממש לזמן קצר ומיד אני אתך בחזרה.

אם זה סתם פטפוט או שיחה לא כל כך חשובה, אני נפרד ממנו לשלום ועובר לשיחת הטלפון.

(אני מנסה להזכר האם כשדיברתי אתך בטלפון עברתי שיחה, [לפי השעה אז הייתי אמור לעבור] אם כן, מסתמא תוכל להעיד על הנ"ל).

אני מסכים אתך שיש כאלו שמתנהגים בצורה לא יפה, אבל רק רציתי להדגיש שלא כל מי שעונה לטלפון באמצע שיחה זה "חוסר טאקט", לפעמים זה מה שצריך לעשות וחושבני שבזה מיצינו וכעת נחזור לנושא האשכול.

בתודה ובברכה

הדבר תלוי עם מי אתה משוחח. אם אני משוחח אתך, זו סתם שיחת מרעים ואיש מאתנו לא מקפיד על כך, אך אם אתה מדבר עם הגרח"ק והטלפון שלך מצלצל ושתהיה השיחה הכי חשובה בעולם, האם תבקש את סליחתו בנימוס ותרים את הטלפון? הלא זה ביזוי ת"ח מאין כמוהו! אדרבא, או שתחסום את הצלצול או תסגור את הטלפון לפני שתכנס לחדרו, או שתמתין עד לקבלת הטלפון המיוחל אפילו שתפסיד את התור.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' אוגוסט 15, 2018 7:24 pm

טוב, שאלה לפלפולא בעלמא:
אני מדבר עם הגר"ח קנייבסקי, ופתאום אני מזהה על צג הטלפון את המספר של הגרי"ג אדלשטיין.
מה עלי לעשות?

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ד' אוגוסט 15, 2018 8:09 pm

זאב ערבות כתב:כאשר אנשים חיים יחד ויש קשר פיסי ביניהם נוצרת מין הרמוניה ולומדים לחיות בדו קיום ולהראות הבנה וחמלה לסובבים אותנו. אך כאשר הקשר הוא וירטואלי בלי לדעת עם מי מתקשרים ולא רואים את פניהם, חסר חלק ניכר ממה שיוצר חברה מתוקנת ופותח את השער לאגרסיביות ולאמירת דברים שבד"כ לא היו נאמרים לו האנשים היו עומדים לפנינו או שהיו יודעים עם מי אנחנו מתקשרים.

אכן שני צדדים למטבע -
בפורומים להבעת דעות אנשים משתלחים עד כי קשה לפעמים להכירם. אך בפורומים מקצועיים בדיוק להיפוך ובאותה קיצוניות - אנשים זרים מטים כתף בלי שום טובת הנאה או כבוד.

אותן סיבות (וישנן כמה וכמה) גורמות לשני ההתנהגויות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 15, 2018 10:02 pm

משולש כתב:טוב, שאלה לפלפולא בעלמא:
אני מדבר עם הגר"ח קנייבסקי, ופתאום אני מזהה על צג הטלפון את המספר של הגרי"ג אדלשטיין.
מה עלי לעשות?

תשובה להלכה:
כשמדברים עם הגרח"ק, או שסוגרים את הטלפון, או שמכבים את הצלצול ובוודאי לא מסתכלים בצג המסך בכדי לראות מי מתקשר ולעשות כן זה ממש בזיון וביזוי תלמיד חכם. ומה אתה עושה בשעת התפילה, אתה גם מביט בצג לראות אם זה טלפון חשוב מאחד מגדולי הדור שלא סובל דיחוי?

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' אוגוסט 15, 2018 10:58 pm

זאב ערבות כתב:
מה עלי לעשות?

תשובה להלכה:
כשמדברים עם הגרח"ק, או שסוגרים את הטלפון, או שמכבים את הצלצול ובוודאי לא מסתכלים בצג המסך בכדי לראות מי מתקשר ולעשות כן זה ממש בזיון וביזוי תלמיד חכם. ומה אתה עושה בשעת התפילה, אתה גם מביט בצג לראות אם זה טלפון חשוב מאחד מגדולי הדור שלא סובל דיחוי?

כמדומה דאיירי שמדבר אתו בטלפון.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוגוסט 16, 2018 11:33 am

מה עלי לעשות?

ברצינות:
זהו ביאור ענין "העוסק במצווה פטור מן המצווה":
אדם שמניח תפילין (מתקשר עם הקב"ה) ובאמצע כריכת הרצועות מגיע עני ומבקש צדקה ("טלפון" מהקב"ה לצורה אחרת של התקשרות) - פטור (ואולי אסור) מלענות לעני עד שיסיים להניח את התפילין.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 16, 2018 11:37 am

בפרקים שואל מפני הכבוד ומשיב לר"מ ולר"י באמצע משיב מפני הכבוד וכולי . למה? עוסק במצווה פטור מן המצווה?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוגוסט 16, 2018 11:55 am

אוצר החכמה כתב:בפרקים שואל מפני הכבוד ומשיב לר"מ ולר"י באמצע משיב מפני הכבוד וכולי . למה? עוסק במצווה פטור מן המצווה?

מכיר את השאלה.
לא זוכר את התשובה.
שמא נכב"ב?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 16, 2018 1:22 pm

דרומי כתב:זכורני שפעם היה איזה אשכול שבו הציעו לכנס את כל חברי הפורום לכינוס גדול. כדאי לראות שם את כל הסברות בעד ונגד, זה קצת מקביל לדיון כאן.

אם אני לא טועה גם האשכול ההוא התעורר בתקופה כזאת של ערב 'בין הזמנים' / 'בין המצרים'... תקופה שבה חם בחוץ ואנשים מותשים...

ראו איך האשכול קיבל חיים משלו וכעת דנים בנושא עוסק במצווה פטור ממצווה, אז הנה להזכירכם דברי הרב דרומי שנאמר יגדיל תורה ויאדיר, ואדרבא זה היופי שבתורה דניתן לחרוז בה מנושא לנושא והכל משולב. לכן צר לי על אותם פותחי אשכולות שכאשר סוטים מן הנושא מיד מזכירים זאת כאילו איסור בדבר. ראו לדוגמא את אשכול הפאות.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוגוסט 16, 2018 8:21 pm

זאב ערבות כתב:
דרומי כתב:זכורני שפעם היה איזה אשכול שבו הציעו לכנס את כל חברי הפורום לכינוס גדול. כדאי לראות שם את כל הסברות בעד ונגד, זה קצת מקביל לדיון כאן.

אם אני לא טועה גם האשכול ההוא התעורר בתקופה כזאת של ערב 'בין הזמנים' / 'בין המצרים'... תקופה שבה חם בחוץ ואנשים מותשים...

ראו איך האשכול קיבל חיים משלו וכעת דנים בנושא עוסק במצווה פטור ממצווה, אז הנה להזכירכם דברי הרב דרומי שנאמר יגדיל תורה ויאדיר, ואדרבא זה היופי שבתורה דניתן לחרוז בה מנושא לנושא והכל משולב. לכן צר לי על אותם פותחי אשכולות שכאשר סוטים מן הנושא מיד מזכירים זאת כאילו איסור בדבר. ראו לדוגמא את אשכול הפאות.

אם הייתי מנהל את הפורום הזה - לא הייתי נותן שיעבירו נושא, כי לי זה מאוד מפריע.
אבל מכיוון שכך נקבע כאן מנהג המקום - אז גם אני משתתף ב"חינגא" הזאת...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 16, 2018 10:25 pm

מההיתר להשיב שלום בפרקים ובין הפרקים, לומדים שכשאני מדבר עם אדם חשוב, ובא אלי הדיוט ואומר לי שלום, אסור לי להתעלם ממנו אלא צריך להשיב לו יפה (והמתעלם עובר בגזל) ולהמשיך את השיחה עם האדם החשוב.
ומאותה סיבה אם מגיע לי טלפון חשוב באמצע אני מבקש את רשות בן שיחי לשניה אחת, ועונה לטלפון "אני כעת באמצע משהו חשוב, אוכל לחזור אליך בעוד חצי שעה?" ובסיום השיחה אתנצל בפני בן שיחי ואשים את הטלפון על מצב רטט/פגישה. (מסתמא ההיתר להתעלם משיחה נכנסת היא בגלל שהמתקשר לא יודע בבירור ששמעתי את הצלצול. (כי דרך אנשים לשים את המכשיר על שקט מידי פעם, או שנמצאים במקום בלי קליטה וכדומה) אם היה אפשר לדעת ששמעתי וסיננתי, הוא היה נפגע שאני לא עונה לו).

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' אוגוסט 17, 2018 9:59 am

משולש כתב:מההיתר להשיב שלום בפרקים ובין הפרקים, לומדים שכשאני מדבר עם אדם חשוב, ובא אלי הדיוט ואומר לי שלום, אסור לי להתעלם ממנו אלא צריך להשיב לו יפה (והמתעלם עובר בגזל) ולהמשיך את השיחה עם האדם החשוב.
ומאותה סיבה אם מגיע לי טלפון חשוב באמצע אני מבקש את רשות בן שיחי לשניה אחת, ועונה לטלפון "אני כעת באמצע משהו חשוב, אוכל לחזור אליך בעוד חצי שעה?" ובסיום השיחה אתנצל בפני בן שיחי ואשים את הטלפון על מצב רטט/פגישה. (מסתמא ההיתר להתעלם משיחה נכנסת היא בגלל שהמתקשר לא יודע בבירור ששמעתי את הצלצול. (כי דרך אנשים לשים את המכשיר על שקט מידי פעם, או שנמצאים במקום בלי קליטה וכדומה) אם היה אפשר לדעת ששמעתי וסיננתי, הוא היה נפגע שאני לא עונה לו).

בקריאת שמע עדיין איננו כמדבר עם המלך.
בשמו"ע - ששם זה הדיבור עם מלך העולם - אפילו מלך ישראל שואל בשלומו לא ישיבנו.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 60 אורחים