מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מעשה הסופר שאיבד עצמו לדעת

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' ינואר 01, 2022 11:01 pm

איש_ספר כתב:להלכה ולא למעשה...

שו"ת שבות יעקב חלק ב סימן קיא

גם מהאי כובס אין ראיה דכיון דמשום צעריה דמצוה שציער שלא התעסק בקבורת של תלמידי חכמים כמו רבי לכך ג"כ לא נחשב בכלל מאבד עצמו לדעת ועוד דאף את"ל שאלו בא האי כובס לשאול בב"ד לא היה מורין לו כך מ"מ אחר מעשה שיצא בת קול וקמיה שמיא גליא דכוונתו היה לשמה חזינן דשפיר עביד.

ועיין בחידושי מהר"י טראני לכתובת /לכתובות/ שכתב דהאי כובס ג"כ עביד כן משום תשובה לקבל עליו דין שמים סקילה על שחילל שבת לפי שהשמש זרחה בשביל אשכבתיה דר' כדאיתא בירושלמי ע"ש דבריו באורך א"כ ג"כ מוכח דבשביל תשובה לא הוי בכלל איבוד עצמו לדעת ומזומן לחיי עה"ב כי במקום שבעלי תשוב' עומדי*ם אין צדיקים גמורים יכולין לעמוד

כנ"ל הקטן יעקב.

בזכרוני שהרב יבי"א האריך בזה מסוגיא דההוא כובס.

יהודי רגיל

Re: איך נשמור על צאצאינו שיחי' אם הם בטיפול מקצועי פרטני

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ש' ינואר 01, 2022 11:01 pm

כמובן שנידון השבות יעקב לא שייך בנדוננו לאחר ה"צוואה" שהשאיר
באמת איני מבין את משפחתו היקרה מדוע הוציאה ופרסמוה

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ש' ינואר 01, 2022 11:03 pm

הרואה כתב:כמה נקודות קריטיות בעיני שלא הודגשו כאן מספיק.

א. צריך להדגיש שהסיבה שהוא וימ"ז בחרו להתאבד ועשרות מפורסמים חילוניים וגוים שהתפרסמו עליהם דברים דומים לא - היא בגלל שבציבור החרדי דברים כאלו חמורים הרבה יותר!! בניגוד קיצוני למה שנטען בתקשורת הכללית.

ב. מדברים על הנזק שנעשה לנפגעים כשרואים את ההשתקה. אני מסכים. אבל בכל זאת כל הנפגעים הם אולי אלפים בודדים, מתוך מאות אלפים שאם יתפרסם שאדם נערץ עליהם עשה דברים כאלו = פירושו נתינת לגיטימציה לפגיעות כאלו. שאם פלוני שאני שנים מעריך עשה כך = הדברים לא כל כך חמורים וחריגים כמו שחשבתי עד היום. כנ"ל גם התאבדות. מה שאין כן במגזר 'הכללי' שם באמת צריך לפרסם, כי במילא שומעים מספיק על דברים כאלו, לכן נשאר רק הצדק לנפגעות והקטנת הסיכון לפגיעות הבאות.

ג. הסיבה שהרבנים מדברים נגד הוצאת שם רע ולא מדגישים את מעשיו החמורים, לדעתי לא נובעת רק מקיבעון מחשבה חרדי כמו שנראה שמוסכם פה על רוב הכותבים, אלא בגלל עצם העניין. ראו ערך הרבנים צבי טאו ושלמה אבינר, שגם כתבו בסגנון הזה, והם קרובים יותר לר' שמואל אליהו מלרבני בני ברק. קטונתי מלדון בנושא ולא מפיהם אני חי, אבל עצם העובדה מלמדת על הכלל.

ב. טענה מוזרה מאוד. הרי אף אחד לא מדבר על פרסום נייטרלי אלא על הוקעה ציבורית הכי חריפה שיש. איך דבר כזה יכול לתת לגיטימציה כלשהי למעשים הללו? זה בערך כמו לטעון שפרסום שראש ישיבה פלוני מת מסרטן הריאות מאחר שהיה מעשן כבד יתן לגיטימציה לבחורי ישיבה לעשן.

ג. אני לא בטוח שיש בזה משום לימוד זכות.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' ינואר 01, 2022 11:05 pm

[סמי מכאן הרב טאו שמשוכנע שהכל עלילה בשל עמדתו של המנוח נגד בג"צ. ואם הרב טאו מניח כך, תלמידו הרב אבינר צועד בעקבותיו. עכ"פ מי שענה לרב טאו בפרשת משה ק' הוא שיענהו בפרשה הנוכחית ותל"מ].

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' ינואר 01, 2022 11:07 pm

שו"ת יביע אומר חלק ו יורה דעה סימן לו
אולם בחי' מהרי"ט כתובות (קג:) בעובדא דכובס, כתב, שחז"ל אמרו על הכתוב ותהי עונותם על עצמותם זה המאבד עצמו לדעת שאין לו חלק לעוה"ב. ולפעד"נ מדכל רוצח חייב מיתה, אלא שהמתודה יש לו חלק לעוה"ב, משא"כ זה דכאילו לא התודה דמי ולכן אין לו חלק לעוה"ב. עכת"ד. והנה מ"ש היד המלך והתפארת ישראל בשם מהרי"ט, תמיהני שלא כתב כן מהרי"ט, אלא כתב בזה"ל: תימה היאך חבל בעצמו והלא אפי' בשעת מיתה אמרו (ע"ז יח) מוטב שיטלנה מי שנתנה ולא יחבול בעצמו, והיאך אמרה בת קול שמזומן לעוה"ב, והרי אמרו ותהי עונותם על עצמותם. ובירוש' (כלאים פ"ט) אמרו, מעשה נסים נעשו באותו היום, ע"ש היה וכו'. ע"ש. (וע"ע בשטה מקובצת כתובות קג: ובשו"ת רב פעלים סוד ישרים ח"ב סי' ד). ולא כתב כלל שהמאע"ל אין לו חלק לעוה"ב. ולא אכחד כי נראה חסר הסיום על הפסוק ותהי עונותם על עצמותם. ובדקתי בכמה דפוסים, ובכולם לא מצאתי הלשון שייחסו לו היד המלך והתפא"י. גם מ"ש הרב יד המלך בהשמטות להביא ראיה להיפך, מאחיתופל שלא אמרו הטעם שאין לו חלק לעוה"ב מפני שאיבד עצמו לדעת, אלא טעם אחר, אלמא דהמאע"ל אינו בכלל אלו שאין להם חלק לעוה"ב, אין זו ראיה כלל, דאה"נ גם משום טעם זה אין לו חלק לעוה"ב, והש"ס חד מתרי טעמי נקט. וכמ"ש התפארת ישראל טעם זה לקושטא דמילתא. ועוד י"ל כמ"ש הגר"ש קלוגר בשו"ת טוב טעם ודעת תליתאה (ח"ג סי' רב), לדחות מ"ש הבשמים ראש (סי' שמה) שהעושה כן מרוב צרותיו ועניותו לא הוי בכלל מאע"ל, וכמו שאמרו על שאול שהיה מתירא פן יתעללו בו דלא חשיב מאע"ל. וכן אחיתופל מנאוהו שאין לו חלק לעוה"ב לפי שמרד במלכות בית דוד, ולא היה בכלל מאע"ל, כי לא נחשב מאע"ל אלא הבועט בטובה ושונא העולם כמקצת פילוסופים וכו', וכ' ע"ז הגרש"ק, שכל דבריו תמוהים וישתקע הדבר ולא יאמר, והראיה מאחיתופל ליתא, שכיון שמרד במלך דוד, והיה חייב מיתה כדין מורד במלכות, שוב לא הוי בכלל מאע"ל, כיון שכבר היה גברא קטילא, מש"ה אמרו הטעם רק משום מורד במלכות. עש"ב. וכיו"ב כ' בשו"ת רב פעלים ח"ג (חיו"ד סי' כט) לדחות ד' הבשמים ראש הנ"ל, חדא דמאן לימא לן דאחיתופל לא הוי בכלל מאע"ל, ומה שלא הזכירו בהדיא טעם זה עליו, משום דקם ליה בדרבה מניה שמרד במלכות ב"ד וכו', ועי"ל דאחיתופל לא הוי בכלל מאע"ל מפני שידע שכיון שאבשלום לא קיבל עצתו והלך אחר עצת חושי הארכי סופו ליפול בידי אנשי דוד, ואז גם הוא סופו להריגה, ואם לא יהרג במלחמה יהרג ע"פ הסנהדרין, לכן חשב שאין לו בזה דין מאע"ל, שחנק עצמו לכפרה. ולכן כל דברי הבשמים ראש הנ"ל תמוהים. וכל מה שחשב הרב כרך של רומי (סי' יד) ליישב תשו' הבשמים ראש, ירד להציל ולא הציל כלל. עכת"ד. (וע"ע במש"כ ע"ד הבשמים ראש בשו"ת יביע אומר ח"ב חיו"ד סי' כד. ע"ש). וכן ראיתי עוד בשו"ת מהרש"ם ח"ו (סי' קכג) שכ', ומ"ש רו"מ ראיה מאחיתופל שנמנה בכלל שאין להם חלק לעוה"ב רק מפני שמרד במלכות, ולא בשביל שחנק את עצמו. לק"מ, שכיון שהיה מורד במלכות והיה חייב מיתה, ידע כי המת ימיתהו דוד, וחשיב כמת וגברא קטילא, ואי משום חיי שעה י"ל דהוי כאומר מותר שלהנצל מיסורין אין להתחשב בחיי שעה. ושכ"מ ברמב"ן וכו'. ע"ש. וכ"כ בילקוט הגרשוני (מע' מ' בקונ"א ד"ב רע"ב). וע"ש. ואמנם ראיתי בשו"ת שערי רחמים פרנקו ח"ב (חיו"ד סי' לב) שישב על מדוכה זו מנ"ל דהמאע"ל אין לו חלק לעוה"ב, וכ' שנ"ל ראיה נכונה מההיא דאחיתופל שאין לו חלק לעוה"ב, והיינו על שחנק את עצמו. ואין לומר דאנוס הוא שנתירא מדוד שימיתהו, כההיא דשאול שהרג עצמו מיראתו מהפלשתים, דשאני התם דחשיב אונס גמור, שאם יתעללו בו הפלשתים והוא מלך ישראל היה חילול ה' בדבר, משא"כ כאן שבדין היה דוד הורגו הי"ל לקבל דינו. ושו"ר מ"ש התפארת ישראל בר"פ חלק. אלא דמ"ש בשם מהרי"ט שאמרו חז"ל ותהי עונותם על עצמותם זה המאע"ל שאין לו חלק לעוה"ב, כל הני מילי ליתנהו בד' המהרי"ט וכו'. וגם הראיה שהביא מדין רוצח יש לדחות דשאני מאע"ל מרוב צערו ויגונו ודעתו מתטרפת עליו וכו'. עכת"ד. ודחייתו האחרונה לד' התפא"י אינה מוכרחת דהתפא"י מיירי בעיקר דין מאע"ל, כגון מחמת אכזבת אהבה וכדומה. ועכ"פ יותר נכון לומר שהראיה היא מהמעשה שהובא בגיטין (נז:) וכמ"ש התשובה מאהבה ומהר"י אסאד והיד המלך. וכן מצאתי עוד בשו"ת חבלים בנעימים ח"ג (חחו"מ סי' קח) שכ"כ. ע"ש. ודו"ק. [וע' בשו"ת דודאי השדה סי' לט. ובס' ילקוט הגרשוני מע' מ' בקונ"א הנ"ל].

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ש' ינואר 01, 2022 11:29 pm

היושב בגנים כתב:מה''ת למר דתלמיד היינו רווק וכדאי' בגיטין ו: שהלכו ללמוד גם אחר שנשאו אשה וכר''ע ועוד מחכמינו שמפו' כנ''ל [יעוי' כתובות סב באריכות]

עכ"פ הם עזבו את ביתם לשנים רבות וחיו עם החברים.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ש' ינואר 01, 2022 11:34 pm

ארי שבחבורה כתב:

א. צריך להדגיש שהסיבה שהוא וימ"ז בחרו להתאבד ועשרות מפורסמים חילוניים וגוים שהתפרסמו עליהם דברים דומים לא - היא בגלל שבציבור החרדי דברים כאלו חמורים הרבה יותר!! בניגוד קיצוני למה שנטען בתקשורת הכללית.

ב. מדברים על הנזק שנעשה לנפגעים כשרואים את ההשתקה. אני מסכים. אבל בכל זאת כל הנפגעים הם אולי אלפים בודדים, מתוך מאות אלפים שאם יתפרסם שאדם נערץ עליהם עשה דברים כאלו = פירושו נתינת לגיטימציה לפגיעות כאלו. שאם פלוני שאני שנים מעריך עשה כך = הדברים לא כל כך חמורים וחריגים כמו שחשבתי עד היום. כנ"ל גם התאבדות. מה שאין כן במגזר 'הכללי' שם באמת צריך לפרסם, כי במילא שומעים מספיק על דברים כאלו, לכן נשאר רק הצדק לנפגעות והקטנת הסיכון לפגיעות הבאות.

ג. הסיבה שהרבנים מדברים נגד הוצאת שם רע ולא מדגישים את מעשיו החמורים, לדעתי לא נובעת רק מקיבעון מחשבה חרדי כמו שנראה שמוסכם פה על רוב הכותבים, אלא בגלל עצם העניין. ראו ערך הרבנים צבי טאו ושלמה אבינר, שגם כתבו בסגנון הזה, והם קרובים יותר לר' שמואל אליהו מלרבני בני ברק. קטונתי מלדון בנושא ולא מפיהם אני חי, אבל עצם העובדה מלמדת על הכלל.

ב. טענה מוזרה מאוד. הרי אף אחד לא מדבר על פרסום נייטרלי אלא על הוקעה ציבורית הכי חריפה שיש. איך דבר כזה יכול לתת לגיטימציה כלשהי למעשים הללו? זה בערך כמו לטעון שפרסום שראש ישיבה פלוני מת מסרטן הריאות מאחר שהיה מעשן כבד יתן לגיטימציה לבחורי ישיבה לעשן.

אם היו אלפי בחורי ישיבה שלא היו יודעים שיש ראשי ישיבות שמעשנים אין הכי נמי. אם היתה פה אופציה להוקעה ציבורית הכי חריפה שיש נכון שזה לא היה מזיק. אבל מכיוון שבוא נהיה ריאליים וההוקעה הציבורית אם היתה קמה היתה די מתונה אם כך עדיף כבר לא לפרסם את זה בכלל כדי לא לגרום נזק כנ"ל.
גם לגבי משה קצב, מבחינה חוקית הוא הורשע במשהו מאד גבולי, ובהחלט יש הרבה היגיון לומר שרדפו אותו.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ש' ינואר 01, 2022 11:39 pm

איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:
אש משמים כתב:אתמול נערה אומללה ושבורה שמה קץ לסבלה ושלחה ידה בנפשה בצר לה אחר שעברה מסכת קשה של התעללות מ'הרב זצ"ל'

הבאת מקודם תמונה מהלויה שלה. זה אמיתי???
אני בהלם!

הכל זיוף של שטופי טומאה. שאל את החבר המופלג שלך שליט"א, ההוא שמתפאר בכך שהוא ואשתו היו באשכבתיה דרבי זצ"ל.

אתה משום מה נכנס בי כאילו אני דובר של משפ' ולדר או דובר של כותב המכתב.
בס"ה אני אדם פשוט שלא מחובר לתקשורת כלל, הערוץ היחיד שמביא לי מידע הוא הפורום דנן.
המעגל הקרוב שלי מורכב מאנשים שאפילו את זה אין להם ולפיכך רבים רבים סבורים שיש כאן ספק בכל העניין. זה לא מגיע מדעתנות או נקיטת עמדה אלא מחוסר מידע. יתכן מאד שכל מה שכתוב פה נכון ואני מתרשם שזה באמת נכון, אבל אתה ושאר הכותבים כאן מוכרחים להכיר בכך שיש אלפי בני תורה מסולאים בפז שלא יודעים כלום. [אשרינו שכך].
אם דובי ויינרוט שמן הסתם מחזיק אייפון ענק ומתקדם טעה בו, מה אתה מצפה מאברך כולל?
האברך היקר שכתב את דבריו [וחבל שמנעת מהציבור לקרוא, כי מעבר לח"ו הוא כותב הרבה דברי טעם] בס"ה צועד בדרכו של רבינו זקנך זי"ע בהלכות והליכות לה"ר, שירבו כמותו.
אני באופן אישי מודה שאני כבר שבוע חי בהדחקה, כי לאורך שנים ע"ג שנים אני קורא את סיפוריו ומאמריו בשקיקה ותמיד תמיד נהניתי מאד מכל מילה.
הסיפור הזה הוא 'בוקס בפרצוף' שקשה להתאושש ממנו. אני מוצא את עצמי מהרהר בפרשה בכל רגע נתון. אני אכן מנסה לחשוב שמשהו פה לא נכון או שהכל חלום רע ועוד מעט נשוב לקרוא את דבריו הנפלאים כבעבר.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' ינואר 02, 2022 12:16 am

כ"כ חבל שבעת הזאת כל אחד מוצא ביטוי אחר לכעס והאכזבה הגדולה שמבעבעים בקירבו אם בחיפוש האשמים ואם בחיפוש המאשימים.
הטוב והרצוי לענ"ד לנתב את כל הכעס והתסכול לבניית עתיד יותר טוב ושיפור המערכת שתדע לגדוע מעשים קשים בתחילתם לתת מענה טיפולי נאה לפגועים וכו'.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' ינואר 02, 2022 12:31 am

ח.ו. היה גירסת המציאות של מיסטר ג'קיל ומיסטר הייד, ועל כן אין מה להלין על הרבנים ועל הציבור שלא זיהו את המסוכנות שלו.
גם הגרממ"ש - לפי הידוע לי עכ"פ - לא דיבר אודותיו משנת תשס"ד עד פטירתו בתש"ע.
טבעי שיש שמסרבים להאמין גם עתה. הניגוד הזה כל כך קיצוני שיש כאלו שלא מכילים אותו.
אבל האמת המחרידה תורה דרכה, מה נאמר ומה נדבר.

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » א' ינואר 02, 2022 12:41 am

כבוד הרב 'יושב סתר'
שאלה קטנה לי אליך:
האם שמעתי את ההקלטה שהתפרסמה יום לפני?
אם אתה רוצה לפשוט את ספיקותיך, האזן לה או לתמלול שלה וכבר לא יהיו לך שום ספיקות בעולם
יתכן שעדיף לך להשאר בספק - זכותך, אך אל תגחך עצמך למי ששמע אותה [כמוני]

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 02, 2022 12:42 am

שמש כתב:האשכול החל ברעיון טוב של תיעול הטרגדיה לתיקון מכאן ולהבא והפך למוקד נייעס שמעולם לא היה כאן.. האם זה המקום לדיון על נכונות ההאשמות או על ה'היגיון' בהתאבדות? ולמאי נפ''מ? מה שכן נפ''מ הוא בשאלת פותח האשכול שמשום מה עדיין מתנוססת בראשו למרות תוכנו שמתאים יותר לכאורה ל'חדרי חרדים' ושאר מקומות מעין אלו. וצ''ע.

גם אני חשבתי על מה שכתבת, והתשובה שלי לעצמי היתה שלוש נקודות:
א. את שאלת הפתיחה די הקיפו ומיצו כבר קודם.
ב. הציבור כולו מזועזע ועסוק בזה, ומותר שגם הפורום יהווה במה לכותביו להשיח דאגתם ולהביע רגשותיהם, גם אם זו לא המטרה המוצהרת של הפורום, ואדרבה, עדיף כאן מאשר במקומות אחרים. בכ"ז יש כאן קיבוץ של ת"ח וכו' ויכול להיות לתועלת - לכותבים ולקוראים ולעוד מעגלים. [יתכן אפילו שאם הפורום היה ממשיך באופן של "עולם כמנהגו" היה בזה טעם לפגם].
ג. עצם הרעש והמהומה שמתחוללים כרגע בחברה שלנו כחברה - והפורום משקף זאת - הוא בעצמו חלק מהמניעה על להבא, כפי שנכתב כבר כמ"פ.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' ינואר 02, 2022 12:50 am

FEfxEAqXEAQdR1G.jpeg
FEfxEAqXEAQdR1G.jpeg (201.6 KiB) נצפה 5146 פעמים

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » א' ינואר 02, 2022 12:54 am

אש משמים כתב:
FEfxEAqXEAQdR1G.jpeg

שימו לב לתאריך
מי יודע, אולי אם היו שומעים לו אז יכלו לחסוך הרבה היום

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' ינואר 02, 2022 12:57 am

;;;;;;;;;;
נערך לאחרונה על ידי תא חזי ב א' ינואר 02, 2022 1:12 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' ינואר 02, 2022 1:02 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:דבריו הנפלאים!!!!!!!!!!!!! הגרמ"מ שלוזינגר זצוק"ל היה קצת יותר מבין ממך לא רק בתורה, גם בהלכות לה"ר.

(האמת כן ראיתי אחד עשה באיזה גליון של ברסלב השבוע, שהביא כלשונם את דברי הגרממ"ש ע"ה בירחי כלה תשס"ד, כאילו בזה יבוא כל פתרון התעלומה. אבל אני חושב שזה לא ממין העניין, לפחות לעת עתה)
גם אנשים שקראו ונהנו מספריו מוכרחים להתפקח ולומר עד כאן. הנה הגר"א ירחי שליט"א, מחברי בית הדין שעסק בעניין, אמר בשבוע העבר בשיעור במוסאיוף שגם הוא שמע קצת ונהנה מסיפוריו בזמנו, ולא תיאר ולא דימיין לעצמו באיזה רוע מדובר.
(למותר לציין שבסוף השיעור הוא אמר שהרבה מאוד שואלים אותו מה לעשות עם הספרים, ואמר (בערך) בזה"ל שאינו מתערב לאנשים איזה נייר טואלט או טיארה לעשות מהם...)

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » א' ינואר 02, 2022 2:00 am

תא חזי כתב:
תורת המן כתב:
ונתנו ידידים כתב:
[ואם בכך עסקינן עוד שאלה שמנקרת במוחי לאחרונה: למה על משה רבינו אנחנו אומרים עליו השלום ולא ז"ל או זצ"ל.]

י"א דבעצם מה שאיתא על משה ואברהם במדרשים וכדומה 'ע"ה', הכוונה היה 'עבד השם', ולאחמ"כ הובן ופוענחה בטעות ל'עליו השלים'.
ראייתו כי במדרש איתא שאנשים מסוימים נקראים עבדי השם, ורק אותן מצינו שנכתב עליהם ע"ה.

קצ"ע על דברי כת"ר, הנה אצל חכמי המערב (תונס, ג'רבא, לוב, וכמדומה גם מרוקו) נהגו רבים לחתום בר"ת ע"ה קודם שמם - ע'בד ה'שם. ואי כדבריך, היישוו את עצמם למשרע"ה?

אגב, בל' ערבי, המוסלם נוהגים לומר על הפסול שלהם "صلى الله عليه وسلم" = "עליו התפלה והשלום".

כוונתי היתה להמצו"ב, (באנגלית).
אין כל פלא שא' יעיד על עצמו שהוא עבד השם, הכוונה היתה שבמדרשי חז"ל היה כללים מיוחדים להשתמשות בכינוי זה, וע"כ למשל משה רבינו נקרא משרע"ה, משא"כ אהרן הכהן.

וכמדומני שהא גופא ראי' לדבריו, דהא ע"פ פשטות הביטוי עליו השלום, מקורה בערבית, ואין שום טעם שהמדרש ישתמש בזה.
Vol 3 Broyde.pdf
(548.73 KiB) הורד 105 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 02, 2022 8:38 am

יושב סתר כתב:
איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:
אש משמים כתב:אתמול נערה אומללה ושבורה שמה קץ לסבלה ושלחה ידה בנפשה בצר לה אחר שעברה מסכת קשה של התעללות מ'הרב זצ"ל'

אני בהלם!

הכל זיוף של שטופי טומאה. שאל את החבר המופלג שלך שליט"א, ההוא שמתפאר בכך שהוא ואשתו היו באשכבתיה דרבי זצ"ל.

בס"ה אני אדם פשוט שלא מחובר לתקשורת כלל, הערוץ היחיד שמביא לי מידע הוא הפורום דנן.
המעגל הקרוב שלי מורכב מאנשים שאפילו את זה אין להם ולפיכך רבים רבים סבורים שיש כאן ספק בכל העניין. זה לא מגיע מדעתנות או נקיטת עמדה אלא מחוסר מידע. יתכן מאד שכל מה שכתוב פה נכון ואני מתרשם שזה באמת נכון, אבל אתה ושאר הכותבים כאן מוכרחים להכיר בכך שיש אלפי בני תורה מסולאים בפז שלא יודעים כלום. [אשרינו שכך].
אם דובי ויינרוט שמן הסתם מחזיק אייפון ענק ומתקדם טעה בו, מה אתה מצפה מאברך כולל?
האברך היקר שכתב את דבריו [וחבל שמנעת מהציבור לקרוא, כי מעבר לח"ו הוא כותב הרבה דברי טעם] בס"ה צועד בדרכו של רבינו זקנך זי"ע בהלכות והליכות לה"ר, שירבו כמותו.
ידידי אתה טועה טעות חמורה. באירוע כמו זה הנוכחי, מי שחושש ואינו יודע לכלכל את צעדיו, לא מדבר בפומבי בכלל, מטוב ועד רע ! שכן דיבור פומבי כל שהוא, הפצת חומרי תעמולה מכל סוג, הרי זו נקיטת עמדה. ולעניינו אם אתה מהדהד מסרים של לשה"ר והלבנת פנים בעת הזו, בטח ובטח כשאתה מצרף לזה דברי גנאי בזויים כנגד אותם שכן מדברים, כמו שהחבר שלך עשה ומאפיין אותם כסוטים, טמאים ושטופי זימה, ק"ו בן בנו של ק"ו שאתה מתפאר בהשתתפותך בלוויה, אתה נוקט עמדה ונותן תרומה. אתה נוקט עמדה שמחלישה את הנפגעים, שמשאירה אותם להתבוסס בדמם, עמדה שמחלישה את אלה המבקשים להביא את סיפורם של הנפגעים, ואתה נותן תרומה ליצירת אוירה של חוסר אימון שתאפשר לפוגעים להמשיך ולנפגעים להבין שאין טעם, תרומה להחלשת פעילותם של אנשים כמו ר' יהודה סילמן למשל.

כהיום הזה אני יודע בידיעה ברורה, שהרב סילמן ידע מה שידע (איני יודע מה וכמה) על המנוח לפני כמה שנים, אלא שהוא הבין שאין לו את הכח הציבורי להזיז את האיש המקושר הזה ממוקדי ההשפעה שלו. אני לא דן אותו, לא הגעתי למקומו, אני רק עושה ק"ו בעצמי, אם הרב סילמן הגיבור חש כך, מה יענו אזובי הקיר, המוחלשים, הפגועים והמיוסרים?! האם התגובות של חלק מן הקהל וכמה חכמים, חיזקו והעצימו אדם כמו הרב סילמן או מי שיבקש לעשות כמוהו להבא כנגד אנשים מקושרים ומרושתים, או שהחלישו והכניסו פחד מורא?!

הזכרת את סבי זצ"ל כמי שחברך המופלג צועד בעקבותיו. אדלג על כמה חילוקים, כאלה הבאים לידי ביטוי בסגנונו הירוד והבזוי של חבריך, לבין סגנון נקי של מי שמבקש להיות זהיר בהל' שמיה"ל. אכתוב לגופו של דבר: סבי אכן היה זהיר בהל' לשה"ר כידוע עד הקצה. אבל ידע היטב שבמקרים רבים זהירותו ופרישותו מונעת ממנו להביע עמדה בנושאי ציבור. היה לו סייעתא דשמיא ועזר עליון שלא למעוד במקומות שאחרים מעדו, בעיני נוכחתי לא פעם בחכמים ועסקנים שבאו לביתו וניסו ללוכדו בדברים כדי לחלץ ממנו אמירה לטובת צד אחד בעת מחלוקת ציבורית, והוא כאיש מוכתר בנימוסין לא גירשם מעל פניו אבל הטה את הדיון כרצונו, לדברי מוסר ויראת ה' כלליים שא"א למצוא בהם שום נקיטת עמדה. (מאידך, כשאירע הסיפור של ע"ש מצפת, מצאתיו מסתובב בבית נסער, כשהוא מתבטא קצרות בינו לבין עצמו: איך יתכן, חילול ה', נורא, וכו'. הדבר היה בעיני לפלא, מי גילה רז זה וכו', במיוחד שהסיפור לא היה נפוץ כ"כ באזורינו, שאלתי אותו, זו מנין לך? הוא השיב בחיוך, מה שצריך לדעת אני יודע... עד עתה זו חידה בעיני....) .

ובשולי הדברים כיון שנזכר, הנה מש"כ הס"ק לפלוני ששאל אותו על דין לשה"ר המצוי בעיתונים, ויש ללמוד מכך כמובן גם לעניינו
בעיתון.jpg
בעיתון.jpg (51.09 KiB) נצפה 4928 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 02, 2022 8:56 am

הזכירו כאן, שאם ד' וינרוט טעה מותר גם לרב פלוני לטעות. וזו אחיזת עינים. ובכן מה היתה טעותו של ד"ו? הלא כשהוא אמר מה שאמר בהלוויה, הוא כבר ידע שיש תחקיר, שישנן שמועות, שיש קלא דלא פסיק, וכו', אלא מאי, מסיבותיו שלו הוא בחר להתעלם ולנקוט עמדה מסוימת, והסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות: ידידות קרובה עם המשפחה, העובדה שאשתו ז"ל כתבה כמה ספרים עם המנוח, רחמנות על האלמנה והילדים ועוד ועוד. לאחר זמן, יסרוהו כליותיו, או שכליות של אחרים נעשו יועצות לו, והסבו את תשומת לבו, שראוי לו, טרם כל שיח, ובטח שלאחריו, לפקוח עין, לפתוח לב ולהטות אוזן לדבר הנפגעים ויסורייהם. כשהוא עשה כך, הוא הבין שתוכן הנאום שלו היה שגוי ופוגעני, ולשבחו יאמר שלא בוש לומר טעיתי.

ובכן יש לעלות על נס את האומץ שחסר פה לכמה אנשים לומר דברים שאמרתי טעות הן בידי, אבל האם גם תחילתו של הסיפור יכול לשמש כדוגמא להתנהגות נכונה?

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » א' ינואר 02, 2022 9:18 am

הרואה כתב:
ארי שבחבורה כתב:

אם היו אלפי בחורי ישיבה שלא היו יודעים שיש ראשי ישיבות שמעשנים אין הכי נמי. אם היתה פה אופציה להוקעה ציבורית הכי חריפה שיש נכון שזה לא היה מזיק. אבל מכיוון שבוא נהיה ריאליים וההוקעה הציבורית אם היתה קמה היתה די מתונה אם כך עדיף כבר לא לפרסם את זה בכלל כדי לא לגרום נזק כנ"ל.
גם לגבי משה קצב, מבחינה חוקית הוא הורשע במשהו מאד גבולי, ובהחלט יש הרבה היגיון לומר שרדפו אותו.

הלוואי שלא היו מפרסמים כלום, הלוואי, מה שנורא זה שזה שכן הייתה הוקעה ציבורית, אבל לא של הרשע אלא של אלו שהרשיעו אותו.
ולמה באמת שלא תהיה הוקעה חריפה? למה? אלא אם כן לא מאמינים בכלל שהוא עשה את מה שעשה ובטוחים שזו הכל קנוניה נגדו בגלל שהוא יצא נגד בית המשפט העליון... אני לא יודע מה איתך, אבל אם ההנהגה החרדית נוטה לתיאוריות קונספירציה סטייל הרב טאו אז אני לא מפוחד, אני מבוהל.
ועוד נקודה לגבי מה שכתבת על הסיבה להתאבדות - האומנם זו הסיבה או שמא הוא וימ"ז בחרו להתאבד בגלל שהם ידעו היטב שרק בציבור החרדי מותם יעצור את המשך הבירור נגדם ויטהר את שמם?

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » א' ינואר 02, 2022 9:23 am

איש_ספר כתב: ידידי אתה טועה טעות חמורה. באירוע כמו זה הנוכחי, מי שחושש ואינו יודע לכלכל את צעדיו, לא מדבר בפומבי בכלל, מטוב ועד רע ! שכן דיבור פומבי כל שהוא, הפצת חומרי תעמולה מכל סוג, הרי זו נקיטת עמדה. ולעניינו אם אתה מהדהד מסרים של לשה"ר והלבנת פנים בעת הזו, בטח ובטח כשאתה מצרף לזה דברי גנאי בזויים כנגד אותם שכן מדברים, כמו שהחבר שלך עשה ומאפיין אותם כסוטים, טמאים ושטופי זימה, ק"ו בן בנו של ק"ו שאתה מתפאר בהשתתפותך בלוויה, אתה נוקט עמדה ונותן תרומה. אתה נוקט עמדה שמחלישה את הנפגעים, שמשאירה אותם להתבוסס בדמם, עמדה שמחלישה את אלה המבקשים להביא את סיפורם של הנפגעים, ואתה נותן תרומה ליצירת אוירה של חוסר אימון שתאפשר לפוגעים להמשיך ולנפגעים להבין שאין טעם, תרומה להחלשת פעילותם של אנשים כמו ר' יהודה סילמן למשל.

כהיום הזה אני יודע בידיעה ברורה, שהרב סילמן ידע מה שידע (איני יודע מה וכמה) על המנוח לפני כמה שנים, אלא שהוא הבין שאין לו את הכח הציבורי להזיז את האיש המקושר הזה ממוקדי ההשפעה שלו. אני לא דן אותו, לא הגעתי למקומו, אני רק עושה ק"ו בעצמי, אם הרב סילמן הגיבור חש כך, מה יענו אזובי הקיר, המוחלשים, הפגועים והמיוסרים?! האם התגובות של חלק מן הקהל וכמה חכמים, חיזקו והעצימו אדם כמו הרב סילמן או מי שיבקש לעשות כמוהו להבא כנגד אנשים מקושרים ומרושתים, או שהחלישו והכניסו פחד מורא?!

אני לא יודע איך אפשר לישון בלילה אחרי שקוראים דברים כאלה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 02, 2022 9:24 am

צופה_ומביט כתב:
שמש כתב:האשכול החל ברעיון טוב של תיעול הטרגדיה לתיקון מכאן ולהבא והפך למוקד נייעס שמעולם לא היה כאן.. האם זה המקום לדיון על נכונות ההאשמות או על ה'היגיון' בהתאבדות? ולמאי נפ''מ? מה שכן נפ''מ הוא בשאלת פותח האשכול שמשום מה עדיין מתנוססת בראשו למרות תוכנו שמתאים יותר לכאורה ל'חדרי חרדים' ושאר מקומות מעין אלו. וצ''ע.

גם אני חשבתי על מה שכתבת, והתשובה שלי לעצמי היתה שלוש נקודות:
א. את שאלת הפתיחה די הקיפו ומיצו כבר קודם.
ב. הציבור כולו מזועזע ועסוק בזה, ומותר שגם הפורום יהווה במה לכותביו להשיח דאגתם ולהביע רגשותיהם, גם אם זו לא המטרה המוצהרת של הפורום, ואדרבה, עדיף כאן מאשר במקומות אחרים. בכ"ז יש כאן קיבוץ של ת"ח וכו' ויכול להיות לתועלת - לכותבים ולקוראים ולעוד מעגלים. [יתכן אפילו שאם הפורום היה ממשיך באופן של "עולם כמנהגו" היה בזה טעם לפגם].
ג. עצם הרעש והמהומה שמתחוללים כרגע בחברה שלנו כחברה - והפורום משקף זאת - הוא בעצמו חלק מהמניעה על להבא, כפי שנכתב כבר כמ"פ.

קיבלתי ע"ז באישי:
אתה יכול להוסיף, ניכר שהציבור לא יודע כלל על משמעות הפגיעות, לפני כן העלו כאן מאמר של נפגע, רק אז הבנתי במה מדובר, אני משוכנע שזה גם סתם את פיות 'רואי שני הצדדים' לעיל. חשוב שהדברים יתפרסמו.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' ינואר 02, 2022 9:48 am

ארי שבחבורה כתב:אני לא יודע איך אפשר לישון בלילה אחרי שקוראים דברים כאלה.

על כרחינו אנו נאלצים להודות על קיומו של עיתון הארץ.. כלב השמירה של הציבור החרדי..

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' ינואר 02, 2022 11:27 am

ארי שבחבורה כתב:הלוואי שלא היו מפרסמים כלום, הלוואי, מה שנורא זה שזה שכן הייתה הוקעה ציבורית, אבל לא של הרשע אלא של אלו שהרשיעו אותו.
ולמה באמת שלא תהיה הוקעה חריפה? למה? אלא אם כן לא מאמינים בכלל שהוא עשה את מה שעשה ובטוחים שזו הכל קנוניה נגדו בגלל שהוא יצא נגד בית המשפט העליון... אני לא יודע מה איתך, אבל אם ההנהגה החרדית נוטה לתיאוריות קונספירציה סטייל הרב טאו אז אני לא מפוחד, אני מבוהל.
ועוד נקודה לגבי מה שכתבת על הסיבה להתאבדות - האומנם זו הסיבה או שמא הוא וימ"ז בחרו להתאבד בגלל שהם ידעו היטב שרק בציבור החרדי מותם יעצור את המשך הבירור נגדם ויטהר את שמם?

כל אחד והקונספירציה שלו. לרב טאו יש תיאוריה כללית על כל העניין, העובדה שהוא לא מאמין לזה לא נובעת רק מהקונספירציה (שלדעתי היא נכונה בגדול, לא יודע אם במקרה הזה), כך ההתרשמות שלי. לא יכול להיות שמישהו גם מנסים לחסל איתו חשבון וגם הוא באמת רשע? הרי את הרב שמואל אליהו הוא לא מכליל בקונספירציה רק אומר שנתפס למקארתיזם, ולא מצד הגנתו על בית המשפט אלא סתם כי נוטה לפסול מהר מידי בתחום הזה בעקבות ההצלחה שלו עם ע"ש.
חוץ מזה אם תכיר את הארץ ימ"ש ולצערי אני מכיר קצת ואכמ"ל, אין שם שום ענייניות, הביקורת על ההשקפה של יתד והפלס חלשה מאד בהשוואה למה שהולך בהארץ, 100% אג'נדה או השקפה טהורה איך שתקרא לזה. וגם הכתבים ה'חרדים' שם רוקדים מה יפית, דווקא הכי גרוע מביניהם זה לא אהרן רבינוביץ אלא נתי טוקר.
לגבי הסיבה להתאבדות, עובדה שזה לא טיהר את שמם. אולי בקרב אנשים תמימים ביותר מזן מאד מסוים.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' ינואר 02, 2022 12:32 pm

אום אני חומה כתב:ח.ו. היה גירסת המציאות של מיסטר ג'קיל ומיסטר הייד

צ"ל דר. ג'קיל

תלמיד-חכמים

הודעהעל ידי תלמיד-חכמים » א' ינואר 02, 2022 6:42 pm

https://www.kolel.org/videos/180669
הרב אהרן ירחי בדברים נוקבים על ההתאבדות וחומרת אי ההוקעה של הדבר. דברים שראויים וחייבים להיות מושמעים בכל מקום, מה שלצערנו לא קורה מספיק.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » א' ינואר 02, 2022 7:43 pm

מישהו יכול אולי להעלות את דברי הרב יונתן אבר

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' ינואר 02, 2022 8:07 pm

איש_ספר כתב:ובשולי הדברים כיון שנזכר, הנה מש"כ הס"ק לפלוני ששאל אותו על דין לשה"ר המצוי בעיתונים, ויש ללמוד מכך כמובן גם לעניינו
בעיתון.jpg

באיזה ס' כתב זאת סבך?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' ינואר 02, 2022 8:36 pm

עקביה כתב:

על כרחינו אנו נאלצים להודות על קיומו של עיתון הארץ.. כלב השמירה של הציבור החרדי..

הדבר הזה חורבן יותר גדול מכל בעיה שקיימת אצלנו

אהרן חן

הודעהעל ידי אהרן חן » א' ינואר 02, 2022 8:37 pm

פנת יקרת כתב:
דרומי כתב:לא תשובות ארוכות של הנודע ביהודה יעזרו כאן, אלא מידע פרקטי וברור - מה אמור לעשות בן אדם שנכנס כאן לפורום ושואל שאלה פשוטה:

חטאתי עויתי פשעתי - מה אני עושה עכשיו?

בימים עברו היו אנשים משנים את מקומם ועוברים לארץ אחרת ופותחים חיים חדשים וכו'. אני מסופק האם בימינו הפתרון הזה כל כך קל שכן כל העולם הוא ככפר קטן כידוע.

הננו לצטט מלשון הפסוק בתורה הקדושה בפרשת נצבים (דברים ל, יא-יג) "כי המצווה הזאת אשר אנוכי מצווך היום, לא נפלאת היא ממך ולא רחוקה היא, לא בשמים היא לאמר, מי יעלה לנו השמימה ויקחה לנו... ולא מעבר לים היא לאמר, מי יעבר לנו אל עבר לים.. כי קרוב אליך הדבר מאד, בפיך ובלבבך לעשותו"! (ע"כ לשון הפסוק בתורתנו הקדושה.
לשון הרמב"ן (שם):
"וטעם המצווה הזאת. על כל התורה כולה.. והנכון, כי על כל התורה יאמר לעיל "כל המצווה אשר אנוכי מצווך היום". אבל "המצווה הזאת" על 'התשובה' הנזכרת, כי "וידעת היום והשבות אל לבבך" (פסוק א) "ושבת עד ה' אלקיך" (בפסוק ב)... כי אין הדבר נפלא ורחוק ממך, אבל קרוב אליך מאוד לעשותו בכל עת ובכל מקום. וזה טעם "בפיך ובלבבך לעשותו" שיתוודו את עוונם ואת עוון אבותם בפיהם, וישובו בלבם אל ה', ויקבלו עליהם היום התורה לעשותה לדורות כאשר הזכיר... (ע"כ תוכן דברי הרמב"ן הקדושים).

הרי לנו מקרא מפורש מפי משה רבנו מפי השכינה, כי 'קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו"! ומה לנו יותר מכך?! כלום גרוע הוא ממנשה המלך שהקב"ה חתר לו חתירה מתחת לכיסא הכבוד וקיבלו בתשובה?! שלא היה מלך שהרבה לחטוא ולהחטיא כמותו רח"ל, ועוד בהיותו מתבשל בכור מלך בבל ומזכיר האלילים כולם בפיו בזה אחר זה 'ימיניו פשוטה לקבל שבים'! ובכן מה כאן השאלה?!

כן, כן... אם השאלה היא איך יחזור להשם יתברך, לאחר שטינף נשמתו ומכר נפשו לשטן, זו שאלה אחת, שהתשובה עליה היא כאמור. אבל יתכן שכוונת השאלה שלך היא, איך 'ייצא ידי חובת הבריות' ויטהר את שמו, שיצא נקי מכל הסיפור.. ובכן, אם זו השאלה, אין לי מה לענות לך.. זה לא נקרא 'תשובה', כי למי הוא שב?! לעצמו ולחטאיו?! ברור שזו אינה תשובה! אדרבה, ייכנס לבושות וחרפות ויאכל פרי מעשהו... שתהיה לו לפחות הבושה כפרה בעולם הזה העובר, ולא יישאר לנצח על כל כתמיו בעולם הבא...

ובגמרא מצינו כמה בעלי תשובה כאלה. ראה בגמרא עבודה זרה, יז א, על אלעזר בן דורדיא שלא הניח זונה שלא עבר עליה עבירה רח"ל, ובשעת מעשה אמרה לו אחת שאין לו תשובה לעולם ועד, נכנסו הדברים לליבו, ישב לו בין פתח שני הרים והניח ראשו בין ברכו ושאל 'שמים בקשי עלי רחמים' 'ארץ בקשי עלי רחמים', וכל אחת השיבה לו כפי שהשיבה, שעד שאני מבקשת רחמים עליך אבקש על עצמי כי הנה השם בורא שמים חדשים וארץ חדשה וכו' וכו' עיין שם כל הגמרא, עד שהניח ראשו בין ברכיו וגעה בבכייה גדולה עד שיצאה נשמתו, יצא בת קול ואמרה 'אלעזר בן דורדיא מזומן לחיי העולם הבא'!! (הוא לא ירה בעצמו כדור, רק בכה עד צאת נשמתו... קצת הבדל...), בכה רבי 'יש קונה עולמו בשעה אחת'!! ואכן זכה לתואר 'רבי' על חזרתו בתשובה בכוח ובמסירות נפש מוחלטת, לא בדרך הריגה ח"ו אלא כלתה נפשו בטהרה למרומים עד בת-קול!! נורא נוראות. וכמובן לצערנו 'אפשר גם אחרת' שאדם הורג עצמו רחמנא לצלן שמאבד כל עולמו (גם מה שעשה והרוויח ביושר) בשעה אחת....!!

וכבר אמרו חז"ל 'ואל יבטיחך יצרך שהשאול בית מנוס לך'!! שלא יחשוב המתאבד שעכשיו נגמרים הצרות שלו, אלא עכשיו הן רק מתחילות....! ושלא יחשוב שיהיה פנוי בשמים לתבוע תביעות נגד 'רב' זה או אחר שלדעתו עשה לו עוולה, כי ייקחו עצמם לעצמותיו ואיש לא ישעה להבלים כאלה... וכל האומר הקב"ה וותרן... בשמים לא מתרגשים לא ממשה גרויס ולא ממשה קליין, יש שם הרבה 'דגים' כאלה, ועם כולם מסתדרים לבסוף... מה שבבית דין של מטה היו מקבלים אותו, זה היה עוזר בבית דין של מעלה, אם יש דין למטה אין דין למעלה... חבל חבל וחבל!!!

ועל עצם השאלה נזכרתי במעשה שבא חוטא אחד לפני הרה"ק מרוז'ין (ואולי אני מחליף בשם הצדיק), ואמר לו 'חטאתי', אמר לו הצדיק 'אז תעשה תשובה'... ענה החוטא, אבל אני לא יודע 'איך עושים תשובה'!! אמר לו הצדיק 'ואיך ידעת כן לחטוא'?? מי לימד אותך את זה?? הגיב החוטא 'לא ידעתי, אבל אחר כך נודע לי שחטאתי...' ענה מולו הצדיק בתוקף: "נו, אז גם עכשיו תעשה תשובה בלי לדעת איך', ואחר כך החשבון שלך יבוא מעצמו.... (מזכיר קצת הסגנון של 'אם אתה מאמין שאתה יודע לקלקל'...).
רבותיי, ערב שבת היום, וגם אדם הראשון חטא בערב שבת ועשה תשובה, אי לכך בל נשמע לתירוצי היצר ונחזור כולנו יחד בתשובה שלימה כל אחד על מה שלב יודע מרת נפשו.. השיבנו ה' אליך ונשובה'! אמן כן יהי רצון.
יש"כ על הדברים הנפלאים והמחזקים !

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' ינואר 02, 2022 8:41 pm

גיזונטע קאפ כתב:
עקביה כתב:

אין לי סנטימנטים לעיתון הארץ. לחלוטין לא. אבל עובדה היא שזה הכח היחיד שהצליח להזיז כאן משהו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 02, 2022 8:55 pm

---

פנת יקרת

הודעהעל ידי פנת יקרת » א' ינואר 02, 2022 9:02 pm

איש ספר כתב: כהיום הזה אני יודע בידיעה ברורה, שהרב סילמן ידע מה שידע (איני יודע מה וכמה) על המנוח לפני כמה שנים, אלא שהוא הבין שאין לו את הכח הציבורי להזיז את האיש המקושר הזה ממוקדי ההשפעה שלו. אני לא דן אותו, לא הגעתי למקומו, אני רק עושה ק"ו בעצמי, אם הרב סילמן הגיבור חש כך, מה יענו אזובי הקיר, המוחלשים, הפגועים והמיוסרים?! האם התגובות של חלק מן הקהל וכמה חכמים, חיזקו והעצימו אדם כמו הרב סילמן או מי שיבקש לעשות כמוהו להבא כנגד אנשים מקושרים ומרושתים, או שהחלישו והכניסו פחד מורא?!

הזכרת את סבי זצ"ל כמי שחברך המופלג צועד בעקבותיו. אדלג על כמה חילוקים, כאלה הבאים לידי ביטוי בסגנונו הירוד והבזוי של חבריך, לבין סגנון נקי של מי שמבקש להיות זהיר בהל' שמיה"ל. אכתוב לגופו של דבר: סבי אכן היה זהיר בהל' לשה"ר כידוע עד הקצה. אבל ידע היטב שבמקרים רבים זהירותו ופרישותו מונעת ממנו להביע עמדה בנושאי ציבור. היה לו סייעתא דשמיא ועזר עליון שלא למעוד במקומות שאחרים מעדו, בעיני נוכחתי לא פעם בחכמים ועסקנים שבאו לביתו וניסו ללוכדו בדברים כדי לחלץ ממנו אמירה לטובת צד אחד בעת מחלוקת ציבורית, והוא כאיש מוכתר בנימוסין לא גירשם מעל פניו אבל הטה את הדיון כרצונו, לדברי מוסר ויראת ה' כלליים שא"א למצוא בהם שום נקיטת עמדה. (מאידך, כשאירע הסיפור של ע"ש מצפת, מצאתיו מסתובב בבית נסער, כשהוא מתבטא קצרות בינו לבין עצמו: איך יתכן, חילול ה', נורא, וכו'. הדבר היה בעיני לפלא, מי גילה רז זה וכו', במיוחד שהסיפור לא היה נפוץ כ"כ באזורינו, שאלתי אותו, זו מנין לך? הוא השיב בחיוך, מה שצריך לדעת אני יודע... עד עתה זו חידה בעיני....) .

ובשולי הדברים כיון שנזכר, הנה מש"כ הס"ק לפלוני ששאל אותו על דין לשה"ר המצוי בעיתונים, ויש ללמוד מכך כמובן גם לעניינו
בעיתון.jpg

בקצור, מעשה שטן הצליח, ובאמתלה של 'לשון הרע' הצליחו להוריד מסדר היום את הפרשה המביכה ביותר שקרה בממסד הליטאי, בזכות ה'קשרים' והדאגה למשפחה... ושלום על ישראל... עד למקרה הבא (חלילה).

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » א' ינואר 02, 2022 9:05 pm

איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:
איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:

אני בהלם!

jpg[/attachment]

כבודו כתב שהוא אינו דן אותו...
דברים אלו חמורים מאוד. אם הרב סילמן חושב שזה נכון שיפרסם! גם כדי למנוע נזק בעתיד, וגם כדי לתת את התחושה למתלוננים שלא מטייחים. זה לא צריך להיות מעניינו אם הוא יצליח או לא....
ובמיוחד בציבור שלנו שאלוקיהם של אלו שונא זימה, ובניו מתדבקים בדרכיו. הייתה השפעה לדבריו של הרב סילמן! גם אם לא השפעה מלאה.
לדעתי, דברים כאלו ששומעים על הרבנים שאמורים לתת את המענה לציבור בעניינים אלו מערערים את אמון הציבור ביכולתם של הרבנים להביא מזור לתחלואי הדור...
וזה מה שמביא אנשים להישען על דבריו של הרב עקביה...

פנת יקרת

הודעהעל ידי פנת יקרת » א' ינואר 02, 2022 9:14 pm

פנת יקרת כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:
איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:
איש_ספר כתב:
יושב סתר כתב:

אני בהלם!

ידידי אתה טועה טעות חמורה. באירוע כמו זה הנוכחי, מי שחושש ואינו יודע לכלכל את צעדיו, לא מדבר בפומבי בכלל, מטוב ועד רע ! שכן דיבור פומבי כל שהוא, הפצת חומרי תעמולה מכל סוג, הרי זו נקיטת עמדה. ולעניינו אם אתה מהדהד מסרים של לשה"ר והלבנת פנים בעת הזו, בטח ובטח כשאתה מצרף לזה דברי גנאי בזויים כנגד אותם שכן מדברים, כמו שהחבר שלך עשה ומאפיין אותם כסוטים, טמאים ושטופי זימה, ק"ו בן בנו של ק"ו שאתה מתפאר בהשתתפותך בלוויה, אתה נוקט עמדה ונותן תרומה. אתה נוקט עמדה שמחלישה את הנפגעים, שמשאירה אותם להתבוסס בדמם, עמדה שמחלישה את אלה המבקשים להביא את סיפורם של הנפגעים, ואתה נותן תרומה ליצירת אוירה של חוסר אימון שתאפשר לפוגעים להמשיך ולנפגעים להבין שאין טעם, תרומה להחלשת פעילותם של אנשים כמו ר' יהודה סילמן למשל.

בעיתון.jpg

באיזה ס' כתב זאת סבך?

בקצור, מעשה שטן הצליח, ובאמתלה של 'לשון הרע' הצליחו להוריד מסדר היום את הפרשה המביכה ביותר שקרה בממסד הליטאי, בזכות ה'קשרים' והדאגה למשפחה... ושלום על ישראל... עד למקרה הבא (חלילה).

לפי הניסיון הגדול שהיה כאן ב(כן) לדבר על הנושא ולמשוך מפרשייה מזעזעת זו תובנות מתבקשות ודחופות, נראה שאכן היה כאן יצר "כן" להוריד את הפרשה מסדר היום ופתאום היצר של "לשינרע" התעורר לתחייה (מעניין שלא תמיד הוא מתעורר ככה ובעוצמה כזו... עיין ערך נושא פוליטי שעל הפרק נגד סיעה פלונית וח"כ פלמוני... וד"ל).
בכלל נראה שליותר מידי אנשים הנושא והאיש דרך להם על "יבלות" ויותר מידי גורמים חברו יחד בשביל לטאטא את הנושא של "הרב זצ"ל" אל מתחת לשטיח...
ואגב: להגיד שאותו פלוני 'התאבד' האם גם זה 'לשון הרע'?? או שצריך לומר שמת בכלל על מטתו מוקף בעשרה אנשים מבני המשפחה ובקריאת 'שמע ישראל' יצאה נשמתו באחת...
וסתם שאלה שלא מן העניין: האם לומר שיגאל עמיר רצח את יצחק רבין זה "לשון הרע"?... חידושים ב"הלכות לשון הרע"... (ממש מחמם את הלב כמה אנשים התחזקו כאן ב'שמירת הלשון'... מעז יצא מתוק...)

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' ינואר 02, 2022 9:26 pm

עקביה כתב:
גיזונטע קאפ כתב:
עקביה כתב:

אין לי סנטימנטים לעיתון הארץ. לחלוטין לא. אבל עובדה היא שזה הכח היחיד שהצליח להזיז כאן משהו.

השאלה מה עוד יזיז לנו עיתון הארץ

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » א' ינואר 02, 2022 9:44 pm

מישהו יכול אולי להעלות את דברי הרב יונתן אבר
תודה רבה

צופה_ומביט

Re: מעשה הסופר שאיבד עצמו לדעת

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 02, 2022 10:10 pm

פנת יקרת כתב:
פנת יקרת כתב:בקצור, מעשה שטן הצליח, ובאמתלה של 'לשון הרע' הצליחו להוריד מסדר היום את הפרשה המביכה ביותר שקרה בממסד הליטאי, בזכות ה'קשרים' והדאגה למשפחה... ושלום על ישראל... עד למקרה הבא (חלילה).

לפי הניסיון הגדול שהיה כאן ב(כן) לדבר על הנושא ולמשוך מפרשייה מזעזעת זו תובנות מתבקשות ודחופות, נראה שאכן היה כאן יצר "כן" להוריד את הפרשה מסדר היום ופתאום היצר של "לשינרע" התעורר לתחייה (מעניין שלא תמיד הוא מתעורר ככה ובעוצמה כזו... עיין ערך נושא פוליטי שעל הפרק נגד סיעה פלונית וח"כ פלמוני... וד"ל).
בכלל נראה שליותר מידי אנשים הנושא והאיש דרך להם על "יבלות" ויותר מידי גורמים חברו יחד בשביל לטאטא את הנושא של "הרב זצ"ל" אל מתחת לשטיח...
ואגב: להגיד שאותו פלוני 'התאבד' האם גם זה 'לשון הרע'?? או שצריך לומר שמת בכלל על מטתו מוקף בעשרה אנשים מבני המשפחה ובקריאת 'שמע ישראל' יצאה נשמתו באחת...
וסתם שאלה שלא מן העניין: האם לומר שיגאל עמיר רצח את יצחק רבין זה "לשון הרע"?... חידושים ב"הלכות לשון הרע"... (ממש מחמם את הלב כמה אנשים התחזקו כאן ב'שמירת הלשון'... מעז יצא מתוק...)

האם יכול להיות שההשתקה החריפה של העיסוק בפרשה באה כדי שלא יתעוררו עוד נשים / בעלים של נשים שנפגעו ממנו / מאחרים לספר ולברר ולגשת לבית הדין ועוד נשים ייאסרו על בעליהן וילדיהן יהיו בספק ממזרים?
או כי יודעים על עוד כמה כיוצא בו שעל הסף להתגלות ולהתפוצץ ורוצים לטפל בשקט ולא שגם אלה ייהפכו ל"פרשיות מטלטלות"?
[זאת מלבד שהתעוררות ציבורית יכולה לחשוף את היקף ממדי התופעה הזו וכיו"ב במחננו + את ה"טיפול" הכושל/רשלני/פושע/לא קיים של המערכת הפנימית שלנו בתופעה. וכלומר - אני דן לכף זכות שלא דואגים מעצם חשיפת המחדל - כי החליטו מהיום והלאה להתעורר בעצמם אבל לטפל בשקט וכראוי ולא להיות מוכתבים מהמון פרוע + תקשורת].

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 02, 2022 10:32 pm

תא חזי כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:לדוגמא בעלמא ר' אהרון ירחי שליט"א אדם משכמו ומעלה שמע עדויות חמורות מכ"ר.

גם ח"ר ראובן נקאר יחשל"א תלמיד חכם לא-קטן. ושמעתי שיחה שערכו איתו באחת מתחנות הרדיו (למרבה הפלא לא קטעו את דבריו כמעט בכלל. דבר נדיר למדי) והוא דיבר ושקל מילותיו בפלס. דיבר ממש מהצד ה"יבש" ביותר של ההלכה (זווית מאוד מאוד נחוצה לענ"ד, לכה"פ עבורי הקטן, מבלי לערבב אמוציות ושיקולי השקפה ו'מה יאמרו' וכו'), וביאר מה הדין הן מצד הלכות לשה"ר בחפץ חיים (שעשו בזה לענ"ד ואחהמ"ר מכל המי ומי שדיברו בזה, עיוות עצום ונורא בימים האחרונים. לדעתי מחקו יסודות של עשרות שנים של חינוך באבחת התקרנפות אחת, כדי לנסות לשים פלסטר על רגל קטועה. פחד פחדים. מזכיר את הסיפור על הדרשן שדרש שלשון הרע גרוע פי אלף מאכילת דב"א, ולמחרת פתחו אטליז טרף מול בית הכנסת, והרכלנים ישבו בכניסה לשם והמשיכו לרכל...), והן הביא את דברי מרן הגרע"י זיע"א ביבי"א ח"א יו"ד סי' א' (על הסיפור הידוע עם השוחט הרשע) בעניין דין דסני שומעניה דגברא אלמא במעמד צד אחד (אני בוש ומודה שבכלל לא עלה על דעתי להביא זאת כראיה מובהקת מול כו"כ שטענו בפני את טענת 'שמוע בין אחיכם' וכו').
קבלתי.
https://www.youtube.com/watch?v=LsmxzgncXmY
לא שמעתי כי חסום לי.
===================
שלח לי חכ"א קישור לפורום לתורה שם נמסרה עדות חשובה ומטלטלת
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 80#p449382
===============================

קמצן_קדוש כתב:הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון על הנושא.
ממש מחמם את הלב לשמוע את הדברים.
סוף כל סוף יהודי עם כיפה שחורה שאומר את האמת בפנים.
(לצערי זה המצב).

https://www.youtube.com/watch?v=xsYrufqSTNs

ביקשו לפרסם ששיעורו מופיע גם באתר המוקדש לשיעוריו
https://he.theyeshiva.net/
(כמובן וכפשוט שאיני לוקח אחריות על הדברים, איני מכיר את האיש ואת שיחו)

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' ינואר 02, 2022 10:40 pm

ש. ספראי כתב:
סגי נהור כתב:רק משפט אחד בנושא: גדול חילול השם שנגרם ע"י יחס הממסד והתקשורת החרדית לפרשייה יותר מחילול השם שנגרם ע"י הפרשייה עצמה.

'הממסד', ששנינו יודעים למי הכוונה, קיבל הוראות ברורות ונחרצות מאד מגדולי הדור כיצד לנהוג בפרשה הספציפית הזאת, תוך כדי שמיעת כל הפרשה לפרטיה.
אנו, לפחות אני, מרכינים ראש בפני החלטותיהם של גדולי ישראל, וזהו.

השאלה היא האם ניתן למנף את הפרשה הכואבת הזאת להפחתת מקרים כאלו בהווה ובעתיד. מה שנקרא כיום: מוגנות.
וגם לדאוג לכך שלמרות שפרשיה זו זכתה לטיפול בכפפות של משי, לא ייגררו, חלילה, אחרים, עם בעיות קשות וחמורות, להגיע להתאבדות.
הרעיון הוא שפרשה זו וכו'. אך אין בכך שום לגיטימציה להתאבדות, ושהכי פשוט בעולם: המאבד עצמו לדעת- אין לו חלק לעוה"ב.

קיבלתי כמה הודעות בפרטי, שההלכה מקילה באעצ"ל בכמה וכמה אפשרויות.
את זה בדיוק ניסיתי למנוע במאמר.
אין קולות וצדדים.
שהקו יהיה שזה אסור בתכלית האיסור, ושמי שעושה כך- מאבד את הדבר החשוב מכל, העולם הבא.
את פרטי ההלכות נשאיר בתוך ביהמ"ד.

איך יתכן לדבר גבוהה גבוהה אודות הוראות ברורות מגדלי ישראל, ובד בבד טור שכולו נגד דעתם, ונגד ההלכה (מתי נחשב אבעל"ד), והקורא לתיקון הענינים השונים בלי לתת לרבנים את המילה..

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 149 אורחים