מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סכנה חדשה - הקירבה למסורתיים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אליסף

סכנה חדשה - הקירבה למסורתיים

הודעהעל ידי אליסף » ג' יוני 27, 2023 9:12 am

בשנים האחרונות אנו עדים להתקרבות בין המחנה החרדי למחנה המסורתי
כמובן תרם לזה ההזדהות של החרדים עם גוש הימין והקיטוב בין ימין ושמאל.
הרגשתי היא שאם כי הקרבה הזו תורמת רוחנית לצבור המסורתי\ספרדי\ימני\ליכודניק, יש בה סכנה לחרדים, אחרי הכל מדובר בצבור שלצערינו עם אהדתו וקרבתו לדת, רחוק הוא מחיי תורה, ופשוט.
אז מצד אחד יישר כח ל'ינון מגל' על הזדהותו עם הצבור החרדי אך מצד שני ינון אינו בשום אופן דמות שאנו רוצים שצעירינו יזדהו עמו..
ובעצם הזהיר על זה הרב שך כשעלה בגין לשלטון עיי"ש.
מה אומרים החברים?

אור עולם

Re: סכנה חדשה - הקירבה למסורתיים

הודעהעל ידי אור עולם » ג' יוני 27, 2023 9:47 am

הערצה למפורסמים של שקר אינה מן העניין לענ"ד.
ואדרבה, הקירוב הזה דורש מאיתנו לפעול לקרב אותם עוד יותר,
כי גם ככה המצב הוא שהעם נקרע בין יהודים לישראליים (אין עוד חלוקה רלוונטית אחרת),
ואנחנו צריכים להזדהות עם היהודים,
וכדאי לשאול את גדו"י שיורונו מה בדיוק לעשות,
אבל זו הזדמנות פז לחדש את הברית שלנו עם שאר עם ישראל,
ואת הברית של שאר עם ישראל עם הקב"ה.

כדכד

Re: סכנה חדשה? הקירבה למסורתיים

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 27, 2023 9:59 am

קהלת פרק א, י: יֵ֥שׁ דָּבָ֛ר שֶׁיֹּאמַ֥ר רְאֵה־זֶ֖ה חָדָ֣שׁ ה֑וּא כְּבָר֙ הָיָ֣ה לְעֹֽלָמִ֔ים אֲשֶׁ֥ר הָיָ֖ה מִלְּפָנֵֽנוּ:

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 2:52 pm

אליסף כתב:אז מצד אחד יישר כח ל'ינון מגל' על הזדהותו עם הצבור החרדי אך מצד שני ינון אינו בשום אופן דמות שאנו רוצים שצעירינו יזדהו עמו..
מה אומרים החברים?

אני חייב לציין שבציבור שאני חי, הבחורים שאני מכיר לא שמעו את שמעו מעולם, ולמען האמת גם רוב האברכים לא (אם לא בהקשרים טכניים, כמו העובדה שהיה פעם ח"כ של הימין החדש)...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יוני 27, 2023 3:27 pm

הרב מק"מ, אכן הגיע הזמן שתבין שיש עוד ציבורים מעבר ל'ציבור שאתה חי' בו לאויש"ט.

[אני כותב זאת בהמשך להודעות בנושאים אחרים שבהם היה נראה שלדעתך כל הציבור החרדי מושפע/ מבין / מרגיש כמו מתפללי השטיבל שלך]

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 3:30 pm

דרומי כתב:הרב מק"מ, אכן הגיע הזמן שתבין שיש עוד ציבורים מעבר ל'ציבור שאתה חי' בו לאויש"ט.

[אני כותב זאת בהמשך להודעות בנושאים אחרים שבהם היה נראה שלדעתך כל הציבור החרדי מושפע/ מבין / מרגיש כמו מתפללי השטיבל שלך]

צודק בהחלט. אכן, לפני שהציבור שלי התחיל להיות מוזכר בפורום בהקשרים "קצת" אחרים, לא היה לי שום עניין להזכיר לאי מי באיזה ציבור איכותי מדובר...

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יוני 27, 2023 3:36 pm

מקדש מלך כתב:
דרומי כתב:הרב מק"מ, אכן הגיע הזמן שתבין שיש עוד ציבורים מעבר ל'ציבור שאתה חי' בו לאויש"ט.

צודק בהחלט. אכן, לפני שהציבור שלי התחיל להיות מוזכר בהקשרים של "מושחתים ואלימים" וכו', לא היה לי שום עניין להזכיר לאי מי באיזה ציבור איכותי מדובר...

שאלתי כעת בחור סטנדרטי, לא צו"ל בכלל, שקורא עיתון כל יום וכו', מי זה ינון מגל, התשובה שלו היתה איזשהו עיתונאי שהוזכר פעם בעיתון. לחשוב שהאיש הזה דמות להערצה לפחות בציבור הסטנדרטי הליטאי עכ"פ, קצת מגוחך בלשון המעטה [מסתא יש כאלו שיודעים עליו יותר, אבל דמות? מאן דכר שמיה].

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' יוני 27, 2023 3:41 pm

יהושפט כתב:שאלתי כעת בחור סטנדרטי, לא צו"ל במיוחד שקורא עיתון כל יום וכו', מי זה ינון מגל, התשובה שלו היתה איזשהו עיתונאי שהוזכר פעם בעיתון. לחשוב שהאיש הזה דמות להערצה לפחות בציבור הסטנדרטי הליטאי עכ"פ, קצת מגוחך בלשון המעטה [מסתא יש כאלו שיודעים עליו יותר, אבל דמות? מאן דכר שמיה].

אני שמח לשמוע. בשביל זה יש לנו פורום.

אגב, הציבור הירושלמי ודאי לא מכיר כזו דמות משום צד ומשום כיוון.
הנקודה עם הציבור הליטאי, שהוא לא כל כך מוגדר.
אם אנחנו מדברים על כלל מצביעי דגל התורה, הרי שמדובר על קשת רחבה של רמות רוחניות, ומאידך, כל ליטאי ישמח לשאת את עיניו לכולל פונוביז'.
קראתי פעם רעיון נכון. כל אדם מכיר את כותל המזרח של הציבור שלו, ואת המערב של הציבור האחר (אותו הוא פוגש בדוכני החנויות, בביקורים בשטיבלעך וכו', והם גם אלו שלהוטים ליצור עימו אינטרקציה)...

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' יוני 27, 2023 8:23 pm

מקדש מלך כתב:
אליסף כתב:אז מצד אחד יישר כח ל'ינון מגל' על הזדהותו עם הצבור החרדי אך מצד שני ינון אינו בשום אופן דמות שאנו רוצים שצעירינו יזדהו עמו..
מה אומרים החברים?

אני חייב לציין שבציבור שאני חי, הבחורים שאני מכיר לא שמעו את שמעו מעולם, ולמען האמת גם רוב האברכים לא (אם לא בהקשרים טכניים, כמו העובדה שהיה פעם ח"כ של הימין החדש)...

גם אני חשבתי כך, לאחרונה נדהמתי לשמוע מה שסיפר לי בחור בישיבה חסידית רגילה בב"ב, שאחד הבחורים התארס, וכל הקירות הדביקו מודעות מז"ט כנהוג, אז כתבו שם -אוי אוי אוי- האסטו גהערט א מעשה...

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יוני 27, 2023 9:04 pm

בריה נמוכה כתב:גם אני חשבתי כך, לאחרונה נדהמתי לשמוע מה שסיפר לי בחור בישיבה חסידית רגילה בב"ב, שאחד הבחורים התארס, וכל הקירות הדביקו מודעות מז"ט כנהוג, אז כתבו שם -אוי אוי אוי- האסטו גהערט א מעשה...

התדהמה שלך מובנת מאד. אבל אתה חושב שהמוקיון הזה מהווה לבחורים "דמות"? או שהם מתייחסים אליו כקוריוז, כמו החיקויים לאדון טומי לפיד בשעתו. חבל שהם מכירים את פניני חכמתו, אבל עדיין קשה לי להניח שהם מעריצים אותו, או רואים בו איזה דמות.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יוני 27, 2023 9:10 pm

החברים שיחיו מפספסים את הנקודה.
מגל אינו הנושא.
הוא רק דוגמא ליהודי עם לב חם ליהדות שמדבר יפה מאד על חרדים.
ועם כל זה הוא חילוני עם כל המשתמע.
אז אם אתה גערער שלא מכיר אותו
או פונביז'ר שכן מכיר אותו, זה לא הענין
הענין הוא שכפי הנראה יש צבור גדול כזה
ונשאלת השאלה אם על זה נאמר הציליני נא מיד אחי..

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 27, 2023 10:32 pm

זה שיש אנשים שמעריכם תורה/ יהדות/ חרדים למרות שהם עצמם עוד לא שם אינו דבר חדש
למה עכשו תהיה הוה אמינא להעריץ אותם?
הרי הם מבחינתם גם סוברים שיהדות כהלכתה עדיפה אלא שלהם יש מעכבים
אבל למה שמישהו יחשוב להעריץ אותם?
בשלמא היה מישהו עם אידיאולוגיה שצריך להיות מסורתי ולא חרדי הייתי מבין שצריך להזהיר מפניו. אבל כאן מה הענין?

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יוני 27, 2023 10:39 pm

בבחרותי השתתפתי בקעמפ של אחת הישיבות הגדולות והחשובות בארץ, במהלך הקעמפ התקיים סימפוזיון בהנחייתו של בחור מצויין שחיקה [בהצלחה רבה, כך אמרו אז הידענים] את אחד השדרנים המפורסמים דאז, כשבשולחן המשיבים ישבו כל ראשי ורמ"י הישיבה חלקם נחשבו כבר אז מגדולי הדור ממש... זה גרם לאי נוחות ותו לא... מיד למחרת הכל נשכח, ונשאר רק הקוריוז ותו לא...

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' יוני 27, 2023 11:39 pm

כדכד כתב:זה שיש אנשים שמעריכם תורה/ יהדות/ חרדים למרות שהם עצמם עוד לא שם אינו דבר חדש
למה עכשו תהיה הוה אמינא להעריץ אותם?

תנוח דעתך.
אין הוה אמינא של ההוא אמינא.

וכל מה שהתחיל בעל הדיון להד"ם מעיקרא. כי זה שהפוליטיקאים קבלו הוראה ללכת עם המסורתים, אז אולי הם צריכים לקבל הדרכה אם להתחבר או שלא, וזה לא נוגע בכלל לציבור.
אף אחד מהחרדים, לא מהעובדים ולא מהלומדים, לא זקנים ולא נערים, לא גברים ולא נשים, לא השתנה משהו בקשר או בידע שלהם כלפי כוכבי המפלגות או התקשורת המסורתיים, בזה שהפוליטיקאים הולכים איתם או נגדם.

אם יש ירידה בחרדיות, זה בגלל יצה"ר ובאמצעות פרצות התקשורת הטכנולוגית. בלי קשר לנושא הפוליטי.

הערש כ''ץ

הודעהעל ידי הערש כ''ץ » ד' יוני 28, 2023 2:32 pm

במקום שאתה רואה סכנה אני רואה הזדמנות.
במקום שאתה וילדיך תיגררו אחריהם (אין להם הרבה תוכן להציע, רק אהבת הדת) שהם וילדיהם יגררו אחריך.

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ד' יוני 28, 2023 2:44 pm

הוה אמינא כתב:כי זה שהפוליטיקאים קבלו הוראה ללכת עם המסורתים, אז אולי הם צריכים לקבל הדרכה אם להתחבר או שלא, וזה לא נוגע בכלל לציבור.

פלא פלאות שהפוליטיקאים קיבלו את ההוראה הזו בדיוק כאשר נוצר וואקום בהנהגה הרוחנית, והם הפכו לשליטים בלעדיים בציבור (עובדה שאין להכחיש), וכאשר לפי האינטרסים הקטנים הם מחליטים גם את מי להכתיר עטרה לראשם. "קיבלו הוראה".

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 28, 2023 7:56 pm

בן פקועה כתב:פלא פלאות שהפוליטיקאים קיבלו את ההוראה הזו בדיוק כאשר נוצר וואקום בהנהגה הרוחנית, והם הפכו לשליטים בלעדיים בציבור (עובדה שאין להכחיש), וכאשר לפי האינטרסים הקטנים הם מחליטים גם את מי להכתיר עטרה לראשם. "קיבלו הוראה".

הבלים. זו הוראה ישנה וידועה של מרן הרב שך זי"ע מקדמת דנא, שמתנהלים על פיה בעקביות כבר למעלה מארבעים שנה.

וגם את ה"עובדה שאין להכחיש", הריני מכחיש גם מכחיש. לא שליטים ולא נעליים. סתם פטפוטים של עיתונאים בגרוש.
ואגב, פוליטיקאים יכולים אולי לרצות להכתיר פלוני או אלמוני. במציאות, קשה מאד להכתיר הנהגה רוחנית שאין לה קונצנזוס רחב בציבור, "מעל הראש של הציבור", זה לא הולך. כפי שכבר הוכח ואכמ''ל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 28, 2023 8:33 pm

בשעתו כשמרזל התמודד בבחירות ("נץ") והוא ניסה למשוך אליו מצביעים חרדים, ג' הנפיקו איזו שהיא חוברת והיה בה ראיון עם האדמו''ר מנארול זצ''ל שסיפר איך בימי נעוריו ז'בוטינסקי הגיע לעיירה לעשות נפשות לבית"ר, וכל הבחורים והנערים באו לשמוע את הנאום שלו, עם הרעקלאך והדאשיקלאך שלהם, ואיך כשהגישו לו לשולחן קערה עם תפוחים, ז'בוטינסקי שהיה חבוש בכיפה או בכובע לקח תפוח בידיו ובירך עליו בקול רם "בורא פרי העץ" בהגייה חסידית פולנית כבקיא ורגיל, וכל ה''צאן קדושים" החלו מיד להתלחש ביניהם בהתלהבות "ראיתם, הוא בירך על התפוח"! והרבי מנארול הפטיר: א"א לתאר כמה בחורים משלנו ירדו מהדרך בגלל הברכה הזאת...

כך בערך היתה רוח הדברים. אני כותב על סמך הזיכרון שלי..

למעשה, צריך לקרב, אבל לא להתקרב..

נ"ב: אינני משווה בין מרזל שהוא יהודי יר"ש שותו"מ ובין ז'בוטינסקי. אבל המסר ברור...

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ד' יוני 28, 2023 10:45 pm

פרנקל תאומים כתב:
בן פקועה כתב:פלא פלאות שהפוליטיקאים קיבלו את ההוראה הזו בדיוק כאשר נוצר וואקום בהנהגה הרוחנית, והם הפכו לשליטים בלעדיים בציבור (עובדה שאין להכחיש), וכאשר לפי האינטרסים הקטנים הם מחליטים גם את מי להכתיר עטרה לראשם. "קיבלו הוראה".

הבלים. זו הוראה ישנה וידועה של מרן הרב שך זי"ע מקדמת דנא, שמתנהלים על פיה בעקביות כבר למעלה מארבעים שנה.

הנה פירוט קצר של ההיסטוריה הפוליטית שלאחר ממשלות בגין:
כל המפלגות החרדיות ישבו יחדיו גם בממשלות הרוטציה והאחדות (עם 40 ולמעלה מזה מנדטים של המערך) משנת תשמ"ד ועד תשמ"ט.
יהדות התורה וש"ס הצטרפו לקואליציה של אהוד ברק אחרי בחירות 1999. יהדות התורה פרשה מהקואליציה בגלל "פרשת המשחן".
בממשלת שרון השנייה, אחרי האישור לתכנית ההתנתקות, שינוי של טומי לפיד פרשה, ואל הקואליציה הצטרפה יהדות התורה, שעזרה לשרון להעביר את התקציב ולהמשיך את הקדנציה בעוד שנה.
המפלגות החרדיות ניהלו מו"מ עם ממשלות השמאל, עד המצאת גוש הימין ב-2019.
מובטחני שתמצא בכשרונך המופלג דרך להכחיש גם עובדות אלה. בתקווה שמכאן ילמדו על שאר דבריך הנאמרים בבטחה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 29, 2023 12:45 am

בן פקועה כתב:הנה פירוט קצר של ההיסטוריה הפוליטית שלאחר ממשלות בגין:
כל המפלגות החרדיות ישבו יחדיו גם בממשלות הרוטציה והאחדות (עם 40 ולמעלה מזה מנדטים של המערך) משנת תשמ"ד ועד תשמ"ט.
יהדות התורה וש"ס הצטרפו לקואליציה של אהוד ברק אחרי בחירות 1999. יהדות התורה פרשה מהקואליציה בגלל "פרשת המשחן".
בממשלת שרון השנייה, אחרי האישור לתכנית ההתנתקות, שינוי של טומי לפיד פרשה, ואל הקואליציה הצטרפה יהדות התורה, שעזרה לשרון להעביר את התקציב ולהמשיך את הקדנציה בעוד שנה.
המפלגות החרדיות ניהלו מו"מ עם ממשלות השמאל, עד המצאת גוש הימין ב-2019.
מובטחני שתמצא בכשרונך המופלג דרך להכחיש גם עובדות אלה. בתקווה שמכאן ילמדו על שאר דבריך הנאמרים בבטחה.

ידעתי שזה מה שתשלוף... אתה חושב שחידשת כאן משהו? אני לא יודע לפתוח "המכלול"?
ובנוסף.. אני כנראה קצת יותר זקן ממה שאתה חושב וב''ה נכחתי בגוף גשמי דא למטה מעשרה טפחים בכל השנים הללו, ואת האירועים שציינת אני זוכר על אף חוש הזיכרון החלש שלי.

אבל מה הקשר??
הרב שך כיוון את המפלגות החרדיות להעדיף ככל הניתן את גוש הימין. הוא עיין (לשון עוינות) את השמאל. אחרי נאום השפנים המפורסם השמאל התקומם על מה ראה ככה, הלא הללו אוכלי שפנים והללו אוכלי שפנים.. והרב שך ענה לשואלים: הללו להכעיס והללו לתיאבון. זו היתה דעתו הידועה והמפורסמת. אע"פ שמבחינה מדינית הוא הסתייג מהניציות של הימין. ואם תעשה חשבון תיווכח שברוב המוחלט של השנים ג' ישבה עם הימין, ובכל מקום שהיה בידיה להכריע את הכף השלטונית לממשלת ימין או לממשלת שמאל, היא הכריעה לטובת הימין.
כמובן, מדובר בהעדפה, העדפה ברורה ועקבית, אבל רק העדפה. ולכן במקרים חריגים ובהתאם לנסיבות תיתכן ישיבה גם עם השמאל.
ואגב, מה אתה רוצה מממשלת אחדות, למה שהחרדים לא ישבו בה? ומה נפק''מ כמה מנדטים היו בה לשמאל? סתם דאמירן בעלמא?
ועוד אגב, לידיעתך, שרון נבחר (בשתי הקדנציות שלו) מטעם הליכוד. הוא מעולם לא היה שמאל.

"בתקווה שמכאן ילמדו על שאר דבריך" וכו' וגו'.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' יוני 29, 2023 10:35 pm

מצאו עוד פירצה חדשה 'אוי אוי אוי'
וברצינות ינון מגל מוכר בציבור שחשוף יותר לחדשות, וגם שם הוא לא מוערץ אלא פשוט אהוב, הוא אדם שבאמת אוהב את התורה ולומדיה (התמונת פרופיל שלו בטוויטר בחודשים האחרונים היא המשפט 'חרדי זה אחי') ולגיטימי שיאהבו אותו. אני כלל לא חושב שהוא נהפך לדמות משפיעה ובוודאי שלא בכיוון שלילי...
אני מנחש שפותח האשכול לא ממש חי בציבור החרדי הצעיר בארץ ישראל ומדבר רק מפי השמועה.
והדברים נכונים לא רק כלפי ינון מגל אלא כלפי כל החוג הזה, נתניהו קצת יוצא דופן אבל זה יחס של מלך שבעבר היה גם ביחס לבן גוריון או לפרנץ יוזף.
אין כל חדש תחת השמש...

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ה' יוני 29, 2023 11:58 pm

"הקירבה למסורתיים"
מזכיר לי הווארט של ר' משה סולובייציק זצ"ל אביו של ר' י.ב. אודות הישיבה יוברסיטי
שזה כמו 'פרה אדומה' - מטמא טהורים ומטהר טמאים...

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' יולי 03, 2023 8:58 pm

מאמר ביתד
קבצים מצורפים
הצילני נא יתד נאמן פנחס התשפג.pdf
(341.99 KiB) הורד 105 פעמים
נערך לאחרונה על ידי ש. ספראי ב ו' אוגוסט 04, 2023 1:07 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יולי 03, 2023 9:44 pm

ש. ספראי כתב:הנה מאמר ביתד נאמן בענין זה עצמו.

אכן שכר שיחה נאה.
רק:
א. הכיוון המרומז בהשוואה בפתיחת המאמר נוראי.
ב. לגבי הסיפא של המאמר - וכי אם הם שומרים שבת, אז הם ראויים "לבא בקהל" דעותינו? לא ולא. שמירת שבת היא עיקר גדול ו'תעודת הזהות' של יהודי, אבל היא לא הכשר על דברים שאומר - אפילו לשומעם. וכן עוד שלל תנאים כיוצ"ב המוצבים חדשים לבקרים בטורי ההשקפה למיניהם.
ג. יהיה איך שיהיה, ההיגררות-רבתי (המתוארת כאן, ואיני יודע אם כצעקתה, לכה"פ מה שאני מכיר) אחרי המסורתיים אינה יכולה ואינה ראויה להידון מעל גבי עיתון, שמעיקרא כל מהותו הוא 'הכנסת ראש המלך לבית הכסא' של המציאות הכללית הרדודה. (כפרפראזה על משל בעל התניא) וממה נפשך, בן תורה לא נזקק לזה הדיון, ומי שאינו בן תורה - לא יועיל ולא יציל כל ווארט וכל איזה מעשה מחכמי דורנו, הוא כבר עמוק עמוק בבעיה.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' יולי 04, 2023 12:13 am

א. לא היתה השוואה.
ב. לדבריך, גם אין מקום לדעות נוקבות על היחס הראוי לדברי הרב לייבל ב'ראש המלך', וכן בעוד כהנה וכהנה נושאים, שהרי בני תורה בכל מקרה לא שולחים את בניהם לממחי"ם, ואלו ששולחים, לא מנויים על שופרות כגון דא. הקוראים גם לא עולים להר הבית, לא מצביעים למפלגות ימין, וכו'. ובכ"ז כותבים על תופעות פסולות או כאלו הדורשות התייחסות.
המציאות היא מהקמת העיתונות החרדית הממסדית, שגדולי ישראל ושלוחיהם- חברי ועדה רוחנית, מנווטים את דרכיה, שכותבים על כל נושא הטעון שיפור או בירור בציבוריות החרדית. וחברא דחברא אית ליה.
ג. בנוגע לנושא המדובר, שעלה כאן באשכול, וגם במאמר: אכן, לדאבון לב. התופעה מצויה גם בקרב חלקים מבני תורה. ריבוי בני תורה ובני ישיבה בימינו מביא שוליים נרחבים בתוכה והרבה גוונים שבין שחור ללבן. (איך אמר הגרי"י בורודיאנסקי? "פעם נלחמו ב'תורה עם דרך ארץ'. היום צריך להילחם ב'תורה עם דברים בטלים'....). לכן טוב שהעלו את הנושא באשכול. הוא שווה התייחסות ובירור השקפתי נאות. וזה למרות שכל קוראי הפורום עוסקים אך ורק בהוויות אביי ורבא ואין דרכם, דרך בני מלכים, להכניס את ראשם לתוככי בית הכסא.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 04, 2023 2:09 am

רוצח הינו "מיוחס" - ביחס אל מחלל שבת:
קבצים מצורפים
157751_89.png
157751_89.png (281.16 KiB) נצפה 2680 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 04, 2023 8:28 am

טעות נושנת נתאזרחה בלב רבים כאילו חילול שבת חמור מרציחה, ולא היא אלא ההפך הוא הנכון, כפי שמפורש ביומא דף פה סוף ע"א.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' יולי 04, 2023 8:56 am

משום מה אותם הרגילים תמיד לדבר על זה שחילול שבת הוא עוון חמור מול רציחה, לא נוהגים משום מה לומר זאת על חילול שבת מול איסור אש"א, נקודה למחשבה.. ויעויין יומא כג ב.
אני כמובן לא מדבר על הח"ח שבא להדגיש נקודה על חומרת חילול שבת, וגם לא על כל אלו המצטטים אותו, אלא על סוג מסוים של שימוש בטיעון הזה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 04, 2023 5:13 pm

אליסף כתב:בשנים האחרונות אנו עדים להתקרבות בין המחנה החרדי למחנה המסורתי
הרגשתי היא שאם כי הקרבה הזו תורמת רוחנית לצבור המסורתי\ספרדי\ימני\ליכודניק, יש בה סכנה לחרדים, אחרי הכל מדובר בצבור שלצערינו עם אהדתו וקרבתו לדת, רחוק הוא מחיי תורה, ופשוט.
אז מצד אחד יישר כח ל'ינון מגל' על הזדהותו עם הצבור החרדי אך מצד שני ינון אינו בשום אופן דמות שאנו רוצים שצעירינו יזדהו עמו..
מה אומרים החברים?

אולי יש לשנות את כותרת האשכול ל: מה דעת החברים דכאן על ינון מגל ודומיו המסורתיים\ספרדים\ימניים\ליכודניקים. ותראו איך אשכול תמים לכאורה פותח את השד העדתי ועוד לא הסתיים דף אחד וכבר מתנגחים אלו באלו, והאם אצלינו הכל בסדר, הסכנות מבפנים הרבה יותר גדולות מאשר הקרבה למסורתיים. להקשיב להגיגיו של ינון מגל וחבריו זה לא קרבה אלא סתם בזבוז זמן, ומי שמחשיב את דבריו מן הסתם כבר התרחק מהציבור החרדי ולא צריך התקרבות יתירה לציבור המסורתי... (ולמי שאינו מבין את המסר: חילול ה' אחד מזיק ומרחק פי כמה וכמה מאשר פטפוטי הפה של הנ"ל).

שמר

הודעהעל ידי שמר » ד' יולי 05, 2023 10:03 pm

ברור לכל אחד ואחד מי הם הדמויות הנערצות באמת, וכמו שכתבו על כעין דא "כבר היה לעולמים".

אבל, אי אפשר להתעלם שבמשך עשרות שנים כבודם של לומדי התורה ושל הציבור החרדי בכלל נרמס עד עפר בערוצי התקשורת המרכזיים, במשך שנים היית יכול לשמוע דברי בלע ושקרים ברורים על הציבור החרדי דרכו והליכותיו, היה רצון לצעוק זה לא נכון פשוט לא נכון! זו הסתה חמורה!, אלא שבאמת לא היה מי שיצעק זאת, התסכול פשוט התפשט בחברה החרדית, ועל אף שיאמרו שפיתחנו עור של פיל כלפי התקשורת זה עדיין כאב מאד, והנה בשנים האחרונות נעמדו כמה אנשי תקשורת, ובראשם ינון מגל, אשר משדרים בערוצים מרכזיים ביותר למאות אלפי מאזינים וצופים, ופשוט מאד הוא מגן בגופו על לומדי התורה, מפריך שקרים, ועושה ליצנתוא דע"ז מכל ההבלים והסטיות אשר עמדו עד היום בדממה ואף אחד לא העיז לצאת נגדם, לפיכך חושבני שזכה אותו איש תקשורת (שאגב קובע עתים לתורה על בסיס יומי) ודומיו לאהדה.

ועל עצם ההתערות החרדית בחרבה הכללית והחשיפה לערוצי המידע השונים, אין לזה קשר כלל לאותם עיתונאים ומסרותיים, הסיבות לכך ידועות ואכמ"ל (אפשר לברר את חברות התקשורת באיזה אחוזים החרדים צורכים אינטרנט דרך מחשב ודרך פלאפון)

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 06, 2023 12:27 am

באמונתו כתב:

רוצח הינו "מיוחס" - ביחס אל מחלל שבת:

מעניין הדבר, שהחפץ חיים בשיחות שבע"פ, פירש "רוצח" ביחס אל מחלל שבת. בכתביו מצאנו נוסח חריף פחות. אגרות ומאמרים סימן לד:
עוד ראה גודל חומר מחלל שבת, דאיתא (בסנהדרין מ"ו) שני בתי קברות נמסרו לבית דין, א' לנסקלים ונשרפים וא' לנהרגין ונחנקין, והטעם, משום דאין קוברים רשע אצל צדיק, ומי שגדול ברשעתו יותר, קבורתו בענין אחר חמור יותר, א"כ כשאחד עובר אחת מן העבירות החמורות, אף דהוא ג"כ רשע גדול, אבל מ"מ אינו שוה ברשעתו להמחלל שבת, דעדיין לא כפר כ"כ בהקב"ה, ואין קוברין אותו אצל המחלל שבת, דהוא מן הנסקלין.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ו' אוגוסט 11, 2023 12:38 am

אליסף כתב:בשנים האחרונות אנו עדים להתקרבות בין המחנה החרדי למחנה המסורתי
מה אומרים החברים?

ולטעמיך, האם יש דין ערבות לחרם על שטראוס?
[לא שאני אוחז מזה חלילה. כי א"א לתת גושפנקא לכלי תקשורת חזותי, שהיה ועדיין מוקצה מחמת מיאוס, והס מלהזכיר בכל בית של שומרי תורה ומצוות, רק לחידודא בעלמא].

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' אוגוסט 11, 2023 12:50 am

נחומצ'ה כתב:ולטעמיך, האם יש דין ערבות לחרם על שטראוס?

שאלה טובה, אך לא הבנתי את ה'ולטעמיך'

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 165 אורחים