מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מהו לבוש יהודי?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
לייטנר

Re: מהו לבוש יהודי?

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 21, 2018 7:32 pm

גביר כתב:לכאורה לכובע ששפתו צרה ישנה עדיפות מצד חשש אהל בשבת [יעויין או"ח שא מ ובנו"כ שם ]

אחד מגדולי הדור שפסיקתו ביחס לשולי כובע (ולשואל, 'שוליים' הם בזכר, קרי רחבים) בשבת שאין לחשוש. הגיע באחת השבתות בכובע חדש ששוליו צרים.
תלמידיו התמהים שמא חזר בו מפסיקתו, העזו בדחילו ורחימו לשאול אותו על כך, והוא השיב על אתר: "נכנסתי לחנות ושאלתי את המוכר אם יש לו כובע חדש להציע לי. הציע את הכובע הזה. שילמתי לו ויצאתי"...

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' אוקטובר 21, 2018 7:40 pm

לגוף נושא האשכול, יש כידוע נדון בדברי רבינו המהרי"ק בתשובתו המפורסמת על חוקות הגויים
ודן בזה מרן רשכבנה"ג הגרמ"פ באגר"מ בעניין שינויי הבגדים ליהודים שהיגרו לאמריקע

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוקטובר 21, 2018 8:15 pm

לייטנר כתב:
גביר כתב:לכאורה לכובע ששפתו צרה ישנה עדיפות מצד חשש אהל בשבת [יעויין או"ח שא מ ובנו"כ שם ]

אחד מגדולי הדור שפסיקתו ביחס לשולי כובע (ולשואל, 'שוליים' הם בזכר, קרי רחבים) בשבת שאין לחשוש. הגיע באחת השבתות בכובע חדש ששוליו צרים.
תלמידיו התמהים שמא חזר בו מפסיקתו, העזו בדחילו ורחימו לשאול אותו על כך, והוא השיב על אתר: "נכנסתי לחנות ושאלתי את המוכר אם יש לו כובע חדש להציע לי. הציע את הכובע הזה. שילמתי לו ויצאתי"...

וכידוע הגרד"פ הולך עם כובע רגיל שמכופף למטה מקדימה וחליפה רגילה. וזכורני שבשלשים של הגרמ"פ הגיש לו אחד מהבעל הבתים פראק כיאות לר"י והחזיר לו אותו באומרו שלא ילבשנו ועדיף שיחזיר לחנות, אז הוא ענה שישים אותו במשרד אולי... והגרד"פ ענה לו: ניחא, יהא מונח שם עד שיבא אליהו. כמדומני שזה עדיין מונח במשרד.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אוקטובר 22, 2018 11:06 am

זאב ערבות כתב:
חיימשה כתב:השואל שאל איך מזהים 'לבוש יהודי' ייחודי, וע''כ השבתי בהגדרה מזדמנת ולא דווקנית.

אכן זו השאלה ומהמשא ומתן כאן נראה שאין ממש לבוש יהודי ייחודי פרט למלבושים מיוחדים כגון בגדי כהונה, קיטל, ציצית, גרטל וכדומה. כל השאר זה מלבושים שאומצו בזמנים שונים והתייהדו וכמה מהם נשארו ייחודיים ולכן נחשבים היום כמלבוש יהודי.
אך כאן אכן התעוררה שאלה אחרת והיא עד כמה לצו האופנה יש השפעה על הלבוש החרדי בימינו וכאן יש כר נרחב להתגדר בו ולמרבה הצער אכן נראה שיש דברים בגו. אך יש סיבה אחרת והיא כלכלית, שכן יצרני ומוכרי הכובעים למשל צריכים מכירות , הלא כובע זה מוצר שקונים אחת לשנים רבות, אז מה עושים? מכניסים סטייל חדש ואז כולם אצים רצים להתאים לאופנה החדשה ושלא יתבלטו בלבושיהם. דבר דומה גם במשקפיים כאשר כל כמה שנים עוברים ממרובעים לעגולים.
מצ"ב צילום של הכתבה שעוררה אותי לכל הנושא והנה תרגום חופשי:
האם מישהו שם לב על אופנת הכובעים החדשה בפלטבוש? מה קורה שלובשים כובעים קטנים? נראה שכל הזמן הם מתקטנים יותר ויותר. נראה שהבחורים נראים כמו רובין הוד מאשר בני תורה. היכן נשמעת זעקת הרבנים והנהלת הישיבות? ועוד מוסיפים נוצות לעשות צחוק מהלבוש הקדוש שלנו. נראה כמו האופנה של תחילת המאה הקודמת כאשר כל הגויים לבשו כובעים כאלו למשחקי ספורט. צריך לאסור על החנויות למכור כובעים אלו! אנחנו עם נבחר בגלל שאיננו נסחפים אחר אופנות ושינויים! בואו נחזיר עטרה ליושנה עם כובעים שגדולי הדור יהיו גאים בשאנו לבושים בהם. ע"כ
כובעים.jpg

מר בטוח שמהכתב המצורף הוא אמתי ואינו פרודיה נאו-משכילית?
אגב, איני יודע מה קורה היום, בהיותי גר במקום שבו כמעט אין חרדים אמריקאים, אבל בעבר לכה"פ כובעים עם נוצה נחבשו בידי רבים וטובים מעולי ארצות הברית, ביניהם תלמידי חכמים מופלגים ויראי שמים אמתיים. היה בזה מעין סימן היכר שלהם כ'אמריקאים' , ולא היה בכך כל סימן לרפיון ח"ו בתורה יראת שמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 2:32 pm

יש"כ.
כדאי בהחלט לקרוא את האשכול ההוא מתחילתו עד סופו, לרבות התמונות המוכיחות שכנראה שטריימל שועלים לא היה בזיון כלל וכלל עבור הגויים (חרף האגדה) והם אכן חבשו אותו. אחרי הכל, גם לגויים היה קר באקלים המזרח אירופאי הקפוא, לא רק ליהודים..

היו לו צורות שונות, חלקם דמו לקוצ'מע, חלקם לקאלפיק , לספודיק או לשטריימל, לא היה בזה תורות גדולות, העיקר לחמם את הראש. ובכל מקרה השטריימלים של היום מזכירים במראה שלהם את השטריימלים של לפני מאתיים שנה בדיוק באותה מידה שהם מזכירים כל כובע פרווה אחר שחבשו יהודים או גויים.

חיימשה כתב:אולי במטותא, כשאתה מכתיר אותי בכתיבת דברים מצחיקים, תביא איזו אסמכתא לדבריך במקום אוסף של בדותות וזלזול ?

או קיי, הבאתי. (כלומר- אוצה"ח הביא, הכל צריכין למרי חיטיא).
למיטב ידיעתי לא מוכר לנו על גויים שחבשו שטריימל, ורוב החוקרים משייכים זאת לגזירה כלשהיא, וכמה שיטות בדבר.

כנ"ל. נא לשפץ את מיטב ידיעתך.
גם מה שכתבת ששום גוי אינו חובש כובאע קנייטש הוא דברי בורות. מליוני גוים בעולם חובשים כובעים כשהם מתבגרים, בורסלינו הינו מפעל בן 160 שנה ובאתר שלו אין כלל איזכור ליהודים.

בורות מופלגת, מה יש לדבר? מיליוני גויים (צ"ל מליארדי גויים) חובשים כיום כובעי קנייט'ש ישיבתיים שחורים, כמובן, כמובן.
חברי המלומד, אתה רוצה שאטריח את השווער שלי לחפש בעבורך את תמונות הכובעים מחנות בורסלינו שהוא צילם באיזה טיול שלו באיזה מדרחוב של גויים באירופה? רמז: לא מזכיר את הכובעים שלנו, לא דומה לא כמעט. יש גם הרבה יותר גויים שהולכים עם כובע שמש מצחייה שמזכיר בערך באותה מידה את ה'דאשיק' של הילדים החסידיים...
או בקיצור, אילולא שהייתי חושש שתיפגע פעם נוספת ותכתיר אותי שוב ב"מתכבד בקלון חבירו", הייתי מוסיף ומבקשך בשנית לחדול משטויות מצחיקות. (נ"ב: אף פעם לא התווכחת עם חבר או בן משפחה קרוב והוא טען לך שאתה מדבר שטויות? לי זה קרה הרבה פעמים, ואין כל צורך להתרגש, גם אנשים חכמים מאד אומרים לפעמים שטויות, אפי' שטויות מצחיקות).
לא כתבתי בשום מקום שאסור ללבוש בגד שאינו מוגדר לבוש יהודי, ושאסור להזמין מכנסים וגרביים מגויים.

יש"כ על ההבהרה. חן חן.
בכל מקרה, אין כזה דבר עצמי שנקרא "לבוש יהודי" (עכ"פ לא משהו שידוע לנו). לכל היותר יש "לבוש יהודי" במובן של לבוש המקובל כיום אצל יהודים או דווקא אצל יהודים. ולעניין זה אין כיום שום הבדל בין שטריימל לכובע ליטאי או בין פראק לבעקיטשע, כולם מזוהים היום כלבוש מקובל אצל יהודים אורתודוקסים. מסתבר שהשטריימל מוזר יותר היות שהוא עתיק יותר, אבל גם הקנייט'ש שלנו נחשב כיום לפריט לבוש מוזר למדיי עבור כל יהודי חילוני או (להבדיל) עבור כל גוי מזדמן. והמושכלות אינן צריכות ראיה.

אתה טוען שבכל הדורות יהודים התלבשו כגויים ובעצם מבטל לחלוטין את 'שלא שינו את לשונם'. לבריאות.

כן, זה מה שאני טוען (עם הסתייגויות מסוימות, עיין לעיל מה שכתבתי בדיוק). נו, מה אפשר לעשות, גם להסטוריה המתועדת יש מה לומר, גם אם זה לא בדיוק מה שסיפרו לנו בחיידר. ואל תדאג, ה'אמונה' של אף אחד מאיתנו לא צריכה להזדעזע מכך... אין שום חשש 'כפירה' בלומר את העובדה שבמרוצת הדורות, ככל המתועד והידוע, בדרך כלל יהודים לבשו בגדים דומים פחות או יותר לבגדים שהיו מקובלים אצל הגויים שבתוכם חיו. ובמאתיים או מאתיים וחמישים שנה האחרונות המגמה הזאת הלכה והשתנתה.

ותודה על איחולי הבריאות, אני מקווה שהם יתקיימו בס"ד, ומאחל אותם בנפש חפצה גם לך ולכל כותבי אתרא הדין הע"י.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' אוקטובר 22, 2018 2:39 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 2:39 pm

שטריימל מחמם את הראש?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 2:42 pm

הפצת המעיינות כתב:שטריימל מחמם את הראש?

אתה מבין לבד שבצורה שאבות אבותיך בגליציה חבשו אותו הוא אכן חימם את הראש.
רגע, אתה באמת מאמין לרגע שסתם חבשו כובע פרוותי, לא למטרת חימום?..

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 2:47 pm

מכיון שאני לא יודע אינני מביע עמדה
אבל אפשר לברר אצל הלובשים

זה לראשונה אני שומע שאבות אבותי לבשו שטריימל!
מצורף תמונה של א' מאבות אבותי. מעולם לא ידעתי שזה נקרא שטריימל
נערך לאחרונה על ידי הפצת המעיינות ב ב' אוקטובר 22, 2018 3:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 2:55 pm

הפצת המעיינות כתב:מכיון שאני לא יודע אינני מביע עמדה
אבל אפשר לברר אצל הלובשים

זה לראשונה אני שומע שאבות אבותי לבשו שטריימל!

איך תברר אצל אלה שחבשו לפני מאתיים שנה? יש לך את המספר טלפון? (אם כן, תעדכן אותי, כי יש לי אליהם עוד כמה שאלות).

ולגבי אבות אבותיך והשטריימל, אני מתפלא על פליאתך, וכי אינך צאצא של אבותינו אברהם יצחק ויעקב??!

נ"ב:
אבות אבותיי בגליציה בירושלים ובצפת ת"ו חבשו שטריימלים למיניהם. אבות אבותיי בפולניה חבשו דאשיק כדרכם של רוב החסידים במרכז פולין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 2:57 pm

עכשיו אני רואה שהוספת תמונה. נו באמת, הלא התמונה צולמה ביום חול! (....)

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אוקטובר 22, 2018 2:58 pm

הפצת המעיינות כתב:מצורף תמונה של א' מאבות אבותי.

מי זה?
לייטנר כתב:

מפורסם שהקדוש בעל ספר 'חפץ חיים' החמיר בזה וחשש לאוהל ולכך חבש כעין כובע מצחיה כפי שמופיע בהסרטה המפורסמת.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:02 pm

פרנקל תאומים כתב:איך תברר אצל אלה שחבשו לפני מאתיים שנה? יש לך את המספר טלפון?

הרי כל מה שאתה מביא זה מספרי היסטוריה, נו אז תבדוק גם את הנקודה של החימום
מלבד שיש עוד מספיק אנשים שהולכים היום עם שטריימליך הדומים לאלו "המתועדים" ואפשר לשאול אותם

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:04 pm

אש משמים כתב:

מי זה?

בלאו הכי לא שמעת שמו

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:07 pm

הפצת המעיינות כתב:
אש משמים כתב:

מי זה?

בלאו הכי לא שמעת שמו

אך אולי ע"י כך אדע את שמך..

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:10 pm

כנ"ל לגבי שמי

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:12 pm

הפצת המעיינות כתב:כנ"ל לגבי שמי

לא ידעתי שכ' בעל רוה"ק

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:13 pm

הפצת המעיינות כתב:
פרנקל תאומים כתב:איך תברר אצל אלה שחבשו לפני מאתיים שנה? יש לך את המספר טלפון?

הרי כל מה שאתה מביא זה מספרי היסטוריה, נו אז תבדוק גם את הנקודה של החימום
מלבד שיש עוד מספיק אנשים שהולכים היום עם שטריימליך הדומים לאלו "המתועדים" ואפשר לשאול אותם

אתה זה שטענת שצריך לבדוק. אני לא חושב שיש כאן מה לבדוק.
ואני גם לא חושב שיש היום יהודים שחובשים שטריימלים כמו שהיו לפני מאתיים שנה. אולי כמו השטריימלים שהיו לפני שישים שנה (גם זה לא בטוח).

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:17 pm

אה, סברות בעלמא
חשבתי שכל דבריך מבוססים על ספרי היסטוריה
נערך לאחרונה על ידי הפצת המעיינות ב ב' אוקטובר 22, 2018 3:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:31 pm

איתן כתב:
משלי שועלים כתב:בלבוש היהודי אמור להיות 'קוד' המכריז כי אנו שונים מכולם
אם הוא משתנה כי מתביישים בזה - בעיה
ואם מסיבות טכניות של יבוא וייצור וכד' - הכל בסדר

אני תמיד חשבתי שהתחילו ללבוש כובעי קנייטש, חליפות (ושמעתי שאף פנסנה מוזהב, מקל עם ראש מכסף וכו' וכו' ) בסלובודקה דווקא משום שזה היה אז אופנתי, בכדי לרומם את מעמד בני הישיבות בעיניהם ובעיני אחרים.

אין הכ"נ, גם זה כנראה נכון (עכ"פ לפי הסיפורים..), ובמקביל אצל החסידים לבשו האדמו"רים והבנש"קים מלבושי אצילים מלכותיים (לרבות מקלות מהודרים עם גולת כסף אף לאנשים צעירים) כדי לרומם ולכבד את מעמד האדמו"ר ומשפחתו.
אבל השינויים שעליהם מדובר כאן באשכול הינם שינויים שלא ניתן לומר עליהם שהם נעשו כדי לרומם ולכבד את מעמד בני הישיבות.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:34 pm

פרנקל תאומים כתב:אין הכ"נ, גם זה כנראה נכון (עכ"פ לפי הסיפורים..), ובמקביל אצל החסידים לבשו האדמו"רים והבנש"קים מלבושי אצילים מלכותיים (לרבות מקלות מהודרים עם גולת כסף אף לאנשים צעירים) כדי לרומם ולכבד את מעמד האדמו"ר ומשפחתו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:36 pm

הפצת המעיינות כתב:אה, סברות בעלמא

אה אה אה.

אם כבר חשבת, למה לא ניצלת את ההזדמנות לחשוב גם על כך שהשכל הישר אומר שכובעי פרווה באירופה נועדו כדי לחמם את הראש?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:39 pm

הפצת המעיינות כתב:
פרנקל תאומים כתב:אין הכ"נ, גם זה כנראה נכון (עכ"פ לפי הסיפורים..), ובמקביל אצל החסידים לבשו האדמו"רים והבנש"קים מלבושי אצילים מלכותיים (לרבות מקלות מהודרים עם גולת כסף אף לאנשים צעירים) כדי לרומם ולכבד את מעמד האדמו"ר ומשפחתו.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' אוקטובר 22, 2018 3:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:41 pm

פרנקל תאומים כתב:

אה אה אה.

אם כבר חשבת, למה לא ניצלת את ההזדמנות לחשוב גם על כך שהשכל הישר אומר שכובעי פרווה באירופה נועדו כדי לחמם את הראש?

מה שוות מחשבותיי מול ספרי היסטוריה?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:44 pm

הפצת המעיינות כתב:
פרנקל תאומים כתב:

אה אה אה.

מה שוות מחשבותיי מול ספרי היסטוריה?

אתה צודק לגמרי, אז אולי במקום זה, תלך לכיוון של מתיחת קווים מתחת למילים אקראיות בהודעות שלך או שלי, וככה גם תחשוב וגם תעשה הסטוריה?! מה אתה אומר?

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:46 pm

בוא נלמד יחד היסטוריה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:46 pm

זאב ערבות כתב:"...נראה שהבחורים יותר נראים כמו רובין הוד מאשר בני תורה... ועוד מוסיפים נוצות לעשות צחוק מהלבוש הקדוש שלנו...".
כובעים.jpg

יש בזה משהו... אבל לפי"ז גם מתבאר העניין של הנוצה..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 3:48 pm

הפצת המעיינות כתב:בוא נלמד יחד היסטוריה

אני דווקא מעדיף מתמטיקה, קבענו?

נ"ב:
עליי ללכת, אז הפינג פונג נגמר לע"ע. היה ברוך.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' אוקטובר 22, 2018 3:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:48 pm

בכלל לא מעניין, מצטער

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוקטובר 22, 2018 3:49 pm

פרנקל תאומים כתב:עכשיו אני רואה שהוספת תמונה. נו באמת, הלא התמונה צולמה ביום חול! (....)

יש הרבה ימים שאינם שבת ויום טוב שחובשים בהם שטריימל

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוקטובר 22, 2018 4:08 pm

פרנקל תאומים כתב:
הפצת המעיינות כתב:בוא נלמד יחד היסטוריה

אני דווקא מעדיף מתמטיקה, קבענו?

נ"ב:
עליי ללכת, אז הפינג פונג נגמר לע"ע. היה ברוך.

מישהו האשים אותי בשבוע שעבר שנטלתי על עצמי את תפקיד המוכיח בשער של הפורום. נהניתי מהמחאה אך כמדומני שעדיף שאהיה הגננת.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוקטובר 22, 2018 4:19 pm

גביר כתב:מצ"ב צילום של הכתבה שעוררה אותי לכל הנושא והנה תרגום חופשי:
האם מישהו שם לב על אופנת הכובעים החדשה בפלטבוש? מה קורה שלובשים כובעים קטנים? נראה שכל הזמן הם מתקטנים יותר ויותר. נראה שהבחורים נראים כמו רובין הוד מאשר בני תורה. היכן נשמעת זעקת הרבנים והנהלת הישיבות? ועוד מוסיפים נוצות לעשות צחוק מהלבוש הקדוש שלנו. נראה כמו האופנה של תחילת המאה הקודמת כאשר כל הגויים לבשו כובעים כאלו למשחקי ספורט. צריך לאסור על החנויות למכור כובעים אלו! אנחנו עם נבחר בגלל שאיננו נסחפים אחר אופנות ושינויים! בואו נחזיר עטרה ליושנה עם כובעים שגדולי הדור יהיו גאים בשאנו לבושים בהם. ע"כ

אגב, איני יודע מה קורה היום, בהיותי גר במקום שבו כמעט אין חרדים אמריקאים, אבל בעבר לכה"פ כובעים עם נוצה נחבשו בידי רבים וטובים מעולי ארצות הברית, ביניהם תלמידי חכמים מופלגים ויראי שמים אמתיים. היה בזה מעין סימן היכר שלהם כ'אמריקאים' , ולא היה בכך כל סימן לרפיון ח"ו בתורה יראת שמים

המכתב אכן הופיע בעתון חרדי הנקרא flatbush jewish journal היוצא בפלטבוש כל שבוע ומחולק חינם ב200000 אלף עותקים כל שבוע בכל הריכוזים החרדיים. רוב המכתבים הם בעילום שם ואי אפשר לדעת מי עומד מאחריו ומה כוונותיו. אך אין הדבר שונה מכתיבת הודעות כאן בפורום בניקים כגון "גביר" שלא ניתן לדעת אם ההודעות הן אמיתיות, מי עומד מאחריהן ומה כוונת הכותב אותם. אפילו אותי, שכן ידועה זהותי, מאשימים בכוונות נסתרות ובאגנדות, אז לך תדע מה עומד מאחרי ניקים אלמוניים, בפרט אלו שמחליפים ניקים או משתמשים בניקים כפולים משולשים ומרובעים ומתעתעים בכולם.
אך לגופו של ענין, אכן הבחורים פה כמעט בלי יוצא מן הכלל הולכים בכובעים אלו ואוי לו לבחור שיראה בכובע בעל שוליים רחבים.
לגבי שטריימל, כמדומני שבעת האחרונה החלה מודה חדשה שיוצאים כמין להבות מהפרווה כלפי מעלה ואחד האדמורי"ם אסר את הדבר על חסידיו מאיזו סיבה שהיא.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ב' אוקטובר 22, 2018 5:02 pm

זאב ערבות כתב:
גביר כתב:מצ"ב צילום של הכתבה שעוררה אותי לכל הנושא והנה תרגום חופשי:

המכתב אכן הופיע בעתון חרדי הנקרא flatbush jewish journal היוצא בפלטבוש כל שבוע ומחולק חינם ב200000 אלף עותקים כל שבוע בכל הריכוזים החרדיים. רוב המכתבים הם בעילום שם ואי אפשר לדעת מי עומד מאחריו ומה כוונותיו. אך אין הדבר שונה מכתיבת הודעות כאן בפורום בניקים כגון "גביר" שלא ניתן לדעת אם ההודעות הן אמיתיות, מי עומד מאחריהן ומה כוונת הכותב אותם. אפילו אותי, שכן ידועה זהותי, מאשימים בכוונות נסתרות ובאגנדות, אז לך תדע מה עומד מאחרי ניקים אלמוניים, בפרט אלו שמחליפים ניקים או משתמשים בניקים כפולים משולשים ומרובעים ומתעתעים בכולם.
אך לגופו של ענין, אכן הבחורים פה כמעט בלי יוצא מן הכלל הולכים בכובעים אלו ואוי לו לבחור שיראה בכובע בעל שוליים רחבים.
לגבי שטריימל, כמדומני שבעת האחרונה החלה מודה חדשה שיוצאים כמין להבות מהפרווה כלפי מעלה ואחד האדמורי"ם אסר את הדבר על חסידיו מאיזו סיבה שהיא
.

http://ladaat.info/article.aspx?artid=31822

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' אוקטובר 22, 2018 5:09 pm

פרנקל תאומים כתב:

יש"כ.
כדאי בהחלט לקרוא את האשכול ההוא מתחילתו עד סופו, לרבות התמונות המוכיחות שכנראה שטריימל שועלים לא היה בזיון כלל וכלל עבור הגויים (חרף האגדה) והם אכן חבשו אותו. אחרי הכל, גם לגויים היה קר באקלים המזרח אירופאי הקפוא, לא רק ליהודים..

היו לו צורות שונות, חלקם דמו לקוצ'מע, חלקם לקאלפיק , לספודיק או לשטריימל, לא היה בזה תורות גדולות, העיקר לחמם את הראש. ובכל מקרה השטריימלים של היום מזכירים במראה שלהם את השטריימלים של לפני מאתיים שנה בדיוק באותה מידה שהם מזכירים כל כובע פרווה אחר שחבשו יהודים או גויים.

חיימשה כתב:אולי במטותא, כשאתה מכתיר אותי בכתיבת דברים מצחיקים, תביא איזו אסמכתא לדבריך במקום אוסף של בדותות וזלזול ?

למיטב ידיעתי לא מוכר לנו על גויים שחבשו שטריימל, ורוב החוקרים משייכים זאת לגזירה כלשהיא, וכמה שיטות בדבר.

גם מה שכתבת ששום גוי אינו חובש כובאע קנייטש הוא דברי בורות. מליוני גוים בעולם חובשים כובעים כשהם מתבגרים, בורסלינו הינו מפעל בן 160 שנה ובאתר שלו אין כלל איזכור ליהודים.

בורות מופלגת, מה יש לדבר? מיליוני גויים (צ"ל מליארדי גויים) חובשים כיום כובעי קנייט'ש ישיבתיים שחורים, כמובן, כמובן.
חברי המלומד, אתה רוצה שאטריח את השווער שלי לחפש בעבורך את תמונות הכובעים מחנות בורסלינו שהוא צילם באיזה טיול שלו באיזה מדרחוב של גויים באירופה? רמז: לא מזכיר את הכובעים שלנו, לא דומה לא כמעט. יש גם הרבה יותר גויים שהולכים עם כובע שמש מצחייה שמזכיר בערך באותה מידה את ה'דאשיק' של הילדים החסידיים...
או בקיצור, אילולא שהייתי חושש שתיפגע פעם נוספת ותכתיר אותי שוב ב"מתכבד בקלון חבירו", הייתי מוסיף ומבקשך בשנית לחדול משטויות מצחיקות. (נ"ב: אף פעם לא התווכחת עם חבר או בן משפחה קרוב והוא טען לך שאתה מדבר שטויות? לי זה קרה הרבה פעמים, ואין כל צורך להתרגש, גם אנשים חכמים מאד אומרים לפעמים שטויות, אפי' שטויות מצחיקות).
[quote].
יש לי מה לעשות עם הזמן, ואני מעדיף לטפל בכזו יסודיות בסוגיות רציניות יותר מאשר לענות על כל פסיק מדבריך.
רק לשאלתך אענה, שכבר הרבה שנים לא אמר לי מישהו [בחיים האמיתיים] שאני אומר שטויות מצחיקות, וכ''ש שלא אמרתי זאת למישהו אחר רק כי דבריו אינם עולים בקנה אחד עם האמת היחידה והאבסולוטית שקיבלתי מאבותי איש אחר איש עד... ותגובתך זו מיטיבה להמחיש את ההבדל בין ההרגלים שקונה לעצמו מי שעוסק בתורה כדי לקנטר שההתכבדות בקלון חברו היא לו כדבר הרגיל ומובן מאליו, ואף מביא 'הוכחות' חותכות בהסתמך על ציטוטים חלקיים, לבין מי שהורגל ללמוד תורה למטרות אחרות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 22, 2018 8:56 pm

חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:

יש"כ.

.
יש לי מה לעשות עם הזמן, ואני מעדיף לטפל בכזו יסודיות בסוגיות רציניות יותר מאשר לענות על כל פסיק מדבריך.
רק לשאלתך אענה, שכבר הרבה שנים לא אמר לי מישהו [בחיים האמיתיים] שאני אומר שטויות מצחיקות, וכ''ש שלא אמרתי זאת למישהו אחר רק כי דבריו אינם עולים בקנה אחד עם האמת היחידה והאבסולוטית שקיבלתי מאבותי איש אחר איש עד... ותגובתך זו מיטיבה להמחיש את ההבדל בין ההרגלים שקונה לעצמו מי שעוסק בתורה כדי לקנטר שההתכבדות בקלון חברו היא לו כדבר הרגיל ומובן מאליו, ואף מביא 'הוכחות' חותכות בהסתמך על ציטוטים חלקיים, לבין מי שהורגל ללמוד תורה למטרות אחרות.

טוב, אז הבנתי את הבעיה. לי הרבה פעמים קרה שאמרו לי שאני אומר שטויות, ובעז"ה יגידו לי את זה עוד פעמים רבות נוספות לאוי"ט ארוכים. ואילו אתה, כבר שנים רבות אף אחד לא אמר לך את המילה "שטויות" וק"ו לא "שטויות מצחיקות (!!)", וממילא אתה רואה בכך קלון ועלבון.
וזה כנראה מה שמביא אותך גם להחליט שמי שטוען כי כתבת שטויות ומתווכח עם דבריך ומסביר היטב את עמדתו, עושה זאת מחמת שדבריך אינם עולים בקנה אחד עם האמת האבסולטית שהוא קיבל מאבותיו. פיין.
וכמובן ואצ"ל ודבר שפתיים אך למחסור שמכאן ראיה חדה מלוטשת וברורה שמי שמעז להתעמת עם דבריך ולכנות אותם "שטויות" הרי שהוא הורגל לעסוק בתורה כדי לקנטר (!!) וההתכבדות בקלון חבירו היא לו כדבר מובן מאליו וכו' וכו' וכו' חד גדיא חד גדיא חד גדיא.
אה ושכחתי, גם מי שחושב שדבריך תמוהים ובלתי נכונים בעליל, ולפיכך דוחה אותם וגם מנמק את עצמו, אזי עכ"ח שההוכחות שלו מסתמכות על ציטוטים חלקיים. כמובן. ברור. מי אני שאערער.
בסיידר, טוב שנמנעתי בשעתו מלהגיב על שלל העלילות וטענות הסרק שטפלת חינם באשכול "מאי חסידות" על אלה שאתה טוען שהינך מכיר אותם ושלמדת במחיצתם (אלה שלדבריך קונים מצות בסופר... ואלה שמשום מה דמיונך מתעתע בך שהמצות שלך מהודרות יותר משלהם [ולא להיפך, כידוע..] ), הלא אם הייתי עונה לך באותה המטבע, היית מבעיר שמים וארץ בחרפות אישיות כדרכו של מי שזכה בס"ד "ללמוד תורה למטרות אחרות". פיין. פיין. היות שאני חס על זמנך 'שהלא יש לך מה לעשות איתו', אניח לך בזאת להמשיך 'לטפל ביסודיות בסוגיות רציניות יותר'.
כל טוב, ידידי היקר והנחמד. שא ברכה מאת ה' מלוא חפניים. אמשיך לחבב אותך (כמו את כולם) למרות ההשמצות, ואדון אותך לכף זכות.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אוקטובר 22, 2018 9:17 pm

אש משמים כתב:
לייטנר כתב:

מפורסם שהקדוש בעל ספר 'חפץ חיים' החמיר בזה וחשש לאוהל ולכך חבש כעין כובע מצחיה כפי שמופיע בהסרטה המפורסמת.

הקדוש בעל ספר 'חפץ חיים' כתב גם ספר הלכה שאינו נפוץ כל כך וקרוי בשם 'משנה ברורה'...
עיי"ש ותראה שאינו חד משמעי (אף למי שאינו פוסק כרש"י ודעימיה בזה), ותולה זאת במנהג המקום.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' אוקטובר 23, 2018 12:37 am

אש משמים כתב:מפורסם שהקדוש בעל ספר 'חפץ חיים' החמיר בזה וחשש לאוהל ולכך חבש כעין כובע מצחיה כפי שמופיע בהסרטה המפורסמת.

זה היה הלבוש הרגיל של היהודים שלא היו רבנים, ומכיון שהח"ח החזיק עצמו לבע"ב ולא לרב, לכן הלך עם כובע זה

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ג' אוקטובר 23, 2018 12:44 am

פרנקל תאומים כתב:ומה באשר לחולצות (אלא א"כ אתה מאלה שמקפידים על חולצות הנסגרות ימין על שמאל כמו חולצות נשים)?
...
אין טעם להגדיר את הלבוש החרדי כ"לבוש יהודי", וזה גם מגוחך. במרוצת הדורות, ככל המתועד והידוע, בדרך כלל יהודים לבשו בגדים דומים פחות או יותר לבגדים שהיו מקובלים אצל הגויים שבתוכם חיו, ואם היו הבדלים הם לא היו גדולים
הנה לעגת על מנהג ישראל ללבוש ימין על שמאל דוקא.
טעם הקפדה זו נובעת משני דברים שהם אחד, 1. להבדל מהגויים שנוהגים כהליטאים דהיום ללכת שמאל על ימין. 2. להגביר את מידת ימין על שמאל. והנה על מי אתה מלעג?
תשובות והנהגות כרך א סימן תנג כתב:אמנם הרבה יראים נוהגין לשנות שהכפתור לצד ימין ולא לצד שמאל כהעכו"ם, ומלבד שיש בזה סוד התגברות הימין על שמאל לפי תורתינו הקדושה, יצאנו בכך מחשש חוקות העכו"ם, שאם יש איזה שינוי אין לחשוש כלל וכמבואר בשו"ת מהרי"ק (פ"ח), וכן מו"ר הגאון רבי משה שניידער זצ"ל החמיר בזה מאד שיהיו כפתורי החליפה ימין על שמאל, ונראה הדבר ויאה שבזה יוצאין מכל חשש ופקפוק דלא לובשים כהעכו"ם.

אורחות רבנו ח"א עמ' רכ"ז כתב: מו"ר אמר לי שיש להקפיד ללבוש בגדים מכופתרים מימין לשמאל ויש מקור לזה, ואמר לי שגם מרן החזו"א זצוק"ל הקפיד מאד על זה, וסיפר לי מו"ר שאת כפתורי הכתונות שלו החליף כדי לכפתר ימין על שמאל ואת הגופיות לא החליף עדיין ולכן לא מכפתרם, וכן אמר לי במעיל גשם שכפתורו משמאל לימין שיחליפו את הכפתורים והחורים כדי שיכפתרו מימין לשמאל.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' אוקטובר 23, 2018 1:02 am

אני שמח שהקב''ה זיכני לחיות בין אנשים שאינם מטיחים עלבונות בשיחותיהם כאות חביבות מיוחדת.

ומאידך הנני בזה לבקש מחילה מכל הליטאים שחשדתי בהם שהם רוכשים מצות בסופר, אחרי שבזכות הרב פ''ת ביררתי את הסוגיה עם מנהל הסופר בעירי והבהיר לי שעפ''י רוב הררי קופסאות המצות בסופר מיועדים להאכלת בעלי חיים.
ואתי תלין משוגתי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 23, 2018 3:01 am

ענין הכפתורים אין לו שייכות ללבוש יהודי אלא ענין קבלי. אך קצת קשה להבין הלא הנשים מכפתרות לצד שמאל, אם כך האין זה משווה לבגד צביון של לבוש נשים שצריך להתרחק ממנו? ולטעם שזה מלבוש עכו"ם, איני מבין מה ענין העכו"ם בזה? האם זה חוק אצל הכמרים הנוצרים לכפתר בשמאל כחלק מהדת שלהם? כלומר האם הם מקפידים על כך ואם מפני סיבה כלשהיא הכפתור יהיה בימין לא ילבשו את בגדם?
בקשר למובא מאורחות רבינו, לא ראיתי עדיין גופיה שמכפתרים (אך לא ראיתי אינה ראיה).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 23, 2018 2:52 pm

חיימשה כתב:אני שמח שהקב''ה זיכני לחיות בין אנשים שאינם מטיחים עלבונות בשיחותיהם כאות חביבות מיוחדת.

ומאידך הנני בזה לבקש מחילה מכל הליטאים שחשדתי בהם שהם רוכשים מצות בסופר, אחרי שבזכות הרב פ''ת ביררתי את הסוגיה עם מנהל הסופר בעירי והבהיר לי שעפ''י רוב הררי קופסאות המצות בסופר מיועדים להאכלת בעלי חיים.
ואתי תלין משוגתי.

ידידי הטוב, אין כמוך. אתה לא מטיח עלבונות ח"ו, אלא רק מטיח באחרים שהם עוסקים בתורה כדי לקנטר (!), ושההתכבדות בקלון חברם היא כביכול אצלם דבר רגיל ומובן (!), ושהם כביכול מביאים ציטוטים חלקיים, ושדבריהם הם "אוסף של בדותות" ו"דברי בורות", ורק כותב על החולקים עליך שהם "דלי רוח ורפי שכל", ורק כותב בדותות פנטסטיות על מגזרים שאינם אהודים עליך, וקופץ כנשוך נחש אם מעיזים להעמיד אותך על מקומך. אבל כמובן שאין להתווכח איתך, הלא אתה ראית ב'סופר' הררי קופסאות מצות, ועכ"ח שהליטאים קונים מצות בסופר..

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 107 אורחים