מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרהורים חדשים לקראת יום אידם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
פקתא דערבות

Re: הרהורים חדשים לקראת יום אידם

הודעהעל ידי פקתא דערבות » ה' אפריל 30, 2020 10:12 pm

הנה מקצת מהתגובות [מצונזרות פעמיים!] שאוהבינו החילונים כותבים בתגובות לפטירת הרה"ג ... זצ"ל ממחלת הקורונה שהניח י"ד יתומים,
סליחה ומחילה מהחברים על הבאת דברים אך לא יגונה ההכרח,

לבקשת חברי הפורום- מחקתי את התגובות

נערך לאחרונה על ידי פקתא דערבות ב ה' אפריל 30, 2020 10:32 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ה' אפריל 30, 2020 10:16 pm

מתוך דבריך ברור שאינך מכיר חילוניים.
אתה מכיר פרסומים בתקשורת וברשתות החברתיות

ממש לא מאפיין ובכל מקרה לא קשור לדיון

איש קריות
שם מלא: איש כריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 30, 2020 10:17 pm

הרב פקתא
לפני שאנחנו נכנסים לדיון עניני.
תעשה טובה גדולה ודחופה ותמחוק את ההודעה שלך.
לא יתכן שבפורום תורני יופיעו משפטים כאלו
נערך לאחרונה על ידי איש קריות ב ה' אפריל 30, 2020 10:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' אפריל 30, 2020 10:33 pm

זאב ערבות כתב:אשאל כמה שאלות:
א. מה זה אידיאלי ומה זה מקום אידיאלי בעיניך? ואיך אתה מודד את הריחוק? כלומר באיזו אמת מדה? גשמית, רוחנית?
רוחנית, קרא את הודעותיו של הרב דרומי לעיל.
ב. מנין לך שכולם מסכימים שזה מקום טוב לחיות בו? עשית סקר קהל? העובדה שאתה חי לא אומרת שטוב לך במקום בו אתה נמצא.
בתוך עמי אנכי יושב. אם אתה רוצה לחלוק עלי אתה מוזמן.
ג. אצל מי יש הסכמה בעניין ההתנגדות העקרונית לרעיון הציוני? כמדומני שיש הרבה שדווקא מסכימים אתו.
אצל המשתתפים בדיון הזה. לא ראיתי כאן מישהו שתמך בציונות.
ד. מה זה חרדי ממוצע? ומדוע הטענות שלו על המדינה מחזקת את העמידה מחוץ לכל התהליך?
תאר לעצמך בחור ישיבה צעיר שאין לו הרבה מאוד סיפוק בלימודו, בא אליו איזה חבר לשעבר ומשכנע אותו ללכת לצבא.
אם צרוב בתודעתו שכל תושבי המדינה שונאים אותנו ורודפים אותנו, הוא אפילו לא ישקול את זה. לעומת זאת אם יש לו גישה חיובית יותר, ויש לו הכרת הטוב לצה"ל, הוא עלול להתפתות.
זו דוגמה פשטנית, כמובן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 30, 2020 10:36 pm

איש קריות כתב:הרב פתקא
לפני שאנחנו נכנסים לדיון עניני.
תעשה טובה גדולה ודחופה ותמחוק את ההודעה שלך.
לא יתכן שבפורום תורני יופיעו משפטים כאלו

מסכים, אך אם זה לא נמחק למען האיזון אולי פקתא... יכנס לכמה מאתרי הנייעס ויביא לנו כמה מתגובות הקוראים שם, בפרט מהחוגים הקיצוניים... כל אחד רואה רק את הצד שלו.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 30, 2020 10:41 pm

יישר כוחו של הרב פקתא.
כשם שקיבל שכר על הדרישה כך יקבל שכר על הפרישה.
לגופו של ענין.
לא חושב שהתגובות המזעזעות שנכתבו על ידי גולשים חילונים מייצגים את העם בישראל.
לי זה נראה כמו מיעוט זניח.
מאד מאד מקווה שאני לא טועה.
בכל אופן מהיכרות אישית שלי עם המגזר החילוני מתוקף עיסוקי בקירוב רחוקים אני יכול להעיד שלא נתקלתי מעולם בשנאה כזו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 30, 2020 10:59 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
זאב ערבות כתב:אשאל כמה שאלות:
א. מה זה אידיאלי ומה זה מקום אידיאלי בעיניך? ואיך אתה מודד את הריחוק? כלומר באיזו אמת מדה? גשמית, רוחנית?
רוחנית, קרא את הודעותיו של הרב דרומי לעיל.
ב. מנין לך שכולם מסכימים שזה מקום טוב לחיות בו? עשית סקר קהל? העובדה שאתה חי לא אומרת שטוב לך במקום בו אתה נמצא.
בתוך עמי אנכי יושב. אם אתה רוצה לחלוק עלי אתה מוזמן.
ג. אצל מי יש הסכמה בעניין ההתנגדות העקרונית לרעיון הציוני? כמדומני שיש הרבה שדווקא מסכימים אתו.
אצל המשתתפים בדיון הזה. לא ראיתי כאן מישהו שתמך בציונות.
ד. מה זה חרדי ממוצע? ומדוע הטענות שלו על המדינה מחזקת את העמידה מחוץ לכל התהליך?
תאר לעצמך בחור ישיבה צעיר שאין לו הרבה מאוד סיפוק בלימודו, בא אליו איזה חבר לשעבר ומשכנע אותו ללכת לצבא.
אם צרוב בתודעתו שכל תושבי המדינה שונאים אותנו ורודפים אותנו, הוא אפילו לא ישקול את זה. לעומת זאת אם יש לו גישה חיובית יותר, ויש לו הכרת הטוב לצה"ל, הוא עלול להתפתות.
זו דוגמה פשטנית, כמובן.

א. אם זה מקום רחוק מאוד רוחנית מאידיאלי, מדוע שלא תעבור לארה"ב ותהנה כאן משני עולמות?
ב. באיזה חלק מתוך עמך אתה יושב? בסביון או בהרצליה פיתוח? אתה יודע כמה יש שלא טוב להם? לא צריך מספר אלא מספיק לדעת אם אתה מודע לכך שלא לכולם טוב, לא מבחינה רוחנית ולא מבחינה גשמית. האם למשפחה שחלק מילדיה ירדו מהדרך בגלל המציאות בארץ טוב? באותו פורום שאסור להזכיר את שמו פתחתי אשכול בענין נוער בסיכון, והמנהל מחק אותו בטענה שכמעט אין בית שאין בו "מת" ושזה יכאיב להרבה חברים. ולזאת אתה קורה טוב.
ג. האם המשתתפים בדיון זה משקפים את הקונזנצוס של כל שכבות הציבור שומרי תורה? ומי אמר שהם צודקים? כמובן הם צודקים בעיניהם אבל יש מי שיחלוק עליהם ולא מובטח לך שהמשתתפים כאן ינצחו בויכוח.
ד. כאן אמרת דבר מאוד חשוב. כן אני מתאר לעצמי כזה בחור כיוון שאני הייתי אחד! אז האם שאלת מדוע אין לו סיפוק בלימוד? אנחנו גולשים כאן לנקודה אחרת אך היא אולי עקרונית לויכוח. האם נראה בעיניך מדינה שכל תושביה לכתחילה נדרשים להשקיע את כל כחם ומרצם ללימוד מבוקר ועד ערב בלי אלטרנטיבות (כתבתי לכתחילה כיוון שבמציאות בסופו של דבר הרבה מוצאים להם תעסוקות אחרות, בין בגלוי בין בסתר מפני הסטיגמא). אז אם לא תתן לבחור החמד שלך אלטרנטיבה הוא ילך לצבא, ללא שום קשר למה חושבים עליו תושבי המדינה והרדיפות שלהם, זה אפילו לא בתודעה שלהם. אז מה שנראה שאתה אומר שצריך להחדיר בנוער שנאה למדינה ולצה"ל שכולו רע ושלא מגיע לו שום הכרת הטוב אלא כולו רק כחי ועוצם ידי וכך תמנע ממנו להתפתות. האם הבנתי נכון את דבריך?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 30, 2020 11:00 pm

איש קריות כתב:יישר כוחו של הרב פקתא.
כשם שקיבל שכר על הדרישה כך יקבל שכר על הפרישה.
לגופו של ענין.
לא חושב שהתגובות המזעזעות שנכתבו על ידי גולשים חילונים מייצגים את העם בישראל.
לי זה נראה כמו מיעוט זניח.
מאד מאד מקווה שאני לא טועה.
בכל אופן מהיכרות אישית שלי עם המגזר החילוני מתוקף עיסוקי בקירוב רחוקים אני יכול להעיד שלא נתקלתי מעולם בשנאה כזו.

הסיבה שניתן להתעלם מרוב ההודעות הסתמיות האלה כיוון שנכתבות בניקים, צ"ע אם היו מתבטאים כך כשמדברים עמם פנים מול פנים.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ה' אפריל 30, 2020 11:03 pm

זאב ערבות כתב:א. אם זה מקום רחוק מאוד רוחנית מאידיאלי, מדוע שלא תעבור לארה"ב ותהנה כאן משני עולמות?

כיון שכל מה שיש בארה"ב כאן יש הרבה יותר...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 30, 2020 11:25 pm

הסקרן_הקטן כתב:
זאב ערבות כתב:א. אם זה מקום רחוק מאוד רוחנית מאידיאלי, מדוע שלא תעבור לארה"ב ותהנה כאן משני עולמות?

אתה בטוח במה שאתה אומר? גם רוחנית וגם גשמית? גשמית איני סבור שיש תחרות, ואף ברוחניות עולם התורה החרדי הוא ענק, כמה תלמודי תורה וישיבות וכוללים יש ואם אתה רוצה לומר שבארץ האיכות יותר גבוהה, זו שאלה שאיני סבור שיש מישהו שיכול לעשות השוואה. ולעומת זאת כאן אין את בעיית הבחירות ושאר הבעיות הפוליטיות שיש אצלכם ורק תעיינו באותם אשכולות בהם נידונו הדברים.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' מאי 01, 2020 7:24 am

"הרהורים לקראת יום אידם" כבר עבר יום אידם ובאשר לשנה הבעל"ט מתפללים שמשיח צדקינו יבוא ויגאלנו ויתבטל מן העולם

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' מאי 01, 2020 8:47 am

באמת קשה מאד להתמודד עם אנשים שחושבים שתחת שלטון ירדני / טורקי / בריטי/ מצבנו היה טוב יותר...
לפעמים כח הגירסא דינקותא מוביל למחוזות הזויים.

מי שיודע איך נראים החיים בלונדון אנטוורפן ושוויץ בימינו אנו, יודע שאנחנו חיים קרוב לגן עדן התחתון. [לא הכל זה כסף].
לא ראיתי אנשים שנוסעים לחגוג את חג הסוכות בניו יורק או בחורים שנוסעים לקנות תורתם בלייקווד

אהיה לפה לכל אלו אשר פיהם מלא שירה כים, ואוסיף להיות ש''צ לבקש בשם עמך ישראל כולם על הגאולה השלמה לאוקמי שכינתא מן גלותא בב''א.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 01, 2020 10:27 am

ר' חיימשה, ניכר בך שלא ראית עוד כל מיני דברים, כגון ילדים וזקנים נסים מפני אזעקות באמצע הלילה, זקנים מרוקאיים המקוננים על המצב הרוחני של נכדיהם וניניהם, ועוד ועוד.

אבל בסך הכל גם אני מסכים שצריך להודות לה' על כל הטובה אשר גמלנו ולבקש שיהיה הרבה יותר טוב.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 10:42 am

הפצת המעיינות כתב:"הרהורים לקראת יום אידם" כבר עבר יום אידם ובאשר לשנה הבעל"ט מתפללים שמשיח צדקינו יבוא ויגאלנו ויתבטל מן העולם

יש איסרו חג ובנוסף כמו שבועות יש 7 ימי תשלומין ועוד שהלא יום אידם זה יום אבילות ויש שאומרים בו תחנון אפילו שבדרך כלל לא אומרים כגון ברית או אלו שנוהגים לא לומר תחנון ביום ששי אם יפול בו ה איר כן יאמרו, כך שמתאים לכל ימי הספירה.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ו' מאי 01, 2020 10:45 am

הפצת המעיינות כתב:"הרהורים לקראת יום אידם" כבר עבר יום אידם ובאשר לשנה הבעל"ט מתפללים שמשיח צדקינו יבוא ויגאלנו ויתבטל מן העולם

יום ירושלים כבר באופק...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 11:04 am

חיימשה כתב:באמת קשה מאד להתמודד עם אנשים שחושבים שתחת שלטון ירדני / טורקי / בריטי/ מצבנו היה טוב יותר...
לפעמים כח הגירסא דינקותא מוביל למחוזות הזויים.

מי שיודע איך נראים החיים בלונדון אנטוורפן ושוויץ בימינו אנו, יודע שאנחנו חיים קרוב לגן עדן התחתון. [לא הכל זה כסף].
לא ראיתי אנשים שנוסעים לחגוג את חג הסוכות בניו יורק או בחורים שנוסעים לקנות תורתם בלייקווד

אהיה לפה לכל אלו אשר פיהם מלא שירה כים, ואוסיף להיות ש''צ לבקש בשם עמך ישראל כולם על הגאולה השלמה לאוקמי שכינתא מן גלותא בב''א.

זה שצריך להודות להקב"ה על כל דבר כפי שכותב דרומי זה בוודאי ובלי לדעת את מצבו של כל אחד ואחד מה רע היום בארץ? האם היתה כזו תקופה טובה יחסית מאז החורבן? שימו לב: יחסית! רק תפתחו אחד השבועונים ותסתכלו על כמות הפרסומות הנוצצות. למי הם מכוונות? מי שמסתכל על ההיצע יכול לסבור שחיים באיזה מין גן עדן, דירות פאר, פאות (ארוכות), טיולים לכל מקום בעולם... והחיים בארץ לא שונים בהרבה בחינות מהחיים באותם מקומות שהזכיר חיימשה, ויש בכל מקום ומקום עניים ועשירים, אנשים מאושרים ואנשים אומללים. ונכון שלא הכל זה כסף אך כמה יש שאין להם ולא היו מתנגדים שיהיה להם יותר? כמה יש שאם היית נותן להם מליון שקל היו מסרבים לקחת בטענה שיש להם מספיק?
ומה שכתבת באותיות קטנות, לא ראיתי אינה ראיה, תתפלא לדעת כמה יש שנוסעים לחגוג בחול במלון או משפחה (כמובן לא כעת) ועוד יותר כמה בחורים מהארץ הולכים לקנות תורתם בלייקווד ושאר מקומות, או שלא הצליחו בארץ או מסיבות אחרות וכן אלפי משפחות חרדיות שהגיעו לכאן מסיבות שונות.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' מאי 01, 2020 2:39 pm

ב. באיזה חלק מתוך עמך אתה יושב? בסביון או בהרצליה פיתוח? אתה יודע כמה יש שלא טוב להם? לא צריך מספר אלא מספיק לדעת אם אתה מודע לכך שלא לכולם טוב, לא מבחינה רוחנית ולא מבחינה גשמית. האם למשפחה שחלק מילדיה ירדו מהדרך בגלל המציאות בארץ טוב? באותו פורום שאסור להזכיר את שמו פתחתי אשכול בענין נוער בסיכון, והמנהל מחק אותו בטענה שכמעט אין בית שאין בו "מת" ושזה יכאיב להרבה חברים. ולזאת אתה קורה טוב.
ג. האם המשתתפים בדיון זה משקפים את הקונזנצוס של כל שכבות הציבור שומרי תורה? ומי אמר שהם צודקים? כמובן הם צודקים בעיניהם אבל יש מי שיחלוק עליהם ולא מובטח לך שהמשתתפים כאן ינצחו בויכוח.

בהודעתי לעיל ניסיתי לסכם את הוויכוח שהיה כאן בין חברי הפורום, לא ניסיתי לטעון טענה, אלא לסכם את דעת החברים בדיון.
כתבתי שבין הדעות שנשמעו כאן בדיון היה הסכמה שהארץ היא מקום טוב ושמצד שני הרעיון הציוני הוא רעיון המנוגד לתורה וכו'.
זאב ערבות כתב:אז מה שנראה שאתה אומר שצריך להחדיר בנוער שנאה למדינה ולצה"ל שכולו רע ושלא מגיע לו שום הכרת הטוב אלא כולו רק כחי ועוצם ידי וכך תמנע ממנו להתפתות. האם הבנתי נכון את דבריך?

לא, לא הבנת נכון. יש לי אפילו חשש שקראת את הדיון מהאמצע ולכן לא הבנת.
אני לא טוען שצריך להחדיר שנאה, להפך.
אני טוען שאלו שמחדירים שנאה, וטוענים שכל החילוניים שונאים אותנו ואת הדת, לא באמת מאמינים במה שהם אומרים אלא שהם מפחדים לומר את האמת שמא יהיו לה השלכות מעשיות.
(דווקא יש היום אלטרנטיבות לבחורים שאינם מוצאים טעם בלימוד).
נערך לאחרונה על ידי לעולם יהיה אדם ב ו' מאי 01, 2020 3:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ו' מאי 01, 2020 2:46 pm

זאב ערבות כתב:
הסקרן_הקטן כתב:

אתה בטוח במה שאתה אומר? גם רוחנית וגם גשמית? גשמית איני סבור שיש תחרות, ואף ברוחניות עולם התורה החרדי הוא ענק, כמה תלמודי תורה וישיבות וכוללים יש ואם אתה רוצה לומר שבארץ האיכות יותר גבוהה, זו שאלה שאיני סבור שיש מישהו שיכול לעשות השוואה. ולעומת זאת כאן אין את בעיית הבחירות ושאר הבעיות הפוליטיות שיש אצלכם ורק תעיינו באותם אשכולות בהם נידונו הדברים.

כן, אני בטוח שרוחנית היהדות החרדית בישראל ישראל יותר מוגנת מאשר בארה"ב. וגם כלכלית לרוב האנשים כאן יותר קל מאשר שם.

אם אתה עוסק בבחירות ובפוליטיקה - אני לא מתווכח (אפילו שאצלכם גם לא גן עדן..) אני מדבר על החיים עצמם

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 4:55 pm

לעולם יהיה אדם כתב:

בהודעתי לעיל ניסיתי לסכם את הוויכוח שהיה כאן בין חברי הפורום, לא ניסיתי לטעון טענה, אלא לסכם את דעת החברים בדיון.
כתבתי שבין הדעות שנשמעו כאן בדיון היה הסכמה שהארץ היא מקום טוב ושמצד שני הרעיון הציוני הוא רעיון המנוגד לתורה וכו'.
זאב ערבות כתב:אז מה שנראה שאתה אומר שצריך להחדיר בנוער שנאה למדינה ולצה"ל שכולו רע ושלא מגיע לו שום הכרת הטוב אלא כולו רק כחי ועוצם ידי וכך תמנע ממנו להתפתות. האם הבנתי נכון את דבריך?

לא, לא הבנת נכון. יש לי אפילו חשש שקראת את הדיון מהאמצע ולכן לא הבנת.
אני לא טוען שצריך להחדיר שנאה, להפך.
אני טוען שאלו שמחדירים שנאה, וטוענים שכל החילוניים שונאים אותנו ואת הדת, לא באמת מאמינים במה שהם אומרים אלא שהם מפחדים לומר את האמת שמא יהיו לה השלכות מעשיות.
(דווקא יש היום אלטרנטיבות לבחורים שאינם מוצאים טעם בלימוד).

מקבל את דבריך שאלה הם רק דברי סיכום, אך היית צריך לכתוב כך במפורש שנאמר חכמים הזהרו בדבריכם, ואני עניתי לדברי הסיכום שלך ושאני מסכים שהארץ זה מקום טוב ולא צריך את הסכמתי לכך, אך כשאומרים "הארץ" צריך לדעת למה מתכוונים, לארץ הפיזית והרוחנית או למציאות היום יומית של כל אזרח ואזרח. למשל תקח מדינה כמו נורבגיה ששם אין מלחמות, כמעט אין פשיעה ואין אזרח נורבגי עני! ובקשר לרעיון הציוני, לאיזה רעיון בדיוק אתה מתכוין? לרעיון שיבת הארץ? לולא הרעיון הזה אתה סבור שהיית כותב כעת את דבריך ממקום מושבך בארץ? לא רק שלא היתה מדינה, אלא אף מי שכבר היה כבר שם היו זורקים או שוחטים אותו. שמעת פעם על הטבח בחברון? או על אותם שהגלו הטורקים לדמשק? והערה קטנה: כאשר חיים בחממות חרדיות שבהם אין כמעט קשר לציבור החילוני ויוצאים משם רק לצרכים חיוניים, ואף את רוב הנסיעות עושים באוטובסים מהדרין וכדומה, ורק משקיפים על הציבור החילוני מבחוץ, ויכולים לשבת בכוללים ע"י תמיכה ממשלתית ותרומות נדבנים מחו"ל, אכן זה נראה טוב, אך הייתי ממליץ לקחת טיול קטן בצפון או דרום ת"א בשעות הערב והלילה ואח"כ לספר פה בפורום את הרגשותיכם. לי זכור שנסעתי באוטובוס מב"ב לרמת השרון ועלו כמה תלמידי תיכון וישבו מאחרי והתחילו לקלל אותי קללות נמרצות ולקינוח ירקו על הכובע ושאלו אותי איך הגשם? ושאר הנוסעים ישבו ושתקו! איני ממציא זאת. לזאת אתם קוראים טוב? ומדוע לא הגבתי? מה הייתם אתם עושים במקרה הזה מול כמה חוליגנים כאלו? לפחות כאן כשקוראים לי הגויים שמות גנאי אני אומר ברוך שלא עשני גוי.
בקשר לסיום דבריך, איני יודע במה מאמינים אלו שמחדירים שנאה ואם הם מאמינים במה שהם אומרים, אך דבר אחד אני כן יודע, אם יש למישהו שנאה נגד חילוניים ונגד ציונות וכו', שלא יחיה במדינה ויהנה משירותיה, ואלו שיש להם את השנאה, זו אכן שנאה, אך היא באה משיפת מח מגיל צעיר, ולכן רבים מהם ברגע שמגלים שעבדו עליהם יורדים מהדרך או עוזבים את החוגים שלהם. פה קוראים להם טונה בייגל, כלומר שומרים על מנהגיהם מבחוץ אך בפנים אין להם הרבה שייכות לדת. יש לנו שני שכנים כאלו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 5:12 pm

הסקרן_הקטן כתב:
זאב ערבות כתב:
הסקרן_הקטן כתב:

כן, אני בטוח שרוחנית היהדות החרדית בישראל ישראל יותר מוגנת מאשר בארה"ב. וגם כלכלית לרוב האנשים כאן יותר קל מאשר שם.

אם אתה עוסק בבחירות ובפוליטיקה - אני לא מתווכח (אפילו שאצלכם גם לא גן עדן..) אני מדבר על החיים עצמם

מה נותן לך את הרגשת הבטיחות הרוחנית הזו? בארץ אין נסיונות ואין נוער שוליים חרדי וכאלו שכבר פרשו לחלוטין? ולא מדובר במועטים. מדוע לדעתך בארץ מוגנים יותר? כיוון שגרים בגיטאות? סיפר לי ראש כולל מקרית ספר שלא אדע מצרות מה שהולך שם עם שבבניקים (ושניתן לראות אותם בערבים בכניסה לעיר מתגודדים), אז איפה המוגנות.
ומדוע מבחינה כלכית בארץ יותר קל? מפני שלא צריך לעבוד וסומכים על תמיכות של ממשלה ושל נדבנים ועל אשה העובדת? לזה אתה קורה קל? כמה אתה מכיר שגומרים את החדש בלי חוב למכולת ושקל להם לחתן ילדים? רמת המחיה בארץ היא כמעט כמו פה. אותו מחיר לחלב עוף ופירות וירקות. לעומת זאת רכב עולה אצלכם פי שלש ומחיר הדלק פי 4! כאן משלמים כעת שקל שמונים לליטר (בממוצע).
ובחירות ופוליטיקה וכדומה זה אבן נגף נוראית שמקררת ומי יודע עוד איזה השלכות להם על הילדים היושבים בבית ושומעים את הדיבורים... ושלא נדבר על המחלוקות הפנימיות. דברים אלו כמעט ואין כאן וגם לא מענינים אף אחד כמו בארץ שכאשר יש איזה סיפור חם במיגזר החרדי כל הארץ כמרקחה.
וכמובן שגם אצלינו לא גן עדן ואף רחוק מזה אך מה כוונתך החיים עצמם? לאיזה חיים אתה מתכוין? לחיי חומריות, כבר עניתי, וחיי רוחניות, ב"ה חיי התורה פה משגשגים והולכים וגדלים וישיבות וכוללים לרוב. היית פעם בלייקווד או במאנסי?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' מאי 01, 2020 5:54 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ו' מאי 01, 2020 5:45 pm

קצת תמוה בעיני הדיון כאן איזה מקום טוב יותר לגור בו, האם מונסי או בני ברק.
"כל הדר בחוצה לארץ כאילו עובד עבודה זרה"
"כל הדר בחוצה לארץ דומה כמי שאין לו אלוה"
"ארץ אשר עיני ה אלוהיך בה"
וכו'
וכו'
וכלשון הגר"א באיגרתו הידועה קודם צאתו לארץ ישראל

אז מה יש לדון כאן?

אם ישנם כאלו שלא זכו יתעטפו בשתיקה, ולא ירפו חלילה אחרים שזכו לדור על אדמת הקודש.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ו' מאי 01, 2020 6:08 pm

כנראה שלא נגיע לעמק השווה

השבבניקים בישראל לא גרועים יותר מארה"ב וכנראה גם בכמות לא גודלה יותר מבארה"ב

אני עדין חושב שבפועל כלכלית - ולא משנה למה - לחרדי קל יותר בישראל

בישראל הוא עם חובות ובארה"ב הוא עם חובות - לא נשלה את עצמנו

לחיות ברמת החיים בארה"ב הרבה יותר קשה מאשר בישראל

בכל מקרה רמה ואיכות הרוחניות בישראל לאין ערוך יותר מבארה"ב

שבת שלום

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 6:14 pm

איש קריות כתב:קצת תמוה בעיני הדיון כאן איזה מקום טוב יותר לגור בו, האם מונסי או בני ברק.
"כל הדר בחוצה לארץ כאילו עובד עבודה זרה"
"כל הדר בחוצה לארץ דומה כמי שאין לו אלוה"
"ארץ אשר עיני ה אלוהיך בה"
וכו'
וכו'
וכלשון הגר"א באיגרתו הידועה קודם צאתו לארץ ישראל

אז מה יש לדון כאן?

אם ישנם כאלו שלא זכו יתעטפו בשתיקה, ולא ירפו חלילה אחרים שזכו לדור על אדמת הקודש.

הדיון כאן הוא לא איזה מקום טוב יותר, אין חולק על כך שא"י היא הארץ המובחרת, אך מאז החורבן חיו מליוני יהודים בחו"ל בין מרצון בין מחוסר ברירה ואתה לא יכול לומר שהיו כאילו היו עובדי ע"ז וכמו דומה שאין לו אלוה, הדברים האלה כבר ישנים וחבל אפילו להזכיר אותם. האם תאמר את הדברים האלו על כל גדולי ישראל בכל הדורות שלא חיו בארץ? על רש"י והרשב"א? הם לא ידעו את מה שאתה יודע? אך בהם בערה אהבת א"י בניגוד להרבה מאתנו היום שגרים בארץ רק מפני שנולדו בה ושמבחינתם רק תתן להם את ההזדמנות לעבור לחו"ל, נניח תתן להם אזרחות אמריקאית ובית במונסי או ליקווד עם מילגה חדשית מובטחת ל40 שנה של 5000 דולר לחודש בכולל פלוס שכר לימוד לילדים והוצאות חתונה לילדים, כמה אתה סבור יסרבו להצעה. אמנם יש את שיקול המשפחה אך ניתן להתגבר עליו ע"י זום. רק להזכירכם עיינו כאן. והאם רב שך אמר את הדברים כבדיחה? ואם זה לא מספיק ראו שם בקישור מה שאמר רב משה סולובייציק כששאלו אותו ואמר שבמונסי אין פוליטיקה והאם אף הוא התבדח? סתם אמר פורים תורה?
viewtopic.php?f=67&t=42047&p=594045&hilit=%D7%A1%D7%AA%D7%94%D7%95%D7%9F#p594045
והלא ידוע שבעבור שלשה דברים מותר לגור בחו"ל, אז מדוע לא הזכרת זאת כלימוד זכות בשביל שלא תעשה את כל יושבי חול עבריינים?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 6:35 pm

הסקרן_הקטן כתב:כנראה שלא נגיע לעמק השווה

השבבניקים בישראל לא גרועים יותר מארה"ב וכנראה גם בכמות לא גודלה יותר מבארה"ב

אני עדין חושב שבפועל כלכלית - ולא משנה למה - לחרדי קל יותר בישראל

בישראל הוא עם חובות ובארה"ב הוא עם חובות - לא נשלה את עצמנו

לחיות ברמת החיים בארה"ב הרבה יותר קשה מאשר בישראל

בכל מקרה רמה ואיכות הרוחניות בישראל לאין ערוך יותר מבארה"ב

שבת שלום

אין פה ענין להגיע לעמק השווה, זה ענין של מציאות ונראה לי שרוב במשתתפים כאן בדיון לא היו אף פעם בחול, או לפחות לא למשך זמן ארוך כך שרק ניזונים משמועות וסיפורים. וזה ההבדל ביני לבינם. אין פה ענין להשוות את השבבניקים פה ושם, לא בכמות ולא באיכות, אלא הנקודה היא שגם בארץ יש ובכמות לא מבוטלת, כך שלחיות בארץ זה לא ערובה שתצליחו לגדל את הילדים בדרך התורה, ואדרבה יש נסיונות יותר גדולים מאשר כאן כיוון שכאן יש הבדל ניכר בין גוי מגושם ליהודי, אז אפילו השבבניקים ברובם שומרים עוד על מרחק, אך בארץ הלא כולם יהודים...
בענין הכלכלי, אולי תסביר לי באופן ריאלי איך יותר קל כלכלית לחרדי בארץ? ממש מסקרן אותי? הסיבה שלאברך יש חובות היא כיוון שסך כל מקורות הפרנסה שלו בחודש לא מספיקות ואז הוא מגלגל כספים בלי הרף ומבלי לדעת מנין יהיה לו לשלם, והאם אתה יודע כמה מהם באים לכאן לשנורר? אך הם לא יספרו לך זאת, או שעושים כל מיני גשעפטאן שלא נדע מצרות. לעומת זאת כאן רובם עובדים ולא צריכים לקנות דירות לחתנים שלהם.
ומנין לך שהרבה יותר קשה לחיות ברמת החיים פה? יש בשכונה שלנו מספר לא מבוטל של משפחות ישראליות "שירדו" וכולם פה אחד אומרים שכאן יותר קל! זו אחת הסיבות שירדו ונשארו. ובקשר לרמה הרוחנית לא אכנס לזאת כעת. אך רמה רוחנית לא תלויה במקום אלא באדם. כמה מילידי הארץ במאה השנים האחרונות אתה מכיר שברמתם של רש"י, רשב"א, הגאון, חתם סופר, רע"א, חפץ חיים, אור שמח, בית הלוי, הנצי"ב... להמשיך? הדגש הוא על ילידי הארץ.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ו' מאי 01, 2020 6:36 pm

לא אמרתי חלילה שהם עבריינים.
אמרתי שהם לא זכו.
בעיני זה כמו לדון מה עדיף להיות חילוני או חרדי?
מצד אחד החרדי נהנה בבית כנסת ומצד שני החילוני נהנה בים.
כולם מבינים שלא שייך לדון בזה.
הוא הדין הכא.
כם אם יש איזה שהם מעלות בחוצה לארץ, ודאי וודאי שכל מי שזכה לגור בארץ הקודש זכותו גדולה עשרת מונים.
גם גדולי ישראל בכל הדורות התאוו בכל ליבם לעלות לארץ ישראל אלא שלא כולם זכו וכידוע

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 01, 2020 7:02 pm

יפה, כעת אנו מגיעים לעמק השווה. אכן לגור בארץ זו זכות ומעלה ומצווה וכו' ואין מי שחולק על כך, אך לכל אדם יש חשבונות משלו ואינך יכול לבא בטענות לאף אחד. כשיבנה המקדש זו כבר שאלה אחרת ואזן מן הסתם יהיה קשה יותר לחפש תירוצים, אך אינך יכול לבא בטענות על למעלה ממליון חרדים ברחבי העולם שלא גרים בארץ.
אני לא גר בחול כיוון שיש כאן מעלות או בגלל החומריות או בגלל שכאן יותר קל, הסיבה העיקרית היא שאיני מסתדר בכלליות עם המנטליות של הציבור החרדי בארץ. זה נושא ארוך ואין זה המקום לדון בכך, אך בגדול, אם הייתי יכול לחסל את החובות בסדר גודל של כמה מליוני שקלים, ולקנות בית בעיר העתיקה המשקיף על הכותל עם מלגת פנסיה קטנה המספיקה לצרכים הבסיסיים, הייתי עובר היום. אני רציני. אין לי שום דבר מיוחד המושך אותי לכאן ומבחינה מסויימת מעדיף את החיים התוססים בארץ כל עוד עוזבים אותי לנפשי ונותנים לי את הזכות לא להצביע בבחירות.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' מאי 03, 2020 4:55 pm

איש קריות כתב:כותב השורות, כמו כל חרדי מצוי, התחנך מנעוריו על סלידה רבתית מהציונות ומכל מה שהיא מייצגת.
גדלתי על המימרות הידועות מגדולי ישראל על כך שמטרת הקמת המדינה היא כדי לעקור את הדת, "עולם ישן עד היסוד נחריבה", על חטיפת ילדי תימן, על השואה הרוחנית של עדות המזרח, וכו' וכו'.
כמדי שנה, גם השנה, יופיעו בעתונות היומית מאמרי דעה חריפים נגד הציונות ונושאי דיגלה. יצטטו את דברי גדולי ישראל לדורותיהם בגנות הציונות ויתזכרו אותנו בעלילותיהם וברעותיהם של עוכרי ישראל.
עד כאן הכל טוב ויפה.
בשנים האחרונות זכה כותב השורות לבוא במגע עם "עמך ישראל" במובן הרחב של המושג, וזאת מתוקף עיסוקו בקירוב רחוקים.
מבטו על הציבור שאינו חרדי ואפילו אינו דתי השתנה ב 180 מעלות:
אין שנאה!
אין רדיפה!
נהפוך הוא!
ישנו צמאון אמיתי לשמוע את השקפת התורה.
ישנו כבוד לתלמידי חכמים ולנושאי דגל התורה.
גם מצד השלטון היחס השתנה לחלוטין.
מאז המהפך, עם עלייתה של תנועת הליכוד (המסורתית) לשלטון, הגיעו ימים יפים לעולם התורה. תקציבי עתק ניתנו ועדיין ניתנים לעולם התורה, עול הגיוס הוסר מלומדי התורה, ועולם התורה זוכה לפריחה חסרת תקדים.
היחס ללומדי התורה הוא יחס של כבוד, למעט אחוז קטן מהאוכלוסייה כלפיד וחבריו.
רק מאי?
קשה לנו לעכל את זה.
אנחנו עדיין שבויים בתפיסות המסורתיות שלנו שהתגבשו בימי מפא"י העליזים. לא שמנו לב שמשהו השתנה כאן בארבעים שנה האחרונות.
בעיני רוחנו אנחנו עדיין ממשיכים להתעמת עם "החילוניים", אבל "החילוניים" ברובם כבר אינם, מתו או חזרו.
כדי לחדד: ניקח את תנועת מפא"י ההיסטורית. מה נותר ממנה היום? שלושה חברי כנסת, ששנים מתוכם הינם בעלי זיקה אוהדת ומכבדת למסורת ישראל.
(ואם יורשה לי להוסיף: חלק מהשנאה שעדיין קיימת היא בעטיינו, אם היינו מנסים קצת יותר לחשוב כיצד אנחנו נראים בעיניהם היינו מונעים חלק גדול מהעוינות שעדיין נותרה).
אז לומר את האמת?
בהתקרב ימי אידם, קשה לי להמשיך לתת למדינה את היחס שהורגלתי לתת לה.
כמי שעשה את כל שנותיו בשלטון הימין (למעט שנים בודדות, בהם שלט השמאל), וכמי שמנסה לצאת מתחושת הרדיפה המאפיינת אי אלו פולטיקאים, לדעתי, בגין תפיסת העבר, קשה לי לשנוא את המדינה, ואם תרשו לי לומר: אפילו, לעיתים, אבל ממש לעיתים, מתגנבת לתוכי תחושה קטנטנה של הכרת הטוב.
אני יושב ספון לי בבית מדרשי על התורה והעבודה. חיילים מגינים על גבולותיי, שוטרים מאבטחים את קיומי, אני מקבל מילגה נחמדה מדי חודש בחודשו היישר מקופת האוצר. ילדי וילדותי מקבלים חינוך תורני למופת בחסות משרד החינוך ובמימונו הכמעט מלא.
ביטוח לאומי דואג לרווחתי ולשקט הסוציאלי שלי: קצבת ילדים, קצבת זיקנה, קצבת אבטלה, מענק לידה, דמי לידה, אבטחת הכנסה, קצבת קורונה, ועוד היד נטויה.
אז נכון שחלק גדול מהמדינה עדיין לא שומר תורה ומצוות, אבל נא לשים לב, הכיוון הוא לגמרי חיובי, מספר החוזרים גדול ממספר היוצאים... השמאל האידאולוגי מתכווץ והולך והעם הופך ליותר ויותר מסורתי ודתי.
ברי לי שיש טיעוני נגד והם כבדי משקל, בטח מן הסתם אזכה לתגובות שיתזכרו אותי בכל אלו. אבל נא לשים לב בלהט הויכוח גם לטיעונים שהעלתי, וגם הם כבדי משקל,
מה שאני חושב שאנחנו צריכים לעשות, זה משהו שאנחנו לא לגמרי טובים בו: לחשב מסלול מחדש. גדלנו על אג'נדה מסוימת, על קו חשיבה מסוים, אבל רגע, כדאי גם לשים לב מדי פעם לעובדות, ואלו השתנו וממשיכים להשתנות.

אתה צודק שמטרת עקירת הדת אינה היום המטרה של מדינת ישראל. אבל להווי ידוע שמטרה זו גם לא הייתה נחלתה של כל התנועה הציונית לפני קום המדינה אלא של הסיעה שהשתלטה עליה אחרי הקונגרס העשירי שהיא הסיעה המזרח אירופאית ועד קונגרס זה אגודת ישראל הייתה חברה בתנועה הציונית.
ואתה צודק באופן כללי בקשר ליחס של עמך ישראל. וגם ביחס להטבות המתקבלות מהמדינה.
אבל צריך לזכור שמדינה יהודית שמגדירה עצמה כמדינת חוק ולא הלכה ושואבת את חוקיה מחוקי הגויים ולא מחוקי התורה וגם בהרבה מקומות מקדשת ערכים הסותרים לתורה, מחנכת ברוב מוסדותיה מהגיל הרך עד לאוניברסיטה וכן השפעת אמצעי התקשורת לכפירה, מאפשרת ולעתים אף יוזמת חילול שבת בפרהסיה, היא חילול השם עצום ונורא ועל כל יהודי הקשור לתורה לכאוב זאת. המדינה בעצם מצבה זה מרימה יום יום את ידה בתורת משה. ועוד שהחינוך לכפירה גם מחזק את הכפירה ומכוון יהודים לדרכי מוות נצחיים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מאי 03, 2020 6:35 pm

מטרת עקירת הדת אינה המטרה המוצהרת של המדינה, אך היא כן המטרה המוסווית של הבג"ץ ושל מפלגות השמאל ובמידה שיעלו לשלטון, יעשו כל שביכולתן לממש זאת. וצריך עיון מדוע יוצאים נגד אותםשרוצים (או רצו) לעקור את הדת ולא יוצאים נגד אלו שרוצים לעקור את המדינה ולהחזיר אותה לערבים, מה ההבדל ביניהם? אלה ואלה קיצוניים שאין אצלם פשרות באידיאולוגיה.
ובקשר ללימודי החילוניים צריך להפריד את הלימודים הריאליים מהלימודים ההומאניים, האם במדינת הלכה לא ילמדו מתמטיקה?

חיים שיש בהם

הודעהעל ידי חיים שיש בהם » א' מאי 03, 2020 9:29 pm

קיבלתי לינק לפורום כללי, בו עושים מטעמים עסיסיים מכל האשכול הזה.
לא באתי להעביר ביקורת, אלא רק להזכיר "חכמים הזהרו בדבריכם". וד"ל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' מאי 03, 2020 9:31 pm

אליעזר ג כתב:אבל להווי ידוע שמטרה זו גם לא הייתה נחלתה של כל התנועה הציונית לפני קום המדינה אלא של הסיעה שהשתלטה עליה אחרי הקונגרס העשירי שהיא הסיעה המזרח אירופאית ועד קונגרס זה אגודת ישראל הייתה חברה בתנועה הציונית.

אגודת ישראל הוקמה אחרי הקונגרס הציוני העשירי.
נכון אומנם שחלק מחברי המזרחי פרשו מההסתדרות הציונית בעקבות הקונגרס העשירי והתווספו אח"כ לאגודת ישראל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' מאי 03, 2020 9:37 pm

חיים שיש בהם כתב:קיבלתי לינק לפורום כללי, בו עושים מטעמים עסיסיים מכל האשכול הזה.

הנה הוא https://rotter.net/forum/scoops1/625759.shtml
משונה ביותר.

אני רואה שהכתירו אותי שם בתואר "בעל תשובה". הלוואי והייתי ראוי לו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מאי 03, 2020 10:05 pm

הקישור לא תקין.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » א' מאי 03, 2020 10:06 pm

אין לי אפשרות להיכנס.
מקווה מאד שלא גרמתי נזק.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' מאי 03, 2020 10:25 pm

דרומי כתב:הקישור לא תקין.

הם הספיקו למחוק את זה. וטוב עשו.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » א' מאי 03, 2020 11:01 pm

חיים שיש בהם כתב:קיבלתי לינק לפורום כללי, בו עושים מטעמים עסיסיים מכל האשכול הזה.

עכשיו נותר לנו לדון בשאלה האם זה טוב או לא שהציבור הכללי סבור שנוצרת קירבה בינינו לבינם.
מצד אחד זה טוב לקירוב, מצד שני טמונה בקירבה הזו סכנה לא מועטה של נפילת המחיצות המבדילות בינינו

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' מאי 03, 2020 11:39 pm

גדו''י הכריעו שהסכנה חמורה.

חיים שיש בהם

הודעהעל ידי חיים שיש בהם » ב' מאי 04, 2020 12:44 am

איש קריות כתב:אין לי אפשרות להיכנס.
מקווה מאד שלא גרמתי נזק.

הספקתי לרפרף מעט לפני שמחקו. לפי דלות הבנתי לא גרמת נזק מצד הרעיון הבסיסי שהעלית, אבל כן נגרם נזק מהלך המחשבה שהמדינה מתקצבת אותנו מבלי שנשלם עבור כך. מה שערב לאוזן החרדית יכול להקצין ולהעמיק את השנאה ותחושת הניצול אצל אחינו הטועים שמודדים הכל בעיניים חומריות (ובצדק רב מבחינתם, כמי שלא גדל על ערכי התורה).
לתחושתי, הדברים הקשורים לתקציבים וכדו' לא היו צריכים להיכתב.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ב' מאי 04, 2020 9:47 am

חיים שיש בהם כתב:
איש קריות כתב:אין לי אפשרות להיכנס.
מקווה מאד שלא גרמתי נזק.

הספקתי לרפרף מעט לפני שמחקו. לפי דלות הבנתי לא גרמת נזק מצד הרעיון הבסיסי שהעלית, אבל כן נגרם נזק מהלך המחשבה שהמדינה מתקצבת אותנו מבלי שנשלם עבור כך. מה שערב לאוזן החרדית יכול להקצין ולהעמיק את השנאה ותחושת הניצול אצל אחינו הטועים שמודדים הכל בעיניים חומריות (ובצדק רב מבחינתם, כמי שלא גדל על ערכי התורה).
לתחושתי, הדברים הקשורים לתקציבים וכדו' לא היו צריכים להיכתב.

דבריך דברי טעם.
רק חבל שאין לנו את האפשרות להתבטא בחופשיות מבלי לחשוש שדברינו יצוטטו בפורומים לציבור הכללי.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 04, 2020 10:27 am

מלכתחילה לא רציתי להכנס לאשכול, ולו מפני שקשה עתיקתא וכבר הלכו בו נמושות גם בפורום זה כו"כ פעמים. (ולא עוד אלא שקשה להתבטא בענין זה, מבלי לחטוא בדילטוריה על עמ"י רח"ל) וגם עתה לא קראתי את האשכול כולו, ואבקש את סליחתכם שבכ"ז אני מרשה לעצמי לכתוב נקודה אחת.

לענ"ד התפספסה כאן נקודה אחת ואנסה לחדדה (וכמו שנוהגים להתנסח בשפה משפטית: אין בדברים משום מיצוי כל טענותינו...)

הדיון כאן מתעלם מהנחה הכי בסיסית, אנחנו בארץ ישראל, תחת שלטון יהודי שאחראי על התחוקה ועל השפיטה, על הארגון ועל הביצוע. ואידך זיל גמור.

צודק הכותב שהמדינה כיום אינה מהווה ישות, והיא ביטוי דמקורטי של שלטון הרוב (כמדומני שכתבתי כאן בעבר, לשבר את האוזן: אם בימי בן גוריון הדתיים היו משיגים רוב בכנסת, ב"ג היה משלח בהם את מרכבותיו, כיום אם הדתיים ישיגו רוב, הם ימשלו, יתכן שהמיעוט יברח, אבל באופן כללי לא יערער את זכותם לשלוט), ועדיין מוסדות המדינה הם פני העם היושב בציון.

לו היינו יושבים בדנמרק (לא תקפ"ץ), היה מקום לדון, האם המלכות, מלכות של חסד, של זדון, מלכות המיטיבה עם יהודיה, או מרעת להם.

אלא שאנו יושבים בארץ הקודש, ארץ אשר ה' אלוקיך דורש אתה תמיד, ארץ אשר עיני ה"א בה מרשית שנה וכו', שכל התורה לא נאמרה אלא לקיימה כאן, ויהודים בני אל חי, אותם שקיבלו תורה מסיני, הם שמשה רבינו הניח משפטים לפניהם, נוהגים באופן אחר לצערינו ולדאבון נפשינו. (וקצרתי מטעם המובן).

אמת, שכיום ישנה פתיחות גדולה יותר והכלה רחבה יותר לשמוע דברי תורה (והפתיחות הזו לא בהכרח מועילה, וכמעשה הידוע בחוזה מלובלין שבאו אצלו שני אברכים מתנגדים על ש"ק. כשנפטרו לביתם, תהה החוזה לתגובתם, ונמסר לו שהראשון דיבר קשות והשני הגיב באדישות, אמר החוזה, הראשון מובטחני שיבוא לכאן. ובלשון פשוטה, ההכלה נובע מליברליזם כללי שנותן מקום לכל דעה ותרבות, דוקא משום שהדברים לא נתפסים כמחייבים ומאיימים, וזו בעיה ידועה מאד אצל העוסקים בקירוב), אמת שרבים מאנשי השלטון, לא עסוקים במלחמת דת, וכל עניני הדת והדתיים הם מבחינתם בעיות פרקטיות שיש להתמודד איתם בדרכים כאלה ואחרות, אבל מבחינה סמלית שלטונית, המדינה הופכת ליותר ויותר דמוקרטית ופחות ופחות יהודית, ראו למשל את סוגיית השבת ואת סוגיית ערכי המשפחה. ושוב, לא מדובר כאן בהחלטות של ועד בית בבניין משותף בשכונה במנהטן, אלא בארץ ישראל, ע"י בני ישראל. ולא מדובר במשהו סמלי, אלא בדבר מהותי ויסודי.

המצב הזה אמור להטריד את מנוחתינו ולהשבית את שמחתינו בכל עת ובכל שעה, ועל אחת כמה וכמה, ביום שבו קבע השלטון לסמל את ראשית ממלכתו וסמלי שלטונו.

(וכבר נכתב בעבר, שלצד זה, יש להודות לקב"ה על הטובות שהנחיל לנו ביושבינו כאן בארה"ק, ולא נהיה כפויי טובה למקום ח"ו. וברשותכם אנהג בישות מעט ואצטט ד"ע:

ולענ"ד האומר הלל ביום זה בשמחה ובטוב לב, ונימוקו שעם כל הנעשה יש להודות על הטובה וכו', כמוהו כעומד מעל מיטת אביו שנפח נשמתו בדמי ימיו, ביסורים מכוערים ב"מ, ומברך בשמחה נפלאה בגיל וברנן, ברכת הטוב והמטיב על הירושה הגדולה שנפלה בחלקו. אדם כזה, אם אינו צדיק נלבב כר' זישא מאניפולי או כר' נחומ'קה הוראדנער, הרי הוא מראה בעצמו מידת אכזריותו וערלות לבבו, כי אסון מיתת אביו, אינו נוגע ואינו פוגע בו במאום.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מאי 04, 2020 10:54 am

דפח"ח!

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 203 אורחים