מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השם יקום דמו? אני מקווה שלא!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

Re: השם יקום דמו? אני מקווה שלא!

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' דצמבר 28, 2020 7:51 pm

פלוריש כתב:הוא לא דיבר על הציבור החרדי בכללותו אלא על אירגון מסוים שעיסוקו בשמירה על כבוד המת

הבנתי, וכי מה אתה מצפה מארגון זה? אני התיחסתי באופן כללי לאפטיות מסוימת שקיימת בציבור אחד כלפי משנהו ושאין לבא ולהתלונן מדוע לא מביעים הזדהות. לא התייחסתי למקרה הספציפי של אתרא קדישא שכבר ידוע מספיק עליהם ומבצעי הפדיון נפש שעורכים כל פעם שקורא "אצלם" אסון.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ג' דצמבר 29, 2020 7:14 am

פלוריש כתב:
IMG_20201228_195133.jpg
IMG_20201228_195133.jpg (121.74 KiB) נצפה 3562 פעמים

העמודה של 107 התיקים של נוער הגבעות היתה אמורה להיות נמוכה יותר משאר העמודות ועם עמודה כחולה של מספר התיקים במחוז ועם פירוט השנים, שגם ככה לא אחידות לאורך הגרף

כך שמי שעשה את הגרף הזה - או שהוא חובב אומנות אבסטרקטית בסגנון פיקאסו, או שהוא לא כל כך אובייקטיבי

בין כך ובין כך זה מעורר שאלה על מהימנות הנתונים שהוא מספק

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' דצמבר 29, 2020 10:22 am

יסתכל נא כבודו בגרף ויבחין נא בהבחנה בין הנושאים המטופלים בימ"ר ש"י דווקא.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 29, 2020 10:30 am

הבנתי שאתמול או שלשום היו הפגנות גם בשכונות חרדיות למען עשיית משפט וצדק נגד האשמים במותו של אהוביה.
לקח קצת זמן לחרדים להתעורר, אבל בסוף זה קרה ב"ה.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' דצמבר 29, 2020 10:48 am

"בסוף זה קרה ב"ה" כאומר שיש פה דבר מעודד או משמח.
הפגנות בכל מקרה הם שולי השוליים, אא"כ מובילים אותם זקני העדה.
אז לא משנה על מה - עצם ההפגנה בציבור חרדי היא דבר שראוי להסתייגות ברורה.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ג' דצמבר 29, 2020 10:57 am

ניים ושכיב כתב:העמודה של 107 התיקים של נוער הגבעות היתה אמורה להיות נמוכה יותר משאר העמודות ועם עמודה כחולה של מספר התיקים במחוז ועם פירוט השנים, שגם ככה לא אחידות לאורך הגרף

כך שמי שעשה את הגרף הזה - או שהוא חובב אומנות אבסטרקטית בסגנון פיקאסו, או שהוא לא כל כך אובייקטיבי

בין כך ובין כך זה מעורר שאלה על מהימנות הנתונים שהוא מספק

טעיתי, אין שום משמעות לעמודה כחולה בנוגע לפשיעה לאומנית כי זה תחום בלעדי של הימ"ר.
למעשה אין שום משמעות לכל הגרף כי הנושאים האחרים הם לא בתחום האחריות של הימ"ר בכלל, וכנר' הגיעו לשם בגלל סיבות ספציפיות.

(באדיבות ויקיפדיה:
תחומי הטיפול של ימ"ר בכלל: היחידה המרכזית היא יחידת חקירות ומודיעין אשר פועלת ברמת המחוזות השונים במשטרת ישראל. בכל מחוז קיים ימ"ר שתפקידו לטפל בפשיעה החמורה בתחום המחוז. עבירות ופשעים חמורים עוברים מרמת התחנות לרמת הימ"ר על פי החלטת מפקד המחוז, ראש אגף החקירות והמודיעין והמפכ"ל. היחידות מטפלות בעבירות רצח, סמים, ארגוני פשיעה ופשע מאורגן, סחיטות ואיומים וכו'.
מפלגי ימ"ר ש"י: מפלג תשאול, מפלג מודיעין, מפלג בילוש, מפלג פשיעה לאומנית)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' דצמבר 29, 2020 5:41 pm

אז אסביר בצורה הכי ברורה-
באיו"ש יש פשיעה חמורה (של ערבים כמובן!), ברמות גבוהות יותר מאשר בשאר האיזורים
ובכ"ז ימ"ר ש"י עוסק בהתנכלות לנוער הגבעות ברובו המכריע של הזמן.

שלא לדבר על פשיעה לאומנית ממש (של ערבים!) שימ"ר ש"י איננו נוקף אצבע לגביה.
אל מול "פשיעה לאומנית" (מדומיינת) של יהודים- שבזה עוסק ימ"ר ש"י ברמה אובססיבית.
יהודי שיגן על עצמו מפני ערבים, ייחקר והרבה פעמים ייעצר, ולערבים לא יעשו כלום.
לא מקרה אחד, לא שניים, אלא כמעט תמיד.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ג' דצמבר 29, 2020 7:40 pm

אה, ודאי.
זה ידוע ומפורסם.

בכלל המשטרה ומערכת המשפט הן המאפיה הכי חזקה בארץ והמפורסמות א"צ ראיה (בלי ציניות).
פוק חזי מה עשו לרומן זאדורוב ולראה"מ ועוד אטו כי רוכלא ניזיל ונחשיב?
הם דורסים ברגל גסה את עקרון הפרדת הרשויות פעם אחר פעם.
עינינו רואות וכלות ואין לאל ידינו.

אני התייחסתי רק לגרף ההוא שהוא משובש.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' דצמבר 30, 2020 9:32 am

שאלה אינפורמטיבית:
האם ה"פשיעה הלאומנית" של הערבים שייכת לימ"ר ש"י, או שהיא שייכת לצה"ל ולמשטרה הצבאית?
הרי הערבים באיו"ש חיים תחת משטר צבאי ולא תחת שלטון אזרחי!

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ד' דצמבר 30, 2020 9:50 am

עזריאל ברגר כתב:תקוותי היא שהאשמים במותו - ייתנו את הדין ב"בית דין של מטה", ויבואו בעולם הזה על תיקונם ועל עונשם הראוי להם (כל אחד לפי מה שראוי לו - אם בדין ומשפט ואם בחסד וברחמים), ואז כאשר יש דין למטה - אין דין למעלה, ולא יהיה צורך שה' ינקום את דמו.

כאשר ח"ו גוי רוצח יהודי על דבר יהדותו (מקרה שבוודאי נאמר עליו ה' יקום דמו), ואותו הגוי נענש כאן בארץ ע"י בו"ד, לא יקום ה' את דמו של היהודי כי כבר נענש הגוי בידי אדם?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' דצמבר 30, 2020 10:00 am

צורב מתחיל כתב:
עזריאל ברגר כתב:תקוותי היא שהאשמים במותו - ייתנו את הדין ב"בית דין של מטה", ויבואו בעולם הזה על תיקונם ועל עונשם הראוי להם (כל אחד לפי מה שראוי לו - אם בדין ומשפט ואם בחסד וברחמים), ואז כאשר יש דין למטה - אין דין למעלה, ולא יהיה צורך שה' ינקום את דמו.

כאשר ח"ו גוי רוצח יהודי על דבר יהדותו (מקרה שבוודאי נאמר עליו ה' יקום דמו), ואותו הגוי נענש כאן בארץ ע"י בו"ד, לא יקום ה' את דמו של היהודי כי כבר נענש הגוי בידי אדם?

א. איני יודע.
ב. על גוי - לא חשוב לי לאחל לו שייתן את הדין בב"ד של מטה, ואולי עדיף לנו באמת שייתן את הדין בב"ד של מעלה. על יהודי - זה כן חשוב לי, וכמארז"ל "ואהבת לרעך כמוך - ברור לו מיתה יפה", דהיינו שכאשר יש יהודי שעבר עברה ונתחייב מיתה בב"ד של מטה - קיום מצוות אהבת ישראל כלפיו הוא ע"י שנמית אותו במיתה הראויה לו כהלכה, ומאוד נזהרים שלא לענות את דינו וכו'.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ד' דצמבר 30, 2020 12:35 pm

צורב מתחיל כתב:

הרבה שליחים למקום, וכי זה שנתפס והצליחו להוכיח אשמתו והצליחו להענישו לא נקרא שה' נקם?

בשמואל(ב, ז) נתן הנביא אומר לדוד המלך את נבואת ה' ובין היתר אומר לו שה' מבטיח לו: "....וְעָשִׂתִי לְךָ שֵׁם גָּדוֹל כְּשֵׁם הַגְּדֹלִים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ."

רמז לדבר הנה כתוב בגמרא פסחים קיז ע"ב:
"אמר רבה בר שילא דצלותא מצמיח קרן ישועה דאפטרתא מגן דוד {שמואל ב ז-ט} ועשיתי לך שם גדול כשם הגדולים תני רב יוסף זהו שאומרים מגן דוד"

ופירש רשב"ם: "כשם הגדולים אשר בארץ. נתן הנביא אמר לדוד כן מפי הקב''ה שכשם שחותמים במגן אברהם חותמין במגן דוד....".

יוצא איפה שההבטחה של ה' "ועשיתי" נתקיימה ע"י נוסח שתיקנו חז"ל. ואעפ"כ זה נקרא שה' עשה.

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ד' דצמבר 30, 2020 2:23 pm

אז יש הבדל אם הנקמה תהיה נקמת ה' או נקמת אדם?
ואולי נשתמש בדוגמא שהבאת (אע"פ שלדעתי זה לא קשור לכאן). האם דוד המלך "הפסיד" כשעשיית שמו היתה בידי חכמים ולא בידי ה'?

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ד' דצמבר 30, 2020 3:03 pm

צורב מתחיל כתב:אז יש הבדל אם הנקמה תהיה נקמת ה' או נקמת אדם?
ואולי נשתמש בדוגמא שהבאת (אע"פ שלדעתי זה לא קשור לכאן). האם דוד המלך "הפסיד" כשעשיית שמו היתה בידי חכמים ולא בידי ה'?

אכן, בגלל זה אמרתי שזה רק רמז לדבר. כי היוצא מכאן שה' אמר ועשיתי ובפועל היה ע"י שליח. כמובן שתמיד אפשר לדחות ולחלק אז ישר הורדתי את זה לדרגת רמז.
לעצם הדבר אם יש הבדל בין נקמת ה' ישיר או ע"י שליח. שאלה טובה. כרגע אין לי תשובה, בע"ה שנזכה. ובהנחה שצדקו דברי אשמח אם מי מבאי הפורום יענה.(או ידחה).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' דצמבר 31, 2020 5:39 pm

יש כאן כמה וכמה נקודות למחשבה, הסותרים זה את זה במקצת, אמנם מחשבה יכולה לסתור זה את זה.

אני מקוה שזה ברור לכולנו שאין שום סדר בעולם שיכול להיות מסור תחת רגשי נערים ונערות ללא רסן ומשטר. תופעת 'נערי הגבעות' היא תופעה בלתי רצויה, ומי יודע לאן היא תוביל. אני לא מתגורר בארץ, אני לא יודע לאיזה סיפורים להאמין, ואני לא יודע אם הם באמת הרגו את משפחת הערבים ההם ועוד סיפורים שמדביקים עליהם. רק אלו הדברים שמביאים באשכול זה בשם אנשים ההם מביא אותי לידי מבט זו, שהתופעה צריכה להעקר מן השרש. הצעירים צריכים לשמוע בקול המבוגרים המיושבים ומבינים מה עלול לקרות ממעשיהם, ת"ח בעלי שיקול הדעת.

ולא די שיצביעו הנערים על איזה מבוגר או שנים שמסכים לעקרונותיהם, אלא שהמבוגרים האלו יקחו אחריות על מעשיהם, שלא תתקיים הפגנה ללא צו מפורש ממנו, והוא יצביע על עצמו כזה שיודע מה קורה ומסכים שכן יעשו. לא שיתעלם ברגע שעוצרים מישהו או שעשו דברים בניגוד להוראותיו, אלא שיקח אחריות גם על זה

כך, שהממשלה צודקת במאה אחוז בהעקרון הזה, שצריכים לשרש ולעקור את הארגונים האלה מהציבור. וזהו צורך הציבור, ולא רק הציבור הכללי אלא הציבור הד"לי ג"כ.

מהלך זו של הממשלה, אם זה אכן קורה, לענות את העצורים ולהתנהג אתם כטרוריסטים של ממש, גם קודם שהורשעו ע"י ביהמ"ש או שום אדם מבחוץ, לא רק שהיא בעייתית מבחינת מוסרית, אלא גם מבחינה פרקטית. כאשר עוצרים אותי ברכבי, אני לא מפחד שהשוטר יעשה לי משהו קיצוני. סה"כ הוא יתן לי דו"ח וחסל. אם היה עלי לפחד שיעצור אותי ואני עלול עכשיו לשבת בכלא למשך כמה חודשים, אולי הייתי מתנהג אחרת, והיה יוצא העגל הזה. אם המשטרה (שהם שלוחי הציבור) רוצה להצליח במעשיהם, צריכים להתנהג עם החוק ולהחזיר את אימון הציבור. מעצר ממושך של ילדי הגבעות הוא חלק מסבת הבריחה של הילדים האלה.

אמנם, אנחנו לא מנהלים את המשטרה, והם לא שומעים בקולינו. הצעקות מול התנהגותם הן בבחינת קול קורא במדבר, עד ישקיף וירא מן השמים ויוציא אותנו מן הגלות ונחיה תחת ממשלת התורה. בשעה שעכשיו אנחנו יודעים מה המשטרה עלולה לעשות, מה אנחנו עושים? מפגינים ומאשימים אותם ומדברים על רוב פשעיהם, או מסתכלים פנימה למצוא מה היינו יכולים לתקן בתוככי המחנה פנימה? האם ה'מנהיגים' של נוער הגבעות מאמינים עכשיו שעם המשטרה לא משחקים, ומורים לחניכיהם להתרחק מכל עימות עם המשטרה? או שבאמת לא איכפת להם המוות של בחור אחד, שיכולם לנצל אותו עבור האנרכיה שלהם?

ודן מינה ואוקי באתרה

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 31, 2020 5:49 pm

הרב לפ"ב
כפי שכתבתי לעיל, מדובר כמעט תמיד בעלילות (ובמקרים המעטים שלא מדובר בעלילות, מדובר בדברים פעוטים כמו גרפיטי).
(ובהחלט יש מבוגרים שעומדים איתם בחזית, וגם אותם רודפים)
ולברוח מעימות עם המשטרה זה להיכנע, ואז מה יהיה על המלחמה על א"י?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' דצמבר 31, 2020 6:00 pm

אני לא מכיר אותך, ואני לא אמור להאמין לאנונימיים באינטרנט. בינתיים לא שמענו על שם של שום ת"ח מוכר העומד אתם במעשיהם, מחליט מתי כן ומתי לא, ובאופן כללי מנהיג את העניינים. אתה אומר שהם נשארים מאחורי הקלעים? תסלח לי אם אין לי אימון באנשים המסתתרים מאחורי הפרגוד.

לברוח מהמשטרה זה להכנע?! אז מה? איזה ערכים מערביים עירבו פה, כאילו הכניעה היא דבר שלילי? אין שום בזיון בכניעה למציאות, ואדרבא מי שמתעלם מהמציאות, הרי זה בזיון הכי גדול. צריכים לעשות באופן שיצליחו, ולא שום דבר אחר. עכשיו יש להמשטרה את הכח, וצריכים לסדר את העניינים באופן שבסופו של דבר יגיעו לידי משהו. זה לא נקרא מלחמה אם אין לזה סיכוי להצליח. אפשר לעמוד על הראש בבית ולצעוק קוקוריקו ולקרות לזה מלחמה ג"כ.

ודון מינה ואוקי באתרה

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 31, 2020 6:09 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
בברכה המשולשת כתב:הרב לפ"ב
כפי שכתבתי לעיל, מדובר כמעט תמיד בעלילות (ובמקרים המעטים שלא מדובר בעלילות, מדובר בדברים פעוטים כמו גרפיטי).
(ובהחלט יש מבוגרים שעומדים איתם בחזית, וגם אותם רודפים)
ולברוח מעימות עם המשטרה זה להיכנע, ואז מה יהיה על המלחמה על א"י?

אני לא מכיר אותך, ואני לא אמור להאמין לאנונימיים באינטרנט. בינתיים לא שמענו על שם של שום ת"ח מוכר העומד אתם במעשיהם, מחליט מתי כן ומתי לא, ובאופן כללי מנהיג את העניינים. אתה אומר שהם נשארים מאחורי הקלעים? תסלח לי אם אין לי אימון באנשים המסתתרים מאחורי הפרגוד.

לברוח מהמשטרה זה להכנע?! אז מה? איזה ערכים מערביים עירבו פה, כאילו הכניעה היא דבר שלילי? אין שום בזיון בכניעה למציאות, ואדרבא מי שמתעלם מהמציאות, הרי זה בזיון הכי גדול. צריכים לעשות באופן שיצליחו, ולא שום דבר אחר. עכשיו יש להמשטרה את הכח, וצריכים לסדר את העניינים באופן שבסופו של דבר יגיעו לידי משהו. זה לא נקרא מלחמה אם אין לזה סיכוי להצליח. אפשר לעמוד על הראש בבית ולצעוק קוקוריקו ולקרות לזה מלחמה ג"כ.

ודון מינה ואוקי באתרה

א. אני לא אנונימי, שמי מופיע בכל הודעה שלי בצד.
ב. מי שמנהיג אותם ממש לא נמצא מאחורי הקלעים. כתר"ה רוצה לדעת שמות? זה זיל קרי בי רב לכל מי שמכיר את המציאות כאן.
ג. מי אמר שאין סיכוי להצליח? כי ההתיישבות ביו"ש התחילה כך, וחלק ממנה המשיך כך כל הזמן.
ולא דברתי על "בזיון" או על כבוד, אלא על חובתנו למצוות יישוב א"י.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' דצמבר 31, 2020 8:53 pm

הרב דודקוביץ מיצהר?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 31, 2020 9:17 pm

אליסף כתב:הרב דודקוביץ מיצהר?

בגדול, אין דבר כזה "נוער הגבעות" כארגון אחד.
יש הרבה חבר'ה, ויש כל מיני קבוצות.
יש קבוצות שאכן מקורבות יותר לרב דודקביץ'
(וגם אליו כיוונתי)
הרוב לא, אבל יש להם את המנהיגים שלהם
יש את החבר'ה שקשורים מאוד לרב גינצבורג
או לבית מדרשו ולתלמידיו
ויש עוד קבוצות
(למשל, יש כאלה שהם דור המשך, וקשורים להורים
יש כאלה שקושרים למקימים של גבעה מסויימת)
אבל אין דבר כזה שיש נוער בלי הכוונה בכלל

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' דצמבר 31, 2020 9:34 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אני לא מכיר אותך, ואני לא אמור להאמין לאנונימיים באינטרנט[/size]

מחאה אדירה על בזיון כבוד ת"ח: ממש לא להאמין. אחד מוותיקי הפורום הכותב בשמו המלא, ת"ח משכמו ומעלה שכתב כמה וכמה ספרים ויש לו את מספר ההודעות השלישי בגודלו ובא מאן דהו אנונימי ומשמיץ אותו לעיני כל יושבי הפורום שלא צריך להאמין להודעותיו!

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' דצמבר 31, 2020 9:39 pm

בברכה המשולשת כתב:ג. מי אמר שאין סיכוי להצליח? כי ההתיישבות ביו"ש התחילה כך, וחלק ממנה המשיך כך כל הזמן.

זה לא נכון.
התיישבו עם כל מי תירוצים, הפעילו לחץ על הממשלה והערימו בכל מיני דרכים.

זה לא דמה לפעולות של נוער הגבעות שהולכים חזיתית נגד הממשלה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 31, 2020 9:47 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
בברכה המשולשת כתב:ג. מי אמר שאין סיכוי להצליח? כי ההתיישבות ביו"ש התחילה כך, וחלק ממנה המשיך כך כל הזמן.

זה לא נכון.

ימחל לי כתר"ה, אבל זה בערך מה שנוער הגבעות עושים.
ההבדל הוא רק בכמות האלימות שמופעלת נגדם.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' דצמבר 31, 2020 10:11 pm

כמה ''מה יפית'ניקים'' [תרתי משמע] באשכול אחד!

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ה' דצמבר 31, 2020 10:32 pm

אני מכיר חלק מהקבוצות האלה.
חלקם הגדול פועל מתוך אמונה רצינית. והחלק הפלילי שלהם מסתכם בזה שהרבה פעמים הפועלים ב'שטח צבאי סגור' - לפעמים ההכרזה על השטח נעשה רק כדי להרחיקם.
חלק קטן נוקט בעוד אמצעים, כמו עקירת מטעים גרימת נזק חקלאי וקצת אלימות - בעיקר אחרי פיגועי טרור.

החלק הראשון מגובה בידי כמעט כל מנהיגי הציונות הדתית, במשפחות שלהם יודעים ונותנים תמיכה. הסיבה שזה בעיקר צעירים בגלל שזה לא פרקטי כל כך למבוגרים, וגם במשך השנים מתמתנים.

לגבי החלק השני אני רוצה להביא מקבילה אצלינו, וכל אלה שמסתכלים עליהם מרחוק שינסו להבין דרך דוגמא זו במה המדובר.

ישנם נערים זורקי אבנים בהפגנות, לפעמים נערי שוליים ולפעמים נטורי קרתא שהולכים צעד רחוק מדי או לא לפי השקפת הקהלות מהם הם באים. אני מניח שרובנו מסתייגים מזה, וחושבים שזה ממש פשע לחנך צעירים לעשות כאלה דברים, ואולי חלק קטן מצדיק את זה במקצת לאור אלימות המשטרה.
מה שבטוח, שלא נראה שאחד מהפורום דפה יסכים לכך שהמשטרה תרדוף אותם עד חרמה, בשיטות הנהוגות אצל נוער הגבעות, תארו לעצמכם מה הייתם עושים אילו נערים אלה היו יושבים במרתפי השב''כ, עוברים עינויים מטורפים, וכל הקרב אליהם נמצא במעקב תמידי עם כלים טכנולוגים מהמתקדמים ביותר שיש. וחלקם יצאו פגועי נפש.

אם לדעתכם זה לא מוצדק לטפל בהם כך, אז גם בנוער הגבעות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' דצמבר 31, 2020 11:15 pm

בברכה המשולשת כתב:....

ידידינו הגדול בתויר''ש מוה''ר בברכה הכהן משולשת שליט''א,
מבחינה חינוכית תורנית, האם זה נכון ובריא שנערים בגילאי העשרה יעסיקו את ראשם, רגשת לבבם, מרצם ורוחם, במאבקים, הקמת מאחזים, חתול ועכבר עם שוטרים וכיו''ב, תחת להיות ספונים על ספסל תלמודם בכל רמ''ח ושס''ה דידם?

כבר כתבתי כאן בעבר את שמעיד רי''ל פישמן-מיימון ב''שרי המאה'' שבהיותו בן ישיבה החל להרבות פעליו לציונות, והנה בהזדמנות כל שהיא פגש בהגר"ש מוהליבר זצ"ל ונכנס אליו, להפתעתו הגר''ש מוהליבר הפציר בו לחדול מפעילותו ולשוב לבית המדרש, באומרו "אמנם יודע אני כי בכמה ישיבות ישנם מתנגדים לחיבת ציון ויש לחשוש כי תיכווה בגחלתם, אבל תורה קודמת לכל".

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' דצמבר 31, 2020 11:26 pm

לפני שנים רבות נסעתי באוטובוס לאלון שבות. מאחורי ישבו שני בחורים. שמעתי שדנו ביניהם למה בני גילם אינם קשורים לתורה כמו הדור של אבותם. ובאו למסקנא שהעיסוק בארץ ישראל קא גרמא.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' דצמבר 31, 2020 11:28 pm

הכתב והמכתב כתב:החלק הראשון מגובה בידי כמעט כל מנהיגי הציונות הדתית, במשפחות שלהם יודעים ונותנים תמיכה. הסיבה שזה בעיקר צעירים בגלל שזה לא פרקטי כל כך למבוגרים, וגם במשך השנים מתמתנים.

נמצאת אומר שהצעירים הנ"ל הם קיצוניים?

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ה' דצמבר 31, 2020 11:54 pm

כן.
בן היתר.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' ינואר 01, 2021 12:50 am

בברכה המשולשת כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

זה לא נכון.

ימחל לי כתר"ה, אבל זה בערך מה שנוער הגבעות עושים.
ההבדל הוא רק בכמות האלימות שמופעלת נגדם.

בדיוק כך, ההבדל הוא בכמות האלימות המופעלת כנגדם.
האלימות המופעלת כנגדם היא ביטוי להתנגדות החריפה של השלטון (ולצערי גם של רוב הציבור) לצעדיהם.
בעוד ראשית המתיישבים אף שלא המתינו לאישורים רשמיים, בכל זאת שמרו על הידברות, לא "שברו כלים" מול הממשלה, ונזהרו ממעשים שיש להם התנגדות חריפה מידי.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ינואר 01, 2021 2:40 am

חסר פה משהו.
אומרים שיש מבוגרים העומדים אתם ומדריכים את מעשיהם, אמנם רק הצעירים הם 'בלתי-מתונים' די כדי לבצע את המעשים. תגידו ברורות, הנער(נ)ים האלה, עושים עפ"י פסק חכמים או לא? ואם כן, איפוא הם ה'חכמים' האלה? למה הם נותנים לאחרים לשבת בכלא ולמסור את נפשם עבורם, והם יושבים לבטח בכורסתם?

ועוד מטיפים למסירות נפש עבור קדושת ארץ ישראל?! אם הם מוכנים למסירות נפש, שיפסיקו להתבכיין כאשר אכן מוסרים את הנפש. ואם יש בעיא בהנהגת המשטרה, איפוא הם 'מנהיגים' האלה? מה הם אומרים לחניכיהם עכשיו? להפסיק? זה לא, משום שהכנעה היא אסורה. אז מה? להמשיך? שיגידו ברורות שמוכנים למסור את הנפש. ואם כן, למה ברחו הבחורים האלה מהמשטרה? שיסכימו ל'עינויי' המשטרה עבור קדושת הארץ?

בקיצור, למה תובעים מאתנו לדאוג עבורם יותר ממה שהם בעצמם דואגים עבור עצמם?

ודון מינה ואוקי באתרה

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' ינואר 01, 2021 3:03 am

רב שיח מרתק

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' ינואר 01, 2021 4:10 am

הכתב והמכתב כתב:לגבי החלק השני אני רוצה להביא מקבילה אצלינו, וכל אלה שמסתכלים עליהם מרחוק שינסו להבין דרך דוגמא זו במה המדובר.

ישנם נערים זורקי אבנים בהפגנות, לפעמים נערי שוליים ולפעמים נטורי קרתא שהולכים צעד רחוק מדי או לא לפי השקפת הקהלות מהם הם באים. אני מניח שרובנו מסתייגים מזה, וחושבים שזה ממש פשע לחנך צעירים לעשות כאלה דברים, ואולי חלק קטן מצדיק את זה במקצת לאור אלימות המשטרה.
מה שבטוח, שלא נראה שאחד מהפורום דפה יסכים לכך שהמשטרה תרדוף אותם עד חרמה, בשיטות הנהוגות אצל נוער הגבעות, תארו לעצמכם מה הייתם עושים אילו נערים אלה היו יושבים במרתפי השב''כ, עוברים עינויים מטורפים, וכל הקרב אליהם נמצא במעקב תמידי עם כלים טכנולוגים מהמתקדמים ביותר שיש. וחלקם יצאו פגועי נפש.

ההבדל גדול מאד.
אם אצל החרדים יימצאו זורקי אבנים וכדו', אין מי שיצדיק את מעשיהם. זה מעשה אשר לא יעשה. ורובו המוחץ נעשה ע"י נוער נושר שמחפש אקשן ומסתובב בשולי כל הפגנה מזדמנת. זו לא תופעה, אלא מקרים חריגים. וגם אם כן, אין למקרים בודדים אלו השלכות עתידיות (כמו אצל נוער הגבעות, שההשלכות העתידיות יכולות להיות חמורות עד כדי רציחה בנפש של גוי ליהודי כנקמה וכו').

אצל נוער הגבעות, ההרגשה היא, שאילו היה בידם הם כפשוטו היו הורגים כמה אנשים 'מהמערכת', רק שאין להם יכולת מעשית...
שלא לדבר על ערבים, שהם חייבים מיתה, רק שיש להם משטרה ששומרת על הערבים...
בהפגנותיהם כעת בירושלים, ראיתי בשעות הלילה כאשר המשטרה כבר מתייאשת והולכת לה, כאשר רכב אשר נהגו ערבי, מיד נשמעות קריאות "ערבי" ומושלך על רכבו מכל הבא ליד. (א"צ לפרש מה יכול להיות ההשלכות של זה הלאה, אם לאותו נהג ערבי יחליט בעבור זה 'להתנקם' ביהודים וכו', ח"ו).
זאת אומרת לו היה ביכולתם היו סוקלים כל רכב ערבי ביו"ש...
ומשכך המשטרה חייבת להתנהל מולם ביד קשה, כי אם לא כן הרי שהם יעוררו מלחמות בין יהודים לערבים.

כמובן שבכ"ז אין להצדיק ח"ו את התנהלות המשטרה לגבי אהוביה סנדק ז"ל, אלא בכללות הנושא.

אגב, פשוט מדהים לראות כמה 'בחורי ישיבות' (חרדיים, שחור לבן) נמצאים בהפגנות נוער הגבעות, ולא רק כצופים מן הצד.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' ינואר 01, 2021 4:24 am

דרופתקי דאורייתא כתב:אגב, פשוט מדהים לראות כמה 'בחורי ישיבות' (חרדיים, שחור לבן) נמצאים בהפגנות נוער הגבעות, ולא רק כצופים מן הצד.
לפו"ר - ג"ז מנזקי התקופה האחרונה, לדאבוננו.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' ינואר 01, 2021 8:25 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:שיגידו ברורות שמוכנים למסור את הנפש. ואם כן, למה ברחו הבחורים האלה מהמשטרה? שיסכימו ל'עינויי' המשטרה עבור קדושת הארץ?

טענה מוזרה.

עכ"פ הזכרתני מדרש זה:
בראשית רבה (וילנא) פרשת וישלח פרשה פב
שני תלמידים משל ר' יהושע שינו עטיפתן בשעת השמד, פגע בהם סרדיוט אחד אמר להם אם אתם בניה של תורה תנו נפשכם עליה, ואם אין אתם בניה למה אתם נהרגים עליה, אמרו לו בניה אנו ועליה אנו נהרגים אלא שאין דרכו של אדם לאבד את עצמו לדעת,

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' ינואר 01, 2021 8:46 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
הכתב והמכתב כתב:לגבי החלק השני אני רוצה להביא מקבילה אצלינו, וכל אלה שמסתכלים עליהם מרחוק שינסו להבין דרך דוגמא זו במה המדובר.

ההבדל גדול מאד.
אם אצל החרדים יימצאו זורקי אבנים וכדו', אין מי שיצדיק את מעשיהם. זה מעשה אשר לא יעשה. ורובו המוחץ נעשה ע"י נוער נושר שמחפש אקשן ומסתובב בשולי כל הפגנה מזדמנת. זו לא תופעה, אלא מקרים חריגים. וגם אם כן, אין למקרים בודדים אלו השלכות עתידיות (כמו אצל נוער הגבעות, שההשלכות העתידיות יכולות להיות חמורות עד כדי רציחה בנפש של גוי ליהודי כנקמה וכו').

אצל נוער הגבעות, ההרגשה היא, שאילו היה בידם הם כפשוטו היו הורגים כמה אנשים 'מהמערכת', רק שאין להם יכולת מעשית...
בהפגנותיהם כעת בירושלים, ראיתי בשעות הלילה כאשר המשטרה כבר מתייאשת והולכת לה, כאשר רכב אשר נהגו ערבי, מיד נשמעות קריאות "ערבי" ומושלך על רכבו מכל הבא ליד. (א"צ לפרש מה יכול להיות ההשלכות של זה הלאה, אם לאותו נהג ערבי יחליט בעבור זה 'להתנקם' ביהודים וכו', ח"ו).
ומשכך המשטרה חייבת להתנהל מולם ביד קשה, כי אם לא כן הרי שהם יעוררו מלחמות בין יהודים לערבים.

כמובן שבכ"ז אין להצדיק ח"ו את התנהלות המשטרה לגבי אהוביה סנדק ז"ל, אלא בכללות הנושא.

אגב, פשוט מדהים לראות כמה 'בחורי ישיבות' (חרדיים, שחור לבן) נמצאים בהפגנות נוער הגבעות, ולא רק כצופים מן הצד.

אכן.
שוכחים לציין כאן שהחשש ממעשיהם של חלק מנוער הגבעות הוא שבמעשיהם ימיטו אסון על יהודים.
מי שחושב שכל הרדיפה של השב"כ והמשטרה מונעת אך ורק מפערי אידאולוגיה הוא תם או מיתמם.
מסכים שגם זה קיים אבל לא זאת עיקר הנקודה.
ישנו חשש ממשי להתלקחות של השטח כתוצאה ממעשיהם חסרי האחריות (בזה שהם חסרי אחריות, לית מאן דפליג) של חלק מהנוער הלז.
לא הייתי מציע להקל ראש בסכנה הנשקפת מהם.
אפשר שכוונותיהם רצויות אך מעשיהם כלל וכלל לא.
רק לחשוב מה היה אומר עליהם האי חסידא ופרישא מרן ראש ישיבת פונוביז', הרב שך זצוק"ל...

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ו' ינואר 01, 2021 2:38 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:חסר פה משהו.
אומרים שיש מבוגרים העומדים אתם ומדריכים את מעשיהם, אמנם רק הצעירים הם 'בלתי-מתונים' די כדי לבצע את המעשים. תגידו ברורות, הנער(נ)ים האלה, עושים עפ"י פסק חכמים או לא? ואם כן, איפוא הם ה'חכמים' האלה? למה הם נותנים לאחרים לשבת בכלא ולמסור את נפשם עבורם, והם יושבים לבטח בכורסתם?

ועוד מטיפים למסירות נפש עבור קדושת ארץ ישראל?! אם הם מוכנים למסירות נפש, שיפסיקו להתבכיין כאשר אכן מוסרים את הנפש. ואם יש בעיא בהנהגת המשטרה, איפוא הם 'מנהיגים' האלה? מה הם אומרים לחניכיהם עכשיו? להפסיק? זה לא, משום שהכנעה היא אסורה. אז מה? להמשיך? שיגידו ברורות שמוכנים למסור את הנפש. ואם כן, למה ברחו הבחורים האלה מהמשטרה? שיסכימו ל'עינויי' המשטרה עבור קדושת הארץ?

בקיצור, למה תובעים מאתנו לדאוג עבורם יותר ממה שהם בעצמם דואגים עבור עצמם?

ודון מינה ואוקי באתרה

א. מדריכים אותם אבל לא לפעולות פליליות.

ב. המסירות נפש שמדברים עליה הוא מסירת אנרגיות וממון [בדומה למסירות נפש לתורה], וכמובן סיכון מטרור ערבי.

ג. המנהיגים, כואבים את המצב, וגם בנטורי קרתא, או אנשי הפלג לא ה'מנהיגים' הם אלא שנאסרים ונפסים בעבור מעשים פזיזים.

ד. אפשר לשלול את ההתנהגות שלהם, היא באמת מסוכנת, אבל זה לא מצדיק את היחס אליהם.

ה. אף אחד לא מוכן 'להתענות', הוא מוכן ללכת על פי האידיאולוגיה שלו, למרות הסיכון שישלם על כך מחיר. הטענה שלך משולה לזה שאם אני כיהודי מוכן למסור את נפשי על מצוות ה', אם כך כשהמשטרה באה אלי אני לא אמור לברוח.

לסיום שתי הערות כלליות באם הויכוח שלנו ימשיך.

א. אני מבין שאתה תושב חו''ל. נראה לי שמי שלא חי בארץ, לא מבין בכלל בכלל בכלל את המורכבות של ההתישבות בשטחים, ויחס המדינה אליהם וכו'. הוא קורא על כך בעיתונים, כמו שהחילוני קורא על החרדים, והאירופי קורא על הישראלים. למרות שנראה שאתה בטוח בדבריך, אני מציע לך לנסות להבין את הגבולות שבהבנתך בנושא שאתה לא מכיר אפי' מרחוק. או שתסייג את דבריך או שתדבר אישית עם כמה מאלה שקרובים יותר לנושא שיתנו לך תמונה קצת יותר אמיתית ממה שאתה מכיר. אני מקווה שאתה מבין את הנקודה.

ב. כשיש ויכוח, אחד הכלים לבדוק את אמיתות הטענות היא על ידי מקבילות דומות, וגם אם יש שנויים בין הנדון לנושא המקביל, לתת פרופרציה לשינויים המינוריים.

[לדוגמא. אנשי המשפט בארה''ק מומחים בטביעת מונחים, וכמתרחש מקרה דומה ששם הם צריכים להיות בצד השני הם מומחים במציאות הבדל מינורי שיצדיק את ההבדל. לדוגמא כלפי חקירות אחד ידוע פה במדינה הסיסמא 'כולם שוויפ בפני החק' הנראית כ'אנוכי' של עולם השוויון והצדק, ולמרות זאת מתפלפלים למה אצל הנשיא יש חוק חסינות].

ולכן, אם יש לך טיעונים תשוה אותם קודם מה יקרה במקרה דומה אצלינו, כמו אם המשטרה היתה רוצחת בצורה כזאת אדם חרדי שהפגין, האם הרגשות שלנו היו גם כמו במקרה זה.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ו' ינואר 01, 2021 2:44 pm

איש גבעות כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:

ההבדל גדול מאד.

אכן.
שוכחים לציין כאן שהחשש ממעשיהם של חלק מנוער הגבעות הוא שבמעשיהם ימיטו אסון על יהודים.
מי שחושב שכל הרדיפה של השב"כ והמשטרה מונעת אך ורק מפערי אידאולוגיה הוא תם או מיתמם.
מסכים שגם זה קיים אבל לא זאת עיקר הנקודה.
ישנו חשש ממשי להתלקחות של השטח כתוצאה ממעשיהם חסרי האחריות (בזה שהם חסרי אחריות, לית מאן דפליג) של חלק מהנוער הלז.
לא הייתי מציע להקל ראש בסכנה הנשקפת מהם.
אפשר שכוונותיהם רצויות אך מעשיהם כלל וכלל לא.
רק לחשוב מה היה אומר עליהם האי חסידא ופרישא מרן ראש ישיבת פונוביז', הרב שך זצוק"ל...

אני דווקא, כמוך, חושב שהרב שך זצוק''ל היה אומר עליהם מה שאני הייתי רוצה שיאמר...

יש טענה חזקה במה שאתה אומר, לגבי המטת אסון.
אתה לא יכול להתעלם, שישנם שטוענים שבדיוק ההיפך.

נוכל להתווכח עד מחר איזה צד נכון. אבל שתדע, שישנם כמה יישובים ביו''ש שההתנהלות שלהם היא לא 'מיגננה' אל 'מתקפה', וכמות הנפגעים מפעילות טרור שם שואפת לאפס.
נערך לאחרונה על ידי הכתב והמכתב ב ו' ינואר 01, 2021 2:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' ינואר 01, 2021 2:50 pm

יפה כתב ר' 'הכתב והמכתב', שהמציאות בארץ בכלל ובאזורים אלה בפרט מורכבת מאוד, וצריך לגור קרוב כדי להבין שהתנהגות שנראית מרחוק 'לא נורמלית' היא בעצם כן נורמלית בהרבה מצבים.

לטעמי, במציאות הנוכחית אפשר להבין בהחלט את התנהגות 'נוער הגבעות', בוודאי יותר מאשר את אותם 'ממלכתיים' שהטיפו לאחיהם תושבי גוש קטיף לחבק את החיילים שפינו אותם.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ינואר 01, 2021 4:36 pm

אין שום הו"א שהרב שך יתמוך בם, אמנם זה לא ראיה של כלום. הוא לא היה ציוני והוא לא הסכים להעקרון שלהם. השאלה היא, מה היה הרב קוק אומר?

והטענה על המנהיגים שלהם היא גם טענה במקומות אחרות, ופשוט. מנהיגי נטו"ק השולחים את הצעירים לכלא, אם יש כאלה, גם אינם אמינים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 195 אורחים