מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הורידו את ההכשר!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
משולש

Re: הורידו את ההכשר!

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:30 pm

לענין כתב:
חיימשה כתב:זה נראה שיש כמה מהחברים שהבינו למה ירמזון מילותיו של המשל הקדמון עם הביסלי.
לא בטוח שפותח האשכול טרח להמשיל את משלו באופן שממחיש את המעשה שנגדו התכוון למחות, ויתכן שאין כאן ויכוח כלל אלא קצר בתקשורת.

אני מאד תמים, ואיני ממשל משלים כלל.
הסיפור הוא פשוט ביותר, ממש כמו שכתבתי [רק במקום ביסלי משהו אחר].

יתכן שאני התבלבלתי אם כן. ואסכם מה שאני מבין עכשיו:
שלושה סיפורים שונים הוזכרו בתחילת האשכול: סיפור מאשכול סמוך, סיפור אמיתי וסיפור בשינוי פרטים.

הסיפור שאני ציינתי (שקשור לאשכול סמוך). הוא עורר בך הרהורים נוגים והזכיר לך את המעשה הפשוט הנ"ל שעליו בנית את סיפור הביסלי

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:32 pm

פרנקל תאומים כתב:אין הכ''נ, לא אותו התחום. הנקודה היא שפרנסה מסודרת היא פרנסה של לימוד מקצוע ואילו פתיחת עסק עצמאי היא נטילת סיכון, ולפי התיאור שלך כנראה נטילת סיכון רב. כמובן שכשאני מדבר על לימוד מקצוע, כוונתי למקצוע שיש לו שוק, ולא לימוד מקצוע רווי לחלוטין כמו משפטים.

אשמח אם תכתוב לי מהו מקצוע עם שוק לא רווי וככה כולם יוכלו ללכת ללמוד אותו...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' פברואר 13, 2019 8:34 pm

הצלחה בעסקים היא בעיקר עניין של אופי ושל אינסטינקטים נכונים.

ה'תורות' לא כאלו גדולות... צריך חריצות והתמדה, להחשיב כסף (שלא לומר לאהוב - אותו, את המצוות שיוצאות ממנו), ולא להתבייש או להתייפיף מלריב עליו או לדרוש יקר... ובעיקר כפי שכבר הזכירו, פשוט להרויח. לא 'להשקיע לטווח ארוך'. לבדוק ריוחיות מראש, ואם משהו מסוים לא הולך, לחתוך הפסדים ומהר, עם כל האי נעימות.

וכמובן צריך מה שקוראים 'מזל' (הכל כמובן משמים. אני מתכוון שלא תמיד ההצלחה קשורה לכישורים או הכנה מוקדמת).

אגב, בדיחה ידועה מספרת על ה'עצלן של הכיתה' שפתח עסק והתעשר הון רב. שאלו אותו מה השיטות שלו להצלחה, ענה 'איני יודע, אני קונה ב10, מוכר ב100, עושה את ה10 אחוז רווח שלי וממשיך הלאה'...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:40 pm

יקים כתב:כל זמן שידחקו את הציבור שלנו לנסות ולהתפרנס בלי אינטרנט אז עסקים יפתחו וייסגרו לאלפים (לכמה לקוחות אתה יכול להגיע בגאולה, ולכמה לקוחות ברשת?...)
לי הקטן יש עסק מסויים, שעליו אני מפרסם רק בעיתונים, ואין לקוחות, כולם צוחקים עלי, שעסק כזה (מסויים) מתפרנס ב99% רק מלקוחות המגיעים דרך הרשת, מה שאני אכן הולך לעשות בקרוב ממש

באמת זה תלוי מאוד מה קהל היעד שלך.
אני מכיר כמה עסקים מצליחים ביותר במקומותינו שאין להם אתר. וכמובן כמו שהזכיר הרב חיימשה הרבה עסקים כשלו עם האתר שלהם.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' פברואר 13, 2019 8:42 pm

חיימשה כתב:
לענין כתב:
חיימשה כתב:זה נראה שיש כמה מהחברים שהבינו למה ירמזון מילותיו של המשל הקדמון עם הביסלי.
לא בטוח שפותח האשכול טרח להמשיל את משלו באופן שממחיש את המעשה שנגדו התכוון למחות, ויתכן שאין כאן ויכוח כלל אלא קצר בתקשורת.

האם רק הפסיקו לשים מדבקות, או שהשתמשו בתעמולה שהמוצר לא כשר כדברי הרב משולש?

רק

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' פברואר 13, 2019 8:43 pm

משולש כתב:
איתן כתב:אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

הפוליטיקה מושחתת מעצם טבעה. יש לפוליטיקאי ופקיד זכות לחלק הטבות, כסף, ג'ובים שלא על חשבוננו האישי. והרבה פעמים בחלוקה הזאת תלוי הקידום והמימון של הפוליטיקאי. מה יעשה הילד ולא יחטא? קשה שלא ללגום קצת מנהר הכספים... יש גם אנשי ציבור ישרים לגמרי, אבל כמה כבר יש כאלו?

אבל אנשי עסקים מנהלים את עסקם לרווחתם ולרווחת הכלל. בד"כ הם עושים את זה רק למענם, ומה בכך? הם לא גוזלים אף אחד (אם זה לא תחום שנתון לרגולציה ממשלתית ומענקים. ואז נוצר קשר הוו-שלטון). והם ניתנים לתחרות עזה והרבה מהם פושטים את הרגל. אני כבר לא מדבר שמדינת הרשע מנסה לסחוט מהם את כל כספם שעמלו עליו רבות. הם מנסים למשוך את הלקוחות ע"י הורדת מחירים והעלת האיכות לרווחת הכולם. גם אם איש עסקים פלוני מתכוון רק להנאת עצמו הוא נמצא מועיל לכולם.

הערה חשובה:
נפוצים מאוד מאוד עסקים מסוג מסויים שהם ממומנים ממשלתית והמנהל אינו באמת "בעל העסק" אלא ממונה ממשלתי, ובהם באמת הכל פוליטיקה גמורה ולא כהתנהלות עסקית רגילה שציינת.

בטעות התחלף לך שם בעל הציטוט.
לכן כתבתי: לא תחום שנתון לרגולציה ממשלתית ומענקים. ואז נוצר קשר הון-שלטון.

זאב ערבות כתב:הערה צדדית: שמתי לב שבזמן האחרון מעלים בפורום נקודות הנוגעות להתנהלות גופים שונים בציבור החרדי לגווניו שלא בדיוק מחמיאות (כגון כמה הודעות כאן בענין הכשרויות), ואף התבטאויות חופשיות על לימוד מקצוע, פתיחת עסק וכו' דברים שסברתי לתומי שהדיסקוס בהם הוא טאבו. האם אני מפספס משהו? האם יש היום יותר פתיחות לבעיות בנושאים אלו, שכולם יודעים שקיימים, אך לא מעיזים לדבר בהם בפומבי שלא להוציא לעז (בגדר כל אחד יודע מדוע כלה נכנסת לחופה).

רוב אנשים כאן מתכסים במסכת הניקים, אז הם יכולים לדבר בצורה יותר חפשית. מה גם שעבודה זה נושא טעון בעיקר בציבור הליטאי ולא בחסידי וספרדי.
חוץ מזה, זה חלק מהחיים שצריך להתפרנס, כמו שצריך לאכול ולשתות... זה החיים. אז למה שיהיה טאבו? כמובן, אין צורך להיות זולל וסבא...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:45 pm

מקדש מלך כתב:הצלחה בעסקים היא בעיקר עניין של אופי ושל אינסטינקטים נכונים.

ה'תורות' לא כאלו גדולות... צריך חריצות והתמדה, להחשיב כסף (שלא לומר לאהוב - אותו, את המצוות שיוצאות ממנו), ולא להתבייש או להתייפיף מלריב עליו או לדרוש יקר... ובעיקר כפי שכבר הזכירו, פשוט להרויח. לא 'להשקיע לטווח ארוך'. לבדוק ריוחיות מראש, ואם משהו מסוים לא הולך, לחתוך הפסדים ומהר, עם כל האי נעימות.

וכמובן צריך מה שקוראים 'מזל' (הכל כמובן משמים. אני מתכוון שלא תמיד ההצלחה קשורה לכישורים או הכנה מוקדמת).

אגב, בדיחה ידועה מספרת על ה'עצלן של הכיתה' שפתח עסק והתעשר הון רב. שאלו אותו מה השיטות שלו להצלחה, ענה 'איני יודע, אני קונה ב10, מוכר ב100, עושה את ה10 אחוז רווח שלי וממשיך הלאה'...

בקיצור כל מיני כינויים מכובסים ל"סיעתא דשמיא". חזרנו לנקודה הראשונה ש"לא לחכמים לחם ולא לנבונים עושר".

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 9:31 pm

אכן, האמת הפשוטה והמוכחת היא ש''אין עשירות מן האומנות ואין עניות מן האומנות'' ואני הק' אישית מציע עצה טובה אמיתית לכל אחד שזה נוגע לו להשקיע קודם כל בלימוד מידת הבטחון ורק אח''כ לחשוב באיזה כיוון להשקיע וללמוד, [ואם נשאו לבו להיות משבט לוי ישאר בביהמ''ד לגמרי!] וזה מוכיח את עצמו יותר מכל המילים הגבוהות של 'שוק'' תכנון עסקי''' וכו' ואני יכול לשבת כאן ולכתוב דוגמאות שהייתי עד להם, עד שיכלה ה''נייר'' המשונה שאנו כותבים עליו.
נכון גם מש''כ הרב מקדש מלך, כל חברי הילדות שלי האמידים היו לפחות בחצי התחתון של הכיתה.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 9:37 pm

לענין כתב:
חיימשה כתב:
לענין כתב:

האם רק הפסיקו לשים מדבקות, או שהשתמשו בתעמולה שהמוצר לא כשר כדברי הרב משולש?

רק

אז כל הדיון כאן לא מובן, ואת''ל ,הדבר תלוי בין אנשי הספר לאנשי עולם המעשה, כמדומני שום דיין בעולם לא היה מצדד נגד מוכר הביסלי.
אנשים ברמת ה''נקיות'' שחברינו מצפים לפגוש בעולם העסקים האכזרי, מסופקני אם יש עשרה בדור.
רוצים שמוכר ביסלי יהיה כמו מרן הגראי''ל, או כאחד מהביוגרפיות המכובסות הנפוצות... יש עוד הרבה מה לשפר בבאל''ח של כו''כ אברכים לפני שדורשים דברים כאלה מגופים כלכליים... ומי שיעלה בדעתו שאני מזלזל באברכים ח''ו מוזמן לעיין מעט בהודעותי הקודמות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 9:57 pm

פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:פשוט אינך יודע את העובדות.
אני עוקב אחר הנושא שנים רבות. מתוך כל עסק שנפתח באיזורי המסחר החרדיים כמו גאולה וכדומה, בערך 1 מ15 שורד. דבר מעט עם בעלי עסקים ותלמד מה קורה. רק כעת הייתי מעורב בעזרה לנישואי חתן שהיה בטוח שהוריו עשירים, והתברר שבעשר שנות מסחר הם צברו חוב מטורף ללא סיכוי לצאת ממנו. אני מכיר בעל חנות מפורסמת מאד בגאולה שנחשב מושא לקנאה לרבים, והמינוס שלו בבנק עומד על 2 מליון... נכון שאנשים אלו נוהגים ברכב ולפעמים גם יוצאים לחופשה. זה לא הופך אותם לעשירים כמו שמשולח שנוסע במחלקת עסקים מרוב שידרוגים עקב נסיעותיו התכופות אינו איש עסקים...
אף אחד לא אמר שיש להם הכנסה פחות מאברך כולל, לאברך יש צורת חיים אחרת ושאיפות אחרות, וגם סייעתא דשמיא מיוחד המפחיתה את הוצאותיו משמעותית מעבר להסתפקות במועט המקובלת. כמו''כ לא כולם עוזבים את הכולל מחוסר פרנסה... יש אנשים ששעת לימוד רצופה היא עבורם עונש חמור.

התופעה אצלנו שכל מי שעושה מעט לביתו נחשב עשיר, הקנאה הבלתי מוסתרת באדם נורמלי שחורש וזורע היא רעה חולה ומגעילה.
אמר לי הדיין ר''צ ברוורמן שבכל ביתר אין למיטב ידיעתו עשיר אחד... רק מגלגלים שנאחזים בגלגל בכל כוחם.

דבריך בעצם תומכים באלו הטוענים שעל היוצאים לפרנסתם ללמוד מקצוע באופן מסודר, ולא לבנות על החוש העסקי שלהם..

עסקים ומקצוע אינם אותו תחום, אחד מתאים לו להיות חשמלאי ולרוץ מבוקר עד ערב לבתי זקנות מפוחדות, ורעהו יעדיף את המתח והאנדרלין שניהול עסק בתוך הלונה פארק העסקי בארצנו, לא קרב זה אל זה, ולא חסרים עורכי דין שעובדים בהתקנת מצלמות אבטחה...

אין הכ''נ, לא אותו התחום. הנקודה היא שפרנסה מסודרת היא פרנסה של לימוד מקצוע ואילו פתיחת עסק עצמאי היא נטילת סיכון, ולפי התיאור שלך כנראה נטילת סיכון רב. כמובן שכשאני מדבר על לימוד מקצוע, כוונתי למקצוע שיש לו שוק, ולא לימוד מקצוע רווי לחלוטין כמו משפטים.

וכי בלימוד מקצוע (אפילו שאינו רווי) אין סיכונים? לא שמעת פעם על פיטורי עובדים מכל מיני סיבות? בפרט אלו שמזקינים ומחליפים אותם בצעירים? הבעיה בלימוד מקצוע הוא שהאפשרויות הכספיות בדרך כלל מוגבלות וזה מה שנקרא עבודה ללא מוצא. לכן יש את אלו שהולכים על עסק עצמאי בד"כ בכדי שיהפכו לגבירים - דבר שלא קורה בכ99 אחוז מהמקרים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 10:35 pm

משולש כתב:
חיימשה כתב:אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

הפוליטיקה מושחתת מעצם טבעה. יש לפוליטיקאי ופקיד זכות לחלק הטבות, כסף, ג'ובים שלא על חשבוננו האישי. והרבה פעמים בחלוקה הזאת תלוי הקידום והמימון של הפוליטיקאי. מה יעשה הילד ולא יחטא? קשה שלא ללגום קצת מנהר הכספים... יש גם אנשי ציבור ישרים לגמרי, אבל כמה כבר יש כאלו?

אבל אנשי עסקים מנהלים את עסקם לרווחתם ולרווחת הכלל. בד"כ הם עושים את זה רק למענם, ומה בכך? הם לא גוזלים אף אחד (אם זה לא תחום שנתון לרגולציה ממשלתית ומענקים. ואז נוצר קשר הוו-שלטון). והם ניתנים לתחרות עזה והרבה מהם פושטים את הרגל. אני כבר לא מדבר שמדינת הרשע מנסה לסחוט מהם את כל כספם שעמלו עליו רבות. הם מנסים למשוך את הלקוחות ע"י הורדת מחירים והעלת האיכות לרווחת הכולם. גם אם איש עסקים פלוני מתכוון רק להנאת עצמו הוא נמצא מועיל לכולם.

הערה חשובה:
נפוצים מאוד מאוד עסקים מסוג מסויים שהם ממומנים ממשלתית והמנהל אינו באמת "בעל העסק" אלא ממונה ממשלתי, ובהם באמת הכל פוליטיקה גמורה ולא כהתנהלות עסקית רגילה שציינת.
אולי תפרט יותר? לא ידעתי אל מה ירמזון דבריך

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 11:04 pm

איתן כתב:
חיימשה כתב:לא חשבתי לרגע שמדובר בביסלי, ומה שאמרתי הוא שחברות הביסלי הם שיזמו את ההכשר ובעקיפין מימנו אותו, וע''כ לגיטימי מצד ועד הכשרות להגן עליהם כשותפים שלהם.
גם מש''כ שחב' הפסטה היתה מכפילה, ספק רב אם זה כך.
אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.
[עפ''י רוב ההתמודדות של בעל עסק במחוזותינו קשה עשרת מונים מזו של אברך. די אם נשים לב לעובדה שרוב מוחלט ממקימי עסקים ומפעלים מסיימים במפח נפש תוך שנה שנתיים עם חובות לעשרים שנה]

אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

אם הצבעת לפוליטיקאים שמבטיחים לך הטבות על חשבון מישהו אחר, אין לך זכות להתלונן כשהם לוקחים את כספך ונותנים למישהו אחר, כולל לעצמם. (תומאס סואל)

ומה תאמרו על מנהלי מוסדות שהם מטרה קבועה לחיצים?
חשבת פעם מה עובר על מנהל מוסד ביום? התנהלות מול הממסד, מול הורים קפדנים, ומול הורים שרואים בו רוצח על שאינו מקבל את ילדיהם, מול מלמדים ומול מוסדות מתחרים, כמה הוא מרוויח? אם הוא נוסע במיניוואן כבר חושבים שנגמרו לו הדאגות בחיים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 13, 2019 11:06 pm

זאב ערבות כתב:וכי בלימוד מקצוע (אפילו שאינו רווי) אין סיכונים? לא שמעת פעם על פיטורי עובדים מכל מיני סיבות? בפרט אלו שמזקינים ומחליפים אותם בצעירים? הבעיה בלימוד מקצוע הוא שהאפשרויות הכספיות בדרך כלל מוגבלות וזה מה שנקרא עבודה ללא מוצא.
לכן יש את אלו שהולכים על עסק עצמאי בד"כ בכדי שיהפכו לגבירים - דבר שלא קורה בכ99 אחוז מהמקרים.

רישא וסיפא של דבריך קצת סתרי אהדדי. תתגבש ותודיע מה נראה לך נכון: לימוד מקצוע מסודר או ''עסקים'' (במחוזותינו זה בדר''כ ''לופט געשעפט''..).

לעצם העניין, בדר''כ כשבן אדם לומד מקצוע סביר שיש לו שוק, הוא ימצא בו את פרנסתו. גם זה לא תמיד קל, בדר''כ צריך להתאזר בסבלנות עד שמתקבלים למקום העבודה הראשון ובתנאים סבירים, לפעמים בהתחלה המשכורת קצת מאכזבת, ולפעמים גם בהמשך... אבל פרנסה יציבה יש.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 11:17 pm

ואילו אני הק' דווקא ממליץ על 'לופטגישעפט'!
ר''ל אם כבר הולכים על עסק [בלשון הקדומה חנווני או תגר] לא לפתוח חנות. רק כמה שאפשר בלי זה. תיווך, דילר, מכירה ביתית, הרגולציה המרושעת בארץ אינה מאפשרת להרוויח כמעט, רוב בעלי העסקים המכובדים חיים בלחץ נוראי, ואני מדבר על אלו ששורדים. רק אחרי שמישהו כבר התבסס כראוי יש מקום להתפתח באופן רשמי יותר.
מי שמתאימה לו עבודה קשה ומכניסהמצבו טוב יותר. חשמלאי, טבח, טכנאי מכל סוג, אלו עובדים קשה ומרוויחים כראוי, ואין להם סיכוי להתעשר.
[רק לדוגמא: טבח בישיבה עובד כ5 שעות ביום ומרוויח 7-8 נטו]

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 11:56 pm

פרנקל תאומים כתב:
זאב ערבות כתב:וכי בלימוד מקצוע (אפילו שאינו רווי) אין סיכונים? לא שמעת פעם על פיטורי עובדים מכל מיני סיבות? בפרט אלו שמזקינים ומחליפים אותם בצעירים? הבעיה בלימוד מקצוע הוא שהאפשרויות הכספיות בדרך כלל מוגבלות וזה מה שנקרא עבודה ללא מוצא.
לכן יש את אלו שהולכים על עסק עצמאי בד"כ בכדי שיהפכו לגבירים - דבר שלא קורה בכ99 אחוז מהמקרים.

רישא וסיפא של דבריך קצת סתרי אהדדי. תתגבש ותודיע מה נראה לך נכון: לימוד מקצוע מסודר או ''עסקים'' (במחוזותינו זה בדר''כ ''לופט געשעפט''..).

לעצם העניין, בדר''כ כשבן אדם לומד מקצוע סביר שיש לו שוק, הוא ימצא בו את פרנסתו. גם זה לא תמיד קל, בדר''כ צריך להתאזר בסבלנות עד שמתקבלים למקום העבודה הראשון ובתנאים סבירים, לפעמים בהתחלה המשכורת קצת מאכזבת, ולפעמים גם בהמשך... אבל פרנסה יציבה יש.

אין שום סתירה בדברי אלא שני ענינים שונים. כמו בכל דבר בחיים יש פלוס ומינוס בכל דבר. מישהוא העיר שללכת על לימוד מקצוע ולעבוד עבור מעסיק זה בטוח, ועל זה הערתי שיכולים לפטר ולא תמיד מוצאים עבודה חדשה או שכבר בגיל מתקדם והמעסיקים מעדיפים אנשים צעירים מכל מיני סיבות. ושוב אני חוזר על דברי, בעבודה ממוסדת בד"כ אפשרויות הקידום מוגבלות ושמורות לאנשים "מיוחסים" עם קשרים וכדומה (עם איזה יוצא מן הכלל פה ושם). אך הנקודה העיקרית היא שאין כזה דבר פרנסה יציבה. קח את טבע שהיתה סלע הגיברלטר של התעשיה הישראלית והנה קרה משבר בגלל החלטה אומללה שעשתה בעסקת רכש ופיטרה חלק גדול של העובדים שחשבו שיש להם עבודה לכל החיים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 11:59 pm

חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:

ואילו אני הק' דווקא ממליץ על 'לופטגישעפט'!
ר''ל אם כבר הולכים על עסק [בלשון הקדומה חנווני או תגר] לא לפתוח חנות. רק כמה שאפשר בלי זה. תיווך, דילר, מכירה ביתית, הרגולציה המרושעת בארץ אינה מאפשרת להרוויח כמעט, רוב בעלי העסקים המכובדים חיים בלחץ נוראי, ואני מדבר על אלו ששורדים. רק אחרי שמישהו כבר התבסס כראוי יש מקום להתפתח באופן רשמי יותר.
מי שמתאימה לו עבודה קשה ומכניסהמצבו טוב יותר. חשמלאי, טבח, טכנאי מכל סוג, אלו עובדים קשה ומרוויחים כראוי, ואין להם סיכוי להתעשר.
[רק לדוגמא: טבח בישיבה עובד כ5 שעות ביום ומרוויח 7-8 נטו]

בצעירותי לפני כ55 שנה אמי קראה לאינסטלטור. עשה מה שעשה במשך כמה דקות ודרש 50 לירות. אמי התפלאה: בשביל חמש דקות 50 לירות? בעלי לא מרוויח זאת בשבוע! אז האינסטלטור ענה לה: גבירתי, אז שבעלך ילך להיות אינסטלטור!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 14, 2019 12:02 am

זאב ערבות כתב:
פרנקל תאומים כתב:

אין שום סתירה בדברי אלא שני ענינים שונים. כמו בכל דבר בחיים יש פלוס ומינוס בכל דבר. מישהוא העיר שללכת על לימוד מקצוע ולעבוד עבור מעסיק זה בטוח, ועל זה הערתי שיכולים לפטר ולא תמיד מוצאים עבודה חדשה או שכבר בגיל מתקדם והמעסיקים מעדיפים אנשים צעירים מכל מיני סיבות. ושוב אני חוזר על דברי, בעבודה ממוסדת בד"כ אפשרויות הקידום מוגבלות ושמורות לאנשים "מיוחסים" עם קשרים וכדומה (עם איזה יוצא מן הכלל פה ושם). אך הנקודה העיקרית היא שאין כזה דבר פרנסה יציבה. קח את טבע שהיתה סלע הגיברלטר של התעשיה הישראלית והנה קרה משבר בגלל החלטה אומללה שעשתה בעסקת רכש ופיטרה חלק גדול של העובדים שחשבו שיש להם עבודה לכל החיים.

ברור שחברות נופלות, אבל אלו שפושטים את הרגל הם הבעלים, קרי אנשי העסקים. הכימאים שעבדו ב''טבע'', אלו מביניהם שלא השכילו להימלט בזמן מהספינה שהחלה לטבוע, כבר מצאו מאז מקום עבודה חילופי בתחומם, אולי קצת נאלצו לרדת בתנאים, אבל הכל בסדר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' פברואר 14, 2019 12:12 am

האם אתה יודע זאת בוודאות? שכל הכימאים מצאו את מקומם? דרך אגב איך ידעו להמלט? הלא גם בשוק המניות היתה הפתעה והרבה משקיעים הפסידו את כספם. בדרך כלל רק אנשים הקרובים לצמרת יודעים באמת מה קורה או מה המאזן לרבעון הולך להיות. בע"ה לאחר מנחה מעריב אכתוב כמה סיפורים בנושא בראה ויספרה שנשאר קצת מיותם בזמן האחרון.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' פברואר 14, 2019 10:01 am

חיימשה כתב:אולי תפרט יותר? לא ידעתי אל מה ירמזון דבריך

האמת שלא נוח לי לפרט בפורום, אבל בפרטי אשמח (בניק "משולש_פרטי" רק תודיע לי ששלחת לשם כדי שאכנס לניק הזה).

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' פברואר 14, 2019 10:51 am

שלחתי

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 14, 2019 2:49 pm

זאב ערבות כתב:האם אתה יודע זאת בוודאות? שכל הכימאים מצאו את מקומם? דרך אגב איך ידעו להמלט? הלא גם בשוק המניות היתה הפתעה והרבה משקיעים הפסידו את כספם. בדרך כלל רק אנשים הקרובים לצמרת יודעים באמת מה קורה או מה המאזן לרבעון הולך להיות. בע"ה לאחר מנחה מעריב אכתוב כמה סיפורים בנושא בראה ויספרה שנשאר קצת מיותם בזמן האחרון.

טוב, טוב, אני לא יודע על כולם (קשים אתם..). לפחות על אחד אני יודע (ליתר דיוק, אחת. ואכמ''ל). הבעיה בדר''כ במקרים כאלו היא רק עם האנשים "המבוגרים" (מגיל חמישים ומעלה, אל תעלב ר' זאב..), שכבר מתקשים למצוא מקום עבודה חילופי, אבל גם הם, אם הם יהיו מוכנים לרדת הרבה מהתנאים המפליגים שהיו להם לפנ''כ (וזו גם בעיה של אגו), הם בדר''כ ימצאו מקום עבודה חילופי להעביר בו את החמש עשרה שנה שעוד נותרו להם עד הפנסיה הדשנה שעתידה להם. משא''כ אנשי ''עסקים'', שכשהעסק שלהם מתמוטט סופית כשהם בגיל ארבעים ושבע, הם עומדים בפני שוקת שבורה של ממש.

איך אפשר לדעת להימלט? בדר''כ, וזאת אני יודע היטב מתוך ניסיון של כמה מבני משפחתי (בתחומים שונים), אפשר להריח כבר כמה שנים קודם ההתרסקות, שהעניינים הולכים לכיוון לא טוב.

שוק המניות זה כמובן משהו אחר לגמרי. אני מדבר על מקצוע מסודר. מניות זה ''עסקים''.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' פברואר 14, 2019 4:07 pm

על בעית המבוגרים כבר הערתי. ההערה לגבי שוק המניות היתה לגבי טבע (במקרה ספציפי זה ולא לגבי שוק המניות בכללותו) שהמשקיעים בה הפסידו הון רב כי לא היו סימנים מקדימים ורק הצמרת ידעה אולי לצאת בזמן.
הרבה פעמים כשמפוטרים לפני גיל הפנסיה מפסידים חלק ניכר ממנה ולא כל פנסיה היא דשנה. האם שמעת על ת"ח שיוצא לפנסיה בגיל 65? אדרבה אז מתחיל עיקר פעילותם. דרך אגב בבית הכנסת שלנו יש שני מתפללים בגילי השמונים שעדיין עובדים. הראשון היה רבי בחדר ובגיל הארבעים פלוס עשה הסבה לעורך דין ועדיין יש לו משרד משגשג. השני אף הוא היה רבי ובגיל הארבעים למד רפואה. המרפאה שלו בלייקוואוד ולפני כשלש שנים (כשהיה כבר למעלה משמונים) נישא עם אלמנה הגרה בשכונתינו ועבר לגור במונסי ונוסע למשרדו בליקווד לבדו במכוניתו כל יום!
גם הרבה אנשים מפוטרים מקבלים מפח נפש. מפח נפש לא קשור למקצוע מסויים אלא לתכונות הבן אדם. יש אנשים שמסוגלים יותר להתגבר על קשיים מאחרים (או בלשון סלנג לצאת מזה). יש גם אנשי עסקים שלא הלך בעסק אחד ולא נשברו ומנסים בשנית ובשלישית.
הבעיה העיקרית בארץ היא שהשוק קטן יחסית, תוציא את הערבים למיניהם נשארו כשש מליון יהודים שזה פחות מאוכלסיית העיר ניו יורק (משמע יחסית כפר קטן) ברגע שלמישהוא יש איזה רעיון לעסק יחודי - מיד באים אחרים ומעתיקים את הרעיון. מה שמשנה את המשוואה זה האינטרנט ואכן יש אלפי (או עשרות אלפי) אנ"ש שיש להם "חנויות" באמזון ואז הם תיאורטית פתוחים לכל העולם (אך יש להזהר אף כאן כיוון שיש תחרות סמויה ובעל חנות אחת שם רגל לשני ועוד כל מיני טריקים ויש סדנאות מיוחדות כיצד לנהל שם עסק).
אתן דוגמא לרעיון מקורי, אברך (אני מכיר אותו אישית) בלייקווד החל לפרסם שהוא קונה כרטיסי מתנה של חנויות שאנשים קבלו במתנה, ואז הוא מוכר אותם במחיר מוזל לשווי הכרטיס. היום זה עסק משגשג והוא מעסיק כמה וכמה אברכים שזו ממש פרנסה קלה ונקיה ששכרה בצידה (שם העסק cardcash)

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' פברואר 14, 2019 9:39 pm

לא הבנתי מדוע לניו יורק הגדולה יש יותר הזדמנויות מאשר בארץ הקטנה, הלוא הכל יחסי כי באותה מידה יש יותר עובדים. אם כי באופן כללי העולם צועד לריכוזיות, מעט חברות שולטות על נתחי שוק ענקיים. כמו"כ במקביל הטכנולגיה מצמצת את הצורך בכח אנושי, ושני אלו בשורות רעות לשוק העבודה בישראל ובניו יורק.
לעצם הדיון הלוא לרוב בני אדם אין להם את הכישורים השונים להיות יזמים ובעלי עסק והם מסוגלים להיות שכירים, יחידים בעלי כשרונות עסקיים מסגולים ללכת על גדול יותר.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ה' פברואר 14, 2019 10:10 pm

חיימשה כתב:
איתן כתב:
חיימשה כתב:לא חשבתי לרגע שמדובר בביסלי, ומה שאמרתי הוא שחברות הביסלי הם שיזמו את ההכשר ובעקיפין מימנו אותו, וע''כ לגיטימי מצד ועד הכשרות להגן עליהם כשותפים שלהם.
גם מש''כ שחב' הפסטה היתה מכפילה, ספק רב אם זה כך.
אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.
[עפ''י רוב ההתמודדות של בעל עסק במחוזותינו קשה עשרת מונים מזו של אברך. די אם נשים לב לעובדה שרוב מוחלט ממקימי עסקים ומפעלים מסיימים במפח נפש תוך שנה שנתיים עם חובות לעשרים שנה]

אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

אם הצבעת לפוליטיקאים שמבטיחים לך הטבות על חשבון מישהו אחר, אין לך זכות להתלונן כשהם לוקחים את כספך ונותנים למישהו אחר, כולל לעצמם. (תומאס סואל)

ומה תאמרו על מנהלי מוסדות שהם מטרה קבועה לחיצים?
חשבת פעם מה עובר על מנהל מוסד ביום? התנהלות מול הממסד, מול הורים קפדנים, ומול הורים שרואים בו רוצח על שאינו מקבל את ילדיהם, מול מלמדים ומול מוסדות מתחרים, כמה הוא מרוויח? אם הוא נוסע במיניוואן כבר חושבים שנגמרו לו הדאגות בחיים

אני לא רציתי להיכנס לפרטים. גם איני מומחה למה בדיוק קורה בתוך מוסדות. אבל אפשר לשער מעצם השיטה.

השאלה היא באיזה מוסדות חינוך מדובר, דהיינו עד כמה המדינה מעורבת בהם, באופן ישיר או עקיף. כללו של דבר – כל מקום שהמדינה שולטת בו קללה שולטת בו. וכמה שהדבר יותר ריכוזי כך הוא רע יותר.

אם מי שבונה (או אפילו רק מקצה קרקע) את בתי ספר זה משרד החינוך והעירייה אז לקבוצות לחץ ומפלגות ניתן הכוח להחליט לאיזה קהילה להקצות בנינים. אם הנך רוצה לפתוח בית ספר חדש – תצטרך להיעזר בכוח של לוביסטים, מפלגות ופקידים שדרכם זורם הכסף. מי ששולט – שולט בכיפה. הגדולים יכולים לרמוס את הקטנים. המאורגנים את הבלתי מאורגנים. קבוצות לחץ יכולים להיות יותר חזקים מכלל הציבור. יש מריבות בלתי פוסקות בין מגזרים וקהילות. זה גם אחת הסיבות למה בערים חרדיות מפלגות מגזריות מתחרות בינם לבין עצמם, ולמה כל קהילה מעוניינת בנציג משלה במועצת העירייה. השאלה היא איך מחלקים את העוגה הציבורית השמנה. כך קורה בכל תחום, לא רק בחינוך.

בארץ לעובדי המדינה ניתן כח רב. מצד אחד – קביעות שלא מאפשרת לפטר עובד ותיק. מצד שני – זכות לשבות ולסחוט הטבות. אני כבר לא מדבר על חוקים הרעים של העבודה המאורגנת באר שבהרבה מקרים כופים גם על עובד שאינו מעוניין בכך להצטרף להסתדרות.
זה גרם שעם הזמן עובדי המדינה על זרועותיה (או מונופולים בחסותה) קבלו עוד ועוד זכויות. יש כאלו שיותר – כאלו שיש להם יד על השאלטר ויכולים להזיק חזק ובקלות, כעובדי הנמלים או חברת החשמל. ויש כאלו שהצליחו פחות, אבל גם כן הצליחו…
לא מזמן ראיתי פרסומים של השכר במגזר הציבורי בישראל. עובדי המדינה מרוויחים לא רע… בחינוך השכר נמוך יחסית עם הממוצע קצת מעל 13 אלף ש"ח. אמנם שכר הממוצע כשלעצמו זה דבר די מטושטש. יש לעיין יותר. יש פער גדול בין מורים ותיקים לצעירים. יש את ההיקף השעות לאו דווקא עמוס במיוחד, בלשון המעטה. יש גם כל מיני הטבות חשובות שלא רואים במבט ראשון – חופשת קייץ למשל.
למורה אין שום תמריץ להיות מורה הטוב. השכר שלו תלוי רק בתארים, השתלמויות וותק. אם הוא ישקיע הרבה הוא לא יקבל תוספת במשכורת. אם ישקיע פחות הוא לא יפוטר. יש מורים דפוקים שמקבלים יותר מן הראוי באמת, ויש מורים מצויינים שמקבלים פחות מן הראוי להם. טוב לגרועים ורע לטובים.

בעל מוסד שמתוקצב במישרין על ידי המדינה אינו כבעל העסק שסופר כל פרוטה שיוצאת מכיס שלו. הוא לא יעסיק עובד מיותר או לא-יוצלח, אלא אם כן הוא רוצה לתת צדקה על חשבונו.
מנהל בית ספר מוציא כסף ממשרד החינוך. בציבור החרדי עבודת מורה נחשבת מלאכה קלה, נקיה ומכובדת. במיוחד שהשכר הממוצע אצל חרדים נמוך מאשר אצל חילונים. למנהל יש תמריץ מאד חזק לקבל למורה כלה של מנהל אחר על מנת שהוא בתורו יקבל את בתו. אין לו עניין מיוחד לקבל מורה מוכשרת אך נעדרת קשרים.

והאלטרנטיבה? מי אמר שבכלל המדינה חייבת לממן חינוך? פרט לת"תים מתקנת רבי יהושע בן גמלא, וגם שם זה מוטל על הקהילה. ויש מחלוקת האם מממנים לכולם או רק ליתומים ובני עניים. אבל חינוך של מקצועות חול? בשביל להוציא כסף מאזרחים צריך קצת יותר מסברה או רוב קולות. עיין במה שכתב ידידנו הרב רועי הכהו ז’ק כאן.

בארץ יש תקצוב מטורף לחינוך. מעל 2000 ש"ח בחודש לתלמיד. לא משנה כרגע הסכום המדוייק. מה שוודאי שחינוך מקבל תקציבי עתק, אך התוצאות די עגומות. והכל מפני ריכוזיות, ניהול כושל וחוסר תחרות. אבל גם אם אנשים רוצים שהמדינה תתקצב את החינוך – עדיף לעשות את זה בשיטת שוברים. כמו שפעם הציע מילטון פרידמן. נהוג בצורה מצומצת עם הרבה הגבלות בשוודיה. ובארץ נמצא במצע של מפלגת "זהות".

דהיינו המדינה תתקצב את חינוך, אך תצמצם או תבטל כליל את הפיקוח עליו. שכל הורה יקבל כל חודש שובר ויחליט בעצמו לאיזה בית ספר לשלוח את ילדיו, בלי אזורי רישום וכדומה. משרד החינוך לא יתערב בתכנית הלימודים (או יתערב בצורה מינימלית), בניין בתי ספר, שכר מורים וכדומה. תפריט את בתי הספר הקיימים. משרד החינוך לא יבנה בתי ספר אלא יזמים פרטיים מהכסף שלהם. אם יראו שיש מחסור במקומות לימוד באזור פלוני – ירחיבו בית ספר קיים או יבנו חדש. והכל לפי המרקם האכלסייה המקומי. אז לכל בית ספר יהיה תמריץ חזק לשכנע את ההורים לשלוח את ילדיהם לבית ספרם. תמריץ כלכלי של השובר שביד ההורה. במקום שהעסקנים והפקידים יחליטו מה טוב לילד – ההורים בעצמם יחליטו.
בעל בית הספר שירצה להעסיק כלתו בשכר מוגזם בחצי משרה שחצי מיותרת יוכל, אך זה יהיה על חשבונו האישי. מתחרהו ינהג ביתר תבונה. ההורים יוכלו בנקל לברוח למתחרה שיוכל להציע חינוך יותר איכותי. עם מורות איכותיות, מוכשרות ומשקיעות. המנהל יוכל לחלק פרמיות למורות מצטיינות ובכך לתת תמריץ להשקיע. הוא בנקל יוכל לפטר מורה גרועה. כל מנהל בית ספר יוכל להמציא תוכנית לימודים משלו. למשל לימודי צילום מכיתה א’. או בלי לימודי ספרות, כימיה, פיזיקה וכו’ אלא רק מקצועות מעשיים. ההורים יחליטו מה טוב לילדיהם. בתי ספר שלא יתנהלו בצורה יעילה יסגרו תחת הלחץ של מתחרים שיקחו את כל תלמידיהם או שיאלצו לאמץ את הדפוסים של בתי ספר מוצלחים.
גם הכוח של קבוצות לחץ שונות יבוטל או יצומצם בצורה דרסטית.

חסל על השחיתות, בזבזנות וחוסר יעילות. אני לא אומר שהמצב בבתי ספר מזוויע. אני לא באמת מכיר את המצב. אני רק אומר שמבנה הנוכחי קורא לשחיתות וחוסר יעילות באופן אוטומטי ומתגמל עליה. לא משהו שמיוחד לחינוך. לא משהו שקשור למגזר כזה או אחר. כך זה בכל תחום ריכוזי.

מי שרוצנ יוכל לקרוא על הכשל של מערכת החינוך בארץ וכן על הפתרון האפשרי. על הצד התורני כבר שלחתי לדברי הרב רועי ז'ק.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' פברואר 14, 2019 10:25 pm

חלק גדול מהדברים נכון בהחלט, אבל לא הבנתי מה הקשר בין זה למנהלי התתי''ם שלנו. אצלינו התחרות חוגגת, אפילו יותר מידי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' פברואר 14, 2019 10:45 pm

ישא ברכה כתב:לא הבנתי מדוע לניו יורק הגדולה יש יותר הזדמנויות מאשר בארץ הקטנה, הלוא הכל יחסי כי באותה מידה יש יותר עובדים. אם כי באופן כללי העולם צועד לריכוזיות, מעט חברות שולטות על נתחי שוק ענקיים. כמו"כ במקביל הטכנולגיה מצמצת את הצורך בכח אנושי, ושני אלו בשורות רעות לשוק העבודה בישראל ובניו יורק.
לעצם הדיון הלוא לרוב בני אדם אין להם את הכישורים השונים להיות יזמים ובעלי עסק והם מסוגלים להיות שכירים, יחידים בעלי כשרונות עסקיים מסגולים ללכת על גדול יותר.

ראשית, הדברים שכתבתי לגבי אמזון נכונים גם לארץ. יש הרבה אנ"ש בארץ שיש להם חנויות שם אך לא תוכל לדעת זאת. אני קניתי ספר דרך אמזון והגיע מקרית ספר ומחברו חבר בפורום!
מה שכתבתי זה לגבי ארה"ב כולה. יש כאן תרבות מסחרית ותחרותית מפותחת ובד"כ עם מעט פקוח מלמעלה (תלוי כמובן במוצר) ולכן רוב החברות המובילות בעולם הם בד"כ אמריקאיות.
כבר כתבו כאן על בעלי כישורים. זה כמו בלימוד, לא כל מי שנחשב בעל כשרון בישיבה הוא זה שיצמח להיות מגדולי הדור אלא דרושים דברים נוספים. יש הרבה בעלי כשרונות שנכשלו בעסקיהם, ולעומתם יש כאלו שהתמזל להם מזלם או שבלי כשרונות הראו משום מקום חוש מסחרי מפותח.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 14, 2019 11:18 pm

זאב ערבות כתב:
פרנקל תאומים כתב:
זאב ערבות כתב:האם אתה יודע זאת בוודאות? שכל הכימאים מצאו את מקומם? דרך אגב איך ידעו להמלט? הלא גם בשוק המניות היתה הפתעה והרבה משקיעים הפסידו את כספם. בדרך כלל רק אנשים הקרובים לצמרת יודעים באמת מה קורה או מה המאזן לרבעון הולך להיות. בע"ה לאחר מנחה מעריב אכתוב כמה סיפורים בנושא בראה ויספרה שנשאר קצת מיותם בזמן האחרון.

טוב, טוב, אני לא יודע על כולם (קשים אתם..). לפחות על אחד אני יודע (ליתר דיוק, אחת. ואכמ''ל). הבעיה בדר''כ במקרים כאלו היא רק עם האנשים "המבוגרים" (מגיל חמישים ומעלה, אל תעלב ר' זאב..), שכבר מתקשים למצוא מקום עבודה חילופי, אבל גם הם, אם הם יהיו מוכנים לרדת הרבה מהתנאים המפליגים שהיו להם לפנ''כ (וזו גם בעיה של אגו), הם בדר''כ ימצאו מקום עבודה חילופי להעביר בו את החמש עשרה שנה שעוד נותרו להם עד הפנסיה הדשנה שעתידה להם. משא''כ אנשי ''עסקים'', שכשהעסק שלהם מתמוטט סופית כשהם בגיל ארבעים ושבע, הם עומדים בפני שוקת שבורה של ממש.

איך אפשר לדעת להימלט? בדר''כ, וזאת אני יודע היטב מתוך ניסיון של כמה מבני משפחתי (בתחומים שונים), אפשר להריח כבר כמה שנים קודם ההתרסקות, שהעניינים הולכים לכיוון לא טוב.

שוק המניות זה כמובן משהו אחר לגמרי. אני מדבר על מקצוע מסודר. מניות זה ''עסקים''.

...הבעיה העיקרית בארץ היא שהשוק קטן יחסית, תוציא את הערבים למיניהם נשארו כשש מליון יהודים שזה פחות מאוכלסיית העיר ניו יורק (משמע יחסית כפר קטן) ברגע שלמישהוא יש איזה רעיון לעסק יחודי - מיד באים אחרים ומעתיקים את הרעיון. מה שמשנה את המשוואה זה האינטרנט ואכן יש אלפי (או עשרות אלפי) אנ"ש שיש להם "חנויות" באמזון ואז הם תיאורטית פתוחים לכל העולם (אך יש להזהר אף כאן כיוון שיש תחרות סמויה ובעל חנות אחת שם רגל לשני ועוד כל מיני טריקים ויש סדנאות מיוחדות כיצד לנהל שם עסק).
אתן דוגמא לרעיון מקורי, אברך (אני מכיר אותו אישית) בלייקווד החל לפרסם שהוא קונה כרטיסי מתנה של חנויות שאנשים קבלו במתנה, ואז הוא מוכר אותם במחיר מוזל לשווי הכרטיס. היום זה עסק משגשג והוא מעסיק כמה וכמה אברכים שזו ממש פרנסה קלה ונקיה ששכרה בצידה (שם העסק cardcash)

ר' זאב, אני רואה שלמרות כל הטענות שלך על ה''הלוך ילך'' החרדי, אתה עדיין מאנ''ש למהדרין, עם כל המנטאליות של כסף קל, לופט גישעפט, ו''עסקים''. ואני על שלי אעמודה: מי שאיננו בתחום התורני, והוא מחפש פרנסה יציבה בשוק החפשי, שישנס מתניים וילמד מקצוע טוב (אישית, לענ''ד, מי שעיניו בראשו ויש לו יכולת, יפנה לתחום ההיי טק והמסתעף, שם גם כבר אפשר להתקדם הרבה מאד, עם קצת תבונה וסבלנות). מליונר הוא לא יהיה, אבל פרנסה טובה ומסודרת בעז''ה תהיה לו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' פברואר 14, 2019 11:38 pm

פרנקל תאומים כתב:ר' זאב, אני רואה שלמרות כל הטענות שלך על ה''הלוך ילך'' החרדי, אתה עדיין מאנ''ש למהדרין, עם כל המנטאליות של כסף קל, לופט גישעפט, ו''עסקים''. ואני על שלי אעמודה: מי שאיננו בתחום התורני, והוא מחפש פרנסה יציבה בשוק החפשי, שישנס מתניים וילמד מקצוע טוב (אישית, לענ''ד, מי שעיניו בראשו ויש לו יכולת, יפנה לתחום ההיי טק והמסתעף, שם גם כבר אפשר להתקדם הרבה מאד, עם קצת תבונה וסבלנות). מליונר הוא לא יהיה, אבל פרנסה טובה ומסודרת בעז''ה תהיה לו.

וכי מי טען שאיני מאנ"ש למהדרין? למי אין טענות? כיוון שבתוך עמי אני יושב אני מעורר דברים שלא נראים לי, האם זה פוסל והופך אותי ללא חרדי? כבר הערתי לעיל שאני מתפלא על הביקורת הנוקבת שנכתבת כאן ובאשכולות אחרים שלא הייתי מעז לכתוב.
ואני חוזר ואומר, שפרנסה זה מן השמים. נקודה. יש חכמים ומוכשרים שנכשלו ויש לא יוצלחים שהצליחו וזה דבר שלא ניתן לדעת מראש. יש אחד שנראה כלמך ופתאום הולך לו ויש אחד שנראע כקנקר רציני ולא הולך לו דבר. יש אנשים שלמדו מקצוע ולא הלך להם (הרבה עורכי דין כאלה) ויש הרבה כשלונות בהייטק עם כל התבונה והסבלנות ובקיצור לא מובטח לאף אחד שהולך למקצוע פרנסה טובה ומסודרת. שמעת פעם על מליונרים שהפסידו את כספם? (סיפרתי על שניים כאלה באשכול וקנה לך חבר).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' פברואר 15, 2019 12:11 am

זאב ערבות כתב:
פרנקל תאומים כתב:ר' זאב, אני רואה שלמרות כל הטענות שלך על ה''הלוך ילך'' החרדי, אתה עדיין מאנ''ש למהדרין, עם כל המנטאליות של כסף קל, לופט גישעפט, ו''עסקים''...

וכי מי טען שאיני מאנ"ש למהדרין? למי אין טענות? כיוון שבתוך עמי אני יושב אני מעורר דברים שלא נראים לי, האם זה פוסל והופך אותי ללא חרדי? כבר הערתי לעיל שאני מתפלא על הביקורת הנוקבת שנכתבת כאן ובאשכולות אחרים שלא הייתי מעז לכתוב....

כתבתי בהומור כמובן. אל דאגה ר' זאב, אחינו אתה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' פברואר 15, 2019 2:25 am

רוב מה שאני כותב אף הוא בהומור... אבי בא מעירה ברומניה בשם גורה הומור (זו לא בדיחה).

איתן

הודעהעל ידי איתן » ו' פברואר 15, 2019 7:46 am

חיימשה כתב:חלק גדול מהדברים נכון בהחלט, אבל לא הבנתי מה הקשר בין זה למנהלי התתי''ם שלנו. אצלינו התחרות חוגגת, אפילו יותר מידי.

כן, בת"תים המצב יחסית טוב. הואיל וקיים אך פיקוח מצומצם של משרד החינוך על מוסדות פטור - זה בוודאי גורם ברכה.
האם ת"תים של זילברמן וזכרו היו קמים אם משרד החינוך (גם אם שר החינוך היה חרדי) היה מפקח על התוכנית לימודי קודש? סכוי נמוך. אתה רשאי לא לשלוח את בניך לשם, אך זה טוב שיש בחירה בין שיטות לימוד שונות.
בבתי ספר של בנות יש רשתות שהם נמנים עליהם, שבזה גם מותנה תקצוב מלא. יש פיקוח יותר הדוק של משרד החינוך.

במצב התקין מימון מלא של בתי ספר כלל לא אמור להיות מותנה בזה שהוא שייך לזרם, מסגרת או רשת כלשהי (על הצד שהמדינה או רשות מקומית בכלל ממנת חינוך). כמה שפחות ריכוזיות ופקידים - כך יותר טוב.

נ.ב. רמב"ם, הלכות תלמוד תורה ב,ז
אחד מבני מבוי שביקש להיעשות מלמד, אפילו אחד מבני החצר--אין יכולין שכניו למחות בידו. וכן מלמד תינוקות שבא חברו ופתח בית ללמד תינוקות בצידו כדי שיבואו תינוקות אחרים לו, או כדי שיבואו מתינוקות של זה אצל זה--אינו יכול למחות בידו, שנאמר "ה' חפץ, למען צדקו; יגדיל תורה, ויאדיר" (ישעיהו מב,כא).

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ו' פברואר 15, 2019 8:15 am

איתן כתב:מי שרוצנ יוכל לקרוא על הכשל של מערכת החינוך בארץ וכן על הפתרון האפשרי. על הצד התורני כבר שלחתי לדברי הרב רועי ז'ק.

מצחיק אותי לקרוא הגיגים של ליברטריאנים שחושבים שהתיאוריה שלהם אפשרית ליישום בציבור החרדי. כל זמן שהחצרות החרדיות לא מתקיימות בצורה הליברלית המדוברת, וכל מהותם הפוכה, איך אפשר לדבר על פתיחת והפרטת שוק החינוך. אלמלא הרגולציה, אבוי מה שהיה כאן.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ו' פברואר 15, 2019 9:11 am

הרגולציה יוצרת את הבעיה ואז מתיימרת לפתור אותה בצורה חלקית.

אני לא בדיוק ליברטריאני. אני אכן בעד כלכלה מאד חפשית. לדעתי זה גם צודק וגם מועיל. אבל כופין על מצוות, מבערים עובדי ע"ז, וכו' וכו' אמנם יש שאלה מה יש לעשות בימינו, כששומרי התורה הם מעטים בין פורקי עול המרובים, האם בחישה מרובה בעניני הדת ע"י ערוב מנגנון ממשלתי אכן מביאה תועלת או בעיקר מרחיקה את היהודים מהתורה, מרבה ממזרים וכו' יש לחשוב על הדבר, אינני יודע. אולי גם עם בפועל יכול לצאת נזק עדיין יש ענין מיוחד לנסות שלא לאפשר דברים בעייתיים בפרהסיא, גם אם יכול לצאת איזה נזק מזה. וכמו שכתב הרב יצחק עראמה בשער כ' של עקדת יצחק:
ומכאן אתה מוצא תשובה נכונה לאנשי הגבעה כי אם נהגו כמנהגיהם בשני הענינים רצוני בכלות רגל העוברים והשבים ובהתר הנבלה הזאת כמוהם הנה לא היה זה להם דבר מזה בתשומת דתית ולא הותר להם לעשות כן מדיניהם חלילה אבל היו כמדינה שחקיה טובים ועושים אינם אותם ולזה לא יקשה לנו למה לא המטיר עליהם גפרית ואש מאת ה' מן השמים אבל היה עליהם מדיניהם על זה עון פלילי והיו שופטי העיר או השבט חייבים לבערם מן העולם ובמה שראו ולא מיחו בידם או העלימו עיניהם מן מה שעשו בפרהסיא היה החטא ההוא מוטל על כל השבטים והיה מאת הש"י להפרע מכלן אחרי מלאת יד התובעים את דינם. וכן הוא הדין בכל מה שחטאו היחידים בכל צבור וצבור בפרוץ באחד מהאיסורים שבתורה כגון ביין נסך או גבינה של עכו"ם או שעטנז וכיוצא שהעלם עין השופטים והמנהיגים מתיר אותם כאלו הם מותרים מן הדין שכבר הפכו בזה חטאות היחיד אל חטאות הצבור מכללם. וכמה פעמים נתחבטתי על זה על אודות הנשים הקדשות שהיה אסורן רופף ביד שופטי ישראל אשר בדורנו ולא עוד אלא שכבר יאותו בקצת הקהלות ליתן להם חנינה ביניהם גם יש שמפסיקין להם פרס מהקהל כי אמרו כיון שמצילות את הרווקים או הסכלים מחטא אסור אשת איש החמור או מסכנת הגויות מוטב שיעברו על לאו זה משיבאו לידי אסור סקילה או סכנת שריפה. ואני דנתי על זה פעמים רבות לפניהם ולפני גדוליהם והסברתי להם שהחטא הגדול אשר יעבור עליו איש איש מבית ישראל בסתר ושלא לדעת הרבים וברשות ב"ד חטאת יחיד הוא והוא שבעונו ימות ע"י ב"ד של מעלה או מטה וכל ישראל נקיים כמו שהיה עון פילגש בגבעה אם היו ב"ד שלהם מוסרין האנשים הרשעים ההם לבדם ביד ישראל. אמנם החטא הקטן כשיסכימו עליו דעת הרבים והדת נתנה בבתי דיניהם שלא למחות בו הנה הוא זמה ועון פלילי וחטאת הקהל כלו ולא נתן למחילה אם לא בפורענות הקהל כמו שהיה בבני בנימן על השתתפם בעון והוא היה עון סדום כמו שביארנו שהם ובתי דינין שלהם הסכימו שלא להחזיק יד עני ואביון. ולכן הוא טוב ומוטב שיכרתו או ישרפו או יסקלו החטאים ההם בנפשותם משתעקר אות אחד מהתורה בהסכמת הרבים כמו שאמר בזה שעשתה בו פרשה בפני עצמו לא תהיה קדשה וכו' (דברים כ"ג) כמו שיתבאר שם ב"ה. ומי שלא יקבל זה בדעתו אין לו חלק בבינה ונחלה בתורת א-להית.

וצ"ע. עכ"פ אני לא ליברטריאני. לא האדם והחופש שלו במרכז, אלא ה' ותורתו.

יש לשאול האם במצב שכוח המפלגות היה מצטמצם הן ברמה הארצית הן ברמה מקומית, אם לא היה צריך שיהיה לך ולקהילתך נציג בכנסת או מועצת העיר שידאג לך ולקהילתך. האם אז כח החצרות למיניהם לא היה מצטמצם גם כן? אם לא היית צריך לטרוח אצל העסקנים בשביל לפתוח בית ספר או לקבל אישורי בנייה מעירייה, או תקציבים למיניהם? אז כלום לא היה ניתן לקהילות ורבניהם להתנהג כרצונם החפשי?
אם בארץ היה צבא מקצועי, וחרויות בעניני חינוך - כלום הייתה פורצת מחלוקת העזה והמרה בציבור הליטאי? וגם אם הייתה פורצת - כלום הייתה עזה כל כך?
כלום היו מריבות תמידיות בין קהילות שונות במועצת העירייה?
נערך לאחרונה על ידי איתן ב ו' פברואר 15, 2019 9:31 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' פברואר 15, 2019 9:22 am

הרב איתן, נראה לי שכבר כתבתי את דבריי במשטר כלכלי על פי התורה, אך אשנה את דבריי שוב.

לכאורה על פי התורה יתכנו בהחלט שינויים במהלך הדורות, בתודעת בני האדם, בתחושת המוסר הטבעית שלהם, וביעילות המנגנונים הממשלתיים או המערכת הכלכלית.

ולכן הלכות שמשקפות גישה כלכלית שהיתה נכונה בימי התלמוד, עשויות להיות לא רלוונטיות להיום, כלומר לא יעילות מבחינה כלכלית או פרקטית. אם כי חוקי התורה כמובן אינם משתנים, אך ניתן להתאים אותם למציאות העכשוית בכלים שהם עצמם מכלל חוקי התורה, כגון תקנות בית דין, והסכמת בני העיר וטובי העיר.

יתכן שכלכלה חופשית לחלוטין טובה, ויתכן שאינה טובה. אבל זה ויכוח בין כלכלנים ולא ויכוח תורני.

הרב אמור להטות אוזן לויכוח, ואחרי שהכלכלנים יכריעו ביניהם, עליו לשקול האם לנסות להתאים את חוקי התורה למערכת הכלכלית העכשווית, כמובן בכלים שהתורה עצמה איפשרה לו להשתמש בהם.

ולכן מסכת הטיעונים שלך, שיתכן שהיא יפה והגיונית, אינה אלא הבעת דעה פוליטית או כלכלית, ולא תורנית.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ו' פברואר 15, 2019 9:51 am

יש להבדיל בין בין היעילות לערכים. נשאיר את היעילות לכלכלנים.

אבל הערכים שייכים לתורה. אם בעקבות קרל מרקס הרבה אנשים חושבים שעשירים מנצלים את העניים, ולכן יש לקחת מהם את עושרם, או עכ"פ להכריח "להתחלק". וכן יש הרבה אנשים שמצביעים לפוליטיקאים שמבטיחים להם תקציבים והטבות על חשבון האחרים. האם אכן זה נהפך למוסרי וישר?
זה קצת מזכיר לי מה ששלמה המלך ע"ה אמר על שודדים (משלי א,יג-יד):
כָּל-הוֹן יָקָר נִמְצָא; נְמַלֵּא בָתֵּינוּ שָׁלָל.
גּוֹרָלְךָ, תַּפִּיל בְּתוֹכֵנוּ; כִּיס אֶחָד, יִהְיֶה לְכֻלָּנוּ.

כבר המשלתי את המשל של ביתרלנד.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' פברואר 15, 2019 11:57 am

לא הספקתי לקרוא על הביתר לנד.
אבל דבריך מחודשים בעיני.
לכאורה האידיאל, הן מצד ההרגשה הטבעית והן מצד התורה, הוא 'כמה שיותר טוב לכמה שיותר אנשים'.
אין אידיאל לכאורה ברכוש פרטי.
אלא שהדרך הטובה ביותר לכך היא קיומו של רכוש פרטי.
הכסף של העשיר הוא שלו מחוק החוק (דין התורה), אם החוק משתנה, מה רע בכך?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' פברואר 15, 2019 12:29 pm

נ'ל שהאשכול סטה ממסלולו שלא בעניינו כלל.
היחס למדינה ורגולציה אינו קשור בשום צורה לנשא הבדלי המעמדות והשליטה בציבור החרדי.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' פברואר 15, 2019 2:02 pm

איתן כתב:יש להבדיל בין בין היעילות לערכים. נשאיר את היעילות לכלכלנים.

אבל הערכים שייכים לתורה. אם בעקבות קרל מרקס הרבה אנשים חושבים שעשירים מנצלים את העניים, ולכן יש לקחת מהם את עושרם, או עכ"פ להכריח "להתחלק". וכן יש הרבה אנשים שמצביעים לפוליטיקאים שמבטיחים להם תקציבים והטבות על חשבון האחרים. האם אכן זה נהפך למוסרי וישר?
זה קצת מזכיר לי מה ששלמה המלך ע"ה אמר על שודדים (משלי א,יג-יד):
כָּל-הוֹן יָקָר נִמְצָא; נְמַלֵּא בָתֵּינוּ שָׁלָל.
גּוֹרָלְךָ, תַּפִּיל בְּתוֹכֵנוּ; כִּיס אֶחָד, יִהְיֶה לְכֻלָּנוּ.

כבר המשלתי את המשל של ביתרלנד.

מצ"ב דברים נפלאים (לענ"ד) של הגאון הקדוש רבי אהרן וואלקין הי"ד מתוך מצח אהרן ח"ב
קבצים מצורפים
מצח אהרן חלק ב.docx
(29.35 KiB) הורד 158 פעמים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' פברואר 15, 2019 2:53 pm

זאב ערבות כתב:רוב מה שאני כותב אף הוא בהומור... אבי בא מעירה ברומניה בשם גורה הומור (זו לא בדיחה).

*גורה הומורה או גורה הומורולוי Gura Humorului

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' פברואר 15, 2019 3:17 pm

אבי ע"ה היה אומר גורה הומור אולי בהלצה איני יודע כיצד מבטאים זאת הרומנים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 128 אורחים