מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קיום מצוות הוא רק אם מתחברים אליהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ישא ברכה

Re: קיום מצוות הוא רק אם מתחברים אליהם

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יולי 27, 2018 6:04 pm

תוכן כתב:
מלבב כתב:יש פה לימוד גדול שיש ללמוד ממנו שאפילו אדם חכם ויר״ש עד היכן אפשר להגיע כשמתחילים יותר מדי לחשוב באופן עצמאי ולחדש חידושים גדולים, אני חושב שלהרבה חזונאישניקים יש את הבעיה הזאת מפני שלא מבינים שחידושים שייך לאנשים גדולים כמו החזו״א ואנשים פחות גדולים הוא דרך מסוכנת.

החינוך בבית מדרשו של החזו"א היה, שהחשיבה העצמאית גוברת על הכל. וכך חונכים שמה עד היום. לעומת זאת בבריסק תפסו את הקצה השני, שיש לבטל את החשיבה העצמאית מכל וכל לחז"ל והראשונים. מישהו אמר לי פעם, שיש הרבה יותר יוצאים בשאלה בחוג החזו"א מאשר בחוג בריסק. האמת שזה היה נכון כבר בימי החזו"א, שהיו לו כמה תלמידים שלא הלכו בדרכו, ולעומת זאת תלמידי הבריסקר רב נשארו נאמנים לדרכו עד הסוף. ונראה שזה הטעם. והרבה יש להאריך בזה...

חייבים גם להוסיף את הצד השני של המטבע שבצד הזה תמצא הרבה יותר אנשים שאמונתם בהירה וברורה, והם משוכנעים במציאות הבורא ותורתו וההבדל בין מאמין כזה למי שמצפצף אמונה בפיו וליבו בל עימו (הגזמתי קצת) הוא כהבדל בין החי לדומם. זה לא סוד שארגון ערכים ינק הרבה מתלמידי החזו"א. וכן הרבה מהחוזרים בתשובה מוצאים בחזו"א את מורה דרכם בעבודת ה', גם מחמת סיבות אלו. יש להאריך אבל זה כבר סטייה מנושא האשכול.
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב ו' יולי 27, 2018 6:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ו' יולי 27, 2018 6:08 pm

קו ירוק כתב:כמדומה שהאחרונים לא דנו, אלא הציעו לפניהם, ולא הסכימו שיש בכלל על מה לדון מצד הספקות. וגם ליבם כאולם.
בשונה מבדורו של החזו"א (130 שנה אח"כ) שאולי היה אפשר למדוד, אבל החזו"א ראה את עצמו אומר את הדברים - "זה בית מטבחים?"
בדומה לזה כשרצו לקבוע יום צום אחרי השמד הגדול במלחמת העולם השניה, החזו"א כתב שאנו ב'דור יתום' ולכן אין לקבוע. זה מתאים.
מה נענה בדורנו שאין הלכה אחת מוחזקת בידינו וכל כולנו ספיקות ושאלות.

פרשנות היסטורית.
גם הקשר של הדברים ליום צום אחרי השואה וכו', מתחיל לערפל את כל הטענות [כי בעניין הצום יש לנו 'התחברות' ויש לנו מסורת].
אשמח אם תעשה לי סדר.

סמל אישי של המשתמש
ירח מלא

הודעהעל ידי ירח מלא » ו' יולי 27, 2018 7:01 pm

הייתי בכנס, ויצאתי בתחילת דברי הרב נדל (היה לי בדיוק טרמפ עם אחד המרצים).
ואני שואל, מי אמר שאנחנו לא מתחברים למצוות תכלת?
כל מי שהיה בכנס מתעניין ואוהב מסתמא את תחום ההסטוריה והעבר. מיליוני אנשים משלמים סכום רב בשביל ללבוש את בגדי המלכה של בריטניה. תכלת היא בגד מלכותי ויקר. משהו כמו בגד עם מותג מאד יוקרתי בדור המודרני. כל ילד יהודי בן שלוש עשרה מחוייב להתעטר בבגד יוקרתי כל כך כדי לזכור שהוא בן של מלך שייך לממלכת כהנים וגוי קדוש. זה לא מרגש?
האם היהודים בזמן מתן תורה לא התרגשו על דמעות כשענדו לראשם את ה'טוטפת' (כמו שהסביר לנו חגי משגב בכנס, שטוטפת היא הכתר החרטומי של נכבדי מצרים) היהודית? חשבו רגע אם בזה שיביאו לכם כובע צילינדר יוקרתי לחבוש בתור נושאי מישרה חשובים, לא יעשה לכם משהו?

אני מקצר לפני כניסת השבת.
כל טוב.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' יולי 28, 2018 9:39 pm

ישא ברכה כתב:
תוכן כתב:
מלבב כתב:יש פה לימוד גדול שיש ללמוד ממנו שאפילו אדם חכם ויר״ש עד היכן אפשר להגיע כשמתחילים יותר מדי לחשוב באופן עצמאי ולחדש חידושים גדולים, אני חושב שלהרבה חזונאישניקים יש את הבעיה הזאת מפני שלא מבינים שחידושים שייך לאנשים גדולים כמו החזו״א ואנשים פחות גדולים הוא דרך מסוכנת.

החינוך בבית מדרשו של החזו"א היה, שהחשיבה העצמאית גוברת על הכל. וכך חונכים שמה עד היום. לעומת זאת בבריסק תפסו את הקצה השני, שיש לבטל את החשיבה העצמאית מכל וכל לחז"ל והראשונים. מישהו אמר לי פעם, שיש הרבה יותר יוצאים בשאלה בחוג החזו"א מאשר בחוג בריסק. האמת שזה היה נכון כבר בימי החזו"א, שהיו לו כמה תלמידים שלא הלכו בדרכו, ולעומת זאת תלמידי הבריסקר רב נשארו נאמנים לדרכו עד הסוף. ונראה שזה הטעם. והרבה יש להאריך בזה...

חייבים גם להוסיף את הצד השני של המטבע שבצד הזה תמצא הרבה יותר אנשים שאמונתם בהירה וברורה, והם משוכנעים במציאות הבורא ותורתו וההבדל בין מאמין כזה למי שמצפצף אמונה בפיו וליבו בל עימו (הגזמתי קצת) הוא כהבדל בין החי לדומם. זה לא סוד שארגון ערכים ינק הרבה מתלמידי החזו"א. וכן הרבה מהחוזרים בתשובה מוצאים בחזו"א את מורה דרכם בעבודת ה', גם מחמת סיבות אלו. יש להאריך אבל זה כבר סטייה מנושא האשכול.

אני חושב שהדברים שלך לא הוגנים. בבריסק לא "מצפצפים אמונה", וליבם בהחלט עמם. נכון הוא שנושא האמונה הוא לא מפותח אצלהם, אלא מתייחסים לכל הי"ג עיקרים כפשוטם, אבל הם מאמינים בזה עד הסוף, ואין דו פרצופיות בהנהגתם כלל.

זה נכון, שבבריסק יש יחס יותר חשדני לבעלי תשובה, דוקא משום עצמאיותם, אבל מי שמתאים את עצמו מתקבל לחלוטין.

קו ירוק

Re: חידוש מצוות הוא רק אם מתחברים אליהם

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יולי 29, 2018 12:27 am

אש משמים כתב:הכותרת ממש מטעה, צריך לכתוב: "חידוש מצוות הוא רק אם מתחברים אליהם"
אגב, לדעתי דבריו נאמרו כאיזה מחשבה החולפת בראש ולא כאיזה קביעה הלכתית עמוקה והוא עצמו אומר שכל דבריו הם רק כפתח מילוט ממצוות המתחדשות. באמת לא הבנתי למה הוא לא הולך עם תכלת, מה, זה כזה מוזר?? אפשר ללכת מתחת לבגדים עם זה כ"כ קשה.

מש"כ: שכן דבריו רק לגבי מצוות שאין עליהם מסורת,
זו בעצם הנקודה המהותית בין כוונתו בדבריו כפי שהסביר בפירוש, לבין אלו שלקחו את דבריו למקומות לא נכונים, לכללות המצוות.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' יולי 29, 2018 8:44 am

מחמת חוסר בידיעת המציאות אכתוב בזהירות הנדרשת:
באשכול סמוך לגבי אשכול שמות לתפלה, כתב הרב תוכן דברים דומים למדי בעניין כח התפלה, שם לא מדובר בחידוש מצווה אלא בקיומה, ודומני כי יש קשר בין הדברים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 29, 2018 9:38 am

חיימשה כתב:מחמת חוסר בידיעת המציאות אכתוב בזהירות הנדרשת:
באשכול סמוך לגבי אשכול שמות לתפלה, כתב הרב תוכן דברים דומים למדי בעניין כח התפלה, שם לא מדובר בחידוש מצווה אלא בקיומה, ודומני כי יש קשר בין הדברים.

האם תוכל להסביר לבור כמוני, מה הקשר בין דברי תוכן באשכול זה ודבריו באשכול על התפילה?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' יולי 29, 2018 10:33 am

התכוונתי לדברי הרב נדל
ההחלטה הנועזת שלפי שכלי הקטן אוכל לדעת מתי תפלה פועלת ומתי לא, וכנ''ל ההחלטה לפי החיבור האישי למצוות והמחויבות לקיומם.

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » א' יולי 29, 2018 2:52 pm

מרתק לראות איך הרב נדל הצליח לסחרר ולהכניס לכזה עירבול, תוך כדי שהוא מכניס דיוויזיה של סוסים טרויאנים לשירותם של מטילי התכלת. וקו ירוק מחרה מחזיק אחריו.

האם זו שפה של תלמיד חכם? הרי ברור שעל דברים חמורים הרבה פחות התרחקו מאביו.

הנושא העמוק של שאלת התכלת יסודו בכך שכל ענינו נעוץ במבנה הפורמלי של ההלכה איך היא מזהה מציאות, ואיך מותכים אצלה אותם קביעויות מדעיות שסותרות או גם לא מתאשרות בדוקא עם היגדיים הלכתיים כאלו ואחרים.
הדוגמאות של ר' נדל מטריפה וחריין היו אכן במקום, אך השפה היתה כל כך חוץ בית מדרשית, שעל דא אפקוהו וכו'.
ודווקא בגלל שהוא דן בכך בגדרי טעות בהוראת בית דין הגדול, ולא זכה להבין שהאיסור הכי גדול הוא לקבוע שהיא טעות, ולדבר ולחשבן אותה כדבר איש אל רעהו בפתיחות מופלגת כמו טעות, והרי זוהי מתכונת בדוקה להתמוטטות הדת, והפה המפיק מרגליות הזה חסר עכבות בצורה הזויה, דברים שכל אחד מבין.
ולכן דווקא בגלל אותה תפיסה כאילו יש את האמת האובייקטיבית, ויש את המנהג של כלל ישראל שצריך ומותר לקבוע שאינו אמת, אבל יש לו תוקף משל עצמו, סוג של הסתכלות פוזיטיביסטית על התפתחות ההלכה בסגנון זכריה פרנקל.
דווקא בגלל זה הוא לא יכול לזכות ולהבין שכשם שלא סותרים הלכות קבועות מכח טיעון ארכיאולוגי כך לא קובעים ומחדשים הלכות מכח אותם כלים.
ודווקא בגלל זה הוא משלים גם עם האיבר השני של הקונסרבטיבים, ולא אכפת לו לא לקיים דברים שנצטווינו מפורש מפי משה מפי הגבורה, בגלל אותם טיעונים שלא שמעתם אוזן מהר סיני ומהר גריזים ומהר האושר והותיקן.
ומה ענין הקרבת הקרבנות, שברור שכמו שאמרו הנביאים לא לרצון יחשבו פעמים רבות, והקב"ה שונא ומתעב אותם במצבים מסוימים. מה זה קשור למצוות התכלת? אי שמים.

פרנקל תאומים פרטי

הודעהעל ידי פרנקל תאומים פרטי » א' יולי 29, 2018 8:30 pm

איש גלילי כתב:
ונתנו ידידים כתב:הגישה הזה לשים בדבריו שהוא אמר שמצוות צריך לעשות 'בפועל' רק אם מתחברים אליהם כאילו שהוא אמר פה דיעה כפרנית הוא שקר וכזב מוציא שם רע וזלזול בכבוד חכמים וכל אחד יכול לשמוע אותו, הוא אמר את זה רק בהקשר לתכלת וכדו', הוא אמר מפורש שלכל מצוה שיש לנו מסורת זהו ההתחברות שלנו בין שאנחנו מרגישים מחובר ובין שלא, ורק בתכילת וכדו' שאין לנו מסורת אין לנו דרך להתחבר לזה, אבל הוא לא אמר שאדם פרטי שלא מרגיש מחובר למצוה אין צריך לעשותו ח"ו לא יאמר כזאת בישראל.

זה היינו הך.
מה ההבדל מבחינת התורה בין מצוה שיש לנו מסורת ובין מצוה שאין לנו מסורת?
בסך הכל "הקטנת" את החידוש, שלא אמר להפסיק לעשות מצוה בגלל שלא מתחברים אליה, רק לא להתחיל לעשות מצוה בגלל שלא מתחברים אליה.
ואני בעניי לא זכיתי להבין הגיון וצדק במשפט הזה. וכן, זה נראה כמו דעה כפרנית.

לא שמעתי את דבריו, אבל לפי המתואר כאן, אני חושב שאולי מה שהוא אמר הוא שהתורה שלנו על מצוותיה עוברת במסורת מדור לדור. לא ניתן להתחיל פתאום בעצמנו מצווה שכבר אלף שנה לא קיימוה כלל, מפני שחסר לנו תנאי בסיסי לקיומה: מסורת העברתה מדור לדור. כל מה שאנחנו עושים עכשיו זה לנסות לשחזר אותה, אבל התורה ומצוותיה צריכים מסורת, לא שחזורים.
אני חושב שזה לא מופקע בכלל לומר כן. תורה צריכה מסורת.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יולי 29, 2018 9:01 pm

בעז"ה

את הטענה הזו הוא השחיל תוך כדי הדברים. והדבר צריך קצת בירור. האם זו טענה טכנית שלא נוכל לדעת את צורת קיום המצוות אם לא על ידי מסורת רצופה של עם ישראל אבותינו ורבותינו דור אחר דור עד משה מפי הגבורה, דהיינו שאי אפשר להוציא את ההלכה המדויקת מהתלמוד לבד אלא חייבים מסורת על צורת קיום המצווה.

זו טענה מתמטית שניתן לבדוק אותה. הבה נבדוק ונראה האם אכן מתוך התלמוד לבד ניתן להעמיד שולחן ערוך מסודר שיורה בדיוק מה צריך לעשות, למרות שאין מסורת רציפה מהדורות הקודמים, או שע"י התלמוד לבד לא נוכל להוציא שולחן ערוך.

אבל לכאורה, הלכות ארץ ישראל יוכיחו, תרומות ומעשרות במשך שנים לא נהגו אותם, בכל זאת כשחזרנו לארץ ישראל, באו החכמים, דרשו בספר האלוקים, בתורה הכתובה והמסורה והצליחו להעמיד לנו משנה יחסית מסודרת ובהירה (למרות שמסתבר שהיו חורים בגלל העדר המסורת. כמו לדוגמא איך להתיחס ללוים כמו כהני חזקה או פחות מכך).

אם כך, לכאורה הדבר הוא אינודאולי, יתכן ויש הלכות שנוכל להוכיח אותם עפ"י המסורת התורנית של עם ישראל גם אם אין לנו עליהם מסורת מעשית, ויתכן ויש הלכות ולא נוכל ללמוד אותם בלי המסורת המעשית.

לגבי התכלת, מתוך הידע החלקי שלי בסוגיה, נדמה לי שיש נושאים שהם שטחים אפורים, ומהתלמוד לבד קשה להוציא בהם הלכה ברורה, כמו למשל האם נדרש גוון תכלת מסוים, ומהו. אבל אינני מבין בסוגיה כראוי

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יולי 29, 2018 9:11 pm

פרנקל תאומים פרטי כתב:
איש גלילי כתב:
ונתנו ידידים כתב:הגישה הזה לשים בדבריו שהוא אמר שמצוות צריך לעשות 'בפועל' רק אם מתחברים אליהם כאילו שהוא אמר פה דיעה כפרנית הוא שקר וכזב מוציא שם רע וזלזול בכבוד חכמים וכל אחד יכול לשמוע אותו, הוא אמר את זה רק בהקשר לתכלת וכדו', הוא אמר מפורש שלכל מצוה שיש לנו מסורת זהו ההתחברות שלנו בין שאנחנו מרגישים מחובר ובין שלא, ורק בתכילת וכדו' שאין לנו מסורת אין לנו דרך להתחבר לזה, אבל הוא לא אמר שאדם פרטי שלא מרגיש מחובר למצוה אין צריך לעשותו ח"ו לא יאמר כזאת בישראל.

זה היינו הך.
בסך הכל "הקטנת" את החידוש, שלא אמר להפסיק לעשות מצוה בגלל שלא מתחברים אליה, רק לא להתחיל לעשות מצוה בגלל שלא מתחברים אליה.

לא שמעתי את דבריו, אבל לפי המתואר כאן, אני חושב שאולי מה שהוא אמר הוא שהתורה שלנו על מצוותיה עוברת במסורת מדור לדור. לא ניתן להתחיל פתאום בעצמנו מצווה שכבר אלף שנה לא קיימוה כלל, מפני שחסר לנו תנאי בסיסי לקיומה: מסורת העברתה מדור לדור. כל מה שאנחנו עושים עכשיו זה לנסות לשחזר אותה, אבל התורה ומצוותיה צריכים מסורת, לא שחזורים.

לדעתי באופן דומה, הוא אמר שהכל מתחבר דרך החכמים, ולא כי אנחנו אלו שרואים מה כתוב בתורה.

(אלא שצעיר התלמידים אכן צעיר' בדעתו).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' יולי 29, 2018 9:42 pm

פרנקל תאומים פרטי כתב:לא שמעתי את דבריו, אבל לפי המתואר כאן, אני חושב שאולי מה שהוא אמר הוא שהתורה שלנו על מצוותיה עוברת במסורת מדור לדור. לא ניתן להתחיל פתאום בעצמנו מצווה שכבר אלף שנה לא קיימוה כלל, מפני שחסר לנו תנאי בסיסי לקיומה: מסורת העברתה מדור לדור. כל מה שאנחנו עושים עכשיו זה לנסות לשחזר אותה, אבל התורה ומצוותיה צריכים מסורת, לא שחזורים.

זה לא מה שהוא אמר, אלא שצריך להתחבר למצוות, והמסורת היא תחליף לחיבור. ובתכלת שאין בה מסורת נשארנו בלי המקור ובלי התחליף.
זה תורף הרעיון שהדובר חשב עליו שעתיים לפני ההרצאה, והביע אותו באופן עמום, ומאז הוא מפרנס כאן כמה דפים של דיונים.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » א' יולי 29, 2018 10:50 pm

פרנקל תאומים פרטי כתב:
איש גלילי כתב:

זה היינו הך.

מה זה השטויות האלה, יתכן שיש שאלות שלא נמצא להם פתרון בלי מסורת, אבל באופן גורף שכל שאלה חדשה א"א לבררה בלי מסורת? ובעצם גם הוא הסכים שגדולי הדור יכולים לחדש התכלת, אז מה פתאום שכל שאלה חדשה שצצה לא צריך דוקא גדולי הדור שיפסקו, ודווקא בתכלת שהוא עצמו אמר שמי שלא מסכים שעם זה הוא או שוטה או שקרן או שלא יודע את העובדות, אז אם זה כ"כ ברור אז הגע עצמך שבשאלת הרבה יותר מסובכים ומעורפלים לא צריך דוקא גדולי הדור שיכריעו ובדבר כה פשוט צריכים דוקא את גדולי הדור.

וגם לו יהא ספק מה קרה לכלל של ספיקא דאורייתא לחומרא, והרי זה כחתיכה אחת משתי חתיכות, שהרי ברור שזה חילזון שיש בו צבען כחול שנמצא בים התיכון ששימש לצביעה בימים קדמונים, יש רק ספק שאולי היה עוד אחד שרק ההוא משום מה כשר לתכלת, אז יש ספק חתיכה אחת משתי חתיכות.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יולי 30, 2018 12:03 am

מכתב הגאון הרב מנדל שפרן שליט"א

יום ד' י"ב ניסן תשע"ו

לכ' הרה"ג ... שליט"א

עורך שנתון והיה לכם לציצית

שוכ"ט

א. מה שלא נתקבל בציבור הרחב שומרי תומ"צ קלה כבחמורה ומדקדקין במצוות אינו משום שיש ערעור על אמיתות התכלת. אדרבה הראיות שמביאים לזהוי התכלת המקובל היום כחלזון התכלת שבזמן חז"ל, נראין הדברים נכונים שזוהי תכלת של תורה, והדברים משכנעים ומדברים בעד עצמם.

ב. וטעם רוב גדולי ישראל שאינם משתמשים בזה אינו משום שמפקפקים באמיתת העניין, אלא משום שבמאתיים שנה האחרונות נקבע כהרגשה פנימית שלא משנים דברים גם אם מן הדין הי' צריך להנהיגם או לשנותם וזה כהגנה נגד מהרסים המנסים לשנות ולהתאים וכו'. ועד כדי כך נקבע עקרון זה שיש כח בדעת תורה זה לעקור דבר מה"ת כמו מצות תכלת.

הכלל, שגם שינוי לטובה רואים חכמי התורה לתחילת פירצה שאחריתה מי ישורנו. ודבר זה הוא בבחינת יכולים חכמים לעקור דבר מן התורה בשב ואל תעשה.

ואף שהיו מהגדולים שנהגו בתכלת ראדזין כמו שידוע מהמהרש"ם ועוד, הם לא עשו כן אלא לעצמם בצינעא אך לא הנהיגו כן לציבור.

ג. גם מה שמצינו כמה מנהגים שהשתנו כמו הכרעת ההלכה בזמני שקיעה''ח שבפולין והונגרי' נהגו כשיטת ר"ת בצה"כ ולא נשאו כפים בכל יום ועוד, ולפני המלחמה נשתנו המנהגים והפסיקו לנהוג כר"ת בפולין וכן בארה"ב. זה התחיל אחרי מלחמת העולם הראשונה שנעקרו קהלות ונתיישבו מחדש וכן בארה"ב שהתחילו להתייסד קהלות חדשות מלפני קרוב למאתיים שנה כשהתחילה ההגירה הגדולה מרוסיה לארה"ב. [כפי שיש לראות שינוי זה בלוחות הישנים שיצאו כל שנה]. כל זה לא עשו אלא כשנעשו קהילות חדשות ויסדו מנהגים חדשים, אך קהילות ישראל שנשארו במקומם נזהרו מאוד מהשינויים ותחושת גדולי ישראל האמיתיים תורה היא וזהו קיום רצונו ית''ש.

זה הוא ה"דעת תורה" שעומדת מאחורי העניין של התעלמות כביכול של גדולי ישראל מקיום מ"ע.

עד כאן בנוגע למעשה אבל בוודאי דבר חשוב ויש בזה תועלת גדולה לברר מצוה זו למעשה על כל צדדיו וצידי צדדין כפי שאתם עושים בפרט מצוה שאין לה דורשין. ובזכות המצוה המתקיימת ע"י ונשלמה פרים שפתינו נזכה לקיימה בפועל ממש.

(-)

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' יולי 30, 2018 12:44 am

זה לכאו' דומה קצת לרעיון שניסיתי לכתוב לעיל (viewtopic.php?f=51&t=41249).
אבל עדיין מפריע לי הניסוח של 'הרגשה פנימית שלא לשנות שמא ייתן פתח למהרסים' וכו', כלומר שלדעתו יש כאן מעין עת לעשות לה' הפרו תורתך מחשש ל'מדרון חלקלק' ולא כלל מכללי ההלכה (שלא תמיד מתחשבים במציאות עד כדי יצירת חיוב וכד') כמו שניסיתי לטעון לעיל וזה נשמע מוזר (ואף מעלה חשש של נתינת פתח למהרסים מטעם זה עצמו של קביעת הלכה ע"פ הרגשה).

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ב' יולי 30, 2018 2:44 am

מבקש לדעת כתב:בס"ד
במחילה מכבוד החברים דפה, לא כולם הבינו מה הרב נדל אמר.
(והרי לא תחשדוני שאני נגד התכלת, כבר כתבנו כמה פעמים בענין זה בעבר בחריפות יתירה).
ראשית, חן חן לו לרב הגאון שליט"א שאמר באופן הכי נחרץ שזו התכלת האמתית וכל ערעור בזה הוא נגד הדעת וליצנות, אמר זאת במפורש, כולנו שמענו זאת.

בתחילת דבריו אמר סברא שהוא עצמו דחאה, שכיון שהתקבל בישראל שלא ללבוש התכלת, הוא מהדברים שנקבעה ההלכה אע"פ שלכאורה הסברא מנגדת לכך (ועל זה הביא דוגמאותיו חריין, טריפות וכו'), ודחה שהרי לא נהגו כך ישראל משום קביעה אלא עובדתית זה לא נמצא.

ואחר כך אמר סברא שונה לחלוטין:
כדי לקיים מצוה כהלכתה צריך חיבור מעשי, כגון: מי שלא ראה מעולם בעלי חיים גם אם ידע מאוד טוב הלכות שחיטה לא יידע לעשות זאת (ויודע אני אישית על ת"ח שעסקו בהלכות שחיטה ועשו זאת לבד ללא ניסיון, והוברר להם בסוף כבדרך אגב שכל שחיטתם פסולה לכו"ע וכמעט אכלו טריפות ר"ל). ודוגמאות לדבר ישנם למכביר, מי שלא גדל בחברת בני אדם, לא ידע מהו יחס נכון בין אדם לחברו, אב ובן, איש ואשה וכו'.
ולא התכוין הרב לחיבור קבלי או רעיוני, אלא על חיבור מעשי. המסורת היא הפותרת את המצב הזה שמחוברים אנו מעשית לדבר ולכן לדעתו קרבנות אי אפשר להקריב, כי גם אם נדע את כל ההלכות דיי שפרט אחד לא נבין במה המדובר כדי שהכל ייפסל ולא עשינו מצוה אלא להפך ח"ו.
והוסיף בטענה זו דבר מסתבר שגדולי ישראל ששללו את הקרבנות וכתבו כמה תירוצים וכדומה בעצם זה מה שהם כיוונו אלא לא אמרו זאת, משום שדברים כאלו הם לא תמיד ניתנים להיכתב עלי ספר כהלכה פסוקה.

ולכן מה ששאלו החברים שכאן שמוכח מגדולי ישראל שדנו בזה שלא סבר כן, אדרבה, מכך שכתבו כמה דברים שרואים שלא הסכימו כלל לדון, וכתבו בעיקר תירוצים למסקנה הברורה מראש מוכח שדבר זה אמת.

ועתה רוב רובם של הטענות שכתבו עליו, הם לא מתייחסות לדבר זה, כי לא אמר שהתורה מבקשת מאיתנו חיבור רגשי וכדומה. וגם ענין החריין והטריפות שדנו כאן זו סברא שהוא עצמו דחאה בנידון דידן. סברא זו היא נכונה מאוד ולא שייך לזה 'רפורמה' 'המצאה' וכו' זה פשוט לא קשור לנידון, זו סברא שיש בה הגיון רב כלפי הרבה דברים.
ולא אכתוב כעת מדוע ברור שכלפי התכלת טענה זו של הרב איננה רלוונטית. אבל רבותיי, תתנו כבוד לרב וכבוד לדיון ותתייחסו לדברים שאמר ולא לדברים אחרים!

(במחילה מכובד הרב ונתנו ידידים, רצה לתלות סברא מחרידה בדברי הרב נדל עם כמה דברי איולת שלא אמרם מעולם. ח"ו שלא נקיים מצוה משום שאין לנו מסורת, בעצם זה לומר דבר נורא מאוד שהתורה שבורא עולם חייבנו בה, אנו עושים 'תנאי' יש מסורת מקיימים, אין מסורת, לא רוצים. מי החליט? אנחנו, מעצבי ההשקפה ר"ל. מי נתן לנו רשות להחליט תנאי במצוה שלא הורה לנו בה נותן התורה?
והרי על זה ממש כתב רבנו יונה "אמרו חז"ל שפורק על הוא מן הרשעים הגמורים (שבועות יג.) ובכלל פורק על האומר אקים כל התורה כלה, זולתי אחת מן המצוות לפי שלא למדוני אבותי עליה, ולא הרגלתי מנעורי להזהר בה, או שאין נזהרין בה אנשי מקומי. והאיש ההוא מן המורדים והפושעים, כי לא יאמר העבד לרבו אבחר המלאכות האלה ולא אבחר באלה, וקראו רבותינו זכרונם לברכה את האיש ההוא משמד דתניא הכל שוחטין... ונתבאר בגמ' כי ענין משמד הנזכר בבריתא זו הוא משמד לדבר אחד. ועליו נאמר ארור אשר לא יקים את דברי התורה הזאת. פשר הדבר שאינו מקבל עליו כל המצות שבתורה, עכ"ל. (איגרת התשובה דרש ב' אות מ"ה). וחבל לתלות בוקי סריקי באותו ת"ח, כל דבריו הוא מבחינת המציאות המעשית שאנו לא יכולים לקיים, כפי שנכתב).

בס"ד
לאחר שכתבתי את הדברים הנ"ל, חבריי התווכחו עמי וטענו שאין כוונתו לחיבור מעשי, אלא לחיבור רגשי ועל כך יצא הקצף.
אבל על משמרתי אעמודה, ששמעתי את דבריו שוב. ומשום שחזר על המילה 'חיבור', הבינו אותו שלא נכון.
בהקלטה ששמעתי אורכה הוא 26 דקות.
https://www.youtube.com/watch?v=RaWre07qA8Y
בדקה 17:50 ו 18:50 הוא דוחה את ההוא אמינא שזה דומה לטריפות ולחריין. (וכל מה שכתבו בזה לא שייך).
ובדקה ה 24:50 שם הוא מסביר שאיננו יודעים את החיבור המעשי מה פסול ומה כשר וכדומה.

ולכן כל מה נכתב כאן במחכ"ת הכותבים אינו רלוונטי לטענתו, הרב לא חידש שארם אין חיבור רגשי פטורים אנו ממצוה, אלא שאם אין חיבור מעשי דיי בפרט אחד שכתוב שלא הבנת את המציאות, וכבר לא עשית כלום. וכמו שהביא דברי מרן החזו"א לגבי קרבנות, שתעשה את ביהמ"ק בית המטבחיים (כלומר לא תדע את מציאות ההלכות, ובמקום קרבן תעשה דברים אחרים) וכמו הדוגמאות שהבאנו.
וחבל שהחברים לא מתייחסים לטענה זו גופא.
אלא שחובה להעיר ב' דברים:
א. טענה זו האף שיש בה אמת אינה אבסולוטית וכמו שהוא עצמו אמר שם. ולכן צריך מאוד בזהירות לבדוק האם טענה זו היא נכונה לגבי נידון דידן.
ב. זה טענה שאינה רלוונטית לגבי תכלת למבין בזה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 30, 2018 4:42 am

כדי לעמוד על עיקר הדברים א"צ להאזין להרצאה כולה. די להאזין מדקה 19.30 עד דקותיים אח"ז. באופן אישי קדרתי, שמה החזקתני.

אפשר לשער השערות שונות למה סיבב הקב"ה שאין לנו היום אפשרות להקריב קרבנות, אכן ככה"נ מעולם, לא נמצא ת"ח ירא"ש העומד ומכריז בפומבי, שאפילו אם תהיה האפשרות בידנו מכל הבחינות, ההלכתית והמציאותית, אנו נוותר על מצוות הקרבנות. שוב, אפשר להניח שמשום כך וכך, הקב"ה יגלגל את הדברים באופן שלא תהיה בידנו האפשרות, אך לומר שגם כאשר המציאות תאפשר, אנו נוותר ונמנע, דיבורים כאלה לא נשמעו מפי חכם משלומי אמוני ישראל מעולם.

במקום חילול השם אין חולקים כבוד לרב, ואת"ל, אין טוענים למסית.

באופן אישי הדהים אותי שטיעון כזה, הנושא בתוכו פוטנציאל של הרס וחורבן, טיעון שהמסר שלו מזעזע לא רק אותי מן הסתם, נאמר כך כלאחר יד, כמשהו שנשלף מהשרוול ("עכשיו כשביקשו ממני לדבר פה עשיתי חושבים עוד פעם") בזחיחות כזו, כאלו הוא חולק איתנו איזה חאפ של ר' יוסף ענגיל, או איזה "חשבון" של מנ"ח.

כך מדברים על עיקר העיקרים שביהדות...?

=====================

ידיד שהאזין לדברים כתב לי: חדא מתרצתא בירך חברתה. היסוד הוא שהוא אינו מוכן להטיל תכלת, ולצורך כך הוא מוכן להשתמש בכל טיעון שניתן לבטא בשפתיים. והרי אפילו לשיטתו אינו מובן מנין לו הפשיטות שאין אנו "מחוברים" לתכלת, עדי כדי כך שמשום כך הוא מבקש לבטל את ישראל ממ"ע מה"ת? אלא מחוורתא כדאמרן, שאין כאן שום חשיבה רצינית (והרי העיד על עצמו שדבריו הם כמין ימא לטיגנא) אלא פטפוטי דברים, ואף שהדברים בלתי ראויים להאמר אין זה אלא כמשובת הילדים אשר לעיתים מוציאים מפיהם דיבורים בלתי ראויים כשהם מבקשים לזכות בשימת לב העומדים סביבם, והכרת פניהם ענתה בם.

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ב' יולי 30, 2018 5:55 am

מישהו יכול להעלות לגוגל דרייב?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 30, 2018 9:13 am

מלבב כתב:
לענין כתב:אמרנו להעיר, באזני השומעים ומקשיבים, כי כבוד התורה גדול הוא במעלה, ויש לנו לייקרו עד מאד. חכמים גופן אש, והזהירות בכבודם היא מן המוכרחות לקיום התורה.
אדם גדול אמר מילתא, לא תחיכו עלה, דוקו שפיר, ואמרו את מסקנתכם [יען כי לא בא כי אם להעיר, כמקובל בבית מדרשם, כידוע ליודעים].

גם קו ירוק, למרות צניעותו, אדם גדול הוא [מי שנעלב בשביל החלזון, מותר לו להסמיק או להכחיל, אך לא להעליב. אולי הפילוח שלו באחוזים קצת לא מדויק, אבל החלוקה קיימת בהחלט. עובדה].

אם אותו חכם היה לובש כיפה סרוגה והיה אומר דברים כאלו, היה ברור לכל שאין בינו לבין רפורמי ולא כלום ולא היו דנים בדבריו כלל, ורק בגלל שהוא לובש כיפה שחורה והוא גם חזנאישניק אפשר לסבול דברים הכי חמורים שיאמר ועוד לןמר גברא רבא אמר מילתא, לא להאמין להיכן הגענו.

שפת"י. כבר אמר מי שאמר, שבדור האחרון נשתנו העיתים ואת האפיקרוסות הכי גסה מוצאים דווקא אצל הפרומרעס הכי גדולים.
ולגבי מה שהובא בשם חזו"א, עד שלא נשמע את ההקשר המלא של הדברים לא נאבה ולא נקבל ומגוחך לפלפל בשמועה ערטילאית שככזו. יתכן למשל שאמר זה כנגד קבוצות שביקשו לחדש קרבנות כסמל לאומי, (אנשי לח"י למשל החילונים ביותר ביקשו לחדש קרבן פסח כידוע) וא"כ אינו ענין לכאן כלל. והשערות אין מספר.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' יולי 30, 2018 9:36 am

שמש כתב:זה לכאו' דומה קצת לרעיון שניסיתי לכתוב לעיל (viewtopic.php?f=51&t=41249).
אבל עדיין מפריע לי הניסוח של 'הרגשה פנימית שלא לשנות שמא ייתן פתח למהרסים' וכו', כלומר שלדעתו יש כאן מעין עת לעשות לה' הפרו תורתך מחשש ל'מדרון חלקלק' ולא כלל מכללי ההלכה (שלא תמיד מתחשבים במציאות עד כדי יצירת חיוב וכד') כמו שניסיתי לטעון לעיל וזה נשמע מוזר (ואף מעלה חשש של נתינת פתח למהרסים מטעם זה עצמו של קביעת הלכה ע"פ הרגשה).

גם זה לא הרבה פחות על גבול הכפירה ממה שאמר הרב נדל, הרי אומר כלל גדול, שמלפני מאתיים שנה ועד עולם לא מתחשבים במציאות שמשתנה שלפי כללי ההלכה גם הדין צריך להשתנות, רק בכל דבר עושים כפי שעשו אבותינו, לדוגמא אם אבותינו גרו במקומות קרים והיו פטורים משינה בסוכה, גם אנו נמשיך לא לישון בסוכה אע״פ שאין אנו מצטערים בשינה, וכן על זה הדרך.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' יולי 30, 2018 9:48 am

איש_ספר כתב:כדי לעמוד על עיקר הדברים א"צ להאזין להרצאה כולה. די להאזין מדקה 19.30 עד דקותיים אח"ז. באופן אישי קדרתי, שמה החזקתני.

אפשר לשער השערות שונות למה סיבב הקב"ה שאין לנו היום אפשרות להקריב קרבנות, אכן ככה"נ מעולם, לא נמצא ת"ח ירא"ש העומד ומכריז בפומבי, שאפילו אם תהיה האפשרות בידנו מכל הבחינות, ההלכתית והמציאותית, אנו נוותר על מצוות הקרבנות. שוב, אפשר להניח שמשום כך וכך, הקב"ה יגלגל את הדברים באופן שלא תהיה בידנו האפשרות, אך לומר שגם כאשר המציאות תאפשר, אנו נוותר ונמנע, דיבורים כאלה לא נשמעו מפי חכם משלומי אמוני ישראל מעולם.

באופן אישי הדהים אותי שטיעון כזה, הנושא בתוכו פוטנציאל של הרס וחורבן, טיעון שהמסר שלו מזעזע לא רק אותי מן הסתם, נאמר כך כלאחר יד, כמשהו שנשלף מהשרוול ("עכשיו כשביקשו ממני לדבר פה עשיתי חושבים עוד פעם") בזחיחות כזו, כאלו הוא חולק איתנו איזה חאפ של ר' יוסף ענגיל, או איזה "חשבון" של מנ"ח.

=====================

ידיד שהאזין לדברים כתב לי: חדא מתרצתא בירך חברתה. היסוד הוא שהוא אינו מוכן להטיל תכלת, ולצורך כך הוא מוכן להשתמש בכל טיעון שניתן לבטא בשפתיים. והרי אפילו לשיטתו אינו מובן מנין לו הפשיטות שאין אנו "מחוברים" לתכלת, עדי כדי כך שמשום כך הוא מבקש לבטל את ישראל ממ"ע מה"ת? אלא מחוורתא כדאמרן, שאין כאן שום חשיבה רצינית (והרי העיד על עצמו שדבריו הם כמין ימא לטיגנא) אלא פטפוטי דברים, ואף שהדברים בלתי ראויים להאמר אין זה אלא כמשובת הילדים אשר לעיתים מוציאים מפיהם דיבורים בלתי ראויים כשהם מבקשים לזכות בשימת לב העומדים סביבם, והכרת פניהם ענתה בם.

מה שמפליא אותי עוד, זה שתי דברים, א. הוא עצמו אומר ששנים שהוא משוכנע בתכלת הזה, ולא ידע בעצמו טעם הגון למה לא לובש, הרי מעיד בעצמן שששנים ביטל מצוות עשה דאורייתא בלי סיבה מספקת, ורק עכשיו מצא טעם למה מבטלה, ב. מה מונע בעדו מלשים תכלת, ת״ח כמותו שבכל דבר יש לו דעה עצמית ולא מתבייש ולא נרתע מלהגיד חידושים גדולים כיאה לת״ח כמותו, מה פתאום בעניין התכלת שגם אינו נרתע מלהביע דעתו בפומבי שמי שמתנגד לדבר הוא או שוטה או שקרן, רק ללבוש הוא מתבייש עד כדי כך שאפילו טרם יודע סברא למה לא, הוא מוכן ללבוש ד׳ כנפות בלי תכלת ולבטל כל רגע ורגע מצוות עשה דאורייתא, ובפרט שיש פתרון ע״י שילבש בצנעא או ע"י השאלת טלית.

נראה שכל העניין של התנגדות הרבנים התמוה לתכלת, קשור לגזירת הגניזה של התכלת, כי בדרך הטבע אי אפשר לבין את זה.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ב' יולי 30, 2018 4:36 pm

איש_ספר כתב:כדי לעמוד על עיקר הדברים א"צ להאזין להרצאה כולה. די להאזין מדקה 19.30 עד דקותיים אח"ז. באופן אישי קדרתי, שמה החזקתני.

בס"ד
קצת מפליא אותי, על אלופיי הת"ח שכאן, לשמוע 2 דקות ובשו"א לא לשמוע את ההסבר שבא אחריו.
כל המלים הקשות הללו לא שייכות כאן, תוכן הדברים הוא שנבא לידי טעות במצוה שלא ראינוה יען לנו שום ידיעה בה. וישנה סברא שירצו לעשות מצוה ולמעשה יעשו להיפך, זה מה שביאר מהדקה 24:50.
ונראה ברור שאם לא היינו רואים תפילין היינו קרובים לעשות קשירה שלא במקום וכדומה ולא מקיימים את המצוה כלל. וזה ממש לא סברא אגבית ששייכת לאיזה פלפול באחרונים.
ומרגיש את עצמי כהדיוט הקופץ על השולחן ומבקש בעקשנות כ"פ שיענו על טענה זו. במקום לדון על כמה הדבר נורא ומזעזע.

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ב' יולי 30, 2018 7:39 pm

=====================

אינני מסכים עם הדברים של הגר"ש לפחות לפי מה שנאמר כאן בשמו,
אבל מה שכתבת שדבריו נאמרו כלאחר יד וכו', כנראה שאינכם מכירים את הסגנון של התלמידי חכמים מביהמ"ד של החזו"א, הם לעולם לא מדברים בהפצצות, ולא תשמע מהם נוסחאות כמו שהשאילה כבר מטרידה אותם שנים, [בעוד שלפני דקות אחדות הוא מצא את הקושיא באוצה"ח] והכל יותר בצורה של שיחה בגובה העינים מה אני חושב, ולכן גם שהוא אומר משפט כזה אין זה אומר שזה "יצא" לו תוך כדי הכנת השיעור, וכונתו דסידר הדברים,
מה עוד שדווקא הוא ודכוותיה התענינו הרבה בסוגיא זו, ולא כרובא דעלמא שלא טרחו ולא בדקו ולא העמידו בזה משנה סדורה,
עוד נקודה רובא דרובא דעלמא אינם יודעים להסביר למה הם לא לובשים תכלת [מעבר לעובדה שגדולי הדור לא עשו כן] ולכל מי שאינו לובש קימת איזה שהוא תחושה שזה "גדול" עליו והוא לא יודע להגדיר הדברים,
גם בציבור החזו"א כפי שידוע לכל המכירם, אף שבדעות יש להם פתיחות מסוימת, ב"למעשה" הם נשארים במסורת המקובלת, וגם להם קימת החרשה לא לעשות אחרת [אמר לי מישהו בשם הרב טבגר שהכי הרבה מגיעים לבדוק את התכלת זה מהחוג החזו"א, והכי פחות משתכנעים למעשה זה ג"כ מהחוג הנ"ל ודוק.]
ולכן רע עלי הזלזול שהוא אינו מוכן להטיל תכלת, כאילו זה מפני פחד מה יאמרו... וכדומה, והרי כל המכיר שיחו יודע שאין לו את זה בגנים... [ואם כבר אדרבה...] אלא מחרוורתא כדאמרן,
נ.ב. והגם שלא באתי להצדיק הדברים ח"ו, אבל רציתי לעדן אותם, אני שמעתי ממי ששמע מר' שמואל אויערבך זצ"ל, שהתכלת צריך להיכנס מלמטה ללמעלה, והיינו שהאנשים הפשוטים ילכו וכך זה יכנס לכל שדרות הציבור, ולא מלמעלה למטה, וגם בזה אני שואל האם "הצורה" זה תשובה מספקת למה לבטל מצות עשה עד שהקטנים ילמדו הגדולים , וע"כ הטעם הוא שס"ל שזה לא מחייב משום אזה טעם אלא שראוי הוא להכניסו ונראה לו שכך הוא הנכון,
וה"נ צ"ל שס"ל לר"ש נדל שאף שאינו מחייב אבל למה לא לעשות כן וע"ז אמר את הנ"ל ועדיין הדברים קשים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יולי 30, 2018 7:45 pm

מאור עינים, מסקרן אותי מאוד המקור לשמועה שלך בשם מו"ר הכ"מ. לענ"ד זה לא היה ולא נברא.

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ב' יולי 30, 2018 8:22 pm

נוטר הכרמים כתב:מאור עינים, מסקרן אותי מאוד המקור לשמועה שלך בשם מו"ר הכ"מ. לענ"ד זה לא היה ולא נברא.

אינני יודע אם זה מקור בשבילך, אני שמעתי את זה מהרב יחיאל מאיר,
[עוד אני יודע על אברך [אם תרצה אכתוב את שמו באישי] שהלך ברצון אשתו לשאול את ר' שמואל קודם שלבש, ואישר לו, [אלא שכמדומה חקר אותו למה הוא לובש ומי אמר לו ורק אח"כ אישר,]

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יולי 30, 2018 8:42 pm

אם זה מקור או לא, נו, נו.

מה שברור, שבישיבה הוא אמר לבחורים לא ללכת, ובאל"ף רבתי.

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ב' יולי 30, 2018 8:52 pm

ברקים רב כתב:מישהו יכול להעלות לגוגל דרייב?

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ב' יולי 30, 2018 9:00 pm

נוטר הכרמים כתב:אם זה מקור או לא, נו, נו.

מה שברור, שבישיבה הוא אמר לבחורים לא ללכת, ובאל"ף רבתי.

אולי כי אז זה יהיה כביכול הוראה שלו וזה מלמעלה למטה, וצ"ע.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 30, 2018 10:37 pm

מאור עינים כתב:

=====================

אינני מסכים עם הדברים של הגר"ש לפחות לפי מה שנאמר כאן בשמו,
אבל מה שכתבת שדבריו נאמרו כלאחר יד וכו', כנראה שאינכם מכירים את הסגנון של התלמידי חכמים מביהמ"ד של החזו"א, הם לעולם לא מדברים בהפצצות, ולא תשמע מהם נוסחאות כמו שהשאילה כבר מטרידה אותם שנים, [בעוד שלפני דקות אחדות הוא מצא את הקושיא באוצה"ח] והכל יותר בצורה של שיחה בגובה העינים מה אני חושב, ולכן גם שהוא אומר משפט כזה אין זה אומר שזה "יצא" לו תוך כדי הכנת השיעור, וכונתו דסידר הדברים,
מה עוד שדווקא הוא ודכוותיה התענינו הרבה בסוגיא זו, ולא כרובא דעלמא שלא טרחו ולא בדקו ולא העמידו בזה משנה סדורה,
עוד נקודה רובא דרובא דעלמא אינם יודעים להסביר למה הם לא לובשים תכלת [מעבר לעובדה שגדולי הדור לא עשו כן] ולכל מי שאינו לובש קימת איזה שהוא תחושה שזה "גדול" עליו והוא לא יודע להגדיר הדברים,
גם בציבור החזו"א כפי שידוע לכל המכירם, אף שבדעות יש להם פתיחות מסוימת, ב"למעשה" הם נשארים במסורת המקובלת, וגם להם קימת החרשה לא לעשות אחרת [אמר לי מישהו בשם הרב טבגר שהכי הרבה מגיעים לבדוק את התכלת זה מהחוג החזו"א, והכי פחות משתכנעים למעשה זה ג"כ מהחוג הנ"ל ודוק.]
ולכן רע עלי הזלזול שהוא אינו מוכן להטיל תכלת, כאילו זה מפני פחד מה יאמרו... וכדומה, והרי כל המכיר שיחו יודע שאין לו את זה בגנים... [ואם כבר אדרבה...] אלא מחרוורתא כדאמרן,
נ.ב. והגם שלא באתי להצדיק הדברים ח"ו, אבל רציתי לעדן אותם, אני שמעתי ממי ששמע מר' שמואל אויערבך זצ"ל, שהתכלת צריך להיכנס מלמטה ללמעלה, והיינו שהאנשים הפשוטים ילכו וכך זה יכנס לכל שדרות הציבור, ולא מלמעלה למטה, וגם בזה אני שואל האם "הצורה" זה תשובה מספקת למה לבטל מצות עשה עד שהקטנים ילמדו הגדולים , וע"כ הטעם הוא שס"ל שזה לא מחייב משום אזה טעם אלא שראוי הוא להכניסו ונראה לו שכך הוא הנכון,
וה"נ צ"ל שס"ל לר"ש נדל שאף שאינו מחייב אבל למה לא לעשות כן וע"ז אמר את הנ"ל ועדיין הדברים קשים.
.
מעיד אני ע"ע שאיני מכיר את הרב מאו"ע, ואני משתדל מאד לכתוב לגופם של דברים ולא זולת. והלואי ועלה בידי.
כל ימינו גדלנו בין חכמי בני ברק, והעמידו כל דבריהם על אחת: אין מקום לריבוי דעות, אלא אלו דא"ח, ואלו הירוס/נליזה/סילוף/ שמועה של גידוף וכן עזה"ד. לא מיבעיא בהלכות דעות אלא אפי' במידי דהלכתא, וכל המראה פנים לדעה שכנגד, נידון ב--- רותחת. פלוני תם וישר מביא כמה דעות בענין קו התאריך, ומעל הבמה שפרסמה את דבריו מתנוסס גרזן של שמד. רב זקן ומתמיד הראה פנים להיתר מכירה וספריו מושלכים כדומן מאחורי כולל חזו"א, ועוד כיו"ב. ושוויון הנפש שהפך כאן לדגל תלמידי החזו"א להיכן הלך...?

ת"ח אומר דברי גידוף בעיקר העיקרים, דברים שכל השומעם חלחלה תאחזנו, ואתם עוסקים בצחצוחי לשון, בסיפורי שבחים וליקוטי מעשיות...?
אמנם כן, איש אינו מצפה לחשבון נפש, מהסוג של איך החוג הזה, שכ"כ מתאמץ בדברי תורה מוציא מתוכו פירות שכאלו, ואף גם זאת כבר הרגילונו שהחיצים המורעלים שמורים אך ורק לעומדים מבחוץ, ואילו החברים חסינים. אכן זו לא שמענו, לפטור דברי מינות בוטים כמדקרות, באדישות ושווין נפש...?! ואשתומם על המראה ואין מבין...!

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' יולי 30, 2018 11:07 pm

איש_ספר כתב:כל ימינו גדלנו בין חכמי בני ברק, והעמידו כל דבריהם על אחת: אין מקום לריבוי דעות, אלא אלו דא"ח, ואלו הירוס/נליזה/סילוף/ שמועה של גידוף וכן עזה"ד. לא מיבעיא בהלכות דעות אלא אפי' במידי דהלכתא, וכל המראה פנים לדעה שכנגד, נידון ב--- רותחת. פלוני תם וישר מביא כמה דעות בענין קו התאריך, ומעל הבמה שפרסמה את דבריו מתנוסס גרזן של שמד. רב זקן ומתמיד הראה פנים להיתר מכירה וספריו מושלכים כדומן מאחורי כולל חזו"א, ועוד כיו"ב. ושוויון הנפש שהפך כאן לדגל תלמידי החזו"א להיכן הלך...?

ת"ח אומר דברי גידוף בעיקר העיקרים, דברים שכל השומעם חלחלה תאחזנו, ואתם עוסקים בצחצוחי לשון, בסיפורי שבחים וליקוטי מעשיות...?
אמנם כן, איש אינו מצפה לחשבון נפש, מהסוג של איך החוג הזה, שכ"כ מתאמץ בדברי תורה מוציא מתוכו פירות שכאלו, ואף גם זאת כבר הרגילונו שהחיצים המורעלים שמורים אך ורק לעומדים מבחוץ, ואילו החברים חסינים. אכן זו לא שמענו, לפטור דברי מינות בוטים כמדקרות, באדישות ושווין נפש...?! ואשתומם על המראה ואין מבין...!

כל מילה זהב

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ב' יולי 30, 2018 11:39 pm

הרב איש ספר שליט"א.
בטוחני כי אני מדבר מתוך נגיעותי האישית מתוך רצון להגן על אורחי, אך אני הרגשתי (גם בשיחות אישיות איתו), כי מדובר באדם הנלחץ לקיר - כאשר הגיע למסקנא חד משמעית כי זוהי התכלת, ותחושתו כמו תחושת כולם, כי לא עושים דברים חדשים, ועלינו רק לנסח זאת במילים, זה הכל.

צפוני

הודעהעל ידי צפוני » ב' יולי 30, 2018 11:57 pm

לא אכנס לכל פרטי הדיון אולם רק הערה אחת
איני מבין למה יש הטוענים שאין לנו מסורת לגבי קיום מצוות התכלת ועוד מצוות וכי מסורת שנמסרה לנו בכתב אינה מסורת
מה שנשאר זה לבדוק אם התכלת המוצעת או החלזון המוצע מתאימים למה שנמסר לנו בכתב וכן בשאר מצוות כקרבנות יש לבדוק מה נמסר לנו ע"י חז"ל לגבי הקרבתם בכל הפרטים

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ג' יולי 31, 2018 12:22 am

הרב "איש ספר"
לא הבנתי מה כל ההשמצות האלו, ואיך הם קשורים ולו במקצת למה שכתבתי,
גם אני גדלתי כל ימי בבני ברק וחייתי קרוב לחוג המדובר, אינני מסכים איתם בכל דבר וענין, אבל יש לי הערצה בהמון תחומים לחוג הזה,
אבל שים לב שההתקפות שלך הם על מרן הסטייפלר וכדו' בהיתר מכירה, בשיעורים, וכו' וזה לא רק על איזה "נדל" כזה או אחר,
עוד נקודה כפי שאתה יודע שכל ההתקפות על ההיתר מכירה היו על דעת מרן הרב שך, ומי לא זוכר את ימי "מנהיג שס הרב יוסף" ואת כל ההתקפות על ההיתר מכירה, ולא לדבר על המאבק במוות מוחי, וגם היו שרצו לצאת לרחוב להפגנה על גיורי צה"ל... ואולי בזה אתה מסכים שבזה כבר לא נאמר הכלל של דברי אלוקים חיים,
ואסיים שכשם שרבים מאיתנו לא זוכים היום להבין חלק מהמערכות של הרב שך, והרבה הוא בגלל שאיננו חיים את האוירה, ואיננו זוכרים איך הדברים נבנו, ועד היום יש אנשים שלא מצליחים להשתחרר מזה, אותו דבר בציבור החזו"א ראוי לזכור שהם הכניסו הרבה מהפרומקייט ולחמו בזה בכל הכח, ובזמנו היה לזה יותר הבנה, אלא שקשה להם להשתחרר מזה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 31, 2018 12:33 am

ביקשתי להיות עדין ולכן כנראה לא הובנתי. לדידי פשוט שהסטיפלער למשל, כשלחם בברי פלוגתיה, עשה זאת מתוך ירא"ש טהורה בלתי לה' לבדו. וא"צ לפנים. כל שביקשתי הוא להביע את פליאתי, איך דברים כאלה עוברים בשווין נפש או זוכים לסנגוריה בקרב השייכים לאותו חוג למפלגותיהם. ואין לומר שדרכם לכפוף ראשם כאגמון מול מי שהם חלוקים עליו, כי אינו, ואין לומר שדרכם לדון עם מי שהם חולקים עליו בהשקט ושלוה, כי אינו, ואין לומר שאינם יודעים לחדד קולמוסם לכשירצו, כי אינו. וכיון שכן הדק"ל, שתיקה זו מה היא עושה?!. כתב כאן מישהו שאם רב "לאומי" היה מדבר כך בפני בני תורה כבר היה יוצא דינו להסקל, ואני אומר, סמי מכאן רב לאומי, אם היה רב חרדי שאינו שייך לחוג למפלגותיו מדבר באופן כזה, גם הוא היה נגמר דינו.

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ג' יולי 31, 2018 1:36 am

איש_ספר כתב:ביקשתי להיות עדין ולכן כנראה לא הובנתי. לדידי פשוט שהסטיפלער למשל, כשלחם בברי פלוגתיה, עשה זאת מתוך ירא"ש טהורה בלתי לה' לבדו. וא"צ לפנים. כל שביקשתי הוא להביע את פליאתי, איך דברים כאלה עוברים בשווין נפש או זוכים לסנגוריה בקרב השייכים לאותו חוג למפלגותיהם. ואין לומר שדרכם לכפוף ראשם כאגמון מול מי שהם חלוקים עליו, כי אינו, ואין לומר שדרכם לדון עם מי שהם חולקים עליו בהשקט ושלוה, כי אינו, ואין לומר שאינם יודעים לחדד קולמוסם לכשירצו, כי אינו. וכיון שכן הדק"ל, שתיקה זו מה היא עושה?!. כתב כאן מישהו שאם רב "לאומי" היה מדבר כך בפני בני תורה כבר היה יוצא דינו להסקל, ואני אומר, סמי מכאן רב לאומי, אם היה רב חרדי שאינו שייך לחוג למפלגותיו מדבר באופן כזה, גם הוא היה נגמר דינו.

מהיכן שבאת,
הסטייפלר למרות קנאותו, לא היה מוכן לשמוע דברי ביקורת על הגר"ג נדל, וכמובן היה בזה גם מפני גדלותו ויראתו של ר' גדליה,
אבל יש נקודה נוספת שכנראה אתה ממאן לקבל, הקנאות אצלם היא בעיקר בהלכה למעשה ולא בהלכות דעות, [למעט ציונות ורבנות שצ"ל שהחזו"א קבעה הלכה למעשה]

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 31, 2018 2:37 am

[הסטייפלער סירב להאמין את מה שנתאמת בהמשך. הרי לפי האגדות הוא היה מוחה בדובר בכל כוחו עד שהיה שומע שהדברים מיוחסים לר"ג. בכל מקרה אמונות ודעות לא נקבעות לפי סיפורים מעין אלו].

מש"כ, שאצל חוגי חזו"א הקנאות היא רק להלכה ולא להלכות דעות, אינו נכון. כל מלחמת השמיטה של החזו"א לא היתה סוגיה אם כמבי"ט אם כב"י, אלא מלחמה חסרת פשרות להראות שהתורה נצחית וברת יישום ואינה שייכת לבית המדרש בלבד, כמו שרימזו חלק מהעסקנים מובילי ההיתר. (המלחמה הנוכחית בענין קו התאריך, באמת נבוכתי לאן היא שייכת, אם הלכה, הרי אין מי ששואל מהם, ואם דעות, מה הן?).

ובל נסיט את הנושא. תכלת או לא תכלת, חזו"א כך חזו"א אחרת, זה מאד מעניין וחשוב. לא במקרה הזה !

במה אנן קיימיין?!

ת"ח חשוב ונחשב (שימש כעד בחתונתי. מה דיני...?) עמד בקהל עם ואמר דברי מינות שאסור לאומרם ולשומעם. והתגובה החריפה ביותר שנשמעה עד כה, היא הלצה בע"פ. ותו לא מידי. אפשר ויש הסבורים שתגובה לדברים רק תגדיל את פרסומם, אבל לא ניתן לקבל שאנשים מבני חוגו, תחת אשר יבואו בנקרת הצורים ובסעפי הסלעים, כאשר חד מנהון מתגלה בקלונו, עוד עומדים ודורשים את כבודו בכל מיני נוסחאות נפתלות!

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' יולי 31, 2018 2:42 am

הרב אי''ס היטיב לחדד נושא כאוב ביותר, ואתה דוחהו בקש.

הרב עובדיה יוסף נחשב כמעט למוקצה מחמת מיאוס בחוגים הללו, כי העיז '' בחוצפתו '' כביכול, לחלוק על החזון איש בהיתר מכירה.( ולענ''ד הבעיה של החזון איש עם זה היתה דוקא בהלכות דעות, ועכשיו ראיתי שגם בזה קדמני הרב אי''ס).

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' יולי 31, 2018 2:59 am

היו כאן שני נידונים. יש את הרב איש-ספר שמדבר על נושא עקרוני של דעות ודיבורים מסוג מסוים והלגיטימציה שלהם.
ויש את ההקשר של התכלת, בעניין השני תסלחו לי אבל לא הבנתי מה כל כך מעניין בשיעור הזה. בשורה התחתונה יש שילכו עם תכלת ויש שלא. והדברים ידועים.
עכשיו יש 'תחרות ניסוחים' איך להסביר את האי הליכה אחד מגדיר בצורה כזאת ואחד בצורה אחרת. במחילה לא ראיתי איזו בשורה גדולה בשיעור הנ"ל.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 31, 2018 6:47 am

אנשי בני חוגו המכירים אותו היטב לא ממש מאמינים שבן פ' שנה נעשה צדוקי

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 41 אורחים