מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' ינואר 02, 2020 2:24 pm

איש_ספר כתב:אני מניח שהכותבים כאן לא בהכרח נכדים של משפחת ריבלין

לא בהכרח...

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' ינואר 02, 2020 3:57 pm

איש_ספר כתב:ישנו נתון אחד, שכדאי להביא בחשבון. הגה"צ רי"ש זילברמן, גדול מרבן שמו, נתן אמון מלא בכל הבדיות האלו.

כאמור לא כל כך ברור שזה בדיות, מה שכן ברור זה שהוא לא נתן בזה אמון מלא אלא בערבון מוגבל מאד, אני לא יודע מאיפה הסקת שהוא נתן בזה אמון מלא.
הוא נתן אמון מלא בכלל הרעיון שתלמידי הגר"א עלו לארץ במטרה ליישב, ובכלל הרעיון של מב"י ועוד ועוד, אבל לא בכל פרט

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 02, 2020 6:46 pm

הרואה כתב:
איש_ספר כתב:ישנו נתון אחד, שכדאי להביא בחשבון. הגה"צ רי"ש זילברמן, גדול מרבן שמו, נתן אמון מלא בכל הבדיות האלו.

כאמור לא כל כך ברור שזה בדיות, מה שכן ברור זה שהוא לא נתן בזה אמון מלא אלא בערבון מוגבל מאד, אני לא יודע מאיפה הסקת שהוא נתן בזה אמון מלא.
הוא נתן אמון מלא בכלל הרעיון שתלמידי הגר"א עלו לארץ במטרה ליישב, ובכלל הרעיון של מב"י ועוד ועוד, אבל לא בכל פרט

כיו"ב כתב לי אחד הכותבים באישי
הוי יודע שהרב אליהו זילברמן לא מאמין בקול התור ולא בכל סיפורי ריבלין, רק מאמין ברעיון ושיטות הפעולות של מב"י כמו שהם כתובים בקול התור הם נכונים, גם אם זה לאו דווקא מגיע מהגר"א. (והוא סבר כן הרבה הרבה שנים, כפי מה ששמעתי).

מה שכתבתי שהוא נתן אמון מלא, זה היה הרושם שלי לפי שמועות שקלטתי, לאור דברי שני הכותבים הנזכרים נראה שטעיתי.
אשמח גם לתגובת הרב יגל

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' ינואר 02, 2020 6:58 pm

זה לא נשמע כך מדברי הרב זילברמן זצ"ל שהעליתי לעיל. הוא הרי הרי מועד המפיצים של קול התור, אז יתכן שחזר בו?

אני דברתי השבוע עם הרב יום טוב זילברמן במשך כשעה, הוא נותן אימון מלא, הוא סיפר לי שר' שמואל ריבלין ז"ל בנו של רש"ז לקח אתו לפני עשרות שנים להתפלל במקום הפתחא דקרתא... ועודדני להמשיך לעסוק בנושא. נראה לי שהוא יותר מבוגר מר' אליהו.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' ינואר 02, 2020 7:49 pm

אני לא מכיר את הקהילה

לפי הדברים לעיל יוצא שהקהילה התווסדה רק בגלל שהאמינו בקול התור. אז הם נשארו רק עם הרעיונות בלי הספר?...

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ה' ינואר 02, 2020 11:49 pm

איש_ספר כתב:אני מתפעל מסבלנותו של איש-אחד, הוא מבהיר ברהיטות וכן מציג דברי מורג' שבכל המסמכים בני התקופה נזכרת שקלוב כמשהו משני, וארגון חזון ציון, מאן דכר שמיה... והרב יושב הארץ משיב לעומתו בפלפולים פזמונאיים. אבל לא באתי לחלק ציונים. אני רוצה לשתף במחשבה אחת. יתכן שהרב אביב"י שהטיל חותם של זיוף על כל בני ריבלין לא דייק פה ושם, ובכל שרשרת האגדות והפנטזיות יש גם איזה שרידים של תיאור היסטורי, הבטל במאה, אבל מאידך הנסיון של כמה מהכותבים להשוות אמינות לכמעט כל מה שיוצא מתחת ידי המשפחה (וגם הפקפוקים על איזה פרטים הם מס שפתיים, וכמו שרמזתי קודם על אחד הכותבים שהחליף את עמדתו בתוך שעות ספורות, מהיסוס לוודאות), הרי זה הזוי במידה לא פחותה מהבדיות עצמן. ובכן מה ראו לשטות זו? אני מניח שהכותבים כאן לא בהכרח נכדים של משפחת ריבלין, ואיזו תהילה הם מבקשים?

ישנו נתון אחד, שכדאי להביא בחשבון. הגה"צ רי"ש זילברמן, גדול מרבן שמו, נתן אמון מלא בכל הבדיות האלו. לפי הסיפורים היה זה אחרי בדיקות וחקירות, ואחרי כל זה התוצאה שהוא שלח אנשים להתפלל במתחם קבר השייך הצמוד לבנין ההסתדרות וכמובן נתן גושפנקא לספר קול התור. בעיני רבים זה מעיד, שעם כל מעלותיו הכבירות, סגולת חוש ביקורת לא היתה בו. זו האמת לצערי, והכותבים כאן הדוחקים עצמם בפלפולי הבל והממשכנים את נפשם לצדק כל הזיה, את כבודו של רבם הם דורשים ולא זולת. אין בדברים שלי שום חידוש, אבל בלהט הויכוח ופיתוליו, הרמת המסך הזו חשובה.
אע"פ שיש ערך לידיעה זו עצמה, לא הייתי כותבה, שמא יש בכך פגיעה באותו צדיק, אלא שתלמידיו מורגלים במטבע זה, הם למודים למוד כל גדול על מעלותיו וחסרונותיו, מאביר הרועים ר' חיים מוואלאזין שלא זכה לתורת הקץ המגולה, ועד לחכמי זמנינו.

ב"ה
יסלח לי מר, הגזמת הפעם לחלוטין.
ישנה איזו שהיא אקסיומה כללית, שאם עומד אדם ואומר שכל דברי פלוני הם זיוף, ישנה התעוררות אנושית לקבל, בני אדם לא אוהבים - בצדק שאנשים ממציאים בדיות. ובפרט אוהבי המחקר שבינינו, זהו ריח מחקרי אהוד מאוד להוכיח שדברי פלוני בדמיון יסודם.
אבל עדיין אנו נדרשים למידה מסוימת של הגיון שאם עומדים ומוכיחים שהטעות דוקא בידיו של המזים, מגיע רגע לומר: די. הדברים נכונים והמשיג טעה.
ועתה לנ"ד: כמעט כל דבר שטענו כאן כשקר הביאו הוכחות כתובות. כבודו וחבריו טענו, שכל השמירה היהודית היא דמיון, והנה הביאו עיתון הצפירה של שנת תרכ"ט (אולי הם צאצאי רבלין?), טענו על משפחתם של תלמידי הגר"א, עם החתנים וכו' הוכיחו שהנכד כתב את אבותיו. טענו שר' יושעה לא כתב את הפזמונים, עד שהוכיחו זאת בברור ושוב טענו שגם הוא לא דובר אמת.
חשבתי שהרב איש ספר יראה שככל הנראה לא מדובר בתעשיית בדיות, אלא היו דברים ספציפיים לגמרי -ולדעתי שוליים, שעוותו.
כמה מהכותבים לא נותנים להוכחות לבלבל אותם.
אבל כל זה מילא, אבל לגבי הרב זילברמן, לומר עליו שלא היה בו חוש ביקורת ו'ההוכחה' לכך שהאמין לקול התור?
יסלח לי מר על החוצפה, אם לכבודו היה חוש אמת כפי שלרב זילברמן היה חוש ביקורת הדיון היה קצת שונה. (אבקש את מחילתך, וכמובן שאינני רשאי לומר מוסר ולא לומר על עצמי שאיש אמת הנני - וצריך אני הקטן לקשוט עצמי תחילה, אבל עדיין לומר כזה משפט לגבי הרב זילברמן זצ"ל, זה מוגזם לגמרי).
לא ידוע לי על ת"ח שבדור האחרון (ואם יש כזה אבקש את מחילתו) שלא בדק וחקר משמוש אחר משמוש בדיקה אחר בדיקה, לפני כל דעה שגיבש, וחוש הביקורת שהיתה בו כמעט אפשר לומר שהוא חד בדרא מבין הת"ח דורשי האמת. ובענין ספר קול התור, הוא אומר במפורש, ששאל וחקר ולא הניח לזקני הת"ח שבירושלים, ושאלם שוב ושוב ושמא ספר זה מזויף, עד שהרב ברדקי הקפיד עליו מאוד, ואמר לו: מה את רוצה לומר, שסבא שלי שיקר עלי?...
אלא שהוא עצמו אמר שהעריכה היא מרושלת ולא מדויקת וכו'.
ומה אתה הכותב הנכבד עונה על כך שכל אנשי אמת אלו עד כדי כך שיקרו עלינו? ושמא ושמא הטועה כאן הוא אתה, ולא הר"ז?
קצת הודאה על האמת חסר כאן.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 1:39 am

בלבולי מוח בעלמא. לא הוכיחו דבר. אולי הראו שפה ושם פלטה קולמוסם של הבדאים דברי אמת, סוכ"ס ברוב פשע לא יחדל דברים. והרב אביבי, לא בכשרים חשד אלא בכזבנים והוזים. אין לי את הסבלנות של איש אחד, ואם כב' השתכנע כאן מקיומה של הגברדיה נושאי כלי השמערלה, יהי לו אשר לו.

בדיעבד התברר שמיהרתי לסגת מדברי. ראשית שאין להקיש מיחסו של הבן ר' אליהו ליחסו של אביו הרי"ש, שנית שמעתי אומרים שספרי חזון ציון ומוסד היסוד הם מהספרים היותר נפוצים בק"ק אד"א. אבל אין לי רצון לעסוק עוד ברסיסי שמועות.

ומשהו קטן בשוליים
אחרון התלמידים כתב: עד שהרב ברדקי הקפיד עליו מאוד, ואמר לו: מה את רוצה לומר, שסבא שלי שיקר עלי?...
מי הוא הרב ברדקי הנמנה על זקני ירושלים מהם גבה הגרי"ש עדות?
מימות ר' ישעיה שנפטר בתרכ"ג לא שמעתי על רב בשם ברדקי אלא רק שלשלת של חזנים ששימשו בקודש בחורבה (ר' ישראל וזקנו רש"ז).
ר' ישעיה עצמו בכלל לא שייך לכל ה'משפחה הלוחמת' שהרי הוא היה נגד בניית החורבה (וחתנו של רי"ש משקלוב)...
ובכן מי הוא הנכד המסרן ומי הוא הסבא שעליו אין לערער....?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 1:55 am

מדובר ב
אברהם ברדקי.jpg
אברהם ברדקי.jpg (68.52 KiB) נצפה 8433 פעמים
רב אברהם ברדקי מיקירי קרתא דירושלים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:03 am

יש"כ (קראתי עליו כעת באוצר דברים מעניינים, לא הכרתי, היה בן של החזן ר' ישראל ונפטר בתשנ"א, היה כנראה בן גילו של הרי"ש כך שא"א למנותו עם זקני ירושלים מהם קיבל הרי"ש...)

ומי הוא זקנו...?

גלעד

הודעהעל ידי גלעד » ו' ינואר 03, 2020 2:19 am

יושב הארץ כתב:מדובר ב
אברהם ברדקי.jpg
רב אברהם ברדקי מיקירי קרתא דירושלים

ר' אברהם ברדקי זה היה יליד תרפ"ב ונפטר תשנ"א, כמאה ושלושים שנה אחרי פטירת רבי ישעיה ברדקי.
https://mountofolives.co.il/he/deceased ... #gsc.tab=0
https://www.myheritage.co.il/search-rec ... in=profile

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 2:26 am

השאלה מתי סבא שלו נולד...

ר' ישעיה חעשין, ר' צדוק קרויז, הרב יעקבזון הם עדויות הכי אותנטיות.

אבא של ר' ישעיה חעשין עוד ראה במו עיניו את ר' ישראל משקלוב. והוא עצמו היה איש מורם מעם 50 שנה שימש כראש המלמדים בעץ חיים, חווה את בניית ירושלים.

ועליו אף אחד בעולם לא יכל לעבוד לא מזרחן, ולא חזן בשירת ישראל משנת תרצ"ט. ברור שרוב הדברים הם נכונים, אך בגלל כמה דברים של חוסר דיוק אז יש לבעל דין על מה להיתפס. נראה לי שמרב להיטותו של רש"ז להוכיח את הדברים שניסו להסתיר גם הציונים וגם הקנאים (וגם אולי משפחת סלמון...) אז הוא פה ושם הגזים, וחבל.

יש 2 חוברות של רש"ז לא ידועות, קראתי אחד בשם "להסיר מכשול" בהם הוא צועק על הנ"ל.
קבצים מצורפים
WhatsApp Image 2020-01-01 at 11.28.12.jpeg
WhatsApp Image 2020-01-01 at 11.28.12.jpeg (196.33 KiB) נצפה 8393 פעמים
81730097_532176517427719_3974439663430533120_n.jpg
81730097_532176517427719_3974439663430533120_n.jpg (190.47 KiB) נצפה 8400 פעמים
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ו' ינואר 03, 2020 2:41 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:36 am

ר' ישעיה (תק"ן -תרכ"ג). מלבד העובדה שכמובן בן הנין (ר' אברהם בן ר' ישראל (ברדקי בר זכאי החזן) בן ר' ישעיהו בן ר' שלמה (החזן) בן ר' ישעיהו) לא פגש בר' ישעיה מעולם.
עד עתה לא שמענו שר' ישעיהו נמנה על אלו שזכו לקץ המגולה... בהתאם לכך האזכורים שלו בספרי משפחת ריבלין הם מינוריים.
אבל הנייר כידוע סובל הכל...

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 2:38 am

העיקר שאתה זוכה לחיות בקץ המגולה כאן בארץ ישראל.

אם הם התכוונו לזה או לא אתה תחליט, אבל התוצאה וודאי ברוכה.

זה שהרבש"ע קיבץ אותנו הנה והפריח השממות זאת עובדה מוגמרת, שרק עיוור יכול להכחישה, אתה חושב הכל הרצל התחיל עם השטן בבקשה, אני יודע שתלמידי הגר"א והחתם סופר והבעש"ט התחילו את המהלך.

במכתב שלפני הם כותבים שתלמידי הגר"א היו ה"יסוד המעלה" לארץ ישראל נוסח האמור אצל עליית עזרא בבית שני.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:52 am

אני לא נמנה על כפויי הטובה או טרוטי העיניים. ואתה תוקף איש קש.
וכבר כתבתי שהריבלינים הם שהפילו מפולת ורוצצו את זכרון מפעל תלמידי הגר"א מחדשי הישוב, כאשר קברום תחת תל של בדיות. ואין טעם לחזור שוב ושוב.
===
לא הבנתי על מי צועק רש"ז בלהסיר מכשול?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 2:54 am

עוד שטות שאתה כותב בלי קול התור אפי' קהילה של זילברמן שמדברים בשבח ארץ ישראל וכו', לא היתה היום, תפסיק להאשים בכל מה שזז את ריבלין.

תסתכל בקובץ מוסדי ארץ כמעט לא נזכר שם קול התור מפי הזקנים אלא דוקא מושגים שאתה כ"כ לא אוהב כמו "קץ המגולה".. ואם ריבלין לא היו מדפיסים זאת ואת קול התור וכו' אז לא היה נשאר זכר.

הנה אריה מורגנשטרן מצא מלא מימצאים על עליית תלמידי הגר"א אתה חושב שזה מדבר למישהו?
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ו' ינואר 03, 2020 4:04 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:56 am

יושב הארץ כתב:עוד שטות שאתה כותב בלי קול התור וכו', כולם היו לגמרי סטמאר היום

לגזור לשמור ולזכור !

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 2:57 am

כבר מחקתי המשפט הזה ותיקנתי עוד טרם ראיתי שכבר הגבת וציטטת...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 3:00 am

יושב הארץ כתב: מושגים שאתה כ"כ לא אוהב כמו "קץ המגולה"..

רק כדי לסגור את הענין הזה. קץ מגולה - כידוע ודאי גם לך - הוא מונח שטבעו חז"ל. הלעג מופנה רק לציז'בטים שכרכו עם זה.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 3:05 am

קץ מגולה זה שהארץ תתחיל להצמיח פירותיה וכו'. והראשונים שהתעסקו עם זה בפועל להפריח השממות היו בזעיר אנפין תלמידי הגר"א (המכשירים), וביתר שאת ממשיכי דרכם. הישוב החקלאי הראשון נוסד ע"י תלמידי המהרי"ל דיסקין בהכוונתו.

וכך כותבים בני ותלמידי תלמידי הגר"א בשנת תקצ"ט למשה מונטיפיורי כדי שיאות לקנות קרקעות לחקלאות: עיניהם וליבם של ישראל עמנו הק' מצפים ומחכים מתי תתעורר האהבה והארץ תתן יבולה לעם הק' אשר עליה. מסורת בידינו מאבותינו, ובקיום התורה הק' באה"ק בכל הלכותיו וחוקותיו במצות התלויות באה"ק, אז תתחזק ותתקשר ותתייחד הכל ואז השפע יורד ממקור הברכות ... ובאתערותא דלתתא תליא מלתא לעורר אתערותא דלעילא ועד מתי תהיה ארצנו הק' חריבה ושוממה ועם ה' למשל, לחרפה ולשנינה.

הם השתמשו במילים האלו התערותא דלתתא גם בעניין בנין ירושלים: ותקומו ותרחמו ציון כי עת לחננה לרצות אבניה ואת עפרה יחוננו. ובאתערותא דלתתא תליא מלתא לעורר אתערותא דלעילא לבנות הנהרסות.
גם בעניין הקץ המגולה. באתערותא דלתתא תליא מלתא לעורר אתערותא דלעילא ועד מתי תהיה ארצנו הק' חריבה ושוממה ועם ה' למשל, לחרפה ולשנינה.
וגם בענין עשרת השבטים- קיבוץ גלויות. עצם בואם במסירות נפש והשפעה על אחרים לעלות. וכן במכתב ר' ישראל משקלוב: באגרתו לעשרת השבטים: "שכל הדברים צריך התעוררות תחלה מלמטה..

וסימנך עק"ב: עלייה, קימה-בניה ברכה- נטיעה.

בקול התור זה נשמע יותר יפה פשוט: יעודו הכללי של מב"י הוא בשלשה דברים: גלוי רזי התורה, קבוץ גלויות, וביעור רוח הטומאה מן הארץ. קבוץ גלויות הוא בשלשה תפקידים: בנין ירושלים, קבוץ גלויות וקיום מצוות התלויות בארץ. כל אלה נרמזים בפסוקים: "מי יעלה בהר ה'" היינו קבוץ גליות (ר"ת משיח בן יוסף). "מי יקום במקום קדשו" קימה זו בנין (ר"ת משיח בן יוסף) וכל לשון קימה היא בטוריא דמב"י בסוד קמה אלמתי. "ישא ברכה מאת ה'" היינו דבר הנושא ברכה, זו נטיעה (ר"ת משיח בן יוסף), ובפסוקים "שבי אל עריך" "בנה ירושלים" "כי עת לחננה", " לחננה היינו נטיעה כאמור שם את עפרה יחננו. כל אחד מהם עולה (ר"ת) "מי יעלה בהר ה'" היינו קבוץ גליות (ר"ת משיח בן יוסף). "מי יקום במקום קדשו" קימה זו בנין (ר"ת משיח בן יוסף), וכל לשון קימה היא בטוריא דמב"י בסוד קמה אלמתי. "ישא ברכה מאת ה'" היינו דבר הנושא ברכה, זו נטיעה (ר"ת משיח בן יוסף), ובפסוקים "שבי אל עריך" "בנה ירושלים" "כי עת לחננה", בחושבנא "עדות ביהוסף" (מדהים!) שנאמר על משיח בן יוסף.

וכל שלשת הדברים האלה נאמרים גם בתפקידו של כורש עפ"י הנתוב (ישעי' מ"ר) "מקים דבר עבדו ועצת מלאכיו ישלים, האומר לירושלים תושב וכו'" "האומר לצולה חרבי ונהרותיך אוביש" "האומר לכורש רעי וכל. חפצי ישלים וכו'", ולפי ביאור רבנו "צולה" בגימטריא סמאל כי בנין אר"י מטרתו לגרש את הס"מ משערי ירושלם" . ולכן זהו בתפקידו של כורש ביעודו של משיח בן יוסף מסטרא דשמאלא היינו מדת הדין כחו של משיח בן יוסף הוא המסייע הנסי בכל מעשי קבוץ גליות.

כאן יש מקורות שהרב קלישר שיזם את עניין רכישת הקרקעות קיבל גושפנקא גם מחצרות תלמידי תלמידי הגר"א משקלוב וולוזין.

https://orot.ac.il/sites/default/files/8-5.pdf
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ו' יולי 10, 2020 5:14 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 9:45 am

בדיוק אותם יסודות בספר התקנות להתווסדות פתח תקווה מדהים, הכל במקרה?:

א. בנין ירושלים
ב. כי מציון תצא תורה
ג. שובי אל עריך
ג. לנטוע הנשמות
ד. עלייה כמו בזמן בבל -כורש.

הקטע הרלוונטי לענינינו, לדור אחרון לא לחזור על טעויות העבר ולהודות לה' שהביאנו הנה:
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_145307 (6).jpg
אוצר החכמה_145307 (6).jpg (423.19 KiB) נצפה 8220 פעמים

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ו' ינואר 03, 2020 10:04 am

איש_ספר כתב:בלבולי מוח בעלמא. לא הוכיחו דבר. אולי הראו שפה ושם פלטה קולמוסם של הבדאים דברי אמת, סוכ"ס ברוב פשע לא יחדל דברים. והרב אביבי, לא בכשרים חשד אלא בכזבנים והוזים. אין לי את הסבלנות של איש אחד, ואם כב' השתכנע כאן מקיומה של הגברדיה נושאי כלי השמערלה, יהי לו אשר לו.

בדיעבד התברר שמיהרתי לסגת מדברי. ראשית שאין להקיש מיחסו של הבן ר' אליהו ליחסו של אביו הרי"ש, שנית שמעתי אומרים שספרי חזון ציון ומוסד היסוד הם מהספרים היותר נפוצים בק"ק אד"א. אבל אין לי רצון לעסוק עוד ברסיסי שמועות.

ומשהו קטן בשוליים
אחרון התלמידים כתב: עד שהרב ברדקי הקפיד עליו מאוד, ואמר לו: מה את רוצה לומר, שסבא שלי שיקר עלי?...
מימות ר' ישעיה שנפטר בתרכ"ג לא שמעתי על רב בשם ברדקי אלא רק שלשלת של חזנים ששימשו בקודש בחורבה (ר' ישראל וזקנו רש"ז).
ר' ישעיה עצמו בכלל לא שייך לכל ה'משפחה הלוחמת' שהרי הוא היה נגד בניית החורבה (וחתנו של רי"ש משקלוב)...

ב"ה
יש לי קצת חשש שזה כמעט ויכוח אישי, וכמובן שאם זה יגיע לשם, כולנו נרצה לפרוש...
לגבי גופם של דברים חבריי הנכבדים עושים זאת טוב ממני (מלבד שלא כתבת דבר אחד שעליו ברור שהוא שקר שאין עליו הוכחות, מלבד ברכה מרובה למי שמאמין על השמירה היהודית (ומה זה משנה איך קראו לה) שנכתב בעיתון הצפירה. דרך אגב, אני אישית שוחחתי כמסל"ת עם קרוב משפחתי מבוגר, שלא קשור כלל למשפחת רבלין וירושלמי חרדי אותנטי, ואמר לי דברים ברורים על ר' ישעי חשין שהוא סבו על מפעל אבותיו ביישוב הארץ וכו', אבל ברור לגמרי בכל הדו"ד שלא אשכנע עם העדויות איש).

אבל זאת אתפלא עליך איש יקר מאוד - לפני שפלטה קולמוסך הערה על חוש הביקורת של הרב זילברמן, לא עשית את הדבר המינימלי כל כך: לבדוק את הדבר הידוע עם מי הוא נפגש ומי העדים שהעידו בפניו על אמיתות קול התור??? ובזה חוזרני בי שחשדתי בך שיש מקום להתחזק בחוש האמת - חשדתי בכשרים, עליך להתחזק בחוש הבדיקה והביקורת.

רק דבר אחד ברור: אם זאת לא בדקת אין לך ידיעה בנושא לא דבר ולא חצי דבר. נשמח לשמוע ממך דעות על נושאים רבים מאוד שיש לך בהם ידע נרחב. ותבורך.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 10:33 am

הרב שרגא פיוול פראנק ששימש כדיין בבית דין פרושים. נולד בשנת תרס"ח וכתב שקיבל ממשפחתו איש מפי איש הדברים, וודאי וודאי לא התכוון למזרחן יוסף יואל ריבלין משנת תרצ"ט. קצת רצינות!

ולנו צאצאי וניני המשפחה נמסר לנו איש מפי איש כי זקנינו הגאון המקובל רבי הלל זי"ע זכה לעמוד ימים רבים לפני רבו הגר"א זצוק"ל וקיבל ממנו סודות נעלמים בדבר ישובה של ארץ ישראל, וציוה עליו לעורר האהבה הישנה אל "מעונה אל-הי קדם" - היא ציון וירושלים, להחזירה לקדמותה ולכוננה כימי קדם, ולהגדיל תפארתה לשכון כבוד בתוכה, דכיון שנבנית ירושלים בא דוד (מגילה יז ע"ב). ועקרי הדברים ששמע מפי הגר"א זצ"ל העלה רבי הלל על ספר "קול התור".

הרב חרל"פ כותב שקיבל הדברים שהם מכבשונו של עולם מפה לאוזן ודאי לא התכוון לשלמה זלמן החזן.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' ינואר 03, 2020 11:41 am

יושב הארץ כתב:ולנו צאצאי וניני המשפחה נמסר לנו איש מפי איש כי זקנינו הגאון המקובל רבי הלל זי"ע זכה לעמוד ימים רבים לפני רבו הגר"א זצוק"ל וקיבל ממנו סודות נעלמים בדבר ישובה של ארץ ישראל

מסורות משפחתיות

הפצת המעיינות כתב:
איש_ספר כתב:אני מניח שהכותבים כאן לא בהכרח נכדים של משפחת ריבלין
לא בהכרח...

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 11:46 am

איני צאצא של שום ריבלין ושל שום תלמיד הגר"א! אולי של משה רבינו...

ברור שמסורות משפחתיות משתבשות דור אחרי דור וכל אחד מוסיף משהו, אך א"א לומר שכשהוא כותב שקיבל איש מפי שהוא התכוון ליוסף יואל או שלמה זלמן משנת תרצ"ט.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' ינואר 03, 2020 12:25 pm

ישנם משפחות שיש להם מסורת משפחתית איש מפי איש שהם נכדי הגר"א והם אינם.
א' מהם יודעים שהם בןאחר בן של חתן הגר"א, הכל אמת הבעיה רק שהחתן התגרש אחרי שלא היו לו ילדים מבתו של הגר"א

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 12:30 pm

עובדה שכאן המסורת לא השתבשה כלל וכלל, אולי מישהו תלה זאת יותר בר' הלל מאחרים, אך המכתבים שהעליתי על תכלית עליית התלמידים מדברים בעד עצמם!

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ו' ינואר 03, 2020 12:39 pm

יושב הארץ כתב:איני צאצא של שום ריבלין ושל שום תלמיד הגר"א! אולי של משה רבינו...

על 'צאצאי משה רבנו' כתב אבי ר' אריה זצ"ל, בעיתון שערים, במאמר יפהפה שהובא כאן,
ונא לא לקחת ממנו כותרת יפה זו. כל הזכויות שמורות לו, ורק לו!

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' ינואר 03, 2020 12:45 pm

חבל שאין להשיג ספרו ואני בגולת סיביר

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' ינואר 03, 2020 12:58 pm

בריושמא כתב:
יושב הארץ כתב:איני צאצא של שום ריבלין ושל שום תלמיד הגר"א! אולי של משה רבינו...

על 'צאצאי משה רבנו' כתב אבי ר' אריה זצ"ל, בעיתון שערים, במאמר יפהפה שהובא כאן,
ונא לא לקחת ממנו כותרת יפה זו. כל הזכויות שמורות לו, ורק לו!

הרב ברי ושמא, בזכות מאמרכם התגלו כמה דברים חשובים שמקדמים אותנו מאוד למטרה להראות שהכל אמת!

קנאת סופרים תרבה חכמה!

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ו' ינואר 03, 2020 1:19 pm

הפצת המעיינות כתב:חבל שאין להשיג ספרו ואני בגולת סיביר

אחותי עורכת עתה אותו מחדש.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' ינואר 03, 2020 1:21 pm

מקוה שלא תקלקל את הסגנון

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ו' ינואר 03, 2020 1:30 pm

הפצת המעיינות כתב:מקוה שלא תקלקל את הסגנון

הערתך צודקת לגמרי. אני אעביר אליה דבריך. יישר כוחך!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:03 pm

הספר באוצר באדיבות הרב בריו"ש

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 03, 2020 2:07 pm

אחרון התלמידים כתב:
איש_ספר כתב:בלבולי מוח בעלמא. לא הוכיחו דבר. אולי הראו שפה ושם פלטה קולמוסם של הבדאים דברי אמת, סוכ"ס ברוב פשע לא יחדל דברים. והרב אביבי, לא בכשרים חשד אלא בכזבנים והוזים. אין לי את הסבלנות של איש אחד, ואם כב' השתכנע כאן מקיומה של הגברדיה נושאי כלי השמערלה, יהי לו אשר לו.

ומשהו קטן בשוליים

ב"ה
יש לי קצת חשש שזה כמעט ויכוח אישי, וכמובן שאם זה יגיע לשם, כולנו נרצה לפרוש...
לגבי גופם של דברים חבריי הנכבדים עושים זאת טוב ממני (מלבד שלא כתבת דבר אחד שעליו ברור שהוא שקר שאין עליו הוכחות, מלבד ברכה מרובה למי שמאמין על השמירה היהודית (ומה זה משנה איך קראו לה) שנכתב בעיתון הצפירה. דרך אגב, אני אישית שוחחתי כמסל"ת עם קרוב משפחתי מבוגר, שלא קשור כלל למשפחת רבלין וירושלמי חרדי אותנטי, ואמר לי דברים ברורים על ר' ישעי חשין שהוא סבו על מפעל אבותיו ביישוב הארץ וכו', אבל ברור לגמרי בכל הדו"ד שלא אשכנע עם העדויות איש).

אבל זאת אתפלא עליך איש יקר מאוד - לפני שפלטה קולמוסך הערה על חוש הביקורת של הרב זילברמן, לא עשית את הדבר המינימלי כל כך: לבדוק את הדבר הידוע עם מי הוא נפגש ומי העדים שהעידו בפניו על אמיתות קול התור??? ובזה חוזרני בי שחשדתי בך שיש מקום להתחזק בחוש האמת - חשדתי בכשרים, עליך להתחזק בחוש הבדיקה והביקורת.

רק דבר אחד ברור: אם זאת לא בדקת אין לך ידיעה בנושא לא דבר ולא חצי דבר. נשמח לשמוע ממך דעות על נושאים רבים מאוד שיש לך בהם ידע נרחב. ותבורך.

כבר כתבתי שאין לי את הכשרון להתווכח עם מחויי חוש ביקורת.
ברוב דברים לא הבחנת בשאלתי. שאלתי האם ר' ישעיה ברדקי היו לו מסורות הדומות לקול התור. כך לכאורה כתבת. האמנם?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' ינואר 03, 2020 2:50 pm

איש_ספר כתב:יש"כ (קראתי עליו כעת באוצר דברים מעניינים, לא הכרתי, היה בן של החזן ר' ישראל ונפטר בתשנ"א, היה כנראה בן גילו של הרי"ש כך שא"א למנותו עם זקני ירושלים מהם קיבל הרי"ש...)

מה שהיה בן גילו של הרי"ש אינו סתירה לזה שהוא היה מזקני ירושלים שממנו קיבל. הרי"ש היה ממשפחה אשכנזית מאנגליה בלי שורשים ומסורת בירושלים. ויתכן בהחלט שהוא קיבל מזקני ירושלים שהיה להם מסורת שהיתה חסירה לו, למרות שהם היו בגילו. ואם כשהוא שאל אותם שהם עוד לא היו זקנים, אין זה משנה כלום.
באופן אישי אני לא מאמין גדול של קל התור, ואחד הטעמים שאני מסתכל על דעות של הרי"ש בערבון מוגבל, למרות שיש בו הרבה להעריך ולהעריץ, הוא משום קבלתו את קול התור באופן מוגזם.
בפרט ששאלתי את הגאון ר' אברהם יעקב זלזניק זצ"ל, יליד ירושלים וראש ישיבת עץ חיים, שהיה בקי גדול במנהגים ותורה הקשורים ליישוב הישן בירושלים, אם קול התור מוסמך, והוא ענה לי שהוא אינו יודע. ולדעתי אילו היתה מסורת אמינה על קול התור הוא בודאי היה יודע מזה. ומה שהוא לא ידע כראה מראה שקול התור לא תפס מקום מכובד בסביבתו. ותחושתי מתוך תשובתו היתה שהוא מסתכל על קול התור כספר לא חשוב בעליל.
אבל בכל זאת, חשוב שלא לערב טענות לא נכונות. גם כשיש לאותו צד, עוד טענות צודקות.

איש-אחד

הודעהעל ידי איש-אחד » ש' ינואר 04, 2020 7:07 pm

יושב הארץ כתב:שימו לב לניסוח של ר' אביבי. הגר"א נסע לארץ ישראל ונמלך בדעתו, ולא יודעים למה, כך מספרים בניו.
נסיון הגרא לעלות.JPG

זאת אומרת במילים אחרות שחזר בו כלל מכל הענין.

ומה באמת הם מספרים.

"לעת זקנתו שאלתיו פעמים רבות מדוע לא נסע לארץ הקדושה ולא ענני. פעם אחת הפצרתי בו הרבה. והשיבני: אין לי רשות מן השמים"

זה כבר לא דיוק אם לר' יושעה קראו שטעטעל מאכער או בונה השכונה אלא דיוק בספר שנמצא לפניו.

אחד מראשי התלמידים העולים לאר"י הלא הוא ר' ישראל משקלוב טוען שהגר"א לא גילה כלל מדוע חזר:
"בנסיעתו לאר"י נתנו לו כמה גבירים מעות על הוצאותיו, וכשחזר מדרכו מטעמו ונימוקו עמו, אח"כ החזיר לכל אחד ואחד מעותיו" (הקד' לספרו פאת השלחן).
ר"י משקלוב לא ידע מדוע חזר הגר"א, יתר ע"כ הוא טוען שהגר"א לא גילה לאף אחד מדוע חזר.
לפי זה צ"ל שכשענה הגר"א לבנו "אין לי רשות מן השמים", לכאו' אין כוונתו שזה הטעם לחזרתו אלא שזה הטעם שאינו מגלה לו טעמו לחזרתו מדרכו לאר"י.

משכך כל מיני טעמים שאמרו על כך, הם יפים ונחמדים, אך אף אחד מהם לא בא מפיו של הגר"א, ועכ"פ לא היה ידוע לתלמידו ר"י משקלוב ולבניו שגילה טעמו בענין.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ש' ינואר 04, 2020 7:13 pm

הבטיחני.JPG
הבטיחני.JPG (86.29 KiB) נצפה 7961 פעמים

איש-אחד

הודעהעל ידי איש-אחד » ש' ינואר 04, 2020 7:26 pm

צודק שאכן משמעות הדברים שאכן חזר כיון ש"אין לי רשות מהשמים", אך כאמור עובדה היא שר' ישראל משקלוב לא סבר שיש בזה גילוי נימוק לחזרתו של הגר"א ולא ידע שהגר"א אמר בנושא דבר נוסף כלל.

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ש' ינואר 04, 2020 9:51 pm

רבים הבינו (ובהם הראי"ה קוק והרי"מ חרל"פ) שכוונת הגר"א היא שאין לו רשות מן השמים לילך לארץ ישראל. (ואגב, אני לא מכיר מישהו ז"ל שהבין אחרת).
ומשכך, אופן הצגת הדברים על ידי הרב אביבי היא פרשנות שלו.
יש מקום לפרשנות כאשר היא נעשית במוצהר, ובמאמר שמתיימר להיות פרשנות. אך הרב אביבי מתיימר להציג לקורא את המקור באוביקטיביות, "ערום" (כלשונו), כפי שהוא. וכן שגה.
וזה דבר שחוזר על עצמו פעמים רבות במאמרו של הרב אביבי - ערבוב פרשנות שלו עם המקורות עצמם.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' ינואר 05, 2020 12:47 am

בנוגע לקהילת "אדרת אליהו" של הרב זילברמן, שטענו כאן שכביכול הם ירדו מקול התור. אחד החברים שלח אלי קובץ מהשבוע האחרון בהם הם מצטטים מקול התור.
קבצים מצורפים
__מבשר ציון 32 פרשת ויגש תש''פ.pdf
(509.89 KiB) הורד 314 פעמים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 66 אורחים