מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הוה אמינא

Re: מה עדיף: פרסום הודעות בניקים או בשם האמיתי?

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יולי 17, 2018 9:45 pm

מסקנה העולה מהתגובות האחרונות, לגבי השאלה שבכותרת האשכול:
עדיף פרסום בניקים ולא בשם האמיתי.
ואבאר:
בשם האמיתי האדם מדבר בעצמו, מכל הלב. כל מה שנאמר לו נלקח במלוא הלב.
זה מסוכן מאוד מאוד הן לגבי הפוגעים העוברים על בין אדם לחברו, והן למי שלוקח את זה ללב.
מנהל הפורום חייב להצמיד רופא קרדיולוג לכל חבר....

ואילו לפי המנהג הישן שבני אדם מסתתרים, הם לוקחים את הכל מחוץ לחיים שלהם, גם אם יש התבטאות לא מתאימה, לא הם נפגעו אלא החולצה ההיא שנקראת לשם משל "הוה אמינא".

הרב זאב ערבות נא תירגע אנו חרדים לשלומך ולבריאותך. רוב בני הפורום הם בני ארץ ישראל, מחוספסים כפרי קקטוס, ומשפשפים זה את זה בשיחם ושיגם ומחכימים מזה. וטוב שיהיה קרם הגנה למי שפיו וליבו שווים יותר מדי...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 10:15 pm

הרב הווה אמינא, דבריך הן כקילורין לעינים וכמשב נפש מרענן, הלוואי ירבו כמוך בישראל. אז מה עלי לעשות כעת עם שמי? להחליף את שם ניקי? הלא תיכף ומיד יזהו אותי לפי סגנון כתיבתי המעודן והחלק כקטיפה.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 17, 2018 10:20 pm

או כלך לדרך זו. תפרסם גם את תמונתך האמיתית ליד השם (אפשר), וזה ירגיע את האנשים שיראו שאין כאן זאב ערבות ממש

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 10:46 pm

.
קבצים מצורפים
מרומי שדה.pdf
(397.43 KiB) הורד 258 פעמים
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:24 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 17, 2018 10:53 pm

אז חשדו בך כאפיקורס גם עם הכובע הישן וגם עם החדש.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 11:18 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' יולי 26, 2018 5:11 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 17, 2018 11:24 pm

זאב ערבות כתב:בשו"ת אגרות משה (או"ח ח"ב סימן נ') מובא שרבנים קונסרבטיבים וריפורמים (הנקראים באנגלית רבייס) נחשבים לאפיקורסים.

מה הלשון מובא? מה לא טוב פסק?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 11:37 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' יולי 26, 2018 5:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 17, 2018 11:50 pm

כבר התחלתי ולא תיקנת
ובכלל אם חב"דניק יעבור על הספר שלך שוב יעלה חשש "כפירה"

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 18, 2018 12:14 am

הפצת המעיינות כתב:כבר התחלתי ולא תיקנת

חשבתי על הדבר ואין לשנות. בכל ציטוט כזה אני כותב מובא וכך זה פרווה, זה מילון ולא ספר הלכה או פסקים, אם אני כותב פסק יבוא מישהוא אחר ויגיד שלא פסק. מובא לא מחייב.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' יולי 18, 2018 7:58 am

זאב ערבות כתב:

חשבתי על הדבר ואין לשנות. בכל ציטוט כזה אני כותב מובא וכך זה פרווה, זה מילון ולא ספר הלכה או פסקים, אם אני כותב פסק יבוא מישהוא אחר ויגיד שלא פסק. מובא לא מחייב.

מובא, פירושו שהביא ממקום אחר. ואם אינך רוצה לכתוב פסק, היה לך לכתוב "כתב".

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 18, 2018 8:09 am

פלתי כתב:
זאב ערבות כתב:

מובא, פירושו שהביא ממקום אחר. ואם אינך רוצה לכתוב פסק, היה לך לכתוב "כתב".

תודה על ההבהרה, אך כעת יש לי בעיה, שכן "מובא" מופיע בספר אלפי פעמים ואולי אף יותר מעשרת אלפים ולא תמיד בהקשר של ציטוט מקור, ואין לי את ישוב הדעת לעבור על כולם ולתקן ולעשות תיקון גלובלי לא שייך. אז אציין זאת בהערה בהקדמה שזו כוונתי כאשר מופיע "מובא".
הנה כעת אתה רואה שהעברית שלי לוקה בחסר ואני משתמש במלים שלפי הבנתי משמעותם אחת, אך למעשה בשפת הישיבה וכדומה משמעותם אחרת ואין ספק שזה אחד מהגורמים לכמה מאי ההבנות שאירעו כאן בהודעותי.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ה' יולי 19, 2018 4:54 am

הפצת המעיינות כתב:
זאב ערבות כתב:בשו"ת אגרות משה (או"ח ח"ב סימן נ') מובא שרבנים קונסרבטיבים וריפורמים (הנקראים באנגלית רבייס) נחשבים לאפיקורסים.

כולם מסכימים להנ"ל?
לענ"ד הכותב 'בגמרא מובא כך וכך', רוצה לומר, שבגמרא מובאים דברי תנא/אמורא פלוני, או סברא/ראיה/קושיא פלונית וכדו'.
גם מי שכותב 'באגרות משה מובא' מתכוון לכתוב שבאג"מ מובא פסקו של רבי משה. כלומר, דעתו של ר' משה מובאת בספרו על ידי עצמו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 19, 2018 5:02 am

שבענו מטובך כתב:
הפצת המעיינות כתב:

כולם מסכימים להנ"ל?
לענ"ד הכותב 'בגמרא מובא כך וכך', רוצה לומר, שבגמרא מובאים דברי תנא/אמורא פלוני, או סברא/ראיה/קושיא פלונית וכדו'.
גם מי שכותב 'באגרות משה מובא' מתכוון לכתוב שבאג"מ מובא פסקו של רבי משה. כלומר, דעתו של ר' משה מובאת בספרו על ידי עצמו.

תודה שהצלת לי את המצב, ניתן גם לכתוב באג"מ נאמר.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ה' יולי 19, 2018 5:07 am

אני עוד לא הצלתי, כתבתי רק את מה שנלענ"ד.
חכה נא עד שיבואו ידידינו וישחקו את דברי עד דק...

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' יולי 19, 2018 11:52 pm

אבא יודן כתב:שמעתי לאחרונה, מאשה שנולדה עורת ל"ע, ובעזרת השם יתברך נתרפאה בשנותיה האמצעיים, והעידה על עצמה, שבדבר אחד היא מעדיפה מצבה דאז, והסבירה דמכיון שהיא לא ראתה שום דבר בעיניה הבשריות, היא שפטה כל דבר בקנה מידה אמיתית, ללא כחל ושרק, דבר שלא שייך לבנאדם מן השורה...
וזה כמזכירנו דברי השם לשמואל 'כי האדם יראה לעינים, והשם יראה ללבב'.

סיפור זה נסתר מהידוע בשם הרמב"ם שמי שנולד עור לעולם לא יראה.
יש לזה הסבר מדעי. תאי המוח האחראים על ראייה אינם מפותחים בשעת לידה, ותינוק צריך ללמוד לראות, כמו שהוא צריך ללמוד ללכת ולדבר. יכולת תאי המוח להפתח היא רק בשנת הינקות. ואם התינוק לא יראה כלל בשנים הראשונים מאיזה טעם שהוא, לא יתפתחו תאי המוח ושוב נאבד האפשרות לפתח יכולת ראייה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 19, 2018 11:58 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:24 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' יולי 20, 2018 12:13 pm

זאב ערבות כתב:
עמקן כתב:
אבא יודן כתב:שמעתי לאחרונה, מאשה שנולדה עורת ל"ע, ובעזרת השם יתברך נתרפאה בשנותיה האמצעיים, והעידה על עצמה, שבדבר אחד היא מעדיפה מצבה דאז, והסבירה דמכיון שהיא לא ראתה שום דבר בעיניה הבשריות, היא שפטה כל דבר בקנה מידה אמיתית, ללא כחל ושרק, דבר שלא שייך לבנאדם מן השורה...

יש לזה הסבר מדעי. תאי המוח האחראים על ראייה אינם מפותחים בשעת לידה, ותינוק צריך ללמוד לראות, כמו שהוא צריך ללמוד ללכת ולדבר. יכולת תאי המוח להפתח היא רק בשנת הינקות. ואם התינוק לא יראה כלל בשנים הראשונים מאיזה טעם שהוא, לא יתפתחו תאי המוח ושוב נאבד האפשרות לפתח יכולת ראייה.

שאלתי את אשתי ואמרה שידועים לה מקרים של ילדים שנולדו עורים ונתרפאו! מעונינים אשלח לכם קישורים לירחונים הרפואיים באנגלית

תשלח. אבל בנתיים חפשתי קצת בעצמי. כנראה המונח הפשוט בעולם הרפואה היה כש"כ. לגודמא ראה כאן על הצורך לטפל בו' חודשים הראשונים. אבל ראיתי כאן שכתבו בתורת חידוש, שמצאו דיש אפשרות ללמוד לראות גם בגיל חמש עשרה, על שנות האמצעיים לא מצאתי [היתה תוצאה בגוגל של עיתון שכתבו על אחד שהתחיל לראות בגיל 68. אין סיכוי שנתיב יפתח אותו, ולא ראיתי הפרטים. בכל אופן אני נוטה לסמוך רק על ספרות המקצועי]. וגם שם המשמעות הוא שלא מקבלים ראייה גמורה כמו מי שלמד לראות בינקות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 26, 2018 5:22 pm

כעת השארתי הודעה באשכול הזה viewtopic.php?f=17&t=41171 בענין מה שהעתיקו מאשכול viewtopic.php?f=48&t=41160 לאתר בחדרי חרדים , וכעת אני מבין קצת יותר טוב מדוע אינכם רוצים להזדהות בשמכם אלא בניקים.
אז ברצוני לעורר לעוד נקודה שאם מישהוא באמת ירצה לברר מי עומד מאחרי הניק, זו לא תהיה בעיה גדולה במיוחד (בלי לתת הסברים) ובכמה שבועות האחרונים ממש בלי שום כוונה ומאמץ מצידי (ממש הפלא ופלא) נגלו לי זהותם של כמה וכמה ניקים (לא שזה מעלה ומוריד לגבי שבין כה וכה בין בניק בין בשם איני יודע במי המדובר).
ובהזדמנות זו רציתי לעורר שאם יש איזה אשכול שחשוב לכם, כדאי שתעשו העתק למקום בטוח או שתדפיסו כיון שלדוגמא במקרה הזה יתכן מאוד שהאשכול יוסר מהפורום, וכן שיתכן (וכולנו מקווים שזה לא יקרה אך היו דברים מעולם) תפתחו את המחשב ותגלו שהפורום נעלם (שתהיה הסיבה אשר תהיה ולא לעולם חוסן).
הערה: כיון שיש שחשדו בי שאני השטינקר שהעביר את הקישור לבחדרי חרדים, החלטתי לכתוב סיפור מאמתחתי בענין הלשנה באשכול סיפורים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 27, 2018 6:48 am

פגשתי היום ת"ח ושוחחנו על ענין הניקים בפורום, ואמר לי לעיין בביאור הגר"א למשלי א פסוק א. מצורף קובץ ויש לעיין בהערה 5.
השאלה, האם לדברי הגר"א שם יש הבדל בין ספר לפורום.
קבצים מצורפים
ביאור הגרא למשלי.pdf
(49.57 KiB) הורד 191 פעמים

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יולי 30, 2018 8:04 pm

שבענו מטובך כתב:
הפצת המעיינות כתב:

כולם מסכימים להנ"ל?

זאב ערבות כתב:תודה שהצלת לי את המצב, ניתן גם לכתוב באג"מ נאמר.

אפשר לכתוב כך וכך, אבל אי"ז שיגרא דלישנא.
בד"כ כותבים 'פסק' או 'כתב'.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' יולי 30, 2018 9:03 pm

עמקן כתב:

בתחום המדע אין לי שום יכולת להביע דעה. אבל לומר שמשהו "נסתר" מפני איזו אגדה בשם הרמב"ם?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 30, 2018 9:42 pm

לכל הפלפלנים כיצד לכתוב: פסק, כתב, מובא וכדומה: שאלתי ת"ח הבקי בלשון העברית ואמר שבמקרה שלי ניתן לכתוב "מובא" בלי שום חשש, אכן במקרים אחרים היה ראוי יותר לכתוב באחת הצורות האחרות שהזכרתם.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אוגוסט 07, 2018 5:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' יולי 30, 2018 9:50 pm

זאב ערבות כתב:לכל הפלפלנים? כיצד לכתוב: פסק, כתב, מובא וכדומה: שאלתי ת"ח הבקי בלשון העברית על בוריה ואמר שבמקרה שלי ניתן לכתוב "מובא" בלי שום חשש, אכן במקרים אחרים היה ראוי יותר לכתוב באחת הצורות האחרות שהזכרתם.

לא קשור כלל ללשון העברית אלא ללשון תורני הרגיל בספרי קודש מקדמת דנא
זה נראה כאילו הכותב מפחד לכתוב דעה מדי "קיצוני" או שאינו מסכים עם הפסק ולכן נקט לשון פרווה
בידידות, הפצת המ'

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יולי 30, 2018 10:06 pm

זאב ערבות כתב:לכל הפלפלנים כיצד לכתוב: פסק, כתב, מובא וכדומה: שאלתי ת"ח הבקי בלשון העברית על בוריה ואמר שבמקרה שלי ניתן לכתוב "מובא" בלי שום חשש, אכן במקרים אחרים היה ראוי יותר לכתוב באחת הצורות האחרות שהזכרתם.

איני מכיר את המקרה הספציפי מבחינה לשונית באג"מ הנ"ל.

"הפצת המעיינות", "פלפלנים" - שתי משמעויות בו: מפלפלים (מתפלפלים), ופלפלים (בעיקר חריפים ושחורים). ולכן עדיפא מ"המפלפלים" שאין בו אלא משמעות א' בלבד.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ד' אוגוסט 01, 2018 9:53 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 30, 2018 10:17 pm

הפצת המעיינות כתב:
זאב ערבות כתב:לכל הפלפלנים? כיצד לכתוב: פסק, כתב, מובא וכדומה: שאלתי ת"ח הבקי בלשון העברית על בוריה ואמר שבמקרה שלי ניתן לכתוב "מובא" בלי שום חשש, אכן במקרים אחרים היה ראוי יותר לכתוב באחת הצורות האחרות שהזכרתם.

לא קשור כלל ללשון העברית אלא ללשון תורני הרגיל בספרי קודש מקדמת דנא
זה נראה כאילו הכותב מפחד לכתוב דעה מדי "קיצוני" או שאינו מסכים עם הפסק ולכן נקט לשון פרווה
בידידות, הפצת המ'

אני מתייעץ עם מומחים ללשון והם המכריעים בענינים אלו. אין פה שום ענין של קיצוני או של פרווה, כבר היו מקרים שהעירו לי שצריך שינוי ולמרות שהדבר היה כרוך במאמץ רב עשיתי זאת כיון שלא היתה ברירה. אך כאן אמרו לי שאפשר כך ואפשר כך, כך שלקחתי את הדרך הקלה. נא לא לשכוח שהספר אינו ספר הלכה אלא בהערות יש מובאות מספרים ולכן כתוב מובא. כעת הספר נמצא באשכול הספרים שפתחתי וניתן להורידו משם.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אוגוסט 07, 2018 5:08 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 01, 2018 9:42 pm

עלתה שאלה הלכתית בבית המדרש הנוגעת ישירות לנושא שלנו.
השאלה פשוטה אך יש לה השלכות. כאמור רוב יושבי הפורום מופיעים תחת ניק זה או אחר ולפעמים כמה ניקים. כל אחד והסיבה שלו. נניח שמישהוא עלה על זהותו של אחד הניקים בצורה זו או אחרת. אז השאלה מתחלקת לכמה ענינים, כעת שיודעים את זהותו ונניח הוא ת"ח רציני, איך צריך להתיחס אליו, הן מבחינת הכבוד והן מבחינת התיחסות להודעותיו. האם יש להעמיד פנים שלא יודעים במי המדובר בעוד שבאמת כותבים בצורה ישירה לדבריו כאשר יודעים שיש לו אגנדה מסוימת אך מסתיר אותה? כלומר משחקים מן משחק ובדרך אגב חושפים את האגנדה שלו (אך לא את שמו).
שאלה שניה יותר חשובה: נניח מחליפים הודעות ואותו בעל ניק כותב הודעה בצורה לא מכובדת, האם יהיה מותר לחשוף את זהותו לחברים? כלומר הוא חושב שהניק מהווה לו חסות בעוד שהזהות שלו נחשפה. בקיצור, האם לפרסם את שמו: "ניק זה שמו כך" בלי לומר דבר נוסף כלשהו נחשב לשון הרע?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוגוסט 02, 2018 12:00 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' אוגוסט 01, 2018 11:36 pm

לכאורה אבק לשה''ר יש בוודאי,
והספק אם זה לשה''ר גמור.

( לענין אונאת דברים, כשאומרים לו דברים שאינו יכול להשיב עליהם, ( ח''ח לאוין י''ג)
יש לעיין אם כאן זה נקרא בפניו או שלא בפניו)

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 02, 2018 12:07 am

צביב כתב:לכאורה אבק לשה''ר יש בוודאי,
והספק אם זה לשה''ר גמור.

( לענין אונאת דברים, כשאומרים לו דברים שאינו יכול להשיב עליהם, ( ח''ח לאוין י''ג)

לשאלתי יש שני חלקים, הראשונה חשיפת האגנדה בלי לפרסם את שמו, לדוגמא (ממש סתם דוגמא) הניק זאב ערבות הוא נח נח! מה האיסור בדבר?
השאלה השניה היא כמובן לא לפרסם בפורום כי אחרת יזרקו אותך, אלא אני מדבר עם חבר ואומר לו: שמעת? הניק אוצר החכמה הוא הרב משה דביר. איזה לשון הרע יש כאן?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוגוסט 02, 2018 4:04 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' אוגוסט 02, 2018 3:58 am

זאב ערבות כתב:עלתה שאלה הלכתית בבית המדרש הנוגעת ישירות לנושא שלנו.
השאלה פשוטה אך יש לה השלכות. כאמור רוב יושבי הפורום מופיעים תחת ניק זה או אחר ולפעמים כמה ניקים. כל אחד והסיבה שלו. נניח שמישהוא עלה על זהותו של אחד הניקים בצורה זו או אחרת. אז השאלה מתחלקת לכמה ענינים, כעת שיודעים את זהותו ונניח הוא ת"ח רציני, איך צריך להתיחס אליו, הן מבחינת הכבוד והן מבחינת התיחסות להודעותיו. האם יש להעמיד פנים שלא יודעים במי המדובר בעוד שבאמת כותבים בצורה ישירה לדבריו כאשר יודעים שיש לו אגנדה מסוימת אך מסתיר אותה? כלומר משחקים מן משחק ובדרך אגב חושפים את האגנדה שלו (אך לא את שמו).
שאלה שניה יותר חשובה: נניח מחליפים הודעות ואותו בעל ניק כותב הודעה בצורה לא מכובדת, האם יהיה מותר לחשוף את זהותו לחברים? כלומר הוא חושב שהניק מהווה לו חסות בעוד שהזהות שלו נחשפה. בקיצור, האם לפרסם את שמו: "ניק זה שמו כך" בלי לומר דבר נוסף כלשהו נחשב לשון הרע?

פשוט הולך רכיל מגלה סוד

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 07, 2018 5:31 pm

נהר שלום כתב:
זאב ערבות כתב:עלתה שאלה הלכתית בבית המדרש הנוגעת ישירות לנושא שלנו.

פשוט הולך רכיל מגלה סוד

משנה מסכת אבות פרק ו משנה ו:
המכיר את מקומו והשמח בחלקו והעושה סייג לדבריו ואינו מחזיק טובה לעצמו אהוב אוהב את המקום אוהב את הבריות אוהב את הצדקות אוהב את התוכחות אוהב את המישרים מתרחק מן הכבוד ולא מגיס לבו בתלמודו ואינו שמח בהוראה נושא בעול עם חבירו מכריעו לכף זכות מעמידו על האמת מעמידו על השלום מתישב לבו בתלמודו שואל ומשיב שומע ומוסיף הלומד על מנת ללמד והלומד על מנת לעשות המחכים את רבו והמכוין את שמועתו והאומר דבר בשם אומרו הא למדת שכל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם שנאמר +אסתר ב'+ ותאמר אסתר למלך בשם מרדכי: (מאמר זה מופיע מספר פעמים נוסף בגמרא).
א. האם ציטוט בשם ניק נחשב "האומר דבר בשם אומרו"?
ב. האם יש איזה הסכם סודיות או התחיבות סודיות שאין לפרסם מיהו בעל הניק? ואם יש, האם זה תקף רק לבעלי ניקים הרשומים, או תקף לכל אשר ישראל יקרא?
ג. נניח שמדובר בניק שרוב חברי הפורום יודעים במה המדובר, האם גם אז צריך להעמיד פנים שלא מכירים? נניח לא מזמן אירס חכם באשי (הידוע גם בניק אחר) את בתו והרבה מחברי הפורום איחלו לו מז"ט כאילו משמע שמכירים במי המדובר. אז גם לי נתגלה שמו והוא חיבר ספרים רבים, האם מותר לי לספר לחברי שהוא הוא בכדי להמריץ את המכירות של ספריו ולקשר בין דברים שכותב בפורום לבין ספריו שלעתים משלימים זה את זה? האם זה נחשב הולך רכיל מגלה סוד?
ד. ר"י חשוב מוסר שיעור ואוסר להקליט, לרשום הערות ולפרסם את דבריו מחוץ לבית המדרש, האם אכן צריך להקשיב להוראתו? למדתי שדברי תורה הם כהפקר ואין לאיש זכות לאסור את פרסומם. זו אחת הסיבות שנותנים להיתר העתקת קבצים וכדומה וכך שמעתי מכמה ת"ח ביקשתי רשות לפרסם את דבריהם בספרי, שברגע שהדברים יצאו מפי האומר אותם או מתחת ידו, אין לו רשות לאסור את פרסומם.
ה. איני יודע מי בדיוק פרסם את שמו של החזון איש לעולם, אולי רב חיים עוזר, האם מותר היה הדבר ולא בגדר הולך רכיל מגלה סוד? האם היה לחזון איש ניחא שיפרסמו את שמו והסכים לדבר (איני יודע, רק שואל).
ו. נניח שמאן דהו לא חושש מהאיסור של הולך רכיל מגלה סוד ומפרסם את הניק שתהיה הסיבה אשר תהיה, מה יכול לעשות בעל הניק בענין? להביע תרעומת? הרי אנשים עושים אחד לשני עוולות גדולות בהרבה מזה (ראו ערך בית דין) ולא חוששים מעונשי שמים אז מישהו כאן סבור שהוא חושש מהתרעומת של השני על שפרסם את שמו?

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' אוגוסט 07, 2018 7:27 pm

אני דווקא נגד ההסתתרות, ואחד הסיבות העיקריות להסתתרות היא החשש להתגלות קבל עם ועדה ככותב בפורומים אפי' תורנים, ואני חושב או או, או שאדם יכתוב או שלא, (אבל אחר שכן מנהג המקום שלא יגידו לי מיד תתגלה אף שכמדומה שמי עומד ומגולה כבר).
ונגררתי לזה בעקבות שיחה עם מי מבאי הפורום תלמיד מורינו הגרש"ד זצ"ל, ונזכרתי איך כן הייתה דרכו לעולם לא להסתתר ולא להתחבאות משום דבר, כמו בשעתו שנצרכנו לקחתו בכיסא גלגלים זה היה עוד לפני שנים והיה בכך מעין ביזיון לו, וחשבנו שלא יירצה לבוא רק עד המסדרון, אבל הוא ביקש בדווקא להיכנס לביה"כ, וכך נהג אפי' בדברים שלאחרונה ממש שאיני יכול לפרט כי הדבר נוגע לכבודו, אבל הוא בשום אופן לא אבה להסתתר, אם כך זה אז כך הוא וכך יהיה.
ויש בזה לימוד מוסר גדול גם בנוגע לעניין זה של הניקים, ודי למבין.
אבל מבחינה אחרת, זה דווקא נחמד, כי השימוש בניק מאפשר לאדם מעין זהות נוספת, מעניין שיש אנשים שנקשרים לניק שלהם ופשוט מאוהבים בו, גם אני מחבב את ניקי 'פרי יהושע' שבחר לי ידידי היקר הרב אי"ס ברוב כשרונו בעקבות שם אבי וספרו של סבי זצ"ל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 07, 2018 7:38 pm

פרי יהושע כתב:אני דווקא נגד ההסתתרות, ואחד הסיבות העיקריות להסתתרות היא החשש להתגלות קבל עם ועדה ככותב בפורומים אפי' תורנים, ואני חושב או או, או שאדם יכתוב או שלא, (אבל אחר שכן מנהג המקום שלא יגידו לי מיד תתגלה אף שכמדומה שמי עומד ומגולה כבר).
ונגררתי לזה בעקבות שיחה עם מי מבאי הפורום תלמיד מורינו הגרש"ד זצ"ל, ונזכרתי איך כן הייתה דרכו לעולם לא להסתתר ולא להתחבאות משום דבר, כמו בשעתו שנצרכנו לקחתו בכיסא גלגלים זה היה עוד לפני שנים והיה בכך מעין ביזיון לו, וחשבנו שלא יירצה לבוא רק עד המסדרון, אבל הוא ביקש בדווקא להיכנס לביה"כ, וכך נהג אפי' בדברים שלאחרונה ממש שאיני יכול לפרט כי הדבר נוגע לכבודו, אבל הוא בשום אופן לא אבה להסתתר, אם כך זה אז כך הוא וכך יהיה.
אבל מבחינה אחרת, זה דווקא נחמד, כי השימוש בניק מאפשר לאדם מעין זהות נוספת, מעניין שיש אנשים שנקשרים לניק שלהם ופשוט מאוהבים בו, גם אני מחבב את ניקי 'פרי יהושע' שבחר לי ידידי היקר הרב אי"ס ברוב כשרונו בעקבות שם אבי וספרו של סבי זצ"ל.

אז מתקשר אלי לפני כמה ימים אחד מאנשי הפורום מהארץ והוא אומר לי: כאן מדבר... וכאן הוא נוקב בשם הניק, ואני שואל אבל מה שמך? והוא מסרב ואומר ששם הניק מספיק. וכך אני מדבר כרבע שעה אם אדם שאיני מכיר ורק רואה את ניקו בפורום, ומה עלי לחשוב? האם זה לא נראה מגוחך בעיניכם?

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' אוגוסט 08, 2018 12:11 am

זאב ערבות כתב:
פרי יהושע כתב:אני דווקא נגד ההסתתרות, ואחד הסיבות העיקריות להסתתרות היא החשש להתגלות קבל עם ועדה ככותב בפורומים אפי' תורנים, ואני חושב או או, או שאדם יכתוב או שלא, (אבל אחר שכן מנהג המקום שלא יגידו לי מיד תתגלה אף שכמדומה שמי עומד ומגולה כבר).

אז מתקשר אלי לפני כמה ימים אחד מאנשי הפורום מהארץ והוא אומר לי: כאן מדבר... וכאן הוא נוקב בשם הניק, ואני שואל אבל מה שמך? והוא מסרב ואומר ששם הניק מספיק. וכך אני מדבר כרבע שעה אם אדם שאיני מכיר ורק רואה את ניקו בפורום, ומה עלי לחשוב? האם זה לא נראה מגוחך בעיניכם?

עוד מעט תשאל השאלה אם צריך לכתוב את שם הניק אף בגיטין...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 08, 2018 1:42 am

נהר שלום כתב:
זאב ערבות כתב:

עוד מעט תשאל השאלה אם צריך לכתוב את שם הניק אף בגיטין...

מישהו אחר כבר שאל את השאלה עבורי לעיל.
יש פה ענין של בין אדם לחבירו, ולפי עניות דעתי יש בהנהגה הזו של הזדהות בניקים חסרון גדול בכך. נחזור להודעה המשמחת שחכם באשי ארס את בתו. האם עלי לשמוח על כך? ניחא אמרתם לי שהוא הרה"ג כך וכך, אך איך אני אמור לשמוח בשמחתו כשאיני יודע מי הוא? כבר נתתי מספיק דוגמאות ואין צורך לחזור על כך אך בהזדמנות זו תרשו לי לומר דבר מוסר. כולם מכירים את בעית הסמרטפונים והאינטרנט, אך הבעיה העיקרית היא לא פריצות אלא חברתיות. אנשים פסוק מפסיקים לתקשר פנים אל פנים ומזהים אחד את השני בשמות בדויים וכו' זו בעיה כלל עולמית. בעוד מספר שנים בבית המדרש כולם יכירו אחד את השני רק בניקים. זו בעיה שיצר האינטרנט שכל החברים כאן משתמשים אתו ובלי משים משפיע על כולם בלי שאף מודע לכך ושיחשוב שמשהו לא בסדר. כך שכאשר כבר מתקשרים עם מישהו, במקום להזדהות בשם אומרים את הניק ולא רואים בכך שום פסול. ונניח מי מכם יבוא יבקש אכסניא אצלנו, גם אז יזדהה רק בניק שלו, ונקרא לו לדוגמא כבוד הרב נהר שלום... והוא יקרא לנו זאב ערבות? זה משפיל וחסרון בכבוד האדם רק בכדי לשמור על האלמוניות? כל התירוצים מדוע עושים זאת לא שווים את קליפת השום. פשוט מפחדים שיגרם נזק תדמיתי.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' אוגוסט 08, 2018 3:28 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' אוגוסט 08, 2018 3:12 am

יש לי שאלה על הנהגת פלוני, ואם אכתוב את השאלה, מי שמכיר אותי, יוכל להבין על מי השאלה, ומתקרב ללשה''ר, כזה יש עדיפות בשם ניק,

וכשרואים הודעה שנ''ל שצריך למחות עליה, מי שאינו מוחה עלולים לחשוב שמסכים,
אם מי שמסכים הוא ניק, אין כזה כל כך בעיה,

(ובעוה''ז היה נראה שלהגרש''ד או משפחתו היה פחות נח כשהתפרסמו דברים, אע''פ שזה אמת,
( ועוד נ''ל שחשב לקבל יסורים בבושה)
נערך לאחרונה על ידי צביב ב ד' אוגוסט 08, 2018 11:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 08, 2018 3:38 am

צביב כתב:יש לי שאלה על הנהגת פלוני, ואם אכתוב את השאלה, מי שמכיר אותי, יוכל להבין על מי השאלה, ומתקרב ללשה''ר, כזה יש עדיפות בשם ניק,

וכשרואים הודעה שנ''ל שצריך למחות עליה, מי שאינו מוחה עלולים לחשוב שמסכים,
אם מי שמסכים הוא ניק, אין כזה כל כך בעיה,

(ובעוה''ז היה נראה שלהגרש''ד או משפחתו היה פחות נח כשהתפרסמו דברים, אע''פ שזה אמת,
( ועוד נ''ל שחשב לקבל יסורים בבושה)

(למשל סבא שלי היה שכן של הרב קוק, ומו'''ר הוא מרבני ברסלב, והחברים הטובים שלי היו קשורים להגר''י אדלשטיין זצ''ל, ולפעמים לא נח שידעו בבית מדרש מסוג אחד שמתעניין בבית מדרש מסוג שני,
והרב פרי יהושע הביא מהגרש''ד זצ''ל לענייני כולם הזה בעיקר)

נכון שיש צדדים לכאן ולכאן (וכעת נזכרתי שבמלחמת יעקב עם שרו של עשו שאל לשמו וענה לו למה זה תשאל לשמי. ורש"י מפרש: אין לנו שם קבוע, משתנים שמותינו... ממש נשמע כמו ראיה לניקים מן התורה). אז אם יש לך שאלה ויבינו למי אתה מתכוון, אל תשאל. ומה אם אני אגלה את שמך בלי שתדע ואבין במי המדובר, יהיה לי מותר לפרסם? מן הסתם לא כיון שיחשב ללשון הרע.
בקיצור הניקים עוזרים למרוח דברים ולהתחמק מקבלת אחריות על דברים הנאמרים.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' אוגוסט 08, 2018 8:19 am

זאב ערבות כתב:יש פה ענין של בין אדם לחבירו, ולפי עניות דעתי יש בהנהגה הזו של הזדהות בניקים חסרון גדול בכך. נחזור להודעה המשמחת שחכם באשי ארס את בתו. האם עלי לשמוח על כך? ניחא אמרתם לי שהוא הרה"ג כך וכך, אך איך אני אמור לשמוח בשמחתו כשאיני יודע מי הוא? כבר נתתי מספיק דוגמאות ואין צורך לחזור על כך אך בהזדמנות זו תרשו לי לומר דבר מוסר. כולם מכירים את בעית הסמרטפונים והאינטרנט, אך הבעיה העיקרית היא לא פריצות אלא חברתיות. אנשים פסוק מפסיקים לתקשר פנים אל פנים ומזהים אחד את השני בשמות בדויים וכו' זו בעיה כלל עולמית. בעוד מספר שנים בבית המדרש כולם יכירו אחד את השני רק בניקים. זו בעיה שיצר האינטרנט שכל החברים כאן משתמשים אתו ובלי משים משפיע על כולם בלי שאף מודע לכך ושיחשוב שמשהו לא בסדר. כך שכאשר כבר מתקשרים עם מישהו, במקום להזדהות בשם אומרים את הניק ולא רואים בכך שום פסול. ונניח מי מכם יבוא יבקש אכסניא אצלנו, גם אז יזדהה רק בניק שלו, ונקרא לו לדוגמא כבוד הרב נהר שלום... והוא יקרא לנו זאב ערבות? זה משפיל וחסרון בכבוד האדם רק בכדי לשמור על האלמוניות? כל התירוצים מדוע עושים זאת לא שווים את קליפת השום. פשוט מפחדים שיגרם נזק תדמיתי.

דפח"ח, אבל גם כשוכתבים בשם האמיתי, יש בעיית תקשורת, בתקשורת שאינה פנים על פנים, וכל הפסיכולגיים כעת אומרים שמוכח סטיסטית שיש עליה תלולה בהפרעות קשב ודיבור בעשור האחרון, ומוכח שזה בגלל הפלאפון ולאחריו הסמרטפון, ששלל כל תקשורת נורמלית בינאישית, וכבר התפרסמה התמונה, איך סוף סוף כל המשפחה כולה יחד, דהיינו שכל אחד עם סמרטפונו, מזקן ועד קטן, וזה דבר שיש להיזהר ממנו...

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ה' אוגוסט 09, 2018 2:42 am

זאב ערבות כתב:
והספק אם זה לשה''ר גמור.

לשאלתי יש שני חלקים, הראשונה חשיפת האגנדה בלי לפרסם את שמו, לדוגמא (ממש סתם דוגמא) הניק זאב ערבות הוא נח נח! מה האיסור בדבר?
השאלה השניה היא כמובן לא לפרסם בפורום כי אחרת יזרקו אותך, אלא אני מדבר עם חבר ואומר לו: שמעת? הניק אוצר החכמה הוא הרב משה דביר. איזה לשון הרע יש כאן?

יש לדון מדברי הח"ח [הלכות לשוה"ר ה, ב] בשם הרמב"ם בהגדרת מהו לשון הרע:
וְגַם מִמַה שֶּׁכָּתַב בְּפֶרֶק ז' מֵהִלְכוֹת דֵּעוֹת (הלכה ה'), שֶׁלָּשׁוֹן הָרָע נִקְרָא דָּבָר שֶׁגּוֹרֵם, אִם יִתְוַדַּע זֶה לַאֲנָשִׁים, לְהַזִּיק לוֹ בְּגוּפוֹ אוֹ בְּמָמוֹנוֹ אוֹ לְהָצֵר לוֹ אוֹ לְהַפְחִידוֹ

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 09, 2018 3:18 am

ההוא דאמר כתב:
זאב ערבות כתב:
והספק אם זה לשה''ר גמור.

יש לדון מדברי הח"ח [הלכות לשוה"ר ה, ב] בשם הרמב"ם בהגדרת מהו לשון הרע:
וְגַם מִמַה שֶּׁכָּתַב בְּפֶרֶק ז' מֵהִלְכוֹת דֵּעוֹת (הלכה ה'), שֶׁלָּשׁוֹן הָרָע נִקְרָא דָּבָר שֶׁגּוֹרֵם, אִם יִתְוַדַּע זֶה לַאֲנָשִׁים, לְהַזִּיק לוֹ בְּגוּפוֹ אוֹ בְּמָמוֹנוֹ אוֹ לְהָצֵר לוֹ אוֹ לְהַפְחִידוֹ

זה במקרה ואני יודע מי האדם ומה מעשהו, אך אם איני יודע מאומה על האדם מנין לי שיגרם לו נזק על ידי פרסום שמו? אולי להפך תבוא לו תועלת.
המשתמע מכך למעשה הוא שאם יש לאדם מה להסתיר וחושש שלא יאונע לו כל רע כגון שיפסיד את השטלער שלו אם יודע שמשתתף כאן, שלא ישתתף. לא מדובר כאן שרוצים להזיק למישהו אלא סתם שיחת חברים, והכי אסור להזכיר שמות אנשים סתם בעלמא שמא יגרם להם נזק?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 26 אורחים