מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ליטוואק פון בודאפעסט

Re: עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' אוקטובר 25, 2022 3:44 pm

לפלא הוא בעיני, שלמרות שכל אחד מבין בפשיטות שאך ורק ע"י ציבור ענק שיצא לבחור נצליח לפתור את הענין הזה, מ"מ לא רואים שום תזוזה בענין. העסקנים שמקבלים כסף מהפוליטיקאים מפרסמים שיש לבחור, אבל מצד האדמו"רים השונים הכל שאא-שטיל. למה הם אינם יוצאים בפומבי להרשם לבחירות? למה לא רואים תמונות איך האדמו"ר הולך עם הקאלפיק לבחור להורות לעם את המעשה אשר יעשון? למה כולם אדישים להענין? צועקים ומתרים, מדברים ללא הפסק, ולמעשה לא מוכנים לעשות כלום!

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 25, 2022 4:10 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לפלא הוא בעיני, שלמרות שכל אחד מבין בפשיטות שאך ורק ע"י ציבור ענק שיצא לבחור נצליח לפתור את הענין הזה, מ"מ לא רואים שום תזוזה בענין. העסקנים שמקבלים כסף מהפוליטיקאים מפרסמים שיש לבחור, אבל מצד האדמו"רים השונים הכל שאא-שטיל. למה הם אינם יוצאים בפומבי להרשם לבחירות? למה לא רואים תמונות איך האדמו"ר הולך עם הקאלפיק לבחור להורות לעם את המעשה אשר יעשון? למה כולם אדישים להענין? צועקים ומתרים, מדברים ללא הפסק, ולמעשה לא מוכנים לעשות כלום!

ההצעה לצלם האדמורים כשהם יוצאים לבחור, כבר הצעתי לכמה העסוקים באותו ענין, אולי צריכים לדחוק על המארקעטינג והפרסומת שישתדלו להוציא הרעיון אל הפועל....
אבל, בעצם, המצב כלל לא שא שטיל....
ביום א' השבוע, ביקרה המושלת הוקל אצל האדמו"ר רבי אהרן טייטלבוים מסאטמאר שליט"א, האוירה שמה בעת הביקור היתה מתוחה ביותר, ביקור שארכה לערך שעה שלימה, האדמו"ר פתח לפניה כל מר לבו, והוכיח לפניה על רוע הנהגת מפלגת הדמוקרטים כלפינו, על מה שקורה לאחרונה בניו יארק, הרדיפות נגד החינוך שלנו, המגיע אלינו מצדם, היא ניסתה בכל כוחה לתרץ עצמה שבנושא החינוך אין לה היכולת לעשות מאומה.., ניסתה לשדל את האדמו"ר שיצוה לטובתה לבחור בה בהבטחות שאם תיבחר תתן סכומים גדולים כספיים לפרייוועט סקולס ומוסדות התורה בכללם, אבל האדמו"ר הבהיר לה נחרצות, שנושא החינוך חשוב אצלינו יותר מן הכספים שהיא מבטיחה, והגזירה כמות שהיא אינה אלא גזירת גירוש על יהדות נוא יארק, המושלת יצתה מן הביקור בפחי נפש..., והביעה את רגשותיה לאנשי פמליתה, באומרה שהרבי הזה היא מנהיג חזק (powerful leader), לא קל לשדל אותו......, בקיצור המעסעדזש והרמז הגיע לה די ברור, שהיהדות החרידית מאוד זועמים עלי' ועל המפלגה שלה, ואם לא תטריח עצמה לעשות עבורינו לא תזכה בתמיכה שלנו בבחירות.....
אבל כמובן, שידי העסקנים והמנהיגים אסורות, כי באמת בלתי אפשרי לצאת בפומבי כנגדה, ולתמוך בגלוי במועמד הרפובליקנים [כל עוד שיש לצפות שהיא תנצח], מה שעלולה לעורר חמתה וזעמה נגד החרדים, [למרות שעדיין לא פעלה כמעט כלום ממשית עבורינו, ברוב הנושאים שהעלו על שלחנה בשתדלנות למען החרידים השתמטה לעשות משהו יוצא מגדרה עבורינו]...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 25, 2022 4:55 pm

והגזירה כמות שהיא אינה אלא גזירת גירוש על יהדות נוא יארק
ואולי זה באמת מה שהם רוצים ומה שעומד מאחרי הגזירה? שבכל דור ודור... (והערת אגב: מדוע אינך מוחה בלפ"ב הכותב שהעסקנים מקבלים כסף מהפוליקאים בשביל הפרסומות? האין זה הוצאת שם רע כאילו כל מה שמעניין אותם זה הכסף ואילו הוכול הייתה נותנת להם כסף היו מפרסמים בשבילה).

בקיצור המעסעדזש והרמז הגיע לה די ברור, שהיהדות החרידית מאוד זועמים עלי' ועל המפלגה שלה, ואם לא תטריח עצמה לעשות עבורינו לא תזכה בתמיכה שלנו בבחירות.....
התמיכה שלנו בשבילה בבחירות מענינת אותה כקליפת השום מכיוון שרוב אוכלייסת ניו יורק שהם שחורים והיספנים וכדומיהם הם דמוקרטים ויצביעו עבורה. ואחר הבחירות עם הנתונים מהריכוזים החרדיים יראו שלא הצביעו עבורה היא תתנקם בנו ככל יכולתה, ואף עם המועמד הרפובליקני זלדן ינצח לא מובטח כלל וכלל שיעשה דבר בנדון למרות הבטחותיו, ראשית מכיוון שהדבר לא תלוי בו - הוא לא מלך שיכול לחוקק חוקים ולבטלם אלא יש לו פרלמינט שמן הסתם רובו יהיה מאוכלס בנבחרים דמוקרטים, ובנוסף כבר ראינו כמה שוות הבטחות של פוליטיקאים (ראה המשנה בפרקי אבות).

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 25, 2022 7:52 pm

זאב ערבות כתב:בקיצור המעסעדזש והרמז הגיע לה די ברור, שהיהדות החרידית מאוד זועמים עלי' ועל המפלגה שלה, ואם לא תטריח עצמה לעשות עבורינו לא תזכה בתמיכה שלנו בבחירות.....
התמיכה שלנו בשבילה בבחירות מענינת אותה כקליפת השום מכיוון שרוב אוכלייסת ניו יורק שהם שחורים והיספנים וכדומיהם הם דמוקרטים ויצביעו עבורה. ואחר הבחירות עם הנתונים מהריכוזים החרדיים יראו שלא הצביעו עבורה היא תתנקם בנו ככל יכולתה,

לעת הזאת אשר הצד שכנגדה הולכת ומתגברת, היא זקוקה לכל קול וקול, והלא תראה איך שהיא מבזבזת כל כך מזמנה היקר עם האדמורי"ם והחרידים [אצל סאטמאר ביקרה קרוב לשעה, ואחר כך שעה אצל גיסו מסקווירא, יודעי דבר אומרים שעדיין לא היתה ביקור כ"כ ארוך בהיסטורית הביקורים בין מושלי נוא יארק לבין רבנים, זאת אומרת משהו...], ורודפת אחריהם ומתעניינת אחר תמיכתם כעני ורש בפתח, הדברים מוכיחים שהיא לא סומכת כל כך על השחורים וההיספנים.....

זאב ערבות כתב:ואף עם המועמד הרפובליקני זלדן ינצח לא מובטח כלל וכלל שיעשה דבר בנדון למרות הבטחותיו, ראשית מכיוון שהדבר לא תלוי בו - הוא לא מלך שיכול לחוקק חוקים ולבטלם אלא יש לו פרלמינט שמן הסתם רובו יהיה מאוכלס בנבחרים דמוקרטים, ובנוסף כבר ראינו כמה שוות הבטחות של פוליטיקאים (ראה המשנה בפרקי אבות).

אין הכי טאקע..., גם על זלדין לא בוטחים..., כבר למדנו לקח מבלומבערג ודומיו, אשר פיהם דיבר שוא ולשונם לשון מרמה....
אם נראה שאחד משניהם, יעשו איזה צעד יוצא דופן עבורינו, אז אולי ואולי...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' אוקטובר 25, 2022 9:40 pm

אסיפות ופגישות הם שא שטיל, כי אין להם כח. לא צריכים לצאת נגדה בפומבי ולא בחדרי חדרים.

הסוד הוא אחד - הבוחרים, מקבלים. אף מאלו הבוחרים לא בחרו עבורם. ציבור שלא בוחר, אינו מקבל כלום. עכשיו הוקול יודעת מה אנחנו רוצים, אבל היא אינה מפחדת כי היא יודעת שהציבור הם אדישים לבחירות.

אלו שמקבלים כסף עבור מועמדים מסוימים, ואח"כ מציעים את עצמם בתור 'עסקנים', אינם מזוהים בדרך כלל עם אחד הקהלות, והם עומדים לבדם וזהו הפרנסה שלהם. לא מדובר על שקר, אלא מה שכולם יודעים ולא הסתירו זאת. לדוגמת עזרא פרידלנדר, שזוהי הפרנסה שלו.

אבל העיקר שצריכים לבחור, ולא משנה עבור מי. הגוים יודעים כבר שהציבור החסידי בנ.י. לא בוחרים, ולכן לא שומעים בקולם.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 25, 2022 11:46 pm

אמת ויציב, שהפתח היחיד הוא לצאת ולבחור

ובמה שאתה כותב אודות עסקנים, יש ויש..., וכולם יודעים למי החותמת ולמי הפסולים,
ואף אלו העוסקים בצרכי ציבור בעבור בצע כסף, סוכ"ס לא כתוב בתורה שצריכים לעבוד בחינם [פרט למלמדים ודיינים שעליהם דרשו מה אני בחינם....] ..., גם לבן הארמי הבין זאת..
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' אוקטובר 26, 2022 12:46 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 26, 2022 12:31 am

ברגע שפתחת אשכול זה, פתחת פתח לפוליטיקה... ואמנם פורום זה נועד מתחילתו לדברי תורה וחכמה, אך תת פורום אספקלריה נועד לתת אפשרות לדסקס נושאים אחרים, ואף פעם אינך יודע כיצד יתגלגלו הדברים.
ולגופם של דברים: נניח שכל בעל זכות בחירה יצא ויבחר, מכיוון שהציבור לא טפש ויודע שכל הפרסומות הם הבל ושווא וממומנים ע"י המועמדים בעזרת העסקנים שזו פרנסתם ומי יודע בכלל מי הם אותם עסקנים ומה הם סוברים לעצמם, כלומר הם יפרסמו בשביל מי שישלם להם יותר - כך משמע מדבריך: יש ויש... ואמנם לא צריך לעבוד בחינם, אך האם הם עובדים בגלל טובת הציבור או טובת עצמם? ואפילו אם מוציאים קול קורא בחתימת כל הרבנים ימצאו רבים שיצביעו בעד המועמד האחר, כל אחד והסיבה שלו.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' אוקטובר 26, 2022 12:32 am

לא ידעתי שיש בדברי דברי גנאי על מישהו.

הנוטל כסף מהציבור לעזור להם, אין זה בעיא. הנוטל כסף מפוליטיקאיים לקדם את מועמדותם, ומסתיר את זה מהציבור כאשר הוא עובד עבורו, הוא שקרן. אבל הם לא עושים את זה. הכל יודעים, כמו שכתבת, למי החותמת ולמי הפסילים.

עכ"פ, בלייקווד הציבור יוצאים לבחור. אבל יש יחידים שמשתמשים עם הקולות האלה עבור עצמם, והציבור מפסיד. צריכים לזכור את זה ג"כ. לכן לא פחדו הצמרת העליונה להתקיף את לייקווד באותם שבועות האימה כאשר עצרו אנשים זה אחר זה על לא עוול בכפם (כמעט כולם נפטרו מההאשמות לאחמ"כ, ויש שהוצרכו להודות על קצת, אבל רק משום שהיה שווה להם)

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' אוקטובר 26, 2022 12:39 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לא ידעתי שיש בדברי דברי גנאי על מישהו.

חוזרני בי, לא הבנתי אותך נכון, תסלח לי

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' נובמבר 09, 2022 2:41 pm

עכשיו שהמועמד של החרדים הפסיד, יש מצב שהקנאים יאיימו לעלות לארץ..?! (במיוחד אחרי הבחירות פה לא יעשו כלום בנושא של לימודי ליבה)

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ד' נובמבר 09, 2022 2:44 pm

הקישון33 כתב:עכשיו שהמועמד של החרדים הפסיד, יש מצב שהקנאים יאיימו לעלות לארץ..?! (במיוחד אחרי הבחירות פה לא יעשו כלום בנושא של לימודי ליבה)

למה נראה לך שהפסיד הרי הצבעתם של החרדים היתה חצויה

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' נובמבר 09, 2022 3:36 pm

לא בדיוק חצויה, פלג אחד בתוך סטמאר וסקויירא לעומת על השאר.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' נובמבר 09, 2022 3:54 pm

הקישון33 כתב:לא בדיוק חצויה, פלג אחד בתוך סטמאר וסקויירא לעומת על השאר.

בשכונות החרדיות, בורו פארק, פלעטבוש, וויליאמסבורג, הצליח המועמד הריפובלקני להוציא עשר פעמים קולות מול המועמד הדמוקרטי

לעת עתה עדיין, איני חושב להגר לארץ הקודש.... ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים במהרה,

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' נובמבר 09, 2022 4:11 pm

כמה קולות הצליחו החרדים להוציא? הלא חלק מהתועלת של הבחירות הוא להראות שהחסידים יש להם כח, אם משתמשים בה.
מה הראו למעשה?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 09, 2022 5:07 pm

התוצאה היתה ידועה מראש ועשו בתבונה חסידי מונרו וסקוור שהצביעו בעד הדמוקרטים, שכן כעת יתכן שלא תכלה את זעמה על החרדים בראותה שיש לה אוהדים ביניהם. כעת לפחות יש מהלך שידברו על ליבה (תרתי משמע).

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' נובמבר 09, 2022 6:53 pm

זאב ערבות כתב:התוצאה היתה ידועה מראש ועשו בתבונה חסידי מונרו וסקוור שהצביעו בעד הדמוקרטים, שכן כעת יתכן שלא תכלה את זעמה על החרדים בראותה שיש לה אוהדים ביניהם. כעת לפחות יש מהלך שידברו על ליבה (תרתי משמע).

נכון, ואני כבר אמרתי שכך הי' התוכנית מראש מתוכנן לכתחילה, סוף מעשה במחשבה תחילה [ופלג האח הצעיר לא אמרו מפורש למי בדיוק שיצביעו....]

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' נובמבר 09, 2022 6:56 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:כמה קולות הצליחו החרדים להוציא? הלא חלק מהתועלת של הבחירות הוא להראות שהחסידים יש להם כח, אם משתמשים בה.
מה הראו למעשה?

המספרים צא ובדוק ברשת,
כמדומני שהי' יותר מהצפוי

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 09, 2022 7:20 pm

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:התוצאה היתה ידועה מראש ועשו בתבונה חסידי מונרו וסקוור שהצביעו בעד הדמוקרטים, שכן כעת יתכן שלא תכלה את זעמה על החרדים בראותה שיש לה אוהדים ביניהם. כעת לפחות יש מהלך שידברו על ליבה (תרתי משמע).

נכון, ואני כבר אמרתי שכך הי' התוכנית מראש מתוכנן לכתחילה, סוף מעשה במחשבה תחילה [ופלג האח הצעיר לא אמרו מפורש למי בדיוק שיצביעו....]

יפה, ואם תקרא את הודעותי זה בדיוק מה שאמרתי שהיה ואם תזכה בלי שתהיה לה איזה גיבוי גם מצד החרדים - היא תתנקם בנו, לא כתבתי בשום מקום שאני מסכים עם הגזירה (רק כתבתי שוב ושוב שאני מבין מאיפה היא באה ואין צורך לחזור על הדברים).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' נובמבר 09, 2022 10:30 pm

אראל כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:כמה קולות הצליחו החרדים להוציא? הלא חלק מהתועלת של הבחירות הוא להראות שהחסידים יש להם כח, אם משתמשים בה.
מה הראו למעשה?

המספרים צא ובדוק ברשת,
כמדומני שהי' יותר מהצפוי

יותר מצפוי בשנה רגילה, אכן. אבל אחרי כל התעמולה וכו' הוציאו מספרים ניכרים?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 09, 2022 10:46 pm

איני יודע אם זה נכון או לא, אך המועמדת הדמוקרטית שזכתה טוענת כל הזמן שאין לה השפעה על משרד החינוך, ואם זה נכון אז גם למועמד הרפובליקני לא היתה השפעה לו נבחר, אז מה שווה ההבטחה שלו? שישתדל? נו כבר הרבה אמרו שישתדלו ולא עשו דבר.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' נובמבר 09, 2022 10:53 pm

זאב ערבות כתב:איני יודע אם זה נכון או לא, אך המועמדת הדמוקרטית שזכתה טוענת כל הזמן שאין לה השפעה על משרד החינוך, ואם זה נכון אז גם למועמד הרפובליקני לא היתה השפעה לו נבחר, אז מה שווה ההבטחה שלו? שישתדל? נו כבר הרבה אמרו שישתדלו ולא עשו דבר.

היא יכולה לעשות חוקים חדשים כדי לא יחולו, ודל regulationsשה

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' נובמבר 09, 2022 11:34 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
אראל כתב:
מה הראו למעשה?

המספרים צא ובדוק ברשת,
כמדומני שהי' יותר מהצפוי

יותר מצפוי בשנה רגילה, אכן. אבל אחרי כל התעמולה וכו' הוציאו מספרים ניכרים?

התעמולה עשתה את חזקתה, שלא חזרה ריקם

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' נובמבר 10, 2022 9:58 am

https://www.bhol.co.il/news/1460688

לאחר ניצחון הדמוקרטים בבחירות האמצע בארה"ב ובחירתה של מושלת מדינת ניו יורק לקדנציה נוספת בתמיכת הרבי מהר"א מסאטמר, נשא הבוקר (רביעי) האדמו"ר דברים אחרי התפילה בהיכל הישיבה גדולה בקרית יואל.

האדמו"ר מסאטמר מסר כמידי יום ביומו שיעור בספר תהלים, כשהבוקר הסביר את הפסוק (תהלים י"ד) "השם משמים השקיף על בני אדם לראות היש משכיל דורש את אלוקים", הרבי אמר שיש הרבה אנשים שצועקים שהם דורשים את האלוקים ומתכוונים לכבודו אבל השי"ת משכיל ורואה מה יש בלבם.

"כאוב לי מאוד ואני רוצה לדבר על מה שעבר עלינו בימים האחרונים, כולם יודעים שהיו בחירות, וברחוב החרדי היה קמפיין ממומן מלא בהפחדות שחייבים לצאת להצביע כדי להציל את החינוך החרדי במדינה, אפילו אני לא היה לי עם מי לדבר והחלטתי בבחינת והמשכיל בעת ההיא ידום ולא דיברתי, אבל עכשיו לאחר מעשה אפשר להסתכל קצת אחרי שנגמרו הקמפיינים".
"מישהו אמר לי היום שאני ניצחתי" סיפר הרבי בגילוי לב, "מורי ורבותי אני לא ניצחתי, אני לא רצתי לשום תפקיד, ולא יצאתי בקמפיין, לא ניצחתי כלוםץ אני רק חשבתי שאני עושה את מה שאני עושה לטובת כולם להציל את החינוך החרדי מהגזירה הנוראה".

"אבל מה שכואב לי מאוד זה הטראמפיזם שניצחו", חזר הרבי על דבריו כמה וכמה פעמים, "הטראמפיזם שהרבה יהודים נמכרו לטראמפיזם והצליחו להכניס את הטראמפיזם כאידיאל, כל הקמפיין וכל הקמפיינרים היו רק בגלל הטראמפיזם והם הצליחו לשטוף את המח למען הטראמפיזם, וזה מאוד כואב לי. מתחילים לחשוב שהטרמפיזם והגויאישקייט נכנס למח ישראל רק ע"י אנשים השייכים "למחנה המגושמים" (כינוי בו מכנים חרדים שמקושרים לכלים אסורים, ולקבוצות, כאשר יש הפרדה נראית לעין בין מחנה האלוקים לבין מחנה המגושמים, כמו ההפרדה שהייתה בין האורתודוקסים לרפורמים), אנשי מחנה מגושמים הרימו ראש והם ניהלו את הקמפיין ומשם זה חילחל ע"י אלו שאדוקים ומקושרים לוואטסאפ והם ישטפו את המוחות של כלל ישראל, ומי שחשב אחרת מהם התוצאות היו כאובות".

"לכן אני אומר, לא ניצחתי, אני לא יכול לישון ואני כאוב, שתקתי כל הזמן בבחינת והמשכיל בעת ההיא ידום, לא היה לי עם מי לדבר. נחשוב טוב טוב על הטראמפיזם שנכנס למחנה ישראל שאנחנו נראה לדמוקרטים, אנחנו בגלות באמריקה וחייבים להיזהר מאוד, אין בכוחנו לשנות את אמריקה, אין בכוחנו ואין זה תפקידנו לשנות את אמריקה אנחנו מתי מעט התפקיד שלנו הוא רק לשמור על עצמינו".

את דבריו סיים הרבי מסאטמר ואמר: "בקמפיין הם צעקו שאנחנו נעביר מסר לדמוקרטים שאנחנו נגדם, תזכרו שגם הם יכולים להחזיר לנו מסרים ואז זה יהיה מסר כואב מאוד ועל זה דווה לבי על כלל ישראל שנחטף בטראמפיזם קודם הציבור המודרני ועכשיו גם בציבור החסידי, כואב לי מאוד על זה".

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' נובמבר 10, 2022 2:26 pm

בריה נמוכה כתב:
"לכן אני אומר, לא ניצחתי, אני לא יכול לישון ואני כאוב, שתקתי כל הזמן בבחינת והמשכיל בעת ההיא ידום, לא היה לי עם מי לדבר. נחשוב טוב טוב על הטראמפיזם שנכנס למחנה ישראל שאנחנו נראה לדמוקרטים, אנחנו בגלות באמריקה וחייבים להיזהר מאוד, אין בכוחנו לשנות את אמריקה, אין בכוחנו ואין זה תפקידנו לשנות את אמריקה אנחנו מתי מעט התפקיד שלנו הוא רק לשמור על עצמינו".

אם היה מדבר עם האח שלו ומתאם פעולות, אולי היתה בזה תועלת

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 106 אורחים