מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב דיכובסקי: הדור הנוכחי מחפש רק כיצד להחמיר

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עובר ושב

Re: הרב דיכובסקי: הדור הנוכחי מחפש רק כיצד להחמיר

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' ינואר 09, 2019 11:37 am

הגרש"ז אויערבאך זצ"ל - ספר "מעדני שלמה":

"היה מבקר בגיחוך על בני דורינו שהכל אסור אצלם... ואמר שדברים שבדור הקודם הסתפקו אם יש מקום להחמיר בהם, כיום זה כבר אסור".
קבצים מצורפים
דעת הגרשז על המחמירים.jpg
דעת הגרשז על המחמירים.jpg (2.89 MiB) נצפה 2573 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' ינואר 09, 2019 12:01 pm

אכן הגדרה יפה ונכונה:

'מכוער לעשות כן'!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' ינואר 09, 2019 2:20 pm

נושא זה של הגדרת המעשים שלא יעשו כ"איסור" או כ"אינו ראוי" "מכוער" וכדו' הוא נושא רחב מאוד. ויתכן שהיות וצריך גם לדעת את עדינות הדינים ולהגדירם היטב וגם לקחת סיכון מסוים שציבור השומעים יתן את פרשנותו להגדרות אלו ולא תמיד כפי האמת, הרבה פוסקים לא נכנסו לכך אלא כתבו "אסור" ו"מותר" וכללו בכך מגוון רחב של הגדרות הלכתיות ובכך מנעו בעיות מסוימות, אך נראה שנמנעה ע"י כך ידיעת חומר האיסור והגדרתו מעיני העם ובכך נחסר מהם היכולת לקחת איסור זה לפי מידתו הנכונה.
ישנם פוסקים שכן נכנסו להגדרות מעין אלו אך מיד נתפסו כ'מיקלים' מחמת שלא כתבו "אסור" אלא לשון יותר עדינה ואף שהצדק והדין נותן לכתוב כך עכ"פ ישנו החשש שהציבור לא ירד לעומק העניין ויקל לעצמו בעת הצורך או הרצון.
אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי..

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' ינואר 09, 2019 2:44 pm

דרומי כתב:אכן הגדרה יפה ונכונה:

'מכוער לעשות כן'!

הוא כתב זאת על נושא ספציפי. לא מובן מדוע אתה קופץ בראש. יש דברים שאסורים, יש דברים שמכוער לעשות כן, ויש דברים שמותרים.

יש גם גדולים שהתנערו מההגדרה "קולות" וסוברים שאין מושג כזה, יש הלכה ויש שורת הדין.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' ינואר 09, 2019 2:49 pm

בהפניה בצילום שהבאתי לעמ' ק"א וק"כ, פתחתי כעת וראיתי עוד דברים נחמדים.

"הביא לדוגמא איך שחדרו אצלנו הנהגות חומרא שלא היו מקובלים בדורות הקודמים, וסוברים שזה עיקר ההלכה, דהנה בזמנו היה ידוע שהגאון... היה מחמיר... וידעו כולם שהוא אינו עושה כן אלא בתורת חומרא, והיום כל אחד יודע שצריך... דהיום מחמירים מאוד בכל דבר, וחומרות נעשו פשוט כאילו זה עיקר הדין".

"כשאמרתי למרן "הרבה אברכים לא סומכים לכתחילה"... תיקן אותי ואמר שלאחר שהמשנ"ב פסק לדינא שאפשר לסמוך... אי אפשר לומר דאין זה לכתחילה, רק צריך לומר "שהרבה נוהגים להחמיר על עצמם".

(השמטתי הנדונים עצמם, שלא קשורים לענייננו).

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ו' ינואר 18, 2019 12:12 pm

אוצר החכמה כתב:לא הבנתי מה הכוונה שלא אתה אומר את זה. אתה נימקת שזו הסיבה שנשות שמשון ושלמה היו גיורות.

לא מובן לי הוויכוח.
אתה הבאת טענה שמנשות שלמה מוכח שלא אומרים אנן סהדי.
על זה אמרתי שגם אם המציאות בנשות שלמה היתה כדבריו, הרי שאין זה ראיה שלא אומרים אנן סהדי. אלא שההצטרפות לעם ישראל יכולה להיות גם עבירות חמורות.
אתה כבר אמרת משפט שאני לא אמרתי, שסגי במה שמקובל באותו זמן בעם ישראל. אבל באמת ראיתי כך בשם הגריש"א שמספיק השמירת מצוות שהוא מכיר אצל הדתיים במקומו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' ינואר 18, 2019 1:11 pm

שומע ומשמיע כתב:
אוצר החכמה כתב:לא הבנתי מה הכוונה שלא אתה אומר את זה. אתה נימקת שזו הסיבה שנשות שמשון ושלמה היו גיורות.

לא מובן לי הוויכוח.
אתה הבאת טענה שמנשות שלמה מוכח שלא אומרים אנן סהדי.
על זה אמרתי שגם אם המציאות בנשות שלמה היתה כדבריו, הרי שאין זה ראיה שלא אומרים אנן סהדי. אלא שההצטרפות לעם ישראל יכולה להיות גם עבירות חמורות.
אתה כבר אמרת משפט שאני לא אמרתי, שסגי במה שמקובל באותו זמן בעם ישראל. אבל באמת ראיתי כך בשם הגריש"א שמספיק השמירת מצוות שהוא מכיר אצל הדתיים במקומו.

לא הבנתי פירוש המילות ונראה שחיסרון מילים יש כאן.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ו' ינואר 18, 2019 2:10 pm

אוצר החכמה כתב:לא הבנתי פירוש המילות ונראה שחיסרון מילים יש כאן.

סליחה.
אני אומר שאם המציאות בנשות שלמה היא כדבריו, אז מה שמוכח כאן הוא שמספיק רצון כללי להצטרף לאורח החיים של עם ישראל גם אם בדעתן להישאר עם עבירות חמורות.
אבל ברור לענ"ד שנשות שלמה קיימו מצוות ברמה כזאת או אחרת, לא היה שייך כלל להיות נשות מלך ישראל בלי להשתתף ברמה מסוימת באורח חיים ישראלי.
ולכן אין לזה קשר להיום שנוצרה תפיסה תרבותית חדשה, שיש מושג של יהדות מנותק מתורה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ש' ינואר 19, 2019 6:38 pm

אני לא מבין אם כך מדוע אתה טוען שמה שאמרתי שאתה אומר לא אמרת אותו. להיפך אתה אומר יותר ממה שאמרתי בשמך.
אני עוד ריככתי את דבריך והוספתי בהם תנאי שמדובר באופן שהעבירות החמורות הללו מצויות בעם ישראל אבל אם היום מישהו יתגייר ומתכוון לעבוד ע"ז לא ייחשב קבלת עול מצוות. לעומת זאת אם מתגייר ומתכוון לדבר לה"ר כיוון שלצערינו זה חטא מצוי לא מיקרי שאינו מקבל עול מצוות. כך פירשתי את דבריך.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ש' ינואר 19, 2019 9:50 pm

נכון, רק אני לא נכנסתי להגדרות כי רק באתי לומר באופן כלל שזה ודאי לא ראיה לנידון.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » א' מרץ 24, 2019 8:27 pm

עובר ושב כתב:
הרואה כתב:אכן גם לי זעק שזה תוצאות מהמחשב

העתקתי זאת מהקדמת הספר חן וכבוד, ללא שום קשר למחשב. גם אין לי מושג באיזה "מחשב" זה מופיע, ואם בכלל יש במאגרים המקוונים את הספר "עובדות והנהגות לבית בריסק", שיחות הר"ן או תשובות הרמב"ם.

בפעם הבאה לפני שקופצים להשמיץ, אולי כדאי לבדוק.

מעניין מאד. למיטב ידיעתי ספר "חן וכבוד" המפורסם כאן בפורום אוצר החכמה השכם והערב, לא נדפס עד הלום! נמצא הוא במחשב.
ו"ללא שום קשר למחשב" הגעת לתוצאות הנ"ל, בדיוק לספרו שלא נדפס, כה לחי!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 24, 2019 8:33 pm

מה זה הטיעון הזה?.
כשאמרו תוצאות מהמחשב התכוונו לתוצאות שנמצאו על ידי תכנת חיפוש.
השיב עובר ושב שלדידו התוצאות לא נמצאו על ידי תכנת חיפוש אלא הוא העתיקם מהקדמת ספר מסויים. השאלה האם הספר נדפס על גבי נייר או נמצא רק בצורה אלקטרונית איננה קשורה לנושא.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליסף ו־ 145 אורחים