מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הצבעה בבחירות למתמודד שיש אליו הכרת הטוב

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.

מתמודד מטעם מפלגה חרדית לא מהמגזר אליו אני משתייך אלא ממגזר אחר. ויש אליו הרבה הכרת הטוב למי להצביע?

למועמד מהמגזר שלך וכפי דעת גדולי הדור מהמגזר אליו אתה משתייך.
38
46%
כיון שהמועמד אליו יש לך הכרת הטוב הוא גם חרדי, יש להצביע אליו.
28
34%
כרצונך.
17
20%

סך הכול הצבעות: 83

ליטוואק פון בודאפעסט

Re: הצבעה בבחירות למתמודד שיש אליו הכרת הטוב

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 22, 2018 8:04 pm

חיימשה כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לא נוגע לאשכול זו.

עכ"פ לזה אני ג"כ מסכים לדברי ישא ברכה שהכרת הטוב לעסקן כמעט ואינו לענין, יותר מהכרת הטוב לפקיד במכולת. זה מה שהוא עושה, זה מה שמשלמים לו לעשות, והוא עוד מקבל טובת הנאה מרובה מדברים כאלו. לא נראה שיש לו לאדם לוותר על הריוח שהוא יכול להפיק, וגם הכח הציבור של הרבנים שלו, משום שקיבל אישית איזה טובה מהעסקן. ובפרט שבהרבה פעמים הטובה איננה אלא מניעת הרעה, ודו"ק.

מי בדיוק משלם לו? אולי תבאר את דבריך? וכי יש טובה גדולה יותר ממניעת רעה?

לא מניעת רעה, מניעת הרעה.
בחקי סדום, מציבים מכשולות בדרך כל אחד להצלחה, ואלו העסקנים שהציבו את המכשולות, באדיבות המלאה יעשו לך טובה לפנותם, ועוד לתבוע הכרת הטוב על מעשיהם הנוראים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' אוקטובר 22, 2018 8:10 pm

ככה זה אולי בבודאפעסט.
כאן בארץ הקדש, המדינה והחכי''ם והפקידים החילונים הם מציבי המכשולים, והעוסקים בצרכי ציבור באמונה הם המצילים עכ"פ ברוב המקרים.
מי שמכיר טובה בוחר בחיים, ודלי הרוח ורפי השכל מפטירים: זהו תפקידו וכו' ברוך שלא שם חלקי מהם.

002

האם יש הכרעה לספק?

הודעהעל ידי 002 » א' אוקטובר 28, 2018 4:59 pm

ישר כח לכל אלו שענו באריכות על הספק שהסתפקתי, האם להצביע למועמד שיש לי הכרת הטוב אליו על אף שהוא ממגזר אחר, או למועמד שקיבל את ברכתם של גדולי ישראל מהמגזר אליו אני משוייך.
והנה השתתפתי בכינוס עם המועמד עצמו שנתמך על ידי שר התורה, וגדולי ישראל, והוא אמר בנאומו:
"את חטאי אני מזכיר היום, שהדבר ידוע שאני עצמי לא הצבעתי למפלגה שלנו לפני 5 שנים, והסיבה לכך היא משום הכרת הטוב גדולה מאד שהיא לי למועמד לרשימה אחרת שעזרה מאד למשפחתי וכו'..... אבל היום שאני מועמד מטעם המפלגה שלנו, בוודאי אני נותן את כל כולי למען המפלגה שלנו, אבל אין אני מבקש מכם יותר ממה שאני מבקש מעצמי, וכל מי שיש לו הכרת הטוב למועמד השני... שלא יצביע לי אלא רק למועמד שיש לו הכרת הטוב.
ואין אני יודע אם הוא ראה את הדיון הפורה שהתנהל כאן, אבל מכל מקום המועמד עצמו פשט את הספק, לפי מה שנראה לו.

קראקובער

Re: האם יש הכרעה לספק?

הודעהעל ידי קראקובער » א' אוקטובר 28, 2018 8:18 pm

קוגן כתב:ישר כח לכל אלו שענו באריכות על הספק שהסתפקתי, האם להצביע למועמד שיש לי הכרת הטוב אליו על אף שהוא ממגזר אחר, או למועמד שקיבל את ברכתם של גדולי ישראל מהמגזר אליו אני משוייך.
והנה השתתפתי בכינוס עם המועמד עצמו שנתמך על ידי שר התורה, וגדולי ישראל, והוא אמר בנאומו:
"את חטאי אני מזכיר היום, שהדבר ידוע שאני עצמי לא הצבעתי למפלגה שלנו לפני 5 שנים, והסיבה לכך היא משום הכרת הטוב גדולה מאד שהיא לי למועמד לרשימה אחרת שעזרה מאד למשפחתי וכו'..... אבל היום שאני מועמד מטעם המפלגה שלנו, בוודאי אני נותן את כל כולי למען המפלגה שלנו, אבל אין אני מבקש מכם יותר ממה שאני מבקש מעצמי, וכל מי שיש לו הכרת הטוב למועמד השני... שלא יצביע לי אלא רק למועמד שיש לו הכרת הטוב.
ואין אני יודע אם הוא ראה את הדיון הפורה שהתנהל כאן, אבל מכל מקום המועמד עצמו פשט את הספק, לפי מה שנראה לו.

זה עדיין תלוי בשאלה אם הוא שלוחי דידן או שלוחי דרבנן...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' דצמבר 25, 2018 1:30 pm

אני מנצל את האשכול הקשור לבחירות לבירור איזו שמועה.

בכינוס בחירות שהתקיים במודיעין עילית בהשתתפות רח"ק (מוצש"ק וירא תשע"ט) אמר ר' אליהו מן בשם הרב מרדכי וינשטיין (מי זה?) ששמע מהח"ח שלפני ביאת המשיח יהיה בירור ובירור אחר בירור ובירור אחר בירור, והבירור האחרון יהיה בבחירות. ע"כ.

מישהו יודע למה הכוונה?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' דצמבר 25, 2018 11:17 pm

אשיחה את אשר עם לבבי, ואם אינו ישר בעיני המנהלים, שימחקו את דבריי.

ביתד שחולק חינם היום (יום ג' י"ז טבת ע"ט) הופיעה ידיעה בעניין הבחירות הצפויות בקרית יערים - טלזסטון.

בלי להתייחס לפטירתו של ראש המועצה הקודם, והאם יש קשר למערכת הפוליטית, וישנה אשמה על ראשו של מישהו או לא.

אני מנסה לחשוב, אילו מפלגה כלשהי הייתה דואגת להעביר יהודי נחמד מעיר אחרת אל בניין מגורי, לטעון שהוא צריך להיות הועד-בית הבא, להוציא מכתבי תמיכה ממרנן ורבנן, ולכנס את רבני הבניין החותמים על קול-קורא שגופי תורה תלויים בבחירות לועד-בית ושחובה לבחור אך ורק ביהודי הנ"ל ושחלילה להישאר שאננים, כאשר אינם מניחים בן לאברהם אבינו הסבור שפלוני אלמוני, או שמא הוא עצמו, כשר לנהל את ועד-הבית טוב יותר מאשר היהודי הנלבב הנ"ל, ושמא מוטב לבחור במישהו אחר או אולי להציע את מועמדותו לתפקיד.

האם הרהורים אלה הם עקירת גופי תורה?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 25, 2018 11:43 pm

עקביה כתב:אני מנצל את האשכול הקשור לבחירות לבירור איזו שמועה.

בכינוס בחירות שהתקיים במודיעין עילית בהשתתפות רח"ק (מוצש"ק וירא תשע"ט) אמר ר' אליהו מן בשם הרב מרדכי וינשטיין (מי זה?) ששמע מהח"ח שלפני ביאת המשיח יהיה בירור ובירור אחר בירור ובירור אחר בירור, והבירור האחרון יהיה בבחירות. ע"כ.

מישהו יודע למה הכוונה?

מסתמא המודגש מהח"ח והשאר מהרב מן ולק"מ.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 26, 2018 12:06 am

עקביה כתב:אשיחה את אשר עם לבבי, ואם אינו ישר בעיני המנהלים, שימחקו את דבריי.

ביתד שחולק חינם היום (יום ג' י"ז טבת ע"ט) הופיעה ידיעה בעניין הבחירות הצפויות בקרית יערים - טלזסטון.

בלי להתייחס לפטירתו של ראש המועצה הקודם, והאם יש קשר למערכת הפוליטית, וישנה אשמה על ראשו של מישהו או לא.

אני מנסה לחשוב, אילו מפלגה כלשהי הייתה דואגת להעביר יהודי נחמד מעיר אחרת אל בניין מגורי, לטעון שהוא צריך להיות הועד-בית הבא, להוציא מכתבי תמיכה ממרנן ורבנן, ולכנס את רבני הבניין החותמים על קול-קורא שגופי תורה תלויים בבחירות לועד-בית ושחובה לבחור אך ורק ביהודי הנ"ל ושחלילה להישאר שאננים, כאשר אינם מניחים בן לאברהם אבינו הסבור שפלוני אלמוני, או שמא הוא עצמו, כשר לנהל את ועד-הבית טוב יותר מאשר היהודי הנלבב הנ"ל, ושמא מוטב לבחור במישהו אחר או אולי להציע את מועמדותו לתפקיד.

האם הרהורים אלה הם עקירת גופי תורה?

לא.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' מרץ 18, 2019 10:23 am

כעת אני רגוע.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' מרץ 18, 2019 10:34 am

002 כתב:ישר כח לכל אלו שענו באריכות על הספק שהסתפקתי, האם להצביע למועמד שיש לי הכרת הטוב אליו על אף שהוא ממגזר אחר, או למועמד שקיבל את ברכתם של גדולי ישראל מהמגזר אליו אני משוייך.

לא מובן, מי שם את המועמד לפוסק, הלא גדולי ישראל שלחוהו והורו להצביע עבורו, ולאו כל כמיניה להורות בהיפוך, וצע''ג.

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ג' מרץ 19, 2019 1:05 pm

ובודאי שמועמד שכזה אי אפשר לסמוך עליו שיעשה שליחותם של חכמי ישראל בפעילותו הציבורית.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' מרץ 19, 2019 1:48 pm

חיימשה כתב:אני מכיר את הדברים מקרוב, ואני אקבל הרבה שכר על שאני מתאפק כעת מלכתוב מה אני חושב.

גם אני מכיר את התחום מקרוב מאד, ומצטרף לדברי חיימשה שצודק במליון אחוז [אם כי ברור שאינני מצביע אלא למי שהורו מרנן בלי שום שיקולי הכרת הטוב, שהוכיחו את עצמם בבחירות האחרונות כזריקת קולות לפח האשפה].
עם זאת לא אכלא שפתי מלספר לכם על דבר קלקול והשחתה שישנו בגוף ממשלתי כלשהוא, והסיבה שאין מתקנים אותו אחת ולתמיד כי אז יפתח משמעותית מספר השיחות הנכנסות אצל הנציגים... תחשבו גם על הפן הזה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' מרץ 19, 2019 2:22 pm

יושב ירושלים כתב:
חיימשה כתב:
002 כתב:ישר כח לכל אלו שענו באריכות על הספק שהסתפקתי, האם להצביע למועמד שיש לי הכרת הטוב אליו על אף שהוא ממגזר אחר, או למועמד שקיבל את ברכתם של גדולי ישראל מהמגזר אליו אני משוייך.

לא מובן, מי שם את המועמד לפוסק, הלא גדולי ישראל שלחוהו והורו להצביע עבורו, ולאו כל כמיניה להורות בהיפוך, וצע''ג.

ובודאי שמועמד שכזה אי אפשר לסמוך עליו שיעשה שליחותם של חכמי ישראל בפעילותו הציבורית.

בבקשה שלא להיתמם. עסקנים בכל מקום בעולם הם אותו דבר, וא"א לצפות מהעסקן שיהיה כמוה ח"ח, ואי דייקינן כולי האי לא גמרינן. בדיוק כמו שצריכים להתמודד עם מדינה הציונית, שאינו כרוחינו, כמו"כ צריכים להסתדר עם העסקנים שיש לנו. גם אם לפעמים יש טענות נכונות עליהם, א"א להפטר מהם בטענה 'שאינם אלא שלוחי הגדולים'. המעלה היחידה שיש בארץ הוא שיש גדול עומד על גביהם, שא"א להם להתרחק יותר מדי, ומי שחווה את ההבדל את בשרו, יודע מיד מה המעלה בזה. אבל אין מצוה להיות טמבל ולחשוב שזכותם להתעסק בדברים אינו אלא כאשר כל צעד ושעל הוא עפ"י ציווי גדולי הדור. אינו כן, לא היה כן, ולעולם לא יהיה כן.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' מרץ 19, 2019 2:27 pm

שמעתי מחכ"א שליט"א, שלאדם שומתומ"צ אין זכות בחירה כי אם זכות הצבעה כפי הוראת רבו.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' מרץ 19, 2019 2:29 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
יושב ירושלים כתב:
חיימשה כתב:

בבקשה שלא להיתמם. עסקנים בכל מקום בעולם הם אותו דבר, וא"א לצפות מהעסקן שיהיה כמוה ח"ח, ואי דייקינן כולי האי לא גמרינן. בדיוק כמו שצריכים להתמודד עם מדינה הציונית, שאינו כרוחינו, כמו"כ צריכים להסתדר עם העסקנים שיש לנו. גם אם לפעמים יש טענות נכונות עליהם, א"א להפטר מהם בטענה 'שאינם אלא שלוחי הגדולים'. המעלה היחידה שיש בארץ הוא שיש גדול עומד על גביהם, שא"א להם להתרחק יותר מדי, ומי שחווה את ההבדל את בשרו, יודע מיד מה המעלה בזה. אבל אין מצוה להיות טמבל ולחשוב שזכותם להתעסק בדברים אינו אלא כאשר כל צעד ושעל הוא עפ"י ציווי גדולי הדור. אינו כן, לא היה כן, ולעולם לא יהיה כן.

טוב שיש מי שיכול לפרוש הדברים כשמלה.
ברור לי כי אם ראש ישיבת טשיבין, חברון או סלבודקה יסכימו להיות נציגנו בכנסת, לא ימנעו הדבר מהם. [וברור שגם אז לא יחסרו טענות...]
כל עוד שאין הדבר כך, עלינו להסתפק בעסקן שהוא עסקן על כל המשתמע מכך, ולא לצפות שיהיה ח''כ אבל עם נתונים של גדול הדור.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' מרץ 19, 2019 2:30 pm

ארזי ביתר כתב:שמעתי מחכ"א שליט"א, שלאדם שומתומ"צ אין זכות בחירה כי אם זכות הצבעה כפי הוראת רבו.
תזכור את המימרא הזאת לרשום אותה על דפי הכרומו בספר הביוגרפיה המרהיב.
ואולי גם תשאלנו הלכה זו מהיכן נלמדה.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' מרץ 20, 2019 7:52 am

רציתי להפנות למה שכתב הרב רועי הכהן ז'ק (בברכה המשולשת) בספרו "כתר יא: הקצאת משאבים ציבוריים" פרק ה, חלק א עמ' 461-465 בהקשר לבעיתיות של ההצבעה בגלל הבטחות הטבות או קרבת דעת למועמד מסוים. וזה חלק מאד מרכזי בפוליטיקה.
עיינו בשו"ת חת"ם סופר חו"מ סימן קס, הרב א"י וולדנברג הלכות מדינה ח"ג ש"ד פ"ו עמ' קלד, ערוך השולחן חו"מ סימן ט סעיף יב , חזון איש בבא בתרא סימן ד אות טו. ויש שם עוד הפניות.
מאד נודה למחבר אם יעלה לכאן את הקטע הנ"ל מספרו יחד עם המקורות המצוטטים.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 04, 2019 11:07 pm

איתן כתב:רציתי להפנות למה שכתב הרב רועי הכהן ז'ק (בברכה המשולשת) בספרו "כתר יא: הקצאת משאבים ציבוריים" פרק ה, חלק א עמ' 461-465 בהקשר לבעיתיות של ההצבעה בגלל הבטחות הטבות או קרבת דעת למועמד מסוים. וזה חלק מאד מרכזי בפוליטיקה.
עיינו בשו"ת חת"ם סופר חו"מ סימן קס, הרב א"י וולדנברג הלכות מדינה ח"ג ש"ד פ"ו עמ' קלד, ערוך השולחן חו"מ סימן ט סעיף יב , חזון איש בבא בתרא סימן ד אות טו. ויש שם עוד הפניות.
מאד נודה למחבר אם יעלה לכאן את הקטע הנ"ל מספרו יחד עם המקורות המצוטטים.

העליתי פעם את כל הפרק, הרלוונטי מאוד סיבות לעניין זה
viewtopic.php?f=51&t=35152&hilit=%D7%A9%D7%95%D7%97%D7%93&start=80#p394099

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » א' אפריל 07, 2019 11:55 pm

השאלה בראש האשכול מזכירה לי את העובדא בהרב שך שלחץ על ר' שלמה זלמן שיתמוך בדגל, רש"ז השתמט בתואנה שהוא חייב הכרת הטוב למנחם פרוש,
הרב שך התבטא- הכרת הטוב? שישלח לו פרחים!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אפריל 08, 2019 12:05 am

אליסף כתב:השאלה בראש האשכול מזכירה לי את העובדא בהרב שך שלחץ על ר' שלמה זלמן שיתמוך בדגל, רש"ז השתמט בתואנה שהוא חייב הכרת הטוב למנחם פרוש,

ואני שמעתי סיפור דומה ממרא דעובדא, הרב חינקיס שיש לו ישיבה קטנה בירושלים. בבחרותו למד ב'ישוב', כמדומני, או בישיבה תיכונית אחרת, והרבי מויזניץ קירבו לאידישקייט, ובתשמ"ט התלבט מה להצביע, ושאל את הרב אלישיב, ואמר לו, צריך לשמוע לרב שך, ומה עם הכרת הטוב? תשלח לו משלוח מנות מכובד... משהו כזה.

[אגב, לרב חינקיס יש אח שגר ברח' סוקולוב בבני ברק, יהודי שכבר איננו בריא ר"ל, ומוליכים אותו על כסא גלגלים, אבל הוא מלא וגדוש עד להתפקע מעובדות ומעשים ואמרי שפר מגדולים וצדיקים, ר' חיים שמואלביץ, ר' שלו' שבדרון ועוד. הבנים שלו חסידי גור. אחד מהם כותב בהמודיע, ר' בנימין.

אח נוסף, מודרני יותר, מקורב לבית הגר"ח קניבסקי, ותומך תורה גדול].

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 08, 2019 10:04 am

אליסף כתב:השאלה בראש האשכול מזכירה לי את העובדא בהרב שך שלחץ על ר' שלמה זלמן שיתמוך בדגל, רש"ז השתמט בתואנה שהוא חייב הכרת הטוב למנחם פרוש,

בנוסח אחר רש"ז טען כי מסיבות משפחתיות הוא לא יכול והרב שך אמר לו שלא מדובר על הזמנה לשבע ברכות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אפריל 08, 2019 10:17 am

נוטר הכרמים כתב:

ואני שמעתי סיפור דומה ממרא דעובדא, הרב חינקיס שיש לו ישיבה קטנה בירושלים. בבחרותו למד ב'ישוב', כמדומני, או בישיבה תיכונית אחרת, והרבי מויזניץ קירבו לאידישקייט, ובתשמ"ט התלבט מה להצביע, ושאל את הרב אלישיב, ואמר לו, צריך לשמוע לרב שך, ומה עם הכרת הטוב? תשלח לו משלוח מנות מכובד... משהו כזה.

[אגב, לרב חינקיס יש אח שגר ברח' סוקולוב בבני ברק, יהודי שכבר איננו בריא ר"ל, ומוליכים אותו על כסא גלגלים, אבל הוא מלא וגדוש עד להתפקע מעובדות ומעשים ואמרי שפר מגדולים וצדיקים, ר' חיים שמואלביץ, ר' שלו' שבדרון ועוד. הבנים שלו חסידי גור. אחד מהם כותב בהמודיע, ר' בנימין.

אח נוסף, מודרני יותר, מקורב לבית הגר"ח קניבסקי, ותומך תורה גדול].

זה אותו הנדיב חינקיס מהר נוף, דומני, אם אני זוכר נכון, בעליה של טחנת קמח, שהיה שבשמו ובתרומתו אורגנו [בעבר, אולי גם היום] בישיבה הקדושה 'איתרי' 'מבחני חינקיס' - מבחני בקיאות על המסכת הנלמדת? [יש לי, ומן הסתם גם לרבים אחרים, הכרת הטוב כלפיו]

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 08, 2019 10:42 am

הסיבה העיקרית להצביע יהדות התורה זה בשביל הכרת הטוב, אחד שאל שאלה תיאורטית, לולי שהיה נושא של יידישקייט לאיזה מפלגה היית בוחר? ועניתי לו שוודאי יהדות התורה כי הם הכי דואגים לגשמיות שלנו אבל כעת יש עוד נושאים כמו ארץ ישראל והשבת ועוד, האם סמוטריץ לדוגמא שהוא אדם תורני פחות מייצג אותי מהנציג החדש של מחוז מארמרוש באגודה? כמדומני שבנושא של שבת ובוודאי א"י הוא לחם יותר מאחרים.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 08, 2019 6:44 pm

לאלו שלא מצביעים.
5cab11622c7c64c0.pdf
עיתון המבשר תשפ"א
(238.22 KiB) הורד 326 פעמים

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' אפריל 09, 2019 3:44 am

קראקובער כתב:הסיבה העיקרית להצביע יהדות התורה זה בשביל הכרת הטוב, אחד שאל שאלה תיאורטית, לולי שהיה נושא של יידישקייט לאיזה מפלגה היית בוחר? ועניתי לו שוודאי יהדות התורה כי הם הכי דואגים לגשמיות שלנו אבל כעת יש עוד נושאים כמו ארץ ישראל והשבת ועוד, האם סמוטריץ לדוגמא שהוא אדם תורני פחות מייצג אותי מהנציג החדש של מחוז מארמרוש באגודה? כמדומני שבנושא של שבת ובוודאי א"י הוא לחם יותר מאחרים.

לפי זה יוצא, שלפי גדולי ישראל שצוטטו לעיל, שהכרת הטוב אין לה מקום בקלפי, מוטל עליך לבחור דווקא בסמוטריץ'...

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' אפריל 09, 2019 8:07 am

חרסון כתב:
קראקובער כתב:הסיבה העיקרית להצביע יהדות התורה זה בשביל הכרת הטוב, אחד שאל שאלה תיאורטית, לולי שהיה נושא של יידישקייט לאיזה מפלגה היית בוחר? ועניתי לו שוודאי יהדות התורה כי הם הכי דואגים לגשמיות שלנו אבל כעת יש עוד נושאים כמו ארץ ישראל והשבת ועוד, האם סמוטריץ לדוגמא שהוא אדם תורני פחות מייצג אותי מהנציג החדש של מחוז מארמרוש באגודה? כמדומני שבנושא של שבת ובוודאי א"י הוא לחם יותר מאחרים.

לפי זה יוצא, שלפי גדולי ישראל שצוטטו לעיל, שהכרת הטוב אין לה מקום בקלפי, מוטל עליך לבחור דווקא בסמוטריץ'...

מזה פחדתי שמישהו עוד יקח את הדברים כפשוטם...יש עוד כמה סיבות לא להצביע להם כמובן.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' אפריל 09, 2019 2:31 pm

אוי, קראקובער טייערע, שאתה לא תבין בדיחה?!...

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' יוני 24, 2019 12:22 pm

מפני אימת הדין... (יום הבחירות זה יום הדין כידוע)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 24, 2019 7:46 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:בבקשה שלא להיתמם. עסקנים בכל מקום בעולם הם אותו דבר, וא"א לצפות מהעסקן שיהיה כמו הח"ח, ואי דייקינן כולי האי לא גמרינן. בדיוק כמו שצריכים להתמודד עם המדינה הציונית, שאינו כרוחינו, כמו"כ צריכים להסתדר עם העסקנים שיש לנו. גם אם לפעמים יש טענות נכונות עליהם, א"א להפטר מהם בטענה 'שאינם אלא שלוחי הגדולים'. המעלה היחידה שיש בארץ הוא שיש גדול עומד על גביהם, שא"א להם להתרחק יותר מדי, ומי שחווה את ההבדל את בשרו, יודע מיד מה המעלה בזה. אבל אין מצוה להיות טמבל ולחשוב שזכותם להתעסק בדברים אינו אלא כאשר כל צעד ושעל הוא עפ"י ציווי גדולי הדור. אינו כן, לא היה כן, ולעולם לא יהיה כן.

טוב טעם ודעת. ודפח''ח.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' ספטמבר 05, 2019 10:16 am

נער הייתי ובבני ברק התמודד לעיריה האיש החביב והנפלא, עסקן רב פעלים, ר' מוישה קליין, איש צא"י לשעבר.
אחד טען שהוא מצביע לו כי חב לו הכרת הטוב, ואנו, חבורת נערים בגילאי הישי"ג, התפלמסנו עימו, עד שהוחלט לשאול את הגראי"ל שטיינמן זצ"ל.
היה זה לאחר חצות הלילה, דפקנו (ברוב חוצפה) בבית הגראי"ל. הוא פתח בעצמו ושאל:"...פוניבז'?"...
(היינו: יש מריבות הלילה בפוניבז'?...).
אמרנו שלא, והאיש סיפר שיש לו הכרת טובה גדולה להצביע למוישה קליין וכו' וכו'.
הגראי"ל פסק לו בחדות שיצביע ג' (או אות אחרת שהיתה אז. אינני זוכר) ולא למוישה קליין וטרק את הדלת...

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' דצמבר 23, 2020 12:11 pm

או יש"כ או פלא גדול על ההנהלה שמאפשרת קיומו של אשכול זה.
אני אישית לא החלטתי מה עדיף.
דהיינו, או שאין כאן סתימת פיות וע"ז מגיע יש"כ או שחבל שפורום תורני כזה צריך לדון בזה. (היינו בכלל המושג 'בחירות' כי ברור שיורדים לפרטים וכד' ולא נשארים בדיון ההלכתי היבש ומכאן ועד לתעמולת בחירות - הדרך קצרה)

הוקפץ לאחרונה על ידי 002 בתאריך ד' דצמבר 23, 2020 12:11 pm.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 57 אורחים