מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תחיית המתים תהיה בוודאי בעשרים שנים הקרובות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שומע ומשמיע

Re: תחיית המתים תהיה בוודאי בעשרים שנים הקרובות

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' ינואר 28, 2019 9:14 pm

תוכן כתב:
יאיר כתב:
תוכן כתב:ככל שעוברים השנים מתברר יותר ויותר שהרמב"ם צדק שהעולם יתקיים יותר מששת אלפים שנה.

כל עוד לא הגעת קרוב מאוד ל - 6000 אין לזה כ"כ משמעות.

אגב, הרמב"ם הסביר את הגמ' "..ששת אלפי...וחד חרוב"?

הרמב"ם הסביר 'וחד חרוב', שזו דעת יחידאה. ואי אפשר לחכות עד ערב ר"ה שנת ו' אלף ואז להחליט שהרמב"ם צדק, כי אז האכזבה שתגרם לרבבות אלפי ישראל תהיה כל כך גדולה, שאין ספק שאלפים רבים יצאו מן הדת לגמרי, כמו שקרה בימי שבתי צבי ובעוד משיחי שקר. אלא צריך להיות רואה את הנולד, וכבר מעכשיו להעלות את האפשרות הזאת, וככל שהזמן עובר אם עובר, שהאפשרות הזאת תתחזק, כדי שאם נגיע לשנת ו' אלף ומשיח לא הגיע, לא תהיה שברון לב ועגמת נפש שבלתי אפשר להתמודד איתה.

המבורגר בהקדמה למשיחי השקר, מביא כל מיני דעות שמרחיבות את האפשרויות. מסתמא זה היה טעמו.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' ינואר 28, 2019 9:15 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:ואח"כ יצביע על האיש שלא עזר לי ולא קבל את ילדי להמוסד שלו.

מי זה??? אני כבר עכשיו נוקם בו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 9:19 pm

אוצר החכמה כתב:
סעדיה כתב:
תוכן כתב:ככל שעוברים השנים מתברר יותר ויותר שהרמב"ם צדק שהעולם יתקיים יותר מששת אלפים שנה.

????

באמת לא מובן איך מתברר?
זה כמו שתגיד שככל שעובר יותר הזמן והאשה בהריון מתברר שהאשה לא תלד לעולם.

אם זה דבר שמוסכם על כולם, שעד ו' אלפים משיח יגיע, אז היית צודק. אבל מכיון שדבר זה במחלוקת שנויה, וגם אלו שהאמינו שהמשיח יגיע לפני ששת אלפים, לא אמרו כן בוודאות, אלא הכריעו שכן מסתבר יותר (כך נדמה לי שצריכים להבין את שו"ת הרשב"א), ממילא אם הששת אלפים מתקרב, אז יש יותר ויותר סיכוי, שהעולם יתקיים יותר מו' אלפים שנה. האם אתה לא מסכים?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' ינואר 28, 2019 9:28 pm

השאלה עד כמה יש לנו הבנה כמה שנים העולם צריך להתקיים בתיקונו, אולי מספיק 50 שנות משיח?

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' ינואר 28, 2019 9:32 pm

נקווה שבאשכול זה יצאנו י''ח של קיום דברי חז''ל 'אין בין דוד בא עד שיתייאשו מן הגאולה'..

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ב' ינואר 28, 2019 9:33 pm

תוכן כתב:הרמב"ם הסביר 'וחד חרוב', שזו דעת יחידאה. ואי אפשר לחכות עד ערב ר"ה שנת ו' אלף ואז להחליט שהרמב"ם צדק, כי אז האכזבה שתגרם לרבבות אלפי ישראל תהיה כל כך גדולה, שאין ספק שאלפים רבים יצאו מן הדת לגמרי, כמו שקרה בימי שבתי צבי ובעוד משיחי שקר. אלא צריך להיות רואה את הנולד, וכבר מעכשיו להעלות את האפשרות הזאת, וככל שהזמן עובר אם עובר, שהאפשרות הזאת תתחזק, כדי שאם נגיע לשנת ו' אלף ומשיח לא הגיע, לא תהיה שברון לב ועגמת נפש שבלתי אפשר להתמודד איתה.

יפה כתבת.
כבר לפני שנים רבות חשבתי שיש לרבני דורנו להעלות אפשרות זו על הכתב, כדי שאם יגזור האל ותתארך הגלות ח"ו עד אחרי שנת ו' אלפים - לא יצאו רבים ממהמונים מן הדת ח"ו, בראותם שכבר 'הרבנים הקדמונים' שחיו עוד לפני כ200-250 שנה (אני מתכוון לתקופתנו), כתבו בפירוש - בגדר 'פסק הלכה' - שאין הכרח למספר שש אלפים.

מאוד הכאיב לי מה ששמעתי בדרשה בשם אחד הצדיקים שאמר: "גם אם נעמוד בערב ראש השנה של שנת ו' אלפים, רגע אחד לפני סוף היום, עדיין לא תחלש אמונתי".
סתם ולא פירש: מה יהיה רגע אחד אחרי כן?

אל יחשדני הקורא שיש בזה משום התיאשות מן הגאולה. חלילה וחלילה, אלא שנסתרים דרכי ה' ואין אנו יודעים מתי יערה עלינו רוח טהרה וישלח את משיח צדקנו. על כן, החכם עיניו בראשו לראות את הנולד.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 9:40 pm

שומע ומשמיע כתב:השאלה עד כמה יש לנו הבנה כמה שנים העולם צריך להתקיים בתיקונו, אולי מספיק 50 שנות משיח?

לאחרונה יצא לאור מחדש במהדורה נפלאה, מכתב התחיה לר' יהודה ן' זבארה, ושם כותב שימות המשיח יהיו לכל היותר ארבעים שנה. ואח"כ יהיה תחית המתים ועולם הבא, וברוך היודע.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' ינואר 28, 2019 9:57 pm

זו הדעה הרווחת ויתר פרטים ודעות נוספות מובא באריכות ובהרחבה בספר 'אוצרות אחרית הימים' ב"כ

וכפי שכתב הרמב"ם "והדברים האלה לא נדע איך יהיו עד שיהיו"

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' ינואר 28, 2019 10:30 pm

שבענו מטובך כתב:יפה כתבת.
כבר לפני שנים רבות חשבתי שיש לרבני דורנו להעלות אפשרות זו על הכתב, כדי שאם יגזור האל ותתארך הגלות ח"ו עד אחרי שנת ו' אלפים - לא יצאו רבים ממהמונים מן הדת ח"ו, בראותם שכבר 'הרבנים הקדמונים' שחיו עוד לפני כ200-250 שנה (אני מתכוון לתקופתנו), כתבו בפירוש - בגדר 'פסק הלכה' - שאין הכרח למספר שש אלפים.

אין דמיון לתקופת שבתי צבי ולשאר משיחי השקר שבתקופתם אנשים חיו תחת פוגרומים ובאמת ציפו למשיח וזה גרם למשבר קשה אבל היום כמה אנשים באמת מחכים למשיח? מקסימום יתנו איזה הסבר על פי דרוש/ מחשבה/חסידות והדברים אף פעם לא היו כפשוטם וכו'.

מאוד הכאיב לי מה ששמעתי בדרשה בשם אחד הצדיקים שאמר: "גם אם נעמוד בערב ראש השנה של שנת ו' אלפים, רגע אחד לפני סוף היום, עדיין לא תחלש אמונתי".
סתם ולא פירש: מה יהיה רגע אחד אחרי כן?

תירגע, גם האמונה באותו צדיק לא תחלש.

אל יחשדני הקורא שיש בזה משום התיאשות מן הגאולה. חלילה וחלילה, אלא שנסתרים דרכי ה' ואין אנו יודעים מתי יערה עלינו רוח טהרה וישלח את משיח צדקנו. על כן, החכם עיניו בראשו לראות את הנולד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 28, 2019 10:42 pm

תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:
סעדיה כתב:

????

באמת לא מובן איך מתברר?

אם זה דבר שמוסכם על כולם, שעד ו' אלפים משיח יגיע, אז היית צודק. אבל מכיון שדבר זה במחלוקת שנויה, וגם אלו שהאמינו שהמשיח יגיע לפני ששת אלפים, לא אמרו כן בוודאות, אלא הכריעו שכן מסתבר יותר (כך נדמה לי שצריכים להבין את שו"ת הרשב"א), ממילא אם הששת אלפים מתקרב, אז יש יותר ויותר סיכוי, שהעולם יתקיים יותר מו' אלפים שנה. האם אתה לא מסכים?

ברור שאני לא מסכים כי זה טענה שאין בה שום הגיון בסיסי.
למה אם הששת אלפים מתקרב יש יותר סיכוי שהעולם יתקיים מעבר לששת אלפים שנה?
נתתי לך דוגמה טובה עם ההריון.
בא נניח שיש ויכוח אם הריון של בעל חיים מסוים נמשך תשעה חדשים או עשרה. האם העובדה שהנקבה בחודש השמיני מגדילה את הסיכוי שצודקים הטוענים שהוא נמשך עשרה ?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' ינואר 28, 2019 10:52 pm

אוצר החכמה כתב:
תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:
סעדיה כתב:

????

באמת לא מובן איך מתברר?

ברור שאני לא מסכים כי זה טענה שאין בה שום הגיון בסיסי.
למה אם הששת אלפים מתקרב יש יותר סיכוי שהעולם יתקיים מעבר לששת אלפים שנה?
נתתי לך דוגמה טובה עם ההריון.
בא נניח שיש ויכוח אם הריון של בעל חיים מסוים נמשך תשעה חדשים או עשרה. האם העובדה שהנקבה בחודש השמיני מגדילה את הסיכוי שצודקים הטוענים שהוא נמשך עשרה ?

יש שני נקודות. 1. האם העולם המתוקן (ביאת המשיח, תהח"מ, בית המקדש השלישי, וכו') יהיו למשך זמן מועט יחסית? אמת שיש עולם הבא, אבל עדיין. זו לא שאלה קשה מאד, אבל זה מציק, ומחזק את הצד שה' ימשיך לקיים את עולמו גם אחרי ה6000.
2. ישנו חשש כל שהוא אולי נגיע לסוף ה6000 והעולם ימשיך להתקיים, ככל שמתקרבים - באופן רגשי האדם מרגיש כך (וכד' הזוהר אדם קאי בהאי עלמא ודמי דקאי לדרי דרין), זו אינה טענה הגיונית, כפי שכתבת כי אין הבדל בין לפני אלף לזמנינו, אבל האנשים מתחילים לחשוב על כך מה שבעבר לא חשבו. לכן הרב תוכן חושב שראוי להתחיל להכין את הדורות לקראת האפשרות אולי העולם כן התקיים. ברור שהחושש אינו סמוך ובטוח לחלוטין בדברי חז"ל, אם משום שדברי אגדה אפשר לקחת את הדברים לפרשנויות שונות, וכבר ראינו שיש תירוצים לכל מיני דברים שנאמרו ע"י חכמי ישראל, וה"ה לחז"ל. (במקרים הגרוע יותר, החושש אינו סומך על חז"ל).
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב ב' ינואר 28, 2019 11:06 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 28, 2019 10:54 pm

לא התייחסתי לטענת הרב תוכן על ההכנה וגם לא לשאלה אם זה בכלל מוסכם. אני דיברתי על הטענה שלו שמתברר! שהיא חסרת הגיון.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 11:20 pm

אוצר החכמה כתב:בא נניח שיש ויכוח אם הריון של בעל חיים מסוים נמשך תשעה חדשים או עשרה. האם העובדה שהנקבה בחודש השמיני מגדילה את הסיכוי שצודקים הטוענים שהוא נמשך עשרה ?

ננסה לכמת את זה במספרים. יש ספק אם הריון נמשך עשרה חדשים או מאה חדשים. ונניח שכבר עברו תשעה חדשים, ועכשיו אני אמור להכריע איזה צד סביר יותר. אם ילד אמור להוולד תוך עשרה חדשים, אז הוא יוולד תוך החודש האחרון, שזה סכוי של 0.1. אם ילד אמור להיוולד תוך מאה חדשים, אז הסכוי שהילד יוולד ב-91 חדשים הבאים, הוא 0.91. מה יותר מסתבר סכוי של 0.91 או סכוי של 0.1.

האם הדברים ברורים?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' ינואר 28, 2019 11:35 pm

תוכן כתב:
אוצר החכמה כתב:בא נניח שיש ויכוח אם הריון של בעל חיים מסוים נמשך תשעה חדשים או עשרה. האם העובדה שהנקבה בחודש השמיני מגדילה את הסיכוי שצודקים הטוענים שהוא נמשך עשרה ?

ננסה לכמת את זה במספרים. יש ספק אם הריון נמשך עשרה חדשים או מאה חדשים. ונניח שכבר עברו תשעה חדשים, ועכשיו אני אמור להכריע איזה צד סביר יותר. אם ילד אמור להוולד תוך עשרה חדשים, אז הוא יוולד תוך החודש האחרון, שזה סכוי של 0.1. אם ילד אמור להיוולד תוך מאה חדשים, אז הסכוי שהילד יוולד ב-91 חדשים הבאים, הוא 0.91. מה יותר מסתבר סכוי של 0.91 או סכוי של 0.1.

האם הדברים ברורים?

לא הבנתי את החשבון. אין סיכוי שהוא ייוולד ב91 החודשים הקרובים, אלא לאחריהם.
כך שזה 50:50.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' ינואר 28, 2019 11:37 pm

יש דבר אחד שמפריע לי.
יש את הדבר הקדוש שהוא הקבלה של הכלל ישראל.
כל המחשבי קיצים עם כל גדלותם ומרכזיותם, החישוב שלהם לא התקבל בכלל ישראל כתורה מסיני.
לעומת זאת העניין של ששת אלפים [כמושג ממשי] מקובל היום בכלל ישראל כתורה גמורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 11:38 pm

שומע ומשמיע כתב:
תוכן כתב:

האם הדברים ברורים?

אנחנו מדברים על הריון, שהילד יכול להיוולד בכל אחד מהימים. אם זה הריון של עשר חדשים, אז הוא יכול להיוולד באותה הסתברות באחד מ-300 ימים, ואם זה מאה חדשים, באחד מ-3000 ימים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ינואר 28, 2019 11:39 pm

אנסה לבאר יותר לטובת אלו שלא הבינו.

אשה אחת צנועה וחסודה, היתה ידועה במעשי החסד שלה, אומרת תהלים כל רגע פנוי, וכו' וכו'. בקיצור, אשה שניצלה כל רגע לקיום רצונו של בורא עולם.

והנה הגיעה עתה, ובאו כל בני משפחתה להיפרד ממנה, אמרו 'וידוי' ושאר ענינים טובים ונחוצים. ולפתע מזדקפת האשה ונכנסת לאיזה חדר פנימי, נועלת את הדלת אחריה ומתבודדת שם. אחד מהנכדים נכסף לדעת מה הסוד הנורא, טיפס על החלון וגילה שהסבתא הצדקנית מוציאה 'שתי וערב' מאיזה ארון ומנשקת ומחבקת אותו עד מאוד.

כשיצאה הסבתא מהחדר וחזרה למטתה לרגעים האחרונים, תמה הנכד על מה שראו עיניו, והשיבה לו הסבתא: "לפני שעולים לעולם האמת לא לוקחים סיכון... צריך להיות מוכנים לכל האפשרויות"...

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 11:40 pm

שומע ומשמיע כתב:יש דבר אחד שמפריע לי.
כל המחשבי קיצים עם כל גדלותם ומרכזיותם, החישוב שלהם לא התקבל בכלל ישראל כתורה מסיני.

זו אכן שאלה חשובה מאד. אני הקטן חשבתי עליה לפחות עשר שנים. אין לי תשובה ברורה עדיין. אבל אני חושב שאם מסתכלים בראשונים איך שהם מתמודדים עם שאלה זו, רואים שאצלהם לפחות הקץ של ששת אלפים שנה לא היה דבר ברור ומובן מאליו.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' ינואר 28, 2019 11:41 pm

תוכן כתב:

זו אכן שאלה חשובה מאד. אני הקטן חשבתי עליה לפחות עשר שנים. אין לי תשובה ברורה עדיין. אבל אני חושב שאם מסתכלים בראשונים איך שהם מתמודדים עם שאלה זו, רואים שאצלהם לפחות הקץ של ששת אלפים שנה לא היה דבר ברור ומובן מאליו.

שית אלפי - הרב קורח.PDF
(720.99 KiB) הורד 264 פעמים

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' ינואר 28, 2019 11:46 pm

תוכן כתב:

גם בשאלה של הגשמה ההתייחסות בראשונים היא אחרת מאשר כיום.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' ינואר 28, 2019 11:47 pm

יש לי תחושה שאצל כמה ממשתתפי האשכול האמונה תתערער לגמרי דווקא כשיגלו שהמשיח כן מגיע בסוף...

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ינואר 28, 2019 11:49 pm

מענה איש כתב:
תוכן כתב:

גם בשאלה של הגשמה ההתייחסות בראשונים היא אחרת מאשר כיום.

אם אנחנו הולכים לדון על אמונה, אז הרבה דברים בסיסיים שעליהם חונכנו כשהיינו ילדים, נגלה שבראשונים אין הדברים חד משמעיים בכלל!

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' ינואר 28, 2019 11:50 pm

אגב אורחא יש לציין למה שהביאו מאותיות דרבי עקיבא שהעולם יחרב בסוף ששת אלפים ותשעים ושלש שנים.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ב' ינואר 28, 2019 11:54 pm

על שית אלפי וחד חרוב יעו"ע במאירי בהקדמת פירושו לאבות.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' ינואר 29, 2019 1:18 am

ביחס לדברי הגר"א בסד"צ שנז"ל, בקשוני להכניס קטע זה מר' שמואל קעלמער, מתוך הס' תולדות אליהו על אחיו ר' אליהו רוגולר.

1.PNG
1.PNG (57 KiB) נצפה 8684 פעמים

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' ינואר 29, 2019 3:13 am

עמקן כתב:
חרסון כתב:חשוב לציין שהאימרה 'ידועה' בשם ר' חיים (אף כי ככה"נ היא אכן נאמרה ע"י הגרי"ז). והאריך בביאורה (אני מציין זאת בשל הפיקנטיות) הגר"ע יוסף ז"ל באחד מספרי 'תחומין'..

אני שמעתי זה מהגר"מ סאלאווייציק בשם הגרי"ז.

במשפחת הגרי"ז חוזרים זאת בשמו, אודות 'חזית דתית'.
הגרי"ד מבוסטון היה מספר זאת בשם ר' חיים בימי מלחה"ע הראשונה. ראה איש על העדה (בהוצאת ידיעות) עמ' 258. ועוד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 29, 2019 7:41 am

תוכן כתב:
שומע ומשמיע כתב:
תוכן כתב:

האם הדברים ברורים?

אנחנו מדברים על הריון, שהילד יכול להיוולד בכל אחד מהימים. אם זה הריון של עשר חדשים, אז הוא יכול להיוולד באותה הסתברות באחד מ-300 ימים, ואם זה מאה חדשים, באחד מ-3000 ימים.

קשה לי להבין את ההתעקשות המטופשת לעשות את רצון ה' לאירוע סטטיסטי. הריון הוא העניין הדומה שכן הזמן צריך להגיע אע"פ שאנחנו לא יודעים מתי הוא. ולכן צודק שומע ומשמיע שהשאלה היא אחת האם יש גבול של ששת אלפים שנה או לא ואין לזה קשר לסטטיסטיקה.

אבל אם אינך מבין לא אוכל להסביר יותר.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ג' ינואר 29, 2019 8:10 am

תוכן, מהיכן הוצאת שסיכוי לביאת המשיח מפוזר בצורה שווה בין השנים?
אם להמשיך את ההגיון הזה אז לפי דעה שמשיח לא יבוא בסוף האלף השישי... נאמר למשל שעולם יתקיים עוד מיליארד שנה. סיכוי שמשיח יבוא במליון שנה הראשונים הוא 0.1%. ואם יתקיים עשרה מיליארד שנה - אז סיכוי יורד ל 0.01%.

ה' לא משחק בקוביות!

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ג' ינואר 29, 2019 8:29 am

חבל לכם על הזמן להתווכח עם תוכן.
מה הסיכוי שהוא יענה לכם בעשרים שנה הקרובות?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' ינואר 29, 2019 8:39 am

ממש לא מקובל כתורה גמורה.
אגדה זו, כמוה כשאר אגדות חז"ל -
יש הגורסים דברים ככתבן דווקא, אבל רבים וטובים אינם סבורים כך. ופשוט.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 29, 2019 8:39 am

אוצר החכמה כתב:קשה לי להבין את ההתעקשות המטופשת לעשות את רצון ה' לאירוע סטטיסטי. הריון הוא העניין הדומה שכן הזמן צריך להגיע אע"פ שאנחנו לא יודעים מתי הוא. ולכן צודק שומע ומשמיע שהשאלה היא אחת האם יש גבול של ששת אלפים שנה או לא ואין לזה קשר לסטטיסטיקה.

אבל אם אינך מבין לא אוכל להסביר יותר.

אני חושב שאני מבין אותך. ישועת ה' כהרף עין, ואם חז"ל אמרו שמשיח יגיע תוך ו' אלפים, אז כך יהיה ללא שום ספק בעולם. אני רוצה לשאול אבל שאלה אחרת. האם השאלה: 'מה יקרה אם משיח לא מגיע תוך ו' אלפים', היא שאלה לגיטימית? הכוונה, שבן תורה מותר ואפילו ראוי לשאול שאלה זו.

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ג' ינואר 29, 2019 8:42 am

מה? ענית? אתה יודע מה היה הסיכוי לזה מתוך מספר השנים מעכשיו עד מאה ועשרים שלך?
אתה ממש נס סטטיסטי!

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' ינואר 29, 2019 9:29 am

אינני עוצר בפני הדחף הילדותי לשאול שאלה קנטרנית: מסקרן אותי מאד, מאד-מאד, איך רשכבה"ג הגרי"ז ז"ל, בעל 'הלכה כמ"ש בסידור', הי' מגיב למקרא חלק מההודעות והלכי הרוח כאן. איזה רושם הי' נוצר אצלו על הכותבים ועל קבלת גופי אמונת ישראל בנפשם. גם אם אם 'יצאו צודקים' בפשטי סוגיות ואגדות.

אתם צודקים (מראש) שזה לא קשור. סליחה.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ג' ינואר 29, 2019 9:45 am

תוכן אכן צודק שזה מסוכן להפוך קץ ששנוי במחלוקת בין החכמים להלכה למשה מסיני. וידוע שחישובי קץ שלא הגיעו כבר גרמו משברי אמונה ופריקות עול בעבר.

רצוי להביא את הציטוט מהרמב"ם שהוזכר לעיל. מו"נ ח"ב פכ"ח:
כי אמרם שתא אלפי שנין הוי עלמא וחד חרוב אינו העדר המציאות כליל, לאומרו וחד חרוב, הורה על קיום הזמן , ועוד שזה דברי יחיד, והוא באופן מסוים.

מי שירצה לעיין יותר יכול לקרוא מו"נ ח"ב פרקים כז-כט.

נ.ב. יש כם להרחיב על דעת הגאונים על האגדה ואכמ"ל.

002

הודעהעל ידי 002 » ג' ינואר 29, 2019 10:11 am

תוכן כתב:אם אנחנו הולכים לדון על אמונה, אז הרבה דברים בסיסיים שעליהם חונכנו כשהיינו ילדים, נגלה שבראשונים אין הדברים חד משמעיים בכלל!

מה למשל?

סגי נהור כתב:יש לי תחושה שאצל כמה ממשתתפי האשכול האמונה תתערער לגמרי דווקא כשיגלו שהמשיח כן מגיע בסוף...

חס ושלום.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 29, 2019 10:18 am

002 כתב:
תוכן כתב:אם אנחנו הולכים לדון על אמונה, אז הרבה דברים בסיסיים שעליהם חונכנו כשהיינו ילדים, נגלה שבראשונים אין הדברים חד משמעיים בכלל!

מה למשל?

תלמד, תדע!

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' ינואר 29, 2019 10:59 am

תוכן כתב:
002 כתב:

מה למשל?

תלמד, תדע!

כמה הערות קטנות.

א. הרבה פעמים כשלומדים עוד יותר, רואים שהם כן חד משמעיים.

ב. מעניין שלא העירו שעל פי הרבה תחזיות אפוקליפטיות של חסידי אפקט החממה, דברי חז"ל מתממשים נגד עיננו כבר בהוה. ואם איני טועה חלק מהם נוקטים שבעוד מאתיים שנה נזקי ההתחממות יחריבו את הכוכב המסכן שלנו.

ג. מעניין שאף אחד לא העלה את שאלת ה'אתחלתא'...

ד. ראיתי לפני הרבה שנים בשם ה'מגיד מישרים' לבית יוסף ש'חד חרוב' הכוונה שהטבע יתמעט. לא חיפשתי כעת.

ה. יש להבין, אם הרמב"ם מתוך גישה כללית מסוימת לדברי חז"ל נקט שהעולם לא יחרב, ואנחנו נוקטים כשיטות אחרות, הרי שכך היא האמת. ומי שחושש שמא האמת אינה כך, מדוע הוא מחנך את ילדיו על פי הגישה האחרת, ורק כשהוא חושש שהדברים מגיעים לידי מבחן הוא עושה פתאום 'אחורה פנה'? האם אין זה רמאות עצמית למופת? (יתכן ש'חד חרוב' באופן ספציפי אינו כפשוטו, וכפי שציינתי בשם המגיד מישרים. אבל להיזכר פתאום ב'מורה נבוכים' זה לא הגיוני, וכנ"ל).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 29, 2019 11:04 am

איתן כתב:תוכן, מהיכן הוצאת שסיכוי לביאת המשיח מפוזר בצורה שווה בין השנים?
אם להמשיך את ההגיון הזה אז לפי דעה שמשיח לא יבוא בסוף האלף השישי... נאמר למשל שעולם יתקיים עוד מיליארד שנה. סיכוי שמשיח יבוא במליון שנה הראשונים הוא 0.1%. ואם יתקיים עשרה מיליארד שנה - אז סיכוי יורד ל 0.01%.

ה' לא משחק בקוביות!

אני לא חושב שהסכוי מפוזר בין השנים שוה בשוה. (אני חושב שהמונח המקצועי היא, התפלגות נורמלית.) למשל, אני חושב שעכשיו שהקב"ה קיבץ המון נדחי עם ישראל לארץ הקדש בצורה ניסית שאי אפשר היה להעלות על הדעת, ושאנו רואים פריחה של יהודים שומרי תורה ומצוות ולימוד תורה וקיום מצוותיה באופן מפליא, ושהארץ נותנת פירותיה שכל גויי העולם משתוקקים דוקא לפירות ארץ ישראל, הרי בודאי שאחרי ניסים כאלו שהם מעבר לכל דמיון אנושי, המחשבה הסבירה צריכה להיות שמשיח ממש מגיע. ובכל זאת, אני כמסתפק, הן ולאו ורפיא בידי, ולא אדע מה לחשוב. וכבר כתבתי בפוסט אחר, שאני מרגיש כמו בחורה נבגדת סדרתית שפגשה בחור מדהים ולא יודעת איך להתייחס אליו. אבל המנהלים מחקו אותה, כי חשבו שפוסט כזה לא מתאים לאתר קדוש כזה, ואני מה אעשה, כך אני מרגיש, וכך מצאתי לנביאים ולחז"ל שדיברו באופן זה, ותפסתי מידתם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' ינואר 29, 2019 11:33 am

מקדש מלך כתב:
ב. מעניין שלא העירו שעל פי הרבה תחזיות אפוקליפטיות של חסידי אפקט החממה, דברי חז"ל מתממשים נגד עיננו כבר בהוה. ואם איני טועה חלק מהם נוקטים שבעוד מאתיים שנה נזקי ההתחממות יחריבו את הכוכב המסכן שלנו.

ד. ראיתי לפני הרבה שנים בשם ה'מגיד מישרים' לבית יוסף ש'חד חרוב' הכוונה שהטבע יתמעט. לא חיפשתי כעת.

הרב מקדש מלך, פלא עליך שגם אתה מפרש ש"חד חרוב" פירוש שתיפול על העולם איזה אסון אקולוגי או פצצה אטומית (ועל זה אנו מבקשים הרחמן הוא ינחילנו ליום שכולו שבת ומנוחה לחיי העולמים)...

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 137 אורחים