מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מציאות עובדות ההייטק - כצעקתה?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ישא ברכה

מציאות עובדות ההייטק - כצעקתה?

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יולי 19, 2020 11:16 pm

לא פעם כשאני שומע כל מיני נתונים מורכבים בחיי היהדות החרדית בארץ ישראל, אני מתפלא לדעת האם אכן כצעקתה. לעיתים נדמה שהמציאות בלתי נתפסת, ואילו אנו יושבי בית המדרש מנותקים לחלוטין, לטוב ולמוטב.

לאחרונה שמעתי צרור מעשיות מסמרי שער על עבודות הנשים בתחום ההייטק. הסיפורים לא היו על בתים שחרבו, אלא דווקא על הקלות דעת והקירוב שיש בין גברים לנשים בעבודה באופן בלתי נתפס. ואין מדובר על בנות קלות דעת באופן מיוחד, אלא על בנות טובות מבתים טובים. אבל חיי היום יום במשרדים, סגנון ההתנהלות, הנסיון הטבעי למצוא חן בעיני הבוס, ועוד כהנה וכהנה סיבות הגיונות, הובילו למציאות בלתי סבירה. עד כי לא רחוק לומר, כי אילו בעלים יצפו ביום בחיי נשותיהם במקום העבודה, לא יהיו מסוגלים הם לתת בידם להמשיך עוד במקום עבודתם.

זה שמעתי, אולם אינני יודע האם אכן אוסף מיקרי קיצון שמעתי שאינם משקפים את המציאות בטהרתה, או שמא אכן המציאות עגומה ביותר, אלא שכמו בדברים נוספים במחנינו, לא פעם לאחר שהרכבת יוצאת אל מסלולה, אין לאן להפנות ביקורת, או אפילו להציע נסיונות לשיפור. לכך הייתי שמח לשמוע מפי היודעים, כלומר אלו שנשותיהם או בנותיהם עובדות בהייטק, האם אכן תמונת מצב עגומה זו נכונה, או שמא המציאות רבת פנים היא, וישנם מקומות עבודה כשרים והגונים באמת. (ואולי אבקש למנוע מהצפוי, כל אלו שדעתם שלילית כנגד עבודות הנשים בהייטק עוד מקדמת דנא מטעמיהם שלהם, והם לרוב אינם חשופים מקרוב ממש לנתונים, אלא מפי השמועה בלבד, שאין צורך בשמועות. הנסיון להבין הוא מתוך אלו שמכירים מקרוב ממש, ושומעים את המציאות מפי הקרובים להם).

תם מה הוא אומר

Re: מציאות עובדות ההייטק - כצעקתה?

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » א' יולי 19, 2020 11:27 pm

מסתבר שבכל משרד וכו'.
אבל בכל זאת כמה נקודות לחדד הדיון דוקא לגבי הייטק.
א' בדר"כ בהייטק במקומות החילוניים זה לא כחילוני המצוי המסורתי (הם בדר"כ עובדים במקומות פשוטים יותר...), אלא מהמכובדים יותר. ממילא הנסיון שם קשה יותר. זה לא מהחברה ששמחים לשמוע על הדת, לכבד וכדו', אלא "מכילים", וזה לפעמים יותר גרוע כידוע. (א"א שלא להיות מושפע בתת מודע מהשאיפות אחר כסף, ובתת מודע אחרי שמרוויחות כ"כ הרבה, אט אט יותר צורכות פנאי ובילוי, שמצד עצמו אינו בעיה, כי אם מצד ההשקפה והיחס לכל הדברים הללו. וזו דוגמא אחת בלבד).
ב' עבודה תובענית ורבת שעות, מה שנעשה יותר מחצי בית שני.
ג' בהייטק יש יותר משאר מקצועות עידוד של גיבוש חברתי.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' יולי 19, 2020 11:28 pm

ישא ברכה כתב:לא פעם כשאני שומע כל מיני נתונים מורכבים בחיי היהדות החרדית בארץ ישראל, אני מתפלא לדעת האם אכן כצעקתה. לעיתים נדמה שהמציאות בלתי נתפסת, ואילו אנו יושבי בית המדרש מנותקים לחלוטין, לטוב ולמוטב.

לאחרונה שמעתי צרור מעשיות מסמרי שער על עבודות הנשים בתחום ההייטק. הסיפורים לא היו על בתים שחרבו, אלא דווקא על הקלות דעת והקירוב שיש בין גברים לנשים בעבודה באופן בלתי נתפס. ואין מדובר על בנות קלות דעת באופן מיוחד, אלא על בנות טובות מבתים טובים. אבל חיי היום יום במשרדים, סגנון ההתנהלות, הנסיון הטבעי למצוא חן בעיני הבוס, ועוד כהנה וכהנה סיבות הגיונות, הובילו למציאות בלתי סבירה. עד כי לא רחוק לומר, כי אילו בעלים יצפו ביום בחיי נשותיהם במקום העבודה, לא יהיו מסוגלים הם לתת בידם להמשיך עוד במקום עבודתם.

זה שמעתי, אולם אינני יודע האם אכן אוסף מיקרי קיצון שמעתי שאינם משקפים את המציאות בטהרתה, או שמא אכן המציאות עגומה ביותר, אלא שכמו בדברים נוספים במחנינו, לא פעם לאחר שהרכבת יוצאת אל מסלולה, אין לאן להפנות ביקורת, או אפילו להציע נסיונות לשיפור. לכך הייתי שמח לשמוע מפי היודעים, כלומר אלו שנשותיהם או בנותיהם עובדות בהייטק, האם אכן תמונת מצב עגומה זו נכונה, או שמא המציאות רבת פנים היא, וישנם מקומות עבודה כשרים והגונים באמת. (ואולי אבקש למנוע מהצפוי, כל אלו שדעתם שלילית כנגד עבודות הנשים בהייטק עוד מקדמת דנא מטעמיהם שלהם, והם לרוב אינם חשופים מקרוב ממש לנתונים, אלא מפי השמועה בלבד, שאין צורך בשמועות. הנסיון להבין הוא מתוך אלו שמכירים מקרוב ממש, ושומעים את המציאות מפי הקרובים להם).

קצת מורכב לתת תשובה על שאלתך.
ברור שישנם מקומות עבודות בעייתים.
השאלה היא אכן מהם הנתונים הכלליים.
בשביל לענות עליה צריך העונה להכיר מקומות עבודה רבים על מנת שיהיה לו תמונת מצב רחבה ככל הניתן.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' יולי 19, 2020 11:42 pm

איש גבעות כתב:קצת מורכב לתת תשובה על שאלתך.
ברור שישנם מקומות עבודות בעייתים.
השאלה היא אכן מהם הנתונים הכלליים.
בשביל לענות עליה צריך העונה להכיר מקומות עבודה רבים על מנת שיהיה לו תמונת מצב רחבה ככל הניתן.

נכון גם אני לא מכיר ואין לי מושג לכן לא אוכל לענות

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' יולי 20, 2020 12:05 am

ראה הקדמת הגרי"מ רובין שליט"א לספרו מראה כהן על הלכות יחוד.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' יולי 20, 2020 12:31 am

פשוט שהבעל מחוייב לפרנס את אשתו.
דרכו של איש לרדוף.
זו גם הקללה שהתקלל בה.
הקללה שלא כתובה בתורה, שנשים יוצאות לרדוף אחר המזונות. ודעתן קלה.
ומעסיקים במגזר החרדי הרבה פעמים נותנים הרבה פחות מהממוצע.
והולכות ונהיות עבדים לעבדים.
העובדות רבו מספור.
העגלה ממשיכה לנסוע.
הקרונות פרוצים מכל רוח.
ואפילו כבר אין קברניט ולא קטר.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' יולי 20, 2020 12:37 am

כמדומה שלזה התכוון פותח האשכול בבקשתו שכל אלו שסבורים מלכתחילה שאין לנשים לעבוד בהייטק שלא יגיבו...

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' יולי 20, 2020 9:12 am

אם לדברי פותח האשכול נחיתנן, הוא כתב 'לא רחוק לומר כי אם היו בעלים רואים סדר יומם של נשותיהם העובדות בהייטק, היו נחרדים'.
אני מקבוצה זאת. ולא מסיפור אישי ברוך השם, אלא מכפי הידוע לי מקרוב מחברים רבים שזועקים מרה.
איני מהאוסרים לנשים לעבוד בהייטק. כתבתי את שורש הבעיה לעני"ד.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' יולי 20, 2020 11:09 am

מכר שקרא את הדברים כתב לי תגובה במייל, ואני מביא את דבריו.
קראתי את דבריך בפורום אוצר החכמה, ויש לי כמה דברים להשיב על מה שכתבת, כאברך שאשתו עובדת במחשבים למעלה מחמש שנים. 
א. קודם כל, הנסיונות במקומות עבודה הם לאו דווקא לעובדות מחשבים. המצב כיום הוא שכמעט בכל מקום עבודה יש תערובת של גברים ונשים. וכי מי שהיא מזכירה פשוטה בתלמוד תורה אין סיכון שיתפתחו יחסים לא ראויים בין המנהל לבינה? ומה תאמר על מוכרת בחנות, או מנהלת חשבונות, או גרפיקאית בעיתון, (שאל את ... שאשתו עובדת במערכת ... , איך נראה מקום העבודה שם). אולי חוץ מהמורות והגננות אין באמת מקום עבודה באמת נקי לגמרי. יש שיחלקו בין עבודה אם גברים חרדיים לבין גברים חילוניים, אבל באמת אין אפוטרופוס, וכל תערובת בין גברים לנשים היא בעייתית. לכן הטענה המיוחדת על עובדות מחשבים, כאילו זו עבודה בעייתית יותר משאר העבודות, איננה נכונה. 

ב. דבר שני, אם אנחנו מדברים על עובדות מחשבים, אז דווקא יש הרבה מאד שעובדות בקבוצות גדולות שיכולות להיות גם עשרים נשים ביחד, והסגנון שם הוא של כתה בסמינר. כולם ליטאיות, חצי גרות בנוה יעקב וחצי ברמות. רוב ההתנהלות שלהם נעשית מול ראש הצוות, שהרבה פעמים היא גם חרדית משלנו, וגם אם הוא גבר חילוני אז הוא נמצא במקום אחר כשהוא עומד מול קבוצה כזו, הם מגובשות יחד, וזה נותן להם כח, וגם קובע כללי התנהגות אחידים.

ג. בשנים האחרונות יש מודעות בסמינרים להכין את הבנות לקראת מה הם הולכים, לארגן קבוצות מסודרות במקומות עבודה, ולא שילכו בנות בודדות לעבוד בכל מקום שהמשכורת הכי גבוהה. וזה גם פותר חלק מהבעיה. כך שלדעתי גם על עבודות המחשבים ניתן לומר את הפסוק, ישרים דרכי ה' צדיקים ילכו בם ופושעים יכשלו בם.  

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ב' יולי 20, 2020 11:19 am

חסום
מי יוכל להעלות הדברים?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' יולי 20, 2020 11:40 am

בבקשה. (זה באמת נשמע לא טוב).
נשים-חרדיות-בהייטק_pub.pdf
(620.29 KiB) הורד 485 פעמים

השני לא פחות גרוע. ואולי יותר. כי הוא מתמקד ספציפית בנדרש מעובדי הייטק.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ב' יולי 20, 2020 1:30 pm

תם מה הוא אומר כתב:

חסום
מי יוכל להעלות הדברים?

המאמר השני
קבצים מצורפים
מחיר האשליה.pdf
(1.2 MiB) הורד 329 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יולי 20, 2020 1:56 pm

איני בקי במתרחש במקומות עבודה שונים אך את מודעות הרבנים ואלפי הפשקווילים אין מי שלא מכיר.
בענ"ד אומר שהמרץ וכח העשיה של כולם (כולל חה"כ שלא עושים כלום בנידון עשרות שנים) צריך להתממש בהקמת מקומות עבודה מותאמים לציבור החרדי.
היום כבר כולם מכירים במעלות העובדים והעובדות החרדיים צריך רק להשקיע בהקמת מקומות אלו ואז לא רק שהבעיה תיפטר אלא הרבה בתי בני תורה אמתיים יוכלו לחיות בכבוד ומבלי לקבץ נדבות.
(נראה שיש מי שדבר זה נוגד את האינטרסים הצרים שלו שהציבור כולו יצליח לחיות בכבוד בלי 'עזרתם המושיעה' של כל בעלי הכח החרדיים ואכמ"ל)

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ב' יולי 20, 2020 2:12 pm

מעניין לדעת לאלו סיפורים מסמרי שיער נתכוין פותח האשכול. יש דברים שתלויים בעיני המתבונן.

באופן כללי בציבור היראים ישנה תפיסה כאילו כל קשר בין שני המינים הוא כניסה לפתח של עריות, בעוד שבציבורים אחרים ישנה תבנית לקשרי עסקים/עבודה שאין בה דבר וחצי דבר מעבר לזה.
כמובן שהנורמות בציבור שאינו שותו"מ לא אמורים להכתיב לנו איך להתנהג, אך יש בזה מן האיזון להבין שלא כל משפט הומוריסטי מצד לצד הוא הטרדה מינית..., ומשכך מעניין לדעת לאיזה ביטויים/התנהגויות קורא פותח האשכול 'מסמרי שיער'.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' יולי 20, 2020 3:11 pm

תשאל דיינים ותבין מה מסמרי שער וד"ל ואכמ"ל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 20, 2020 6:41 pm

אש משמים כתב:איני בקי במתרחש במקומות עבודה שונים אך את מודעות הרבנים ואלפי הפשקווילים אין מי שלא מכיר.
בענ"ד אומר שהמרץ וכח העשיה של כולם (כולל חה"כ שלא עושים כלום בנידון עשרות שנים) צריך להתממש בהקמת מקומות עבודה מותאמים לציבור החרדי.
היום כבר כולם מכירים במעלות העובדים והעובדות החרדיים צריך רק להשקיע בהקמת מקומות אלו ואז לא רק שהבעיה תיפטר אלא הרבה בתי בני תורה אמתיים יוכלו לחיות בכבוד ומבלי לקבץ נדבות.
(נראה שיש מי שדבר זה נוגד את האינטרסים הצרים שלו שהציבור כולו יצליח לחיות בכבוד בלי 'עזרתם המושיעה' של כל בעלי הכח החרדיים ואכמ"ל)

ראשית, כידוע כל כבודה בת מלך פנימה. ברגע שהציבור החרדי ראה לנכון שנשים תצאנה למקומות עבודה בכדי לממש את שבתי בבית ה' כל ימי חיי של בעליהם, במוקדם או במאוחר היה צפוי שיתעורו בעיות, ובעיית הצניעות שמדובר כאן יתכן שהיא אולי הפחותה שבהם. מה עם חינוך הילדים שבאים מבית הספר לבית בלי אמא? מה עם אשה שהיא סחוטה מיום עבודה מפרך וזה פוגע בשלום הבית? לא כל אשה מסוגלת לנהל משק בית, לגדל משפחה מרובת ילדים, לעבוד מחוץ לבית וכו'. אז כל אחד צריך להחליט מה העדיפויות שלו ולקחת בחשבון את תופעותהלוואי שיווצרו עקב כך וכן את הסיכונים, שכן אין אפוטרופוס לעריות, ואפילו עם לא קורה דבר מעבר לדיבורים וחיוכים, זה כבר מספיק להפחית את קדושת הבית כאשר האשה כל היום בחברת גברים זרים. למעלת מוסר הפועלים החרדיים אין שייכות לנושא האשכול שכן כולם מועדים להכשל ללא קשר למוסריות העבודה שלהם.
בנוגע להקמת מקומות עבודה המתאימים לציבור החרדי, קרי ששם כולם חרדים ומבינים את חשיבות ההפרדה והצניעות הדרושים, הלוואי וזה היה כך אך למרבה הצער יש מקומות כאלה ואף שם נכשלים, כך שגם זה לא פתרון מוחלט לבעיה, כך שזו אשלייה שמקום עבודה על טהרת החרדים יפתור את הבעיה, אדרבה, הייתי מעז לומר שמחילוניים יש יותר רתיעה.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' יולי 20, 2020 8:46 pm

אחד מחכמי הפורום כתב לי בפרטי דברים שיש בהם טעם, וברשותו אני מביאם.
אם תנסה להפוך את השאלה לנושא אחר תמצא לבד את התשובה.
"....לאחרונה שמעתי צרור סיפורים מסמרי שער על מצב הנהיגה בכבישים, לא דווקא תאונות שרשרת מרובות הרוגים, אלא דווקא השתוללות מטורפת של נהגים בנהיגה מחוץ לכל סדר נורמלי. דבר שעולה בחייהם של הרוגים רבים מידי שנה תמונת מצב עגומה וכו' וכו'............"

בכל תחום ישנם קטסטרופות.
מההכרות שלי: אשתי וחברותיה בעבודה ב-3 עבודות שונות ועוד, כ-6 נשים במשפחה משני הצדדים בעבודות שונות עובדות בהייטק מלבד עשרות בסביבה המוכרת אין פרץ ואין יוצאת ואין צווחה, ההכפשה החוזרת הזו על עובדות הייטק כמגזר יחיד שיש בו בעיות לא נכונה. בהחלט.

אתה בוודאי מכיר גם במשפחה שלך מתכנתות טובות.
באותה נשימה יש להכניס
מפיקות אירועים
גרפיקאיות
מזכירות
קופאיות
מנהלות עסקים
מנהלות משרדים
עובדות משרדי ממשלה ומחלקות עירייה
ועוד ועוד
לכולם אותם נסיונות ובעיות. עובדות משרה מלאה חשיפה לרשת, עבודה עם גברים, אין הבדל מהותי.
אולי חוץ מפלח מסויים שעובדות בתחום החינוך שחלקו הקטן ללא חשיפה לגברים ורשת.

יש לי גיסה מתכנתת שעזבה מקום עבודה ריווחי מאד בגלל שיטת ארגון צוות משותפת שגרם לקשר חברי ולא ראוי עם הגברים בצוות.
ובמקביל יש לי אחות שעזבה מקום עבודה בגרפיקה בגלל יחס של קירוב יוצא דופן מהמעסיק שלה.

בקיצע'ר סדנא דארעא חד הוא.
חבל להאשים מתכנתות בגלל שהם מרויחות לפעמים כמה שקלים יותר.
דווקא בתחום הזה יש יותר מודעות לצוות נשים (גם במטריקס ושות' וגם בצוותות יעודיות בתוך חברות קיימות), ארגונים שעוסקים בתמיכה רוחנית לבנות הללו,והרבה הבנה והכנה מראש מהסמינר.

אתה יכול להעלות אם תראה לנכון.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 20, 2020 8:59 pm

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 9D#p561475
יעו''ש.

בין השאר כתבתי שם:

לגופה של שאלה, ובכן, כפי שרמזתי לעיל, גם אני מכיר את העניין הזה מקרוב ממש. הכי קרוב שיכול להיות. נוו''ב תחי' עובדת בתחום זה כבר במשך שנים, ועימה עבדו ועובדות נשים חרדיות רבות שלמדו 'תכנות' בסמינרים הרגילים או לכל היותר ב'לוסטיג'. אני מעורה מאד במתרחש בעבודה שלה (כך שמעתי בשעתו מת''ח גדול שעליי לנהוג), שומע ממנה על ההקשרים הרוחניים ומלווה את ההתלבטויות הכרוכות בהם. בעבר, כשהתעוררו שאלות שונות אכן נועצנו עם ת''ח גדול כיצד עלינו לנהוג (הוא ביקש לשמוע את השאלות מנוו''ב בטלפון באופן בלתי אמצעי, כאשר אני מאזין מטלפון נוסף).

מטבע הדברים אני מכיר עוד הרבה אברכים כמותי שנשותיהן עובדות בהיי-טק או בראיית חשבון, רובם ככולם אברכים ת''ח יר''ש גדושים ומלאים שהבית שלהם הינו בית תורני מובהק לעילא ולעילא, ואינם נופלים במאומה מחבריהם ולעיתים אף עולים על חבריהם כהנה וכהנה, והראש שלהם פנוי בס''ד לעסוק בתורה בשמחה ובנחת ולא מתוך מצוקה כלכלית מנקרת. כמובן, אני גם מכיר מקרים אחרים, אם כי מקרים קיצוניים לשלילה כמו שתיאר ר' נוטר אינני מכיר כלל.

אני יכול לומר את ההתרשמות שלי ושל נוו''ב עפ''י ההיכרות שלנו כנ''ל, מתוך היכרות רחבה ובלתי אמצעית:
נשים שמלכתחילה היו איתנות ביראת השמים שלהן, נשים שמלכתחילה היו בעלות מטען רוחני פנימי ולא רק חיצוני-מגזרי, נותרו ועודן איתנות כבראשונה, הן שמרו על החממה הרוחנית האישית שלהן ולא נפלה שערה משערותיהן. ואני מניח שה''ה אצל גברים.
ועוד תוספת חשובה: הרבה תלוי גם בבעל... אם הבעל מושך את נוו''ב לחיי חומרנות ומתרחק מהחיים התורניים, אזי א''א לבוא בטענות אל רעייתו. אלא שבעיניי ראיתי שבעלים מן הסוג הזה מושכים את בתיהם לחומרנות גם כאשר נשותיהם עוסקות בכל תחום אחר, מזכירות, מורות, פאניות וכו'. וכנ''ל נשים כאלה שמשכו את בתיהן לחומרנות אע''פ שהינן עובדות בתחומים פשוטים וקלאסיים בהן עבדו חרדיות כל השנים.

מתוך ההיכרות הקרובה שלנו הערתי לעיל בשולי דבריי שעיקר העיקרים הוא ''יראת שמים פנימית'', אין אלו זמירות חדשות, כ''א זמירות ישנות מאד. ראשית חכמה יראת ה'.
אבל אין הכ''נ, השאלה כשלעצמה הינה שאלה אמיתית, וכנ''ל שיש לשקלל את הנתונים, ולפי העניין להתייעץ, ואין ספק שגם במהלך העבודה מתעוררות שאלות הזקוקות למענה מסמכות רוחנית בעלת הבנה ומשקל.
(וכנ''ל, שפרנסה היא בהחלט שיקול שעשוי להכריע את הכף [לפי העניין], חוסר פרנסה בסיסי הינו פגיעה לא רק חומרית, כ''א גם ובעיקר רוחנית עד כדי פירוק של בתים ו/או פגיעה משמעותית בחינוך הילדים).

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' יולי 20, 2020 10:59 pm

מתוך היכרות מסויימת - אם כי מועטה - עם הנושא,
אני סבור כי עיקרי הבעיות הן אצל נשים העובדות במקומות עבודה חרדיים, לצערנו, המגזר הליטאי יודע לחנך את בנותיו, אבל את בניו שיוצאים לעבוד הוא לא באמת יודע להדריך, התוצאה היא עגומה, נשים חרדיות במקומות עבודה חרדיים, חסרים את הריחוק המתבקש בין גברים לנשים, כיוון שהגברים נמצאים על אותו ה'קו' עם הנשים, נושאי השיחה משותפים, החינוך והרקע דומים, והתוצאה היא קירבה יתירה רח"ל.

לעומת זאת, נשים העובדות בהייטק ובמקומות עבודה חילוניים, יוצרות ריחוק טבעי הנובע מרקעים שונים, משיג ושיח שונים, ומתפיסת ריחוק טבעית שיש לחילונים גם כן.

לכל מי שיש לו ספק, ברור שעדיף שאישתו תעבוד במקום הייטק חרדי מאשר במשרד חרדי, ללא ספק כלל וכלל, להוציא מקומות עבודה חרדיים בעלי מוגנות 'טבעית', כמו מזכירה בתלמוד תורה, מורה בסמינר כשיש מנהל וכיוצא בזה שם יש איזה ריחוק שנוצר מצד המסגרת המקומית, לעומת זאת במסגרות כמו אדריכלית במשרד אדריכלות, מתכנתת במשרד תכנות וכיוצא בזה, עדיף חד משמעית מקום חילוני.

הדברים האלו אמורים באישה חזקה עם תוכן פנימי, לגבי אישה קלת דעת/חלשת אופי/לא פיקחית, עדיף שתשב בבית או שתעבוד עם נשים בלבד

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 12:48 am

הלוואי והיה כדבריך. אם היית יודע מה שקורה במציאות היית נחרד וכל הדיבורים האלו על ריחוק טבעי ומוגנות טבעית הם דיבורי סרק שהיצר כבר יודע איך להתגבר עליהם. אך אפילו נלמד זכות שלא קורה שום דבר פרט לדיבורים, זה כבר מספיק בשביל לגרום לאשה ירידה ברוחניות, שכן לך תדע מה מדברים בשעת הפסקת הצהריים או סתם איזו פליטות פה או איזה בדיחה על נתניהו וכו' ומישהו מראה איזה סרטון בווטסאפ ובטיק-טוק. ולו זה היה לזמן קצר ניחא, אך כשחשופים לאווירה כזו חמשה ימים בשבוע במשך כמה שנים, אין אפשרות כמעט שאפילו תהיה האשה החזקה ביותר שלא תרד ברוחניות ושזה לא ישפיע על הבית.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' יולי 21, 2020 1:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' יולי 21, 2020 1:20 am

גא"מ לדברי ר' זאב ובאמתחתי דברים מסמרי שער.
ולדברי הרב פ"ת מה אתה עונה על טענת ר' זאב שאין אמא לילדים?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 21, 2020 1:26 am

זאב ערבות כתב:הלוואי והיה כדבריך. העליתי כמה דוגמאות פשוטות יחסית שנמחקו, ום היית יודע מה שקורה במציאות היית נחרד וכל הדיבורים האלו על ריחוק טבעי ומוגנות טבעית הם דיבורי סרק שהיצר כבר יודע איך להתגבר עליהם. אך אפילו נלמד זכות שלא קורה שום דבר פרט לדיבורים, זה כבר מספיק בשביל לגרום לאשה ירידה ברוחניות, שכן לך תדע מה מדברים בשעת הפסקת הצהריים או סתם איזו פליטות פה או איזה בדיחה על נתניהו וכו' ומישהו מראה איזה סרטון בווטסאפ ובטיק-טוק. ולו זה היה לזמן קצר ניחא, אך כשחשופים לאווירה כזו חמשה ימים בשבוע במשך כמה שנים, אין אפשרות כמעט שאפילו תהיה האשה החזקה ביותר שלא תרד ברוחניות ושזה לא ישפיע על הבית.

תתפלא ר' זאב, יש אפשרות. בהחלט יש אפשרות. ביודעי ובמכירי קאמינא, תודה לה'.
כשם שיש אפשרות שגברים העובדים בשלל מקצועות ומשרדים (שלזה מסתמא אינך מתנגד.. ע''ע היהדות החרדית בארה''ב) ישמרו על המקום הרוחני שלהם לעילא ולעילא.
הכל תלוי בנקודת הפתיחה הרוחנית של האדם ובאכפתיות וברצון שיש לו לשמור עליה. וממילא בגדרים ובסייגים שהוא מציב לעצמו.
הצורך להיזהר ולהיות יר''ש קיים היום כמעט בכל מקום ובכל תחום (למעט אולי מורות גננות ומטפלות ברשתות החינוך החרדיות המובהקות. וגם שמה השטן מכיר דרכי פעולה..), ההיטפלות לנשות ההיי-טק החרדיות הינה באמת סרת טעם (יש לי הרהורים על המניעים שלה... לא מצידך כמובן, אלא מצד אלה שבארצנו הקדושה).

נ''ב:
שנות לימוד ארוכות באוניברסיטה בין הגויים והתמחות בביה''ח/מרפאות בין הגויים לא מורידה ברוחניות? לא משפיעה על הבית?
אני יודע שיש לך בית תורני למופת ונוו''ב יר''ש למופת למרות זאת.

נ''ב2:
אם שמת לב, הרב כל היום "היא שיחתי" לא הכחיש את החששות, כ''א טען שעבודה של אשה חרדית במשרד חרדי היא מסוכנת יותר מעבודה במשרד חילוני (המעסיק קבוצת חרדיות). היות שבעבר שלחת לי כמה מסיפוריך המצמררים, נדמה לי שאתה לא ממש חולק על כך..
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ג' יולי 21, 2020 1:28 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 1:27 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:גא"מ לדברי ר' זאב ובאמתחתי דברים מסמרי שער.
ולדברי הרב פ"ת מה אתה עונה על טענת ר' זאב שאין אמא לילדים?

כבר כתבתי בכמה מקומות שאין לי ספק שאם כל הרצון הטוב והחשיבות של האבא שילמד בכולל - הנפגעים העיקריים הם הילדים שאין להם אמא שמחכה בבית כשחוזרים מבית הספר ומראה להם חום ואהבה ונותנת להם משקה ומאכל! אין לזה תחליף. הנזק הנגרם לילדים מכך לא ניתן לתקן וללא ספק זה גורם משמעותי לכך שהרבה ילדים לא הולכים בתלם כשגדלים לדאבון ההורים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 21, 2020 1:33 am

ר' זאב, אתה 'תוהה על הראשונות'?.....
(שמסרת פרנסת ביתך בידי נוו''ב תחי').

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 21, 2020 1:41 am

מסתמא בהתקופה שהיא עדיין למדה רפואה, אז הביא ר' זאב שליט"א טרף לביתו.... נוצר תאנה יאכל פריה....

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 1:45 am

פרנקל תאומים כתב:תתפלא ר' זאב, יש אפשרות. בהחלט יש אפשרות. ביודעי ובמכירי קאמינא, תודה לה'.
כשם שיש אפשרות שגברים העובדים בשלל מקצועות ומשרדים (שלזה מסתמא אינך מתנגד.. ע''ע היהדות החרדית בארה''ב) ישמרו על המקום הרוחני שלהם לעילא ולעילא.
הכל תלוי בנקודת הפתיחה הרוחנית של האדם ובאכפתיות וברצון שיש לו לשמור עליה. וממילא בגדרים ובסייגים שהוא מציב לעצמו.
הצורך להיזהר ולהיות יר''ש קיים היום כמעט בכל מקום ובכל תחום (למעט אולי מורות גננות ומטפלות ברשתות החינוך החרדיות המובהקות. וגם שמה השטן מכיר דרכי פעולה..), ההיטפלות לנשות ההיי-טק החרדיות הינה באמת סרת טעם (יש לי הרהורים על המניעים שלה... לא מצידך כמובן, אלא מצד אלה שבארצנו הקדושה).

נ''ב:
שנות לימוד ארוכות באוניברסיטה בין הגויים והתמחות בביה''ח/מרפאות בין הגויים לא מורידה ברוחניות? לא משפיעה על הבית?
אני יודע שיש לך בית תורני למופת ונוו''ב יר''ש למופת למרות זאת.

נ''ב2:
אם שמת לב, הרב כל היום "היא שיחתי" לא הכחיש את החששות, כ''א טען שעבודה של אשה חרדית במשרד חרדי היא מסוכנת יותר מעבודה במשרד חילוני (המעסיק קבוצת חרדיות). היות שבעבר שלחת לי כמה מסיפוריך המצמררים, נדמה לי שאתה לא ממש חולק על כך..

נתחיל מסוף דבריך נב2: גם אני אמרתי שעבודה במשרד חרדי יותר מסוכנת מפני אפקט ההיימיש שבגלו לא נזהרים כ"כ.
ולגבי נב1 אתה צודק בהחלט ולכן יש מעט מאוד רופאות "חרדיות" מבתים חרדיים! ובמקרה של נוות ביתי כבר כתבתי שבתחילת דרכה בלימודי הרפואה לא באה מבית דתי כך שכל נושא האשכול כאן לא היה רלוונטי בשבילה, אך ברגע שהפסיקה את לימודיה עפ"י דרישתו של הגר"י קאמאנצקי לשנת שבתון ללימוד בסמינר בירושלים, החליטה לא להמשיך בלימודים בדיוק בשביל הסיבות שכותבים כאן, ושוב נכנס הגר"י קמנצקי לתמונה וממש כפה עליה להמשיך ומה ששיכנע אותה יותר מכל כשאמר לה שאם היתה שואלת אותו בתחילת דרכה היה אומר לה להפסיק, אך כיוון שכבר עמדה לפני הסיום זה יהיה ברכה גדולה אם תהיה רופאת ילדים שכך יהיה לנשים מרפאה בלי גברים וזו תהיה בשבילם ברכה גדולה (שכן כידוע שיש נסיונות בדבר הזה) וב"ה כך הווה עד היום הזה שהמשרד כולו על טהרת הנשים.
וכעת לעיקר ההודעה: ראשית את דברי כיוונתי למציאות בא"י שבה הנשים הם המפרנסות הראשיות ולא ניסיתי אפילו ברמז לרמוז שהגברים ילכו לעבוד שכן בארץ זה טאבו והס מלהזכיר ור' יעקב בוצוקבסקי כתב על כך ספרים ומאמרים, קחנו משם. ואכן יש אפשרויות פה ושם הבעיה שהמקומות עם האפשרויות שאתה מתכוין אליהם הם מעטים יחסית או שהפרנסה בהם מועטת יחסית ויש מעט מאוד נשים שיכולות לפתוח עסק משלהן. מדובר באשכול זה על הרוב הדומם שנאלץ ללכת יום יום למקום עבודה שיש בו תערובת נשים וגברים. כלומר אפילו עם כל הרצון הכי טוב יש גבול למה שיש לשוק העבודה להציע, וזה בזמנים טובים - שלא נדע צרוות כעת מהקורונה המשבשת להרבה את החיים ואת הפרנסה.
ואכן כדבריך שהצורך להיזהר ולהיות יר"ש קיים היום לא כמעט אלא בכל מקום ובכל תחום.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 1:53 am

פרנקל תאומים כתב:ר' זאב, אתה 'תוהה על הראשונות'?.....
(שמסרת פרנסת ביתך בידי נוו''ב תחי').

ידידי היקר, בקצרה בכדי שלא יוציאו עלי לעז שנאה דורש ולא נאה מקיים. אכן בשנה הראשונה לאחר ההכשרה נוות ביתי הלכה למשרד רפואה בווליאמסבורג, אך חזרה עייפה ורצוצה מיום עבודה מפרך שצריך לראות בין חמישים למאה ילדיםצואח"כ להחליף שלש רכבות (ואל תחשבו שלאבחן ילד זה דבר קל), אז בברכתו של הגר"ד פיינשטיין (הקב"ה ישלח לו רפואה שלימה: דוד בן שימא) פתחנו משרד משלנו בביתינו ומאז היא עובדת בבית וכאשר הילדים חזרו מבית הספר לקחה הפסקה לתת להם משקה חם ומאכל ולשאול אותם איך עבר עליהם היום! כך מדי יום ביומו, האמהות ידעו מכך והיו ממתינות בסבלנות. כך היה בברוקלין וכך במונסי. ודרך אגב נוות ביתי לא היתה מסכימה בשום פנים ואופן שאעזוב את הכולל ואלך לעבוד. הרב פ"ת, מצטער שלא תפסת אותי בקלקלתי.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' יולי 21, 2020 1:54 am

ירבו כמותה א"ח כחבר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 21, 2020 1:55 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:ולדברי הרב פ"ת מה אתה עונה על טענת ר' זאב שאין אמא לילדים?

לילדים היקרים שלי ב''ה יש אמא שתחי' בבריאות שלימה עמו''ש.

ראשית, היא מעולם לא הסכימה לעבוד יותר מדי שעות. עם קצת עקשנות אפשר למצוא עבודה טובה וגם להתקדם בה היטב גם במספר שעות נמוך יחסית לתחום. פה ושם יש תקופות לחוצות יותר, אבל עם קצת עמוד שידרה אפשר לדאוג שהן יהיו לעיתים רחוקות מאד. (וזה עוד יתרון של הפלאפונים הכשרים הפשוטים שלנו: חוסר הזמינות לעבודה מחוץ לשעות העבודה..)

שנית, אני אמנם מקבל את פני הילדים בשעת הפסקת הצהריים, אבל הכל בסדר, אני לא כ''כ גרוע... ונוו''ב תחי' מגיעה קצת יותר מאוחר ועל הדרך אוספת עוד ילדה מהצהרון. למעשה, היו תקופות שהיא יצאה לעבודה מוקדם וחזרה מוקדם (בהיי-טק בדר''כ אפשר לשחק עם השעות איך שנוח לך).

שלישית, אין הכ''נ, אולי יותר טוב אמא במשרה מלאה שכל היום בבית. אך מה נעשה שנפשנו חשקה בתורה. ולמעשה המציאות היום בכל העולם ובכל המגזרים שגם נשים שבעליהן עובדים ומפרנסים היטב, יוצאות לעבודה...
ועיין בהקדמת בני הגר''א לביאורו על השו''ע.

רביעית, יש לי גיסות מורות, ותאמין לי שגם הן עובדות קשה, ויש להן עוד הרבה שעות עבודה בבית חוץ מעבודתן בביה''ס (הכנת שיעורים, בדיקת מבחנים ועוד ועוד).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 2:00 am

אראל כתב:מסתמא בהתקופה שהיא עדיין למדה רפואה, אז הביא ר' זאב שליט"א טרף לביתו.... נוצר תאנה יאכל פריה....

אראל, לידיעתך, כשהתחתנו קבלנו הלוואה מהבנק ע"ס 25000 דולר, המשכורת היתה אלף דולר לחודש (כלומר בממוצע 1500 לחודש) ומזה חיינו 4 שנים בצמצום וכל הזמן למדתי בכולל (פרט לתקופה קצרה כשגרנו במקום שלא היה כולל שם למדתי לבד). לא קבלתי דבר מהשווער ושום תמיכה מאף אחד וגם לא מהכולל. כשנולד הילד השני לא היה לנו כסף לעגלה ומצאתי עגלה ברחוב וזה מה שהיה. נשמע כמו בסיפורים אך זו היתה המציאות. אני נזכר בערגה לימים ההם.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יולי 21, 2020 2:02 am

הנושא שהזכרת, איך אפשר לחיות בצמצום, זה כבר נושא אחר, ואולי כדאי לאשכול מיוחד....,
אין כדאי להסיט האשכול הזה מן הפסים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 2:09 am

כנראה איני מבין בדיחותא... אך הנושא כן קשור לאשכול כיוון שתקרא בין השורות כיצד כותבים על "רמת חיים" ומציאות ההיטק היא ששם המשכורות הכי גבוהות עם הקידום הכי טוב והבעיות שנגרמות מכך הן המחיר שיש לשלם. אז כל אחד צריך לעשות את חשבון הנפש שלו ולקוות שבביתו לא יהיו נסיונות, ואם רחמנא ליצלן יש נסיון, שלא יבוא בטענות לאף אחד אלא רק לעצמו - כמה מנוחות החיים היה מוכן להקריב בשביל שלא יהיו נסיונות.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ג' יולי 21, 2020 9:21 am

אענה אף אני אי"ש צ'עיר את חלקי.
עצם עבודת נשים במקום שמצויים גברים יש לחלק בכמה אופנים.
א. אשה שלא כל כך טוב לה בבית הן מפני שבעלה מתייחס אליה ברודנות ובזלזול די לה באפשרויות שיחה עם גבר כמו שומר בית ספר או גן כדי להכשל וכבר היו מקרים.. זאת אומרת גם אם לא תעבוד בהייטק וכדומה היצר עדיין משחר לפתחה. (דוגמא לכך ניתן לראות שבנות שבאו עם חסכים רגשיים נופלות די מהר אפילו עם בני דודינו). עוד אופציה של אשה שלא טוב לה מפני שבעלה מרגיש שהוא חסידא קדישא ופרישא ונוהג בעצמו חומרות על חשבון אשתו והיא שותקת מפני שפוחדת שדיבורה יתפרש בעיניו כחסרה ביראת שמים. וזכורני שקראתי באיזה'ו מקומ'ן שאברך אחד בא להתייעץ עם מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל אם לנהוג בענייני אישות ככתוב בספר ראשית חכמה, וענה לו מרן זצ"ל עדיף שתהיה לך אשת איש בבית ואת הראשית חכמה תשאיר מחוץ לבית ולא להיפך ראשית חכמה בבית ורח"ל אשת איש בחוץ..
ב. אשה שטוב לה עם בעלה והיא גם חזקה רוחנית אזי נסיון של עבודות גן ובית ספר לא אמורות להוות בפניה מכשול אולם עבודה שבה יש מפגש ועבודה משותפת שעות רבות כבר יותר דורש חוסן רוחני כדי לא ליפול בשיחה זולה שאסורה מן הדין.
ג. דיברו כאן הרבה על הייטק. איני מבין בתחום זה אולם גם אינני חושב שעבודת אחות בבית החולים וכיו"ב איננה מסוכנת רוחנית יותר. אני מכיר אברכים ששולחים את נשותיהם ללימודי אחות כי יש שם הכנסה מכובדת ואז הבעל יוכל לישב באהלה של תורה בלי מפריע. אם נחשוב לרגע על הסיטואציה של עבודה יומיומית גברים ונשים יחדיו ואכילה משותפת בחדר, ובמיוחד אם יש גם משמרות לילה שאז יש פחות מטופלים הקלות לנפילה בדיבור או מעשה אסור גדולה מאוד.
עיני ראו ולא זר דו שיח בין אח חרדי כמוני (לפי לבושו, ולעולם אל תסתכל בקנקן) לבין אחות חילוניה בבית החולים בזולות ובחופשיות כאילו היא אחותו שלא לדבר על נגיעות מידי פעם כטפיחת שכם וכיו"ב.
בטוחני שאם אשתו היתה רואה זאת היתה מבקשת ממנו אחת מהשניים או להפסיק לעבוד שם או לתת לה גט כריתות רח"ל.

מבולבל

הודעהעל ידי מבולבל » ג' יולי 21, 2020 4:32 pm

פשוט וברור ללא צל של ספק שאין סכנה בהייטק יותר משאר מקומות. יש מקום לדון האם יש פחות סכנה או הרבה פחות סכנה.
דבריי במישור הרוחני בעבודה עצמה ולא בהשפעות אחרות של עייפות, ורמת חיים, ואהבה לילדים, שבהם בהחלט יש מה לדון.
לגבי הסמינרים: עדיף שלא יעשו כלום, הם לא יודעים לחנך, הבה נשאיר עניין זה להורים ובעלים.
ולסיום אומר: זה שפתחתי במילים 'פשוט וברור' לא הופך את העובדה הזו לפשוטה וברורה, כמובן. אבל נמאס לשמוע דברים נחרצים ממחנכים שנשותיהם עקרות בית, ולהם יש הכנסה אחרת מכובדת, ואין להם מושג מה קורה במקומות העבודה, הם ניזונים מסיפורים שהם מספרים לעצמם שהולכים ותופסים מימדים ככל שעובר הזמן... וצורת ההתבטאות נגד עבודות אלו היא בנחרצות גמורה, ולכן הרשיתי לעצמי להתבטא בניסוח זה.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ג' יולי 21, 2020 4:44 pm

אישצפת כתב:אענה אף אני אי"ש צ'עיר את חלקי.
עצם עבודת נשים במקום שמצויים גברים יש לחלק בכמה אופנים.
ג. דיברו כאן הרבה על הייטק. איני מבין בתחום זה אולם גם אינני חושב שעבודת אחות בבית החולים וכיו"ב איננה מסוכנת רוחנית יותר. אני מכיר אברכים ששולחים את נשותיהם ללימודי אחות כי יש שם הכנסה מכובדת ואז הבעל יוכל לישב באהלה של תורה בלי מפריע. אם נחשוב לרגע על הסיטואציה של עבודה יומיומית גברים ונשים יחדיו ואכילה משותפת בחדר, ובמיוחד אם יש גם משמרות לילה שאז יש פחות מטופלים הקלות לנפילה בדיבור או מעשה אסור גדולה מאוד.
עיני ראו ולא זר דו שיח בין אח חרדי כמוני (לפי לבושו, ולעולם אל תסתכל בקנקן) לבין אחות חילוניה בבית החולים בזולות ובחופשיות כאילו היא אחותו שלא לדבר על נגיעות מידי פעם כטפיחת שכם וכיו"ב.
בטוחני שאם אשתו היתה רואה זאת היתה מבקשת ממנו אחת מהשניים או להפסיק לעבוד שם או לתת לה גט כריתות רח"ל.

יש אפשרויות להיות אחות בלי כמעט קשר עם רופאים, בקופ"ח ואשפוזי יום, וגם אחים יש מאד קצת ביחס לכמות הגברים בעבודות משרדיות

מבולבל

הודעהעל ידי מבולבל » ג' יולי 21, 2020 6:12 pm

התכוונתי להגיב על הטענה שיש עבודה לאחות בקופת חולים, ולא חייבים בבתי החולים.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' יולי 21, 2020 6:27 pm

עוד דברים נוקבים שכתב אחד החברים:
לכל הזועקים מרה. ובעלי הסיפורים מסמרי השער.
א"א גם לרצות דור שאברכים שמסורים לתורה ולא נוגעים בשום דבר שיש לו קשר לעמל כפיים, גם נשים צנועות שיושבות חסודות בביתן פנימה, וגם ריבוי טבעי באחוזים שמעולם לא נראו כמותם. משהו מהמשולש הזה חייב להפרץ כדי שאנשים ימשיכו לחיות ולאכול.
אפשר לקוות לשיפור אצל אחוז מסויים של קלות דעת אולי, אבל הוצאת שם רע לאוכלסיית המחזיק תורה הגדול בדור -נשות החיל שלנו שיוצאות ב-6 בבוקר מהבית לעמל יומם באמונה וחוזרות אחרי 8-9 שעות עבודה לבית הומה ילדים לגדל לטפח לבשל לכבס לגהץ לסדר ולנקות - יגיעת הנשים הללו מדרך ארץ ברובן המוחלט היא מעל לכל שיעור סביר, ואין להם כמעט רגע פנוי לעניני קלות ראש ויצה"ר.
אני מדבר מהמציאות המוכרת לעיני אצל הרבה נשים במשפחה ובסביבה הקרובה. אין שום תמונת מצב עגומה, אין תמונת מצב מפוארת מזו בישראל, שנשים על יסוד החינוך שלהם לוקחות את קללת אדם וחוה כאד על צוואריהן ומניחות בעלים בגן עדן לאכול ולשתות מן המוכן. וזה דבר שכמעט לא היה מעולם בהיקפים כאלו.
כפי שהסבירו כאן היטב אין שום דבר ממוקד אצל עובדות הייטק בייחוד, כל העובדות בכל מגזרי העבודה כמעט כולם חשופות לאינטרנט ונצרכות לעבודה מול גברים בשיעורים מסויימים.
ראוי להעלות על נס תופעה מפוארת זו בדברי ימי האומה, שגם אם אף אחד לא תכנן אותה היא נוצרה כאן בדור האחרון, ומגזר הנשים שנטה שכמו לסבול זאת, ראוי לכל הערצה ושבח, הלוואי היו כל הבעלים משקיעים כםפי שנשותיהן משקיעות ביגיעת יומם, היו לכאן עשרות תלמידי חכמים בהיקפים חדשים ולא מוכרים.

סיפורים מסמרי שער וארועים שזעקו עליהם מרה היו בכל הדורות, ומי שמסתפק בזה שיפתח את ספרות השו"ת ויראה.
אשרי להן נשות ההייטק של דורינו שנתפסו על דברי תורה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 21, 2020 7:17 pm

אכן דברים נוקבים ונכונים, אך מדוע הוא לא מתיחס לתופעת הנושרים שהיא בעיה גדולה וחמורה עד שכמעט אין בית שאין בו... ומה לדעתו גורמי הבעיה... האשכול נפתח לעורר בעיה ללא קשר למימדים שלה ולמסירות הנפש וכדומה שאכן ראוי לשבח.
יש פה משוואה כפי שהוא כותב ויש תופעות לוואי, חלקן חמורות וחלקן חמורות פחות, וכל אחד צריך לעשות לעצמו חשבון נפש איזה מחלקי המשוואה הוא מסוגל לחיות אתן לו זה היה קורה אצלו. לדוגמא, נניח שבגלל שהאשה לא נמצאת בבית רוב שעות היום כמה מהילדים נמצאים בסיכון או אף כבר עברו לשלב הבא... האם ההורים מוכנים להקרבה הזו שלא ניתן לדעת מראש וכאשר זה כבר קורה, בהרבה מקרים קשה מאוד להחזיר את הילדים.

מבולבל

הודעהעל ידי מבולבל » ג' יולי 21, 2020 7:27 pm

ככלל הציבור המודרני פחות מצוי נשים מתכנתות.
ולגבי נוער נושר: אין מאסות גדולות עדיין של מתכנתות בגיל 40 עד 50 ולכן קשה לשייך תופעת נשירה למשפחות אלו. ייתכן שנגלה תופעה זו בשנים הקרובות. כיום המתכנתות המבוגרות ביותר (במאסות גדולות) הם באזור 40-
ותופעה טובה זה שיש לאבא יותר קשר למשפחה בעקבות חובותיו בבית קשר חם לבן עם אביו יכול להיווצר יותר בקלות ע"י שהאבא מעורה יותר בחיי היום יום של ילדיו.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 62 אורחים