מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

נגיעה של צדקות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שעת הכושר

נגיעה של צדקות

הודעהעל ידי שעת הכושר » ה' אוקטובר 08, 2020 2:51 pm

אדמו"ר רבי ירוחם זי"ע

דעת חכמה ומוסר.png
דעת חכמה ומוסר.png (254.21 KiB) נצפה 1623 פעמים

עושה חדשות

Re: נגיעה של צדקות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ג' אוקטובר 13, 2020 9:56 am

יש"כ!

אנצל את האשכול לשאלה בענין דומה קצת.

אפתח בדוגמא מתקופת הקורונה, אבל זה לא הנושא כמובן, אלא רק דוגמא.

ראובן מאד נזהר בעניני הקורונה, הוא מתפלל בשטח פתוח גם כשהתירו תפילה בבית-הכנסת, הוא לא מגיע לתפילה במנין אם יש לו צד חלוש של כאב ראש, וכו' וכו', כל מה שקשור לתורה ומצוות ותפילה וכל ענין רוחני, הוא מבטלו מיד על כל ספק של סכנת קורונה.

מאידך, יום אחד חשקה נפשו בטיול הגון, והוא נסע לבית-מלון ולאתרים נוספים, וכן בענינים הנוגעים לפרנסה וכו', למרות שהיה בזה צד סיכון של קורונה.

שאלוהו ידידיו, הכיצד? וכי זילא לך עניני רוחניות רח"ל או דחמירא לך הגשמיות כ"כ, עד שכל ענין רוחני נדחה מפני קורונה וכל ענין גשמי וממוני דוחה קורונה?

השיב להם בתמיה, הלא קושיא מעיקרא ליתא, כאשר אני נוסע לטיול או לעסקי ממון וכד', אמנם אני מבין שזה קצת מסוכן, אבל עדיין צד הריוח הגשמי עדיף לי. והגם שזה לא לכתחילה, ואין להקב"ה 'נחת' מזה כ"כ, מ"מ כיון שאינו איסור גמור כי אין הסכנה מוכחת, אני מתיר לעצמי להיות קצת בדיעבד, לצורך הנאת הגוף וכד'. אבל בכל מה שנוגע לתורה ומצוות ורוחניות, הרי כל המטרה שלהם זה רק עשיית רצונו יתברך, לא מן המקדש אתה מתיירא וכו', ורצונו יתברך מחד גיסא שאנשים יתפללו בציבור וכו' ומאידך גיסא שיזהרו בעניני סכנה, ובהחלט יש מקום להעדיף את הזהירות מסכנה על פני שאר המעלות הרוחניות. וכי יש טעם להידחק לעשות מצוות אם הקב"ה לא ניח"ל בזה כ"כ?

ומכאן הקשר לאשכול הנוכחי, או עכ"פ לכותרת שלו.

האם עניני התורה והמצוות צריכים להופיע אצל האדם כמו אינטרס אישי, או שאין כאן אלא ענין של עשיית רצון ה' וקיום מצוותיו.

(יתכן שבדוגמא שנקטתי יש טענות נוספות לכאן ולכאן, אבל אני באתי לדון ממנה את הענין הזה).

- - -

ובנוגע לדברי המשגיח הג"ר ירוחם זצ"ל, אולי כדאי לראות גם לאידך גיסא, (הגם שאי"ז סתירה בכלל), את מש"כ רבי יעקב ליפשיץ -

זכרון יעקב.png
זכרון יעקב.png (109.13 KiB) נצפה 1408 פעמים

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ג' אוקטובר 13, 2020 3:46 pm

עושה חדשות כתב:יש"כ!

אנצל את האשכול לשאלה בענין דומה קצת.

אפתח בדוגמא מתקופת הקורונה, אבל זה לא הנושא כמובן, אלא רק דוגמא.

ראובן מאד נזהר בעניני הקורונה, הוא מתפלל בשטח פתוח גם כשהתירו תפילה בבית-הכנסת, הוא לא מגיע לתפילה במנין אם יש לו צד חלוש של כאב ראש, וכו' וכו', כל מה שקשור לתורה ומצוות ותפילה וכל ענין רוחני, הוא מבטלו מיד על כל ספק של סכנת קורונה.

מאידך, יום אחד חשקה נפשו בטיול הגון, והוא נסע לבית-מלון ולאתרים נוספים, וכן בענינים הנוגעים לפרנסה וכו', למרות שהיה בזה צד סיכון של קורונה.

שאלוהו ידידיו, הכיצד? וכי זילא לך עניני רוחניות רח"ל או דחמירא לך הגשמיות כ"כ, עד שכל ענין רוחני נדחה מפני קורונה וכל ענין גשמי וממוני דוחה קורונה?

השיב להם בתמיה, הלא קושיא מעיקרא ליתא, כאשר אני נוסע לטיול או לעסקי ממון וכד', אמנם אני מבין שזה קצת מסוכן, אבל עדיין צד הריוח הגשמי עדיף לי. והגם שזה לא לכתחילה, ואין להקב"ה 'נחת' מזה כ"כ, מ"מ כיון שאינו איסור גמור כי אין הסכנה מוכחת, אני מתיר לעצמי להיות קצת בדיעבד, לצורך הנאת הגוף וכד'. אבל בכל מה שנוגע לתורה ומצוות ורוחניות, הרי כל המטרה שלהם זה רק עשיית רצונו יתברך, לא מן המקדש אתה מתיירא וכו', ורצונו יתברך מחד גיסא שאנשים יתפללו בציבור וכו' ומאידך גיסא שיזהרו בעניני סכנה, ובהחלט יש מקום להעדיף את הזהירות מסכנה על פני שאר המעלות הרוחניות. וכי יש טעם להידחק לעשות מצוות אם הקב"ה לא ניח"ל בזה כ"כ?

ומכאן הקשר לאשכול הנוכחי, או עכ"פ לכותרת שלו.

האם עניני התורה והמצוות צריכים להופיע אצל האדם כמו אינטרס אישי, או שאין כאן אלא ענין של עשיית רצון ה' וקיום מצוותיו.

(יתכן שבדוגמא שנקטתי יש טענות נוספות לכאן ולכאן, אבל אני באתי לדון ממנה את הענין הזה).

- - -

ובנוגע לדברי המשגיח הג"ר ירוחם זצ"ל, אולי כדאי לראות גם לאידך גיסא, (הגם שאי"ז סתירה בכלל), את מש"כ רבי יעקב ליפשיץ -

זכרון יעקב.png

viewtopic.php?f=17&t=35950

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' אוקטובר 13, 2020 4:17 pm

הא לך מכתב של הרב ירוחם, שנכתב לאחד שקבל משרה במוסד מפוקפק
אוצר החכמה_143948.jpg
אוצר החכמה_143948.jpg (659.33 KiB) נצפה 1329 פעמים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' אוקטובר 14, 2020 6:28 am

..
נערך לאחרונה על ידי אליסף ב ה' אוקטובר 15, 2020 12:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 14, 2020 1:35 pm

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' אוקטובר 14, 2020 2:55 pm

אליסף כתב:מרן הגרש"ש אינו סתם "אחד"..

חשבתי שלא להסב תשומת לב לנמען המכתב בשעה שיש בה ביקורת. אלו שיודעים יודעים, והשאר לא ישמעו ממנה באשכול זו.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' אוקטובר 14, 2020 6:35 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
אליסף כתב:מרן הגרש"ש אינו סתם "אחד"..

חשבתי שלא להסב תשומת לב לנמען המכתב בשעה שיש בה ביקורת. אלו שיודעים יודעים, והשאר לא ישמעו ממנה באשכול זו.

צודק לדעתי

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 170 אורחים