מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תורת חיים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איש גבעות

תורת חיים

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' אוקטובר 16, 2020 11:52 am

רגע לפני שעת הנעילה אבקש מאת ההנהלה לפרסם הודעתי זו, שמדם לבי חצובה.
החלטתה זו של ההנהלה לסיים את הדיון בנושא הקורונה ולחזור אל בית המדרש הישן והטוב, מחד, פנים יפות לה:
קשה מאד לשכנע את המשוכנעים ועומדים, ביטול תורה וזמן, זליגה למחוזות שאינם ראויים, תחומי עניין שאינם מענינו של הפורום שהוא תורני ביסודו ועוד.
בבחינה מעמיקה יותר, אפשר לומר כי צעד זה משקף את התנהלותה של היהדות החרדית במאה האחרונה.
כשבחוץ יהום הסער, אנו נסתגר בבית המדרש הישן והטוב, נתרפק על אהבתנו הגדולה, כרכי הגמרא הגדולים והבלים, חידושי הרשב"א, נימוקי יוסף, פני יהושע ורעק"א.
גם בשעה שרוחות סער וזעף נושבות בחלל העולם ימשיך הניגון הנצחי בן האלמוות להתנגן בעודנו מתנועעים מול הסטנדר.

ואולם זהו לעניות דעתי גם שורש הבעיה.

אם ארצה ללכת בדרכו של חבקוק הנביא, ולהעמיד שורש בעייתנו על אחת, אומר כי הניתוק מהחיים ומהמציאות היא שורש פורה ראש ולענה של חיינו.
באמת ובתמים שלא השכלנו לחבר את תורתינו אל החיים.
פיתחנו והרחבנו אותה כל העת אך במסלול נפרד מן החיים עצמם. יש אף שהגדילו עשות והפכו את חייהם לחיי תורה כשדבר אין להם מבלעדיה. אך לחיים עצמם אין לה נגיעה.
לשאלות הגדולות המנסרות בחלל עולמנו אין אנו מבקשים ממנה לתת לנו מענה.
במשך דור או שניים עיצבנו את חיינו סביב צורת ההנהגה הנוכחית. וכעת באה שעת נסיון, לצערנו שעת משבר.
אין כאן המקום להיכנס לפרטים ופרטי פרטים, אך דבר אחד ברור: אנו בשעת משבר שכמותו לא ידענו.
מיטב זקנינו ואנשינו שילמו בחייהם את חוסר ההנהגה המתגלה לעינינו.
אין חברה ששילמה מחיר דמים כה כבד כחברתנו. אפילו "בני דודינו" הצליחו היכן שאנו נכשלנו.
ואז במקום לפשפש במעשינו,
אל מול הלוויות היוצאות בזו אחר זו מבית מדרשינו לבחון היכן ובמה טעינו, אנו מסתגרים בבית המדרש, שבים אל אהבת נפשנו. "שור שנגח את הפרה", "שנים אוחזין בטלית", רי"ף, רשב"א, ריטב"א ומהרש"א, ו"תורת החיים" מה תהא עליה?
כלום אין לה מענה למצוקותינו וללבטינו?
ושמא ואולי משהו בגישתנו אליה לא מדויק, לא מכוון?
ואם אהיה חריף יותר אומר: הלא כעת התורה היא המקור לבעייתנו, שהרי המחלוקות הניטשות בין הקבוצות השונות, מכוח היותם אנשי תורה היא.
זה אומר התורה אומרת כה וזה אומר התורה אומרת כה. זה מביא ראיה מגמרא פלונית לשיטתו וזה מביא הוכחה משו"ת אלמוני לדעתו, ואדהכי והכי אנו סופרים את מתינו.
ומכיון שברור לכל שאין הבעיה נעוצה ח"ו בתורתנו הקדושה, מוכרחים אנו לומר שנעוצה היא בגישתנו אליה.
שמא לא בענווה הראויה ניגשנו אליה?
ושמא קרדום לחפור בה עשינוה?
ושמא את מידתנו ודרך ארצנו שהיא ההקדמה אליה ויסודה, שכחנו לתקן קודם לעיסוקנו בה?
ושמא התעצלנו לקושרה עם חיינו, שהרי במופשט קל הרבה יותר לעסוק? קלים הם חייו של מפלפל פילפולים, אך קשים הם חייו של הבא לתקן ולזכך עצמו בה.
(רק דוגמא קטנה: המחלוקת הידועה הניטשת בעוז בין אנשי התורה במקומנו, כלום כדרכה של תורה היא? וכי כך אמורים לנהל מחלוקות וחילוקי דעות בין אנשי תורה והשקפה? וכי אין תורתנו מלמדתנו כיצד יש לדון וללבן בחילוקי ההשקפה בינינו?
עוד דוגמא קטנה: האוכלוסיה שקובעת עיתים לתורה במינון הנמוך ביותר, היא בוגרי הישיבות שיצאו לפרנס את משפחותיהם. האין זה עדות לכך שלא הצלחנו לחנכם לחבר בין תורה לחיים?)

אסיים בתקווה איתנה כי נשכיל להתרומם ולהשכיל משעת משבר זו, להבין את גודל השעה וגודל הבירור שנכפה עלינו, להתעלות מעל המפלגתיות הרדודה ששולטת בנו ולזכות באמת ובתמים לזכך נפשנו בתורתנו.

גיזונטע קאפ

Re: תורת חיים

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ו' אוקטובר 16, 2020 12:29 pm

יש טענה שהיא כבר ישנה מאוד, ממגזר מאוד מסויים כלפי הציבור החרדי על הסתגרותו בבית המדרש, וחוסר השתלבותו בחיי המעשה.
זה לא נוגע למצבנו העגום כעת.
השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא, שמאחר והתורה אמורה לגדל ולרומם את העוסקים בה, ולהפוך אותם לנאצלים ומרוממים יותר, השאלה הנוקבת היא למה זה לא קורה לנו, מה אנחנו לא עושים נכון.
המציאות היא שהתורה שלנו כיום הפכה למין חכמה ערטילאית, שאינה מחייבת את האדם, סוג של לומד שלא על מנת לעשות, אפילו המוסר הישן והטוב נזנח לטובת מאמרים עיוניים ברומו של עולם, שהשפעתם על עולם המעשה של כל יחיד ויחיד לא קיימת באופן ישיר. (אבי מאמרי המוסר הללו הרב דסלר, היה משתמש בהם לצורך העבודה הפנימית, כמו שנראה לכל מעיין במאמריו העמוקים).
יש היום פער בלתי נתפס בין גדלות בתורה, לבין גדלות אישית, יכול להיות ת"ח גדול, ואדם קטן, ומאחר שכל המאמצים מופנים ללימוד התורה, שמשום מה לא מגדלת אותנו יכולים להתפתח אצלינו בעיות אישיות ומוסריות לא פשוטות כמו שניכר לכל מתבונן, הבעיה הייתה קיימת בשטח זמן מה, רק שכעת היא נכרת לכל.
זה לא היה בעבר, הת"ח היו בעלי אישיות נאצלת, עדינה, ראשם בשמים, וותרנים, בעלי מידות טובות, ובעיקר בעיקר אנשי קודש, אנשים רוחניים.
מה הסיבה לזה, האם משום שלא לומדים מוסר? אין קנייני תורה? אין פרישות מעוה"ז?
עת צרה היא ליעקב, וכל אחד ואחד, איפה שהוא נמצא, יפשפש במעשיו, יתקן בדקי ליבו, ואז יקויים בנו, עת צרה היא ליעקב וממנה! ייושע

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ו' אוקטובר 16, 2020 12:37 pm

כתוב בגמ' ביומא שיש מצוה שיהא שם שמים מתאהב על ידך שאם קרא ושנה וכו' שיתנהג יפה משמע שהוא לא קורה לבד באופן מוכרח, אך אמנם משמע שיש סיבה שת"ח הנהגותיו יהיו מיושרות א' מהאמירה של הבריות ב' לא מסתבר שהתורה תבקש מהאדם לרמות אנשים שהנהגות ת"ח מיושרות, אלא שאומרים שיקפיד בנראות גם אם הוא במקרה (שצריך לדעת סיבתו) אינו כזה

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ו' אוקטובר 16, 2020 1:12 pm

איש גבעות, העמדתנו על אחת, ניתוק התורה מהחיים.
אני רק שאלה קטנה (הצעת פתיחה להרבה שאלות דומות).
איש אחד עזב את הבית והשאיר בו את אשתו הנשואה גלמודה למשך 24 שנים ע"מ ללמוד תורה כראוי
האם זאת תורה שמחוברת לחיים כדבעי לפי שיטתך?
או בנוסח אחר, מהם אותם החיים שהתורה אמורה להיות מחוברת איתם?

אדון גיזונטע, אינני יודע היכן אתה חי, רק בבריאות!
אבל כשם שבעבר הת"ח היו בעלי אישיות נאצלת, עדינה, ראשם בשמים, וותרנים, בעלי מידות טובות, ובעיקר בעיקר אנשי קודש, אנשים רוחניים,
אז למיטב ידיעתי זה ממשיך עד עצם היום הזה.
הנה לך רשימה קצרצרה, חמשה שנזכרתי בהם תוכ"ד שאני מכירם אישית, צעירים ויפים, לפי סדר שעלו בזכרוני.
איתמר גרבוז נפתלי נוסבוים אריאב עוזר אשר אריאלי שלום גלבר.
תגיד לי מה לא בסדר איתם.

מנהל יקר, אין צורך למחוק או לנעול את האשכול. אין לו קשר ממשי לקורונה
הסוגיא קדומה בהרבה, ופותח האשכול לא שינה את דעותיו בעקבות הקורונה, הוא רק מנסה להוכיח ממנה את דעותיו הקדומות.
אכן לדעת רבים וטובים יש לנו תקלה רצינית עם הקורונה, באשמתינו או לא לגמרי, אבל קיבלנו ע"ע כבר להפסיק לדבר על כך בפורום.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' אוקטובר 16, 2020 1:25 pm

הרב שעת הכושר
סלח לי אם אומר.
מן הסתם תלמיד חכם הינך, מלא מדע וחכמה.
הכך ראוי לת"ח להגיב?

ואם כבר הזכרת את רבי עקיבא.
לכולנו ידוע מה ארע בסופם של י"ב אלף זוגים מתלמידיו, ובשל מה ארע הרעה הגדולה הזו.
כלום אין אנו במצב דומה לשלהם?
המחלוקת הגדולה הניטשת בכל עוז במחוזותינו, שמא כבוד אנו נוהגים בברי הפלוגתא שלנו?
נערך לאחרונה על ידי איש גבעות ב ו' אוקטובר 16, 2020 1:31 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' אוקטובר 16, 2020 1:30 pm

שעת הכושר כתב:איש גבעות, העמדתנו על אחת, ניתוק התורה מהחיים.
אני רק שאלה קטנה (הצעת פתיחה להרבה שאלות דומות).
איש אחד עזב את הבית והשאיר בו את אשתו הנשואה גלמודה למשך 24 שנים ע"מ ללמוד תורה כראוי
האם זאת תורה שמחוברת לחיים כדבעי לפי שיטתך?
או בנוסח אחר, מהם אותם החיים שהתורה אמורה להיות מחוברת איתם?

השאלה לא ברורה, החיים הם כל שאלות ותחומי החיים. כולם צריכים להיות מודרכים על ידי התורה, התורה על כל מצוותיה וחוקיה.
אתה בטח יוד שאשת ר' עקיבא היא שרצתה בהליכתו ללמוד תורה, מה פגם מצאת בזה?

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ו' אוקטובר 16, 2020 1:37 pm

איש גבעות כתב:מן הסתם תלמיד חכם הינך, מלא מדע וחכמה.
הכך ראוי לת"ח להגיב?
אוי סליחה, לא התכוונתי לפגוע, זה יצא לי קצת חריף. באמת מתנצל.
אמנם עדיין לא זכיתי להיות ת"ח, אבל לפחות שיהיה קצת את הקדמת הדרך ארץ כראוי.

לגופו של ענין, אתה מאשים 'אותנו' בחמורה שבחמורות, וגיזונטע אומר שפסו אמונים מן הארץ. ואני לא באתי אלא לעשות סניגוריא.

לעולם יהיה אדם כתב:השאלה לא ברורה
אני מסכים. אותו היום ערב שבת קודש היה, ואין בידי הזמן לנסח את מחשבותי כראוי. אבל אולי יש כאלו שהבינו מה באתי לומר.

כולכם ברוכים, באהבה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אוקטובר 16, 2020 1:41 pm

בלי קשר לשום דבר, סתימת פיות אינה מומלצת בשום צורה.

זה פשוט לא כדאי, כי מי שסתמו לו את הפה ילך לבקש את מבוקשו במקום אחר וחבל. כאן יש אנשים מופלגים בחכמה ובניסוח שיכולים יותר לעזור, וחבל שיפסיד את עזרתם.

יחד עם זה, לא כל הערה צינית היא בבחינת סתימת פיות...

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ו' אוקטובר 16, 2020 1:42 pm

שעת הכושר כתב:אדון גיזונטע, אינני יודע היכן אתה חי, רק בבריאות!
אבל כשם שבעבר הת"ח היו בעלי אישיות נאצלת, עדינה, ראשם בשמים, וותרנים, בעלי מידות טובות, ובעיקר בעיקר אנשי קודש, אנשים רוחניים,
אז למיטב ידיעתי זה ממשיך עד עצם היום הזה.
הנה לך רשימה קצרצרה, חמשה שנזכרתי בהם תוכ"ד שאני מכירם אישית, צעירים ויפים, לפי סדר שעלו בזכרוני.
איתמר גרבוז נפתלי נוסבוים אריאב עוזר אשר אריאלי שלום גלבר.
תגיד לי מה לא בסדר איתם.

כמה הם מתוך הכמות העצומה של הת"ח שיש היום? כמה דוגמאות אפשר להביא לאידך גיסא ל"ע?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' אוקטובר 16, 2020 2:03 pm

שעת הכושר כתב:
איש גבעות כתב:מן הסתם תלמיד חכם הינך, מלא מדע וחכמה.
הכך ראוי לת"ח להגיב?
אוי סליחה, לא התכוונתי לפגוע, זה יצא לי קצת חריף. באמת מתנצל.
אמנם עדיין לא זכיתי להיות ת"ח, אבל לפחות שיהיה קצת את הקדמת הדרך ארץ כראוי.

לגופו של ענין, אתה מאשים 'אותנו' בחמורה שבחמורות, וגיזונטע אומר שפסו אמונים מן הארץ. ואני לא באתי אלא לעשות סניגוריא.

חלילה וחס.
אינני מאשים איש.
שעת פשפוש ומשמוש היא, ולהתחקות אחר שורש הבעיה חפץ אני.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' אוקטובר 16, 2020 2:57 pm

אשכולות הקורונה עברו את גבול הטעם הטוב, הן בכמות דברי החולין שבהם, ובעיקר בטחנת רוח על בסיס מים טחונים. ללא הרף, וללא לאות (היחידים עצמם, ואני בכללם מתעייפים כמובן מידי פעם, אבל "אין ציבור עני", ותמיד יימצא הניק שיואיל בטובו לפתוח בפעם המאה בנאום טרחני מאחד הכיוונים, ובאותה התלהבות בראשית של תחילת הגל הראשון...).

כלומר, גם אם הקורונה מעוררת שאלות יסודיות בסיסטם של הציבור שלנו, עדיין לא נדרש מהפורום לאבד את צביונו ולהפוך לבית וועד למשועממים ומחלוקות לא נגמרות בין מאמיני מדע ומכחישיו ושאר ירקות. נדרשים בעלי מסירות נפש אחרים.

נידון אחר היה מעניין אותי, והוא הרצינות הגדולה אותה מייחסים חלק מהחברים לפורומינו החביב. האם יש לו משקל בעיצוב פני הדור? האם דיון וקריאות בו מביאות שינוי בעולם האמיתי? או שמדובר בשיחות וירטואליות חסרות משמעות יתירה. רוב רובו של הציבור שאני חי איתו בעולם האמיתי בכלל לא מכיר את הפורום הזה, כך שקשה לי לענות מהמקום שאני מכיר.

יש כן מהפכה של יחס למחקר אקטואליה והכרת המציאות בענינים תורניים, וניתן לזהות שגם לפורום יש חלק בשינוי הזה. אבל מדובר בשילוב של גורמים וארגונים ואישים, שהפורום רק משתלב בהם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אוקטובר 16, 2020 4:09 pm

לענ"ד הפורום כאן חשוב ויש לו השפעה גדולה, חלק במישרין וחלק בעקיפין.

זכור לי שהופתעתי לטובה כאשר ציטטו דברים שכתבתי כאן (לא בענין הקורונה...) בספר נפוץ מאוד ואף ציינו את שם הניק שלי כמקור.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' אוקטובר 16, 2020 5:01 pm

הנושא 'החיבור לחיי המעשה' עומד כמעט בכיוון הפוך לנושא הכאוב שהעלה הרב גיזונטע קאפ,
בנושא הראשון הקובלנא היא בעצם על עודף רוחניות ועיסוק בחיי 'עולם הבא' על חשבון הגשמיות והריאליות כאן בעולמנו,
הנושא השני הוא בעצם למה אנחנו לא מצליחים לגדל אנשים איכותיים, ת"ח שתפארת להם מן האדם בכל הנהגתם, על רקע הכמות הגדולה והאדירה כ"י.

אין ספק שהתשובה הראשונית היא כדברי הרב שעת הכושר, שעדיין לא פסו אמונים, ויש אנשי איכות. הנזכרים הם אנשים שהשכילו לשמור על האיכות ולהעצימה גם בתוככי הפרסום והכבוד הרב שהינם נוחלים במקומם המרכזי בעולם התורה, וישנם עוד מאות מאות שעולים ומתעלים בכל המישורים ב'תוך עמם', לא במזרח ולא במערב,
מובלעים בתוך ההמון הרב.

אולם ביתר עומק, השאלה הינה עתיקת יומין, האיכות לא מתאימה לכמות הגדולה של יודעי הספר והמופלגים שהנהגתם אינה כמצופה מהם, בפרט בכל הנוגע לכיבוד הזולת, להתחשבות בדעת השונה והכלתו, וכיוצא בזה.

על כך יש בספרי הגר"א שהת"ח תמיד ייחשבו פחות ל'בעלי מידות' מאחרים, וזה מדרכי היצה"ר, כך מופיע באבן שלמה ועוד.
והיינו כדי להבאיש את ריח הת"ח שלא יידבקו בהם.

ויש לזה גם הסבר די פשוט ומהלך טבעי, כל אחד יודע שקשה להשקיע באמת בכמה תחומים בו זמנית.
כאשר ישנה השקעה אדירה וכבירה בתחום התורני. כוחות פיזיים, נפשיים, וכל תשומת הלב מוקדשים לגדלות בתורה,
זה מוכרח לבוא על חשבון דברים אחרים - בגדול. אא"כ שוברו בצידו, השקעה נוספת, וזה נחלת היחידים בני עליה.
הרי גם בתוך הציבור החרדי - תמיד הציבור המוצלח יותר מבחינה תורנית או הישגים רוחניים בין אדם למקום,
ייחשב כפחות מושלם וטוב בין אדם לחבירו. דוק ותשכח.

מראה כהנים

הודעהעל ידי מראה כהנים » ש' אוקטובר 17, 2020 8:46 pm

נוטר הכרמים כתב:
אולם ביתר עומק, השאלה הינה עתיקת יומין, האיכות לא מתאימה לכמות הגדולה של יודעי הספר והמופלגים שהנהגתם אינה כמצופה מהם, בפרט בכל הנוגע לכיבוד הזולת, להתחשבות בדעת השונה והכלתו, וכיוצא בזה.

על כך יש בספרי הגר"א שהת"ח תמיד ייחשבו פחות ל'בעלי מידות' מאחרים, וזה מדרכי היצה"ר, כך מופיע באבן שלמה ועוד.
והיינו כדי להבאיש את ריח הת"ח שלא יידבקו בהם
.

.

יש לך מקור מדוייק יותר בספרי הגר"א?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ש' אוקטובר 17, 2020 8:56 pm

ממתי השתמשו בדברי הגר"א הללו, בתור תירוץ??? כל ספרי רבותינו וספרי המוסר, מלאים בתביעות, היכן ראינו שמשתמשים בדברי הגר"א הללו כהצדקה לבעיות???

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ש' אוקטובר 17, 2020 9:09 pm

לא אאמין שיש בדברי הגר"א כמו שהביא הרב נוט"ה. בודאי לא כתירוץ, אדרבא, כתביעה.
מן הסתם כוונתו לדברי הגר"א הידועים שהובאו ונידונו גם כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=7&t=28607
וזה לא תירוץ כמובן.

בעיקר הנושא הרבה יש להרחיב, והיא תופעה רחבה בכלל של חוסר חיבור לתורה, להיותה כחכמה בעלמא או כמקצוע וכו', ואכ"מ.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 18, 2020 12:48 am

באשכולות שציינו אליהם נתבארו המקורות באר היטב, הן בספר אבן שלמה, והן בספרי הח"ח שציטטו.
אף אחד לא בא לנמק ולמצוא תירוצים על טענות, אלא להסביר תופעות. ותל"מ.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 179 אורחים