מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פיל בחנות חרסינה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
חיים שאול

Re: פיל בחנות חרסינה

הודעהעל ידי חיים שאול » ב' אוקטובר 05, 2020 1:58 am

יצא לי לדבר עם כמה אנשים לפני כמה שעות, אני עדיין מזועזע, נהייתה מין אדישות כזו לחיי אחרים, כביכול לא יקרה כלום אם ימותו להם כמה זקנים או חולים במחלות רקע, העיקר שאנו את חיינו ופרנסתינו ושלוותינו הצלנו

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' אוקטובר 05, 2020 4:08 am

ייתכן שאשכול זה הוא המקום לבקש מהציבור להתפלל על ראש ישיבת בוהוש הישיש, רבי יהושע העשיל בן אסתר מלכה ברים שליט"א. סובל מ'דלקת ריאות חריפה'...

ולמה כאן: לפני מספר שבועות נכנסתי לצורך חשוב לבית הכנסת בוהוש וראיתי את הציבור כמובן ללא מסיכה. אחד האברכים שגער בי חריפות על עטיית המסיכה שלי, 'הוכיח' לי את צדקת דרכם והראה לי כמה ישישים כמו ר' שייע ברים. "הנה תראה אותו. בן 90. בלי מסיכה ובלי קורונה. תפסיקו לקשקש. הכל גזירת שמד".
מאחל לחולים שיתרפאו, ולאותם ישישים אחרים, שלא יחלו.

אחרי הרמז העב כפיל בחנות חרסינה עם מזוזה מהודרת: הוא באמת צדיק וגאון עצום. מפארי גידולי ירושלים ומעמיד תלמידים הרבה וצריכים להתפלל עליו לרחמים רבים שיתרפא מחליו וישוב לאיתנו.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 05, 2020 7:47 am

ושוב:
בין הכותרות על האלימות המשטרתית שבאה לבצע אכיפה ולהציל חיי אדם ונתקלה בהתנגדות אלימה, אתה קורא על אדמו"ר שהלך לעולמו בגיל 64 כתוצאה ישירה מהנגיף, על ראש ישיבה חשוב במצב קשה, על 70 מתים ביום (כן, זו לא טעות. לפני כמה ימים מתו 70 איש ביום אחד בגלל הנגיף).
והתקשורת החרדית ממשיכה לעסוק בדלי שזרק שוטר יס"מ על ילד מופרע בביתר...
מה עוד צריך לקרות בשביל שמישהו יחזיר לכאן את השפיות???
מה עוד צריך לקרות בשביל שהציבור יבין שהוראות משרד הבריאות נכתבו בדם???

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' אוקטובר 05, 2020 10:12 am

יש לי בבנין, זוג, שהתברר לנו שיש להם תסמינים, והוא ממשיך להסתובב בבנין, המרא דאתרא של השכונה, יהודי חולני גר איתו בבנין, התחנן לפניו שלא יצא מביתו, הוא טוען שכך הורה לו האדמו"ר שלו, וממשיך לצפצף על החיים של כולנו, נתקלתי בו נכנס לחנויות, אפילו בלי מסיכה
התופעה נחלקת לשנים, יש ציבור שמתנהג בילדותיות, נמאס לו אין לו כח להגבלות, הוא רוצה לחיות אחת חייו כפי שהוא רוצה, סוגר את העינים ואין קורונה, בין כה וכה א"א להזהר, יאללה מה שיהיה יהיה.
יש תופעה חמורה יותר לדעתי, של אנשים שמודעים לסכנה, אבל לא מוכנים לוותר על הרגלים דתיים וכדומה, אדם צריך לשאול את עצמו האם הוא עובד את עצמו או את הקב"ה, שמעתי בשם הגר"ה זאקס זצ"ל שפעם הח"ח לא הניח תפילין לעת מחלתו, ולעת שקיעה, הציע לו מישהו שינסה בכל זאת להניח תפילין לפני השקיעה, איך אפשר לא להניח תפילין, אמר לו הח"ח אתה מפחד מהתפילין אני מפחד מהקב"ה!, לאמר אם מניחים תפילין בגלל הקב"ה, אז אדם חלש שצריך לשמור על בריאותו לא יניח תפילין, אבל אם אתה מפחד מהתפילין אתה לא שואל את עצמך מה הקב"ה רוצה,
אם אנחנו מתפללים בימים נוראים, ועושים כל שאר ענייני העבודה והמצוות, בגלל הקב"ה, צריך לשאול מה הקב"ה רוצה לעת כזאת, לא איך אני מסוגל לעבור את סוכות ללא שירי הדבקות של שמחת בית השואבה, אנחנו עבדי הקב"ה והוא מחלק לנו את העבודה, כואב לנו צריך לפשפש במעשינו, מה זאת עשה לנו אלוקים, אבל צריך להוריד את הראש בהכנעה, ולהבין שיש חלק בתורה של הלכות שמירת הגוף וע"פ זה להתנהל. מי שלא לוקח את זה בחשבון, יכול לגלות אחרי 120 שנה שיעלה לשמים, ויתברר לו שהוא עבד את עצמו

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 05, 2020 10:32 am

ישעיהו לוריא כתב:ייתכן שאשכול זה הוא המקום לבקש מהציבור להתפלל על ראש ישיבת בוהוש הישיש, רבי יהושע העשיל בן אסתר מלכה ברים שליט"א. סובל מ'דלקת ריאות חריפה'...

ולמה כאן: לפני מספר שבועות נכנסתי לצורך חשוב לבית הכנסת בוהוש וראיתי את הציבור כמובן ללא מסיכה. אחד האברכים שגער בי חריפות על עטיית המסיכה שלי, 'הוכיח' לי את צדקת דרכם והראה לי כמה ישישים כמו ר' שייע ברים. "הנה תראה אותו. בן 90. בלי מסיכה ובלי קורונה. תפסיקו לקשקש. הכל גזירת שמד".

אחרי הרמז העב כפיל בחנות חרסינה עם מזוזה מהודרת: הוא באמת צדיק וגאון עצום. מפארי גידולי ירושלים ומעמיד תלמידים הרבה וצריכים להתפלל עליו לרחמים רבים שיתרפא מחליו וישוב לאיתנו.

הרבה יש לספר על גדלותו וצדקותו של ר' שייע שיאריך ימים, משיירי כנסת הגדולה, תלמיד ה'אבן האזל',
חברותא של מו"ר הגר"ש אויערבאך זצוק"ל.
אפשר לתהות למה ר' שייע לא לבש מסכה לשמור על עצמו,
אבל בודאי א"א להאשים את הסובבים.
ההאשמות המשונות שחוזרות על עצמם כל הזמן.
נתן משל, יהודי זקן שמזיקה לו אכילת הערינג, התפתה בקידוש שנערך בשטיבל ואכל והוזק,
בעל הקידוש אמור לתת את הדין?
אותם זקנים ובעלי סיכון שמקילים מסיבותיהם הם בכללי הזהירות, אחראים למצבם,
ולא אף אחד אחר.
אדרבה, דווקא בגלל שיש מגוון דעות ואפשרויות,
יש מניני חצרות ויש בתי כנסיות עם הקפדות יתירות,
והם בדעה צלולה מחליטים לנהוג כפי שנוהגים ומקרבים עצמם את אותם מקומות,
הרי שהאחריות היא עליהם בלבד.

ואם למציאות, רק בשבועיים האחרונים נודע לנו על מספר רב מאוד של רבנים ואדמורי"ם שנהגו בחומרות הכי גדולות
ונדבקו, (לדוג' הרב גלאי, ר' דוד יצחק שפירא, האדמורי"ם מקרלין ומקרטשניף רחובות, ולהבחל"ח האדמו"ר מפיטסבורג זצ"ל).

כל הדברים לא נוגעים כמובן לדברים האמורים בצדק ע"י הרב גזונטע קאפ כלפי חולים מאומתים או מבודדים שנוהגים בפשיעה ממש,
ואין שום רב שמצדיק את זה.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוקטובר 05, 2020 10:34 am

הכותרות של העיתונות החרדית על שוטר שזרק דלי באמת לא מובן איזה צורך בוגר הן באות למלא, כמו הילדים שלי שבאים אלי באמצע מריבה כד שאגער בהוא שזרק למרות שהשני רק הרביץ.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' אוקטובר 05, 2020 10:37 am

נוטר הכרמים כתב:[
ואם למציאות, רק בשבועיים האחרונים נודע לנו על מספר רב מאוד של רבנים ואדמורי"ם שנהגו בחומרות הכי גדולות
ונדבקו, (לדוג' הרב גלאי, ר' דוד יצחק שפירא, האדמורי"ם מקרלין ומקרטשניף רחובות, ולהבחל"ח האדמו"ר מפיטסבורג זצ"ל).

כל הדברים לא נוגעים כמובן לדברים האמורים בצדק ע"י הרב גזונטע קאפ כלפי חולים מאומתים או מבודדים שנוהגים בפשיעה ממש,

כל ההרחקות, לא הרמטיות, וכאשר אנשים חולים עם תסמינים! מרשים לעצמם להסתובב, הם מדביקים אנשים אומללים שחצי שנה חייהם אינם חיים מרוב התמגנות,
לא לשמור על הרחקות, בגלל שגם מרחיקנים מופלגים נדבקו, משול להחלטה לא לשמור על חוקי התנועה, בגלל שגם אנשים ששומרים על חוקי התנועה, נפגעים בתאונות דרכים

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 05, 2020 11:03 am

נוטר הכרמים כתב:
נתן משל, יהודי זקן שמזיקה לו אכילת הערינג, התפתה בקידוש שנערך בשטיבל ואכל והוזק,
ולא אף אחד אחר.

אני תוהה אם אמנם לא שמת לבך לסתירה הפנימית החמורה בין שתי הפסקאות המצוטטות!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 05, 2020 11:12 am

נוטר הכרמים כתב:נ"ב, אני מאמין באמונה שלמה שחילוניים שונאים דת. זה לא חק ולא הלמ"מ,
זו מציאות.

יש חילונים ששונאים דת, זה נכון. להגיד שכל החילונים שונאים דת, זה שקר, זה לימוד חוב שלא בצדק, וזה רק דרך לפטור אותך מהאחריות כלפיהם, כי אתה אומר שאין טעם, שהרי בכל אופן הם שונאים. צו השעה הוא לאחד את עם ישראל, לא להמציא שקרים כדי לפלג ביניהם.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' אוקטובר 05, 2020 11:15 am

ללא קשר לדעתי־שלי בנושא, מאז כבר הבהיר דבריו:
נוטר הכרמים כתב:[נושא השנאה נכנס רק בנ"ב, כשהכוונה היא לא למסורתי מהבסטה,
אלא לחילוניים המופקדים איסטרטגית ומעשית על מערכות השלטון והצבא].

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 05, 2020 11:30 am

נוטר הכרמים כתב:מי שמתנהג כפיל בחנות חרסינה זה המשטרה.
השבתתם מרחובותינו את שמחת החג.
ביטלתם את כל האירועים ההמוניים שהציבור חווה וחי אותם משנה לשנה.
סגרתם את המקוואות העירוניות בערב יו"ט.
הטלתם סגרים ומצודים להשאיר את הציבור בבתים,
ועלה בידכם במדה גדושה.

אך עדיין לא רגועים,
כל עוד חלילה יתקיימו מניני תפילה בפנים ולא בחוץ,
וצריכים לעשות הכל כדי להרגיז ולהשניא,
להסית ולחנוק.

מי בקש זאת מידכם לחפש בנרות אחרי מפירי חוק?

הרי הצעדים האלה רק משרתים את הפלגים הקיצוניים,
ובונים את החורבות של החומות ההכרחיות בין פורקי העול לנאמני ד',
ןמזכירים לציבור החרדי את מה שמנסים להשכיח ממנו, מיהו האויב האמיתי.

גוט מועד

בוא נעשה קצת סדר. המשטרה בסך הכל מיישמת את החלטות הממשלה. אתה יכול אולי לבוא בטענות שהיא מיישמת אותם על קהל מסוים, או בהתלהבות מופרזת, אבל ההחלטה כשלעצמה זו לא של המשטרה אלא של הממשלה. אנו צריכים להכיר טוב שלמרות הקושי העצום והסכנה האישית של השוטרים, הם מוכנים לשמור על החוק. ללא המשטרה, מדינת ישראל היתה מתפרקת, איש את רעהו חיים בלעו כפשוטו ממש. יש שוטרים אנטישמים, יש שוטרים ללא צלם אנוש, הכל נכון. ובכל זאת, המוסד כשלעצמו חיוני והכרחי במידה שאין למעלה ממנה, להבטחת שלום תושבי ישראל, כולל של הרב נוטר הכרמים ומשפחתו.

נעבור להחלטת הממשלה. יש ויכוח מהותי איך להתמודד עם הקורונה, האם לנסות לצמצם את התפשטות המגפה בכל דרך אפשרית, או שלתת למחלה להתפשט ולדאוג בעיקר לקבוצות סיכון. הממשלה החליטה על גישה אחת, וההחלטה הזאת היא מקצועית בעיקרה. נכון, שיש אנשים בממשלה שעוינים את הדת, ויש אנשים בממשלה שלא אוהבים את הציבור החרדי, אבל הממשלה ביסודה משתדלת להיות מקצועית ובלתי מוטית. לחשוב אחרת, זוהי פרוניה מטופשת קדושה ודוחה. נכון שהממשלה מאפשרת הפגנות המוניות ולא מאפשרת תפילות, וזה אכן בעיה, אבל גם הממשלה פועלת תחת הגבלות, וגם הממשלה אינה כל יכול. ועוד דבר חשוב, בהנחה שהגישה הנכונה היא אכן לצמצם את המגפה ככל שאפשר, אז מה זה משנה לנו אם החילונים מפגינים, אנו צריכים לעשות את המוטל עלינו, ללא שום התייחסות למה שאחרים עושים. ומכיון ששני הצדדים שקולים הם, אז יש צד גדול שספק נפשות להחמיר, ואנחנו צריכים באמת להתבודד כמה שאפשר!

עכשיו באים חלק מהציבור החרדי, ומתנהגים כאילו הם חיים פה לבד, ללא שום קשר לסביבה, זה שיש חשמל, מים, גז, ומנקים את הזבל, זה קורה מעצמו, וזה לא קשור להם. מדינה לא יכולה לתפקד ככה. כל החרדים היו רוצים שהמדינה תהיה חרדית והיא תהיה מנוהלת על ידי רבנים. אבל כל עוד שזה לא קורה, אז אנחנו צריכים לחיות עם אחרים, ואם הם קובעים, אז אנחנו צריכים להתאים את עצמנו. ואם לא נעשה כך, הסוף יהיה רע ומר! ולסיכום מי שמתנהג כפיל בחנות חרסינה, זה מי שמפר את ההוראות בבוטות ובריש גלי, ללא שום התחשבות באחרים, וגורם לחילול ה' נורא ואיום.

רון

הודעהעל ידי רון » ב' אוקטובר 05, 2020 11:34 am

נוטר הכרמים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:ייתכן שאשכול זה הוא המקום לבקש מהציבור להתפלל על ראש ישיבת בוהוש הישיש, רבי יהושע העשיל בן אסתר מלכה ברים שליט"א. סובל מ'דלקת ריאות חריפה'...

הרבה יש לספר על גדלותו וצדקותו של ר' שייע שיאריך ימים, משיירי כנסת הגדולה, תלמיד ה'אבן האזל',
ולא אף אחד אחר.

אנשים לא קולטים,
כל מי שמסתובב בלי מסכה הוא בגדר ספק פצצה מהלכת!
ומי שיש לו תסמינים וכ"ש מי שמאומת הוא בגדר ודאי פצצה מהלכת!
על עצמו אינו חס על חיי אחרים לא כ"ש!

את העיקר אנשים לא מבינים,
שהנגיף יכול לעבור עשרה אנשים תוך שעה, ובתשעה מתוכם יהיה רק תסמינים קלים או כלום,
אבל העשירי! הוא יחטוף אותה, ועוד איך יחטוף!
אני עברתי את הקורונה ואני יחסית עברתי את זה קל,
אח זה כואב, זה כל כך לא נעים,
כל הבית נדבק ממך וסובל בגללך,
שלא לדבר על הביטול תורה שנגרם מזה
ששיעור שלם הלכו הביתה בגללי כי אי אפשר היה לשמור אותם בבידוד בישיבה
ולא התפללו בישיבה בימים נוראים,
והכל בגלל כמה אנשים שאני יודע ממי נדבקתי שצפצפו על המסכה!

נ.ב
הרב נוטר,
לא כל פעם שמזכירים את הגר"ש זצוק"ל זה אומר שכותבים נגד,
להיפך, אנחנו הכרנו הרי את הגר"ש קצת, היעלה על הדעת שמי שכל ימיו נתן עיניו וליבו על צער הזולת באופן מבהיל ולב אלמנה הרנין,
יזלזל בהוראות בריאות כל כך פשוטות, ויגרום לעוד אלמנות?
זה שיש חסידויות שנוהגות זלזול בהוראות, זה בגלל שהם אוחזים שזה על חשבון יסוד החסידות שהוא דיבוק חברים והשטיבלאך וכו'
לו יהי,
אבל מי שלא שייך לחסידות?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' אוקטובר 05, 2020 11:40 am

רון כתב:זה שיש חסידויות שנוהגות זלזול בהוראות, זה בגלל שהם אוחזים שזה על חשבון יסוד החסידות שהוא דיבוק חברים והשטיבלאך וכו'
לו יהי,

זה יכול להיות רלוונטי אולי, לשיכונים שלהם, אלו שגרים במקומות מעורבים, לא יכולים להרוג ולפצוע אנשים ומשפחות, בשביל חיי שטיבלאך

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוקטובר 05, 2020 11:46 am

תוכן כתב: ללא המשטרה, מדינת ישראל היתה מתפרקת, איש את רעהו חיים בלעו כפשוטו ממש. יש שוטרים אנטישמים, יש שוטרים ללא צלם אנוש, הכל נכון. ובכל זאת, המוסד כשלעצמו חיוני והכרחי במידה שאין למעלה ממנה, להבטחת שלום תושבי ישראל, כולל של הרב נוטר הכרמים ומשפחתו.

עכשיו באים חלק מהציבור החרדי, ומתנהגים כאילו הם חיים פה לבד, ללא שום קשר לסביבה, זה שיש חשמל, מים, גז, ומנקים את הזבל, זה קורה מעצמו, וזה לא קשור להם. מדינה לא יכולה לתפקד ככה. כל החרדים היו רוצים שהמדינה תהיה חרדית והיא תהיה מנוהלת על ידי רבנים. אבל כל עוד שזה לא קורה, אז אנחנו צריכים לחיות עם אחרים, ואם הם קובעים, אז אנחנו צריכים להתאים את עצמנו. ואם לא נעשה כך, הסוף יהיה רע ומר! ולסיכום מי שמתנהג כפיל בחנות חרסינה, זה מי שמפר את ההוראות בבוטות ובריש גלי, ללא שום התחשבות באחרים, וגורם לחילול ה' נורא ואיום.

ויותר מכך החרדים כידוע מתאשפזים בבתי חולים שהם חלק ממערכת הבריאות של המדינה, לא שלהם [גם הנקראים חרדים אין להם שום קיום ושום צוות מעצמם].

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אוקטובר 05, 2020 11:57 am

רון כתב:[
אנשים לא קולטים,
כל מי שמסתובב בלי מסכה הוא בגדר ספק פצצה מהלכת!
ומי שיש לו תסמינים וכ"ש מי שמאומת הוא בגדר ודאי פצצה מהלכת!
על עצמו אינו חס על חיי אחרים לא כ"ש!

את העיקר אנשים לא מבינים,
שהנגיף יכול לעבור עשרה אנשים תוך שעה, ובתשעה מתוכם יהיה רק תסמינים קלים או כלום,
אבל העשירי! הוא יחטוף אותה, ועוד איך יחטוף!
אני עברתי את הקורונה ואני יחסית עברתי את זה קל,
אח זה כואב, זה כל כך לא נעים,
כל הבית נדבק ממך וסובל בגללך,
שלא לדבר על הביטול תורה שנגרם מזה
ששיעור שלם הלכו הביתה בגללי כי אי אפשר היה לשמור אותם בבידוד בישיבה
ולא התפללו בישיבה בימים נוראים,
והכל בגלל כמה אנשים שאני יודע ממי נדבקתי שצפצפו על המסכה!

נ.ב
הרב נוטר,
לא כל פעם שמזכירים את הגר"ש זצוק"ל זה אומר שכותבים נגד,
להיפך, אנחנו הכרנו הרי את הגר"ש קצת, היעלה על הדעת שמי שכל ימיו נתן עיניו וליבו על צער הזולת באופן מבהיל ולב אלמנה הרנין,
יזלזל בהוראות בריאות כל כך פשוטות, ויגרום לעוד אלמנות?
זה שיש חסידויות שנוהגות זלזול בהוראות, זה בגלל שהם אוחזים שזה על חשבון יסוד החסידות שהוא דיבוק חברים והשטיבלאך וכו'
לו יהי,
אבל מי שלא שייך לחסידות?

הזלזלנים הראשונים שקיררו את גודל הרצינות והפחד שהיו בתחילת פרוץ הנגיף הם שיתנו את הדין על המתרחש. כל אחד שבא כפרופסור מלומד והסביר איך הכל שטויות ודרש בתורת הקונספירציות בלי סוף והכל בגלל שקרא חצי מחקר של איזה מדען מפוקפק מהונלולו. אלו שהתפלפלו כפוסקים מוסמכים והתירו לעבור על תקנות החירום בלי שהם יודעים שני סעיפים בשו"ע ובלי שלמדו את סוגית פיקו"נ כמו שצריך. אלו יתנו את הדין על האדישות המזעזעת בחיי אדם ממש!

נ.ב.
תמהני אם יש מי שלא יודע שה כ ל היום פוליטיקה סרוחה ולא שיטת רב זה או רב זה. מרן הגר"ש זצ"ל היה חרד לבריאותו בצורה הכי קיצונית שהכרתי ופשוט וברור שאם היה חי היום, היה ספון בביתו בבידוד גמור והיה מורה להישמר ולהיזהר מאוד, אך אחר שבאו רבנים ואמרו להישמר צריכים לבוא ה'היפךניקים' ולומר את ההיפך ולהצדיק עצמם ב קנא טעמים.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 05, 2020 12:12 pm

ראוי לחזור ולהזכיר דבר פשוט:
העובדה שאנשים (כמו האדמו"ר מפיטסבורג) נזהרו ובכל זאת נדבקו, לא רק שאיננה טענה בעד אי הזהירות, אלא היא מסבירה היטב מדוע חובה על הכלל להיזהר, כי עינינו הרואות שאין ביד היחיד להיזהר באופן מוחלט כשהנגיף נמצא בכל פינה! הלא אם תפוצת הנגיף היתה נשארת כמו בשפל של חודש אייר (6 מאומתים בכל אשדוד) האדמו"ר לא היה נדבק.

דמם של הנפטרים הזהירים הללו בראשם של מפיצי הנגיף, שהם כל אלה שלא הקפידו על ההנחיות, נדבקו והדביקו, והנה זכו להם לכמה עוונות נאים לרגל "ראשון לחשבון עוונות".

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 12:14 pm

אתרגם את דבריך בעברית פשוטה:

כל מי שיוצא מביתו לכל מטרה שהיא - עליו לחזור בתשובה דחוף.

כל אחד נדרש להישאר בביתו ולא לצאת כלל.

(דרך אגב, דעת לנבון נקל שבסוף אייר היו הרבה יותר מאומתים באשדוד, אלא שפשוט לא ידעו מכך כי לא עשו בדיקה).

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 05, 2020 12:19 pm

נוטר הכרמים כתב:

ולא אף אחד אחר.

כמה פעמים צריך לחזור על כך שברגע שיש ציבור גדול שלא נזהר והוא בא במגע עם שאר הציבור אזי הסכנה מרחפת על ראש כולנו????

הרי ברור לכולם שאי אפשר להפריד לגמרי בין הציבורים, ומשכך ההדבקות ההמונית הכוללת גם מוות אכזרי של רבים וטובים, מוטלת על ראשם.

תיאורטית,
רק תיאורטית,
יתכן מאד שהוראתו של אדמו"ר מסוים שלא להקפיד על הכללים גבתה ותגבה חיים של מאות יהודים!!! ממעגלים מתפשטים והולכים.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 05, 2020 12:21 pm

דרומי כתב:(דרך אגב, דעת לנבון נקל שבסוף אייר היו הרבה יותר מאומתים באשדוד, אלא שפשוט לא ידעו מכך כי לא עשו בדיקה).

בדוק לנבון נקל מה היה אחוז התוצאות החיוביות בבדיקות המעטות שנעשו באותה תקופה (פחות מחצי אחוז).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 12:25 pm

הרב איש גבעות,

נניח שפגשתי חסיד של אדמו"ר מסויים והוא אומר לי: מה אתה רוצה ממני? אתה רוצה שלא אשמע לרבי?

ועכשיו יש לי כמה אפשרויות כיצד להשיב לו:

א) רבך שוטה, אל תסמוך עליו בכלום.

ב) רבך מופשט מהעולם, הוא לא מעודכן בחדשות ולא יודע מה קורה סביבו.

ג) מסביב רבך יש אנשים רעים שיועצים לו עצות רעות ומביאים לו מידע מסולף.

ד) רבך איש רע לב, לא איכפת לו מאף אחד וגם לא מבני משפחתו ומחסידיו הקרובים.

ה) אין לי הסבר על דברי רבך, אבל כנראה זה 'רביש'ע זאכן' שאנו לא מבינים בהם.

אנא תעזור לי לבחור באחת מהאפשרויות כיצד לשכנע את אותו חסיד (וסליחה על הבוטות, אבל אם בדיני נפשות עסקינן צריך לחתוך את הדברים בבהירות).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 05, 2020 12:31 pm

דרומי כתב:הרב איש גבעות,

נניח שפגשתי חסיד של אדמו"ר מסויים והוא אומר לי: מה אתה רוצה ממני? אתה רוצה שלא אשמע לרבי?

אנא תעזור לי לבחור באחת מהאפשרויות כיצד לשכנע את אותו חסיד (וסליחה על הבוטות, אבל אם בדיני נפשות עסקינן צריך לחתוך את הדברים בבהירות).

זה בדיוק מה שקרה לי. אני הולך ברחוב ואני רואה חסיד של אדמו"ר מסוים מושך דבר אחר'ל שמנצ'יק בזנבו לבית השחיטה. שאלתי אותו מאי האי, הוא ענה לי שהאדמו"ר אמר שלאכול דבר אחר שנשחט כדת וכהלכה סגולה ליראת שמים טהורה. אמרתי לו, אבל בתורה כתוב שאסור לאכול דבר אחר. ענה לי החסיד, אבל האדמו"ר אמר! אמרתי לו, כנראה שלא אמר, ואם אמר, לא הבנת, כי מה לעשות, דבר אחר לא אוכלים.

אני לא חושב שזה ממש דומה, אבל העיקרון דומה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 12:32 pm

הרב תוכן, תסלח לי אבל כתבת שטויות. המשל לא דומה לנמשל משום כיוון.

ושאלתי עדיין במקומה עומדת, ואני שואל בשיא הרצינות.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ב' אוקטובר 05, 2020 12:39 pm

כהמשך לשאלה שמעליי,
מעשה ששמעתי מכלי ראשון מאבי שליט"א (מחלים קורונה ב"ה לאחר כעשרה ימים בבית הרפואה מעייני הישועה) באחד ממנייני החצרות בעיה"ת בני ברק בהם מופיע בגדול על כל עמוד המחזיק את הנבין "אין להכנס ללא מסכה המכסה את הפה והאף" ומתפללים שם כו"כ ת"ח גדולים בגילאי העמידה והשיבה.
הגיע יהודי להתפלל לא מסכה, ביקש ממנו אחד מהמתפללים, ת"ח שכבר חיבר מספר דו ספרתי של ספרים, שיעטה מסכה, והשיבו הלה בהתחמקות שאין לו אחת שכזו.
עלה הת"ח לביתו וחזר עם מסכה נוספת ונתנה לאורח שאינו תושב הבנין, הלה לקחה והכניסה לכיסו ונעמד לשמו"ע של מנחה.

האם סף וגם תם ענין הבן לאדם לחברו? האם רק להוראות משה"ב והממשלה יש להקשיב או למחות ואין מקום לשכל ישר ומידות טובות?
ידוע משמיה דהסטייפלער שאם אנו היינו קובעים את חוקי התנועה הללו היו מחמירים הרבה יותר.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 05, 2020 12:39 pm

אני לא נכנס לדקויות ולא מתענין מי האשם הראשי ומי יכול להיתלות במי.
בשורה התחתונה מצבנו קשה מאד, וכפי שציטטתי בשברון לב גדול ת"ח עצום החפץ בעילום שמו שאמר כי "ההנהגה החרדית בתקופת הקורונה היא חילול ה' גדול מאד".
מי שיוצא ובא בין הבריות שאינם מציבור היראים ודאי חש זאת על בשרו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 05, 2020 12:43 pm

השיח קטוע, ונראה שמתאמצים לא להבין.

אני טוען, שיש גבול כמה אפשר להאשים את הציבור כמדביק ולא את הנדבקים שהם לא נזהרים מספיק,
[ואילו אלו שנזהרים מאוד ובכל זאת נדבקים, מה לעשות, זה הרי לא בגלל שמישהו היה בסביבתם בלי מסכה...].
ומה עונים, שזה בגלל ריבוי הלא נזהרים.

בא נניח שכך, אבל מעגל האי זהירות מקיף לא פחות את הנדבקים מאשר את המדביקים,
ולכן בעצם במקום לחפש את הצעירים המזלזלים בחוצות העיר הריקים ... עלינו לתפוס את האנשים המוגדרים כקבוצות סיכון,
ולשאול אותם למה הם לא מחמירים יותר, ולהזהר יותר בקרבתם.
למה לנו לנוע במעגלים רחבים ולא להתמקד בבעיה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 12:44 pm

זה לא דקויות, זה לב הענין.

הנה, הובאה פה לעיל תגובה שמעיד הכותב על ביהמ"ד בוהוש שראו מולם יהודי גדול שנוהג באופן מסויים ולא הבינו למה הם צריכים להיות 'צדיקים' יותר ממנו.

זה הענין עצמו ממש ולכן קשה לשכנע את 'האזרח הקטן' כשהוא רואה מסביבו אנשים גדולים שהוא יכול להיתלות בהם (אני גם סבור שרבים מהאנשים הפרטיים סובלים מעצלות וזה גורם להרבה בעיות, אבל זו בעיה קטנה לגבי הבעיה המרכזית והאמיתית שהיא חילוקי הדיעות האמיתיים בין הרבנים וקובעי הדיעה. ובאמת בפסח היה קל להאשים כל רב 'מיקל' שהוא פשוט לא מעודכן ולא מחובר לאינטרנט וכו', וגם אני באופן אישי סברתי כך. אבל לדעתי התירוץ הזה כבר עבר זמנו לאחר שאנו נמצאים במצב הזה חדשים ארוכים ואין מי שלא מעודכן).

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 05, 2020 12:45 pm

אוהב עמו כתב:כהמשך לשאלה שמעליי,
מעשה ששמעתי מכלי ראשון מאבי שליט"א (מחלים קורונה ב"ה לאחר כעשרה ימים בבית הרפואה מעייני הישועה) באחד ממנייני החצרות בעיה"ת בני ברק בהם מופיע בגדול על כל עמוד המחזיק את הנבין "אין להכנס ללא מסכה המכסה את הפה והאף" ומתפללים שם כו"כ ת"ח גדולים בגילאי העמידה והשיבה.
הגיע יהודי להתפלל לא מסכה, ביקש ממנו אחד מהמתפללים, ת"ח שכבר חיבר מספר דו ספרתי של ספרים, שיעטה מסכה, והשיבו הלה בהתחמקות שאין לו אחת שכזו.
עלה הת"ח לביתו וחזר עם מסכה נוספת ונתנה לאורח שאינו תושב הבנין, הלה לקחה והכניסה לכיסו ונעמד לשמו"ע של מנחה.

האם סף וגם תם ענין הבן לאדם לחברו? האם רק להוראות משה"ב והממשלה יש להקשיב או למחות ואין מקום לשכל ישר ומידות טובות?
ידוע משמיה דהסטייפלער שאם אנו היינו קובעים את חוקי התנועה הללו היו מחמירים הרבה יותר.

אותו אדם הוא גזלן, חצוף, מטורף.
וגם רשע בבין אדם למקום, למה שלא ילך לבית כנסת כלבבו.
אני כבר שבעה חודשים מתפלל כל התפילות רק בבית כנסת בו ההתנהלות שלי מתאימה להם.
מה זה קשור לשיח.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 05, 2020 12:46 pm

לא השבת מאומה לשאלות הנוקבות שנשאלת.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' אוקטובר 05, 2020 12:50 pm

נוטר הכרמים כתב:השיח קטוע, ונראה שמתאמצים לא להבין.

אני טוען, שיש גבול כמה אפשר להאשים את הציבור כמדביק ולא את הנדבקים שהם לא נזהרים מספיק,
[ואילו אלו שנזהרים מאוד ובכל זאת נדבקים, מה לעשות, זה הרי לא בגלל שמישהו היה בסביבתם בלי מסכה...].

ולכן בעצם במקום לחפש את הצעירים המזלזלים בחוצות העיר הריקים ... עלינו לתפוס את האנשים המוגדרים כקבוצות סיכון,

הכל טוב.
אבל כשאתה מביא הוכחה שוב ושוב מכך שגם כאלו שמאד נזהרו נדבקו, אתה יוצר שיח קטוע ומתעלם מהנקודה המרכזית שהשמירה לא יכולה להיות הרמטית, וברגע שציבור גדול לא נזהר הוא בעצם ממיט אסון גם על ראשם של הנזהרים בתכלית.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' אוקטובר 05, 2020 12:53 pm

תוכן כתב:

זה בדיוק מה שקרה לי. אני הולך ברחוב ואני רואה חסיד של אדמו"ר מסוים מושך דבר אחר'ל שמנצ'יק בזנבו לבית השחיטה. שאלתי אותו מאי האי, הוא ענה לי שהאדמו"ר אמר שלאכול דבר אחר שנשחט כדת וכהלכה סגולה ליראת שמים טהורה. אמרתי לו, אבל בתורה כתוב שאסור לאכול דבר אחר. ענה לי החסיד, אבל האדמו"ר אמר! אמרתי לו, כנראה שלא אמר, ואם אמר, לא הבנת, כי מה לעשות, דבר אחר לא אוכלים.

אני לא חושב שזה ממש דומה, אבל העיקרון דומה.

הרב דרומי,
לא הגבת לסיטואציה הזו.

חסיד פשעמישל מוביל ד"א לשחיטה במצוות רבו. מה תאמר על כך?!

לכשעצמי, אעזוב את השוטה הש.ג. ואתבע הסברים מרבו.

זה המשל וזה גם הנמשל, אתבע הסברים ממנהיגי הקהילות, עם כל רוממותם. התורה שניתנה לי בסיני, ניתנה גם להם. מהיכי תיתי לשפוך דם ולעמץ עיני המת?!
קבצים מצורפים
IMG-20200930-WA0111.jpg
IMG-20200930-WA0111.jpg (211.38 KiB) נצפה 3563 פעמים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 05, 2020 12:54 pm

דרומי כתב:הרב תוכן, תסלח לי אבל כתבת שטויות. המשל לא דומה לנמשל משום כיוון.

ושאלתי עדיין במקומה עומדת, ואני שואל בשיא הרצינות.

אמרתי שזה לא דומה לגמרי, אבל זה כן דומה. זאת אומרת, לתת לאנשים זקנים להסתובב בלי מסכה, זה ממש הפקרות שאין למעלה ממנה. ואם האדמו"ר אמר, אז זה קושיא, לא תירוץ.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 12:55 pm

בסדר, תתבע הסברים מהמנהיגים. אבל עד שיקבלו אותך ועד שתדבר עמם וכו' יקח זמן...

אבל בינתיים מה אתה רוצה מהתלמידים שלהם? איך תוכל לעצור אותם מהתנהגותם הפושעת (לדעתך)?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 05, 2020 12:57 pm

נוטר הכרמים כתב:השיח קטוע, ונראה שמתאמצים לא להבין.

כבר הסבירו לך, שהגישה שאתה מציע, היא גישה שניה שהממשלא לא אימצה. ברגע שהממשלה בחרה בשיטה אחרת, ומפנה את כל המשאבים של המדינה כדי להגשים את הגישה הזאת, זה מחייב את כולם, לא משנה מה דעתך האישית.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ב' אוקטובר 05, 2020 12:57 pm

נוטר הכרמים כתב:
אוהב עמו כתב:כהמשך לשאלה שמעליי,

אותו אדם הוא גזלן, חצוף, מטורף.
וגם רשע בבין אדם למקום, למה שלא ילך לבית כנסת כלבבו.
אני כבר שבעה חודשים מתפלל כל התפילות רק בבית כנסת בו ההתנהלות שלי מתאימה להם.
מה זה קשור לשיח.

ההלוך ילך שנהיה ברחוב החרדי הוא שהללו ופלוטיקיאיהם ידבקו בהחמרה והללו ובפוליטיקאיהם יזלזלו, ונשכח כלל ענין הבן אדם לחברו.
אני הקטן נהגתי בעת רדתי לפח האשפה הסמוך לבנין או כאשר שכחתי חפץ במכונית וכדו' שלא להקפיד על מסכה, אולם כאשר העיר לי על כך שכני שלא מזמן החלים מהמחלה הנוראה (לא קורונה) אני משתדל להקפיד.

אם הרבה מזיטאמיר או רב קהילת דעת ותבונה למשכיל מחליטים שאין קורונה ומחלק שיריים לחסידיו או רוקדים יד ביד לכבוד התורה ולומדיה, שיבושם לו ועל ראשו יהיו דמו ודם זרעיותיו, אולם אנא לחסידי זיטאמיר או לאנשי קהילת דעת ותבונה למשכיל אל תבואו לבקר בסוכתי או לבקש ממני להצטרף למנין וכו' על זה הדרך.
אך מה אעשה שלמנוע מהם קניה במכולת איני יכול, ואם כן אחת מן השתיים או שהם במרחב הציבורי המשותף יקבלו על עצמם להקפיד על הרחקות ראויות ולא לבוא בגבולי או שאני לא אצא למרחב המשותף... ולצערי מכריחים אותי הללו לנקוט באפשרות השנייה.

(אני מדבר באופן תיאורטי, לא עליי, אלא על אנשים מסביבתי אשר חוששים חשש שיש בו ממש או אין בו ממש, זה לא רלוונטי כי סו"ס חששם הוא ממשי)

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוקטובר 05, 2020 1:05 pm

הרב אוהב עמו,
אתה צודק בכל מילה,
אלא שיש לסייג ולומר שמרובים האנשים מהחוגים שאינם זהירים בבתי מדרשותיהם ובמקומותיהם פנימה,
וזהירים בתוככי החנויות ובשווקים וכו'.

(וגם ברחוב הריק שהסכנה אפסית, יש שחובשים מסכה).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 1:26 pm

שלח לי מישהו קטע ממאמר של עיתונאי שמאלני:

"אין אמון בהנחיות ואין אמון במניעיהם של אלו שמחליטים על הההנחיות.

אי האמון חורג מהמרחב המוגדר של מחנה פוליטי אחד. הוא חי ובועט בחצרות האדמו"רים בבני ברק לא פחות משהוא חי ובועט באתרי ההפגנות בתל אביב.

מה שהשרים מתקשים להבין הוא שבכח זה לא ילך. בלי אמון לא תהיה אכיפה. כל הנסיונות של המשטרה לדכא את ההפגנות בכח רק מרחיבים את מעגל המפגינים ומחריפים את התנגדותם.

המחאה עשויה להתגלגל למרי: יתכן שבפעם הראשונה מאז קום המדינה נחווה כאן מרי אזרחי בקנה מדה גדול".

וקבל את האמת ממי שאמרה.

[על כך יש להוסיף את הידיעה המתגלגלת עכשיו אודות אחת משרי הממשלה ממש שהפירה את צו הסגר ומדברים על הצורך לפטרה - כך שאפילו בממשלה עצמה יש בלגן וחוסר הסכמה]

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ב' אוקטובר 05, 2020 1:29 pm

דרומי כתב:שלח לי מישהו קטע ממאמר של עיתונאי שמאלני:

"אין אמון בהנחיות ואין אמון במניעיהם של אלו שמחליטים על הההנחיות.

אי האמון חורג מהמרחב המוגדר של מחנה פוליטי אחד. הוא חי ובועט בחצרות האדמו"רים בבני ברק לא פחות משהוא חי ובועט באתרי ההפגנות בתל אביב.

מה שהשרים מתקשים להבין הוא שבכח זה לא ילך. בלי אמון לא תהיה אכיפה. כל הנסיונות של המשטרה לדכא את ההפגנות בכח רק מרחיבים את מעגל המפגינים ומחריפים את התנגדותם.

המחאה עשויה להתגלגל למרי: יתכן שבפעם הראשונה מאז קום המדינה נחווה כאן מרי אזרחי בקנה מדה גדול".

וקבל את האמת ממי שאמרה.

[על כך יש להוסיף את הידיעה המתגלגלת עכשיו אודות אחת משרי הממשלה ממש שהפירה את צו הסגר ומדברים על הצורך לפטרה - כך שאפילו בממשלה עצמה יש בלגן וחוסר הסכמה]

באחד מעיתוני הימין נכתב היום שהתנהלות המשטרה כלפי החרדים פוגעת באמון הציבור החרדי בממשלה, ובנוסף האמון נפגע כי הגר"ח קנייבסקי הנמצא בקבוצת סיכון ונדבק בקורונה ובכ"ז מצבו טוב.
כך נכתב!!!

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ב' אוקטובר 05, 2020 1:38 pm

אנסה להגיב בקצרה.

לדעתי ההשוואה בין איסור דאו' מפורש שא"א לשום רב או אדמו"ר גדול ככל שיהיה להתירו, לסוגיית ה"קורונה" מלמדת על בעיה שורשית יותר, שלענ"ד מהווה חלק גדול מכל הפולמוס הרחב כאן ובציבור כולו.
נגיף הקורונה עדיין חדש לעולם, ורבו מספור המחלוקות בעניינו. צורת ההדבקות, חומרת המחלה, גורמי הסיכון, דרכי ההתמודדות, שאלת הסגר, ועוד. ע"ז נוספו מחלוקות בדרג הפוליטי הנגועות בעניינים שאין להם שום קשר לבריאות הציבור (הפגנות, חשש מוועדת חקירה ביום שאחרי, התנגחות ביועמ"ש ובמשטרה, התנגשויות בין הגושים המרכיבים את הממשלה, מחויבויות מפלגתיות וקואליציוניות ועוד).

כאן נחלקו גדו"י השונים.
מהם קיבלו כמעט כל הוראה והנחייה, וכמעט כתורה מסיני.
מהם שמעו להנחיות הרופאים ובטלו את הוראות הפוליטיקאים.
ומהם שלא חשו כלל לעניין הנגיף.

לתחושתי, כל הכרעה בשאלה אפידמיולוגית כזאת או אחרת, נהפכה לשאלה דתית, ובענייני דת כבר פשט המנהג במקומותינו שכל האומר אחרת מרבותי הרי"ז מרים יד בתורת משה.
אתן דוגמא לעניין. יהודי המקפיד על עטיית מסיכה בבית הכנסת אך אינו מקפיד ע"כ ברחוב, מפר את הנחיות הממשלה אך שומר לחלוטין על ההוראות הרפואיות. אדם כזה במחנינו כבר נעשה ל"רוצח" ומורד במרנן ורבנן גדו"י שליט"א.
אני מתאר לעצמי שבשנים הקרובות נראה קמפיין של הרלב"ד לשמירה על זה"ב המורכב כולו מדע"ת של מרן הגר"ח שליט"א, מברשות שיניים ימותגו ב"ועשית", ויאסר העישון במקום ציבורי מכח פסק הרבנים, או אז בוודאי נראה את ההקפדה היתירה של הציבור בסוגיות הנ"ל, שלא לדבר על סוגיות בריאות אחרות כהקפדה על הגיינה בבתי כנסת, וכל סוגיית מאכלי השבת השונים...
כך נעשה הטפל עיקר והעיקר טפל. (אגב, בעיני ראיתי יהודי מבוגר שהבחין ממרחק כ50 מטר בבחור צעיר שאינו עוטה מסכה בחצר (!) בית הכנסת והתקרב עליו למרחק כמטר בודד בכדי לגעור בו, התרגשתי ממסירות הנפש של אותו מבוגר המסכן עצמו בהתקרבות זו בשביל לשמור על המתפללים האחרים...).
כ"ז בלי להיכנס כלל לשאלות הצפות כל הזמן: האם ישנה קלות ראש ויד בהגבלות על הדברים שבנפשו של הציבור החרדי מטעמי דת, האם ההחלטות מתקבלות ממניעים רפואיים טהורים בלבד, ומה מסוכן יותר – הנגיף עצמו או שלל השלכותיו (נזקים רוחניים שונים/דכאונות/חרדות/התפרצות מחלות נפש שונות/אלימות בבית/גירושין ועוד).

הדברים נכתבו מתוך סערת רגשות, ואקווה שיובנו כראוי.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 05, 2020 1:43 pm

דפח"ח!

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ב' אוקטובר 05, 2020 1:46 pm

מסקנת הדברים לענ"ד:
עלינו לחזור לשפיות בזריזות, לשקול את הסוגיא בצורה מקצועית בלבד תוך נטרול כל רעשי הרקע,
להקפיד מאד להישאר פתוחים לשמוע מה השני חושב, וכ"ש מהי דעת רבותיו, בטח כשמומחי הבריאות עצמם חלוקים ביניהם.
ועיקר העיקרים - להשתמש בשכל הישר שקיבלנו מהקב"ה, להמשיך לקיים את אורחות חיינו הדתיות מבלי לוותר על קוצו של דקדוק הלכה או מנהג, תוך זהירות מקסימלית ושמירה על ההנחיות הרפואיות!!! ולדון כל מקרה לגופו ע"פ המשתנים הרלוונטים.
אך ח"ו לנו מלהפוך כל סוגיא ציבורית לענייני "השקפה" ו"דעת רבותינו", לא ללכלך על כל מי שחושב אחרת מאיתנו, ולא לפעור פינו נגד אנשים גדולים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 177 אורחים