מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הדגשות במשנה ברורה של עוז והדר

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ישעיהו

הדגשות במשנה ברורה של עוז והדר

הודעהעל ידי ישעיהו » ו' אוקטובר 25, 2019 12:34 am

הופתעתי לראות סט משנ"ב של עוז והדר עם הדגשות בביאור הלכה ושעה"צ בכל מקום שנוגע יותר להלכה וכדו',
לענ"ד היו צריכים להודיע על הכריכה, או בדף השער באופן בולט, שזה עם הדגשות,
לי הפריעו ההדגשות האלו לשטף הקריאה, ומסתמא להרבה מהלומדים זה עלול להפריע באופן ניכר (מלבד למי שלומד רק לצורך בחינה וכדו'...).

אחד הרבנים

Re: הדגשות בביאור הלכה ושעה"צ במהדורת המשנ"ב החדשה של עוז והדר

הודעהעל ידי אחד הרבנים » ו' אוקטובר 25, 2019 12:38 am

בפרט מפריע למי שרוצה ללמוד בצורה שהמשנ''ב כתב את הספר (שהכל שווה)

עמקן

Re: הדגשות במשנה ברורה של עוז והדר

הודעהעל ידי עמקן » ו' אוקטובר 25, 2019 1:45 am

מי שרוצה ללמוד בצורה שהמשנ''ב כתב את הספר אינו משתמש במהדורת עוז והדר.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוקטובר 25, 2019 3:13 am

עמקן כתב:מי שרוצה ללמוד בצורה שהמשנ''ב כתב את הספר אינו משתמש במהדורת עוז והדר.

במחילה, אין קשר.

אומר אני

הודעהעל ידי אומר אני » ו' אוקטובר 25, 2019 5:03 am

ההדגשות בהמב שלהם מפריע לך - וההדגשות בהתוס שלהם וברן וראש , והקובץ מפרשים ״צורת הדף״ -זה לא מפריע לך?? נא.

ישעיהו

הודעהעל ידי ישעיהו » ו' אוקטובר 25, 2019 10:00 am

אומר אני כתב:ההדגשות בהמב שלהם מפריע לך - וההדגשות בהתוס שלהם וברן וראש , והקובץ מפרשים ״צורת הדף״ -זה לא מפריע לך?? נא.

להדגשות בתוס' ובר"ן וברא"ש, יש הגיון (ואילו הראשונים היו בזמנינו, יתכן אולי שג"כ היו מורים להדפיס כך עם הדגשות...), משא"כ במשנ"ב שההדגשות הם כפי שעלה על דעתם של העורכים מה יותר חשוב ומה פחות וכו', וזה גם מפריע מאוד לרצף הקריאה היות שיש הדגשות של חצאי משפטים.
ובטוחני שאם יראו את ההדגשות במשנ"ב לגדולי ישראל, הם יורו לבטל את זה מיד.

ישעיהו

הודעהעל ידי ישעיהו » ו' אוקטובר 25, 2019 10:46 am

אם מישהו יוכל להעלות כאן כמה עמודים מהמשנ"ב עם ההדגשות (כפי הנראה שזה יצא לאור בחודשים האחרונים, ואין לי את זה כעת תח"י), ואז יביעו את דעתם חכמי הפורום אם זה מפריע לשטף הקריאה או לא

ספרים וועלט

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ב' אוקטובר 28, 2019 3:22 am

ישעיהו כתב:
אומר אני כתב:ההדגשות בהמב שלהם מפריע לך - וההדגשות בהתוס שלהם וברן וראש , והקובץ מפרשים ״צורת הדף״ -זה לא מפריע לך?? נא.

להדגשות בתוס' ובר"ן וברא"ש, יש הגיון (ואילו הראשונים היו בזמנינו, יתכן אולי שג"כ היו מורים להדפיס כך עם הדגשות...), משא"כ במשנ"ב שההדגשות הם כפי שעלה על דעתם של העורכים מה יותר חשוב ומה פחות וכו', וזה גם מפריע מאוד לרצף הקריאה היות שיש הדגשות של חצאי משפטים.
ובטוחני שאם יראו את ההדגשות במשנ"ב לגדולי ישראל, הם יורו לבטל את זה מיד.

כמדומה שאין ההדגשות על "מה יותר חשוב ומה פחות וכו'", ההדגשות בבה"ל הן לקטעים בהם המחבר זצ"ל פוסק בהם את ההלכה והשאר הוא רק המשא ומתן ההלכתי.

ישעיהו

הודעהעל ידי ישעיהו » ב' אוקטובר 28, 2019 11:28 am

תנסה ללמוד כמה סעיפים של משנ"ב עם ביאור הלכה ושעה"צ, עם ההדגשות,
כמעט אינני מאמין שמישהו שילמד בישוב הדעת (ולא רק לשם חיפוש של דין מסויים או לשם חזרה לבחינה וכדו') שההדגשות לא יפריעו לו למהלך הקריאה הלימוד

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' אוקטובר 28, 2019 1:00 pm

ישעיהו כתב:אם מישהו יוכל להעלות כאן כמה עמודים מהמשנ"ב עם ההדגשות (כפי הנראה שזה יצא לאור בחודשים האחרונים, ואין לי את זה כעת תח"י), ואז יביעו את דעתם חכמי הפורום אם זה מפריע לשטף הקריאה או לא

גא"מ.

ישעיהו

הודעהעל ידי ישעיהו » ב' אוקטובר 28, 2019 4:03 pm

ישעיהו כתב:לענ"ד היו צריכים להודיע על הכריכה, או בדף השער באופן בולט, שזה עם הדגשות,

סליחה, ראיתי שזה כתוב בדף השער, אבל עדיין נראה לי שהיו צריכים לכתוב את זה על הכריכה, דלא כל אחד שקונה הוא קורא את כל מש"כ בדף השער, והקונה לא יעלה בדעתו שזה לא משנ"ב רגיל

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ב' אוקטובר 28, 2019 5:14 pm

ישעיהו כתב:תנסה ללמוד כמה סעיפים של משנ"ב עם ביאור הלכה ושעה"צ, עם ההדגשות,
כמעט אינני מאמין שמישהו שילמד בישוב הדעת (ולא רק לשם חיפוש של דין מסויים או לשם חזרה לבחינה וכדו') שההדגשות לא יפריעו לו למהלך הקריאה הלימוד

אני הק' לומד באופן קבועי עם משנ"ב זו, לא מועיל ולא מזיק. אין זה מעלה יתירה אבל גם לא מפריע.

(עד היום לא זכיתי להעמיד על אבן הבוחן איזה קטעים הם מדגישים ואיזה מזניחים...)

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 28, 2019 6:44 pm

אגב, פתחתי את המשנה ברורה מהד' עז והדר המבואר, והופתעתי שהחליטו הם על דעת עצמם להשמיט כליל את סימן ר"מ ורמ"א, שאינו מופיע שם כלל. האם התורה לא דיברה על עניינים אלו? האם בעניינים אלו יעשה כל אחד על דעתו? איך מקילים הם בעניינים אלו כ"כ שאינו חייב לשמור שום חוק ודין בהם?

אמנם במ"ב מהד' דרשו הדפיסו את הסימנים, ולא כתבו שום תוספות, ללא שום פסקי דינים מספרים שונים וכל הדברים שהם מביאים בסימנים אחרים, אשר גם זה הוא עוולה גדולה.

והכל התחיל כאשר הפסקי תשובות החליט להשמיט סימנים אלו ולהדפיסם בחיבור מיוחד, משל היה לו מה להתבייש ותפלס איזה חידוש שלא עלה בדעתו של המ"ב, המחבר ובעצם גם הטור.

יש בזה עוולה גדולה לצנזר את דברי התורה, ולחדש חומרות וסייגים המביאות לידי קולות בדברים אשר לא שערום אבותינו

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ב' אוקטובר 28, 2019 6:54 pm

בעל פסקי תשובות כתב על כך קונטרס נפרד שנמכר לנשואים בלבד (ורכשתיו לפני למעלה מעשור בסכום זעום אם אינני טועה 2 ש"ח). השאלה אם גם הם נהגו כך?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 28, 2019 6:57 pm

למה לא חשב על הרעיון הזה הטור והשלחן ערוך, הגמרא והרמב"ם, ושאר כל הפוסקים. בכל ישיבה ישנם כל התשובות שבעולם, שיש שם הרבה סיפורים שלא היינו מספרים לולי היה חלק מהתורה.
הצנזורה הזאת איננה לענין, והיא מורידה את הרמה של הציבור

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' אוקטובר 28, 2019 11:33 pm

ייצרתי פעם לעצמי סידור תפילה אישי, ומישהו פזיז ראה שהדגשתי קטעים רבים, והתרעם עלי שלא בפני [כלומר, לשה"ר] איך אני מעז להחליט מה יותר חשוב.
והאמת, שמטרת ההדגשה לא היתה להדגיש מה יותר חשוב, אלא את קטעי התפילה שהם כעין 'נושא' הפיסקה, כך שבהעפת עין תופסים את הנושא, דבר שלי אישית מועיל.
יתכן שגם חכמי המ"ב המחודש סברו שיש תועלת לתפוס ברגע את הנושא, או כסיוע לחזרה, ולא התכוונו להכריע מה יותר חשוב.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 28, 2019 11:35 pm

פעם היה מקובל בספרים סימן של אצבע להורות שכאן נמצא הנקודה למעשה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' אוקטובר 29, 2019 12:11 am

האם אין כבודו מודה שכאשר המחבר בעצמו עושה כן, יש בזה ענין אחר מכאשר חבורת אברכים ללא שם מתיימרים לעשות את זה על דברי אחד מגדולי הדורות היושב בלשכת הגזית?

וכאשר האדם עושה כן לעצמו, הרי הוא יודע את כוונתו והדבר משרת את מטרתו, ואין בזה משום הכרזה שכאן יש דבר יותר חשוב וכאן פחות חשוב. כאשר מוכרים את זה לציבור, איננו כן.

בלום

הודעהעל ידי בלום » ג' אוקטובר 29, 2019 1:45 am

ישעיהו כתב:הופתעתי לראות סט משנ"ב של עוז והדר עם הדגשות בביאור הלכה ושעה"צ בכל מקום שנוגע יותר להלכה וכדו',
לענ"ד היו צריכים להודיע על הכריכה, או בדף השער באופן בולט, שזה עם הדגשות,
לי הפריעו ההדגשות האלו לשטף הקריאה, ומסתמא להרבה מהלומדים זה עלול להפריע באופן ניכר (מלבד למי שלומד רק לצורך בחינה וכדו'...).

אני אינני לומד לצורך שום בחינה (מלבד בבי"ד שלמעלה), ואוהב מאוד את ההדגשות, הגם שלפעמים (ואולי הרבה פעמים) יש לחלוק עליהם בענין מה להדגיש ומה לא, אבל באופן כללי הוא דבר טוב מאוד, ומדגיש את הנשמה והנקודה שבביאור הלכה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 29, 2019 3:24 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:יש בזה עוולה גדולה לצנזר את דברי התורה, ולחדש חומרות וסייגים המביאות לידי קולות בדברים אשר לא שערום אבותינו

מדוע לא תצרף את דבריך לכאן viewtopic.php?f=7&t=2573&hilit=%D7%A6%D7%A0%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%94+%D7%91%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אוקטובר 29, 2019 3:57 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוקטובר 29, 2019 3:37 am

לבי במערב כתב:
ישעיהו כתב:אם מישהו יוכל להעלות כאן כמה עמודים מהמשנ"ב עם ההדגשות (כפי הנראה שזה יצא לאור בחודשים האחרונים, ואין לי את זה כעת תח"י), ואז יביעו את דעתם חכמי הפורום אם זה מפריע לשטף הקריאה או לא

גא"מ.

מי יעלה לנו?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 29, 2019 10:57 pm

קבצים מצורפים
משנה.jpg
משנה.jpg (119.92 KiB) נצפה 6195 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 29, 2019 11:03 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אגב, פתחתי את המשנה ברורה מהד' עז והדר המבואר, והופתעתי שהחליטו הם על דעת עצמם להשמיט כליל את סימן ר"מ ורמ"א, שאינו מופיע שם כלל. האם התורה לא דיברה על עניינים אלו? האם בעניינים אלו יעשה כל אחד על דעתו? איך מקילים הם בעניינים אלו כ"כ שאינו חייב לשמור שום חוק ודין בהם?

אמנם במ"ב מהד' דרשו הדפיסו את הסימנים, ולא כתבו שום תוספות, ללא שום פסקי דינים מספרים שונים וכל הדברים שהם מביאים בסימנים אחרים, אשר גם זה הוא עוולה גדולה.

והכל התחיל כאשר הפסקי תשובות החליט להשמיט סימנים אלו ולהדפיסם בחיבור מיוחד, משל היה לו מה להתבייש ותפלס איזה חידוש שלא עלה בדעתו של המ"ב, המחבר ובעצם גם הטור.

יש בזה עוולה גדולה לצנזר את דברי התורה, ולחדש חומרות וסייגים המביאות לידי קולות בדברים אשר לא שערום אבותינו

במהדורה המדוברת כאן לא השמיטו סימן ר"מ, ואין לדמות את החלטת מחבר הפסקי תשובות להשמיט מספרו לבין השמטת דבר מספר שלא שלך. ואני חוזר על העצה הטובה שנתתי במקום אחר - שכאשר יוצאת מהדורה חדשה של ספר עם השלמות הוספות ותיקונים, כדאי לשמור על המהדורה הישנה שכן בהרבה מקרים לא מספרים על הדברים שמשמיטים ויש לכך הרבה דוגמאות.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 30, 2019 12:29 am

זאב ערבות כתב:תמונה

ת"ח. אינה דומה שמיעה לראי'.
אינו נראה כמפריע במיוחד לרצף הקריאה (אף שאא"פ לשפוט מתמונה חלקית של עמ' בודד).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 30, 2019 12:44 am

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב:ת"ח. אינה דומה שמיעה לראי'.
אינו נראה כמפריע במיוחד לרצף הקריאה (אף שאא"פ לשפוט מתמונה חלקית של עמ' בודד).

אם הייתי מצרף עוד תמונה זה לא היה מעלה או מוריד. אני זוכר בזמנו לפני כשלשים שנה כשיצאה מהדורת טל מן עם הד"ה המודגש ברש"י, ג"כ היו שהתלוננו שהדבר מפריע להם לרצף הדברים. בקיצור, תמיד יהיה מישהו שיתלונן על שינוי זה או אחר כיוון שהתרגל לדבר הקיים.

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ד' אוקטובר 30, 2019 3:33 am

במהדורה זו איני יכול ללמוד משום הנקודות שמפריע, אבל יש אחרת מעוז והדר דפוס נאה ומשובח בלי הנקודות אבל עם ההדגשות.

תמונה

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ג' ינואר 07, 2020 12:12 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אגב, פתחתי את המשנה ברורה מהד' עז והדר המבואר, והופתעתי שהחליטו הם על דעת עצמם להשמיט כליל את סימן ר"מ ורמ"א, שאינו מופיע שם כלל. האם התורה לא דיברה על עניינים אלו? האם בעניינים אלו יעשה כל אחד על דעתו? איך מקילים הם בעניינים אלו כ"כ שאינו חייב לשמור שום חוק ודין בהם?

אמרו לי בשם הרב דוד יוסף שהרב עובדיה הורה לו להשמיט סימנים אלו בספרו הלכה ברורה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ינואר 13, 2020 7:07 pm

לפני מס' ימים תרמו לבית הכנסת שלנו סט של משנ"ב עו"ה, והיום למדתי מזה לראשונה.
האמת היא ששכחתי את האשכול הזה ולכן הופתעתי לראות ההדגשות (וחשבתי שזו טעות הדפוס). אחרי מס' רגעים, נזכרתי באשכול הזה והסתכלתי שוב על ההדגשות-
אותי הן שעשעו, לא הטרידו אבל גם לא הועילו.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' ינואר 13, 2020 7:13 pm

התרשמות אישית.
אני לומד ב'עוז והדר' המהדורא הרגילה. ולפעמים במהדורת דרשו.
אבל במהדורת כיס, יש לי 'עוז והדר' עם הדגשות.
קניתי בלית ברירה, כי זה מהדורת כיס היחידה שהיתה בחנות
ובדיעבד אני מאוד נהנה.
מכיון שמהדורת כיס זו משמשת אותי לחזרות, ולא כ"כ ללימוד. יש לי תועלת מרובה מההדגשות. כך נקל בשעת חזרה להתמקד בעיקר, ולעבור יותר ברפרוף על ה'שקליא וטריא' שאינו להלכתא.

ספרים וועלט

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ד' ינואר 22, 2020 2:46 am

בברכה המשולשת כתב:לפני מס' ימים תרמו לבית הכנסת שלנו סט של משנ"ב עו"ה, והיום למדתי מזה לראשונה.
האמת היא ששכחתי את האשכול הזה ולכן הופתעתי לראות ההדגשות (וחשבתי שזו טעות הדפוס). אחרי מס' רגעים, נזכרתי באשכול הזה והסתכלתי שוב על ההדגשות-
אותי הן שעשעו, לא הטרידו אבל גם לא הועילו.

כל צורת הדף חדשה או פונט חדיש וכדומה לוקח זמן עד שמתרגלים. רק אז ישנה אפשרות להביע דעה. אני משער שבפעם הראשון שאנשים עברו מש"סים הישנים לש"ס וילנה שלא היה קל, וכן כאשר עוברים מש"ס רגיל לעוז והדר וכל כיו"ב.

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ד' ינואר 22, 2020 1:48 pm

לא מדוייק,
בתחילת הכרך הכל מודפס, ורק בחלק המודפס עם ביאורים השמיטו, מסיבה פשוטה שהם לא התכוונו לכתוב על כך ביאורים

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 53 אורחים