מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לשמוע בקול הרב הזקן או החדש

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ממרומי היער

לשמוע בקול הרב הזקן או החדש

הודעהעל ידי ממרומי היער » ב' ינואר 14, 2019 9:13 am

בבית הכנסת שבו אני מתפלל, היה רב שכיהן בו עשרות שנים, והרבה חזנים היו נוהגים שבשעת אמירת מגן אבות בדברו שליל שבת, החזן והקהל היו אומרים יחד בקול, (בשונה מהמנהגים הנפוצים שהחזן לבדו אומר או שהקהל ואחריהם החזן לבד), וכך נהגתי גם אני כשניגשתי לפני העמוד, וסיפר לי אחד המתפללים המבוגרים שפעם אחת הוא שינה ואמר לבד אחרי החזן, והרב ניגש עליו וגער בו: "כך מנהג המקום עוד מהרב הקדם שהיה כאן ואין לשנות!"

ויהי היום והרב הזקן הלך לבית עולמו ובנו התמנה תחתיו לרב בית הכנסת, ופעם אחת שאלתי אותו אודות המנהג המשונה של בית הכנסת שלנו, שאומרים יחד הקהל והחזן, אמר לי הרב: אני לא מכיר את המנהג הזה! לא כך נוהגים פה, לא שמתי לב שכך אבי זצ"ל היה נוהג! באמת לא ו ש]יר עבדי וצריך לומר הקהל והחזן זא"ז.

הסתבכתי, מה עלי לעשות? לשמוע בקול הרב דהיום, או בקול הוראתו החותכת של אביו הזקן זצ"ל?

דנני

Re: לשמוע בקול הרב הזקן או החדש

הודעהעל ידי דנני » ב' ינואר 14, 2019 9:30 am

אין ספק ! ודאי בקול הרב הקים עכשיו.
בשביל מה הוא רב אם לא בשביל לקבוע הנהגות בית הכנסת??

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' ינואר 14, 2019 11:09 am

אין לך אלא שופט שבימיך.
והוא - השופט שבימיך - צריך לשקול האם לשמר את פסקי הרבנים שלפנין או לא, אבל אחרי שהוא הכריע - אין לקהל מקום להתחמק מפסקיו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 14, 2019 12:05 pm

אין כאן ספק כלל. הרב החי הוא הקובע, ומי יבוא אחרי המלך! וכבר אמר שלמה בכיוצא בזה, והדברים עתיקים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' ינואר 14, 2019 1:03 pm

מעשיה נאה בעניין:

בימי הרה"ק בעל "שפת אמת" זיע"א, נהגו בגור לאחר את תפילת יום השבת, בשל מנהגם להכין עצמם לתפילה בלימוד כמה שעות, כפי המקובל מראשי שושילתא דדהבא, רבוה"ק מפרשיסחא וורקא.

לאחר הסתלקותו לבית עולמים, עלה לכהן בנו הרה"ק בעל "אמרי אמת" זיע"א. בליל שבת הראשונה לאחר התמנותו, אמר לגבאי אחר תפילת ערבית, להודיע שזמן תפילת שחרית ממחרת, בשעה 07:30 בבוקר. לאחר ההכרזה, פנו כמה מזקני החסידים בתרעומת אל האדמו"ר הטרי, כיצד זה הוא מעז לשנות את הנהגת אביו הקדוש ולמעלה בקודש.

נענה ה"אמרי אמת", אם היו רוצים משמים את ההנהגה הקודמת, היו מותירים בהאי עלמא את המנהיג הקודם. ובכל זאת, בכדי להניח את דעתם, קבע הפסקה של שעה בין תפילת שחרית לקריאת התורה.

אפשר טעיתי בפרטים קטנים. יבואו הגוראים הידענים שבינינו, ויעמידו את הסיפור על דיוקו.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 50 אורחים